KÄLLKRITIK MED BAMSE

Relevanta dokument
Målet med uppgifterna är att eleverna ska få kännedom om att information, oavsett kanal, inte alltid sann.

Målet med uppgifterna är att eleverna ska få kännedom om att information, oavsett kanal, inte alltid är sann.

BAMSE OCH DEMOKRATI. - en lärarhandledning för årskurs 1-3. av Jenny Esbjörnsdotter- Karlsson och Linda Sikström.

Lille Skutt arbetar som brevbärare. Han är snart klar med dagens postrunda. Bara några få brev kvar. De sista ska till Mörka skogen.

README. En konferens om läsandet, Malmö 13 april Läsandets många sidor

Lässtrategier för att förstå och tolka texter från olika medier samt för att urskilja texters budskap,

En introduktion till källkritik åk 1-3

Kalle Ankas och Camilla Läckbergs Deckarskola

Värdera din digitala integritet

En introduktion till källkritik åk 1-3

Att använda svenska 1

Känsliga uppgifter och integritet

Varför behöver man vara källkritisk?

Granska fejkade sidor på nätet

VALÅR I KLASSRUMMET. Det är viktigt att unga förstår vilka beslut som fattas i Strasbourg och i Bryssel och hur det påverkar deras vardag.

HÖJ DINA SO- BETYG! Allmänna tips

Vad sprids på nätet? Sida 1 av 5. En digital lektion från

Mynta och den mystiska cykeltjuven

kalle ankas stora lästävling!

Lärarhandledning till tre teman om entreprenörskap för årskurs 7-9

Källkritisk tänkande i den digitala världen. Ulf Jämterud

Att argumentera i olika samtalssituationer och beslutsprocesser. (SV åk 4 6)

Vi är alla källor. Lektionen handlar om hur vi fungerar som källor och är bärare av information i sociala medier.

Värdera källor - Är fågeln farlig?

Undersök Google. Sida 1 av 9. En digital lektion från

Nyheter sprids i raketfart Till läraren

Syfte: träna elevernas källkritiska förmåga samt öka deras kunskaper om källkritiska principer

I en digital värld blir källkritik allt viktigare. Trots det råder stora brister i skolan hos såväl. lärare.

Sant eller falskt en introduktion till källkritik

DIK berättar hur ett skolbibliotek når sin fulla potential.

Vi är alla källor. En digital lektion från Sida 1 av 6

Får jag använda bilden? Lektionen handlar om upphovsrätt för bilder. Får jag använda bilden? Lektionsförfattare: Greger Ravik.

IKT PLAN - FÖRSKOLA. (Höganäs plan med riktlinjer för digital kompetens)

En introduktion till källtillit

Vad är en källa? Lektionen handlar om betydelsen av att ha ett källkritiskt förhållningssätt. Vad är en källa?

Lärarhandledning. Tidningsskaparna. åk 3 5

Eget arbete 15 Poäng. Rubrik Underrubrik

Hur man skriver vetenskapliga texter, gör referat, källhänvisningar och källkritik m.m.

En introduktion till källtillit. Lektionen är en introduktion till källtillit; vilka källor litar vi på och varför? En introduktion till källtillit

Prästängsskolan. Handlingsplan för skolbiblioteket läsåret 2018/19. Sofie Olsson Skolbibliotekarie. Prästängsskolan.

Låt eleverna reflektera enskilt eller i grupp kring följande frågor. Samla sedan eleverna och diskutera frågorna.

Värdera källor Är fågeln farlig?

Språkliga strategier för att minnas och lära, till exempel tankekartor och stödord. (SV åk 4 6)

Lgr 11 - Centralt innehåll och förmågor som tränas:

Ett samarbete mot utanförskap och mobbning

Vänd dig inte om Lärarmaterial

PEDAGOGISKT MATERIAL TILL FÖRESTÄLLNINGEN HEMLIGT

Att använda svenska 3

tidningsveckan 2011 Samlade kopieringsunderlag

LJUGA SIG TILL SANNING

Åk 6 skoltidning. Ett sätt att påverka, beskriva verkligheten och stilla sin nyfikenhet

Ruta 3 Text som källa - Skrivna källor Skrivna källor är alla möjliga sorters texter som är nedskrivna på något sätt.

Terminsplanering i Svenska årskurs 7, Ärentunaskolan

Söktips Att hitta det man letar efter

Se mig Lärarmaterial. Vad handlar boken om? Mål och förmågor från Lgr 11. Eleverna tränar på följande förmågor. Författare: Bente Bratlund

Har den sakliga debatten någon framtid?

Dinosaurier och livet på jorden

Övning: 4- Hörn Tidsåtgång: ca min.

