Auktion Sida 1 av 14

Download "Auktion 2015-09- 19. Sida 1 av 14"

1 1 Lladro, figuringrupp, 2 hundar, H25cm L46cm kr 2 Stig Lindberg, Gustavsberg, vas, Karneval, nr. 243/11, H35,5cm 1 3 Josef Ekberg, Gustavsberg, lockurna 1935, H38cm 4 Gefle, 4st bonbonjärer, Röd rubin H8,5-18cm samt 3st vaser H9,5-17cm 5 4st biskvifiguriner varav 2 i form av vaser, H7-13cm, nagg 6 Josef Frank, Svenskt Tenn, 6st bordstabletter, L41cm 7 Bordsfotogenlampa på mässingsfot med kulfötter, elektrifierad H45cm, oljehus med liten spricka 8 Vas cloisonne, Kina med träställ, H29cm, ställ med sprickor, medföljande kartong 9 Gullaskruf, golvvas, H67cm samt vas i blått glas, H50cm 10 Björn Wiinblad, Rosenthal, jultallrik 1977 D28cm samt Nymölle, skärbräda L28cm B18cm 250 kr 11 Skulptur i form av buddha huvud på ställning, H31cm 12 Skrivbordslampa, engelskstil, H37cm 13 Georg Jensen, 3st ljusstakar, H13, 17 & 21cm 14 Tekanna Bodum C. Jörgensen, H17cm, handtag med ytslitage samt brödkorg Bodum, L33cm 15 3st vaser, Kina varav en etikett märkt repulie of China, en vas med kalligrafi tal, H17, 20 & 27cm 16 Kjell Blomberg Örsjö, bordslampa, Focus, ställbar tal, H38cm 17 Frimärksalbum, FN Förenta Nationerna, komplett samt några extra märken 250 kr 18 Pärm Första dagsbrev USA bl.a. installation Lyndon B. Johnson 1965, månlandningen 1969 samt äldre brev, viss nikotindoft 250 kr 19 3st frimärksalbum bl.a. Portugal m.fl, viss nikotindoft 20 4st frimärksalbum, Europa, viss nikotindoft 21 3st frimärksalbum, Finland från 1875, viss nikotindoft 22 Album med frimärks minnesblock, Norden bl.a. svenska porstfriska, nominellt värde ca 460 kr, viss nikotindoft 250 kr 23 2st frimärksalbum, Norge från 1910 samt Danmark från 1875, viss nikotindoft 24 6st frimärksalbum, Estland, Lettland och Litauen, viss nikotindoft 25 12st moccaskedar, silver tal, Stockholm, L8,5cm, total vikt 128cm 26 Parti silverföremål bl.a. kaktång, 6st kaffeskedar, m.m, total vikt 164g 27 12st moccaskedar, Floran, silver Gewe 1960/70- tal, L10cm, total vikt 109g, medföljande etui 28 Skinkbestick med silverskaft 29 11st moccaskedar, silver, L10cm, total vikt 94g 250 kr 30 12st kaffeskedar, Flora, silver, L10cm, total vikt 108g 31 10st sillgafflar, förgylld silver med emalj, Norge, L10cm, total vikt 79g 32 1 par ljusstakar, Löfman, silver 1974, H19cm, fyllda 700 kr 33 12st moccaskedar, silver 1953, L10cm, total vikt 112g, medföljande etui 34 Skrin, silver Tyskland, botten sannolikt stål, märkt halvmåne krona 835 WTBB3, H5cm B13,5cm L29,5cm, träinredning med skador 35 Anders Nilsson, såsslev, silver 1921 Lund, L34cm, vikt 188g, gravyr 36 7st plaketter, silver England, motiv från engelska slott, L5cm, total vikt 221g 600 kr 37 3st silverdosor varav en i form av hänge, L5,5, 4,5 & 4,2cm, total vikt 70g 38 12st moccaskedar, silver tal, skaft med rosdekor, L9cm, total vikt 83g 39 7 delar silver med emalj bl.a. dosa, silvervikt 70g 40 7 delar silver bl.a. dosa i form av äpple, D4,2-7,5cm, total vikt 127g samt möllan, silver med träfot, H7,3cm, total vikt 48g 41 Georg Jensen, tårtspade L25,5cm samt borste med silverskaft, L18cm 42 18st moccaskedar, silver 1949/50- tal, skaft med rosdekor, L10cm, total vikt 128g, medföljande etui 43 Parti äldre barnböcker, pussel, Brio leksak samt gunghäst 44 Parti kameror bl.a. Konica, Samsung, Olympus m.fl, för funktionen ansvaras ej 45 Dubbelpipigt slaglåsgevär 46 11st leksaksbilar varav 9st Matchbox, James Bond bil med skador Sida 1 av 14

2 47 2st dockor varave en M. Wanke, delvis porslin, L46 & 39cm 48 6st modellbilar bl.a. Burago, L18-25cm, mindre ytslitage 49 Nao, 4st figuriner, H10-21cm samt Lladro figurin, H12cm 50 Wallendorf figurin, H20cm 51 Kunglig Dansk kaffekanna, Musselmalet halvblond, nr. 1/518 2:a sortering, H23cm 52 Kunglig Dansk, 2st figuriner 1:a sortering, H14 & 15cm 53 Wallendorf figurin, H20cm 54 Wallendorf, 2st figuriner, H13 & 15cm, blomnagg, figurin H14cm samt 3st Swarowski figuriner, H2-3cm 55 Bing & Gröndahl, 3st figuriner, H11,5cm, lampfot H20cm samt 2st vaser 1:a sortering, H12 & 18cm 56 Vicke Lindstrand, Kosta skål, H7cm D15cm samt Bertil Vallien, Boda skål, H9,5cm D17cm 57 Wallendorf, figurin H14cm, Nao 2st figuriner H6 & 9cm samt figurin, H24cm 58 1 par vaser, kinesiserande motiv, mässingsfötter, omkring 1900, H23cm 59 Vas, Böhmen graverad dekor med druvor och medaljong motiv, H19,5cm 60 Lalique, glas/vas, Gracer, H10cm 61 Skrin, Mary Gregorystil, mässing och glas, omkring 1900, H9,5cm L9,5cm B6,5cm 62 V. Nieminen, träskulptur i form av renhona med kid, H22cm, ett horn med litet avslag samt Bing & Gröndahl, hund, H7cm 63 Vas, Kina famille verte, dekor med fåglar, fjärilar och väster, H19cm, mindre dekorslitage samt tekanna, Kina Kanton H9,5cm, 1800/1900- tal 64 Saltkar med sked, silver och glasinsat, H8,5cm, silvervikt 69g samt 1 par ljuslyktor med mögligen silverfötter, H7cm 65 Glasskulpturer, sannolikt Murano, H19 & 27cm 66 Bing & Gröndahl, 3st figuriner, H10, 19 & 20cm 67 Bing & Gröndahl, figurin, gitarrspelerska, 2:a sortering, H24cm 68 Divino för Rosenthal, 12st rödvinsglas, Bourgogne Grand Cru, H22cm 69 Christofle, Lino Sabattini, vas, Cardinale, H37cm, liten bristning samt bucklor, repor/small rupture, scratches and some dents 70 Nao, 2st figuriner, H25 & 29cm 71 2st lockurnor samt vas, Japan bl.a. Satsuma 72 Herend 2st skålar, D23cm L28cm 73 Goebel bl.a. salt & pepparkar, tandpetshållare, plunta i form av munkar, H6,5-12cm 74 Åke Holm, fågel, H10cm 75 Kosta, glasservis, Diamand, 13st ölglas H13cm, 10st snapsglas H10cm 76 Goebel, karaff, mjölkkanna, 3st sockerskålar, 2st spargrisar i form av munkar, H9,5-27cm, karaff med litet hål på livet 77 Lockpokal, Böhmen med graverad jaktdekor, H29cm 78 Wallendorf, 2st figuriner, H17cm 79 Wallendorf figurin, H19cm 80 Bing & Gröndahl, 2st figuriner, H4,5 & 12cm, Lalique fisk, H10cm, nagg samt Rörstrand figurin, H7,5cm, nagg 81 Lladro, 4st figuriner, H13-21cm, dekorationspinne med skada 82 Carl Harry Stålhane, Rörstrand, 2st miniatyrer, H3,5 & 5cm 83 Lladro 2st figuriner, H16 & 20cm samt Nao figurin, H16cm 84 Tapio Wirkkala, Iittala, glasservis, Niva, 12st ölglas H9cm, 15st whiskeyglas H7cm, 9st selterglas H8,5cm, 7st snapsglas H5,5cm 85 Elis Bergh, Kosta, 18st likörglas H10cm, 17st snapsglas H8cm, obetydliga fotnagg 86 4st tomtar, H17-20cm 87 Orrefors, skål med graverad dekor, möjligen Simon Gate, signerad of.l å, H12cm D21cm 88 Erik Höglund, Boda bringare, H16cm samt Goebel, ängel i form av ljusstake, H10cm Sida 2 av 14

