Stadsauktion # Söndag 15 Apr 2012

Download "Stadsauktion #52 - www.isolna.se Söndag 15 Apr 2012"

1 1 FÅTÖLJER, ett par, jakaranda, "Sirocco", ARNE NORELL Stomme av jakaranda med sits och rygg i svart läder. "Sirocco" introducerades Bruksslitage, missfärgad sittdyna. Startpris: SEK 2 LOTTI RINGSTRÖM (1942-), olja på duk "Lacoste 3 February 1990". Komposition. Signerad "LR -90". Enligt uppgift vinst från konstlotteri. A tergo med ytterligare en komposition samt signerad, titulerad och etikett med värdering ( kronor). 58x71 (61.5x75) 3 STEKFAT, 1960/70-tal, "Berså", STIG LINDBERG, Dekor av gröna blad mot vit fond. "Berså" tillverkades Bruksslitage. 31.5x SKÅL, "Pungo", STIG LINDBERG ( ), Vitglaserad. Oval form med veckade kanter. Invändig dekor i svart och guldfärg på linje mot vit fond. Undersida stämplad "[GUSTAVSBERG]". "Pungo" tillverkades Smärre slitage. Höjd 7, längd 35 5 BORDSPENDYL, 1800-talets andra hälft, Frankrike Målad dekor i rikliga färger mot blå fond. Krönt av man med pergamentrulle. Rund urtavla märkt "A. DELIA BEURNY QUIA NAPOLEON A PARIS" med underliggande lyra och bladverk. Smärre slitage, dekor (blad) skadat. Startpris: SEK 6 BOKHYLLESTYSTEM, Stringmodell Vit ställning med betsade hyllplan. 16hyllplan varav 2 plan med 2 respektive 1 låda samt tidningsställ. Bruksslitage. Höjd 155 bredd 80 och höjd 105 bredd 60 (80) Startpris: SEK 7 TAKLAMPA, "107", ESBEN KLINT, Le Klint Vit. Modellen "107" introducerades Slitage, el av. Höjd 60 8 FÄLLBORD, "Björnsholm", Ikeas 1700-tals serie Vit. Rund bordsskiva på tregrenad pelarfot. Undersida brännmärkt "[IKEA OF SWEDEN RIKSANTIKVARIEÄMBET] BJÖRNSHOLM C.J". Bruksslitage, smärre repor. Höjd 73, diameter 87 9 VAS, "Advent", LISA LARSON (1931-), Svart. Uppsvängda kanter med invändig dekor av sträck. Undersida stämplad och märkt av 2 etiketter. "Advent" introducerades Smärre slitage. Höjd STIG CLAESSON (SLAS), tusch Stockholmsmotiv. Signerad och daterad x50 (63x80) 11 PARTI BESTICK, 9 delar Silvervikt cirka 360 gram. 6 skedar längd 18.5 och 3 gafflar längd 18 Stämplade "JLH" och "HAGA". Bruksslitage. Startpris: SEK 12 FIGURIN, "Stim 8", SVEN WEJSFELT, Fisk på träsockel. Undersida stämplad "SVEN WEJSFELT Stim 8 [] MADE IN SWEDEN". Höjd 15.5, längd MANCHETTKNAPPAR, 1 par, 18K, 1970-tal Cirka 10.3 gram. Stämplade "ALTON 18K V9" (=år 1971). Graverade "20". 14 FAT, porslin, "Löja", STIG LINDBERG, Undervattensscen med konverserande fiskar. "Löja" tillverkades Baksida märkt "[] FLINTPORSLIN LÖJA HANDMÅLAD SWEDEN STIG L X GUSTAVSBERG". Diameter SKED, silver, 1700-tal Silvervikt cirka 30 gram. Stämplad "PWH B3" (=år 1789). Graverad. Slitage. Längd VAS, CARL-HARRY STÅLHANE ( ), Rörstrand Kalebassform. Gulbrun glasyr med orangespräckliga inslag. Undersida signerad "[R] SVERIGE CHS". Slitage. Höjd SKÅP, 17/1800-tal Utskjutande krön. 2 mindre lådor i hörnen flankerandes 1 större valvformad skåpdörr med underliggande 3 lådor. Skåpdelen vilar på balusterformad benställning. Skåpdörr med nyckelsköld i form av vapen och beslag i smide. Slitage, smärre fanerskador/bortfall, ena hörnskåpet saknar list, kompletterad. Höjd 155.5, bredd 88, djup BYRÅ, Louis XVI Rak, rektangulär. Träskiva och 3 byrålådor. Rikliga inläggningar i form av akantus, blommor och meander. Runda beslag med krans och urna. Möjligtvis signerad vid översta låda. Slitage, senare ben, smärre skador. Höjd 99, längd 118.5, djup 56 Startpris: SEK 19 FIGURIN, keramik, "Bulldog midi" ur serien "Kennel", LISA LARSON (1931-), Bulldog. "Kennel" introducerades Obetydligt slitage. Höjd 13.5, längd SKEDAR, 4 st, silver Cirka 67 gram. Stämplade "PAT" samt olika datumstämplar. Skaft med dekor av bladverk. Slitage. Längd FICKUR, Halda, silver Urtavla märkt "Halda". Insida märkt "HALDA FICKURFABRIK No 13947". Bruksslitage. Diameter 5 22 FAT, keramik, "Karneval", STIG LINDBERG ( ), Pojke, fiskar, segelskepp och fågel mot vit fond. Fajansmålare Hellinä Pitkänen (blomma). Undersida signerad "[studiohand] SWEDEN B [blomma]. 15.5x15.5 I. 23 FAT, keramik, "Karneval", STIG LINDBERG ( ), 3 kvinnor med fisk och bestick. Fajansmålare Hellinä Pitkänen (blomma). Undersida signerad "[studiohand] SWEDEN A [blomma]. 15.5x15.5 II. 24 STRÖARE, 2 st, sterlingsilver, England Silvervikt cirka 100 gram. Undersida stämplad "WALKER & HALL SHEFFIELD ENGLAND". Bruksslitage. Höjd BRICKBORD, Danmark, Bing & Gröndahl Hopfällbar benställning. Rektangulär skiva med upphöjd sarg och dekor av upprepade B&G logotyper i vitgul till rutmönster. Bruksslitage, smärre repa/sträck på skiva. Höjd 53, 76x56 26 FRUKTSKÅL, 18/1900-tal, silver, England, Sheffield Silvervikt cirka 826 gram. Rikligt ciselerad och punsad dekor av bland annat bladverk och blommor. Slitage. Höjd 9 (med handtag 24), 30.5x24.5 Startpris: SEK 27 EINAR JOLIN, färglitografi Stilleben på runt bord med frukt och blomma. Signerad och numrerad 5/ x46 (77.5x55) 28 BORDSUR, brons, rokokostil, Frankrike Krönt av pojke med solur. Fodral med vridet bladverk och musselformation. Urtavla signerad "V. Déposé". Smärre slitage. Höjd 36, bredd KARMSTOL, "Solfjädern", SONNA ROSÉN Guldfärgad. Spjälad rygg ned mot snedställda bakben. Klädd i blommigt tyg. "Solfjädern" introducerades Torkad sits, bruksslitage, smärre färgbortfall. 30 BORDSLAMPA, "Tuben", ANDERS PEHRSSON ( ), Ateljé Lyktan Röd. 1 ljuspunkt på L-formad ställning. Bruksslitage. Etikettmärkt. Höjd 39, längd STOLAR, 4 st, nyrenässans Rundat krön. Klädda i svart skinn. Balusterformade ben. Inköpskvitto (1998) á SEK finns. Smärre slitage/lagningar. 32 BORD MED 8 STOLAR, England Betsade, varav 2 med karm. Stolar klädda i randigt tyg och med svängda ben samt ryggar. Bord på fyrgrenad pelarfot med hjul. 1 iläggsskiva. Betydande bruksslitage. Höjd 72.5, bredd 101, längd FICKUR, 14K Kedja ej i guld. Märkt "F & Cie". Fungerar. Bruksslitage. Diameter 5.5 Startpris: SEK 34 PARTI SERIEKERAMIK, 8 delar, "Trio", HJÖRDIS OLDFORS, Upsala Ekeby Rundade former med vit och gul dekor mot svart fond. 1 med originaletikett. "Trio" tillverkades Smärre slitage. Ovalt fat längd 34, bredd SKULPTUR, terracotta, LISS ERIKSSON ( ) Kvinnobyst på sockel av trä. Signerad "Liss Er" och numrerad 4/5. Undersida märkt med blyerts "Britta Reich Eriksson". Höjd 33 (varav sockel 5) 36 BYST, brons Man på rödspräcklig marmorsockel. Märkt "BEETHOVEN". Smärre slitage. Höjd 40 (varav 8 cm sockel). Sida 1

2 37 ARMBAND, 18K Guldvikt cirka 13.8 gram. Dekor av fiskar. Längd 19 Startpris: SEK 38 SLAGLÅSGEVÄR Beslag 1700-tal. Slitage, graverat nummer, sprickor. Längd 133 Startpris: 700 SEK 39 på duk Interiör med gråhårig man i paraduniform. Repor, slitage, färgbortfall, skada på ram. 86x122 (111x147) Startpris: SEK 40 VÄGGFÄLT, 2 st, allmoge Samhällsskildring. Slitage. 200x49 41 SKÅLAR, 15 st, glas, "Fuga", SVEN PALMQVIST, Orrefors Olika färger. Serien "Fuga" introducerades skål med nagg. Höjd 6, diameter 10-höjd 11, diameter EGRON LUNDGREN ( ), akvarell med täckvit Motiv av sittande äldre man. Monogramsignerad i vänster hörn. 15.5x22.5 (30.5x38.5) 43 KAFFESERVISDELAR, "Galejan", MARGARETA HENNIX, 8 koppar med fat, 6 assietter och 6 tallrikar. 3 fat medföljer. "Galejan" introducerades Tallrikar diameter RING, 23K, 1930-tal Guldvikt cirka 3.7 gram. Stämplad "D8" (=1930). Bruksslitage. Diameter 2.3 Startpris: 900 SEK 45 FÄLLBORD, alrot, 1800-tal Rund skiva på svärtad och fyrgrenad benställning. Fanerbortfall på skiva/torkskador, slitage. Höjd 74, diameter HÄNKELVAS, CARL-HARRY STÅLHANE, Rörstrand Mörkblå glasyr med dekor av blad. Undersida signerad "[R] CHS SWEDEN CDK". Höjd SALONGSGRUPP, 4 delar, nyrenässans Svärtade. 2 stolar, bord och soffa. Sexkantig bordsskiva på tregrenad fot. Soffa med delvis spjälad rygg. Klädd i gulmönstrat tyg med fransar. Bruksslitage. Bord höjd 72.5, diameter 61 Startpris: SEK 48 GRYTA, 1960-tal, TIMO SARPANEVA, Rosenlew & Co Röd emalj med handtag av teak. Krackelyr, bruksslitage. Undersida märkt "[R]". Höjd 18, diameter SKED, silver Silvervikt cirka 20 gram. Skaft i form av filigranarbete. Slitage. Längd FIGURIN, glas, OIVA TOIKKA, Iittala Gulbrun fågel med svart näbb. Undersida signerad och etikettmärkt. Höjd 9.5, längd FIGURIN, glas, OIVA TOIKKA (1931-), Finland, Nuutajärvi Cremefärgade ränder mot silverfärgad fond. Huvud i klarglas. Etikettmärkt, undersida signerad. Höjd 12.5, längd PARTI SILVER, 22 delar Silvervikt cirka 230 gram. Kaffeskedar med mera. Längd KARMSTOLAR, 2 st, England Fyrkantig ryggbricka med spjälor i kryss. Svängda karmar till balusterstolpe. Klädda i grönvitrandigt tyg med blomstermönster. Kannelerade spadfötter. 54 VAS, 18/1900-tal, brons, Kina Utskjutande krön med dekor av drake i relief. Rikligt mönstrad grund, nedre del med dekor av fåglar i konturerade fält. Rund fot. Smärre slitage. Höjd ÖRONLAPPSFÅTÖLJ MED FOTPALL, enligt uppgift Arne Norell Klädd i grönt med knappar på rygg. Bruksslitage, fläckar. 56 SERVISDELAR, 4 st, 1960/70-tal, "Berså", STIG LINDBERG, Dekor av gröna blad mot vit fond. "Berså" tillverkades Bruksslitage. Karott höjd 8.5, diameter FICKUR Herr. Fungerar. Bruksslitage. Diameter 5 58 SKRIVBORD, stämplad Svängd jalusi med bakomliggande arbetsyta och lådinredning. 2 hurtsar med 4 respektive 2+1 lådor. Nycklar ingår. Stämplad "Bröderna Wi??". Delar saknas, bruksslitage. Höjd 110, längd 137, djup LJUSKRONA, empirestil 10 ljuspunkter varav 5 armar och 5 invändiga armaturer. Behängd med olikformade prismor och 2 blåa glasskivor. I mitten stavprisma. Smärre slitage. Höjd 70 (längd 80) diameter LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1880-tal, nationalromantiska, Norge, 3 ljusarmar på genombruten upphållning med dekor av svanar. Balusterformat ben på rund fot. Undersida märkt. Slitage. Höjd 42.5, bredd 27 Startpris: SEK 61 MOCKASKEDAR, 8 st, silver, tal Silvervikt 70 gram. Stämplad "CGH Dekorerat skaft. Längd OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1970-tal, olja på duk, signerad Komposition mot rödsvartrandig fond. Signerad, bild #4 modifierad för att förstarka signatur. Enligt uppgift inköpt direkt av konstnär från Viby, Sollentuna under tidigt 1970-tal för kronor. Slitage, krackelyrer. 80x90 (83x93) 63 OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1970-tal, olja på duk, signerad Fönster med persienn och figursiluetter mot röd fond. Signerad. Enligt uppgift inköpt direkt av konstnär från Viby, Sollentuna under tidigt 1970-tal för kronor. Slitage, krackelyrer. 100x116 (104x121) 64 SKÅL, silver, 1950-tal, TURE JERKEMAN 175 gram, stämplad D9 (=1954). Rundad form, botten med dekor av barnfamilj och vegetation. Smärre slitage. 65 KAFFESERVISDELAR, 1960/70-tal, "Prunus", STIG LINDBERG, Dekor av blåa plommon mot vit fond. 5 koppar med fat, gräddkanna och sockerskål. Prunus" tillverkades Bruksslitage. Kopp höjd 5.5, diameter STOLAR, 1 par, Göteborgsmodell Svängd form. Rundat ryggkrön med genombruten balusterbricka. Klädd i gulvitrandigt tyg. Svängda ben. Bruksslitage. 67 MATSERVISDELAR, 45 delar, "Pompadour", Tyskland, Rosenthal Polykrom dekor av blommor mot cremefärgad fond med relief och guldkant. Undersida grön stämpel. Smärre bruksslitage. Kanna höjd KAFFESERVISDELAR, 33 st, "Pompadour", Tyskland, Rosenthal Polykrom dekor av blommor mot cremefärgad fond med relief och guldkant. Undersida grön stämpel. Smärre bruksslitage. Kanna höjd TESERVISDELAR, 36 st, "Pompadour", Tyskland, Rosenthal Polykrom dekor av blommor mot cremefärgad fond med relief och guldkant. Undersida grön stämpel. Smärre bruksslitage. Kanna höjd 17.5 Startpris: SEK 70 BARSTOLAR, 6 st, 2000-tal Sits av böjträ på förkromad metallställning. Ställbar. Bruksslitage. Sitthöjd FAT & VAS, "Reptil", STIG LINDBERG, Blå. Triangulärt reliefmönster. Skål stämplad "Reptil 263" vas otydlig stämpel. Smärre slitage. Skål 26.5x13 cm och vas höjd VATTENKANNA, plast, CARL-ARNE BREGER, Svart. Kannan introducerades Undersida märkt. Slitage. Höjd 34 Sida 2