Upptäck Religion. PROVLEKTION: Alla vänners dag

Lärarhandledning för ett arbete med integritet på nätet

Granska konspirationer. Lektionen handlar om att använda en källkritisk metod för att granska en konspirationsteori. Granska konspirationer

Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll. (SV åk 1 3)

Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll. (SV åk 1 3)

INFOKOLL. Formulera frågor Söka information. Granska informationen Bearbeta informationen. Presentera ny kunskap

Mynta och de mystiska inbrotten

Mynta och de mystiska stölderna

Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll. (SV åk 1 3)

Källkritisk metod stora lathunden

Vilka regler finns på internet?

Det faller dig inte att tycka hela ängen är mindre vacker därför att små svaga blommor växer sida vid sida om större och grannare.

Programmering är för alla - en värderingsövning

Taggad på Insta. Lärarmaterial. Vad handlar boken om? Lgr 11 Centralt innehåll som tränas. Eleverna tränar följande förmågor

Vilka regler finns på internet?

Den döda flickans docka

Var inte en bildtjuv. Till läraren 1. Brukar du använda bilder? 2. Lyssna på Farzad LÄRARINSTRUKTIONER Lektionens syfte

Programmering är för alla en värderingsövning

Granska bilder. En digital lektion från Sida 1 av 8

Varför behöver vi förstå programmering? Se video

Granska skolans webbplats

Barns och ungas liv på nätet! Lärarhandledning till <3mig.nu med övningar och tips för klassrummet

Lärarhandledning. Illustration: Siri Ahmed Backström

Källkritik i förskolan

Förankring i läroplanen. Innehåll. I arbetsområdet kommer eleven att ges förutsättningar att utveckla förmågan att:

Lärarhandledning. Illustration: Siri Ahmed Backström

Tänket bakom filmen. Lärarhandledning: Buddhism, Andliga ledare

DEMOKRATI 3 DEMOKRATINS VILLKOR

det är mattelektion i skolan, men hur går det för Burre egentligen? Gäääsp! Fröken! Får jag gå på toa?

Lärarmaterial sidan 1

Östra skolområdets skolbiblioteksplan

Häxprovet Lärarmaterial

Arbetsområde: Revolution åk 8 (svenska och historia)

Att använda svenska 2

Sol och vår ORDLISTA LÄSFÖRSTÅELSE ÅSA ÖHNELL ARBETSMATERIAL FÖR ELEVEN

Boken om SO 1 3. PROVLEKTION: Hur får jag vuxna att lyssna på mina åsikter? Barnkonventionen artikel 12.

IKT PLAN - FÖRSKOLA. (Plan med riktlinjer för digital kompetens, Höganäs kommun) Reviderad

Att använda svenska 4

Lärarhandledning. och dundermysteriet ARBETETS MUSEUM 21 NOVEMBER 28 AUGUSTI I samarbete med Hyresbostäder, kolmårdens djurpark och swedbank

RAOUL 2015 SKOLMATERIAL

Centralt innehåll i Svenska årskurs 4-6. Läsa och skriva. Berättande texter och sakprosatexter. Språkbruk. Informationssökning och källkritik

Känsliga uppgifter och integritet

Transkript:

KÄLLKRITIK MED BAMSE Lektionsplanering av Jenny Esbjörnsdotter-Karlsson och Linda Sikström.

Lektionsupplägg för åk 1-6: Källkritik med Bamse Vi nås varje dag av stora mängder information. Redan i tidig ålder är det därför viktigt att man lär sig värdera och kritiskt granska källor. I detta lektionsupplägg ger vi förslag på hur elever med stöd av serier kan arbeta med begreppet källkritik och hur det går att kritiskt granska en källa samt våga ifrågasätta en källas trovärdighet. Målet med uppgifterna är att eleverna ska få kännedom om att information, oavsett kanal, inte alltid sann. Lektionsupplägget innehåller olika övningar för årskurs 1-6 som du kan använda beroende på elevernas erfarenhet av sociala medier. Vill du arbeta mer med källkritik så rekommenderar vi Metros Lilla Viralgranskaren och Kolla källan på skolverket.se. Till dessa uppgifter behövs: Bamsetidningen med tema källkritik. Bilaga 1: Ark med tomma serierutor. Bilaga 2: Frågor som diskussionsstöd.

