Ett metodmaterial om unga, sex och internet. Författare: Johnny Lindqvist, Josefin Grände Film: Åsa Ekman Film/UR

Relevanta dokument
Ses offline? Om sex, gränssä1ning och ungas utsa1het på nätet. Josefin Grände

Tryggare skolor för unga hbtq-personer. Tryggare mötesplatser för

Tar fram och förmedlar kunskap om ungas levnadsvillkor för att unga ska få tillgång till inflytande och välfärd

LÄRARMATERIAL LEKTION 2: VILL DU?

LÄRARMATERIAL LEKTION 1: FÖDELSEDAGEN

LÄRARMATERIAL LEKTION 1: FÖDELSEDAGEN

Mål: Instruktion: Att tänka på:

Var får man fotografera?

Syfte: Att kartlägga vilka material som kunde vara användbara i det jämställdhetsfrämjande arbetet i skolan och när det kunde användas.

Förebyggande arbete mot sexuellt våld

ARBETSBLAD LILLA AKTUELLT TECKENSPRÅK DEN 27 OKTOBER 2017

Surfa Lugnt, Ett filter i huvudet för unga

LÄRARMATERIAL LEKTION 1: VILL DU?

Om nätmobbning 2 av 2. Lektionen handlar om kränkningar och trakasserier på nätet. Om nätmobbning 2 av 2. Lektionsförfattare: Filippa Mannerheim

Digitala mötesplatser! En fördjupning Innehåll för 1-2 lektioner/mentorstider. Åk 3-4 vissa anpassade delar Åk 5-9

Patent och registreringsverket Statens medieråd. Attityder bland ungdomar till upphovsrättsskyddat material online November 2017

3. I Simons lägenhet Isabella tackar Simon för hjälpen, sedan pratar de om vem som kan ha gjort den fejkade sidan. Isabella tror hon vet vem det är.

Jenny Hostetter sfi-lärare, läromedelsförfattare projektledare nyanländas lärande Pedagogiskt centrum GR Utbildning

Ett filter i huvet! är bättre än ett i datorn!! Hur pratar jag med unga om sexuell utsatthet på Internet?!

Lyssna, stötta och slå larm!

Likabehandlingsplan. Stöd för Likabehandlingsarbetet. Mål för främjande och förebyggande arbete, utifrån kartläggning.

KAPITEL 2 Sammanfattning

Våld är varje handling riktad mot en annan person som skadar, smärtar, skrämmer eller kränker och som får denna person att göra något mot sin vilja

Lägg upp på Snap LÄRARMATERIAL OKEJ?

Plan mot diskriminering och kränkande behandling Östra Stenhagenskolan

En liten bok om #NÄTKÄRLEK

Om du blir mobbad, orättvist eller elakt behandlad i skolan...

AVmedia dagen Ses offline. Milla Skoglund Stina Nilsson

Sexuella trakasserier makt, våld och normalisering

Liljeforsskolans hälsofrämjande och förebyggande arbete

Känsliga uppgifter och integritet

statensmedierad.se/nohate

I SKOLAN. Näthat ett växande problem. lansforsakringar.se/vitaransvar

#NÄTSMART FÖR VUXNA. Ett material framtaget av Telia Company, baserat på Rädda Barnens skrift #Nätsmart

Tar fram och förmedlar kunskap om ungas levnadsvillkor för att unga ska få tillgång till inflytande och välfärd

Sörgårdsskolan Vision-så här vill vi ha det. Bakgrund Utgångspunkt för denna plan. Vad är diskriminering

Policy. mot kränkande särbehandling, diskriminering och sexuella trakasserier

VÅGA PRATA SEX MED BARNEN OTTARS FÖRÄLDRASKOLA - OTTARS FÖRÄLDRASKOLA

Det handlar om kärlek

Likabehandlingsplan för Mönsteråsgymnasiet

LIKABEHANDLINGSPLAN. Med nätglasögon

Vilka regler finns på internet?

LÄRARMATERIAL LEKTION 1: SEXUALBROTT & LAGEN

Får man säga vad man vill på nätet?

