MHCF FÖR M UN-&HALSC ANCANCERF ÖRBUNDETS. Nr 2 N ÄSTA NUMMER UTKOMMER I S EP 2009 MANUSSTOPP TILL NR 3 1 AUG

Download "MHCF FÖR M UN-&HALSC ANCANCERF ÖRBUNDETS. Nr 2 N ÄSTA NUMMER UTKOMMER I S EP 2009 MANUSSTOPP TILL NR 3 1 AUG"

1 EN TIDNING LARY FÖR M UN-&HALSC ANCANCERF ÖRBUNDETS MHCF F.D. SVENSKA LARYNGFÖRBUNDET Nr 2 Juli 09 MEDLEMMAR OCH DERAS ANHÖRIGA SAMT STÖDJANDE Sommaren är härlig! N ÄSTA NUMMER UTKOMMER I S EP 2009 MANUSSTOPP TILL NR 3 1 AUG

2 LARY Årgång 35 Nr MHCF M UN- & HALSC ANCERF ÖRBUNDET K ANSLI & REDAKTION Barks Väg 14, Solna TEL FAX E-POST HEMSIDA: PG BG A NSVARIG UTGIVARE Sören Selinder R EDAKTÖR Gunnar Schneider M EDARBETARE I REDAKTIONEN Viola Landewall, Ulf Jönson Staffan Hagelin F ÖRBUNDSORDFÖRANDE Sören Selinder Östermalmsgatan Sundsvall TEL MOBIL E-POST G RAFISK F ORM Gunnar Schneider E-POST T RYCK Ågrenshuset Produktion M ATERIAL till tidningen sänds till: Mun- & HalsCancerFörbunder Barks väg 14, Solna Märk kuvertet Lary Redaktionen förbehåller sig rätten att redigera insänt, ej beställt material. Insänt material returneras endast på begäran. Eftertryck och citering är tillåten om källan anges. S TIFTELSEN L ARYNGFONDEN ORDFÖRANDE Hans-Ola Fors Strandgatan Kalix TEL Fax: E-POST : Hemsida: PLUSGIRO BANKGIRO I N N E H Å L L Ledaren Sören Selinder vår ordförande skriver sitt kåseri Resa till Holland Rapport från Göteborgsföreningen Hyllning till Bo Persson Insändare från Södra Sverige Handikappersättningen Närståendepenning Om Ferlin hade haft en dator Kåseri Syd-östras rehabkurs Rapport från Syd-östra Riksstämma/seminarium Rapport från 2009 Hjälp det luktar bränt En avhandling Så har det då gått ett år på min ordförandepost, året har varit både arbetsamt och givande. S amarbetet med styrelsen har fungerat på ett mycket tillfredställande sätt. Numera har vi en arbetande styrelse, där vi fortsätter arbetet med att stötta föreningarna och hjälper till vid behov i deras verksamhet. Under våren har jag varit i Örebro, där det formades ett samarbete mellan Örebro, Gävle, Falun och Västerås. Arbetet fortsätter från styrelsen med att öka medlemsantalet. Vår ekonom har förbättrats och vi ser ljust på framtiden L E D A R E N Landskurs och Landsmöte Rapport från Norge Kluriga sidan Frågesport Lanzarote En berättelse i ord och bild Nationell cancerstrategi för framtiden Om Bo Persson Ytterligare en hyllning Redaktionens önskemål Gör vårt arbete lättare Kansliet Telefontider och öppettider Lokalföreningarna Kontaktfakta Kurser har genomförts under året, bl a i Nynäshamn, Eslöv och Stensund. Vi fortsätter att genomföra besök i skolor, information ang rökningens farligheter och skador. Samarbete med de Nordiska länderna, Finland, Danmark, Norge och Island har återupptagits. Vilket är viktigt för oss. Vår senaste Riksstämma har genomförts på ett fint sätt, trevliga föreläsare och glada trevliga deltagare. Vi profilerar oss på olika sätt. SÖREN SELINDER Förbundsordförande 2

3 MHCF F.D. SVENSKA LARYNGFÖRBUNDET har 11 läns- och regionföreningar runt om i landet bevakar och tillvaratar medlemmarnas intressen arbetar aktivt för att hjälpa medlemmarna tillbaka till ett meningsfullt liv ordnar rehabiliteringsseminarier och -resor har sitt kansli i Stockholm arbetar för att starta samtalsgrupper för både patienter och anhöriga antingen via sjukvårdspersonalen eller i lokalföreningarnas regi ger ut tidningen LARY med aktuell information, artiklar och reportage har regelbundet kurser för förbundets och föreningarnas förtroendevalda samt antirökinformatörer håller kontakt med myndigheter och serviceorgan tillhör Handikappförbunden är en av huvudmännen i Cancerfonden har kontakt med motsvarande förbund i andra länder har förtroendeanslutna läkare, tandläkare, logoped, kurator och dietist har instiftat den fristående Stiftelsen Laryngfonden STIFTELSEN LARYNGFONDEN i kamp mot Strup- och munhålecancer Laryngfonden en fristående fond instiftad av Svenska Laryngförbundet står öppen för ansökningar om bidrag, vilka kan beviljas i enlighet med fondens ändamål: Fondens ändamål är att främja forskning och utveckling, särskilt inom områdena laryng-, hemilaryng- och glossektomi samt främja vård och rehabilitering för behövande sjuka inom dessa områden, dock ej sådant som åligger stat, landsting och kommun, enligt gällande lagar, regler och praxis. Bidrag och gåvor emottages tacksamt på: Plusgiro Bankgiro Ansökningsblankett för bidrag finns hos: Stiftelsen Laryngfonden Strandgatan Kalix Tel: Fax: E-post: Hemsida: 3

4 En resa till Holland Den 27 april var vi en grupp från göteborgsföreningen som tog bussen till tulpanernas land. Första natten blev i Tyska Delmenhorst. När frukosten var intagen ställdes färden vidare till Afsluitdijk dammen, men regnet gjorde inte rättvisa åt den lilla staden Volendam. När vi nådde ostfarmen var regnet borta, där kunde vi inhandla samt smaka på ostarna. Jacob lotsade oss först in till ostarna och sedan för att se hur riktiga träskor tillverkas. Tröttheten börja- de komma så hotellet i Sassenheim lockade, magen ville åckså ha sitt. Nästa dag var det blomsterauktion i Alsmer och en kanaltur i Amsterdam på chemat även ett diamantsliperi måste besökas, nu var det fritt att vandra själv på Amsterdams gator tills turen åter gick till hotellet. Dag fyra var det porslinstillverkning i Delf, Haag med panorama Mesdag, blomsterparken kaukenhof med alla tulpaner och andra blommor. Ytterligare en panoramamålning i tylipland hanns med innan middagen väntade. Nu var vi framme vid resan hemåt men det blev ett stopp i Geithorn Hollands Venedig där vi kunde inta lunch och så vidare till Hamburg där sista natten skulle vara. Efter middagen blev det en kvällstur in i staden. Så var det sista etappen hem med många minnen och intryck. Vi vill tacka Laryngfonden för att vi kunde få göra denna resa. Göteborgsföreningen genom SOLVEIG STENESTRÖM Deltagarna som var med till Holland En insändare från MHCF i Södra Sverige Hyllning till Bo Persson Vi vill gärna göra ett inlägg i Larytidningen med anledning av Bo Perssons bortgång. Bo var en kämpe i allt han företog sig, för vårt förbund hade inte varit vad det är idag utan Bos stora kunnande och hans kontakter med myndigheter och beslutfattande organ och samarbete med andra föreningar i Sverige och de Nordiska förbunden. Som regel fick han sin vilja igenom med det mesta han företog sig, även om en del tyckte annorlunda. Så är det att vara Förbundsordförande. Tack för de åren vi i vår förening fick samarbeta med dig. MHCF I SÖDRA SVERIGE 4

5 Närståendepenning och handikappersättning Larys redaktion har som ambition att informera om olika sociala förmåner som kan beröra våra läsare. Tidigare har vi bland annat skrivit om reglerna kring tandvården. Nu presenterar vi vilket ekonomiskt stöd en anhörig som vårdar en svårt sjuk närstående kan få och vilka förutsättningarna är för att handikappersättning ska kunna utgå. Vill du ha ytterligare information eller hjälp att söka kan du vända dig till försäkringskassan eller till kuratorn vid öronkliniken. Närståendepenning Om man är hemma och vårdar en svårt sjuk närstående kan man ha rätt till ersättning från försäkringskassan, närståendepenning. Beviljas man närståendepenning har man också rätt till ledighet från sitt arbete. Rätten till närståendepenning förutsätter att man har en nära relation till den man vårdar, en nära anhörig som maka eller make, förälder, barn, syskon. Men det kan också gälla en nära vän till den som är sjuk. Närståendepenning kan alltså utgå vid vård av en svårt sjuk person och med svårt sjuk menas att hälsotillståndet är sådant att det finns risk att den sjuke ska avlida. Men döden behöver inte vara omedelbart förestående, vilket innebär att närståendepenning inte enbart avser vård i livets slutskede. I lagens mening kan den som vårdas anses vara svårt sjuk även om det i realiteten finns hopp om en förbättring. Närståendepenning kan bara utgå till en närstående i taget, men flera kan turas om att få ersättning för olika perioder, även för olika delar av dagen. Den totala ersättningsperioden är sammanlag högst 60 dagar för den person som vårdas. Förmodligen kommer antalet ersättningsdagar att utökas till 100 vid årsskiftet. Vill man ha närståendepenning måste man göra en anmälan till försäkringskassan som skickar hem blanketterna Ansökan om närståendepenning och Försäkran för Närståendepenning som man fyller i och skickar in till försäkringskassan. Till ansökan ska fogas ett utlåtande från den läkare som ansvarar för den sjukes vård. Den som är sjuk ska också lämna sitt samtycke till vården. Om det inte är möjligt på grund av hälsotillståndet ska det redovisas. Närståendepenningen, som uppgår till knappt 80% av den sjukpenninggrundande inkomsten, utbetalas inte retroaktivt, dvs för tiden före anmälan. Handikappersättning Har man en funktionsnedsättning som väntas vara bestående under minst ett år kan man ha rätt till handikappersättning. Men en grundläggande förutsättning är att funktionsnedsättningen har uppstått före 65 års ålder. Ansökan kan man göra också efter det att man fyllt 65 år men funktionsnedsättningen måste alltså ha inträffat tidigare. För att kunna få handikappersättning måste något av följande kriterier vara uppfyllt: Du behöver, på grund av funktionsnedsättningen, tidskrävande hjälp i din dagliga livsföring. Minst två timmar per dag. Du måste ha fortlöpande hjälp för att kunna studera eller arbeta. Du har relativt stora merutgifter på grund av funktionsnedsättningen. Minst kronor per år. Om man beviljas handikappersättning blir ersättningens storlek per år 69, 53 eller 36 procent av prisbasbeloppet. Avgörande är hjälpbehovets omfattning eller hur stora merutgifterna är. Den ersättning som utgår är skattefri. Ett beslut om handikappersättning gäller tills vidare, men har du fått den före 65 5 år ålder omprövas den i samband med beslut om ålderpension. Vänd dig till försäkringskassan om du vill du ansöka om handikappersättning. Där finns en särskild ansökningsblankett. Till ansökan måste också bifogas ett läkarutlåtande om funktionsnedsättningen och om du söker ersättning för merkostnader ska du beskriva vilka kostnader det handlar om. Källor: Vår Trygghet, utgiven av Folksam Försäkringskassans hemsida: TEXT: ULF JÖNSON Om Ferlin hade haft en dator Du har tappat din kod och ditt lösenord Du syberrymdsbarn i livet Nu sitter du framför din dataskärm Vad var det för kod - var den lång eller kort Och hur var lösenordet skrivet Logga in dig nu förr n vi föser dig bort Du cyberrymdsbarn i livet Kung Erik han lekte på luta Med iver och fermitet Han vägrade envist att sluta Och mången blev sur på det Nej, kungen gick inte att stoppa Hans oljud låg ständigt kvar Kung Erik serverades soppa

