Förteckning Jul_Nyårsauktionweb

Download "Förteckning Jul_Nyårsauktionweb"

1 Sida 1 Utskrivet :56 1 Svanfigurin, signerad Marcolin, FM Ronneby H=17. 3 Figuriner 3st isbjörnar H=3 resp 6,5 resp Korgmöblemang, bord, stol, pall och väggspegel. 7 Hörnskåp, gustaviansk stil, vitrinöverdel Dj=60. 9 Pelarbord 2 st, rokokostil m intarsia D= Figurin, Snickare Silesia GDR H=23,5. 13 Mantelur gustaviansk stil, FHS Tyskland förgyllt brons H=40 15 Bordslampa och kaffepumpa. 17 Chippendale matsalsgrupp, bord, 4 stolar, + linneskåp, buffé. 19 Skinnfåtölj, snurr/gungmodell. 2 Silverfat GAB Stockholm D=25, 255 gr. 4 Fåtölj. 6 Oljelampor 2st, 1 modern Herstal och antik väggolje. 8 Emmafåtöljer par, rokokostil. 10 Båtskål på fot, pressglas m franska liljan L= Rörstrand antika servisdelar Anna 16 delar. 14 Golvurna Kina, H=61 (lagning). 16 Bordsoljelampa med frostad glaskupa, metallfot. 18 Retro, Bord D=100, 2 fåtöljer 60 tal. 20 Kvinnofiguriner 2 st H=65/52 (skada på den högre). 21 Termosar 12 st bl. des. C A Breger, plasttillbringare 6 st des 22 T kannor 4 st des. S Bernadotte och Guzzini, kaffekittel S B 23 Konstglasskålar och fat 13 delar, UE servisdelar 11 st Irja. 25 Konstglas och keramik/porslin 16 delar. 27 Tavla, Carina Flodin, Sissebäck 27x Vägglampa, Marilyn Monroe H= Olja pannå, O Axelsson 49 45x Olja duk, R Mueller, 44x Olja pannå, Hartmann 67 46x Akvarell, H Roskvist 28x Antik olja duk, S Kandell x Vägghyllor par B= Köksskänk L=175 Dj=39 "Shubby chic". 45 Byrå med utdragsskiva, 4 lådig B= Fönsterbord med låda L= Gabriel keramiksniglar 2 st des. Vallis, träskulptur, Höganäs 26 Glasprodukter bl.a. Bjurshult, 23 delar. 28 Olja duk, Erik Hermansson 55, 53x Olja duk, H Rosquist 44x Olja duk, Hartvig Jarlhov, Madelientorget Paris 54x Litografi 154/250 E M Johansson 80 Midsommar 50x Olja duk, R G Hammar x Litografi 77/260 Anker Landberg 61 34x Antik olja duk, Axel Høyer, Landskap 36x Skänk med glasvitrin "shabby chic" B= Hylla, fur B= Vitrinskåp vitt "shubby chic" B= Snedklaffsekretär 4 lådor, 2 delat B=100.

2 Sida 2 Utskrivet :56 49 Soffbord fur m klaffar och hjul B=70 L= Porslin/keramik bl.a. B&G. 53 Motoriserat skrivbord höj/sänkbart Kinnarps L= Chiffonjé B=110 (ren. obj.). 57 Soffgrupp, 2 fåtöljer, soffa, soffbord 30/40 tal. 59 Skinngrupp, 3 sits soffa, 2 fåtöljer, bord. 61 FÅTÖLJ, "Shell Chair", Ib Kofod Larsen, Danmark. 63 Bord 2 st, Klaffbord L=64/102 B=40, mindre L= Lykta på pelare H= Blombord m marmorskiva, gustaviansk stil fyrk= Bord, gustaviansk stil L= Frack med väst och svalstjärt. 73 Hattar 6 st 3 dam, 3 herr bl.a hög hatt och plommonstop. 75 Kakburk 3 vån. des. Lars Lallerstedt för JH i Sävsjö. 77 Trälåda Sockerbolaget med spegel och plåtburkar bl.a. Grön 79 Äldre vevgrammofon, resemodell. 81 Emaljerade kaffekannor 4 st Kockums, tvättfat mm. 83 Klappträ, träskål 17/1800 tal. 85 Jardinjär m glasinsats, likörglas Tennfat, solur tenn, mm. 89 Kryddhylla trä m plastinsatser L= Glas, 20 delar bl a Orrefors/des. Staffan Gellerstedt. 93 Ytterfoder par m konstväxter tot. H= Matservis 26 delar + Ekeby assietter des. V. Lindstrand. 50 BRIO skötbord. 52 Systemkamera Konica Autoreflex T, m objektiv. 2 blixtaggr 54 Porslinshund, Rysk vinthund, H= Kaffeservis Karlskrona UE, 7+ pers, assietter socker, grädds 58 Antik golvlampa ca 1910, 2 armad. 60 Soffbord engelsk stil m klaffar o lejontassar B=53 L=103/ Slagbord fur B=72 L=25/ Antik pinnstol och ovalt bord L= Väggspegel oval m fururam H= Antikt ovalt pelarbord L= Skänk med vitrinöverdel Jaycee Funiture Sussex UK L= Bordslampor 3 st bl.a oljemodell. 74 Hög hatt strl 60, med väska prov. B Liljenberg begravn entr.. 76 Glasburkar, kryddhyllsburkar bl.a. Orrefors. 78 Tennstop 1868, äldre ytterfoder (nagg på ett) äldre Konserv. 80 Parfymer mm. 82 Kameror 4 st bl.a. 2 äldre. 84 Keramikkrus 4 st bl.a Gustavsberg blå/vitt, Krukmakaren H 86 3 armad ljusstake, vägglampetter art déco 3st. 88 Bordslampor 8st. 90 Krus 4st Höganäs/Wallåkra 3L, 4L, och 6L. 92 Damejeanne och flaskor 12 delar. 94 Konstglas 21 delar bl a des. Pertti Kallioinen/U. Christiansson. 96 Pall, kaffekvarn, brödrost, + 2st strykjärn. Sida 3 Utskrivet :

