Litteraturdidaktik ur ett kognitionsvetenskapligt perspektiv Björn Westerström

Relevanta dokument
Reflektionsblad Boksamtal

Syfte Att öka elevernas förståelse för delar av rymden, rymdteknik samt ta del av rymdutställningen på ett elevaktivt sätt.

Övergripande planering

Terminsplanering i Svenska årskurs 7, Ärentunaskolan

Min bok om Rymden. Börja läsa

Välkomna till andra träffen Medveten litteraturläsning i förskolan

Bedömning för lärande

En överraskning i stallet

Vad får språkstörning för konsekvenser för utveckling och lärande? Ida Eriksson, leg. psykolog och Mia Walther, specialpedagog

Min bok om Rymden. Börja läsa

Tema SV/SVA - På äventyr med läsning

Astronomi. Hästhuvudnebulosan. Neil Armstrong rymdresenär.

Bedömning för lärande

Pep för arbetsområdet: No - Rymden

LÄSGLÄDJE ÅR 3. Vi vet inte vad vi tänker förrän vi hör vad vi säger Aidan Chambers. Gustavslundskolan, Växjö

PSYKOLOGISKA INSTITUTIONEN

Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll. (SV åk 1 3)

Lärarhandledning Textil Evolution

Vad biblioteket kan erbjuda Hvitfeldtskas bibliotek läsåret 17/18

Jorden År F-3 Närmiljö År 4-6 Vårt ekosystem År 7-9 Jordens ekosystem

Modersmål, litteratur och livskunskap. Katarina Rejman

Kursplan ENGELSKA. Ämnets syfte. Mål. Innehåll. Insikt med utsikt

Den betydelsefulla högläsningen. 1 april 2019

Min bok om Rymden. Börja läs

Min bok om Rymden. Börja läsa

Språk- och kunskapsutvecklande arbetssätt

Läsnyckel. I fiendens skugga. Författare: Sue Purkiss Översättning: Sara Hemmel. Innan du läser

Jag högläser varför då?

Särskolan, FÖRMÅGORNA och verkligheten - Konsten att få det att hänga ihop

Lärandet är som bäst när det utgår från uttalade behov i verksamheten och medarbetarens förutsättningar.

3.6 Moderna språk. Centralt innehåll

Kroppsuppfattning. Bilder Fria associationer. Överblick helhet

Bedömning för lärande

svenska Syfte Kurskod: GRNSVE2 Verksamhetspoäng: KuRSplanER FöR KoMMunal VuxEnutBildninG på GRundläGGandE nivå 75

MSPR 3.6 MODERNA SPRÅK. Syfte

Bli klok på himlen och stjärnorna

SVENSKA. Lokal kursplan för ämnet Svenska. Kungsmarksskolan Strävansmål år 9

Välkomna! Sara Persson, Flerspråkighet i fokus, 2016

Textsamtal utifrån skönlitteratur

Min bok om Rymden. Börja läsa

ESN lokala kursplan Lgr11 Ämne: Fysik

Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll. (SV åk 1 3)

Joh 3:3 Jesus svarade: "Jag säger dig sanningen: Den som inte blir född på nytt kan inte se Guds rike." Joh 3:4 Nikodemus sade: "Hur kan en människa

Kursplanearbete, hösten Göteborg 22 april 2010

Elins bok om Rymden. Börja läsa

Lässtrategier för läsförståelse

Boksamtal i gymnasiet

Rymdpromenad med fakta och grubbel. Vilken raket kommer först till Jupiter? Räkna ihop. Högst summa vinner!

Min bok om Rymden. Börja läsa

SPRÅKDAG 18 april 2012 Ruc, GÖTEBORGS UNIVERSITET

Handlingsplan fokusbiblioteket Vist skola läsåret 16/17

Fysik. Mål som eleverna skall ha uppnått i slutet av det fjärde skolåret

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan

Att använda svenska 2

1C - Från politisk vision till konkret skolsatsning

Innehåll. Effektiv undervisning genom professionellt lärande 4/5/2019

Momentplanering: Vetenskapliga begrepp i samhällsdebatten och samhällsvetenskaplig metod

Studieteknik. Britt Klintenberg Dagens föreläsning hittar du på Språkhandledningens hemsida

Besök oss - Visningar

översikt som visar centralt innehåll i GY 11 i relation till innehåll Ämnets syfte 1 SVENSKA RUM 3

