Tala, samtala och lyssna



Relevanta dokument
MODERSMÅL 3.7 MODERSMÅL

Tala, lyssna och samtala. Berättande texter och sakprosatexter. Muntliga presentationer och. Gester och kroppsspråk. muntligt berättande.

KUNSKAPSKRAV I ÄMNET MODERNA SPRÅK

Centralt innehåll. Läsa och skriva. Tala, lyssna och samtala. Berättande texter och sakprosatexter. Språkbruk. Kultur och samhälle.

LÄROPLAN FÖR GRUNDSKOLAN, FÖRSKOLEKLASSEN OCH FRITIDSHEMMET 2011 SVENSKA Ämne: Svenska åk 4-6

SVA 3.18 SVENSKA SOM ANDRASPRÅK. Syfte

MODERSMÅL FINSKA 1. Syfte

Svenska som andraspråk

Lokal pedagogisk planering för årskurs 5 i ämnet svenska som andraspråk

MODERSMÅL 3.7 MODERSMÅL

SVENSKA 3.17 SVENSKA

PEDAGOGISK PLANERING SVENSKA

Del ur Lgr 11: kursplan i modersmål i grundskolan

svenska som andraspsråk

Lokal Pedagogisk Planering

Läsa. Betyg E Betyg C Betyg A

Kursplanen i ämnet modersmål

Kurs: Svenska. Kurskod: GRNSVE2. Verksamhetspoäng: 1000

Del ur Läroplanen för specialskolan 2011: kursplan i teckenspråk för döva och hörselskadade

Undervisningen ska även bidra till att eleverna får möta och bekanta sig med såväl de nordiska grannspråken som de nationella minoritetsspråken.

Kursplanerna i svenska och svenska som andraspråk Göteborg 18 oktober 2011

MODERSMÅL 3.6 MODERSMÅL

LPP 7P2 i svenska och svenska som andra språk

Umeå. Media. Grundskola 6 LGR11 Hkk Sh Bl Sv

Kunskapskrav SVENSKA År 9

Centralt innehåll: Lokal Pedagogisk Planering i svenska. Ämnesområde: Skolfotot och Huset. Ansvarig lärare: Annika Svartling Andersson

Svenska 8B v Syfte:

Kursplan - Grundläggande svenska som andraspråk

Undervisningen i ämnet modersmål ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

Kursplan i svenska grundläggande kurs X

Lokal Pedagogisk planering

Läsårsplanering i Svenska som andraspråk årskurs 7 Ärentunaskolan

Här följer den pedagogiska planeringen för det arbetsområde som kommer att pågå från och med vecka 5, i samarbete med SO.

Centralt innehåll Centralt innehåll för årskurserna 1-3 Kommunikation Texter

SVENSKA SOM ANDRASPRÅK

Pedagogisk planering Åk 2 Skriva brev

Syftet med lektionen är att eleverna får lära sig mer om mat, traditioner och högtider.

Svenska som andraspråk Åk

3.7.3 Modersmål - jiddisch som nationellt minoritetsspråk

TEMA BALDER Arbetslag 5-6

3.7.4 Modersmål - meänkieli som nationellt minoritetsspråk

Information angående särskild prövning i svenska som andraspråk på grundläggande nivå

Bilaga 8. Förslag till kursplan för sameskolan inklusive kunskapskrav Dnr 2008:741

En resa genom litteraturen

SVENSKA SOM ANDRASPRÅK

Planering i SV och SVA klass 4 Gul läsåret 2011/2012

Undervisningen i ämnet svenska ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

Bedömningmatris Moderna språk år 7-9 Grundskola 7 9 LGR11 Mspr2

läsa och analysera skönlitteratur och andra texter för olika syften, anpassa språket efter olika syften, mottagare och sammanhang,

Skolverkets förslag till reviderade kursplaner i svenska och svenska som andraspråk (arbetsmaterial 25 september 2019).

BESKRIVNING AV SVENSKA SOM ANDRASPRÅK (SVA)

Svenska som andraspråk

Planering i SV och SVA klass 5 Gul läsåret 2011/2012

Kursplan i svenska grundläggande kurs W

KUNSKAPSKRAV I ÄMNET SVENSKA SOM ANDRASPRÅK

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i svenska som andraspråk

Rockhammars skola Lokal pedagogisk planering (LPP)

TEMA FANTASY. Under ett par veckor kommer vi att arbeta med ett fantasytema i svenskan. Vi kommer att:

Skolverkets förslag till reviderade kursplaner i svenska och svenska som andraspråk (arbetsmaterial 25 september 2019).