3 89 90 Auktion Timo Sarpaneva, Iittala 3st ljusstakar, Arkipelago, H8, 13 & 22cm samt Göran Wärff, Kosta 2st ljusstakar, Fleur, H18cm G. Magnusson, ljusstake, mässing, H19cm, art deco figurin H16cm samt skultpur i form av hederspris, H19cm, sockel med gravyr 91 Lockurna, Kina, dekor med kalligrafi landskapscen, H43cm 92 4st cabaretskålar, Kina med dekor av fåglar samt kalligrafi, L19cm samt skål, Kina med växtdekor, märkt med 4 karaktärers tecken i rött, D19cm, liten mynningsnagg, 1800/1900- tal 93 2st skålfat, Kina, polykrom dekor med fjärilar resp. blommor, ett fat märkt med 6 karaktärers tecken i blått, tal, L23cm D24cm 94 Fat, Kina med polykrom dekor av olika figurscener, tal, D35cm, dekorslitage på kanten 800 kr 95 5st tallrikar, Kina famille verte, dekor med fåglar, fjärilar och växter, 1800/1900- tal D15, 17 & 22cm, några små kantnagg samt tallrik med glasyr avslag 96 Bordsfotogenlampa, H49cm 97 Bordsfotogenlampa, elektrifierad, H52cm 98 Bordfotogenlampa, H53cm 99 Friedl Holzer Kjellberg, Arabia, moccaservis, 9st koppar, 10st fat, en kopp samt ett fat med nagg 100 Teakbricka med 7st glasskålar, snurrbar D44cm samt 2st uppläggningsskålar D20,5cm, en med mynningsnagg 101 Marianne Westman, Rörstrand matservis, Annika, 12st förrättstallrikar, 12st mattallrikar, 12st djupa, 2st uppläggningsfat, 3st uppläggningsskålar samt såskanna 102 Marianne Westman, Rörstrand, uppläggningsfat, Verdura L35cm samt Grön Anna uppläggningsfat, ytterfoder och terrin med lock 103 Bing & Gröndahl, kaffeservis, Ballerina, 12st koppar, 12st fat, 2st assietter D16 & 17,5cm, 1:a sortering 104 Kunglig Dansk, mat och kaffeservis, 5st mattallrikar, 4st djupa, 5st förrättstallrikar, 5st salt & pepparkar, vinäger, såskanna, 5st uppläggningsfat, 4st uppläggningsskålar, 2 par ljusstakar, 10st kaffekoppar, 9st fat, kr 10st assietter, kaffekanna, sockerskål och gräddsnipa med fat, 2st miniatyrfat, 1:a sortering 105 Gustavsberg servisdelar, Opak, 5st djupa, 8st förrättstallrikar, 10st dessert, 5st assietter, 9st kaffekoppar, 11st fat, 1st uppläggningsfat, 1st uppläggningsskål, någon med mindre gulnad och krackeleringar st glasassietter, slipade, D14cm,små nagg samt medföljande 5st med nagg 107 Rosenthal, Sanssouci delar, 5st kaffekoppar, 6st fat, sockerskål, gräddsnipa. bonbonjär H12cm, 2st miniatyr fat D9cm samt Moliere skålfat D26cm 108 Stekfat, Kina med landskapscen L38cm, bränningsdefekter samt skål, Kina D24cm, tal 109 Rörstrand kaffeservis, 14st koppar, 15st fat samt Gustavsberg, 12st assietter 110 Rörstrand, servisdelar, Skåne, 3st mattallrikar, 3st förrättstallrikar, 10st assietter D18cm, 8st assietter D15,5cm, 2st uppläggningsskålfat, 3st uppläggningsfat, 5st kaffekoppar med fat, 3 delar med obetydlig nagg, 5 delar med gulnad samt koppar med krackeleringar 111 Kunglig Dansk, servisdelar, Musselmalet, helblond och halvblond, uppläggningsfat nr. 1/1149 3:e sortering L41cm, uppläggningsfat nr. 1/539 3:e sortering D33cm samt såsskål nr. 1/1105 3:e sortering 600 kr D25cm 112 Kunglig Dansk, 12st förrättstallrikar, Musselmalet, helblond nr. 1/1086, 2:a sortering varav 6st 3:e sortering, D20cm kr 113 Kunglig Dansk, 6st djupa tallrikar, Musselmalet, helblond nr. 1/1078, 1:a sortering D25cm Kunglig Dansk, 9st tallrikar, Musselmalet, helblond nr. 1/1084, 2:a sortering varav 2st 3:e sortering, D25cm, en tallrik med kantnagg Kunglig Dansk, 9st djupa tallrikar, Musselmalet, helblond nr. 1/1078, 3:e sortering varav 2st 2:a sortering, D25cm, en med liten kantnagg kr 116 Rosenthal kaffeservis, 12st koppar, 12st fat, 12st assietter, sockerskål samt gräddsnipa 117 Lomonosov kaffeservis, 6st koppar 6st fat och 6st assietter, kanna, kakfat, sockerskål, gräddsnipa samt Lomonosov 14st kaffeservisdelar 118 Rörstrand, 3st jultallrikar, 1968, 1969 & 1970, D19,5cm 119 Rosenthal kaffeservis, Maria, 10st koppar, 12st fat, 11st assietter, kanna, sockerskål, bruksslitage samt en kopp med defekt Sida 3 av 14

4 120 Sylvia Leuchovius, Rörstrand kaffeservis, Sylvia, 12st koppar samt 12st fat, 2 delar med små nagg 121 Kunglig Dansk, moccakoppar, Musselmalet, helblond, 6st koppar nr. 1/1038 & 1037, 6st fat nr. 1/1038 & Parti koppar och tennföremål bl.a. 1 par ljusstakar, mått, m.m. 123 Parti LP- skivor och singlar, 1960/70- tal 124 Parti urverk till väggur, pendlar bl.a. Gustav Becker, FHS, Junghans, m.m. 125 Parti bl.a. 3st nattljusstakar mässing, vinöppnare, telefon, fotogenlampor i mässing, m.m. 126 Mässingsbalja med handtag, H27cm D41cm 127 Parti trädgårdsskulpturer, m.m. 128 Hurts med reservdelar till bl.a. väggur m.m. 129 Parti lampfot 1960/70- tal, Nilsjohan kanna, Os- album samt Aneta 6st lampkupor, en med nagg och spricka 130 Georg Jensen, ljusstake, Swing, H22cm, stearinrester samt väggljusstake, Swing, L35cm 250 kr 131 2st ytterfoder, majolika, H21 & 24cm, en med fotnagg resp. en med bottenspricka 132 2st blåvita krus, Gustavsberg resp. Rörstrand, H21 & 18cm 133 2st bordslampor, Kina, H24cm samt ytterfoder, Kina med landskapscen, H15cm D20cm, spricka 134 Bavaria, matservis, 12st förrättstallrikar, 11st mattallrikar, 12st djupa, 9st assietter, 2st uppläggningsskålar, 6st uppläggningsfat, såskanna samt bringare, ställvis mindre bruksslitage 135 Tapio Wirkkala, Iittala, matservisdelar, Solaris, 9st mattallrikar, 9st förrättstallrikar samt 6st dessertskålar, Ultima Thule 136 Gense, 19 delar bestick, Focus samt C.G. Hallberg, nysilver besticksdelar, Slottsbarock, 12st förrättsgafflar, 12st förrättsskedar, 12st matskedar, 12st matgafflar, 4st kaffeskedar, 5st teskedar, 6st fruktgafflar 156 Parti fattigmanssilver samt klockställ/ram 157 Parti bl.a. Gustavsberg askfat, Ornamin, Erik Kold kaffeburk, Björn Christensen assietter och smörgåsbrickor, Fajans assietter, Ulrica Hydman Vallien fat, Eva Englung Målerås skål, m.m. Sida 4 av Parti linnedukar 138 Parti Iittala 10st whiskeyglas, 8st slipade snapsglas på fot, flerfärgat, Iittala karaff samt whiskeyglas 1960/70- tal 139 Tuscan, kaffeservis, 22st koppar, 24st fat, 24st assietter, kaffekanna, sockerskål, gräddsnipa samt kakfat 140 Parti 1 par cloisonne vaser, H15cm, Kina skål D13cm, 2st uppläggningsfat, Alka samt Bing & Gröndahl 13st jultallrikar, & Parti bl.a. Skateholmsljusstake, medföljande vaxljus, dörrhandtag mässing, kafferost med angrepp, m.m. 250 kr 142 2st stallfönster 80x79cm, glasskador samt rostangrepp 143 Barometer/termometer, H33cm, någon dekoration saknas samt hörnskål, bemålat och daterad 1920, monogram A.M, H66cm 144 5st bordslampor bl.a. Philips, art deco, rosa pantern ej komplett 145 2st bordsfotogenlampor, H51cm 146 Parti bl.a. coasters, karaff, lyktor, m.m. 147 Kunglig Dansk, jultallrik 1925, 1:a sortering samt Rörstrand, 7st servisdelar, Skåne 148 Parti leksaker bl.a. 4st Barbie Mattel, dockkläder, Lekoform, m.m. 149 Parti kaffeservis med blomdekor, 12st koppar med fat, 5st djupa tallrikar med guldkant samt 2st prydnadsfat 150 Parti bl.a. chokladkanna mässing, handspegel, Engströmer brikca Stockholm utställning 1930, salladsbestick, m.m. 151 Parti ytterfoder bl.a. Rörstrandia med botten krackeleringar, Gefle, m.m. samt Josef Ekberg, Gustavsberg, skål på fot, H13cm D20cm, spricka 152 Svaneholm kaffeservis, 12st koppar, 11st fat och assietter samt Schumann, 12st prydnadsfat 250 kr 153 Parti bl.a. Upsala- Ekeby moccaservis, Rörstrand barntallrik, m.m. 250 kr 154 Parti nysilver bl.a. kaffeservis, såsskål, m.m. 155 Parti porslin bl.a. Ilmenau m.m.

5 158 Auktion Parti 2st Pyro formar, D16 & 24cm, Dahl Jensen motivfat, Arabia 5st prydnadsfat, Pillevuyt servisdelar, Bing & Gröndahl vas och fat, Kunglig Dansk äggkoppar, m.m. 159 Parti glasföremål, slipade 160 Parti bl.a. Rörstrand moccaservis, terrin, minnestallrik, Rörstrand frisktallrikar, m.m. 161 Parti bl.a. Kina vas, Rörstrand ljusstakar, Tiara, hänkelvas, m.m. 162 Parti bl.a. bordsur Hamburg American Co, Kockums kanna med filter, äldre kameror, kaffeservis nysilver, jugend kanna, m.m. 163 Parti bl.a. Rörstrand vas, 1 par tennljusstakar, 1 par nysilverljusstakar, brevpress, fotoramar, m.m. 164 Parti nysilverföremål bl.a. Ingrid matbesticksdelar, kaktänger, kaffeskedar, m.m st remmare med påklippt dekor, H15cm samt parti äldre snapsglas 166 Parti bl.a. bordsur, Junghans tidtagarur, dekorationer till väggur, m.m. ett bordsur saknar framglas, årsur peldelfäste behövs bytas samt ytslitage, 2 lådor 167 Parti 8st dessertskålar, 6st likörglas, flerfärgat, vas samt vinkaraff med 4st vinglas på fot, bemålade 168 Ljusstake mässing, barockstil H38cm, bordslampa H36cm samt 4st kopparformar, D22-29cm 169 Parti orientaliskt porslin, skulpturer m.m. 170 Hörnkonsol, förgylld, H32cm L48cm, lagning par ytterfoder, D14 & 15,5cm, en med nagg, en med bottenspricka 172 7st cloisonneföremål, Japan/Kina, H1-15cm 250 kr 173 Kunglig Dansk servisdelar, 9 delar Princessa samt 13 delar Blå blomst, 1:a sortering 174 Rosenthal, 6st fruktassietter och 2st fat, Sanssouci, D31 & 32cm samt Aluminia terrin, D27cm 175 Matservis, Bernadotte, 12st förrättstallrikar, 12st mattallrikar, 12st djupa, 8st assietter, såsskål, bringare, 6st uppläggningsfat, 2st uppläggningsskålar 176 Flygsfors skål, 2:a sortering, H11cm D32cm samt Nittsjö fruktservis, 6st assietter med fat D33cm 177 Fyrklövern, Åsas tomtebad, 6st mattallrikar, 6st assietter, 8st vinglas med tomtemotiv samt 4st vinglas med dekor 178 Carl von Linne, Christineholm kaffeservis samt Bing & Gröndahl, kaffekoppar, Lucia 179 6st nysilverbrickor, L40-55cm 180 Parti bl.a. karaffer, Boda bonbonjär, 9st selterglas, någon med små nagg, slipad vas, m.m. 181 Parti glasföremål bl.a. bonbonjär, bringare, figurin, brevpress, skål på fot, m.m. 182 Parti bl.a. ljusplåtar, mässingsljusstakar, malmljusstakar, m.m. 183 Parti kopparföremål samt tennljusstakar bl.a. Edlunds silverfabrik 184 Parti orientaliskt porslin bl.a. cabaret, 1800/1900- tal, några delar med nagg par vagnslyktor med väggfästen, H45cm samt höghatt i kartong 186 Maraton, herrcykel, tal, ytslitage 187 Maraton, herrcykel, tal, baklampa med skada 188 Vägghylla, jugend L110cm samt vägghylla, möjligen Blå station, L142cm 189 3st bordsfotogenlampor varav 2 elektrifierade, H45, 46 & 58cm 190 Nils Landberg, Orrefors vas, H38cm, Kosta Boda skulptur i form av blomma, H16cm, Mats Jonasson, Målerås glasblock med innesluten tulpan, H20cm samt Tapio Wirkkala, Iittala, vas, H18cm, mynning med nagg 191 Skruf 8st ölglas, H19,5cm, Arvid Bryth skulptur, H43cm, nagg samt skulptur, H35cm 192 Parti väckarur bl.a. Prim, Hamburg American Co, Junghans m.m samt reseväckarur, ej kompletta samt skador 193 Parti bl.a. Carl Harry Stålhane, Rörstrand stengodsskål, 6st coctailglas, vaser, m.m. 194 Köpenhamns porslinsmåleri, moccaservis samt moccaservis majolika, möjligen Wien 195 Parti bl.a. figuriner, Danmark, lockaskar, Rosenthal, vaser, m.m st moccaserviser bl.a. Rosenthal, Dresden, m.m. 197 Erik Höglund glas, ett glas med spricka, 3st karaffer samt 6st glasfåglar, någon med små nagg 198 4st dalahästar, H7-16cm samt Orrefors/Kosta 6st glas 250 kr Sida 5 av 14

