Auktion Sida 1 av 17

Download "Auktion 2015-08- 29. Sida 1 av 17"

1 1 Lauritz Jensen för Dahl Jensen, figurin nr. 1276, kvinna med getkilling, 2:a sortering H16,5cm kr 2 Gunnar Nylund, Rörstrand, figurin, iller, L24cm, medföljande träsockel, 2:a sortering 3 Hummel, figurin, flicka med paraply, H12cm 4 Stig Lindberg, Gustavsberg vas, Grazia, silverdekor med blommor och skål i relief, H19,5cm 5 Kurt Steiner, Wallendorfs figurin, H28cm 6 Bertil Vallien, Kosta Boda vas, Satellite , 1:a sortering, H40cm kr 7 Golvvas med hänklar, Kina talets sista hälft, H42cm, mynning samt hänklar med obetydlig nagg 8 Vas med hänklar, polykrom dekor samt kalligrafi, Kina omkring 1900, H28cm, mindre förgyllningsslitage kr 9 Penselvas samt skål, polykrom dekor, Kina omkring 1900, H28 & 5cm D18cm 800 kr 10 Georg Jensen, 4st ljusstakar, Bloom, H5cm D8,5cm 11 Nao figurin, flicka med bukett, H39cm 12 Rörstrand, hänkelurna med lock, majolika, H60cm, skador och lagningar 800 kr 13 Gino Manca, väggrelief, Tre gracer x44cm 14 Vicke Lindstrand, Upsala- Ekeby, elefant H32cm L32cm, en bete med liten glasyrnötning samt Anna- Lisa Thomson, H7,5cm L11cm 15 Helje Liukko- Sundström, Arabia, väggrelief, 45x54cm 16 Marimekko, bricka, Unikko melamin, H5cm D38cm, mindre bruksslitage 17 Georg Jensen, kandelaber, Season, H8cm D27cm 18 Alvar Aalto, vas, Savoy H11cm D15cm samt 3st ljuslyktor, Klar, H5cm D10cm 19 Georg Jensen, kandelaber, Swing, H21cm samt ljusstake, Glow, D10cm 20 Jörgen Mogensen, Kunglig Dansk, stengodsfat med reliefdekor tal, H4cm D15cm, Niels Thorsen, Kunglig Dansk, fajansfat H5cm D27cm samt Johanna Gerber, Kunglig Dansk, fajansfat H3,5cm D15cm 21 Georg Jensen, 2st skålar, Leaf, D16 & 19cm, medföljande kartonger samt korkskruv 22 Bordslampa, sannolikt Kina tal, H44cm samt vas, cloisonne, möjligen Kina H22cm, bucklor på livet 23 3st frimärksalbum, Sverige, delvis äldre, ej kompletta 24 Georg Jensen, 3st skålar, Leaf, L16, 19 & 22cm 25 Värja, E. Svalling Eskilstuna, L108cm 26 Luftgevär, Haenel mod III mm, L101cm 27 Gamo, luftgevär, Cadet Delta, kal. 4.5, L94cm, mindre rostangrepp 28 Slaglåsgevär tal, L140cm, skador, slitage, rostangrepp samt delar utbytta kr 29 Slaglåsgevär, L130cm 30 Luftgevär, Series 70, modell 77, L98cm, mindre ytslitage 31 Slaglåsgevär, L118cm 32 Slaglåsgevär, L147cm 33 Sabel, L72cm 34 Huggare, längd utan slita 57cm 35 Slaglåspistol, L46cm 36 Sabel, L77cm 37 Sabel, L91cm 38 Silverpokal, vikt 243g, gravyr 39 12st skedar + 5st gafflar, silver, Uppsala, 1970/80- tal, L15,5cm, total vikt 550g, skedar med gravyr kr 40 12st tårtgafflar, Valdres, silver Norge, total vikt 230g 600 kr 41 11st kaffeskedar, Valdres, silver Norge, total vikt 102g 42 11st silverskedar, L10cm, total vikt 101g 200 kr 43 12st punschmuggar, silver GAB, H5cm, total vikt 398g kr 44 Lockskål, silver 1955, H6,5cm, vikt 48g 45 12st hummergafflar, Sachsisk, silver varav en nysilver Cohr, total silvervikt 310g 800 kr 46 Besticksuppsättning, Rosenholm, silver tal, 12st gafflar, 12st knivar, total vikt exklusive knivar med rostfria blad 450g kr Sida 1 av 17

2 47 12st silverskedar, rosenmotiv, L9cm, total vikt 76g 200 kr 48 Såsslev, silver 1808, Pehr Rosenlöf Östhammar, träskaft, L44cm, gravyr 49 Champagnekylare, silver, C.G. Hallberg 1920 Stockholm, invändigt förgylld, relief dekor av blommor och druvor, H15cm L36cm, vikt 1310g, gravyr 3 50 Parti bl.a. bordsspegel, bordsur, bonbonjär, askfat, netske konstmassa, m.m. 51 Parti vagnar, mestadels Fleischmann samt tillbehör, några vagnar ej kompletta, för funktionen ansvaras ej 89 Lima 2st vagnar, L16 & 19cm, för funktionen ansvaras ej Sida 2 av Golden vas, klarinett samt Herluga flöjt, av slag 53 7st vagnar, Fleischmann, L14-25cm, några vagnar ej kompletta, för funktionen ansvaras ej 54 Parti miniatyrer H2-8cm samt miniatyrmålning 6x5cm 55 Dockskåpsmöbler, docka, 2 mjukdjur, kasperdocka samt barnböcker Elsa Beskow, m.m st Disney serietidningar bl.a. Donald Duck, Mickey Mouse, Uncle Scrooge m.m, filmidolbilder ca 300st samt parti bokmärken 57 Parti vagnar, Märklin, styrreglare m.m samt lok märkt OM 58 Parti samlarföremål bl.a. tändare, kikare, saltkar, knivar, m.m. 59 Paolo Venini, Murano, flerfärgat vas, H10,5cm 60 Bing & Gröndahl figurin, H18,5cm samt Kunglig Dansk vas, H12cm, 1:a sortering 61 Dahl Jensen, figurin nr. 1340, hund, 1:a sortering H9,5cm 62 Bing & Gröndahl figurin, Michaela Ahlmann nr. 1794, 1:a sortering H21cm 63 Gunnar Nylund, Rörstrand, hänkelvas, H22cm 64 Hummel figurin, tal, H12,5cm 65 Bing & Gröndahl 3st figuriner, 1:a sortering H5-8,5cm, 66 Vas i form av sjöjungfru, möjligen Murano, signerad FJ, H18,5cm 67 Arabia, lockburkar, H6,5 & 9cm, ett lock med glasyrslitage samt missfärgning 68 Arabia figurin, H8,5cm, Bing & Gröndahl figurin, H3,5cm, Lomonosov 1 par pigviner, H4cm, 1 par amoriner, H13,5-14cm samt vas Kina, H8,5cm 69 Vallåkra 2st vaser, H8,5 & 10,5cm samt Margot Öjelmark, tekanna 70 Bertil Vallien, Kosta Boda, Brains, signerad H7cm, medföljande ställning 71 Svenskt Tenn, tennask, lockknopp i form av groda, H4,5cm D6,5cm 72 Gunnar Nylund, Rörstrand, stengodsskål D12cm, ljuslykta H7,5cm samt Boda svamp H11cm 73 Lladro figurin, flicka med svan, H21cm, obetydlig blomnagg 74 Åke Holm, Höganäs, vas med dekor av rådjur, H21cm 75 Kunglig Dansk, figurin, Amager flicka, 1:a sortering H23cm 76 Lisa Larson, Gustavsberg, Bassethund med KPA- reklam, H12cm 77 Dahl Jensen, fågel nr. 1319, silvertärna, 1:a sortering H11cm 78 Kunglig Dansk figurin, flicka med gås, 1:a sortering H18cm, Harald Salomon, Rörstrand figurin H10cm samt Nao fågel H21cm 79 Bengt Orup, Johansfors, skål med innesluten polykrom dekor, H10cm D12,5cm 80 Bing & Gröndahl 4st figuriner, 1:a sortering H11-12cm samt saltkar, glas med silverhälje, H5,5cm 81 Carl Einar Borgström, bronsskulptur, sittande flicka, monogramsignerad CEB, H13,5cm 82 3 lok samt vagn, Fleischmann, L7,5-14cm, medföljande kartong ej original, för funktionen ansvaras ej 83 2st skulpturer, Kina, omkring 1900, sittande s.k. happy putai- buddha, H9,5cm samt stående kvinna med barn, H20cm, slitage 84 Nao 2st figuriner, H21 & 30cm 85 Rosenthal, vas och skål, H20cm D14,5cm samt Wedgewood, vas H13,5cm 350 kr 86 Bing & Gröndahl, 3st figuriner, 1:a sortering H10-24cm 350 kr 87 Stig Lindberg, Gustavsberg, skål, Grazia, invändig botten med silverdekor i form av sjöjungfru, H8,5cm D17cm 88 Stig Lindberg, Gustavsberg fat, Fajans, D20cm, mindre glasyrkrackelering

3 90 Gunnar Nylund, Rörstrand, fågel H13cm 91 Bing & Gröndahl 4st fat, Måsen med guldkant, 1:a & 2:a sortering, D9-17cm 92 2st figuriner, jadefärgade, H6,5cm 93 Wilhelm de Moore, Flygsfors, skål, rosa med dekor av luftbubblor, signerad, H13cm D17cm 94 Dahl Jensen, figurin nr. 1155, instrument spelande geisha, 1:a sortering H23,5cm, 2 attribut med nagg 95 Nao figurin, flicka med gås, H27cm 96 Lladro figurin, geisha, H30cm, små blomnagg 97 Bing & Gröndahl figurin, 1:a sortering H23cm 98 Beswick med tillstånd från Goebel, hummel figurin, flicka med gåsar, H15cm 99 Rosenthal, figurin, hund H8,5cm 100 Meissen, figuringrupp, 3 barn, 1:a sortering H9,5cm, små blomnagg kr 101 Dahl Jensen, fågel nr. 1233, stjärtmes, 1:a sortering H12,5cm 102 Bing & Gröndahl 3st fåglar, 1:a sortering H5-8,5cm samt Kunglig Dansk pingvin och svan, 2:a sortering H7 & 10cm 103 Kunglig Dansk figurin, Amagerflicka, 2:a sortering H15cm samt Bing & Gröndahl figurin, flicka med nalle, 1:a sortering H17cm 104 Gunnar Nylund, Rörstrand, 2st björnar H10 & 12,5cm, medföljande träsocklar 800 kr st vinglas, flerfärgat samt slipade, H19cm 700 kr 106 Miniatyrmålning, signerad 8x6cm, ramskada samt Iittala, 2st ljusstakar, Festivo, H8 & 12cm 107 Raija Uosikkinen, Arabia 3st marmeladburkar, Pomona, H9cm, ett lock med fabrikationsfel 108 Lalique, skål, H5cm D9cm lok varav en Fleischmann, L10 & 15cm, för funktionen ansvaras ej 110 Nao 2st figuriner, H18 & 20cm 111 Kunglig Dansk, hund och isbjörn, 1:a sortering, H8,5 & 12cm, Lladro björn H11cm samt Nao katt H18cm 112 Kunglig Dansk, millenium figurin, pojke på sköldpadde H2cm, medföljande kartong samt Lomonosov, giraff H20cm 113 Bing & Gröndahl 4st figuriner, 1:a sortering H10-13cm 114 Bordsfotogenlampa, elektrifierad, H55cm 115 2st bordsfotogenlampor, elektrifierade, H35 & 47cm 116 Pukeberg vas H23cm samt Studio Åhus vas H12cm 117 Bordsfotogenlampa, elektrifierad, H61cm 118 Månskensampel H29cm, ej komplett samt botten med spricka 119 Bordsfotogenlampa, H41cm 120 2st bordsfotogenlampor, elektrifierade, H43 & 59cm 121 Bordsfotogenlampa, elektrifierad, H69cm 600 kr 122 John Sjöstrand, Kalmar fajans, bricka omkring talet, D41cm, mindre glasyrnötningar 123 Göran Wärff, Kosta ljuslykta, 2:a sortering H20cm 124 Inger Persson, Rörstrand fat, D29cm samt Mari Simmulson, Upsala- Ekeby, apa H15cm 125 Schreuder & Olsson, tennvas samt tennstop, omkring 1900, Stockholm, H20cm, stop med gravyr 126 Bordslampa, art deco, H22cm 127 Bertil Vallien, Kosta Boda, glasblock i form av tiger, 11x19cm 128 Lockurna H35cm samt ytterfoder H20cm, benställning med spricka 129 Helje Liukko Sundström, 3st väggtavlor 11,5x11,5cm samt Arabia skål, H6cm D27cm 130 Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda bringare, H27cm samt Kosta, pokal med lock, Kent 2:a sortering H22cm 131 Hans Agne Jakobsson, ljuslykta H17cm, fotnagg, Bertil Vallien 2:a sortering H10cm samt vas H29cm 132 PNP bordslampa H26cm samt Bing & Gröndahl lampfot H32cm 133 Gunvor Olin Grönqvist, Arabia, 12st assietter D20cm 134 Rosenthal kaffeservis, Maria, 11st koppar, st fat, 14st assietter, gräddsnipa samt sockerskål 700 kr 135 Digsmed, cabaret fat, teak med 8st glasskålar, D32cm Sida 3 av 17

