KVALITETSAUKTION. Lördagen 23 november 2013 Auktionsstart kl HJÄRTLIGT VÄLKOMMEN! VISNING BENGT LINDSTRÖM,

Download "KVALITETSAUKTION. Lördagen 23 november 2013 Auktionsstart kl. 12.00 HJÄRTLIGT VÄLKOMMEN! VISNING BENGT LINDSTRÖM,"

1 KVALITETSAUKTION Lördagen 23 november 2013 Auktionsstart kl VISNING Fredagen 22 november kl samt auktionsdagen mellan kl BENGT LINDSTRÖM, olja, 1976, 52 x 63 cm, 2 ägare och aldrig utbjuden. HJÄRTLIGT VÄLKOMMEN!

2 AUKTIONSVILLKOR ALLMÄNT BUD kan lämnas fram till auktionen som startar kl Kontakta kundtjänst. KUNDNUMMER lämnas ut vid kontoret under visningarna på fredagen och lördagen. Ett kundnummer förenklar både budgivning och betalning. Lämna bud och kundnummer tydligt så auktionsten ser. SERVERING av kaffe, bröd och korv sker på anvisad plats. TOALETTER finns till höger innanför dörrarna till COOP. VI BÖRJAR med möbler närmast entrén. Titta på möblerna innan auktionen startar, så ni kan sitta på stolarna och bjuda. AVHÄMTNING av skrymmande och tungt auktionsgods kan se fram till torsdag 28/11 kl BETALNING KONTAKT Under 300:- kontant, därutöver tar vi VISA eller Mastercard. Utlämning av gods sker när betalning är gjord. Ev. avhämtning senast 28/11 kl Telefon: Lennart Claes Under auktionen kan vi tyvärr inte svara. Hemsida: För kända kunder lämnas kredit. INGA SLAGAVGIFTER ELLER PROCENT. Har Ni bjudit ex: kr, så betalar Ni kr! LYCKA TILL! 2

3 UTROP 1 Serveringsbord, Äpplet Slagbord... 3 Bokskåp, nyrenässans, sekelskifte Rullstol sekelskifte, Järvsö... 5 Rokokobyrå med marmorskiva, 2 lådor... 6 Spegel med trymo... 7 Linneskåp, golvlist fattas... 8 Utomhuslykta... 9 Skrivbord med 4 lådor Slagbord Salsskänk med 4 dörrar Concerton radiogrammofon m skiv- och bandspelare, Byrå Hauptkopia Hörnskåp Svaneholm kantigt bord Hörnskåp Järvsö med originalmålade speglar Kassapparat National Väggskåp Chiffonjé Ovalt bord med 6 stolar och iläggsskivor... 3

4 21 Gustaviansk matsalsgrupp med 5 stolar Kristallkrona Taklampa fotogen Kristallkrona Taklampa Orrefors 939, tal Kristallkrona Ekskåp Äpplet Kristallkrona Kristallkrona Skål Arabia Fin servis Rörstrand, 58 delar Väggtavla, Lisa Larsson Gammal glasplunta Gryta, Anette Nylund Slidkniv, Brusletto, Norge Slidkniv, Marttinii, Finland Halsband dam, 18 K med pärla Armband dam, 18 K i vitt guld Armband dam 18 K, länk med växelvis rött och vitt guld Polhemslås med bomärke... 4

5 41 Tavla Harald Sandberg, olja 1956, 40x Tavla Göran Strandow, litografi, 45x Tavla Otto Lindberg, olja 1938, 55x tavlor Naimi Eriksson, olja på duk, blommor silverskedar Anders Wedin, Söderhamn silverljusstakar Soppslev silver, Larsson Mormorsur Fickur Novice Omega Seamaster med datum Fickur Revida Servis Uppsala-Ekeby, 58 delar Stort ytterfoder Vas Orrefors, Tusen Fönster, Simon Gate Väggtavla, Stig Lindberg Vikingaskål, Bo Fajans Stim, Lisa Larsson, Gustavsberg Påfågel, Gunnar Nylund, Rörstrand Väggtavla Lisa Larsson Bordslyster... 5

6 61 Slidkniv Helle, Norge Lappkniv Kista, märkt Ljuster med långt skaft Stor mortel i sten Flintlåspistol st Orrefors Silvia kristall Grön Anna servis, 33 delar Soppterin Gustavsberg Kakburk med julmotiv Tavla, Lillemor Weise, Söderhamn 80x Tavla, Göran Strandow, litografi, 45x Tavla, Ernst Lindgren, vy över Järvsö, olja 1934, 60x Tavla, Åke Rolfstadius, 50x Hängskåp Slafat Brännvinsplunta Soppslev silver, okänd silverskedar, Anders Wedin Söderhamn 1855 & silverskedar; BLG 1847; Johan Adolf Seseman Arboga 1824 och J.E. Bäckström Söderhamn

7 81 Fickur, Chronometro Siduna Certina Argonaut Mormorsur med nyckeldragare, 14 K damringar 18 K Halskedja dam med hjärta, 18 K Ring, örhängen, armband, 18 K Väggtavla Fisk Marie Simulsson Askfat Domino, Stig Lindberg Tax, Lisa Larsson, K-studion Svan, Uppsala-Ekeby Skål, Gustavsberg, Studio 22, guldsurrea Räv, Lisa Larsson Byst Apollo Bronsstaty smed Skulptur, Sture Collin, Ljusdal Liten Draglåda Gammal Kaffekvarn Litet fällbord Smörask, signerad M.N.F Loksele målad, Järvsö 1700-tal... 7

8 101 Snidad häst med följeslagare Rysk militärmössa Kakburk med julmotiv silverskedar, Anders Wedin Söderhamn silverljusstakar, mindre, Silversmycke till hembygdsdräkt, kaffeskedar i silver, Lyra Slidkniv, Brusetto Nr. 2, Norge Lappkniv, signerad J.F Slidkniv, omärkt Tavla, Elise Tapper, akvarell, 75x Glastavla med tranor, 60x Tavla, Karl Tirén, 1829, 50x Tavla, Göran Strandow, litografi 45x Tavla, Mårten Andersson, färglitografi Provex, 37x Fiskerulle, Cardinal 66, oanvänd i kart Fiskerulle, Ambassadeur 5000C Bila, signerad A.H Skäktkniv Allmogebälte med pärlor, Järvsö 1800-tal... 8

9 121 Uppläggningsfat, Eugen Trost, Gefle Kristallskål, Orrefors Kaffeservis, Blå Blom, Gustavsberg 53 delar Servis Pronus, Stig Lindberg Skål, Ulrika Hydman-Vallien, signerad Vas, Inger Persson, Sandarne Söderhamn Rörstrand Majolica vaser, Kopparpanna ströare, Stig Lindberg Gammal Tomte med belysning Plättlagg med plats för 18 st Skäktkniv Klappträ Järnmortel, sent 1600-tal Draglåda Fiol med trumma, 1800-tal damringar, 18 K Halskedja dam, 18 K damringar med små brillianter, 18 K Armband dam, länkar växelvis vitt och rött guld, 18 K... 9

