Auktion Sida 1 av 16

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Download "Auktion 2015-11- 21. Sida 1 av 16"

1 1 Rosenthal, figurin, hund med gås, H14cm L23cm 700 kr 2 Lisa Larson, Gustavsberg, ko ur serien Stora Zoo, H12cm 500 kr 3 Bertil Vallien, Rörstrand, lokatt, H20cm 4 Wien figuringrupp, musicerande par, H13,5cm, skador/damage 5 Åke Holm, figurin grupp, spelande troll, H19cm kr 6 Lisa Larson, Gustavsberg för WWF, loddjur, H15cm kr 7 C.G. Hallberg, 1 par ljusstakar, nysilver, art deco, H24cm, en fot med små bucklor 8 1 par kandelabrar, jugendstil, mässing, H39cm, ytslitage 9 Bordslampa, engelskstil, mässing med grön plåtskärm, höj och sänkbar, H49cm, bruksslitage 10 3st äldre tomtar, H29, 35 & 34cm, 2 attribut saknas, en med fotringsnagg, en med spricka och nagg 11 Wien, skål på fot, dekor med kvinna och amoriner, H6,5cm D18,5cm, Meissen flaska med silverkork, H13cm samt Bavaria kanna, H17,5cm 12 Paul Hoff, Kosta Atelje, konstglas fågel, H20cm L25cm 13 Skål och fat, Kina bl.a tal, H8,5cm D19 & 20cm samt kanna, orientaliskt, H16cm 14 Gustavsberg parianfigurin, Kan du inte tala?, H19cm, pojke med fotnagg 15 Kunglig Dansk, 1 par ytterfoder, Blå blomst, nr. 10/1704, 2:a sortering, H16,5cm D19cm kr 16 Juan Huerta, Lladro, eskimo, H26cm 17 Georg Jensen, 1 par ljusstakar, Bloom i kartong samt 1 par ljusstakar på fot, Bloom 350 kr 18 Ann Wåhlström, Kosta Boda vas, atelier 91, numrerad /300, H30cm 500 kr 19 Nao by Lladro, Daisa, H37cm 500 kr 20 Portfölj i skinn, Samsonite, 32x42cm, nyskick! 21 LWG- logg, L. Löwing, Stockholm, mindre bruksslitage samt fartygskompass, G.W. Lyth, Stockholm nr , fodral med skador 500 kr 22 Gamo, luftgevär med kikarsikte, mod. Hunter kal.5,5, L113,5cm, mindre ytslitage 23 Luftgevär, Daisy Red Ryder i kartong, L88cm, fint skick 24 Modellskepp, Clipper Siglo XIX, H52cm L73cm 25 Skulptur, marmor i form av fågel, H56cm, små nagg 26 Mätklocka för brevduvor med printer, för funktionen ansvaras ej 27 6st kaffeskedar, silver Finland, L12,5cm, total vikt 84g, gravyr 250 kr 28 Georg Jensen, besticksuppsättningar, Gammal dansk, silver, 7st bakelsegafflar L14,5cm, 12st kaffeskedar L11cm, 1st matsked, 1st matgaffel, 1st matkniv, total vikt utan matbestick 480g, medföljande askar, mestadels oanvända kr 29 12st kaffeskedar, silver, L9,5cm samt serveringsgaffel och sked, silver, L11 & 12,5cm, total vikt 105g 30 Sockerskål och gräddsnipa, silver, total vikt 156g 31 1 par ljusstakar, silver, H8cm, fyllda 32 15st kaffeskedar, silver, L 9,4cm, sked silver 1949 L13cm, total vikt 114g samt silverarmband med markasiter, L18,5cm, 1 pärlörhänge och en del av ett armband L12,5cm 33 18st skedar, silver, Viking Rose, L10cm, total vikt 147g 34 Parti silverföremål bl.a. CGH salt & pepparkar, kaktång, skålar, m.m, total vikt 196g 500 kr 35 Skål, silver GAB 1955, H10,5cm D18cm, vikt 302g 750 kr 36 Besticksuppsättning, Sachsisk, silver bl.a. Cohr, 18st bakelsegafflar L13,5cm, 18st kaffeskedar L11,5cm, total vikt 684g samt tårtspade med silverskaft L22,5cm, mestadels nyskick 1 37 Gense, besticksuppsättning, skål med delvis guld, 12st matskedar, 12st matgafflar, 12st matknivar, medföljande etui 38 Skulptur i form av 3st fåglar på gren, brons, numrerad 37, otydlig signerad, H15cm L17,5cm kr 39 Parti vykort med kungligheter, mestadels Sverige, tals första hälft, 438st 500 kr 40 Brefkortsalbum med topografi, Lunda motiv 41 Minolta kamera SRT 303 och 6st objektiv, Minolta 1:1.7 f=50 mm, Tamron 1:3.8 1:4/ mm, Minolta 1:3.5 f=135 mm, Tamron 1:5.6 f=300 mm, Soligor 1:2.8 f=28 mm, Chinonflex 1:3.5 f=23 mm samt auto teleplus. För funktionen ansvaras ej Sida 1 av 16

2 42 13st LP skivor bl.a. Beatles, Rolling Stones, John Lennon, m.m, för funktionen ansvaras ej 43 Parti kameror och objektiv bl.a. Minolta dynax 300 si med 2st objektiv, Canon FTb, Fujica single- 8 PI, m.m, ytslitage samt för funktionen ansvaras ej 44 Kunglig Dansk, figurin, 1:a sortering, H14cm samt Bing & Gröndahl, figurin, den första kyssen, 2:a sortering, H18,5cm 45 Kunglig Dansk figurin, H15,5cm 46 Bing & Gröndahl 2st figuriner, H12,5 & 15cm 47 6st figuriner efter Jenny Nyström, H3,5-11cm 48 Bing & Gröndahl, figurin, apor, 1:a sortering, H12cm 49 Gullaskruf 6st remmare, H19,5cm samt Trelleborg 6st remmare, H19,5cm 500 kr 50 Björn Wiinblad, Rosenthal, vas samt 1 par ljusstakar, H14,5 & 13cm 51 Stig Lindberg, Gustavsberg fat, Domino, 15x15cm, obetydlig mynningsnagg 52 Lladro 3st figuriner, H21 & 24cm 53 Lladro 3st figuriner, H24-25cm 54 Wallendorf figurin, H21cm samt Schaubach kunst Goebel, figurin H20cm 55 Bing & Gröndahl räv, 1:a sortering, H10,5cm, Lladro figurin, H21cm samt Bornholm figurin, H20cm 56 Gunnar Cyren, Orrefors, popglas, 2:a sortering, H15cm 57 Karl Ens fågel H11,5cm samt Nao figurin H15cm 58 Vicke Lindstrand, Kosta, vas, Zebra, 1116/5, H13,5cm, mindre små repor 500 kr 59 L. Hjort, Danmark, figurin, harpunerare, H22cm 60 Thure Thörn, skulptur, brons, H23cm kr 61 Skål på fot, sannolikt Lalique, märkt kristall France, H14,5cm 62 Harald Salomon, Rörstrand figurin, flicka med blomma, H24cm 63 Sven Hofverberg, Gustavsberg, skålfat, stengods, d23cm 500 kr 64 Meissen, genombrutet fat med blomdekor, 1:a sortering, D23cm, förgyllningsslitage samt KPM Berlin, genombrutet fat med rosdekor, 1:a sortering, D23cm 65 Kunglig Dansk, 2st koppar med fat, tal, D8cm, 1:a sortering, 2st fat med fotringsnagg, en kopp med liten mynningsspricka, mindre förgyllningsslitage 66 Potschappel, lockurna samt skål, genombrutna, båda med dekor av blommor, H15 & 8cm D16cm, blomnagg och lockknopp med lagning/chip to flowers 67 9st äldre tomtar, H5-14cm, ytslitage 68 Dorothy Clough, Gefle, katt H10cm, Knud Kyhn, Kunglig Dansk, elefant, 1:a sortering, H5,5cm samt Kunglig Dansk fågel, 1:a sortering, H8cm 69 Vicke Lindstrand, Kosta vas, Zebra, nr. 1115, H15cm, ytslitage 700 kr 70 Stig Lindberg, Gustavsberg, fat, Domino, 20x20cm 700 kr 71 Bertil Vallien, Kosta Boda, skulptur, Brain, H8cm, signerad 72 Goebel 3st figuriner, H7,5-13cm samt Wallendorf figurin, H9cm 73 Rörstrand, figurin i form av fisk, majolika omkring H19cm, glasyr med mindre slitage 74 Bing & Gröndahl, figurin, dansande barn, 2:a sortering, H21cm 75 Kunglig Dansk figurin, H14,5cm 76 Kunglig Dansk, figurin, Amagerflicka, 1:a sortering, H22cm 77 Figurin, Meissen liknande stämpel, sittande putti, H13cm/Meissen style 78 Gunnar Nylund, Rörstrand skulptur i form av fisk, höjd utan sockel 14cm samt Gefle, 1 par ljusstakar, Röd rubin, H6,5cm 79 Sevres, mugg, kustscen med människor och båtar samt dekorerad rubinfärgade stenar, H7,5cm d7cm, 9st stenar saknas samt fotringsnagg/9 stones missing 80 Wedgwood vas, H13,5cm, fotringsnagg samt Metzler & Ortloff, trana, H20,5cm 350 kr 81 KPM Berlin, 3st koppar med fat, H3,8, 6 & 5,5cm D11, 11,5 & 14,5cm, 1:a sortering varav en kopp med fat 2:a sortering, ett fat med bränningsspricka kr 82 Sven Hofverberg, skål samt vas, H7,5 & 11,5cm D14cm 500 kr Sida 2 av 16

3 83 Tapio Wirkkala, Iittala glasservis, Marski, 9st ölglas, 12st vinglas, 8st snapsglas 84 Alva Aalto, Iittala, vas, Savoy, H16cm 85 Mari Simmulson, Upsala- Ekeby figurin, H7cm L11,5cm, små fotnagg samt Rolf Palm, Höganäs, 2st troll, H10cm 250 kr 86 Meissen, 4st koppar med fat, 1700/1800- tal, 1:a sortering, D7,8, 8 & 13,5cm 500 kr 87 8st slipade vinglas, olikfärgade, H19cm 500 kr 88 Orrefors, 6st vinglas, 8st selterglas, 4st champagneglas 89 Eva Englund, Orrefors, skål H7cm D17cm samt Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, vas och skål, H6,5 & 16,5cm d13cm 90 Paul Kedelv, Flygsfors, 2st skålfat 1955, signerade, L19 & 24cm, 91 Gunnar Nylund, Nymölle kanna, H21cm samt Gunnar Nylund, Rörstrand vas, H25cm 92 Berit Johansson, Gense, ljusstake, Harlequin H23cm, Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, vas på fot, H24cm samt glasskål, H11cm 93 Hänkelskål, tal, H21cm kr 94 Bordsfotogenlampa, mässing och koppar, jugend, elektrifierad, H59cm 95 Rörstrand 11st mattallrikar, Peru samt Arabia 6st tekoppar med fat 96 Nao by Lladro, figurin, Daisa, H47cm kr 97 Olle Alberius, Rörstrand lampfot, H42cm samt 2st dalahästar, H25 & 7cm 98 Sven Palmqvist, Orrefors skål, Fuga, H10,5cm D19cm, Bertil Vallien, Kosta Boda skål, H11,5cm D19,5cm samt Helena Gibson skål, H7cm D14,5cm 99 Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, skål och ljusstake, H8,5-12cm samt kakfat med graverad dekor, D27cm 100 Tempellejon, Japan, H18cm, en tand med avslag 250 kr 101 4st koppar med fat bl.a. Rörstrand, Kina, slitage samt emaljfat med lagning st glas med slipad dekor, olikfärgade, H13-20cm samt bricka L52cm, ett glas med fotnagg 103 Simon Gate, Sandvik, karaff samt 6st glas 104 Flygsfors, skålfat, Coquille 1956, signerad, L21cm 105 Bordsfotogenlampa, majolikahus, H50cm par ljusstakar med amoriner, mässing, H30cm 107 Björn Wiinblad, Rosenthal, vas, H32cm 500 kr 108 Vas, Kina tal, H28cm 109 Lockpokal, grön med förgylldekor, H30cm, mindre förgyllningsslitage samt lockpokal, röd, sannolikt Murano, H26cm 110 Tomteterrin med lock samt kanna, efter Jenny Nyström, H17 & 18cm D22cm 111 Barbro Bäckström, väggrelief 1978, Piura 541/650, 23,5x28,5cm, medföljande väggfästen, ytslitage 112 Rosenthal kaffeservis, Sanssouci, 11st koppar, 15st fat, 13st assietter, kanna, gräddsnipa, sockerskål samt bonbonjär H13cm, lockknopp med lagning 113 Gunnar Nylund, Rörstrand, kanna, stengods, 1:a sortering, H30cm 500 kr 114 Monica Bratt, Reijmyre, kanna/hänkelvas, H26cm 115 Gunnar Nylund, Rörstrand, 2st vaser varav en med handtag, stengods, 1:a sortering, H14 & 20cm 116 Hertha Bengtsson, Rörstrand, 3 servisdelar, Blå eld, L16,5 & 28,5cm, ett fat med obetydlig mynningsnagg 117 Rosenthal, 11st mattallrikar med gulddekor, D27cm 118 Göran Wärff, Kosta, skål 57516, dekor med päron i relief både in och utsidan, H11,5cm D16,5cm 500 kr 119 Paul Hoff, Kosta, skålfat 77725, dekor med fiskar i relief, D30cm 500 kr 120 Rörstrand matservis, Malmö, 6st mattallrikar, 6st djupa, 6st assietter, 2st skålar samt ett fat med gulnad 121 Kunglig Dansk, 2st terriner tal, H15 & 22cm, 1:a & 2:a sortering 122 Gefle teservis, Grand, 6st koppar, 6st fat, 6st assietter, kanna, sockerskål samt mjölkkanna 123 Gustavsberg matservis, Opak, 12st mattallrikar, 11st djupa, 11st assietter, såsskål, skål, 3st uppläggningsfat samt 2st kaffekannor, ej tillhörande servisen Sida 3 av 16

