Auktion Sida 1 av 17

Download "Auktion 2015-10- 31. Sida 1 av 17"

1 1 Goebel, tulpan vas med kvinna i form av älva, art deco, H22cm, obetydlig nagg 2 Lisa Larson, Gustavsberg för NK, igelkott ur serien utrotningshotade djur, H9cm kr 3 Alf Ekberg, skulptur på sockel, H25cm L18,5cm 4 Juan Huerta, Lladro, pojke med lammunge, H37cm kr 5 Josef Frank, Svenskt Tenn, 6st bordstabletter samt bricka, Tulpan, L40,5 & 55,5cm 6 Paul Hoff, Kosta, fat med fågel dekor, 136/ , D35cm 7 Maria Berntsen för Georg Jensen, ljusstake, Season, D27cm 8 Krautheim matservis, 12st mattallrikar, 12st djupa, 11st förrättstallrikar, 2st askfat, kanna, såsskål, uppläggningsfat, kaffekanna, sockerskål 9 Lladro figurin, flicka med get, H23cm 10 Vicke Lindstrand, Kosta vas, Corola, 2:a sortering, H17cm kr 11 Lladro, figuringrupp, kärlekspar, H34cm 12 Bing & Gröndahl motivvas, 1:a sortering, H24cm 13 Ewå, bordslampa, mässing och glas, H50cm 14 Vykortsalbum med bl.a. topografi, julkort, m.m, 276st, pärm med slitage 15 Golvvas, Kina tal, H93cm, botten med lagning 16 2st långpipor, sjöskum med silverbeslag, Andreas Malmstedt Landskrona, tal, L74cm samt omärkt L72cm, munstycke med skada, ett fäste av samt piphus med spricka 17 2st långpipor, sjöskum med silverbeslag, märkt CHK PN tal, L103cm samt märkt IB tal, L84cm 18 2st långpipor, sjöskum med silverbeslag, Josefina Karlsson Malmö, omkring 1900, L95cm, piphus med skada samt omärkt, tal, L112cm, munstycke med skada 19 Långpipa, sjöskum med silverbeslag, dekor med varg och fåglar, omärkt, tal, L91cm, obetydlig skönhetsfel 20 Långpipa, sjöskum med silverbeslag, dekor med hästar, otydliga stämplar, tal, L112cm 600 kr 21 Långpipa, sjöskum med silverbeslag, dekor med hund, märkt JC, sannolikt England tal, L117cm 800 kr 22 Långpipa, sjöskum med silverbeslag, Gabriel Thulin Halmstad 1858, L41cm, munstycke med slitage.proveniens: tillhört en förmastkopral ombord kanonbåten Svenskfynd som deltog i A.A. Andres expedition till Spetsbergen 23 Ytterfoder, Kina tal, H17cm D15cm 24 2st blåvita bojaner, Kina omkring 1900, H20 & 21cm 600 kr 25 2st fat, Kina, D18 & 29cm 26 Vas, Kina ta med blåvit dekor, H41cm, botten med bränningsspricka 800 kr 27 Lockurna, botten märkt med 4 karaktärers tecken i blått, H31cm samt 2st fat D23cm, samtliga Kina tal, nagg 28 Skålfat, Kina tal, D40,5cm 29 Lås, järn 1700/1800- tal, L18cm, nyckel saknas samt 2 vikter, mässing tal, D6,5cm 30 Lundy tubkikare, signerad J.F. Lundy Grimsby, Day or Night, omkring 1900, total längd 31 3st klockor med kläpp, varav 2st mässing samt en märkt T.B tal, H13, 15 & 18cm 32 Cheryl Tollefson, skulptur i form av fågel, H47cm, Gunnel Arlock, glasskulptur, H43cm, medföljande marmorsockel, liten nagg samt textiltavla 20,5x29,5cm 33 Dekorationssvärd, märkt E. Svalling, L94cm 34 Klocka med kläpp, malm tal, H23cm 35 Sabel, tals andra hälft, klingan märkt E. Svalling, kavelskinn med slitage, kavalleriet, total längd 112cm 1 36 Thomas Bradbury & Sons, 1 par ljusstakar, silver, Sheffield England omkring 1900, H18cm, fyllda, en ljusmanschett saknas 700 kr 37 1 par ljusstakar, silver, Gustavianskstil, H17,5cm, bottenplatta av metall 1 38 C.G. Hallberg, skål med lock, silver 1918 Stockholm, invändig förgylld, H16cm, vikt 379g, gravyr kr 39 Gustaf Dahlgren, kanna med relief dekor, silver 1859 Malmö, H14cm, vikt 223g, en dekor med liten bristning 700 kr Sida 1 av 17

2 40 6 delar silverföremål bl.a. såsslev, tesil, total vikt 190g 41 Salladsbestick, 2 delar samt slev, samtliga med silverskaft, L21cm, en del med gravyr 42 11st kaffeskedar, silver med rosdekor, L10,5cm samt 4st delar silver bl.a. sockertång, total vikt 170g + en nysilversked 450 kr 43 10st sillgafflar, förgyllt silver med emalj, Norge, L10cm, total vikt 79g 44 Bägare samt skål, silver 1938 & 1915, H5 & 14,5cm D15,5cm, total vikt 269g, gravyr 700 kr 45 Anders Nilsson, sked, gaffel, tandpetshållare och saltkar, silver 1927, 1926 & 1920 Lund samt saltkar, silver, total vikt 270g, H6,9 & 8,5cm, sked och gaffel med gravyr 700 kr 46 GAB, 6st moccaskedar, Rosenholm, silver 1981, Holmstedt silversked L22cm, kaktång silver L14cm samt silversked L16cm, total vikt 237g 600 kr 47 2st dockor med porslinshuvud, omkring 1930, L32 & 53cm, slitage 250 kr 48 Parti brandspruta mässing, brännare, primuskök, m.m. 49 Parti 2st rakspeglar och raktillbehör m.m, spegelglas med slitage 50 Parti kameror bl.a. Sony diginalkamera NEX- 5, Minolta m.m. samt kikare bl.a. Suprema m.m, för funktionen ansvaras ej 51 Trä leksaker bl.a. Brio vagn, Brio mec ej komplett, Tumick tåg m.m, bruksslitage 52 Parti bl.a. Märklin 3st lok, skador, Brio lok, Regina leksak symaskin, leksaksbilar, ångmaskin, m.m. 53 Parti idolbilder och Disney bilder, någon med slitage, parti tennsoldater samt pussel, möjligen ej komplett Sida 2 av The Beatles 3st EP, 7st singlar varav en saknar omslag, viss slitage, mestadels svensk pressat 55 Parti bl.a. pipor, kikare, sparbössa m.m. 56 Märklin mini- club, tågset 8909S, original kartong 57 The Beatles collection, BC- 13, Blue box, svensk press, mindre ytslitage 58 Lladro figurin, H21cm, Nao 2st figuriner, H12 & 23cm samt Heubach elefant, H18cm 59 Hertha Bengtsson, Rörstrand kanna, Blå eld, H18cm 60 Hummel 4st figuriner, H7-12cm samt Goebel byst, kompositör Bellman, H20cm 61 Schaubach figurin, H13cm, L. Hjort figurin, H9,5cm samt figurin, H19,5cm 62 Lalique 2st parfymflaskor Nina Ricci, L Air du Temps, en med reliefdignerad, H12,5 & 14,5cm 63 Georg Jensen 2st ljuslyktor, Loop, H18cm samt glasvas på nysilverfot, H26cm 64 Bing & Gröndahl 3st fåglar, 1:a sortering, en med obetydlig nagg samt Kunglig Dansk fågel, 1:a sortering, H5-10cm 250 kr 65 Gunnar Hansson Lomma, vas H10cm, Bing & Gröndahl sockerskål och fat, Måsen, 2st gäss 1:a sortering, Janne Fagerfäldt mus samt Gustavsberg fat D15,5cm, nagg 66 Gefle, 4st vaser, Röd rubin, H18-22cm 67 Schaubach figurin, H21cm 68 Tapio Wirkkala, Iittala vas, H7,5cm 69 Rörstrand vas, stengods, H14cm 250 kr 70 Hven figurin, flicka från Backafall, H18cm 71 K. Steiner, Wallendorf, figurin, H19cm 72 Kjell Engman vas, H15cm, 3 miniatyrer av Bertil Vallien och Ulrica Hydman Vallien, H2,5-10cm 73 Rosenthal fågel, H10cm samt Kunglig Dansk fåglar, 1:a sortering, H13cm 74 KPM Tyskland, fat samt djuptallrik med tomtemotiv, D19cm, mindre för fyllningsslitage 75 Gustavsberg fat, Reptil, L27cm samt Rörstrand vas, Sagittaria, H29cm 76 Hutschenreuther figurin, H21, fotring lös/base loose, Rosenthal kanin, H5cm samt Gunnar Hansson Lomma, fågel och gås, H7 & 8cm 77 Tomte efter Jenny Nyström, H12,5cm, Lladro 2st figuriner, H21 & 29cm, Zaphir figurin, H21cm samt spansk figurin, H24cm 78 Bertil Vallien, Kosta Boda miniatyrskulptur, H7,5cm, kantnagg, Lladro änglahuvud H7,8cm samt 2st ryska askar L6,5 & 14,5cm 250 kr 79 Bing & Gröndahl, 4st fåglar, 1:a sortering, H5,5-9,5cm

3 80 Auktion Arabia björn, H10cm, Goebel lambi, H5cm, Fuga skål, H6cm D10,5cm, Gefle burk, Furuvik samt Rörstrand 3st fat, Blå eld, D9,5cm Sida 3 av Swarovski, 1 par ljusstakar samt ljusstake med 5 ljushållare, H10 & 16cm 82 Kanna och fat, Kina omkring 1900, H9cm D9,5cm, fat med fotringsnagg samt Vallåkra vas, H9cm 83 Marianne Westman, Rörstrand, 6st kryddburkar, Arom, H8,5cm 84 Gunnar Nylund, Rörstrand vas, H25cm 85 Bing & Gröndahl figurin, man med luta, 1:a sortering H28cm 86 Carl Harry Stålhane, Rörstrand vas, H23cm 800 kr 87 Vas, Imari Japan, H26cm 88 Goebel 5st figuriner, H10-12cm 89 Hummel 4st figuriner, H11-14cm, en med nagg 90 Kunglig Dansk figurin, Amagerflicka, 1:a sortering, H15cm samt Bing & Gröndahl 2st fåglar, H5 & 9cm 91 Kunglig Dansk, mus på sten, 1:a sortering, H7cm, Bing & Gröndahl hund, 1:a sortering, H6cm samt Lladro 2st hundar, H7cm, en med obetydlig nagg samt tomtefigurin i form av ljusstake, H8cm 92 Lisa Larson, Gustavsberg, Oscar H12cm samt glas med dekor av tomte, H10cm 93 Georg Jensen, 1 par ljusstakar, Bloom, H8cm samt skål, Cobra, D18cm 94 Lladro 2st figuriner, H19 & 20cm, en med bränningsspricka 95 Alvar Aalto, Iittala vas, Savoy, H9cm samt glaskanna med ställ, möjligen Signe Persson Melin, total höjd 24cm, ställning med fotnagg 96 Wallendorf figurin, H16cm samt Bing & Gröndahl fågel, 1:a sortering, H10cm 97 Kunglig Dansk 2st figuriner, 2:a & 3:e sortering, H5 & 13cm 98 Bing & Gröndahl, gris och fågel, 1:a sortering, H5,5 & 8,5cm, grisens svans med lagning, isbjörn H4,5cm samt Gunnar Hansson Lomma, 2st fåglar, H5,5 & 8cm, en med nagg 99 Tallrik med tryck efter Pablo Picasso, Don Quixote, märkt Salins France Picasso, tal, D24,5cm, 2 mindre glasyrnätningar 100 Nötknäppare, signerad LA, L17,5cm, liten avslag samt träfigurin, signerad H.P. 1943, H16cm 101 Paul Hoff, Gustavsberg, vas samt 2st änder, H5, 9 & 17cm 102 Sune Bäckström, vas, grönpatinerad brons omkring talets första hälft, H15cm, ytslitage 103 Gefle, Röd rubin, 3st fat i form av löv, fat med relief, 6st assietter med fat 104 Marianne Westman, Rörstrand, servisdelar, Pomona, 3st mattallrikar D22cm, 5st assietter D18cm, 6st djupa D20cm, 2st uppläggningsskålfat D14,5cm samt 4st kaffekoppar H6,5cm D9,5cm, bruksslitage 105 Marianne Westman, Rörstrand, servisdelar, Picknick, bringare H13,5cm, ungsform L30cm, 4st äggkoppar H3,5cm, smörask H7,5cm, viss gulnad samt smörbytta H8cm, handtag med nötningar 600 kr 106 Rosenthal, servisdelar, Benares, 5st uppläggningsfat D24-38cm, 4st skålar D19,5-21,5cm, serveringsfat D32cm, 2st vinägerkannor H14,5cm, salt & pepparkar H7cm, såsskål D17cm 107 Rörstrand matservis, Grön Anna, 11st förrättstallrikar, 12st mattallrikar, 12st djupa, 11st assietter, 3st uppläggningsfat, 4st uppläggningsskålar, bringare samt såskanna 700 kr 108 Gustavsberg servisdelar, Wexiö guld, 11st mattallrikar, 10st djupa, 2 + 9st assietter, såsskål, 2st uppläggningsfat, stora fatet med liten nagg, 4st uppläggningsskålar, en skål med sprickbildning, någon med förgyllningsslitage och gulnad 700 kr 109 Marianne Westman, Rörstrand, skärbräda L36,5cm samt uppläggningsfat L42,5cm, Picknick 110 Wedgewood matservis, Devon Rose, 6st mattallrikar, 8st djupa, 10st förrättstallrikar, 2st uppläggningsskålar 111 Marianne Westman, Rörstrand, 10 servisdelar, Picknick samt Rörstrand kastrull, Granada, någon med krackelering och gulnad kr 112 Bing & Gröndahl, kaffeservis, Måsen med guldkant, 14st koppar, 14st fat, 14st assietter, kanna, sockerskål och gräddsnipa med fat, 3st uppläggningsfat D22,5 & 25,5cm samt ljus och servetter, 1:a sortering kr 113 Gustavsberg kaffeservis, Blå blom, 10st koppar, 14st fat, 19st assietter, sockerskål samt tekopp med fat 114 Johnson Bros, servisdelar, Fish, 6st mattallrikar D26cm, terrin med lock D27cm, uppläggningsfat L41cm, 2 tallrikar med kantslitage samt 12st assietter med fiskmotiv, D17cm, en med mynningsnagg