3 73 MATTA, Pakistan Bochara Röd botten. Bruksslitage. 304x200. Startpris: SEK 74 ROTTINGGRUPP, 3 delar 2 fåtöljer med svängda karmar och dynor samt bord med glasskiva. Bruksslitage. Bord: höjd 53, 108x65 75 KAST Stort antal fack. Slitage, smärre skador. 46x BYRÅ, 1900-tal, idegran, England Rak form. Rektangulär träskiva, 2 lådor samt 3 byrålådor. Ovala metallbeslag med dekor av musiktrofé. Konturerad underdel. Bruksslitage. Höjd 97, bredd 103, djup FIGURIN, porslin, "Solfågeln", STIG LINDBERG, Grön fågel med lång hals och näbb. Undersida etikettmärkt. Höjd 16.5, längd SKEDAR, 5 st, sterling Silvervikt cirka 240 gram. Varav 2 med graverat skaft. Slitage. Längd 17 och 20 Startpris: SEK 79 FAT, STIG LINDBERG, Jubileumsfat för PUB. Hötorget och PUBhuset under sol. Märkt "Stockholm - Hötorget Stig L.". Baksida märkt "PUB [gustavsberg]. Tillverkad Smärre slitage. Diameter SPEGLAR, 1 par, 1800-tal Guldförgyllda. Genombrutet krön. Underdel med dekor av hjärta. Slitage. Höjd 44, bredd SOFFGRUPP, 6 delar, gustaviansk stil Vit. Soffa, bord, taburett, 2 stolar och karmstol. Klädda i randigt tyg. Renoveringsobjekt. Bord: höjd 75, diameter YTTERFODER, "Waldemarsudde", PRINS EUGEN ( ), Vitglaserade. Dekor av vågor i bård med ränder undertill. Undersida stämplad. Bruksslitage. Höjd 19, diameter SERVETTHÅLLARE, sterling, England Silvervikt cirka 90 gram. Bruksslitage. Höjd 8.5, längd LJUSKRONA, rokokostil 5 ljuspunkter. Behängd med olikformade prismor. Avslutande kula. Slitage. Höjd 57 (längd 69), diameter 51 Startpris: SEK 85 KLAFFBORD, 1930-tal, Nordiska Kompaniet Rak form. Svärtade klaffar och lister. 1 låda. Enligt uppgift utförda för Hotell Reissen, Bruksslitage, repor. Höjd 70 60x40 (100.5x40) 86 JORDGLOB Belysning. Plastställning. Bruksslitage. Höjd GOLVLAMPA 3 ljuspunkter. 3 ställbara armar på ben med räfflade trädetaljer och rund fot. Slitage. Höjd BORD MED 2 STOLAR, gjutjärn Vit. Genombrutna mönster. Smärre färgbortfall. Bord: höjd 73.5, 71x53 89 BORD MED 9 STOLAR, teak, Tibro, Ulferts Smal och ovalformad ryggbricka på sits kläd i randigt tyg. Utdragbart bord i rak form med något indragen sarg. Bruksslitage. Höjd 73, 133x85 (utdraget h75 230x85) 90 CIGARETTETUI, silver, 1940-tal, CG Hallberg Cirka 135 gram, stämplad U8 (=1946). Mönstrad dekor i ränder. Smärre slitage. 8x ERIC CORNELIUS HALLSTRÖM ( ), olja på pannå Landskap med kor och stenmur. Krackelyrer, uppklistrad på pannå. 81.5x68 (107x94.5) Startpris: SEK 92 RING, 18K Totalvikt 5.3 gram. Klackring med grönturkos sten. Diameter FIGURIN, "Lejon mini", LISA LARSON (1931-), Litet lejon. Märkt med 2 etiketter. Höjd 5 94 RING MED STEN, 18K Totalvikt 5.6 gram. Grönturkos sten. Otydliga stämplar. Diameter 2.0 Startpris: 900 SEK 95 SKÅL, silver, 1960-tal Silvervikt cirka 120 gram. Stämplad "GAB N9" (år=1963). Höjd 6.5, diameter YTTERFODER, "Suvi", GUNVOR OLIN-GRÖNQVIST, Arabia Dekor av blommor i relief mot vit fond. Undersida stämplad i grönt. Ytterfodret ur "Suvi" tillverkades Smärre bruksslitage. Höjd 14.5, diameter på pannå Ångfartyg i hamn. Slitage, skador, färgbortfall. Spricka i pannån. 34.5x50 (45x60) 98 FIGURIN, "Isbjörn" ur "Stora Zoo", LISA LARSON (1931-), "Isbjörn" introducerades Tass och undersida med etikett. Höjd 16, längd KAFFESKEDAR, 12 st, 1930-tal, silver Cirka 98 gram, stämplade E8 (=1931). Genombrutet skaft med dekor av blomma. Bruksslitage. Längd HERRBETJÄNT, 1960/70-tal, Italien, Brevettato Betsad. Märkt "BREVETTATO FR MADE IN ITALY". Slitage. Höjd 103, bredd FIGURIN, "Mia midi", LISA LARSON (1931-),, Keramikstudion Svart katt. Undersida signerad "Lisa L K- Studion SWEDEN". Höjd SKÅP, Kina Rak form. Dörrpar med rektangulär fält dekorerade av fåglar, blomkvistar och meander mot röd fond. Bakomliggande hyllplan och 2 lådor. Bruksslitage. Höjd 121, bredd 75, djup KARTA, Norden "Svecia, Dania, et Norvegia". Efter äldre upplaga. 46x LJUSSTAKAR, 1 par, silver, K & E Carlson 1 ljusarm på rund fot. Stämplad "K&EC M9" (=år 1962). Slitage, ena skadad vid fot. Höjd RING, 18K Guldvikt cirka 5.7 gram. Stämplad "CGH" och otydlig kontrollstämpel. Diameter 2.3 Startpris: SEK 106 GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft Brun. 2 ställbara ljuspunkter på stålrörsställning. Sammanlänkad till rundad fot. Slitage. 107 JEAN-BAPTISTE VALADIÉ, färglitografi Lättklädd dam mot abstrakt grund. Signerad och numrerad 80/ x65 (67.5x84.5) 108 VITRINSKÅP, 18/1900-tal Betsad. Utskjutande krön och dörrpar med vitrin. Underliggande dörrpar. Visst fanerbortfall, bruksslitage, detaljsaknas, spricka i glas. Höjd 212, bredd 86, djup 43 Sida 3

4 109 KAFFESERVISDELAR, 5 st, porslin, "Blå Blom", Blå dekor av druvklasar i relief mot klarvit fond. 4 koppar med fat och gräddkanna. Varav del med äldre märkning från Gustafsberg. 1 fat medföljer. Bruksslitage. 110 CHIFFONJE, valnöt, 1800-tal 1 överlåda, klaff och 3 byrålådor på rundade framben. Avfasade hörn med bladornament i trä. Slitage, spricka på klaff. Höjd 146, bredd 107, djup FAT, 1960-tal, "Beata", MARI SIMMULSON, Upsala Ekeby Runt form med rikliga mönster. Inuti målad dekor av kvinnoansikte med blommor. "Beata" tillverkades Diameter BORD, rokokostil Rektangulär skiva med avfasade hörn och rikliga geometriska inläggningar. Cabrioleben. Slitage, smärre skador på intarsia. Höjd 55, 90x VÄGGPLAKETT, "Fåglar" ur "Unik", LISA LARSON (1931-), 2 fåglar mot blommor. Serien "Unik" tillverkades Stämplad "LISA L. GUSTAVSBERG". Smärre slitage. 22.5x VÄGGPLAKETT, "Elefant" ur "Unik", LISA LARSON (1931-), Mönstrad elefant med ridande figurer. Serien "Unik" tillverkades Stämplad "LISA L" samt 1 etikett på baksida. Smärre slitage. 22.5x VÄGGPLAKETT, "Dam" ur "Unik", LISA LARSON (1931-), Dam med blommor. Stämplad "LISA L" samt 2 etiketter på baksida. Smärre slitage. 22.5x KRUKA PÅ PIEDESTAL, keramik, majolika Riklig dekor av blad i jordiga toner, rosa och gult. Skador och lagningar. Totalhöjd SKÅL, Danmark, Royal Copenhagen Guldmönster i bland annat meander. Botten med antikiserande figurscen. Undersida stämplad. Slitage. Höjd 10, diameter VAS, glas, KJELL ENGMAN (1946-), Kosta Boda Orangeröd och spräcklig glasmassa med inslag av grön och lila. Etikettmärkt. Höjd 27.5, diameter FIGURIN, "Amalia" ur "ABC-flickor", LISA LARSON (1931-), Flicka i rutig klänning. "ABC-flickor" tillverkades Undersida signerad "AMALIA SWEDEN L.L.". Smärre slitage. Höjd på duk Enligt bricka porträtt av "O. Printzsköld, ordförande ". Otydligt signerad x101 (96x115) Startpris: SEK 121 HÄNKELVAS, GUNNAR NYLUND, Rörstrand Texturerad dekor i jordiga toner. Undersida signerad "[R] GN SWEDEN AXQ". Höjd TAKLAMPA 5 uppsvängda ljusarmar på stomme av gulmetall. Vita lampkupor med målad dekor. Sslitage. Höjd 25, längd 60, djup PARTI DIVERSE, 10 delar Bland annat bläckbehållare med silverlock av CG Hallberg. Slitage. Bläckbehållare höjd FRANS OSCAR STENVALL ( ), olja på duk Eka i vattendrag under blå himmel. Signerad "O.Stenvall". Duk med slitage, färgbortfall, undermåligt uppspänd duk. 52x77 (71x96 cm). 125 SVEN SVENSSON, olja på duk Landskap i fjällmiljö. Hål i duk. 42x55 (52x65). 126 BYST, lättmetall "Salambô". Baksida med otydlig signatur. Slitage. Höjd på pannå Dam i vit klänning hållandes blå bukett med skog som bakgrund. Genombruten ram. Slitage, färgbortfall. 27x20 (40x34) 128 FAT, keramik, 1960-tal, "Harlekin", LISA LARSON (1931-), 3 fåglar och grenar mot mörkgrön fond. Baksida märkt av 3 etiketter. "Harlekin" tillverkades Smärre slitage. 19.5x SNURRFÅTÖLJ, 1 par, "Happy Swing", ROGER PERSSON (1967-), Swedese Svart skinn med bruna (löstagbara) sittdynor. Rak rygg ned mot snedställda karmar i en form. Fempass fot i lackad metall. Gungmekanism och snurrbar. Bruksslitage. 130 SOFFA, 2000-tal, "Openside", FRANCO POLI (1950-), Italien, matteograssi Rak form, klädd i brunt skin. L-formad rygg. Tygetikett "1880 matteograssi Made in Italy" samt inpressad stämpel. Bruksslitage. Längd 195, 88x SOFFA, 2000-tal, "Openside", FRANCO POLI (1950-), Italien, matteograssi Rak form, klädd i chokladbrunt skin. L- formad rygg. Tygetikett "1880 matteograssi Made in Italy" samt inpressad stämpel. Bruksslitage. Längd 195, 88x MATTA, Hamadan Röd botten. Bruksslitage. 215x SKEDAR, 2 st, Wasa Silvervikt cirka 123 gram. Stämplad "GAB L8" (=år 1937). Skaft med dekor av ax. Längd BORD, 1900-talets mitt Palettformad bordsskiva på rundade och något snedställda ben. Bruksslitage. Höjd 51, 45x FRIMÄRKEN, 2 album, Norden Blandat. Kontakta oss om fler bilder önskas. 136 PARTI PORSLIN, 21 delar, "Måsen", Royal Copenhagen/Bing & Gröndahl Dekor av mås mot blåvit fond. Bruksslitage. Trekantigt fat 23x FAT, keramik, JOSEF EKBERG, Dekor i guldfärg mot grönmelerad fond. Undersida märkt "GUSTAVSBERG JEKBERG". Smärre fotnagg/flisa. Höjd 7, 34x YTTERFODER, 2 st, "Waldemarsudde", PRINS EUGEN ( ), Vitglaserade. Dekor av vågor i bård med ränder undertill. Undersida stämplad. Bruksslitage. Höjd 13, diameter 13 samt höjd 15.5, diameter FIGURIN, keramik, Tilgmans Bisonoxe. Stämplad "TILGMAN KERAMIK". Smärre slitage. Höjd 12, längd ASSIETTER, porslin, 6 st, Rörstrand Frukt mot vit fond med vågrelief och guldkant. Undersidor stämplade och märkta. Diameter FIGURIN, keramik, Tyskland, Hummel Flicka på gärdesgård. Undersida och fot stämplade. Smärre slitage. Höjd FIGURIN, keramik, Goebel Småfågel. Undersida blå stämpel. Smärre slitage. Höjd 7, längd AMPEL, empirestil 8 ljuspunkter, 6 ljusformade armaturer och 2 invändiga. Hängande stomme i gulmetall med dekor av blommor och blad. Svart skål med avslutande kotte. Höjd 40 (längd 85), diameter MINIATYR, signerad Föreställande dam i vit klänning och ros i hår. Rikligt genombruten ram i gustaviansk stil. Smärre slitage. 8.3x6 (14x10.5) Sida 4