10 Utrop 3 Utrop 132 Utrop 54 Utrop 146 Utrop 66 Utrop 147 Utrop 88 Utrop 190 Utrop Utrop 215

11 Utrop 217 Utrop 161 Utrop 224 Utrop 186 Utrop 225 Utrop 197 Utrop 230 Utrop 264 Utrop Utrop 45

12 141 Lappkniv, signerad S.N Par Ljusstakar i silver kaffeskedar, silver Ett par silverdosor Silverdosa, Bäckman Söderhamn, Leksaksbil Chucko Radio 5000 med spelverk Spelautomat, Novomat, 1920-tal Öltunna, Andersson, Myskje Litet bordsur med fotografi Certina DS med datum Fickur, Ancre Spiral Brequet Certina dykarur, 1000m, D52, Slaguggla, uppstoppad Brännvinskagge Väggtelefon, LM Ericsson Bila, signerad A.G. Jernberg, Arbrå Kopparpanna 15 liter med tapp Mangel trä med karvsnitt, Trälampett, Johan Wiklund Kista,

13 161 Orientmatta, Sabzevar Iran, 200x290, handknuten Pojke med hund, Gustavsberg koppar med fat, Adam, Stig Lindberg Björn, Lisa Larsson Vas, karneval, Stig Lindberg Flicka med hatt, Lisa Larsson Fiolspelare, Stig Lindberg Kerstin Stjärnlöv, Ljusdal, olja på duk, vattenho, 42x Edith Knaffel-Granström, Bergvik, träsnitt, 20x Elsie Tapper, akvarell, Rönnbär, 66x Brudönskan, tavla, Tavla, Otto Lindberg, havsmotiv, 1925, 85x Tavla, kattmotiv, 55x Liten piedestal med marmorskiva Elegant spelbord Byrå med 3 lådor, intarsia Liten byrå med 2 lådor, intarsia Gammalt hängskåp Bibelskåp Fasan, uppstoppad... 13

14 181 Öltunna, Andersson, Myskje Sparvhök, uppstoppad Skulptur, Sture Collin, Ljusdal Häst, tillverkad i Bergvik, 1920-tal Skäktkniv 1829, Trönö Selbåge 1768, signerad O.N.S st Hårarbeten Golvurna st kaffeskedar i silver Silverskål, silverskedar Mässingskanna, Skultuna Bruk, Nr Träknosa, Olle Wiklund, Gustaviansk bordsur med 2 tazzor. Otroligt fint! Herrur, Longines Damur, Certina, 18 K Fickur, Systeme, A.Kaiser Brevette Gammalt skepp Bensinpump Premium Ambassadeur 5000C, Fiskerulle... 14

15 201 Lappkniv, omärkt Bowiekniv, Muela, Spanien Otto Lindberg, Färssjön Söderhamn, 1918, 90x Kersin Stjernlöv, Ljusdal, olja på duk, ringblommor, 50x Elsie Tapper, akvarell, strandmotiv, 40x Brudönskan, tavla, Gösta Bohm, Näcken, akvarell 1945, 50x Bengt Lindström, 1976, 52x63, 2 ägare och aldrig utbjuden. Se framsida Jerker Andersson, Bandy, litografi Nr Väggtavla, Stig Lindberg Vas, Kosta Boda, Kjell Engman Ung flicka, Marie Simulsson Fisk, Lisa Larsson Blå skål, Erik Höglund Vikingaskepp, Lisa Larsson Fågel, Marie Simulsson, Uppsala-Ekeby Gammal barncykel Industrilampa Myntfack från Sidenhuset i Stockholm Oljelampa... 15

16 221 Vas & Skål, Bertil Vallien, Kosta Boda, Artist Collection Taklampa, Orrefors 939, tal Ytterfoder på ben, Rörstrand Bronsstaty Byaklubba från Trägubbe, Willi Jonsson, Stor svepask tennljusstakar, jubileum Ulrika Eleonora kyrka Skäktkniv, Forsa Basgitarr, Rickenbacker 4001, 70-tal, otroligt fin Armband dam, X-länk, 18 K Halsband dam, länk med pärla, 18 K Herrur Zenith automat med datum, 18 K Stort hörnskåp med pärlemorinlägg trol. Asien Herrur Marvin massivt guldarmband, 18 K Armband dam, figurer, 18 K Spegel med fasat glas Söderhamnspipa, silver, Anders Wedin Väggur, Junghans Bordslampa, 1920-tal... 16

17 241 Liten skål, Gustavsberg Studio Grön vas, Erik Höglund Ljusstake, Lisa Larsson, K-studio Vas, Inger Persson, Sandarne Söderhamn Skål, Kjell Engman, Kosta Boda Fågel, Lisa Larsson Ytterfoder, Gefle Elsie Tapper, akvarell, Strålnäsudden, 50x Brudönskan Tavla, kattmotiv Gratulation, Tavla Hörnskåp Soffbord, Bruno Mattson Herrur Damas automat med datum, 18 K Silverskedar, Anders Wedin Söderhamn, Gammal Dalahäst Trästrånka Ljusstakar, Skultuna, Pierre Forsell Kaffeservis, Royal Copenhagen, 41 delar Halvmånebord med klaff... 17

18 261 5 allmogestolar Ett par allmogestolar, Elsie Tapper, litografi, Strandväg, 47x Gamla Stan, Lisa Larsson Ekorre i vinterland, tavla, Roland? Östra Höle, 55x Ponny, Lisa Larsson, Göteborg Tofsvipa, Hilding Mickelson, handmålad av Maja Widen Ytterfoder på ben, Rörstrand Fåglar, Lisa Larsson Skäktkniv 1836, ev Skåne Kista med komplett lås, signerad MLS Skinnfäste från Gammalt Alnmått ljusstakar signerade Oscar Nilsson Carl Malmsten möbelgrupp med 4 stolar Certina automatic Beswicks Parhundar Trägubbe, Klinten, Kaffekvarn, 1920-tal Målad karaff med glas... 18

19 281 Gammal Tomte Räv & fågel, Nittsjö målade glasflaskor Segelskeppsmodell, Bila, Undersvik Munkbord med skivor Lappkniv Brudönskan Bila, ej signerad Bergviks kyrka, litografi, 1937, 40x Blå skål Remmare, Tyskland Bergviksströmmen, olja 1945, 55x Ett par kornischer, 160 cm Foto, Per Forsell 1957, Mats-Kerste Foto, Per Forsell 1960, En vandrare Servis Rörstrand Brilliant, 58 delar Glasskåp vitrin med belysning... 19

20 Tavla Otto Lindberg 1918, 90x120, Olja från Färssjön i Söderhamn. Bok & Tryck AB, Söderhamn 2 st. Vaser, Rörstrand Majolica, Väggskåp Gustavianskt Bordsur med 2 tazzor, sent 1800-tal. Klappträ i utmärkt skick från KVALITETSAUKTION Lördagen 23 november 2013 Se info

Mälardalens Auktioner AB Enköpingsvägen 14 Tel: 08-655 10 05 Fax. 08-514 80 253 info@malardalensauktioner.se www.malardalensauktioner. Mälardalens Auktioner AB Enköpingsvägen 14 Tel: 08-655 10 05 Fax. 08-514 80 253 info@malardalensauktioner.se www.malardalensauktioner.se LÖSÖRESAUKTION PÅ-PLATS UTOMHUS Dösboet efter frisör Ebbe Bengtsson

Smålands Bowlingförbunds förtroendevalda

Smålands Bowlingförbunds förtroendevalda Smålands Bowlingförbunds förtroendevalda 1944-1945 Ordförande Erik Georg Holm Jönköping Suppleant John Lindberg Jönköping vice Ordförande Bertil Ljungberg Gunnar Andersson Sekreterare Alvar Wärnegård Jönköping