4 124 Auktion Bing & Gröndahl, mat och kaffeservis, 8st mattallrikar, 8st djupa, 7st förrättstallrikar, 8st assietter, såsskål, skål, bringare, 6st tekoppar med fat, sockerskål och gräddsnipa, 1:a sortering samt glasstop med graverad dekor Sida 4 av Rosenthal lockurna H27cm, Rosenthal fruktservis 12st assietter med fat samt 1 par ljusstakar 126 Rörstrand matservisdelar, Malmö, 11st mattallrikar, 10st djupa, 10st assietter samt 2st fat 127 Butiksskrin för sytillbehör, H35cm B37cm, slitage 128 Parti bonad, kopparkanna, koppar aladobformar, flaska, propp saknas samt fotogenlampa, H59cm, kuphållare lös delar kopparföremål bl.a. kanna, hink, m.m, H14-34cm 250 kr 130 Tunna för svag dricka samt 3 kopparföremål 131 Monark Cavalliers transistor radio, Monark transistor radio i kartong samt Concerton radio, för funktionen ansvaras ej 132 Grundig, platt- TV, 22- tum, medföljande fjärkontroll och instruktionsbok, för funktionen ansvaras ej 133 Pentax kamera spotmatic F och 3st objektiv, Takumar 1:3.5/35, Takumar 1:1.8/55, Tamron 1:45 f=21mm samt medföljande väska och tillbehör, för funktionen ansvaras ej 134 Canon kamera AE- 1 och 4st objektiv, Canon 50mm 1:1.8 S.C, Expert 1:2.8 f=28mm, Tokina 400 mm 1:5.6, Tokina mm 1:4.5 samt medföljande väska och tillbehör, för funktionen ansvaras ej, enligt uppgift delvis defekt 135 2st golvvaser, orientaliska, tal, H45 & 59cm 136 Heissner, tomte med lykta, H73cm, lykta med lagning, tomten med mindre ytslitage kr par trädgårdsurnor, H30cm, ytslitage 250 kr 138 Holmegaard karaff H22cm, vas möjligen Kosta H30cm samt bemålat krus H33cm, fotnagg samt monogram 139 Bordslampa H39cm, skärm med kantnagg 250 kr 140 Ytterfoder, majolika D19cm, kantnagg, Rörstrand krus, H19cm samt kanna, H28cm 141 3st nysilverbrickor varav en med gravyr, L38, 37 & 51cm 142 6st delar nysilver bl.a. ljusstakar, bricka, m.m, H10-19cm 143 Nysilverljusstake, smidesljusstake med 6 ljusarmar, 1 par mässingsljusstakar samt mässingsljusstake med 6 ljusarmar 144 Skål på fot s.k. mormorskål, H23cm, lockurna H37cm, flussglasvas H31cm samt Gunnar Nylund, Rörstrand 2st blomställ, L19,5cm 145 Glasservis med slipad dekor, 12st rödvinsglas, 10st madeiraglas, 11st likörglas, 11st snapsglas, 10st selterglas, 3 delar med små nagg, 2 lådor 146 Parti glas, färgade och bemålade 147 Parti bl.a. kryddburkar, Landskapstallrikar, Rörstrand, moccaservis, m.m. 148 Parti bl.a. Dresden lampfot, Gefle, m.m. 149 Parti bl.a. Meissen fat, karaffer, m.m. 150 Parti bl.a. svepask, vaxljusstakar, kafferost, nysilverljusstakar, m.m st lampor, Primula- Prego för Dux och 3st väggfästen i kartong samt 2st monterade på sänggavels stång, ytslitage 152 Brevetatto, 2st badrumsskåp, C.M. mod Castore, Italien, 1950/60- tal, H50 & 34cm L85 & 69cm, ett avslag saknas samt 2st lister saknas och en spegel med slitage 153 Bing & Gröndahl, 16st prydnadstallrikar efter Carl Larsson motiv, D22cm 154 Champagnekylare/ytterfoder, koppar med mäsingshandtag i form av lejon, H22cm D28cm samt Upsala- Ekeby, 2st vaser med handtag, H24 & 27cm 155 Rörstrand 4st ytterfoder, H17,5-20cm, en med nagg 156 Skål med amoriner D20cm, Kunglig Dansk vas, 2:a sortering H10,5cm, Blå blomst krämkopp med fat, 2:a sortering samt 3st kannor 157 Parti Stig Lindberg, Gustavsberg 2st skålar, Colores, bruksslitage, 12st vinglas på grön fot, 8st likörglas på fot 158 Orrefors, glasservis tal, 8st ölglas, 11st vinglas, 8st madeiraglas

5 159 Auktion Besticksuppsättning, nysilver, 12st matknivar, 12st gafflar, 12st skedar, 12st förrättsknivar, 12st gafflar, 12st skedar, 4st smörknivar, 12st tårtgafflar, 6 + 5st påläggsgafflar, 10st kaffeskedar, såsslev, sillsked, ostkniv samt marmeladsked Sida 5 av Parti orientaliska föremål bl.a. kanna, bojan med lock, fat, lockask, m.m, någon del med skada 161 Vicke Lindstrand, Kosta skål D9cm, Sven Palmqvist, Orrefors skål, D9cm, Erik Höglund 2st askfat, D8cm, Ulrica Hydman Vallien 6st assietter samt skål D9cm 162 Parti bl.a. Stig Lindberg skål, Arena, Boda Nova dessertskålar på fot, Bo Fajans fat, m.m delar orientaliska föremål bl.a. 1800/1900- tal, skador 164 Sigvard Bernadotte, Bing & Gröndahl, 4st kaffekoppar med 6st fat, Golden Sun samt Arabia kaffeservsi, Koralli, 8st koppar, 10st fat, 10st assietter 165 Parti bl.a. Gunnar Nylund vas, nagg, Laholm skål på fot, Rörstrand Landstormen, 12st vinglas m.m. 166 Besticksuppsättning, Hallbergsmodellen Kungsholm, nysilver, totalt 85 delar 167 Parti nysilverföremål bl.a. chokladkanna, kanna, strösockerskål, 1 par ljusstakar, en ljushållare skev, m.m samt 1 par mässingsljusstakar 168 Parti Gustavsberg blåvit krus, Marcolin FM fågel, smidesljusstake, Kunglig Dansk lampfot, Barsebäck skulptur samt fisk 169 Lisa Bauer, Kosta, skål med graverad dekor, H18cm, medföljande original låda, fot med gravyr samt parti bl.a. Orrefors skålar, Laholm vas, m.m. 170 Parti linnedukar, servetter, handdukar, m.m. 171 Vicke Lindstrand, Upsala- Ekeby, elefant, H34cm, en bete med lagning samt Wallåkra bordslampa, H41cm 172 Väggrelief efter Sigge Berggren 35,5x26cm samt Ystad Brons bokstöd, H12cm L19cm 250 kr 173 Bricka, nysilver med relief dekor L62cm samt nysilverbestick bl.a. dessertgafflar, druvsax, kaktång, m.m. 250 kr 174 Gunnar Hansson, uggla H9cm, Orrefors glasskulptur H13cm, Rörstrand spargris från Söderslätts sparbank H9,5cm samt Sea 2st glas H15,5cm 175 Stig Lindberg kanna, Coq H19cm, Gunnar Nylund, Rörstrand stengodsskål D16cm, 1 par mässingsljusstakar H15cm samt ytterfoder med blomdekor, H16cm D18cm 176 Vicke Lindstrand, Kosta, skål på fot med fjärder dekor, H22cm D19cm samt 12 delar dockservis, ett fat med nagg 177 Simon Gate, Orrefors skål, Tusen fönster, H12cm samt Olle Alberius, Orrefors bordslampa, H38cm 178 2st nysilverbrickor, L51 & 54cm 250 kr 179 Sylvia Leuchovius, Rörstrand 5st ytterfoder, H11,5 & 13,5cm D12 & 14cm 180 Parti bl.a. Rörstrand kaffekoppar, brödfat, flussglasvas, kantnagg, nysilver, m.m. 181 Marianne Westman, Rörstrand lockburk, H10cm, Gustavsberg ugnsskål, Pyrå D24cm, 5st assietter D18,5cm samt Sigvard Bernadotte för Lundtofte, besticksuppsättning, Scanline, 57 delar, delvis märkta samt bruksslitage 182 Parti Helje Liukko- Sundström vas och fat, Rörstrand Koka blå uppläggningsskål, Melina uppläggningsskål, Rörstrand kanna, 2st keramik vaser, 2st fat i form av sedlar 183 Parti Vicke Lindstrand, Kosta 10st vinglas, Cecil, Orrefors 8st whiskeyglas, gravyr, Orrefors karaff, Iittala 8st whiskeyglas, Kosta 2st skålar samt Eva Englund, Orrefors skål, Maja H9,5cm 184 Parti slipade glas, 32st vinglas H13, 14 & 15,5cm, 6st champagneglas samt kanna och karaff, slipade, 2 lådor 185 Parti Monica Bratt glasmugg, Arabia glasskål, vas och skål tal, 2st glasvaser, Orrefors skål samt Bertil Vallien, Boda skål på fot 186 Parti kopparföremål, 1 par smidesljusstakar, emaljerad skål, 1 par mässingsljusstakar, Rune Säll väggrelief 17x18,5cm, keramik vas, tennljusstakar, brevkniv 350 kr 187 Parti linnedukar, servetter, m.m. 188 Kistskrin H22cm L40cm, trämortel H15cm samt kåsa, skador och ytslitage 200 kr 189 Björn Wiinblad, Rosenthal, 5st prydnadsfat, D15 & 33cm par smidesljusstakar, H26cm samt 1 par biskvi bordslampor, H24cm 250 kr 191 Bordslampa, orientalisk, bronserad metall, H33cm, mindre ytslitage 192 2st stonker, H18 & 31cm, ytslitage 250 kr