6 Syd-östras rehabkurs Nu var det dags igen för Syd-östra Mun- & Halscancerföreningens Rehabkurs Intresset var stort hos deltagarna Kursen ägde rum den april och som vanligt var det öron-, näs- och halsklinikens personal som i samråd med föreningen stod för planering och innehåll. Inbjudna var de som opererats och/eller behandlats sedan föregående kurs 2006 och anhöriga till dem. 60 var inbjudna och 35 deltog. Kursen ägde rum på hotell Ekoxen. Från föreningens styrelse deltog Kjell Andersson, Earl Erlandson, Lars Gunnar Adolfsson och Ulf Jönson. Earl fungerade som konferencier under hela kursen och bevisade än en gång sin förmåga att fullgöra den uppgiften på ett personligt, spirituellt och informativt sätt. Här har svensk TV missat en utmärkt programledare. Överläkare Lena Norberg-Spak Den första dagen föreläste överläkare Lena Norberg Spak, öronkliniken, överläkare Jan Rzepecki, onkologiska kliniken och sjuksköterska Ida Magnusson, öronkliniken. Lena Norberg Spak berättade om olika tumörformer, förekomst hos män och kvinnor, åldersfördelning. Inom mun- och halscancerområdet är cancer på läpp, tunga, munhåla vanligast, sedan i nämnd ordning svalg, hals och strupe, näsa, bihålor. Orsaker till öron-, näs- och halscancer kan vara tobak, alkohol, infektioner, näringsbrist, träämnen, kronisk trauma. Beträffande infektioner märks virusinfektioner hos unga. 90% av stämbandscancerfallen klarar sig med enbart strålning. Storleken på tumören, hur tidigt man söker och lokalisation avgör behandlingsform och resultat. Jan Rzepecki talade bl.a. om förekomst, 1300 patienter behandlas varje år. När man drabbas i årsåldern har det som regel virusrelaterade orsaker. Antalet kvinnor ökar men f.n. drabbas en kvinna på tre män. På onkologen utförs strålbehandling, cytostatikabehandling och målinriktad behandling. För att kunna bota krävs en viss dos strålbehandling. Risken för komplikationer (att strålningen orsakar skador) får inte vara mer än 5%. Man ska ha minsta möjliga dos till organ som ska skyddas och högsta möjliga till det som ska förstöras (tumören). Beträffande biverkningar reagerar olika vävnader olika snabbt. Slemhinnor reagerar snabbt men återgår efter 1-2 mån. Andra vävnader reagerar efter 1-2 år och förblir skadade. Sjuksköterska Ida Magnusson talade om omvårdnad och om hur det går till före, under och efter operation. Hon talade också om lambo, den vävnad man tar från en del av kroppen och sätter in i munnen eller halsen. I omvårdaden ingår också smärtlindring, förebyggande av illamående, sond för näring, kateter. Målet är upp ur sängen så fort som möjligt. Sjuksköterskan Ida Magnusson talade bl.a. om omvårdnadsfrågor Den andra dagen informerade sjukhustandläkare Lennart Andersson, kurator Siv Källner, logoped Christina Danbolt och dietist Linda Bergdahl. Lennart Andersson berättade om vad som händer i munhålan vid strålbehandling och vad man gör före, under och efter strålbehandling, samt hur man själv ska klara sina tänder efter behandlingen. Strålbehandling påverkar all vävnad och en biverkan kan vara minskad salivproduktion. Förebyggande tandvård handlar om munhygien, kostvanor, fluortillskott och Sjukhustandläkare Lennart Andersson i samspråk med en deltagare 6

7 Kurator Siv Källner talade om olika kriser salivstimulerande medel. Lennart Andersson redogjorde också för den allmänna tandvårdsförsäkringen och landstingets tandvårdsstöd. Kurator Siv Källner beskrev hur diagnosmeddelandet sättar i gång en process som man kallar för kris. Kris är en livssituation där tidigare erfarenheter inte räcker till. Utvecklingskris är en normal förändring, traumakris är när något oväntat, omskakande händer. Traumakrisen har 4 stadier: Chockstadium, reaktion, reparation och nyorientering. Fas 4 slutar aldrig, pågår livet ut. Försvarsmekanismerna (fas 2) regression, förnekelse, projektion, rationalisering, isolering, undertryckande. Logoped Christina Danbolt informerade om hur operativa ingrepp och strålbehandling påverkar sväljning och tal och hur man kan hjälpa upp problemen. Man måste hitta metoder för att kunna svälja, svälja LARY Nr tillräckligt och äta med nöje. Tal handlar om språk, röst och artikulation. Språket förblir opåverkat. Rösten däremot kan förändras genom att slemhinnan är påverkad. Rösten beror på andning (luftvägarnas kondition), tonbildning stämbandens form, konsistens och rörlighet). och resonans (svalgets och munhålans form och konsistens). Artikulation handlar om rörlighet i läppar, tunga, gom och käke. Rösten för ektomerade sker genom röstventil, matstrupstal eller röstgenerator. Dietist Linda Bergdahl talade om matens betydelse för hälsan, dels om kost vid sjukdom, dels om kost på lång sikt. Nutritionsbegreppet handlar om näring, näringstillförsel, näringsupptag och näringstillstånd. Vid bedömning tittar man på vikt, längd, viktutveckling, BMI, kostanamnes, ätsvårigheter och nedsatt aptit. Ofrivillig viktminskning med mer än 5% på 1-3 månader är allvarligt. Särskilda stöd för att hålla vikten kan vara kosttillägg, energirik mat, anpassad mat. Dietisten ger råd vid tugg- och sväljsvårigheter samt muntorrhet. Dag tre inleddes med att Earl berättade sin historia, om hur han kom i kontakt med föreningen och om föreningen och dess verksamhet, samt betonade vikten av att träffa andra med liknande erfarenheter. Man upptäcker då att man inte är ensam, men har det inte ens värst. Sjukgymnast Charlotte Norgren talade om fysisk aktivitet, kroppskännedom och mental träning, styrka, kondition, stabilitet-koordination, rörlighet-balans och balansavspänning. Deltagarna fick pröva på pausgympa, och en avspänningsövning och mental träning. Mental träning är ett samlingsbegrepp för olika metoder för avspänning. Charlotte beskrev också ett par metoder för avspänning, som kan användas mot smärta, stress och depression. Dags för kaffepaus I kursen ingick även två gruppsamtal, där opererade, behandlade och anhöriga indelades i olika grupper och utbytte erfarenheter. Förutom föreläsningar och diskussioner ingick förstås trevlig samvaro, som gemensamma måltider, då man kunde prata mer med varandra. Trevlig samvaro ingick i kursen En slutsummering blir att deltagarna verkade nöjda med innehållet i kursen. Under varje inslag ställdes många frågor och det märktes att ämnet engagerade. Alla föreläsarna måste få en stor eloge för sin förmåga att informera tydligt och engagerande. De avtackades med var sin vacker vårbukett som Eivor komponerat. Ytterligare ett positivt resultat av kursen måste nämnas: Föreningen fick 16 nya medlemmar. Från vänster: Dietist Linda Bergdahl, logoped Christina Danbilt och vår Konfrencier Earl Erlandson TEXT: MARGARETA JÖNSON BILD: ULF JÖNSON 7

8 2009 års seminarium och riksstämma Vår ordförande Sören Selinder håller ett välkomstal Även i år hölls förbundets seminarium och riksstämma på Nova Park Conference i Knivsta lite senare än vanligt, den maj. Nova Park från utsidan Seminariet, som var den 15 maj, inledde med att förbundsordföranden Sören Selinder hälsade våra hedersgäster och speciellt inbjudna representanter från våra nordiska systerförbund välkomna. Han vände sig särskilt till våra inbjudna föreläsare, två läkare och forskare från Lunds universitetssjukhus, professor Johan Wennerberg och foniater/överläkare Roland Rydell. Johan Wennerberg och Roland Rydell informerade om sina forskningsarbeten Johan Wennerberg berättade om sin forskning kring två strålbehandlingsmetoder mot cancer i mun- och halsområdet. Totalt rör studien 750 patienter och frågan var om en i tid mera koncentrerad behandling, två Här ser vi årets föreläsare gånger per dag, ger bättre resultat än en konventionell strålbehandling. Resultatet visade ingen större skillnad mellan de som fått en konventionell behandling och de som fått den mera koncentrerade. När det gällde livskvalité var både grupperna lika, även sväljningsproblemen var på ungefär samma nivå. Möjligen kunde man när det gällde muntorrhet konstatera något mindre problem för den koncentrerade gruppen. Konklusionen blev att den accelererade behandlingen inte är bättre än den konventionella. När det gäller munhålecancer måste dock studierna gå vidare. Den fortsatta forskningen ska då inrikta sig på två problem eller behandlingsmetoder. Den ena, den prooperativa, innebär operation först och därefter strålbehandling. Den andra metoden är tvärt om, dvs strålning först och operation därefter. Vilken metod som är bäst har diskuterats i åtminstone 15 år men genom den nuvarande forskningen kommer man att få svar på frågan inom en treårsperiod. Johan Wennberg informerade också om ett annat forskningsområde. Det har visat sig att HPV-virus, som orsakar livmoderhalscancer, även är kopplat till tumörer i huvud/halsområdet. Inom detta område är det tungcancer och tonsillcancer som ökar och riskfaktorer är rökning, alkohol, dålig tandhälsa och just HPV-virus, som kan förebyggas genom vaccination. Roland Rydell tog oss med på en resa till röstkällan genom att ha använt ett fiberinstrument på sig själv. På bildskärm fick vi se struphuvudets insida och hur stämvecken (stämbanden) fungerar. Vi såg hur det ser ut när man hostar, harklar sig eller skrattar. Roland Rydell talade också om benigna (godartade) tumörer och hur de kan påverka talet. När det gäller att tidigt upptäcka cancer är heshet en varningssignal. Det är viktigt att uppsöka läkare om hesheten har varat mera än tre veckor. Roland Rydell nämnde att stämbandstumörerna kan indelas i fyra grupper (T1, T2, T3 och T4). En tumör i gruppen T1 kan som regel tas bort med en laseroperation medan T2, som är lite svårare, kan kräva strålbehandling. T3 brukar också strålas, ibland opereras, och T4 strålbehandlas både före och efter operation. Vi fick höra röstinspelningar från både strålbehandlade och opererade patienter. Naturligtvis är det så att ju mera som avlägsnats av stämbanden, desto sämre blir rösten. Men, Roland Rydell nämnde något fantastiskt. Det händer att laryngektomerade patienter ibland utvecklar något som liknar stämband, naturen försöker återskapa det som fanns före operationen! 8

