MHCF FÖR M UN-&HALSC ANCANCERF ÖRBUNDETS. Nr 2 N ÄSTA NUMMER UTKOMMER I S EP 2009 MANUSSTOPP TILL NR 3 1 AUG

Download "MHCF FÖR M UN-&HALSC ANCANCERF ÖRBUNDETS. Nr 2 N ÄSTA NUMMER UTKOMMER I S EP 2009 MANUSSTOPP TILL NR 3 1 AUG"

1 EN TIDNING LARY FÖR M UN-&HALSC ANCANCERF ÖRBUNDETS MHCF F.D. SVENSKA LARYNGFÖRBUNDET Nr 2 Juli 09 MEDLEMMAR OCH DERAS ANHÖRIGA SAMT STÖDJANDE Sommaren är härlig! N ÄSTA NUMMER UTKOMMER I S EP 2009 MANUSSTOPP TILL NR 3 1 AUG

2 LARY Årgång 35 Nr MHCF M UN- & HALSC ANCERF ÖRBUNDET K ANSLI & REDAKTION Barks Väg 14, Solna TEL FAX E-POST kansli@mhcforbundet.se HEMSIDA: PG BG A NSVARIG UTGIVARE Sören Selinder R EDAKTÖR Gunnar Schneider M EDARBETARE I REDAKTIONEN Viola Landewall, Ulf Jönson Staffan Hagelin F ÖRBUNDSORDFÖRANDE Sören Selinder Östermalmsgatan Sundsvall TEL MOBIL E-POST soren.selinder@telia.com G RAFISK F ORM Gunnar Schneider E-POST g.schneider@telia.com T RYCK Ågrenshuset Produktion M ATERIAL till tidningen sänds till: Mun- & HalsCancerFörbunder Barks väg 14, Solna Märk kuvertet Lary Redaktionen förbehåller sig rätten att redigera insänt, ej beställt material. Insänt material returneras endast på begäran. Eftertryck och citering är tillåten om källan anges. S TIFTELSEN L ARYNGFONDEN ORDFÖRANDE Hans-Ola Fors Strandgatan Kalix TEL Fax: E-POST : info@laryngfonden.se Hemsida: PLUSGIRO BANKGIRO I N N E H Å L L Ledaren Sören Selinder vår ordförande skriver sitt kåseri Resa till Holland Rapport från Göteborgsföreningen Hyllning till Bo Persson Insändare från Södra Sverige Handikappersättningen Närståendepenning Om Ferlin hade haft en dator Kåseri Syd-östras rehabkurs Rapport från Syd-östra Riksstämma/seminarium Rapport från 2009 Hjälp det luktar bränt En avhandling Så har det då gått ett år på min ordförandepost, året har varit både arbetsamt och givande. S amarbetet med styrelsen har fungerat på ett mycket tillfredställande sätt. Numera har vi en arbetande styrelse, där vi fortsätter arbetet med att stötta föreningarna och hjälper till vid behov i deras verksamhet. Under våren har jag varit i Örebro, där det formades ett samarbete mellan Örebro, Gävle, Falun och Västerås. Arbetet fortsätter från styrelsen med att öka medlemsantalet. Vår ekonom har förbättrats och vi ser ljust på framtiden L E D A R E N Landskurs och Landsmöte Rapport från Norge Kluriga sidan Frågesport Lanzarote En berättelse i ord och bild Nationell cancerstrategi för framtiden Om Bo Persson Ytterligare en hyllning Redaktionens önskemål Gör vårt arbete lättare Kansliet Telefontider och öppettider Lokalföreningarna Kontaktfakta Kurser har genomförts under året, bl a i Nynäshamn, Eslöv och Stensund. Vi fortsätter att genomföra besök i skolor, information ang rökningens farligheter och skador. Samarbete med de Nordiska länderna, Finland, Danmark, Norge och Island har återupptagits. Vilket är viktigt för oss. Vår senaste Riksstämma har genomförts på ett fint sätt, trevliga föreläsare och glada trevliga deltagare. Vi profilerar oss på olika sätt. SÖREN SELINDER Förbundsordförande 2

3 MHCF F.D. SVENSKA LARYNGFÖRBUNDET har 11 läns- och regionföreningar runt om i landet bevakar och tillvaratar medlemmarnas intressen arbetar aktivt för att hjälpa medlemmarna tillbaka till ett meningsfullt liv ordnar rehabiliteringsseminarier och -resor har sitt kansli i Stockholm arbetar för att starta samtalsgrupper för både patienter och anhöriga antingen via sjukvårdspersonalen eller i lokalföreningarnas regi ger ut tidningen LARY med aktuell information, artiklar och reportage har regelbundet kurser för förbundets och föreningarnas förtroendevalda samt antirökinformatörer håller kontakt med myndigheter och serviceorgan tillhör Handikappförbunden är en av huvudmännen i Cancerfonden har kontakt med motsvarande förbund i andra länder har förtroendeanslutna läkare, tandläkare, logoped, kurator och dietist har instiftat den fristående Stiftelsen Laryngfonden STIFTELSEN LARYNGFONDEN i kamp mot Strup- och munhålecancer Laryngfonden en fristående fond instiftad av Svenska Laryngförbundet står öppen för ansökningar om bidrag, vilka kan beviljas i enlighet med fondens ändamål: Fondens ändamål är att främja forskning och utveckling, särskilt inom områdena laryng-, hemilaryng- och glossektomi samt främja vård och rehabilitering för behövande sjuka inom dessa områden, dock ej sådant som åligger stat, landsting och kommun, enligt gällande lagar, regler och praxis. Bidrag och gåvor emottages tacksamt på: Plusgiro Bankgiro Ansökningsblankett för bidrag finns hos: Stiftelsen Laryngfonden Strandgatan Kalix Tel: Fax: E-post: info@laryngfonden.se Hemsida: 3

4 En resa till Holland Den 27 april var vi en grupp från göteborgsföreningen som tog bussen till tulpanernas land. Första natten blev i Tyska Delmenhorst. När frukosten var intagen ställdes färden vidare till Afsluitdijk dammen, men regnet gjorde inte rättvisa åt den lilla staden Volendam. När vi nådde ostfarmen var regnet borta, där kunde vi inhandla samt smaka på ostarna. Jacob lotsade oss först in till ostarna och sedan för att se hur riktiga träskor tillverkas. Tröttheten börja- de komma så hotellet i Sassenheim lockade, magen ville åckså ha sitt. Nästa dag var det blomsterauktion i Alsmer och en kanaltur i Amsterdam på chemat även ett diamantsliperi måste besökas, nu var det fritt att vandra själv på Amsterdams gator tills turen åter gick till hotellet. Dag fyra var det porslinstillverkning i Delf, Haag med panorama Mesdag, blomsterparken kaukenhof med alla tulpaner och andra blommor. Ytterligare en panoramamålning i tylipland hanns med innan middagen väntade. Nu var vi framme vid resan hemåt men det blev ett stopp i Geithorn Hollands Venedig där vi kunde inta lunch och så vidare till Hamburg där sista natten skulle vara. Efter middagen blev det en kvällstur in i staden. Så var det sista etappen hem med många minnen och intryck. Vi vill tacka Laryngfonden för att vi kunde få göra denna resa. Göteborgsföreningen genom SOLVEIG STENESTRÖM Deltagarna som var med till Holland En insändare från MHCF i Södra Sverige Hyllning till Bo Persson Vi vill gärna göra ett inlägg i Larytidningen med anledning av Bo Perssons bortgång. Bo var en kämpe i allt han företog sig, för vårt förbund hade inte varit vad det är idag utan Bos stora kunnande och hans kontakter med myndigheter och beslutfattande organ och samarbete med andra föreningar i Sverige och de Nordiska förbunden. Som regel fick han sin vilja igenom med det mesta han företog sig, även om en del tyckte annorlunda. Så är det att vara Förbundsordförande. Tack för de åren vi i vår förening fick samarbeta med dig. MHCF I SÖDRA SVERIGE 4

5 Närståendepenning och handikappersättning Larys redaktion har som ambition att informera om olika sociala förmåner som kan beröra våra läsare. Tidigare har vi bland annat skrivit om reglerna kring tandvården. Nu presenterar vi vilket ekonomiskt stöd en anhörig som vårdar en svårt sjuk närstående kan få och vilka förutsättningarna är för att handikappersättning ska kunna utgå. Vill du ha ytterligare information eller hjälp att söka kan du vända dig till försäkringskassan eller till kuratorn vid öronkliniken. Närståendepenning Om man är hemma och vårdar en svårt sjuk närstående kan man ha rätt till ersättning från försäkringskassan, närståendepenning. Beviljas man närståendepenning har man också rätt till ledighet från sitt arbete. Rätten till närståendepenning förutsätter att man har en nära relation till den man vårdar, en nära anhörig som maka eller make, förälder, barn, syskon. Men det kan också gälla en nära vän till den som är sjuk. Närståendepenning kan alltså utgå vid vård av en svårt sjuk person och med svårt sjuk menas att hälsotillståndet är sådant att det finns risk att den sjuke ska avlida. Men döden behöver inte vara omedelbart förestående, vilket innebär att närståendepenning inte enbart avser vård i livets slutskede. I lagens mening kan den som vårdas anses vara svårt sjuk även om det i realiteten finns hopp om en förbättring. Närståendepenning kan bara utgå till en närstående i taget, men flera kan turas om att få ersättning för olika perioder, även för olika delar av dagen. Den totala ersättningsperioden är sammanlag högst 60 dagar för den person som vårdas. Förmodligen kommer antalet ersättningsdagar att utökas till 100 vid årsskiftet. Vill man ha närståendepenning måste man göra en anmälan till försäkringskassan som skickar hem blanketterna Ansökan om närståendepenning och Försäkran för Närståendepenning som man fyller i och skickar in till försäkringskassan. Till ansökan ska fogas ett utlåtande från den läkare som ansvarar för den sjukes vård. Den som är sjuk ska också lämna sitt samtycke till vården. Om det inte är möjligt på grund av hälsotillståndet ska det redovisas. Närståendepenningen, som uppgår till knappt 80% av den sjukpenninggrundande inkomsten, utbetalas inte retroaktivt, dvs för tiden före anmälan. Handikappersättning Har man en funktionsnedsättning som väntas vara bestående under minst ett år kan man ha rätt till handikappersättning. Men en grundläggande förutsättning är att funktionsnedsättningen har uppstått före 65 års ålder. Ansökan kan man göra också efter det att man fyllt 65 år men funktionsnedsättningen måste alltså ha inträffat tidigare. För att kunna få handikappersättning måste något av följande kriterier vara uppfyllt: Du behöver, på grund av funktionsnedsättningen, tidskrävande hjälp i din dagliga livsföring. Minst två timmar per dag. Du måste ha fortlöpande hjälp för att kunna studera eller arbeta. Du har relativt stora merutgifter på grund av funktionsnedsättningen. Minst kronor per år. Om man beviljas handikappersättning blir ersättningens storlek per år 69, 53 eller 36 procent av prisbasbeloppet. Avgörande är hjälpbehovets omfattning eller hur stora merutgifterna är. Den ersättning som utgår är skattefri. Ett beslut om handikappersättning gäller tills vidare, men har du fått den före 65 5 år ålder omprövas den i samband med beslut om ålderpension. Vänd dig till försäkringskassan om du vill du ansöka om handikappersättning. Där finns en särskild ansökningsblankett. Till ansökan måste också bifogas ett läkarutlåtande om funktionsnedsättningen och om du söker ersättning för merkostnader ska du beskriva vilka kostnader det handlar om. Källor: Vår Trygghet, utgiven av Folksam Försäkringskassans hemsida: TEXT: ULF JÖNSON Om Ferlin hade haft en dator Du har tappat din kod och ditt lösenord Du syberrymdsbarn i livet Nu sitter du framför din dataskärm Vad var det för kod - var den lång eller kort Och hur var lösenordet skrivet Logga in dig nu förr n vi föser dig bort Du cyberrymdsbarn i livet Kung Erik han lekte på luta Med iver och fermitet Han vägrade envist att sluta Och mången blev sur på det Nej, kungen gick inte att stoppa Hans oljud låg ständigt kvar Kung Erik serverades soppa