Att använda svenska 3

Henke och bokstäverna som hoppar

Konstpedagogiska Program Hogstadiet & Gymnasiet

Lokal pedagogisk plan

Djurdoktorn: Linus och Sunna

Maria Österlund. Ut i rymden. Mattecirkeln Tid 2

GÖTEBORGS UNIVERSITETSBIBLIOTEK

Kursplan - Grundläggande svenska

KURSKATALOG HÖSTTERMINEN resurscentrum staffanstorps kommun

Uppföljning av projektet Från checklista till kreativa diskussioner: Läslyft för elever med svenska som andraspråk

Studiehandledning för vuxenutbildning

Kommunikation. Sammanhang. Utmaning. Östra Göinge kommun

MODERSMÅL. Ämnets syfte. Undervisningen i ämnet modersmål ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande: Kurser i ämnet

Svenska mål och kriterier

Grupp 3 Vad är ett ämesdidaktiskt examensarbete?

Pargas biblioteksstig samarbetsavtal mellan skola och bibliotek

Undervisningen i ämnet modersmål ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

TALLKROGENS SKOLA. Tallkrogens skolas ledord och pedagogiska plattform

Bilaga till ansökan om bidrag för utvecklingsinsatser i matematik

Läshandledning Ett halvt ark papper

Språkstörning ur ett interaktivt perspektiv konsekvenser för lärande och utveckling ICF. Mötet? Kropp Aktivitet & Delaktighet Miljö

Kafka. Lärarhandledning. Katarina Bodin & Hanna Nyvaller - 9 mars 2016 LÄRARHANDLEDNING - KAFKA 1

Flippad högskoleutbildning? Blended learning i campusförlagda professionsutbildningar

Prövning i Moderna språk 1

Pedagogens reflektioner

Vad finns i rymden? Dingle förskola Brandbilen

John Steinbeck. VECKA tisdag torsdag PÅSKLOV

Av Lukas.Ullström klass 5 svettpärlan.

För prövning i Grundläggande Svenska gäller följande vid första tillfället:

Min bok om Rymden. Börja läsa

Innehållsförteckning. Innehållsförteckning 1 Rymden 3. Solen 3 Månen 3 Jorden 4 Stjärnor 4 Galaxer 4 Nebulosor 5. Upptäck universum med Cosmonova 3

30-40 år år år. > 60 år år år. > 15 år

John Steinbeck. VECKA tisdag fredag långfredag 15 PÅSKLOV LÄXA FÖRSTA MAJ

Studieteknik för akademiska studier. Studieverkstaden vid Lunds universitet

Övergripande planering

Min bok om Rymden. Börja läsa

Undervisningen i ämnet engelska ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

Hur stödjer vi lärares lärande och professionalitet i ämnet svenska

Kursplan i svenska. Mål att sträva mot för år F-5

Transkript:

Litteraturdidaktik ur ett kognitionsvetenskapligt perspektiv Björn Westerström

UPPLÄGG Läsningens mål och syfte Förförståelse - Läsning och kognition - Praktisk tillämpning Implementering i undervisningen Motivation - Läsning och motivation - Val av litteratur

Berättelsen före 1933 Berättelsen 1933-45 Berättelsen 2018

Ondskan och människan Den första människan Den ensamma människan Skaparen och skapelsen

TÄNKANDE ÄR EN ONATURLIG AKTIVITET FÖR HJÄRNAN Daniel Willingham

ONATURLIG AKTIVITET!

MÄNNISKANS KOGNITIVA ARKITEKTUR Jean Piagets idéer utvecklade av John Sweller och Jeroen van Merrienboer

Långtidsminne Kunskap Korttidsminne

LÅNGTIDSMINNE Rymden planeter Jupiter Merkurius Bondgård Häst Åsna stall Stjärnor solen ko ladugård

TID Korttidsminne UTRYMME

Ström av ny information: - Karaktärer - Miljöer - Händelser

Cognitive Load Theory (CLT) Om arbetsminnets begränsningar och hur vi kan hantera dem

Överflödig belastning Inre belastning Inlärningsvillkor Undervisningskontex t Förkunskaper KOGNITIV BELASTNING

FÖRKUNSKAP

LÄROPROCESSEN NY INFORMATION KORTTIDSMINNE LÅNGTIDSMINNE

LÄROPROCESSEN Subsumption NY INFORMATI ON KORTTIDSMINNE LÅNGTIDSMINNE

DAVID AUSUBEL MEANINGFUL LEARNING THEORY

DAVID AUSUBEL Den enskilt mest betydelsefulla faktorn som påverkar lärande är vad den lärande redan vet. Ta reda på det och undervisa med utgångspunkt från det.

LÅNGTIDSMINNE Jupiter Rymden solsystem Stjärnor planeter solen Merkurius Meteor NY INFORMATION

ADVANCE ORGANIZERS NY INFORMATION GAMMAL INFORMATION

Advance organizers Översikt Narrativ Begrepp Bild

Läsningen ska fylla luckor i en större struktur känd av eleverna.