6 Auktion Woods & Sons, England, matservis, 12st mattallrikar, 12st djupa, 12st förrättstallrikar, 12st assietter, såsskål, bringare, fat, 2st skålar samt 6st uppläggningsfat Matservis med guld och kobolt blå dekor, 6st mattallrikar, 5st förrättstallrikar, 6st djupa, 5st assietter, terrin, såsskål, skål, 2st fat, 3st uppläggningsfat 238 Paraplyställ, gjutjärn, H71cm L57cm Sida 6 av Parti bl.a. Georg Jensen termos, Quack, Alessi uppläggningsskål, Super Star, Boda Nova saltkar, m.m. 202 Kunglig Dansk, fat + 2st djupa tallrikar, Vifte, D22 & 36cm, Blå blomst servisdelar samt Aluminia underlägg 203 Gefle servisdelar, Vinranka, slitage samt Gustavsberg 5st tekoppar med fat, Blå blom, fat med gulnad 204 Parti porslin, Kina och Japan 1800/1900- tal, skador 205 Glasservis Italien, 11st champagneglas, 3st grogglas, 12st vinglas, 5st konjaksglas, 4st whiskeyglas, 11st maderiaglas 206 Schumann fruktservis samt genombrutna fat och assietter 207 2st skomakarelampor varav en med hiss samt 2st lampkupor 208 Parti plåtburkar, slitage 209 Parti bl.a. telefon, vagnslykta, 1 par tennljusstakar, bilbok, m.m. 210 Parti 2st kopparkannor, H22 & 25cm, 2st bordslystrar varav en elektrifierad, tennterrin med lock samt 1 par tennljusstakar 211 3st ytterfoder, gjutjärn, H13, 22 & 31cm 212 Ivar Ålenius Björk, skulptur i form av byst, H22cm, liten nagg samt 2st vaser varav en Bavaria, H29 & 32cm 213 Gustavsberg, 3st ytterfoder, Empire, D15 & 17cm 214 2st ytterfoder med blomdekor, H16 & 21cm, en med liten nagg och glasyrspricka par ljusstakar, nysilver, H24cm 216 Vicke Lindstrand, Kosta glasblock, H15cm, kantnagg, Gustavsberg vinägerkanna, H19cm, Höganäs vas, H13cm samt figurin signerad JS, H17cm, slitage 217 Gustavsberg ytterfoder, Waldemarsudde, D12cm samt ytterfoder, omkring Gustavsberg, 2st ytterfoder, Empire, D17cm 219 Bertil Vallien, Boda skål, 2:a sortering, H14cm D18cm samt Orrefors ljuslykta, mässing och glas, H22cm st karaffer varav en Göran Wärff, Prins, H26 & 33cm samt 2st bringare, H20 & 21cm, en karaff med nagg Ingeborg Lundin, Orrefors, vas med graverad dekor, H7,5cm L13cm, Alvar Aalto, Iittala, 3st skålar L10cm samt konstglasvas, H9,5cm 222 Jie, 7st elefanter, H4-30cm 223 Parti bl.a. bordslyster med prismor, Paul Hoff figurin, Hummel väggrelief, Erik Höglund vas, m.m st s.k. snäckskalstavlor, Japan 69x40, 79x32 & 49x71cm 225 Hilding Engströmer, Gustavsberg, emaljtavla 30x20cm samt Goldscheider, väggrelief 9,5x11cm 226 Skålfat cloisonne, Japan med dekor av fågel i träd, omkring 1900, D30cm 227 Resekoffert 81x48x24cm samt Wasco, dammsugare, för funktionen ansvaras ej 228 Simon Gate, Orrefors vas, H24cm 229 Knud Kyhn, Kunglig Dansk, björn H8,5cm samt elefant vitmetall H20cm, en fot tilltryckts samt små bristningar 230 Gunnar Nylund, Rörstrand vas, Chamotte, H21cm, nagg på livet samt Göran Bäck, Arabia, vas H17cm 231 Swarovski häst H8,5cm, medföljande etui samt Orrefors, figurin H13cm 232 Rosenthal 2st vaser, H10 & 17cm, Lomonosov figurin, H11cm samt Jungfru Maria H34cm 233 4st konstglasvaser varav 2 möjligen Erik Höglund, H10-24cm 234 Mari Simmulson, Upsala- Ekeby, 2st fat D9 & 22cm samt Upsala- Ekeby 4st fat, D10cm 235 Edward Hald, Orrefors, vas med graverad dekor, H13,5cm D28cm samt 2st slipade skålar och vas, H10, 12 & 17cm 236 Philips, DVD- hemmabiosystem, modell HTS6600/12, för funktionen ansvaras ej 237 3st ytterfoder, gjutjärn, H19cm

7 Auktion Kosta, glasservis tal, 10st groggglas, 10st selterglas, 11st rödvinsglas, 11st vitvinsglas, 12st maderiaglas, 12st likögglas samt 11sr snapslgas Kosta, glasservis, Diamant, 12st vinglas H11cm, 11st selterglas H9cm, 12st sherryglas H8cm, 12st snapsglas H10cm, 11st likörglas H7cm Gullaskruf, glasservis, Carneval, 13st vinglas H14cm, 16st starkvinsglas H12cm, 15st snapsglas H13cm, 14st whiskeyglas H7cm 600 kr 242 Parti bijouterier 250 kr 243 Parti bijouterier bl.a. Pilgrim 244 Parti bijouterier bl.a. hänge i Dali stil samt smyckeskrin 245 Parti silversmycken bl.a. collier, armband samt parti bijouterier + 1 örhänge 18 K guld med sten, vikt 1,2g 246 Parti smycken, Snö of Sweden, Edblad, Pilgrim, Baglady 247 Parti bijouterier 248 Collier, 3 radigt med 14 K guld lås, ametistfärgade, L42cm par örhängen, 14 K guld, L3,5cm, total vikt 2,9g samt 2 stoppers i 18 K guld, total vikt 0,4g 250 Ring, 18 K guld med ametist, Stockholm strl 18mm, total vikt 4,4g 750 kr 251 Ring, 18 K vitguld med 6st diamanter, total vikt 0,06ct, strl 18mm, total vikt 2,1g samt ring, 18 K vitguld strl 20mm, vikt 3,7g, båda med gravyr kr 252 Armring, 18 K guld med pärla, stelt och delbart, Stockholm D6,5cm, vikt 11,4g kr 253 Ring, 18 K guld med akvamarinfärgad sten, strl 18mm, total vikt 2,1g 254 Ring, 18 K guld, strl 21mm, vikt 5,6g, gravyr 900 kr 255 Brosch, 18 K guld med slipad sten, D3cm, total vikt 3,5g 600 kr 256 Lapponia, ring, silver 1986, strl 17,5mm, vikt 6g 257 Hänge, 18 K guld med came, L1,3cm, total vikt 1g samt hänge, 18 K guld med slipade stenar resp. safirfärgad, L1cm, total vikt 1,3g 258 Wiwen Nilsson, brosch i form av gås, förgylld silver AN Lund 1955, nr. 8, L5,5cm, medföljande etui kr 259 Collier samt armband, silver 1958 Stockholm, L33cm D9cm 260 Armring, silver, D5,7cm, vikt Armring, silver, L21cm, vikt 100g 262 Armband, silver Gussi 1961 Malmö, fler färgade stenar, L19cm 263 Armband, silver 1973, L19cm, vikt 45g 264 Collier samt hänge, silver, L48 & 6cm, total vikt 25g 265 Parti silversmycken bl.a. Theresia Hvorslev hänge, 1 par örhängen med tigeröga, m.m st silverringar bl.a. Finland, Ryssland med niello dekor m.m. 267 Came med skuren, dekor och silverram L5cm samt 2st armringar, silver, Stela varav en signerad Annika D7cm 250 kr 268 Parti silversmycken 250 kr 269 Parti silversmycken, 3st pärlhängen samt bemålad pillerdosa + damfickur med klockkedja 270 Parti smycken, mestadels silver bl.a. 11st collier, örhängen, ring, m.m. 271 Victor Jansson, armring, silver 1971 Lindesberg, D6,3cm, silverhänge med rökttopas D4,9cm samt collier, silver, L60cm 272 Arvo Saarela, ring, silver 1971 Enköping, strl 18,5mm samt Bernt Högkvist, ring, silver med svart kula, strl 17mm, ställbar st silvercollier samt parti silverhängen, en collier med skada 274 Parti smycken bl.a. Kalevala, Dyrberg & Kern samt silvercollier och manschetter 275 6st ringar varav 5 silver 276 5st broscher bl.a. med ametistfärgade stenar, came, m.m. 250 kr 277 6st silverringar varav 2 med slipade stenar, strl 17-19mm 700 kr 278 9st silverringar med bl.a. ametistfärgad sten, varav en Stigbert, strl 17-19,5mm 279 2st lappknivar, halvhorn, total längd 25 & 26cm, en slida med spricka Sida 7 av 14