6 Syd-östras rehabkurs Nu var det dags igen för Syd-östra Mun- & Halscancerföreningens Rehabkurs Intresset var stort hos deltagarna Kursen ägde rum den april och som vanligt var det öron-, näs- och halsklinikens personal som i samråd med föreningen stod för planering och innehåll. Inbjudna var de som opererats och/eller behandlats sedan föregående kurs 2006 och anhöriga till dem. 60 var inbjudna och 35 deltog. Kursen ägde rum på hotell Ekoxen. Från föreningens styrelse deltog Kjell Andersson, Earl Erlandson, Lars Gunnar Adolfsson och Ulf Jönson. Earl fungerade som konferencier under hela kursen och bevisade än en gång sin förmåga att fullgöra den uppgiften på ett personligt, spirituellt och informativt sätt. Här har svensk TV missat en utmärkt programledare. Överläkare Lena Norberg-Spak Den första dagen föreläste överläkare Lena Norberg Spak, öronkliniken, överläkare Jan Rzepecki, onkologiska kliniken och sjuksköterska Ida Magnusson, öronkliniken. Lena Norberg Spak berättade om olika tumörformer, förekomst hos män och kvinnor, åldersfördelning. Inom mun- och halscancerområdet är cancer på läpp, tunga, munhåla vanligast, sedan i nämnd ordning svalg, hals och strupe, näsa, bihålor. Orsaker till öron-, näs- och halscancer kan vara tobak, alkohol, infektioner, näringsbrist, träämnen, kronisk trauma. Beträffande infektioner märks virusinfektioner hos unga. 90% av stämbandscancerfallen klarar sig med enbart strålning. Storleken på tumören, hur tidigt man söker och lokalisation avgör behandlingsform och resultat. Jan Rzepecki talade bl.a. om förekomst, 1300 patienter behandlas varje år. När man drabbas i årsåldern har det som regel virusrelaterade orsaker. Antalet kvinnor ökar men f.n. drabbas en kvinna på tre män. På onkologen utförs strålbehandling, cytostatikabehandling och målinriktad behandling. För att kunna bota krävs en viss dos strålbehandling. Risken för komplikationer (att strålningen orsakar skador) får inte vara mer än 5%. Man ska ha minsta möjliga dos till organ som ska skyddas och högsta möjliga till det som ska förstöras (tumören). Beträffande biverkningar reagerar olika vävnader olika snabbt. Slemhinnor reagerar snabbt men återgår efter 1-2 mån. Andra vävnader reagerar efter 1-2 år och förblir skadade. Sjuksköterska Ida Magnusson talade om omvårdnad och om hur det går till före, under och efter operation. Hon talade också om lambo, den vävnad man tar från en del av kroppen och sätter in i munnen eller halsen. I omvårdaden ingår också smärtlindring, förebyggande av illamående, sond för näring, kateter. Målet är upp ur sängen så fort som möjligt. Sjuksköterskan Ida Magnusson talade bl.a. om omvårdnadsfrågor Den andra dagen informerade sjukhustandläkare Lennart Andersson, kurator Siv Källner, logoped Christina Danbolt och dietist Linda Bergdahl. Lennart Andersson berättade om vad som händer i munhålan vid strålbehandling och vad man gör före, under och efter strålbehandling, samt hur man själv ska klara sina tänder efter behandlingen. Strålbehandling påverkar all vävnad och en biverkan kan vara minskad salivproduktion. Förebyggande tandvård handlar om munhygien, kostvanor, fluortillskott och Sjukhustandläkare Lennart Andersson i samspråk med en deltagare 6

7 Kurator Siv Källner talade om olika kriser salivstimulerande medel. Lennart Andersson redogjorde också för den allmänna tandvårdsförsäkringen och landstingets tandvårdsstöd. Kurator Siv Källner beskrev hur diagnosmeddelandet sättar i gång en process som man kallar för kris. Kris är en livssituation där tidigare erfarenheter inte räcker till. Utvecklingskris är en normal förändring, traumakris är när något oväntat, omskakande händer. Traumakrisen har 4 stadier: Chockstadium, reaktion, reparation och nyorientering. Fas 4 slutar aldrig, pågår livet ut. Försvarsmekanismerna (fas 2) regression, förnekelse, projektion, rationalisering, isolering, undertryckande. Logoped Christina Danbolt informerade om hur operativa ingrepp och strålbehandling påverkar sväljning och tal och hur man kan hjälpa upp problemen. Man måste hitta metoder för att kunna svälja, svälja LARY Nr tillräckligt och äta med nöje. Tal handlar om språk, röst och artikulation. Språket förblir opåverkat. Rösten däremot kan förändras genom att slemhinnan är påverkad. Rösten beror på andning (luftvägarnas kondition), tonbildning stämbandens form, konsistens och rörlighet). och resonans (svalgets och munhålans form och konsistens). Artikulation handlar om rörlighet i läppar, tunga, gom och käke. Rösten för ektomerade sker genom röstventil, matstrupstal eller röstgenerator. Dietist Linda Bergdahl talade om matens betydelse för hälsan, dels om kost vid sjukdom, dels om kost på lång sikt. Nutritionsbegreppet handlar om näring, näringstillförsel, näringsupptag och näringstillstånd. Vid bedömning tittar man på vikt, längd, viktutveckling, BMI, kostanamnes, ätsvårigheter och nedsatt aptit. Ofrivillig viktminskning med mer än 5% på 1-3 månader är allvarligt. Särskilda stöd för att hålla vikten kan vara kosttillägg, energirik mat, anpassad mat. Dietisten ger råd vid tugg- och sväljsvårigheter samt muntorrhet. Dag tre inleddes med att Earl berättade sin historia, om hur han kom i kontakt med föreningen och om föreningen och dess verksamhet, samt betonade vikten av att träffa andra med liknande erfarenheter. Man upptäcker då att man inte är ensam, men har det inte ens värst. Sjukgymnast Charlotte Norgren talade om fysisk aktivitet, kroppskännedom och mental träning, styrka, kondition, stabilitet-koordination, rörlighet-balans och balansavspänning. Deltagarna fick pröva på pausgympa, och en avspänningsövning och mental träning. Mental träning är ett samlingsbegrepp för olika metoder för avspänning. Charlotte beskrev också ett par metoder för avspänning, som kan användas mot smärta, stress och depression. Dags för kaffepaus I kursen ingick även två gruppsamtal, där opererade, behandlade och anhöriga indelades i olika grupper och utbytte erfarenheter. Förutom föreläsningar och diskussioner ingick förstås trevlig samvaro, som gemensamma måltider, då man kunde prata mer med varandra. Trevlig samvaro ingick i kursen En slutsummering blir att deltagarna verkade nöjda med innehållet i kursen. Under varje inslag ställdes många frågor och det märktes att ämnet engagerade. Alla föreläsarna måste få en stor eloge för sin förmåga att informera tydligt och engagerande. De avtackades med var sin vacker vårbukett som Eivor komponerat. Ytterligare ett positivt resultat av kursen måste nämnas: Föreningen fick 16 nya medlemmar. Från vänster: Dietist Linda Bergdahl, logoped Christina Danbilt och vår Konfrencier Earl Erlandson TEXT: MARGARETA JÖNSON BILD: ULF JÖNSON 7

8 2009 års seminarium och riksstämma Vår ordförande Sören Selinder håller ett välkomstal Även i år hölls förbundets seminarium och riksstämma på Nova Park Conference i Knivsta lite senare än vanligt, den maj. Nova Park från utsidan Seminariet, som var den 15 maj, inledde med att förbundsordföranden Sören Selinder hälsade våra hedersgäster och speciellt inbjudna representanter från våra nordiska systerförbund välkomna. Han vände sig särskilt till våra inbjudna föreläsare, två läkare och forskare från Lunds universitetssjukhus, professor Johan Wennerberg och foniater/överläkare Roland Rydell. Johan Wennerberg och Roland Rydell informerade om sina forskningsarbeten Johan Wennerberg berättade om sin forskning kring två strålbehandlingsmetoder mot cancer i mun- och halsområdet. Totalt rör studien 750 patienter och frågan var om en i tid mera koncentrerad behandling, två Här ser vi årets föreläsare gånger per dag, ger bättre resultat än en konventionell strålbehandling. Resultatet visade ingen större skillnad mellan de som fått en konventionell behandling och de som fått den mera koncentrerade. När det gällde livskvalité var både grupperna lika, även sväljningsproblemen var på ungefär samma nivå. Möjligen kunde man när det gällde muntorrhet konstatera något mindre problem för den koncentrerade gruppen. Konklusionen blev att den accelererade behandlingen inte är bättre än den konventionella. När det gäller munhålecancer måste dock studierna gå vidare. Den fortsatta forskningen ska då inrikta sig på två problem eller behandlingsmetoder. Den ena, den prooperativa, innebär operation först och därefter strålbehandling. Den andra metoden är tvärt om, dvs strålning först och operation därefter. Vilken metod som är bäst har diskuterats i åtminstone 15 år men genom den nuvarande forskningen kommer man att få svar på frågan inom en treårsperiod. Johan Wennberg informerade också om ett annat forskningsområde. Det har visat sig att HPV-virus, som orsakar livmoderhalscancer, även är kopplat till tumörer i huvud/halsområdet. Inom detta område är det tungcancer och tonsillcancer som ökar och riskfaktorer är rökning, alkohol, dålig tandhälsa och just HPV-virus, som kan förebyggas genom vaccination. Roland Rydell tog oss med på en resa till röstkällan genom att ha använt ett fiberinstrument på sig själv. På bildskärm fick vi se struphuvudets insida och hur stämvecken (stämbanden) fungerar. Vi såg hur det ser ut när man hostar, harklar sig eller skrattar. Roland Rydell talade också om benigna (godartade) tumörer och hur de kan påverka talet. När det gäller att tidigt upptäcka cancer är heshet en varningssignal. Det är viktigt att uppsöka läkare om hesheten har varat mera än tre veckor. Roland Rydell nämnde att stämbandstumörerna kan indelas i fyra grupper (T1, T2, T3 och T4). En tumör i gruppen T1 kan som regel tas bort med en laseroperation medan T2, som är lite svårare, kan kräva strålbehandling. T3 brukar också strålas, ibland opereras, och T4 strålbehandlas både före och efter operation. Vi fick höra röstinspelningar från både strålbehandlade och opererade patienter. Naturligtvis är det så att ju mera som avlägsnats av stämbanden, desto sämre blir rösten. Men, Roland Rydell nämnde något fantastiskt. Det händer att laryngektomerade patienter ibland utvecklar något som liknar stämband, naturen försöker återskapa det som fanns före operationen! 8

9 På kvällen var det fest Som brukligt vid våra riksstämmor hade vi på kvällen en gemensam festmåltid. Vi bjöds på mycket god mat och stämningen kring måltiden förhöjdes ytterligare av att hovmästaren ingående berättade om vilka maträtter vi skulle serveras. Under måltiden fick också trevlig underhållning och kvällen avslutades med dans. Årets hedersmedlemmar Under kvällen presenterades också årets hedersmedlemmar, Earl Erlandson, Stig Falk, Corneliu Hangan och Lennart Johansson. Till vänster ser vi: Hovmästaren som meddelar menyn för kvällen samt mingelbilder. Ovan: Hedersmedlemmarna Nedan: Kanslipersonalen som får välförtjänta blomsterarrangemang. Dag två, den 16 maj hölls riksstämman. Till stämmoordförande utsågs Esbjörn Melin, kanslichef hos Prostatacancerföreningen och som sekreterare fungerade undertecknad. En viktig fråga vid stämman var förbundets nya stadgar. Att en förändring skulle ske nu Riksstämman Precidiet: Ulf Jönson sekreterare och Esbjörn Melin ordförande berodde naturligtvis på skilsmässan från Stödet, som i sin tur medförde att vår organisation bytte namn från Laryngförbundet till Mun- och Halscancerförbundet. I samband med att det nya namnet skrevs in i stadgarna gjordes också en del förenklingar när nu tillfälle gavs. Efter genomförda val har förbundsstyrelsen och Laryngfondens styrelser följande sammansättning: Mun- och Halscancerförbundet styrelse efter valet (och konstituering) SÖREN SELINDER, ordförande, GUNNAR SCHNEIDER, v ordförande, ANNIKA AXELSSON, kassaförvaltare ULF JÖNSON, sekreterare. MARGARETA SJÖBERG, STAFFAN HAGE- LIN och JAN JAKOBSSON är styrelseledamöter och GUNILLA BELING, LIS- BETH MÅNSSON och JAN-ERIK ANDERS- SON är styrelsesuppleanter. Laryngfondens styrelse efter valet HANS-OLA FORS är ordförande och styrelseledamöter är GUNNAR PERS- SON, LENA LAGESON, KAARLO VUOLLE och CORNELIU HANGAN. HANS GUSTA- VSSON och SÖREN SELINDER är suppleanter. TEXT: ULF JÖNSON Intresserade deltagare på året Seminarie och Riksstämma 9

