KVALITETSAUKTION. Lördagen 23 november 2013 Auktionsstart kl HJÄRTLIGT VÄLKOMMEN! VISNING BENGT LINDSTRÖM,

Download "KVALITETSAUKTION. Lördagen 23 november 2013 Auktionsstart kl. 12.00 HJÄRTLIGT VÄLKOMMEN! VISNING BENGT LINDSTRÖM,"

1 KVALITETSAUKTION Lördagen 23 november 2013 Auktionsstart kl VISNING Fredagen 22 november kl samt auktionsdagen mellan kl BENGT LINDSTRÖM, olja, 1976, 52 x 63 cm, 2 ägare och aldrig utbjuden. HJÄRTLIGT VÄLKOMMEN!

2 AUKTIONSVILLKOR ALLMÄNT BUD kan lämnas fram till auktionen som startar kl Kontakta kundtjänst. KUNDNUMMER lämnas ut vid kontoret under visningarna på fredagen och lördagen. Ett kundnummer förenklar både budgivning och betalning. Lämna bud och kundnummer tydligt så auktionsten ser. SERVERING av kaffe, bröd och korv sker på anvisad plats. TOALETTER finns till höger innanför dörrarna till COOP. VI BÖRJAR med möbler närmast entrén. Titta på möblerna innan auktionen startar, så ni kan sitta på stolarna och bjuda. AVHÄMTNING av skrymmande och tungt auktionsgods kan se fram till torsdag 28/11 kl BETALNING KONTAKT Under 300:- kontant, därutöver tar vi VISA eller Mastercard. Utlämning av gods sker när betalning är gjord. Ev. avhämtning senast 28/11 kl Telefon: Lennart Claes Under auktionen kan vi tyvärr inte svara. Hemsida: För kända kunder lämnas kredit. INGA SLAGAVGIFTER ELLER PROCENT. Har Ni bjudit ex: kr, så betalar Ni kr! LYCKA TILL! 2

3 UTROP 1 Serveringsbord, Äpplet Slagbord... 3 Bokskåp, nyrenässans, sekelskifte Rullstol sekelskifte, Järvsö... 5 Rokokobyrå med marmorskiva, 2 lådor... 6 Spegel med trymo... 7 Linneskåp, golvlist fattas... 8 Utomhuslykta... 9 Skrivbord med 4 lådor Slagbord Salsskänk med 4 dörrar Concerton radiogrammofon m skiv- och bandspelare, Byrå Hauptkopia Hörnskåp Svaneholm kantigt bord Hörnskåp Järvsö med originalmålade speglar Kassapparat National Väggskåp Chiffonjé Ovalt bord med 6 stolar och iläggsskivor... 3

4 21 Gustaviansk matsalsgrupp med 5 stolar Kristallkrona Taklampa fotogen Kristallkrona Taklampa Orrefors 939, tal Kristallkrona Ekskåp Äpplet Kristallkrona Kristallkrona Skål Arabia Fin servis Rörstrand, 58 delar Väggtavla, Lisa Larsson Gammal glasplunta Gryta, Anette Nylund Slidkniv, Brusletto, Norge Slidkniv, Marttinii, Finland Halsband dam, 18 K med pärla Armband dam, 18 K i vitt guld Armband dam 18 K, länk med växelvis rött och vitt guld Polhemslås med bomärke... 4

5 41 Tavla Harald Sandberg, olja 1956, 40x Tavla Göran Strandow, litografi, 45x Tavla Otto Lindberg, olja 1938, 55x tavlor Naimi Eriksson, olja på duk, blommor silverskedar Anders Wedin, Söderhamn silverljusstakar Soppslev silver, Larsson Mormorsur Fickur Novice Omega Seamaster med datum Fickur Revida Servis Uppsala-Ekeby, 58 delar Stort ytterfoder Vas Orrefors, Tusen Fönster, Simon Gate Väggtavla, Stig Lindberg Vikingaskål, Bo Fajans Stim, Lisa Larsson, Gustavsberg Påfågel, Gunnar Nylund, Rörstrand Väggtavla Lisa Larsson Bordslyster... 5

6 61 Slidkniv Helle, Norge Lappkniv Kista, märkt Ljuster med långt skaft Stor mortel i sten Flintlåspistol st Orrefors Silvia kristall Grön Anna servis, 33 delar Soppterin Gustavsberg Kakburk med julmotiv Tavla, Lillemor Weise, Söderhamn 80x Tavla, Göran Strandow, litografi, 45x Tavla, Ernst Lindgren, vy över Järvsö, olja 1934, 60x Tavla, Åke Rolfstadius, 50x Hängskåp Slafat Brännvinsplunta Soppslev silver, okänd silverskedar, Anders Wedin Söderhamn 1855 & silverskedar; BLG 1847; Johan Adolf Seseman Arboga 1824 och J.E. Bäckström Söderhamn

7 81 Fickur, Chronometro Siduna Certina Argonaut Mormorsur med nyckeldragare, 14 K damringar 18 K Halskedja dam med hjärta, 18 K Ring, örhängen, armband, 18 K Väggtavla Fisk Marie Simulsson Askfat Domino, Stig Lindberg Tax, Lisa Larsson, K-studion Svan, Uppsala-Ekeby Skål, Gustavsberg, Studio 22, guldsurrea Räv, Lisa Larsson Byst Apollo Bronsstaty smed Skulptur, Sture Collin, Ljusdal Liten Draglåda Gammal Kaffekvarn Litet fällbord Smörask, signerad M.N.F Loksele målad, Järvsö 1700-tal... 7