6 193 Bordslampa, Strindbergsmodell, H41cm, kupa med nagg 194 Kunglig Dansk sockerskål, Blå blomst, Rosenthal 3st föremål, Herend fat samt moccaservis 195 Parti Bo Fajans 2st kannor, H10 & 17cm, Lars Pagfeldt kamel, H11cm, Gabriel 2st figuriner, H11 & 24cm samt Porsgrund 2st inramde porslinstavlor, 11x15 & 10,5x7cm 196 Nils Johan, besticksuppsättning, Sessan, 16st gafflar, 16st knivar, 16st skedar, 6st smörknivar, 4st dessertgafflar, tårtspade, såsslev, istång samt förläggssked 197 Parti bl.a. kruthorn, ljusstakar mässing, silverljusstake, fylld, svepaskar m.m. 250 kr 198 Rosenthal 2st fat D15 & 20cm, Wedgewood lockask samt 4st fat, D9-14cm 199 Mats Jonasson, Målerås, 3st glasblock, H17 & 16cm L13,5 & 26cm, en med gravyr samt Ekenäs glasblock, H13,5cm L21cm 200 Eschenbach, mat och kaffeservis, 12st mattallrikar, 12st förrättstallrikar, 12st assietter, 12st djupa, kanna, såskanna, 5st uppläggningsfat, 2st uppläggningsskålar, karott, 11st koppar, 12st fat, 11st assietter samt kaffekanna 201 Parti bl.a. Erik Höglund kanna, Orrefors skål, m.m. 202 Parti Lladro 3st figuriner, H14, 21 & 20cm, Björn Wiinblad, Rosenthal prydnadsfat D31cm, Kunglig Dansk motiv skålfat, 3:e sortering D25cm, karaff i form av hund samt Upsala- Ekeby, vas 500 kr 203 Parti bl.a. Boda Nova dessertskålar, Kanbstrup vas, Nittsjö vas, Rörstrand gräddsnipa och sockerskål, 1 par ljusstakar, Noritake, m.m. 204 Parti bl.a. Orrefors skål, vas, m.m. 205 Gefle 5st assietter, 1 par ljusstakar, lockskål, Percy, H4-17,5cm, lockskål med fotnagg och lock med spricka samt skål med blomtergållare H7,5 & 18,5cm 206 Parti bl.a. nysilverföremål, tenn, mässing, mikroskåp, m.m, tennstop med buckla 207 Parti bl.a. 2 vågar varav en med vikter, en ej komplett, kristallmottagare, räknemaskin, m.m. 208 Parti 1 par ljusstakar, Goebel byst, lampfot i form av Nefertite, 1 par vägglampor samt Ljung uti Lund 6st vinglas 209 4st figuriner varav 2 Rex, H13-19cm 250 kr 210 Ägghöna, kantnagg, 3st glasfiguriner varav en Reijmyre, H12,5-20cm 250 kr 211 Bokstöd i relief, gjutjärn, Antik Järn Ystad Metall, H16cm samt Cohr, 1 par nysilverljusstakar, H17cm 212 Ilse Clausson, Rörstrand, hänkelvas, H20cm samt Gunnar Nylund, Rörstrand, skålfat, D17cm 213 Tapio Wirkkala, Iittala karaff samt Kunglig Dansk lampfot, H27cm 214 2st böcker, 1001 armbandsur av Martin Hävssermann samt Wilhelm Kåge av Gisela Eronn 250 kr 215 Fyllehund L28cm, majolika vas H20cm samt 2st figuriner H20 & 27cm 250 kr 216 Sven Palmqvist, Orrefors 3st skålar, Fuga, D18,5 & 21,5cm, Orrefors skål D11,5cm samt skål, möjligen Bertil Vallien D13cm 217 Noshöning, ädelträ, H19,5cm L36cm 218 Rosenthal lockurna, H22cm, Kosta ljusstake H19cm samt ytterfoder H17,5cm 219 Lladro 2st figuriner, H14 & 22cm samt Nao 3st figuriner, H16-18cm 220 Gullaskruf skål, D18cm samt 4st glasvaser, H14-25cm 221 Josef Frank, Gustavsberg, skål D22cm, 1 par ljusstakar H9cm samt Rörstrand, 1 par ljusstakar H7,5cm 222 Norsk Tradisjon, 10st tomtar, H9,5 & 13,5cm 223 Gustavsberg, skrivbordsset samt 1 par ljusstakar 224 Fiol med stråke, L58cm, slitage 250 kr 225 Pokalskål med lock och graverad dekor, H31cm samt 1 par ljusstakar, H18cm 226 Rörstrand 1 par vägglampetter, Eden, H29cm par jugendramar, H36,5cm B20cm, mindre ytslitage par vägglampetter, H42cm 600 kr par väggapplicker med putti, nyrokokostil omkring 1900, förgylld mässing, H31cm kr 230 Waldglashutte, glasvas med graverad dekor, H27cm samt lockpokal och 2st vaser i blått, H8-21cm 231 Steiff leopard, L50cm, ögon saknas samt slitage och liten bristning undertill 232 Atelje Lyktan, Åhus, bordslampa, höj och sänkbar, samt Olle Alberius, Rörstrand, lampfot, H26cm Sida 6 av 16

7 233 Fat med landskapsdekor, Kina omkring 1900, botten märkt med 6 karaktärers tecken i rött, D34cm 234 Lockskål, bronserad metall, sannolikt Thailand eller Burma, H26,5cm, något skev samt mynning med nagg Sida 7 av par spegellampetter, H28cm 236 Barometer och termometer, England 1800/1900- tal, skuren dekor, H82cm, ytslitage par flussglas vaser, bemålade, H31cm, Sven Palmqvist, Orrefors vas, H17cm samt glasvas, H25cm 350 kr 238 Rörstrand fat D23cm, Meissen fat D26cm 1:a sortering, Mari Simmulson Upsala- Ekeby skålfat D30cm samt glasfat D27cm 239 Eva Solo, salladsskål med handtag, H13cm D22cm, Flygsfors skål, 2:a sortering H6,5cm D15cm, vas jugend med bemålad dekor, H15cm, viss bäläggning och litet nagg samt salt & pepparkar i rostfritt, Danmark 350 kr 240 Minicykel, Cresent, tal, ytslitage 241 Skånes Fagerhult AB, tamburmajor, krom, etikettmärkt, H181cm 242 2st radios, Centrum och Philips, teak, H18 & 22cm L50 & 41cm, mindre ytslitage samt för funktionen ansvaras ej 250 kr 243 Radio, art deco 1940/50- tal, H33cm L55cm, för funktionen ansvaras ej 244 Äldre telefon, talets första hälft, H33cm samt Philips radio 1940/50- tal, H29cm L37cm, ytslitage och för funktionen ansvaras ej 245 Trattgrammofon, H69cm, ytslitage samt trä med visst angrepp 250 kr 246 Bang & Olufsen, kassettspelare, beocord 6000, förstärkare beomaster 6000 samt 2st högtalare beovox S120, för funktionen ansvaras ej kr 247 Stern & Stern, radio 1930/40- tal, H37cm L42cm samt Centrum, högtalare, H26cm, L28cm, för funktionen ansvaras ej 248 2st resekoffertar med träbeslag, små skador 250 kr 249 Kopparkittel, kopparhink med lock samt svepask allmogestil, H21-42cm 250 Kunglig Dansk, 4 delar Blå Fasan bl.a. marmeladskål, kanna, H12-25,5cm 251 Göran Wärff, Kosta, 12st figuriner, Kosta familjen 252 Gunnar Cyren, Orrefors skål, Sofiero D20cm, kantnagg samt vas, Sofiero, H16cm 253 Norsk Tradisjon, 10st tomtar, H9,5 & 13,5cm 254 Ljusstake nysilver, H18cm, handspegel art deco D13,5cm, ytslitage samt tennvas H16cm, gravyr 255 Bertil Vallien, Kosta Boda vas, H22cm, Kjell Engman, Kosta Boda vas, H15cm, Mdina glasskål, H14cm D17cm samt Lindshammar konstglas äpple, H7cm 350 kr 256 Parti bl.a. Gunnar Nylund, Rörstrand vas, Alfredo Haberli, Iittala karaff, Björn Ekegren glasskulptur på sockel, Rosenthal fat, m.m. 257 Bordslampa, Kina, H36cm samt bojan med lock, blåvitt, H18cm 258 Lisa Larson, Gustavsberg, Pelle, H20cm, fotnagg 500 kr 259 Anne Nilsson, Orrefors ljusstake, Celeste, H37cm 200 kr 260 Lisa Larson, Gustavsberg, Gustaf ur serien Sekelskifte, H16,5cm, små glasyrsprickor 261 F. Heidenreich, Rosenthal figurin, fågel, H12,5cm 262 Lisa Larson, Gustavsberg, räv samt katt, H7 & 12cm 263 Rosenthal figurin, signerad Birkhahn, H8,5cm 264 Lisa Larson, Gustavsberg, Beata, H9,5cm L20cm 700 kr 265 Lisa Larson, Gustavsberg, adventgris ur serien Matilda, L30cm, obetydlig fotnagg kr 266 Meissen, figurin, kärlekspar, 1:a sortering, H15,5cm, skador samt en hand med lagning/damage and one hand restored 267 Meissen, figurin, kvinna vid trästam, 1:a sortering, H18cm, skador/damage 268 Meissen, figurin, kvinna med korg på axel och lamm, 1:a sortering, H17,3cm, liten blomnagg samt kläder med små nagg/small chip to flowers and dress with small chips kr 269 Meissen, figurin, Je les ramene, amorin med blomkrans, H16cm, 1:a sortering, blomnagg/chip to flowers kr 270 Stig Lindberg, Gustavsberg fat, Fajans, L32cm, obetydlig fotringsnagg

8 Auktion Kunglig Dansk moccaservis, Musselmalet halvblond, 12st koppar nr. 528, 12st fat nr , 1:a sortering, en kopp med spricka Sevres kaffeservis tal, 2st koppar med fat, kanna H14cm samt sockerskål H11cm, kannans pip mässingskodd, en kopp och fat med fotringsnagg, kannans lock med nagg, förgyllsningsslitage Sida 8 av kr 273 Karl Grössl, Rörstrand, björn, H24cm 274 Lisa Larson, Gustavsberg, Änglaljusstake, H11cm 275 Mari Simmulson, Upsala- Ekeby, skål, Kaskad, H11cm D22cm 500 kr 276 Hummel 2st porslinstavlor, 13,5x13cm, en med obetydlig nagg, Rosina Watchmeister, Gobel, granatäpple torn med klocka, H35cm samt Kim Andersson, Goebel figurin, H11cm 277 Kay Bojesen, apa, teak H18,5cm, armar saknas samt Timo Sarpaneva, Iittala, 1 par ljusstakar, Festivo, H25cm 278 Mari Simmulson, Upsala- Ekeby, skålfat nr.16/100, polykrom dekor med ansikte, blommor, kanna och fågel, H5,5cm D37cm Bordsfotogenlampa, mässing och onyxfärgad fot, H66cm 280 Björn Wiinblad, Rosenthal vas, H31cm, Gunnar Nylund, Rörstrand vas, Chamotte H17cm samt Carl Harry Stålhane, Rörstrand lampfot, Orient, H26cm 281 2st äldre nallar varav en märtk Steiff, H22 & 35cm, slitage 282 Lundby, dockskåp med dockmöbler bl.a. ägget med fotpall, H42cm L89,5cm B28cm, mindre ytslitage 500 kr 283 Alton slipsklämma, silver, bärnstensfärgat collier samt bijouterier 284 Parti bijouterier samt silverring, silverlås 285 Parti bijouterier samt smyckeskrin 286 Parti smycken bl.a. silver, Dyrberg & Kern armring, Alton KE Palmberg hänge, silverkam samt 1 par örhängen 18 K guld med malakitfärgade stenar, stoppers saknas 287 Parti smycken bl.a. malakitfärgad collier, bärnstensfärgad collier 288 Parti bijouterier bl.a. broscher, halsband, m.m, någon sten saknas 250 kr 289 2st collier, bärnstensfärgade, L62 & 76cm 290 3st collier, bärnstensfärgade, L112, 68 & 58cm 291 2st collier, bärnstensfärgade, L194 & 148cm 292 8st ringar varav 5st silver bl.a. Ryssland samt en bronsring Finland 293 Parti smycken bl.a. 1 par örhängen 18 K guld med pärlor VJ 250 kr 294 Parti smycken, mestadels silver 200 kr 295 Georg Jensen, armband, silver, design nr. 49, L20cm, vikt 10g 296 Lars Håkansson, collier, silver 1982 Malmö, med ringar och stavar, L91cm, vikt 84g 500 kr 297 2st armband, silver, L18,5 & 23cm, total vikt 86g 298 Collier, silver med markasiter, L42cm, en sten saknas samt 2st ringar, silver med slipade stenar 299 Armband, bismark, silver AB Ystad 1969, L20cm B2,2cm, vikt 43g 300 Lornjet i form av hänge med onyx och markasiter, L6,7cm, en sten saknas samt silvercollier, L60cm 301 Parti silversmycken bl.a. broscher, m.m. 500 kr 302 Parti silversmycken med bl.a. markasiter, m.m. 303 Parti silversmycken 304 8st silverbrocher bl.a. emalj, slipade stenar, came 305 Armband med silverlås, 2st hängen, 1 par örhängen varav ett med skada, bärnstensfärgade 306 Parti silversmycken 307 Parti smycken, mestadels silver bl.a. From, armband med ametistfärgade stenar, örhängen med markasiter, m.m. 308 Ring, 18 K guld 1964, strl 22,5mm, vikt 7,5g, gravyr kr 309 Henry Monsen, ring, 18 K guld 1956 Linköping, dekor med blommor och blad i relief, strl 19,5mm, vikt 4,2g 700 kr 310 Ring, 18 K guld med 6st diamanter totalt 0,05ct, strl 18mm, total vikt 2,1g, gravyr 600 kr 311 Ring, 18 K vitguld, solitär med diamant 0,12ct, strl 18,5mm, total vikt 3,7g kr