10 Hjälp, det luktar bränt! För gruppen laryngektomerade har förmågan att känna lukter länge varit ett undansatt område vad gäller rehabilitering. Eftersom deras mun- och näshåla inte har någon förbindelse med lungorna har laryngektomerade svårt att känna lukter. Men år 2000 presenterade professor Frans Hilgers och hans medarbetare* NAIM-tekniken NasalAirflow- Inducing maneuver som ett sätt för laryngektomerade att åter kunna känna lukter. NAIM kan enkelt beskrivas som en artig gäspning med stängda läppar sänker man underkäken och skapar ett negativt tryck i munhålan. Detta gör att luft dras in genom näsan, och därigenom når luktpartiklar luktepitelet i näsan. Tänk vad mycket vi tar för givet i vardagen. Att känna lukter är en sådan sak. När andra finputsade detaljerna inför stundande julhelg samlades en större skara logopeder och läkare den 19 december 2008 på Academicum på Göteborgs universitet det var dags för legitimerade logopeden Birgit Risberg- Berlin att försvara sin avhandling Olfactory function after total laryngectomy in Swedish patients after rehabilitation with the Nasal Airflow-Inducing Maneuver. I sin avhandling har Birgit Risberg- Berlin fokuserat på något som de flesta av oss tar för givet: att kunna känna lukter. Det är först när vår förmåga att känna lukter är nedsatt, som vi inser hur mycket detta påverkar oss i vardagen. Det var också nämnda Frans Hilgers, professor vid Department of Head and Neck Oncology and Sur- Cancer i strupe eller munhåla? Det finns gemenskap med andra i samma situation! Bli medlem i någon av Mun- & Halscancerförbundet föreningar. Mun- & Halscancerförbundet (MHCF) arbetar för: kontakt och information före och efter behandling att hjälpmedel och förbrukningsmaterial skall vara kosnadsfria utökade resurser till rehabilitering handikappersättning, färdtjänst och kostnadsfri tandvård subventionerad utlandsvård forskning och utveckling av hjälpmedel bredare informationsverksamhet rökinformation i skolorna Läns- eller regionsföreningar i Sverige finns i: Dalarna, Gävleborg, Göteborg, Halland, Sydöstra, Södra, Stockholm, Uppsala, Västmanland, Norrland och Örebro. Vi är en av huvudmännen i Cancerfonden Vi välkomnar opererade, anhöriga, sjukvårdpersonal, vänner och andra intresserade som medlemmar. Intressekupong: Jag vill veta mer om MHCF:s verksamhet Jag vill bli medlem. Skicka inbetalningskort och information. NAMN:... ADRESS:... POSTADRESS:... TELEFON:... SKICKA ELLER FAXA KUPONGEN TILL: MUN- & HALSCANCERFÖRBUNDET BARKS VÄG SOLNA TEL: , FAX

11 gery, The NetherlandsCancerInstitute, Amsterdam, som var fakultetsopponent när Birgit Risberg-Berlin skulle försvara sin avhandling. En mer initierad och intresserad opponent är nog svår att finna. Vilket förstås också ledde till en intressant diskussion mellan de två. Studeíevägarna I korthet undersökte och beskrev Birgit i studie I luktförmåga hos svenska laryngektomerade patienter, tränade NAIM-tekniken med dem samt utvärderade korttidsresultatet av denna träning. I studie II utvärderade Birgit långtidsresultatet av NAIM-träningen (6 resp 12 mån efter första träningsomgången). Fokus för studie III var bland annat att utvärdera långtidsresultaten av NAIM-träningen (36 mån efter första träningsomgången) samt utvärdera upplevd livskvalitet med Health Related Quality of Life-formulär. Här jämfördes också den laryngektomerade gruppen med en annan grupp patienter, matchade för ålder och kön, men vars larynxcancer inte lett till laryngektomi. Studie IV undersökte vilka variabler som verkar vara avgörande för om patienten kan tillgodogöra sig NAIM samt innebar utarbetandet av ett strukturerat NAIM-protokoll, att användas av logopeder i den kliniska vardagen. Betygsnämndens beslut Efter den givande diskussionen och frågor från auditoriet drog sig betygsnämnden som brukligt tillbaka och överlade. Betygsnämnden bestod denna dag av Professor Cecilia Björkelund, Avd för samhällsmedicin och folkhälsa; Professor Annika Dahlgren Sandberg, Psykologiska institutionen samt Docent Pontus Lindeman, Avd för öron-, näs- och halssjukdomar, alla från Göteborgs universitet. Strax var dock betygsnämnden tillbaka och dess ordförande, Cecilia Björkelund, kunde meddela att Birgit Risberg-Berlin hädanefter kunde titulera sig Medicine Doktor! LARY Nr Firandet Disputationen firade Birgit med familj och vänner på Ågrenska villan. Och vid denna lunch framkom att Birgits huvudhandledare, Caterina Finizia, Docent och Överläkarevid ÖNH-kliniken,Sahlgrenska universitetssjukhuset, minsann har många strängar på sin lyra. Hon hyllade sin nyblivna doktor med sång av en egenkomponerad text till melodin Att angöra en brygga. Och då vi andra inte kan annat än stämma in i texten (om än inte i sången), så återger vi den här: Åh, du fantastiska tjej, som vet hur man ska disputera. Allt som du gör blir så rätt, vi charmas så lätt, så vänlig, vad kan vi väl önska oss mera Vi ville ju blott bli som du och mästra pedagogiken. Luktkurs du höll med bravur. du allt gör i dur. du greppat forskarmystiken. Birgit, du klarat dig så galant, Forskargigant, supercharmant. Vi vill nu bara säga helt klart, empatisk du är, och smart. Åh, du fantastiska tjej, I Fayance strax får du njuta. Vi höjer gärna vårt glas på Birgits kalas. Med lyckönskan sången får sluta. Melodi: Att angöra en brygga Text: Caterina Finizia Nu hoppas vi att sommarvärmen snart är här i Göteborg. Och i Frankrike, så att Birgit kan åka till huset i Fayance tillsammans med sin make Rolf och pusta ut efter denna fantastiska bedrift! Varmaste gratulationer från alla arbetskamrater på Logopedi och foniatri och ÖNH-kliniken, Sahlgrenska universitetssjukhuset i Göteborg! Genom Monica Käll Guldbrand, Enhetschef Birgit nås lättast på: birgit.risberg-berlin@vgregion.se AVHANDLINGEN BESTOD AV FÖLJANDE DELARBETEN: Screening and rehabilitation of olfaction after total laryngec tomy in Swedish patients. Results from an intervention study using the Nasal Air-flow- Inducing Maneuver. Risberg- Berlin B, Ylitalo R, Finizia C. Arch otolaryngol head Neck Surg 2006;132; Effectiveness of olfactory reha bilitation with the Nasal Air flow-inducing Maneuver after total laryngectomy. One-year follow-up study. Risberg-Berlin B, ylitalo Möller R, Finizia C. Arch otolaryngol head Neck Surg 2007;133; Effects of total laryngectomy on olfactory function, healthrelated quality of life, and communication: a 3-year fol low-up study. Risberg-Berlin B, Rydén A, Ylitalo Möller R, Finizia C. Submitted Arch Otolaryngol Head Neck Surg. Development of a clinical instrument improving rehabili tation of olfaction with the Nasal Airflow-Inducing maneuver in Swedish laryn gectomized patients. Risberg-Berlin B, Rydén A, Ylitalo Möller R, Finizia C. Acta Oto- Laryngologica 2008:Oct.31:1-7. *artikel om NAIM: Hilgers F, van dam F, Keyzers S, Koster M, van As C, Muller M. Rehabilitation of olfaction after laryngectomy by means of a nasal airflow-inducing maneuver. Arch otolaryngol Head Neck Surgery 2000;126: Textförfattare: MONICA KÄLL GULDBRAND Enhetschef, Logopedi och foniatri Handläggare för Patient i ledningsgrupp, Område 5 Sahlgrenska Göteborg

12 Under tre dagar i april höll vår norska systerorganisation, Norsk Landsforening for Laryngektomerte (NLFL) sitt årsmöte och genomförde samtidigt en kurs för medlemmarna. NLFL har som medlemmar personer som drabbats av cancer i huvud- och halsregionen och personer som är laryngektomerade. Föreningen, som är landsomfattande, har ungefär 700 medlemmar och i landet finns sex lokalföreningar. Utöver medlemsavgifter får NLFL stöd från Kreftföreningen som är en paraplyorganisation för alla cancerföreningar i landet och som också arbetar med information och stöd till forskning. Kreftföreningen verkar för att cancersjuka ska få en bättre livskvalité och arbetar också förebyggande på olika sätt. Föreningen har sju kontor i landet och upprätthåller en telefonjour för enskilda personer. NLFL genomför olika former av socialt stöd för sina medlemmar, både genom lokalföreningarna och genom riksorganisationen. Bland annat brukar en helsereise genomföras varje år, men just i år inställdes den eftersom allt för få anmält intresse. Föreningen arbetar LARY Nr Landskurs och Landsmöte i Norge också mycket för att ge stöd till anhöriga till de som drabbats av cancer. Landsmötet, som motsvarar vårt förbunds riksstämma, har en lite annorlunda uppläggning än hos oss. Här är nämligen landsmötet kombinerat med en kurs eller konferens och hela arrangemanget är öppet för alla medlemmar, inte enbart för utsedda ombud. För att i tid klara av både årsmöte och kursen träffas man under tre dagar, i år i Sandefjord, söder om Oslo. De nordiska systerorganisationerna brukar inbjudas att delta som gäster och i år fanns representanter från Island, Danmark och Sverige. Från vår sida deltog Sören Selinder och artikelförfattaren. Det var ett digert program med information om både NLFL och Kreftföreningen och föredrag av olika experter. En läkare, Magnar Kleiven, talade på ett engagerat sätt om optimism, begeistring och livsglädje. Hans entusiasm smittade av sig och jag tycker att den kom att prägla hela landskursen. Vi fick också lyssna på intressanta föredrag om tandvård och om olika former av specialkost, om rättigheter på trygghets- och välfärdsområdet och det var också en särskild samtalsgrupp för anhöriga. På en särskild programpunkt berättade enskilda medlemmar om sina egna erfarenheter, hur de upplevde cancerbeskedet, den vård de fick och hur deras livssituation var i dagsläget. På kvällarna bjöds vi på gemensam middag och trevlig underhållning. Första kvällen svarade Blue Bombers för underhållningen, en bluesgrupp med ett fantastiskt tryck. Sångare i gruppen var en av styrelseledamöterna i NLFL, Tor Wold från Trondheim. Han är laryngektomerad men kunde sjunga med stark och klar stämma, en fantastisk upplevelse! Utöver den goda maten, tacktal och andra högtidligheter var höjdpunkten sista kvällen dragningen i det lotteri som var anordnat. Det är nämligen tradition vid landskurserna att ordna ett lotteri på skänkta vinster och en del av dem var riktigt fina, som en hotellvistelse för två personer, en resa med färjan till Strömstad etc. Tyvärr blev vi svenskar, inte lottlösa, men väl utan vinst. Det var en fin och innehållsrik landskurs och landsmöte vi fick delta i. Det är viktigt att våra organisationer i norden håller kontakt med varandra. Inte enbart för den gemenskap och känsla av samhörighet det ger utan också att vi har en hel del att lära av varandra. Text: ULF JÖNSON NLFL:s ordförande Torbjørn Bull-Nja Tor Wolds Blue Bombers 12