9 På kvällen var det fest Som brukligt vid våra riksstämmor hade vi på kvällen en gemensam festmåltid. Vi bjöds på mycket god mat och stämningen kring måltiden förhöjdes ytterligare av att hovmästaren ingående berättade om vilka maträtter vi skulle serveras. Under måltiden fick också trevlig underhållning och kvällen avslutades med dans. Årets hedersmedlemmar Under kvällen presenterades också årets hedersmedlemmar, Earl Erlandson, Stig Falk, Corneliu Hangan och Lennart Johansson. Till vänster ser vi: Hovmästaren som meddelar menyn för kvällen samt mingelbilder. Ovan: Hedersmedlemmarna Nedan: Kanslipersonalen som får välförtjänta blomsterarrangemang. Dag två, den 16 maj hölls riksstämman. Till stämmoordförande utsågs Esbjörn Melin, kanslichef hos Prostatacancerföreningen och som sekreterare fungerade undertecknad. En viktig fråga vid stämman var förbundets nya stadgar. Att en förändring skulle ske nu Riksstämman Precidiet: Ulf Jönson sekreterare och Esbjörn Melin ordförande berodde naturligtvis på skilsmässan från Stödet, som i sin tur medförde att vår organisation bytte namn från Laryngförbundet till Mun- och Halscancerförbundet. I samband med att det nya namnet skrevs in i stadgarna gjordes också en del förenklingar när nu tillfälle gavs. Efter genomförda val har förbundsstyrelsen och Laryngfondens styrelser följande sammansättning: Mun- och Halscancerförbundet styrelse efter valet (och konstituering) SÖREN SELINDER, ordförande, GUNNAR SCHNEIDER, v ordförande, ANNIKA AXELSSON, kassaförvaltare ULF JÖNSON, sekreterare. MARGARETA SJÖBERG, STAFFAN HAGE- LIN och JAN JAKOBSSON är styrelseledamöter och GUNILLA BELING, LIS- BETH MÅNSSON och JAN-ERIK ANDERS- SON är styrelsesuppleanter. Laryngfondens styrelse efter valet HANS-OLA FORS är ordförande och styrelseledamöter är GUNNAR PERS- SON, LENA LAGESON, KAARLO VUOLLE och CORNELIU HANGAN. HANS GUSTA- VSSON och SÖREN SELINDER är suppleanter. TEXT: ULF JÖNSON Intresserade deltagare på året Seminarie och Riksstämma 9

10 Hjälp, det luktar bränt! För gruppen laryngektomerade har förmågan att känna lukter länge varit ett undansatt område vad gäller rehabilitering. Eftersom deras mun- och näshåla inte har någon förbindelse med lungorna har laryngektomerade svårt att känna lukter. Men år 2000 presenterade professor Frans Hilgers och hans medarbetare* NAIM-tekniken NasalAirflow- Inducing maneuver som ett sätt för laryngektomerade att åter kunna känna lukter. NAIM kan enkelt beskrivas som en artig gäspning med stängda läppar sänker man underkäken och skapar ett negativt tryck i munhålan. Detta gör att luft dras in genom näsan, och därigenom når luktpartiklar luktepitelet i näsan. Tänk vad mycket vi tar för givet i vardagen. Att känna lukter är en sådan sak. När andra finputsade detaljerna inför stundande julhelg samlades en större skara logopeder och läkare den 19 december 2008 på Academicum på Göteborgs universitet det var dags för legitimerade logopeden Birgit Risberg- Berlin att försvara sin avhandling Olfactory function after total laryngectomy in Swedish patients after rehabilitation with the Nasal Airflow-Inducing Maneuver. I sin avhandling har Birgit Risberg- Berlin fokuserat på något som de flesta av oss tar för givet: att kunna känna lukter. Det är först när vår förmåga att känna lukter är nedsatt, som vi inser hur mycket detta påverkar oss i vardagen. Det var också nämnda Frans Hilgers, professor vid Department of Head and Neck Oncology and Sur- Cancer i strupe eller munhåla? Det finns gemenskap med andra i samma situation! Bli medlem i någon av Mun- & Halscancerförbundet föreningar. Mun- & Halscancerförbundet (MHCF) arbetar för: kontakt och information före och efter behandling att hjälpmedel och förbrukningsmaterial skall vara kosnadsfria utökade resurser till rehabilitering handikappersättning, färdtjänst och kostnadsfri tandvård subventionerad utlandsvård forskning och utveckling av hjälpmedel bredare informationsverksamhet rökinformation i skolorna Läns- eller regionsföreningar i Sverige finns i: Dalarna, Gävleborg, Göteborg, Halland, Sydöstra, Södra, Stockholm, Uppsala, Västmanland, Norrland och Örebro. Vi är en av huvudmännen i Cancerfonden Vi välkomnar opererade, anhöriga, sjukvårdpersonal, vänner och andra intresserade som medlemmar. Intressekupong: Jag vill veta mer om MHCF:s verksamhet Jag vill bli medlem. Skicka inbetalningskort och information. NAMN:... ADRESS:... POSTADRESS:... TELEFON:... SKICKA ELLER FAXA KUPONGEN TILL: MUN- & HALSCANCERFÖRBUNDET BARKS VÄG SOLNA TEL: , FAX

11 gery, The NetherlandsCancerInstitute, Amsterdam, som var fakultetsopponent när Birgit Risberg-Berlin skulle försvara sin avhandling. En mer initierad och intresserad opponent är nog svår att finna. Vilket förstås också ledde till en intressant diskussion mellan de två. Studeíevägarna I korthet undersökte och beskrev Birgit i studie I luktförmåga hos svenska laryngektomerade patienter, tränade NAIM-tekniken med dem samt utvärderade korttidsresultatet av denna träning. I studie II utvärderade Birgit långtidsresultatet av NAIM-träningen (6 resp 12 mån efter första träningsomgången). Fokus för studie III var bland annat att utvärdera långtidsresultaten av NAIM-träningen (36 mån efter första träningsomgången) samt utvärdera upplevd livskvalitet med Health Related Quality of Life-formulär. Här jämfördes också den laryngektomerade gruppen med en annan grupp patienter, matchade för ålder och kön, men vars larynxcancer inte lett till laryngektomi. Studie IV undersökte vilka variabler som verkar vara avgörande för om patienten kan tillgodogöra sig NAIM samt innebar utarbetandet av ett strukturerat NAIM-protokoll, att användas av logopeder i den kliniska vardagen. Betygsnämndens beslut Efter den givande diskussionen och frågor från auditoriet drog sig betygsnämnden som brukligt tillbaka och överlade. Betygsnämnden bestod denna dag av Professor Cecilia Björkelund, Avd för samhällsmedicin och folkhälsa; Professor Annika Dahlgren Sandberg, Psykologiska institutionen samt Docent Pontus Lindeman, Avd för öron-, näs- och halssjukdomar, alla från Göteborgs universitet. Strax var dock betygsnämnden tillbaka och dess ordförande, Cecilia Björkelund, kunde meddela att Birgit Risberg-Berlin hädanefter kunde titulera sig Medicine Doktor! LARY Nr Firandet Disputationen firade Birgit med familj och vänner på Ågrenska villan. Och vid denna lunch framkom att Birgits huvudhandledare, Caterina Finizia, Docent och Överläkarevid ÖNH-kliniken,Sahlgrenska universitetssjukhuset, minsann har många strängar på sin lyra. Hon hyllade sin nyblivna doktor med sång av en egenkomponerad text till melodin Att angöra en brygga. Och då vi andra inte kan annat än stämma in i texten (om än inte i sången), så återger vi den här: Åh, du fantastiska tjej, som vet hur man ska disputera. Allt som du gör blir så rätt, vi charmas så lätt, så vänlig, vad kan vi väl önska oss mera Vi ville ju blott bli som du och mästra pedagogiken. Luktkurs du höll med bravur. du allt gör i dur. du greppat forskarmystiken. Birgit, du klarat dig så galant, Forskargigant, supercharmant. Vi vill nu bara säga helt klart, empatisk du är, och smart. Åh, du fantastiska tjej, I Fayance strax får du njuta. Vi höjer gärna vårt glas på Birgits kalas. Med lyckönskan sången får sluta. Melodi: Att angöra en brygga Text: Caterina Finizia Nu hoppas vi att sommarvärmen snart är här i Göteborg. Och i Frankrike, så att Birgit kan åka till huset i Fayance tillsammans med sin make Rolf och pusta ut efter denna fantastiska bedrift! Varmaste gratulationer från alla arbetskamrater på Logopedi och foniatri och ÖNH-kliniken, Sahlgrenska universitetssjukhuset i Göteborg! Genom Monica Käll Guldbrand, Enhetschef Birgit nås lättast på: AVHANDLINGEN BESTOD AV FÖLJANDE DELARBETEN: Screening and rehabilitation of olfaction after total laryngec tomy in Swedish patients. Results from an intervention study using the Nasal Air-flow- Inducing Maneuver. Risberg- Berlin B, Ylitalo R, Finizia C. Arch otolaryngol head Neck Surg 2006;132; Effectiveness of olfactory reha bilitation with the Nasal Air flow-inducing Maneuver after total laryngectomy. One-year follow-up study. Risberg-Berlin B, ylitalo Möller R, Finizia C. Arch otolaryngol head Neck Surg 2007;133; Effects of total laryngectomy on olfactory function, healthrelated quality of life, and communication: a 3-year fol low-up study. Risberg-Berlin B, Rydén A, Ylitalo Möller R, Finizia C. Submitted Arch Otolaryngol Head Neck Surg. Development of a clinical instrument improving rehabili tation of olfaction with the Nasal Airflow-Inducing maneuver in Swedish laryn gectomized patients. Risberg-Berlin B, Rydén A, Ylitalo Möller R, Finizia C. Acta Oto- Laryngologica 2008:Oct.31:1-7. *artikel om NAIM: Hilgers F, van dam F, Keyzers S, Koster M, van As C, Muller M. Rehabilitation of olfaction after laryngectomy by means of a nasal airflow-inducing maneuver. Arch otolaryngol Head Neck Surgery 2000;126: Textförfattare: MONICA KÄLL GULDBRAND Enhetschef, Logopedi och foniatri Handläggare för Patient i ledningsgrupp, Område 5 Sahlgrenska Göteborg

12 Under tre dagar i april höll vår norska systerorganisation, Norsk Landsforening for Laryngektomerte (NLFL) sitt årsmöte och genomförde samtidigt en kurs för medlemmarna. NLFL har som medlemmar personer som drabbats av cancer i huvud- och halsregionen och personer som är laryngektomerade. Föreningen, som är landsomfattande, har ungefär 700 medlemmar och i landet finns sex lokalföreningar. Utöver medlemsavgifter får NLFL stöd från Kreftföreningen som är en paraplyorganisation för alla cancerföreningar i landet och som också arbetar med information och stöd till forskning. Kreftföreningen verkar för att cancersjuka ska få en bättre livskvalité och arbetar också förebyggande på olika sätt. Föreningen har sju kontor i landet och upprätthåller en telefonjour för enskilda personer. NLFL genomför olika former av socialt stöd för sina medlemmar, både genom lokalföreningarna och genom riksorganisationen. Bland annat brukar en helsereise genomföras varje år, men just i år inställdes den eftersom allt för få anmält intresse. Föreningen arbetar LARY Nr Landskurs och Landsmöte i Norge också mycket för att ge stöd till anhöriga till de som drabbats av cancer. Landsmötet, som motsvarar vårt förbunds riksstämma, har en lite annorlunda uppläggning än hos oss. Här är nämligen landsmötet kombinerat med en kurs eller konferens och hela arrangemanget är öppet för alla medlemmar, inte enbart för utsedda ombud. För att i tid klara av både årsmöte och kursen träffas man under tre dagar, i år i Sandefjord, söder om Oslo. De nordiska systerorganisationerna brukar inbjudas att delta som gäster och i år fanns representanter från Island, Danmark och Sverige. Från vår sida deltog Sören Selinder och artikelförfattaren. Det var ett digert program med information om både NLFL och Kreftföreningen och föredrag av olika experter. En läkare, Magnar Kleiven, talade på ett engagerat sätt om optimism, begeistring och livsglädje. Hans entusiasm smittade av sig och jag tycker att den kom att prägla hela landskursen. Vi fick också lyssna på intressanta föredrag om tandvård och om olika former av specialkost, om rättigheter på trygghets- och välfärdsområdet och det var också en särskild samtalsgrupp för anhöriga. På en särskild programpunkt berättade enskilda medlemmar om sina egna erfarenheter, hur de upplevde cancerbeskedet, den vård de fick och hur deras livssituation var i dagsläget. På kvällarna bjöds vi på gemensam middag och trevlig underhållning. Första kvällen svarade Blue Bombers för underhållningen, en bluesgrupp med ett fantastiskt tryck. Sångare i gruppen var en av styrelseledamöterna i NLFL, Tor Wold från Trondheim. Han är laryngektomerad men kunde sjunga med stark och klar stämma, en fantastisk upplevelse! Utöver den goda maten, tacktal och andra högtidligheter var höjdpunkten sista kvällen dragningen i det lotteri som var anordnat. Det är nämligen tradition vid landskurserna att ordna ett lotteri på skänkta vinster och en del av dem var riktigt fina, som en hotellvistelse för två personer, en resa med färjan till Strömstad etc. Tyvärr blev vi svenskar, inte lottlösa, men väl utan vinst. Det var en fin och innehållsrik landskurs och landsmöte vi fick delta i. Det är viktigt att våra organisationer i norden håller kontakt med varandra. Inte enbart för den gemenskap och känsla av samhörighet det ger utan också att vi har en hel del att lära av varandra. Text: ULF JÖNSON NLFL:s ordförande Torbjørn Bull-Nja Tor Wolds Blue Bombers 12

