KVALITETSAUKTION. Lördagen 23 november 2013 Auktionsstart kl HJÄRTLIGT VÄLKOMMEN! VISNING BENGT LINDSTRÖM,

Download "KVALITETSAUKTION. Lördagen 23 november 2013 Auktionsstart kl. 12.00 HJÄRTLIGT VÄLKOMMEN! VISNING BENGT LINDSTRÖM,"

1 KVALITETSAUKTION Lördagen 23 november 2013 Auktionsstart kl VISNING Fredagen 22 november kl samt auktionsdagen mellan kl BENGT LINDSTRÖM, olja, 1976, 52 x 63 cm, 2 ägare och aldrig utbjuden. HJÄRTLIGT VÄLKOMMEN!

2 AUKTIONSVILLKOR ALLMÄNT BUD kan lämnas fram till auktionen som startar kl Kontakta kundtjänst. KUNDNUMMER lämnas ut vid kontoret under visningarna på fredagen och lördagen. Ett kundnummer förenklar både budgivning och betalning. Lämna bud och kundnummer tydligt så auktionsten ser. SERVERING av kaffe, bröd och korv sker på anvisad plats. TOALETTER finns till höger innanför dörrarna till COOP. VI BÖRJAR med möbler närmast entrén. Titta på möblerna innan auktionen startar, så ni kan sitta på stolarna och bjuda. AVHÄMTNING av skrymmande och tungt auktionsgods kan se fram till torsdag 28/11 kl BETALNING KONTAKT Under 300:- kontant, därutöver tar vi VISA eller Mastercard. Utlämning av gods sker när betalning är gjord. Ev. avhämtning senast 28/11 kl Telefon: Lennart Claes Under auktionen kan vi tyvärr inte svara. Hemsida: För kända kunder lämnas kredit. INGA SLAGAVGIFTER ELLER PROCENT. Har Ni bjudit ex: kr, så betalar Ni kr! LYCKA TILL! 2

3 UTROP 1 Serveringsbord, Äpplet Slagbord... 3 Bokskåp, nyrenässans, sekelskifte Rullstol sekelskifte, Järvsö... 5 Rokokobyrå med marmorskiva, 2 lådor... 6 Spegel med trymo... 7 Linneskåp, golvlist fattas... 8 Utomhuslykta... 9 Skrivbord med 4 lådor Slagbord Salsskänk med 4 dörrar Concerton radiogrammofon m skiv- och bandspelare, Byrå Hauptkopia Hörnskåp Svaneholm kantigt bord Hörnskåp Järvsö med originalmålade speglar Kassapparat National Väggskåp Chiffonjé Ovalt bord med 6 stolar och iläggsskivor... 3

4 21 Gustaviansk matsalsgrupp med 5 stolar Kristallkrona Taklampa fotogen Kristallkrona Taklampa Orrefors 939, tal Kristallkrona Ekskåp Äpplet Kristallkrona Kristallkrona Skål Arabia Fin servis Rörstrand, 58 delar Väggtavla, Lisa Larsson Gammal glasplunta Gryta, Anette Nylund Slidkniv, Brusletto, Norge Slidkniv, Marttinii, Finland Halsband dam, 18 K med pärla Armband dam, 18 K i vitt guld Armband dam 18 K, länk med växelvis rött och vitt guld Polhemslås med bomärke... 4

5 41 Tavla Harald Sandberg, olja 1956, 40x Tavla Göran Strandow, litografi, 45x Tavla Otto Lindberg, olja 1938, 55x tavlor Naimi Eriksson, olja på duk, blommor silverskedar Anders Wedin, Söderhamn silverljusstakar Soppslev silver, Larsson Mormorsur Fickur Novice Omega Seamaster med datum Fickur Revida Servis Uppsala-Ekeby, 58 delar Stort ytterfoder Vas Orrefors, Tusen Fönster, Simon Gate Väggtavla, Stig Lindberg Vikingaskål, Bo Fajans Stim, Lisa Larsson, Gustavsberg Påfågel, Gunnar Nylund, Rörstrand Väggtavla Lisa Larsson Bordslyster... 5

6 61 Slidkniv Helle, Norge Lappkniv Kista, märkt Ljuster med långt skaft Stor mortel i sten Flintlåspistol st Orrefors Silvia kristall Grön Anna servis, 33 delar Soppterin Gustavsberg Kakburk med julmotiv Tavla, Lillemor Weise, Söderhamn 80x Tavla, Göran Strandow, litografi, 45x Tavla, Ernst Lindgren, vy över Järvsö, olja 1934, 60x Tavla, Åke Rolfstadius, 50x Hängskåp Slafat Brännvinsplunta Soppslev silver, okänd silverskedar, Anders Wedin Söderhamn 1855 & silverskedar; BLG 1847; Johan Adolf Seseman Arboga 1824 och J.E. Bäckström Söderhamn

7 81 Fickur, Chronometro Siduna Certina Argonaut Mormorsur med nyckeldragare, 14 K damringar 18 K Halskedja dam med hjärta, 18 K Ring, örhängen, armband, 18 K Väggtavla Fisk Marie Simulsson Askfat Domino, Stig Lindberg Tax, Lisa Larsson, K-studion Svan, Uppsala-Ekeby Skål, Gustavsberg, Studio 22, guldsurrea Räv, Lisa Larsson Byst Apollo Bronsstaty smed Skulptur, Sture Collin, Ljusdal Liten Draglåda Gammal Kaffekvarn Litet fällbord Smörask, signerad M.N.F Loksele målad, Järvsö 1700-tal... 7

8 101 Snidad häst med följeslagare Rysk militärmössa Kakburk med julmotiv silverskedar, Anders Wedin Söderhamn silverljusstakar, mindre, Silversmycke till hembygdsdräkt, kaffeskedar i silver, Lyra Slidkniv, Brusetto Nr. 2, Norge Lappkniv, signerad J.F Slidkniv, omärkt Tavla, Elise Tapper, akvarell, 75x Glastavla med tranor, 60x Tavla, Karl Tirén, 1829, 50x Tavla, Göran Strandow, litografi 45x Tavla, Mårten Andersson, färglitografi Provex, 37x Fiskerulle, Cardinal 66, oanvänd i kart Fiskerulle, Ambassadeur 5000C Bila, signerad A.H Skäktkniv Allmogebälte med pärlor, Järvsö 1800-tal... 8