Prislista Nr 1 in rent tent & event i Sverige AB. Alla priser är exklusive moms Golvsystem Produkt Enhet Pris sek Antal Totalt. kvm 50,00. Prislista för Nr 1 in rent, tent & event i Sverige AB Alla priser är exklusive moms Golvsystem Produkt Enhet Pris sek Antal Totalt Trägolv (för större evenemang begär offert) kvm 50,00 Trägolv med aluprofil

lampor Grupp två är Svenska en-ord och grupp tre är en-ord som kommer från andra språk.

lampor Grupp två är Svenska en-ord och grupp tre är en-ord som kommer från andra språk. Lampa Lampor Det finns fem verb grupper. Grupp ett är en-ord som slutar på -a. Grupp två är Svenska en-ord och grupp tre är en-ord som kommer från andra språk. som inte slutar på vokal. En Grupp 1 En lampa

Resultat Mikael Ljungbergs Minnesgolf 2006. 1:a Stefan Allbäck Byggnads AB Odd Andersson Stefan Jonsson Ronald "Sura-Pelle" Pettersson Christer Rose

Resultat Mikael Ljungbergs Minnesgolf 2006. 1:a Stefan Allbäck Byggnads AB Odd Andersson Stefan Jonsson Ronald Sura-Pelle Pettersson Christer Rose Resultat Mikael Ljungbergs Minnesgolf 2006 1:a Stefan Allbäck Byggnads AB Odd Andersson Stefan Jonsson Ronald "Sura-Pelle" Pettersson Christer Rose 2:a IFK-Kliniken Ulrika Lind Stefan Lind Louise Karlsson

Hantverkare i Falkenbergs kommun

Hantverkare i Falkenbergs kommun Hantverkare i Falkenbergs kommun Detta är förslag på besöksmål gällande hantverkare i Falkenbergs kommun. Nedan är hantverkarna beskrivna i kort text och även en karta är bifogad där alla är utsatta. Här

Kajsa kan inte välja om hon ska köpa en stor studsmatta eller anlägga pool i trädgården.

Kajsa kan inte välja om hon ska köpa en stor studsmatta eller anlägga pool i trädgården. Text till ljudarbetet Du och jag och alla andra Kajsa kan inte välja om hon ska köpa en stor studsmatta eller anlägga pool i trädgården. Anette ljuger för Kaj. Stina och Lisa är grannar. De har så mycket

KONSTHANTVERK TYRINGE MUSEUM

KONSTHANTVERK TYRINGE MUSEUM KONSTHANTVERK TYRINGE MUSEUM En del av Byalaget STÄMPLAR Svårt att avgöra när en viss stämpel ersattes med en annan, några användes parallellt. Troligt är att de ovan är i någon form av åldersordning..

GRANNAGLAS. försäljning. produktkatalog GGRÄNNAGLASBRUK

GRANNAGLAS. försäljning. produktkatalog GGRÄNNAGLASBRUK GGRÄNNAGLASBRUK GRANNAGLAS försäljning produktkatalog 2012 Innehåll Blå & Silver-serien 3-4 Grön & Guld-serien 5 Svart & Guld-serien 6 Venedig 7 Optica Hyacint/Pion 8 Tornado 9 Optica flerfärgad & Spin

Nya stadens torg 10 Lidköping Tel 0510-205 56 www.guldosilver.net

Nya stadens torg 10 Lidköping Tel 0510-205 56 www.guldosilver.net nytt namn samma ägare Nya stadens torg 10 Lidköping Tel 0510-205 56 www.guldosilver.net 1 590:-/par 980:- 790:- Komplett... 1927:- Komplett...1828:- Körsbär...1390:- Komplett...1737:- Jordglob...1490:-

Sida1 SÖTVATTENSPÄRLOR OCH SMYCKEN FRÅN SUZHOU, KINA ALLA PRISER MED RESERVATION FÖR PRISJUSTERINGAR OCH SKRIVFEL! PÄRLKATALOG

Sida1 SÖTVATTENSPÄRLOR OCH SMYCKEN FRÅN SUZHOU, KINA ALLA PRISER MED RESERVATION FÖR PRISJUSTERINGAR OCH SKRIVFEL! PÄRLKATALOG Sida1 PÄRLKATALOG Sida2 1 2 3 1) ÖRHÄNGEN, SILVER 2) ÖRHÄNGEN, SILVER 3) 3) ÖRHÄNGEN, 69.- SILVER 4) ÖRHÄNGEN, SILVER 4 5 5 5) ÖRHÄNGEN, SILVER 7) HALSBAND 7 A) B) C) C) 6 6) ÖRHÄNGEN, SILVER 8 8 & 9 HALSBAND

KONKURS & LÖSÖRESAUKTION Plats: Auktionshallen Järvastaden Överskottsområdet Tid: Ons. 28/4 kl. 12.00 Visn. 28/4 från kl 10 samt Tisdag 27/4 kl.

KONKURS & LÖSÖRESAUKTION Plats: Auktionshallen Järvastaden Överskottsområdet Tid: Ons. 28/4 kl. 12.00 Visn. 28/4 från kl 10 samt Tisdag 27/4 kl. Mälardalens Auktioner AB Enköpingsvägen 14 Tel: 8-655 1 5 Fax. 8-514 8 253 info@malardalensauktioner.se www.malardalensauktioner.se KONKURS & LÖSÖRESAUKTION Plats: Auktionshallen Järvastaden Överskottsområdet

Resultat ÖSM Precision 28 augusti 2010

Resultat ÖSM Precision 28 augusti 2010 Resultat ÖSM Precision 28 augusti 2010 Vapengrupp A 1 Lars-Erik Myrberg Elitskyttesällskapet ESS 47 47 46 46 48 47 50 331 49 47 45 141 472 S 375 2 Thomas Bäverlid Upplands Väsby Psk 47 47 48 48 49 45 48

Bildanalyskurs 17-18 september. med Britt-Marie Kühlhorn. Juni 3/2011. Vernissage Klang på Stockholms Konserthus tisdag den 21 juni kl 11-17

Bildanalyskurs 17-18 september. med Britt-Marie Kühlhorn. Juni 3/2011. Vernissage Klang på Stockholms Konserthus tisdag den 21 juni kl 11-17 SVEFOs hemsida www.svefo.eu Juni 3/2011 Aktuell information från Östra Svealands Fotoklubbar Vernissage Klang på Stockholms Konserthus tisdag den 21 juni kl 11-17 Välkomna att bese resultatet av vårt samarbete

Klubbmästerskapen 2014 18 Januari

Klubbmästerskapen 2014 18 Januari Klubbmästerskapen 2014 18 Januari Innesporten i Kilafors Kilafors Badmintonklubb Hälsar alla välkomna till KM! TÄVLINGSDATUM 18 Januari SPELPLATS Haneborg, Kilafors STARTTID Lördag 9:00 BOLLAR Klubben

sjuk trött svag ful orakad smutsig orolig tråkig ledsen hungrig

sjuk trött svag ful orakad smutsig orolig tråkig ledsen hungrig en-ord Ett-ord Plurar Gulzat Adjektiv + Substantiv Adjektiv beskriver hur något är eller ser ut. Jag är en stor man. Jag äter ett stort äpple. Jag äter stora äpplen. Jag är en liten man. Jag äter ett litet

Omklädningsrum. Onsdag den 14 april 2010 Nu anser vi att det är färdigt!!!!!