4 115 Auktion Gustavsberg mat, kaffe och teservis, Grön Anna, 10st mattallrikar, 9st förrättstallrikar, 9st djupa, 6 + 6st koppar, 8 + 3st fat Sida 4 av kr 116 Stig Lindberg, Gustavsberg servisdelar, Ranka, totalt 27 delar samt Gustavsberg terrin, Allmoge 117 Marianne Westman, Rörstrand servisdelar, Mon Amie, sockerskål, 3st assietter, 3st tekoppar samt 2st fat 118 Rosenthal skål D23cm, fat D12cm, 12st assietter D20cm samt vas H21cm 119 Kunglig Dansk kaffeservis, Blå blomst, 6st koppar, 6st fat, sockerskål, gräddsnipa, vas H18cm, 2st ytterfoder D10cm, 2st fat D22 & 36cm, blandad sortering 120 Rörstrand, 2 delar Blå eld, H6,5 & 7cm D13cm samt Kunglig Dansk, 2 delar Blå blomst, 1:a sortering, H7,5cm D21 & 10,5cm 121 Kunglig Dansk, 6st tekoppar med fat, Musselmalet, koppar nr. 1/75 fat nr. 1/75-78, 1:a sortering 122 Rosenthal 4st skålfat, Moliere, D19, 20, 21 & 15cm, Ilmenau bonbonjär och skål, H13cm D22x16 & 15cm samt Krautheim 2st skålar, D15,5cm 123 KPM mat och kaffeservis, Krister, 12st mattallarikar, 12st djupa, 12st förrättstallrikar, 12st assietter, 2st skålar, 6st uppläggninsgfat, såsskål, kaffekanna, sockerskål, gräddsnipa, 7st koppar, 12st fat samt 8st buljongkoppar med fat 124 Parti tomtar, julgranspynt, adventljusstake samt ljusstake, 2 lådor 125 Parti dialogtelefon, för funktionen ansvaras ej, barometer, träaskar, smides ljusstakar, visst rostangrepp 126 Kopparmått H38cm samt lanterna H28cm 127 Parti äldre verktyg, viss rostangrepp 250 kr 128 Årsur, J. Kaiser Tyskland, H26cm, pendelhållare i behov av byte 129 Parti hushållsvåg, 2st gäss samt 4st äldre plåtburkar, slitage par vagnslyktor varav 1 par med elektrifierring, H52 & 47cm, 1 par med glassprickor 131 2st bordslystrar med prismor, H40cm samt 5st ljusstakar, mässing och malm, H20-32cm 132 Chinon kamera CE- 4S med Chinon objektiv 1:4 f=28-85mm och andra tillbehör, Kodak kamera Compur- Rapid samt parti tidsskrifter och flyg och teknik, för funktionen ansvaras ej 133 Officine Galileo, mikroskåp med tillbehör, No 91183, H28cm 134 Wild Heerbrugg, mikroskop, nr. M , H34cm 135 2st ljusstakar, barockstil, mässing, H25cm 136 2st mässingsbrickor D24 & 50cm, 1 par ljusstakar mässing, barockstil H18cm, ljusstake Gusum H20cm, 1 par ljusstakar koppar H9cm samt tvätt koppar tal L24cm 137 BSA glasbruk i Kosta, servisdelar, Nils Holgergersson, 18st assietter, sockerskål, 2st uppläggningsfat D29 & 36cm samt ljuslykta på fot, H30cm 138 Johansfors, glasservis med graverad dekor, 5st ölglas, 8st vinglas, 9st selterglas, 9st sherryglas, 9st likörglas, 9st snapsglas 139 Parti linnedukar 140 Eva Englund, Målerås skål, Malakit H17,5cm, Falkenbergs belysning vägglampa, H47cm samt Teli telefon dialog, för funktionen ansvaras ej 250 kr 141 Parti Rolf Bergh tomte, H20cm, Lladro figurin H19cm, 1 par hundar, Hutschenreuther figurin, H12cm, Ilmenau lockask, glaskorg samt Gustavsberg 15 delar Blå blom 142 Svaneholm kaffeservis, Flores Verni, 12st koppar, 12st fat, 12st assietter, gräddsnipa, sockerskål, 1 par ljusstakar, 1 uppläggningsskål samt 1 uppläggninsgsfat 143 Anders Pehrsson, Atelje Lyktan, 4st vägglampor, Bumlingen, H43cm, en med skadat lampfäste samt en saknar mutter till lampfästet, samtliga lampor med mindre ytslitage 144 Parti bordslyster, 6st Ljung uti Lund vinglas, kopparföremål bl.a. ytterfoder samt Scandia guld par ytterfoder på kulfötter, koppar, H18,5cm D21cm, små bucklor par bordslampor, bronserad metall med putti, H50cm 147 Lindshammar, 1 par bordslampor, H29cm 148 Gefle, Röd rubin, 3st ljusstakar, 3st skålar, 3st tandpetshållare, väggvas, blomsterhållare, H4,5-19,5cm, blomsterhållare med lagning och litet kantnagg 149 Parti bl.a. Orrefors irish coffee glas, snapsglas, m.m. 250 kr

5 150 Skruf, glasservis, 10st vinglas, 6st snapsglas, 12st sherryglas, 9st likörglas 151 Glasservis, slipade, 11st vinglas, 12st starkvinsglas, 9st snapsglas 250 kr 152 Gustavsberg 8st servisdelar, Allmoge och Ranka, bruksslitage 250 kr 153 Sigvard Bernadotte kanna samt 4 delar kopparföremål, lock något slitna 154 Parti bl.a. Skruf skål på fot, Ilmenau skål, Studion Åhus skål på fot, Ljung uti Lund 1 par ljusstakar, nattljusstake, 3 gäss, Knekta vas, m.m. 155 Parti linnedukar 156 Parti Kosta ishink, Orrefors skål, slipad skål på fot, Iittala 8st vinglas samt 22st glas, slipade par vägglystrar, venezianskstil, H16cm, prismor ej komplett samt parti nysilverbestick bl.a. tårtgafflar, kaffeskedar, m.m. 158 Villroy & Boch kaffeservis, Riviera, 6st koppar, 6st fat, 6st assietter samt Rörstrand servisdelar, Lilja, 4st koppar, 4st fat, 5st mattallrikar, mjölkkanna, skål 159 Parti bl.a. veckglasskål på fot, bordslampor, Rörstrand vas, figurin, m.m, kista med skador och slitage 160 Bing & Gröndahl skål, D17cm, lockskål H10cm, figurin H9,5cm samt Kunglig Dansk vas, H9,5cm 161 Parti äldre plåtburkar samt parti nysilverbestick, olika modeller 162 Parti kopparföremål bl.a. kanna, ytterfoder 163 Parti glasservis bl.a. Iittala 164 Parti bordslyster med prismor, H32cm, Iittala ljuslykta, Rörstrand 2st karotter, Forma, en med lock, Rosenthal 5 delar Sanssouci samt dialogtelefon, för funktionen ansvaras ej 165 Parti Rörstrand kanna i form av gris, Gunnar Nylund kanna, Rörstrand vas, vas med dekor av fåglar samt 5 delar tennföremål bl.a. stop 166 Bordslampa, Strindbersgmodell, H43cm 167 Anne Nilsson, Orrefors, 1 par vaser, Gerbera, H49cm 168 Parti bl.a. Rörstrand ytterfoder, Rosenthal vas, Alka lockurna, Dresden lockask, Björn Wiinblad skål D12,5cm 169 Skatelövs ljusstake, H kr 170 Klocka med kläpp, malm, H18cm samt äldre lås, båda 1800/1900- tal 171 3st smyckeskrin 172 Sigvard Bernadotte för IFÖ, 3st badrumslampor 1960/70- tal, limefärgade, H20cm, monteringssatser saknas 173 Parti teakföremål bl.a. skålar, salladsbestick 174 Skål med kvinna vid vattenkälla, märkt Schwarz, H23,5cm D24,5cm, lagning samt ytterfoder i form av uggla, möjligen Lladro H25,5cm 175 Snäckskalslampa H19cm samt 6st biskvifiguriner, H10-15cm, små nagg 250 kr 176 Hackefors matservis, 12st förrättstallrikar, 12st mattallrikar, 12st djupa, såsskål, bringare, 2st uppläggningsskålar, 6st uppläggningsfat, en med fotringsnagg, någon del med obetydlig förgyllningsslitage 177 Kunglig Dansk 12st prydnadstallrikar, motiv efter H.C. Andersen sagor, 1:a sortering, D19cm 178 Rörstrand kaffeservis och matservisdelar, Aristokrat, 11st koppar, 14st fat, 22st assietter, kanna, sockerskål, gräddsnipa, såsskål, 2st uppläggningsskålar, 7st uppläggningsfat 179 Bertil Vallien, Rörstrand, kaffeservisdelar, Rainbow, 4st koppar, 6st fat, 6st assietter samt Gustavsberg, kaffeservis, Blå blom, 6st koppar, 6st fat, 6st assietter, sockerskål 180 Parti glas bl.a. remmare, mormorskål, färgade likörglas, glas märkta K.A 181 Parti linnedukar, servetter 182 Parti sillsnurra, lockask, 1 par glasljusstakar samt 10st vinglas 183 Parti bl.a.vägglyster, smidesljusstakar 250 kr 184 Parti Kockums kanna, lanterna, 1 par vagnslyktor, glas med sprickor samt Rörstrand 4st prydnadstallrikar 185 Parti Inger Persson Rörstrand lampfot och skålfat, kopparkanna H26cm, trä figurin signerad B J 1990, H21cm samt G. Toth ljusstake med 6 ljusarmar, 1990, H37cm, 186 6st ytterfoder bl.a. Gustavsberg Empire, Gefle, H10-14cm D11,5-18cm 187 Digsmed Danmark, teak bricka med skinkbestick, tal, D40cm Sida 5 av 17