8 280 Auktion Parti skrin, Birgitta 11st kaffeskedar, träfigurin signerad AAP, attribut saknas H11cm, sigill, bränstämpel järn 319 Ljuskrona med droppformade prismor, barockstil, H49cm kr Sida 8 av Litet album blandade frimärken, tal 250 kr 282 Pärm med postfriska svenska frimärken, nominellt värde ca samt äldre svenska sedlar, nominellt värde 92 kr, även äldre utländska sedlar 283 Maskin för test av automatiska klockor, Bergeon, för funktionen ansvaras ej 800 kr 284 3st herrur, Tressa automatic, Wega samt Technos automatic 1960/70- tal, D3,5, 3,3 & 2,8cm, tillsynes ej fungerande 285 Tissot, herrur, Seastar Visodate D3cm, ej fungerande samt 2st fickur varav ett dam, båda med silverboetter, D3,4 & 4,7cm, ej fungerande 250 kr 286 Seiko, herrur med silverlänk, quartz och datum, D3,5cm, fickur, Vasa, D4,3cm samt damfickur med klockkedja, D3cm 287 Girard- Perregaux, herrur D3,2cm, medföljande tui samt förgylld extra länk, tillsynes fungerande st fickur med silverboetter bl.a. Lepine D4,5 & 4,7cm, tillsynes fungerande, en urtavla med liten skada 250 kr 289 2st fickur varav en nyckeldragare samt en med silverboett, en urtavla märkt Cote, D5 & 5,2cm, en urtavla med skador, delvis fungerande 200 kr 290 Omega, herrur, tal, Geneve, tillsynes fungerande 291 Damfickursverk monterat i bärnstensfärgat fodral, märkt DRGM D3,4cm, tillsynes fungerande 292 2st herrur 1960/70- tal, Certina Calender D3,5cm, urtavla med fläckar samt Zelda D3,2cm 293 Eterna- Matic, herrur tal, datum, D3,3cm, glas med mindre repor 294 Ebel, herrur med svart urtavla, tal, D3,3cm, tillsynes fungerande 800 kr 295 Omega, herrur med silverboett, tal D3cm, tillsynes fungerande kr 296 IWC, herrur 18 K guld, Flatlink quartz date D3,3cm, tillsynes fungerande kr 297 Ebel, herrur gulddouble, automatic tal, D3,4cm, tillsynes fungerande 298 Tissot, herrur, Seastar automatic date tal, D3,6cm, tillsynes fungerande, bruksrepor 299 Tag Heuer, herrur, Monaco chronograph date nr D3,4cm, medföljande etui och dokument, tillsynes fungerande, glas med hörn avnötning samt liten spricka kr 300 Bordsur, Japy Fils, Frankrike, talets andra hälft, förgylld metall, H27cm L39cm, pendel saknas kr 301 Bordspendyl, bronserad metall och alabaster, omkring 1900, H29cm L41cm, pendelfjäder av, pendel saknas kr 302 Bordspendyl med dekor av pojke och get, urverk märkt Vincenti & Cie, förgylld mässing, Frankrike, H40cm, pendel saknas samt glaslucka saknas kr 303 Väggur, nyrenässansstil, H89cm, torrspricka och mindre angrepp 304 Väggur, ek H62cm samt väggur, nyrenässansstil, H93cm, små skador 600 kr 305 Väggur, Junghans, jugend, H89cm 306 Väggpendyl, förgylld, H58cm 307 Väggur, Junghans, nyrenässansstil, H79cm, mindre ytslitage 308 2st väggpendyler varav en med batteriverk, förgyllda, H56 & 49cm 309 Väggur, nyrenässansstil, H82cm, ytslitage 310 Väggur, nyrenässansstil, Junghans, H103cm, en visare lös, torrspricka samt ytslitage och krön saknar en dekoration 750 kr 311 Lodregulator, Gustav Becker, nyrenässansstil, H140cm Pendelur med lod, senare fodral med intarsia, H90cm, urtavla med krackelering, fanerskador samt mindre ytslitage 313 Lodregulator, nyrenässansstil, H142cm, pendel med lagning på fästet samt en dekoration med lagning Lodregulator, jugend, Gustav Becker, H125cm, trä med visst angrepp, torrsprickor samt en sido list av Lodregulator, nyrenässansstil, H127cm, trä med visst angrepp samt liten dekorationsskada kr 316 Lodregulator, nyrenässansstil, H115cm, trä med visst angrepp kr 317 Bordsur med bronserade beslag, H31cm 318 Ljuskrona med kran, 5 ljusarmar samt medföljande 5st ljusmanschetter med prismor, H50cm

9 320 Takampel, Karl- Johan, 5 ljusarmar, D58cm 321 Ljuskrona, Gustavianskstil med blå glasinsats, H73cm kr 322 Ljuskrona, H51cm 323 Ljuskrona, empirestil, H71cm Hängfotogenlampa, mässing, H88cm 325 Golvlampa, tal, 5st ljusarmar samt belysning uppåt, H168cm 326 Golvlampa tal, H161cm 327 Atelje Lyktan Åhus, 1 par vägglampor, mässing och glas, D27cm, ett glas med mynningsnagg 328 Ljuskrona med krans, H33cm samt vägglampett med droppformade prismor, H33cm 329 Ljuskrona med prismor, D36cm 330 Ljuskrona med prismor, D36cm 331 Ljuskrona med prismor, D48cm 332 Hans Agne Jakobsson, golvlampa 1960/70- tal, H120cm, ytslitage 333 Ljuskrona med prismor, D36cm samt vägglampett med prismor, H24cm 334 Carl Fagerlund, Orrefors, taklampa 1940/50- tal, D60cm, några kantnagg 335 Väggspegel, förgylld ram, H74cm L65cm 336 Väggspegel med förgylld ram, H76cm L61cm 337 Väggspegel, rokokostil med förgylld ram, H65cm L57cm, ett hörn med lagning 338 Spegellampett, sengustavianskstil, förgylld mässing med prismor, H83cm L36cm, sannolikt en dekoration med lagning 800 kr 339 Molsson, 4st oljor, motiv från Lund 33x41cm, oramade 340 Ilse Escobalets, akvarell 29x35cm samt 4st akvareller på textil, Japan signerad 29x22cm 341 Molsson, 4st oljor, 3st med motiv från Lund 32x40 & 39x41cm 342 Knut Grane, 2st litos, E.A. 39x39cm & 42/100 34x34cm samt Rune Söderqvist, 2st litos, 96/220 43x32 & 44/220 49x32cm 343 Bertil Herlow- Svensson, lito, EA 64x47cm samt tryck efter Andy Warhol, 63x63cm 344 Reinhold Ljunggren, lito, 144/350 39x25cm, Lennart Gram, lito 30x23cm samt Rune Pettersson, lito, 43/110 42x57cm 345 Anders Österlin, 2 signerade planscher 1971, 68x78cm samt 65x198cm, revor samt slitage, en plansch oramad 250 kr 346 Brita Hansson, lito, 56/260 70x35cm, tryck efter Gustave Brisgand, omkring x28cm, Per Medstrand, 2st etsningar, 177/225 9,5x12cm och 93/225 8,5x6cm, fototryck, signerat x23cm samt lito, signerad 1993, 20/110 26x32cm 347 Jörgen Fogelqvist, 3st litos, 4/75 27x36cm, inseksrester samt viss gulnad 450 kr 348 Axel Olsson, olja, Landskap 20x44cm, I. Meyer- Ahlenius, olja, Kust med björkar 1952 samt Alf Johansson, olja, Motiv från Cordoba x44cm 349 Vercruyce, lito, 65/500 17x23cm, Biani, lito, 74/420 20x28cm, glasskada, lito, signerad VH, 7/400 16x23cm samt lito, signerad, 478/500 23x17cm 350 Arne Aspelin, olja, Landskap med hus 33x63cm samt Louis Zelig, 2st oljor, 58x23 & 24x64cm 351 Olof Sahlin, gouache, stillben 39x29cm, J. de Herder, olja, fårvallare i skog 34x47cm samt C.O. Larsson, olja, landskap x39cm 352 Lasse Åberg, lito, Birdies, E.A. 45x35cm 353 Lennart Rosensohn, lito, 27/200 65x54cm samt Roland Kempe, lito, 288/310 36x52cm 354 Vertikalmålning på rulle, Japan signerad, dekor med landskap och figurer, 170x63cm, veck och slitage 355 Vertikalmålning på rulle, Japan signerad, dekor med fiskar 170x63cm, veck och slitage 356 Vertikalmålning på rulle, Japan signerad, dekor med tupp vid träd, 170x63cm, veck och slitage 357 Roland K. Nilsson, olja, komposition 32x54cm 358 Lars Andersson Bjönni, olja, landskap 34x32cm samt Brita Streijffert, olja, torghandel x34cm 359 Bengt Orup, lito polymtyk, 90/200 25x23cm kr 360 Sven Erixson, X- et, lito, 444/750 38x46cm samt Jörgen Fogelqvist, lito, 639/750 36x46cm Sida 9 av 14

10 361 Lennart Aschenbrenner, lito, 107/125 45x65cm samt Leopold Fare, lito, 58/150 63x48cm 362 Max Walter Svanberg, lito, 204/250 48x38cm 800 kr 363 Jörgen Fogelqvist, lito, 22/250 39x59cm 364 Roberto Matta, etsning, 8/125 49x68cm kr 365 Ulf Trotzig, lito, 68/125 31,5x26,5cm samt lito, 108/150 31x19,5cm 366 Waldemar Kjällkvist, olja, Göteborgsmotiv x61cm 367 Georgij Fetxo, olja, motiv Cadaques Spanien x105cm 368 Frans Gard, olja, Solbelyst kust med tallar, 91x63cm 369 Richard Davies, lito med relief, 8/35 42x58cm samt Hachiro Kanno, etsning, E.A. 49x39cm 370 Eric Cederberg, olja, Skördelandskap x39cm (D) 371 Boris Ninemae, olja, motiv från bohuslän 49x60cm 372 Eric Detthow, olja, Landskap 36x53cm 750 kr 373 S. Jonzon, olja, landskap x67cm, duk med liten lagning 374 Richard Björklund, olja, Skördelandskap 45x60cm (D) 375 Olle Idevall, blandteknik, komposition med sol och figurer 69x48cm 376 Dickmann, olja, väderkvarn 64x46cm samt olja, signerad 1995, interiör med kvinna 58x48cm 377 A.W. Berggren, 2st oljor, Stilleben 26x20 & 31x22cm 378 Karl- Erik Lundberg, Ledde, olja, motiv från Lund 28x38cm, ramskada 379 Hans Ripa, 2st oljor, Stillben 45x37cm 380 Osvald Rasmussen, olja, Gård med höns 57x67cm 381 Karl- Erik Lundberg, Ledde, olja, motiv från Lund 33x40cm 382 Robert Ohlen, 2st oljor, Fiskebåtar 30x18cm 800 kr 383 Ragnar Nyberg, olja, Hamnliv x70cm 384 Gerhard Karlmark, olja, Moses i vassen 44x49cm 385 Janne Martin, 4st litos, 32x34cm, oramade 386 Reuben Hedin, olja, motiv från Öland 46x44cm samt Beppe Wolgers, signerat tryck, 302/500 38x46cm 387 Martin John Tengberg, olja, skånskt landkskap 35x45cm samt Göte Svensson, olja, vinterlandskap 49x58cm 388 Bernard Neuman, 2st oljor, Stilleben x38cm samt hamn x45cm 389 Karl Lundborg, olja, motiv från Lindby- Skurup 33x63cm (D) kr 390 Jean Rosengren, 2st oljor, monogramsignerade J.R, landskap 21x27 & 23x33cm 391 Ikon, 1800/1900- tal 26x22cm 392 Sven Moell, olja, Göteborgshamn 42x38cm 393 Poul Rönne, olja, Interiör 45x35cm, fläckar 394 Erik Cederberg, olja, Stillben 18x23cm (D) 395 Karl- Erik Lundberg, Ledde, Grynmalargatan Lund 39x31cm 396 Bengt Lindström, lito, 29/100 69x50cm 800 kr 397 Ursula Broll- Urbanowicz, olja, ej signerad, baksida med etikett, komposition x99cm 398 Paprowicz, olja, komposition x99cm, duk med liten lagning 399 Marc Chagall, inramad plansch, Au- Dessus De Paris, 125x90cm 400 Mijo Kovacic, 2st litos, 116/200 47x45 och E.A. 48x41cm 401 9st Lundakarnevals affischer, 1958, 62, 74, 78, 82, 86, 90, 94 och 98 samt affisch Malmö Jazzfestival 1973, en affisch oramad samt en med glasskada par Göteborgsstolar, mindre ytslitage 403 Byrå, nyrokokostil, 2 lådor, H82cm L98cm, B50cm, små faner skador par sidobord, Gustavianskstil med bronserade beslag, H54cm L49cm B36cm 405 Salsskåp, AB J.O. Carlssons, Vetlanda, brickmärkt, H164cm L106cm B43cm, mindre ytslitage samt en innerlåda saknas 406 Drängaskåp med svarvade pelare, H146cm L76cm B50cm, mindre kantavslag samt ytslitage Sida 10 av 14