diskussionsuppgift: vad är ett rykte? I serien Bamse och den mörka skogen hör Lille Skutt ett konstigt ljud och tror då att det finns ett odjur i skogen. Snabbt sprids ett rykte! Låt eleverna diskutera i par vad ett rykte är och hur ett rykte kan uppstå. Diskutera därefter frågorna i storgrupp. Eleverna kan också fundera kring hur de kan ta reda på att något är sant och varför det kan vara bra att jämföra flera olika källor. högläsning Läs serien Vem är tjuven? högt tillsammans. Låt eleverna fundera själva innan gruppen tillsammans sammanfattar och diskuterar vad som har hänt i serien. På näst sista sidan i tidningen hittar ni diskussionsfrågor skapa en egen serie: vad är sant? Låt eleverna skapa en egen serie med titeln Vad är sant?. Använd gärna arket med tomma serierutor (bilaga 1). Knyt an uppgiften till frågorna: Vad ett rykte är och hur kan ett rykte uppstå? I serien kan eleverna också arbeta med hur man vet att det går att lita på en källa och hur det går att ta reda på om något är sant. På serieriundervisningen.se/serieskapande hittar du kompletterande undervisningsmaterial för att skapa serier i skolan. elevarbete: källor på internet I Bamses skola om internet och källkritik på baksidan av tidningen läser Lille Skutt på internet att Bamse inte längre blir stark av dunder-honung. Låt eleverna turas om att läsa för varandra i par. Vilka sidor på internet använder eleverna? Låt eleverna ge exempel på sidor som de använder sig av på internet och titta tillsammans på dessa sidor. Eleverna kan använda bilaga 2 som diskussionsstöd för att kunna träna sig i att bli källkritiska medan ni granskar sidorna som eleverna använder sig av.

elevarbete och diskussionsuppgift: att vara källkritisk Diskutera med eleverna vad det innebär att ha ett kritiskt förhållningssätt. Att vara källkritisk innebär att man inte tror på allt som man hör eller läser utan att man först försöker avgöra om något är sant. Prata om vilka Bamsefigurer som förekommer i berättelserna och på faktasidorna. Bamse, Lille Skutt, Nina Kanin och Skalman är de mest kända figurerna här. Låt eleverna välja vem av dessa de vill arbeta med. Eleverna kan arbeta enskilt eller i par. Uppgiften är att eleverna ska beskriva den figur de valt i form av en punktlista eller i en kort text. Eleverna ska dock smyga in två faktafel. Rubriken ska vara figurens namn. När eleverna är färdiga ska de sätta sina beskrivningar på väggarna runt om i klassrummet. Dela ut post-it-lappar till eleverna. Låt eleverna i par gå runt i klassrummet och läsa. Vid varje text/punktlista sätter paren upp en post-it-lapp där de har skrivit vad de tror är faktafel. Vi tror att det blir många skratt och bra diskussioner kring källkritik när eleverna sedan berättar vad som är sant, vad som är faktafel och berättar om de förslag på faktafel som kamraterna har skrivit på postit-lapparna! På www.bamse.se under Bamseskoj kan ni läsa en text om varje figur. Dessa kan användas när man söker fakta om sin figur och eleverna kan även få ett större urval figurer att välja bland. Extra! Låt gärna eleverna göra källkritik-testet på sidan 12 i tidningen och diskutera tillsammans de tips om internet som internetforskaren Elza Dunkels ger på baksidan. Bamsetidningen med tema källkritik tar upp aktuella frågor som ryktesspridning och källkritik på nätet. Idéerna till serierna fick Bamseredaktionen då de deltog på läskonferensen Readme i Malmö. Där fick de hjälp av lågstadie- och gymnasieelever, viralgranskaren Jack Werner och internetforskaren Elza Dunkels. Som komplement till serien har denna lektionsplanering tagits fram av förstelärarna Jenny Esbjörnsdotter-Karlsson och Linda Sikström från Malmö. Serier i Undervisningen är ett initiativ för ökad läslust och förbättrad läsförståelse bland svenska skolbarn. Vi erbjuder skolanpassat material i form av gratis lärarhandledningar (av lärare, för lärare) med tillhörande seriematerial, arrangemang av serieworkshops och besök av serieskapare. Allt fler skolor har upptäckt fördelarna med serier. Både som ett lustfyllt pedagogiskt verktyg, och för förmågan att skapa läsglädje hos eleverna. Läs mer på www.serieriundervisningen.se. Följ gärna Serier i Undervisningen på Facebook!

Bilaga 1

Bilaga 2 På internet sprids rykten snabbt. Vem som helst kan skriva vad som helst på internet. Det är viktigt att inte ta allt som skrivs för sanning. Fråga dig: Vem står bakom informationen? Är det någon du kan lita på? Vad står det? Är det fakta eller bara tyckande? När skrevs det? Är sidan väldigt gammal? Har den uppdaterats nyligen? Varför skrevs det? För att roa? Sprida åsikter eller fakta? För att någon vill tjäna pengar? Hur hittade du dit? Via någon du litar på? Källa: UR Skola, Är det sant?