6 188 Walter Hickman, Kosta Boda ishink, Pippi, H13cm samt Lyngby glasservisdelar, Måsen, 13st 189 Casades, 6st figuriner bl.a. fågel, målare, m.m, några skönhetsfel, H13,5-24cm samt Tengra figurin, H21cm 190 Bordsur med batteriverk, Westerstrand, H23cm, Aluminia fat D13cm samt Bodum besticksuppsättning 18 delar 191 5st figuriner bl.a. Nao, H15-23cm samt Lladro 2st porslinsringklockor, H7,5cm delar Rosenthal bl.a. Sanssouci, H3-14cm D9-20cm 193 Gefle 4st speceriburkar, H11-20cm, Rörstrand uppläggningsfat, 4st kryddburkar 1950/60- tal samt Ornamin 3st plasttallrikar 194 Parti karaff med glas, Mary Gregorystil H24cm, Fuga skål D21cm, 2st flugfångare H17 & 20cm, en med sprickbildning, biskvi burk jugendstil H11cm samt grön glasassiett 195 Parti Kunglig Dansk Musselmalet kanna nr. 1/450 1:a sortering H16cm, Kockumskanna, Gustavsberg 8 delar Blå blom, Rörstrand 2st ungsformar samt Göteborg blåvit krus, gulnad 196 Anders Pehrsson, Atelje Lyktan, 1 par vägglampor, Bumlingen, H43cm, mindre ytslitage 197 Näckroslampan efter Carl Larsson, märkt C.L, H25cm, patina samt bordslampa, Lampette Tyskland, max höjd 49cm 198 Parti bl.a. Rosenthal tallrikar, flusglasvas, Ilmenau fat, Arabia fat, m.m. 199 Parti bl.a. Kosta Boda ljusstakar, Orrefors skålar, Holmegaard karaff, m.m. 200 Parti bl.a. ikon replik, 3 vaser, stenfigurin lagad, byst i terrakotta, m.m. 201 Lisa Larson, Gustavberg, ponny ur serien Lillskansen, H8,5cm 202 Glasservis, 5st likörglas, 14st vinglas, 10st selterglas, 13st likörglas, 11st snapsglas, 9st sherryglas, Bengt Edenfalk, Skruf vas, H14cm samt 2st karaffer, H24 & 37cm 203 Parti tomtar, ljusstakar, m.m, 2 lådor 204 Parti bl.a. mässingsljusstakar, tennljusstakar, mortel, m.m. 250 kr 205 Gustavsberg 3st ytterfoder, 2st Waldemarsudde D15cm, Liljekonvalj D17cm 206 8st böcker om första världskriget bl.a the great war, Svenska slagfält, Napoleonkrigen, m.m. 207 Tengra 2st figuriner, H21 & 32cm 208 9st böcker bl.a. inredning och modern form, ikoner, antikböcker, m.m. 250 kr 209 Kunglig Dansk skålfat på fot, Blå blomst nr. 10/1528, 1:a sortering, H15cm D21cm samt Wedgwood vas och fat, H13,5cm D17cm 210 Erika Lagerbielke, Orrefors ishink, Intermezzo, H15cm 211 7st kannor bl.a. Ostindia, CT, Rörstrand, H11,5-24cm 212 Lladro 5st figuriner bl.a. fåglar, pojke med fågel, m.m, duvor med senare påklistrad del 213 Inger Persson, Rörstrand vas H15cm, glasvas H22cm, invändig mindre beläggning, Tilgman tjur H12cm samt 2st blåvita miniatyrkrus varav en Gustavsberg, H7,5 & 8,5cm 214 7st figuriner varav 2 Nao, H13-24cm, en med glasyrsspricka 215 Erik Höglund, Boda, karaff H13cm, glaskaraff H29cm, Stig Lindberg, Gustavsberg terrin, Terma H18cm samt kobratelefon, för funktionen ansvaras ej 216 7st böcker bl.a. Från Peking till Moskva, Svenska gods och gårdar, svenska äventyr, Titanic m.m. 250 kr 217 Kunglig Dansk, 3st figuriner varav en Knud kyhn, H18-21cm, 1:a sortering samt Lladro figurin, pojke och hund H19,5cm, fiolman med nagg 218 Bergboms, bordslampa tal, H40cm 250 kr 219 Orrefors 2st skålar och vas, H9,5-24cm samt rishund, H17cm 220 Orrefors, 2st vaser och 2st skålar, en skål med gravyr samt Kosta vas, H8-27cm D12 & 16cm 221 Gustavsberg 2st ytterfoder, Empire, D15cm, Arabia ytterfoder, Suvi, D14cm samt ytterfoder, D20cm 222 Flygfors vas, Coquille 1958, H25,5cm, botten med invändig stötskada, böhmisk vas, H14,5cm samt Gustavsberg 2st ytterfoder, Empire och Waldemarsudde med litet avslag, H15,5 & 16cm st konstböcker bl.a. Edvard Munch, Pintura gotica catalana, Modern Masters, m.m, några Allhems förlag st böcker om andra världskriget D- Day, Nattjakten under kalla kriget, 1944 The allies triumph m.m par väggljusstakar, malm, dekor med bockhuvud, H31cm Sida 6 av 17

7 226 1 par ljusplåtar, koppar, H50cm, håll för elektrifiering 227 Väggplatta, gjutjärn, Antik Järn Ystad Metall, 34x28cm 228 Gefle, Röd rubin, ytterfoder i form av svan, 2st skålar, kanna, H7,5-20,5cm 229 Fiol med stråke, Ryssland, L56cm 230 4st äldre golfklubbor bl.a. J. Carstairs, Fred Rolson, ytslitage Minicykel, Moulton Stowaway England tal, styre med visst glapp, för växlingens funktion ansvaras ej Elctrolux handdammsugare, Unirapido samt Electrolux dammsugare, Ultrasilencer, för funktionen ansvaras ej Brevetato, pall tal, telefonhylla teak och string tal L31cm, 2 par gavlar till stringhylla L76 & 92cm samt vinställ smide H45cm par örhängen, 18 K guld, stopper olika, total vikt 0,7g 250 kr Sida 7 av Platt- TV, Grundig 32- tum, för funktionen ansvaras ej 235 Herrcykel Crescent, flerväxlad 236 Radiomöbel, Kungsradio 1930/40- tal, H78cm L45cm, för funktionen ansvaras ej 237 Väggkonsol, nyrokoko förgylld tal, H37cm L53cm, skador 238 Bricka tal, D70cm, ytslitage samt skrin omkring 1900, H16,5cm L30cm, fanerskador 250 kr 239 Burberry, dress, dam, kavaj samt kjol, bomull, storlek möjligen medium eller large 240 Burberrys, trenchcoat, herr, beige, L120cm, liten fläck 241 Saga, mink kappa 242 4st figuriner bl.a. Nao by Lladro, Nao, m.m, H22-26cm 243 Johansfors, 9st öl/vinglas, H16cm 244 Lladro, figurin, pojke med flicka, H25cm samt Nao by Lladro, figurin, Daisa, H25cm 245 Peter Iversen, Älmhult, skulptur i form av ägg, keramik, H22,5cm samt Ulrika Hydman Vallien, Kosta Boda, skål, H9cm D26cm 246 Orrefors, vas och 3st skålar bl.a. Sven Palmqvist samt blå glasvas, H5-20cm D12-16cm st böcker om flygfordon bl.a. boken om flyget, The Lancaster story, History of the RAF, Battles with the luftwaffe m.m st konstböcker bl.a. Picasso, Gustav Rudberg, Max Walter Svanberg, Joan Miro, m.m. 249 Anne Nilsson, Orrefors 2st ljusstakar, Celeste, H37 & 41cm 250 Erika Lagerbielke, Orrefors, glasservis, Intermezzo, 8st vinglas, 4st konjaksglas kr 251 Dahl Jensen hund, 1:a sortering, H6cm samt Bing & Gröndahl hund, 1:a sortering, H8cm 252 Fritz Heidenrich, Rosenthal figurin, fågel, H19cm 253 Wallendorf figurin, sittande ballerina, H10cm 254 Karl Tutter, Hutschenreuther Kunstabteilung, figurin, bockar nr. 1742/2, H15,5cm 255 Lisa Larson, Gustavsberg, dromedar, H11cm, fotnagg 256 Dahl Jensen figurin, Kungsfågel, 1:a sortering, H14cm 257 Lisa Larson, Gustavsberg, Charlotta, H16cm 258 Dahl Jensen, gäss samt isbjörn, 3:e sortering, H9,5 & 15cm, isbjörn med större skönhetsfel 800 kr 259 Bertil Vallien, Rörstrand, 2st fåglar, H13 & 21cm L18 & 27cm 260 Gunnar Nylund, Rörstrand, giraff, H13cm L15cm, medföljande sockel 261 Christian Dior, kuvertväska, beige tal, märkt Christian Dior MADE IN FRANCE, 22x13cm, små fläckar 262 Christian Dior, kuvertväska, svart skinn 1960/70- tal, framsida med emblem Dior, märkt Christian Dior MADE IN FRANCE, 27x14x4cm, fläckar och bruksslitage, axelkedja saknas 263 Björn Wiinblad, Rosenthal vas, dekor av fåglar och blommor, H22cm 264 Versace för Rosenthal, vas, Gorgona, H19cm, medföljande kartong 265 Bengt Orup, Johansfors, 6st glas samt bringare med slev, Strix, H13,5 & 23cm, bringaren med större repa, slev med små nagg kr 266 Parti bijouterier bl.a. bärnstensfärgad collier, pärlcollier med silverlås 267 Parti silverföremål bl.a. Roy Franzen medalj, gravyr, total vikt 65g samt parti bijouterier

8 269 Collier, 18 K guld, L31cm, vikt 20,4g Ring, 18 K guld med 7st slipade stenar 1949, strl 19,5mm, total vikt 4,9g 800 kr 271 Ring, 18 K guld med 3st slipade stenar varav en rubinfärgad, strl 19mm, total vikt 3,5g 272 Ring, 18 K guld med pärla 1946, strl 19mm, total vikt 3,3g, gravyr 273 Ring, 18 K guld med 10st diamanter totalt 0,25ct 1985, strl 19mm, total vikt 2,9g, gravyr 800 kr par örhängen, 18 K guld med slipade stenar, skruvmodell, total vikt 2,3g 275 Brosch, 18 K guld med graverad dekor och hängande kläpp, H4,5cm, vikt 3,9g 600 kr 276 Wiwen Nilsson, 1 par örhängen, skruv och stavmodell, silver 1953 & 1955 AN Lund, L3cm 800 kr 277 Cartier, ring, 18 K med trefärgad guld, Trinity, ler must de Cartier, strl 53/17,5mm, total vikt 8g kr 278 Ring, stål och guld 18 K, tre radigt form, sannolikt Philippe Charriol, strl 17,5mm, total vikt 7,6g kr 279 Stigbert, brosch, 18 K guld med cabochonslipad ametist samt besatt med 49st pärlor, 1956 Stockholm, märkt Stigbert H K, L2,5cm, total vikt 4,3g, sten med viss inre sprickbildning kr 280 Brosch/hänge med came, silver och markasiter, H5cm 281 Wiwen Nilsson, brosch i form av körsbärskvist nr. 45, silver 1969 AN Lund, L4,5cm, vikt 8g, nål sannolikt utbytt Brosch, 14 K vitguld i form av träd, besatt med 30st pärlor i form av blommor resp. blad och stam med 30st diamanter, märkt CH eller CHL 14 K, L3,7cm, total vikt 9,2g kr 283 Wiwen Nilsson, brosch i form av fisk nr. 70, silver 1958 AN Lund, L8,2cm, medföljande etui kr 284 Brosch i form av fjäril, silver och emalj, 7,5x4,5cm 285 Elon Arenhill, sedelklämma, silver 1970 Malmö, monogram GJ, 6x4cm, vikt 19g 286 Armband, förgylld silver med granatfärgade stenar, D6cm 287 Silvercollier, bismark L46cm samt silvercollier med ametisk färgade stenar L41cm 288 Philippe Charriol, tre radigt collier med hänge i form av hjärta, 2 av stål, en förgylld, D12cm, original etui medföljer 289 Parti silversmycken bl.a. Albrekt collier med ringar och stavar, trollslända brosch samt parti bijouterier 290 Parti smycken bl.a. collier och 1 par örhängen med tigeröga 291 Parti bärnstensfärgad collier, silvercollier med markasiter, fotogömma, damfickur med klockkedja, gångjärn med skada, tennhänge, 2 pennor samt silverbrosch med sten 292 Smyckeset, förgylld silver med granatfärgade stenar, collier L41cm, brosch/hänge H4cm D3cm, ring strl 19,5mm samt armband D5cm, låskrok saknas 293 Parti silversmycken bl.a. hänge med ametistfärgad sten, brosch, manschettknappar med monogram 294 6st hängen med olikfärgade stenar, L3,5-6,5cm delar allmogesmycken bl.a. silver 296 Rosenthal kanin, H5cm samt 2st armringar, silver, D6 & 6,5cm, total vikt 56g 297 Guldmynt 20 kr, Danmark ,6 K, vikt 8,96g kr 298 Guldmynt 10 kr, Danmark ,6 K, vikt 4,48g 900 kr 299 Parti tändare bl.a Ronson, Hohner miniatyr munspel, fickknivar, ask samt skulptur, signerad 300 Samekniv, signerad VE, total längd 20cm 301 Parti bl.a. vikter, tomtar i form av ljusstakar, äldre nycklar, bägare Minne från Baltiska Uställningen 1914 m.m. 302 Ray Ban, solglasögon med Ray Ban fodral 303 Parti pipor och pipdelar bl.a. sjöskum m.m. 304 Hasselblad, kamera, 1000F, nr. CT20241 med Zeiss- Opton objektiv Tessar nr :2.8 F=8mm, 2st magasin nr CT och CC samt medföljande tillbehör, för funktionen ansvaras ej kr 305 7st stenåldersyxor, L13-18cm, nötningar och avslag, en yxa med större avslag 306 5st stenåldersyxor, flintsten, L17-21cm, nötningar och avslag 800 kr 307 5st stenåldersyxor, mestadels flintsten, L13-18cm, nötningar och avslag 600 kr st stenåldersyxor, mestadels flintsten, L8,5-15cm, nötningar och avslag, 5 yxor med större avslag 600 kr 309 5st stenåldersyxor, flintsten, L14-19cm, nötningar och delvis större avslag 310 4st stenåldersföremål bl.a. skafthålsyxan, sländtrissa, m.m, L6-10cm Sida 8 av 17