9 121 Uppläggningsfat, Eugen Trost, Gefle Kristallskål, Orrefors Kaffeservis, Blå Blom, Gustavsberg 53 delar Servis Pronus, Stig Lindberg Skål, Ulrika Hydman-Vallien, signerad Vas, Inger Persson, Sandarne Söderhamn Rörstrand Majolica vaser, Kopparpanna ströare, Stig Lindberg Gammal Tomte med belysning Plättlagg med plats för 18 st Skäktkniv Klappträ Järnmortel, sent 1600-tal Draglåda Fiol med trumma, 1800-tal damringar, 18 K Halskedja dam, 18 K damringar med små brillianter, 18 K Armband dam, länkar växelvis vitt och rött guld, 18 K... 9

10 Utrop 3 Utrop 132 Utrop 54 Utrop 146 Utrop 66 Utrop 147 Utrop 88 Utrop 190 Utrop Utrop 215

11 Utrop 217 Utrop 161 Utrop 224 Utrop 186 Utrop 225 Utrop 197 Utrop 230 Utrop 264 Utrop Utrop 45

12 141 Lappkniv, signerad S.N Par Ljusstakar i silver kaffeskedar, silver Ett par silverdosor Silverdosa, Bäckman Söderhamn, Leksaksbil Chucko Radio 5000 med spelverk Spelautomat, Novomat, 1920-tal Öltunna, Andersson, Myskje Litet bordsur med fotografi Certina DS med datum Fickur, Ancre Spiral Brequet Certina dykarur, 1000m, D52, Slaguggla, uppstoppad Brännvinskagge Väggtelefon, LM Ericsson Bila, signerad A.G. Jernberg, Arbrå Kopparpanna 15 liter med tapp Mangel trä med karvsnitt, Trälampett, Johan Wiklund Kista,

13 161 Orientmatta, Sabzevar Iran, 200x290, handknuten Pojke med hund, Gustavsberg koppar med fat, Adam, Stig Lindberg Björn, Lisa Larsson Vas, karneval, Stig Lindberg Flicka med hatt, Lisa Larsson Fiolspelare, Stig Lindberg Kerstin Stjärnlöv, Ljusdal, olja på duk, vattenho, 42x Edith Knaffel-Granström, Bergvik, träsnitt, 20x Elsie Tapper, akvarell, Rönnbär, 66x Brudönskan, tavla, Tavla, Otto Lindberg, havsmotiv, 1925, 85x Tavla, kattmotiv, 55x Liten piedestal med marmorskiva Elegant spelbord Byrå med 3 lådor, intarsia Liten byrå med 2 lådor, intarsia Gammalt hängskåp Bibelskåp Fasan, uppstoppad... 13

14 181 Öltunna, Andersson, Myskje Sparvhök, uppstoppad Skulptur, Sture Collin, Ljusdal Häst, tillverkad i Bergvik, 1920-tal Skäktkniv 1829, Trönö Selbåge 1768, signerad O.N.S st Hårarbeten Golvurna st kaffeskedar i silver Silverskål, silverskedar Mässingskanna, Skultuna Bruk, Nr Träknosa, Olle Wiklund, Gustaviansk bordsur med 2 tazzor. Otroligt fint! Herrur, Longines Damur, Certina, 18 K Fickur, Systeme, A.Kaiser Brevette Gammalt skepp Bensinpump Premium Ambassadeur 5000C, Fiskerulle... 14

15 201 Lappkniv, omärkt Bowiekniv, Muela, Spanien Otto Lindberg, Färssjön Söderhamn, 1918, 90x Kersin Stjernlöv, Ljusdal, olja på duk, ringblommor, 50x Elsie Tapper, akvarell, strandmotiv, 40x Brudönskan, tavla, Gösta Bohm, Näcken, akvarell 1945, 50x Bengt Lindström, 1976, 52x63, 2 ägare och aldrig utbjuden. Se framsida Jerker Andersson, Bandy, litografi Nr Väggtavla, Stig Lindberg Vas, Kosta Boda, Kjell Engman Ung flicka, Marie Simulsson Fisk, Lisa Larsson Blå skål, Erik Höglund Vikingaskepp, Lisa Larsson Fågel, Marie Simulsson, Uppsala-Ekeby Gammal barncykel Industrilampa Myntfack från Sidenhuset i Stockholm Oljelampa... 15

16 221 Vas & Skål, Bertil Vallien, Kosta Boda, Artist Collection Taklampa, Orrefors 939, tal Ytterfoder på ben, Rörstrand Bronsstaty Byaklubba från Trägubbe, Willi Jonsson, Stor svepask tennljusstakar, jubileum Ulrika Eleonora kyrka Skäktkniv, Forsa Basgitarr, Rickenbacker 4001, 70-tal, otroligt fin Armband dam, X-länk, 18 K Halsband dam, länk med pärla, 18 K Herrur Zenith automat med datum, 18 K Stort hörnskåp med pärlemorinlägg trol. Asien Herrur Marvin massivt guldarmband, 18 K Armband dam, figurer, 18 K Spegel med fasat glas Söderhamnspipa, silver, Anders Wedin Väggur, Junghans Bordslampa, 1920-tal... 16

17 241 Liten skål, Gustavsberg Studio Grön vas, Erik Höglund Ljusstake, Lisa Larsson, K-studio Vas, Inger Persson, Sandarne Söderhamn Skål, Kjell Engman, Kosta Boda Fågel, Lisa Larsson Ytterfoder, Gefle Elsie Tapper, akvarell, Strålnäsudden, 50x Brudönskan Tavla, kattmotiv Gratulation, Tavla Hörnskåp Soffbord, Bruno Mattson Herrur Damas automat med datum, 18 K Silverskedar, Anders Wedin Söderhamn, Gammal Dalahäst Trästrånka Ljusstakar, Skultuna, Pierre Forsell Kaffeservis, Royal Copenhagen, 41 delar Halvmånebord med klaff... 17

18 261 5 allmogestolar Ett par allmogestolar, Elsie Tapper, litografi, Strandväg, 47x Gamla Stan, Lisa Larsson Ekorre i vinterland, tavla, Roland? Östra Höle, 55x Ponny, Lisa Larsson, Göteborg Tofsvipa, Hilding Mickelson, handmålad av Maja Widen Ytterfoder på ben, Rörstrand Fåglar, Lisa Larsson Skäktkniv 1836, ev Skåne Kista med komplett lås, signerad MLS Skinnfäste från Gammalt Alnmått ljusstakar signerade Oscar Nilsson Carl Malmsten möbelgrupp med 4 stolar Certina automatic Beswicks Parhundar Trägubbe, Klinten, Kaffekvarn, 1920-tal Målad karaff med glas... 18