4 136 Rosenthal, 6st moccakoppar med fat 137 Gefle, fruktservis, Mullbär, 9st assietter samt fat D34cm 138 Kunglig Dansk, kaffeservis, Blå blomst, 9st fat + 9st koppar nr. 10/8608 samt 9st assietter nr. 10/8518, 1:a sortering 700 kr 139 Rosenthal kaffeservis, Pompadour, 11st koppar varav en med fotnagg, 11st fat, 11st assietter, gräddsnipa, sockerskål samt fat, Moliere D15cm 140 Marianne Westman, Rörstrand 3 servisdelar, Verdura, L26, 38cm H12,5cm, karott med mindre gulnad 141 Rörstrand, servisdelar, Japan, 7st förrättstallrikar, 7st assietter varav 2 med sprickor, några fat med bruksslitage 142 Kunglig Dansk kaffeservis, 12st koppar, 12st fat, 10st assietter, kaffekanna, fat, 2st skålar, sockerskål, gräddsnipa samt tekanna, 1:a sortering kr 143 Stig Lindberg, Gustavsberg, servisdelar, Berså, 2st skålar H8,5 & 9,5cm D16,5 & 18,5cm, en med slitage samt 5st äggkoppar 350 kr 144 Meissen, 9st moccakoppar samt 10st fat 145 Rörstrand fat, Eden, L37cm samt Arabia 3st porslinsburkar, H6 & 9cm, lock saknas 350 kr 146 Bing & Gröndahl, moccaservis, Måsen, 13st koppar, 11st fat, 13st assietter 147 Stig Lindberg, Gustavsberg, kaffeservisdelar, Adam, 3st koppar samt 4st fat 148 Ulrica Hydman Vallien, 4st tekoppar med fat samt Suisse Langenthal, 12st assietter 149 Bing & Gröndahl kaffeservis, Måsen, 12st koppar, 12st fat, 12st assietter, 2st kakfat D27cm, vas H13cm, sockerskål, 1:a sortering varav sockerskålen 2:a sortering 700 kr 150 Rörstrand matservis, Viola, 14st mattallrikar, 6st djupa, 10st förrättstallrikar, 8st assietter, 4st uppläggningsfat, såsskål samt 2st skålar, någon del med krackeleringar, 2 delar med nagg 151 Kunglig Dansk matservis, Blå blomst, 11st mattallrikar nr. 10/1621, 10st förrättstallrikar nr. 10/1623, vas H14,5cm samt kaffekopp med fat, 1:a sortering kr 152 Gustavsberg, matservisdelar, Geranium, 9st förrättstallrikar, terrin, kanna, 8st assietter, 6st skålar samt 5st fat, bruksslitage 153 Brasställ, vedkorg samt braskydd mässing 154 Adventsljusstake mässing, 2st adventsstjärnor samt ljusslang 6m. För funktionen ansvaras ej 155 Barnvagn omkring 1900, H60cm, ytslitage samt 2st dockor varav en med porslinshuvud 156 Parti fotogenlampdelar, 2 lådor 350 kr 157 4st kopparföremål bl.a. kastrull, hink, m.m. 158 Parti kopparföremål bl.a. kaffekannor, m.m, ytslitage 159 Parti mässingsföremål bl.a. mortlar, ljusstakar, m.m. 160 Parti LP- skivor 25st, 1970/80- tal samt singlar 25st, 1960/70- tal, slitage samt viss nikotinbeläggning 161 Kockums emaljhink samt ett parti tenn bl.a. Ljung uti Lund 162 3st kopparföremål bl.a. hink, balja, m.m 163 Parti 3 delar kopparföremål bl.a. kanna samt 2st prydnadskanoner lådor med reservdelar till hängfotogenlampor samt bordsfotogenlampor 165 Gibson, elgitarr, L106cm, ej funktionstestad, medföljande väska 166 Sven Bohlin, Höganäs, golvurna samt vas, H20 & 49cm, båda med små bränningsdefekt 167 Konstsmide, juldekoration, 2st fiberoptisk by med 2 funktioner, kartonger medföljer. För funktionen ansvaras ej 168 Konstsmide, dekorations släde samt ren, kartonger medföljer. För funktionen ansvaras ej 169 Nils Nilsson, luta tal 170 Marconi radio H44cm L36cm, Concerton radio L46cm samt Stella radio, viss nikotinbeläggning samt för funktionen ansvaras ej 171 Philips radio L71cm samt Grundig radio L66cm, viss nikotinbeläggning samt för funktionen ansvaras ej 172 Jonas Bohlin Källemo AB, tidningshylla Magasin, H140cm, ytslitage 173 2st bordslampor, H37-49cm 174 2st kobratelefoner. För funktionen ansvaras ej par lampfötter tal, bordslampa samt lampfot, H36-49cm Sida 4 av 17

5 176 1 par vagnslyktor, träskulptur Petrus Johansson, bordslyster samt ljusstake skev 177 Parti Bing & Gröndahl fat, Rörstrand skål Pyret, Arabia tekoppar samt gryta 178 Parti orientaliskt porslin, tallriksställ med små nagg 179 Alessi tekanna, korkskruv och pepparkvarn, bruksslitage, Rörstrand matservis, Isolde, 10st mattallrikar, 10st djupa, 10st assietter 180 Parti träfiguriner bl.a. orientaliskt 181 Konstsmide, dekorationsträ samt pingvin med belysning, kartonger medföljer. För funktionen ansvaras ej 182 3st väggreliefer bl.a. skuren trä, keramik, 46x11, 41x12 & 30x62cm 183 Gobeläng, signerad GHV, möjligen Gotlands Hemslöjd, motiv av solnedgång 80x115cm 184 Anna Lisa Thomson, Upsala- Ekeby golvvas, Havsflora H52cm, mynning med lagning samt vas med dekor av fåglar, H29cm 185 4st träfiguriner varav en signerad N.O 1969, H21-49cm, torrsprickor 350 kr 186 Upsala- Ekeby, 2st ytterfoder, H17 & 20cm D21 & 24cm 187 Tennstop tal, tennhorn, horn på nysilverställning samt 12st nysilverskedar delar porslin, Japan och Kina, tal, skador 189 Parti äldre glasflaskor bl.a. ölflaskor, Coca- Cola, mjölkflaskor, m.m, flertal flaskor med etiketter delar glasföremål bl.a. Bengt Orup fat, bemålad karaff, propp saknas, skål, m.m. 350 kr 191 Parti bl.a. Ljung uti Lund tennfat D36cm, art deco handspegel, glas saknas, Kupittaa figurin med lagning, Nao svan, m.m. 192 Besticksuppsättning, Saga, nysilver, 12st matknivar, 3st matgafflar, 12st matskedar, 12st förrättsgafflar, 12st dessertskedar, 12st påläggsgafflar, 2st serveringsbestick samt 23st övriga bestick 193 Parti Eva Englund 2st skålar och 2st likörglas, Maja, små mynningsnagg, Mari Simmulson, Upsala- Ekeby figurin H18cm, Gefle 2 delar Neapel, Orrefors 2st vinglas, vas samt skål 194 Parti bl.a. Arabia 4st kaffekoppar med fat, Rosenthal fat, 9st vinglas, glasunderlägg m.m delar shabby chic föremål bl.a. vattenkanna, ytterfoder 196 Vas H29cm, skål på fot, fat, karaff propp saknas samt vas 197 Bordslyster med prismor, H46cm samt vas H31cm 198 Thomas lockurna, H40cm samt ytterfoder, H13cm D15cm 199 Bing & Gröndahl lampfot H25cm samt mormorskål H24cm 200 Matbesticksuppsättning, Robbe & Berking, nysilver, Rosenmuster, 24st matgafflar, 24st matskedar, 24st matknivar, 14st dessertgafflar, 14st dessertskedar, 14st dessertknivar, nyskick 600 kr 201 3st nysilverbrickor, L55 & 60cm 202 Lidköping, matservis, 13st mattallrikar, 12st djupa, 12st förrättstallrikar, terrin, kanna, såsskål, 2st skålar, 12st assietter samt 6st uppläggningsfat 203 5st nysilverbrickor, L32-43cm 204 Gefle servisdelar, Mullbär, 6st muggar, 6st assietter samt bringare, 2 muggar med gulnad 205 Parti bl.a. Upsala- Ekeby vas, skålar, förvaringsbox, m.m. 206 Parti nysilverföremål bl.a. såskannor 207 Parti bl.a. Kunglig Dansk sockerskål, Blå blomst 3:e sortering, Fuga skålar, 1 par engelska hundar, m.m. 208 Parti glas, olika modeller, mestadels Boda 209 Parti linne och kökshanddukar 210 Parti bl.a. Santesson vas med relief dekor, H18,5cm, 1 par tennljusstakar, samlartallrik Baltiska utställningen Malmö 1914, m.m. 350 kr par taklampor med delvis trä och glas, 2st ljusstakar samt spinnrulle 212 2st vagnslyktor L44cm, St Knuts 2st flaskor H25 & 30cm samt tavla 213 Halvbåtsmodell, inglasad, 35x66cm 214 Parti bl.a. Pyro 3st kryddburkar varav en med spricka, Erik Höglund skål, Lladro figurin, m.m. 215 Parti bl.a. Göran Wärff, Kosta ljuslykta, H18cm 2:a sortering, fotringsnagg, Orrefors ljuslykta, Pyro form samt Stig Lindberg 2 servisdelar, Prunus, bruksslitage Sida 5 av 17