13 Frågor som kräver svar En ny frågesport, med nya kluriga frågor Fråga 1 Vem regisserade filmen Mitt liv som hund? 1 Lasse Hallström X Vilgot Sjöman 2 Jan Troell Fråga 2 Vilket av Sveriges landskap är minst till ytan? 1 Blekinge X Dalsland 2 Öland Fråga 3 Vilken fågel knäpper, klonkar och sisar när den leker? 1 Fasan X Tjäder 2 Svan Fråga 4 Vad av följande är sant om zebran? 1 Den lever i Australien X Den äter kött 2 Den är svår att få tam Fråga 5 Ungefär hur många slag slår ett människohjärta per minut? X Fråga 6 När kom potatisen till Europa? 1 På 1300-talet X På 1500-talet 2 På 1700-talet Fråga 7 Vilket år var det bensinransonering senast? X Fråga 8 Vilka av dessa bär ger mest C-vitamin/100gram? 1 Nypon X Lingon 2 Svarta vinbär Fråga 9 Vilket träslag är det i glasspinnen? 1 Bok X Al 2 Asp Fråga 10 Vilken blomma växte upp som en hög häck runt Törnrosas slott? 1 Solros X Maskros 2 Ros Fråga 11 Vad heter det djupaste stället i världshaven? 1 Mariannegraven X Mariegraven 2 Marianergraven Fråga 12 Är tungt vatten verkligen tyngre än vanligt vatten? 1 Ja, fast bara lite tyngre X Ja, dubbelt så tungt 2 Nej Fråga 13 Hur långt kan en flygfisk flyga? 1 1 meter X 10 meter meter Rätta svar i frågesporten som fanns i förra numret av Lary 1.) Fisk (2) 2.) Det blev högertrafik i Sverige (X) 3.) Fågel (1) 4). Elsie Johansson (2) 5). Österbybruk (2) 6). Vit (2) 7).3-4 hg (1) 8). Massage (2) 9). 600 (X) 10). Danmark (X) 11). Lotta Engberg (X) 12). 90 kilometer (2) 13) (2) Då ingen lyckades pricka in 13 rätt har redaktionen beslutat att premiera 2 lösningar med 12 rätt. Vi kommer att skicka varsin TRISS-lott till: Nils Karlsson, Bandhagen och Marianne Falkenberg, Varberg 13

14 Stockholmsföreningen på rehabresa till Lanzarote Gullbrandstorp, Halmstad 20 april 2009 Resa upp till Stockholm den 12 mars Pelle och jag bilade upp till Stockholm redan på torsdagen den 12 mars i ett fint soligt väder och i Stockholm möttes vi av ganska mycket snö. Vi låg över ute på Arlanda flygstad. Flygresan Det var en tidig avgång fredagen den 13 mars från Arlanda. Med en gång ute på Arlanda såg vi ett bekant ansikte nämligen Violas. Vad glad man blev, hade just funderat på hur vi skulle känna igen Er. Tack för välkomnande Pelle och jag vill tacka Er Stockholmare (08:or) för Ert hjärtliga mottagande av oss i Er förening. Det värmde att Ni kom fram redan första kvällen när vi satt på en restaurang och önskade oss välkomna. Vi gick med i Stockholmsföreningen för ett par år sedan men har inte haft någon möjlighet att närvara vid något möte. Framkomst till Lanzarote Vi möttes av en behaglig värme när vi kom ut ur flygplanet. Bussen körde oss till södra Lanzarote där vårt hotell låg. Resan fram till hotellet gick fort. Incheckningen tar alltid lite tid och då är man ju också lite trött. Playa Flamingo som hotellet hette, var en stor anläggning med tvåvåningshus i en vacker miljö. Vi fick en karta så att vi skulle kunna ta oss till lägenheten som var mycket trevlig med gott om utrymme och en stor altan. Utanför området fanns flera restauranger nere vid strandpromenaden. Denna promenad gick fram till den lilla byn Playa Blanca som Strandpromenaden vid hotellet Pelle läser menyn låg på ca 10 minuters promenadavstånd från hotellet. Här hade man ett större utbud av restauranger och affärer. Ville man inte promenera var taxi billigt mellan 2-3 Euro. Vattengympa Hotellet var mycket bra med två pooler, underhållning och massor av olika aktiviteter, som vattengymnastik varje dag där våra medlemmar var de flitigaste att deltaga. Där var after beach mellan Underhållningen en dag vid poolen på eftermiddagen En av kvällarna i Blue Moon vid poolen med billig dricka som också utnyttjades flitigt av medlemmarna. Efter klockan var det show varje kväll i Blue Moon. En stor lokal på anläggningen där det först hade varit underhållning för barnen (ett Bamsehotell med många barnfamiljer). Vulkanön Lanzarote är en av öarna bland Kanarieöarna. Den är den östligaste av dem och också den som lig- Uppe vid emigrantmuseet och utsikt mot staden 14

15 Teguise, varje planta har en skylt varifrån den kom ger närmast Afrikas kust och har det jämnaste klimatet på vintern. Detta är den ön med de flesta vulkaner. Här finns ca 100 vulkaner, med stora utbrott 1730 och 1736 då lavan kom att täcka två tredjedelar av ön och begravde många byar och åkermark. Ytterligare stort utbrott 1824 i samma område men därefter har vulkanerna legat slumrande. Ett utbrott kan ske när som helst. Numera bevakas vulkanerna av vetenskapsmän som kan förutse ett utbrott så långt som en vecka i förväg. Naturen var mycket vacker Lanzarotes storlek och natur Ön är inte stor 6 mil lång och 2 mil bred, vilket gör att man kan se sig omkring ganska så behagligt med en hyrbil. Lanzarote är i storleksordning den 4:e av Kanarieöarna. Här finns en stor nationalpark Timanfaja, (sedan 1974) den mest besökta nationalparken i hela Spanien. Den största delen av parken är täckt med lava eller aska. Tidigare fanns det flera stora salinas (saltbassänger) där man framställde salt främst för konservering av fisk. Numera finns endast en kvar som inte var så långt från vårt boende. LARY Nr Vinodlingarna Vinodlingarna på ön är ganska speciella. Man framställer bl.a. ett Malvasie vin som var känt redan under Shakespeares tid. Runt varje vinplanta fanns en halvcirkelformad stenmur (de kan innehålla 500 till 700 stenar) som skyddar plantan från nordanvinden. De växte i svart grus (picón-grus) som håller kvar regnvatten och dagg, samt att det innehåller en hel del näring. På de nya odlingarna kunde man se plantorna odlade i terrasser. César Manrique Den mest berömde mannen från Lanzarote är César Manriques en målare, skulptör, arkitekt och miljökämpe som föddes på ön Han arbetade utomlands under många år bl.a. i New York. Vid hans återkomst till Lanzarote på talet blev han helt förskräckt över den utveckling som skett på ön. Han ägnade resten av sitt liv åt att bromsa utvecklingen för att inte helt fördärva den. Byggnader får inte vara högre än kanariepalmerna (undantag kyrktorn). Manrique bidrog också med sin egen konst. På många ställen bl.a. i rondeller kunde man se fantastiska skulpturer. Många av sevärdheterna på ön är just sådana som han hade hjälpt till att skapa. Jameos del Agua, (en fantastisk grotta med tunnlar, bassäng och konsertsalar), utsikten på norra delen av ön Mirador del Rio, Jardin de Cactus kaktusträdgården och likaså hans gamla bostadshus Fundación Cécar Manrique. Här bodde han mellan år1968 till Sedan 1992 är det huvudkontor för en stiftelse i hans namn. Huset är byggt över fem lavabubblor, som härrör från utbrotten som ägde rum mellan 1730 och Dessa bubblor är inredda i rum och hade förbindelse med varandra genom Herr och damtoaletten också naturligtvis ritade av Cécar Manrigue tunnlar av lavasten. Ett mycket originellt boende. Tyvärr dog Cécar redan 1992 påkörd av en rattfull bilist. Söndagen den 15 mars Första söndagen hade Eva ordnat så vi alla kunde träffas en stund på eftermiddagen. Vi fick ett konferensrum som vi samlades i. Här fick alla presentera sig och för oss var det ju massor av nya namn men också en del vi kände innan bl.a. från min tid som ordförande för Laryngföreningen i Halland, och likaså från resan till Bulgarien. Utflykter Fritidsresor arrangerade flera olika utflykter under tiden vi var där. Vi hängde med på en tur med en gul ubåt som gick ner i djupet så vi En speciell kaktus som finns här. På den finns en lus från vilken man utvinner ett rött färgämne. Detta lär bl.a. vara färgen till Campari. kunde titta på fiskarna. Vi var som mest nere på 36 meters djup. Jag tror att fiskarna var lika nyfikna på oss som vi på dem. En mycket fin upplevelse. Många av oss besökte också den gamla huvudstaden Teguise på söndagsmarknaden. Teguise var öns huvudstad fram till 1852 då den flyttades över till Arrecife vid havet (här landade flygplanet). Utanför Teguise, på en kraterkant ligger ett gammalt vakttorn Castillo de Santa Bárbara byggt redan under 1500-talet för att bevaka staden mot pirater. Numera är det ett emigrantmuseum. Många människor har emigrerat under de 300 senaste åren vid perioder av torka och svält och då framförallt till Cuba, Venezuela eller andra Latinamerikanska länder. Så mycket enklare de hade det jämfört med våra emigranter till Amerika. De flyttade till länder med 15

16 Andra söndagen med fru Bok, Bettan, Stig, Anki och Kaj samma språk. Den kvinnliga läkaren på hotellet kommer just från Cuba. Hennes pappa är läkare där men familjen kommer ursprungligen från Kanarieöarna. Söndagen den 22 mars Andra söndagen hade Eva ordnat träff igen. Då satt vi i en ring och Bettan sjöng en sådan fin visa där hon fick med namnet på oss alla i den ordningen vi satt. Jag var helt imponerad. (hon arbetar på ett dagis). Efter detta kom fler av medlemmarna igång med att berätta roliga historier. Jag försöker alltid att komma ihåg dem, men det fungerar aldrig. Roligt hade vi i alla fall. Sista kvällen Sista kvällen var det samling först hos Anki och Kaj i deras lägenhet LARY Nr grund av att banan behövde röjas från snö. det var nämligen snöstorm Vilket mottagande. Vilken hemkomst Vi låg över en natt till och sedan körde jag hem till Halmstad. Pelle sov mest hela tiden och några dagar senare när han gick till doktorn hade han lunginflammation. Jättetack till Eva för fin resa Pelle och jag vill tacka Eva för denna fina resa och jag förstår vilket jobb hon har lagt ner. Hoppas bara att vi fortsätter att resa till nästa år för det betyder så mycket för medlemmarna. Efterlysning till Er alla Jag vet att jag har efterlyst tidigare lite rapporter från vårt avlånga land om just vad som händer Er runt omkring Er i det vardagliga livet. Nog för denna gången för nu får jag gå och lägga mig. Vi vill från Mun & Halscancerföreningen i Stockholm tacka Fondens styrelse för att de gör det möjligt att arrangera dessa rehabresor. Tack för ert mycket fina arbete i fonden! Kram från oss i förskingringen ELISABETH OCH PELLE Några utfyllnadsbilder Några deltagare orkar motionera......medan andra föredrar lite lugnare aktiviteter Skulpturer Den gula ubåten Samma kväll hos Anki och Kaj och man skulle ha med sig alla skvättar eller rester. Vilken buffé det var uppdukat, inte mycket som fattades. Här var en härlig stämning och lite sång blev det också. Senare gick vi ner till en av restaurangerna vid strandpromenaden och intog en god middag. Hemresa Dagen efter var det dags för hemresa. Vid ankomst till Stockholm fick vi ligga och flyga runt en stund på Kaktusparken Utsikt mot grannön Fuenteventura