19 281 Gammal Tomte Räv & fågel, Nittsjö målade glasflaskor Segelskeppsmodell, Bila, Undersvik Munkbord med skivor Lappkniv Brudönskan Bila, ej signerad Bergviks kyrka, litografi, 1937, 40x Blå skål Remmare, Tyskland Bergviksströmmen, olja 1945, 55x Ett par kornischer, 160 cm Foto, Per Forsell 1957, Mats-Kerste Foto, Per Forsell 1960, En vandrare Servis Rörstrand Brilliant, 58 delar Glasskåp vitrin med belysning... 19

20 Tavla Otto Lindberg 1918, 90x120, Olja från Färssjön i Söderhamn. Bok & Tryck AB, Söderhamn 2 st. Vaser, Rörstrand Majolica, Väggskåp Gustavianskt Bordsur med 2 tazzor, sent 1800-tal. Klappträ i utmärkt skick från KVALITETSAUKTION Lördagen 23 november 2013 Se info

Kniberg-Rasmussons Ur AB i Eslöv i konkurs 2014-10-22

STOR STOR AMATÖRUTSTÄLLNING 9 16 maj 2009

STOR STOR AMATÖRUTSTÄLLNING 9 16 maj 2009 STOR STOR AMATÖRUTSTÄLLNING 9 16 maj 2009 Viveka Gardahl, Ann Helen Bengtsson, Martina Eriksson, Eva Fresk, Helga Gudding Östman, Hans Karlsson, Sara Karlsson, Gunilla Karlström, Lennart Melin, Anette

Smålands Bowlingförbunds förtroendevalda

Smålands Bowlingförbunds förtroendevalda Smålands Bowlingförbunds förtroendevalda 1944-1945 Ordförande Erik Georg Holm Jönköping Suppleant John Lindberg Jönköping vice Ordförande Bertil Ljungberg Gunnar Andersson Sekreterare Alvar Wärnegård Jönköping

P R E S I D I U M. Lions Club, Hudiksvall, distrikt: 101 GD, Zon 1. Klubben bildades den 9 maj 1952, som 37:e klubb. Internationellt nr:

P R E S I D I U M. Lions Club, Hudiksvall, distrikt: 101 GD, Zon 1. Klubben bildades den 9 maj 1952, som 37:e klubb. Internationellt nr: P R E S I D I U M Lions Club, Hudiksvall, distrikt: 101 GD, Zon 1 Klubben bildades den 9 maj 1952, som 37:e klubb. Internationellt nr: 18 425 1948 bildades första lionsklubben i Europa, LC Stockholm den

Mälardalens Auktioner AB Enköpingsvägen 14 Tel: 08-655 10 05 Fax. 08-514 80 253 info@malardalensauktioner.se www.malardalensauktioner. Mälardalens Auktioner AB Enköpingsvägen 14 Tel: 08-655 10 05 Fax. 08-514 80 253 info@malardalensauktioner.se www.malardalensauktioner.se LÖSÖRESAUKTION PÅ-PLATS UTOMHUS Dösboet efter frisör Ebbe Bengtsson

Pulsen stiger, jaktivern sätter till, alla sinnen slår igång.

Resultat Mikael Ljungbergs Minnesgolf 2006. 1:a Stefan Allbäck Byggnads AB Odd Andersson Stefan Jonsson Ronald "Sura-Pelle" Pettersson Christer Rose

Resultat Mikael Ljungbergs Minnesgolf 2006. 1:a Stefan Allbäck Byggnads AB Odd Andersson Stefan Jonsson Ronald Sura-Pelle Pettersson Christer Rose Resultat Mikael Ljungbergs Minnesgolf 2006 1:a Stefan Allbäck Byggnads AB Odd Andersson Stefan Jonsson Ronald "Sura-Pelle" Pettersson Christer Rose 2:a IFK-Kliniken Ulrika Lind Stefan Lind Louise Karlsson

Harald Nyberg Gräsberg Album Sid 1 av 45 Harald o Allan Nyberg Gräsberg

Harald Nyberg Gräsberg Album Sid 1 av 45 Harald o Allan Nyberg Gräsberg Harald Nyberg Gräsberg Album Sid 1 av 45 Harald o Allan Nyberg Gräsberg Harald Lisa Andersson o Allan Nyberg Gräsberg 2 Allan o Harald Nyberg Gräsberg 1933 3 1 4 2 3 6 5 1. Gustav Adolf Johansson Klämmestorp

Auktion 2015-08- 29. Sida 1 av 17

Carl Malmsten en av våra mest kända och älskade möbelformgivare

Carl Malmsten en av våra mest kända och älskade möbelformgivare Carl Malmsten en av våra mest kända och älskade möbelformgivare Han levde 1888 1972 och växte upp i en mycket högborgerlig miljö, präglad av den tidens inredningsmode. Carl revolterade mot detta och kallade

VETERAN-SM, SPORTSKYTTE 2012. Dagsschema. Välkommen till Kristinehamn! FREDAGEN DEN 20 JULI. Uppropstid 13.15 - Skjuttid 13.