9 312 Ring, 18 K guld med 3st diamanter, strl 18mm, total vikt 3,2g kr 313 Ring, 18 K rött/vitguld, solitär med rubin samt 5st diamanter, strl 17,5mm, total vikt 3,3g kr 314 Ring, 18 K vitguld med 35st diamanter, totalt 0,16ct, strl 18,5mm, total vikt 6g kr 315 Ring, 14 K guld med 4st diamanter totalt 0,03ct, strl 16mm, total vikt 1,8g 316 Ring, 14 K guld med akvamarinfärgad sten, strl 16mm, total vikt 3,7g 500 kr 317 Ring, silver med 2st ametist resp. 2 akvamarinfärgade stenar, delvis förgylld, strl 17,5mm 318 Ring, 18 K guld, dekor med blommor och hjärta i relief, strl 16,5mm, vikt 3,4g, gravyr 600 kr 319 Ring, 18 K guld med came, Stockholm, strl 18mm, total vikt 2,4g 320 Ring, 18 K vitguld med 28st diamanter totalt 1,51ct, strl 17,5mm kr 321 Ring, 18 K guld med 7st diamanter i doserande storlek totalt 0,93ct varav största stenen 0,17ct, strl 19,5mm, total vikt 3,3g kr 322 Ring, 18 K guld med 14st slipade stenar, strl 17,5mm, total vikt 3,4g 323 Ring samt hänge, 18 K guld med came, strl 16mm, L2,1cm, total vikt 2,8g 324 Armband, x- länk, 18 K guld Stockholm 1972, L20,5cm, vikt 63,9g kr par ärhängen, 18 K guld med slipade stenar och pärlor, total vikt 1,8g par örhängen, 18 K guld med slipade stenar, total vikt 1,3g, stoppers ej guld 250 kr 327 Collier, 18 K guld, L51,5cm, vikt 2,3g 328 Armring, 18 K guld 1971, D6,5cm, vikt 6,8g, buckla kr par örhängen, 18 K guld, total vikt 1,7g 330 Hänge/brosch, 18 K guld med came, 4,8x3,8cm, total vikt 11,6g 500 kr 331 Armband, 18 K guld med smaragd samt 10st diamanter totalt ca 3 ct, märkt AH, L18,5cm, total vikt 16g kr 332 Armband, bismark med 9st berlocker, 18 K guld 1956, L18,5cm, total vikt 15,7g, en berlock med gravyr kr 333 Collier, x- länk, 18 K guld 1961, L60cm, vikt 24,5g kr 334 Collier, bismark, 18 K guld 1954, L46cm, vikt 8,1g Medalj, 18 K guld, D3,5cm, total vikt med band 25,2g, gravyr kr 336 Guldmedalj, Gustav V, total vikt med band 16,9g, gravyr kr 337 Parti allmogeföremål m.m. 250 kr 338 J. Marttiini, 2st lappknivar, total längd 22 & 26cm samt Isakki Järvenpää, lappkniv, total längd 22cm 500 kr 339 2st träfiguriner varav en signerad GJ, möjligen Georg Jonsson, H11,5 & 12cm samt kåsa L15,5cm 340 Mössemblem, A. Tornborg, förgyllt med emalj, L11,5cm 200 kr 341 BVlgari, dam solglasögon med styrka 250 kr 342 Parker penna, för funktionen ansvaras ej 200 kr 343 Parti svenska silvermynt, 80% vikt 198g, 60% vikt 381g, 40% vikt 398g, 1 kr 1967 ocirkulerad 40% vikt 989g samt minnesmynt 10 kr 1972 vikt 18g kr 344 Samekniv, signerad AN, total längd 24,5cm samt näverväska 16,5x21,5x11cm, baksida med liten skada 345 Bahco, jaktkniv, total längd 32,5cm 346 Parti 5 öres mynt i koppar och järn från perioden bl.a och 1927, flera fina mynt 500 kr 347 Fickur med silverboett, nyckeldragare, urtavla märkt English Lever, tal, D5,7cm 348 Helvetia, fickur med silverboett D5cm, tillsynes fungerande samt damfickur med silverboett, nyckeldragare D3,5cm 349 Omega, fickur med silverboett, D4cm, glas med skada, bucklor 350 F. Renard, fickur, savonett med silverboett och silverurtavla, nyckeldragare, fram och baksida med dekor, D5,1cm, medföljande kedja och nyckel, tillsynes fungerande 351 Viking, fickur med silverboett, D4,7cm, tillsynes fungerande 352 Damfickur, nyckeldragare med silverboett, urtavla med målad dekor av fågel och blommor, D3,8cm, medföljande nyckel och kedja 353 Omega, herrur, Geneve, gulddouble date tal, D3,6cm, tillsynes fungerande kr 354 Omega, herrur, Seamaster, gulddouble quartz date D3,5cm, tal, tillsynes fungerande, gravyr kr 355 Certina Certronicverk , monterat i Omegaboett, läderrem med Omegaemblem, tillsynes fungerande Sida 9 av 16

10 356 IWC, herrur, automatic, tal, D3,5cm, urtavla med slitage samt glas med skador, delvis fungerande 357 Omega, herrur, 18 K guld, Constellation automatic date tal, länk 18 K guld, x- länk Stockholm 1975, total vikt inkl. ur 81,4g, tillsynes fungerande kr 358 Certina, herrur, Waterking tal D3cm, etui, tillsynes fungerande 359 Omega, herrur, constellation automatic date med svart urtavla, tal D3,6cm, läderrem med Omegaemblem samt etui, tillsynes fungerande kr 360 Certina, damur, 18 k guld samt x- länk 18 K guld, D2cm, total vikt 27,7g, baksida med gravyr, medföljande Certina etui, glas med mindre repor kr 361 Omega, fickur savonett, 18 K guld, serier boettnr , tal, innerboett oädel, insida och baksida med gravyr, D5,1cm, total vikt 80,2g, etui, tillsynes fungerande kr 362 Golvur, ek, jugend, H197cm 500 kr 363 Lodregulator, nyrenässansstil, H131cm kr 364 Väggpendyl, förgylld, H52cm 365 Väggpendyl, förgylld, H53cm, mindre ytslitage 366 Väggur, Junghans, nyrenässansstil, H99cm, ytslitage, krön med torrspricka, en dekorationsknopp saknas 367 Väggpendyl, förgylld, Y. Westerstrand, H53cm, mindre förgylldningsslitage 368 Väggur, Hamburg American Clock Co, H68cm, urtavla med ytslitage 369 Väggur, jugend, Junghans, H69cm, fodral med mindre ytslitage 500 kr 370 Väggur, jugend, Gustav Becker, H77cm, urtavla och fodral med ytslitage 371 Väggur, jugend, Hamburg American Clock Co, H68cm samt urtavla saknar en sprint till fästet 350 kr 372 Lodregulator, nyrenässansstil, H? cm, krön saknas samt en trälist till underdelen saknas, mindre ytslitage kr 373 Väggur, Junghans, nyrenässansstil, H102cm, urtavla med gulnad, ytslitage samt visst angrepp 500 kr 374 Väggur, nyrenässansstil, H98cm 600 kr 375 Väckarur, Junghans, H10cm, små bucklor, Bore fickur, D5cm, fickurställ H16cm samt klockkedja 350 kr 376 Bordsur med väckaklocka, Junghans, H18cm 377 Bordsur, AD Mougin, bronserad och mörkpatinerad mässing med senare påsatta relief dekorationer, H39cm L30cm, urtavla med skada och ytslitage samt en attribut och 2 fötter saknas varav en ersatt med träfot, urglas saknas kr 378 Bordssol lampa, Belmag Zurich, tal, H51cm, för funktionen ansvaras ej 379 Anders Pehrson, Atelje Lyktan Åhus, taklampa, Bumling, gul, D41cm 600 kr 380 Taklampa, teak med glaskupor, 1950/60- tal, 5 ljusarmar, H54cm 500 kr 381 IKEA, golvlampa, modell Stockholm, H140cm 250 kr 382 Golvlampa, mahogny 1930/40- tal, H169cm 383 2st taklampor, 1940/50- tal, H53 & 56cm 250 kr 384 Taklampa, art deco, H47cm 385 Taklampa, funkisstil 1930/40- tal, H94cm 386 Taklampa, Tiffanystil, D52cm 387 Takkrona, H35cm D23cm 388 Carl Fagerlund, Orrefors, taklampa D36cm samt taklampa D27cm 389 Werner Schou, taklampa i koppar och svartlackerad plåt med prismor, tal, D40cm 390 Ljuskrona, rokokostil, H57cm 600 kr 391 Ljuskrona, Gustavianskstil, H53cm 700 kr 392 Ljuskrona, Oscarianskstil, H60cm 393 Ljuskrona med prismor, H36cm 394 2st ljuskronor, rokokostil, H55 & 42cm, visst rostangrepp 500 kr 395 Johansfors, taklampa tal, H31cm D33cm, små fotnagg 396 Ljuskrona, Oscarianskstil, stav och lövformade prismor, H39cm D42cm, ett lövblad saknas samt någon prisma saknas 397 Ljuskrona, empirestil, bronserad stomme med glaskupa, omkring 1900, 6 ljusarmar, H56cm D68cm Ljuskrona med droppformade prismor, barockstil, 6 ljusarmar, H60cm D62cm kr Sida 10 av 16