Kursplan i svenska grundläggande kurs Y

3.18 Svenska som andraspråk

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i svenska som andraspråk

SVENSKA SOM ANDRASPRÅK

PRÖVNING Kurs: Grundläggande engelska Kurskod: GRNENG2

SVENSKA. Ämnets syfte

Modersmål - jiddisch som nationellt minoritetsspråk

Pedagogisk planering Åk 2 Skriva dikter

Skillnader i Lgr11 mellan svenska (sv) och svenska som andraspråk (sva)

KUNSKAPSKRAV I ÄMNET SVENSKA

"Jordens processer" I Europa finns det vulkaner, glaciärer och bergskedjor. Varför finns de hos oss? Hur blir de till?

Modersmål meänkieli som nationellt minoritetsspråk

Matris för engelska, åk 7-9

3.18 Svenska som andraspråk

Kursplan i svenska grundläggande kurs GRNSVE2

Undervisningsmål Svenska Årskurs 1-5. Läsa

Moderna språk. Ämnets syfte

Förslag den 25 september Svenska

Prövning i Moderna språk 2

Pedagogisk planering år 2 Skriva meningar

Genom undervisningen i ämnet svenska ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att formulera sig och kommunicera i

Svenska som andraspråk

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet svenska

Lgrs 11 Centralt innehåll och förmågor som tränas:

Centralt innehåll årskurs 7-9

Prövningsanvisningar Svenska som andraspråk grundläggande nivå våren 2016

Uppdrag undersökning

Centralt innehåll. Tala, lyssna och samtala. Läsa och skriva. Berättande texter och faktatexter. Språkbruk. I årskurs 1-6

Inför prövning i Moderna språk steg 4

SVENSKA Arbetsområde: Konflikter i världen År:2016 Vecka: 5-7

Mynta och den mystiske rånaren

Kopplingar till kursplaner för grundskolan

Ramkursplan i teckenspråk för syskon till döva och hörselskadade barn

för samtalen och diskussionerna framåt

Svenska och svenska som andraspråk

Prövningsanvisningar våren 2017 Svenska som andraspråk grundläggande nivå

Kursplan i svenska för kompletterande undervisning för svenska elever i utlandet

ENGELSKA ÅR 7-9, RISBROSKOLAN I FAGERSTA

Svenska som andraspråk

Kursplan - Grundläggande svenska

Lektion 1. Bli nyfiken

Transkript:

Modersmål åk 4-6 - Centralt innehåll Muntliga presentationer Uttal, betoning och satsmelodi Jämföra uttal i modersmålet med uttal i svenskan. Tala, samtala och lyssna

Berättande texter och sakprosatexer Modersmål åk 4-6 - Centralt innehåll Berättande och poetiska texter lyrik, sagor och myter Berättande och poetiska texters typiska språkliga drag Ord och begrepp. Texter som beskriver, instruerar och förklarar traditioner, ordspråk och talesätt där modersmålet talas. Texternas innehåll och deras typiska ord och begrepp

Ord och begrepp Synonymer och motsatsord Modersmål åk 4-6 - Centralt innehåll Språkbruk Kultur och samhälle Jämföra seder, bruk och traditioner från områden där modersmålet talas med de vi har i Sverige Jämföra hur det är att gå i skolan i områden där modersmålet talas med hur det är i Sverige

Läsa och skriva Modersmål åk 4-6- Centralt innehåll Lässtrategier Läsförståelse Skriva olika typer av texter Stavning Jämföra modersmålets struktur med den vi har i svenskan Ordböcker och andra hjälpmedel för stavning och ordförståelse

Modersmål - Förmågorna formulera analysera använda modersmålet för sin språkutveckling och lärande kommunicera urskilja språkliga strukturer anpassa språket reflektera läsa följa språkliga normer