5 145 PARTI BESLAG, 18/1900-tal Även nycklar med mera. 146 SPEGELBUFFE, nyrenässans Uppsats med spegel och genombruten profilerat krön. 2 mindre lådor och 2 dörrar. Bruksslitage. Höjd 175, bredd 130, djup STOLAR, 1 par Rygg och sits klädd med blommönstrat tyg. Svarvade framben och sabelformade bakben. 148 BORDSKANON, gjutjärn Skebo Bruk enligt uppgift. Slitage. Längd 29 (40) 149 JARDINJÄR, majolika Skål på fot med upphöjda sidor. Dekor av bladverk. Slitage. Höjd 35, bredd BLOMBORD Vit. Raka avsmalnade ben. Bruksslitage. Höjd 83, bredd 109, djup VAS, CARL-HARRY STÅLHANE ( ), Rörstrand Dekor i blått och grått mot brun fond. Undersida märkt "[R] SWEDEN CHS". Smärre slitage. Höjd 15, diameter FIGURIN Berusad luffare på bänk. Undersida märkt "S". Smärre slitage. Höjd 24.5, bredd PARTI TENN Bland annat fat, kannor, skål och ljusstakar. Fat diameter 35 och ljusstakar höjd SKRIN, 1700-tal Målad dekor av blommor och hjärtan i jordiga toner. Beslag i järn. Signerad "A. Knåp Västgärdet". Lås och nyckel komplett. Senare målning, bruksslitage. Höjd 26, 40x HALSKEDJA MED HÄNGE, 18K Totalvikt 3.2 gram. Längd SKULPTURER, 6 st, "Frutteria", GUNNEL SAHLIN, Kosta Boda Frukter av glas. Signerade, de flesta etikettmärkta. Enligt uppgift tillverkades "Frutteria" Längd FIGURIN, GUNNAR NYLUND ( ), Rörstrand Brunglaserad björn på träsockel. Undersida av tass signerad "[R] GN SWEDEN". Smärre slitage. Höjd 11.5, längd FIGURIN, GUNNAR NYLUND ( ), Rörstrand Fredsduva i ljusgrön glasyr. Signerad och numrerad 20/500. Sprickor, slitage. Höjd 13.5, längd VAS, keramik, Mönstrad dekor i blått, rött och grönt mot cremevit fond. Undersida signerad 1905/1915?. Krackerlerad. Höjd 22.5, diameter ELNA JACOBSSON, olja på duk Nakenstudie av kvinna mot röd fond. Skada, Oramad. 81x VAS, keramik, CARL-HARRY STÅLHANE, Rörstrand Indragen hals och fåror om livet. Bruna och jordiga toner. Undersida märkt "[R] CHS ATELJÉ SWEDEN". Höjd ARMBAND, 18K, 1960-tal Guldvikt cirka 4.7 gram. Stämplad "CFG P9" (år=1965). Längd FICKUR, silver, George Timewell, Liverpool Herr, med kedja. Fungerar. Bruksslitage. Diameter SPEGEL, 1800-tal, rokokostil Tvådelat spegelglas. Genombrutet krön med dekor av rocailler, blommor, lagerkrans och voluter. Slitage. Höjd 75, bredd VAS, CARL-HARRY STÅLHANE ( ), Rörstrand Indragen hals. Röd glasyr. Undersida signerad "[R] ATELJÉ CHS-e SWEDEN". Höjd KARMSTOL, 1900-talets mitt Klädd i vitrandigt tyg. Blottade karmar. Rundade ben med svarvad sammankoppling. Bruksslitage, märke i tyg. 167 TAKLAMPA, trä/tyg 1 ljuspunkt. Gul cylinderformad skärm. Slitage. Höjd 25, längd 70, diameter PIEDESTAL, jugend 4 plan med galler. Bruksslitage, smärre skada. H101, 32.5x KERAMIK, 4 delar, GUNNAR NYLUND, Jordiga skalor. Vas med hänkel, 2 skålar och fat. Signerade undertill "ASH", "AST". Kanna höjd URNA, Japan Figurscen i landskap. Undertill dekor av virvlar. Smärre slitage. Höjd BORDSUR & VASER, 2 st, keramik, Österrike Figurscener mot blå fond. Vaserna delvis genombrutna. Stämplade. Slitage. Höjd 31 och KLOCKSTÄLL, nysilver, GAB Örn och äggstavdekor på rund fot. Stämplad "GAB NS". Slitage. Höjd HATTAR, 2 st, Sovjet Märkta i kyrilliska. Smärre slitage. 174 KRUKA, majolika, Rörstrand Bladstav och äggstav om grenverk mot cremefärgad fond. Slitage, färgbortfall, invändiga krackelyrer. Höjd 22, diameter KARMSTOLAR, 1 par, Carl Johansons Möbleringsaffär Genombruten ryggbricka. Karmar i avslutande volut. Klädd i ljusgult skinn med nitar. Cabrioleben med tassar. Brickmärkt "Carl Johanssons Möbleringsaffär Kunglig Hovleverantör Stockholm". Bruksslitage. 176 CHAMPAGNEGLAS, 2 st, glas, "Clown", ANNE NILSSON, Orrefors Prickar och stjärnor på röd respektive gulrandigt ben och grön respektive blå fot. Etikettmärkta. Signerade AN.IH och AN.CG. Höjd VÄGGLAMPETTER, 2 st, mässing, oscariansk stil 3 ljuspunkter med skärmar. Behängda med stavprismor. Bruksslitage. Höjd 30, bredd WLADISLAW POPIELARCZYK ( ), blandteknik Stadsmotiv. Signerad och daterad 1964 i blyerts. 28.5x41 (38.5x50) 179 KERAMIK, 4 delar, CARL-HARRY STÅLHANE, Rörstrand Vit hänkelvas och fat med målad dekor av allmogefigurer samt 2 skålar i mörk glasyr. Smärre slitage. Hänkelvas höjd FISKTALLRIKAR, 6 st, keramik, England, Johnson Brothers Dekor av undervattenscener gästade av diverse fiskar. Slitage. 24.5x26.5 Sida 5

6 181 FISKTALLRIKAR, 4 st, keramik, England, Johnson Brothers Dekor av undervattenscener gästade av diverse fiskar. Slitage. 24.5x GOLVLAMPOR, mässing, 1 par, "G- 302", Bergbom 1 ljuspunkt på smalt ben och tregrenad fotställning. Undersida stämplad "BERGBOM G-302". Slitage. Höjd RING, 18K Totalvikt 6.1 gram. Insida stämplad av fågel. Diameter 1.9 Startpris: SEK 184 HÄNKELVAS, "Argenta", WILHELM KÅGE ( ), Vegetativ dekor i silver mot grön fond med rutmönster. Undersida märkt "GUSTAVSBERG [ankare] ARGENTA 1210". Nagg på hänkel. Höjd SKÅL, fajans, STIG LINDBERG, Bladformad. Målade blommor och bladverk mot vit fond. Fajansmålare Marianne Preissler (svamp). Undersida signerad "[studiohand] SWEDEN F [svamp]. Undersida etikettmärkt. Smärre slitage. Höjd 8.5, diameter FÅTÖLJ, YNGVE EKSTRÖM ( ), Swedese Rak stomme med svängd sits. Stoppad dyna. Brännmärkt "SWEDESE DESIGN YNGVE EKSTRÖM MADE IN SWEDEN". Smärre slitage. 187 SKÅL, GUNVOR OLIN-GRÖNQVIST ( ), Arabia Cirkulär skål med dekor av blå blomma mot ljusblå fond. Undersida märkt "ARABIA Finland GOG / VG". Höjd 10.5, diameter SKÅLFAT, "Argenta", WILHELM KÅGE, Liljekonvaljer i silver mot rödmelerad fond. Undersida märkt "[] ARGENTA Made In Sweden 1521". Höjd 4, diameter BYRÅ & SPEGEL, 1940/50-tal Rektangulär spegel med hyllplan. Byrå, rak form, med 3 lådor och runda handtag. Enligt medföljande lapp "Nybro Nr kr". Bruksslitage. Höjd 54, bredd 55.5, djup 31 cm, spegel 82x BOKHYLLA, Karl Johan Pelare på sidor samt mitt. 2 sektioner med 8 ställbara hyllplan (vissa hylluppställ saknas). Slitage. Höjd 155, bredd 176, djup SOFFA OCH BORD, Karl Johan-stil Soffa med profilerat krön och intarsia. Klädd i grönrandigt tyg med blommönster. Bord med oval skiva och intarsia på fyrgrenad balusterfot. Slitage. Soffa: längd 170, bord Höjd 71, 119x SPEGEL, 1950-tal, rokokostil Förgylld. Genombrutet krön. Dekor av rocailler, bladstav och blommor. Smärre slitage. 98x PARTI KERAMIK, 8 delar, "Argenta", WILHELM KÅGE, Bland annat 5 cylinderformade vaser med floral dekor i silver mot grön botten. Smärre slitage, 1 vas med nagg. Höjd , diameter PARTI KERAMIK, 5 delar, "Argenta", WILHELM KÅGE, Kvadratiskt fat, rund skål, skål med fisk, cylinderformad vas och kulvas. Smärre slitage. Vas höjd 15.5, liten vas höjd FIGURIN, "Öst" ur "All världens barn", LISA LARSON (1931-), Kvinna med barn. "Öst" introducerades Höjd STOLAR, 2 st, senbarockstil Vita. Balusterformad ryggbricka på cabrioleben och h-kryss. Klädda i mönstrat respektive randigt tyg. Ej serieproducerade. Bruksslitage. 197 PARTI DIVERSE Stor del koppar, med mera. Kastrull höjd 13, diameter GUNNAR ERKNER, färglitografi "Kornhamnstorg". Stockholmsmotiv. Signerad, daterad -77 och numrerad 201/310. A tergo information om motivet. 38x55 (49x64.5) 199 KAFFESKEDAR, 11 st, silver, 1950/60-tal 147 gram. Skaft med räfflor. Stämplade "MGAB". Bruksslitage. Längd PARTI KAFFEKOPPAR, 11 (+1) delar, 1970-tal, "Mobile", OLLE ALBERIUS, Rörstrand Blåmönstrad dekor mot vit fond. 11 kaffekoppar med fat. 1 fat medföljer. "Mobile" tillverkades Undersida med VDN-stämpel. Bruksslitage. Kopp höjd HATT Hög modell i kartong, storlek 58. Insidan märkt "NON PLUS ULTRA". Bruksslitage. Höjd SIDEBOARD, teak Rak form. 2 skåpdörrar och 4 lådor i vertikal rad. Bruksslitage. Höjd 79, bredd 150, djup KANTELE Betsat fodral. För den musikaliske. Bruksslitage. Längd 98, bredd PARTI MYNT & SILVER Silvervikt cirka 30 gram. Svenska silvermynt samt silvertacka (999). 205 MÅNBORD MED 4 STOLAR Stolar med profilerat krön och spjälad rygg. Klädd i blommigt tyg mot turkos fond. Kannelerade framben. Halvmåneformade bord med balusterben. Bruksslitage. Bordets mått: Höjd 72, diameter OSTKUPA, porslin/teak, JIE Gantofta Kupa med dekor i blått och svart mot cremefärgad fond. Bruksslitage. Höjd 13, 13x REINHOLD LJUNGGREN ( ), färglitografi Byggnad med valv. Signerad och numrerad. 295/ x36 (49.5x54.5) 208 MICHÉLE ANDAL (1931-), färglitografi Titulerad. Blå, vit och svart komposition. Signerad, daterad -70 och numrerad 16/75. A tergo information om konstnären. 43.5x57.5 (59x74) 209 TAKLAMPA, 1940/50-tal Konformad kupa. Röd vit med dekor av ränder. Slitage. Höjd 22 (längd 32) 210 BENGT LINDSTRÖM, färglitografi Komposition med figurer i rött, grönt och svart. Signerad och numrerad 137/ x69 (54x77) 211 STRINGYLLA, 4 delar, 1950-tal Svart ställning. Brännmärkning "22 JAN 1957". Bruksslitage. Hyllplan: längd GRINDAR, 1 par, järn Svängd dekor. Märkt "RANALAH". Slitage/rost. Höjd 19.5, bredd Startpris: 900 SEK 213 KARMSTOLAR, 1 par, bok, "Eva", BRUNO MATHSSON ( ), Mathsson International Böjträ klädd med rött tyg. Brännmärkt "MATHSSON INTERNATIONAL MADE IN VÄRNAMO SWEDEN" samt "BRUNO MATHSSON DESIGN". Bruksslitage, smärre fläck på tyg, smärre repor på ben. 214 BORD, Gärsnäs Kvadratiskt bordsskiva med rundade hörn på ben av böjträ. Brännmärkt "GÄRSNÄS MADE IN SWEDEN". Bruksslitage, svarta märken på sarg, repor. H59 58x på pannå signerad Stig Walter Motiv av medeltida stad med folksamling och soldater med dansk flagg. Signerad och daterad x73 (64x77) 216 STOLAR, 4 st, "Gracell", YNGVE EKSTRÖM Betsade. Stegrygg och röd sits på rundade ben. "Gracell" introducerades Bruksslitage. Sida 6