17 En nationell cancerstrategi för framtidenen En nationell cancerstrategi för framtiden är namnet på det betänkande (SOU 2009:11) som nu är ute på remiss hos kommuner och landsting och genom Handikappförbunden också hos flera patientorganisationer. Vår förbundsstyrelse har beslutat att framföra sina synpunkter över förslaget, dels genom ett yttrande gemensamt med andra patientorganisationer dels med ett eget yttrande. Bakgrunden till utredningen är de prognoser som Socialstyrelsen tagit fram och som visar att antalet personer som lever med cancer kommer att vara fördubblat år Sammanfattningsvis föreslås fem övergripande mål för den framtida cancerstrategin, nämligen att - minska risken att insjukna i cancer - förbättra kvalitén i omhändertagandet av patienter med cancer - förlänga överlevnadstiden och förbättra livskvalitén efter en cancerdiagnos - minska regionala skillnader i överlevnadstid efter en cancerdiagnos - minska skillnaderna i insjuknande och överlevnadstid mellan befolkningsgrupper I det gemensamma yttrandet är samtliga organisationer positiva till utredningsförslagen, men anser att de inte går tillräckligt långt. I yttrandet understryks bland annat vikten av förebyggande åtgärder, inte minst genom att rökningen minskar. Förbunden kräver att kommunikationen mellan patient och läkare/vårdpersonal förbättras. Utredningsförslaget om att förkorta tiderna mellan remiss och påbörjad diagnostik och behandling ser våra organisationer mycket positivt på liksom förslagen om särskilda cancercenter inom varje sjukvårdsregion och den utökade cancerforskningen. I det egna yttrandet är det några frågor som vårt förbund särskilt vill understryka. När det gäller tobaksfrågan beskriver vi vårt arbete med antirökinformation i skolorna och utbildningen av informatörer. Vi framhåller i yttrandet att det är viktigt att verksamheten fortsätter och även utökas samt att organisationerna bör få ett särskilt stöd för att genomföra insatserna. I vårt yttrande understryker vi också vikten av att utredningens förslag om särskilda kontaktpersoner inom sjukvården realiseras. Kontaktpersonen, som ska finnas vid den vårdande kliniken, ska ge patienten stöd redan från diagnostillfället och sedan under hela vård- och behandlingsperioden. Vi understryker att kontaktpersonen måste vara tillgänglig också för anhöriga och även finnas efter behandlingsperioden. Det är en tid som för många innebär känslor av oro och osäkerhet och många sociala och medicinska frågor behöver lösas. Slutligen tar vi upp frågan om rehabilitering och behovet av stöd och samvaro. Vi nämner de konferenser, kurser och informationstillfällen som MHCF anordnar runt om i landet och vill se dem som ett led i den långsiktiga rehabiliteringen. På samma sätt ser vi också de medlemsträffar och andra aktiviteter som skapar social gemenskap och en känsla av trygghet och samhörighet mellan våra medlemmar. TEXT: ULF JÖNSON

18 Nekrolog över Bo Persson Vår käre före detta förbundsordförande Bo Persson har lämnade oss den 1 april Den långa period som ordförande, som han innehade i 13 år, skötte han på ett mycket tillfredställande sätt. Arbetet med att forma verksamheten i förbundet, som låg honom varmt om hjärtat, skötte han förtjänstfullt fram tills ohälsan slog till. Under tiden var han också ordförande i Norra Sveriges Laryngförening. Sista året fanns han som hedersordförande i förbundet. Bo arbetade intensivt i kampen mot rökningens farligheter och var verksam med skolbesök och information om dess risker. Saknaden är stor efter vår Bosse. Sören Selinder Ordförande i Mun & Halscancerförbundet Ni i föreningarna kan hjälpa redaktionen Vi vill tacka för de bidrag som kommer in till Lary. Det är kul att läsa det som kommit in. Hoppas ni fortsätter så. Bidragen behöver inte handla om vår funktionsnedsättning. Det kan vara en liten händelse eller incident på 4 rader eller ett A4 alla är lika välkomna. Varför inte en rolig historia eller egen berättelse om dig själv. Så kör hårt med pennan eller datorn. Känn er som en redaktionsmedlem. Det kommer mycket material och bilder som vi antingen måste skriva in med risk för felskrivningar eller tolkningar. Försök innan ni skickar in ert material att få det digitaliserat och helst skickat på e-post, CD eller diskett. Vi får lägga ner mycket jobb på att skriva in manus. Grovsortera gärna era bilder som är suddiga eller som ni bedömmer är ointressanta. Skicka bara de ni vill ha med. Det tar timmar för oss att att gå igenom allt mellan 50 till 100 bilder. Det kan för redaktionen vara svårt att bedömma vad som är bra eller dåligt och det tar därför ännu längre tid. Glöm inte att skriva texter till bilderna och gärna mellanrubriker. VARMA HÄLSNINGAR REDAKTIONEN! Kansliets telefontider Förbundet har telefontid tisdag torsdag Måndag och fredag är kansliet stängt Veckorna 27, 28, 29 och 30 är kansliet stängt!

19 MHCF F.D. SVENSKA LARYNGFÖRBUNDET Mun- & Halscancerföreningen i Dalarna PER TESTAD Kung Magnigatan 19, Falun Tel: Mun- & Halscancerföreningen i Gävleborg BILLY VON TELL Klapparvik Söderhamn Tel: E-post: billy@svart.se Mun- & Halscancerföreningen i Norra Sverige SVANTE WIKSTRÖM Prästgatan Östersund Tel: , Hallands Laryngförening KENNETH DANFELTER Middagsvägen 18, Halmstad Tel: , mobil: E-post: kenneth.danfelter@spray.se LARY Nr MUN- & HALSCANCERFÖRBUNDET läns och regionalföreningar med kontaktpersoner Mun-& Halscancerföreningen i Stockholms Län GUNNAR SCHNEIDER Fiskarstugan 1, Bålsta Tel&Fax: , mobil: E-post: g.schneider@telia.com Mun- & Halscancerföreningen i Sydöstra Sverige KJELL ANDERSSON Rättarvägen 4, Finspång Tel & Fax: E-post: kjell.sven-olof@telia.com Mun- & Halscancerföreningen i Södra Sverige LENNART JOHANSSON Per Albin Hanssons väg 56 B, Malmö Tel&Fax: E-post: lennart.willy@telia.com Mun- & Halscancerföreningen i Göteborg GÖSTA JORHEDE Väderbodarna 5, 8 tr, Göteborg Tel & Fax: E-post: Gullvi.Jorhede@comhem.se Mun- & Halscancerföreningen i Uppsala Län VERA LIND Norrtäljegatan 6 B, Uppsala Tel: Mun- & Halscancerföreningen i Västmanlands Län KAARLO VUOLLE Lerkärlsgatan 10, Västerås Tel&Fax: Mun- & Halscancerföreningen i Örebro och Värmlands Län LARS HALLGREN Kyrkvägen 4, Vedevåg Tel: E-post: larshallgren@live.se

20 POSTTIDNING B Mun- & HalsCancerFörbundet f.d. Svenska Laryngförbundet Barks väg SOLNA Glad sommar! För att ersätta näsans och de övre luftvägarnas funktion efter laryngektomin är det mycket viktigt att man använder en fukt- och värmeväxlare (HME-kassett). En HME-kassett ersätter näsans funktion genom att den värmer och befuktar inandningsluften. Kassetten filtrerar också inandningsluften från smuts- och dammpartiklar. Provox HME-kassett finns som vit eller hudfärgad.

MUN- & HALSCANCERFÖRBUNDET INFORMERAR MUN- & HALSCANCERFÖRBUNDET LÄNS- & REGIONFÖRENINGAR STIFTELSEN LARYNGFONDEN

MUN- & HALSCANCERFÖRBUNDET INFORMERAR MUN- & HALSCANCERFÖRBUNDET LÄNS- & REGIONFÖRENINGAR STIFTELSEN LARYNGFONDEN MUN- & HALSCANCERFÖRBUNDET INFORMERAR MUN- & HALSCANCERFÖRBUNDET LÄNS- & REGIONFÖRENINGAR STIFTELSEN LARYNGFONDEN M un- & Halscancerförbundet (MHCF) är ett handikappförbund för personer som behandlats

RESAN. År 6. År 7. Målet i år 7 är att klara av nedanstående resa:

RESAN. År 6. År 7. Målet i år 7 är att klara av nedanstående resa: RESAN År 6 I år 6 är målet att du ska kunna kommunicera på mycket enkel franska. För att nå målet lär du dig ord och uttryck inom många olika områden, t.ex. familjen, djur, frukter, klockan, sporter och

Barn- och ungdomsenkät i Kronobergs län Årskurs 5

Barn- och ungdomsenkät i Kronobergs län Årskurs 5 Barn- och ungdomsenkät i Kronobergs län Årskurs 5 Hur mår du? Anledningen till att vi gör den här undersökningen är att vi vill få kunskap om ungas hälsa och levnadsvanor. Alla elever i årskurserna 5,

Att ta avsked - handledning

Att ta avsked - handledning Att ta avsked - handledning Videofilmen "Att ta avsked" innehåller olika scener från äldreomsorg som berör frågor om livets slut och om att ta avsked när en boende dör. Fallbeskrivningarna bygger på berättelser

På fritiden tycker jag mycket om att åka båt och att fiska. Jag brukar grilla fisken över en eld, det är jätte-mysigt. Hälsningar Antonio Rodríguez

På fritiden tycker jag mycket om att åka båt och att fiska. Jag brukar grilla fisken över en eld, det är jätte-mysigt. Hälsningar Antonio Rodríguez Jag heter Antonio och jag arbetar som tandläkare. En tandläkare hjälper människor med deras tänder. Om du inte går till tandläkaren så kommer du att få hål i tänderna och väldigt ont. Att gå till tandläkaren

Riksmöte 2010. 19-21 november - Nässjö

Riksmöte 2010. 19-21 november - Nässjö Riksmöte 2010 19-21 november - Nässjö Varför du borde delta: - Du får makt på årets största och viktigaste möte inom spelhobbyn. - Du får lära känna massor av intressanta människor som har samma intressen

Aktiviteter 1 juli 31 december 2013

Aktiviteter 1 juli 31 december 2013 Anhörigcenter Foto: Sofia Sabel Kartan är beskuren och lånad från broschyren Innerstaden Kungsbacka, smakfulla upplevelser Du är välkommen att kontakta oss. Telefon: 0300-83 42 29 E-post: anhorigstod-ao@kungsbacka.se

MUN- & HALSCANCERFÖRBUND ET INFORMERAR

MUN- & HALSCANCERFÖRBUND ET INFORMERAR MUN- & HALSCANCERFÖRBUND ET INFORMERAR Mä,il'åå,'#r#*{ff' behandlats för cancer i öron- näsoch halsområdet. Förbundet bildades ursprungligen som en intresseförening för laryngektomerade, dvs. personer

TILL DIG SOM HAR EN ANHÖRIG MED SPRIDD BRÖSTCANCER

TILL DIG SOM HAR EN ANHÖRIG MED SPRIDD BRÖSTCANCER TILL DIG SOM HAR EN ANHÖRIG MED SPRIDD BRÖSTCANCER INNEHÅLL En ny situation 1 Be om hjälp och stöd 2 Var medmänniska 4 Låt inte er omgivning styra 6 Ta hand om dig själv 8 Hitta saker att uppskatta 10

Vad gör ni den 26:e till 30:e september?