Omklädningsrum. Onsdag den 14 april 2010 Nu anser vi att det är färdigt!!!!! Omklädningsrum Onsdag den 14 april 2010 Nu anser vi att det är färdigt!!!!! Som ni alla vet som har hus och liknande finns det alltid en list eller skruv som fattas så även här. Är det någon som inte ser

RESULTAT PENSIONÄRSTÄVLING

RESULTAT PENSIONÄRSTÄVLING 2008-08-14 1. Göran Dolk 33 42 75 5 2. Arne Thunholm 39 40 79 3 3. Bo Thengqvist 43 41 84 2 4. Bengt Jonsson 41 45 86 1 5. Olle Lindblom 46 40 86 1 6. Tord Ödlund 44 92 1 7. Sven Melkered 46 94 1 8. Åke

1. Han heter Tim. 2. Hon heter Lisa. 3. Hon heter Malin.

1. Han heter Tim. 2. Hon heter Lisa. 3. Hon heter Malin. Facit Extra! 1 s. 5 penna 3. papper 4. lexikon 5. dator 6. stol 7. elev 8. suddgummi 9. block 10. klocka 11. bord 1 bok s. 6 en penna 3. ett suddgummi 4. ett papper 5. en dator 6. en stol 7. ett block

Konstnärliga Kosta Boda

Konstnärliga Kosta Boda Konstnärliga Kosta Boda 13 Augusti, 2014 Med en knivskarp känsla för det grafiska och det samtida har Sara Woodrow skapat sin första kollektion för Kosta Boda. Det målade glaset har länge varit ett av

Vägledning till bildboxen Det svarta fåret

Vägledning till bildboxen Det svarta fåret Vägledning till bildboxen Det svarta fåret 1 Vägledning till bildboxen Det svarta fåret Varje bildserie består av 5 kort. Korten föreställer objekt, djur eller människor som vid första anblicken ser ut

Sveriges befolkning 1890 Sida 1

Sveriges befolkning 1890 Sida 1 Sveriges befolkning 1890 Sida 1 Post 3785636 Andersson, Anders f. 1843 i Post 3785615 Andersson, Karl Johan f. 1854 i Arboga landsförs (Västmanlands län, Västmanland) Födelseort i källan: Arboga S:n Post

Transport (Värde i Banko) 1065 40

Transport (Värde i Banko) 1065 40 År 1844 den 1sta November instäldte sig undertecknade, uppå derom gjorde begäran, hos Bonden Per Ersson i Dalkarlsbo By, Hedesunda Socken, för att uppteckna, värdera och emellan bemälde Per Erssons och

Fastighetsförteckning tillhörande detaljplan för, Idre Himmelfjäll, Skidområde, (del av Foskros 10:6), Älvdalens kommun, Dalarnas län.

Fastighetsförteckning tillhörande detaljplan för, Idre Himmelfjäll, Skidområde, (del av Foskros 10:6), Älvdalens kommun, Dalarnas län. 1 Fastighetsförteckning tillhörande detaljplan för, Idre Himmelfjäll, Skidområde, (del av Foskros 10:6), Älvdalens kommun, Dalarnas län. Fastigheter inom planområdet Foskros 10:6 Vika Skogsutveckling AB

fastighet: BOFINKEN 2, hus A. adress: Körlings väg 12. ålder: 1942. arkitekt / byggm: Åke Pettersson. användning: Bostad.

fastighet: BOFINKEN 2, hus A. adress: Körlings väg 12. ålder: 1942. arkitekt / byggm: Åke Pettersson. användning: Bostad. fastighet: BOFINKEN 2, hus A. adress: Körlings väg 12. ålder: 1942. arkitekt / byggm: Åke Pettersson. Gråmålad puts. Gult tegel. Sadeltak, rött 1-kupigt tegel. Vita hela, 2-lufts och 3-lufts fönster. Grå

Druidordens Riksmästerskap Golf 2011 Riksmästare

Druidordens Riksmästerskap Golf 2011 Riksmästare Logen Idris Druidordens Riksmästerskap Golf 0 Riksmästare (Endast deltagare med bruttoslag

Tjänstgöringsschema Surströmmingsskivan 2009-05-08 Iordningsställande av golv i Ishallen, tejpning av golvskivor.

Tjänstgöringsschema Surströmmingsskivan 2009-05-08 Iordningsställande av golv i Ishallen, tejpning av golvskivor. Tjänstgöringsschema Surströmmingsskivan 2009-05-08 Iordningsställande av golv i Ishallen, tejpning av golvskivor. Jonny Jonsson 070-5681580 Ove Jonsson Möblering av Ishallen enligt schema ( skjut inte

Resan till Hälsingland H. Landskapsvapen

Resan till Hälsingland H. Landskapsvapen Resan till Hälsingland H 15-19 19 aug 2008 Landskapsvapen Hälsingland Area: 14264 km 2 ( halva Smålands area) Folkmängd: 133 544 inv.( 9 inv./km 2 ) Landskapsblomma Lin Landskapsdjur Lodjur Vikt: 25 kg

Auktion 2015-10- 31. Sida 1 av 17

Pristagare den 13 Maj 2008 Poängbogey Norra Banan Antal startande: 81

Pristagare den 13 Maj 2008 Poängbogey Norra Banan Antal startande: 81 Pristagare den 13 Maj 2008 Poängbogey Norra Banan Antal startande: 81 1 Bauer, Svante 17 39 25 2 Bengtsson, Anders 25 39 Lindahls/Carlanders - Presentkort * 22 3 Nilsson, Björn 11 37 JM:s Chark - Lökkorv

Våra reguljära öppettider är alla vardagar 10-17. 3 dagar efter en avslutad auktion har vi

Våra reguljära öppettider är alla vardagar 10-17. 3 dagar efter en avslutad auktion har vi Vanliga frågor (FAQ) ALLMÄNT När har ni öppet? Hur tar jag mig enklast till er? Våra reguljära öppettider är alla vardagar 10-17. 3 dagar efter en avslutad auktion har vi utökade tider för utlämning fram

Beställningslista för Kongress

Beställningslista för Kongress Fabriksgatan 17-19 702 23 ÖREBRO Tel 019-766 45 00 (03) Mob 070-927 20 31 Fax 019-766 45 50 E-post: hans.holmberg@conventum.se www.conventum.se Beställningslista för Kongress Beställningslistan skall vara

TOLVTJÄRNSloppetR INBJUDAN / PM L Ö R D A G 1 8 A U G U S T I 2 0 1 2. 40km H17-, D17- 20km F12-16, P12-16, H17-, D17- 8km F12-16, P12-16

TOLVTJÄRNSloppetR INBJUDAN / PM L Ö R D A G 1 8 A U G U S T I 2 0 1 2. 40km H17-, D17- 20km F12-16, P12-16, H17-, D17- 8km F12-16, P12-16 INBJUDAN / PM 40km H17-, D17-20km F12-16, P12-16, H17-, D17-8km F12-16, P12-16 2.5km NYBÖRJARE F/P-12 TOLVTJÄRNSloppetR CK ÖRNEN ÖRNSKÖLDSVIK L Ö R D A G 1 8 A U G U S T I 2 0 1 2 Inbjudan/PM Tolvtjärnsloppet

Jul och andra upptäckter i Friluftsmuseet Gamla Linköping

Jul och andra upptäckter i Friluftsmuseet Gamla Linköping Jul och andra upptäckter i Friluftsmuseet Gamla Linköping Vandra runt med hjälp av kartan och svara på kluriga frågor om förr i tiden. Starta vid Kapellplan, längst upp på Tunnbindaregatan. Kartan och

LÄTTLÄST UTSTÄLLNINGSTEXT ARKITEKTUR I SVERIGE. funktion, konstruktion och estetik

LÄTTLÄST UTSTÄLLNINGSTEXT ARKITEKTUR I SVERIGE. funktion, konstruktion och estetik LÄTTLÄST UTSTÄLLNINGSTEXT ARKITEKTUR I SVERIGE funktion, konstruktion och estetik Bord 1 Skydd mot vind, fukt och kyla Vi som bor långt norrut på jordklotet har alltid behövt skydda oss mot kyla. För länge

Val 2010. Lättläst information. Här kan du läsa om hur du gör när du röstar i valet år 2010 och om vem som får rösta.