VETERAN-SM, SPORTSKYTTE 2012. Dagsschema. Välkommen till Kristinehamn! FREDAGEN DEN 20 JULI. Uppropstid 13.15 - Skjuttid 13. Välkommen till Kristinehamn! Vi har nöjet att hälsa alla skyttar och familjer varmt välkomna till Veteran SM i sportskytte i Kristinehamn. Tävlingarna äger rum på en av Sveriges finaste skyttebanor, Kristinehamns

HS Konstförening Vinstlista konstutlottning den 24 november 2014

HS Konstförening Vinstlista konstutlottning den 24 november 2014 HS Konstförening Vinstlista konstutlottning den 24 november 2014 1(8) 1. Akvarell Bergsetapp Konstnär: Margareta Dahlin 202 Lena Holmberg 2. Tre tavlor, akvarell Hav Träd Skog Konstnär: Gisela Linder 677

Hantverkare i Falkenbergs kommun

Hantverkare i Falkenbergs kommun Hantverkare i Falkenbergs kommun Detta är förslag på besöksmål gällande hantverkare i Falkenbergs kommun. Nedan är hantverkarna beskrivna i kort text och även en karta är bifogad där alla är utsatta. Här

lampor Grupp två är Svenska en-ord och grupp tre är en-ord som kommer från andra språk.

lampor Grupp två är Svenska en-ord och grupp tre är en-ord som kommer från andra språk. Lampa Lampor Det finns fem verb grupper. Grupp ett är en-ord som slutar på -a. Grupp två är Svenska en-ord och grupp tre är en-ord som kommer från andra språk. som inte slutar på vokal. En Grupp 1 En lampa

Ratingpärm. SS Allians December 15, 2009

Ratingpärm. SS Allians December 15, 2009 Ratingpärm SS Allians December 5, 009 Gert Svenson (8) 095 Gunnar Andersson Allsvenskan 085 5 33 0906 Börje Pettersson Allsvenskan 0 839 4 9 Ingemar Schütz (06) 0905 Leif Haraldsson Allsvenskan 900 08

Match Västerås GK Örebro GK Resultat Poäng

Match Västerås GK Örebro GK Resultat Poäng Goldboys Cup 1993-08-16 H55.1 Bertil Jansson Åke Eriksson 80-98 1-0 H55.2 Göte Täpp Leif Ejdenberg 81-87 1-0 H55.3 Olle Claesson Erik Eriksson 88-80 0-1 H55.4 Bo Nordström Olle Hedengren 91-82 0-1 H65.1

KONSTHANTVERK TYRINGE MUSEUM

KONSTHANTVERK TYRINGE MUSEUM KONSTHANTVERK TYRINGE MUSEUM En del av Byalaget STÄMPLAR Svårt att avgöra när en viss stämpel ersattes med en annan, några användes parallellt. Troligt är att de ovan är i någon form av åldersordning..

Prislista Nr 1 in rent tent & event i Sverige AB. Alla priser är exklusive moms Golvsystem Produkt Enhet Pris sek Antal Totalt. kvm 50,00. Prislista för Nr 1 in rent, tent & event i Sverige AB Alla priser är exklusive moms Golvsystem Produkt Enhet Pris sek Antal Totalt Trägolv (för större evenemang begär offert) kvm 50,00 Trägolv med aluprofil

Auktion 2013-06-26 1 (7)

1. Maria O 631 p 2. Särla L 616 p 3. Sonny L 613 p 4. Annette B 597 p 5. Berit A 582 p. Piteås bästa damer. Gun-Britt B 644 p, Britta O 614 p,

1. Maria O 631 p 2. Särla L 616 p 3. Sonny L 613 p 4. Annette B 597 p 5. Berit A 582 p. Piteås bästa damer. Gun-Britt B 644 p, Britta O 614 p, Resultat Här ser du de bästa resultaten från matcherna. RESULTAT FRÅN PITEÅMATCHEN HEMMA ONSDAGEN 16 januari 2013 Alltid trevligt att möta Piteå, och vi försökte vinna, men Piteåspelarna var duktigare.

Flens Golfklubb. Datum: , 12:00 Bana: Norrtorps Golfbana. Start: Hål: Förnamn: Efternamn: Klubb: HCP: Tee: S-HCP: Klass: ETH 12:00

Flens Golfklubb. Datum: , 12:00 Bana: Norrtorps Golfbana. Start: Hål: Förnamn: Efternamn: Klubb: HCP: Tee: S-HCP: Klass: ETH 12:00 Datum 04-07-6, 00 Bana Norrtorps Golfbana 00 0 0 Bengt Andersson 8,0 A X Bengt Andersson 9, Gul56 Bibbi Andersson,5 Röd47 Ann-Marie Björck 0,8 A X Ann-Marie Björck 6,0 Röd47 Karl Erik Björck,4 Gul56 Annika

AUKTION 28:e September med avslut från kl 11:00

LÄGENHETERNA MED 1 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE:

LÄGENHETERNA MED 1 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE: LÄGENHETERNA MED 1 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE: KÖK MATERIAL OCH ELEKTRISK UTRUSTNING Diskbänk med värmeresistent material enligt de arkitektiska ritningarna. ÖVRE: En rad köksskåp i pressat

1. Han heter Tim. 2. Hon heter Lisa. 3. Hon heter Malin.

1. Han heter Tim. 2. Hon heter Lisa. 3. Hon heter Malin. Facit Extra! 1 s. 5 penna 3. papper 4. lexikon 5. dator 6. stol 7. elev 8. suddgummi 9. block 10. klocka 11. bord 1 bok s. 6 en penna 3. ett suddgummi 4. ett papper 5. en dator 6. en stol 7. ett block

RM för Hjärt- och Lungsjukas Föreningar 2013 HERRAR Backlund Birger Östersund 24-maj H 172 226 224 246 205 215 1288 1 Andersson Hans Gävle 24-maj H

RM för Hjärt- och Lungsjukas Föreningar 2013 HERRAR Backlund Birger Östersund 24-maj H 172 226 224 246 205 215 1288 1 Andersson Hans Gävle 24-maj H RM för Hjärt- och Lungsjukas Föreningar 2013 HERRAR Backlund Birger Östersund 24-maj H 172 226 224 246 205 215 1288 1 Andersson Hans Gävle 24-maj H 181 246 180 182 242 193 1224 2 Arvidsson Lars-Erik Köping

Elevuppgifter till Spöket i trädgården. Frågor. Kap. 1

Elevuppgifter till Spöket i trädgården. Frågor. Kap. 1 Elevuppgifter till Spöket i trädgården Frågor Kap. 1 1. Varför vaknade Maja mitt i natten? 2. Berätta om när du vaknade mitt i natten. Varför vaknade du? Vad tänkte du? Vad gjorde du? Kap 2 1. Varför valde

Blomstervandring. Lokal Service. Mat, Kaffe, Boende. Övrigt. Butiker

Blomstervandring. Lokal Service. Mat, Kaffe, Boende. Övrigt. Butiker Blomstervandring En lätt vandring med Lars Lundgren som guide! Efter gemensam färd till Grönfjäll, går vi upp i Grantonsskalet och tittar på fjällets flora. Ta med fika. Söndag 10/7 Samling vid Träffpunkten