11 407 Hörnskåp, ej komplett möjligen ovandel, allmogemålat, H128cm L89cm, mindre avslag samt ytslitage 408 Byrå med 4 lådor, omkring 1900, H105cm L95cm B48cm, mindre ytslitage 409 Spegelbyrå, nyrokokostil med skuren dekor, H206cm L96cm B52cm kr 410 Sybord H6cm L44cm B32cm samt pelarbord, rokokostil, H58cm L70cm 411 Toalettbord med spegel och pall, rotting, H94cm L100cm B46cm 412 Radiogrammofon, Tjerneld, H86cm L84cm B38cm, medföljande original kvitt, inköpt för ! för funktionen ansvaras ej samt luckfästen med skada" 413 Hörnsoffa med lösa ryggstöd, 1950/60- tal 800 kr 414 Salongssoffa, Oscarianskstil, L125cm, ytslitage par sidobord, rokokostil med bronserade beslag, H55cm L53cm, mindre ytslitage 250 kr 416 Tevagn med intarsia samt fällbara sidor, H71cm L77cm 417 Soffbord, mahogny, nyrokokostil, H63cm L96cm 418 Salongsgrupp, Karl- Johanstil, gulklädsel med bronserade beslag, soffa L175cm samt 2st karmstolar kr 419 2st brickbord s.k. butlertray, H53cm L cm samt H52cm L cm, stora bordet med repor 420 Väggskåp, H170cm L42cm 421 Pall med skinnsats, tal, H38cm D70cm 422 Piggtittare, Oscariansktil, H76cm L48cm 423 Pelarbord med stol, broderad sits, rokokostil, H64cm D55cm samt 1 par stolar, nyrokokostil med broderade sitsar par karmstolar, rokokostil med grön klädsel par karmstolar, lantlig rokokostil 426 Seniorfåtölj, ställbar samt gott skick 427 Fåtölj, möjligen Bergendahl Dux, ytslitage, sits med fläck 428 Stol, Gustaviansk, tal, provinsarbete, ytslitage 429 2st stolar, barockstil med skuren dekor, mindre ytslitage 430 Emmafåtölj med grön klädsel 431 Carl Malmsten, soffa och fåtölj, Hemmakväll, L167cm Karmstol, rokokostil, sits något nedsutten 433 Carl Malmsten, fåtölj, Farmor, brickmäkt kr 434 Carl Malmsten, fåtölj, Farmor, brickmäkt kr 435 Salongssoffa, nyrokoko med skuret krön, L172cm B84cm 800 kr 436 Vagga, omkring 1900, H50cm L79cm B44cm, mindre ytslitage 437 Sidobord efter Gillis Lundgren, Lövbacken IKEA retro, H51cm L76cm 250 kr 438 Sidobord efter Gillis Lundgren, Lövbacken IKEA retro, H42cm L105cm 439 Byrå, rokokostil med stenskiva och intarsia samt bronserade beslag, H79cm L101cm, ytslitage samt en låda med litet avslag kr 440 Skrivsekretär, Gustavianskstil, H108cm L95cm B45cm 441 Damskrivbord med gallerkant, jugend, H117cm L89cm B59cm, ytslitage 442 Skrivsekretär, Gustaviansktil med bronserade beslag, H115cm L78cm B41cm 443 Atenienn, Oscarianskstil, H169cm L61cm B38cm, ytslitage 444 Matsalsmöbel, Gustavianskstil, 4st stolar med bord och 3 inläggsskivor, H71cm L cm, 2st pallar samt skåp, H174cm L116cm B46cm Sekretär, tal, invändig dörr med tryckt dekor av uniformerad herre, H110cm L103cm B49cm, ytslitage samt torrspricka 446 Byrå med stenskiva, Gustavianskstil och bronserade beslag, 3 lådor, H70cm B30cm L50cm 447 Robin Day för Arkanna, pelarbord, Tulip, glasfiber skiva på metallfot, H52cm D45cm 448 Byrå, rokokostil med stenskiva och bronserade beslag, 2 lådor, H68cm L66cm B35cm, solblekt 449 Skrivsekretär, holländskstil med intarsia, H86cm L87cm B39cm, torrsprickor 450 Skrivbord, nyrenässansstil, H73cm L125cm B58cm, ett hörn med lagning samt torrsprickor Sida 11 av 14

12 451 Soffbord, Tibro, med utdragbara svartlaminerade skivor, tal, H50cm L159cm, ytslitage och repor 452 Soffbord med njurformat glasskiva, H44cm L130cm 453 Carl Malmsten, soffbord, Alltid redo, brickmärkt, ek, H59cm L124cm B59cm 454 Handknuten matta, Kirman, 248x145cm, fransslitage 455 Handknuten matta, Saruk mönster, 181x122cm, fransslitage 456 Handknuten gallerimatta, Hamadan 300x75cm 457 3st kina mattor, 137x69, 92x59 & 93x61cm 458 Handknuten matta, Hamadan 85x54cm samt gallerimatta, Keyseristil 184x65cm 459 Handknuten matta, anatolisktmönster 181x122cm 460 Handknuten matta, medaljongmönster 125x74cm samt matta, Kina 155x92cm, båda med fransslitage 461 Handknuten matta, Afghan 215x141cm 462 Handknuten matta, Hamadan 202x138cm 463 Matta, Kina, polykrom blomdekor på blå botten 203x136cm 464 Matta, Kina, blomdekor på grön botten 279x183cm, några fläckar samt fransslitage 465 Handknuten matta, Veramin mönster, 349x248cm kr 466 Röllakansmatta kr 467 Märta Måås Fjätterström, röllakansmatta, möjligen komponerad av Kaisa Melanton, signerad MMF/KM, 198x119cm, fransar avkortade kr 468 2st kristallskålar varav en gröntonad, D23 & 26cm samt pressglasskål på fötter, blåtonad D20cm 250 kr 469 Erik Mornils, Nittsjö, servisdelar allmogestil, 12st assietter D19,5cm, 10st djupa D18cm, 1st uppläggningsfat D34cm, 2st uppläggningsskålar D24 & 32cm, vas H16,5cm samt 1 par ljusstakar H17cm 470 Parti bl.a. Rörstrand uppläggningsskål, Willow, Bavaria kaffeservis, 14st koppar med fat, Royal Albert kaffeservis, m.m. 471 Parti bl.a. glasservis, slipade, karaffer, proppnagg, kaffekanna, m.m. 472 Bosch, hushållsassistent med tillbehör, för funktionen ansvaras ej 250 kr 473 Herrgårdsur, Junghans, H81cm, inget fäste till krön samt pendel med skada 200 kr 474 Parti väggur bl.a. Westerstrand, FHS m.m. samt reservdelar bl.a. väggurs fodral, urverk m.m, slitage samt ej kompletta 475 Elbogen figurin, H35cm samt 1 par bordslampor, H31cm 476 Parti spegellampett, 2st ramar samt 2st äldre plåtburkar 477 Noritake, choklad/teservis, Spring Garden, 11st koppar, 12st fat, 12st assietter, mjölkkanna, sockerskål 250 kr 478 Parti bl.a. fat, Upsala- Ekeby och Rörstrand, figuriner Söholm, Jie, m.m. 479 Parti figuriner bl.a. Goebel, Nadar, m.m. 480 Parti bl.a. Rosenthal fat, Rosenthal moccaservis delar, Kaiser vas, Hutschenreuther assietter och fat, tekanna orientalisk, m.m. 481 Parti Rörstrand vas, jugend H12cm, 6st tallrikar med dekor av fiskar, 2st bringare samt 2st såskannor 482 Parti bl.a. glasassietter, tennljusstakar, vaser, kvidinge, m.m., ytslitage 483 Parti inredningsföremål från Living and Room samt pläd 250 kr 484 Allan Erwö, olja, Stilleben med kanna 28x55cm, Viktor Rasmussen, olja, Stilleben 13x13cm, Criten, olja, vinterlandskap med rådjur 48x59cm samt Zipi Volsner, olja, modell i skog x60cm 485 Arabia servisdelar, Arctica, 6st assietter, 6st djupa, 1st uppläggningsfat, 1st uppläggningsskål, lockkarott samt 2st ytterfoder, Suvi, H10cm D14cm 486 Hackefors, fruktservis, 11st assietter med fat, tennterrin samt Höganäs 9 servisdelar 487 Thomas kaffeservis samt Heinrich moccaservis 488 Parti bl.a. Rörstrand bonbonjär, nagg, Napoli fat, Rosenthal ljusstakar, m.m. 489 Glasservis sannolikt Johansfors, 21st maderiaskålar, 5st starkvinsglas, 2st likörglas, olika dekor, 7st selterglas samt 14st likörglas 490 3st teserviser Japan, ej kompletta, skål samt sakekoppar, 2 lådor 491 Parti glasföremål bl.a. Orrefors skålar, saltkar, karaffer bl.a. Holmegaard, ett saltkar med nagg, propp saknas Sida 12 av 14