Val 2010. Lättläst information. Här kan du läsa om hur du gör när du röstar i valet år 2010 och om vem som får rösta. Lättläst information Val 2010 Här kan du läsa om hur du gör när du röstar i valet år 2010 och om vem som får rösta. Du kan också läsa om hur du kan göra om du inte kan rösta på valdagen den 19 september.

Välkommen med era inredningsönskemål!

Välkommen med era inredningsönskemål! Vård och Omsorg Hej! Detta är en broschyr med möbler för Vård o Omsorg samt andra miljöer. Den innehåller produkter tillverkade av Form o Miljö och andra svenska möbeltillverkare som vi har ett nära samarbetar

PERNILLA 9 från O K = 1, M = 1. värdering kulturhistoriskt (K) miljömässigt (M): PERNILLA 9 från N DÖRR. PERNILLA 9 från N PARDÖRR

PERNILLA 9 från O K = 1, M = 1. värdering kulturhistoriskt (K) miljömässigt (M): PERNILLA 9 från N DÖRR. PERNILLA 9 från N PARDÖRR fastighet: PERNILLA 9. adress: Lilla Västergatan 5. ålder: 1800-tal. Ombyggt 1928. arkitekt / byggm: Oscar Isberg (1928). ½ Svartmålad cementputs. Korsvirke, brun timra, rödbruna putsade fack. Blå 2-lufts

BUDKAFLE FÖR HÅBO KULTUR OCH HEMBYGDSFÖRENING

BUDKAFLE FÖR HÅBO KULTUR OCH HEMBYGDSFÖRENING 2012 Nr: 2 BUDKAFLE FÖR HÅBO KULTUR OCH HEMBYGDSFÖRENING Museets öppettider: Lördag-söndag under juni-augusti kl.11.00-15.00 Grupper hela året Årsmötet 28 mars i Övergransgården sidan 2 Torpbesök i tid

KONSTUTSTÄLLNING. Påskutställning Kulturhuset Björnen i Åstorp 3-6 april Öppet varje dag kl. 10-17 INTERNATIONAL ARTIST SOCIETY EUROPE

KONSTUTSTÄLLNING. Påskutställning Kulturhuset Björnen i Åstorp 3-6 april Öppet varje dag kl. 10-17 INTERNATIONAL ARTIST SOCIETY EUROPE INTERNATIONAL ARTIST SOCIETY EUROPE KONSTUTSTÄLLNING Påskutställning Kulturhuset Björnen i Åstorp 3-6 april Öppet varje dag kl. 10-17 Vernissage Skärtorsdag 2 april Kl. 18.00-20.00 Musikunderhållning Syskonparet

XESTRE 1 A från V. värdering kulturhistoriskt (K) miljömässigt (M): K = 2, M = 2. XESTRE 1 A från S

XESTRE 1 A från V. värdering kulturhistoriskt (K) miljömässigt (M): K = 2, M = 2. XESTRE 1 A från S fastighet: XESTRE 1, hus A. adress: Stora Västergatan 37. ålder: Troligen 1700-tal. Ombyggt 1913, 1933. arkitekt / byggm: Henrik Nilsson (1913), Karl Erikson (1933). användning: Bostäder och affärer. antal

Svenska fotografer som tilldelats FIAP-utmärkelser

Svenska fotografer som tilldelats FIAP-utmärkelser 1989 Andersson Arne AFIAP Falköping 1992 Andersson Arne EFIAP Falköping 1988 Andersson Bertil AFIAP Billesholm 1997 Andersson Bertil EFIAP Billesholm 1977 Andersson Kjell Ingvar AFIAP Helsingborg 1981

Svenska fotografer som tilldelats FIAP-utmärkelser 1965 Victor Hasselblad HonEFIAP Råö 1975 Bengt Berling 1975 Ingemar Brorson 1975 Ingrid Landberg 1975 Georg Lindsten AFIAP Karlstad 1975 Inge Morseth 1975 Gunnar Möller 1975 Börje Skoog 1976 Bengt Berling

Prislista 2009 Växjö Porslin & Möbeluthyrning / BS Party Event Glas Pris/st.

Prislista 2009 Växjö Porslin & Möbeluthyrning / BS Party Event Glas Pris/st. Prislista 2009 Växjö Porslin & Möbeluthyrning / BS Party Event Glas Pris/st. Vinglas 31 cl 2,90 Vinglas 24 cl 2,40 Vinglas 19 cl 2,40 Vinglas 12 cl 2,40 Champagneglas 17 cl 2,40 Martini/ coctailglas 15

Askim-Frölunda-Högsbos Tema: Göteborg i våra hjärtan

Askim-Frölunda-Högsbos Tema: Göteborg i våra hjärtan Askim-Frölunda-Högsbo stadsdelsförvaltning april-maj Askim-Frölunda-Högsbos Träffpunkter Tema: Göteborg i våra hjärtan Altplatsen Kustträffen Vill du få programbladet skickat hem med posten eller med e-post,

21 auktionsobjekt Totalt värde på cirka 160 000 kr Utgångsbudet är 100 kr för varje objekt Betalning: Kontant, Swish eller faktura.

21 auktionsobjekt Totalt värde på cirka 160 000 kr Utgångsbudet är 100 kr för varje objekt Betalning: Kontant, Swish eller faktura. VÄLGÖRENHETSAUKTION 21 auktionsobjekt Totalt värde på cirka 160 000 kr Utgångsbudet är 100 kr för varje objekt Betalning: Kontant, Swish eller faktura. (faktura även till privatpersoner) GLASÖGON Vill

Branschens lägsta priser med prisgaranti. Vår ambition

Branschens lägsta priser med prisgaranti. Vår ambition Välkommen till table.se Ska du anordna bröllop, mässa, utställning, möte, event eller konferens? Vi har allt du behöver; från bestick, porslin och alla tänkbara sorters glas till möbler och köksutrustning.

ENERGIDEKLARATION. Ångaren Ediths Gata 5, 417 60 Göteborg Göteborgs stad. sammanfattning av. Nybyggnadsår: 2008 Energidekarations-ID: 581297

ENERGIDEKLARATION. Ångaren Ediths Gata 5, 417 60 Göteborg Göteborgs stad. sammanfattning av. Nybyggnadsår: 2008 Energidekarations-ID: 581297 Ångaren Ediths Gata 5, 417 60 Göteborg Ångaren Ernas Gata 10, 417 60 Göteborg Ångaren Ernas Gata 6, 417 60 Göteborg Ångaren Ernas Gata 8, 417 60 Göteborg Ångaren Ediths Gata 11, 417 60 Göteborg Ångaren

MÅRTEN 1 från NV. värdering kulturhistoriskt (K) miljömässigt (M): K = 1, M = 2. MÅRTEN 1 från NO

MÅRTEN 1 från NV. värdering kulturhistoriskt (K) miljömässigt (M): K = 1, M = 2. MÅRTEN 1 från NO fastighet: MÅRTEN 1. adress: Stickgatan 11. ålder: 1888. Ombyggt 1905, 1938. arkitekt / byggm: Peter Boisen (1905), Åke Persson (1938). antal våningar: 1½, mansard åt gata. Svart målad puts. Gul puts.

Protokoll fört vid PRO Nyeds årsmöte den 10 februari 2015. Lokal: Åsbacka Servicehus.