7 217 DAMFICKUR, silver I klockskåp. Invändigt slitage, slitage. Höjd 8.5, bredd 8, diameter KAFFESERVISDELAR, 29 st, "Sanssoucci", Rosenthal Dekor av blommor och mönster i relief på gräddvit fond. 15 koppar med fat, 11 askfat, kaffe och gräddkanna samt sockerskål. Kanna: höjd 25 Startpris: SEK 219 BYST, brons, EMMANUEL VILLANIS ( ), Paris "Sapho". Kvinnobyst på röd marmorsockel. Baksida signerad "E Villanis" samt märkt med triangulär bricka "E. Blot Paris". Smärre slitage. Höjd SKÅP, delar 1700-tal Fanerad överdel. Utskjutande krön. 2 skåpdörrar och 2 underliggande 2 lådor. Dörrpar med bakomliggande lådinredning. Renoverat, kompletterat. Höjd 90, bredd 108, djup VATTENTUNNA, koppar Handtag med maskaroner. Bruksslitage. Höjd BYRÅ, gustaviansk stil Rödvit stenskiva och 2 lådor på svängda ben. Dekor av rutfaner och beslag. Lådfasad med intarsia av bukett. Höjd 74, bredd 80, djup SKRIVBORD Rektangulär skiva med grönt inlägg. 3 lådor i sargen och 2 hurtsar med 4 lådor vardera. Lås. Bruksslitage. Höjd 79, 148x SKRIVBORDSSTOL, England Nitad skinnklädsel på fyrpassfot. Underrede hål/reva, bruksslitage, missfärgningar/slitage på skinn. 225 ÅNGMASKIN, Wilesco Med kartong och tillbehör. Bruksslitage. Höjd ARMBAND, 18K Totalvikt 5.3 gram. Pärlor. Slitage. Längd BORDSLAMPA, Kina, porslin 1 ljuspunkt. I form av urna med blåvit dekor. Höjd 42, KANNA, porslin, Polen Dekor av fåglar, blomkvistar och relief mot vit fond. Undersida märkt. Smärre slitage. Höjd OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, signerad "G. Sträng", olja på duk Blomsterstilleben. Bukett i vit kruka. 41x33 (50x.5x42) 230 KLARINETT, Paris, Alexandre I fodral. Bruksslitage. 231 PARTI ORREFORS, glas, 9 delar Bland annat 2 blåa skålar, 1 grön och 1 brun. Karaff höjd 24, skål "Home" höjd 9.5, diameter PORSLIN, 6 delar, "Echt Kobalt", Tyskland, Ilmenau Polykrom dekor av blommor mot vit och koboltfärgad fond med guldfärgat mönster. Stämplade undertill. Smärre slitage. Oval skål: höjd 5.5, 22x FIGURIN, glas Fisk med rödorange fena. Smärre slitage. Höjd 29, bredd OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, olja på duk, signerad Information tillkommer. Landskapsvy över sjö. Krackelyrer. 60.5x86.5 (79x106) 235 VAS, fajans, 1950/60-tal, "Karneval", STIG LINDBERG ( ), Cylinderformad med dekor av vaser och flaska. Fajansmålare Karin Björquist. Signerad i blått "[studiohand] SWEDEN X 25h? [krona]. "Karneval" tikkverkades Bottennagg. Höjd VAS, Tyskland Båtformad. Dekor av lagerkrans, blomkrans och 2 putti. Stämplad "Sarreguemines 2369 Z". Skada, slitage. Höjd PARTI BESTICK, Norge, Konge-Tinn Dekor med inspiration från vikingar. 238 PARTI KERAMIK, 3 delar, /JIE Gantofta Vas och gul skål "Elderado Pastell" från samt bladformad skål JIE. Vas höjd GOLVLAMPA, ANF Cylinderformad röd lampskärm över 1 ljuspunkt. Ben i gulmetall. Undersida märkt "ANF TIM". Slitage. Höjd BORD, gustaviansk stil Rund bordsskiva med kvadratisk intarsia och stiliserad kant med blommor. Benfäste med droppbeslag. Avsmalnade ben skodda med mässing. Bruksslitage. Höjd 65, diameter SKÅP Utskjutande krön. 2 avlånga skåpdörrar med runda handtag och 2 mindre lådor. Höjd 215, bredd 90, djup HUSHÅLLSVÅG, Jernbolaget Eskilstuna 3 skålar. Upp till 10 kg. Smärre färgbortfall, slitage. Höjd SKÅL Genombrutet krön med korsgaller. Polykrom dekor av blommor. Krackelyrer. Höjd 10.5, 13x8 244 PALL, 1930/40-tal Svärtad och bågformad benställning. Sits i rödfärgad gallon. Bruksslitage, smärre färgbortfall. Höjd 49 (40), 61x BORDSLAMPA, porslin 1 ljuspunkt. Urnformad med polykrom dekor av blomsterträd och fåglar. Undersida etikett med datering Höjd 28, 55 II. 246 PARTI DIVERSE Koppar med mera. Kaffepanna: höjd 25, fat nysilver diameter BYRÅ, Louis XVI-stil Oval. Träskiva med stavdekor, 1 låda och hyllplan med mässinglist på svängda ben. Dekor av intarsia och beslag. Betydande slitage/torkskador på skiva. Höjd 66, 43x STOLAR, 2 st, 1800-tal, chippendalestil Rikligt genombruten ryggbricka till mönster med voluter. Krön med dekor av blommor och blad. Klädd i beige tyg. Benfästen med bladverk. Detaljer saknas vid ett ben och en ryggbricka, betydande bruksslitage då särskilt på klädsel. 249 ETAGERE Betsad. 3 plan på svarvad benställning. Översta planet försedd med låda. Slitage, smärre stötskador, fanerbortfall. Höjd 76, 54x STOLAR, 2 st, nyrokoko Sköldformade ryggbrickor. Klädda i mönstrat tyg mot ljusgrön grund. Svängda framben och sabelformade bakben. Slitage, repor/märken. 251 FIGURINER, 3 st, Goebel Föreställande svanar. Blå stämplar. Slitage. Höjd 5, 9 och SKRIN, trä, Asien Geometriska inlägg och riklig skuren dekor av bladverk med blommor samt figurscen. Smärre skador. Höjd 10, 17x23 Sida 7

8 253 HERRBETJÄNT, 1960/70-tal, Italien, Brevettato Betsad. Märkt "BREVETTATO FR MADE IN ITALY". Bruksslitage. Höjd METRONOM Brickmärkt "METRONOME DE MAELZEL IMPORTE DE SUISSE". Bruksslitage. Höjd VITRINSKÅP, Louis XV-stil 1 skåpdörr med sidoglas på svängda ben. 2 hyllplan i glas. Dekor av beslag och fält med intarsiablommor. Slitage. Höjd 143, bredd 72, djup 35.5 Startpris: SEK 256 DRYCKESKALKAR, 2 st, björk, Karl Johan Svarvade. Slitage, smärre skador. Höjd 12, diameter STOLAR, 1 par, nyrenässans Svarvade ryggstolpar, ryggkrön med dekor av blomma uppburen av blad. Klädd i mönstrat tyg. Balusterformade framben och sabelformade bakben. Slitage, krön skadat/lagat. 258 KISTA, 1800-tal Röd framsida och blå baksida. Beslag i metall och sidohandtag. Betydande slitage, delar av beslag borta, skador. Höjd 44, 96x STOLAR, 4 st, björk, art deco, Hyresgästernas Möbelaffär Blå. Vågformade ryggbrickor. Sits klädd i tyg med motiv av blommor och fåglar mot vit fond. Ben i h-kryss. Metallbricka "HYRESGÄSTERNAS MÖBELAFFÄR STOCKHOLM ". Bruksslitage. 260 BYRÅ, rokokostil Bukig form. Konturerad stenskiva i mossgrönt och vitt på 3 lådor och utsvängda ben. Dekorerad av rutfaner och asymmetrisk beslag i mässing. Bruksslitage. Höjd 79.5, bredd 91, djup SOFFA, allmoge Röd. Mönstrad sittdyna med gul grund. Svängda karmar och ben. Ryggbrickor med dekor av musselformationer. Smärre bruksslitage. Längd KAFFESERVIS, 3 delar, nysilver, art deco Varav 2 delar med handtag av trä. Stämplade undersidor. Bruksslitage. Kanna höjd BORD, rokokostil Ljusblå. Rund vitgrön stenskiva på svängda ben och kryss. Sarg med dekor av mussla. Bruksslitage. Höjd 74.5, diameter GOLVSPEGEL Betsad. Rektangulär spegel med insvängt krön. Ställning med lås. Bruksslitage. Höjd cm, bredd KAFFESERVISDELAR, 17 (+8) st, "Maria", Tyskland, Rosenthal Dekor av björnbär samt kant med relief. 5 koppar med fat, 11 assietter och sockerskål. 8 fat medföljer. Bruksslitage. Höjd BORDSLAMPA, porslin 1 ljuspunkt. Urnformad med polykrom dekor av orientalisk figurscen. Undersida etikettmärkt "TAO-KWANG Guaranteed..". Höjd 28, 55 I. 267 PARTI LJUSSTAKAR, 16 st, mässing 1 ljusarm i varierande utförande. Höjd STOLAR, 5 st, nyrokoko Genombruten och svängd rygg med voluter. Sits klädd i tyg med blomstermönster. Arbalestformad sarg på svängda ben. Slitage. 269 TERRIN, "Botticelli", Rosenthal Dekor av polykrom bård med blommor mot vit fond. Guldfärgade handtag. Lagad? Höjd 12, längd PORSLIN, 3 delar, Rosenthal Benporslin med dekor, bland annat fat "Sanssouci" 33x PARTI GLASBEHÅLLARE, 8 st Färgat i bruna och gröna skalor. Bland annat Gunnar Ander och Erik Höglund. Skål höjd 10.5, diameter ALLMOGE, trä, 2 delar Rockhuvud och skål. Bruksslitage. Rockhuvud längd KAFFEKVARN, trä/metall 1 låda. Bruksslitage. Höjd BREVVÅG, metall, Sharpo Upp till 250 gram. Märkt "Sharpo 53 IMPORT". Bruksslitage. Höjd PARTI GLAS & KRISTALL Mestadels klarglas. 1 grön karaff. Karaff höjd PARTI GLAS Varav 14 remmare med honungsbrun fot och guldkant. Höjd KOMPASS, "Båtkompass typ 33", Silva I fodral. Stämplad "KJELLSTRÖM SILVA". Diameter KAFFESERVIS, Rörstrand, 12 personer Dekor av blommor i bård och guldkant. 12 koppar med fat och assietter, gräddkanna, sockerskål och kaffekanna. Bruksslitage. 279 LJUSSTAKAR, 10 st, mässing 1 arm i varierande utförande på rund fot. Höjd PARTI GLAS Bland annat 2 blåa. Höjd BÅTMODELL Segelbåt, 1 mast. Smärre slitage. Höjd 90, längd KAFFESERVISDELAR, 13 (+1) delar, Utzschneiders & Co Dekor av orientaliska landskap och blommor. 12 koppar med fat samt kanna. 1 fat medföljer. Stämplad undersida. Bruksslitage. Höjd LÄKARVÄSKA Brun. Slitage, ställvis betyande. Höjd 30, längd PARTI GLAS, Finland, Iittala Bland annat "Gaissa" och "Ultima Thule". Bruksslitage. Höjd FIGURIN 3 barn. Undersida märkt "KVE"?. Höjd 16.5, bredd PARTI GLAS, 10 st, "Tsaikka", TIMO SARPANEVA, Iittala 10 irish coffeglas i metallställning. "Tsaikka" introducerades Höjd 8, diameter PARTI DIVERSE GLAS, 12 delar, Finland, Arabia/Iittala Vaser, skålar och ljusstakar. Höjd KARAFF, glas, TURE BERGLUND, Skansen Klarglas i isiga toner. Kork i form med 1 öresmynt. Etikettmärkt. Smärre slitage. Höjd 28 Sida 8