Vad gör ni den 26:e till 30:e september? Vad gör ni den 26:e till 30:e september? För en tid sedan träffade jag Claes Claesson, f.d. mycket erkänd krögare i Karlstad, som numera tillsammans med hustrun Titti bl.a. arrangerar Njutningsresor se

Gruppenkät. Lycka till! Kommun: Stadsdel: (Gäller endast Göteborg)

Gruppenkät. Lycka till! Kommun: Stadsdel: (Gäller endast Göteborg) Gruppenkät Du har deltagit i en gruppaktivitet! Det kan ha varit en tjej-/ killgrupp, ett läger eller ett internationellt ungdomsutbyte. Eller så har ni kanske ordnat ett musikarrangemang, skött ett café,

Till Dig som skall få strålbehandling mot munhåla och svalg

Till Dig som skall få strålbehandling mot munhåla och svalg onkologi Till Dig som skall få strålbehandling mot munhåla och svalg Strålbehandlingsmottagningen Verksamhetsområde Onkologi Gävle www.lg.se En del av Landstinget Gävleborg BEHANDLING Du kommer att få

Lyssna på personerna som berättar varför de kommer försent. Du får höra texten två gånger. Sätt kryss för rätt alternativ.

Lyssna på personerna som berättar varför de kommer försent. Du får höra texten två gånger. Sätt kryss för rätt alternativ. Höra 1 Varför kommer de för sent? Lyssna på personerna som berättar varför de kommer försent. Du får höra texten två gånger. Sätt kryss för rätt alternativ. A Ursäkta mig, jag skyndade mig så mycket jag

Föreningen Sveriges Waldorfpedagogiska Fritidshem

Föreningen Sveriges Waldorfpedagogiska Fritidshem Föreningen Sveriges Waldorfpedagogiska Fritidshem Hej! Nu, när vi har mött barnen igen och allt börjar få form och fason i arbetsrutinerna, är det dags att planera framåt. En mötesplats för inspiration:

Prov svensk grammatik

Prov svensk grammatik Prov svensk grammatik Markera det alternativ som du anser vara rätt i meningarna nedan. Det är bara ett av alternativen som är rätt i varje mening. 1. När farfar hade ätit åt har ätit, sov han middag.

Du är klok som en bok, Lina!

Du är klok som en bok, Lina! Du är klok som en bok, Lina! Den här boken handlar om hur det är när man har svårt att vara uppmärksam och har svårt att koncentrera sig. Man kan ha svårt med uppmärksamheten och koncentrationen, men på

KOL. den nya svenska folksjukdomen. Fråga din läkare om undersökningen som kan rädda ditt liv.

KOL. den nya svenska folksjukdomen. Fråga din läkare om undersökningen som kan rädda ditt liv. KOL den nya svenska folksjukdomen. Fråga din läkare om undersökningen som kan rädda ditt liv. Den kallas för den nya folksjukdomen och man räknar med att omkring 500 000 svenskar har den. Nästan alla är

KAPITEL 6. Verb: preteritum. *imperativ som slutar på p, k, s, t eller x +te. Special (it-verb och oregelbundna verb) T ex: gå-gick, drick-drack

KAPITEL 6. Verb: preteritum. *imperativ som slutar på p, k, s, t eller x +te. Special (it-verb och oregelbundna verb) T ex: gå-gick, drick-drack KAPITEL 6 Verb: preteritum Imperativ Tala +de Ring +de Läs* +te Må +dde preteritum talade ringde läste mådde *imperativ som slutar på p, k, s, t eller x +te Special (it-verb och oregelbundna verb) T ex:

Danielle hängde av sig kläderna och satte på lite musik, gick in i badrummet och började fylla upp vatten i

Danielle hängde av sig kläderna och satte på lite musik, gick in i badrummet och började fylla upp vatten i Ensamhet Danielle hade precis slutat jobbet och var på väg hemåt för en lugn och stilla fredagskväll för sig själv. Hon hade förberett med lite vin och räkor, hade inhandlat doftljus och köpt några bra

Scandinavian training camp 21-28/4 2007.

Scandinavian training camp 21-28/4 2007. Scandinavian training camp 21-28/4 2007. Inspirerade av Christians historier var vi några som på bussen till Lidingöloppet bestämde oss för att också prova på att åka på träningsläger till Portugal. Här

Gruppenkät. Lycka till! Kommun: Stadsdel: (Gäller endast Göteborg) Gruppenkät Du har deltagit i en gruppaktivitet. Det kan ha varit ett LAN, ett musikarrangemang, en tjej-/ killgrupp, ett läger eller ett internationellt ungdomsutbyte. Eller så har ni kanske skött ett

Du borde bli ombud! Riksmöte 2009. 20-22 november - Stockholm. Fyra bra anledningar: - Du får lära känna massor av intressanta

Du borde bli ombud! Riksmöte 2009. 20-22 november - Stockholm. Fyra bra anledningar: - Du får lära känna massor av intressanta Riksmöte 2009 20-22 november - Stockholm Du borde bli ombud! Fyra bra anledningar: - Du får lära känna massor av intressanta människor som har samma intressen som dig. - Du får tre dagars intensiv och

28-dagars Medveten andningsträning

28-dagars Medveten andningsträning 28-dagars Medveten andningsträning Andas bättre - må bättre Medveten andningsträning steg 1 AndningsINDEX 18 FRÅGOR Nedanstående frågor handlar om dina andningsvanor och hur fria eller blockerade dina

Ätstörningar. Att vilja bli nöjd

Ätstörningar. Att vilja bli nöjd Ätstörningar Ätstörningar innebär att ens förhållande till mat och ätande har blivit ett problem. Man tänker mycket på vad och när man ska äta, eller på vad man inte ska äta. Om man får ätstörningar brukar

Du är klok som en bok, Lina! Janssen-Cilag AB

Du är klok som en bok, Lina! Janssen-Cilag AB Du är klok som en bok, Lina! Janssen-Cilag AB Den här boken handlar om hur det är när man har svårt att vara uppmärksam och har svårt att koncentrera sig. Man kan ha svårt med uppmärksamheten och koncentrationen,

Helges resa till Holland i mars 2010 Onsdag den 24 mars.

Helges resa till Holland i mars 2010 Onsdag den 24 mars. Helges resa till Holland i mars 2010 Onsdag den 24 mars. Nu är jag på väg till Holland. Här står flygplanet som jag ska åka med till Schiphol i Amsterdam. Jag tycker att planet ser väldigt säkert ut. Sådär

en cigarett en flaska ett rum ett äpple en kurs en kompis en turist en buss en gurka ett brev

en cigarett en flaska ett rum ett äpple en kurs en kompis en turist en buss en gurka ett brev SUBSTANTIV Övning 1 Substantiv (s. 3) - kursen den - läraren hon/han/hen - språket det - korridoren den - telefonen den - universitetet det ett foto - det en buss - den en turist - hon/han/hen en adress

Skåningarna är på hugget och en diskussion följde efteråt. Det kändes bra. Efter det kunde jag slappna av och bara njuta av arrangemanget som i

Skåningarna är på hugget och en diskussion följde efteråt. Det kändes bra. Efter det kunde jag slappna av och bara njuta av arrangemanget som i Det har varit NYP-träff i Skåneland i helgen 14-16 sept 2011 Nätverk för yngre yrkesverksamma med Parkinson träffades på Sundsgården i Helsingborg med ett program fullt av bra information och roliga inslag.

Att vara närstående vid livets slut

Att vara närstående vid livets slut Att vara närstående vid livets slut Kvinnosjukvården / Sunderby sjukhus Gynekologisk cancer Anna Pohjanen Anna Pohjanen 1 av 7 Den sista tiden. När livet går mot sitt slut blir den sjuka tröttare och sover

Möte i Trollhättan augusti 2015

Möte i Trollhättan augusti 2015 1 Föreningen Försvarsdirektörer Emeriti Möte i Trollhättan augusti 2015 Den 29 juni fick vi från mötesarrangören Lennart Olofsson följande hälsning: Jag har fått ihop ett program som ser ut så här: 19

Min bok. När mamma, pappa eller ett syskon är sjuk

Min bok. När mamma, pappa eller ett syskon är sjuk Min bok När mamma, pappa eller ett syskon är sjuk Förord Tanken med Min bok är att den ska delas ut till alla barn som har en mamma, pappa eller ett syskon som ligger på sjukhus men kan även användas om

Dagverksamhet för äldre

Dagverksamhet för äldre Äldreomsorgskontoret Dagverksamhet för äldre Delrapport med utvärdering Skrivet av Onerva Tolonen, arbetsterapeut, 2010-08-09 Innehåll 1. Inledning...3 1.1 Vilka problem ville vi åtgärda?...3 1.2 Vad vill

3. Hur var maten som ingick i resans pris?: mycket bra Kommentar maten: -Fantastiskt! Vi behövde verkligen inte ga hungriga :)

3. Hur var maten som ingick i resans pris?: mycket bra Kommentar maten: -Fantastiskt! Vi behövde verkligen inte ga hungriga :) Namn: Malin Mauritsen Resa: Portugal - Atlantkusten langritt Datum: 26.4-3.5 2014 1. Hur blev du mottagen vid ankomsten?: mycket bra Kommentar mottagande: -Enda var en missuppfattning om upphämtningstid

Var och bli den förändringen du vill se i omvärlden.

Var och bli den förändringen du vill se i omvärlden. Inspirationsboken Du är källan till glädje. Låt dig inspireras av dig själv. Gör ditt välmående till ett medvetet val och bli skapare av ditt eget liv. För att du kan och för att du är värd det! Kompromissa

Tar du hand om någon som är sjuk? Låt oss få ta hand om dig

Tar du hand om någon som är sjuk? Låt oss få ta hand om dig Tar du hand om någon som är sjuk? Låt oss få ta hand om dig Givande och självklart Men oj, så slitsamt ibland De allra flesta ställer upp när någon behöver hjälp. Ofta är det helt självklart att hjälpa

Facit Spra kva gen B tester

Facit Spra kva gen B tester Facit Spra kva gen B tester En stressig dag B 1 Pappan (mannen) låser dörren. 2 Han handlar mat efter jobbet. 3 Barnen gråter i affären. 4 Han diskar och tvättar efter maten. 5 Han somnar i soffan. C 1

Inplaceringstest A1/A2

Inplaceringstest A1/A2 SVENSKA Inplaceringstest A1/A2 Välj ett ord som passar i meningen. Skriv inte det! Ring in bokstaven med det passande ordet! Exempel: Smöret står i kylskåpet. a) om b) på c) i d) från Svar c) ska ringas

Utvärdering av Kursledarträffen Norrköping 24-25 september 2009

Utvärdering av Kursledarträffen Norrköping 24-25 september 2009 Utvärdering av Kursledarträffen Norrköping 24-25 september 2009 Hur tycker Du att föreläsningarna har varit under dagarna? Mycket värdefulla 21 Värdefulla 11 Mindre värdefulla 0 Värdelösa 0 Saknas ifyllt

Han som älskade vinden

Han som älskade vinden Draken är färdig hos smeden Torbjörn Nilsson i Råby. Jörgens lilla blå MG Midget får också vara med på bild. Han som älskade vinden Det var en gång en man som tyckte om det som rörde sig. Han älskade vinden

Verksamhetsberättelse

Verksamhetsberättelse Verksamhetsberättelse 2018 Gösta Linderholm spelade och sjöng för oss vid ett besök i Strängnäs 4 september. Styrelsen under verksamhetsåret 2018 Ulla Sjöberg Tommy Thörnqvist Ingela Sjöblom Ing-Marie

Elevuppgifter till Spöket i trädgården. Frågor. Kap. 1

Elevuppgifter till Spöket i trädgården. Frågor. Kap. 1 Elevuppgifter till Spöket i trädgården Frågor Kap. 1 1. Varför vaknade Maja mitt i natten? 2. Berätta om när du vaknade mitt i natten. Varför vaknade du? Vad tänkte du? Vad gjorde du? Kap 2 1. Varför valde

Hoppas ni får en underbar sommar!