Protokoll fört vid PRO Nyeds årsmöte den 10 februari 2015. Lokal: Åsbacka Servicehus. Protokoll fört vid PRO Nyeds årsmöte den 10 februari 2015. Lokal: Åsbacka Servicehus. 1 Årsmötets öppnande Ordf. Barbro Ekberg hälsade alla hjärtligt välkomna till årsmötet. Hon hälsade även representanterna

EFS i Röke Medlemsmatrikel januari 2014. Röke 4015 282 93 RÖKE. Röke 4015 282 93 RÖKE. Röke 4015. Englarp 4228. Röke 4255.

EFS i Röke Medlemsmatrikel januari 2014. Röke 4015 282 93 RÖKE. Röke 4015 282 93 RÖKE. Röke 4015. Englarp 4228. Röke 4255. Agneta Alfredsson Helsingborgsvägen 44 0451-50245 282 33 TYRINGE 073-441 41 53 agneta.alfredsson@spray.se Lars Alfredsson Helsingborgsvägen 44 0451-50245 282 33 TYRINGE 070-877 86 56 alfredsson.lasse@spray.se

Welcome Hotel skyttestafett 2006-08-19

Welcome Hotel skyttestafett 2006-08-19 1 Moälven Modo 1160 Maria Falck 142 95 237 Linda Gustavsson 138 95 233 Helena Arvidsson 139 92 231 Mikael Olofsson 140 90 230 Petter Eriksson 137 92 229 2 Ale 1152 Mikael Fors 147 89 236 Donald Johansson

Checklista för inredning av städvänliga lokaler

Checklista för inredning av städvänliga lokaler 1 (8) Checklista för inredning av städvänliga lokaler Checklistan beskriver vad ni själva ska göra för att underlätta städningen av era lokaler. Checklistan tar både upp sådant som kan förbättras i befintliga

Dokumentation av offentlig konst i Gullspångs kommun 2014

Dokumentation av offentlig konst i Gullspångs kommun 2014 Dokumentation av offentlig konst i Gullspångs kommun 2014 Vadsbo-stenen Häradsstenar sattes upp mellan olika härader förr i tiden för att visa att man bytte jurisdiktion, rättsbefogenhet. Vadsbo-stenen

Jönköpings stads historia 1284-1700. Bildserie producerad av Jönköpings läns museum

Jönköpings stads historia 1284-1700. Bildserie producerad av Jönköpings läns museum Jönköpings stads historia 1284-1700 Bildserie producerad av Jönköpings läns museum Bild 1 Jönköping från södra änden av Munksjön omkring 1690. Kopparstick av Erik Dahlbergh. Bild 2 Medeltida vägnät. Bild

Ordförande Daniel Nyman hälsade välkommen och förklarade styrelsesammanträdet öppnat.

Ordförande Daniel Nyman hälsade välkommen och förklarade styrelsesammanträdet öppnat. 1 STYRELSEPROTOKOLL Nr 1/02 Art Konstituerande sammanträde med styrelsen för ÖNBF Dag Lördag 16 februari 2002. Plats Hotel Rica, Skellefteå Närvarande Daniel Nyman Kjell Johansson Barbro Forsman Inger

Welcome Hotel skyttestafett 2006

Welcome Hotel skyttestafett 2006 Welcome Hotel skyttestafett 2006 1 Moälven Modo 1160 Maria Falck 142 95 237 Linda Gustavsson 138 95 233 Helena Arvidsson 139 92 231 Mikael Olofsson 140 90 230 Petter Eriksson 137 92 229 2 Ale 1152 Mikael

Nr. 2 2014. Hilding Sjöfors spurtar i mål på O-ringen. Ett nummer fullt med minnen från sommaren!

Nr. 2 2014. Hilding Sjöfors spurtar i mål på O-ringen. Ett nummer fullt med minnen från sommaren! Nr. 2 2014 Hilding Sjöfors spurtar i mål på O-ringen Ett nummer fullt med minnen från sommaren! Klubbinformation Postadress:OKÄlme,Maskrosvägen8lgh1204,34334Älmhult Besöksadress:Älmestugan,Fågelvägen(längstupp)

10 w w w. s c h e r l i n. s e

10 w w w. s c h e r l i n. s e www.scherlin.se 10 Det började en gång med en hallbänk till min egna bostad, som jag ritade och lät tillverka i Småland. Sedan har det med åren blivit fler bänkar, hallförvaring i olika former, mat- och

Medlemsblad. Nr 2 Årg. 21 (2012) Bästa medlemmar!

Medlemsblad. Nr 2 Årg. 21 (2012) Bästa medlemmar! Medlemsblad Nr 2 Årg. 21 (2012) Bästa medlemmar! Till vår förenings 21:a årsmöte, den 12:e mars, hade 75 medlemmar infunnit sig. Efter årsmötesförhandlingarna höll vår inbjudne föreläsare, Gunnar Henningsson,

Torsten Löfgren Kotte toys Dalen, Gåsamåla tel: 0478-20453 360 53 SKRUV kottetoys@telia.com. Kotte toys Stolklubben Vattenskurna byggsatser

Torsten Löfgren Kotte toys Dalen, Gåsamåla tel: 0478-20453 360 53 SKRUV kottetoys@telia.com. Kotte toys Stolklubben Vattenskurna byggsatser Torsten Löfgren Kotte toys Dalen, Gåsamåla tel: 0478-20453 360 53 SKRUV kottetoys@telia.com Kotte toys Stolklubben Vattenskurna byggsatser www.kottetoys.se 2015-01-10 Bellman Slagbord från Sundborn Carl

Clustret i Stockholm AB, Telegrafberget/Skarpövägen 22, 132 38 Saltsjö-Boo Tel: 08-658 29 23, Fax: 08-658 22 36, E-post: linda@clustret.

Clustret i Stockholm AB, Telegrafberget/Skarpövägen 22, 132 38 Saltsjö-Boo Tel: 08-658 29 23, Fax: 08-658 22 36, E-post: linda@clustret. Offert - Sammanställning Projekt Privatarrangemang Datum 2013-04-27, lördag Starttid 18:00, middag startar 19:00 Sluttid 01:00 Offertdatum 2013-01-09 11:25 Kund Telefon Mail Camilla Rosell Clustrets ref

Österlen form & kultur

Österlen form & kultur 08-97 45 96 es.almer@hotmail.se GEN BUTIK & CAFE 0706-04 26 74 www.borstteknik.se nnel.kivik@gmail.com recepten..osterlenskottovilt.se ttabacken.grevlunda.se w.brosarpsgastgifveri.se www.attusagard.se

Matrunda i norra Falkenberg - förslag nr 1

Matrunda i norra Falkenberg - förslag nr 1 Matrunda i norra Falkenberg - förslag nr 1 Detta är förslag på en matresa i norra delen av Falkenbergs kommun. Nedan är färden beskriven i text och även en karta är bifogad, avståndet för hela resan, med

fastighet: QVIRITES 3, hus A. adress: Tullgatan 7. ålder: 1856. Tillbyggd 1889. arkitekt / byggm: användning: Kontor och bostad.

fastighet: QVIRITES 3, hus A. adress: Tullgatan 7. ålder: 1856. Tillbyggd 1889. arkitekt / byggm: användning: Kontor och bostad. fastighet: QVIRITES 3, hus A. adress: Tullgatan 7. ålder: 1856. Tillbyggd 1889. arkitekt / byggm: användning: Kontor och bostad. antal våningar: 2 Gulvit slätputs. Bruna 2-luftsfönster. Port med utsnidade

Nivå 1 ANKOMST. Har du bagage? Ja, jag har en ryggsäck och en stor väska. Ok, Jag tar väskan och du tar ryggsäcken, okay?