6 216 Auktion Erik Höglund, Boda, 6st ölsejdlar H10 & 10,5cm, 6st snapsglas H8,5cm samt karaff H19cm, propp saknas + Paul Hoff, Kosta Boda fågel Sida 6 av kr st remmare, bonbonjär samt Bing & Gröndahl, ljusstake, Måsen 218 Parti bl.a. Gunnar Cyren skål, Anno, Orrefors konjaksglas, kikare, m.m. 219 Parti börsvikt ej komplett, Upsala- Ekeby björn, stigbyglar samt skulptur Kan du inte tala?, skador 220 Parti FM pingvin, Orrefors lykta, glasblock samt 6st miniatyr glasskålar 221 Parti LP- skivor, Elvis Presley, The Beatles samt Ted Gärdestad 222 Parti glas bl.a. Heikki Orvala dessertskålar, Miranda, Erik Höglund ölsejdlar, Kosta selterglas, Pippi, m.m. 350 kr 223 Parti tenn bl.a. ymnighetshorn, ljusstake, lockskål, m.m. 224 Matförvaring, koppar, H38cm D42cm, mindre ytslitage 225 Konstsmide, 3 delar juldekoration bl.a. adventstjärna, ljuskrans samt ljusslang 9m, kartonger medföljer. För funktionen ansvaras ej 350 kr 226 Parti scarfsar, sjalar samt 1 par fodrade skor 227 Inger Persson, Rörstrand vas H15cm, glasvas H22cm, invändig mindre beläggning, Tilgman tjur H12cm samt 2st blåvita miniatyrkrus varav en Gustavsberg, H7,5 & 8,5cm 350 kr 228 Vicke Lindstrand, 2st skålar D10-14cm, Bertil Vallien vas H20cm, Kjell Engman skål H14cm D18cm samt Sven Palmqvist, skål, Fuga H10cm D19cm 229 Ekeby bonbonjär D13cm, Gefle svan H20cm, Bo Fajans skål H14cm D17cm samt skulptur H11cm 230 Orrefors, 4st skålar, 2 par ljusstakar samt skulptur, H3-10cm D10-14cm 231 Postlåda i kartong, nyskick 232 Rörstrand 2st ljusstakar H23cm, Charmotte lampfot H28cm, Gustavsberg vas H18cm samt ljuslykta H24cm 233 Ulrica Hydman Vallien, Båda/Åfors skål D26,5cm, glasskål på fot samt mässingsljusstake 234 Vicke Lindstrand 1 par ljusstakar, H15cm, Fuga skål D20cm, Kosta cocktailglas samt Erik Höglund vas H16,5cm 235 Kunglig Dansk, ytterfoder, sockerskål och vas, H7,5-21, 2:a & 3:e sortering samt Bing & Gröndahl vas, 1:a sortering H12cm 236 Rörstrand 2st vaser H16 & 24cm, vas Kina H15,5cm samt träskulptur H44cm 237 Simon Gate, Orrefors skål, Tusen fönster 0395/121, H12cm, Sven Palmqvist, Orrefors vas 3497/131, H28cm, Boda Nova vas H21cm samt vas med graverad dekor, H23cm 238 Karaff H28cm, bonbonjär D13cm, Göran Wärff, Kosta vas H12cm samt 2st glasskulpturer L15 & 24cm, en med små nagg 239 Tapio Wirkkala, Iittala karaff, Niva H21cm, Alvar Aalto, Iittala skål, Savoy H3cm, Oiva Toikka, Ittala fat, Pioni D25cm samt kakfat på fot H12,5cm 240 4st ytterfoder samt bojan, orientalisk dekor, H11-16cm, bojan med mynningsnagg och lock saknas 241 Lasse Åberg, 4st dekorationsglas, H22cm samt skål på fot H22cm, ett glas med nagg och skål med mindre kantnagg 242 Ove Sandberg, Kosta bordslampa, H23cm, lampfäste skadat samt Ekeby lampfot, H23cm 243 Upsala- Ekeby hänkelvas, Nittsjö ytterfoder D17cm, mässingsmortel samt metallskulptur H32cm st böcker om bl.a. Svenska konstnärslexikon, porslins märken, berömda skepp, art deco, m.m. 245 Bordslyster H44cm samt 3st fönsterlyster H13cm 246 Ingeborg Lundin, Orrefors karaff, Sylvia H21cm samt Bengt Edenfalk, Skruf karaff H38cm 350 kr 247 Ägghöna, omkring 1900, H20cm 248 Bordslampa, engelskstil, mässing och plåt, H62cm 249 3st orientaliska träreliefer, 14,5x34, 33x33cm 250 Skeppsmodell i vitrinskåp, skåp mått H65cm L84cm B28cm kr par bordslampor, Benab, H48cm 252 Banjo, Marcelli, L60cm, ytslitage 253 Ilse Jacobsen shoppingkasse samt Kenzia bag, bruksslitage 254 Fiol med stråke, L60cm, ytslitage

7 255 Auktion Vicke Lindstrand, Upsala- Ekeby, 2st björnar H8 & 16cm samt Anna Lisa Thomson, elefant H24cm, senare bemålad 256 Anna Lisa Thomson, Upsala- Ekeby, fat D15,5cm, Mari Simmulson vas H24cm samt Gabriel skål D16cm 257 Parti dalahästar 4st samt 1 par örhängen, H3,5-17cm 258 4st glasvaser bl.a. Simon Gate, Vicke Lindstrand, H14-23cm, en vas med gravyr 350 kr 259 Kunglig Dansk, 3st motivvaser, blandad sortering, H12 & 27cm 260 4st böcker om konst, tal bl.a. Stig Lindberg 261 3st böcker om kinesiskt konsthantverk 200 kr 262 Konstsmide, 4st adventljusstakar, kartonger medföljer. För funktionen ansvaras ej 263 Tomtemor och tomtefar, H59 & 65cm samt liggande tomme i kartong, L58cm. För funktionen ansvaras ej 264 Pälskappa, Wibergs Päls 265 Bruno, minkpälskappa samt hatt 266 3st trämasker, L78, 92 & 93cm 267 Stelton, pressokanna samt gräddkanna, Bodum, salt och pepparkvarn med ställ och nötknäckare samt Trip Trap, smörask 268 Wilke Adolfsson, skål, Graal- 96, H11,5cm D24cm 600 kr 269 Lladro, eskimå, H29cm 270 Edward Hald, Orrefors skål, slipgraal nr F, 1:a sortering H9,5cm D22,5cm Mulberry, axelremsväska, brunt skinn, metallbricka märkt nr , nippel märkt ri ri, medföljande Mulberry tygpåse, gott skick, H27cm L30cm, justerbar axelrem möjligen avklippt samt egen gjort extra hål Sida 7 av kr 272 Georg Jensen, 12st servetter 46x46cm 273 Erik Höglund, fat på fot, Chribska- 92, H15cm D23cm 274 Designhuset Stockholm, ljusstake, Nordic Light, röd med 7 ljusarmar, kartong medföljer 700 kr 275 Gustavsberg, tvättset 2 delar, H28cm D34 & 36cm, ytslitage, en skål med spricka 276 Kopparbalja med ställning, D50cm 277 Tvättset, 2 delar varav en Gustavsberg, H31 & 32cm D32 & 37cm, ytslitage 278 Skrivmaskin, Underwood, talets början 279 Parti bijouterier bl.a. korall och jade färgade 280 2st bordslampor, Strindbergsmodell, H36 & 38cm 281 Parti bijouterier 282 3st bordssurtout, H39, 25 & 34cm, små nagg 283 Parti bijouterier 284 Parti smycken bl.a. silver 285 Parti bijouterier 286 Parti bl.a. R. Tennesmed collier, en sten saknas, starssmycke, kopparsmycke, m.m. 287 Ole Lynggaard, kullås 18 K guld, märkt Ole L, D1cm, vikt 3g, medföljande annan pärlcollier avpassad till låset, L45cm Collier, silver 1963, bladformade, L46cm 289 Collier, bismark 18 K guld, vikt 10,2g kr 290 Armband, silver, pansarmodell VJ 1991, vikt 82g, L20cm 291 Collier, silver GAB med bladdekor och 5st månstenar, L39cm 292 Wiwen Nilsson, slipsnål, silver AN Lund 1973, L6cm 293 Klackring med bärnstensfärgad sten, 18 K guld 1970, strl 22mm, total vikt 4,9g 700 kr 294 Ring, 18 K guld med 3st slipade stenar varav en rubinfärgad 1963, strl 18mm, total vikt 2,9g, gravyr par skjortknappar, GD & CO 18 K guld, total vikt 2,9g 296 Vivianna Torun Bulow Hube, Georg Jensen, ring silver D1,8cm, något tilltryckt 297 Pandora, silverarmband med kullås, L20cm, medföljande Pandora ask till halsband 298 Dimacci, läder armband, Alba braided, spännet i form av ett bett i rostfritt stål, L41cm, medföljande etui 350 kr

8 299 Auktion Mikael Kors, armband i form av spänne, stål med turkosfärgad emalj, justerbar, max diameter 6cm samt smyckepåse Sida 8 av par örhängen, 18 K guld med slipade stenar, total vikt 1g 200 kr 301 Charlotte Lynggaard för Ole Lynggaard, armband, Sweet Drop, svart läder, L40cm, låsknopp med mindre ytslitage 800 kr 302 5st ringar, silver med bl.a. stenar, modern design, strl 1,6-1,8, total vikt 44g 303 Parti smycken, mestadels silver bl.a. collier, armband, örhängen, m.m. 304 Parti smycken, mestadels silver bl.a. Kalevala 305 Parti bl.a. bärnsten, collier, hänge, m.m. 306 Bvlgari, dam solglasögon 307 Samlarlåda med bl.a. nötknäckare i form av Edvard Persson, lockask silver, bläckpenna med silverskaft, m.m, total vikt 97g 308 Parti bl.a. silver fingerborgar, pilot, penna, tändare, figuriner, m.m. 309 Fältkikare, Konus 12x50 Emperor, nyskick i kartong 800 kr 310 Parti äldre danska mynt 311 Parti äldre svenska mynt 312 Mora dolk, skaft med dekor av lejon, L33cm 313 Dubbelpipig slaglåspistol, möjligen Belgien, omkring 1900, L23cm, slitage samt rostangrepp 800 kr 314 Walther, luftpistol, LP mod 53, cal 4.5, L32cm, ytslitage samt en skruv saknas 315 Minerva, tidtagareur D5,1cm, tillsynes fungerande samt kalkylator 316 Certina, herrur tal, Waterking 215, gulddouble automatic, D3,2cm 317 Certina, herrur, Club 2000 automatic date tal, D3,5cm, tillsynes fungerande, boette med bruksslitage, medföljande etui 318 Parti armbandsur bl.a. Siduna, Veico, en kronknapp saknas. För funktionen ansvaras ej 319 4st armbandsur bl.a. Swatch, Mats Wilander 320 Parti dam och herrarmbandsur 321 Roamer, herrur, Mustang Indianpolis, D3cm samt Lanco, herrur, automatic D2,5cm 322 3st fickur med silverboetter varav en nyckeldragare, D3,5 & 4cm, delvis fungerande, nyckeldragare saknar visare 323 4st herrur, Seiko, Tärnan, Tissot samt Mauthe, tal, glas med repor, Tissot kronknopp saknas, Mauthe glas med spricka 324 Universal, herrur, Tecmic line date tal, D3,5cm samt Enicar Seapearl ultrasonic date tal, D3,4cm, delvis fungerande 325 4st fickur med silverboetter, D3,5-4cm, delvis defekta, medföljande klockkedjor, ej funktionstestade 326 Zenith, herrur, Defy automatic date tal, D3,5cm, tillsynes fungerande kr 327 Le Coultre, armbandsur gulddouble D2,8cm, tillsynes fungerande kr 328 Girard Perregaux, herrur, Gyromatic 1950/60- tal, D3,3cm, tillsynes fungerande, kronknapp ej original kr 329 Omega, herrur, De Ville quartz date D3,3cm, tillsynes fungerande, urtavla med viss smuts 750 kr 330 Certina, herrur med svart urtavla, Bristol tal, D3,4cm, tillsynes fungerande, urtavla med visst innerkantsslitage 331 Universal, herrur, gulddouble, Geneve D3,1cm, tillsynes fungerande 800 kr 332 Kays Lever, fickur med silverboett, Perfection, nyckeldragare, D5,3cm, tillsynes fungerande, medföljande klockkedja i silver, vikt 40g 800 kr 333 Omega, herrur, guld på stål, automatic date tal, D3cm, kronknapp med slitage, tillsynes fungerande kr 334 Fickur, Popey, king features syndicate tal, D4,6cm, urtavla med slitage, delvis fungerande 335 Omega, herrur tal, Constellation automatic chronometer datum, D3,5cm, Omega läderrem, rem med slitage samt urtavla med mindre slitage Certina, herrur tal, 18 K guld, D3cm, tillsynes fungerande Certina, herrur, DS First automatic date, D4,2cm, tillsynes fungerande, nyskick! kr 338 Omega, herrur tal, Seamaster, D3,5cm, glas med mindre repor 800 kr