9 289 PARTI PORSLIN, 18 delar, Arabia Bland annat Esteri Tomula. Burkar, fat, äggkopp, skålar med mera. Fat diameter Ljusstakar höjd GLAS, 8 st, Finland, Iittala I metallställning, varav 4 "Tsaikka" i gulmetall. 4 st höjd 8.5, 4 st höjd SERVERINGSBRICKOR I trådställning. 5 brickor med motiv av grönsaker och svamp. Bruksslitage. Höjd 15, 40x GOLVLJUSSTAKE, mässing 1 ljusarm på skruvat ben och rund fot. Bladdekor. Slitage. Höjd SOFFA Betsad stomme. Klädd i vitt tyg med blommönster. Delvis svarvade stolpar. Konturerad rygg och uppsvängt krön med dekor av mussla. Slitage. Längd Dukar, 3 st Florala motiv. 160x195 (185x220), 90x118 (115x140), 137x55 (155x55) 295 SYBORD Uppfällbar rektangulär skiva med rundade hörn. 2 lådor. Lådinredning med dekor av stjärnor i olika utförande. Raka och avsmalnande ben. Betydande slitage, smärre skador på list. Höjd 75, 47x PARTI KAMEROR OCH OBJEKTIV Bland annat "YASHICA". Bruksslitage. 297 FIGURINER, 3 st, 1900-talets andra hälft, Västtyskland, Goebel Ur de 4 årstiderna. Höjd (VI) 298 GOLVPENDYL, Westerstrands Rakt uppsvängt krön. Urtavla märkt "WESTERSTRANDS SWEDEN". Fasad med glas framför pendyl. Underdel med fält av rotinlägg. 2 lod ingår. Slitage. Höjd BYRÅ, sengustaviansk stil Vit. Rektangulär skiva och 2 avlånga lådor på raka avsmalnande ben. Lådor med runda beslag i gulmetall. Dekor av kannelyr. Smärre färgbortfall, slitage. Höjd 80.5, 109x HÖRNSKÄNK, gustaviansk stil Vit. 2 skåpdörrar, hyllplan och ytterligare 2 skåpdörrar. Genomgående dekor av räfflor. Inredning målad i grönt. Slitage, repor. Höjd 180, bredd HALLBYRÅ, teak Rektangulär skiva med upphöjd sarg och 2+1 lådor på raka ben. Lådor med fyrkantiga handtag och grön glasdetalj. Bruksslitage. Höjd 46, bredd 80, djup SPEGEL, Atelje Glas & Trä Rektangulär ram med rundade hörn. 1 ljusarm. Baksida etikettmärkt. Slitage. 114x BYRÅ, Louis XVI-stil Halvmåneform. Stenskiva och 2 lådor på något svängda ben. Dekor av intarsia och beslag. Betydande slitage, fanerbortfall. Höjd 74, bredd 66, djup KARMSTOL, ek, "Arka", YNGVE EKSTRÖM Rundad rygg med spjälor och karm på oval sits. Snedställda ben. "Arka" introducerades Brännmärkt. Skador på karm, bruksslitage. 305 FLASKSKEPP Tremastare med dekor av kors. Flaska märkt "MADE IN TAIWAN". Höjd 10, längd FÅGELBAD, gjutjärn Vit. Fågelbad på pelarfot, 2 fåglar medföljer. Repor, färgbortfall. Höjd 64.5, diameter BORD, ek, 1900-talets första hälft Rund bordsskiva med genombruten sarg dekorerad av blommor och figurer. Ben i form av skulpturerade soldater. Svarvat benkryss. Slitage, betydande på skiva. Höjd 60, diameter SMÖRKÄRNA & KOTTINGAR, delvis 1800-tal Tunnar/kottingar 1800-tal. Bruksslitage. Smörkärna: höjd 135, tunnor: längd 33, diameter VETTAR, 3 st Bland annat småskrake. Slitage. Höjd , längd MATSERVISDELAR, "Wasa", Gustafsberg Dekor av blommor i turkos mot vit fond. "Wasa" tillverkades st tallrikar diameter 24, 7 st diameter 21. Terrin höjd 15 diameter 18.5 Krackelyr. 311 FIGURIN, "Nord" ur "All Världens Barn", LISA LARSON (1931-),, "All Världens Barn" introducerades Undersida stämplad. Höjd BILAR, 5 st, Märklin HO. 1 bakaxel saknas. 313 ELNA JACOBSSON, olja på pannå Blomsterstilleben i brunt krus. A tergo klisterlapp "Elna Jacobsson Repr. på Nationalmus.". 47x36.5 (52.5x41.5) 314 ELNA JACOBSSON, olja på pannå Blomsterstilleben med frukt på fat. A tergo klisterlapp "Elna Jacobsson Repr. på Nationalmuseet.". 52.5x45 (60x52.5) 315 MUGG, 2000-tal, "Haisuli" ur "Muuminukit", Arabia Figurscen från Mumin mot grå grund. Muggen "Haisuli" introducerades Smärre slitage. Höjd 8, diameter MUGG, 2000-tal, "Nipsu" ur "Muuminukit", Arabia Figurscen från Mumin mot brun grund. Muggen "Nipsu" tillverkades Smärre slitage. Höjd 8, diameter MUGG, 1990-tal, "Rauha" ur "Muuminukit", Arabia Figurscen från Mumin mot blå grund. Muggen "Rauha" tillverkades Missfärgningar, smärre repor/slitage. Höjd 8, diameter MUGG, 2000-tal, "Talvinuotio" ur "Muuminukit", Arabia Figurscen från Mumin i vinterlandskap. Muggen "Talvinuotio" introducerades Smärre slitage. Höjd 8, diameter MUGG, 2000-tal, "Vilijonkka" ur "Muuminukit", Arabia Figurscen från Mumin mot beige fond. Muggen "Vilijonkka" introducerades Smärre slitage. Höjd 8, diameter MUGG, 1990-tal, "Muumipeikko jäällä" ur "Muuminukit", Arabia Figurscen från Mumin mot blåvit grund. Muggen "Muumipeikko jäällä" introducerades Smärre slitage. Höjd 8, diameter MUGG, 1990-tal, "Rakkaus" ur "Muuminukit", Arabia Figurscen från Mumin mot rosa grund. Muggen "Rakkaus" introducerades Smärre slitage. Höjd 8, diameter TAKLAMPA, metall/trä Svart metall och koppar. Betydande slitage. Höjd 25, längd 45, djup FISKSERVISDELAR, 2 st, keramik, Rörstrand Fiskfat (51.5x26.5 cm) med nagg samt såsskål (höjd 8.5, längd 19 cm). 324 FIGURINER, keramik, 2 st, bland annat BRITT-LOUISE SUNDELL Elefant "Ringo" från samt skulptur från Höganäs Keramik. Höjd Sida 9

10 325 JOHN CARLSSON ( ), olja på pannå Norrlandsmotiv. Signerad och daterad x45 (45x53 cm). (II). 326 JOHN CARLSSON ( ), olja på pannå Norrlandsmotiv från gård. Signerad och daterad x61 (59x70 cm). (III). 327 JOHN CARLSSON ( ), olja på pannå Timmerhus. Signerad och daterad x46 (50x57.5 cm). (I). 328 UTGÅR UTGÅR TA BORT 329 POKALGLAS, Art Glass, Finland Kupa i klarglas på avsmalnade ben med vit och blå spiraldekor. Etikettmärkt. Höjd HÄNKELVAS, porslin Blå botten med dekor av relief och figurscen med ängel. Genombrutna hänklar. Stämplad undertill. Slitage, krackelyrer. Höjd LOCKURNA, 1900-tal, Asien Riklig dekor av blommor och fåglar mot vit fond. Undersida sigillmärkning. Smärre slitage. Höjd KRUKA, keramik, Rörstrand Blå blomsterdekor mot vitglaserad fond. Stämplad undertill. Bruksslitage/repor, gjutspricka. Höjd 21, diameter YTTERFODER, 3 st, keramik, "Liljekonvalj", GUNNAR WENNERBERG,, Dekor av liljekonvalj i relief mot vit fond. Undersida stämplad "2 LILJEKONVALJ- GUSTAVSBERG-SWEDEN". Smärre bruksslitage. Höjd 14.5, diameter YTTERFODER, keramik, "Waldemarsudde", PRINS EUGEN ( ), Vitglaserade. Dekor av vågor i bård med ränder undertill. Undersida stämplad. Bruksslitage. Höjd 13, diameter UGNSFORMAR, 2 st, 1940/50-tal, "Pyro", WILHELM KÅGE, Dekor av brun blomma och vågig bård mot gultonad fond. "Pyro" tillverkades Undersida stämplad. Bruksslitage. 20x15 och 28x LJUSSTAKAR, 1 par, glas, "Festivo", TIMO SARPANEVA ( ), Finland, Iittala Klarglas med dekor av ringar. Signerad "TS". "Festivo" introducerades Smärre slitage. Höjd VAS, porslin, Danmark, Bing & Gröndahl Avsmalnad hals. Dekor av blommor på kvist mot gråtonad fond. Undersida stämplad "[B&G] ". Smärre slitage. Höjd TEATERKIKARE I fodral. Smärre slitage. Höjd 5.5, bredd BORDSKANON, järn, Stafsjö Bruk Märkt med bricka "Kanon för "skjutgubbe" från slaget den 21/7-1963" samt stämplad "STAFSJÖ BRUK". Slitage. Höjd 17, längd LUFTPISTOL, Zenit Med väska och tillbehör. Bruksslitage. Längd TÄNDSTICKSETIKETTER 4 album och ask. Kontakta oss om extra bilder önskas. 342 VAS, nysilver, jugend Avsmalnad överdel med stavdekor. Trebenad benställning med dekor av godronner och tassar. Trehörnig fot med dekor av pärlstav. Stämplad "NS". Smärre slitage. Höjd PARTI BÖCKER, 3 st, nautica "Nautiskt Bildlexikon", "Skeppet" och "Nautiska Antikviteter". Ej genomgångna. 344 SKÅL, porslin, "Koka", HERTHA BENGTSSON ( ), Rörstrand Dekor av blå bård med ränder mot vit fond. "Koka" tillverkades Bruksslitage. Höjd 10, diameter SKÅL, glas, Polen, Krosno Gultonat glas med dekor av vinklade sträck. Slitage. Höjd 25, diameter HÄNKELURNA, porslin Rikligt genombrutna hänklar. Dekor av svart marin scen mot grön fond. Signerad "Alvo.". Undersida märkt i svart. Slitage. Höjd FIGURIN, brons Hund på svart sockel. Smärre slitage. Höjd 11.5, bredd FIGURER, 27 st Blandning medeltida soldater och indianer. Bruksslitage. Höjd PARTI LOK & VAGNAR, blandat Bland annat timmervagnar. Smärre bruksslitage. VII. 350 PARTI VAGNAR, 42 st, Märklin med mera Blandat. Smärre bruksslitage. VI. 351 PARTI LOK & VAGNAR, 6 st, Trix 2 lok och 4 vagnar, varav 1 i originalförpackning. Smärre bruksslitage. V. 352 PARTI LOK & VAGNAR, 7 st 4 lok och 3 vagnar. Bland annat Roco och Pico. Smärre bruksslitage. III. 353 PARTI LOK & VAGNAR, 23 st, Fleischman Varav 8 lok och 15 vagnar. Smärre bruksslitage. II. 354 PARTI LOK, 6 st, Atlas Edition På platta med plakett. Smärre bruksslitage. I. 355 PARTI LOK, 7 st 1 "Hornby" med förpackning. Smärre bruksslitage. IV. 356 SKEPPSUR, Schatz Batteridrivet. Bruksslitage. Diameter MIKROSKOP, 2 st, mässing Bruksslitage. Höjd 16, BREVVÅG, gjutjärn 250 gram. Bruksslitage. Höjd LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-tal, mässing, Skultuna Bruk 1 ljusarm på balusterformat ben och rund fot. Undersida stämplad "SB NO 38". Slitage. Höjd FIGURINER, 4 st Bland annat afrikansk figur. Slitage. Höjd Sida 10

11 361 KAFFEPANNOR, 2 st, 1800-tal Ena stämplad "KUNGSÖR". Bruksslitage. Höjd 18 och BORDSFOTOGENLAMPA, metall/porslin, majolika Elektrifierad. 1 ljuspunkt med veckad lampskärm i tyg. Porslinskropp med dekor av blommor och bladverk mot röd fond. Genombruten metallfot. Slitage. Höjd BORDSFOTOGENLAMPA, porslin/metall, majolika, Tyskland Vit lampkupa på porslin med dekor av frukt. Tredelad benställning på rund fot. Slitage. Höjd PARTI LP Varierat utbud för den lyhörde. 365 FIGURIN, Schaubach 2 lamor. Undersida stämplad i grönt. Höjd SPARBÖSSOR, 3 st Skandinaviska Banken och Handelsbanken. Bland annat av Stig Lindberg. Skada, slitage. Höjd 10.5, längd VÄGGLYSTRAR, 1 par, mässing/glas 1 ljusarm. Krönt av nymåne och behängd med olikformade prismor. Stavprisma. Smärre slitage. Höjd FLORETT, vitmetall Klinga märkt. Bruksslitage. Längd VÄGGHYLLA, trä/metall Konturerat hyllplan med ballustrad i gulmetall. Bruksslitage. Bredd 49, djup 19, höjd PARTI RAMAR Varav 4 ovala och svärtad, samt 1 dubbelram i mässing med dekor av palmetter. Slitage. Höjd FIGURINER, porslin, 4 st, Danmark, Bing & Gröndahl Katt och 3 småfåglar. Undersidor stämplade och signerade. Smärre slitage. Katt höjd LJUSSTAKAR, 1 par, glas, "Festivo", TIMO SARPANEVA ( ), Finland, Iittala Klarglas med dekor av ringar. "Festivo" introducerades Smärre slitage. Höjd STEGE, 1900-talets början Utfällbar ställning med 6 steg. Bruksslitage, vit färg. Höjd STEGE, 1900-talets början Utfällbar ställning med 7 steg. Bruksslitage. Höjd SALONGSBORD, nyrenässans Oval bordsskiva med konturerad sarg på svänga ben med kryss. Slitage. Höjd 77 cm, 110x UNO VALLMAN ( ), färglitografi Stockholmsmotiv. Signerad och daterad 251/ x56 (96x84 cm). 377 SPEGELBYRÅ Oval spegel på uppsats och 3 lådor. Slitage, viss fanerskada/stötskador. Höjd 176, bredd 96, djup FIGURINER, 4 st, Fyrklövern & Svenskt Glas Uggla och tjäder (minimalnagg) på sockel (Fyrklövern), samt två figuriner i form av talgoxar (Svenskt Glas - Parus Major). Höjd SEKRETÄR, rokokostil Snedklaff med bakomliggande skrivinredning. Nedtill 2 lådor med mässingshandtag. Svängda ben. Bruksslitage. Höjd 105, bredd 85, djup FOTPALL, Karl Johan Klädd i tyg med motiv av blommor. Slitage, bleknat klädsel. Höjd 20, 30x SKRIVBORD Rektangulär bordsskiva med 6 lådor i sargen. Avsmalnande ben. Slitage, skador, defekt bordsskiva, lådor defekta. Höjd 77.5, 109x BYRÅ, gustaviansk stil Stenskiva och 2 lådor på svängda ben. Fasad med dekor av bukett, rutfaner och beslag. Bruksslitage. Höjd 74, bredd 80, djup VÄGGPENDYL, gustaviansk stil Guldfärgad. Krönt av ros med bandrosett och bladverk. Rund urtavla med pärlstavsdekor. Slitage, färgbortfall. Höjd 52, bredd RYAMATTA Polykrom komposition mot cremefärgad botten. Bruksslitage. 57x på duk Landsbygd. Signerad och daterad x100 (78x113 cm). 386 BYRÅ, gustaviansk stil Rödvit stenskiva och 2 lådor på svängda ben. Dekor av rutfaner samt fasad med bukett och beslag. Höjd 75, bredd 80, djup VÄGGPENDYL, rokokostil Guldfärgad, asymmetrisk form. Genombrutet krön. Dekor av blommor, akantus och rocailler. Bruksslitage. Höjd KAFFESERVISDELAR, "Linnaea Borealis", Tyskland, Königl.pr.Tettau, För Fyrklövern. 11 kaffekoppar, 11 fat, 11 assietter, 2 vaser (höjd 18.5 cm), 4 äggkoppar (höjd 6 cm), 4 saltströare (höjd 6.5 cm). 389 BERTIL WIBRANDT, olja på duk Änder över landskap med vattendrag. 50x61 (66x77) 390 SEGELBÅTSMODELL 1 mast. Märkt "VICTORIA DESIGN". Smärre slitage. Höjd 128 (inklusive sockel), längd 120, djup BORD MED 4 STOLAR Stolar med spjälad rygg. Bord med 1 klaff. Slitage. Höjd 75, 80x120 (klaff 40) 392 MATTA, Pakistan Rikligt mönstrad. Bruksslitage, skador. 181x JULTALLRIKAR, 10 st, Bing & Gröndahl Dekor av varierande julmotiv i blått. Diameter 18 och TAKLAMPA 4 ljuspunkter. Cylinderformad skärm. Bruksslitage. Höjd 25, längd 90, diameter KOPPAR, 4 st, porslin, "Senator Design", Hackefors Porslin 4 koppar med fat. Porträttsiluett av Gustaf VI Adolf samt Louise. 396 YTTERFODER, 5 st, "Carl von Linné", Tyskland, Königl.pr.Tettau, Blommotiv med guldkant. 4 st (höjd 12, diameter 15.5 cm), 1 st (höjd 8.5 cm, diameter 10.5 cm). Sida 11