3 Figuriner 2st NAO/Tengra H=31 resp 26. Mässingsljusstakar par Skultuna Bruk No. 39 H=21,5. 99 Figurin "Kan Du Inte Tala", ingefärskrus + 2st antika GB tall 100 Keramikkanna KAF H? Keramik 15 delar bl a Gabriel + telefoner 3st. 103 Kaffeservis, Nittsjö 22 delar. 105 Mindre terrin + 2st bringare bl a Royal Doulton, England. 107 Kosta Boda skål + 6st Johansforstallrikar. 109 Glasservis m svart fot 25st Luminarc. 111 Kaffekanna, socker, grädde mm 8 delar bl.a nysilver. 113 Karmstol m hög rygg/hög sits. 115 Orreforsskål på fot Eva Englund/ Arne Lindblom H= Lomonosov USSR björnfigurin, H= Figurin, "Bonde m kalv" Carl Scheidig H= Figuriner par, Maruyama H=21,5 resp 22, Upsala Ekeby krus, M Simulsson H=11 + 3st mini Höganäsk 125 Figuriner 3st bl a USSR(Lomonosov) H=8,5 resp 9,5 resp Damhandväska i skinn des. B. Makowsky. 129 Damhandväska, nylon/skinn (märkt "Prada"). 131 Spegel 50/60 tal skinnram, Åkessons H= Digital kamera Olympus C 1400L, Kamera Canon båda m v 135 Hackefors ölstop 2 st, figurin Elbogen sign IE. 102 Höganäskrus 2st, 4L och 5L. 104 Karaff + 6st snapglas. 106 Konstglasskålar på fot 2st, Nuutajärvi H=11 resp Ytterfoder 6 delar. 110 Fisktallrikar, fat + skål 12 delar. 112 Mormorsskål på fot mm 3 delar H=24 resp 22 resp Lladro figurin, Duvor H= Konstglasfiguriner 3st bl a Orrefors H=29 resp 15 resp 14, Wallendorf figurin "Kvinna m spegel" H= Wallendorf figurin, Dansande Kvinna H=24, Wallendorf figurin, Kvinna m Hjort H= B&G figurin (1790) Pojke m hund H= Figuriner 2st bl a NAO H=16 resp Damhandväska i skinn. 130 Damhandväska i skinn, vändbar (märkt. "Chanel"). 132 Fondue gryta gjutjärn. 134 Mjölkback trä, Listerlandets Mejeriförening. 136 Blå Måsen B&G 351 veckskål D= Väckarur 3 st oljelampa, emaljerade gjutjärnsskålar, stenkak 138 Figurin Spanien PAL (Levantina) H= Köksskänk med överskåp B=137 grönlaserad fur. 141 Hörnskåp dat Dj=80 (överdel =62). 143 Kista fur 104x44 H= Löpband Proteus MTM Vägg och konsollhylla B=85 resp CD ställ 3 st, förvaringslåda för CD. Sida 4 Utskrivet : Karmstol och bord D=64, vitmålat ca 1910/ Lekbord antikt (2 lådor saknas) L=

4 Mangelkorgar 2 st, 3 st trasmattor. 149 Högtalare par H= Köksstege och pall. 153 Stolar par. 155 Te/kaffeseervis, Heinrich DE. 157 Matbord m stålstativ o marmorinoskiva L=150, 4 stolar. 159 Takkrona 6 armad glas/metall. 161 Kyrkrona 4 armad mässing D= Takkrona med prismor D= Smidestakkrona med 8 ljushållare. 167 Väggtextilier 2 st rölakan, sign IS(Ingegerd Silow) resp ILS. 169 Black&Decker Laserpass med regel/el/rördetektor. 171 Kabelvinda m säkring 25m. 173 Metabo lampa med laddare + 12V arbetsbelysning. 175 Gardena gödningsspridare. 177 LP samling 104 st. 179 Figuriner 2 st design Edit Risberg f JIE, ljuslykta S Hansson 181 Parvaser opalglas, Blå Måsen ljushållare. 183 Erik Höglund vas H= Glasskulpturer 2 st bisonoxe o hästhuvud, skål Lars Hellsten 187 Rosenthal vas Peynet H=17, pokal Tyskland H= Keeramik 10 delar bl.a. 2 st Höganäs Sven Bolin D= Koskälla H=18. Stolar 4 st. 150 Skåp med lådor vitmålat L= Pallar 2 st. 154 Teakbord 130x Syskrin L= Fåtölj 60/70 tal. 160 Hallampa m glaskupa 30 talsstil D= Takpendel med glob opalglas D= Kristallkrona med 6 ljusarmar, piggbotten, gustaviansk stil. 166 Taklampa glas/metall D= Stödhjul f släp mm. 170 Cirkelsåg, sticksåg. 172 Vattenpump(nya tätningar) EMS pumpen 0,9kW. 174 Verktyg, bl.a. borrmaskin, gångjärnjusterare. 176 Serietidningar 99 st Western. 178 Bordslampor par Royal Cop, Fog &Mørup H= Vas Hackefors, ytterfoder Tettau, Skål Arabia Ruija. 182 Konstglaskålar 2 st "Midsommardansen" Kjell Engman. D= Orrefors, ishink, skål Lars Hellsten, ljusstakar par. 186 Glasskulpturer, Nybro, Boda och Skansen T Berglund. 188 Modellbilar Volvo 1927 PV 4, 1928 LV Ytterfoder D=19 äldre med målning, 2 st glasvaser m emalj 192 Malmljusstake Ystad metall G Ander, malmljusstakar par mm. Sida 5 Utskrivet : Sminkbordsset 4 delar m filigranarbete. 195 Porslinsfat Kina Family Rose D= Glasblock Panda M Jonasson 2 st, ljuslyktor 3 st mm. 196 Bordslampa oljemodell H=