9 339 Tissot, herrur, chronograph date quartz, D3,2cm, tillsynes fungerande, nyskick! kr 340 Fickur med silverboett, repeter, baksida med landskapsscen, omkring 1900, D4,7cm, ej fungerande, skador 200 kr 341 Omega, frackur, gulddouble D4,6cm, tillsynes fungerande 800 kr 342 Bordspendyl med 1 par kandelabrar, bronserad metall och alabaster, märkt Rousseau, H53 & 55cm Bordspendyl med bronserad metall och alabaster, gods märkt PH. Mourey, H44cm L46cm, ett bakben saknas kr 344 Bordspendyl, Frankrike, bronserad metall och alabaster, H41cm L34cm, alabaster med skador kr 345 Junghans, bordsur ATO- MAT electronic, quartz, H16cm L14cm 346 Bordsur, art deco, H20cm L25cm 347 Bordspendyl med förgylld metall, urverk märkt Japy & Freres, omkring 1900, H35cm, ytslitage kr 348 Golvur, Mora, vitmålat 349 Väggur, Junghans, nyrenässansstil, H80cm 350 Lodregulator, Gustav Becker, nyrenässansstil, H136cm, ej komplett samt skador på fodral och verk 351 Väggur, nyrenässans, Junghans, H89cm, trä med visst angrepp, dekorations knoppar saknas samt senare krön 352 Kartellur, Engström Stockholm, H48cm, förgylld träfodral, pendelglas ersatt med graverad plakett, verk märkt, senare verk Samuel Marti, gåvo gravyr 800 kr 353 Väggur, nyrenässans, Junghans, H88cm, en dekorationsknopp till krön saknas 354 Väggur, Junghans, nyrenässans, H100cm 700 kr 355 Lodregulator, Gustav Becker, nyrenässansstil, H144cm, ett lodsnöre i behov av byte Väggur, urverk märkt Junghans, nyrenässansstil, H90cm, trä med visst angrepp samt några dekorationer saknas 357 Väggur, Junghans, nyrenässansstil, H89cm, fanerskador samt några dekorationer saknas 600 kr 358 Väggur, Gustav Becker, jugend, ek, H72cm, ett glas ersatt, urtavla med ytslitage samt liten 359 Herrgårdsur, nyrenässansstil, H98cm, fodral med nedre skador 600 kr 360 Herrgårdsur, Gustav Becker, nyrenässansstil, H89cm, några dekorationer saknas 800 kr 361 Väggur, Hamburg American Company, H57cm samt väggur, Junghans, H73cm 362 Väggur, nyrenässansstil, H82cm, torrsprickor och ytslitage 363 Väggur, förgyllt, Sandberg Malmö, H66cm, förgyllningsslitage 364 Schwarzwaldur, H31cm 365 2st reseväckarur varav en med speldosa, Junghans, H15cm, ytslitage 366 Miniatyrväckarur, omkring 1900, D5,8cm, slitage samt en knapp saknas, för funktionen ansvaras ej 200 kr 367 Bordsur, urverk märkt Genfa, mässing, H33cm, en visare saknas samt bordsur, H22cm 368 Bordsur, amerikansk modell, H30cm, mindre ytslitage samt äldre väckarur på ställning, H19cm 369 Golvur, Bornholm modell, urtavla med jaktscen, H200cm, trä med visst angrepp samt krön med lagning 800 kr 370 Golvur, Bornholm modell, H195cm, trä med visst angrepp 600 kr 371 Ljuskrona med glasstomme, tal, 6 ljusarmar, H70cm, en manschett med spricka samt viss nikotinbeläggning 372 Ljuskrona med prismor, H57cm D36cm 373 Ljuskrona med prismor, H34cm 374 Taklampa tal, teak, D60cm 375 Taklampa s.k. fågelbad, marmor med reliefdekor, D48cm 376 Poul Henningsen för Louis Poulsen, taklampa, PH 4½- 4, glas pendel, H41cm D45cm, övre kupa med kantavslag upptill, ej synbart utifrån, kupa nr. 2 med kantnagg på ovansidan, nypris ca kr kr 377 Poul Christiansen, lampskärm, Le Klint 172, H39cm D40cm, mindre tilltryckt 378 Hängfotogenlampa, H98cm, elektrifierad, oljehus med nagg 379 Ljuskrona med droppformade prismor, barockstil, 6 ljusarmar, H65cm kr 380 Ljuskrona, Oscarianskstil, H71cm 750 kr 381 Ljuskrona, Gustavianskstil, H52cm 1 Sida 9 av 17

10 382 Ljuskrona med prismor, H60cm 383 Ljuskrona, rokokostil med droppformade prismor, 5 ljusarmar, H53cm kr 384 Golvlampa, bronserad metall med kanellerad pelare, H144cm, liten buckla 385 2st golvlampor tal, höj och sänkbar med glaskupor, fästen med små nagg par bordslampor, mässing, H60cm samt golvlampa, mässing, H132cm 387 Golvlampa, teak tal, H120cm 388 Stefan Sjöberg, etsning, 8/90 26x19cm, Alexius Huber, aluminiumrelief, 1/60 29x29cm, akvarell, Japan 40x68cm samt olja, tal 24x31cm oramad 450 kr 389 Bertil Mauritzon, etsning, 60/200 26x22cm samt Lorentz Cm, 2st akvareller varav ett triptyk, 8x17 & 6x11cm 390 Bert Johnny Nilsson, etsning samt lito, 66/300 22x17cm och 259/400 31x25cm 391 Sixten Haage, etsning, 40/150 49x64cm samt Karin Ward, lito, 282/500 39x40cm 392 Alexis Huber, 2 litos, 226/275 42x42cm samt 224/275 40x30cm 393 Ossian Elgström, teckning x29cm samt Matton, teckning x37cm 394 Vladimir Velickovic, etsning, 8/180 48x69cm samt Jacques Zadig, lito, 141/375 34x49cm 600 kr 395 John G. Lundberg, olja, Sommarbild x50cm (D) 396 Irene Dominquez, 2st etsningar, 66/300 och 165/250 29x39cm 397 Anders Österlin, lito, 44/260 74x59cm 398 Theo Tobiasse, lito, E.A. 49x65cm kr 399 Theo Tobiasse, lito, E.A. 49x65cm kr 400 Theo Tobiasse, lito, LXIX/LXXV 65x49cm kr 401 Jacques Zadig, lito, 44/375 34x49cm samt Dyveke Zadig, blandteknik, 4/180 34x49cm 402 Helmtrud Nyström, etsning, 68/250 49x48cm 403 4st miniatyrmålningar, signerade, 5,5x4,5 & 8x6,5cm 700 kr 404 3st miniatyrmålningar, signerade, 4,5x3,5cm 405 2st miniatyrmålningar med förgyllda ramar, signerade, 4,7x3,9 & 6x5cm 406 Knut Grane, lito, 48/300 30x30cm, Beck & Ljung, lito, 194/390 12x16cm samt lito signerad, 158/300 22x30cm 407 Tage Nilsson, olja 34x49cm samt batit tavla från Bali 59x82cm 408 Roland Svensson, lito, 140/310 39x28cm samt Carl Magnus, lito, 9/10 54x41cm, dedikation 409 Arne Aspelin, olja 39x49cm, Carl Julius, olja 60x60cm samt E. Beziczky, olja 44x37cm 410 Hubert Lindström, olja, Fullriggare till sjöss 44x64cm 411 Anders A. Jönsson, olja, Hästar i solnedgång 53x64cm (D) 412 Knut Norman, olja 32x40cm samt Hans Ripa, olja 37x44cm 413 Viktor Rasmussen, olja 10x17cm, olja, signerad 11x13cm samt orientalisk inramad målning, signerad 10x16cm, viss nikotinbeläggning 414 Kazarian, olja, Persisk herre 23x17cm, viss nikotinbeläggning 415 Henning Hougaard, olja, Timmersläde i vinterskog 37x45cm 416 Thomas Hafström, olja, Stilleben 60x50cm 417 Jacques Zadig, olja, Kvinna i vitklänning 54x37cm (D) 418 Sven Bertil Svensson, olja, Blommande snår 22x40cm 419 Karl Erik Lundberg, Ledde, olja, motiv från Lund 32x39cm 420 Karl- Erik Lundberg, Ledde, olja 25x33cm 421 Gunnar Berglund, olja 30x44cm samt Tore Gavik, olja 29x69cm 422 Christina Valentinusen, olja 35x46cm samt Pär Åkered, olja 44x53cm, liten ramskada 423 Giedeon Isaksson, olja 45x54cm samt Axel Hamborn, olja 37x44cm 424 Thomas Hafström, olja, Stilleben 60x50cm 425 Thomas Hafström, olja, Stilleben 60x50cm 426 Aage Strand, olja 48x67cm samt Christina Valentinusen, olja 54x45cm 427 Helge Cardell, olja 29x44cm samt Josef Lang, olja 45x53cm Sida 10 av 17

11 428 Torsten Hult, olja, Soldis 32x40cm (D) 429 Axel Hamborn, olja 36x44cm samt Mårten Kaarslov, olja 29x40cm 430 Jan- Ove Lewerth, olja x100cm 431 Wiwe Larsson, skulptur, H26cm samt teckning x24cm, något vågig 432 2st planscher med Tintin motiv 433 Sture Kandell, olja, Landskap x38cm, Bertil Carlman, olja x85cm samt Helge Strand, blandteknik 44x43cm, viss nikotinbeläggning 434 2st oljemålningar varav en signerad och en med motiv från Bornholm, 48x62 & 59x82cm samt akvarell, Kina signerad 82x53cm, fuktskadad 435 Eva Svennergård, 4st oljor, 23x17, 22x17, 26x21 samt 20x14cm 600 kr 436 Ingeborg Nilsson- Sjöberg, lito, 168/199 50x38cm, Curt Fors, lito, E.A. 47x39cm samt Christina Campell, etsning, 24/40 49x39cm 437 Berger, olja 26x32cm, akvarell, signerad, modell 43x29cm, litet veck samt olja, osignerad, modell 60x43cm, viss nikotinbeläggning 438 Anders L. Nilsson, olja 37x58cm, Ole Ahlberg, lito, 64/275 23x31cm, Bengt Nordenborg, lito 76/250 21x27cm samt Irene Jarz, etsning, 38/135 15x26cm 450 kr 439 Eva Svennergård, 4st oljor, 21x15, 23x18, 20x14 samt 8x8cm 440 Väggspegel, rokokostil med förgylld ram, H116cm B50cm 441 Väggspegel, förgylld, Gustavianskstil, dekor med krackelering, H66cm L25cm 442 Väggspegel, provinsarbete, H66cm 443 Andre Nemes för Glössner & Co, spegelglas med graverad dekor och frostat dekor, art deco 1944, H139cm L49cm, monterad i senare ram, hörn nagg nedtill 800 kr 444 Väggspegel, förgylld med fasettslipat glas, H60cm L78cm, pastellage skador 445 Väggspegel, bemålad med rosor, H80cm L60cm 446 Pigtittare, empirestil, H61cm L40cm, mindre fanerskador 447 Skänkskåp, allmogemålat, daterat 1881, H158cm L69cm B41cm, mindre färgbortfall kr par sidobord, 1950/60- tal, H45cm L64cm B41cm, skivor med mindre fläckar 449 Rörmekano, klädhängare, Butler, H179cm 450 Barnstol/lekstol, talets mitt, mindre ytslitage 451 Byrå med ovanskåp, engelskstil, H153cm L72cm, småskador 452 Jacob & Josef John, 2st karmstolar, Wien, omkring 1900, etikettmärkta, sitsar utbytta samt ytslitage kr 453 Sidobord, Gustavianskstil med stenskiva, H55cm L62cm B27cm 454 Hörnskåpm allmogemålat, tal, H110cm, ytslitage 455 4st karmstolar, Gemla, ytslitage 456 Skåp, fur, Verkstads skolorna Hälsingborg, signerat Gurt Nymberg 1944, utfört i Carl Malmsten stil, H171cm L111cm B45cm, ytslitage 457 Spegelbyrå med extra låda, björk, H175cm L120cm, torrsprickor 458 Herrbetjänt, H109cm 459 Bokskåp, ek, nyrenässansstil, H208cm L96cm B61cm, dörr saknas 460 Bruno Mathsson, Piet Hein för Fritz Hansen, matbord, super elips, kromben samt vitlackminerad skiva med stålkant, ett benfäste lagad, H70cm L180cm B120cm kr 461 Serveringsvagn med utdragbar skinnklädd skiva, H75cm L76cm B46cm 462 Barnsäng, 1920/30- tal, H93cm L75cm, ytslitage 463 Skåp, teak tal, H90cm L82cm B40cm 464 Sidobord efter Gillis Lundgren, Lövbacken IKEA retro, H51cm L76cm, skiva med mindre ytslitage 465 Byrå med 3 lådor, tal, teak, H70cm L81cm 466 Byrå med 3 lådor, tal, teak, H70cm L81cm 467 Boknäs bokskåp, 1 del med vitrin, H57cm L87cm B31cm 468 4st stolar med galoonklädsel, 1960/70- tal, sannolikt Norge samt matbord med kromade ben, H76cm L119cm B80cm, en stol med liten bristning 800 kr Sida 11 av 17