8 101 Snidad häst med följeslagare Rysk militärmössa Kakburk med julmotiv silverskedar, Anders Wedin Söderhamn silverljusstakar, mindre, Silversmycke till hembygdsdräkt, kaffeskedar i silver, Lyra Slidkniv, Brusetto Nr. 2, Norge Lappkniv, signerad J.F Slidkniv, omärkt Tavla, Elise Tapper, akvarell, 75x Glastavla med tranor, 60x Tavla, Karl Tirén, 1829, 50x Tavla, Göran Strandow, litografi 45x Tavla, Mårten Andersson, färglitografi Provex, 37x Fiskerulle, Cardinal 66, oanvänd i kart Fiskerulle, Ambassadeur 5000C Bila, signerad A.H Skäktkniv Allmogebälte med pärlor, Järvsö 1800-tal... 8

9 121 Uppläggningsfat, Eugen Trost, Gefle Kristallskål, Orrefors Kaffeservis, Blå Blom, Gustavsberg 53 delar Servis Pronus, Stig Lindberg Skål, Ulrika Hydman-Vallien, signerad Vas, Inger Persson, Sandarne Söderhamn Rörstrand Majolica vaser, Kopparpanna ströare, Stig Lindberg Gammal Tomte med belysning Plättlagg med plats för 18 st Skäktkniv Klappträ Järnmortel, sent 1600-tal Draglåda Fiol med trumma, 1800-tal damringar, 18 K Halskedja dam, 18 K damringar med små brillianter, 18 K Armband dam, länkar växelvis vitt och rött guld, 18 K... 9

10 Utrop 3 Utrop 132 Utrop 54 Utrop 146 Utrop 66 Utrop 147 Utrop 88 Utrop 190 Utrop Utrop 215

11 Utrop 217 Utrop 161 Utrop 224 Utrop 186 Utrop 225 Utrop 197 Utrop 230 Utrop 264 Utrop Utrop 45

12 141 Lappkniv, signerad S.N Par Ljusstakar i silver kaffeskedar, silver Ett par silverdosor Silverdosa, Bäckman Söderhamn, Leksaksbil Chucko Radio 5000 med spelverk Spelautomat, Novomat, 1920-tal Öltunna, Andersson, Myskje Litet bordsur med fotografi Certina DS med datum Fickur, Ancre Spiral Brequet Certina dykarur, 1000m, D52, Slaguggla, uppstoppad Brännvinskagge Väggtelefon, LM Ericsson Bila, signerad A.G. Jernberg, Arbrå Kopparpanna 15 liter med tapp Mangel trä med karvsnitt, Trälampett, Johan Wiklund Kista,

13 161 Orientmatta, Sabzevar Iran, 200x290, handknuten Pojke med hund, Gustavsberg koppar med fat, Adam, Stig Lindberg Björn, Lisa Larsson Vas, karneval, Stig Lindberg Flicka med hatt, Lisa Larsson Fiolspelare, Stig Lindberg Kerstin Stjärnlöv, Ljusdal, olja på duk, vattenho, 42x Edith Knaffel-Granström, Bergvik, träsnitt, 20x Elsie Tapper, akvarell, Rönnbär, 66x Brudönskan, tavla, Tavla, Otto Lindberg, havsmotiv, 1925, 85x Tavla, kattmotiv, 55x Liten piedestal med marmorskiva Elegant spelbord Byrå med 3 lådor, intarsia Liten byrå med 2 lådor, intarsia Gammalt hängskåp Bibelskåp Fasan, uppstoppad... 13

14 181 Öltunna, Andersson, Myskje Sparvhök, uppstoppad Skulptur, Sture Collin, Ljusdal Häst, tillverkad i Bergvik, 1920-tal Skäktkniv 1829, Trönö Selbåge 1768, signerad O.N.S st Hårarbeten Golvurna st kaffeskedar i silver Silverskål, silverskedar Mässingskanna, Skultuna Bruk, Nr Träknosa, Olle Wiklund, Gustaviansk bordsur med 2 tazzor. Otroligt fint! Herrur, Longines Damur, Certina, 18 K Fickur, Systeme, A.Kaiser Brevette Gammalt skepp Bensinpump Premium Ambassadeur 5000C, Fiskerulle... 14

15 201 Lappkniv, omärkt Bowiekniv, Muela, Spanien Otto Lindberg, Färssjön Söderhamn, 1918, 90x Kersin Stjernlöv, Ljusdal, olja på duk, ringblommor, 50x Elsie Tapper, akvarell, strandmotiv, 40x Brudönskan, tavla, Gösta Bohm, Näcken, akvarell 1945, 50x Bengt Lindström, 1976, 52x63, 2 ägare och aldrig utbjuden. Se framsida Jerker Andersson, Bandy, litografi Nr Väggtavla, Stig Lindberg Vas, Kosta Boda, Kjell Engman Ung flicka, Marie Simulsson Fisk, Lisa Larsson Blå skål, Erik Höglund Vikingaskepp, Lisa Larsson Fågel, Marie Simulsson, Uppsala-Ekeby Gammal barncykel Industrilampa Myntfack från Sidenhuset i Stockholm Oljelampa... 15

16 221 Vas & Skål, Bertil Vallien, Kosta Boda, Artist Collection Taklampa, Orrefors 939, tal Ytterfoder på ben, Rörstrand Bronsstaty Byaklubba från Trägubbe, Willi Jonsson, Stor svepask tennljusstakar, jubileum Ulrika Eleonora kyrka Skäktkniv, Forsa Basgitarr, Rickenbacker 4001, 70-tal, otroligt fin Armband dam, X-länk, 18 K Halsband dam, länk med pärla, 18 K Herrur Zenith automat med datum, 18 K Stort hörnskåp med pärlemorinlägg trol. Asien Herrur Marvin massivt guldarmband, 18 K Armband dam, figurer, 18 K Spegel med fasat glas Söderhamnspipa, silver, Anders Wedin Väggur, Junghans Bordslampa, 1920-tal... 16

