Hö stterminsplanering a k 8

Relevanta dokument
ESN lokal kursplan Lgr11 Ämne: Hem- och konsumentkunskap

HKK 3.3 HEM- OCH KONSUMENTKUNSKAP. Syfte. Centralt innehåll

Vårterminsplanering/pedagogisk planering årskrurs 8 Hem- och konsumnetkunskap

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i hem- och konsumentkunskap

Vårterminsplanering/Pedagogisk planering 2013 årskurs 7 Hem- och konsumentkunskap

Höstterminsplanering/Pedagogisk planering 2014 årskurs 8 Hem- och konsumentkunskap

Terminsplanering HKK VT 2015 årskurs 7

Höstterminsplanering/Pedagogisk planering 2014 årskurs 7 Hem- och konsumentkunskap

Höstterminsplanering/Pedagogisk planering 2013 årskurs 8 Hem- och konsumentkunskap

HEM- OCH KONSUMENTKUNSKAP

hem- och konsumentkunskap

Terminsplanering HKK VT 2015 årskurs 8

FÖRSLAG TILL KURSPLAN INOM SÄRSKILD UTBILDNING FÖR VUXNA GRUNDLÄGGANDE NIVÅ

Hem- och konsumentkunskap. Göteborg 9 november 2011

Vårterminsplanering/Pedagogisk planering 2013 årskurs 6 Hem- och konsumentkunskap

Upplägg 12 oktober. Reformerna innebär bl a. Kursplan Del 1: Föreläsning ca 30 min. Nya reformer i den obligatoriska skolan

Höstterminsplanering i. hem- och konsumentkunskap År 8

Terminsplanering i Hem- och konsumentkunskap årskurs 8 Ärentunaskolan

Höstterminsplanering i. hem- och konsumentkunskap år 8

Höstterminsplanering/Pedagogisk planering 2013 årskurs 6 Hem- och konsumentkunskap

Till$Skolverket$angående$översyn$av$kunskapskrav$och$kursplaner$2015,$för$ ämnet$hema$och$konsumentkunskap$

Hem- och konsumentkunskap år 9

Ekonomi och konsumtionsfrågor i hemoch konsumentkunskap och samhällskunskap

Syfte ämnesspecifika förmågor som eleverna ska utveckla genom undervisningen.

Dagens lektion. Genomgång av Hur man utvärderar. Planering av lunch åk 4. Lektion 3 Vt-17

Ekonomi och konsumtion - Vad olika matvaror kostar. Prisjämförelser mellan matvaror. Miljö och livsstil, ekonomi och konsumtion

Vad vi gör idag? Avslut lunch åk 4 Start av kostproblem

Lägenhetsprojekt, så 9 ht 14 Teknik, slöjd och hemkunskap

Kursplanen i ämnet hem- och konsumentkunskap

Vid varje terminsslut får eleverna praktiskt delta i städning och vi talar hela tiden om vikten av rengöring och förvaring.

Hem- och konsument- Elevhäfte. kunskap

Gluten Degspad Rundriva Jäsa Nagga

Lägenhetsprojekt, så 9 ht 15 Teknik, slöjd och hemkunskap

Trerätters år 9. Förväntat resultat Efter arbetsområdets slut förväntas eleven

Undervisning Praktiskt moment Förmågor i fokus Kunskapskrav som bedöms

Lägenhetsprojekt, så 9 ht 16 Teknik, slöjd och hem-, och konsumentkunskap

Nationella skolplaner i hemkunskap (hämtat från skolverket)

Gluten Degspad Rundriva Jäsa Nagga

Mål som eleven ska ha uppnått i slutet av det femte skolåret:

Centralt innehåll. Vardagsrutiner och vardagsmiljö. Omvärld. Leva tillsammans. I årskurs 1-9

Skattningsschema för Hem- och konsumentkunskap för lärare åk 1-3, 4-6 och fp 30 hp (1-30). Ingår i Lärarlyftet.

Hemadress: Arbete adressuppgifter: Rektors e-post/tel.nr:

LÄSÅRSPLANERING I HEM OCH KONSUMENTKUNSKAP Lpo 94

Broskolans röda tråd i Hemkunskap

MATEN ETT MÅL FÖR LIVET! Ann-Margrethe Svenson & Agneta Nystedt

Ni ska skapa ett recept och laga det nästa gång. Bedömning av bästa recept görs av domare som ni valt.