12 469 Auktion par stolar, nyrokoko samt bord, H62cm D98cm 470 Lavoar, mahogny med marmorovandel, H108cm L71cm B48cm 471 Sidobord, Oscarianskstil, H71cm L66cm 472 Soffbord med tidningshylla, Hallum för IKEA, bok, H50cm L120cm B70cm 473 Trädgårdsbord, gjutjärn med marmorskiva, H73cm D60cm 474 2st sybord, nyrokoko resp. Oscariansk, H75 & 76cm L52 & 50cm, ett lås saknas samt en skiva med slitage par pallar, vit plast tal, H43cm, klädsel ej original samt köksstege 1960/70- tal, ytslitage 476 Johanson Design, pall tal 477 2st sidobord, teak tal, H56cm L65cm B45cm, ytslitage 478 Blomsterpiedestal, H100cm D33cm samt salongsbord, OScariansk, H73cm D72cm 479 Sybord, nyrenässansstil, H70cm L60cm B42cm, lucka med fanerskador 480 Sidobord, orientaliskt, H61cm L105cm B49cm, ytslitage 481 Bokhylla tal, 4 gavlar, 4 skåp varav en vitrin, 3 hyllplan samt 2 tidningshyllor 482 Carl Malmsten, Bodafors, matbord, Herrgård, 3 inläggsskivor, H75cm L cm 483 Hallmöbel med spegel, teak och kakelplattor tal, H37 & 109cm L83 & 73cm 484 Brickbord s.k. butlertray, H55cm L cm B86cm 485 Bokskåp, nyrenässansstil, H219cm L108cm B51cm, visst träangrepp Carl Malmsten, Bodafors, karmstol samt stol, Herrgård 487 Karmstol, rokokostil samt karmstol, Oscariansk 488 4st stolar tal 489 Salongsgrupp, Oscariansk, soffa samt 2 fåtöljer, röd plyschklädsel 490 Sidebord, Säffle tal, H52cm D70cm 491 Seniorfåtölj 492 Gungstol, böjträ, modell Rock, klädsel Chess 493 4st stolar, Bodafors, teak tal, en ryggbricka med spricka 494 Gungstol, Nesto tal 495 Safaristol, Danmark tal, möjligen Kaare Klint, skador på klädsel, sitsen läderremmar ersatta 350 kr par fåtöljer tal, kromställning och manchestertyg 497 4st stolar, Danmark tal 498 4st stolar, modern design, stomme av krom och trä, mindre ytslitage 499 Karmstol, Gustavianskstil, klädsel med fläckar och slitage 500 6st stolar, teak med galoonklädsel, tal 501 Armlänsstol, barockstil, nyomkläd 502 2st karmstolar, Karl- Johanstil samt 1 par stolar, Oscarianskstil 503 6st stolar, någon sits med fläckar 504 Trädgårdsbänk, omkring 1900 jugendstil, H107cm L102cm, rostangrepp 505 Salongssoffa med fåtölj, nyrokoko, L138cm, klädsel något torkad 506 Salongssoffa, Oscariansk, L143cm par fåtöljer, nyrokoko med olivgrönklädsel, små dekorskador 508 Gungstol, amerikanskmodell 509 Salongssoffa, Karl- Johansstil, L221cm, ytslitage 510 Hylla, Stringmodell, 5 hyllplan, 2 gavlar, ytslitage 511 Pianopall, höj och sänkbar 512 Byrå med stenskiva, Gustavianskstil och bronserade beslag, 3 lådor, H70cm B30cm L50cm 513 Byrå, Gustavianskstil med stenskiva, intarsia samt bronserade beslag, H71cm L84cm B43cm kr 514 Byrå, rokokostil, Berghs i Mjölby, bronserade beslag, 6 lådor, H105cm L52cm B34cm 515 Chiffonje, nyrokoko, H146cm L104cm B48cm kr 516 Skrivsekretär, Gustavianskstil, H108cm L95cm B45cm 517 Byrå, nyrenässans med gallerkant, omkring 1900, H158cm L95cm B55cm 1 Sida 12 av 17

13 518 Berndt Fridhagen, Bodafors, sideboard, teak tal, H89cm L166cm B46cm, benen något nedkortade 519 Gustav Bahus, sideboard, Norge 1950/60- tal, H62cm L202cm B45,5cm, beställning utbytt kr 520 Sekretär, tal, invändig dörr med tryckt dekor av uniformerad herre, H110cm L103cm B49cm, ytslitage samt torrspricka 521 Matbord, Danmark 1950/60- tal, 2 inläggsskivor varav en med sarg, H71cm L cm Harry Östergaard för Randers Möbelfabrik, 4st stolar modell 61, 1950/60- tal med galoon sits Damskrivbord, Oscarianskstil, H77cm L125cm B58cm 800 kr 524 Skrivbord, jugend med äppledekor, H79cm L127cm 525 Pelarbord med intarsia, H74cm D73cm, skiva med mindre ytslitage 526 Johannes Andersen för CFC Silkesborg, soffbord tal, halvmåne formad, H50cm L158cm, skiva med ytslitage Handknuten matta, orientalisk, old, 300x189cm, obetydlig malskada, något blek 800 kr 528 Matta, Kina, 289x196cm, viss smuts 529 Matta, Kina 232x155cm 350 kr 530 Matta, Kina 254x176cm 531 2st röllakansmattor, 197x125 & 182x124cm 532 Handknuten gallerimatta, 297x81cm 533 2st röllakan gallerimattor, 247x80cm 534 Röllakansmatta, 195x145cm 535 Handknuten matta, Buchara, 247x153cm 536 Handknuten matta, Shiraz, 303x217cm kr 537 Handknuten matta, Bidjarstil 165x106cm 538 Matta, Kina 184x121cm, fläckar 539 Handknuten matta, Saruk 150x106cm 540 Matta, Kina, 306x243cm 541 Handknuten matta, Bucharastil 113x94cm 542 Gallerimatta med zebra liknande mönster, 197x81cm 543 Handknuten matta, Shiraz 156x118cm 544 Handknuten matta, Kelim, 323x187cm 545 Handknuten matta, Anatolisk, 195x110cm, blek ANBUDSAUKTIONEN BÖRJAR PÅ OBJEKT st röllakansmattor, 183x130, 182x129 & 192x140cm 350 kr 547 Vägghylla, jugend, L110cm 548 Parti bl.a. Humppila fat, Notsjö skål, m.m. 549 Parti bl.a. näveraskar, burkar, m.m. 550 Parti 1 par vägglampor, väggspegel samt 14st klädhängare i teak 551 Parti bl.a. Just Andersen ljusstake, silkesduk, urverk Gustav Becker, nysilver, kanoner, m.m, duk med slitage 552 Arabia servisdelar, 3st djupa, 5st assietter, 2st uppläggningsfat, 7st Arabia äggkoppar, 3st handspeglar samt 2st syträsaskar 553 Gunnar Hansson fågel H7,5cm, näbbnagg, Nonfoux fat D30cm, Gabriel fat, m.m. 554 Parti bl.a. trådrullehållare, Rosenthal fat, ramar, m.m, en ram med glasskada 555 Mortel H18cm samt parti dörrhandtag och miniatyrhylla 556 Parti bl.a. våg, kikare, m.m. 557 Parti Philips termos, Husqvarna mattermos, ölpump samt termos 558 Parti bl.a. Rörstrand skål på fot, Malmö H16,5cm D23cm, golvvas Finland H43cm, Formasetti fat D26cm, ljusstake, m.m. 559 Väggur, Westerstrand, H49cm, krön med lagning samt en dekor något tilltryckt 200 kr 560 Gustavsberg, blåvit krus, H24cm 200 kr 561 Parti modeväskor bl.a. David Jones Sida 13 av 17

14 562 Parti bl.a. Rörstrand kanna, Skåne, Gefle såsskålar, ljusstakar, hattnålar, m.m. 563 Parti bl.a. mynt etui, skrin, smyckeskrin, väckarklocka m.m, ett skrin saknar gångjärnsprintar 564 Parti bl.a. Adelborg Rörstrand lockask, ytterfoder, tennskrin, m.m. 565 Parti ångmaskin, tågbana samt julkrubba, viss nikotinbeläggning 566 Parti 24st reklamaskfat bl.a. Goebel m.m, 2 lådor 567 Parti reklamishinkar bl.a. Grants, Gordons, Black & White m.m, 2 lådor 568 Parti bl.a. nysilver skål, tennfat, kaffekanna, glasfat, m.m. 569 Parti bl.a. bojan med lock, glaskanna Nife, potta, m.m. 570 Parti fruktservis, bordslampa, Erik Höglund 2st vaser samt 3st mässingsmortlar 350 kr 571 Parti kruka jugendstil, kopparkanna, spargris, ljusstake, virkad överkast, plåtburk samt bakelsegafflar och teskedar, m.m. 572 Parti glas och porslin bl.a. Gustavsberg Nisse skål, nagg, karaffer, kanna, m.m delar kopparföremål bl.a. kannor, Rörstrand skål och fat på fot, nagg och bruksslitage, Laholm kanna H33cm samt porslins ljusstake 574 Parti Ekeby fruktservis 6st assietter med fat, karaff med 6st snapsglas, 3st ljusstakar samt Ekeby 7st assietter 575 Parti glasföremål bl.a. bonbonjär, skål, m.m. 576 Parti Pyro form, lampfot, plåtburk, Upsala- Ekeby vas, Ernst Gordon, Åfors vas H15,5cm, Gustavsberg 3st miniatyr blåvita krus samt Rörstrand smörbytta 577 Parti bl.a. våg med vikter, väggfotogenlampa, ram m.m, kupa till fotogenlampa ej original 578 Parti kopparföremål bl.a. form, ytterfoder m.m, ytslitage 579 Parti bl.a. tennföremål, karaffer, prydnadsfat, m.m st trämasker H30-60cm samt schackspel av trä, lock med torrspricka 581 Eva Englund, Pukeberg, skålfat D36cm samt fruktservis, 6st assietter med fat 582 Parti bl.a. docka med ställning, bordslampa, förvaringslåda, träsnitt Kajse- Marie Johansson, m.m. 583 Parti bl.a. Rosenthal 3 delar teservis, Ivory, 1 par tennljusstakar, vaser, fat, m.m. 584 Parti bl.a. Rosenberg slott väggrelief, nagg, Kunglig Dansk parian tavlor, Bing & Gröndahl fat, apa, m.m. 585 Parti lådkameror bl.a. Agfa, Zeiss, för funktionen ansvaras ej samt figurin, mässingsfärgad H15cm 586 Parti figuriner, kaffekanna samt 2st prydnadslok 587 Parti bl.a. Husqvarna smärkärna, mattallrikar England, Ljung uti Lund skål, m.m. 588 Parti bl.a. Grön Anna ytterfoder, karaffer, Kosta/Boda, skålar m.m. 589 Parti bl.a. coasters, salladsbestick, Scandia guld gratängform, m.m. 590 Parti linnedukar 591 Parti kopparföremål bl.a. kanna, kastrull m.m samt Werrenrath tennfat D34cm, bristning 592 Parti kökshanddukar samt linneduk 593 Väggur, förgyllt, H48cm, ytslitage samt baklucka saknas 594 2st väggur, Junghans, H42cm, krön och dekorationsknoppar saknas 595 Parti Eva Englund Orrefors skål, konstglas äpple samt 10st vinglas 596 Parti clown skål, vaser samt skål 597 Parti bl.a. sillgafflar, nysilver moccaskedar, vaser, m.m. 598 Parti Georg Jensen skål, Leaf D19cm, Björn Wiinblad, Nymölle 4st porslinstavlor D15cm samt Kunglig Dansk och Bing & Gröndahl servisdelar och fat bl.a. Måsen, blandad sortering 599 Parti bl.a. linne, kryddburkar, m.m. 600 Orrefors skål D17cm, Göran Wärff Kosta vas H24cm, mindre beläggning, bonbonjär H23cm samt glasskål D28cm 601 Parti vävnader, stenbordsdukar samt parti linnedukar, någon med små fläckar 602 Parti bl.a. reseväckarur Junghans, väggur Hamburg American Company, årsur m.m, ej komplett, slitage, skador samt parti dekorations knoppar till väggur 603 WMF 6st glas H20cm, Orrefors 2st skålar H11 & 12cm D16 & 18cm samt bordsur, liten avslag samt skål H14cm D18cm Sida 14 av 17