Hoppas ni får en underbar sommar! juni 2015 Till alla Klippan-sektioner Hej alla vänner i Klippan-sektionerna! brev Bild från Almedalen Foto: Mikael Svedberg Nu kanske ni inte träffas så ofta när sommaren är här? Då kan du ta med nyhetsbrevet

SVENSKA Inplaceringstest A

SVENSKA Inplaceringstest A SVENSKA Inplaceringstest A Välj ett ord som passar i meningen. Använd bara ordet en gång. Exempel: Smöret står i kylskåpet. Det ringer på dörren. Han fick ett brev från mamma. De pratar om vädret. om /

Tappa inte bort häftet för det ska du lämna in tillsammans med de skriftliga arbetsuppgifterna. Lycka till! Sofia

Tappa inte bort häftet för det ska du lämna in tillsammans med de skriftliga arbetsuppgifterna. Lycka till! Sofia Namn: Klass: Din uppgift: Ni kommer att arbeta med detta vecka 39 till vecka 43. Ni har svensklektionerna till ert förfogande. Uppgifterna ska lämnas in, allt tillsammans, senast måndag vecka 45. Då blir

Tillsammans med Birger, Maria, Helena och Annika fick jag en god kopp kaffe.

Tillsammans med Birger, Maria, Helena och Annika fick jag en god kopp kaffe. Måndag den 9 november 2009 Hej kära dagbok. Jag började min resa tidigt den här dagen. Redan klockan 5.30 blev jag hämtad av Birger och damerna. Birger körde oss så lugnt och säkert till Arlanda. På Arlanda

MAT TILL MAGEN VIA SLANG ÄR A NNA T Ä T T ÄT 5 8 ÅR

MAT TILL MAGEN VIA SLANG ÄR A NNA T Ä T T ÄT 5 8 ÅR MAT TILL MAGEN VIA SLANG ÄR ET T A NNA S T Ä T T ATT A ÄT 5 8 ÅR ʼʼ Precis som Lilly och Alfred kommer du att få mat genom en slang. Lillys slang går in genom näsan och ner till magen. Alfred har en liten

Nutricia 2018 Material_28

Nutricia 2018 Material_28 www.alltomsondnaring.se Nutricia 2018 Material_28 MAT TILL MAGEN VIA SLANG ÄR ET T A NNA S T Ä T T ATT A ÄT 5 8 ÅR 02 ʼʼ Precis som Lilly och Alfred kommer du att få mat genom en slang. Lillys slang går

KONFERENS, MÖTE & EVENT STÄMNING Lär känna varandra från en annan sida, och lite bättre.

KONFERENS, MÖTE & EVENT STÄMNING Lär känna varandra från en annan sida, och lite bättre. KONFERENS, MÖTE & EVENT STÄMNING Lär känna varandra från en annan sida, och lite bättre. SAMMANHÅLLNING Vi ser fram emot att se er växa både som grupp och individ. ENTUSIASM Tillsammans skapar vi minnesvärda

NY ÄGARE PÅ CAMPINGEN SSK 80ÅR

NY ÄGARE PÅ CAMPINGEN SSK 80ÅR Årgång 9 Nr 9 December 2006 BILDER FRÅN HALLOWEEN BASTUN ÄR ÖPPEN BASAR PÅ SKOLAN JULMARKNAD I UR OCH SKUR INVIGNING AV SKOLAN 0-12ÅR NY ÄGARE PÅ CAMPINGEN SSK 80ÅR Sida 1 MANUSSTOPP DEN 20:E I VARJE MÅNAD

Närståendebrev maj 2017

Närståendebrev maj 2017 Sid 1 (8) Hej alla närstående! I skrivandets stund har vi haft två av tre närståendemöten i maj. Det sista är den 31/5 för hela plan 6. Vi bokade in Anders Sundberg, läkare på Legevisitten, som är den

Resedagbok. Studieresa Limousin- och Blondeföreningen

Resedagbok. Studieresa Limousin- och Blondeföreningen Resedagbok Studieresa Limousin- och Blondeföreningen - onsdag 24 juli 2013 07:59 Äntligen på väg! Några hade hoppat på redan i Varberg och resten hoppade på på Erikslund utanför Ängelholm. Totalt är 26

Vi bygger för cancervården

Vi bygger för cancervården Vi bygger för cancervården Enligt nationella beräkningar kommer antalet personer som lever med cancer fördubblas fram till år 2030, vilket leder till att behovet av strålbehandling ökar. De patienter som

Jubileumsresan till RIGA 2019

Jubileumsresan till RIGA 2019 Jubileumsresan till RIGA 2019 För att fira att Radio Vikings Supporterklubb hade funnits i 25 år så arrangerades en specialgjord resa till RIGA för våra medlemmar. Vi åkte med M/S Romantika den 29 augusti.

Stöd och service till pensionärer och personer med funktionsnedsättningar i Norrköping

Stöd och service till pensionärer och personer med funktionsnedsättningar i Norrköping Stöd och service till pensionärer och personer med funktionsnedsättningar i Norrköping Det är vård- och omsorgsnämnden som har ansvar för kommunens äldre- och handikappomsorg. Vård- och omsorgsnämnden

Hur det är att vara arbetslös i fina Sverige.

Hur det är att vara arbetslös i fina Sverige. Hur det är att vara arbetslös i fina Sverige. Är det inte meningen att samhället ska hjälpa de som har det mindre bra? Är det inte meningen att man ska få stöd till ett bättre mående och leverne? Är det

Hörmanus. 1 Ett meddelande. A Varför kommer hon för sent? B Vem ska hon träffa?

Hörmanus. 1 Ett meddelande. A Varför kommer hon för sent? B Vem ska hon träffa? 1 Ett meddelande Lyssna på meddelandet. Sätt kryss för rätt svar. Du får lyssna två gånger. Hej Peter! Jag är lite försenad. Jag hinner inte komma till klockan sex. Jag måste köra mamma till ögonläkaren.

Celiakinytt NUMMER 2 2014. Bussen fylld av gula kassar på vår Ullaredsresa!

Celiakinytt NUMMER 2 2014. Bussen fylld av gula kassar på vår Ullaredsresa! Celiakinytt NUMMER 2 2014 Bussen fylld av gula kassar på vår Ullaredsresa! INNEHÅLL/ NUMMER 1 Innehåll 3 KOMMANDE AKTIVITET ICA veteranernas handelsbod 4 KOMMANDE AKTIVITET Julbak för hela familjen 5 AKTUELL

DÅ ÄR DET DAGS ATT DÖ - ÄLDRE OCH DEN GODA DÖDEN. Lars Sandman. Praktisk filosof Lektor, Fil Dr 2005-08-17

DÅ ÄR DET DAGS ATT DÖ - ÄLDRE OCH DEN GODA DÖDEN. Lars Sandman. Praktisk filosof Lektor, Fil Dr 2005-08-17 DÅ ÄR DET DAGS ATT DÖ - ÄLDRE OCH DEN GODA DÖDEN. Lars Sandman Praktisk filosof Lektor, Fil Dr 2005-08-17 Allt material på dessa sidor är upphovsrättsligt skyddade och får inte användas i kommersiellt

Inbjudan till Klippans ordförandekonferens 26-27 april 2014

Inbjudan till Klippans ordförandekonferens 26-27 april 2014 Till alla Klippans sektioner och FUB:s länsförbund och lokalföreningar Inbjudan till Klippans ordförandekonferens 26-27 april 2014 Hej! Riks-Klippans styrelse bjuder in till konferens för alla ordföranden

Fira FN-dagen med dina elever

Fira FN-dagen med dina elever EN BÄTTRE VÄRLD Fira FN-dagen med dina elever 24 oktober Ett material för grundskolan från Svenska FN-förbundet. Fira FN-dagen med Svenska FN-förbundet och projektet Skolmat blir kunskap. Inför FN-dagen

Kurt qvo vadis? 2007-01-11. Av Ellenor Lindgren

Kurt qvo vadis? 2007-01-11. Av Ellenor Lindgren qvo vadis? 2007-01-11 Av Ellenor Lindgren SCEN 1 HEMMA Publikinsläpp. tar emot publiken och förklarar att slagit huvudet. har bandage runt huvudet och ligger och ojar sig på scenen. leker och gör skuggspel.

Utvärdering. Hur nöjd är du med dagen som helhet?

Utvärdering. Hur nöjd är du med dagen som helhet? Utvärdering Hur är du med dagen som helhet? miss B. 2 4 12,1 C. 3 19 57,6 10 30,3 Total 33 100 97,1% (33/34) Bra ordnat trots sista-minuten-återbud Familjeverkstaden blev inställd pga sjukdom Det blev

Eva Bernhardtson Louise Tarras. Min mening. Bildfrågor (diskutera)

Eva Bernhardtson Louise Tarras. Min mening. Bildfrågor (diskutera) Eva Bernhardtson Louise Tarras Min mening Bildfrågor (diskutera) Folkuniversitetets förlag Box 2116 SE-220 02 Lund tel. 046-14 87 20 www.folkuniversitetetsforlag.se info@folkuniversitetetsforlag.se Information

TÖI ROLLSPEL F 006 Sidan 1 av 6 Försäkringstolkning

TÖI ROLLSPEL F 006 Sidan 1 av 6 Försäkringstolkning ÖI ROLLSPEL F 006 Sidan 1 av 6 Försäkringstolkning Ordlista försäkringsbesked förmåner rättigheter gravid graviditet föräldrapenning förlossning havandeskapspenning värk yrsel omplacera omplacering sysselsättning

Nja, man vet inte riktigt hur lång tid det tar men om en stund är det nog din tur! Hur mår du? Vill du ha en tablett eller nåt?!

Nja, man vet inte riktigt hur lång tid det tar men om en stund är det nog din tur! Hur mår du? Vill du ha en tablett eller nåt?! $.87(1 AKUTEN Introduktion: Det här dramat handlar om mannen som låg vid Betesdadammen och väntade på att få hjälp ned i en bassäng. Det var nämligen så att när vattnet kom i rörelse så hade vattnet en

En bra kompis. - sagan om den goda förpackningen

En bra kompis. - sagan om den goda förpackningen En bra kompis - sagan om den goda förpackningen FRUKT 1 Det här är William och Ellen. Idag är de med sin farmor och farfar i affären. I affären är det fullt av människor och många hyllor med varor. Det

Namn: Anna Hellberg Resa: Terränghoppning Ashford Datum: 19-26 juli 2014

Namn: Anna Hellberg Resa: Terränghoppning Ashford Datum: 19-26 juli 2014 Namn: Anna Hellberg Resa: Terränghoppning Ashford Datum: 19-26 juli 2014 1. Hur blev du mottagen vid ankomsten?: mycket bra Kommentar mottagande: - Personligt välkomnande av Will, som sköter hotellet.

ÅRETS LOPP 2012. Budapest halvmarathon 9 september 2012

ÅRETS LOPP 2012. Budapest halvmarathon 9 september 2012 ÅRETS LOPP 2012 Här hoppas jag att vi får in många berättelser. Jag hoppas också att jag 2012 kommer att kunna delta i flera lopp än 2011. Och vi blir glada om ni delar med er av era bilder och berättelser.

Lättläst om Läkemedelsverket och läkemedel

Lättläst om Läkemedelsverket och läkemedel Lättläst om Läkemedelsverket och läkemedel Här finns inga svåra ord eller långa meningar. Här kan du läsa om läkemedel och om Läkemedelsverket. Denna information finns också på www.lakemedelsverket.se/lattlast

Kombinerad sol- o jaktprovsresa till Costa Blanca, Spanien 050508-09

Kombinerad sol- o jaktprovsresa till Costa Blanca, Spanien 050508-09 Kombinerad sol- o jaktprovsresa till Costa Blanca, Spanien 050508-09 Våren 2004 fick jag per e-mail Spaniens jaktprovsprogram för stående fågelhundar. Till min förtjusning fick jag se att det arrrangerades

Renskrivningen (på dator/för hand) ska vara inlämnad senast 18.11.

Renskrivningen (på dator/för hand) ska vara inlämnad senast 18.11. Afrika Din pappa (eller mamma) arbetar på ett internationellt företag med huvudkontoret i Salo. Han (eller hon) har nu fått världens chans, ett erbjudande att under ett helt år bygga upp en ny fabrik i

JULI 2012. Storsjöyran. den 28 juli 2012

JULI 2012. Storsjöyran. den 28 juli 2012 JULI 2012 Storsjöyran den 28 juli 2012 Nu har det gått några dagar sen sist och jag har haft en vecka med lugnare träning, vilket har varit ganska skönt då det är Yran-vecka i stan och fullt med folk.