5 Matservis Edelstein Bavaria 19 delar. 199 Kaffeservis Hutschenreuther 26 delar. 201 Kaffeservis Hutschenreuther, rosa, 12 delar (4 pers). 203 Kaffeskedar, gafflar, servettringar mm. 205 Socker, gräddsnipa, bricka WMF, 3 vån kakfat, 6 underlägg 207 Kaffeservis Hutschenreuther 6 pers, rosa m socker/gräddsni 209 Matservisdelar bl.a. 2 terriner m lock 17 delar. 211 Glas 6 st likör Luigi Bormioli, 3 vaser, 3+3 likör/vitvin. 213 Bestick WMF 47 delar (6 pers). 215 Dammsugare Nilfisk King Vitrinskåp B=54 H= Strömomvandlare 12V 230V m USB utgång. 221 Väggryor 2 st 78x140; 74x Rölakanmatta 141x Handknuten matta Afghanistan 60x Äldre gungstolsdyna m kudde, broderad duk, virkat. 229 Trasmatta 110x Rollator B Square. 233 Olja duk, signerad 49x Antika tavlor 2st, luffarbetesramar. 237 Tavla Lars Norrman 50x Olja duk, Toth. L, 56x95. Matservis Melitta DE 26 delar. 200 Tavlor 4 st(2 oljemåln.), JIE figuriner E Risberg 2 st (spricka 202 Matservis Selb Heinrich, 33 delar. 204 Nysilverservis 5 delar. 206 Kristallskålar, 5 st. 208 Kaffeservis Seltmann Bavaria 8 pers (20 delar). 210 Kaffeservis 6 pers Japan m geishamotiv mm. 212 Lockurna, fat, figuriner 4 st, samlartallrikar, 12 delar. 214 Bonbonskål kristall, vaser bl.a. Delft, KPM koboltblå mm. 216 Skinnjacka med fårpälsfoder strl Vitrinskåp, byrå 3 lådig. 220 Pallbockar, kraftiga H= Handknuten gallerimatta 86x Matta 97x Äldre textil, draperi 103x200, bordlöpare 51x Linneduk, Blekingefärger 127x Virkade dukar 2 st. 232 Oljetryck 49x Olja pannå, A Werner(Axel Wärmfors) 55x Olja duk, W Liljenberg 49x Tavlor 2 st. 240 Tavlor 2 st. Sida 6 Utskrivet : Olja duk, Critén, 49x Olja duk, Critén 49x Olja duk, Axel Wärmfors 54x Olja duk, Ernst V Sörensen 54x Lito O Mathiesen Visby och Olja duk L Dahlgren. 10x12; 22x Japanskt träsnitt Cuivahige x23.

6 Blandteknik på duk 60x80. Tavlor 2 st (tusch?) Å Arenhill 33x39;. 249 Blandteknik 2 st 59x Akvarell, Göran Nöbbelin D= Antik olja pannå, M S Andersson 45x Olja duk, signerad 49x Olja duk, "Strömfiske" 29x Olja duk, blomstilleben, Helman, 49x Olja duk, Rolf 81, 36x Tavlor 2 st 48x Olja duk, W Solenberg 44 29x Oljetryck, Blomstilleben 58x Baro /termometer 2 st med snidade ramar. 271 Väggur, 3 st barometrar. 273 Bäddsoffa 1920/30 L= Äldre mangel Esarex Eskilstuna. 277 Klaffbord fur L=65/165 B=80, 4 stolar hög rygg bok. 279 Bordslampor 2 st, lampdelar bl.a. jugend mm. 281 Tavlor Carl Larsson tryck, blomtryck mm. 283 Matbord, pelarbord, nattygsbord, 2 stolar. 285 Köksbord m iläggsskiva D= Olja duk sign. T Carl 66 63x Akvarell, Göran Nöbbelin D= Tavla 26x Antik olja pannå, Vattenfall 41x Olja duk, K Helgo, 29x Olja pannå, George, 33x Olja duk, N Engquist, 32x Olja pannå, S Aspelin 40x Olja duk, J Ceder, Fiskargubbe 39x Tavla Egyptiskt motiv 92x Olja duk, Einar Critén, "Fixeringstavla" 60x Väggur 50/60 tals Tyskland D= Antik bäddsoffa m galonklädsel L=160 Biedemeier. 274 Köks/utdragssoffa L= Ljusskylt med utbytbara skyltar. 278 Husqvarna trampsymaskin i skåp B= Flätade spånkorgar, träkruka mm. 282 Äldre skrivborg m hurtsar ek (mittlåda saknas) L= Tavlor 8 st bl.a pasteller. 286 Säng m resårmadrass B=105, sängöverkast. 288 Litografi 91/250 signerad?? Berg 50x70. Sida 7 Utskrivet : Tavlor 4 st tryck bl.a. Picasso, R Dufy. 291 Gefle vinranka flytande blått tekanna+gräddsnipa, skål Rörs 290 Akvareller 3 st, Braun m barnmotiv, (tot 4st). 292 Swedish Grace Teservis des. L Adelborg, 12 pers. Teakkann 293 Tekoppar flytande blått, 5 muggar Rörstrand Oscar Dahl. 6 s 294 Kristallskål D=21 H= Repruktioner 4 st inramade Oljor duk, 29x39 resp 26x