15 604 Parti 2st dockor med porslinshuvud, figuriner bl.a. Casades samt glasfiguriner 605 Parti bl.a. Rörstrand och Upsala Ekeby ytterfoder, kopparkanna, kaffekanna med mynningsnagg, 2st sillfat, sedelfat, etui med bestick, Orrefors 2st ljusstakar, m.m. 606 Parti bl.a. äggostform, Rörstrand Skånska slott fat, Rosenthal ljusstakar, mortel, m.m. 607 Parti handväskor bl.a. Puccini, Rula, bruksslitage 608 Parti linnedukar och servetter 609 Satsbord, rokokostil med kakelplattor, H53cm L50cm B35cm, en platta med spricka 610 Parti konstböcker bl.a. Picasso, Chagall m.m, 10st 611 Hanne Dreutler, Studio Åhus, brevpress, H9,5cm, Göran Wärff, Kosta skål på fot, Prins, H12cm samt skål D9,5cm 612 Slott och herresäten i Sverige, 3 band, slitage, De isländska sagorna 5 band samt opera bok 200 kr 613 Parti böcker om antikviteter, silver m.m, 9st 614 Gouda Holland vas H21cm, fotnagg, 2st samlartallrikar bl.a. Rörstrand, Kosta 2st glasskulptur, far och mor Sida 15 av Parti bl.a. tempelhund, pingvin, glasskål, m.m st glasföremål bl.a. Orrefors ljuslyktor, Boda Nova ljuslykta m.m, H5-19cm 617 Sven Palmqvist, Orrefors skål H4,5cm, Art Lasi Finland, figurin H10cm, Rörstrand skål H7cm samt brevpress 618 NK sängbord L52cm, blomsterbord D40cm samt piedestal H58cm 619 Toalettskåp, Svedberg, i kartong, oöppnad 620 4st karaffer bl.a. slipade, H29-30cm 350 kr 621 2st väggur varav en nyrenässansstil, H68 & 70cm, båda med skada på urtavla samt några dekorationer saknas 622 2st väggur varav en Junghans, H50 & 51cm, ytslitage och en med torrsprickor 623 3st pelarbord, H73-78cm D44-61cm, ett bord med visst träangrepp 624 Nilfisk, dammsugare, GM 60 GO. För funktionen ansvaras ej 625 Bordsur, Waterbury Clock Co, omkring 1900, H30cm, ytslitage 200 kr 626 Soffbord med inläggsskiva, tal, H60cm D cm, mindre fanerskador 627 Nyckelskåp med skuren dekor, H55cm L32cm samt sidobord med svarvade ben, omkring 1900, H76cm L46cm 628 2st väggur, H70 & 76cm, skador 629 Väggur, Gustav Becker H56cm samt väggur, Hamburg American Company H61cm, båda med med slitage 630 Droppsur, amerikansk modell H65cm 631 Nao figurin H19cm, Lladro figurin H19cm, Jie brudpar H26cm samt 1 par hundar H24cm 632 Herend, vas H18cm samt Rörstrand, 2st vaser H15 & 24cm 633 Shakespears, dramatiska arbeten Hagberg Gleerups 1861, 12 volymer i 6 band, slitage 634 Perstorp, bakelitfat med silverdekor, D14cm samt Bing & Gröndahl, lampfot, 2:a sortering, H32cm, sladdhål med stöt 635 5st glasvaser samt ljusstake, H15-32cm 636 Radio Concerton, 1930/40- tal samt resegrammofon Kungs, för funktionen ansvaras ej, slitage 637 Parti bl.a. John Andersson vas och skål, skulptur föreställande Rutger Maeklean, m.m, skulptur med ytslitage 200 kr 638 Ingegerd Gärtner, etsning, 11/15 19x28cm, Allan Madsen, lito, 8/130 39x34cm samt lito, signerad x51cm 639 Arne Lidqvist, akvarell 47x21cm, Lars Herder, akvarell 30x45cm, Jörgen Zetterquist, lito, 93/260 34x48cm samt Gustav Rudberg, lito, 201/360 33x39cm 640 June Berg, akvarell, Stilleben x52cm samt väggspegel med förgylld ram, H49cm L74cm 641 Britt Lundbohn Reutersvärd, lito, 36/60 35x25cm, Hans Larsson, lito, 48/50 39x56cm samt Hansson, pastell/akvarell x24cm 642 2st affischer, Knut Grane och Ulla Billquist i Folketspark 98x68cm

16 643 Auktion Taklampa, Danmark tal, D42cm, Carl Thore taklampa, mässingsfärgad plåt tal, H19cm D26cm samt Lindau och Lindekrantz, vägglampa, D49cm, samtliga med mindre ytslitage Primus kök samt vägglampa D30cm 645 3st munstycke till brandsprutor, L44-80cm 646 Parti bl.a. kaffeservis, jugend koppar, Primus kök m.m, rostangrepp och ytslitage 647 Parti leksaker bl.a. Star Wars samt Konica Minolta kamera, Dynax 5D, för funktionen ansvaras ej 648 Braun köttkvarn, nyskick. För funktionen ansvaras ej 200 kr 649 Bordsur, Gustav Becker, H24cm L50cm samt bordsur, urtavla märkt Junghans, H29cm, ytslitage 650 Parti äldre vykort och fotografier 651 Parti äldre kikare och kameror 652 Parti leksaksbilar bl.a. brandbil m.m, bruksslitage 653 Parti bl.a. kameror, typ och graf tillbehör, m.m. 654 Parti smycken bl.a. silver, armbandsur, fickur samt smyckeskrin 655 6st frimärksalbum, blandat bl.a. Ungern, Polen, USA, m.m. 656 Parti leksaksbilar samt äldre dockor, slitage 657 Parti kamera med objektiv bl.a. Konica kamera och Sigma objektiv 1:4 5.6, Konica kamera och Konica objektiv F3.5, kamera Kodak Pronto- LK m.m, ett objektiv med tunn repa samt för funktionen ansvaras ej 658 3st pärmar första dagsbrev, svenska 659 Parti glasögon, hårspänne, klockor, m.m st frimärksalbum, Skandinavien samt blandat 661 Parti kameror bl.a. Olympus, Konica, delvis äldre, m.m. 662 Parti äldre kameror samt kikare, m.m. 663 Gustav Rudberg, lito, 108/360 40x50cm samt Viktor Vennersten, olja 36x45cm 664 Parti äldre vykort 200 kr 665 Parti fickursknivar och resevoarpennor, m.m. 666 Parti minnesmynt, delvis silver bl.a. 50 kr, del av antikt mynt, m.m. 200 kr 667 Parti delar från fickurs boetter, mestadels silver, total vikt 209g, 3st silverskedar med emalj, total vikt 24g samt 2 silverdelar, fyllda 668 3st minnesmynt 100 kr silver, svenska silvermynt total vikt 150g, 10 kr sedel samt några nickel mynt och danska mynt 669 Klackring med svart onyx, 14 K guld, total vikt 4,1g samt Mazetti pin, 18 K guld, vikt 3,6g 800 kr 670 Hänge, 14 K guld i form av hjärta, vikt 3,2g, gulddelar 18 K vikt 0,3g samt 1 par örhängen, 14 K guld med slipade stenar, total vikt 1,2g 671 Parti bijouterier bl.a. bärnsten armband, Storm armbandsur m.m. 672 Parti bl.a. kikare från Olympiaden i Rom 1960, silversmycken, broscher, m.m. 673 Parti smycken bl.a. 1 par silverörhängen, clips 200 kr 674 Parti silverföremål bl.a. elefant m.m, total vikt 200g samt nysilverbestick och elefant 675 Golvlampa, märkt Globen, H109cm 676 Platt- TV 677 Platt- TV, Philips 32- tum, muttrar till benställning saknas, för funktionen ansvaras ej 678 Silverpokal samt stämpel, total vikt 240g 679 3st matskedar, Rosen, silver, total vikt 120g, gravyr 680 Parti silverbestick bl.a tal, total vikt 175g, delvis med gravyr 681 2st bordsfotogenlampor, elektrifierade, H45 & 46cm, ett innerglas saknas 682 3st frimärksalbum bl.a. Italien, Polen m.m samt lösa frimärken 683 Parti vykort och Första Dags brev Sverige 684 2st frimärksalbum Sverige samt 4st årssatser, postfriska, nominellt värde 363 kr 350 kr 685 Dekorationssvärd, Katana/samuraj 686 Hans Larsson, lito 34x49cm, Oscar Reuterswärd, lito, 24/150 24x21cm samt E.A. 1966, etsning, 10/27 16,5x24cm Sida 16 av 17

17 687 Silver, tv/klockradio, RVC 52 EU, svartvit. För funktionen ansvaras ej samt nätsladd saknas 688 Ernst Norlind, teckning 60x46cm, Wilhelm Widell, olja 46x57cm samt Erik Jönsson, olja, 26x97cm 350 kr 689 Bo Cronquist, etsning, 42/100 42x37cm, Lage Löfdahl, etsning, 14/50 28x32cm, glasskada samt Pär Åkered, olja, Vinterhare 18x28cm 350 kr 690 Anders Österlin, lito, 220/380 43x38cm samt Svenerik Jakobsson, etsning 13/30 45x73cm, oglasad, båda något vågiga 691 Stefan Sjöberg, etsning, 146/200 9,5x9,5cm, Tdeusz Filipek, blandteknik 25x18cm samt Helene Östergren, lito, 4/275 18x19cm 350 kr 692 Evy Sandell, olja 21x26cm, Mårten Brännberg, olja 21x28cm, David H. Appelbaum, lito 28x28cm samt R. Marjamaa, 2st trärelief 25x20cm 693 Torsten Erasmie, lito, 6/180 26x33cm, Saint Genies, lito, 174/200 44x32cm, Richard Årlin, etsning 17x13cm samt Susan Gillhög, lito, 37/330 60x41cm 694 Åke Arenhill, 3st litos, 251/450, 23x37, 23,5x39 & 20x34cm samt Stig Nilsson, olja, Tjädrar 49x59cm 350 kr 695 Hans Berg, lito, 46/185 67x49cm samt Inger Kihlman, 3st etsningar, 27/100 13x11cm, 35/100 11x16cm coh 152/295 31x44cm 696 Ingrid Andersson, komposition i olja, trä, glas och metall 80x68cm samt bioplansch, Edvard Perssons Jens Månsson i Amerika 100x68cm, liten glasskada i ett nedre hörn 697 Mariana Manner, etsning, 6/40 16x15cm, Inger Wick- Ström, olja 26x21cm, Ursula Matis, lito, 14/55 19x14cm samt Hannes Ahlgren, akvarell 26x17cm 698 Äldre inramat tryck mor med barn, omkring 1900, 37x32cm, fuktfläckar 699 Maria Hillfon, lito, 91/210 24x19cm, oglasad samt 2st glasmålningar, signerade Basic x23cm 700 Lito signerad, 39/180 8,5x7cm, etsning 12,5x8cm, Hedelin, olja x22cm samt 2st reproduktioner i förgyllda ramar, 10,5x9,5cm Sida 17 av 17

Auktion 2015-09- 19. Sida 1 av 14

Auktion 2015-10- 31. Sida 1 av 17

Kniberg-Rasmussons Ur AB i Eslöv i konkurs 2014-10-22

Tid & Smycken i Sverige AB i konkurs 2015-03-14

Mysiga kuddar och filtar 308

Mysiga kuddar och filtar 308 Vardagsrum 24 Vardagsrum, soffor, fåtöljer, soffbord, förvaring, tv-möbler Matplats 88 Matrum, matbord, stolar och pallar, matrumsgrupper Kök 108 Kök, inredning, luckor, planeringsverktyg för kök, fristående

Förteckning Jul_Nyårsauktionweb

194 Förnya ditt badrum! Lätt som en plätt med nya handdukar i härliga färger.

194 Förnya ditt badrum! Lätt som en plätt med nya handdukar i härliga färger. Vardagsrum 16 Vardagsrum, soffor, fåtöljer, bäddsoffor, soffbord, förvaring, tv-möbler 16 230 Matplats 88 Matrum, matbord, stolar och pallar, matsalsgrupper Kök 108 Kök, inredning, luckor, planeringsverktyg

UTSTÄLLARE Skärgårdsmarknad i Advent Hönö Klåva 2006

UTSTÄLLARE Skärgårdsmarknad i Advent Hönö Klåva 2006 UTSTÄLLARE Skärgårdsmarknad i Advent Hönö Klåva 2006 1(5) UTSTÄLLARE på Restaurang FRANSES övervåning (trappa på utsidan), Västra v 5 Bojan Walfridsson/Birgitta Olsson Risvägen 5, 430 90 Öckerö Tel 031-967386,

Möbler i Skåne 2016-04-25

Möbler i Skåne 2016-04-25 Överdrag till 180 x 200 säng 0619-001 Avslut: 18:00 Överdrag till 180 x 200 säng 0619-002 Avslut: 18:01 Soffbord i såpad ek med vit skiva 0619-003 Avslut: 18:02 2 900.00 kr exkl moms Soffbord i såpad ek

IKEA PRESSMATERIAL SOMMAR / FEBRUARI/MARS 2016 / 1 Inter IKEA Systems B.V. 2015. SOMMAR 2016 FEBRUARI/MARS 2016 Kontakt: press.sto@ikea.