13 Frågor som kräver svar En ny frågesport, med nya kluriga frågor Fråga 1 Vem regisserade filmen Mitt liv som hund? 1 Lasse Hallström X Vilgot Sjöman 2 Jan Troell Fråga 2 Vilket av Sveriges landskap är minst till ytan? 1 Blekinge X Dalsland 2 Öland Fråga 3 Vilken fågel knäpper, klonkar och sisar när den leker? 1 Fasan X Tjäder 2 Svan Fråga 4 Vad av följande är sant om zebran? 1 Den lever i Australien X Den äter kött 2 Den är svår att få tam Fråga 5 Ungefär hur många slag slår ett människohjärta per minut? X Fråga 6 När kom potatisen till Europa? 1 På 1300-talet X På 1500-talet 2 På 1700-talet Fråga 7 Vilket år var det bensinransonering senast? X Fråga 8 Vilka av dessa bär ger mest C-vitamin/100gram? 1 Nypon X Lingon 2 Svarta vinbär Fråga 9 Vilket träslag är det i glasspinnen? 1 Bok X Al 2 Asp Fråga 10 Vilken blomma växte upp som en hög häck runt Törnrosas slott? 1 Solros X Maskros 2 Ros Fråga 11 Vad heter det djupaste stället i världshaven? 1 Mariannegraven X Mariegraven 2 Marianergraven Fråga 12 Är tungt vatten verkligen tyngre än vanligt vatten? 1 Ja, fast bara lite tyngre X Ja, dubbelt så tungt 2 Nej Fråga 13 Hur långt kan en flygfisk flyga? 1 1 meter X 10 meter meter Rätta svar i frågesporten som fanns i förra numret av Lary 1.) Fisk (2) 2.) Det blev högertrafik i Sverige (X) 3.) Fågel (1) 4). Elsie Johansson (2) 5). Österbybruk (2) 6). Vit (2) 7).3-4 hg (1) 8). Massage (2) 9). 600 (X) 10). Danmark (X) 11). Lotta Engberg (X) 12). 90 kilometer (2) 13) (2) Då ingen lyckades pricka in 13 rätt har redaktionen beslutat att premiera 2 lösningar med 12 rätt. Vi kommer att skicka varsin TRISS-lott till: Nils Karlsson, Bandhagen och Marianne Falkenberg, Varberg 13

14 Stockholmsföreningen på rehabresa till Lanzarote Gullbrandstorp, Halmstad 20 april 2009 Resa upp till Stockholm den 12 mars Pelle och jag bilade upp till Stockholm redan på torsdagen den 12 mars i ett fint soligt väder och i Stockholm möttes vi av ganska mycket snö. Vi låg över ute på Arlanda flygstad. Flygresan Det var en tidig avgång fredagen den 13 mars från Arlanda. Med en gång ute på Arlanda såg vi ett bekant ansikte nämligen Violas. Vad glad man blev, hade just funderat på hur vi skulle känna igen Er. Tack för välkomnande Pelle och jag vill tacka Er Stockholmare (08:or) för Ert hjärtliga mottagande av oss i Er förening. Det värmde att Ni kom fram redan första kvällen när vi satt på en restaurang och önskade oss välkomna. Vi gick med i Stockholmsföreningen för ett par år sedan men har inte haft någon möjlighet att närvara vid något möte. Framkomst till Lanzarote Vi möttes av en behaglig värme när vi kom ut ur flygplanet. Bussen körde oss till södra Lanzarote där vårt hotell låg. Resan fram till hotellet gick fort. Incheckningen tar alltid lite tid och då är man ju också lite trött. Playa Flamingo som hotellet hette, var en stor anläggning med tvåvåningshus i en vacker miljö. Vi fick en karta så att vi skulle kunna ta oss till lägenheten som var mycket trevlig med gott om utrymme och en stor altan. Utanför området fanns flera restauranger nere vid strandpromenaden. Denna promenad gick fram till den lilla byn Playa Blanca som Strandpromenaden vid hotellet Pelle läser menyn låg på ca 10 minuters promenadavstånd från hotellet. Här hade man ett större utbud av restauranger och affärer. Ville man inte promenera var taxi billigt mellan 2-3 Euro. Vattengympa Hotellet var mycket bra med två pooler, underhållning och massor av olika aktiviteter, som vattengymnastik varje dag där våra medlemmar var de flitigaste att deltaga. Där var after beach mellan Underhållningen en dag vid poolen på eftermiddagen En av kvällarna i Blue Moon vid poolen med billig dricka som också utnyttjades flitigt av medlemmarna. Efter klockan var det show varje kväll i Blue Moon. En stor lokal på anläggningen där det först hade varit underhållning för barnen (ett Bamsehotell med många barnfamiljer). Vulkanön Lanzarote är en av öarna bland Kanarieöarna. Den är den östligaste av dem och också den som lig- Uppe vid emigrantmuseet och utsikt mot staden 14

15 Teguise, varje planta har en skylt varifrån den kom ger närmast Afrikas kust och har det jämnaste klimatet på vintern. Detta är den ön med de flesta vulkaner. Här finns ca 100 vulkaner, med stora utbrott 1730 och 1736 då lavan kom att täcka två tredjedelar av ön och begravde många byar och åkermark. Ytterligare stort utbrott 1824 i samma område men därefter har vulkanerna legat slumrande. Ett utbrott kan ske när som helst. Numera bevakas vulkanerna av vetenskapsmän som kan förutse ett utbrott så långt som en vecka i förväg. Naturen var mycket vacker Lanzarotes storlek och natur Ön är inte stor 6 mil lång och 2 mil bred, vilket gör att man kan se sig omkring ganska så behagligt med en hyrbil. Lanzarote är i storleksordning den 4:e av Kanarieöarna. Här finns en stor nationalpark Timanfaja, (sedan 1974) den mest besökta nationalparken i hela Spanien. Den största delen av parken är täckt med lava eller aska. Tidigare fanns det flera stora salinas (saltbassänger) där man framställde salt främst för konservering av fisk. Numera finns endast en kvar som inte var så långt från vårt boende. LARY Nr Vinodlingarna Vinodlingarna på ön är ganska speciella. Man framställer bl.a. ett Malvasie vin som var känt redan under Shakespeares tid. Runt varje vinplanta fanns en halvcirkelformad stenmur (de kan innehålla 500 till 700 stenar) som skyddar plantan från nordanvinden. De växte i svart grus (picón-grus) som håller kvar regnvatten och dagg, samt att det innehåller en hel del näring. På de nya odlingarna kunde man se plantorna odlade i terrasser. César Manrique Den mest berömde mannen från Lanzarote är César Manriques en målare, skulptör, arkitekt och miljökämpe som föddes på ön Han arbetade utomlands under många år bl.a. i New York. Vid hans återkomst till Lanzarote på talet blev han helt förskräckt över den utveckling som skett på ön. Han ägnade resten av sitt liv åt att bromsa utvecklingen för att inte helt fördärva den. Byggnader får inte vara högre än kanariepalmerna (undantag kyrktorn). Manrique bidrog också med sin egen konst. På många ställen bl.a. i rondeller kunde man se fantastiska skulpturer. Många av sevärdheterna på ön är just sådana som han hade hjälpt till att skapa. Jameos del Agua, (en fantastisk grotta med tunnlar, bassäng och konsertsalar), utsikten på norra delen av ön Mirador del Rio, Jardin de Cactus kaktusträdgården och likaså hans gamla bostadshus Fundación Cécar Manrique. Här bodde han mellan år1968 till Sedan 1992 är det huvudkontor för en stiftelse i hans namn. Huset är byggt över fem lavabubblor, som härrör från utbrotten som ägde rum mellan 1730 och Dessa bubblor är inredda i rum och hade förbindelse med varandra genom Herr och damtoaletten också naturligtvis ritade av Cécar Manrigue tunnlar av lavasten. Ett mycket originellt boende. Tyvärr dog Cécar redan 1992 påkörd av en rattfull bilist. Söndagen den 15 mars Första söndagen hade Eva ordnat så vi alla kunde träffas en stund på eftermiddagen. Vi fick ett konferensrum som vi samlades i. Här fick alla presentera sig och för oss var det ju massor av nya namn men också en del vi kände innan bl.a. från min tid som ordförande för Laryngföreningen i Halland, och likaså från resan till Bulgarien. Utflykter Fritidsresor arrangerade flera olika utflykter under tiden vi var där. Vi hängde med på en tur med en gul ubåt som gick ner i djupet så vi En speciell kaktus som finns här. På den finns en lus från vilken man utvinner ett rött färgämne. Detta lär bl.a. vara färgen till Campari. kunde titta på fiskarna. Vi var som mest nere på 36 meters djup. Jag tror att fiskarna var lika nyfikna på oss som vi på dem. En mycket fin upplevelse. Många av oss besökte också den gamla huvudstaden Teguise på söndagsmarknaden. Teguise var öns huvudstad fram till 1852 då den flyttades över till Arrecife vid havet (här landade flygplanet). Utanför Teguise, på en kraterkant ligger ett gammalt vakttorn Castillo de Santa Bárbara byggt redan under 1500-talet för att bevaka staden mot pirater. Numera är det ett emigrantmuseum. Många människor har emigrerat under de 300 senaste åren vid perioder av torka och svält och då framförallt till Cuba, Venezuela eller andra Latinamerikanska länder. Så mycket enklare de hade det jämfört med våra emigranter till Amerika. De flyttade till länder med 15

16 Andra söndagen med fru Bok, Bettan, Stig, Anki och Kaj samma språk. Den kvinnliga läkaren på hotellet kommer just från Cuba. Hennes pappa är läkare där men familjen kommer ursprungligen från Kanarieöarna. Söndagen den 22 mars Andra söndagen hade Eva ordnat träff igen. Då satt vi i en ring och Bettan sjöng en sådan fin visa där hon fick med namnet på oss alla i den ordningen vi satt. Jag var helt imponerad. (hon arbetar på ett dagis). Efter detta kom fler av medlemmarna igång med att berätta roliga historier. Jag försöker alltid att komma ihåg dem, men det fungerar aldrig. Roligt hade vi i alla fall. Sista kvällen Sista kvällen var det samling först hos Anki och Kaj i deras lägenhet LARY Nr grund av att banan behövde röjas från snö. det var nämligen snöstorm Vilket mottagande. Vilken hemkomst Vi låg över en natt till och sedan körde jag hem till Halmstad. Pelle sov mest hela tiden och några dagar senare när han gick till doktorn hade han lunginflammation. Jättetack till Eva för fin resa Pelle och jag vill tacka Eva för denna fina resa och jag förstår vilket jobb hon har lagt ner. Hoppas bara att vi fortsätter att resa till nästa år för det betyder så mycket för medlemmarna. Efterlysning till Er alla Jag vet att jag har efterlyst tidigare lite rapporter från vårt avlånga land om just vad som händer Er runt omkring Er i det vardagliga livet. Nog för denna gången för nu får jag gå och lägga mig. Vi vill från Mun & Halscancerföreningen i Stockholm tacka Fondens styrelse för att de gör det möjligt att arrangera dessa rehabresor. Tack för ert mycket fina arbete i fonden! Kram från oss i förskingringen ELISABETH OCH PELLE Några utfyllnadsbilder Några deltagare orkar motionera......medan andra föredrar lite lugnare aktiviteter Skulpturer Den gula ubåten Samma kväll hos Anki och Kaj och man skulle ha med sig alla skvättar eller rester. Vilken buffé det var uppdukat, inte mycket som fattades. Här var en härlig stämning och lite sång blev det också. Senare gick vi ner till en av restaurangerna vid strandpromenaden och intog en god middag. Hemresa Dagen efter var det dags för hemresa. Vid ankomst till Stockholm fick vi ligga och flyga runt en stund på Kaktusparken Utsikt mot grannön Fuenteventura