Nivå 1 ANKOMST. Har du bagage? Ja, jag har en ryggsäck och en stor väska. Ok, Jag tar väskan och du tar ryggsäcken, okay? Nivå 1 ANKOMST Hej! Är du Sandra? Ja, det är jag. Och du är du Erik? Ja, äntligen. Hur mår du? Bra tack, och du? Bra, tack. Och resan. Gick den bra? Inte illa Jag är ganska trött och jag är törstig Det

DHR ÄNGELHOLM. NR. 2. 2012. Informationsblad om det som händer i föreningen. kurser, fester, resor och andra aktiviteter.

DHR ÄNGELHOLM. NR. 2. 2012. Informationsblad om det som händer i föreningen. kurser, fester, resor och andra aktiviteter. DHR ÄNGELHOLM. NR. 2. 2012 Informationsblad om det som händer i föreningen. kurser, fester, resor och andra aktiviteter. DHR ÄNGELHOLM. BRUKSGATAN 5. 26233 ÄNGELHOLM. MOBIL. 070 5818051 ORGANISATIONSNR:

2011 w w w. s c h e r l i n. s e

2011 w w w. s c h e r l i n. s e 2011 www.scherlin.se Det började en gång med en hallbänk till min egna bostad, som jag ritade och lät tillverka i Småland. Sedan har det med åren blivit fler bänkar, hallförvaring i olika former, mat-

GÖTEBORG KONST. mette dalsgård souvenirs no 2,1 Objekt, 49 cm. mette dalsgård

GÖTEBORG KONST. mette dalsgård souvenirs no 2,1 Objekt, 49 cm. mette dalsgård GÖTEBORG KONST mette dalsgård souvenirs no 2,1 Objekt, 49 cm. mette dalsgård daniel ekta götesson self contained Målning, 77 x 55 cm. daniel ekta götesson göran lantz den röda stugan Målning, 56 x 72 cm.

Svenska 1-2-3-4 GRAMMATIK ÖVNINGAR OCH SVAR

Svenska 1-2-3-4 GRAMMATIK ÖVNINGAR OCH SVAR Svenska 1-2-3-4 GRAMMATIK ÖVNINGAR OCH SVAR This is a document containing all the grammar exercises and answers from the website www.svenska.digital ADJEKTIV ÖVNINGAR: Alla mina (fin) saker Jag har många

Styrelsens verksamhetsberättelse för 2014

Styrelsens verksamhetsberättelse för 2014 Styrelsens verksamhetsberättelse för 2014 Inledning Målsättningen enligt stadgarna för Rekekrokens Byaförening är att främja byn och dess invånare för en ökad trivsel och samhörighet. Vidare skall föreningen

Kungsbacka-spelen Lördag

Kungsbacka-spelen Lördag Kungsbacka-spelen Lördag Löpning Starter 3pers + ev reserv Bengt Svensson 99-00 B brsvensson@telia.com 0300-64227 Carl-Magnus Unell 97-98 unell@telia.com 0708-593300 Martin Persson 94-96 0703-996209 Tidtagning

Innehåll. Stryk under, ringa in, kryssa 2. I vilken ordning? 6. Vilken information? 10. På samma sätt 14. Följ ledtrådarna 18. Mönster 22.

Innehåll. Stryk under, ringa in, kryssa 2. I vilken ordning? 6. Vilken information? 10. På samma sätt 14. Följ ledtrådarna 18. Mönster 22. Innehåll Stryk under, ringa in, kryssa 2 I vilken ordning 6 Vilken information 10 På samma sätt 14 Följ ledtrådarna 18 Mönster 22 Glyfer 26 Pusselbitar 30 Den här boken tillhör 3 Stryk under, ringa in,

Närvarande från styrelsen: Hans Kinn, Anette Johansson, Bengt-Olof Brandt, Leif Jönsson, Göran Svensson, Lars Carlborg, Laila Lindgren, Håkan Obbarius

Närvarande från styrelsen: Hans Kinn, Anette Johansson, Bengt-Olof Brandt, Leif Jönsson, Göran Svensson, Lars Carlborg, Laila Lindgren, Håkan Obbarius När- Antal varande röster Bollnäs 3 3 Edsbyn 0 0 Gävle 0 0 Hofors 1 2 Hudiksvall 0 0 Järvsö 2 2 Ljusdal 0 0 Ockelbo 2 2 Sandviken 0 0 Skutskär 0 0 Söderhamn 1 2 Valbo 0 0 Styrelsen 7 0 9+7 11 Protokoll

Han som älskade vinden

Han som älskade vinden Draken är färdig hos smeden Torbjörn Nilsson i Råby. Jörgens lilla blå MG Midget får också vara med på bild. Han som älskade vinden Det var en gång en man som tyckte om det som rörde sig. Han älskade vinden

Thor Modéen loppet 2008-08-23

Thor Modéen loppet 2008-08-23 Thor Modéen loppet 2008-08-23 Klass Pojkar 15-16 Distans (km) 13,8 Antal varv: 3 Starttid 09:00 Placering Startnr Rosa Namn Förening Tid Diff 600 Robin Cederth 601 Viktor Westergren Eskilstuna CK 602 Emil

Protokoll från Årsmöte 2007

Protokoll från Årsmöte 2007 Protokoll från Årsmöte 2007 Mötesdata Tid: Onsdagen den 13 juni 2007 kl. 19:00 Plats: Skidgården Hackefors 1 Mötet öppnas Vice ordförande Torgny Andersson förklarade mötet öppnat och hälsade de 35 närvarande

We Celebrate Spring. 15 Januari, 2013

We Celebrate Spring. 15 Januari, 2013 We Celebrate Spring 15 Januari, 2013 Våren är en tid att fira, en tid för högtider som bröllop, konfirmation och skolavslutningar men kanske också för att fira det där nya jobbet som någon fick? Eller

Nyheter från Radiomuseet Nr 24, 7 januari 2011

Nyheter från Radiomuseet Nr 24, 7 januari 2011 Nyheter från Radiomuseet Nr 24, 7 januari 2011 1 Detta nyhetsbrev är sänt till alla medlemmar vi har e-postadress till i medlemsregistret och som inte meddelat att de inte vill ha nyhetsbrevet. Meddela

Sagerska Vägen. Sagerska Vägen. www.hemverket.se - Sida 1 av 6

Sagerska Vägen. Sagerska Vägen. www.hemverket.se - Sida 1 av 6 Län Halland Gatuadress Kommun Halmstad Storlek 5.0 rum (4 sovrum) / 131 m² Område Steninge Tillträde tidigast Enligt överenskommelse www.hemverket.se - Sida 1 av 6 Beskrivning Ett hus för havsnära miljö

Loge Hyra Göran Stavsjö har kontakt med Bröderna Andersson och vet om vi får hyra från år till år. Hyra erläggs till Bröderna Andersson.