13 492 Parti bl.a. moccaservis, jugend, Arabia burkar, träkärl med spricka, m.m. 493 Parti bestick bl.a tal, m.m. 494 Parti bl.a. fotoramar, vas, bonbonjärer, miniatyr strykjärn, espressoset, Rörstrand vas, m.m, en bonbonjär med glasyrsprickor och små nagg 495 Parti bl.a. blåvita krus, moccaservis, Rörstrand vas, porslin kaffefilter, bonbonjär, m.m. 496 Parti bl.a. figuriner, Orrefors highball glas varav 2 med mynningsnagg, karott med lock samt nysilverbricka L50cm 497 Parti karaffer, någon propp saknas, fiskgryta i koppar samt uppläggningsfat 498 Parti glasföremål Böhmen bl.a. lockpokaler, m.m, skador 499 Parti bl.a. Orrefors skålar, brevpress, figuriner, m.m. 500 Parti bl.a. Erik Höglund 3st fat, Rörstrand vas och fat, Gunnar Nylund skål, 1 par ljusstakar, m.m. 501 Bohemia tallrik 6 + 6st, Royal Orchid kaffeservis samt Romanov kaffeservis 502 Rörstrand servisdelar, Elisabeth, 8st assietter, 5st djupatallrikar samt Arabia servisdelar, bringare och 2 terriner med lock 503 Parti konstlgas bl.a. vaser, glasassietter, någon med små mynningsnagg 504 Nils Johan knivset, Arabia skål, 6 kaffekoppar med fat samt grillspett 505 Parti konstböcker m.m., 7st 250 kr 506 Parti böcker bl.a. Stagelius samlade skrifter, Allhem, historiaböcker, konst, m.m. 507 Arne Darnell för Hammarplast, termos, Quadrat, liten mynningsnagg 200 kr 508 Valdemar Öberg, 4st oljor, Landskap 43x58, 44x54, 38x58 samt 58x71cm 509 Olsvag, lito, 190/200 52x71cm, Kaj B., lito, 33/290 35x56cm, båda med insektrester samt tenntavla Tyskland 23x30cm 250 kr 510 A. Carlo, olja, interiör med kvinna 59x49cm samt äldre oljetryck 38x29cm, ramslitage 511 Parti 2st frimärksalbum Sverige 5 öre grönt, klipp, tomma album, m.m. 250 kr 512 Parti mynt och sedlar samt lokalmynt Trelleborg 100 kr 1977 och 1 kr Parti blandade frimärken 250 kr 514 Parti vykort, mestadels topografier, ca 600st 515 Parti bl.a. skrin, vattenpass, porslinsdocka, m.m. 250 kr 516 Parti bl.a. dosor, GAB bronsskål, kamera, ask, m.m. 517 Parti bijouterier bl.a. silverarmband 518 4st frimärksalbum bl.a. Polen, Tyskland, m.m. 519 Parti bijouterier, örhängen bl.a. Pilgrim samt parti damur, Casio m.m. 520 Parti bl.a. digital skjutmått, räknestickan, passare set, m.m. 521 Parti frimärken och vykort, delvis äldre 522 Parti vykort, brev, album m.m, även äldre, 2 lådor 250 kr 523 Alf Stridfeldt, 4st serigrafier, Kattliv 40x55 & 55x40cm 524 Parti äldre kopparmynt, medaljer samt tyska mynt 250 kr 525 Parti sedlar bl.a. svenska nominellt värde 225 kr, delvis med slitage samt brev från Falklandsöarna kr 526 2st myntsamling från Salomonöarna och Papua Guinea, delvis silver st moccaskedar, silver tal, L10cm, total vikt 106g samt 1 par ljusstakar, silver, fyllda, H8cm, en med gravyr 528 Väggur, Gustav Becker samt höghatt 529 Parti mynt i album, delvis innehållande kopparmynt, m.m. 200 kr 530 Brio, gåvagn + klotssats, en fästskruv saknas samt mindre slitage 250 kr 531 4st album första dagsbrev samt album frimärken DDR 532 Parti Rörstrand 9st servisdelar, Taffel, Nespresso maskin, elektronisk knivslip samt Canon kamera. För funktionen ansvaras ej 533 Parti Tapio Wirkkala, Iittala fat, Solaris D35cm, Kosta ishink, karaff, fiskbestick i etui samt 44 delar besticksdelar 534 Parti Alessi 2st uppläggningsfat, 1 par mässingsljusstakar, träfigurin, vas samt krus Sida 13 av 14

14 535 2st skinnportföljer, tal, visst slitage 250 kr 536 6t pärmar Förstadagsbrev bl.a. OS 1988, viss nikotindoft 250 kr 537 Parti bijouterier samt parti armbandsur 250 kr 538 DKNY aftonväska, H10cm L17cm, Versace 9st miniatyr parfymflaskor, smyckeskrin H16cm L24cm B15cm samt plånbok 539 5st pärmar, myntbrev från hela världen, viss nikotindoft 540 Philips radio, H40cm L52cm, ytslitage samt för funktionen ansvaras ej 541 3st äldre oljetryck med stilleben 30x40cm, 2 tavlor med ovala ramar samt väggspegel, Gustavianskstil, H44cm L47cm, torrsprickor 542 Jan- Anders Hansson, etsning, 4/10 16x42cm, tryck efter Knud Hougart 64x48cm samt inramad Amerikaflagga 55x75cm 250 kr 543 Jörgen Fogelqvist, lito, 255/260 38x49cm, glasskada, Åke Holm, signerat tryck 59x42cm, Olaf Storö, lito, 22/120 31x22cm samt lito, signerad 18x24cm 544 Bengt Ossler, olja, Komposition 34x27cm, Eva Holmer Edling, etsning, 4/100 14x14cm, Gustav Rudberg, lito, 223/310 37x53cm samt lito, signerad, 3/20 36x51cm 545 Väggspegel, tal, H105cm L85cm 546 Peter Elfman, akvarell, domherre i träd 29x53cm samt Peter Göransson, 2st teckningar 22x31cm Beck & Jung, signerad plansch 84x62cm, Hasse Hasselgren, etsning 25x30cm samt Nobu Ota, lito 39,5x53cm 548 Gustav Arne, lito, 31/150 37x26cm, Roland K. Nilsson, lito, 8/230 42x54cm, Nes Lerpa, lito, 113/120 25x18cm, Sune Rudnert, lito, 45/200 14x17cm samt Gerda Åkesson, lito, 171/225 23x19cm 549 Beck & Jung, signerad plansch, Vouge plansch samt äldre karta över Malmö, 62x50, 45x65 & 40x33cm 250 kr 550 Olle Berthelius, olja, landskap 48x59cm samt 2st textilmålningar varav en signerad Katik Läntang, Asien 47x38 & 99x74cm 551 Pehr Eklund, olja, landskap x33cm, Anders Wallin, olja, Piprökande herre x23cm samt Bosse Erving, olja, motiv från Såganäs x80cm 552 Janeric Johansson, lito, 178/195 29x24cm, Reinhold Ljunggren, lito, 268/300 19x27cm samt lito signerad, 126/200 25x31cm 553 Hylla, stringmodell, 6st hyllpland, 4st gavlar, ytslitage 554 Parti bl.a. bijouterier, silvermedalj vikt 39g, silvermynt 2 kr 1921, damur, m.m st frimärksalbum bl.a. DDR, Frankrike, Island, m.m st frimärksalbum, mestadels Sverige och Norden samt ett tomt album 557 4st frimärksalbum, mestadels England samt tomt album Hong Kong 558 2st frimärksalbum, Sverige, delvis postfriskt samt Danmark 250 kr 559 Parti frimärken, delvis äldre 560 Göte Svensson, 3st oljor, Landskap 49x59, 45x53 & 49x68cm 561 5st linnedukar bl.a. 240x120, 200x120 & 180x140cm 562 2st linnedukar varav en 202x184cm, monogram 563 Safaristol, tal, klädsel med viss patina 564 Bordsfotogenlampa, elektrifierad, H62cm 565 Parti äldre brev, kort, m.m delar silverföremål, sockerskål, gräddsnipa samt ask, total vikt 167g Sida 14 av 14

Auktion 2015-08- 29. Sida 1 av 17

Auktion 2015-10- 31. Sida 1 av 17

85 Carl Harry Stålhane, Rörstrand vas, 1:a sortering H11cm samt Gunnar Nylund Rörstrand, vas 1:a sortering. 800 kr

85 Carl Harry Stålhane, Rörstrand vas, 1:a sortering H11cm samt Gunnar Nylund Rörstrand, vas 1:a sortering. 800 kr 1 Lladro gurin, eskimå, H26cm 500 kr 2 Lladro gurin, eskimå, H29cm 500 kr 3 Skålfat, Kina omkring 1900, dekor med fåglar och växter, D40cm 4 2st vaser, Böhmen, H36 & 50cm 300 kr 5 Timo Sarpaneva & Tapio

1000 kr. 22 Oiva Toikka, Nuutajärvi, Notsjö, glaskub 843/2000 1982, innesluten polykrom dekor, H7,8cm L8,5cm 1000 kr 1 Legras St Denis-Paris, vas, överfångsglas med dekor av ekollon och löv i guld och silver mot grön fond, H13cm L16cm, fotring med obetydligt nagg 2 Sven Palmqvist, Orrefors, vas, Kraka, signerad ORREFORS

300 kr. 500 kr. 400 kr. 800 kr

300 kr. 500 kr. 400 kr. 800 kr 1 Alfredo Häberli, Georg Jensen, salladsskål D28cm, medföljande kartong 400 kr 2 Bordsfotogenlampa, majolika, H55cm, kupa med nagg 3 Lladro, ytterfoder i form av sk, H25cm 400 kr 4 Anna-Lisa Thomson, Upsala-Ekeby,

kopp med fat, Blå eld skål H8cm samt 6st glöggmuggar, lingon 175 Parti glasföremål bl.a. Kosta Boda ljusstakar, FM glasdjur, m.m.

kopp med fat, Blå eld skål H8cm samt 6st glöggmuggar, lingon 175 Parti glasföremål bl.a. Kosta Boda ljusstakar, FM glasdjur, m.m. 1 Carl Harry Stålhane, Rörstrand, stengods vas, 1:a sortering, H27cm, obetydlig fotringsnagg 500 kr 2 Karl Otto Johansen, Bing & Gröndahl, hästhuvud 7001, stengods, H40cm, ett öra med litet nagg 1000 kr

48 Bertil Vallien, Kosta Boda miniatyr båtskultur, signerad Kosta Boda BV L10cm, litet obetydligt 500 kr nagg samt 8 delar glas, mestadels

48 Bertil Vallien, Kosta Boda miniatyr båtskultur, signerad Kosta Boda BV L10cm, litet obetydligt 500 kr nagg samt 8 delar glas, mestadels 1 Gunnar Nylund, Rörstrand, stengods kanna, H27cm 800 kr 2 Lladro gurin, eskimå, H26cm 500 kr 3 Erik Höglund bordslampa med Josef Frank skärm, Primavera H27cm 300 kr 4 Lladro gurin, eskimå, H30cm 500 kr

Auktion 2013-06-26 1 (7)

Tid & Smycken i Sverige AB i konkurs 2015-03-14

46 1 par ljusstakar, silver, total vikt 307g 1000 kr 47 Fat, silver, relief dekor av blommor, L20,5cm, vikt 176g 600 kr 48 Bägare, silver, invändigt f

46 1 par ljusstakar, silver, total vikt 307g 1000 kr 47 Fat, silver, relief dekor av blommor, L20,5cm, vikt 176g 600 kr 48 Bägare, silver, invändigt f 1 Personbil, Volvo 850 GLT 2.5, 4 dörrar, manuell bensin, årsmodell 1996, mörkblå, mätarställning 19600 5000 kr km, 2 tidigare ägare, medföljande besiktningsprotokoll med 2 angivna brister. 1. Krängningshämmarestag

400 kr. 400 kr. 800 kr

400 kr. 400 kr. 800 kr 1 Allan Schar för Georg Jensen, kanna Madame Ibis stål, H37, obetydligt använd 2 Kara, Italien, H46cm, invändigt med beläggning 3 Piet Hein, 1 par ljusstakar Saturnus stål, H36cm 300 kr 4 Georg Jensen,

48 Bing & Gröndahl 2st fåglar 1:a sortering H7 & 14cm samt Goebel 2st fåglar H7 & 8cm 49 Julia Limpke, Goebel 3st guriner, H14, 15 & 23cm 50 Schaubach

48 Bing & Gröndahl 2st fåglar 1:a sortering H7 & 14cm samt Goebel 2st fåglar H7 & 8cm 49 Julia Limpke, Goebel 3st guriner, H14, 15 & 23cm 50 Schaubach 1 Royal Dux, gurin, knäböjd kvinna, H23cm 800 kr 2 Gusum, Metallslöjden, ljusstake mässing, 5 ljusarmar, H21cm L36cm 3 Lalique, skål, Nemours, signerad Lalique France, H10cm D25cm 1000 kr 4 Ulrica Hydman

133 Wendt & Kuhn, speldosa, H26cm 500 kr 134 Tomte, 1800/1900-tal, H30cm, små nagg 800 kr

133 Wendt & Kuhn, speldosa, H26cm 500 kr 134 Tomte, 1800/1900-tal, H30cm, små nagg 800 kr 1 Goldscheider, gurin, Art Deco, H23,5cm, ngrar med lagningar/ngers restored 500 kr 2 Bing & Gröndahl 2st guriner, Kvinna med gitarr H25cm samt Man med banjo H28,5cm, 1:a sortering 800 kr 3 Jens Jakob

1 Lisa Larson, Gustavsberg, gurin, Dora, H27,5cm 1800 kr 2 Wiktor Berndt, Flygsfors, glasskulptur, underfång i lila, signerad Flygsfors-59 BERNDT,

1 Lisa Larson, Gustavsberg, gurin, Dora, H27,5cm 1800 kr 2 Wiktor Berndt, Flygsfors, glasskulptur, underfång i lila, signerad Flygsfors-59 BERNDT, 1 Lisa Larson, Gustavsberg, gurin, Dora, H27,5cm 1800 kr 2 Wiktor Berndt, Flygsfors, glasskulptur, underfång i lila, signerad Flygsfors-59 BERNDT, H37cm 3 Lladro, skål i form av ickhuvud, H17cm D12,5cm

300 kr. 300 kr. 21 Alvar Aalto, vas med vitt underfång, Savoy, H12cm samt vas, jugend bemålat glas, H15cm, liten mynningsnagg.