17 En nationell cancerstrategi för framtidenen En nationell cancerstrategi för framtiden är namnet på det betänkande (SOU 2009:11) som nu är ute på remiss hos kommuner och landsting och genom Handikappförbunden också hos flera patientorganisationer. Vår förbundsstyrelse har beslutat att framföra sina synpunkter över förslaget, dels genom ett yttrande gemensamt med andra patientorganisationer dels med ett eget yttrande. Bakgrunden till utredningen är de prognoser som Socialstyrelsen tagit fram och som visar att antalet personer som lever med cancer kommer att vara fördubblat år Sammanfattningsvis föreslås fem övergripande mål för den framtida cancerstrategin, nämligen att - minska risken att insjukna i cancer - förbättra kvalitén i omhändertagandet av patienter med cancer - förlänga överlevnadstiden och förbättra livskvalitén efter en cancerdiagnos - minska regionala skillnader i överlevnadstid efter en cancerdiagnos - minska skillnaderna i insjuknande och överlevnadstid mellan befolkningsgrupper I det gemensamma yttrandet är samtliga organisationer positiva till utredningsförslagen, men anser att de inte går tillräckligt långt. I yttrandet understryks bland annat vikten av förebyggande åtgärder, inte minst genom att rökningen minskar. Förbunden kräver att kommunikationen mellan patient och läkare/vårdpersonal förbättras. Utredningsförslaget om att förkorta tiderna mellan remiss och påbörjad diagnostik och behandling ser våra organisationer mycket positivt på liksom förslagen om särskilda cancercenter inom varje sjukvårdsregion och den utökade cancerforskningen. I det egna yttrandet är det några frågor som vårt förbund särskilt vill understryka. När det gäller tobaksfrågan beskriver vi vårt arbete med antirökinformation i skolorna och utbildningen av informatörer. Vi framhåller i yttrandet att det är viktigt att verksamheten fortsätter och även utökas samt att organisationerna bör få ett särskilt stöd för att genomföra insatserna. I vårt yttrande understryker vi också vikten av att utredningens förslag om särskilda kontaktpersoner inom sjukvården realiseras. Kontaktpersonen, som ska finnas vid den vårdande kliniken, ska ge patienten stöd redan från diagnostillfället och sedan under hela vård- och behandlingsperioden. Vi understryker att kontaktpersonen måste vara tillgänglig också för anhöriga och även finnas efter behandlingsperioden. Det är en tid som för många innebär känslor av oro och osäkerhet och många sociala och medicinska frågor behöver lösas. Slutligen tar vi upp frågan om rehabilitering och behovet av stöd och samvaro. Vi nämner de konferenser, kurser och informationstillfällen som MHCF anordnar runt om i landet och vill se dem som ett led i den långsiktiga rehabiliteringen. På samma sätt ser vi också de medlemsträffar och andra aktiviteter som skapar social gemenskap och en känsla av trygghet och samhörighet mellan våra medlemmar. TEXT: ULF JÖNSON

18 Nekrolog över Bo Persson Vår käre före detta förbundsordförande Bo Persson har lämnade oss den 1 april Den långa period som ordförande, som han innehade i 13 år, skötte han på ett mycket tillfredställande sätt. Arbetet med att forma verksamheten i förbundet, som låg honom varmt om hjärtat, skötte han förtjänstfullt fram tills ohälsan slog till. Under tiden var han också ordförande i Norra Sveriges Laryngförening. Sista året fanns han som hedersordförande i förbundet. Bo arbetade intensivt i kampen mot rökningens farligheter och var verksam med skolbesök och information om dess risker. Saknaden är stor efter vår Bosse. Sören Selinder Ordförande i Mun & Halscancerförbundet Ni i föreningarna kan hjälpa redaktionen Vi vill tacka för de bidrag som kommer in till Lary. Det är kul att läsa det som kommit in. Hoppas ni fortsätter så. Bidragen behöver inte handla om vår funktionsnedsättning. Det kan vara en liten händelse eller incident på 4 rader eller ett A4 alla är lika välkomna. Varför inte en rolig historia eller egen berättelse om dig själv. Så kör hårt med pennan eller datorn. Känn er som en redaktionsmedlem. Det kommer mycket material och bilder som vi antingen måste skriva in med risk för felskrivningar eller tolkningar. Försök innan ni skickar in ert material att få det digitaliserat och helst skickat på e-post, CD eller diskett. Vi får lägga ner mycket jobb på att skriva in manus. Grovsortera gärna era bilder som är suddiga eller som ni bedömmer är ointressanta. Skicka bara de ni vill ha med. Det tar timmar för oss att att gå igenom allt mellan 50 till 100 bilder. Det kan för redaktionen vara svårt att bedömma vad som är bra eller dåligt och det tar därför ännu längre tid. Glöm inte att skriva texter till bilderna och gärna mellanrubriker. VARMA HÄLSNINGAR REDAKTIONEN! Kansliets telefontider Förbundet har telefontid tisdag torsdag Måndag och fredag är kansliet stängt Veckorna 27, 28, 29 och 30 är kansliet stängt!

19 MHCF F.D. SVENSKA LARYNGFÖRBUNDET Mun- & Halscancerföreningen i Dalarna PER TESTAD Kung Magnigatan 19, Falun Tel: Mun- & Halscancerföreningen i Gävleborg BILLY VON TELL Klapparvik Söderhamn Tel: E-post: Mun- & Halscancerföreningen i Norra Sverige SVANTE WIKSTRÖM Prästgatan Östersund Tel: , Hallands Laryngförening KENNETH DANFELTER Middagsvägen 18, Halmstad Tel: , mobil: E-post: LARY Nr MUN- & HALSCANCERFÖRBUNDET läns och regionalföreningar med kontaktpersoner Mun-& Halscancerföreningen i Stockholms Län GUNNAR SCHNEIDER Fiskarstugan 1, Bålsta Tel&Fax: , mobil: E-post: Mun- & Halscancerföreningen i Sydöstra Sverige KJELL ANDERSSON Rättarvägen 4, Finspång Tel & Fax: E-post: Mun- & Halscancerföreningen i Södra Sverige LENNART JOHANSSON Per Albin Hanssons väg 56 B, Malmö Tel&Fax: E-post: Mun- & Halscancerföreningen i Göteborg GÖSTA JORHEDE Väderbodarna 5, 8 tr, Göteborg Tel & Fax: E-post: Mun- & Halscancerföreningen i Uppsala Län VERA LIND Norrtäljegatan 6 B, Uppsala Tel: Mun- & Halscancerföreningen i Västmanlands Län KAARLO VUOLLE Lerkärlsgatan 10, Västerås Tel&Fax: Mun- & Halscancerföreningen i Örebro och Värmlands Län LARS HALLGREN Kyrkvägen 4, Vedevåg Tel: E-post:

20 POSTTIDNING B Mun- & HalsCancerFörbundet f.d. Svenska Laryngförbundet Barks väg SOLNA Glad sommar! För att ersätta näsans och de övre luftvägarnas funktion efter laryngektomin är det mycket viktigt att man använder en fukt- och värmeväxlare (HME-kassett). En HME-kassett ersätter näsans funktion genom att den värmer och befuktar inandningsluften. Kassetten filtrerar också inandningsluften från smuts- och dammpartiklar. Provox HME-kassett finns som vit eller hudfärgad.

Till Dig som skall få strålbehandling mot munhåla och svalg

Till Dig som skall få strålbehandling mot munhåla och svalg onkologi Till Dig som skall få strålbehandling mot munhåla och svalg Strålbehandlingsmottagningen Verksamhetsområde Onkologi Gävle www.lg.se En del av Landstinget Gävleborg BEHANDLING Du kommer att få

Vad gör ni den 26:e till 30:e september?

Vad gör ni den 26:e till 30:e september? Vad gör ni den 26:e till 30:e september? För en tid sedan träffade jag Claes Claesson, f.d. mycket erkänd krögare i Karlstad, som numera tillsammans med hustrun Titti bl.a. arrangerar Njutningsresor se

Föreningen Sveriges Waldorfpedagogiska Fritidshem

Föreningen Sveriges Waldorfpedagogiska Fritidshem Föreningen Sveriges Waldorfpedagogiska Fritidshem Hej! Nu, när vi har mött barnen igen och allt börjar få form och fason i arbetsrutinerna, är det dags att planera framåt. En mötesplats för inspiration:

Resedagbok. Studieresa Limousin- och Blondeföreningen

Resedagbok. Studieresa Limousin- och Blondeföreningen Resedagbok Studieresa Limousin- och Blondeföreningen - onsdag 24 juli 2013 07:59 Äntligen på väg! Några hade hoppat på redan i Varberg och resten hoppade på på Erikslund utanför Ängelholm. Totalt är 26

Riktlinjer för en god mun- och tandhälsa

Riktlinjer för en god mun- och tandhälsa SID 1 (12) Ansvarig för rutin medicinskt ansvarig sjuksköterska Cecilia Linde cecilia.linde@solna.se Gäller från 2014-07-08 Revideras 2016-07-15 Riktlinjer för en god mun- och tandhälsa Innehåll: Riktliner

DHR Ängelholm NR. 3. 2015

DHR Ängelholm NR. 3. 2015 DHR Ängelholm NR. 3. 2015 Utsikt från hotellets altan på sommarresan 2015 i Bohuslän ORDFÖRANDE. OVE JANSSON TEL. 0435-216 94 MOBIL. 070 52 169 41 STYRELSELEDAMÖTER. MARIANNE WINSTEDT 0431-187 57 MOBIL.

2007-08-27 Skogen i skolan -ett centrum för samarbete

2007-08-27 Skogen i skolan -ett centrum för samarbete 2007-08-27 Skogen i skolan -ett centrum för samarbete Tema Resa i Kina med Kultur, teknik och shopping 28 oktober - 4 november 2007 Inbjudan Tema Resa Kina Kultur, teknik och shopping Alla pratar om Kina

Hoppas ni får en underbar sommar!

Hoppas ni får en underbar sommar! juni 2015 Till alla Klippan-sektioner Hej alla vänner i Klippan-sektionerna! brev Bild från Almedalen Foto: Mikael Svedberg Nu kanske ni inte träffas så ofta när sommaren är här? Då kan du ta med nyhetsbrevet

KURS TUI NA ( KINESISK MASSAGE) Nerja, Spanien April 2014.

KURS TUI NA ( KINESISK MASSAGE) Nerja, Spanien April 2014. KURS TUI NA ( KINESISK MASSAGE) Nerja, Spanien April 2014. Njut en vecka i vårt otroligt vackra Nerja, Södra Spanien! Passar både dig som vill resa med familjen, och dig som reser själv eller annat sällskap.

Fakta om lungcancer. Pressmaterial

Fakta om lungcancer. Pressmaterial Pressmaterial Fakta om lungcancer År 2011 drabbades 3 652 personer i Sverige av lungcancer varav 1 869 män och 1 783 kvinnor. Samma år avled 3 616 personer. Det är med än tusen personer fler som dör i

Borlänge Skolors Musikkår

Borlänge Skolors Musikkår Borlänge Skolors Musikkår 27 juni 8 juli 2013 Nu är det snart dags att stiga på bussarna och åka till Lido di Jesolo! Vi ledare ser fram emot ett par härliga veckor tillsammans med er och hoppas att allt

Verksamhetsberättelse FUB Skara-Götene år 2014

Verksamhetsberättelse FUB Skara-Götene år 2014 Skara-Götene FUB Verksamhetsberättelse 2014 Sid 1 (5) Verksamhetsberättelse FUB Skara-Götene år 2014 Styrelsen för FUB, Föreningen för barn, unga och vuxna med utvecklingsstörning i Skara-Götene får härmed

Stroke 2013 För hela teamet runt patienten!