17 241 Liten skål, Gustavsberg Studio Grön vas, Erik Höglund Ljusstake, Lisa Larsson, K-studio Vas, Inger Persson, Sandarne Söderhamn Skål, Kjell Engman, Kosta Boda Fågel, Lisa Larsson Ytterfoder, Gefle Elsie Tapper, akvarell, Strålnäsudden, 50x Brudönskan Tavla, kattmotiv Gratulation, Tavla Hörnskåp Soffbord, Bruno Mattson Herrur Damas automat med datum, 18 K Silverskedar, Anders Wedin Söderhamn, Gammal Dalahäst Trästrånka Ljusstakar, Skultuna, Pierre Forsell Kaffeservis, Royal Copenhagen, 41 delar Halvmånebord med klaff... 17

18 261 5 allmogestolar Ett par allmogestolar, Elsie Tapper, litografi, Strandväg, 47x Gamla Stan, Lisa Larsson Ekorre i vinterland, tavla, Roland? Östra Höle, 55x Ponny, Lisa Larsson, Göteborg Tofsvipa, Hilding Mickelson, handmålad av Maja Widen Ytterfoder på ben, Rörstrand Fåglar, Lisa Larsson Skäktkniv 1836, ev Skåne Kista med komplett lås, signerad MLS Skinnfäste från Gammalt Alnmått ljusstakar signerade Oscar Nilsson Carl Malmsten möbelgrupp med 4 stolar Certina automatic Beswicks Parhundar Trägubbe, Klinten, Kaffekvarn, 1920-tal Målad karaff med glas... 18

19 281 Gammal Tomte Räv & fågel, Nittsjö målade glasflaskor Segelskeppsmodell, Bila, Undersvik Munkbord med skivor Lappkniv Brudönskan Bila, ej signerad Bergviks kyrka, litografi, 1937, 40x Blå skål Remmare, Tyskland Bergviksströmmen, olja 1945, 55x Ett par kornischer, 160 cm Foto, Per Forsell 1957, Mats-Kerste Foto, Per Forsell 1960, En vandrare Servis Rörstrand Brilliant, 58 delar Glasskåp vitrin med belysning... 19

20 Tavla Otto Lindberg 1918, 90x120, Olja från Färssjön i Söderhamn. Bok & Tryck AB, Söderhamn 2 st. Vaser, Rörstrand Majolica, Väggskåp Gustavianskt Bordsur med 2 tazzor, sent 1800-tal. Klappträ i utmärkt skick från KVALITETSAUKTION Lördagen 23 november 2013 Se info

Kniberg-Rasmussons Ur AB i Eslöv i konkurs 2014-10-22

DM pensionärer 2018 PITEÅ

DM pensionärer 2018 PITEÅ Uppdaterad 1841 16.25 Resultat Damer DM pensionärer 218 PITEÅ Resultat Herrar Födda 194 och tidigare Födda 194 och tidigare 1 Margareta Hedman 39 925 1 Kjell Åkerlund 39 118 2 Märta Edman 33 859 2 Henry

HS Konstförening Vinstlista konstutlottning 21 november 2018

HS Konstförening Vinstlista konstutlottning 21 november 2018 HS Konstförening Vinstlista konstutlottning 21 november 2018 1 (6) 1. Akryl "Pyssel" Konstnär: Birgitta Berggren Vinnare: 228 Åse Livefalk 2. Akryl "Solrosor" Konstnär: Sandra Larsson Vinnare: 926 Eva

DM pensionärer 2018 PITEÅ

DM pensionärer 2018 PITEÅ Slutlig resultatlista 180412_18.46 Resultat Damer DM pensionärer 2018 PITEÅ Resultat Herrar Födda 1940 och tidigare Födda 1940 och tidigare 1 Gunnel Snell-Lidberg 40 999 1 Roger Lindberg 40 1036 2 Margareta

P R E S I D I U M. Lions Club, Hudiksvall, distrikt: 101 GD, Zon 1. Klubben bildades den 9 maj 1952, som 37:e klubb. Internationellt nr:

P R E S I D I U M. Lions Club, Hudiksvall, distrikt: 101 GD, Zon 1. Klubben bildades den 9 maj 1952, som 37:e klubb. Internationellt nr: P R E S I D I U M Lions Club, Hudiksvall, distrikt: 101 GD, Zon 1 Klubben bildades den 9 maj 1952, som 37:e klubb. Internationellt nr: 18 425 1948 bildades första lionsklubben i Europa, LC Stockholm den

Smålands Bowlingförbunds förtroendevalda

Smålands Bowlingförbunds förtroendevalda Smålands Bowlingförbunds förtroendevalda 1944-1945 Ordförande Erik Georg Holm Jönköping Suppleant John Lindberg Jönköping vice Ordförande Bertil Ljungberg Gunnar Andersson Sekreterare Alvar Wärnegård Jönköping

Mälardalens Auktioner AB Enköpingsvägen 14 Tel: 08-655 10 05 Fax. 08-514 80 253 info@malardalensauktioner.se www.malardalensauktioner. Mälardalens Auktioner AB Enköpingsvägen 14 Tel: 08-655 10 05 Fax. 08-514 80 253 info@malardalensauktioner.se www.malardalensauktioner.se LÖSÖRESAUKTION PÅ-PLATS UTOMHUS Dösboet efter frisör Ebbe Bengtsson

STOR STOR AMATÖRUTSTÄLLNING 9 16 maj 2009

STOR STOR AMATÖRUTSTÄLLNING 9 16 maj 2009 STOR STOR AMATÖRUTSTÄLLNING 9 16 maj 2009 Viveka Gardahl, Ann Helen Bengtsson, Martina Eriksson, Eva Fresk, Helga Gudding Östman, Hans Karlsson, Sara Karlsson, Gunilla Karlström, Lennart Melin, Anette