9 311 10st stenåldersföremål bl.a. skäror, pilspetsar m.m, flintsta, L3-11cm, nötningar och avslag 312 Bronsåldersyxan s.k. holyxa, L5,5cm samt pilspets L6cm, nötningar 313 7st stenåldersföremål, mestadels skäror, flintsten, L11-21cm, nötningar och avslag 314 6st stenåldersdolkar, mestadels flintsten, L17-18cm, nötningar och avslag, 2 dolkar med lagning kr 315 2st stenåldersyxor, flintsten, L21cm B7,5cm samt L24cm B9cm, båda med nötningar och avslag, mindre yxan med ett lagat hörn kr 316 2st stenåldersyxor varav en flintsten, L22cm B8,5cm samt L24cm B8cm, båda med nötningar och avslag, flintyxan med ett större hörn avslag 600 kr 317 2st stenåldersyxor, flintsten L25cm B9cm samt L23cm B6cm, båda med nötningar och avslag, större yxan med spricka eller lagning 600 kr 318 Stenåldersyxa s.k. skafthålsyxa, båtformad, L24cm B7cm, nötningar och avslag kr 319 Stenåldersyxa, flintsten, L28cm B7,5cm, nötningar och avslag kr 320 Stenåldersyxa, flintsten, L30cm B9cm, nötningar och avslag Stenåldersyxa, flintsten, L40cm B8,5cm, äldre lagning samt nötningar och avslag kr 322 Revue- Sport, 2st herrur, D3,5cm, glas med repor, tillsynes fungerande samt Helvetia, herrur, D3,5cm, tillsynes ej fungerande 323 Bilspegel med klocka, urtavla med emalj och texten: Behold Saint Christopher then go away in safety, enligt uppgift från äldre Ford, L17cm, tillsynes fungerande 324 3st fickur med silverboetter bl.a. Waltham D4,6-5cm, ej fungerande + klockkedja 250 kr 325 Damur, 14 K guld, defekt samt 4st herrur bl.a. Scana, Seiko m.fl., ej funktionstestade 326 Certina, herrur, DS Caimano quartz date, Certina länk, D3,7cm, tillsyens fungerande kr 327 Certina herrur 1950/60- tal, D3,5cm, ytslitage samt tillsynes fungerande 328 Tissot herrur, tal, Antimagnetique, Tissot läderrem, D3,5cm, tillsynes fungerande, krona möjligen utbytt 329 Omega, herrur, officer med svart urtavla 1940/50- tal, D3cm, slitage, tillsynes fungerande 330 Certina, 2st herrur bl.a. New Art automatic, 1950/60- tal, D3,4cm, båda ej fungerande samt slitage 331 Damur, 14 K guldboett, länk oädel och gravyr samt fickur med silverboett, D5cm 332 Omega, fickur med silverboett D4,8cm, tillsynes fungerande, baksida med obetydlig buckla 800 kr 333 Doxa, fickur försilvrat omkring 1900, D6,8cm, tillsynes fungerande 334 Lepine, damfickur 18 K guld, tal, nyckeldragare, baksida med dekor av amorin, D4cm, total vikt 51,6g, glas löst, urtavla med slitage Leonard Lapierre, damfickur, Wien tal, sannolikt silver med invändig förgylld, besatt med halvädel stenar totalt 34st, baksida märkt C. Wolf, D3cm Bordsur, Boullestil med bronserade beslag, urverk märkt FHS Tyskland, tal, H78cm 800 kr 337 Golvur, urtavla märkt NA eller AA 1700/1800- tal, H200cm, senare bemålat 338 Golvur, vitmålat och daterad 1762, H200cm 339 Golvur, tal, H192cm, trä med visst angrepp 340 Väggur, nyrenässansstil, H73cm, dekorationsknoppar saknas 341 Väggpendyl, förgylld, H54cm 342 Väggpendyl, förgylld, H60cm, mindre förgyllningsslitage 343 Väggur, jugendstil, H65cm, en list lös 344 Väggur, nyrenässansstil, H86cm, 2st dekorationsknoppar saknas, pendelhållare av samt liten skada på övre delen 345 Väggpendyl, förgylld, urverk märkt FHS, H47cm 346 Väggur med skuren dekor, jugend, Westerstrand & Söner, H34cm L44cm, pendelfäste med lagning och slitage samt pendelhängning i behov av byte 250 kr 347 Väggur, jugend, H75cm 348 Anders Pehrson, Atelje Lyktan, Knubbling, golvlampa H130cm, bordslampa H46cm, raster och topring saknas samt taklampa D31cm, raster och en skruv saknas 800 kr Piedestalbord, bemålad metall, H71cm D36cm samt golvlampa mässingsfärgad med 3 ljusarmar, H148cm, 349 skärm med mindre slitage Sida 9 av 17

10 350 2st golvlampor varav en EVÅ, böjbara tal, H120cm 351 Skrivbordslampa, 1930/40- tal, H24cm 352 Bordsfotogenlampa, bemålad, H42cm, innerglas saknas samt kupa med fotnagg 353 2st bordfotogenlampor, H45 & 55cm, innerglas saknas samt kupor med fotnagg 354 Bordsfotogenlampa, H53cm, innerglas saknas samt kupa med nagg 355 Bordsfotogenlampa med mässingsfot, H50cm, kupa med nagg 356 Bordslampa i form av oxe, bronserad metall, H43cm, hornen med skada, delar finns samt skärmfäste med bristning 357 Skrivbordslampa 1930/40- tal, H42cm, ytslitage 358 P.O. Ström, taklampa tal, D39cm, ytslitage samt raster med liten skada 359 Skrivbordslampa, höj och sänkbar, H48cm samt skomakare lampa med hiss, H92cm 360 Taklampa, Tiffanystil, D42cm 361 Taklampa, mässingsfärgad tal, D44cm 362 Ljuskrona med krans och prismor, H46cm 363 2st ljuskronor med prismor, D41 & 24cm 364 Hans Agne Jakonsson, Markaryd, taklampa, D40cm, något skev samt ytslitage 365 Anna Ehrner, Atelje Lyktan, taklampa D53cm samt 1 par taklampor, plast 1960/70- tal, H18cm 366 Erik Höglund, Boda smide, ljuskrona, H41cm 750 kr 367 Taklampa med glascylindrar och mässing, tal, stomme med små bristningar, H30cm 368 Golvlampa 1930/40- tal, H154cm 369 Taklampa, päronformad, H38cm, kupa med spricka 370 Taklampa, Tiffanystil, D40cm 371 Otto Muller Sistra- Licht, taklampa Megaphos tal, D25cm 372 Taklampa tal, mässingsfärgad, D46cm 250 kr 373 Golvlampa, märkt EAE tal, H130cm 374 Takkrona, smide och glas, 6 ljusarmar, möjligen Boda, H52cm 375 Ljuskrona med droppformade prismor, rokokostil, H59cm kr 376 Taklampa, Tiffanystil, D51cm 377 Snäckskalslampa 1950/60- tal, H30cm, någon med nagg 378 Ljuskrona med droppformade prismor, 5 ljusarmar, H47cm 379 Ljuskrona, venezianskstil, H44cm 380 Taklampa, glas och bemålad metall 1930/40- tal, H78cm, visst rostangrepp 381 Ljung uti Lund, ljuskrona tenn, D42cm, någon del tilltryckt 382 Ljuskrona med prismor och råglasskiva med relief dekor, tal, D53cm 383 Ljuskrona, Gustavianskstil, H62cm 800 kr 384 Ljuskrona, Gustavianskstil, H62cm 800 kr 385 Hängfotogenlampa, majolika, elektrifierad, H95cm, oljehus samt kupa med skador 386 Väggspegel, förgylld rokokostil, H80cm L49cm 387 Väggspegel, rokokostil med förgylld ram, H89cm 388 Väggspegel, förgylld ram, rokokostil, H73cm 389 Väggspegel, sengustaviansk tal, delat glas, infällda gouachemålerier med antika motiv pärlbård samt rosettkrön, Stockholms Hallstämpel med otydligt årtal, signerad Wadman 1718 Stockholm, enligt påskrift ursprunglig proviniens Linköpings slott, H100cm L40cm, trä med obetydligt angrepp, glas med slitage, krön med lagning samt sannolikt omförgylld kr 390 Väggspegel, venezianskstil, H71cm L61cm 391 Anders A. Jönsson, olja, kustlandskap 35x44cm samt gouache, signerad x37cm 392 Knut Grahne, lito, 153/325 48x47cm samt Alexius Huber, 2st litos, 204/275 53x43 och 182/275 40x30cm 393 Knut Norman, olja, gränd 59x45cm samt Arne Aspelin, olja, huskroppar 53x36cm 394 Knut Norman, olja, Venedig 31x39cm samt Arne Aspelin, 2st oljor, landskap med hus 18x23 & 37x54cm Sida 10 av 17

11 395 Gösta Werner, 3st litos 18x22, 41x27 samt 42x59cm 396 Nils Stenqvist, etsning, 7/30 49x39cm 397 Marion Berlin, lito, 57/290 59x44cm 398 Mona Huss Wallin, lito, XVI/XXXV 44x61cm 399 Anders Österlin, 2st litos, 38 & 39/160 26x19cm samt Hans Larsson, lito, 491/600 35x52cm 400 Selma Daffre, akvarell, modell 56x38cm samt Marjatta Sarasalo, lito, EA 49x49cm 401 Oscar Reutersvärd, akvarell och tusch, Strutsagget 1 a 15x21cm 402 Arkadij Vaksborg, 2st litos, scener med Kalle och Hobbe, 192/299 33x37cm samt 49/299 30x47cm 403 Brita af Klercker, olja, by med båtar 31x44cm 404 Agneta Agge Karlsson, olja, motiv från Monets trädgård 45x54cm 800 kr 405 Vajda Zsigmond, olja, Amoriner i blommande träd 118x96cm, ramslitage kr 406 Valdemar Vennersten, olja, kustlandskap 28x58cm samt äldre oljemålning, osignerad 50x50cm, duk med smärre färgbortfall 407 Carl Julius, olja, räv på fasanjakt i vinterlandskap 52x72cm 408 Gunnar John, olja, stilleben x53cm 409 Anund Emanuel, olja, segelfartyg vid kust 42x44cm 410 Björn Erling Evensen, olja, Stilleben 59x48cm 411 Karl Lundborg, olja, Gislöv 33x53cm 750 kr 412 Jean Roengren, 2st oljor, stilleben x32cm samt landskap x58cm 413 Ib Tollberg, olja, kvinna med hatt 64x48cm samt Göran Folcher, olja, Gerlesborg 60x65cm 414 Sigfrid Bengtsson, 2st oljor, kalvar 36x43cm samt brygga med båtar 34x48cm 415 Louis Nilsson, olja, landskap x80cm 416 Olja, signerad, folksamling vid moske 59x72cm 417 Barbro Skogum, olja, Modell 1955, 53x44cm 418 J. Rene, olja, stilleben 81x69cm 419 Torsten Hult, olja, Spanien x36cm 420 Fredrik Rohde, olja, kalvar x40cm 421 Lasse Johansson, olja, komposition 124x94cm 422 Martin Emond, olja, landskap 58x88cm 800 kr 423 Gösta Ydström, 2st oljor, älgar i skog 53x46cm samt orrar i skog 78x62cm 424 Theodor Jönsson, akvarell och krita, gårdsmotiv 26x34 & 46x54cm 425 S. Clark, lito, 8/360 Venedig, 70x51cm samt Barbara Czepelewska Nilsson, tavla med fågel dekor, 114x71cm 426 Svenalov Ehren, lito, 16/150 41x59cm samt Olle Berlin, lito, 52/100 52x78cm 427 Lars Norman, 2st teckningar, 1987 & x30cm, en med glasskada, 2st litos, 266/360 43x32cm och 31/200 28x42cm, en med glasskada, tryck x22cm samt orientalisk akvarell 53x40cm 428 Svenolov Ehren, lito, 36/160 39x50cm, Stig Olson, lito, 52x44cm samt etsning, signerad Bruno K? H.C. 37x47cm, ett blad något vågigt 429 Paolo Boni, blandteknik x59cm samt A. Smoezynski, 2st litos 35x35 och 11x11cm, plexiglas med repor 430 John Wipp, lito, 146/150 44x35cm, Inger Kihlman, etsning, E.T 11x12cm samt Bengt Böckman, lito, 123/125 52x63cm 431 Parti bl.a. äldre tomteljusstake, en ljushållare med skada, kopparhink, nysilverbricka, 1 par väggspegellampetter tenn, m.m. 250 kr 432 Akvarell, Japan, signerad 48x17cm, karta över Danmark med omnejd 31x22cm samt blandteknik, Le Christ x46cm 433 Ilkka Pärni, 2st kompositioner, bemålat i trä stavform 2014, L43cm kr 434 Sidobord teak Danmark tal, brickmärkt, H46cm L67cm, ytslitage 435 Bertil Fridhagen, matsalsmöbel, Sörgården, skål H188cm L115cm, hörnskåp H185cm L107cm, bord med 2 inläggsskivor H73cm L cm samt 6st stolar, Svegards 800 kr Sida 11 av 17

