Fasta eller rörliga kostnader? Inköp av tyger Material till kläder (sy tråd, lim etc) Lokalhyra Lön till anställda Företagsförsäkringar Arbetsgivaravgifter Marknadsföringskostnader Telefon Räntekostnad Antal 200 400 800 Totala intäkter (TI) 50 000 100 000 200 000 (FK) 180 000 180 000 180 000 (RK) 20 000 40 000 80 000 Totala kostnader (TK) 200 000 220 000 260 00 Totala kostnader/set 1000 550 325 180 000/(250-100=150)150= 1200 180 000+120 000/(250-100=150)150= 2000 Nollpunkt för en godistillverkare /(Pris/st-rörlig kostnad/st)= Nollpunktsvolym 10 000 konor/(12-4=8)= 1250 chokladpraliner +vinst /(Pris/st-rörlig kostnad/st)= Lönsametspunkt 10 000+20 000/(12-4=8)= 3 750 chokladpraliner Nollpunktsvolym för konsultföretag /(Pris/st-rörlig kostnad/st)= Nollpunktsvolym 2 800 000/(850-500=350)= 8 000 timmar 8000/5= 1 600 timmar per person och år +vinst /(Pris/st-rörlig kostnad/st)= Lönsametspunkt 2 800 000+400 000/(850-500=350)= 9 143 timmar i lönsamhetspunkt 9143/5= 1829 h/anställd 1
Lönsam frukostleverans som sidoverksamhet? 200*1,3142=263 kronor/timma 236kr/h*3 h=789 kronor/pass 789/(50-30=20)20= 40 frukostpaket 789+1 000= 1 798/20=90 frukostpaket Nollpunkt för utbildningsföretag = Alla kostnader utan förtäring = Förtäring = 35 000 kr/100= 350kr/person 52 500/150=350kr/person Försäljningspris/ person= 150 000/100= 1 500 kr/person 225 000/150=1 500 kr/person = 60 000 kronor (Lokal 5 000, IT-utrustning 5 000, Föreläsare 25 000, Resa och logi 15 000, Förtäring 35 000, Underhållning 5 000, Övriga kostnader 5 000= 60 000/(1500-350=1150)=52 deltagare Korvvagn på stan = korv med bröd (RK-Försäljningspris) 20 10=10 rk/st =100*2*3=600 kronor/vecka 600/10= 60 korv med bröd 600+5000/10= 560 korv med bröd Lönsamhet för Städbolaget Helt och Rent AB = Städmaterial 50 kr/timme timpris 300kr/h 300-50=250 kr = Personalkostnad 25 000*3*12= 900 000 kr, bilkostnader 10 000*12=120 000, värdeminskning 12 500 kronor= 1032 500 kronor 1032 500/250= 4130 h 4130/3= 1376 h/anställd Hemsida för barnkläder på internet /1-andel rörliga kostnader) = Nolpunktsomsättning 1 400 000/(1-60) 0,40= 3 500 000 kronor/år = Nollpunkten 3 500 000/300= 11 667 kr/ dag= Nollpunkten 2
10 000 000-3 500 000= 6 500 000 kronor Säkerhetsmarginal i % 6 500 000/10 000 000= 65% Nollpunktsberäkning för skoaffär = Varukostnaden1 600 000kr eller 46,7% = 770 000 konor 770 000/(1-0,467)0533= 1444 465 kronor 3 500 000-1 444 653 kronor= 2 055 535 2055 535/3 500 000=58,7% 770 000+800 000/(1-0,467)0,533= 2 945 591 kr 2 945 591/300= 9 819 kronor/dag Resultat för Lunchboxen AB Intäkter Kronor Procent Försäljning 6 850 000 100 % Kostnader Varukostnad 2 750 000 40 Personalkostnad 2 850 000 42 Värdeminskning 600 000 9 Räntekostnader 300 000 4 Övriga kostnader 685 000 10 Summa kostnader 7 185 000 105 Resultat - 335 000 5 = 2 750 000 kronor 2 750 000/6 850 000= 40% = 7 185 000-2 750 000= 4 435 000 kr 4 435 000/(1-0,4=0,6)0,6= 7 391 667 kronor måste företaget sälja bröd för att det ska gå ihop. 4 435 000+500 000/1-0.4=06)0,6= 8 225 000 kronor måste företaget sälja för att de ska göra en vinst. 3
Fasta och rörliga kostnader för privatperson? Mat Bensin Nöje (övriga) Hygien Kläder Frubrukningsvaror El Försäkringar Hyra TV-avgift Fackliga avgifter Sophämtning Ränta Vatten och avlopp Fasta och rörliga kostnader för taxibolag Drivmedel (R) Leasing av taxibil (F) Hyra lokal (F) Månadslön till administratör (F) Timlön till taxiförare (R) Övriga kostnader (R) Försäkringar (F) Värdeminskning (F) Skatter och avgifter (F) Marknadsföring (F) Nollpunktsomsättning för saxtillverkare 150 000 Rörlig kostnad/ st (13-8=5) 150 000/5 = 30 000 st 150 000+ 200 000/5= 70 000 st Lönsamhet för biltvätt Försäljningspris =200 kr Rörlig kostnad/st= 50 200-50=150 Lön till anställda 800 000 Lokalkostnad 100 000 Värdeminskning 75 000 Övriga kostnader 18 000 Summa kostnader 993 000 993 000/150= 6 620 tvättar Breakeven för Foodtruck AB Intäkter Försäljning 100 kr/portion Nollpunkt 20 000/(100-40=60)60= 333 portioner Kostnader Lönsamhetspunkt 20 000+400 000/(100-40=60)6= 7 000 Matkostnad 40 kr/portion 4
Parkeringstillstånd 8 000 Hyra matvagn och bil 10 000 Resekostnader 2 000 Summa fasta kostnader 20 000 Önskad vinst 400 000 Festfixarnas nollpunkt för festarrangemang Intäkter 250 kr/person 250-85=165 38 000/165= 230 biljetter 85 kr/person Lokalkostnad 10 000 Trubadurbandet 15 000 Personal 8 000 Hyra av möbler 5 000 Summa fasta kostnader 38 000 Hållbar och lönsam mjölkproduktion? Försäljningspris/styck 8 kr/liter 490 000/(8-3= 5)5=98 000 liter mjölk Rörlig kostnad/styck 3 kr/liter Personalkostnaden 400 000 Lokalhyran 25 000 Värdeminskning 30 000 Övriga kostnader 35 000 Summa fasta kostnader 490 000 5