Resultat från Orsarundan den 27 juli 2003

Resultat från Orsarundan den 27 juli 2003 Resultat från Orsarundan den 27 juli 2003 Klass 1C 1 Dan Halvardsson Älvdalens Psk 45 17 374:- B 2 Andreas Martinsson Falu Sport & Psk 41 22 232:- 3 Daniel Ax Salems Pk 40 20 144:- 4 Conny Magnusson Älvdalens

Harald Nyberg Gräsberg Album Sid 1 av 45 Harald o Allan Nyberg Gräsberg

Harald Nyberg Gräsberg Album Sid 1 av 45 Harald o Allan Nyberg Gräsberg Harald Nyberg Gräsberg Album Sid 1 av 45 Harald o Allan Nyberg Gräsberg Harald Lisa Andersson o Allan Nyberg Gräsberg 2 Allan o Harald Nyberg Gräsberg 1933 3 1 4 2 3 6 5 1. Gustav Adolf Johansson Klämmestorp

Pulsen stiger, jaktivern sätter till, alla sinnen slår igång.

AROSPOKALEN. Veteranmatch H75 mot Upsala GK

AROSPOKALEN. Veteranmatch H75 mot Upsala GK AROSPOKALEN Veteranmatch H75 mot Upsala GK Alla matcher spelas från röd tee. 2001-06-07 Västeras GK - Upsala GK Gunnar Bengtsson Sven Nilsson 6/5 2-0 Lars-Erik Andersson Valter Lidman 3/4 0-2 Torsten Önning

Män. GK=Godkänd. GK=Godkänd

Män. GK=Godkänd. GK=Godkänd Män 100m el 11,59 +0,6 Björn Johansson -80 Jönköping 2003-08-12 11,60 +1,2 Jonas Björk -71 Jönköping 1991-08-21 11,77 +0,6 Daniel Berggren -79 Boden 1994-08-05 11,79 GK Christian Melin -71 Jönköping 1996-08-13

Folkets Möbler Järfälla i konkurs

HS Konstförening Vinstlista konstutlottning 16 november 2017

HS Konstförening Vinstlista konstutlottning 16 november 2017 HS Konstförening Vinstlista konstutlottning 16 november 2017 1 (6) 1. Akryl Vinterkväll Konstnär: Dimitri Zukov 202 Lena Holmberg 2. Akvarell Fågel Konstnär: Emanuel Bernstone 3. Akvarell Sommar Konstnär:

Resultat,klubbmatcher Höst 2014

Resultat,klubbmatcher Höst 2014 Resultat,klubbmatcher Höst 2014 HÖSTSÄSONGEN RESULTAT FRÅN UMEÅMATCHEN HEMMA FREDAGEN DEN 3/10 2014 Vi såg fram emot att träffa Umeåborna, och det är alltid trevliga, så trevliga att de lät oss vinna med

Resultat Mikael Ljungbergs Minnesgolf 2006. 1:a Stefan Allbäck Byggnads AB Odd Andersson Stefan Jonsson Ronald "Sura-Pelle" Pettersson Christer Rose

Resultat Mikael Ljungbergs Minnesgolf 2006. 1:a Stefan Allbäck Byggnads AB Odd Andersson Stefan Jonsson Ronald Sura-Pelle Pettersson Christer Rose Resultat Mikael Ljungbergs Minnesgolf 2006 1:a Stefan Allbäck Byggnads AB Odd Andersson Stefan Jonsson Ronald "Sura-Pelle" Pettersson Christer Rose 2:a IFK-Kliniken Ulrika Lind Stefan Lind Louise Karlsson

Ulla Kall Ödeshög Album Sid 1 av 106

Ulla Kall Ödeshög Album Sid 1 av 106 Ulla Kall Ödeshög Album Sid 1 av 106 1 2 3 4 5 6 1. Åke Johansson Rök 2. Eivor Karlsson Rök 3. Ulla Kall Stora Krokek 4. Gösta Kall Stora Krokek 5. Siv Karlsson Getingaryd 6. Yngve Karlsson Getingaryd

ÖPPEN 38 Anders Adolfsson Kil Ö Mickael Försth Kristinehamn Ö Andreas Jonsson Sunne Ö Håkan Pettersson Karlstad Ö Jerker

ÖPPEN 38 Anders Adolfsson Kil Ö Mickael Försth Kristinehamn Ö Andreas Jonsson Sunne Ö Håkan Pettersson Karlstad Ö Jerker ÖPPEN 38 Anders Adolfsson Kil Ö 157 28 Mickael Försth Kristinehamn Ö 153 98 Andreas Jonsson Sunne Ö 151 41 Håkan Pettersson Karlstad Ö 149 77 Jerker Ljungberg Arvika Ö 148 51 Thomas Bäck Kristinehamn Ö

ÅRSSTATISTIK 2014 UTOMHUS JÄRVSÖ IF FRIIDROTT

ÅRSSTATISTIK 2014 UTOMHUS JÄRVSÖ IF FRIIDROTT JÄRVSÖ IF FRIIDROTT ÅRSSTATISTIK 2014 UTOMHUS (26 sept. 2014) Löpning 80 m Pojkar 11.14 (-1,0) Emanuel Forsell -99 P15 Bilmetrospelen, Falun 31 maj 11.46 (+0,8) Hampus Danhard -99 P15 TS-Cupen, Hudiksvall

Auktion 2015-08- 29. Sida 1 av 17

Långsele vuxen slutresultat

Långsele vuxen slutresultat Långsele vuxen slutresultat Vuxen Placering Efternamn Förnamn Ort Vikt i gr Minsta fisk 1 Båtsman Kjell-Åke Långsele 5300 2 Axelsson Martin Lycksele 1012 3 Wännström Staffan Lycksele 883 4 Sigefelt Lena