11 399 Taklampa, Tiffanystil, D42cm samt extra skärm, D40cm 400 Väggspegel, förgylld, rokokostil, H78cm B45cm, mindre förgyllningsslitage 401 Väggspegel, förgylld med relief dekor av blommor, krön av mässing Gustavianskstil, H97cm L68cm 700 kr 402 Urmakeri tvätt, Elma Vacmatic, för funktionen ansvaras ej 403 Apparat för att upprätthålla gången hos automatiska armbandsur, för funktionen ansvaras ej 500 kr 404 Vibrograf Tickoprint perfect Transistor T46 med tillbehör samt oscilloskop Ticketron OT2, för funktionen ansvaras ej 405 Christina Björn Larsen, 2st oljor, 38x33 & 61x46cm samt Tage Rudolf Ahlm, olja, Skarvarna Härjedalen 59x69cm 406 Alexius Huber, aluminiumrelief, 104/120 15x15cm samt Katarina Hård, etsning 1997, 101/120 24,5x36cm Sida 11 av Jörgen Fogelqvist, lito, 133/275 50x60cm samt Lars Norrman, lito, 175/310 30x45cm 350 kr 408 Madeleine Pyk, lito, 48/295 25x18cm 409 Åke Liljeson, olja, landskap x53cm samt Jacques Zadig, lito, 138/375 34x49cm 350 kr 410 Helmtrud Nyström, etsning, 58/95 39x39cm 411 Vyautas Kasiulis, lito, 164/210 20,5x29,5cm 412 Max Walter Svanberg, akvarellerat metallpräglat offsetcollage, 185/250 43x35cm 413 Axel Olson, lito, 7/40 17x31cm 500 kr 414 Litografi, signerad, 44/50 38x55cm 415 3st litos, Japan, signerade, landskapsserie 41x28cm 416 Foto av Oscar II i mahognyram med förgyllda detaljer samt krona 52x38cm 417 Fredrik Reuterswärd, lito, 138/200 72x53cm 600 kr 418 2st miniatyrmålningar, 4,5x3,5cm 419 Max Walter Svanberg, signerat tryck med silverplätering, 27/300 86x59cm kr 420 Torgny Rydahl, 2st oljor, landskap 40x54 & 91x72cm 421 Berry Bars, olja, komposition med figur 56x44cm 422 Oljetryck på plåt, tal 28x23cm, ramskador 500 kr 423 Felice Auguste Rezia, olja, stadsvy med människor 24x19cm kr 424 Ivan Jordell, olja 36x44cm 425 Lillemor Rudolf- Hall, olja, stilleben med skuggor 47x53cm 500 kr 426 Knut Norman, 2st oljor, paris 31x39cm samt byvy 31x39cm 350 kr 427 Paul Holsby, pastell, segelbåtar i Martinique x40cm 428 Fabian Lundqvist, olja, stilleben 37x45cm 500 kr 429 Bertil Landelius, olja, kustlandskap 53x72cm 350 kr 430 Jean Rosengren, ola 26,5x21,5cm samt Christian Björn Larsen, olja 1983, 23,5x35,5cm 431 Hjalmar Lindblom, olja, vinterlandskap 45x53cm samt Louis Zelig, olja, flicka med bok x24cm 432 Alf Stridfeldt, emalj 39x29cm 433 Christian Iversen, olja, strandvy 32x42cm samt olja, oidentifierad konstnär, osignerad, sannolikt England 27x22cm 434 Bo Cronqvist, olja, träddunge vid insjö x28cm samt E. Wångberg, olja, stadsvy x37cm 350 kr 435 Henry Heerup, olja, kvinna med apelsiner 47x37cm, något vågig samt veck kr 436 Jörgen Bille, olja, stilleben 64x53cm samt Viktor Rasmussen, olja, segelfartyg 43x63cm 350 kr 437 Ivan Jordell, olja, landskap 48x59cm 438 Conny Burman, olja, segelbåtar på månbelyst hav x73cm 500 kr 439 Lars Lennart Lindberg, olja, Om natten x41cm samt K. Ragni, olja, badare 44x53cm 440 Alf Stridfeldt, väggrelief, delvis kopparmålat trä 70x100cm 441 Alf Stridfeldt, relief, trä och olja, figurer i skymning x122cm 500 kr 442 2st litografier, Japan, signerade, 17,5x12 & 37,5x24cm 443 Harald Sallberg, etsning, 24/310 27x31cm samt Reinhold Ljunggren, lito, 20/250 47x34cm

12 444 Auktion Eskil Skans, olja, fiskare 35x47cm, Thorwald larson, etsning 51/60 58x48cm samt serigrafi, signerad /60 41x55cm 487 Fästmanssoffa, nyrokokostil, H112cm L180cm kr Sida 12 av kr 445 8st tryck med gamla Lundabilder, vackert inramade 22x28cm 446 Alexius Huber, lito 43x30cm, Bengt Böckman, lito, 437/450 33x23cm, Ove Olson, lito, 59/250 46x33cm samt Helena Bergenrud, etsning, 50 ex. 49x49cm 447 Knut Grane, lito, 86/300 30x30cm samt Carl Magnus, 2st litos, 332/350 34x48cm och x67cm, en oglasad 448 2st tryck efter Pablo Picasso 47x38cm samt 62x49cm, insektsrester 449 Eva Zettervall, lito, 184/250 30x23cm, Johan Petterson, lito, 153/295 17x16cm, Roja, lito, 203/300 26x26cm samt lito, signerade, 2/99 42x27cm 450 Skänk, jugend omkring 1900, H204cm L152cm B50cm, mindre ytslitage kr 451 Byrå, nyrenässansstil, 5 lådor, H114cm L83cm B44cm, mindre ytslitage 452 Kista med smidesbeslag, daterad J.M.S. 1881, H66cm L140cm B62cm, mindre ytslitage 453 Byrå rotting 4 lådor H81cm L97cm B49cm, mindre ytslitage 454 Soffbord rokokostil H53cm L134cm B65cm 455 Satsbord, mahogny, H47-50cm L49-56cm, ytslitage 250 kr 456 Yngve Ekström, Swedese, serveringsvagn, rödbetsat trä, omärkt, H55cm L60cm B50cm, ytslitage 457 Byrå, chippendale med glasskiva, H54cm L60cm B36cm 458 Carl Malmsten, nattduksbord med låda och hyllplan, fur, brännmärkt CM, H58cm L50cm B32cm, mindre ytslitage 459 Säng nyrokoko stil H116cm L198cm B88cm, mindre ytslitage 500 kr 460 Skrivbord, NK tal, vitmålat, H75cm L140cm 461 Slagbord 1800/1900- tal, H72cm L cm B91cm, mindre ytslitage 462 Pelarbord H75cm D59cm samt klaffbord med svarvade pelare, H71cm L62cm B cm 463 Tevagn, art deco med rotting och glas, H57cm L79cm, ytslitage 250 kr 464 Väggskåp, allmoge tal, H66cm L63cm, trä med visst angrepp samt ytslitage 500 kr 465 Matsalsbord, renässansstil, H77cm L178cm B108cm 500 kr 466 Sidobord/sybord, sengustavianskt, provinsarbete tal, H76cm L60cm B44cm, ostadigt 467 FR Brevettato, herrbetjänt, H105cm, mindre ytslitage 468 Byrå, Gustavianskstil med stenskiva och bronserade beslag, H70cm L37cm 469 Karusellbord med mässingsfötter och hjultrissor, H58cm D48cm 250 kr 470 Soffbord tal, H57cm L120cm B54cm, 2st fästskruvar saknas samt ytslitage 471 Blomsterbord, Gustavianskstil, H75cm L76cm, färgbortfall samt ytslitage 472 Spelbord med klaffar, renässansstil, H69cm L cm 473 Soffbord, delvis teak, H49cm L132cm B53cm 474 Rökbord med monterskåp, H68cm D59cm, ytslitage par vilfåtöljer, modern design 500 kr 476 Karmstol tal, galoon klädsel, mindre ytslitage 477 Arne Jacobsen för Fritz Hansen, 6st stolar, 7:an, ytslitage samt plastkupor saknas kr 478 Stol 1950/60- tal 250 kr par karmstolar, rokokostil med broderad klädsel par karmstolar, jugend, mahogny, något ostadiga 481 Ole Wanscher för P. Jeppesen, karmstol PJ 112, ytslitage 600 kr 482 Armlänsstol, barockstil med broderad klädsel samt fåtölj, rokokostil, klädsel med skador par stolar, nyrokokostil 484 Alva Aalto, Artek, 4st karmstolar, modell 45, björk sadelgjord, armlän i rotting, stämpel märkta, samtlig armstöd med slitage kr 485 Karmstol samt stol, Miljö Expo, modern design 486 3st barnstolar, ytslitage samt något ostadiga 250 kr

13 488 2st karmstolar, rokokostil med broderad klädsel 489 8st stolar, ek, jugend med äpple dekor, 3 stolar något ostadiga 500 kr 490 Karmstol tal 491 4st stolar, Oskariansk tal 492 4st stolar, Oscarianskstil samt karmstol tal, visst rostangrepp 493 Karmstol, tal med galoon klädsel, klädsel med skador och ytslitage par karmstolar, rokokostil med broderad klädsel 495 Soffa 3 sits, modern design med kromben, svängd modell, längd ca 235cm 500 kr 496 Byrå, Gustavianskstil med stenskiva och bronserade beslag, omkring 1900, provinsarbete, 3 lådor, H89cm L107cm B47cm, ben förstärkta, en list saknas samt ytslitage 500 kr 497 Rullklaff sekretär, Gustavianskstil med intarsia, H100cm L71cm B47cm, mindre ytslitage 500 kr 498 Byrå, rokokostil med stenskiva och bronserade beslag, 3 lådor, H83cm L95cm B49cm kr 499 Chiffonje, nyrenässansstil, H143cm L100cm B46cm, mindre ytslitage 500 Sekretär, teak tal, H98cm L88cm, fanerskador samt skiva med ytslitage 501 Vitrinskåp, Gustavianskstil med bronserade beslag, H143cm L64cm B34cm 502 Bord med kromben, tal med emalj liknande skiva, H55cm D120cm 503 Vitrinskåp, rokokostil med bronserade beslag och intarsia, H154cm L86cm B39cm kr 504 Salongsbord, nyrokokostil, H71cm L111cm 500 kr 505 Halvbord med fällbar skiva och 2 lådor, provinsarbete, talets första hälft, H73cm L cm, något ostadig samt skiva slagen 506 Kerstin Hörlin- Holmquist, NK Triva, fåtölj Lilla Adam H74cm samt soffa Lilla Paradiset H84cm L186cm, original klädsel, soffa med fläckar kr 507 Byrå, rokokostil med stenskiva och bronserade beslag, H70cm L63cm åar fönsterkonsoler, rokokostil förgyllda, L182cm, trä med visst angrepp samt en konsol med liten spricka par fönsterkonsoler, rokokostil förgyllda tal, L156cm, delvis omförgyllda samt små sprickor, fästen saknas 500 kr 510 Skrivbord jugend ek H78cm L128cm, en dekorlist saknas samt ytslitage 511 Skrivbord tal, sannolikt Danmark, H72cm L152cm B75cm, små fanerskador, skivan med slitage 500 kr 512 Röllakansmatta 198x138cm samt gallerimatta, röllakan 241x83cm 513 Handknuten matta, 128x200cm 514 Handknuten gallerimatta, 267x86cm 515 Handknuten gallerimatta, bucharastil 356x83cm samt handknuten matta, bucharastil 118x76cm 516 Handknuten matta, Arak 200x137cm 517 Handknuten matta, bucharastil 240x174cm 518 Handknuten matta, 236x163cm 519 2st handknutna mattor, 127x101 & 92x64cm 520 Handknuten matta, orientalisk 201x152cm 521 Matta, Kina, polykrom dekor, 278x181cm 522 Handknuten matta, Baktiari s.k. trädgårdsmatta, 200x151cm 500 kr 523 3st äldre skinnväskor varav 2st med plånbok, mindre bruksslitage 250 kr 524 2st bordsur, Tyskland, H25 & 32cm 525 Parti bl.a. Murano kanna, Sigvard Bernadotte för Gense nysilvermuggar, m.m samt 2st dockserviser varav en Gustavsberg 526 5st vävnader bl.a. jugend, 144x33, 104x55, 50x49, 182x62cm, någon med fläckar 250 kr 527 Parti bl.a. Franka kamera Solida 11, Zephyr kikare, Lichter kikare, m.m, mindre ytslitage samt för funktionen ansvaras ej 528 Höganäs ljusstake, H18cm, ljusstake allmogestil, H48cm samt vas, Italien, köpt hos NK, H25cm 529 Parti bl.a. orientaliska föremål, blyglasfönster, allmogeföremål, m.m. 530 Parti Villeroy & Boch terrin, Goebel 2st jultallrikar samt 2 set nysilverkaffeservis Sida 13 av 16