Kränkning eller trakasserier AFS eller dl VILKET ANSVAR HAR LU:S CHEFER OCH MEDARBETARE?

Metodmaterial om våld och sexualiserat våld

Syd_Loddenas_elever_3-6

Vilka regler finns på internet?

Var får man fotografera? Lektionen handlar om regler och lagar som avgör var, när och hur vi får fotografera och sprida bilder.

Våld är varje handling riktad mot en annan person som skadar, smärtar, skrämmer eller kränker och som får denna person att göra något mot sin vilja

Ett filter i huvet. är bättre än ett i datorn! Hur pratar jag med unga om sexuell utsatthet på internet?

Elevernas egen tolkning av Åk 6 9

06 KOPPLING TILL LÄROPLANEN Koppling till läroplanen

Lärarhandledning och diskussionsunderlag för elever

Kommunpolitiskt program för RFSU Stockholm

Safer Internet Day 2015 #nätrespekt: Talmanus till förslag lektion o samtalsguide unga o vuxna

Jämställdhetsutskottet

Materialets syfte 00 INTRODUKTION

Katarina Södra skolas plan kränkande behandling och diskriminering

Delrapport. Attityder till och erfarenheter av kränkningar på nätet. Svenska Stöldskyddsföreningen

twitter.com/johnnylindqvist

Om attityder till våldtäkt. Skyll dig själv - Du var full! Svar på remiss av motion av Karin Rågsjö (v)

Likabehandlingsplanen redogör för:

Sexuella trakasserier

Barn och ungas utsatthet för våld

40 minuter om ungas nätvardag Ett föreläsningsmaterial från Surfa Lugnt

ATT UTBILDA MED Rätt åt dig! EN PRAKTISK & PEDAGOGISK HANDLEDNING

Likabehandlingsplan och Plan mot kränkande behandling

Ungdomar och sociala medier!

Bra att veta om sexuella övergrepp

Skolår 7 och 9 levnadsvanor och skola

Kan vi inte bara mysa?

Delrapport. Attityder till brott och straff på nätet. Svenska Stöldskyddsföreningen

Får du fotografera här? Lektionen handlar om lagar och regler kring fotografering; om var man får och inte får fotografera. Får du fotografera här?

SKOLANS UPPDRAG. Likabehandlingsplanen redogör för:

Förslag studiecirkelupplägg för Frisk och fri

Rätten att få vara privat på nätet

Sex ska vara frivilligt

Fysisk och psykosocial miljö

Eva och Claes en berättelse om våld och brott i nära relationer

Sexuella övergrepp inom skolans väggar hur bör vi hantera detta? Åsa Lundström Mattsson Stiftelsen Allmänna Barnhuset

LärarHandledning lektion 2

Slutuppgift Kommunikation 1 BF1 våren 2013

Slutrapport för Projektet Stödja barn och unga på nätet.

MÅNGFALD OCH JÄMSTÄLLDHET. Normkritik i praktiken. Marit Nygård Utbildning & metodutveckling Mångkulturellt centrum

Diskriminering, trakasserier och annan kränkande behandling. Sverige

Delrapport. Attityder till brott och brottsbekämpning. Svenska Stöldskyddsföreningen

Våga prata om sexuella övergrepp

Likabehandlingsplan på lätt svenska. Kompetenscenter, Köpings kommun

Likabehandlingsplan och Plan mot kränkande behandling

FN:s konvention om barnets rättigheter

Ta ansvar för tryggheten på nätet. Lektionen handlar om kränkningar och om att ta ansvar för sin egen och andras trygghet på nätet.

Hur ser ungas nätvardag ut?

Framställning av berättande och informativa bilder, till exempel serier och illustrationer till text. (BL åk 4 6)

Lgr 11 Centralt innehåll och förmågor som tränas:

Likabehandlingsplan och Plan mot kränkande behandling

Ta ansvar för tryggheten på nätet

Policy: mot sexuella trakasserier

Plan mot diskriminering och kränkande behandling

Osynliga fördelar. Mål: Att bli medveten om de privilegier vissa grupper får i samhället.