7 Kartor 2 st, Humleslingan och Ivösjöbygden, repro Brukshus Oljetryck Paul Gaugin 39x Antik olja duk, monogramsign 1895, Hjortar. 301 Pelarbord rotfaner D=54, teakbord 65x Antik stol och taburett. 305 Skinnsoffor 2 st 2 resp 3 sits. 307 Kylskåp AEG inbyggn. 60cm. 309 Whisky, snaps och dessertglas Kockums emaljerat bl.a. tvättfat, kaffekanna. 313 Bordslampa med prismor H= Dockor 2 st. 317 Norrahammars emaljerad vedkamin No 299 H= Porslinsklockor 2 st Rörstrand 1 st Bing&Grøndal. 321 Royal Copenhaen resp Rudolfstadt H=19 resp Parti mynt och hållare för årgångssaml Ester Nilsson pennteckningar 3 st. 327 Ester Nilsson pennteckningar 7 st. 329 Oljemålningar 4 st. 331 Ester Nilsson pennteckningar 5 st. 333 Barstol kromstativ/skinnimitation. 335 Oval spegel, Gustaviansk stil. 300 Pelarbord vitt, nattygsbord fur på hjul. 302 Pottskåp par B=56 H= Fåtölj. 306 Slipmaskiner 2 st, varmluftspistol. 308 Böcker 5st bl.a. A Nycop Bildeer, Kauno Architectura. 310 Parti bl.a. Kockums emaljerat, kakform gjutjärn. 312 Litografi 77/250 sign. 19x Vitrinskåp med 2 lådor och belysning B= Dockor 4 st. 318 Sockerskål opalglas m emaljmåln. Kondimentuppsättn m gla 320 Voigtländer bälgkamera m väska Vinci kalender. 322 Mynt i plåtcigarrburk L.Wolff Hamburg. 324 Ester Nilsson pennteckningar 3 st. 326 Ester Nilsson pennteckningar 3 st. 328 Ester Nilsson pennteckningar 9 st. 330 Tavlor 4 st bl.a. Fiskargubbe Leif Jensen DK. 332 Skomakarläst och mek. lästmaskin. 334 Figuriner 2 st. 336 Klockkedjor 3 st silver. Sida 8 Utskrivet : Bärnstenshalsband 2 st krona 1892 Oskar II. 341 Utländska sedlar. 343 Certina äldre herrarmbandsur. 345 Silverlänk L= Bijouterier krona 1875 Danmark. 342 Halsband, armband och broscher. 344 Certina Automatic herrarmbandsur (nyvärde 6.000). 346 Silver, smycken mm

8 Vykort i album, äldre liggare m alfabet. reg Bijouterier i skrin. 351 Bijouterier i skrin. 353 Antika sv. mynt 8st Antika sv. mynt 1 öre 10 st Antika sv. mynt 1,2,5 och 10 öre Sv. mynt ca 100 år 2,5,10 öre 1 kr Antika sv. mynt ½ och 1 öre Bestick NS 38 delar. 365 Ester Nilsson pennteckningar 10 st. 367 Ester Nilsson pennteckningar div. kyrkor. 369 Telefoner 4 st. 371 Värmelamapa, köttkvarn. 373 Ester Nilsson pennteckningar landskap 5 st. 375 Oljetryck "Kor på vallning" 42x Tavlor 2 st bl.a. Knut Norrman 40x32/38x Ester Nilsson pennteckningar 4 st, bl.a. taktäckning. 381 Ester Nilsson pennteckningar 4 st, bl.a. Fiskargubbar. Samlarmynt. 350 Bijouterier i smyckesskrin. 352 Antika sv. mynt 8st Sv. mynt 1,2,5,10 och 50 öre Antika sv. mynt 4 st 50 öre, 2 st 1 kr Sv. mynt 10 öre 4 st 1945, 1 kr 2 st Antika sv. mynt 5 öre Antika sv. mynt skilling banco Keramik bl.a Höganäs o Ifö 10 delar. 366 Ester Nilsson pennteckningar Mjällby kyrka. 368 Ytterbelysning m sensor, 2 högtalare. 370 Tändsticksaskar samling ca 300 st mm. 372 LP skivor div. böcker. 374 Trådbackar m skenor f 60 cm garderob/skåp. 376 Tavla signerad Vattendrag 47x Ester Nilsson pennteckningar 4 st, fågelmotiv. 380 Ester Nilsson pennteckningar 4 st, fågelmotiv. 382 Ester Nilsson pennteckningar 6 st bl.a. religiösa motiv. 383 Herrarmbandsur STORM.

Tid & Smycken i Sverige AB i konkurs 2015-03-14

Auktion 2013-06-26 1 (7)

Villa Sörbo AB i konkurs 2016-05-25

Villa Sörbo AB i konkurs 2016-05-25 1st trottoarpratare 1390-002 Avslut: 10:01 700.00 kr exkl moms 4st vaser, 2st ljusslyktor och 2st plastblommer 1390-001 Avslut: 10:01 2st barnstolar, filtar m.m 1390-003 Avslut: 10:02 2st caféskyltar och

Möbler i Skåne 2016-04-25

Möbler i Skåne 2016-04-25 Överdrag till 180 x 200 säng 0619-001 Avslut: 18:00 Överdrag till 180 x 200 säng 0619-002 Avslut: 18:01 Soffbord i såpad ek med vit skiva 0619-003 Avslut: 18:02 2 900.00 kr exkl moms Soffbord i såpad ek

Auktion 2015-08- 29. Sida 1 av 17

194 Förnya ditt badrum! Lätt som en plätt med nya handdukar i härliga färger.

194 Förnya ditt badrum! Lätt som en plätt med nya handdukar i härliga färger. Vardagsrum 16 Vardagsrum, soffor, fåtöljer, bäddsoffor, soffbord, förvaring, tv-möbler 16 230 Matplats 88 Matrum, matbord, stolar och pallar, matsalsgrupper Kök 108 Kök, inredning, luckor, planeringsverktyg

Klitterhus pga renovering 2016-05-08

Klitterhus pga renovering 2016-05-08 Allt i rummet ej dator med skärm, ej bokförning 0628-001 Avslut: 16:20 Allt i rummet ej datorer med skärmar, ej bokförning 0628-002 Avslut: 16:21 Wascator torktumlare 0628-003 Avslut: 16:22 20 000.00 kr