Hästveda Brottarklubb

Hästveda Brottarklubb Hästveda Brottarklubb 1949-1950 Datum HBK-brottare Viktkl. Motståndare och klubb Vi Fö Oa Plac Skolbrottningar i Bjärnum. 1949-09-11 Nilsson Bertil Persson Stig, Sösdala 1 1949-09-11 Nilsson Bertil Paulsson

Match Västerås GK Örebro GK Resultat Poäng

Match Västerås GK Örebro GK Resultat Poäng Goldboys Cup 1993-08-16 H55.1 Bertil Jansson Åke Eriksson 80-98 1-0 H55.2 Göte Täpp Leif Ejdenberg 81-87 1-0 H55.3 Olle Claesson Erik Eriksson 88-80 0-1 H55.4 Bo Nordström Olle Hedengren 91-82 0-1 H65.1

Ratingpärm. SS Allians December 15, 2009

Ratingpärm. SS Allians December 15, 2009 Ratingpärm SS Allians December 5, 009 Gert Svenson (8) 095 Gunnar Andersson Allsvenskan 085 5 33 0906 Börje Pettersson Allsvenskan 0 839 4 9 Ingemar Schütz (06) 0905 Leif Haraldsson Allsvenskan 900 08

Tybäcks galleri 2012-11-28

Tybäcks galleri 2012-11-28 Tavla räkfiskaren 620x920 0183-001 Avslut: 09:00 Litografi Tomas Larsson 2/30 610x505 0183-002 Avslut: 09:01 Olja G.S Malm Ibizagata 520x595 0183-003 Avslut: 09:02 1 Porträtt Kraftig guldram 700x610 0183-004

Carl Malmsten en av våra mest kända och älskade möbelformgivare

Carl Malmsten en av våra mest kända och älskade möbelformgivare Carl Malmsten en av våra mest kända och älskade möbelformgivare Han levde 1888 1972 och växte upp i en mycket högborgerlig miljö, präglad av den tidens inredningsmode. Carl revolterade mot detta och kallade

Klara för pimpel SM 2014

Klara för pimpel SM 2014 Klara för pimpel SM 2014 Herr - Senior Björn Hols Skinnkroken Lars Jansson Falubygden Per Gref Falubygden Anders Axelsson Ovansiljan Jörgen Storm Ovansiljan SM Karl-Olov Wikström Smedjebacken Serien Jan

Resultatlista efter omgång 6

Resultatlista efter omgång 6 Resultatlista efter omgång 6 1 11 Björn Olsson LILLA PARIS 10 43 Tommy Ericsson LILLA PARIS Lennart Strand LILLA PARIS 2 35 Rolf Hjalmarsson ÖSTRA 10 29 BLEKINGE Nils Andersson ÖSTRA BLEKINGE Evert Persson

Plac Startn. Förare Co Driver Total Utslag Eriksson Gunnar Eriksson Märta Larsson Stig Larsson

Plac Startn. Förare Co Driver Total Utslag Eriksson Gunnar Eriksson Märta Larsson Stig Larsson UPPLANDSRRUNDAN 2012 Resultat i startnummer ordning Plac Startn. Förare Co Driver 1 2 3 4 5 6 Total Utslag 597 47 1 Eriksson Gunnar Eriksson Märta 20 50 10 30 16 0 126 255 46 2 Larsson Stig Larsson Gunnel

Resultat Pang i Bergslagen 2014 Herrar

Resultat Pang i Bergslagen 2014 Herrar Resultat Pang i Bergslagen 2014 Herrar Placering Klass Namn Klubb 1 2 3 4 5 6 Tot X / 1 H1 Bernth Andersson Köping 182 202 166 227 224 162 1163 32 16 2 H1 Olle Gustavsson Fagersta 132 162 211 159 223 168

Ordförande Gustav Lindstedt 14 Edvard Strömvall 8,5. Sekreterare Oscar Bergkvist 3 G Thomasson 10 Didrik Nissén 5

Ordförande Gustav Lindstedt 14 Edvard Strömvall 8,5. Sekreterare Oscar Bergkvist 3 G Thomasson 10 Didrik Nissén 5 1934 1935 1936 1937 1938 1939 1940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949 1950 Ordförande Gustav Lindstedt 14 Edvard Strömvall 8,5 Sekreterare Oscar Bergkvist 3 G Thomasson 10 Didrik Nissén 5 Skattmästare

VETERAN-SM, SPORTSKYTTE 2012. Dagsschema. Välkommen till Kristinehamn! FREDAGEN DEN 20 JULI. Uppropstid 13.15 - Skjuttid 13.

VETERAN-SM, SPORTSKYTTE 2012. Dagsschema. Välkommen till Kristinehamn! FREDAGEN DEN 20 JULI. Uppropstid 13.15 - Skjuttid 13. Välkommen till Kristinehamn! Vi har nöjet att hälsa alla skyttar och familjer varmt välkomna till Veteran SM i sportskytte i Kristinehamn. Tävlingarna äger rum på en av Sveriges finaste skyttebanor, Kristinehamns

Hantverkare i Falkenbergs kommun

Hantverkare i Falkenbergs kommun Hantverkare i Falkenbergs kommun Detta är förslag på besöksmål gällande hantverkare i Falkenbergs kommun. Nedan är hantverkarna beskrivna i kort text och även en karta är bifogad där alla är utsatta. Här

HS Konstförening Vinstlista konstutlottning den 24 november 2014

HS Konstförening Vinstlista konstutlottning den 24 november 2014 HS Konstförening Vinstlista konstutlottning den 24 november 2014 1(8) 1. Akvarell Bergsetapp Konstnär: Margareta Dahlin 202 Lena Holmberg 2. Tre tavlor, akvarell Hav Träd Skog Konstnär: Gisela Linder 677