Du kan läsa elevnära och åldersanpassade texter för barn och ungdomar med visst flyt genom att, på ett i huvudsak fungerande sätt, välja och använda lässtrategier. Modersmål E C A Du kan läsa elevnära och åldersanpassade texter för barn och ungdomar med relativt gott flyt genom att, på ett ändamålsenligt sätt, välja och använda lässtrategier. Du kan läsa elevnära och åldersanpassade texter för barn och ungdomar med gott flyt genom att, på ett ändamålsenligt och effektivt sätt, använda lässtrategier. Genom att göra enkla, kronologiska sammanfattningar av olika texters innehåll och kommentera centrala delar med viss koppling till sammanhanget visar du grundläggande läsförståelse. Du kan utifrån egna erfarenheter och referensramar föra enkla och till viss del underbyggda resonemang om texternas tydligt framträdande budskap. Du kan utifrån ditt modersmåls särdrag uttrycka dig enkelt i skrift med viss språklig variation och inslag av ämnesrelaterade ord och begrepp. Genom att göra utvecklade sammanfattningar av olika texters innehåll och kommentera centrala delar med relativt god koppling till sammanhanget visar du god läsförståelse. Du kan utifrån egna erfarenheter och referensramar föra utvecklade och relativt väl underbyggda resonemang om texternas tydligt framträdande budskap. Du kan utifrån ditt modersmåls särdrag uttrycka dig utvecklat i skrift med relativt god språklig variation och inslag av ämnesrelaterade ord och begrepp. Genom att göra välutvecklade sammanfattningar av olika texters innehåll och kommentera centrala delar med god koppling till sammanhanget visar du mycket god läsförståelse. Du kan utifrån egna erfarenheter och referensramar föra välutvecklade och väl underbyggda resonemang om texternas tydligt framträdande budskap. Du kan utifrån ditt modersmåls särdrag uttrycka dig välutvecklat i skrift med god språklig variation och inslag av ämnesrelaterade ord och begrepp.

Modersmål E C A Du använder då med viss säkerhet grundläggande regler för språkriktighet och kan stava ord som du själv ofta använder och som är vanligt förekommande i elevnära texter. Du använder då med relativt god säkerhet grundläggande regler för språkriktighet och kan stava ord som du själv ofta använder och som är vanligt förekommande i elevnära texter. Du använder då med god säkerhet grundläggande regler för språkriktighet och kan stava ord som eleven själv ofta använder och som är vanligt förekommande i elevnära texter. Genom att jämföra modersmålets skriftspråk med svenskt skriftspråk kan du föra enkla resonemang om likheter och skillnader mellan modersmålet och svenska. Genom att jämföra modersmålets skriftspråk med svenskt skriftspråk kan du föra utvecklade resonemang om likheter och skillnader mellan modersmålet och svenska. Genom att jämföra modersmålets skriftspråk med svenskt skriftspråk kan du föra välutvecklade resonemang om likheter och skillnader mellan modersmålet och svenska. Du kan med ett i huvudsak fungerande ord- och begreppsförråd samtala om bekanta ämnen på ett enkelt sätt. Du kan med ett ändamålsenligt ord- och begreppsförråd på samtala om bekanta ämnen ett utvecklat sätt. Du kan med ett ändamålsenligt och effektivt ord- och begreppsförråd samtala om bekanta ämnen på ett välutvecklat sätt.

Modersmål E C A I samtalen kan du ställa frågor och framföra egna åsikter på ett sätt som till viss del upprätthåller samtalet. I samtalen kan du ställa frågor och framföra egna åsikter på ett sätt som upprätthåller samtalet relativt väl. I samtalen kan du ställa frågor och framföra egna åsikter på ett sätt som upprätthåller samtalet väl. När du berättar om vardagliga händelser beskriver du dem så att det huvudsakliga innehållet framgår med viss tydlighet. När du berättar om vardagliga händelser beskriver du dem så att det huvudsakliga innehållet framgår med relativt god tydlighet. När du berättar om vardagliga händelser beskriver du dem så att det huvudsakliga innehållet framgår med god tydlighet. Du kan utifrån egna referensramar och erfarenheter på ett enkelt sätt beskriva och resonera om för dig viktiga kunskapsområden med anknytning till modersmålet och områden där modersmålet talas. Du kan utifrån egna referensramar och erfarenheter på ett utvecklat sätt beskriva och resonera om för dig viktiga kunskapsområden med anknytning till modersmålet och områden där modersmålet talas. Du kan utifrån egna referensramar och erfarenheter på ett välutvecklat sätt beskriva och resonera om för dig viktiga kunskapsområden med anknytning till modersmålet och områden där modersmålet talas.