Stroke 2013 För hela teamet runt patienten! Anmäl hela teamet redan idag Gå 4, betala för 3! Stroke 2013 För hela teamet runt patienten! Hjärnans återhämtningsförmåga fysiologi och akut vård vid stroke! Hur kan vi samordna stödet för närstående

Onkologisk omvårdnad för sjuksköterskan i cancervården

Onkologisk omvårdnad för sjuksköterskan i cancervården De 10 först anmälda erhåller boken Perspektiv på onkologisk vård av Maria Hellbom och Bibbi Thomé. Gå 4 betala för 3! Onkologisk omvårdnad för sjuksköterskan i cancervården Cancerrelaterad smärta symtomkontroll

Information till barn

Information till barn Information till barn Du ska snart operera dina halsmandlar. Om du är bättre förberedd kommer du att må bättre före, under och efter din operation Därför är det viktigt att du läser denna information tillsammans

Inbjudan till terapiinriktad utbildning med produktinformation Diabetesdagar i Mellansverige Nyheter och trender inom diabetologins värld

Inbjudan till terapiinriktad utbildning med produktinformation Diabetesdagar i Mellansverige Nyheter och trender inom diabetologins värld September 2015 Inbjudan till terapiinriktad utbildning med produktinformation Diabetesdagar i Mellansverige Nyheter och trender inom diabetologins värld Sundbyholm 10-11 december 2015 Hej! Välkommen till

F.D. SVENSKA LARYNGFÖRBUNDET

F.D. SVENSKA LARYNGFÖRBUNDET MHCF Mun&Hals F.D. SVENSKA LARYNGFÖRBUNDET NR 1 M ARS 2010 E N T I D N I N G F Ö R M U N - & H A L S C A N C E R F Ö R B U N D E T S M E D L E M M A R, A N H Ö R I G A O C H S T Ö D J A N D E 2 Mun& Hals

Äldre tänder behöver mer omsorg

Äldre tänder behöver mer omsorg Äldre tänder behöver mer omsorg Förbättra bevara fördröja lindra Att hjälpa människor, i olika livsskeden, till god munhälsa ligger Folktandvården varmt om hjärtat. Därför kan också den som nått en mer

Svenska 1-2-3-4 GRAMMATIK ÖVNINGAR OCH SVAR

Svenska 1-2-3-4 GRAMMATIK ÖVNINGAR OCH SVAR Svenska 1-2-3-4 GRAMMATIK ÖVNINGAR OCH SVAR This is a document containing all the grammar exercises and answers from the website www.svenska.digital ADJEKTIV ÖVNINGAR: Alla mina (fin) saker Jag har många

KOL. den nya svenska folksjukdomen. Fråga din läkare om undersökningen som kan rädda ditt liv.

KOL. den nya svenska folksjukdomen. Fråga din läkare om undersökningen som kan rädda ditt liv. KOL den nya svenska folksjukdomen. Fråga din läkare om undersökningen som kan rädda ditt liv. Den kallas för den nya folksjukdomen och man räknar med att omkring 500 000 svenskar har den. Nästan alla är

PRO Husie till Bourgogne 23-31 maj 2015

PRO Husie till Bourgogne 23-31 maj 2015 PRO Husie till Bourgogne 23-31 maj 2015 Bourgogne namnet känner man igen och förknippar med vin. Och, naturligtvis finns här mycket och gott av den varan. Men, Bourgogne är inte bara vin! Här finns fantastiska

HÖGSTA FÖRVALTNINGSDOMSTOLENS DOM

HÖGSTA FÖRVALTNINGSDOMSTOLENS DOM HÖGSTA FÖRVALTNINGSDOMSTOLENS DOM 1 (6) meddelad i Stockholm den 16 december 2013 KLAGANDE Försäkringskassan 103 51 Stockholm MOTPART AA ÖVERKLAGAT AVGÖRANDE Kammarrätten i Jönköpings dom den 4 oktober

Specialtidning för BestKust Feskarna, Grovfjord 04. BestKust Feskarna 04. Sponsored by

Specialtidning för BestKust Feskarna, Grovfjord 04. BestKust Feskarna 04. Sponsored by Specialtidning för BestKust Feskarna, Grovfjord 04 BestKust Feskarna 04 Bra fiske efter havskatt och torsk Sponsored by Innehåll BestKust Feskarna 04, 2:a resan till Grovfjord Nord-Norge Uppresan till

Tillsammans med Birger, Maria, Helena och Annika fick jag en god kopp kaffe.

Tillsammans med Birger, Maria, Helena och Annika fick jag en god kopp kaffe. Måndag den 9 november 2009 Hej kära dagbok. Jag började min resa tidigt den här dagen. Redan klockan 5.30 blev jag hämtad av Birger och damerna. Birger körde oss så lugnt och säkert till Arlanda. På Arlanda

Ätstörningar. Att vilja bli nöjd

Ätstörningar. Att vilja bli nöjd Ätstörningar Ätstörningar innebär att ens förhållande till mat och ätande har blivit ett problem. Man tänker mycket på vad och när man ska äta, eller på vad man inte ska äta. Om man får ätstörningar brukar

Årgång 7 Nr 9 December 2004 ÅRETS SISTA NAMNKLUR JULFESTER KANAL ERBJUDANDE M.M. Sida 1

Årgång 7 Nr 9 December 2004 ÅRETS SISTA NAMNKLUR JULFESTER KANAL ERBJUDANDE M.M. Sida 1 Årgång 7 Nr 9 December 2004 ÅRETS SISTA NAMNKLUR JULFESTER KANAL ERBJUDANDE M.M. Sida 1 MANUSSTOPP DEN 20:E I VARJE MÅNAD MATERIAL TILL REDAKTIONEN SKICKAS TILL: Carina Segerlund Tfn: 0911-70253 E-post:

Uddevalla Motorbåtsklubb

Uddevalla Motorbåtsklubb Här hittar du oss Klubblokalen ligger på Föreningsgatan 7 451 52 Uddevalla Telefon: 0727 22 23 23 E-Post: umk@uamotorbatsklubb.com MIDSOMMAR PÅ HOLMEN AktiviteterSkapad av Annika 2011-06-30 21:15:05 Midsommar

Verksamhetsberättelse för 2013

Verksamhetsberättelse för 2013 Verksamhetsberättelse för 2013 ILCO:s Jönköpings länsförening 2014-03-16 Mäster Gudmunds Källar Jönköping Kallelse till ILCO:s årsmöte 2014 Söndagen den 16 mars håller vi årsmötesförhandlingar på restaurang

Verksamhetsberättelse 2011

Verksamhetsberättelse 2011 Prostatacancerföreningen Viktor Inledning Verksamhetsberättelse 2011 Prostatacancerföreningen Viktor, vars främsta uppgift är att ge stöd till män som drabbats av prostatacancer och till deras anhöriga,

ORDFÖRANDE HAR ORDET

ORDFÖRANDE HAR ORDET VINTER 2011 ORDFÖRANDE HAR ORDET Det gamla året är snart slut och det nya hälsar vi välkommet. Jag tackar er alla för det gångna året och för allt ni har gjort för föreningen. Jag hoppas mycket på ert

Att vara närstående vid livets slut

Att vara närstående vid livets slut Att vara närstående vid livets slut Kvinnosjukvården / Sunderby sjukhus Gynekologisk cancer Anna Pohjanen Anna Pohjanen 1 av 7 Den sista tiden. När livet går mot sitt slut blir den sjuka tröttare och sover

REGEL FÖR HÄLSO OCH SJUKVÅRD I SÄRSKILT BOENDE OCH DAGLIG VERKSAMHET ENLIGT LSS:

REGEL FÖR HÄLSO OCH SJUKVÅRD I SÄRSKILT BOENDE OCH DAGLIG VERKSAMHET ENLIGT LSS: Region Stockholms innerstad Sida 1 (7) 2014-05-16 Sjuksköterskor REGEL FÖR HÄLSO OCH SJUKVÅRD I SÄRSKILT BOENDE OCH DAGLIG VERKSAMHET ENLIGT LSS: Sida 2 (7) INNEHÅLLSFÖRTECKNING REGEL FÖR HÄLSO OCH SJUKVÅRD

Helges resa till Holland i mars 2010 Onsdag den 24 mars.

Helges resa till Holland i mars 2010 Onsdag den 24 mars. Helges resa till Holland i mars 2010 Onsdag den 24 mars. Nu är jag på väg till Holland. Här står flygplanet som jag ska åka med till Schiphol i Amsterdam. Jag tycker att planet ser väldigt säkert ut. Sådär

Välkommen till Lindö

Välkommen till Lindö Välkommen till Lindö Lindö ligger på historisk mark. Under 1700-talet bodde familjen Anckarström här och de grundade en porslinsfabrik strax öster om den nuvarande anläggningen. Men mest bekant är nog

Långvarig smärta. 12 13 september 2011, Stockholm. Inspirerande och utvecklande dagar för dig som sjukgymnast! Talare:

Långvarig smärta. 12 13 september 2011, Stockholm. Inspirerande och utvecklande dagar för dig som sjukgymnast! Talare: Långvarig smärta Inspirerande och utvecklande dagar för dig som sjukgymnast! Aktuell forskning kring smärta och behandling Sambandet mellan fysiologi och psykologi Hur motivera patienten att bli mer aktiv

Information till vuxna patienter inför halsmandeloperation

Information till vuxna patienter inför halsmandeloperation Information till vuxna patienter inför halsmandeloperation Tanken med denna information är att ni som får era halsmandlar opererade ska må så bra som möjligt efter operationen och återgå till normal kost

Lättläst om Läkemedelsverket och läkemedel

Lättläst om Läkemedelsverket och läkemedel Lättläst om Läkemedelsverket och läkemedel Här finns inga svåra ord eller långa meningar. Här kan du läsa om läkemedel och om Läkemedelsverket. Denna information finns också på www.lakemedelsverket.se/lattlast

Alfa-1 INBJUDAN S T O C K H O L M 2 0 0 9

Alfa-1 INBJUDAN S T O C K H O L M 2 0 0 9 Riksföreningen Alfa-1 Sverige Bergandsvägen 10 218 32 Bunkeflostrand Telefon 040 16 02 17 Ansvarig utgivare: Inger Ahlbin info@alfa-1.se www.alfa-1.se Alfa-1 KUNSKAP ÅR VÅR MEDICIN S T O C K H O L M 2

Långvarig smärta. 17 18 mars 2011, Stockholm. Inspirerande och utvecklande dagar för dig som sjukgymnast! Talare:

Långvarig smärta. 17 18 mars 2011, Stockholm. Inspirerande och utvecklande dagar för dig som sjukgymnast! Talare: Långvarig smärta Inspirerande och utvecklande dagar för dig som sjukgymnast! Aktuell forskning kring smärta och behandling Sambandet mellan fysiologi och psykologi Hur motivera patienten att bli mer aktiv

Du och alla andra är HJÄRTLIGT VÄLKOMNA till oss i vår.