Auktion 2013-06-26 1 (7)

Bertil Anderson. Bertil Anderson

Bertil Anderson. Bertil Anderson Vet du mera om den här konstnären eller känner du till konstverk av konstnären? Sänd mail till info@salakonst.se eller ring 076-106 82 20. 1909-1985 1909 Född i Järlåsa den 26 maj. 1936 Gifter sig i Sala

Klubbmästare H30 & H35 & H40 & H45

Klubbmästare H30 & H35 & H40 & H45 Klubbmästare Pojkar 1972 Per Eriksson 1973 Mikael Björin 1974 Mats Fungdal 1975 Mårten Runow 1976 Mats Fungdal 1977 Claes Nilsson 1978 Claes Nilsson 1979 Pontus Carminger 1980 Magnus Berglund 1981 Pontus

RM för Hjärt- och Lungsjukas Föreningar 2013 HERRAR Backlund Birger Östersund 24-maj H 172 226 224 246 205 215 1288 1 Andersson Hans Gävle 24-maj H

RM för Hjärt- och Lungsjukas Föreningar 2013 HERRAR Backlund Birger Östersund 24-maj H 172 226 224 246 205 215 1288 1 Andersson Hans Gävle 24-maj H RM för Hjärt- och Lungsjukas Föreningar 2013 HERRAR Backlund Birger Östersund 24-maj H 172 226 224 246 205 215 1288 1 Andersson Hans Gävle 24-maj H 181 246 180 182 242 193 1224 2 Arvidsson Lars-Erik Köping

Vintercuppen 2009 deltävling

Vintercuppen 2009 deltävling C-Vapen Klass Per Sundén 45 45 44 44 46 45 69 Brons Bo Löfroth 44 44 46 45 44 4 66 Brons Jens Jarblad 44 40 40 4 46 45 57 4 Fredrik Lindberg 44 40 40 4 4 44 5 5 Robert Wikström 8 4 45 40 44 4 5 6 Andreas

1. Maria O 631 p 2. Särla L 616 p 3. Sonny L 613 p 4. Annette B 597 p 5. Berit A 582 p. Piteås bästa damer. Gun-Britt B 644 p, Britta O 614 p,

1. Maria O 631 p 2. Särla L 616 p 3. Sonny L 613 p 4. Annette B 597 p 5. Berit A 582 p. Piteås bästa damer. Gun-Britt B 644 p, Britta O 614 p, Resultat Här ser du de bästa resultaten från matcherna. RESULTAT FRÅN PITEÅMATCHEN HEMMA ONSDAGEN 16 januari 2013 Alltid trevligt att möta Piteå, och vi försökte vinna, men Piteåspelarna var duktigare.

En dag i det gröna på Källvik Ekumenisk sommargudstjänst på Lynäs.

En dag i det gröna på Källvik Ekumenisk sommargudstjänst på Lynäs. Må 12 Fr 16 juni En dag i det gröna på Källvik. Sö 18 juni 11.00 Ekumenisk sommargudstjänst på Lynäs. Gemensam avfärd från Equmeniakyrkan Norrtullsgatan 10.30. Magnus Natander, Carin Gisslen-Schönning,

Varabygden. Program. April April Vi samarbetar med

Varabygden. Program. April April Vi samarbetar med Varabygden Program April 2018 - April 2019 Vi samarbetar med Våra resor 2018 17 maj Huttla 12 juni Besöker vi Cloettas affär, Bergs slussar, Gamla Linköping, Vadstena klosterkyrka och Huskvarna 23 juli

Klassresultatlista Veteranresan 2016 Sida 1

Klassresultatlista Veteranresan 2016 Sida 1 Klassresultatlista Veteranresan 2016 Sida 1 Herrar Bana A 21 anmälda 1 Hans-Ove Eriksson Nyköpings OK 79:22 0:00 2 Leo Johansson Vandrarringen 85:47 6:25 3 Kenneth Johansson Eskilstuna OL 86:33 7:11 4

Engelholms Vandrarförening

Engelholms Vandrarförening Engelholms Vandrarförening Vandringsprogram november - mars 2017 På vår hemsida www.engelholmsvandrarforening.se kan du hitta senaste nytt, aktuella program, vandringsberättelser mm men också ändringar

Hannäs SockenFörening. Register över givare

Hannäs SockenFörening. Register över givare Register över givare Hannäs Sockenförening är en ideell förening, som bildades år 2002. Syftet är att med ekonomiska medel främja utvecklingen i Hannäs Socken. Genom erhållna arv och gåvor skapas ett kapital,

Brons Kalix Pistolskyttar. Poäng Brons Sj Pk Luleå. Poäng Brons Grovskyttarna

Brons Kalix Pistolskyttar. Poäng Brons Sj Pk Luleå. Poäng Brons Grovskyttarna C-Vapen Klass Mikael Johansson 5 6 6 6 7 7 Brons Björn Sundqvist 7 8 66 Brons Hans Rosell 8 5 6 Brons Fredrik Svanberg 5 5 5 5 0 6 Brons 5 Per Sundén 5 59 Brons 6 Anders Isaksson 8 7 6 57 7 Markus Dannberg

DM Pensionärer 2012 PITEÅ Arrangör: Club 65 Tack till alla deltagare som gjort tävlingen till en succé. Slutlig resultatlista

DM Pensionärer 2012 PITEÅ Arrangör: Club 65 Tack till alla deltagare som gjort tävlingen till en succé. Slutlig resultatlista DM Pensionärer 2012 PITEÅ Arrangör: Club 65 Tack till alla deltagare som gjort tävlingen till en succé. Slutlig resultatlista Herrar -37 Klubb Damer -37 Klubb RES RES 1 Östen Andersson Piteå 1158 1 Laila