12 436 Soffbord med stålben, tal, skiva med emalj liknande yta, H53cm D108cm 437 Trädgårdsbänk, L122cm, en bräda saknas och ytslitage 438 Trädgårdssoffa, L142cm, mindre ytslitage 439 Uterumsmöbel, bord H72cm L120cm samt 4st stolar 440 Serveringsskåp, Gustavianskstil, H175cm L117cm B47cm 441 Klädhängare, svart metall, H180cm 442 Soffbord, teak tal, H57cm L139cm 443 A. Lundin, Upsala- Ekeby, sidobord med kakelplattor, H62cm K85cm, ytslitage samt torrspricka 444 Salongsbord, Oscariansk, H72cm D85cm, mindre ytslitage 445 Matsalsmöbel, 6st stolar samt bord med upp och nedfällbar skiva av glas, H71cm L cm, ytslitage samt skiva med repor par sidobord teak tal, Lill Per Vistaholm, H48cm L60cm, mindre ytslitage 447 Byrå med 4 lådor, teak tal, H70cm L60cm samt byrå rokokostil med bronserade beslag, H70cm L39cm, båda med mindre ytslitage 448 Spegelbyrå teak tal, H113cm L79cm samt medföljande pall 1950/60- tal 449 Vagga 1700/1800- tal, H51cm L94cm B51cm, trä med visst angrepp 450 Uterumsmöbel, 4st stolar samt bord H74cm L150cm B89cm 451 Kista på benställning, allmogemålad tal, H70cm L79cm, nyckel saknas samt pelarbord, Oscarianskt, H75cm D50cm 452 Engström & Myrstrand, Bra Bohag, 2st sidobord teak tal H40cm L50 & 100cm, en långsida med 2 skruvhål, ytslitage 453 Byrå rokokostil med bronserade beslag, H72cm L44cm samt satsbord 3 delar, H53cm L54cm 454 Bord med låda, intarsia, dekor med St: Göran och drake, H73cm L59x59cm 455 Satsbord med kakelplattor, H51-56cm L36-55cm 456 Satsbord med kakelplattor, H49-55cm L33-53cm, mindre ytslitage 457 NK, matsalsmöbel, bord H74cm L142cm med 2 inläggskivor, 4 stolar samt 2 karmstolar, bord brickmärkt, något blekt samt ytslitage, några stolar ostadiga 600 kr par vägghyllor tal, orangefärgade, H69cm 459 Satsbord, rokokostil, H48-53cm L35-50cm 460 Herrbetjänt mahogny, H97cm samt stol med galoon klädsel, tal, mindre ytslitage 461 Pigtittare, Oscarianskstil med svarvade pelare, H63cm L46cm, torrsprickor 462 Byrå med mässingsbeslag, H71cm L71cm samt sidobord, mahogny, H67cm L130cm 463 N.J. Eilersen, gungstol teakbetsad, ryggstödets gummistroppar ersatta med fästskruvar 464 Ilmari Tapiovaara, Edsbyverken, 2st stolar, Fanett, ytslitage 465 Ilmari Tapiovaara, Edsbyverken, Mademoiselle, ytslitage 800 kr 466 Barnstol, pinnstolsmodell samt 1 par stolar, Aske, ytslitage samt klädsel med slitage 250 kr 467 Fåtölj, Swedfurn tal, galoon 468 Karmstol, galoon tal, liten spricka på sittsen par stolar, Åkerblom samt karmstol, pinnstolsmodell 250 kr 470 Påfågelstol, rotting 471 Divan Oscariansk, omklädd, L172cm, fläckar 472 2st byråer med skinnklädda skivor och mässingsbeslag, Kennedystil, H49 & 51cm L46cm 473 Klaffbord, engelskstil mahogny, H70cm L cm samt sybord omkring 1900, H75cm L57cm, trä med visst angrepp 474 FR Brevettato, herrbetjänt, Italien, tal, H105cm, mindre ytslitage 475 Brickbord s.k. butler tray, H49cm L cm 476 4st stolar, Gustavianskstil par stolar barockstil, skuren dekor med puttu och flätad rygg och sits, omkring Karmstol rokokostil samt 1 par stolar empirestil med mässingsinläggningar och skinnklädsel, slitage stolar, empirestil, tal, trä med visst angrepp samt lagningar Sida 12 av 17

13 480 1 par karmstolar, jugendstil 481 5st stolar, modern design, stepelbara 482 Fåtölj, rokokostil med röd klädsel 483 Sigurd Ressell, Vatne möbler Norge, fåtölj med fotpall, Falcon 484 Salongsgrupp Gustavianskstil, soffa L190cm samt 2 fåtöljer par fåtöljer, kromben på hjul tal 486 Fåtölj, möjligen Bergendahl Dux, ytslitage, sits med fläck 487 Byrå med stenskiva, rokokostil med bronserade beslag, H70cm L63cm B34cm 488 Rolf Hesland för Bagn Möbelindustri/Bruksbo, tidningsställ på hjul, Norge tal, etikettmärkt, H44cm L34cm, mindre kantstöt i neder delen kr 489 Byrå med stenskiva, rokokostil med bronserade beslag, H68cm L63cm B33cm, mindre ytslitage 490 Byrå med stenskiva, Gustavianskstil med intarsia och bronserade beslag, H73cm L87cm B42cm 700 kr 491 Chiffonje, nyrokoko tal, H137cm L103cm, fanerskador 800 kr 492 Byrå, rokokostil med intarsia och bronserade beslag, H79cm L93cm, liten fanerskada på sidan 800 kr 493 Chiffonje, tal inredning med intarsia dekor, H123cm L104cm B51cm kr 494 Vitrinskåp, rokokostil med intarsia och bronserade beslag, H142cm L68cm kr 495 Byrå, rokokostil med stenskiva och bronserade beslag, H69cm L63cm, ytslitage 250 kr 496 Soffa, sengustaviansk 1700/1800- tal med skuren flätad dekor, L182cm, sannolikt något omarbetad, klädsel med slitage kr 497 Sidobord med utfällbar hylla, kolonialstil av bambo, omkring 1900, H72cm L63cm, små torrsprickor 498 Göran Malmvall för Karl Andersson & Söner, Svensk fur, 6st stolar, bord med 1 inläggsskiva, H75cm L cm, bruksslitage kr 499 Haslev möbelfabrik, soffbord samt sidobord med kakelplattor från Kunglig Dansk, H50cm L113cm B74cm samt H50cm L55cm B55cm 800 kr 500 Hans Olsen för Hansen & Olsen Braband Danmark, skrivbord, teak med 2 lådor tal, H52cm L160cm, något blekt kr 501 Salongsborg, nyrokoko med bronserade beslag och galjoner, omkring Byrå med stenskiva, rokokostil med bronserade beslag, H71cm L83cm B37cm 503 Soffbord teak, sannolikt Trensum 1950/60- tal, H56cm L156cm, mindre ytslitage 800 kr 504 Svensk fur, sidobord med svarta ben och mässingsfötter tal, H51cm L86cm, ytslitage 505 Damskrivbord, nyrenässansstil med bronserade beslag, H77cm L104cm B54cm, skiva med ytslitage 506 Skrivbord, Danmark tal, möjligen Gunni Omann, H73cm L144cm Matta, Lambada, 230x170cm 508 Matta, möjligen Kina, figural, 151x78cm, fransslitage 509 Matta, Kina, 198x137cm 250 kr 510 Handknuten matta, Kelim, 323x187cm 511 Handknuten gallerimatta, buscharastil, 302x80cm 512 Röllakanmatta, signerad ILS, 229x167cm 513 Handknuten matta, Afhar, 219x163cm 514 Handknuten matta, bucharastil, 187x134cm, fransslitage 515 Handknuten matta, Yahyali, 158x92cm samt handknuten matta, bucharastil, 282x97cm, fläckar, båda med fransslitage 516 2st handknutna mattor, bucharastil, 150x91 & 309x80cm 517 Handknuten matta, Shiraz, 265x165cm 518 Handknuten matta, Husienabadstil, 237x171cm 519 Handknuten matta, Afharstil, 253x151cm 520 Handknuten matta,, Afghan, 292x207cm 600 kr 521 Vävd tavla, komposition med modell 114x63cm 250 kr 522 Handknuten matta, Keshanstil, 353x248cm Gefle vas, H23cm, slipad skål på fot, H17,5cm samt 2st slipade vaser varav en Orrefors, H21 & 25cm Sida 13 av 17