Du och alla andra är HJÄRTLIGT VÄLKOMNA till oss i vår. Adress Hjärt- och Lungsjukas Förening i Lund MO Vårvädersvägen 4 D 22227 Lund Expeditionstid onsdag 10.00 12.00 Telefon 046 211 49 90 E-post info@lund.hjart-lung.se PlusGiro 13 58 61 3 Kontakt under sommaren:

Nutritionsproblem och åtgärder

Nutritionsproblem och åtgärder Nutritionsproblem och åtgärder RCC-Utbildningsdag Maria Röjeteg och Kristina Öhlén leg dietister Kirurgklinikens dietister, Västmanlands sjukhus Västerås Kirurgdietisterna i Västerås arbetar mot: Kirurgklinikens

Mun&Hals MHCF E N T I D N I N G F Ö R M U N - & H A L S C A N C E R F Ö R B U N D E T S. NR 2 Juni 2010

Mun&Hals MHCF E N T I D N I N G F Ö R M U N - & H A L S C A N C E R F Ö R B U N D E T S. NR 2 Juni 2010 Mun&Hals NR 2 Juni 2010 MHCF E N T I D N I N G F Ö R M U N - & H A L S C A N C E R F Ö R B U N D E T S M E D L E M M A R, A N H Ö R I G A O C H S T Ö D J A N D E 2 Mun& Hals Mun&Hals Årgång 36 Nr 2 2010

Nutritionsaspekter vid cancersjukdom och rehabilitering. Katarina Wikman leg dietist, Karolinska Universitet Sjukhuset, Onkologiska kliniken Solna

Nutritionsaspekter vid cancersjukdom och rehabilitering. Katarina Wikman leg dietist, Karolinska Universitet Sjukhuset, Onkologiska kliniken Solna Nutritionsaspekter vid cancersjukdom och rehabilitering Katarina Wikman leg dietist, Karolinska Universitet Sjukhuset, Onkologiska kliniken Solna Mat - en stor del av livet Katarina Wikman leg dietist,

HFD 2013 ref 76. Lagrum: 13 kap. 30 och 31 socialförsäkringsbalken (2010:110)

HFD 2013 ref 76. Lagrum: 13 kap. 30 och 31 socialförsäkringsbalken (2010:110) HFD 2013 ref 76 Fråga om förutsättningarna för rätt till tillfällig föräldrapenning på obegränsad tid för vård av ett barn som efter avslutad behandling av en allvarlig sjukdom behövt intensiv träning

JUBILEUMS- FESTEN. www.caprin.net. Hotell Strandbaden, Falkenberg 10 oktober 2014. bilder från. meny. Entrée. Plat principal

JUBILEUMS- FESTEN. www.caprin.net. Hotell Strandbaden, Falkenberg 10 oktober 2014. bilder från. meny. Entrée. Plat principal bilder från JUBILEUMS- FESTEN Hotell Strandbaden, Falkenberg 10 oktober 2014 meny Entrée Getostsallad på vit Caprin från Skärvångens gårdsmejeri. Badet Clément Cuvée Prestige blanc Plat principal Serranoinlindad

Missbruka inte livet. Vägar bort från beroende av alkohol och narkotika

Missbruka inte livet. Vägar bort från beroende av alkohol och narkotika Missbruka inte livet Vägar bort från beroende av alkohol och narkotika Du är inte ensam Det går att få bukt med ett beroende av alkohol och narkotika. Men det är många som drar sig för att söka hjälp.

FÖRENINGEN NORDEN PITEÅ Vårbrev 2012

FÖRENINGEN NORDEN PITEÅ Vårbrev 2012 FÖRENINGEN NORDEN PITEÅ Vårbrev 2012 Styrelsen hälsar medlemmarna välkomna till årets verksamhet i Piteå. Kallelse till årsmöte. Tisdagen den 14 februari 2012 Plats: Vardagsrummet, Gamla Bryggeriet samma

Du och alla andra är HJÄRTLIGT VÄLKOMNA till oss i höst.

Du och alla andra är HJÄRTLIGT VÄLKOMNA till oss i höst. Adress Hjärt- och Lungsjukas Förening i Lund MO Vårvädersvägen 4 D 22227 Lund Expeditionstid onsdag 10.00 12.00 Telefon 046 211 49 90 E-post info@lund.hjart-lung.se PlusGiro 13 58 61 3 Kontakt Eva Sjödahl

Foto: Sofia Sabel Aktiviteter 1 juli 31 december 2014

Foto: Sofia Sabel Aktiviteter 1 juli 31 december 2014 Foto: Sofia Sabel Aktiviteter 1 juli 31 december 2014 Tar du hand om någon som behöver din hjälp? Där är varmt välkommen till oss på Anhörigcenter och vi vill helst att du kommer innan du sliter ut dig

28-dagars Medveten andningsträning

28-dagars Medveten andningsträning 28-dagars Medveten andningsträning Andas bättre - må bättre Medveten andningsträning steg 1 AndningsINDEX 18 FRÅGOR Nedanstående frågor handlar om dina andningsvanor och hur fria eller blockerade dina

En resa till landet ANNORLUNDA.

En resa till landet ANNORLUNDA. En resa till landet ANNORLUNDA. 26 medlemmar av SPF Borlänge har nyligen företagit en 5-dagars resa till Island. Avresa en söndag morgon i maj med buss från Borlänge till Hofors där medlemmar av PRO på

TORR MUN FAKTA OM NYA XERO. Ett pressmaterial för media framtaget av Actavis. Pressbilder kan laddas ner i Actavis pressrum på MyNewsdesk.

TORR MUN FAKTA OM NYA XERO. Ett pressmaterial för media framtaget av Actavis. Pressbilder kan laddas ner i Actavis pressrum på MyNewsdesk. TORR MUN FAKTA OM NYA XERO Ett pressmaterial för media framtaget av Actavis. Pressbilder kan laddas ner i Actavis pressrum på MyNewsdesk.se Kontaktperson: Sanna Hedman, Produktchef Egenvård, Actavis, mobil

VÅRENS PROGRAM 2015 FÖR DIG SOM HAR ANHÖRIGSTÖD

VÅRENS PROGRAM 2015 FÖR DIG SOM HAR ANHÖRIGSTÖD VÅRENS PROGRAM 2015 FÖR DIG SOM HAR ANHÖRIGSTÖD MÖTESPLATSER Kom för att träffa andra anhöriga under en enkel samvaro. Det serveras kaffe till självkostnadspris och vanligtvis görs en aktivitet. Kom ensam

Vägen till ett tobaksfritt liv... Vägen till ett tobaksfritt liv... Varför ska du sluta röka eller snusa? Tobak skadar din hälsa Allvarliga sjukdomar som lungcancer, sjukdomar i lungor och luftrör, exempelvis KOL samt hjärt-kärlsjukdomar

Söndagen den 21 mars håller vi årsmötesförhandlingar på Hotell Nissastigen i Gislaved.

Söndagen den 21 mars håller vi årsmötesförhandlingar på Hotell Nissastigen i Gislaved. Kallelse till ILCO:s årsmöte 2010 Söndagen den 21 mars håller vi årsmötesförhandlingar på Hotell Nissastigen i Gislaved. 10.30 Kaffe och fralla 11.00 Sedvanliga årsmötesförhandlingar 12.30 Lunch 13.30

Inplaceringstest A1/A2

Inplaceringstest A1/A2 SVENSKA Inplaceringstest A1/A2 Välj ett ord som passar i meningen. Skriv inte det! Ring in bokstaven med det passande ordet! Exempel: Smöret står i kylskåpet. a) om b) på c) i d) från Svar c) ska ringas

Verksamhetsplan 2014 Bilaga 1: NULÄGES- ANALYS

Verksamhetsplan 2014 Bilaga 1: NULÄGES- ANALYS 2014 01 20 Verksamhetsplan 2014 Bilaga 1: NULÄGES- ANALYS 1. Antal föreningarna, Den 1 januari hade de 26 patientföreningarna 8 200. Målet för helåret 2013 var att nå 8 000 och det målet överträffades

Min bok. När mamma, pappa eller ett syskon är sjuk

Min bok. När mamma, pappa eller ett syskon är sjuk Min bok När mamma, pappa eller ett syskon är sjuk Förord Tanken med Min bok är att den ska delas ut till alla barn som har en mamma, pappa eller ett syskon som ligger på sjukhus men kan även användas om

Resebrev från Gran Canaria, Tenneriffa, La Gomera, El Hierro och med besök av Lisa o Sivert, Anette o Kenneth, Monica o Peter o Inger o Hasse

Resebrev från Gran Canaria, Tenneriffa, La Gomera, El Hierro och med besök av Lisa o Sivert, Anette o Kenneth, Monica o Peter o Inger o Hasse Resebrev från Gran Canaria, Tenneriffa, La Gomera, El Hierro och med besök av Lisa o Sivert, Anette o Kenneth, Monica o Peter o Inger o Hasse Under denna period har vi hunnit besöka Gran Canaria, Teneriffa;

Äldretandvård 2013. Pia Gabre docent Folktandvården Uppsala Sahlgrenska akademin. Gunilla Nordenram docent

Äldretandvård 2013. Pia Gabre docent Folktandvården Uppsala Sahlgrenska akademin. Gunilla Nordenram docent Äldretandvård 2013 Aktuell forskning munhälsans betydelse för hälsa och välbefinnande hos äldre Multisjuka äldre en riskgrupp i tandvården! Kariesriskbedömning och kariesprofylax hos äldre Dementa patienter

Celiakinytt NUMMER 2 2014. Bussen fylld av gula kassar på vår Ullaredsresa!

Celiakinytt NUMMER 2 2014. Bussen fylld av gula kassar på vår Ullaredsresa! Celiakinytt NUMMER 2 2014 Bussen fylld av gula kassar på vår Ullaredsresa! INNEHÅLL/ NUMMER 1 Innehåll 3 KOMMANDE AKTIVITET ICA veteranernas handelsbod 4 KOMMANDE AKTIVITET Julbak för hela familjen 5 AKTUELL

ATT MÅ DÅLIGT Vad kan orsaka att man börjar må dåligt?

ATT MÅ DÅLIGT Vad kan orsaka att man börjar må dåligt? ATT MÅ DÅLIGT De allra flesta har någon gång i livet känt hur det är att inte må bra. Man kan inte vara glad hela tiden och det är bra om man kan tillåta sig att känna det man känner. Man kanske har varit

2007-09-17. Allmänna Arvsfonden Socialdepartementet 103 33 Stockholm. Redovisning av projekt 2004/146 (slutrapport) Dnr 2004-1035-H

2007-09-17. Allmänna Arvsfonden Socialdepartementet 103 33 Stockholm. Redovisning av projekt 2004/146 (slutrapport) Dnr 2004-1035-H 2007-09-17 Allmänna Arvsfonden Socialdepartementet 103 33 Stockholm Redovisning av projekt 2004/146 (slutrapport) Dnr 2004-1035-H Förbundet Blödarsjuka beviljades i december 2004 stöd ur Allmänna Arvsfonden.

Välkommen till avdelning 53 Information till patient och närstående

Välkommen till avdelning 53 Information till patient och närstående Sahlgrenska Universitetssjukhuset Välkommen till avdelning 53 Information till patient och närstående VÄLKOMMEN Denna information är tänkt som en vägledning för dig under ditt besök hos oss. Är det något

Att mäta är att veta...