300 kr. 300 kr. 21 Alvar Aalto, vas med vitt underfång, Savoy, H12cm samt vas, jugend bemålat glas, H15cm, liten mynningsnagg. 1 Karl Tutter, Hutschenreuther, gurin, älg, H20cm 500 kr 2 Meissen, guringrupp, amingos, 1:a sortering H28cm 400 kr 3 Bing & Gröndahl gurin, fågel, 1:a sortering H21cm 400 kr 4 Lisa Larson, Gustavsberg,

124 Rosenthal kaeservis, Maria, 12st koppar, 12st fat, 11st assietter, kanna, sockerskål samt gräddsnipa 400 kr 125 Rosenthal mat och kaeservis, 12st

124 Rosenthal kaeservis, Maria, 12st koppar, 12st fat, 11st assietter, kanna, sockerskål samt gräddsnipa 400 kr 125 Rosenthal mat och kaeservis, 12st 1 KPM Tyskland, lockurna med blomdekor, hänklar med dekor av faun i relief, lockknopp med ros i relief, 800 kr H30cm, blomnagg, hänkelblad restaurerad/restoration 2 Piet Hein, 3st ljusstakar stål, H21,

Förteckning Jul_Nyårsauktionweb

93 Gunnar Hansson Lomma vas H20,5cm samt tekanna 400 kr 94 Lockurna, Kina med växtdekor 1800-tal, lock med lagningar och skador, H25cm D23cm 500 kr

93 Gunnar Hansson Lomma vas H20,5cm samt tekanna 400 kr 94 Lockurna, Kina med växtdekor 1800-tal, lock med lagningar och skador, H25cm D23cm 500 kr 1 Eichwald, Bloch & Co, vas jugend, dekor med orkideer, H29.5 500 kr 2 Ingeborg Plockross, Kunglig Dansk gurin, Mother & Child, 1:a sortering, H29cm 800 kr 3 Josef Ekberg, Gustavsberg, vas, Sgratti, H28cm,

300 kr original box samt Carla Holm, skulptur, sittande kvinna, H9cm

300 kr original box samt Carla Holm, skulptur, sittande kvinna, H9cm 1 Bertil Vallien, Kosta Boda, skulptur i form av ansikte på stenplatta, signerad 7175003 KOSTA BODA 1000 kr LIM ED 500 B.Vallien, höjd utan platta 7,5cm 2 Kunglig Dansk, isbjörn, 1:a sortering, H32cm 500

140 Parti karbidlampor, värmelampor, m.m, skador 300 kr

140 Parti karbidlampor, värmelampor, m.m, skador 300 kr 1 Wallendorf gurin, H24cm 400 kr 2 Lisa Larson, Gustavsberg, Charlotta, H16cm, litet fotnagg 500 kr 3 Kjell Bolinder, Höganäs, stengodsvas med oxblodsglasyr, märkt 11-4 K Bolinder Höganäs 2007, H21cm 1800

Kniberg-Rasmussons Ur AB i Eslöv i konkurs 2014-10-22

300 kr. 400 kr kr

300 kr. 400 kr kr 1 Carl Harry Stålhane, Rörstrand, vas, stengods med brunspräcklig glasyr, märkt R SWEDEN CHS SYA, H28cm, 1:a sortering 2 Dahl Jensen, gurin, björn nr. 1310, 1:a sortering, H15cm L26cm 800 kr 3 Stelton,

300 kr. 500 kr. 400 kr

300 kr. 500 kr. 400 kr 1 Wilhelm Kåge, Gustavsberg, vas, Kåge Verkstad, H26cm 2 Goebel, adventsljusstake, H16cm L30cm 3 Georg Jensen, 3st ljusstakar för värmeljus, Bloom H5 D8cm samt ljusstake för två ljus, Swing H18cm 4 Bordslampa

original kartonger, gott skick 45 Parti blandade frimärken, delvis äldre bl.a. Finland, Dubai, Singapore, m.m. 400 kr

original kartonger, gott skick 45 Parti blandade frimärken, delvis äldre bl.a. Finland, Dubai, Singapore, m.m. 400 kr 1 Knud Kyhn, Kunglig Dansk gurin nr. 2317, isbjörnar, 3:e sortering, H15,5cm 300 kr 2 Carl Johan Bonnesen, Dahl Jensen gurin nr. 1126, isbjörn, 2:a sortering H10,5cm L24cm 500 kr 3 Kunglig Dansk gurin

1000 kr. 117 Vas ankeras av 2 lejon, Kina 1800-tal, lergods med grön glasyr, H11,5cm L13cm B8,5cm, ett öra med 1000 kr

1000 kr. 117 Vas ankeras av 2 lejon, Kina 1800-tal, lergods med grön glasyr, H11,5cm L13cm B8,5cm, ett öra med 1000 kr 1 Jan Johansson, Orrefors vas, innesluten dekor i grönt, mörkblå och ljusblå, signerad orrefors 952370 Jan 2500 kr Johansson EA 1-91, H19,5cm 2 Eva Englund, Orrefors vas, Graal, numrerad 24/80 93, Muraya,

400 kr. 300 kr. 400 kr. 400 kr

400 kr. 300 kr. 400 kr. 400 kr 1 Personbil, Rover 75 2.0 V6 Connoisseur, automat bensin, årsmodell 2000, ljusgul metallic, mätarställning 10000 kr 119000 km, 2 ägare, medföljande besiktningsprotokoll per 190131 med anmärkningar på en

2500 kr. 28 Christian Thomsen, kunglig Dansk, gurin, Dummerjöns/Hans Clodhopper, nr. 1228, 1:a sortering, 2000 kr

2500 kr. 28 Christian Thomsen, kunglig Dansk, gurin, Dummerjöns/Hans Clodhopper, nr. 1228, 1:a sortering, 2000 kr 1 Vicke Lindstrand, Kosta, vas, Colora, röd/brun/gultonad, signerad LC 2 Kosta, H30cm, invändig mindre 1000 kr beläggning 2 Lalique, vas, signerad Lalique France, H34cm 1000 kr 3 Vicke Lindstrand, Kosta

400 kr. 31 Kaffeservis, 3 delar, silver GAB 1939 Stockholm, H6,5-25cm. Total vikt ca 960g, monogram 2500 kr. Sida 1

400 kr. 31 Kaffeservis, 3 delar, silver GAB 1939 Stockholm, H6,5-25cm. Total vikt ca 960g, monogram 2500 kr. Sida 1 1 Golvurna, Kina, dekor med blommor och fåglar, kalligrafi samt signatur, 1900-tal, H63cm 2 Nao, figurin, H39cm 3 Georg Jensen, 1 par ljusstakar Swing, för två ljus, H22cm 4 Bertil Vallien, Kosta Boda,

Bosättningsaffären Tranemo AB i konkurs

151 Parti bl.a. ostform 1800-tal, svepaskar, strykjärn, m.m. 300 kr 152 Parti bl.a. docka, Volvo leksaksbil, sparbössor, förstoringsglas, m.m.

151 Parti bl.a. ostform 1800-tal, svepaskar, strykjärn, m.m. 300 kr 152 Parti bl.a. docka, Volvo leksaksbil, sparbössor, förstoringsglas, m.m. 1 Rörstrand krus med tomtemotiv, H15,5cm 400 kr 2 Rörstrand mugg, Bondebröllop, Hardanger Norge motiv, H15cm D12cm, mynning med förgyllningsslitage, 500 kr handtag med glasyrspricka, mindre ytslitage 3

800 kr. 400 kr. Sida 1

800 kr. 400 kr. Sida 1 1 Skulptur i form av ägg, mässing monterat på träsockel, omärkt, total höjd inkl. sockel 13cm 2 Vas med hänklar, Kina möjligen 1800-tal, Cizhou-liknande med honan black och vitglacerade ribbor, Songstil

74 Parti idolbilder, ca 600st, bl.a. Elvis Presley, Marilyn Monroe, Anita Ekberg, Doris Day, Ingemar Johansson,

74 Parti idolbilder, ca 600st, bl.a. Elvis Presley, Marilyn Monroe, Anita Ekberg, Doris Day, Ingemar Johansson, 1 Personbil, Ford Mondeo 4-dörrars, 131hk, bensin, årsmodell 1999, mätarställning 104308, en ägare, sidor 5000 kr med Ghia-märke, kontrollbesiktigad 190123 med anmärkning på batterifästning, behöver ej

500 kr. 400 kr. 400 kr

500 kr. 400 kr. 400 kr 1 Rörstrand, gurin, dopping, H26,5cm 500 kr 2 Christian Thomsen, Kunglig Dansk, gurin nr. 1087, jägare med hund, 1:a sortering, H22cm 500 kr 3 Knud Kyhn, Kunglig Dansk, gurin nr. 1137, polar björn, 1:a

1 Harley Davidson, motorcykel, 750cc, WLC, manuell, årsmodell: 1942, motor märkt: 42WLC24477, mätarställning:

1 Harley Davidson, motorcykel, 750cc, WLC, manuell, årsmodell: 1942, motor märkt: 42WLC24477, mätarställning: 1 Harley Davidson, motorcykel, 750cc, WLC, manuell, årsmodell: 1942, motor märkt: 42WLC24477, mätarställning: 50000 kr 22494, 10st ägare, avställd, sannolikt ej komplett bl.a. saknas pakethållare samt

500 kr. 800 kr. 120 Skålfat, Kina 1900-tal med Ducai-dekor och polykromt. Botten märkt med sex karaktärerstecken i blått. 800 kr

500 kr. 800 kr. 120 Skålfat, Kina 1900-tal med Ducai-dekor och polykromt. Botten märkt med sex karaktärerstecken i blått. 800 kr 1 Arne Jacobsen för Stelton, kaekanna Cylinda H20cm 2 Piet Hein, 1 par ljusstakar Jupiter H30cm 3 Kjell Engman, Kosta Boda 2st vaser, H27 & 35cm, 2:a sortering 4 Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, vas