Transkript:

Ett metodmaterial om unga, sex och internet. Författare: Johnny Lindqvist, Josefin Grände Film: Åsa Ekman Film/UR

Många unga har säkerhetsstrategier och kunskap om risker samtidigt tar de risker För många ger internet utökade möjligheter till sexuellt självbestämmande samtidigt råkar många ut för ovälkomna eller obehagliga upplevelser. Många unga tar risker samtidigt är man hård mot andra som tagit risker och har råkat illa ut.

Hälften har fått någon form av säkert internet -information Hälften av dessa tycker att det har varit bra.

Målgruppen är elever i grundskolans sista årskurser samt gymnasiet. Råd om var man kan vända sig om det kommer upp saker i klassen när man genomför övningarna. Materialet är tillgängligt via internet UR, SVT Play, Ramp mm

De är experterna- på vissa saker. Möjliggöra samtalen, nu och framåt Empatiförstärkande- bystander -perspektiv Lyfta verkligheten så komplex som den är Vad är lagligt/olagligt? Möjliggöra stöd och hjälp Arbeta inkluderande

Upplägg Förebyggande fokus Lektionsupplägg, 3 lektioner. Kompisperspektiv Attityder och fakta Filmer kopplade till alla lektionerna.

Att tänka på Tänk igenom egna värderingar så att ni inte är med och återskapar myter och fördomar Tänk på att det med största sannolikhet sitter elever i klassen som varit utsatta för övergrepp. Låt därför inte diskussioner gå över styr. Var jättetydlig med att den som utsätts för övergrepp aldrig har något medansvar. Förmedla att det är vanligt med sexuella övergrepp och att det är något alla har rätt att få hjälp med. Kolla upp fakta noga så att du inte förmedlar fel kunskap Våga säga att du inte vet när du inte kan svaret på en fråga. Tänk på att inte alla i klassen är heterosexuella Var noga med reglerna i värderingsövningarna, värderingsövningar kan vara bra men de kan också vara riskabla, attitydförstärkande. Ge tips på vart man kan vända sig

Lektion 1 Se Mig - om hur man presenterar sig på nätet.

Lektion 1 : Hur presenterar jag mig på nätet? Vilken bild ger jag av mig själv på nätet? Vilken respons får jag/vill jag ha? Hur lätt är det att dra förhastade slutsatser utifrån andras presentationer? Hur ser jag på regler och gränser på nätet? Vad ger status på Internet?

Lektion 2 Det är svårt att säga att jag inte vill - om gränssättning.

Mina gränser på internet När blir det svårt att säga ja/nej? Hur kan jag kommunicera ja/nej? Hur kan man känna av egna och andras gränser? Hur kan det kännas när man får sina gränser kränkta? Vad kan jag göra om någon har gått över mina gränser? Vad är lagligt/olagligt?

Övning: Vad är olagligt? Omar är 16 år. En kille i klassen tar kort på Omars snopp i duschen efter gympan. Han skickar bilden vidare till andra i klassen. Har killen som tog och spred vidare fotot vidare till andra i klassen gjort något olagligt? Vad kan Omar göra för att stoppa spridningen av bilderna?

Övning: Vad är olagligt? Jamila får en massa kommentarer från skolkompisar via nätet och mobilen som att hon är ful, att hon är en jävla hora, att hon ska passa sig, annars... Gör de som trakasserar Jamila något olagligt? Vad kan Jamila göra för att få ett slut på trakasserierna? Vad borde skolan göra?

Övning: Vad är olagligt? Teo får erbjudanden från en äldre kille han har träffat via en spelsida om att han ska få pengar mot att han visar upp sig naken i webcam. - Gör killen som kommer med erbjudandet något olagligt? - Gör Teo något olagligt om han går med på förslaget? - Vad kan Teo göra för att slippa förslagen?

Lektion 3 Det är ju inte som att jag har prostituerat mig - om sex mot ersättning.

Bekräftelse & Sex mot ersättning Finns det strategier och typer av bekräftelse som är bra/mindre bra? Vem bestämmer det? Om man har varit med om något som man har mått dåligt av, vad kan man göra? Vad är sex mot ersättning? Vem har sex mot ersättning och varför? Hur ser lagstiftningen ut och varför? Hur kan man agera?