Nya stadens torg 10 Lidköping Tel 0510-205 56 www.guldosilver.net

Nya stadens torg 10 Lidköping Tel 0510-205 56 www.guldosilver.net nytt namn samma ägare Nya stadens torg 10 Lidköping Tel 0510-205 56 www.guldosilver.net 1 590:-/par 980:- 790:- Komplett... 1927:- Komplett...1828:- Körsbär...1390:- Komplett...1737:- Jordglob...1490:-

AIK 20 - bästa genom tiderna 2015 Män 100m Född Namn Resultat År

AIK 20 - bästa genom tiderna 2015 Män 100m Född Namn Resultat År AIK 20 - bästa genom tiderna 2015 Män 100m 87 André Brännström 10.83 2007 72 Anders Öström 10.85 1992 63 Lennarth Johnsson 10.85 1988 91 Adam Andersson 11.00 2007 67 Johan Karlberg 11.03 1986 94 David

Tybäcks galleri 2012-11-28

Tybäcks galleri 2012-11-28 Tavla räkfiskaren 620x920 0183-001 Avslut: 09:00 Litografi Tomas Larsson 2/30 610x505 0183-002 Avslut: 09:01 Olja G.S Malm Ibizagata 520x595 0183-003 Avslut: 09:02 1 Porträtt Kraftig guldram 700x610 0183-004

Möbler i Skåne 2016-04-25

Möbler i Skåne 2016-04-25 Överdrag till 180 x 200 säng 0619-001 Avslut: 18:00 Överdrag till 180 x 200 säng 0619-002 Avslut: 18:01 Soffbord i såpad ek med vit skiva 0619-003 Avslut: 18:02 2 900.00 kr exkl moms Soffbord i såpad ek

CIRKLEN SVENSK KUNST MALERIER OG SKULPTURE VESTERBROGADE 58 GEORG KLEIS UDSTILLEDE KØBENHAVN. MCMXVIII CIRKLEN" SVENSK KUNST MALERIER OG SKULPTURE UDSTILLEDE VESTERBROGADE 58 GEORG KLEIS KØBENHAVN. MCMXVIII " v 3 CIRKELN KONSTN AK ERNAS FORSALJIN1NGSA B BIBLIOTEKSGAT29 111:10550 ramn AT 26412 STOCKHOLM

Margarethakedjan 2008

Margarethakedjan 2008 Margarethakedjan 2008 Ronny Nilsson, segrare 2007 Foto: Lennart Broman Lördag 19 juli Söndag 20 juli Fagersberget, Piteå http://www.kedjan2008.pskf.se Inbjudan Piteå skytteförening inbjuder härmed alla

MORSING 1 A från SV. värdering kulturhistoriskt (K) miljömässigt (M) K = 3, M = 3. MORSING 1 A från NV. MORSING 1 A från SV BALKONG

MORSING 1 A från SV. värdering kulturhistoriskt (K) miljömässigt (M) K = 3, M = 3. MORSING 1 A från NV. MORSING 1 A från SV BALKONG fastighet: MORSING 1, hus A. adress: Björklidsgatan 6. ålder: 1931. Ombyggt 1933, 1981. Oscar Isberg (1933), Göran Johansson (1981). ½ Vit puts. Sadeltak, svarta betongpannor. Vita spröjsade 2- och 3-lufts

GRANNAGLAS. försäljning. produktkatalog GGRÄNNAGLASBRUK

GRANNAGLAS. försäljning. produktkatalog GGRÄNNAGLASBRUK GGRÄNNAGLASBRUK GRANNAGLAS försäljning produktkatalog 2012 Innehåll Blå & Silver-serien 3-4 Grön & Guld-serien 5 Svart & Guld-serien 6 Venedig 7 Optica Hyacint/Pion 8 Tornado 9 Optica flerfärgad & Spin

SLUTRESULTAT Efter Omgång 5

SLUTRESULTAT Efter Omgång 5 SLUTRESULTAT Efter Omgång 5 Rang Lag M V O F Poäng Diff Lagmedlemmar 1 Enköping PRO 7 5 5 0 0 10 30 Wengström Sören; Rundström Maud; Lönnholm Tommy 2 Trögd SPF 3 5 4 1 0 9 35 Sture Pettersson; Gun Pettersson;

Linköpings Resultatbörsen 2002 2002-11-23 Orienteringsklubb

Linköpings Resultatbörsen 2002 2002-11-23 Orienteringsklubb Så är ännu en tävlingssäsong till ända och som brukligt är kommer här årets utgåva av Resultatbörsen från Tävlingskommittén. Då detta är mitt första år som ansvarig för dessa sammanställningar, hoppas

Fastighetsförteckning tillhörande detaljplan för, Idre Himmelfjäll, Skidområde, (del av Foskros 10:6), Älvdalens kommun, Dalarnas län.

Fastighetsförteckning tillhörande detaljplan för, Idre Himmelfjäll, Skidområde, (del av Foskros 10:6), Älvdalens kommun, Dalarnas län. 1 Fastighetsförteckning tillhörande detaljplan för, Idre Himmelfjäll, Skidområde, (del av Foskros 10:6), Älvdalens kommun, Dalarnas län. Fastigheter inom planområdet Foskros 10:6 Vika Skogsutveckling AB

LUNA STOL, FORM: MARIT STIGSDOTTER GÄSTABUD BORD. EXCELSA STOL. FORM: MATILDA LINDBOM.