IKEA PRESSMATERIAL SOMMAR / FEBRUARI/MARS 2016 / 1 Inter IKEA Systems B.V. 2015. SOMMAR 2016 FEBRUARI/MARS 2016 Kontakt: press.sto@ikea. IKEA PRESSMATERIAL SOMMAR / FEBRUARI/MARS 2016 / 1 Inter IKEA Systems B.V. 2015 SOMMAR 2016 FEBRUARI/MARS 2016 Kontakt: press.sto@ikea.com IKEA PRESSMATERIAL SOMMAR / FEBRUARI/MARS 2016 / 2 Sommaren på

Auktion 2013-06-26 1 (7)

kopp med fat, Blå eld skål H8cm samt 6st glöggmuggar, lingon 175 Parti glasföremål bl.a. Kosta Boda ljusstakar, FM glasdjur, m.m.

kopp med fat, Blå eld skål H8cm samt 6st glöggmuggar, lingon 175 Parti glasföremål bl.a. Kosta Boda ljusstakar, FM glasdjur, m.m. 1 Carl Harry Stålhane, Rörstrand, stengods vas, 1:a sortering, H27cm, obetydlig fotringsnagg 500 kr 2 Karl Otto Johansen, Bing & Gröndahl, hästhuvud 7001, stengods, H40cm, ett öra med litet nagg 1000 kr

221B Baker Street en vägledning vid placeringen av möblerna och de lösa föremålen i skalmodellen.

221B Baker Street en vägledning vid placeringen av möblerna och de lösa föremålen i skalmodellen. 221B Baker Street en vägledning vid placeringen av möblerna och de lösa föremålen i skalmodellen. 2007 text: Ted Bergman foto: Martin Bergman I ett separat häfte produceras samtidigt en särskild besöksguide

AUKTION 28:e September med avslut från kl 11:00

300 kr. 500 kr. 400 kr. 800 kr

300 kr. 500 kr. 400 kr. 800 kr 1 Alfredo Häberli, Georg Jensen, salladsskål D28cm, medföljande kartong 400 kr 2 Bordsfotogenlampa, majolika, H55cm, kupa med nagg 3 Lladro, ytterfoder i form av sk, H25cm 400 kr 4 Anna-Lisa Thomson, Upsala-Ekeby,

SK Fyndet Kommanditbolag 2014-10-08

SK Fyndet Kommanditbolag 2014-10-08 Försäljningsvagn inkl. innehåll 0687-001 Avslut: 10:55 Sidenblommor 0687-002 Avslut: 10:56 Tränings redskap ca 10st 0687-003 Avslut: 10:57 Allt i ställ, 0687-005 Avslut: 10:59 Gasoltuber och pallkragar

Karibakka AB i konkurs

85 Carl Harry Stålhane, Rörstrand vas, 1:a sortering H11cm samt Gunnar Nylund Rörstrand, vas 1:a sortering. 800 kr

85 Carl Harry Stålhane, Rörstrand vas, 1:a sortering H11cm samt Gunnar Nylund Rörstrand, vas 1:a sortering. 800 kr 1 Lladro gurin, eskimå, H26cm 500 kr 2 Lladro gurin, eskimå, H29cm 500 kr 3 Skålfat, Kina omkring 1900, dekor med fåglar och växter, D40cm 4 2st vaser, Böhmen, H36 & 50cm 300 kr 5 Timo Sarpaneva & Tapio

IKEA. mörgåsbord. Kalasbra förvaring! 245:- BILLY bokhylla i folie. B40 D28, H106cm. Max belastning/hyllplan 15kg. Vit. 800.857.07 BILLY 30! IKEA.

IKEA. mörgåsbord. Kalasbra förvaring! 245:- BILLY bokhylla i folie. B40 D28, H106cm. Max belastning/hyllplan 15kg. Vit. 800.857.07 BILLY 30! IKEA. IKEA mörgåsbord Kalasbra förvaring! BILLY 0! 45:- BILLY bokhylla i folie. B40 D8, H106cm. Max belastning/hyllplan 15kg. Vit. 800.857.07 IKEA.se 95:- BILLY bokhylla i folie. B80 D8, H0cm. Max belastning

Bosättningsaffären Tranemo AB i konkurs

48 Bertil Vallien, Kosta Boda miniatyr båtskultur, signerad Kosta Boda BV L10cm, litet obetydligt 500 kr nagg samt 8 delar glas, mestadels

48 Bertil Vallien, Kosta Boda miniatyr båtskultur, signerad Kosta Boda BV L10cm, litet obetydligt 500 kr nagg samt 8 delar glas, mestadels 1 Gunnar Nylund, Rörstrand, stengods kanna, H27cm 800 kr 2 Lladro gurin, eskimå, H26cm 500 kr 3 Erik Höglund bordslampa med Josef Frank skärm, Primavera H27cm 300 kr 4 Lladro gurin, eskimå, H30cm 500 kr

http://www.techation.se/php/barcode/testbarcode.php

http://www.techation.se/php/barcode/testbarcode.php Page of 8-- Adventljusstake \"79,\" Adventslappar hjärta \"9,\" Alberts Blandning \"9,\" Ancien Lettre stakar \",\" Apelsin/choklad kaffe \"9,\" Armband \"99,\" Armband \"99,\" Armband \"99,\" Ask Le Sainte

Designkoncept Stockholm AB i konkurs

Hem & Fritid i Skåne 2016-06-26

Hem & Fritid i Skåne 2016-06-26 Liten trevlig divansoffa 0655-001 Avslut: 18:00 7 500.00 kr exkl moms Svart Divansoffa 0655-002 Avslut: 18:01 Biosoffa med 2 recliners 0655-004 Avslut: 18:03 Trevlig sittgrupp 3 + 2 i grått tyg 0655-003

46 1 par ljusstakar, silver, total vikt 307g 1000 kr 47 Fat, silver, relief dekor av blommor, L20,5cm, vikt 176g 600 kr 48 Bägare, silver, invändigt f

46 1 par ljusstakar, silver, total vikt 307g 1000 kr 47 Fat, silver, relief dekor av blommor, L20,5cm, vikt 176g 600 kr 48 Bägare, silver, invändigt f 1 Personbil, Volvo 850 GLT 2.5, 4 dörrar, manuell bensin, årsmodell 1996, mörkblå, mätarställning 19600 5000 kr km, 2 tidigare ägare, medföljande besiktningsprotokoll med 2 angivna brister. 1. Krängningshämmarestag

50% på allt i butiken

50% på allt i butiken Kabelvägen 19 602 10 norrköping Tel 011-10 08 80 månd-fred 10-18 lörd 10-15 sönd 11-15 Tv-bänK Mdf 140x45x50 cm Ord. pris 3.500:- 1.750:- sideboard Mdf 145x47x85 cm Ord. pris 5.150:- 2.575:- sideboard

LÄGENHETERNA MED 2 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE:

LÄGENHETERNA MED 2 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE: LÄGENHETERNA MED 2 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE: KÖK MATERIAL OCH ELEKTRISK UTRUSTNING Diskbänk med värmeresistent material enligt de arkitektiska ritningarna. ÖVRE: En rad köksskåp i pressat

124 Rosenthal kaeservis, Maria, 12st koppar, 12st fat, 11st assietter, kanna, sockerskål samt gräddsnipa 400 kr 125 Rosenthal mat och kaeservis, 12st

124 Rosenthal kaeservis, Maria, 12st koppar, 12st fat, 11st assietter, kanna, sockerskål samt gräddsnipa 400 kr 125 Rosenthal mat och kaeservis, 12st 1 KPM Tyskland, lockurna med blomdekor, hänklar med dekor av faun i relief, lockknopp med ros i relief, 800 kr H30cm, blomnagg, hänkelblad restaurerad/restoration 2 Piet Hein, 3st ljusstakar stål, H21,

300 kr. 300 kr. 21 Alvar Aalto, vas med vitt underfång, Savoy, H12cm samt vas, jugend bemålat glas, H15cm, liten mynningsnagg.

300 kr. 300 kr. 21 Alvar Aalto, vas med vitt underfång, Savoy, H12cm samt vas, jugend bemålat glas, H15cm, liten mynningsnagg. 1 Karl Tutter, Hutschenreuther, gurin, älg, H20cm 500 kr 2 Meissen, guringrupp, amingos, 1:a sortering H28cm 400 kr 3 Bing & Gröndahl gurin, fågel, 1:a sortering H21cm 400 kr 4 Lisa Larson, Gustavsberg,

Tybäcks galleri 2012-11-28

Tybäcks galleri 2012-11-28 Tavla räkfiskaren 620x920 0183-001 Avslut: 09:00 Litografi Tomas Larsson 2/30 610x505 0183-002 Avslut: 09:01 Olja G.S Malm Ibizagata 520x595 0183-003 Avslut: 09:02 1 Porträtt Kraftig guldram 700x610 0183-004

Allt för restaurangen : SPECIAL!

Allt för restaurangen : SPECIAL! Allt för restaurangen! Allt för restaurangen : SPECIAL! STENGODS PORSLIN GLAS KOKKÄRL KANTINER MELAMIN POLYKARBONAT BESTICK KAFFE TILLBEHÖR MASKINER BRICKOR All restaurangutrustning på: KrogKlippet.nu

En försmak av julen!

En försmak av julen! En försmak av julen! julgodis En god jul till hela företaget! 145 kr/fp Baileys Opera ask 250 g Art. nr. 840659 66 kr/fp marabou symphony 400 g Art. nr. 109943 148 kr/fp Bara Mjölkchoklad 750 g Art. nr.

Lärnehem AB i konkurs

Samtliga färger 22001 872 Valfri RAL-kulör (minsta antal 15st), engångskostnad 00310 2950. Höjd 450 81110 1320 Höjd 450, klädsel i skinn 81110-U 1840

Samtliga färger 22001 872 Valfri RAL-kulör (minsta antal 15st), engångskostnad 00310 2950. Höjd 450 81110 1320 Höjd 450, klädsel i skinn 81110-U 1840 AUDREY Klarlackad björk/ek eller svartbetsad björk. Fotstöd till höjd 650/780 i rött, gult, grönt eller svart. Tillval: klädsel i skinn, valfri RAL-kulör på fotstöd. ART NR SEK EX MOMS Höjd 450, klarlackad/svartbetsad

CONTENTO Design: Anders Lindblom

CONTENTO Design: Anders Lindblom KATALOG 2016 CONTENTO Design: Anders Lindblom 257720 Fat Contento röd 70x390 mm 1450 g 257420 Skål Contento röd 115x210 mm 975 g 257320 Skål Contento röd 90x170 mm 500 g 257520 Skål Contento röd 140x240

48 Bing & Gröndahl 2st fåglar 1:a sortering H7 & 14cm samt Goebel 2st fåglar H7 & 8cm 49 Julia Limpke, Goebel 3st guriner, H14, 15 & 23cm 50 Schaubach

48 Bing & Gröndahl 2st fåglar 1:a sortering H7 & 14cm samt Goebel 2st fåglar H7 & 8cm 49 Julia Limpke, Goebel 3st guriner, H14, 15 & 23cm 50 Schaubach 1 Royal Dux, gurin, knäböjd kvinna, H23cm 800 kr 2 Gusum, Metallslöjden, ljusstake mässing, 5 ljusarmar, H21cm L36cm 3 Lalique, skål, Nemours, signerad Lalique France, H10cm D25cm 1000 kr 4 Ulrica Hydman

Torsten Löfgren Kotte toys Dalen, Gåsamåla tel: 0478-20453 360 53 SKRUV kottetoys@telia.com. Kotte toys Stolklubben Vattenskurna byggsatser Skala 1:10

Torsten Löfgren Kotte toys Dalen, Gåsamåla tel: 0478-20453 360 53 SKRUV kottetoys@telia.com. Kotte toys Stolklubben Vattenskurna byggsatser Skala 1:10 Torsten Löfgren Kotte toys Dalen, Gåsamåla tel: 0478-20453 360 53 SKRUV kottetoys@telia.com Kotte toys Stolklubben Vattenskurna byggsatser Skala 1:10 www.kottetoys.se 2015-05-26 Skala 1:10 Gustaf karmstol

Julgranskulor röd 36 stk m. glitter 20954 Ø 6 cm 12 stk/fpk; 99,00/stk. Julgranskulor röd. 6 stk 20960 Ø 7 cm 24 stk/fpk; 14,90/stk

Julgranskulor röd 36 stk m. glitter 20954 Ø 6 cm 12 stk/fpk; 99,00/stk. Julgranskulor röd. 6 stk 20960 Ø 7 cm 24 stk/fpk; 14,90/stk Julgranskulor röd 36 stk m. glitter 20954 Ø 6 cm 12 stk/fpk; 99,00/stk Julgranskulor röd 6 stk 20960 Ø 7 cm 24 stk/fpk; 14,90/stk Julgranskulor silver 6 stk 20961 Ø 7 cm 24 stk/fpk; 14,90/stk Julgranskulor