14 524 Lenco Radiola, skivspelare med 2 högtalare, teak tal, för funktionen ansvaras ej 525 Nysilverskål med glasinsats, H22cm samt nysilvervas, H35cm, gravyr 250 kr 526 Parti leksaker bl.a. Tekno vagn, m.m samt leksaksskrivmaskin och builder center, möjligen ej komplett 527 Sanbo, 8st figuriner bl.a. flicka med docka, läsande man, H21-32cm 528 Parti bl.a. minifiol utförd av Holger Persson, schackspel, m.m. 250 kr 529 Parti Rosenthal 12st tekoppar med 7st fat, Göteborg blåvit krus, mässingsmortel samt Ekeby 8st glöggkoppar, fotnagg 530 Parti glasföremål bl.a. Orrefors skål, Kosta Boda skål på fot, 1 par ljusstakar, m.m. 531 Parti Gustavsberg blåvit krus, H15,5cm, Rolf Sinemark Kosta konstglasblomma, FM Ronneby 2st glasskulpturer, Hackefors kaffeservis, Linnea, 12st koppar med fat och assietter, 2st hundfiguriner samt trä figurin 532 Upsala- Ekeby Karlskrona, fruktservis, 12st assietter, fat D33cm samt Arabia kaffeservis, Arctica, 13st koppar, 12st fat, 12st assietter, ett fat med fotringsnagg 533 Parti bl.a. glas, Skruf glasskulptur, Rosenthal fat, kupa till taklampa, minifiol i fodral, stråke saknas, m.m 534 Parti Erik Kold ostkupa, Björn Wiinblad, Nymölle skärbräda L28cm, träskål, äldre strykjärn, orange plåtlåda samt trä skrin, H12cm L27x16cm, små fanerskador 535 Parti bl.a. korköppnare, Orrefors skål, karaff, Kockums mjölkkanna, m.m. 536 Rörstrand prydnadsfat, D36cm samt Nittsjö fruktservis och vas, 6st assietter med fat, D18 & 32cm H20cm, vas med mynningsnagg 537 Bing & Gröndahl bordslampa, H25cm, 1 par ljusstakar, renässansstil, H21cm samt taklampa med prismor, D31cm 538 National Encyklopedin, 20st band samt 2st extra band 539 Jordglob, H42cm 540 Rosenthal moccaservis, Pompadour, 13st koppar, 13st fat, kanna, gräddsnipa samt sockerskål, ej fabriksmålat 541 Rörstrand servisdelar, 12st assietter, lockskål, fat, skål, vas samt askfat med orientaliskt dekor, servisdelar med mindre ytslitage 250 kr 542 Höganäs matservisdelar, 6st frukostskålar, skål D23cm samt 8st mattallrikar D30cm 543 Kosta, skål på fot, H17cm D22cm samt Upsala Ekeby, 2st skålfat, D26 & 32cm 544 Stereo grammofon, Philips 603, tal, för funktionen ansvaras ej 545 Parti bl.a. Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda fat, Orrefors ljuslyktor, keramikskål, Rörstrand prydnadsfat, m.m. 546 Parti bl.a. nysilver bestick, bricka med reliefdekor, träfigurin, hattar, m.m Parti bl.a. Ljung uti Lund nattljusstake, Herend locksskål, Mari Simmulson vas, Holmegaard karaff med 6st snapsglas, tennaskar, Upsala- Ekeby fat, mynningsnagg, Bo Fajans kanna, m.m. 548 Väggspegel H52cm, nysilver såskanna, väggfotogenlampa samt Rörstrand 6st assietter, Japan, en med spricka 549 Parti bl.a. Stig Lindberg karott, Kina fat, Gustavsberg fat, m.m. 550 Parti bl.a. Beswick 1 par hundar, 3 par ljusstakar H10-25cm, glaskaraff, orientalisk vas, skål, 2st figuriner 551 Parti 3st karaffer, Orrefors 2st glasfiguriner, ram samt 2st frimärksalbum med blandade frimärken 552 Parti vattenkärl koppar, vagnslykta, plåtburk samt 2st Primus kök 553 Väggfotogenlampa L29cm, Atelje Lyktan vägglampa H22cm samt termos 250 kr 554 Zaphir, 7st figuriner bl.a. pojke med hund, flicka med kanin, H16-24cm 555 Kaffeservis, nysilver, H11,5-14,5cm samt ljusstake och skål på fot, fattigmanssilver, H14,5 & 19,5cm 250 kr Parti Gunnar Nylund skål, Stelton grillspettpinnar, 3 Ekeby föremål samt mässingsfärgad shaker och ishink Rosenthal fat, Pompadour D33cm samt Rörstrand, bricka med porslinsplatta, D41cm, spricka coh krackeleringar Orrefors 2st vinprovarglas, 1 par spegellampett och spegel med tennram, H38 & 46cm, spegellampett med glasjuk, Yashinon kamera 1:2.8 f=4.5mm samt Kodak kamera Retina med Agfa fodral Sida 14 av st brännare samt 2st Radius kök, rostangrepp 250 kr

15 560 5 linnedukar, servetter, scarfsar samt skinn handväska Parti bl.a. Rörstrand lampfot, vaser, fat, tennfat, Orrefors skål, Gefle bonbonjär, vas med orientalisk dekor Salongsbord på pelarfot, mahogny, H67cm L83cm samt piedestalbord, H70cm D47cm, ytslitage samt torrspricka Goebel 1 par figuriner, H20cm, blomnagg samt Lladro 3st figuriner, H13, 20 & 21cm, korgens handtag med spricka, stav med skada 598 Parti bl.a. bijouterier, äldre börs, glasögonfodral, tändare, m.m. 250 kr Sida 15 av kr 564 4st figuriner varav 2 Royal Dux, H21-24cm samt Gefle, 7 delar Röd rubin, H6cm D8cm 565 Parti 8st böcker bl.a. Svenska biografer, Berliner mauer, Neon m.fl. 250 kr 566 Väggskåp, shabby chick, H60cm L47cm 567 Wallendorf figurin, H20cm, ett finger med nagg, Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda vas, H20cm, Nittsjö katt, H14cm samt 1 par biskvi figuriner, H15,5cm, små nagg 568 Byrå med stenskiva, Gustavianskstil och bronserade beslag, 2 lådor, H70cm L50cm B30cm, ytslitage 569 Martin Johan Tengberg, olja, gård vid skog 35x45cm, S. Hallström, något vågig, olja, Venedig 44x34cm samt väggrelief, bronserad metall 17x14cm 570 Golvlampa H130cm samt byrå, rokokostil, H67cm L44cm, ytslitage 571 Tobaksburk, H17cm L16cm, piphylla H68cm, lagningar och trä med visst angrepp samt trälåda Zeniths margarin H22cm L33cm 572 Burberrys, damkofta, lammull, strl 40, fläckar 573 Folkdräkt, dam, medföljande silverdräktsmycken delar nysilverföremål, sockerskål, vas med glasinsats H33cm samt skål 575 Holmegaard vas, H40cm, Nils Landberg Orrefors vas, H24cm samt Sven Palmqvist skål, D18cm 576 Rörstrand, tvättset 3 delar, Juno, H11,5-30cm D43cm, tvättskål med spricka samt mindre gulnad och krackeleringar 577 Thorens, trattgrammofon, nr. 522H, H68cm, tillsynes fungerande 578 Solid State, radio/förstärkare, Luxman 800 samt Luxor, jubileumsradio 1993, typ HR 9170, för funktionen ansvaras ej 579 Smyckeskrin med speldosa H13,5cm L32cm samt miniatyrskåp med pärlemorinlägg H38cm L31cm, ytslitage och skåp med ett handtag av, del finns 250 kr 580 2st byråer varav en med intarsia, H69 & 70cm L59 & 45cm, mindre ytslitage 581 Piedestal, förgylld med stenskivor, H65cm D25cm 250 kr 582 Bruksbo, skruvdragare, 2CD14XPB, Bosch busk och grässaxsats, Isio, Power G, cirkelsåg, gireringssåg, bruksslitage samt för funktionen ansvaras ej 583 Resekoffert tal, märkt Alstermobruk, H43cm L73cm, slitage 250 kr 584 Taburett tal, trä med angrepp samt lagningar, bänk barockstil, klädsel med slitage samt stol, renässansstil, lagningar 585 Symaskin, Zenith automatic, för funktionen ansvaras ej 250 kr 586 Parti taljor, kastnät 250 kr 587 Parti frimärken och förstadagsbrev m.m. 250 kr 588 Parti frimärken och vykort m.m. 250 kr 589 Gideon Isaksson, 2st oljor, landskap 36x44 & 29x38cm samt Helge Cardell, olja, landskap 37x45cm 590 Parti herrur, dykarmodell, 132st quartz date, urtavla märkt Rene Luisante, för funktionen ansvaras ej 591 Parti herrur, quartz med rem, 184st, nyckick, för funktionen ansvaras ej 592 Parti äldre brev och frimärken m.m, ej postfriska 250 kr 593 Parti dam & herrur quartz med rem, date, 176st, nyskick, för funktionen ansvaras ej 594 Parti herrur, quartz med digital/analog visning, urtavla märkt Rene Luisante, nyskick, 176st, för funktionen ansvaras ej 595 Frimärksalbum bl.a. Norge, USA, Finland, Sverige, Cuba, m.m st böcker om bl.a. flygplan samt Hasse & Tage samlade revyer 597 Album med utländska frimärken bl.a. Island, Ungern, England samt tavla med sjömansknutar, 23x32cm 250 kr

16 599 Parti bl.a. teaterkikare, broscher, börs, ring, fruktknivar med pärlemorskaft, m.m. 600 Parti silvermynt, 80% total vikt 180g samt 40% total vikt 777g kr 601 Minnes och lokalmynt, nominellt värde kr 602 Gulddelar, 18 K, total vikt 1,2g 200 kr 603 Parti silversmycken bl.a. förgylld collier med granatfärgade stenar 604 Parti postfriska svenska frimärken, nominellt värde ca, äldre vykort, sedlar, medaljer, m.m. 605 Tandguld, rensat, total vikt 14,6g kr 606 Tandguld, rensat, total vikt 23,1g Märke, 18 K guld, vikt 2,2g samt 2st uppklippta ringar, 18 K guld, total vikt 8,1g kr 608 Grand Jean & Co Locle, urverk nr , förgyllda detaljer, D4cm, en visare saknas samt visst slitage, tillsynes fungerande 609 Sigill i form av lejon, sannolikt Anna Petrus för Svenskt Tenn, H3,3cm L4cm 610 5st frimärksalbum, mestadels Sverige och Färöarna, delvis postfriska bl.a. svenska ca 900 kr 611 2st album med svenska postfriska frimärken, nominellt värde 3800 kr samt några utländska frimärken kr 612 Parti armbandsur bl.a. damur med 14 K guldboett, gravyr, silverpenna 613 Parti silverföremål bl.a. Anders Nilsson bägare, total vikt 240g, gravyr 600 kr 614 Fat, silver, D22cm, gravyr, vikt 215g samt 1 par ljusstakar, silver, H8cm, fyllda 600 kr 615 Parti silver bl.a. dosa 1883, ringar, brosch, skedar, total vikt 196g 616 Albert Kruger, olja, Öland 43x52cm samt väggspegel, rotfanerad ram, H83cm L47cm, glas med slitage 617 Pigtittare, H58cm L41cm, mindre ytslitage 250 kr 618 Fougstedts pälskappa samt 3st pälshattar 619 Bergquists pälskappa med 2st pälshattar, original kartong till hattar finns 620 Skivspelare, Thorens TD 165, huvens fäste med skador, för funktionen ansvaras ej 621 Eduardo Valenta, akvarell, motiv från Lund 29x23cm samt Olle Svanlund, lito, 122/200 63x48cm 622 Ulf Hårdner, olja, landskap 24x21cm, Eke Bjeren, olja, landskap x39cm, Stig Wernheden, olja, Santorin 37x49cm samt Hanna Brundin, olja, kust 54x67cm 623 Martin Johan Tengberg, olja, Skånegård 35x45cm samt Grunning, 2st oljor, bäcken vid Marbäck 54x45cm och stilleben 37x44cm 624 Owe Wessbohn, olja, landskap 37x45cm, Evy Låås, lito, 107/325 33x41cm, Mats Aronsson, lito, 3/450 21x41cm samt Mariana Mannder, etsning 31/ Chelly Mohamed, lito, 16/50 60x45cm, F. Mose, olja, landskap 43x63cm samt Th. Nielsen, olja, Segelbåt till sjöss 62x49cm 626 Lizzie Olsson Arle, lito, provtryck 45x37cm, Bengt Nordenborg, lito, e.a. 60x47cm samt Annika Wide, etsning 72/95 48x49cm 627 Lasse Åberg, 3st utställningsplanscher, ej signerade 83x59 samt 59x79cm 628 Olle Berlin, lito, 138/190 24x24cm, Hoffman, etsning, 5/10 10x16cm, tryck efter Max Walter Svanberg 27x19cm, tryck efter Albrecht Durer 11x7cm samt inger Kihlman, etsning, 180/200 17x19cm 629 Gustav Rudberg, lito, 25/360 49x38cm, Gerhard Nordström, lito, 138/200 26x41cm samt Gunnar Brusewitz, lito, 217/380 27x34cm 630 Ulf Onsberg, lito, 10/190 19x24cm, Lars Nordström, olja, skogslandskap 21x26cm, R. Ehrnfelt, akvarell, landskap x32cm samt olja, signerad, Segelbåtar i solnedgång x26cm, liten dukskada 631 Spegellampett, nyrenässansstil, dekor med maskaron och drake, mässing omkring 1900, H54cm, 2st ljusmanschetter saknas, glas ett hörn med nagg 632 Golvlampa 1940/50- tal, gräshoppanstil, H127cm, en fotstöd av, lamphuvud sannolikt utbytt 633 3st långpipor, sjöskum och porslin med silverbeslag, en märkt HVJ, L52cm, övriga omärkta L31 & 43cm, ett beslag saknar spärr par pallar, Gustavianskstil, L41cm 635 2st aladobformar, lergods D20 & 25cm, en med krackeleringar samt 4 delar kopparföremål 636 Höganäs hänkelvas H32cm samt 2st Göteborg krus, D12 & 14cm 637 Parti linnedukar 638 Handknuten matta, buscharastil, 324x83cm Sida 16 av 17

17 639 2st kandelabrar, 7 ljusarmar, malm, H30 & 35cm st kaffeskedar, silver, L10,5cm samt 6 delar silver, total vikt 160g par stolar, rokokostil med broderad sits, ytslitage, herrbetjänt H107cm samt handknuten matta, bucharastil, 154x95cm Sida 17 av 17