400 kr par salt & pepparkar, silver, England, H7,5cm samt 1 par saltkar, silver med glasinsatser, H3,5cm D3,5cm. Total silvervikt 92g

400 kr par salt & pepparkar, silver, England, H7,5cm samt 1 par saltkar, silver med glasinsatser, H3,5cm D3,5cm. Total silvervikt 92g 1 Personbil Toyota Corolla, halvkombi med 4 dörrar, manuell, bensin, årsmodell 2005, 22300 mil, 1 ägare, 15000 kr besiktad 190214 utan anmärkningar, regelbunden service hos Toyota, vänster bakskärm med

31 Lladro, figuringrupp, Geishor i samtal på bro med paraply och svan, H30cm L33cm. Medföljande 2000 kr

31 Lladro, figuringrupp, Geishor i samtal på bro med paraply och svan, H30cm L33cm. Medföljande 2000 kr 1 Vicke Lindstrand, Kosta, skulptur i form av fågel monterad på träsockel, osignerad. Total höjd med 1000 kr sockel 41cm. Sockel med torrsprickor samt fågel med obetydlig repa. 2 Edvin Öhrström, Orrefors,

Harald Nyberg Gräsberg Album Sid 1 av 45 Harald o Allan Nyberg Gräsberg

Harald Nyberg Gräsberg Album Sid 1 av 45 Harald o Allan Nyberg Gräsberg Harald Nyberg Gräsberg Album Sid 1 av 45 Harald o Allan Nyberg Gräsberg Harald Lisa Andersson o Allan Nyberg Gräsberg 2 Allan o Harald Nyberg Gräsberg 1933 3 1 4 2 3 6 5 1. Gustav Adolf Johansson Klämmestorp

Lärnehem AB i konkurs

Karibakka AB i konkurs

109 Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, glasservis, Mine. Totalt 66 delar, mattallrikar med bruksrepor 1000 kr

109 Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, glasservis, Mine. Totalt 66 delar, mattallrikar med bruksrepor 1000 kr 1 Karin Björkqvist, Gustavsberg Studio, vas, H31cm 2 Wallendorf, gurin. H23cm 3 Christian Thomsen, Kunglig Dansk, gurin, Potatisplockerska, 2:a sortering, H27cm 4 Jacob Jensen för Bang & Olufsen, skivspelare

Artiklar :13. Genererat från c4butik ( Sida 1/12

Artiklar :13. Genererat från c4butik (  Sida 1/12 109,2 Allround glas 134 Assiett 114,6 Bankettbord 160cm 160 kr 114,7 Bankettbord 180cm 180 kr 226 Bar Coktail set 7 204 Bar, fällbar 500 kr 220 Benförlängare till 180x80 bord 40 kr 166 Bestikkorg 159,5

Beauty is in the eye of the beholder

Adventslåda 28cm, metall

Adventslåda 28cm, metall Advent 2 3 4 5 13176301 13416502 Lykta hus 15cm Lykta hus 15cm frp. 4 frp. 4 14483201 Ljushållare tomtar 28,6cm 14647701 Ljushållare 7cm 5 olika 0 13191801 12593101 Adventslåda 28cm vit 12593001 Adventslåda

Hyrgodslista Bord, stolar, grillar, klädställningar, scenpodie m.m. GLAS, i bokstavsordning (Centiliterangivelse gäller helt fyllda glas)

Hyrgodslista Bord, stolar, grillar, klädställningar, scenpodie m.m. GLAS, i bokstavsordning (Centiliterangivelse gäller helt fyllda glas) Hyrgodslista Á pris Bord, stolar, grillar, klädställningar, scenpodie m.m. Bord 120 x 80 cm, fällbara ben 32,00 Bord 150 x 80 cm, fällbara ben 35,00 Bord 180 x 80 cm, fällbara ben 39,00 Bord 150 cm runt,

Hästveda Brottarklubb

Hästveda Brottarklubb Hästveda Brottarklubb 1953-1954 Datum HBK-brottare Viktkl. Motståndare och klubb Vi Fö Oa Plac Träningsmatch, Hästveda - Christian 4-5. 1953-10-01 Johansson Per Nilsson Arne, Christian 1 1953-10-01 Persson

3000 kr kr. 1944, ritning No.15868, glasmått: H177cm L38,5cm, dörrmått: 201,5x72,5cm, dörrar med slitage

3000 kr kr. 1944, ritning No.15868, glasmått: H177cm L38,5cm, dörrmått: 201,5x72,5cm, dörrar med slitage 1 Edward Hald, Orrefors, vas, skgraal 1945, dekor av skar och sjöväxter i grönt, signerad Graal Orrefors 3000 kr 1947 Gustaf Bergkvist Edward Hald, H14cm 2 Vicke Lindstrand Kosta, vas med dekor av ränder

Housing Malmö AB i likvidation

Stadsauktion #52 - www.isolna.se Söndag 15 Apr 2012

Stadsauktion #52 - www.isolna.se Söndag 15 Apr 2012 1 FÅTÖLJER, ett par, jakaranda, "Sirocco", ARNE NORELL Stomme av jakaranda med sits och rygg i svart läder. "Sirocco" introducerades 1964. Bruksslitage, missfärgad sittdyna. Startpris: 3.000 SEK 2 LOTTI

42 Parti samlarföremål bl.a. vikter, stämplar, mätglas, m.m. 300 kr 43 Christian Thomsen, Kunglig Dansk, gurin, barn med hund, 1:a sortering, H15cm. N

42 Parti samlarföremål bl.a. vikter, stämplar, mätglas, m.m. 300 kr 43 Christian Thomsen, Kunglig Dansk, gurin, barn med hund, 1:a sortering, H15cm. N 1 Personbil, Renault Megane, automat med aircondition, 4985mil. En ägare, besiktigad utan anmärkningar. 5000 kr En långsidas underkant med buckla, radio ej i gång men kod nns. Tillsynes välfungerande men

36 4 delar silverföremål: kalk/mätglas, dekor av Ganesha i relief, H11. Pillerdosa, L4,5cm. Ströare, orientalisk

36 4 delar silverföremål: kalk/mätglas, dekor av Ganesha i relief, H11. Pillerdosa, L4,5cm. Ströare, orientalisk 1 Vas, svanhals s.k. ashdan, Persien, H34cm 500 kr 2 Figurin, Lenci Torino Italien, 1930-tal, Thai dansör, märkt Lenci TORINO-ITALIA LC 995, H38cm. 500 kr Lagningar och nagg/restorations, damages 3 Figurin,

Kungl. Vetenskaps- och Vitterhets-

Kungl. Vetenskaps- och Vitterhets- Porträttmatrikel In memoriam Avlidna 2000-2018 Kompilerad i januari 2019 Hedersledamöter, avlidna 2000-2018 Brånemark, Per-Ingvar Carlsson, Arvid Hult, Jan 1923-2014 1923-2018. Invald 1968 1927-2014. Invald

1 Lisa Larson, Gustavsberg, isbjörn ur serien Skansen, märkt: GUSTAVSBERG SWEDEN LISA, H15cm, 400 kr

1 Lisa Larson, Gustavsberg, isbjörn ur serien Skansen, märkt: GUSTAVSBERG SWEDEN LISA, H15cm, 400 kr 1 Lisa Larson, Gustavsberg, isbjörn ur serien Skansen, märkt: GUSTAVSBERG SWEDEN LISA, H15cm, L21cm 2 Gunnar Nylund, Rörstrand, vas stengods med brun/gul glasyr. Signerad RÖRSTRAND R NYLUND. H20cm, fotring

Guld & Silver

Guld & Silver Guld Ring 14k 0685-001 Avslut: 18:00 2 400.00 kr momsfritt 0685-002 Avslut: 18:01 2 000.00 kr momsfritt 0685-003 Avslut: 18:02 1 400.00 kr momsfritt Guld Ring med Diamant 18k vitt Guld 0685-004 Avslut:

Klubbmästare H30 & H35 & H40 & H45

Klubbmästare H30 & H35 & H40 & H45 Klubbmästare Pojkar 1972 Per Eriksson 1973 Mikael Björin 1974 Mats Fungdal 1975 Mårten Runow 1976 Mats Fungdal 1977 Claes Nilsson 1978 Claes Nilsson 1979 Pontus Carminger 1980 Magnus Berglund 1981 Pontus

Prislista Nr 1 in rent tent & event i Sverige AB. Alla priser är exklusive moms Golvsystem Produkt Enhet Pris sek Antal Totalt. kvm 50,00. Prislista för Nr 1 in rent, tent & event i Sverige AB Alla priser är exklusive moms Golvsystem Produkt Enhet Pris sek Antal Totalt Trägolv (för större evenemang begär offert) kvm 50,00 Trägolv med aluprofil

01 GLSF STYRELSER PER ÅR Historik 1910-2009

01 GLSF STYRELSER PER ÅR Historik 1910-2009 Sida 1 av 6 Ordförande: 1910-1911 Lektor Karl Starbäck Gävle 1911-1920 Kyrkoherde B G Jonzon Ljusdal 1920-1922 Direktör V Tham Söderhamn 1922-1926 Disponent Erik Lindström Bollnäs 1926-1927 Bankdirektör

1 Edward Hald, Orrefors, vas, skgraal, 1975, signerad ORREFORS Graal Nr.380.E.5. Edward Hald, 3000 kr

1 Edward Hald, Orrefors, vas, skgraal, 1975, signerad ORREFORS Graal Nr.380.E.5. Edward Hald, 3000 kr 1 Edward Hald, Orrefors, vas, skgraal, 1975, signerad ORREFORS Graal Nr.380.E.5. Edward Hald, 3000 kr H14cm 2 Bertil Vallien, Kosta Boda, 3st ljusstakar, Tower, rektangulär form på kvadratisk fotplatta,

Designkoncept Stockholm AB i konkurs

17 Ola Billgren ( ), litogra, komposition, numrerad 2/10, signerad Ola Billgren och daterad 1964, 400 kr. bildmått: 28x31,5cm

17 Ola Billgren ( ), litogra, komposition, numrerad 2/10, signerad Ola Billgren och daterad 1964, 400 kr. bildmått: 28x31,5cm 1 Gunnar Torhamn (1894-1965), olja, landskapsmotiv med hav och skare, signerad Torhamn, bildmått: 4000 kr 45x54cm 2 Bengt Johansson (1941-XXXX), olja, komposition, monogram signerad BJ, bildmått: 53x60cm

Kungl. Vetenskaps- och Vitterhets- Porträttmatrikel In memoriam Avlidna 2000-2017 Kompilerad i januari 2018 Birger Karlsson Hedersledamöter, avlidna 2000-2017 Brånemark, Per-Ingvar Hult, Jan Mesterton, Erik 1923-2014 1927-2014. Invald 1968

300 kr. 400 kr. 400 kr

300 kr. 400 kr. 400 kr 1 Napoli/Capodimonte, gurin, H34cm, käpp med avslag, sjal med avslag 2 Anne Nilsson, Orrefors, 2st ljuslyktor varav en signerad AN.ÅÅ, H35 & 44cm 1000 kr 3 1 par rökelsekar med lock, brons med hänklar