LUNA STOL, FORM: MARIT STIGSDOTTER GÄSTABUD BORD. EXCELSA STOL. FORM: MATILDA LINDBOM. ETABLERAT 1907 1 LUNA STOL, FORM: MARIT STIGSDOTTER GÄSTABUD BORD. EXCELSA STOL. FORM: MATILDA LINDBOM. 2 Det är Stolab På Stolab tillverkar vi möbler i företrädesvis massivt trä och vi gör det på ett

194 Förnya ditt badrum! Lätt som en plätt med nya handdukar i härliga färger.

194 Förnya ditt badrum! Lätt som en plätt med nya handdukar i härliga färger. Vardagsrum 16 Vardagsrum, soffor, fåtöljer, bäddsoffor, soffbord, förvaring, tv-möbler 16 230 Matplats 88 Matrum, matbord, stolar och pallar, matsalsgrupper Kök 108 Kök, inredning, luckor, planeringsverktyg

ENERGIDEKLARATION. Ångaren Ediths Gata 5, 417 60 Göteborg Göteborgs stad. sammanfattning av. Nybyggnadsår: 2008 Energidekarations-ID: 581297

ENERGIDEKLARATION. Ångaren Ediths Gata 5, 417 60 Göteborg Göteborgs stad. sammanfattning av. Nybyggnadsår: 2008 Energidekarations-ID: 581297 Ångaren Ediths Gata 5, 417 60 Göteborg Ångaren Ernas Gata 10, 417 60 Göteborg Ångaren Ernas Gata 6, 417 60 Göteborg Ångaren Ernas Gata 8, 417 60 Göteborg Ångaren Ediths Gata 11, 417 60 Göteborg Ångaren

SVARTA MARAN 2015-09-12

SVARTA MARAN 2015-09-12 SVARTA MARAN 2015-09-12 Resultatlista Herrar 25 km 1 35 Johan Gustafsson, IFK Mora 1.38,49 2 38 Mårten Roos, Uppsala 1.42,44 3 70 Göran Palmgren, Västerås LK 1.48,31 4 69 Jocke Nyström, IFK Sala 1.51,38

Tid & Smycken i Sverige AB i konkurs 2015-03-14

STARTLISTA FÖR ROND 1 den 16 augusti 2015 Rya

STARTLISTA FÖR ROND 1 den 16 augusti 2015 Rya 08:00 1 - Ström / Ström 34,5 17 56 STRÖM, Arne Golfklubb 8,6 9 48 STRÖM, Margareta Golfklubb 25,9 30 - Liden / Liden 27,6 14 56 LIDEN, Sven-Erik Golfklubb 7,1 7 48 LIDEN, Eva Golfklubb 20,5 24 08:08 1

Protokoll fört vid styrelsemöte i Vikens Kultur- och Byaförening tisdagen den 9 september 2008 kl 19 i Östra Magasinet

Protokoll fört vid styrelsemöte i Vikens Kultur- och Byaförening tisdagen den 9 september 2008 kl 19 i Östra Magasinet Protokoll fört vid styrelsemöte i Vikens Kultur- och Byaförening tisdagen den 9 september 2008 kl 19 i Östra Magasinet Närvarande: Birgitta Eklöf, Stig Ewaldson, Sven-Åke Hansson, Anita Lindfors, Marianne

Hannäs SockenFörening

Hannäs SockenFörening Register över givare Hannäs Sockenförening är en ideell förening, som bildades år 2002. Syftet är att med ekonomiska medel främja utvecklingen i Hannäs Socken. Genom erhållna arv och gåvor skapas ett kapital,

UPPENDICK S. 1 A från SO K = 2, M = 2. värdering kulturhistoriskt (K) miljömässigt (M) UPPENDICK S. 1 A från SV. UPPENDICK S.

UPPENDICK S. 1 A från SO K = 2, M = 2. värdering kulturhistoriskt (K) miljömässigt (M) UPPENDICK S. 1 A från SV. UPPENDICK S. fastighet: UPPENDICK SÖDRA 1, hus A. adress: Österleden 35. ålder: Ombyggt 1906. Svartmålad puts. Ljust rosa spritputs. Sadeltak, rött 1-kupigt tegel. Vita hela fönster med lös spröjs. Blå pardörr med

Klubbmästerskapen 2014 18 Januari

Klubbmästerskapen 2014 18 Januari Klubbmästerskapen 2014 18 Januari Innesporten i Kilafors Kilafors Badmintonklubb Hälsar alla välkomna till KM! TÄVLINGSDATUM 18 Januari SPELPLATS Haneborg, Kilafors STARTTID Lördag 9:00 BOLLAR Klubben

ARBETSHÄFTE FÖR UTSKRIFT

ARBETSHÄFTE FÖR UTSKRIFT ARBETSHÄFTE FÖR UTSKRIFT Copyright Skolplus AB 2014. Materialet är upphovsrättsskyddat, men får skrivas ut och användas i den interna verksamheten om man har giltig licens för. För mer information se www.

BUDKAFLE FÖR HÅBO KULTUR OCH HEMBYGDSFÖRENING

BUDKAFLE FÖR HÅBO KULTUR OCH HEMBYGDSFÖRENING 2012 Nr: 2 BUDKAFLE FÖR HÅBO KULTUR OCH HEMBYGDSFÖRENING Museets öppettider: Lördag-söndag under juni-augusti kl.11.00-15.00 Grupper hela året Årsmötet 28 mars i Övergransgården sidan 2 Torpbesök i tid

1a. CK Läder Design Smycken, armband, bälten, koppel i läder. 1b. Helen Gavelin Förädlade bär. Sylt, saft, marmelad, te

1a. CK Läder Design Smycken, armband, bälten, koppel i läder. 1b. Helen Gavelin Förädlade bär. Sylt, saft, marmelad, te 2012-10-30 1a. CK Läder Design Smycken, armband, bälten, koppel i läder 1b. Helen Gavelin Förädlade bär. Sylt, saft, marmelad, te 2. Barbro Andersson Glasfusing - Smycken och Gummismycken 3. Gunilla Forsgren

CONTENTO Design: Anders Lindblom

CONTENTO Design: Anders Lindblom KATALOG 2016 CONTENTO Design: Anders Lindblom 257720 Fat Contento röd 70x390 mm 1450 g 257420 Skål Contento röd 115x210 mm 975 g 257320 Skål Contento röd 90x170 mm 500 g 257520 Skål Contento röd 140x240

NY ÄGARE PÅ CAMPINGEN SSK 80ÅR

NY ÄGARE PÅ CAMPINGEN SSK 80ÅR Årgång 9 Nr 9 December 2006 BILDER FRÅN HALLOWEEN BASTUN ÄR ÖPPEN BASAR PÅ SKOLAN JULMARKNAD I UR OCH SKUR INVIGNING AV SKOLAN 0-12ÅR NY ÄGARE PÅ CAMPINGEN SSK 80ÅR Sida 1 MANUSSTOPP DEN 20:E I VARJE MÅNAD

EN SEPTEMBER-REPRIS SFI. Hur är det idag? Får jag låna ditt busskort? Vad vill du ha, kaffe eller te? Vad vill du ha, nötter eller godis?