Hemadress: Arbete adressuppgifter: Rektors e-post/tel.nr:

Hemadress: Arbete adressuppgifter: Rektors e-post/tel.nr:

2. Kursplaner för särskild utbildning för vuxna

Praktiskt prov i hem och konsumentkunskap

Lokal studieplan för träningsskolan i vardagsaktiviteter för åk 1-9

Hem- och konsumentkunskap inrättad

Södra Innerstadens SDF Sofielundsskolan

Beskrivning av kurs ht

Statens skolverks författningssamling

Min framtid. Årskurs och tidsperiod: År 9 vecka 34-39

Särskild utbildning för vuxna på grundläggande nivå. Kursplaner och kommentarer

LGR 11. Kursplaner. Läroplanens kapitel 3. - Syfte - Centralt innehåll - Kunskapskrav

Metoder, planering, organisera, hygien, rengöring, redskap mm

Kommentarmaterial till kursplanen i hem- och konsumentkunskap

lgr 11 LGR 11 Nordanstigs Grundskolor Kursplaner - syfte - centralt innehåll - kunskapskrav

GRUNDMETODERNA I HKK

Beskrivning av kurs ht 2015

LPP Tema Må Bra vecka 35-41

Särskild utbildning för vuxna på grundläggande nivå KURSPLANER OCH KOMMENTARER REVIDERAD 2017

Genom praktisk tillämpning ska undervisningen ge eleverna möjlighet att erfara olika arbetsuppgifter som förekommer inom dagligvaruhandeln.

En jämförelse mellan ekologiskt och konventionellt i butik

åk1-9 De 4 viktigaste frågorna: på enklare svenska ELEV FÖRÄLDER LÄRARE Ett magasin som hjälper dig att klara kunskapskraven odigital

LGR 11. Kursplaner. Läroplanens kapitel 3. - Syfte - Centralt innehåll - Kunskapskrav

Kursbeskrivning ht vt 2015 Dnr :819

Undervisningen i ämnet matlagningskunskap ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

MILJÖSMART SKOLRESTAURANG

LOKAL KURSPLAN HEM OCH KONSUMENTKUNSKAP

LEKTIONSFÖRSLAG 2 GARDEROBSKOLL ÄMNE: SAMHÄLLSKUNSKAP HEM- OCH KONSUMENTKUNSKAP SLÖJD ÅRSKURS: GYMNASIET

här har du din mat lärarhandledning

ATT VÄLJA KÖKSREDSKAP

Individuell utvecklingsplan HT Namn. Myrans Heldagsskola

Genom att praktiskt tillämpa sina kunskaper ska eleverna ges möjlighet att pröva olika arbetsuppgifter som förekommer inom ämnesområdet.

Grundmetoder i matlagning

En grön tråd från förskolan till årskurs 9 i Hagby, Ånestad, Brokind/Sätra samt fsk-åk 6 i Tornhagen/T1 7-9

HEM- OCH KONSUMENTKUNSKAP, ÅR 8

använda ämnesspecifika ord, begrepp och symboler.

Matris för Hem och Konsumentkunskap åk.6 8 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Nivå 4

Vårterminsplanering i. hem- och konsumentkunskap År 8

MAT I NATUREN LÄRARHANDLEDNING TEMA: MATEN I VÅRA LIV SYFTE GENOMFÖRANDE CENTRALT INNEHÅLL

SÄRSKILD UTBILDNING FÖR VUXNA Särvux

Hushållsgöromål (1919)

Hem- och konsumentkunskap år 7

Undervisning i lärande för hållbar utveckling. Karin Bårman

Särskild utbildning för vuxna

Kursbeskrivning för kurs inom LLII VT19

Carpe diem. Det fanns andra folk i Europa vi den tiden. Men grekerna och romarna lämnade efter sig skriven historia.

Kursbeskrivning för kurs inom LLII VT19

Texter och språk i alla ämnen

Hem- och konsumentkunskap i årskurs 7 9

SAMISK MAT OCH MATKULTUR

Kursplanen i hem- och konsumentkunskap

Vem är du att bestämma över mig

Hemadress: Arbete adressuppgifter: Rektors e-post/tel.nr:

Utbildningspaket Konsumtion

Transkript:

Hö stterminsplanering a k 8 Livet i hem öch familj har en central betydelse för människan. Våra vanör i hemmet påverkar såväl individens och familjens välbefinnande som samhället och naturen. Kunskaper om konsumentfrågor och arbetet i hemmet ger människor viktiga verktyg för att skapa en fungerande vardag och kunna göra medvetna val som konsumenter med hänsyn till hälsa, ekönömi öch miljö. (Källa: Skolverket LGR 11). 1