14 Auktion Parti kaffekvarn, Georg Jensen mugg, 1 par mässningsljusstakar H33cm, Pierre Forsell 1 par väggljusstakar, Pendel samt Eumig kamera med tillbehör, för funktionen ansvaras ej Parti designplast bl.a. Bodum glöggkoppar med fat och bricka, Gustavsberg mugg, Tupperware, m.m, bruksslitage Sida 14 av Parti miniatyrkoppar, orientaliskakoppar, m.m. 534 Parti 45st äggkoppar bl.a. Gustavsberg samt tekanna 250 kr par vägglampor, Markslöjd, art deco stil, H23cm, Rörstrand 7st miniatyrskålar, D7cm, 2st figuriner samt miniatyr vas 536 Parti krus, telefon Disney, för funktionen ansvaras ej, Upsala- Ekeby vas, 2 fat samt 12st glas 537 4st kikare bl.a. Lichter, telemax special, m.m. 538 Parti glas bl.a. Signe Persson Melin, Boda assietter, m.m. 539 Parti 2st karaffer, H29 & 31cm, 12st slipade vinglas på fot, 6st snapsglas, 7st selterglas samt 8st kaffemuggar, möjligen Iittala 540 Parti bl.a. ostkupa med blomdekor, skålar, vas, m.m st glasföremål bl.a. Christineholm vas och skålfat, Muurla skål, m.m. 542 Gefle fat och lockskål, Mullbär d34cm, Erik Kold 2st plastburkar H12,5 & 16,5cm, Söholm 2st väggrelief H18 & 21cm, paradhandduk Astrid Sampe samt besticksdelar bl.a. nysilver, Slottsbarock, Gense skedar, m.m. 350 kr 543 Parti bl.a. 3 delar Ruda, kaffeservis nysilver, m.m, 2st lampor med skada på ljusfästet 544 Parti bl.a. vägghyllor allmogestil, vävnad, m.m, mindre ytslitage 250 kr 545 Parti bl.a. FM bordslampa, Lindshammar, ljusstakar, vas med slipad dekor, m.m st vägglampetter, H19-27cm Parti bl.a. Gustavsberg cabaretfat, Flora, slitage, karaff, fruktservis, m.m. 548 Jordglob, Gumperts A.B, Göteborg tal, H42cm, mindre ytslitage 250 kr 549 Marimekko duk, 230x132cm, fläckar samt handväska, skinn 19x28cm 550 Parti Kunglig Dansk ytterfoder, Blå blomst, Orrefors 2st skålar D9,5cm, Rosina Wachtmeister, Goebel skål D6,5cm, Cyma väckaklocka, syställ samt Zaphir figurin 350 kr 551 Söholm 3st vaser, H16, 19 & 20cm, Rörstrand kanna H21cm samt 2st träbrickor L55x34 & 55x39cm 552 Schackbräda med 32st pjäser, konstmassa 250 kr 553 Kosta 3st skålar, D16-17,5cm samt skål, slipad D17cm 554 Lisa Larson, Gustavsberg, spegel 29,5x23,5cm, skador coh lagning samt Björn Wiinblad, Rosenthal skålfat, D36cm 555 Parti bl.a. Vive skulptur, Ljung uti Lund ljusstake, ljusstakar tal, m.m. 556 Parti bl.a. Arabia glas, Kosta Boda skål, Upsala- Ekeby fat, koppar med fat, m.m. 557 Parti glasljusstakar bl.a. Orrefors, Kosta, Lindshammar fotnagg, m.m, Orrefors med OS- symboler 558 Parti bl.a. Erik Höglund flaska, Holmegaard julflaska, karaff med slipad dekor, m.m st spanska figuriner, H27-33cm, 1 par hundar H22cm samt 2st trollkulor, Rolf Lindberg 560 Parti emaljföremål bl.a. Kockums samt smålandshyttan glas 561 Parti handdukar, servetter, dukar, m.m, 2 lådor 562 Living & Room, 2st ljuslyktor H31 & 43cm, 1 par väggljusstakar, kopparfärg H21cm samt skål D34cm 250 kr 563 Väggpendyl, förgylld, batteriverk, H56cm, bakstycke saknas samt ytslitage 200 kr 564 Väggkonsol med spegel, förgylld, H70cm L70cm B26cm, mindre ytslitage 565 Parti 3st karaffer bl.a. Orrefors, lockpokal, mässingsljusstake, Kosta Boda ljuslykta samt slipad glasskål D19cm 566 Parti bl.a. Georg Jensen skedar, skeppsur med Junghans batteriverk, cigarett etui, Skultuna ljusstake, m.m. 567 Parti bl.a. Pierre Forsell Gense salt & pepparkar, malm ljusstakar, lampkupor, m.m. 250 kr 568 Parti bl.a. Lippelsdorf hästfigurin, 1 par ljusstakar, miniatyr figuriner, m.m. 569 Parti bl.a. metallskulptur, Röd rubin ask, träföremål, m.m. 570 Orrefors 9st cocktailglas, 16st vinglas sannolikt Boda, 1 med nagg samt 6st vinglas på grön fot

15 571 Parti bl.a. orientalisk kanna, Schumann 1 par ljusstakar med blomdekor, skålar, glasskulptur, m.m. 572 Parti väskor och skärp bl.a. Puccini, mestadels skinnväskor 573 6st figuriner bl.a. Zaphir, Tengra, m.m st böcker bl.a. Lennart Nilsson Livet, whiskey, ölboken, m.m. 575 Hven, backafallflicka, H14cm, metallskulptur H16cm, slitage samt skulptur terracotta H21cm, nagg 250 kr 576 Parti böcker 12st bl.a. auktionshandboken, världskonsten, antikboden, stora samlarboken, m.m. 577 Bordsur, Amerika H22cm, fodral med bristningar samt ikon 250 kr 578 Kunglig Dansk, skål med dekor av kräfta, 1:a sortering, D16cm samt Bing & Gröndahl, figurin och vas, 1:a sortering, H12 & 16cm, fågel med stjärt nagg 250 kr 579 Ystad Metall, 1 par ljusstakar, barockstil, mässing, H21cm, mässingsmortel H14cm, dekorationskniv L26cm samt mått L23cm 580 Lladro 3st figuriner, H6,5-19cm, Nao figurin H11,5cm samt PAL figurin H16,5cm 581 8st böcker bl.a. Strindbergs måleri, kinesisk kalligrafi, m.m 250 kr 582 Kunglig Dansk kanna, 2:a sortering, H13cm, Kina vas, H25cm, John Andersson, Höganäs vas, H23cm, Gustavsberg skål, Eldorado brun, D20cm samt 2st konstägg, bemålade, H5cm 583 Schwarswaldur, H24cm 584 Vas med slipad dekor H23cm, tennskål H15,5cm D23cm samt ostkupa D23cm 585 Kosta vas, H18,5cm, Orrefors vas och bringare, H14 & 27cm samt 2st karaffer 586 2st väggur varav en delvis teak, FHS och Mauthe, H49cm 587 2st väggur, jugend varav en Gustav Becker, H77 & 80cm, båda fodralen saknar små detaljer och ytslitage samt urtavlor med mindre ytslitage 588 2st väggur, jugend, Hamburg American Clock Co och Gustav Becker, H55 & 68cm, krön och 1 fodralglas saknas samt en dekorationslist borta, båda fodralen med ytslitage 589 Sybord, nyrokokostil, H73cm L53cm B39cm, ett ben med lagning och ytslitage samt syskrin, allmogestil, H60cm L36cm B26cm 590 Pelarbord ovalt, tal H74,5cm B84cm, ytslitage 250 kr 591 Atenienne H87cm L65cm samt bänk H66cm L98cm 592 Byrå, rokokostil med stenskiva och mässingsbeslag, 3 lådor, H66cm L71cm, 2 handtag saknas 593 Hagström, dragspel, Granesson, hölje med slitage 594 Bänk, mexicostil, H42cm L80cm 250 kr 595 K- A Dal, olja 22x15,5cm, Mikael Wadström, etsning 8,5x6cm samt lito, Disney 6x7cm 596 Tiger of Sweden, kavaj, herr, strl Pälskappa samt pälsmössa, dam 598 Gant, vinterjacka, herr, strl XL 500 kr 599 Bolero samt muff, dam, päls, bruksslitage 600 Burberrys, damkappa, beige med extra avtagbar foder, strl ca L114cm, baksida med liten fläck, skärp knopp med slitage 601 Hängfotogenlampa, H107cm samt taklampa, smide och glaskupor, D49cm 602 Bertil Vallien skål, D11cm samt Iittala 4st ljushållare 603 Rörstrand kanna 21cm, Upsala- Ekeby krus H14,5cm samt hänkelvas H18cm 604 Edvin Öhrström, Orrefors skål, H9,5cm D19cm, Lindshammar bordslampa, föreställande Globen samt Bengt Orup fat, D49cm 605 Rosenthal fjäril, H6cm, Rosenthal bonbonjär,d12cm, lock med sprickor samt Jani skålfat, D20cm 606 Gusum, 1 par mässingsljusstakar, barockstil, H15cm samt 1 par engelska hundar, H24cm, ytslitage och glasyrsprickor 607 Lladro figurin H20cm, blomnagg, Bing & Gröndalh 2st figuriner H11cm, Ljung uti Lund 2st skålfat D22 & 33cm samt stop H20cm 608 Knästol, mahogny 609 Resekoffert, 80x51x33cm, ytslitage 250 kr 610 Arai, hjälp, Freeway, strl XXL 250 kr Sida 15 av 16

16 611 5st korgar bl.a. picknickkorg, mangelkorg, slitage 612 Herrgårdsur, Junghans, ej monterad, ytslitage 250 kr 613 Parti förstadagsbrev samt parti frimärken, enligt uppgift 20000st 250 kr 614 Parti skolmynthållare, 6st rakapparater, sax, 2 strykjärn 615 4st frimärksalbum bl.a. Sverige, Danmark, Norge, ej kompletta 250 kr 616 Parti tomtar, H6-30cm 350 kr 617 Parti bl.a. Lunax tubbkikare, Carton teleskopkikare, SNS kikare, m.m, mindre ytslitage 618 Parti smycken bl.a. Alton silverhänge, pärlcollier med silverlås, bijouterier, herr och damur bl.a. Certina 350 kr 619 Eduardo Valenta, olja, landskap 45x37cm samt Göte Svensson, olja, landskap 45x53cm 620 Ljuster med skaft, 1700/1800- tal, skador 250 kr 621 Parti svenska mynt bl.a. silver, 6st 50 kr 40%, 10st 2 kr 40%, 8st 1 kr 40%, 6st 50 kr samt mindre valörer, även kopparmynt 600 kr 622 Pärm med sedlar bl.a. svenska, nominellt värde 100 kr samt 2st silvermedaljer, total vikt 61g 623 Parti svenska silvermynt, 40% vikt 235g, 80% vikt 45g, minnesmynt 50 kr 2st, svenska sedlar 5 & 10 kr nominellt värde 225 kr, m.m. 600 kr par örhängen, 18 K guld med pärlor, total vikt 2,1g, stoppers saknas, silvermynt 200 kr samt kopparmynt 2 öre st fickur, Helvetia, La Rochette samt Moretime, en med silverboett, D3,2, 5 & 5cm, defekta 200 kr 626 Trimex, 6st armbandsur, dam och herr, mestadels tal, ej funktionstestade 627 Damur, 14 K guld med länk 18 K guld, total vikt 17,9g samt 2st damur, 14 K guld varav en med oädel länk, gravyr, ej funktionstestade kr 628 Ring, 18 K vitguld med diamant 0,03ct, strl 17mm samt ring 18 K vitguld med slipade stenar, strl 16,5mm, total vikt 4,6g 750 kr 629 Utgår! 0 kr 630 Armband, 18 K guld med namnbricka, L18cm, vikt 3,4g, gravyr 500 kr 631 2st ringar, 23 K guld, strl 18,5 & 19mm, total vikt 8,8g, gravyr, en ring något skev kr 632 2st ringar, 18 K guld, strl 18,5 & 22,5mm, total vikt 8,8g, gravyr kr 633 Ring, 18 K vitguld, GD & CO 1978 Malmö, strl 18mm, vikt 1,9g, gravyr 634 3st litografiska tryck, signerade, Japan, vertikal på rulle, 170x63cm, veck och slitage par sillgafflar, silver, L11 & 15cm, total vikt 44g samt kaffeskedar, nysilver, 3 olika modeller, , L11-13cm 200 kr 636 2st bägare, silver, H5 & 13cm, total vikt 190g, gravyr 637 3st frimärksalbum bl.a. USA, Sverige, Norge, m.m. 638 Carl Henning Pedersen, litografisk plansch, Louisiana /150 86x64cm, oramad 200 kr 639 Parti stenkakor bl.a. Bing Crosby, Dorothy Shay m.fl, ej kompletta originalinnehåll samt bildskiva Vouge 250 kr 640 Metz, radio, 1940/50- tal, H36cm L58cm samt radio, H17,5cm L26cm, ytslitage samt för funktionen ansvaras ej 250 kr 641 2st bordsur 1940/50- tal, H18,5 & 21cm, ytslitage och en med fanerskador samt parti bl.a. Schatz barometer, Kienzle reseväckarur, m.m. Sida 16 av 16