EN SEPTEMBER-REPRIS SFI. Hur är det idag? Får jag låna ditt busskort? Vad vill du ha, kaffe eller te? Vad vill du ha, nötter eller godis? SFI EN SEPTEMBERREPRIS Hur är det idag? Får jag låna ditt busskort? Vad vill du ha, kaffe eller te? Vad vill du ha, nötter eller godis? Vill du ha lite mer? Kan du hjälpa mig? Oj, förlåt! Tack för lånet!

Bildanalyskurs 17-18 september. med Britt-Marie Kühlhorn. Juni 3/2011. Vernissage Klang på Stockholms Konserthus tisdag den 21 juni kl 11-17

Bildanalyskurs 17-18 september. med Britt-Marie Kühlhorn. Juni 3/2011. Vernissage Klang på Stockholms Konserthus tisdag den 21 juni kl 11-17 SVEFOs hemsida www.svefo.eu Juni 3/2011 Aktuell information från Östra Svealands Fotoklubbar Vernissage Klang på Stockholms Konserthus tisdag den 21 juni kl 11-17 Välkomna att bese resultatet av vårt samarbete

http://www.techation.se/php/barcode/testbarcode.php

http://www.techation.se/php/barcode/testbarcode.php Page of 8-- Adventljusstake \"79,\" Adventslappar hjärta \"9,\" Alberts Blandning \"9,\" Ancien Lettre stakar \",\" Apelsin/choklad kaffe \"9,\" Armband \"99,\" Armband \"99,\" Armband \"99,\" Ask Le Sainte

Damer Spelare Född PRO Förening Handikapp/serieResultat 1 Rode Jensen 28 Dalvik,Jönköping 27 1152 2 Elvy Johansson 30 Falkenberg 25 1141 3 Inez

Damer Spelare Född PRO Förening Handikapp/serieResultat 1 Rode Jensen 28 Dalvik,Jönköping 27 1152 2 Elvy Johansson 30 Falkenberg 25 1141 3 Inez Damer Spelare Född PRO Förening Handikapp/serieResultat 1 Rode Jensen 28 Dalvik,Jönköping 27 1152 2 Elvy Johansson 30 Falkenberg 25 1141 3 Inez Westerlund 38 Tranås 17 1137 4 Elke Borg 40 Tranås 15 1131

Auktion 2015-09- 19. Sida 1 av 14

Veteranserien omgång 2, hösten/våren 2006/2007

Veteranserien omgång 2, hösten/våren 2006/2007 Veteranserien omgång 2, hösten/våren 2006/2007 Information Som tidigare finns spelschema, gruppsammansättning, regler, medlemsförteckning, reservlista och fikalista på denna hemsida, men anslås även på

MIXED COLORS KOSTA BODA

MIXED COLORS KOSTA BODA MIXED COLORS KOSTA BODA MIXED COLORS KOSTA BODA Kosta Bodas formgivare står med ena benet i konstvärlden. Och det andra står minst lika stadigt bland vår produktion av vackra och funktionella glasföremål.

Svenska fotografer som tilldelats FIAP-utmärkelser

Svenska fotografer som tilldelats FIAP-utmärkelser 1965 Victor Hasselblad HonEFIAP Råö 1975 Bengt Berling 1975 Ingemar Brorson 1975 Ingrid Landberg 1975 Georg Lindsten AFIAP Karlstad 1975 Inge Morseth 1975 Gunnar Möller 1975 Börje Skoog 1976 Bengt Berling

50% på allt i butiken

50% på allt i butiken Kabelvägen 19 602 10 norrköping Tel 011-10 08 80 månd-fred 10-18 lörd 10-15 sönd 11-15 Tv-bänK Mdf 140x45x50 cm Ord. pris 3.500:- 1.750:- sideboard Mdf 145x47x85 cm Ord. pris 5.150:- 2.575:- sideboard

TIDSPLANERING ÖSM 2012-09-08 09

TIDSPLANERING ÖSM 2012-09-08 09 FALU SPORT- & PISTOLSKYTTEKLUBB STARTLISTA 2012-09-03 TIDSPLANERING ÖSM 2012-09-08 09 LÖRDAG Skjutlag #1 Vapengrupp C 09.00-11.00 Skjutlag #2 Vapengrupp C 11.00-13.00 Final Öppen C 13.00-14.00 Final Dam,

5 Val av ordförande och sekreterare för mötet. Håkan Stadin valdes till ordförande och Karl-Gösta Naenfeldt valdes till sekreterare.

5 Val av ordförande och sekreterare för mötet. Håkan Stadin valdes till ordförande och Karl-Gösta Naenfeldt valdes till sekreterare. Protokoll från SSS årsmöte 2013 Datum: 19 februari, 2013 Tid: 19.00 20.00 Plats: Klubbhuset, Bångs 1. Mötets öppnande Vice ordföranden Henrik Jakenberg hälsade de närvarande välkomna till Segelsällskapets

Omklädningsrum. Onsdag den 14 april 2010 Nu anser vi att det är färdigt!!!!!

Omklädningsrum. Onsdag den 14 april 2010 Nu anser vi att det är färdigt!!!!! Omklädningsrum Onsdag den 14 april 2010 Nu anser vi att det är färdigt!!!!! Som ni alla vet som har hus och liknande finns det alltid en list eller skruv som fattas så även här. Är det någon som inte ser

sjuk trött svag ful orakad smutsig orolig tråkig ledsen hungrig

sjuk trött svag ful orakad smutsig orolig tråkig ledsen hungrig en-ord Ett-ord Plurar Gulzat Adjektiv + Substantiv Adjektiv beskriver hur något är eller ser ut. Jag är en stor man. Jag äter ett stort äpple. Jag äter stora äpplen. Jag är en liten man. Jag äter ett litet

Jönköpings stads historia 1284-1700. Bildserie producerad av Jönköpings läns museum

Jönköpings stads historia 1284-1700. Bildserie producerad av Jönköpings läns museum Jönköpings stads historia 1284-1700 Bildserie producerad av Jönköpings läns museum Bild 1 Jönköping från södra änden av Munksjön omkring 1690. Kopparstick av Erik Dahlbergh. Bild 2 Medeltida vägnät. Bild

* Gärdsta, Gammalgården * Storsjötrolling i Hallen * Storsjötrolling i Hallen * 13.00 Hallen, Ifvarsgården

* Gärdsta, Gammalgården * Storsjötrolling i Hallen * Storsjötrolling i Hallen * 13.00 Hallen, Ifvarsgården 19 juni Midsommarafton * Gärdsta, Gammalgården Marby Hbf ordnar traditionellt Midsommarfirande. Vi blomstersmyckar och reser midsommarstången tillsammans. Plocka gärna blommor här innan eller ta med hemifrån.