Inneha llsfö rteckning Lektionsinnehåll s.3-5 Centralt innehåll s.6-7 Kunskapskrav och bedömning s.8-9 2

Lektion 1. Introduktion Mat, ma ltider öch ha lsa Måltid: Pastasnäckor med kryddig färsfyllning med svensk isbergssallad/tomat. Lektion 2. Matlagningsmetoder Steka, koka och ugnsanvändning. Hur du lyckas i köket!, planering öch örganisatiön. Måltid: Köttfärsbiffar med klyftpotatis och tzatziki. Lektion 3. Matlagningsmetoder Koka, sjuda och reda. Läxa Filma en matlagningsmetod Måltid: Citronlax med spenat och potatis. Lektion 4. Matlagningsmetoder Filmredovisningar Måltid: Thaikyckling med matvete. Könsumtiön öch ekönömi Lektion 5. Bakskola Del 1 Eget brödrecept Läxa! Prisberäkna receptet Introduktion av brödundersökningen. Hur gör vi brödet varierat och näringsrikt? Måltid: Vardagsbrödet 3

Lektion 6. Bakskola Del 2 Brödundersökning Inlämningsuppgift Hur blir du en medveten konsument? Måltid: Baka ditt eget brödrecept Lektion 7. Konsumenträtt Måltid: Vegetarisk lasagne Lektion 8. Konsumenträtt Måltid: Kokt fiskfilé med potatis och ärtor. Lektion 9. Muntlig examination av konsumenträtt Måltid: Frukt Miljö öch livsstil Lektion 10. Mat och miljö Säsong, ekologiskt, svenskt m.m. Måltid: Lammfärsbiffar med fetaost crème och rotfrukter i ugn. Lektion 11. Livsmedelskunskap rotfrukter och baljväxter. Planering av soppmåltid. Måltid: Rotfruktsgratäng Lektion 12. Egen planerad måltid - Soppmåltid Utvärdering Inlämningsuppgift! Måltid: Soppa och bröd. 4

Lektion 13. Skapa en hållbar måltid Utvärdering Lektion 14. Miljölådor Undersökning av produkter, livsmedel m.m. utifrån olika perspektiv. Rengöring, återvinning, frukt och mejeri, fairtrade. Förbered redovisning Läxa! Måltid: Dessert Lektion 15. Muntlig redovisning av miljölådorna Presentation 10 min/grupp Måltid: Valfritt! Vi jobbar med det som finns kvar i kylar och frysar. Lektion 16. Mat och traditioner. Måltid: Lussekatter Lektion 17. Städa, utvärdera och glass. 5

Genom undervisningen i ämnet hem- och konsumentkunskap ska eleverna sammafattningsvis ges förutsättningar att utveckla sina förmågor att: Planera och tillaga mat och måltider för olika situationer och sammanhang Hantera och lösa praktiska situationer i hemmet, och Värdera val och handlingar i hemmet och som konsument samt utifrån perspektivet hållbar utveckling. Centralt innehåll i årskurs 7-9 Lektion Mat, måltider och hälsa Jämförelser av recept och beräkning av mängder vid matlagning. Skapande av recept. Bakning och matlagning och olika metoder för detta. Hur valet av metod påverkar arbetsprocessen och resultatet. Planering och organisering av arbetet vid matlagning och andra uppgifter i hemmet. Redskap och teknisk utrustning som kan användas vid bakning och hur dessa används på ett funktionellt och säkert sätt. Hygien och rengöring vid hantering, tillagning och förvaring av livsmedel. Individuella behov av energi och näring, till exempel vid idrottande, samt hur måltider kan komponeras efter olika behov. Hur man kan arrangera måltider och måltidens betydelse för gemenskap och välbefinnande. Lektion 1-15 Lektion 1-4 Konsumtion och ekonomi Ungas privatekonomi, till exempel att handla över Internet, att låna pengar, att handla på kredit eller avbetalning och att teckna abonnemang. Hushållets ekonomi och att beräkna kostnaden för boende, konsumtion, resor och krediter. Konsumenters rättigheter och skyldigheter. Reklamens och mediernas påverkan på individers och gruppers konsumtionsvanor. Ställningstagande vid val av varor och tjänster, till exempel vid inköp av kläder, livsmedel och resor utifrån perspektiven ekonomisk, social och miljömässig hållbarhet. Jämförelser av produkter utifrån några olika aspekter, till exempel pris och kvalitet. Lektion 5-8 Miljö och livsstil Hur livsmedel och andra varor produceras och transporteras och hur 6

de påverkar miljö och hälsa. Hur man kan hushålla med och ta vara på livsmedel och andra förbrukningsvaror i hemmet. Tvätt och rengöring samt olika rutiner och metoder för detta. Arbetsfördelning i hemmet ur ett jämställdhetsperspektiv. Aktuella samhällsfrågor som rör privatekonomi, mat och hälsa. Olika mattraditioner och deras ursprung och betydelse. Lektion 9-17 7