12 397 PARTI SAMLARTALLRIKAR, Danmark Jul- och vintermotiv. 3 Bing & Gröndal, 9 Royal Copenhagen, 2 Bing & Gröndal (genombruten kant). Diameter st med diameter FRISÖRSTOL Rund ryggbricka och sits klädda i rött. Höjoch sänkbar. Försedd med hjul. Bruksslitage. 399 STOL, mässing, chiavari-stil Spjälad rygg med profilerat krön. Klädd i rött tyg. Svängda ben. Bruksslitage. 400 VÄGGKAFFEKVARN, metall/glas, Van Nelle Cremevit med gröna detaljer. Bruksslitage. Höjd 26.5, bredd STATY, mässing, Asien Form av kvinna med gulddetaljer. Slitage. Höjd STRINGHYLLA 3 plan med vit ställning. Bruksslitage, vit färg, stötmärke. Höjd 76 med 3 hyllor bredd BOKHYLLA, England Rak form. 2 hyllplan. Bruksslitage. Höjd 102, bredd 94, djup BYRÅ, England Rak form. 1 låda och 1 hyllplan på konturerade ben. Bruksslitage. Höjd 72, bredd 40, djup PARTI DOCKSERVISDELAR Allt för bjudningen. Höjd PARTI KOPPAR, MÄSSING Bland annat kaffekanna, klocka och mortlar. Kastrull höjd 12.5, diameter PLANSCHER, 4 st, efter Wright Inramade. Fiskgjuse, jaktfalk, uf och fjälluggla. 33x24 (57x41) 408 SNURRPALL Brun. Rund och ställbar sits på fyrgrenad fot med räfflor. Bruksslitage. Höjd 49, diameter PARTI KOPPAR & TENN Med mera. Kaffepanna höjd SPINDELUR, 1800-tal, Wallerius Urtavla märkt "Wallerius NORRKÖPING". Silverfodral stämplad D3 (=1810). Med nyckel. Emaljskada, slitage. Diameter FILT, 1950/60-tal, VIOLA GRÅSTEN ( ), Tidstrand Svartrandig mot vit fond. Etikettmärkt "TIDSTRAND Designer: Viola Gråsten" Made in Sweden". 412 VASER & SKÅL, 3 delar, Rörstrand 2 vaser och 1 skål. Dekor av blommor mot vit fond. Slitage. Höjd KLAFFBYRÅ, valnötsrot, 1800-tal Rak form med avfasade hörn. 1 skrivklaff och 3 byrålådor. Hörn med dekor av skuret grenverk och blad. Runda beslag med svarta draghandtag. Svärtade detaljer. Bruksslitage, fanerbortfall. Höjd 102, bredd 100, djup VÄGGPENDYL, gustaviansk stil Guldförgylld. Dekor av lagerblad, bandrosett, blommor och pärlstav. Nyckel ingår. Höjd GRAVYRER, 3 st S t a d s m o t i v. Motiv av bl.a Drottningholmsslott (23x48 (33x58) cm). 416 BORDSLAMPA 1 ljuspunkt. Mönstrad skärm på grön ihålig fot med räfflor. Slitage, smärre repor. Höjd 70 cm (42 cm). 417 GÖSTA FALCK, olja på duk Kvinna till bords. Informationsblad medföljer. 65x45 (80x60) 418 SKÅL, porslin, "Tussilago", WILHELM KÅGE, Dekor av tussilago mot vit fond. "Tussilago" tillverkades Slitage, betydande på baksida vid dekor. Höjd 8, 19.5x BYRÅ, 1800-tal Rak form. Träskiva med avfasade hörn, 4 byrålådor. Bladornament vid hörn. Slitage, spricka i skiva. Höjd 118, bredd 91, djup SPEGEL, rokokostil Guldförgylld. Genombrutet krön och nedre del. Dekor av rocailler och blommor. Baksida stämplad "KUNST- och HANTVERKSPRODUKTER AB Nyköping". 120x SPEGEL Rektangulär, bronserad. Profilerat krön med dekor av akantus, bladverk och kvinnoporträtt. Ram med dekor av stiliserade blad. Slitage. 98x FIGURINER, keramik, 2 st Björn (höjd 6, längd 9 cm) och rådjur (höjd 7, längd 10 cm). 423 PARTI GLAS & KRISTALL Bland annat skål på fot, höjd 21 diameter 23, vas höjd PARTI DIVERSE TÅGBANEDELAR HO. Blandat. Slitage. 425 PARTI FIGURER Andra världskriget. Elastolin, Lineol med mera. Blandad kvalite. Undersida märkta. 426 LEKSAKSBILAR, plåt, 2 st Kamoflerade. 3 Elastolin figurer medföljer. Skador, ej komplett. Längd 26, bredd PORSLIN, 7 delar, "Ostindia", Rörstrand Dekor av blommor mot ljusblå fond. Bruksslitage. Bland annat stekfat 27.5x TESERVISDELAR, 5 (+2) st, "Grön Anna", Rörstrand Grön dekor av blommor mot vit fond. 6 tekoppar, 4 fat, 1 assiett. "Grön Anna" tillverkades VDN-märkningen användes Bruksslitage. Höjd 6.5 diameter PARTI GLAS Klarglas, skärslipad dekor. Höjd PARTI GLAS & KRISTALL Varav 8 delar i klarglas. Grön vas höjd 30, flerfärgat fat diameter VRILSKÅLAR, 2 st, 1950/60-tal Undersidor signerade "A.J". Slitage. Höjd BLÄCKSTÄLL & SKULPTUR Bläckställ märkt "F?ZACHER". Skulptur i form av hand. Slitage. Bläckställ höjd 14.5, 17x28 Sida 12

13 433 RAM Oval, guldfärgad. 49x30 (56x37) 434 BILBANA, 2000-tal, Carrera James Bond 007, Die Another Day. Slitage. 435 LOCKURNA, Asien Blå botten med polykrom dekor av figurscen i landskap. Smärre slitage. Höjd TAKLAMPA 1 ljuspunkt. Behängd med olikformade prismor på genombruten stomme i gulmetall. Slitage. Höjd 31, längd 57, diameter TALLRIKSSTÄLL, 1800-tal Målad. Snedställd krön med konturerade sidor. 3 hyllplan. Slitage, färgbortfall. Höjd 107, bredd 104, djup BYRÅ, 1800-tal, sengustaviansk stil Avlutad. Rak, rektangulär. Träskiva och 3 byrålådor på avsmalnade ben. Lådor med runda beslag och handtag av kransar. Slitage. Höjd 91, bredd 107, djup SATSBORD, 2 delar Fanerade. 1+1 bordsskivor på svarvade ben med kannelyr. Bruksslitage. Höjd 61, 60x SPEGEL, rokokostil Asymmetrisk, guldfärgad. Dekor av akantus, rocailler och bladverk. Slitage. Höjd 93, bredd HENNING HOVGAARD, olja på duk Aftonstämning änder. Vinterlandskap med änder. A tergo titulerad och prissatt kronor. 45x65 (64x84) 442 på duk signerad E. Odenby Insjölandskap. 32x42 (42x52.5) 443 GUNNAR NORRMAN ( ), litografi "Vinterståndare". Monokrom. Signerad 1958 och numrerad 16/ x18.5 (54x40) 444 SKÅLFAT, stengods, 1950/60-tal, ur "Granda", LISA LARSON (1931-), Bård med ristad svart vegetativ dekor runt blå glasyr. Undersida stämplad "[] Sweden LISA L." Slitage. Höjd 5.5, diameter FIGURIN, keramik, Munk Enköping Munk. Undersida signerad "MUNK ENKÖPING SWEDEN". Höjd PORSLIN, 5 delar, Ryssland Bland annat spelmän, vas, tupp och fågelkvinnor. Stämplade undersidor. Höjd på duk, 1800-tal, signerad Scen vid kust med 2 unga flickor och spädbarn. Hål i duk. 25x39 (41x56) 448 VITRINSKÅP, Nordiska Kompaniet Fanerad. Utskjutande krön. Dörrpar med vitrin och spröjsar samt 3 bakomliggande hyllplan. Snedklaff med skriv- och lådinredning på dörrpar med dekor av intarsia. Avsmalnade ben. Brickmärkt "A.B NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM Möb. R. 8618". Slitage. Ej ursprungliga hyllplan. Höjd 198, bredd 105, djup MATTA, Pakistan Bochara Röd botten. Bruksslitage. 150x GOLVLAMPA, "OMI 296" Bergboms Cylinderformad vit lampskärm över 1 ljuspunkt, ställbar. Från foten avsmalnade ben. Vid arm märkt "OMI TYP 296". Undersida märkt "BERGBOM G-3?". Slitage. Höjd GOLVLAMPA Veckad lampskärm över 2 armaturer. Pelarformat ben till fot med dekor av genombrutet galler. Slitage, skärm invändigt bränd. Höjd TAKLAMPA, tiffanystil 1 armatur hängande i kedja. Stomme i vitmetall. Dekor av blommor. Slitage. Höjd 25 (längd 60), diameter TAKLAMPA, jugend 1 invändig armatur. Hängande stomme i metall. Kupa i grönfärgad glas med dekor av rosor. Slitage, delar inkluderas. Höjd 25 (längd 80), diameter YTTERFODER, 2 st, "Waldemarsudde", PRINS EUGEN ( ), Vitglaserade. Dekor av vågor i bård med ränder undertill. Undersida stämplad. Bruksslitage. Höjd 13, diameter 13 cm samt höjd 15.5, diameter MATSERVISDELAR, 18 st, "Grön Anna", Rörstrand Grön dekor av blommor mot vit fond. "Grön Anna" tillverkades Bruksslitage. Diameter 18 samt FICKUR, 2 st, silver Urtavlor märkta "POLHEM" och "Viking". Bruksslitage. Diameter 5 och BYRÅ, sengustaviansk stil Fanerad, rak form. Träskiva med avfasade hörn och 3 byrålådor på avsmalnade ben med droppbeslag och kannelyr. Lådor och hörn med runda beslag i gulmetall. Bruksslitage, solblekt. Höjd 77, bredd 68, djup GOLVLAMPOR, 1 par Cylinderformad vit lampskärm över 1 ljuspunkt. Ben i mässing ned mot rund fot av vit stenskiva. Slitage. Höjd BORD Betsad. Fyrkantig bordsskiva på balusterformade och sammankopplade ben. Betydande slitage. Höjd 77, 125x GLOB, Danmark, Scanglobe I betsad och svarvad träställning. Slitage. Höjd VITRINSKÅP Rak form, vit, utskjutande krön. 2 skåpdörrar med vitrin och bakomliggande hyllplan i form av glasskiva. Tallriksställ och hylla, 2 lådor i en rad och dörrpar. Bruksslitage. Höjd 175, bredd 112, djup GOLVLAMPA 3 uppsvängda armar med armaturer. Ben och fot i gulmetall. Ställbar höjd. Betydande slitage, skada. Höjd SERVERINGSVAGN 2 plan med genombruten dekor och skivor av glas, varav ena som löstagbar bricka. Hjulförsedd. Slitage. Höjd 66, 54x SÄNGBORD, "Ulrika", CARL MALMSTEN Vit. Delvis upphöjd sarg. 1 låda och 1 hyllplan. Betydande slitage, missfärgningar. Höjd 58, 58x TAKLAMPA 5 ljuspunkter med avsmalnade glaskupor. Stomme i vitmetall med trädetaljer i jakaranda. Slitage. Höjd 23 (längd 60), diameter TAKLAMPA 3 armaturer med glaskupor. Stomme behängd med 3 glasprismor. Slitage, 1 prisma lagad. Höjd 36 (längd 77), diameter AMPEL, empire stil 6 ljusformade armaturer. Stomme i gulmetall med dekor av blad och blommor. Svart skål i stenimitation och avslutande kotte. Slitage. Höjd 25 (längd 70), diameter TAKLAMPA, Asien Svart. Genombruten stomme behängd med fransar. Glasfält med dekor av blommor. Smärre slitage. Höjd 27, diameter 30 Sida 13