Lärnehem AB i konkurs

Mysiga kuddar och filtar 308

Mysiga kuddar och filtar 308 Vardagsrum 24 Vardagsrum, soffor, fåtöljer, soffbord, förvaring, tv-möbler Matplats 88 Matrum, matbord, stolar och pallar, matrumsgrupper Kök 108 Kök, inredning, luckor, planeringsverktyg för kök, fristående

Hem & Fritid i Skåne 2016-06-26

Hem & Fritid i Skåne 2016-06-26 Liten trevlig divansoffa 0655-001 Avslut: 18:00 7 500.00 kr exkl moms Svart Divansoffa 0655-002 Avslut: 18:01 Biosoffa med 2 recliners 0655-004 Avslut: 18:03 Trevlig sittgrupp 3 + 2 i grått tyg 0655-003

Tybäcks galleri 2012-11-28

Tybäcks galleri 2012-11-28 Tavla räkfiskaren 620x920 0183-001 Avslut: 09:00 Litografi Tomas Larsson 2/30 610x505 0183-002 Avslut: 09:01 Olja G.S Malm Ibizagata 520x595 0183-003 Avslut: 09:02 1 Porträtt Kraftig guldram 700x610 0183-004

AUKTION 28:e September med avslut från kl 11:00

Greveholm taklampa Björkvalen Möbler och inreding til fritidshus & hotel rum, 2013-2014

Greveholm taklampa Björkvalen Möbler och inreding til fritidshus & hotel rum, 2013-2014 Björkvallen Möbler och inreding till fritidshus & hotellrum, 2013-2014 Björkvallen Klarlackad björk Björk är ett klassiskt träslag och en symbol för nordiskt ljus. Björken är ett starkt och hårt material

Auktion 2015-09- 19. Sida 1 av 14

42 9st skedar, silver 1700/1800-tal bl.a. N. Iulihn, A. Wahström, L19,5-22cm, total vikt 445g, gravyr och 1500 kr

42 9st skedar, silver 1700/1800-tal bl.a. N. Iulihn, A. Wahström, L19,5-22cm, total vikt 445g, gravyr och 1500 kr 1 Mari Simmulson, Upsala-Ekeby, gurin, signerad Mari Simmulson, H38cm, fotringsnagg 1000 kr 2 Lalique, gurin, signerad Lalique France, H23cm 800 kr 3 Tallrik med tryck efter Pablo Picasso, Don Quixote,

FÖRNUFT & KÄNSLA MED MASSIVT TRÄ

FÖRNUFT & KÄNSLA MED MASSIVT TRÄ INZEL www.hansk.se FÖRNUFT & KÄNSLA MED MASSIVT TRÄ Inzel är en kollektion i massivt trä som talar till både förnuft och känsla. Dess sköna, harmoniska former sprider en både inbjudande och behaglig känsla

http://www.techation.se/php/barcode/testbarcode.php

http://www.techation.se/php/barcode/testbarcode.php Page of 8-- Adventljusstake \"79,\" Adventslappar hjärta \"9,\" Alberts Blandning \"9,\" Ancien Lettre stakar \",\" Apelsin/choklad kaffe \"9,\" Armband \"99,\" Armband \"99,\" Armband \"99,\" Ask Le Sainte

50% på allt i butiken

50% på allt i butiken Kabelvägen 19 602 10 norrköping Tel 011-10 08 80 månd-fred 10-18 lörd 10-15 sönd 11-15 Tv-bänK Mdf 140x45x50 cm Ord. pris 3.500:- 1.750:- sideboard Mdf 145x47x85 cm Ord. pris 5.150:- 2.575:- sideboard

Berntssons Konst & Ramaffär AB i konkurs 2014-12-03

Berntssons Konst & Ramaffär AB i konkurs 2014-12-03 Allt i hörn bla. tavel staffli, lister mm. 0748-001 Avslut: 10:42 2 000.00 kr exkl moms Skåp med innehåll, bla. färg, penslar, dukar mm. 0748-002 Avslut: 10:43 8 000.00 kr exkl moms 2st trappstegar, 1st

CONTENTO Design: Anders Lindblom

CONTENTO Design: Anders Lindblom KATALOG 2016 CONTENTO Design: Anders Lindblom 257720 Fat Contento röd 70x390 mm 1450 g 257420 Skål Contento röd 115x210 mm 975 g 257320 Skål Contento röd 90x170 mm 500 g 257520 Skål Contento röd 140x240

Gör plats för besök till jul.

Gör plats för besök till jul. Plats för gäster Boll Taklampa oval 40 cm 1.550:- inkl upphänge, finns i flera färger CHARLTON Soffa 3-sits i tyg Lulu fåtölj 6.795:- Nepal Matta, röd, 160x230 cm 4.115:- SOFIA LINNEA Soffbord 130x70 H48

Auktion 2015-10- 31. Sida 1 av 17

Inzel. DESIGN: JOHN-BERTIL HÄGGSTRÖM. hansk.se

Inzel. DESIGN: JOHN-BERTIL HÄGGSTRÖM. hansk.se Inzel. DESIGN: JOHN-BERTIL HÄGGSTRÖM hansk.se Inzel stol SP Nature grafitgrå sits med bord oval samt 1-dörr, 2-dörr vitrin och sideboard 180cm Förnuft och känsla med massivt trä. Inzel är en kollektion

INRED UTE & INNE. Välkommen till oss! 6.495,- 4.775,- Ord.pris 8.395,- PAKETPRIS PAKETPRIS

INRED UTE & INNE. Välkommen till oss! 6.495,- 4.775,- Ord.pris 8.395,- PAKETPRIS PAKETPRIS EROS Bord Konstrotting 2-line natur, diam 120cm. Ord.pris 2.995,- Nu: 1.995,- EROS Fåtölj Konstrotting 2-line natur, inkl dyna. Ord.pris 1.350,- Nu: 695,- PAKETPRIS EROS BORD + 4 FÅTÖLJER 4.775,- Ord.pris