Kunskapskrav öch bedö mning E C A Bedömning Eleven kan planera och tillaga måltider och genomföra andra uppgifter som förekommer i ett hem och gör det med viss anpassning till aktivitetens krav. I arbetet kan eleven använda metoder, livsmedel och redskap på ett säkert och i huvudsak fungerande sätt. Eleven väljer tillvägagångssätt och ger enkla motiveringar till sina val med hänsyn till hänsyn till aspekterna hälsa, ekonomi och miljö. Därutöver kan eleven föra enkla och till viss del underbyggda resonemang om hur varierade och balanserade måltider kan sättas samman och anpassas till individuella behov. Eleven gör jämförelser mellan olika konsumtionsalternativ och för då enkla resonemang med viss koppling till konsekvenserna för privatekonomi. Eleven kan beskriva och föra enkla resonemang om grundläggande rättigheter och skyldigheter för konsumenter och ge exempel på hur de används i olika konsumtionssituationer Eleven kan planera och tillaga och genomföra andra uppgifter som förekommer i ett hem, och gör det med relativt god anpassning till aktivitetens krav. I arbetet kan eleven använda metoder, livsmedel och redskap på ett säkert och relativt väl fungerande. Eleven kan också ge utvecklade omdömen om arbetsprocessen och resultatet. Därutöver kan eleven föra utvecklade och relativt väl underbyggda resonemang om hur varierade och balanserade måltider kan sättas samman och anpassas till individuella behov. Eleven gör jämförelser mellan olika konsumtionsalternativ och för då utvecklade resonemang med relativt god koppling till konsekvenserna för privatekonomi. Eleven kan beskriva och föra utvecklade resonemang om grundläggande rättigheter och skyldigheter för konsumenter och ge exempel på hur de används i olika konsumtionssituationer Eleven kan planera tillaga måltider och genomföra andra uppgifter som förekommer i ett hem, och gör det med god anpassning till aktivitetens krav. I arbetet kan eleven använda metoder, livsmedel och utrustning på ett säkert och väl fungerande sätt. Eleven väljer tillvägagångssätt och ger välutvecklade motiveringar till sina val med hänsyn till aspekterna hälsa, ekonomi och miljö. Eleven kan också ge välutvecklade och omdömen om arbetsprocessen och resultatet. Därutöver kan eleven föra välutvecklade och väl underbyggda resonemang om hur varierade och balanserade måltider kan sättas samman och anpassas till individuella behov. Eleven gör jämförelser mellan olika konsumtionsalternativ och för då välutvecklade resonemang med god koppling till konsekvenserna för privatekonomi. Eleven kan beskriva och föra välutvecklade resonemang om grundläggande rättigheter och skyldigheter för konsumenter och ge exempel på hur de används i olika konsumtionssituationer Fortlöpande i det praktiska arbetet. Redovisning av filmer - matlagningsmetoder. En hållbar måltid Planering, utvärdering och praktiskt arbete bedöms Planering och utvärdering av soppmåltid. Brödreceptet Brödundersökning Muntlig examination/ konsumenträtt 8

Eleven kan föra enkla och till viss del underbyggda resonemang kring konsekvenserna av olika konsumtionsval och handlingar i hemmet utifrån frågor som rör en hållbar, social, ekonomisk och ekologisk utveckling. Eleven kan föra utvecklade och relativt väl underbyggda resonemang kring konsekvenserna av olika konsumtionsval och handlingar i hemmet utifrån frågor som rör en hållbar, social, ekonomisk och ekologisk utveckling. Eleven kan föra välutvecklade och väl underbyggda resonemang kring konsekvenserna av olika konsumtionsval och handlingar i hemmet utifrån frågor som rör en hållbar, social, ekonomisk och ekologisk utveckling. Muntlig redovisning av miljölådorna 9