14 469 SKRIVBYRÅ, 1800-tal, sengustaviansk stil Betsad rak form. Rektangulär träskiva, skrivklaff med lådinredning och 3 byrålådor. Runda beslag i gulmetall. Avsmalnade ben skodda i mässing. Nyckel ingår. Bruksslitage, smärre fanerskador/bortfall. Höjd 104, bredd 109, djup LASSE ÅBERG, färglitografi Komposition med seriefigur och rutor. Signerad och numrerad 141/ x23.5 (64x46) 471 LASSE ÅBERG, färglitografi Komposition med seriefigur. Märkt E.A. 21.5x17 (50x41) 472 HANS BELIN, färglitografi Brud, brudgum och fågel mot blå fond. Signerad och numrerad 261/ x38 (76x59) 473 DAMSKRIVBORD & LAMPBORD Skrivbord med konturerad skiva och 2 lådor. Lampbord med rundade hörn och 1 låda. Avsmalnande och kannelerade fötter. Slitage. Höjd 65, 115x45 samt höjd 59, 52x OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, färglitografi Landskap med 3 män. Signerad och numrerad 87/ x75 (63x85) 475 FRUKTSERVIS, Gefle Assietter och fruktfat. Dekor av relief och guldkant. Krackelyrer och rökskadat. Slitage. Diameter 20 och HERRARMBANDSUR, Roamer Urtavla märkt "ROAMER STINGRAY Roto 44 Date". Slitage. 3.5x LJUSSTAKAR, 3 st Silvervikt 60 gram. Varav 1 par. 1 ljusarm. Paret med gravyr och räfflor. Slitage. Höjd PUNSCHBÄGARE, 3 st, silver Cirka 79 gram. Märkt "K&EC" samt "ABG". Bruksslitage. Höjd 4, diameter BYRÅ, rokokostil Bukig form. Konturerad stenskiva och 3 lådor på svängda ben. Dekorerad av rutfaner, rotfaner och asymmetriska beslag i mässing. Slitage, smärre stötskador. Höjd 78, bredd 90, djup 40 Startpris: SEK 480 BORDSTELEFON, "Ericofon", LM Ericsson Röd "kobratelefon". Telefonen tillverkades Gummiring med skada, slitage. Höjd på duk signerad Skogslandskap med sjö och gård. Otydlig signatur. 24.5x38.5 (32x46) 482 STOLAR, 4 st Rygg med spjälor i kryss. Klädda i rött tyg. Raka ben. Slitage/fläckar. 483 VITRINSKÅP Betsad, rak form, utskjutande krön. Dörrpar med spröjsar och 3 bakomliggande hyllplan. 2 små lådor i en rad över dörrpar. Metallbeslag. Stämplad "SMI". Slitage, smärre fanerbortfall. Höjd 173, bredd 95, djup 45 Information tillkommer. 484 PARTI DIVERSE BIJOUTERIER Bland annat stämplad brosch stämplad "SRA U8". 485 TAKLAMPA 8 ljuspunkter, varav 5 ljusarmar och 3 armaturer. Behängd av glaskulor och bladformade prismor i orange/rödtonat glas. Renoveringsobjekt. Höjd 60 (längd 77) diameter RAMAR, 4 st Varav 2 guldfärgade. Smärre slitage. Ram med porträtt av man: 61x BYRÅ, rokokostil Bukig. Konturerad stenskiva och 2 lådor på lätt svängda ben. Dekor av rutfaner och asymmetriska beslag. Bruksslitage. Höjd 76, 75x VÄGGVITRINSKÅP Profilerat krön i båge. 1 skåpdörr med sidofönster och bakomliggande 2 hyllplan. Bruksslitage, skada. Höjd 67, bredd 67, djup SNUSDOSA, silver Silvervikt cirka 54 gram. Ovansida med ciselerad dekor av bladverk. Slitage. Höjd 2.5, 5x8 490 PARTI DIVERSE Bland annat skulptur, ytterfoder, glasvaser med mera. Figurin höjd TRYCK, efter Ernst Josephsson Fiolspelare. Märkt "E-J" och tryckt signatur. Synlig bildyta 38.5x23 (ram 54.5x36.5) Sida 14

15

Folkets Möbler Järfälla i konkurs

Designkoncept Stockholm AB i konkurs

Beauty is in the eye of the beholder

Svensk Stolthet PRISLISTA 2011. INKLUSIVE MOMS Mars 2011

Svensk Stolthet PRISLISTA 2011. INKLUSIVE MOMS Mars 2011 Svensk Stolthet PRISLISTA 2011 INKLUSIVE MOMS Mars 2011 Stolar, pallar och bänk... 3 Bord... 10 innehåll Sovrum... 14 Förvaring / hall... 15 Soffor och fåtöljer... 17 Information / standardtyger... 21

TENTAPLUGG.NU AV STUDENTER FÖR STUDENTER. Datum. Kursexaminator. Betygsgränser. Tentamenspoäng. Uppladdare. Övrig kommentar

TENTAPLUGG.NU AV STUDENTER FÖR STUDENTER. Datum. Kursexaminator. Betygsgränser. Tentamenspoäng. Uppladdare. Övrig kommentar TENTAPLUGG.NU AV STUDENTER FÖR STUDENTER Kurskod Kursnamn D0019A Formanalys Datum Material Sammanfattning Kursexaminator Betygsgränser Tentamenspoäng Uppladdare Övrig kommentar Romansk stil (1050 till

SÄLGEN. INVENTARIEFÖRTECKNING Datum 2013-08-20 ENHET:

Prislista Möbler 2014

Prislista Möbler 2014 Prislista Möbler 2014 12182 Marknadsstånd 1 079,00 kr 12183 Kök 999,00 kr 12202 Rumstält Marrakech 2 495,00 kr 30001 38 Rygg och sits i plast. Bredd 42 cm 140,00 kr 30001 15 Rygg och sits i plast. Bredd

Inzel. DESIGN: JOHN-BERTIL HÄGGSTRÖM. hansk.se

Inzel. DESIGN: JOHN-BERTIL HÄGGSTRÖM. hansk.se Inzel. DESIGN: JOHN-BERTIL HÄGGSTRÖM hansk.se Förnuft och känsla med massivt trä. Inzel är en kollektion i massivt trä som talar till både förnuft och känsla. Dess sköna och harmoniska former sprider en

Välkommen med era inredningsönskemål!

Välkommen med era inredningsönskemål! Vård och Omsorg Hej! Detta är en broschyr med möbler för Vård o Omsorg samt andra miljöer. Den innehåller produkter tillverkade av Form o Miljö och andra svenska möbeltillverkare som vi har ett nära samarbetar

Komplettering prislista 2016

Komplettering prislista 2016 Komplettering prislista 206 Artikel Namn Enhet Pris Förp Bild kvant 49999 Vilbrits. H-0042. Utan sänggavel. 4020. Björk. 97x20cm, PCS 5 800,00 bäddmått 90x200cm. Ljus mattlack. 69999-60 Hörnsoffa Bingo.

WORKSPACE SOLUTIONS UTFÖRSÄLJNING

WORKSPACE SOLUTIONS UTFÖRSÄLJNING WORKSPACE SOLUTIONS UTFÖRSÄLJNING HELSINGBORG ALLMÄNNA VILLKOR ALLMÄNNA VILLKOR UTFÖRSÄLJNINGSPRODUKTER ÄR UTGÅENDE VAROR, SEKUNDÄRA VAROR, PROVER OCH KÖPES I BEFINTLIGT SKICK. SAMTLIGA ANGIVNA PRISER

CHAIRS + MORE WWW.CHAIRSPLUSMORE.SE INSPIRATION HELA VÅRT SORTIMENT HITTAR NI PÅ -

CHAIRS + MORE WWW.CHAIRSPLUSMORE.SE INSPIRATION HELA VÅRT SORTIMENT HITTAR NI PÅ - CHAIRS + MORE INSPIRATION HELA VÅRT SORTIMENT HITTAR NI PÅ - WWW.CHAIRSPLUSMORE.SE ALABAMA 63cm, 75cm Barstol med sits i re-genererat skinn och underrede i mattborstat stål, fast höjd, stapelbar. 5 Färger

LUNA STOL, FORM: MARIT STIGSDOTTER GÄSTABUD BORD. EXCELSA STOL. FORM: MATILDA LINDBOM.

LUNA STOL, FORM: MARIT STIGSDOTTER GÄSTABUD BORD. EXCELSA STOL. FORM: MATILDA LINDBOM. ETABLERAT 1907 1 LUNA STOL, FORM: MARIT STIGSDOTTER GÄSTABUD BORD. EXCELSA STOL. FORM: MATILDA LINDBOM. 2 Det är Stolab På Stolab tillverkar vi möbler i företrädesvis massivt trä och vi gör det på ett

EFG - Ekdahls Bruttoprislista

EFG - Ekdahls Bruttoprislista EFG - Ekdahls Bruttoprislista EFG Kontorsmöbler AB Org.nr. 556279-4403 Innehåll Sida EFG kontaktuppgifter 3 stolar 4 stolar, soffor, fåtöljer 5 soffor, fåtöljer 6 fåtöljer, soffbord, småbord 7 matbord,

BESKRIVNING ART NR REK UT kr Höjd 450, klarlackad/svartbetsad björk, klädsel i skinn kr Höjd 450, klarlackad ek O

BESKRIVNING ART NR REK UT kr Höjd 450, klarlackad/svartbetsad björk, klädsel i skinn kr Höjd 450, klarlackad ek O SITTMÖBLER AUDREY Träpall med skinnklädsel som tillval Klarlackad björk/ek eller svartbetsad björk Fotstöd till höjd 650/780 i svart, rött eller gult Höjd 450, klarlackad/svartbetsad björk 18001 2 400

ZigZag. Design Markus Johansson. hansk.se

ZigZag. Design Markus Johansson. hansk.se ZigZag. Design Markus Johansson hansk.se Balans och känsla med skön sittkomfort. Konsten att göra en kollektion handlar om balans och känsla. Formgivare Markus Johansson har skapat detta utifrån en karakteristisk

Hälsningar Måns. Svar: Hej!

Hälsningar Måns. Svar: Hej! 30 Fråga 24 juli 2019 Ingrid Atterbergs spiral-vaser säljs ofta idag avkapade i halsen troligen för att dölja skador. En del säljare hävdar att denna kapning ibland gjordes redan på fabriken. Stämmer detta

Mått mm JC-Nr Pris NYHET

Mått mm JC-Nr Pris NYHET Lunchrumsbord Stabil Underrede i stålrör, lackat eller kromat. Skiva i bok. Bord med lackerat stativ Mått mm 1200 x 700 810 210 1.060:- 1500 x 700 810 212 1.210:- 1800 x 700 810 214 1.340:- 2400 x 700

Katrinetorp. Byggnadsantikvarisk dokumentation. Dokumentation av tapeter och väggmålning

Katrinetorp. Byggnadsantikvarisk dokumentation. Dokumentation av tapeter och väggmålning Byggnadsantikvarisk dokumentation Katrinetorp Dokumentation av tapeter och väggmålning Del av fastigheten Lockarp 44:1, Bunkeflo socken, Malmö kommun Skåne län Enheten för Kulturmiljövård Rapport 2006:005

Ett nytt klassrum skulle skapas men hur ska det göras? Vi började

Ett nytt klassrum skulle skapas men hur ska det göras? Vi började Ett nytt klassrum skulle skapas men hur ska det göras? Vi började med att ta alla de mått som vi kunde tänkas behöva. För att få en större yta att nyttja bestämmer vi oss snabbt för att plock bort en av

Housing Malmö AB i likvidation

Porslin är ett samlingsnamn för olika porslinskvaliteter. Vi har valt de kvaliteter som uppfyller våra önskemål och krav; fältspat och benporslin.

Porslin är ett samlingsnamn för olika porslinskvaliteter. Vi har valt de kvaliteter som uppfyller våra önskemål och krav; fältspat och benporslin. 2 Exxent är skandinavisk design när den är som bäst. Funktionell och vacker men Exxent står också för högteknologi när det gäller materialkunskap och produktionsteknik. Resultatet blir en väl avstämd balans

WORKSPACE SOLUTIONS UTFÖRSÄLJNING WORKSPACE SOLUTIONS UTFÖRSÄLJNING Jönköping, 2018-02-20 ALLMÄNNA VILLKOR ALLMÄNNA VILLKOR UTFÖRSÄLJNINGSPRODUKTER ÄR UTGÅENDE VAROR, SEKUNDÄRA VAROR, PROVER OCH KÖPES I BEFINTLIGT SKICK. SAMTLIGA ANGIVNA

UTFÖRSÄLJNING. Ort,

UTFÖRSÄLJNING. Ort, WORKSPACE SOLUTIONS UTFÖRSÄLJNING Ort, 2017-05-19 A L L M Ä N N A V I L L K O R ALLMÄNNA VILLKOR UTFÖRSÄLJNINGSPRODUKTER ÄR UTGÅENDE VAROR, SEKUNDÄRA VAROR, PROV ER OCH KÖPES I BEFINTLIGT SKICK. SAMTLIGA

LARSSONS TRÄ. LARSSONS TRÄ AB, 514 31 Tranemo, Sweden tel 0325-472 50 fax 0325-771 12 order@larssonstra.se www.larssonstra.se

LARSSONS TRÄ. LARSSONS TRÄ AB, 514 31 Tranemo, Sweden tel 0325-472 50 fax 0325-771 12 order@larssonstra.se www.larssonstra.se små skön köna ting 2013 LARSSONS TRÄ LARSSONS TRÄ AB, 514 31 Tranemo, Sweden tel 0325-472 50 fax 0325-771 12 order@larssonstra.se www.larssonstra.se 1 46544-104 Tomte Fride hängande grå. 46544-120 Tomte

Små sköna ting LARSSONS TRÄ. LARSSONS TRÄ AB, 514 31 Tranemo, Sweden tel 0325-472 50 fax 0325-771 12 order@larssonstra.se www.larssonstra. Små sköna ting 2014 LARSSONS TRÄ LARSSONS TRÄ AB, 514 31 Tranemo, Sweden tel 0325-472 50 fax 0325-771 12 order@larssonstra.se www.larssonstra.se 1 Ljusstake björk 190 mm. 40332-102 Vit låg. 40332-103 Svart