Prislista Nr 1 in rent tent & event i Sverige AB. Alla priser är exklusive moms Golvsystem Produkt Enhet Pris sek Antal Totalt. kvm 50,00. Prislista för Nr 1 in rent, tent & event i Sverige AB Alla priser är exklusive moms Golvsystem Produkt Enhet Pris sek Antal Totalt Trägolv (för större evenemang begär offert) kvm 50,00 Trägolv med aluprofil

Brommastafetten Storfors Jan Erik Fäldt

Brommastafetten Storfors Jan Erik Fäldt Brommastafetten 2016 Plac Omg 1 Omg 2 Omg 3 1 Söderala 711 480 1191 Helena Jansson 147 98 245 Stefan Burchardt 144 97 241 Bengt Jansson 143 95 238 Örjan Bergström 140 96 236 Lennart Sundh 137 94 231 2

Jubileumsmästaren Lars-Olof Gerhardsson

Jubileumsmästaren Lars-Olof Gerhardsson Jubileumsmästaren Lars-Olof Gerhardsson Resultatlista från Landskrona skyttegilles Jubileumsfältskjutning på Kpist den 17 november 2018 Landskrona Skyttegilles 140 års Jubileum Fältskjutning Kpist Landskrona

Thomas Bäck Kristinehamn Ö 154 Ulf-Peter Öberg Nora Ö 150 Mattias Ehn V.Färnebo Ö 148 Kristoffer Eklind Möklinta Ö 148 Lars Ahlbom Högsäter Ö 148

Thomas Bäck Kristinehamn Ö 154 Ulf-Peter Öberg Nora Ö 150 Mattias Ehn V.Färnebo Ö 148 Kristoffer Eklind Möklinta Ö 148 Lars Ahlbom Högsäter Ö 148 Thomas Bäck Kristinehamn Ö 154 Ulf-Peter Öberg Nora Ö 15 Mattias Ehn V.Färnebo Ö 148 Kristoffer Eklind Möklinta Ö 148 Lars Ahlbom Högsäter Ö 148 Petter Boström Sunne Ö 146 Jerker Ljungberg Åmotfors Ö 146

Brons Bodens Ssk. Poäng Brons Grovskyttarna. Poäng Grovskyttarna.

Brons Bodens Ssk. Poäng Brons Grovskyttarna. Poäng Grovskyttarna. C-Vapen Klass Vintercupen 0 Deltävling 0-0- Johan Westborg 9 8 Brons Ronnie Larsson 0 8 Brons Erik Jonsson 9 0 Maria Sundqvist 0 8 Daniel Havnesköld Åke Carlsson 8 8 8 Jim Fredriksson 0 9 8 Peter Andersson

DIFO 2012 Resultat och statistik. Arrangör; Bollnäs Fotoklubb

DIFO 2012 Resultat och statistik. Arrangör; Bollnäs Fotoklubb DIFO 2012 Resultat och statistik Arrangör; Bollnäs Klass A: MONOKROM påsikt Bildnr Fotograf Plakett 207 Börje Norfelt Bollnäs 208 Börje Norfelt Bollnäs 210 Börje Larsson Bollnäs 219 Tommy Stokka Bollnäs

Resultatlista för klasser Björkstubbematchen Sida

Resultatlista för klasser Björkstubbematchen Sida Resultatlista för klasser Björkstubbematchen Sida 1 H85 2500 meter 4 anmälda 1 Arne Svahn SKK Västergötland 43:47 2 Torsten Björkeroth SKK Västergötland 44:03 3 Ture Gunnarsson SKK Göteborg 47:05 4 Gustav

AIK 20 - bästa genom tiderna 2015 Män 100m Född Namn Resultat År

AIK 20 - bästa genom tiderna 2015 Män 100m Född Namn Resultat År AIK 20 - bästa genom tiderna 2015 Män 100m 87 André Brännström 10.83 2007 72 Anders Öström 10.85 1992 63 Lennarth Johnsson 10.85 1988 91 Adam Andersson 11.00 2007 67 Johan Karlberg 11.03 1986 94 David

Resultat i B-vapen Klass 2 1 René Ågren Ljungbyhed /

Resultat i B-vapen Klass 2 1 René Ågren Ljungbyhed / Lönsboda Pistolskytteklubb F 3 Lönsboda 06 02 19 std ex. prisp. Resultat i A-vapen Klass 1 1 Mikael Nilsson SP Ljungby 6 6 6 4 6 6 6 6 46/22 12 s x 60+20 2 Torbjörn Kjellvestad Klippan 4 4 6 3 6 5 5 3

KONSTHANTVERK TYRINGE MUSEUM

KONSTHANTVERK TYRINGE MUSEUM KONSTHANTVERK TYRINGE MUSEUM En del av Byalaget STÄMPLAR Svårt att avgöra när en viss stämpel ersattes med en annan, några användes parallellt. Troligt är att de ovan är i någon form av åldersordning..