Hem & Fritid i Skåne 2016-05-30

Hem & Fritid i Skåne 2016-05-30 SEADOO RXP-X 300 RS 0634-002 Avslut: 18:01 Can Am Outlander 570 L 2016 0634-004 Avslut: 18:03 70 000.00 kr exkl moms Phantom 3 Professional med 4K UHD-kamera 0634-005 Avslut: 18:04 12 000.00 kr exkl moms

Möbelkompaniet AB i Åstorp i konkurs auktion 2 2016-02-17

Möbelkompaniet AB i Åstorp i konkurs auktion 2 2016-02-17 Växt ca 2m 1227-001 Avslut: 10:00 600.00 kr exkl moms Vitrinskåp Salsa 165 x 58, höjd 87 1227-002 Avslut: 10:01 7 000.00 kr exkl moms Skänk Åsa 1227-003 Avslut: 10:02 3 100.00 kr exkl moms 3st taklampor

Inslagna Julklappar. Glasburk med lock Art.nr: 81602 Pris: 109,00. Vinöppnare, exklusiv i borsat stål, svart gummi Art.nr: 86001 Pris: 299,00

Inslagna Julklappar. Glasburk med lock Art.nr: 81602 Pris: 109,00. Vinöppnare, exklusiv i borsat stål, svart gummi Art.nr: 86001 Pris: 299,00 Christmas 2011 Inslagna Julklappar Vinöppnare, exklusiv i borsat stål, svart gummi Art.nr: 86001 Pris: 299,00 Glasburk med lock Art.nr: 81602 Pris: 109,00 Ljuslykta med trästativ Art.nr: 81604 Burkset

Kniberg-Rasmussons Ur AB i Eslöv i konkurs 2014-10-22

FYNDA. Helt nya inredningsprylar och lampor till superlåga priser! Merparten är fortfarande i sin förpackning.

FYNDA. Helt nya inredningsprylar och lampor till superlåga priser! Merparten är fortfarande i sin förpackning. FYNDA Helt nya inredningsprylar och lampor till superlåga priser! Merparten är fortfarande i sin förpackning. Victoria Ask 0708-25 40 41 victoria.ask@antiquum.se 1 LERKRUKOR 2 Lerkrukor Dekorativa lerkrukor/skålar

Inzel stol spindel Nature grafitgrå sits med bord oval samt 1-dörr, 2-dörr vitrin och sideboard 180cm

Inzel stol spindel Nature grafitgrå sits med bord oval samt 1-dörr, 2-dörr vitrin och sideboard 180cm hansk.se INZEL Inzel stol spindel Nature grafitgrå sits med bord oval samt 1-dörr, 2-dörr vitrin och sideboard 180cm FÖRNUFT & KÄNSLA MED MASSIVT TRÄ Inzel är en kollektion i massivt trä som talar till

Hem & Fritid i Skåne

Hem & Fritid i Skåne Kontinetalsäng 200 x 200 cm vit 0772-001 Avslut: 18:01 Kontinentalsäng med 7 - zonad madrass i vitt 0772-002 Avslut: 18:02 Kontinentalsäng med 7 - zonad madrass i vitt 0772-003 Avslut: 18:03 Vit flott

Housing Malmö AB i likvidation

Bosättningsaffären Tranemo AB i konkurs

Ljusglimten i Kalmar AB i konkurs 2013-02-20

Ljusglimten i Kalmar AB i konkurs 2013-02-20 0213-001 Avslut: 12:10 1 436.00 kr exkl moms 0213-002 Avslut: 12:11 1 436.00 kr exkl moms 4 st Utelampor 0213-003 Avslut: 12:12 2 400.00 kr exkl moms 3 st Utelampor 0213-004 Avslut: 12:13 1 440.00 kr exkl

LÄGENHETERNA MED 2 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE:

LÄGENHETERNA MED 2 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE: LÄGENHETERNA MED 2 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE: KÖK MATERIAL OCH ELEKTRISK UTRUSTNING Diskbänk med värmeresistent material enligt de arkitektiska ritningarna. ÖVRE: En rad köksskåp i pressat

LakeView Åre LÖDINGSVÄGEN 14 OCH 16

LakeView Åre LÖDINGSVÄGEN 14 OCH 16 LakeView Åre LÖDINGSVÄGEN 14 OCH 16 ANDERS Sänggavel B.160 ANDERS Sänggavel B.180 Kim våningssäng 80/80x200 ANDERS Sänggavel B.180 KIM Sänggavel B.180 Alex matbord 220x90 Jedo fåtölj Vintage God design,

1a. CK Läder Design Smycken, armband, bälten, koppel i läder. 1b. Helen Gavelin Förädlade bär. Sylt, saft, marmelad, te

1a. CK Läder Design Smycken, armband, bälten, koppel i läder. 1b. Helen Gavelin Förädlade bär. Sylt, saft, marmelad, te 2012-10-30 1a. CK Läder Design Smycken, armband, bälten, koppel i läder 1b. Helen Gavelin Förädlade bär. Sylt, saft, marmelad, te 2. Barbro Andersson Glasfusing - Smycken och Gummismycken 3. Gunilla Forsgren

Hem & Fritid i Skåne

Hem & Fritid i Skåne De luxe Lounge uppsättning 0648-001 Avslut: 19:00 25 000.00 kr exkl moms Stor trädgårdsgrupp i Svart 0648-002 Avslut: 19:01 16 000.00 kr exkl moms Duo stol med bord och två fotpallar 0648-003 Avslut: 19:02

Pulsen stiger, jaktivern sätter till, alla sinnen slår igång.