Loge Hyra Göran Stavsjö har kontakt med Bröderna Andersson och vet om vi får hyra från år till år. Hyra erläggs till Bröderna Andersson. Checklista MIDSOMMARAFTON Logen kl 20.00 24.00 Loge Hyra Göran Stavsjö har kontakt med Bröderna Andersson och vet om vi får hyra från år till år. Hyra erläggs till Bröderna Andersson. Löva loge Belysning

Veckostädning GENERELLT GÖR VI FÖLJANDE I ALLA RUM:

Veckostädning GENERELLT GÖR VI FÖLJANDE I ALLA RUM: Veckostädning Den återkommande städningen kallas veckostädning. Tillsammans med oss är det Du som kund som bestämmer vilka rum i Din bostad som ska ingå och vad som ska göras. Normalt utför vi nedanstående

Beställningslista för Conventum Arena

Beställningslista för Conventum Arena Olof Palmes Torg 1 SE-702 22 ÖREBRO Tel 019-766 45 00 (03) - Mob 070-927 20 31 - Fax 019-766 45 50 E-post: hans.holmberg@conventum.se www.conventum.se Beställningslista för Conventum Arena Beställningslistan

Öppna DM Special Racing 2007

Öppna DM Special Racing 2007 Öppna Special Racing 2007 Nr Förnamn Efternamn Nat Fordon Klubb Tävl. 1 Tävl. 2 Tävl. 3 Tävl. 3 Bon Png 11 Lars-Bertil Rantzow S Porsche 997 Special A Hyllinge MS 10 20 5 20 55 22 PeO Nore'n S Porsche

Vi finns även på facebook. www.doroteaaktuellt.se doroteaaktuellt@gmail.com 0942-106 70. 2015 01 14 Årg. 42 v. 3. Gruppförsändelse

Vi finns även på facebook. www.doroteaaktuellt.se doroteaaktuellt@gmail.com 0942-106 70. 2015 01 14 Årg. 42 v. 3. Gruppförsändelse Postens Gruppförsändelse 2015 01 14 Årg. 42 v. 3 Utgivare: Victoria Palmqvist www.doroteaaktuellt.se doroteaaktuellt@gmail.com 0942-106 70 Vi finns även på facebook Ekumeniska gudstjänster Pingstkyrkan

En fotbollsplan Jag har gjort en fotbollsplan. På min fotbollsplan finns det ett fotbollsmål, spelare som är både tjejer och killar, en domare, en hejarklack som bara är killar, en matta som hejarklacken

Nº 13. Tillgång: 5 500 :- 17:25 3:50 10 :- 20 :- 20 :- 14 :- 4:50 10 :- 4 :- 9 :- 2:25 3:50 :50 1: 8 :- 6 :- Transport 112:75 5 520:75

Nº 13. Tillgång: 5 500 :- 17:25 3:50 10 :- 20 :- 20 :- 14 :- 4:50 10 :- 4 :- 9 :- 2:25 3:50 :50 1: 8 :- 6 :- Transport 112:75 5 520:75 Nº 13 År 1892 den 8 Juli förättades laga bouppteckning efter Hemannsegare Josef Johansson i Åseröd som aflidit den 20 sistlidne april och efterlemnade som dödsbodelegare enkan Lotta Larsdotter och med

INFORMATION TILL TÄVLANDE I COFFEE PROFESSIONALS CUP

INFORMATION TILL TÄVLANDE I COFFEE PROFESSIONALS CUP By INFORMATION TILL TÄVLANDE I COFFEE PROFESSIONALS CUP UPPLÄGG Tävlingen kommer att ske fredagen den 19/9 på Örenäs Slott som är beläget i Glumslöv söder om Helsingborg. Samtliga tävlande har fyra timmar

Protokoll Sammanträdesdatum

Protokoll Sammanträdesdatum Rådsmöte 2005-03-16 1 (15) Plats och tid Ljusdal, klockan 11.00 15.00 Beslutande Hudiksvalls kommun Bente Sandström Kjell Jansson Stefan Bäckström Kent Sjöberg Ljusdals kommun Roland Bäckman Sven-Olle

POS 16/4-2015 Resultatlista: Veterangolf klass A våren 2015. S:a slag 6 omg Plac

POS 16/4-2015 Resultatlista: Veterangolf klass A våren 2015. S:a slag 6 omg Plac Resultatlista: Veterangolf klass A våren 2015 Namn / Speldag 2/4 9/4 16/4 23/4 30/4 7/5 12/5 21/5 28/5 4/6 Andersson Arne Andersson Egon Andersson Jan-Christer 76 80 73 Bengtsson Bengt-Ove 82 81 79 Bengtsson

Studieprogram. Körsång. Kom med i vår bokcirkel. Körsång med SPF kören Carpe Diem

Studieprogram. Körsång. Kom med i vår bokcirkel. Körsång med SPF kören Carpe Diem Studieprogram Info om anmälan till kurser, studiecirklar och studiebsesök finns vid varje akivitet. Vi hoppas du skall finna något av intresse i vårt utbud! Anmäl ditt intresse redan nu! Musiklyssning

Program för enheternas öppna dörrar 22 25 januari, 2013

Program för enheternas öppna dörrar 22 25 januari, 2013 2012-12-17 Dnr Program för enheternas öppna dörrar 22 25 januari, 2013 Jung och Kvänums förskolor Välkomnar tisdag 22 januari och torsdag 24 januari 09.00 11. 30 och 14.00 16.30. Guider finns som tar hand

POS 30/4-2015 Resultatlista: Veterangolf klass A våren 2015. S:a slag 6 omg Plac

POS 30/4-2015 Resultatlista: Veterangolf klass A våren 2015. S:a slag 6 omg Plac Resultatlista: Veterangolf klass A våren 2015 Namn / Speldag 2/4 9/4 16/4 23/4 30/4 7/5 12/5 21/5 28/5 4/6 Andersson Arne Andersson Egon 86 Andersson Jan-Christer 76 80 73 70 68 Bengtsson Bengt-Ove 82

TENTAPLUGG.NU AV STUDENTER FÖR STUDENTER. Datum. Kursexaminator. Betygsgränser. Tentamenspoäng. Uppladdare. Övrig kommentar

TENTAPLUGG.NU AV STUDENTER FÖR STUDENTER. Datum. Kursexaminator. Betygsgränser. Tentamenspoäng. Uppladdare. Övrig kommentar TENTAPLUGG.NU AV STUDENTER FÖR STUDENTER Kurskod Kursnamn D0019A Formanalys Datum Material Sammanfattning Kursexaminator Betygsgränser Tentamenspoäng Uppladdare Övrig kommentar Romansk stil (1050 till

ASVT:s Trottex AB:s Mässa 2015 Elitauktionen 29 maj Scandic Infra City, Upplands Väsby

ASVT:s Trottex AB:s Mässa 2015 Elitauktionen 29 maj Scandic Infra City, Upplands Väsby ASVT:s Trottex AB:s Mässa 2015 Elitauktionen 29 maj Scandic Infra City, Upplands Väsby Travhästauktioner - kom och skapa nya kontakter ASVT:s Trottex AB, Sveriges ledande arrangör av travhästauktioner,

Medelpunkten. en social mötesplats för seniorer och frivilliga. Foto Taina Ahola

Medelpunkten. en social mötesplats för seniorer och frivilliga. Foto Taina Ahola Medelpunkten en social mötesplats för seniorer och frivilliga Foto Taina Ahola Augusti 2015 ANSLAGSTAVLAN Seniorveckan 13-18 september Seniorveckans program finns att hämta på Medelpunkten, Rådhuset och

K = 1, M = 2. Elegant hus med många fina detaljer. Stor betydelse för gatumiljön.

K = 1, M = 2. Elegant hus med många fina detaljer. Stor betydelse för gatumiljön. fastighet: KORPEN 7, hus A. adress: Regementsgatan 25. ålder: 1906. Ombyggt 1928, 1935. arkitekt / byggm: Karl Erikson (1928, 1935). användning: Bostäder. antal våningar: 3½, mot gården 4. Gråmålad puts,