Produktkatalog Keramiken VO Hall

Produktkatalog Keramiken VO Hall 2019 Produktkatalog Keramiken VO Hall Beställning skickas till följande e-post: KeramikProd.Hall@kriminalvarden.se Färgkarta finns längst bak i katalogen. Klingwall Johan - HK Kriminalvården Anstalten

LAGERFÖR: RESTAURANG OCH STORKÖKSUTENSILIER TILLVERKAR: RESTAURANGVISPAR

LAGERFÖR: RESTAURANG OCH STORKÖKSUTENSILIER TILLVERKAR: RESTAURANGVISPAR LAGERFÖR: RESTAURANG OCH STORKÖKSUTENSILIER TILLVERKAR: RESTAURANGVISPAR ÖSTLIN STORKÖKSPRODUKTER AB BOÄNGSVÄGEN 5 SE-811 93 SANDVIKEN SWEDEN TEL NR: +46-(0)26-25 41 60 FAX NR: +46-(0)26-27 45 15 INTERNET-WWW.OSTLIN.COM

hansk.se Inzel. Design John-Bertil Häggström

hansk.se Inzel. Design John-Bertil Häggström hansk.se Inzel. Design John-Bertil Häggström Nordisk design med stor valfrihet. Inzel. Design John-Bertil Häggström. Inzel är en stycke nordisk formkänsla med tidlös design. Den gemensamma nämnaren är

IVARS ARMATUR Hösten Julen 2013

IVARS ARMATUR Hösten Julen 2013 IVARS ARMATUR Hösten Julen 2013 Lampor 2 520036-34 Louise organza Bordlampa borstat stål m skärm Höjd : 32cm Dia 17cm 520036-52 Louise organza Bordlampa brun antik m skärm Höjd : 32cm Dia 17cm 520036-52

Möbler i Skåne 2016-04-25

Möbler i Skåne 2016-04-25 Överdrag till 180 x 200 säng 0619-001 Avslut: 18:00 Överdrag till 180 x 200 säng 0619-002 Avslut: 18:01 Soffbord i såpad ek med vit skiva 0619-003 Avslut: 18:02 2 900.00 kr exkl moms Soffbord i såpad ek

453 200457 2102 23 Hantverk och produktion Järn Spik 3 37 1. 452 200456 2102 23 Hantverk och produktion Järn Nit Båtnit 7 36 1

453 200457 2102 23 Hantverk och produktion Järn Spik 3 37 1. 452 200456 2102 23 Hantverk och produktion Järn Nit Båtnit 7 36 1 Bilaga 3. Fyndtabell, RAÄ 92 Fnr Id Fynd kont. Överg. kont. Kategori Material Sakord Typ Del Vikt, g Längd Bredd Tj.lek Antal Anmärkning 430 200432 1180 20 Husgeråd kärl Keramik Kärl Gravurna Botten, buk,

UTFÖRSÄLJNING HELSINGBORG

UTFÖRSÄLJNING HELSINGBORG WORKS PACE S OLU TIONS UTFÖRSÄLJNING HELSINGBORG A L L M Ä N N A V I L L K O R ALLMÄNNA VILLKOR UTFÖRSÄLJNINGSPRODUKTER ÄR UTGÅENDE VAROR, SEKUNDÄRA VAROR, PROV ER OCH KÖPES I BEFINTLIGT SKICK. SAMTLIGA

hansk.se Inzel. Design: John-Bertil Häggström

hansk.se Inzel. Design: John-Bertil Häggström hansk.se Inzel. Design: John-Bertil Häggström Inzel. Design John-Bertil Häggström John-Bertil Häggström arbetar som frilansande formgivare för ett flertal uppdragsgivare såväl i Sverige som internationellt.

Fåll upptill. Fåll nedtill

Fåll upptill. Fåll nedtill 389 Tyg Ljusgrått med vitt mönster 1,42 1,90 1 2,698 Oanvänt 390 Tyg Svart med flerfärgat mönster 0,86 1,98 1 1,703 Beg. Märken efter fåll 391 Tyg Benvitt med gammalrosa blomslingor 0,66 1,70 1 Samma mönster

Genuint hantverk WILMA SEDAN 1998

Genuint hantverk WILMA SEDAN 1998 Genuint hantverk WILMA SEDAN 1998 HANDENS VERK ---------- Du känner det när du drar med handen över bordsytan. Wilma är ett riktigt genuint hantverk. Materialen väljs noga ut av erfarna snickare, anpassas

Även om snön uteblir kan du få en vit jul

Även om snön uteblir kan du få en vit jul Julen 2005 på Coop Alla bilder på bifogad CD-skiva är i tryckkvalitet och kan användas fritt av pressen i samband med att Coop eller Coops kedjor omnämns. Lokala avvikelser i kedjornas sortiment kan förekomma.

<B>Möbeloutlet

<B>Möbeloutlet Sidobord elipseformat ca 55x43cm H 44 cm 1344-001 Avslut: 18:00 Sidobord elipseformat ca 55x43cm H 44 cm 1344-002 Avslut: 18:01 Blandpall med stativ ca 2 paviljonger skruvar saknas 1344-003 Avslut: 18:02

TRENDIG Tillfällig designkollektion

TRENDIG Tillfällig designkollektion PE381220 TRENDIG 2013 Tillfällig designkollektion Nyfikenhet är vår drivkraft. Den tar oss ut i världen och till fabriker där vi samarbetar med lokala hantverkare för att hitta lösningar på olika vardagsproblem.

Marin Inredning & Presenter 2-17 LIGHTHOUSE INTERIÖR. Inredning för Lantliv Gods & Gårdar 18-23

Marin Inredning & Presenter 2-17 LIGHTHOUSE INTERIÖR. Inredning för Lantliv Gods & Gårdar 18-23 Marin Inredning & Presenter 2-17 LIGHTHOUSE INTERIÖR 2015 Inredning för Lantliv Gods & Gårdar 18-23 1225C 1242 5835 9027 5833 1214C 1228 6606 5826 5756 9095 9092 1182 5817 2. 5810 5812 5811 5813 Detta

400665 Keramikset Groda. Assiett, skål och mugg. I stengods. Tål i diskmaskin & micro. 110696 Minibricka Groda. 27x21 cm.

400665 Keramikset Groda. Assiett, skål och mugg. I stengods. Tål i diskmaskin & micro. 110696 Minibricka Groda. 27x21 cm. 400665 Keramikset Groda. Assiett, skål och mugg. I stengods. Tål i diskmaskin & micro. 110696 Minibricka Groda. 27x21 cm. 3 120863 Hängare krokbräda Circle röd med fyra knoppar. I trä 37 cm. Circle 120832

30 Ange vänster (V) alt. högerhängd (H) dörr vid beställning

30 Ange vänster (V) alt. högerhängd (H) dörr vid beställning S e l e ct e d C o l l e ct i o n 2 012 1 sekel Det ställs stora krav på badrumsmöbler. De används ständigt plus att de befinner sig i en miljö som varierar mellan torr och fukt. För att behålla möblerna

Oscarssons. i småland

Oscarssons. i småland Oscarssons Möbel design & Tillverkning i småland 1 2 Besök vår webb! www.oscarssonsmobel.se Genuint & äkta Vi har valt att inte tumma på den kvalitet som svensk tillverkning ger. Vi använder ek som fått

Nettoprislista. Anbudsområde C - Vård och omsorg. Stolab

Nettoprislista. Anbudsområde C - Vård och omsorg. Stolab Nettoprislista Anbudsområde C - Vård och omsorg Stolab Vård och omsorg Välkommen till Input interiör Vårt sortiment Vård- och omsorgsmöbler och dess placering spelar en stor roll i gestaltandet av ett

Per Eklund. Stenarbetsmuseum Yxhult

Auktion 2015-09- 19. Sida 1 av 14

Hjärtat Hem & Interiör AB i konkurs

NY KOLLEKTION STOCKHOLM

NY KOLLEKTION STOCKHOLM NY KOLLEKTION STOCKHOLM EN AV MÅNGA SKICKLIGA MEDARBETARE BAKOM STOCKHOLM KOLLEKTIONEN. STOCKHOLM KOLLEKTIONEN För oss betyder hantverk design i varje detalj och de allra bästa materialen inifrån och ut

38-8111 Sminkset för påskkärringar. fp.24. 14346301 Kvast för påskkärringar 80cm. fp.24. 12919001 Förkläde och scarf fp.12

38-8111 Sminkset för påskkärringar. fp.24. 14346301 Kvast för påskkärringar 80cm. fp.24. 12919001 Förkläde och scarf fp.12 Häxor 38-8111 Sminkset för påskkärringar 14346301 Kvast för påskkärringar 80cm 12919001 Förkläde och scarf 13672801 Filtkorg 18cm 2 olika 12892901 Korg för påskkärringar, 15cm 13005001 Filtkorg ägg 18cm

Hem & Fritid i Skåne

Hem & Fritid i Skåne Minidumper med schaktblad 0757-001 Avslut: 18:00 45 000.00 kr exkl moms Minidumper med schaktblad 0757-002 Avslut: 18:01 45 000.00 kr exkl moms Stubbfräsare Lumag 0757-003 Avslut: 18:02 24 000.00 kr exkl

2000 kvm Inredning Trädgård Café

2000 kvm Inredning Trädgård Café 00 000 kvm Inredning Trädgård Café Tel 08-8 www.fullero.nu 89 Spara denna tidning Gäller hela våren och sommaren Gamla Uppsala KUDDFODRAL Signalkuddar 0*0 cm olika motiv 9kr/st STOL FODRAL * cm Enfärgad

Robust elevstol lämplig på förskolan och i lågmellanstadiet.

Robust elevstol lämplig på förskolan och i lågmellanstadiet. maj 15 Nyheter våren 2015 - Stol Sting & Leon stol sting 50 Robust elevstol lämplig på förskolan och i lågmellanstadiet. Sitthöjd 50 cm. Bekväm med en god ergonomi för barnen. Ställbart fotstöd ingår.

UTFÖRSÄLJNING HELSINGBORG

UTFÖRSÄLJNING HELSINGBORG WORKSPACE SOLUTIONS UTFÖRSÄLJNING HELSINGBORG A L L M Ä N N A V I L L K O R ALLMÄNNA VILLKOR UTFÖRSÄLJNINGSPRODUKTER ÄR UTGÅENDE VAROR, SEKUNDÄRA VAROR, PROV ER OCH KÖPES I BEFINTLIGT SKICK. SAMTLIGA ANGIVNA

Hem & Fritid i Skåne 2016-06-26

Hem & Fritid i Skåne 2016-06-26 Liten trevlig divansoffa 0655-001 Avslut: 18:00 7 500.00 kr exkl moms Svart Divansoffa 0655-002 Avslut: 18:01 Biosoffa med 2 recliners 0655-004 Avslut: 18:03 Trevlig sittgrupp 3 + 2 i grått tyg 0655-003

Räv sittande stor höjd 53 cm Pris 625:- Räv sittande liten höjd 29 cm Pris 325:- Räv liggande liten höjd 21 cm längd 29 cm Pris 245:-

Räv sittande stor höjd 53 cm Pris 625:- Räv sittande liten höjd 29 cm Pris 325:- Räv liggande liten höjd 21 cm längd 29 cm Pris 245:- Öppet Hösten 2016 onsdag 14-18 lördag, klockan 10-14 Eller efter ÖK. Ring 0708357730 Väderkvarn pris 2595:- Med belysning el pris. 3195:- Solcellsbelysning pris 3395:- Både solcell trans pris 3495:- Storlek

Prislista. Bord ateljé. Pall ateljé. Bord kupol. 128 x 128 cm; 6690:- diagonalmått 143 cm

Prislista. Bord ateljé. Pall ateljé. Bord kupol. 128 x 128 cm; 6690:- diagonalmått 143 cm Bord ateljé Ateljé är ett aktivitetsbord med matchande pallar en utpräglat välkomnande karaktär, särskilt anpassat för barn i förskoleåldern. De rundade formerna och de ljuddämpande linoleumskivorna i

med balkonger emellan. Litet skärmtak runt nästan hela huset. K = 2, M = 1. Fint exempel på funkis, mycket viktig för torgmiljön.

med balkonger emellan. Litet skärmtak runt nästan hela huset. K = 2, M = 1. Fint exempel på funkis, mycket viktig för torgmiljön. fastighet: ÖSTEN 1. adress: Lingsgatan 3, Bollhusgatan 8. ålder: 1938. arkitekt / byggm: August Ewe. användning: Affärer, bostäder. antal våningar: 3 Gråmålad puts. Gråmålad puts, mörkare på bottenvåningen.

Piprapport 1, Riksvapen

Piprapport 1, Riksvapen Piprapport 1, Riksvapen av Arne Åkerhagen Följande rapport är den första i en serie där jag vill presentera svenska kritpipor, där deras tillverkare har kunnat fastställas. Denna första avhandlar den sk

WORKSPACE SOLUTIONS UTFÖRSÄLJNING WORKSPACE SOLUTIONS UTFÖRSÄLJNING 2017-09-14 ALLMÄNNA VILLKOR ALLMÄNNA VILLKOR UTFÖRSÄLJNINGSPRODUKTER ÄR UTGÅENDE VAROR, SEKUNDÄRA VAROR, PROVER OCH KÖPES I BEFINTLIGT SKICK. SAMTLIGA ANGIVNA PRISER ÄR

Kniberg-Rasmussons Ur AB i Eslöv i konkurs 2014-10-22

Tid & Smycken i Sverige AB i konkurs 2015-03-14

sköna tyger i fablernas värld

sköna tyger i fablernas värld sköna tyger i fablernas värld Finstämda toner i kombination med glansiga ytor och strukturer. Klara nyanser med matchande dova, neutrala basfärger. Välj höstens underbara tyger och tapeter i härlig samklang