Collection 2016 bruttoprislista (ex. moms) i sek fr.o.m 2016-04-11

Collection 2016 bruttoprislista (ex. moms) i sek fr.o.m 2016-04-11 Collection 2016 bruttoprislista (ex. moms) i sek fr.o.m 2016-04-11 Innehållsförteckning 2,1 Sid Sid Sid Försäljningsvillkor Stolar Pallar och kontaktuppgifter 1 Anika 18 Alex 49 Anton 18 Camera 49 Viktig

Julgranskulor röd 36 stk m. glitter 20954 Ø 6 cm 12 stk/fpk; 99,00/stk. Julgranskulor röd. 6 stk 20960 Ø 7 cm 24 stk/fpk; 14,90/stk

Julgranskulor röd 36 stk m. glitter 20954 Ø 6 cm 12 stk/fpk; 99,00/stk. Julgranskulor röd. 6 stk 20960 Ø 7 cm 24 stk/fpk; 14,90/stk Julgranskulor röd 36 stk m. glitter 20954 Ø 6 cm 12 stk/fpk; 99,00/stk Julgranskulor röd 6 stk 20960 Ø 7 cm 24 stk/fpk; 14,90/stk Julgranskulor silver 6 stk 20961 Ø 7 cm 24 stk/fpk; 14,90/stk Julgranskulor

Tid & Smycken i Sverige AB i konkurs auktion

Tid & Smycken i Sverige AB i konkurs auktion Öronhängen 2 par och brosch Perring oy Finland 0867-001 Avslut: 10:00 Öronhängen 3 par Perring oy Finland 0867-002 Avslut: 10:01 Öronhängen 3 par Perring oy Finland 0867-003 Avslut: 10:02 Öronhängen 5

Bolagret Living & Giving AB i konkurs butik Göteborg 2012-05-09

Bolagret Living & Giving AB i konkurs butik Göteborg 2012-05-09 Hylla med krokar,hyllor,förvaring 0124-001 Avslut: 10:00 5 600.00 kr exkl moms Hylla med taklampor 0124-002 Avslut: 10:01 Hylla med plånböcker mm 0124-005 Avslut: 10:04 1 000.00 kr exkl moms Hylla med

Charlotte Jöhncke ( Butiken Bredvid i Viken ) i

Charlotte Jöhncke ( Butiken Bredvid i Viken ) i Dörrmattor 7st 2331-001 Avslut: 10:00 Cykelhjälm 2331-002 Avslut: 10:01 1 Cykelhjälm 2331-003 Avslut: 10:02 1 Cykelhjälm 2331-004 Avslut: 10:03 1 Bordskiva och 2st bockar, Ej det på bord 2331-005 Avslut:

Hem & Fritid i Skåne

Hem & Fritid i Skåne Dubbelsäng i Svart 180 x 200 komplett 0753-001 Avslut: 18:00 Dubbelsäng 180 x 200 komplett i Svart 0753-002 Avslut: 18:01 Dubbelsäng 180 x 200 komplett i Vitt 0753-003 Avslut: 18:02 Dubbelsäng 180 x 200

SK Fyndet Kommanditbolag 2014-10-08

SK Fyndet Kommanditbolag 2014-10-08 Försäljningsvagn inkl. innehåll 0687-001 Avslut: 10:55 Sidenblommor 0687-002 Avslut: 10:56 Tränings redskap ca 10st 0687-003 Avslut: 10:57 Allt i ställ, 0687-005 Avslut: 10:59 Gasoltuber och pallkragar

Designkoncept Stockholm AB i konkurs

Folkets Möbler Järfälla i konkurs

Restaurang Kavalleristen i konkurs

Restaurang Kavalleristen i konkurs Byrå med diverse juldekorationer, lykta, kruka samt bokstäver 0573-002 Avslut: 10:01 4 000.00 kr exkl moms Antik mangel 0573-003 Avslut: 10:02 2 Stolar 2 st, bord, ljuslykta, kruka och ljusstake 0573-001

UTSTÄLLARE Skärgårdsmarknad i Advent Hönö Klåva 2006

UTSTÄLLARE Skärgårdsmarknad i Advent Hönö Klåva 2006 UTSTÄLLARE Skärgårdsmarknad i Advent Hönö Klåva 2006 1(5) UTSTÄLLARE på Restaurang FRANSES övervåning (trappa på utsidan), Västra v 5 Bojan Walfridsson/Birgitta Olsson Risvägen 5, 430 90 Öckerö Tel 031-967386,

Restaurang Stora Norregatan 22 i konkurs 2014-07-30

Restaurang Stora Norregatan 22 i konkurs 2014-07-30 2 stolar, ljuslykta, diverse kläder och ställ 0610-001 Avslut: 10:00 Klaffbord och 4 stolar 0610-002 Avslut: 10:01 Diverse prydnadssaker på hylla 0610-004 Avslut: 10:03 Diverse prydnadssaker på hylla 0610-005

Nettoprislista. Anbudsområde C - Vård och omsorg. Stolab

Nettoprislista. Anbudsområde C - Vård och omsorg. Stolab Nettoprislista Anbudsområde C - Vård och omsorg Stolab Vård och omsorg Välkommen till Input interiör Vårt sortiment Vård- och omsorgsmöbler och dess placering spelar en stor roll i gestaltandet av ett

Vårvibbar! Nu finns alla härliga nyheter i butiken! em.com APRIL 2016

Vårvibbar! Nu finns alla härliga nyheter i butiken! em.com APRIL 2016 APRIL 2016 Vårvibbar! Nu finns alla härliga nyheter i butiken! ÄNNU MER INREDNINGSGLÄDJE! Handla för 600 kr i butik, så får du 200 kr extra att shoppa för. Värdebevis på sista sidan. em.com WALL Hylla

9 890:- (10 990:-) 468:-/mån*

9 890:- (10 990:-) 468:-/mån* Glow LED-ljusslinga Tävla om presentkort på sista sidan! Lysekil stjärna 750:- 1 100:- på Heddaserien! 9 890:- (10 990:-) 468:-/mån* Molly sittdyna 240:- () Spinn golvlampa 2 790:- Sigma matta 3 890:-