Auktion 2015-09- 19. Sida 1 av 14

Auktion 2015-08- 29. Sida 1 av 17

48 Bertil Vallien, Kosta Boda miniatyr båtskultur, signerad Kosta Boda BV L10cm, litet obetydligt 500 kr nagg samt 8 delar glas, mestadels

48 Bertil Vallien, Kosta Boda miniatyr båtskultur, signerad Kosta Boda BV L10cm, litet obetydligt 500 kr nagg samt 8 delar glas, mestadels 1 Gunnar Nylund, Rörstrand, stengods kanna, H27cm 800 kr 2 Lladro gurin, eskimå, H26cm 500 kr 3 Erik Höglund bordslampa med Josef Frank skärm, Primavera H27cm 300 kr 4 Lladro gurin, eskimå, H30cm 500 kr

kopp med fat, Blå eld skål H8cm samt 6st glöggmuggar, lingon 175 Parti glasföremål bl.a. Kosta Boda ljusstakar, FM glasdjur, m.m.

kopp med fat, Blå eld skål H8cm samt 6st glöggmuggar, lingon 175 Parti glasföremål bl.a. Kosta Boda ljusstakar, FM glasdjur, m.m. 1 Carl Harry Stålhane, Rörstrand, stengods vas, 1:a sortering, H27cm, obetydlig fotringsnagg 500 kr 2 Karl Otto Johansen, Bing & Gröndahl, hästhuvud 7001, stengods, H40cm, ett öra med litet nagg 1000 kr

48 Bing & Gröndahl 2st fåglar 1:a sortering H7 & 14cm samt Goebel 2st fåglar H7 & 8cm 49 Julia Limpke, Goebel 3st guriner, H14, 15 & 23cm 50 Schaubach

48 Bing & Gröndahl 2st fåglar 1:a sortering H7 & 14cm samt Goebel 2st fåglar H7 & 8cm 49 Julia Limpke, Goebel 3st guriner, H14, 15 & 23cm 50 Schaubach 1 Royal Dux, gurin, knäböjd kvinna, H23cm 800 kr 2 Gusum, Metallslöjden, ljusstake mässing, 5 ljusarmar, H21cm L36cm 3 Lalique, skål, Nemours, signerad Lalique France, H10cm D25cm 1000 kr 4 Ulrica Hydman

300 kr. 500 kr. 400 kr. 800 kr

300 kr. 500 kr. 400 kr. 800 kr 1 Alfredo Häberli, Georg Jensen, salladsskål D28cm, medföljande kartong 400 kr 2 Bordsfotogenlampa, majolika, H55cm, kupa med nagg 3 Lladro, ytterfoder i form av sk, H25cm 400 kr 4 Anna-Lisa Thomson, Upsala-Ekeby,

46 1 par ljusstakar, silver, total vikt 307g 1000 kr 47 Fat, silver, relief dekor av blommor, L20,5cm, vikt 176g 600 kr 48 Bägare, silver, invändigt f

46 1 par ljusstakar, silver, total vikt 307g 1000 kr 47 Fat, silver, relief dekor av blommor, L20,5cm, vikt 176g 600 kr 48 Bägare, silver, invändigt f 1 Personbil, Volvo 850 GLT 2.5, 4 dörrar, manuell bensin, årsmodell 1996, mörkblå, mätarställning 19600 5000 kr km, 2 tidigare ägare, medföljande besiktningsprotokoll med 2 angivna brister. 1. Krängningshämmarestag

300 kr. 300 kr. 21 Alvar Aalto, vas med vitt underfång, Savoy, H12cm samt vas, jugend bemålat glas, H15cm, liten mynningsnagg.

300 kr. 300 kr. 21 Alvar Aalto, vas med vitt underfång, Savoy, H12cm samt vas, jugend bemålat glas, H15cm, liten mynningsnagg. 1 Karl Tutter, Hutschenreuther, gurin, älg, H20cm 500 kr 2 Meissen, guringrupp, amingos, 1:a sortering H28cm 400 kr 3 Bing & Gröndahl gurin, fågel, 1:a sortering H21cm 400 kr 4 Lisa Larson, Gustavsberg,

400 kr. 400 kr. 800 kr

400 kr. 400 kr. 800 kr 1 Allan Schar för Georg Jensen, kanna Madame Ibis stål, H37, obetydligt använd 2 Kara, Italien, H46cm, invändigt med beläggning 3 Piet Hein, 1 par ljusstakar Saturnus stål, H36cm 300 kr 4 Georg Jensen,

85 Carl Harry Stålhane, Rörstrand vas, 1:a sortering H11cm samt Gunnar Nylund Rörstrand, vas 1:a sortering. 800 kr

85 Carl Harry Stålhane, Rörstrand vas, 1:a sortering H11cm samt Gunnar Nylund Rörstrand, vas 1:a sortering. 800 kr 1 Lladro gurin, eskimå, H26cm 500 kr 2 Lladro gurin, eskimå, H29cm 500 kr 3 Skålfat, Kina omkring 1900, dekor med fåglar och växter, D40cm 4 2st vaser, Böhmen, H36 & 50cm 300 kr 5 Timo Sarpaneva & Tapio

1 Lisa Larson, Gustavsberg, gurin, Dora, H27,5cm 1800 kr 2 Wiktor Berndt, Flygsfors, glasskulptur, underfång i lila, signerad Flygsfors-59 BERNDT,

1 Lisa Larson, Gustavsberg, gurin, Dora, H27,5cm 1800 kr 2 Wiktor Berndt, Flygsfors, glasskulptur, underfång i lila, signerad Flygsfors-59 BERNDT, 1 Lisa Larson, Gustavsberg, gurin, Dora, H27,5cm 1800 kr 2 Wiktor Berndt, Flygsfors, glasskulptur, underfång i lila, signerad Flygsfors-59 BERNDT, H37cm 3 Lladro, skål i form av ickhuvud, H17cm D12,5cm

300 kr original box samt Carla Holm, skulptur, sittande kvinna, H9cm

300 kr original box samt Carla Holm, skulptur, sittande kvinna, H9cm 1 Bertil Vallien, Kosta Boda, skulptur i form av ansikte på stenplatta, signerad 7175003 KOSTA BODA 1000 kr LIM ED 500 B.Vallien, höjd utan platta 7,5cm 2 Kunglig Dansk, isbjörn, 1:a sortering, H32cm 500

Auktion 2013-06-26 1 (7)

133 Wendt & Kuhn, speldosa, H26cm 500 kr 134 Tomte, 1800/1900-tal, H30cm, små nagg 800 kr

133 Wendt & Kuhn, speldosa, H26cm 500 kr 134 Tomte, 1800/1900-tal, H30cm, små nagg 800 kr 1 Goldscheider, gurin, Art Deco, H23,5cm, ngrar med lagningar/ngers restored 500 kr 2 Bing & Gröndahl 2st guriner, Kvinna med gitarr H25cm samt Man med banjo H28,5cm, 1:a sortering 800 kr 3 Jens Jakob

93 Gunnar Hansson Lomma vas H20,5cm samt tekanna 400 kr 94 Lockurna, Kina med växtdekor 1800-tal, lock med lagningar och skador, H25cm D23cm 500 kr

93 Gunnar Hansson Lomma vas H20,5cm samt tekanna 400 kr 94 Lockurna, Kina med växtdekor 1800-tal, lock med lagningar och skador, H25cm D23cm 500 kr 1 Eichwald, Bloch & Co, vas jugend, dekor med orkideer, H29.5 500 kr 2 Ingeborg Plockross, Kunglig Dansk gurin, Mother & Child, 1:a sortering, H29cm 800 kr 3 Josef Ekberg, Gustavsberg, vas, Sgratti, H28cm,

140 Parti karbidlampor, värmelampor, m.m, skador 300 kr

140 Parti karbidlampor, värmelampor, m.m, skador 300 kr 1 Wallendorf gurin, H24cm 400 kr 2 Lisa Larson, Gustavsberg, Charlotta, H16cm, litet fotnagg 500 kr 3 Kjell Bolinder, Höganäs, stengodsvas med oxblodsglasyr, märkt 11-4 K Bolinder Höganäs 2007, H21cm 1800

Designkoncept Stockholm AB i konkurs

500 kr. 400 kr. 400 kr

500 kr. 400 kr. 400 kr 1 Rörstrand, gurin, dopping, H26,5cm 500 kr 2 Christian Thomsen, Kunglig Dansk, gurin nr. 1087, jägare med hund, 1:a sortering, H22cm 500 kr 3 Knud Kyhn, Kunglig Dansk, gurin nr. 1137, polar björn, 1:a

124 Rosenthal kaeservis, Maria, 12st koppar, 12st fat, 11st assietter, kanna, sockerskål samt gräddsnipa 400 kr 125 Rosenthal mat och kaeservis, 12st

124 Rosenthal kaeservis, Maria, 12st koppar, 12st fat, 11st assietter, kanna, sockerskål samt gräddsnipa 400 kr 125 Rosenthal mat och kaeservis, 12st 1 KPM Tyskland, lockurna med blomdekor, hänklar med dekor av faun i relief, lockknopp med ros i relief, 800 kr H30cm, blomnagg, hänkelblad restaurerad/restoration 2 Piet Hein, 3st ljusstakar stål, H21,

original kartonger, gott skick 45 Parti blandade frimärken, delvis äldre bl.a. Finland, Dubai, Singapore, m.m. 400 kr

original kartonger, gott skick 45 Parti blandade frimärken, delvis äldre bl.a. Finland, Dubai, Singapore, m.m. 400 kr 1 Knud Kyhn, Kunglig Dansk gurin nr. 2317, isbjörnar, 3:e sortering, H15,5cm 300 kr 2 Carl Johan Bonnesen, Dahl Jensen gurin nr. 1126, isbjörn, 2:a sortering H10,5cm L24cm 500 kr 3 Kunglig Dansk gurin

Lärnehem AB i konkurs

300 kr. 500 kr. 400 kr

300 kr. 500 kr. 400 kr 1 Wilhelm Kåge, Gustavsberg, vas, Kåge Verkstad, H26cm 2 Goebel, adventsljusstake, H16cm L30cm 3 Georg Jensen, 3st ljusstakar för värmeljus, Bloom H5 D8cm samt ljusstake för två ljus, Swing H18cm 4 Bordslampa

300 kr. 400 kr kr

300 kr. 400 kr kr 1 Carl Harry Stålhane, Rörstrand, vas, stengods med brunspräcklig glasyr, märkt R SWEDEN CHS SYA, H28cm, 1:a sortering 2 Dahl Jensen, gurin, björn nr. 1310, 1:a sortering, H15cm L26cm 800 kr 3 Stelton,

151 Parti bl.a. ostform 1800-tal, svepaskar, strykjärn, m.m. 300 kr 152 Parti bl.a. docka, Volvo leksaksbil, sparbössor, förstoringsglas, m.m.