De luckor som ska fyllas ska vara relaterade till handling och idéer, men i så liten grad som möjligt till berättelsens kontext.

BEGREPPSKARTA LÄSNING KOGNITION MOTIVATION BELASTNING MENINGSFULLHET ASSOCIATION

SKAPANDE FÖRKUNSKAP LÄSNING SKAPANDE

PRAKTISK GENOMFÖRANDE

ÖVERSIKT

BEGREPP AFRIKA - EUROCENTRISM FRISTATEN KONGO - IMPERIALISM MÖRKRETS HJÄRTA - RASISM NIGERIA EGEN LÄSNING

BEGREPPSKARTOR Konkreta begrepp Abstrakta begrepp

BERÄTTELSEN Berättelsen om Afrika Slaveri Imperialismen Leopold och Kongo Nigeria Mörkrets hjärta Achebe och Adichie

BILDEN

ARBETSGÅNG 1. Intro: Afrika 2. Eurocentrism 3. Kongo och Conrad Muntlig 4. Högläsning Mörkrets hjärta 5. Skrivuppgift 6. Adichie The danger Skriftlig 7. Högläsning Achebes essä 8. Uppgift: Achebe/Conrad 9. Nigeria Läsning 10. Egen läsning 11. Boksamtal 1 12. Boksamtal 1

1. Samhälle och litteraturen 2. Ovidius 3. Markis de Sade 4. Skrivuppgift: Markisen i biblioteket 5. Baudelaire och Flaubert 6. Uppgift: rättegången Muntlig 7. Lady Chatterleys älskare 8. Lolita 9. Skrivuppgift: Lolita på muséet 10. Den nakna lunchen 11. Berättelsen om O 12. Skrivuppgift: Intertextualitet Läsning 13. Den nakna lunchen 14. Ellis och akademien 15. Skrivuppgift: essä Skriftlig

Högläsning Formulera frågor (1+1) Besvara frågor (1+1)

BOKSAMTALET SAMTAL 1 SAMMA BOK SAMTAL 2 OLIKA BÖCKER

MOTIVATION

SMÅ KUNSKAPSLUCKOR KUNSKAP KUNSKAP LUCKA KUNSKAP KUNSKAP LUCKA

MATTEUSEFFEKTEN Kan lite Olust Lässvårighet Olust Undviker lärande Undviker läsande

KÄNSLOR

ASSOCIATION

VÄLJA SKÖNLITTERATUR MÖJLIGHET ATT SKAPA RELEVANS OCH MOTIVATION

MARKIS DE SADE?

LOLITA?

Konceptet av att varva citat från Lolita med målningar av Balthus är definitivt intressant, men det tar steget till att verkligen sexualisera barns kroppar, något som vi måste akta oss för. Vi ser detta i målningen Theresè dreaming, hur flickan som uppenbarligen inte är särskilt gammal ses som ett sexuellt objekt. Detta ligger underförstått i poseringen, och tolkas helt enkelt som en pedofilisk syn på barn. Trots att jag vet att du endast ser det konstnärliga i detta, tolkas det inte på detta sätt av våra besökare när man ser ett barn posera med ett citat som är skrivet utifrån en pedofils perspektiv. Exempelvis Lolita, ljuset i mitt liv, elden i mina länder visar hur den vuxna mannen ser den 12-åriga flickan på ett sexuellt sätt.

När The Met vägrade att plocka ned Balthus tavla Thérèse dreaming möttes de av ofantliga mängder kritik, men också hyllningar. The Met som vägrade att ta bort målningen, stödjer inte barnets objektivering genom att visa detta arbete utan de försvarar snarare konstens rätt att chockera och oroa, och betraktarens rätt att bli chockerade för att kunna bidra till debatten. Konstnären väljer inte åt betraktaren hur de bör se på konstverket utan det bestämmer betraktaren själv och det är detta jag anser att vi bör sträva efter att visa med utställningen.

SAMHÄLLET OCH LITTERATUREN

SAMHÄLLET OCH LITTERATUREN

INTERTEXTUALITET MÄNNISKANS RELATION TILL DET NATURLIGA

INTERTEXTUALITET DEN NARCISSISTISKA MÄNNISKAN

UPPGIFTEN

Reinhardt Koselleck Genom att skapa ett större och kollektivt erfarenhetsrum i undervisningen vidgar vi även elevernas förväntningshorisont. Erfarenhetsrum Förväntningshorisont

bjorn.westerstrom@malmo.se