Auktion 2015-09- 19. Sida 1 av 14

Auktion 2015-08- 29. Sida 1 av 17

Auktion 2015-10- 31. Sida 1 av 17

48 Bertil Vallien, Kosta Boda miniatyr båtskultur, signerad Kosta Boda BV L10cm, litet obetydligt 500 kr nagg samt 8 delar glas, mestadels

48 Bertil Vallien, Kosta Boda miniatyr båtskultur, signerad Kosta Boda BV L10cm, litet obetydligt 500 kr nagg samt 8 delar glas, mestadels 1 Gunnar Nylund, Rörstrand, stengods kanna, H27cm 800 kr 2 Lladro gurin, eskimå, H26cm 500 kr 3 Erik Höglund bordslampa med Josef Frank skärm, Primavera H27cm 300 kr 4 Lladro gurin, eskimå, H30cm 500 kr

85 Carl Harry Stålhane, Rörstrand vas, 1:a sortering H11cm samt Gunnar Nylund Rörstrand, vas 1:a sortering. 800 kr

85 Carl Harry Stålhane, Rörstrand vas, 1:a sortering H11cm samt Gunnar Nylund Rörstrand, vas 1:a sortering. 800 kr 1 Lladro gurin, eskimå, H26cm 500 kr 2 Lladro gurin, eskimå, H29cm 500 kr 3 Skålfat, Kina omkring 1900, dekor med fåglar och växter, D40cm 4 2st vaser, Böhmen, H36 & 50cm 300 kr 5 Timo Sarpaneva & Tapio

300 kr original box samt Carla Holm, skulptur, sittande kvinna, H9cm

300 kr original box samt Carla Holm, skulptur, sittande kvinna, H9cm 1 Bertil Vallien, Kosta Boda, skulptur i form av ansikte på stenplatta, signerad 7175003 KOSTA BODA 1000 kr LIM ED 500 B.Vallien, höjd utan platta 7,5cm 2 Kunglig Dansk, isbjörn, 1:a sortering, H32cm 500

Tid & Smycken i Sverige AB i konkurs 2015-03-14

300 kr. 500 kr. 400 kr. 800 kr

300 kr. 500 kr. 400 kr. 800 kr 1 Alfredo Häberli, Georg Jensen, salladsskål D28cm, medföljande kartong 400 kr 2 Bordsfotogenlampa, majolika, H55cm, kupa med nagg 3 Lladro, ytterfoder i form av sk, H25cm 400 kr 4 Anna-Lisa Thomson, Upsala-Ekeby,

48 Bing & Gröndahl 2st fåglar 1:a sortering H7 & 14cm samt Goebel 2st fåglar H7 & 8cm 49 Julia Limpke, Goebel 3st guriner, H14, 15 & 23cm 50 Schaubach

48 Bing & Gröndahl 2st fåglar 1:a sortering H7 & 14cm samt Goebel 2st fåglar H7 & 8cm 49 Julia Limpke, Goebel 3st guriner, H14, 15 & 23cm 50 Schaubach 1 Royal Dux, gurin, knäböjd kvinna, H23cm 800 kr 2 Gusum, Metallslöjden, ljusstake mässing, 5 ljusarmar, H21cm L36cm 3 Lalique, skål, Nemours, signerad Lalique France, H10cm D25cm 1000 kr 4 Ulrica Hydman

140 Parti karbidlampor, värmelampor, m.m, skador 300 kr

140 Parti karbidlampor, värmelampor, m.m, skador 300 kr 1 Wallendorf gurin, H24cm 400 kr 2 Lisa Larson, Gustavsberg, Charlotta, H16cm, litet fotnagg 500 kr 3 Kjell Bolinder, Höganäs, stengodsvas med oxblodsglasyr, märkt 11-4 K Bolinder Höganäs 2007, H21cm 1800

300 kr. 300 kr. 21 Alvar Aalto, vas med vitt underfång, Savoy, H12cm samt vas, jugend bemålat glas, H15cm, liten mynningsnagg.

300 kr. 300 kr. 21 Alvar Aalto, vas med vitt underfång, Savoy, H12cm samt vas, jugend bemålat glas, H15cm, liten mynningsnagg. 1 Karl Tutter, Hutschenreuther, gurin, älg, H20cm 500 kr 2 Meissen, guringrupp, amingos, 1:a sortering H28cm 400 kr 3 Bing & Gröndahl gurin, fågel, 1:a sortering H21cm 400 kr 4 Lisa Larson, Gustavsberg,

Förteckning Jul_Nyårsauktionweb

Kniberg-Rasmussons Ur AB i Eslöv i konkurs 2014-10-22

151 Parti bl.a. ostform 1800-tal, svepaskar, strykjärn, m.m. 300 kr 152 Parti bl.a. docka, Volvo leksaksbil, sparbössor, förstoringsglas, m.m.

151 Parti bl.a. ostform 1800-tal, svepaskar, strykjärn, m.m. 300 kr 152 Parti bl.a. docka, Volvo leksaksbil, sparbössor, förstoringsglas, m.m. 1 Rörstrand krus med tomtemotiv, H15,5cm 400 kr 2 Rörstrand mugg, Bondebröllop, Hardanger Norge motiv, H15cm D12cm, mynning med förgyllningsslitage, 500 kr handtag med glasyrspricka, mindre ytslitage 3

Auktion 2013-06-26 1 (7)

Pulsen stiger, jaktivern sätter till, alla sinnen slår igång.

Stadsauktion #52 - www.isolna.se Söndag 15 Apr 2012

300 kr. 400 kr kr

300 kr. 400 kr kr 1 Carl Harry Stålhane, Rörstrand, vas, stengods med brunspräcklig glasyr, märkt R SWEDEN CHS SYA, H28cm, 1:a sortering 2 Dahl Jensen, gurin, björn nr. 1310, 1:a sortering, H15cm L26cm 800 kr 3 Stelton,

2500 kr. 28 Christian Thomsen, kunglig Dansk, gurin, Dummerjöns/Hans Clodhopper, nr. 1228, 1:a sortering, 2000 kr

2500 kr. 28 Christian Thomsen, kunglig Dansk, gurin, Dummerjöns/Hans Clodhopper, nr. 1228, 1:a sortering, 2000 kr 1 Vicke Lindstrand, Kosta, vas, Colora, röd/brun/gultonad, signerad LC 2 Kosta, H30cm, invändig mindre 1000 kr beläggning 2 Lalique, vas, signerad Lalique France, H34cm 1000 kr 3 Vicke Lindstrand, Kosta

LÄGENHETERNA MED 1 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE:

LÄGENHETERNA MED 1 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE: LÄGENHETERNA MED 1 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE: KÖK MATERIAL OCH ELEKTRISK UTRUSTNING Diskbänk med värmeresistent material enligt de arkitektiska ritningarna. ÖVRE: En rad köksskåp i pressat

LUNA STOL, FORM: MARIT STIGSDOTTER GÄSTABUD BORD. EXCELSA STOL. FORM: MATILDA LINDBOM.

LUNA STOL, FORM: MARIT STIGSDOTTER GÄSTABUD BORD. EXCELSA STOL. FORM: MATILDA LINDBOM. ETABLERAT 1907 1 LUNA STOL, FORM: MARIT STIGSDOTTER GÄSTABUD BORD. EXCELSA STOL. FORM: MATILDA LINDBOM. 2 Det är Stolab På Stolab tillverkar vi möbler i företrädesvis massivt trä och vi gör det på ett

Välkommen med era inredningsönskemål!

Välkommen med era inredningsönskemål! Vård och Omsorg Hej! Detta är en broschyr med möbler för Vård o Omsorg samt andra miljöer. Den innehåller produkter tillverkade av Form o Miljö och andra svenska möbeltillverkare som vi har ett nära samarbetar

Beauty is in the eye of the beholder

Hyrgodslista Bord, stolar, grillar, klädställningar, scenpodie m.m. GLAS, i bokstavsordning (Centiliterangivelse gäller helt fyllda glas)

Hyrgodslista Bord, stolar, grillar, klädställningar, scenpodie m.m. GLAS, i bokstavsordning (Centiliterangivelse gäller helt fyllda glas) Hyrgodslista Á pris Bord, stolar, grillar, klädställningar, scenpodie m.m. Bord 120 x 80 cm, fällbara ben 32,00 Bord 150 x 80 cm, fällbara ben 35,00 Bord 180 x 80 cm, fällbara ben 39,00 Bord 150 cm runt,

Mälardalens Auktioner AB Enköpingsvägen 14 Tel: 08-655 10 05 Fax. 08-514 80 253 info@malardalensauktioner.se www.malardalensauktioner. Mälardalens Auktioner AB Enköpingsvägen 14 Tel: 08-655 10 05 Fax. 08-514 80 253 info@malardalensauktioner.se www.malardalensauktioner.se LÖSÖRESAUKTION PÅ-PLATS UTOMHUS Dösboet efter frisör Ebbe Bengtsson

Guld & Silver

Guld & Silver Guld Ring 14k 0685-001 Avslut: 18:00 2 400.00 kr momsfritt 0685-002 Avslut: 18:01 2 000.00 kr momsfritt 0685-003 Avslut: 18:02 1 400.00 kr momsfritt Guld Ring med Diamant 18k vitt Guld 0685-004 Avslut:

Svensk Stolthet PRISLISTA 2011. INKLUSIVE MOMS Mars 2011

Svensk Stolthet PRISLISTA 2011. INKLUSIVE MOMS Mars 2011 Svensk Stolthet PRISLISTA 2011 INKLUSIVE MOMS Mars 2011 Stolar, pallar och bänk... 3 Bord... 10 innehåll Sovrum... 14 Förvaring / hall... 15 Soffor och fåtöljer... 17 Information / standardtyger... 21

Prislista Inkl. Produktblad. Lista på offererade produkter enligt kravspecifikation

Prislista Inkl. Produktblad. Lista på offererade produkter enligt kravspecifikation Prislista Inkl. Produktblad Lista på offererade produkter enligt kravspecifikation Art 1 Säng Ribbotten Säng med stomme i stål och gavel som är flyttbar mellan fot och huvudände. inkl. sammansatt ribbotten

Housing Malmö AB i likvidation

PRISLISTA HAND 2013 / 2014

PRISLISTA HAND 2013 / 2014 PRISLISTA HAND 2013 / 2014 INNEHÅLLSFÖRTECKNING 1. STENRINGAR 2. SLÄTA RINGAR 3. FAMILY BY HAND 4. ARMBAND OCH HALSBAND 5. BERLOCKER 6. ÖRHÄNGEN 7. SKYDDSÄNGLAR 8. TILLBEHÖR OCH TILLÄGGSARBETEN 9. STENAR

SÄLGEN. INVENTARIEFÖRTECKNING Datum 2013-08-20 ENHET:

KONSTHANTVERK TYRINGE MUSEUM

KONSTHANTVERK TYRINGE MUSEUM KONSTHANTVERK TYRINGE MUSEUM En del av Byalaget STÄMPLAR Svårt att avgöra när en viss stämpel ersattes med en annan, några användes parallellt. Troligt är att de ovan är i någon form av åldersordning..