Resultat ÖSM Precision 28 augusti 2010

Resultat ÖSM Precision 28 augusti 2010 Resultat ÖSM Precision 28 augusti 2010 Vapengrupp A 1 Lars-Erik Myrberg Elitskyttesällskapet ESS 47 47 46 46 48 47 50 331 49 47 45 141 472 S 375 2 Thomas Bäverlid Upplands Väsby Psk 47 47 48 48 49 45 48

01 GLSF STYRELSER PER ÅR Historik 1910-2009

01 GLSF STYRELSER PER ÅR Historik 1910-2009 Sida 1 av 6 Ordförande: 1910-1911 Lektor Karl Starbäck Gävle 1911-1920 Kyrkoherde B G Jonzon Ljusdal 1920-1922 Direktör V Tham Söderhamn 1922-1926 Disponent Erik Lindström Bollnäs 1926-1927 Bankdirektör

Östra Boulevarden 32, Kristianstad, Telefon 044-12 49 94 www.gbon.se, bjornnilsson.ab@hotmail.com

Östra Boulevarden 32, Kristianstad, Telefon 044-12 49 94 www.gbon.se, bjornnilsson.ab@hotmail.com Östra Boulevarden 32, Kristianstad, Telefon 044-12 49 94 www.gbon.se, bjornnilsson.ab@hotmail.com 4C Fyra faktorer som bestämmer en diamants kvalitet och värde. Cut (slipning) Många förväxlar slipningen

Gravar utan känd gravrättsinnehavare

Gravar utan känd gravrättsinnehavare Gravar utan känd gravrättsinnehavare EDEBO Gravnummer Gravstenstext Senast gravsatt A 4 J A Gustafsson, Skärsta Hilda 1889-1971 Johan Alfred Gustafsson 1977 A 7 C J Janzon fam grav Knut Hjalmar Johanzon

SK Fyndet Kommanditbolag 2014-10-08

SK Fyndet Kommanditbolag 2014-10-08 Försäljningsvagn inkl. innehåll 0687-001 Avslut: 10:55 Sidenblommor 0687-002 Avslut: 10:56 Tränings redskap ca 10st 0687-003 Avslut: 10:57 Allt i ställ, 0687-005 Avslut: 10:59 Gasoltuber och pallkragar

LÄGENHETERNA MED 2 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE:

LÄGENHETERNA MED 2 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE: LÄGENHETERNA MED 2 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE: KÖK MATERIAL OCH ELEKTRISK UTRUSTNING Diskbänk med värmeresistent material enligt de arkitektiska ritningarna. ÖVRE: En rad köksskåp i pressat

RESULTAT KRISTIANSTADSKRETSENS FÄLT NR 1 30 januari 2005 VINSLÖV

RESULTAT KRISTIANSTADSKRETSENS FÄLT NR 1 30 januari 2005 VINSLÖV RESULTAT KRISTIANSTADSKRETSENS FÄLT NR 1 30 januari 2005 VINSLÖV C-vapen Klass 1 = etra insats 10:- 1 David Hecktor Hässleholms Psk 42/28 12p 140:- 2 Björn Elgtberg Lönsboda Psk 42/28 7p 80:- 3 Mats Borgström

Sören Johansson berättar om sitt arbete med boken om Haga Missionshus. Försäljning- boken kostar 50 kr. Plats- Servicehuset på Tegelbruksgatan 18.

Sören Johansson berättar om sitt arbete med boken om Haga Missionshus. Försäljning- boken kostar 50 kr. Plats- Servicehuset på Tegelbruksgatan 18. Tidigare Program 2011 Torsdagen 15 september kl. 18.30 Sören Johansson berättar om sitt arbete med boken om Haga Missionshus. Försäljning- boken kostar 50 kr. Plats- Servicehuset på Tegelbruksgatan 18.

Nr 2 Eva Helin Henriksson Musslestigen 4 0709-201944 Oljemålningar. Nr 4 Hans Söderberg

Nr 2 Eva Helin Henriksson Musslestigen 4 0709-201944 Oljemålningar. Nr 4 Hans Söderberg KORREKTUR NR 3 2016 Fotö Nr 1 Leif Rosén Sjöbod i gamla hamnen 0762-109001 www.leifrosen.se Akvareller Nr 2 Eva Helin Henriksson Musslestigen 4 0709-201944 Nr 3 Britt Marie Alexandersson Stora vägen/egnahemsvägen

Mysiga kuddar och filtar 308

Mysiga kuddar och filtar 308 Vardagsrum 24 Vardagsrum, soffor, fåtöljer, soffbord, förvaring, tv-möbler Matplats 88 Matrum, matbord, stolar och pallar, matrumsgrupper Kök 108 Kök, inredning, luckor, planeringsverktyg för kök, fristående

TOLVTJÄRNSloppetR INBJUDAN / PM L Ö R D A G 1 8 A U G U S T I 2 0 1 2. 40km H17-, D17- 20km F12-16, P12-16, H17-, D17- 8km F12-16, P12-16

TOLVTJÄRNSloppetR INBJUDAN / PM L Ö R D A G 1 8 A U G U S T I 2 0 1 2. 40km H17-, D17- 20km F12-16, P12-16, H17-, D17- 8km F12-16, P12-16 INBJUDAN / PM 40km H17-, D17-20km F12-16, P12-16, H17-, D17-8km F12-16, P12-16 2.5km NYBÖRJARE F/P-12 TOLVTJÄRNSloppetR CK ÖRNEN ÖRNSKÖLDSVIK L Ö R D A G 1 8 A U G U S T I 2 0 1 2 Inbjudan/PM Tolvtjärnsloppet

Resan till Hälsingland H. Landskapsvapen

Resan till Hälsingland H. Landskapsvapen Resan till Hälsingland H 15-19 19 aug 2008 Landskapsvapen Hälsingland Area: 14264 km 2 ( halva Smålands area) Folkmängd: 133 544 inv.( 9 inv./km 2 ) Landskapsblomma Lin Landskapsdjur Lodjur Vikt: 25 kg