151 Parti bl.a. ostform 1800-tal, svepaskar, strykjärn, m.m. 300 kr 152 Parti bl.a. docka, Volvo leksaksbil, sparbössor, förstoringsglas, m.m. 1 Rörstrand krus med tomtemotiv, H15,5cm 400 kr 2 Rörstrand mugg, Bondebröllop, Hardanger Norge motiv, H15cm D12cm, mynning med förgyllningsslitage, 500 kr handtag med glasyrspricka, mindre ytslitage 3

800 kr. 400 kr. Sida 1

800 kr. 400 kr. Sida 1 1 Skulptur i form av ägg, mässing monterat på träsockel, omärkt, total höjd inkl. sockel 13cm 2 Vas med hänklar, Kina möjligen 1800-tal, Cizhou-liknande med honan black och vitglacerade ribbor, Songstil

1 Harley Davidson, motorcykel, 750cc, WLC, manuell, årsmodell: 1942, motor märkt: 42WLC24477, mätarställning:

1 Harley Davidson, motorcykel, 750cc, WLC, manuell, årsmodell: 1942, motor märkt: 42WLC24477, mätarställning: 1 Harley Davidson, motorcykel, 750cc, WLC, manuell, årsmodell: 1942, motor märkt: 42WLC24477, mätarställning: 50000 kr 22494, 10st ägare, avställd, sannolikt ej komplett bl.a. saknas pakethållare samt

400 kr. 300 kr. 400 kr. 400 kr

400 kr. 300 kr. 400 kr. 400 kr 1 Personbil, Rover 75 2.0 V6 Connoisseur, automat bensin, årsmodell 2000, ljusgul metallic, mätarställning 10000 kr 119000 km, 2 ägare, medföljande besiktningsprotokoll per 190131 med anmärkningar på en

Tid & Smycken i Sverige AB i konkurs 2015-03-14

400 kr. 31 Kaffeservis, 3 delar, silver GAB 1939 Stockholm, H6,5-25cm. Total vikt ca 960g, monogram 2500 kr. Sida 1

400 kr. 31 Kaffeservis, 3 delar, silver GAB 1939 Stockholm, H6,5-25cm. Total vikt ca 960g, monogram 2500 kr. Sida 1 1 Golvurna, Kina, dekor med blommor och fåglar, kalligrafi samt signatur, 1900-tal, H63cm 2 Nao, figurin, H39cm 3 Georg Jensen, 1 par ljusstakar Swing, för två ljus, H22cm 4 Bertil Vallien, Kosta Boda,

Förteckning Jul_Nyårsauktionweb

2500 kr. 28 Christian Thomsen, kunglig Dansk, gurin, Dummerjöns/Hans Clodhopper, nr. 1228, 1:a sortering, 2000 kr

2500 kr. 28 Christian Thomsen, kunglig Dansk, gurin, Dummerjöns/Hans Clodhopper, nr. 1228, 1:a sortering, 2000 kr 1 Vicke Lindstrand, Kosta, vas, Colora, röd/brun/gultonad, signerad LC 2 Kosta, H30cm, invändig mindre 1000 kr beläggning 2 Lalique, vas, signerad Lalique France, H34cm 1000 kr 3 Vicke Lindstrand, Kosta

1000 kr. 117 Vas ankeras av 2 lejon, Kina 1800-tal, lergods med grön glasyr, H11,5cm L13cm B8,5cm, ett öra med 1000 kr

1000 kr. 117 Vas ankeras av 2 lejon, Kina 1800-tal, lergods med grön glasyr, H11,5cm L13cm B8,5cm, ett öra med 1000 kr 1 Jan Johansson, Orrefors vas, innesluten dekor i grönt, mörkblå och ljusblå, signerad orrefors 952370 Jan 2500 kr Johansson EA 1-91, H19,5cm 2 Eva Englund, Orrefors vas, Graal, numrerad 24/80 93, Muraya,

74 Parti idolbilder, ca 600st, bl.a. Elvis Presley, Marilyn Monroe, Anita Ekberg, Doris Day, Ingemar Johansson,

74 Parti idolbilder, ca 600st, bl.a. Elvis Presley, Marilyn Monroe, Anita Ekberg, Doris Day, Ingemar Johansson, 1 Personbil, Ford Mondeo 4-dörrars, 131hk, bensin, årsmodell 1999, mätarställning 104308, en ägare, sidor 5000 kr med Ghia-märke, kontrollbesiktigad 190123 med anmärkning på batterifästning, behöver ej

Karibakka AB i konkurs

Pulsen stiger, jaktivern sätter till, alla sinnen slår igång.

Kniberg-Rasmussons Ur AB i Eslöv i konkurs 2014-10-22

SÄLGEN. INVENTARIEFÖRTECKNING Datum 2013-08-20 ENHET:

Bosättningsaffären Tranemo AB i konkurs

Folkets Möbler Järfälla i konkurs

Beauty is in the eye of the beholder

Housing Malmö AB i likvidation

500 kr. 800 kr. 120 Skålfat, Kina 1900-tal med Ducai-dekor och polykromt. Botten märkt med sex karaktärerstecken i blått. 800 kr

500 kr. 800 kr. 120 Skålfat, Kina 1900-tal med Ducai-dekor och polykromt. Botten märkt med sex karaktärerstecken i blått. 800 kr 1 Arne Jacobsen för Stelton, kaekanna Cylinda H20cm 2 Piet Hein, 1 par ljusstakar Jupiter H30cm 3 Kjell Engman, Kosta Boda 2st vaser, H27 & 35cm, 2:a sortering 4 Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, vas

3000 kr kr. 1944, ritning No.15868, glasmått: H177cm L38,5cm, dörrmått: 201,5x72,5cm, dörrar med slitage

3000 kr kr. 1944, ritning No.15868, glasmått: H177cm L38,5cm, dörrmått: 201,5x72,5cm, dörrar med slitage 1 Edward Hald, Orrefors, vas, skgraal 1945, dekor av skar och sjöväxter i grönt, signerad Graal Orrefors 3000 kr 1947 Gustaf Bergkvist Edward Hald, H14cm 2 Vicke Lindstrand Kosta, vas med dekor av ränder

400 kr par salt & pepparkar, silver, England, H7,5cm samt 1 par saltkar, silver med glasinsatser, H3,5cm D3,5cm. Total silvervikt 92g

400 kr par salt & pepparkar, silver, England, H7,5cm samt 1 par saltkar, silver med glasinsatser, H3,5cm D3,5cm. Total silvervikt 92g 1 Personbil Toyota Corolla, halvkombi med 4 dörrar, manuell, bensin, årsmodell 2005, 22300 mil, 1 ägare, 15000 kr besiktad 190214 utan anmärkningar, regelbunden service hos Toyota, vänster bakskärm med

31 Lladro, figuringrupp, Geishor i samtal på bro med paraply och svan, H30cm L33cm. Medföljande 2000 kr

31 Lladro, figuringrupp, Geishor i samtal på bro med paraply och svan, H30cm L33cm. Medföljande 2000 kr 1 Vicke Lindstrand, Kosta, skulptur i form av fågel monterad på träsockel, osignerad. Total höjd med 1000 kr sockel 41cm. Sockel med torrsprickor samt fågel med obetydlig repa. 2 Edvin Öhrström, Orrefors,

Win AB i konkurs

Win AB i konkurs Stålkorg ca 38x38x38cm 2187-001 Avslut: 11:45 6st papperskrukor 2187-002 Avslut: 11:46 1 3st kubhyllor i ek, största ca 31x31x20cm 2187-003 Avslut: 11:47 3st kubhyllor i ek, största ca 31x31x20cm 2187-004

Adventslåda 28cm, metall

Adventslåda 28cm, metall Advent 2 3 4 5 13176301 13416502 Lykta hus 15cm Lykta hus 15cm frp. 4 frp. 4 14483201 Ljushållare tomtar 28,6cm 14647701 Ljushållare 7cm 5 olika 0 13191801 12593101 Adventslåda 28cm vit 12593001 Adventslåda

36 4 delar silverföremål: kalk/mätglas, dekor av Ganesha i relief, H11. Pillerdosa, L4,5cm. Ströare, orientalisk

36 4 delar silverföremål: kalk/mätglas, dekor av Ganesha i relief, H11. Pillerdosa, L4,5cm. Ströare, orientalisk 1 Vas, svanhals s.k. ashdan, Persien, H34cm 500 kr 2 Figurin, Lenci Torino Italien, 1930-tal, Thai dansör, märkt Lenci TORINO-ITALIA LC 995, H38cm. 500 kr Lagningar och nagg/restorations, damages 3 Figurin,

109 Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, glasservis, Mine. Totalt 66 delar, mattallrikar med bruksrepor 1000 kr

109 Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, glasservis, Mine. Totalt 66 delar, mattallrikar med bruksrepor 1000 kr 1 Karin Björkqvist, Gustavsberg Studio, vas, H31cm 2 Wallendorf, gurin. H23cm 3 Christian Thomsen, Kunglig Dansk, gurin, Potatisplockerska, 2:a sortering, H27cm 4 Jacob Jensen för Bang & Olufsen, skivspelare

1 Edward Hald, Orrefors, vas, skgraal, 1975, signerad ORREFORS Graal Nr.380.E.5. Edward Hald, 3000 kr

1 Edward Hald, Orrefors, vas, skgraal, 1975, signerad ORREFORS Graal Nr.380.E.5. Edward Hald, 3000 kr 1 Edward Hald, Orrefors, vas, skgraal, 1975, signerad ORREFORS Graal Nr.380.E.5. Edward Hald, 3000 kr H14cm 2 Bertil Vallien, Kosta Boda, 3st ljusstakar, Tower, rektangulär form på kvadratisk fotplatta,

UTSTÄLLARE Skärgårdsmarknad i Advent Hönö Klåva 2006

UTSTÄLLARE Skärgårdsmarknad i Advent Hönö Klåva 2006 UTSTÄLLARE Skärgårdsmarknad i Advent Hönö Klåva 2006 1(5) UTSTÄLLARE på Restaurang FRANSES övervåning (trappa på utsidan), Västra v 5 Bojan Walfridsson/Birgitta Olsson Risvägen 5, 430 90 Öckerö Tel 031-967386,

http://www.techation.se/php/barcode/testbarcode.php

http://www.techation.se/php/barcode/testbarcode.php Page of 8-- Adventljusstake \"79,\" Adventslappar hjärta \"9,\" Alberts Blandning \"9,\" Ancien Lettre stakar \",\" Apelsin/choklad kaffe \"9,\" Armband \"99,\" Armband \"99,\" Armband \"99,\" Ask Le Sainte

1 Lisa Larson, Gustavsberg, isbjörn ur serien Skansen, märkt: GUSTAVSBERG SWEDEN LISA, H15cm, 400 kr

1 Lisa Larson, Gustavsberg, isbjörn ur serien Skansen, märkt: GUSTAVSBERG SWEDEN LISA, H15cm, 400 kr 1 Lisa Larson, Gustavsberg, isbjörn ur serien Skansen, märkt: GUSTAVSBERG SWEDEN LISA, H15cm, L21cm 2 Gunnar Nylund, Rörstrand, vas stengods med brun/gul glasyr. Signerad RÖRSTRAND R NYLUND. H20cm, fotring

HS Konstförening Vinstlista konstutlottning 16 november 2017

HS Konstförening Vinstlista konstutlottning 16 november 2017 HS Konstförening Vinstlista konstutlottning 16 november 2017 1 (6) 1. Akryl Vinterkväll Konstnär: Dimitri Zukov 202 Lena Holmberg 2. Akvarell Fågel Konstnär: Emanuel Bernstone 3. Akvarell Sommar Konstnär:

HS Konstförening Vinstlista konstutlottning den 28 maj 2015

HS Konstförening Vinstlista konstutlottning den 28 maj 2015 HS Konstförening Vinstlista konstutlottning den 28 maj 2015 1(8) 1. Akryl Havet Konstnär: Sandra Larsson 2. Akvarell Tröndelag Konstnär: Helga Arnadottir Warnström 3. Akvarell Paris Konstnär Jan Lidsgård

Inga och Ove Blidbergs stipendiefond

AUKTION 28:e September med avslut från kl 11:00

Artiklar :13. Genererat från c4butik ( Sida 1/12

Artiklar :13. Genererat från c4butik (  Sida 1/12 109,2 Allround glas 134 Assiett 114,6 Bankettbord 160cm 160 kr 114,7 Bankettbord 180cm 180 kr 226 Bar Coktail set 7 204 Bar, fällbar 500 kr 220 Benförlängare till 180x80 bord 40 kr 166 Bestikkorg 159,5

IKEA PRESSMATERIAL SOMMAR / FEBRUARI/MARS 2016 / 1 Inter IKEA Systems B.V. 2015. SOMMAR 2016 FEBRUARI/MARS 2016 Kontakt: press.sto@ikea.

IKEA PRESSMATERIAL SOMMAR / FEBRUARI/MARS 2016 / 1 Inter IKEA Systems B.V. 2015. SOMMAR 2016 FEBRUARI/MARS 2016 Kontakt: press.sto@ikea. IKEA PRESSMATERIAL SOMMAR / FEBRUARI/MARS 2016 / 1 Inter IKEA Systems B.V. 2015 SOMMAR 2016 FEBRUARI/MARS 2016 Kontakt: press.sto@ikea.com IKEA PRESSMATERIAL SOMMAR / FEBRUARI/MARS 2016 / 2 Sommaren på

Stadsauktion #52 - www.isolna.se Söndag 15 Apr 2012

42 Parti samlarföremål bl.a. vikter, stämplar, mätglas, m.m. 300 kr 43 Christian Thomsen, Kunglig Dansk, gurin, barn med hund, 1:a sortering, H15cm. N

42 Parti samlarföremål bl.a. vikter, stämplar, mätglas, m.m. 300 kr 43 Christian Thomsen, Kunglig Dansk, gurin, barn med hund, 1:a sortering, H15cm. N 1 Personbil, Renault Megane, automat med aircondition, 4985mil. En ägare, besiktigad utan anmärkningar. 5000 kr En långsidas underkant med buckla, radio ej i gång men kod nns. Tillsynes välfungerande men

Hjärtat Hem & Interiör AB i konkurs