INNEHÅLLSFÖRTECKNING

INNEHÅLLSFÖRTECKNING PRISLISTA HAND INNEHÅLLSFÖRTECKNING 1. STENRINGAR 2. SLÄTA RINGAR 3. FAMILY BY HAND 4. ARMBAND OCH HALSBAND 5. BERLOCKER 6. ÖRHÄNGEN 7. SKYDDSÄNGLAR 8. MY MESSAGE 9. TILLBEHÖR OCH TILLÄGGSARBETEN 10. STENAR

LAGERFÖR: RESTAURANG OCH STORKÖKSUTENSILIER TILLVERKAR: RESTAURANGVISPAR

LAGERFÖR: RESTAURANG OCH STORKÖKSUTENSILIER TILLVERKAR: RESTAURANGVISPAR LAGERFÖR: RESTAURANG OCH STORKÖKSUTENSILIER TILLVERKAR: RESTAURANGVISPAR ÖSTLIN STORKÖKSPRODUKTER AB BOÄNGSVÄGEN 5 SE-811 93 SANDVIKEN SWEDEN TEL NR: +46-(0)26-25 41 60 FAX NR: +46-(0)26-27 45 15 INTERNET-WWW.OSTLIN.COM

Inga och Ove Blidbergs stipendiefond

INNEHÅLLSFÖRTECKNING

INNEHÅLLSFÖRTECKNING PRISLISTA HAND INNEHÅLLSFÖRTECKNING 1. STENRINGAR 2. SLÄTA RINGAR 3. FAMILY BY HAND 4. ARMBAND OCH HALSBAND 5. BERLOCKER 6. ÖRHÄNGEN 7. SKYDDSÄNGLAR 8. TILLBEHÖR OCH TILLÄGGSARBETEN 9. STENAR 10. STORLEKSÄNDRINGAR

Bolin Fine Jewellery Vårauktionen 2014 Nr 88

Bolin Fine Jewellery Vårauktionen 2014 Nr 88 Bolin Fine Jewellery Vårauktionen 2014 Nr 88 SÖNDAG 13 APRIL 2014 KL. 11:00 Ändringar NR TITEL ÄNDRINGAR 118 ENSTENSRING, 18 kt vitguld med en briljant 0.91 ct, enligt gravyr. 163 BROSCH, silver och 14

221B Baker Street en vägledning vid placeringen av möblerna och de lösa föremålen i skalmodellen.

221B Baker Street en vägledning vid placeringen av möblerna och de lösa föremålen i skalmodellen. 221B Baker Street en vägledning vid placeringen av möblerna och de lösa föremålen i skalmodellen. 2007 text: Ted Bergman foto: Martin Bergman I ett separat häfte produceras samtidigt en särskild besöksguide

Slutprislista Trettonhelgsauktion 8 januari 2012

Slutprislista Trettonhelgsauktion 8 januari 2012 Slutprislista Trettonhelgsauktion 8 januari 2012 Utskrivet 2016-09-06 21:04 1 2,400 SEK Figurgrupp, Tyskland, trojka med Napoleon 2 200 SEK Kopp med fat Empire 3 1,300 SEK Porslinsfigur Rosenthal Hukande

Lars Thulin Guldsmed AB i konkurs

Lars Thulin Guldsmed AB i konkurs Kassa apparat 0568-001 Avslut: 12:01 Dator med skärm 0568-002 Avslut: 12:02 Skrivare Canon MP 360 0568-003 Avslut: 12:03 800.00 kr exkl moms Data högtalare 0568-004 Avslut: 12:04 300.00 kr exkl moms Handpress

Tybäcks galleri 2012-11-28

Tybäcks galleri 2012-11-28 Tavla räkfiskaren 620x920 0183-001 Avslut: 09:00 Litografi Tomas Larsson 2/30 610x505 0183-002 Avslut: 09:01 Olja G.S Malm Ibizagata 520x595 0183-003 Avslut: 09:02 1 Porträtt Kraftig guldram 700x610 0183-004

STARTLISTA FÖR ROND 1 den 16 augusti 2015 Rya

STARTLISTA FÖR ROND 1 den 16 augusti 2015 Rya 08:00 1 - Ström / Ström 34,5 17 56 STRÖM, Arne Golfklubb 8,6 9 48 STRÖM, Margareta Golfklubb 25,9 30 - Liden / Liden 27,6 14 56 LIDEN, Sven-Erik Golfklubb 7,1 7 48 LIDEN, Eva Golfklubb 20,5 24 08:08 1

AUKTION 28:e September med avslut från kl 11:00

LÄGENHETERNA MED 2 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE:

LÄGENHETERNA MED 2 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE: LÄGENHETERNA MED 2 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE: KÖK MATERIAL OCH ELEKTRISK UTRUSTNING Diskbänk med värmeresistent material enligt de arkitektiska ritningarna. ÖVRE: En rad köksskåp i pressat

400665 Keramikset Groda. Assiett, skål och mugg. I stengods. Tål i diskmaskin & micro. 110696 Minibricka Groda. 27x21 cm.

400665 Keramikset Groda. Assiett, skål och mugg. I stengods. Tål i diskmaskin & micro. 110696 Minibricka Groda. 27x21 cm. 400665 Keramikset Groda. Assiett, skål och mugg. I stengods. Tål i diskmaskin & micro. 110696 Minibricka Groda. 27x21 cm. 3 120863 Hängare krokbräda Circle röd med fyra knoppar. I trä 37 cm. Circle 120832

Oscarssons. i småland

Oscarssons. i småland Oscarssons Möbel design & Tillverkning i småland 1 2 Besök vår webb! www.oscarssonsmobel.se Genuint & äkta Vi har valt att inte tumma på den kvalitet som svensk tillverkning ger. Vi använder ek som fått

FÖRSTA INTRYCKET VÄLKOMMEN IN... www.hansk.se ENTER Det är i hallen som allting börjar och slutar - du välkomnar dina vänner när de kommer på besök och du skyndar för att snabbt hinna iväg till jobbet. Därför måste hallen klara av alla

UTSTÄLLARE Skärgårdsmarknad i Advent Hönö Klåva 2006

UTSTÄLLARE Skärgårdsmarknad i Advent Hönö Klåva 2006 UTSTÄLLARE Skärgårdsmarknad i Advent Hönö Klåva 2006 1(5) UTSTÄLLARE på Restaurang FRANSES övervåning (trappa på utsidan), Västra v 5 Bojan Walfridsson/Birgitta Olsson Risvägen 5, 430 90 Öckerö Tel 031-967386,

Adventslåda 28cm, metall

Adventslåda 28cm, metall Advent 2 3 4 5 13176301 13416502 Lykta hus 15cm Lykta hus 15cm frp. 4 frp. 4 14483201 Ljushållare tomtar 28,6cm 14647701 Ljushållare 7cm 5 olika 0 13191801 12593101 Adventslåda 28cm vit 12593001 Adventslåda

Välkommen till vårt företagssortiment! Produkter som blir uppskattade gåvor till anställda och kunder!

Välkommen till vårt företagssortiment! Produkter som blir uppskattade gåvor till anställda och kunder! Välkommen till vårt företagssortiment! Produkter som blir uppskattade gåvor till anställda och kunder! Vad gäller egentligen för företagspresenter? Julgåvor är skattefria till anställda om värdet inte

Tid & Smycken i Sverige AB i konkurs auktion

Tid & Smycken i Sverige AB i konkurs auktion Öronhängen 2 par och brosch Perring oy Finland 0867-001 Avslut: 10:00 Öronhängen 3 par Perring oy Finland 0867-002 Avslut: 10:01 Öronhängen 3 par Perring oy Finland 0867-003 Avslut: 10:02 Öronhängen 5

STOLAB. ETABLERAT 1907

STOLAB. ETABLERAT 1907 STOLAB. ETABLERAT 1907 1 2 möbler för livet Varje möbel från Stolab äger en historia. Det börjar med en idé eller tanke som sedan mognar, växer och förfi nas genom yrkesskickliga händer för att så småningom,

50% på allt i butiken

50% på allt i butiken Kabelvägen 19 602 10 norrköping Tel 011-10 08 80 månd-fred 10-18 lörd 10-15 sönd 11-15 Tv-bänK Mdf 140x45x50 cm Ord. pris 3.500:- 1.750:- sideboard Mdf 145x47x85 cm Ord. pris 5.150:- 2.575:- sideboard

CONTENTO Design: Anders Lindblom

CONTENTO Design: Anders Lindblom KATALOG 2016 CONTENTO Design: Anders Lindblom 257720 Fat Contento röd 70x390 mm 1450 g 257420 Skål Contento röd 115x210 mm 975 g 257320 Skål Contento röd 90x170 mm 500 g 257520 Skål Contento röd 140x240

Resultatlista Kretsfältskjutning 6. Stenbrottet Dalby

Resultatlista Kretsfältskjutning 6. Stenbrottet Dalby Resultatlista Kretsfältskjutning 6 Stenbrottet Dalby 2007-10-21 Kretsens Fältskytttemärke Vpg Guld Silver Brons A 46 43 37 B 48 - - C 47 43 39 R 47 44 44 1 Sebastian Nilsson Lunds Pk A1 37 27 6 2 Marcus

CIRKLEN SVENSK KUNST MALERIER OG SKULPTURE VESTERBROGADE 58 GEORG KLEIS UDSTILLEDE KØBENHAVN. MCMXVIII CIRKLEN" SVENSK KUNST MALERIER OG SKULPTURE UDSTILLEDE VESTERBROGADE 58 GEORG KLEIS KØBENHAVN. MCMXVIII " v 3 CIRKELN KONSTN AK ERNAS FORSALJIN1NGSA B BIBLIOTEKSGAT29 111:10550 ramn AT 26412 STOCKHOLM

Prislista vår 2015 Priserna gäller fr o m 1 januari 2015

Prislista vår 2015 Priserna gäller fr o m 1 januari 2015 Prislista vår 2015 Priserna gäller fr o m 1 januari 2015 ORDERVILLKOR Välkommen med din order! Ordervillkor Fiskars kundtjänst: Vi har öppet: mån fre 08.30 16.00 Telefon kundtjänst: 042-36 11 50 Telefon

IKEA. mörgåsbord. Sätt färg på vardagen. 69:-/m. ELISABET metervara 100% bomull. B150cm. 801.544.99. IKEA.se

IKEA. mörgåsbord. Sätt färg på vardagen. 69:-/m. ELISABET metervara 100% bomull. B150cm. 801.544.99. IKEA.se IKEA mörgåsbord Sätt färg på vardagen 69:-/m ELISABET metervara 00% bomull. B50cm. 80.544.99 IKEA.se Sätt färg på vardagen med smått och gott från smörgåsbordet! Sugen på nåt nytt, här och nu? Då kan du

lampor Grupp två är Svenska en-ord och grupp tre är en-ord som kommer från andra språk.

lampor Grupp två är Svenska en-ord och grupp tre är en-ord som kommer från andra språk. Lampa Lampor Det finns fem verb grupper. Grupp ett är en-ord som slutar på -a. Grupp två är Svenska en-ord och grupp tre är en-ord som kommer från andra språk. som inte slutar på vokal. En Grupp 1 En lampa

Smålands Bowlingförbunds förtroendevalda

Smålands Bowlingförbunds förtroendevalda Smålands Bowlingförbunds förtroendevalda 1944-1945 Ordförande Erik Georg Holm Jönköping Suppleant John Lindberg Jönköping vice Ordförande Bertil Ljungberg Gunnar Andersson Sekreterare Alvar Wärnegård Jönköping

F1 Klippans PK

F1 Klippans PK RESULTATLISTA F1 Klippans PK 2008-01-20 Resultat i A-vapen Klass 1 Träff/Fig Poäng 1 Eddie Karlsson Lunds PK 36/21 6 B 100:- 2 Peter Kastell Ängelholms PK 31/21 9 40:- 3 Michael Blomqvist Lunds PK 31/19

93 Gunnar Nylund, Rörstrand vas H16cm samt Carl Harry Stålhane vas H17,5cm 300 kr 94 Lisa Larson, Gustavsberg, väggplatta, Solros 27,5x15,5cm 400 kr

93 Gunnar Nylund, Rörstrand vas H16cm samt Carl Harry Stålhane vas H17,5cm 300 kr 94 Lisa Larson, Gustavsberg, väggplatta, Solros 27,5x15,5cm 400 kr 1 Royal Dux, gurin, häger, H32cm 2 Bing & Gröndahl, gurin, Dalmatiner, 1:a sortering, H22cm 400 kr 3 Lisa Larson, Gustavsberg, gurin, Amalia, H18cm 700 kr 4 Lisa Larson, Gustavsberg, gurin, Johanna, H14cm

Per Eklund. Stenarbetsmuseum Yxhult

AVANTI Design: Anders Lindblom

AVANTI Design: Anders Lindblom KATALOG 2017 AVANTI Design: Anders Lindblom NYHET! 260410 Vinglas Avanti svart 2-pack 210x95 mm 30 cl 260510 Champagneglas Avanti svart 2-pack 250x80 mm 20 cl 260610 Karaff/vas Avanti svart 280x95 mm 45