Flens Golfklubb. Datum: , 12:00 Bana: Norrtorps Golfbana. Start: Hål: Förnamn: Efternamn: Klubb: HCP: Tee: S-HCP: Klass: ETH 12:00

Flens Golfklubb. Datum: , 12:00 Bana: Norrtorps Golfbana. Start: Hål: Förnamn: Efternamn: Klubb: HCP: Tee: S-HCP: Klass: ETH 12:00 Datum 04-07-6, 00 Bana Norrtorps Golfbana 00 0 0 Bengt Andersson 8,0 A X Bengt Andersson 9, Gul56 Bibbi Andersson,5 Röd47 Ann-Marie Björck 0,8 A X Ann-Marie Björck 6,0 Röd47 Karl Erik Björck,4 Gul56 Annika

Vardag Äldreboendet Björkgården

Vardag Äldreboendet Björkgården ARBETSMATERIAL FÖR LÄSAREN CHRISTINA WAHLDÉN ORDLISTA Kapitel 2 tegel (sida 7, rad 5) bränd lera bråttom (sida 7, rad 8) inte mycket tid Kapitel 3 bingo (sida 10, rad 3) ett spel minne (sida 11, rad 7)

Resultat klubbmatcher vår 2015

Resultat klubbmatcher vår 2015 Resultat klubbmatcher vår 2015 HÄR NEDAN SER DU RESULTATEN FRÅN KLUBBMATCHERNA VÅREN 2015. PITEÅMATCHEN HEMMA ONSDAGEN DEN 14/1 2015 HURRA vi vann den här matchen mot Piteå med 300 p övervikt!!! Det är

Blomstervandring. Lokal Service. Mat, Kaffe, Boende. Övrigt. Butiker

Blomstervandring. Lokal Service. Mat, Kaffe, Boende. Övrigt. Butiker Blomstervandring En lätt vandring med Lars Lundgren som guide! Efter gemensam färd till Grönfjäll, går vi upp i Grantonsskalet och tittar på fjällets flora. Ta med fika. Söndag 10/7 Samling vid Träffpunkten

LÄGENHETERNA MED 1 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE:

LÄGENHETERNA MED 1 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE: LÄGENHETERNA MED 1 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE: KÖK MATERIAL OCH ELEKTRISK UTRUSTNING Diskbänk med värmeresistent material enligt de arkitektiska ritningarna. ÖVRE: En rad köksskåp i pressat

Axel Strömgren. Brodern Gustav, Ivar Ohlsson och Axel Strömgren.

Axel Strömgren. Brodern Gustav, Ivar Ohlsson och Axel Strömgren. Axel Strömgren Axel Strömgren föddes 1908. När han var i 4-årsåldern flyttade familjen från Bergkvara till Slätafly. I Slätafly tog fadern över byns smedja. I familjen fanns även brodern Gustav, som var

Söklista gravbok Vårfruberga-Härads församling

Söklista gravbok Vårfruberga-Härads församling Foö H 170 1 Ahlqvist Fredrik August Foö H 174 1 Johansson Emma Augusta Foö A 3 1 Inget namn angivet Sack Eva Gabriella Sack Johan Gabriel (John) Sack Louise Wilhelmina Foö A 4 1 Bennet Sack Charlotta Sack

GRANNAGLAS. försäljning. produktkatalog GGRÄNNAGLASBRUK

GRANNAGLAS. försäljning. produktkatalog GGRÄNNAGLASBRUK GGRÄNNAGLASBRUK GRANNAGLAS försäljning produktkatalog 2012 Innehåll Blå & Silver-serien 3-4 Grön & Guld-serien 5 Svart & Guld-serien 6 Venedig 7 Optica Hyacint/Pion 8 Tornado 9 Optica flerfärgad & Spin

F4 i Ljungbyhed

F4 i Ljungbyhed F4 i Ljungbyhed 2007-03-11 Resultat i A-vapen Klass 1 1 Sebastian Nilsson Lunds Pk x 5 4 3 5 2 5 4 6 34/31 9 60+30=90:- 2 Per-Olof Heddin Klippans Pk x 3 4 2 3 6 3 5 5 31/26 7 20+10=30:- 3 Mikael Nilsson

Rullskids-SM OFFICIELLA RESULTAT

Rullskids-SM OFFICIELLA RESULTAT D 13-14 Intervallstart fri stil 3km 1 301 ERIKSSON Emma Filipstads SF 6:35.3 0.0 H 13-14 Intervallstart fri stil 3km 1 302 RUNE Carl Täby IS SK 6:11.9 0.0 D 15-16 Intervallstart fri stil 6km 1 304 ERIKSSON

Vår Bygd 1891 Bilder Bygdevandringar och Utmärkningar

Vår Bygd 1891 Bilder Bygdevandringar och Utmärkningar Vår Bygd 1891 Bilder Bygdevandringar och Utmärkningar Scrolla eller ta neråtpil för att komma till nästa bild Torpvandring, Tjärtakan nr 10, 5/6 1995. Vi sätter upp stolpe med skylt på Peretorpet i Tjärtakan.

Startlista Björkstubbematchen Sida

Startlista Björkstubbematchen Sida Startlista Björkstubbematchen Sida 1 H85 2500 meter 4 anmälda S1 30489 Bo Tyvik SKK Västergötland 18:00 29011 Torsten Björkeroth SKK Västergötland 18:02 11003 Ture Gunnarsson SKK Göteborg 18:04 37375 Arne

AUKTION 28:e September med avslut från kl 11:00

CIRKLEN SVENSK KUNST MALERIER OG SKULPTURE VESTERBROGADE 58 GEORG KLEIS UDSTILLEDE KØBENHAVN. MCMXVIII CIRKLEN" SVENSK KUNST MALERIER OG SKULPTURE UDSTILLEDE VESTERBROGADE 58 GEORG KLEIS KØBENHAVN. MCMXVIII " v 3 CIRKELN KONSTN AK ERNAS FORSALJIN1NGSA B BIBLIOTEKSGAT29 111:10550 ramn AT 26412 STOCKHOLM

BERGSLAGSTRÄFFEN 23 FEBRUARI 2014 LINDESBERG - RAMSBERG

BERGSLAGSTRÄFFEN 23 FEBRUARI 2014 LINDESBERG - RAMSBERG BERGSLAGSTRÄFFEN 23 FEBRUARI 2014 LINDESBERG - RAMSBERG SÄRSKILJNING : 1-Särskiljning vid lika antal TRÄFF sker i första hand med hjälp av högsta antalet träffar på sista, näst sista osv. stationen. 2-Och

Karibakka AB i konkurs