Villa Sörbo AB i konkurs 2016-05-25

Villa Sörbo AB i konkurs 2016-05-25 1st trottoarpratare 1390-002 Avslut: 10:01 700.00 kr exkl moms 4st vaser, 2st ljusslyktor och 2st plastblommer 1390-001 Avslut: 10:01 2st barnstolar, filtar m.m 1390-003 Avslut: 10:02 2st caféskyltar och

PRISET ÄR SKILLNADEN. JÄTTEN KEX 250 gram. Marknadens normalpris 19:90/st Jmfr. pris 40:-/kg

PRISET ÄR SKILLNADEN. JÄTTEN KEX 250 gram. Marknadens normalpris 19:90/st Jmfr. pris 40:-/kg Annonsbladet gäller fr.o.m. 28/1 t.o.m. 3/2 2016 PRISET ÄR SKILLNADEN Superpris! Superpris! SPARA MER MED ÖoB-PRISER! 49 90 9 90 18-pack 44 90 JÄTTEN KEX 250 gram. Marknadens normalpris 19:90 Jmfr. pris

Klitterhus pga renovering 2016-05-08

Klitterhus pga renovering 2016-05-08 Allt i rummet ej dator med skärm, ej bokförning 0628-001 Avslut: 16:20 Allt i rummet ej datorer med skärmar, ej bokförning 0628-002 Avslut: 16:21 Wascator torktumlare 0628-003 Avslut: 16:22 20 000.00 kr

140 Parti karbidlampor, värmelampor, m.m, skador 300 kr

140 Parti karbidlampor, värmelampor, m.m, skador 300 kr 1 Wallendorf gurin, H24cm 400 kr 2 Lisa Larson, Gustavsberg, Charlotta, H16cm, litet fotnagg 500 kr 3 Kjell Bolinder, Höganäs, stengodsvas med oxblodsglasyr, märkt 11-4 K Bolinder Höganäs 2007, H21cm 1800

400 kr. 400 kr. 800 kr

400 kr. 400 kr. 800 kr 1 Allan Schar för Georg Jensen, kanna Madame Ibis stål, H37, obetydligt använd 2 Kara, Italien, H46cm, invändigt med beläggning 3 Piet Hein, 1 par ljusstakar Saturnus stål, H36cm 300 kr 4 Georg Jensen,

300 kr original box samt Carla Holm, skulptur, sittande kvinna, H9cm

300 kr original box samt Carla Holm, skulptur, sittande kvinna, H9cm 1 Bertil Vallien, Kosta Boda, skulptur i form av ansikte på stenplatta, signerad 7175003 KOSTA BODA 1000 kr LIM ED 500 B.Vallien, höjd utan platta 7,5cm 2 Kunglig Dansk, isbjörn, 1:a sortering, H32cm 500

original kartonger, gott skick 45 Parti blandade frimärken, delvis äldre bl.a. Finland, Dubai, Singapore, m.m. 400 kr

original kartonger, gott skick 45 Parti blandade frimärken, delvis äldre bl.a. Finland, Dubai, Singapore, m.m. 400 kr 1 Knud Kyhn, Kunglig Dansk gurin nr. 2317, isbjörnar, 3:e sortering, H15,5cm 300 kr 2 Carl Johan Bonnesen, Dahl Jensen gurin nr. 1126, isbjörn, 2:a sortering H10,5cm L24cm 500 kr 3 Kunglig Dansk gurin

Inga och Ove Blidbergs stipendiefond

Golvlampa David trä H=146 cm

Golvlampa David trä H=146 cm I 2013 Golvlampa David trä H=146 cm Förpackning: 4 stk 17944 Svart H=146 cm 429,00/stk 17945 Vit H=146 cm 429,00/stk 17946 Trä H=146 cm 429,00/stk 17947 Vit/vit H=146 cm 429,00/stk 17960 Grå H=146 cm 429,00/stk

Räv sittande stor höjd 53 cm Pris 595:- Räv sittande liten höjd 29 cm Pris 325:- Räv liggande liten höjd 21 cm längd 29 cm Pris 245:-

Räv sittande stor höjd 53 cm Pris 595:- Räv sittande liten höjd 29 cm Pris 325:- Räv liggande liten höjd 21 cm längd 29 cm Pris 245:- Väderkvarn pris 2375:- Med belysning el pris. 2975:- Solcellsbelysning pris. 3150:- Storlek höjd 101 cm. diameter 52cm Vildsvin omålad H= 63cm L= 95 cm vikt 130Kg Pris. 1050:- Stor häst kopparfärgad L=

133 Wendt & Kuhn, speldosa, H26cm 500 kr 134 Tomte, 1800/1900-tal, H30cm, små nagg 800 kr

133 Wendt & Kuhn, speldosa, H26cm 500 kr 134 Tomte, 1800/1900-tal, H30cm, små nagg 800 kr 1 Goldscheider, gurin, Art Deco, H23,5cm, ngrar med lagningar/ngers restored 500 kr 2 Bing & Gröndahl 2st guriner, Kvinna med gitarr H25cm samt Man med banjo H28,5cm, 1:a sortering 800 kr 3 Jens Jakob

2012 w w w. s c h e r l i n. s e

2012 w w w. s c h e r l i n. s e 2012 www.scherlin.se Det började en gång med en hallbänk till min egna bostad som jag ritade och lät tillverka i Småland. Sedan har det med åren blivit fler bänkar, hallförvaring i olika former, mat-

MIXED COLORS KOSTA BODA

MIXED COLORS KOSTA BODA MIXED COLORS KOSTA BODA MIXED COLORS KOSTA BODA Kosta Bodas formgivare står med ena benet i konstvärlden. Och det andra står minst lika stadigt bland vår produktion av vackra och funktionella glasföremål.

93 Gunnar Hansson Lomma vas H20,5cm samt tekanna 400 kr 94 Lockurna, Kina med växtdekor 1800-tal, lock med lagningar och skador, H25cm D23cm 500 kr

93 Gunnar Hansson Lomma vas H20,5cm samt tekanna 400 kr 94 Lockurna, Kina med växtdekor 1800-tal, lock med lagningar och skador, H25cm D23cm 500 kr 1 Eichwald, Bloch & Co, vas jugend, dekor med orkideer, H29.5 500 kr 2 Ingeborg Plockross, Kunglig Dansk gurin, Mother & Child, 1:a sortering, H29cm 800 kr 3 Josef Ekberg, Gustavsberg, vas, Sgratti, H28cm,

1 Lisa Larson, Gustavsberg, gurin, Dora, H27,5cm 1800 kr 2 Wiktor Berndt, Flygsfors, glasskulptur, underfång i lila, signerad Flygsfors-59 BERNDT,

1 Lisa Larson, Gustavsberg, gurin, Dora, H27,5cm 1800 kr 2 Wiktor Berndt, Flygsfors, glasskulptur, underfång i lila, signerad Flygsfors-59 BERNDT, 1 Lisa Larson, Gustavsberg, gurin, Dora, H27,5cm 1800 kr 2 Wiktor Berndt, Flygsfors, glasskulptur, underfång i lila, signerad Flygsfors-59 BERNDT, H37cm 3 Lladro, skål i form av ickhuvud, H17cm D12,5cm

House of Light Dekorativ belysning. Översikt...4-5 Golvlampor... 7-15 Bordslampor...17-35 Pendlar...37-59 Väggfasta lampor...61-67

House of Light Dekorativ belysning. Översikt...4-5 Golvlampor... 7-15 Bordslampor...17-35 Pendlar...37-59 Väggfasta lampor...61-67 Dekorativ belysning House of Light Dekorativ belysning Översikt...4-5 Golvlampor... 7-15 Bordslampor...17-35 Pendlar...37-59 Väggfasta lampor...61-67 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T 4 U A Bold

151 Parti bl.a. ostform 1800-tal, svepaskar, strykjärn, m.m. 300 kr 152 Parti bl.a. docka, Volvo leksaksbil, sparbössor, förstoringsglas, m.m.

151 Parti bl.a. ostform 1800-tal, svepaskar, strykjärn, m.m. 300 kr 152 Parti bl.a. docka, Volvo leksaksbil, sparbössor, förstoringsglas, m.m. 1 Rörstrand krus med tomtemotiv, H15,5cm 400 kr 2 Rörstrand mugg, Bondebröllop, Hardanger Norge motiv, H15cm D12cm, mynning med förgyllningsslitage, 500 kr handtag med glasyrspricka, mindre ytslitage 3

Hem & Fritid i Skåne 2016-05-30

Hem & Fritid i Skåne 2016-05-30 SEADOO RXP-X 300 RS 0634-002 Avslut: 18:01 Can Am Outlander 570 L 2016 0634-004 Avslut: 18:03 70 000.00 kr exkl moms Phantom 3 Professional med 4K UHD-kamera 0634-005 Avslut: 18:04 12 000.00 kr exkl moms

Prislista vår 2015 Priserna gäller fr o m 1 januari 2015

Prislista vår 2015 Priserna gäller fr o m 1 januari 2015 Prislista vår 2015 Priserna gäller fr o m 1 januari 2015 ORDERVILLKOR Välkommen med din order! Ordervillkor Fiskars kundtjänst: Vi har öppet: mån fre 08.30 16.00 Telefon kundtjänst: 042-36 11 50 Telefon

Tid & Smycken i Sverige AB i konkurs auktion 3 2015-03-28

Tid & Smycken i Sverige AB i konkurs auktion 3 2015-03-28 Broscher 2st Perring oy Finland 0834-001 Avslut: 10:00 750.00 kr exkl moms Broscher 2st Perring oy Finland 0834-002 Avslut: 10:01 750.00 kr exkl moms Broscher 2st Perring oy Finland 0834-003 Avslut: 10:02

Tjuringen. Resande kniv. Helt fantastiska knivar av allt för okända knivmakare.

Tjuringen. Resande kniv. Helt fantastiska knivar av allt för okända knivmakare. Tjuringen Resande kniv Helt fantastiska knivar av allt för okända knivmakare. Tjuring är egentligen slang för just kniv men inte vilka knivar som helst utan sådana som tillverkades och såldes av Resande

Bolin Fine Jewellery Vårauktionen 2014 Nr 88

Bolin Fine Jewellery Vårauktionen 2014 Nr 88 Bolin Fine Jewellery Vårauktionen 2014 Nr 88 SÖNDAG 13 APRIL 2014 KL. 11:00 Ändringar NR TITEL ÄNDRINGAR 118 ENSTENSRING, 18 kt vitguld med en briljant 0.91 ct, enligt gravyr. 163 BROSCH, silver och 14

Collection 2016 bruttoprislista (ex. moms) i sek fr.o.m 2016-04-11

Collection 2016 bruttoprislista (ex. moms) i sek fr.o.m 2016-04-11 Collection 2016 bruttoprislista (ex. moms) i sek fr.o.m 2016-04-11 Innehållsförteckning 2,1 Sid Sid Sid Försäljningsvillkor Stolar Pallar och kontaktuppgifter 1 Anika 18 Alex 49 Anton 18 Camera 49 Viktig

20% 25% PÅ ALLA LAMPOR SOM FINNS PÅ LAGER 3.199:- 2.799:- 1.499:- PÅ ALLA SOFFOR. XXXLutz Malmö/Bulltofta Sveriges största möbelsortiment!

20% 25% PÅ ALLA LAMPOR SOM FINNS PÅ LAGER 3.199:- 2.799:- 1.499:- PÅ ALLA SOFFOR. XXXLutz Malmö/Bulltofta Sveriges största möbelsortiment! XXXLutz Malmö/Bulltofta Sveriges största möbelsortiment! 3.999:-** 3.199:- 3-SITS SOFFA 3.499:-** 2.799:- 2-SITS SOFFA 1.999:-** 1.499:- SOFFBORD 2-sits soffa med tygklädsel i antracitfärg, ben i svart

form, färg & fason i Sverige AB i konkurs 2015-11-25

form, färg & fason i Sverige AB i konkurs 2015-11-25 Matbord ca 120x80cm & 4st pinnstolar ILVA 1134-001 Avslut: 19:05 3 Matbord ca 120x80cm & 4st pinnstolar ILVA 1134-002 Avslut: 19:06 3 Matbord ca 120x80cm, 2st pinnstolar & pinnsoffa ILVA 1134-003 Avslut:

Moms tillkommer på alla priser.

Moms tillkommer på alla priser. Moms tillkommer på alla priser. Standard Form Premium 1241 Kniv Standard Form Premium 1242 Gaffel Standard Form Premium 1243 Matsked Standard Form Premium 1247 Dessertsked Standard Form Premium Hepp 1248