Hjärtat Hem & Interiör AB i konkurs

Stenalyckan Inredning AB i konkurs 2014-06-18

Stenalyckan Inredning AB i konkurs 2014-06-18 Byrå 0593-001 Avslut: 12:10 Skoställ, krokar och pelarhylla 0593-002 Avslut: 12:11 Dörrmattor inkl.ställ 0593-003 Avslut: 12:12 Hyllor, klädhängare Spoon 0593-004 Avslut: 12:13 Bänk 2 st 0593-005 Avslut:

Kompan skola förskola Mölnlycke Fabriker 9 435 35 Mölnlycke

Kompan skola förskola Mölnlycke Fabriker 9 435 35 Mölnlycke Prislista möbler Art. Nr. Beskrivning Pris Enhet 100044 Stolpstativ, aluminiumgrått, tillägg per bord höjd 55 cm 1 018,00 ST 100045 Stolpstativ, aluminiumgrått, tillägg per bord höjd 70 cm 1 018,00 ST

Nr 2 Eva Helin Henriksson Musslestigen 4 0709-201944 Oljemålningar. Nr 4 Hans Söderberg

Nr 2 Eva Helin Henriksson Musslestigen 4 0709-201944 Oljemålningar. Nr 4 Hans Söderberg KORREKTUR NR 3 2016 Fotö Nr 1 Leif Rosén Sjöbod i gamla hamnen 0762-109001 www.leifrosen.se Akvareller Nr 2 Eva Helin Henriksson Musslestigen 4 0709-201944 Nr 3 Britt Marie Alexandersson Stora vägen/egnahemsvägen

Golvlampa David trä H=146 cm

Golvlampa David trä H=146 cm I 2013 Golvlampa David trä H=146 cm Förpackning: 4 stk 17944 Svart H=146 cm 429,00/stk 17945 Vit H=146 cm 429,00/stk 17946 Trä H=146 cm 429,00/stk 17947 Vit/vit H=146 cm 429,00/stk 17960 Grå H=146 cm 429,00/stk

Artikelprislista Förskola 9910 SMÖRPAPPER 40x330 6kg oblekt rulle 350,00 70003 f IMPRESSION Comfort Papyrus beige 126,00 70007 f IMPRESSION

Artikelprislista Förskola 9910 SMÖRPAPPER 40x330 6kg oblekt rulle 350,00 70003 f IMPRESSION Comfort Papyrus beige 126,00 70007 f IMPRESSION Artikelprislista Förskola 9910 SMÖRPAPPER 40x330 6kg oblekt rulle 350,00 70003 f IMPRESSION Comfort Papyrus beige 126,00 70007 f IMPRESSION bokmönstrad 126,00 70013 f IMPRESSION Comfort Papyrus lj.grå

www.ockero.se/konstvagen

www.ockero.se/konstvagen Konstrundan i Göteborgs norra skärgård - Öckeröarna 2016 www.ockero.se/konstvagen HELGEN 6-7 AUGUSTI KL 10-18 Besök 98 konstnärer, hantverkare & slöjdare Fotö Nr 1 Leif Rosén Sjöbod i gamla hamnen 0762-109001

Moms tillkommer på alla priser.

Moms tillkommer på alla priser. Moms tillkommer på alla priser. Standard Form Premium 1241 Kniv Standard Form Premium 1242 Gaffel Standard Form Premium 1243 Matsked Standard Form Premium 1247 Dessertsked Standard Form Premium Hepp 1248

Produktkatalog 2013. Ny upplaga. Andra upplagan. Dekoration, interiör och kuriosa. Kök & badrum. Ljus & lyktor. Presentartiklar USA.

Produktkatalog 2013. Ny upplaga. Andra upplagan. Dekoration, interiör och kuriosa. Kök & badrum. Ljus & lyktor. Presentartiklar USA. Ny upplaga Produktkatalog 2013 Andra upplagan Kök & badrum Ljus & lyktor Dekoration, interiör och kuriosa Presentartiklar USA Tweega Home Design AB Apelsinvägen 17 633 47 Eskilstuna www.tweegahomedesign.se

The Black Ox pga. nedläggning

The Black Ox pga. nedläggning Runt bord ammoniak behandlad ek Ø 1500 och 6st karmstolar Spike 2058-001 Avslut: 16:05 15 000.00 kr exkl moms Runt bord ammoniak behandlad ek Ø 1500 och 6st karmstolar Spike 2058-002 Avslut: 16:06 15 000.00

20% 25% PÅ ALLA LAMPOR SOM FINNS PÅ LAGER 3.199:- 2.799:- 1.499:- PÅ ALLA SOFFOR. XXXLutz Malmö/Bulltofta Sveriges största möbelsortiment!

20% 25% PÅ ALLA LAMPOR SOM FINNS PÅ LAGER 3.199:- 2.799:- 1.499:- PÅ ALLA SOFFOR. XXXLutz Malmö/Bulltofta Sveriges största möbelsortiment! XXXLutz Malmö/Bulltofta Sveriges största möbelsortiment! 3.999:-** 3.199:- 3-SITS SOFFA 3.499:-** 2.799:- 2-SITS SOFFA 1.999:-** 1.499:- SOFFBORD 2-sits soffa med tygklädsel i antracitfärg, ben i svart

AUKTION 18 Januari. VISNING fredag den 16:e januari kl. 11-17. AVSLUTAS söndag den 18:e januari med avslut från kl. 11 på vår hemsida..

AUKTION 18 Januari. VISNING fredag den 16:e januari kl. 11-17. AVSLUTAS söndag den 18:e januari med avslut från kl. 11 på vår hemsida.. AUKTION 18 Januari VISNING fredag den 16:e januari kl. 11-17 Objekt 3964 till 4020 samt 4063 framåt visat på industrig. 7, Gävle (Brynäs) Objekt 4021 till 4062 visat på Drottninggatan 48, Gävle (Alderholmen)