Att mäta är att veta... Du är inbjuden till symposium Att mäta är att veta... arrangerat av Syftet med symposiet är att belysa möjligheterna och fördelarna med att följa upp hypoventilerade patienter. 1000-tals patienter behandlas

Programförslag Gruppresa Amsterdam. Tre nätter för grupper från 10 personer

Programförslag Gruppresa Amsterdam. Tre nätter för grupper från 10 personer Programförslag Gruppresa Amsterdam Tre nätter för grupper från 10 personer Varmt välkomna till Amsterdam! Upptäck Europas mest pittoreska huvudstad. De mysiga kanalerna och upplysta broarna, kantade av

Cancerrehabilitering

Cancerrehabilitering Cancerrehabilitering Cancerrehabilitering psykosocialt stöd och fysisk rehabilitering Livskvalitet att hjälpa patienten att hitta tillbaka till ett fungerande vardagsliv Så här kan ett rehabiliteringsprogram

Cancerrehabilitering 2012

Cancerrehabilitering 2012 Succé! Nu för andra gången! Cancerrehabilitering 2012 Cancerrehabilitering psykosocialt stöd och livskvalitet Att hjälpa patienten att hitta tillbaka till ett fungerande vardagsliv Hur påverkas kroppsuppfattning

barnhemmet i muang mai tisdag 5 december - torsdag 4 januari

barnhemmet i muang mai tisdag 5 december - torsdag 4 januari barnhemmet i muang mai tisdag 5 december - torsdag 4 januari tdet har varit full rulle sedan sist. Därför har detta brev dröjt och nu vet vi knappt hur vi ska få plats med allt som har hänt. Vi ska ju

TE 3:s RESA TILLL BARCELONA

TE 3:s RESA TILLL BARCELONA TE 3:s RESA TILLL BARCELONA Vart var vi? Vi tillbringade våra fem dagar i Barcelona,Spanien. Vad gjorde vi? Måndag- Bestod mest av att resa. Vi åkte från resecentrum klockan halv två på morgonen, vi flög

Island är ett land som lämnar sina turister alltjämt förvånade och förundrade, hänförda och förtrollade.

Island är ett land som lämnar sina turister alltjämt förvånade och förundrade, hänförda och förtrollade. ISLANDSRESA ISLAND ETT SAGOLIKT LANDSKAP Island är ett land som lämnar sina turister alltjämt förvånade och förundrade, hänförda och förtrollade. Än i dag syns spåren tydligt efter hur naturen har format

Tandte knikerddagarna

Tandte knikerddagarna Tandte knikerddagarna 2013 22-23 mars Jönköping Föreläsningar 125 års kavalkad Inledning Välkommen till två givande, innehållsrika och underhållande dagar, dessutom firar förbundet 125 år och den akademiska

Kalendarium våren/sommaren 2010

Kalendarium våren/sommaren 2010 Skånes stamningsförening Nyhetsbrev april 2010 årgång 11 nr 2 Hej medlemmar! Och glad vår på er! Visst är det en skön känsla att få hänga in den tunga vinterrocken där den hör hemma längst in i garderoben...

Referat från SFPO:s utbildningsdagar 8-9 maj 2014, Umeå

Referat från SFPO:s utbildningsdagar 8-9 maj 2014, Umeå Referat från SFPO:s utbildningsdagar 8-9 maj 2014, Umeå Gick av stapeln i Umeå och det var runt 50 deltagare som lyssnade på mycket intressanta och bra föreläsare. Vi tackade även av Elenor Granström från

Mats Karlsson 2008 04 25

Mats Karlsson 2008 04 25 Akademin för hälsa, vård och välfärd, HVV 10 veckor på Åland Utvärderingsrapport från praktikperiod på Stiftelsen Hemmet, Åland Mats Karlsson 2008 04 25 Denna rapport beskriver praktiktiden 21 januari

Lektion nr 5 Bra för mig bra för miljön

Lektion nr 5 Bra för mig bra för miljön Lektion nr 5 Bra för mig bra för miljön Copyright ICA AB 2011. 5 om dan gör kroppen glad Intervjua kompisen, skolsköterskan, personalen i matsalen, vaktmästaren, en annan lärare, syskon, föräldrar, idrottstränare

Till dig som skall Genomgå Endovaskulär behandling av aortaaneurysm

Till dig som skall Genomgå Endovaskulär behandling av aortaaneurysm Till dig som skall Genomgå Endovaskulär behandling av aortaaneurysm Information till patient & närstående Dokumentet är skapat 2012-06-19 och är giltigt ett år från detta datum. Välkommen till Kärlkirurgen

Min tid i Bryssel. Onsdag 12 nov 2008:

Min tid i Bryssel. Onsdag 12 nov 2008: Min tid i Bryssel Onsdag 12 nov 2008: Klockan ringde 03:15 och jag har aldrig varit så trött i hela mitt liv. Det var väldigt nära att jag direkt somnade om för just då kändes en hel natts sömn viktigare

Information till dig som ska operera bort dina halsmandlar, tonsiller

Information till dig som ska operera bort dina halsmandlar, tonsiller Information till dig som ska operera bort dina halsmandlar, tonsiller Vad har halsmandlarna för funktion? Halsmandlarna (tonsillerna) är en del av kroppens immunförsvar. Störst betydelse har halsmandlarna

Att leva med schizofreni - möt Marcus

Att leva med schizofreni - möt Marcus Artikel publicerad på Doktorn.com 2011-01-13 Att leva med schizofreni - möt Marcus Att ha en psykisk sjukdom kan vara mycket påfrestande för individen liksom för hela familjen. Ofta behöver man få medicinsk

ANHÖRIGÅRET 2015. Det händer hos oss i höst! HÖSTPROGRAM. Anhörigstödsverksamhet Sektor vård och omsorg

ANHÖRIGÅRET 2015. Det händer hos oss i höst! HÖSTPROGRAM. Anhörigstödsverksamhet Sektor vård och omsorg ANHÖRIGÅRET 2015 Det händer hos oss i höst! HÖSTPROGRAM 2015 Anhörigstödsverksamhet Sektor vård och omsorg Vem berörs av anhörigstöd? Kommunen erbjuder anhörigstöd till dig som ger stöd, hjälp eller omsorg

Projekt BRA-grupper - för att öka det sociala innehållet för äldre i ordinärt boende 2011-2012

Projekt BRA-grupper - för att öka det sociala innehållet för äldre i ordinärt boende 2011-2012 Vård- och omsorgsförvaltningen Projekt BRA-grupper - för att öka det sociala innehållet för äldre i ordinärt boende 2011-2012 Slutrapport Mölndals stad December 2012 Lotta Malm Projektledare Projekt BRA-grupper

Välkommen till barnoperation

Välkommen till barnoperation Välkommen till barnoperation Välkommen till barnoperation Före När något i kroppen inte fungerar som det ska så måste det lagas. Det kallas för operation och görs på ett sjukhus. Det är en doktor som opererar,

Stöd och service till pensionärer och personer med funktionsnedsättningar i Norrköping

Stöd och service till pensionärer och personer med funktionsnedsättningar i Norrköping Stöd och service till pensionärer och personer med funktionsnedsättningar i Norrköping Det är vård- och omsorgsnämnden som har ansvar för kommunens äldre- och handikappomsorg. Vård- och omsorgsnämnden

& Sång i Nerja 9-16 April 2015

& Sång i Nerja 9-16 April 2015 Låt sommaren börja med en vårvecka Yoga & Sång i Nerja 9-16 April 2015 Nu är det möjligt! För Alla som vill! Har vi glädjen att kunna erbjuda en yogakurs kombinerat med Alla kan sjunga på din resa till

RESAN. År 6. År 7. Målet i år 7 är att klara av nedanstående resa:

RESAN. År 6. År 7. Målet i år 7 är att klara av nedanstående resa: RESAN År 6 I år 6 är målet att du ska kunna kommunicera på mycket enkel franska. För att nå målet lär du dig ord och uttryck inom många olika områden, t.ex. familjen, djur, frukter, klockan, sporter och

Om ditt barn får retinoblastom

Om ditt barn får retinoblastom Om ditt barn får retinoblastom 1 Den här broschyren vänder sig till dig som har ett barn som fått diagnosen retinoblastom. Du har säkert många frågor och oroar dig för hur det ska gå för ditt barn. Här

www.leanlink/lss Semesterprogram Sommaren 2013

www.leanlink/lss Semesterprogram Sommaren 2013 Semesterprogram Sommaren 2013 LSS Funktionsstöd/Fritid och Kultur inbjuder Dig att delta i vår semesterverksamhet sommaren 2013. Resorna och lägren är första hand till för dig som är över 21 år och bor

På fritiden tycker jag mycket om att åka båt och att fiska. Jag brukar grilla fisken över en eld, det är jätte-mysigt. Hälsningar Antonio Rodríguez

På fritiden tycker jag mycket om att åka båt och att fiska. Jag brukar grilla fisken över en eld, det är jätte-mysigt. Hälsningar Antonio Rodríguez Jag heter Antonio och jag arbetar som tandläkare. En tandläkare hjälper människor med deras tänder. Om du inte går till tandläkaren så kommer du att få hål i tänderna och väldigt ont. Att gå till tandläkaren

Regel för Hälso och sjukvård: Munhälsovård inklusive uppsökande verksamhet och nödvändig tandvård

Regel för Hälso och sjukvård: Munhälsovård inklusive uppsökande verksamhet och nödvändig tandvård Region Stockholm Innerstad Sida 1 (9) 2014-03-10 Sjuksköterskor Medicinskt Ansvarig för Rehabilitering Regel för Hälso och sjukvård: inklusive uppsökande verksamhet och nödvändig tandvård Sjuksköterskor

NR 4 December 2010. e n t i d n i n g f ö r M u n - & H a l s c a n c e r f ö r b u n d e t s

NR 4 December 2010. e n t i d n i n g f ö r M u n - & H a l s c a n c e r f ö r b u n d e t s MHCF NR 4 December 2010 e n t i d n i n g f ö r M u n - & H a l s c a n c e r f ö r b u n d e t s God F.D. SVENSKA Jul & LARYNGFÖRBUNDET m e d l e m m a r, a n h ö r i g a o c h s t ö d j a n d e 2 Årgång

Barn- och ungdomsenkät i Kronobergs län Årskurs 5

Barn- och ungdomsenkät i Kronobergs län Årskurs 5 Barn- och ungdomsenkät i Kronobergs län Årskurs 5 Hur mår du? Anledningen till att vi gör den här undersökningen är att vi vill få kunskap om ungas hälsa och levnadsvanor. Alla elever i årskurserna 5,

Onkologisk omvårdnad

Onkologisk omvårdnad Onkologisk omvårdnad för sjuksköterskan i cancervården Gå 4 betala för 3! Cancerrelaterad smärta symtomkontroll och de senaste behandlingsmetoderna! Kognitiva biverkningar av cancerbehandling Hur påverkas

GERIATRISKT STÖD. Kost och nutrition Smått och gott

GERIATRISKT STÖD. Kost och nutrition Smått och gott GERIATRISKT STÖD Kost och nutrition Smått och gott Nutritionsdagen 30 april Nutritionsrådet Region Jämtland Härjedalen Nutrition vid sjukdom Ingvar Boseaus Hur identifierar, utreder och behandlar vid undernäring

Norska ISAAC uppmärksammar allas rätt att lära sig

Norska ISAAC uppmärksammar allas rätt att lära sig Norska ISAAC uppmärksammar allas rätt att lära sig ISAAC Norge hade sin årliga konferens på Sundvolden hotel utanför Oslo 13-15 april. Två hundratjugo deltagare var anmälda och som vanligt var det ett

Yogavecka i solen i Nerja 9-16 April 2015

Yogavecka i solen i Nerja 9-16 April 2015 Låt sommaren börja redan i april med en Yogavecka i solen i Nerja 9-16 April 2015 Har glädjen att kunna erbjuda en yogakurs på din resa till vackra Nerja vid Medelhavets strand, Costa del sol, Malaga,

Arbetsterapeutens nya roll och funktion

Arbetsterapeutens nya roll och funktion Arbetsterapeutens nya roll och funktion Inbjudan till konferens i Stockholm den 3-4 december 2009 TALARE FRÅN Förbundet Sveriges Arbetsterapeuter Lena Haglund Universitetssjukhuset i Lund Eva Månsson Lexell

Mest sjuka äldre och nationella riktlinjer. Hur riktlinjerna kan anpassas till mest sjuka äldres särskilda förutsättningar och behov Bilaga

Mest sjuka äldre och nationella riktlinjer. Hur riktlinjerna kan anpassas till mest sjuka äldres särskilda förutsättningar och behov Bilaga Mest sjuka äldre och nationella riktlinjer Hur riktlinjerna kan anpassas till mest sjuka äldres särskilda förutsättningar och behov Bilaga Innehåll Vägledning om mest sjuka äldre och nationella riktlinjer...