Fatigue trötthet i samband med cancersjukdom och behandling. Verksamhetsområde onkologi

Fatigue trötthet i samband med cancersjukdom och behandling. Verksamhetsområde onkologi Fatigue trötthet i samband med cancersjukdom och behandling Verksamhetsområde onkologi 1 Inledning Trötthet i samband med cancersjukdom är ett vanligt förekommande symtom. Det är lätt att tro att trötthet

Enkätundersökning hos AHA:s Medlemmar

Enkätundersökning hos AHA:s Medlemmar Enkätundersökning hos AHA:s Medlemmar 2014 Är du man eller kvinna? 13% 11% Man Kvinna 76% Ålder? 11% 6% 11% 26% 20-30 31-45 40-60 Över 61 46% Hur hittade ni AHA (Anhöriga Hjälper Anhöriga)? 11% 3% 8% 22%

Utvärdering 2012 - deltagare

Utvärdering 2012 - deltagare Utvärdering 12 - deltagare 145 deltagare Tycker du att det har varit kul att vara på kollo? (%) 1 8 4 1 Ja Nej Varför eller varför inte? - Det har varit kul för det är fina lokaler och bra utrustning.

Foto: Sofia Sabel Aktiviteter 1 juli 31 december 2014

Foto: Sofia Sabel Aktiviteter 1 juli 31 december 2014 Foto: Sofia Sabel Aktiviteter 1 juli 31 december 2014 Tar du hand om någon som behöver din hjälp? Där är varmt välkommen till oss på Anhörigcenter och vi vill helst att du kommer innan du sliter ut dig

Verktygslåda för mental träning

Verktygslåda för mental träning Lek med tanken! Instruktioner för Verktygslåda för mental träning Här hittar du några verktyg som hjälper dig som är aktiv idrottare att bli att bli ännu bättre i din idrott. Är du tränare eller förälder

TÖI ROLLSPEL F 001 1 (6) Försäkringstolkning. Ordlista

TÖI ROLLSPEL F 001 1 (6) Försäkringstolkning. Ordlista ÖI ROLLSPEL F 001 1 (6) Försäkringstolkning Ordlista arbetsskada operationsbord såg (subst.) ta sig samman arbetsledning anmäla skadan överhängande nerv sena sönderskuren samordningstiden olyckshändelse

EN LITEN SKRIFT FÖR DIG SOM VILL ATT DITT BARN SKA GÅ LÅNGT

EN LITEN SKRIFT FÖR DIG SOM VILL ATT DITT BARN SKA GÅ LÅNGT EN LITEN SKRIFT FÖR DIG SOM VILL ATT DITT BARN SKA GÅ LÅNGT VILL DU ATT DINA BARN SKA GÅ LÅNGT? LÄS DÅ DET HÄR. Det är med resvanor precis som med matvanor, de grundläggs i tidig ålder. Både de goda och

AKTIV VINTERRESA TILL SOLEN FÖR OSS VUXNA!

AKTIV VINTERRESA TILL SOLEN FÖR OSS VUXNA! AKTIV VINTERRESA TILL SOLEN FÖR OSS VUXNA! När vintermörkret har legat tungt över oss i månadsvis längtar både kropp och själ efter sol och rörelse! Då är en aktiv resa med oss till härliga Nerja på spanska

Första operationen september 2010

Första operationen september 2010 Första operationen september 2010 Oliver Vår son föddes med total dubbelsidig LKG-spalt. Första operationen som vi nu har genomfört gjordes när han var nästan 7 månader och då slöt de den mjuka gommen

Att leva med schizofreni - möt Marcus

Att leva med schizofreni - möt Marcus Artikel publicerad på Doktorn.com 2011-01-13 Att leva med schizofreni - möt Marcus Att ha en psykisk sjukdom kan vara mycket påfrestande för individen liksom för hela familjen. Ofta behöver man få medicinsk

Äldre tänder behöver mer omsorg

Äldre tänder behöver mer omsorg Äldre tänder behöver mer omsorg Förbättra bevara fördröja lindra Att hjälpa människor, i olika livsskeden, till god munhälsa ligger Folktandvården varmt om hjärtat. Därför kan också den som nått en mer

Det händer hos oss! program. vår/sommar. Anhörigstödsverksamheten Omvårdnadsförvaltningen

Det händer hos oss! program. vår/sommar. Anhörigstödsverksamheten Omvårdnadsförvaltningen Det händer hos oss! program vår/sommar 2014 Anhörigstödsverksamheten Omvårdnadsförvaltningen Vem berörs av anhörigstöd? Kommunen erbjuder anhörigstöd till dig som ger stöd, hjälp eller omsorg till en person

Välkommen till kurator

Välkommen till kurator Njurmedicinska enheten Medicinkliniken Välkommen till kurator Välkommen till kurator på njurmedicinska enheten Kuratorns roll Kronisk sjukdom innebär förändringar i livet både för dig som patient och för

Samordningssjuksköterskan ett stöd till den äldre och den anhöriga

Samordningssjuksköterskan ett stöd till den äldre och den anhöriga Samordningssjuksköterskan ett stöd till den äldre och den anhöriga sabet ix/eli Scanp Foto: n Omsé 1 Samordningssjuksköterskan ett stöd till den äldre och den anhöriga När jag bjuder in någon till ett

HSO-INFORMATION FRÅN OSS! NR 77, V.51, 2015. (Årgång 4)

HSO-INFORMATION FRÅN OSS! NR 77, V.51, 2015. (Årgång 4) TORSDAGSBLADET HSO-INFORMATION FRÅN OSS! NR 77, V.51, 2015. (Årgång 4) Innehåll Redaktören har ordet! 2 HSO kanslis öppettider under jul och nyår 3 HSO Uppsala läns styrelse/ordförandemöten våren 2016

DRAGBLADET. Fjällvandring med drag i. Kick-Off 28/9 2002. MEDLEMSBLADET FÖR JÄMTLANDSFJÄLLENS SLÄDHUNDKLUBB Nr 2 2002

DRAGBLADET. Fjällvandring med drag i. Kick-Off 28/9 2002. MEDLEMSBLADET FÖR JÄMTLANDSFJÄLLENS SLÄDHUNDKLUBB Nr 2 2002 DRAGBLADET MEDLEMSBLADET FÖR JÄMTLANDSFJÄLLENS SLÄDHUNDKLUBB Nr 2 2002 Kick-Off 28/9 2002 Fjällvandring med drag i DRAGBLADET DRAGBLADET är ett medlemsblad för Jämtlandsfjällens slädhundklubb. Medlemsbladet

Missbruka inte livet. Vägar bort från beroende av alkohol och narkotika

Missbruka inte livet. Vägar bort från beroende av alkohol och narkotika Missbruka inte livet Vägar bort från beroende av alkohol och narkotika Du är inte ensam Det går att få bukt med ett beroende av alkohol och narkotika. Men det är många som drar sig för att söka hjälp.

Lenas mamma får en depression

Lenas mamma får en depression Lenas mamma får en depression Text och illustrationer: Elisabet Alphonce Lena bor med sin mamma och lillebror Johan på Tallstigen. Lena går i första klass och Johan går på förskolan om dagarna. Lena och

En guide för föräldrar. ATT KÖPA Söndag. Smör Bröd Ägg juice Mjöl Frukt. BLodsocker-logg för vecka SÄNGGÅENDE MIDDAG MELLANMÅL. Lunch.

En guide för föräldrar. ATT KÖPA Söndag. Smör Bröd Ägg juice Mjöl Frukt. BLodsocker-logg för vecka SÄNGGÅENDE MIDDAG MELLANMÅL. Lunch. BLodsocker-logg för vecka Frukost Lunch MELLANMÅL MIDDAG SÄNGGÅENDE Måndag Tisdag Onsdag Torsdag Fredag Lördag ATT KÖPA Söndag Veckoanteckningar Använd denna sida för att skriva ned ditt och dos. En guide

Malvina 5B Ht-15. Kapitel 1 Drakägget

Malvina 5B Ht-15. Kapitel 1 Drakägget 1 Kapitel 1 Drakägget Hej jag heter Felicia och är tio år. Jag bor på en gård i södra Sverige och jag har ett syskon som heter Anna. Hon är ett år äldre än mig. Jag har även en bror som är ett år, han

Träna ordföljd Ett övningshäfte där du tränar rak ordföljd och omvänd ordföljd. Namn:

Träna ordföljd Ett övningshäfte där du tränar rak ordföljd och omvänd ordföljd. Namn: Träna ordföljd Ett övningshäfte där du tränar rak ordföljd och omvänd ordföljd. Namn: Träna rak ordföljd. Subjektet är först. Verbet är alltid på andra plats. Subjekt Verb Objekt Zlatan spelar fotboll.

Namn: Tina Jansson Resa: Lobez, Polen Datum: 28.6-5.7.2014

Namn: Tina Jansson Resa: Lobez, Polen Datum: 28.6-5.7.2014 Namn: Tina Jansson Resa: Lobez, Polen Datum: 28.6-5.7.2014 Kommentar mottagande: -Värdinnan Nadja möte oss vid ankomsten till Herrgården. Hon var mycket trevlig, glad och vänlig och berättade om vårt boende,

kliniken i fokus Ny mottagning för sena Här får unga 62 onkologi i sverige nr 6 17

kliniken i fokus Ny mottagning för sena Här får unga 62 onkologi i sverige nr 6 17 kliniken i fokus Ny mottagning för sena Här får unga 62 onkologi i sverige nr 6 17 Det behövs mycket mer kunskap om seneffekter hos personer som överlevt barncancer. Och kunskapen behöver också spridas

TORR MUN FAKTA OM NYA XERO. Ett pressmaterial för media framtaget av Actavis. Pressbilder kan laddas ner i Actavis pressrum på MyNewsdesk.

TORR MUN FAKTA OM NYA XERO. Ett pressmaterial för media framtaget av Actavis. Pressbilder kan laddas ner i Actavis pressrum på MyNewsdesk. TORR MUN FAKTA OM NYA XERO Ett pressmaterial för media framtaget av Actavis. Pressbilder kan laddas ner i Actavis pressrum på MyNewsdesk.se Kontaktperson: Sanna Hedman, Produktchef Egenvård, Actavis, mobil

Den kidnappade hunden

Den kidnappade hunden Den kidnappade hunden Lisa, Milly och Kajsa gick ner på stan med Lisas hund Blixten. Blixten var det finaste och bästa Lisa ägde och visste om. När de var på stan gick de in i en klädaffär för att kolla

ORDFÖRANDE HAR ORDET

ORDFÖRANDE HAR ORDET VINTER 2011 ORDFÖRANDE HAR ORDET Det gamla året är snart slut och det nya hälsar vi välkommet. Jag tackar er alla för det gångna året och för allt ni har gjort för föreningen. Jag hoppas mycket på ert

april 2013 Hej alla Klippan-sektioner! Våren är här! Hoppas ni är vår-glada.

april 2013 Hej alla Klippan-sektioner! Våren är här! Hoppas ni är vår-glada. april 2013 Hej alla Klippan-sektioner! Våren är här! Hoppas ni är vår-glada. brev Alla Klippan-sektioner får här ett nyhetsbrev. Hoppas jag! Kanske får du detta brev, fast det egentligen någon annan borde

PAPPA ÄR UNDERSKÖTERSKA DANIEL LEHTO EN JULIASAGA

PAPPA ÄR UNDERSKÖTERSKA DANIEL LEHTO EN JULIASAGA PAPPA ÄR UNDERSKÖTERSKA DANIEL LEHTO EN JULIASAGA Daniel Lehto 2011 daniellehto@yahoo.se Till Julia PAPPA ÄR UNDERSKÖTERSKA DANIEL LEHTO Pappa jobbar på ett boende för gamla människor. Det är ett roligt