1854. offentlig auktion komma att försäljas å Auktionskammaren i Helsingfors den. i. Sveriges Rikes Lag af år 1734, af Carlen.
- Elsa Gunnarsson
- för 7 år sedan
1 Förteckmiig öfver aflidne Lagmannen G. A. Ekeldnds efterlemnade böcker, som medelst offentlig auktion komma att försäljas å Auktionskammaren i Helsingfors den i. Sveriges Rikes Lag af år 1734, af Carlen. Stock holin Lag-Commissionens Förslag tili Sveriges Rikes Lag af år Stockholm Lagsamling af år Stockholm Tvistemäls Lagfarenheten, af Tengvall. Lund Ny Lagsamling. 3 delar. Örebro Nytt Register tili Sveriges nu gällande Lag, af Qviding. Örebro Flinlbergs Lagfareuhets Ribliothek. Inbund delar. Stockholm. 8. Publique Handlingar från och med 1718 tili och med (Modees verk) 16 väl inbundna delar. Stockholm. 9- Flintbergs anmärkningar tili Sjölagen. Stockholm Handbok i Svenska Lagfarenheten af Carlen. 3 delar. Stockholm Finlands Kameral-Lagfarenhet, af von Ronsdorff. 3 delar. Inbundna. Helsingfors Lärobok i Svenska Kameral-Lagfarenheten, af Rabenius. 2:dra Upplagan. Örebro Ridrag tili Svenska Lagstiftningens Historia, af Posse. Stockholm Sveriges Statsförfattnings-Rätt, af Naumann. Försla bandet. Stockholm Lärobok i Sveriges Civil-Rätt åf Schrevelius. 3 delar. Lund Romerska Privat-Rätten, af C. E. Ekelund. 3 delar. Helsingfors Läran om Staten, af Snellman. Helsingfors Filosofisk Rätts- och Samhälls-Lara, af Grubbe. Piirrä delcn. Upsala %
2 2 19. Lagstiftningens Vetenskap, af Filanghieri. 5 delar. Inbundna. Strengnäs Jaridiskt Archiv, af Schmidt. 23 inbundna delar. Christianstad Miltheilungen aus dem Strafrecht von Wolffeldt. Zwei fheile. Leipzig & Dorpat Om Straffrälten, af Nyblaeus. Lund 23. Om Straff ooh Straff-anstaller. Stockholm :dra upplagan. 24. Om Lagbestämd Giftorfitt i bo af Olivecrona. Upsala Allmänna Författningar rörande Executions-Yerket, af Sauren. Helsingfors Förslag tili Allmän Griminallag. Stockholm Rättegångs-Sättet i Sverige, af Dellden. Upsala Om Prescription enligt Sveriges Lag, af Lindblad. 2;dra upplagan. Upsala Rättshistoriska Bidrag tili tolkningen af 1734 års Lag, af Paimen. Usta häflet. Helsingfors 30. Juridiska Skrifter, af Holmbergson. Utgifne af Nerman. Inbundna. Christianstad Lörobok uti Natur-Rätten, af Boethius. 2:dra upplagan. Upsala Beröttelse om Englands Straff-anstalter och Fångvård, af Brink. Stockholm Berättelse om Londons Polis, af Brink. Stockholm Anteckningar om Sveriges Bank åren , af Skogman. Inbundem. Stockholm ars Bnnko-författningar. Helsingfors Tull-Taxa för inkommande varor, af Holmberg. Helsingfors, National -Ekonomien, af Rau. Öfversältning efter 4:de upplagan. Stockholm Lärobok i National-Ekonomien, af Rabenius. Upsala Granskning af List s M. FL Skrifter i Stats-Ekonomien. 40 Stockholm Hans Kejs. Maj:ts Nådiga Reglemente om Tull-Kamrarne och Tullbevakningen f H:fors 1839.
3 41. Hancjbok för Skogshushällare, af Ström. 4;de upplagan med tabeller. Stockholm Handbok för Näringsidkare ocb Fabrikanter, af Westerberg. Norrköping o 43. Den Prakliske Landlhushällaren, afhoving. Åbo Faltigvården af Duchatel ocb Naville. Öfversättning. Stockholm Sveriges Statshvälfningar ocb Hushäldsanstalter ifrän 1720 tili 1792, af Blix. 2:dra upplagan. Stockholm Den Nya Folkskolan i Sverige, af Ekendal. Med 5 tabeller. Andra häftet. Gefle 47. Konungariket Sveriges Industriella Tillständ år 1847, af Ravert. Öfversättning. Stockholm Nordbon under Hednatiden, af Holmberg. Med Lithografier och träsnitt. Förra afdelningen. Stockholm 49. Nordiska Resor och Forskningar, af Castren. Helsingfors 50. Det Förflutna, Närvarande ooh Tillkommande, af Carey. Öfversättning af Callerholm. 3 delar. Stockholm Handlingar hörande tili Carl Xlbs Historia. 4 delar, Stockholm Handbok i Medeltidens Historia, af M. des Michels. Öfversättning. Stockholm Statistische Darstellung des Gross-Fiirstenthums Finland von Rein. Helsingfors 1839, 54. Forn-Nordiska minnen, af Grönholm. 2 delar. Inbunden. Lund Catholska Ligan och Huguenotterna, af Grönholm. Lund Romerska Historien i Satnmandrag, af Anquetil. 2 delar. Stockholm Historiska och Statistiska Anteckningar om Städerna i Finland, af Gyldön. Helsingfors Johanna Schopenhauers Resa genom Södra Frankrike. 2 delar. Stockholm Hamburg und Hamburgs Umgegenden, von Schiltz. Hamburg
4 4 60. Minnea af Portugal 1837, af Å. L. Stockholm. 61. Souvenirs, pendant un voyage en Orient, par Lamartine. 4 delar. Bruxelles Yandring genom Dalarne Stockholm Promenader inom Fäderneslandet, af förf. tili en «Yandring genom Dalarne.» Stockholm Stockholm, dess Historia och Topografi. Öfversättning. Förra delen. Stockholm Stockholm, Handbok för Resande. Stockholm En Vinter i Paris, af Janin. Öfversättning. Jönköping Antiquarisk Tidskrift af det Kongelige Nordiska Oldskrift-Selskab delar. Köpenhamn Litteraturhlad för Allmän Medborgerlig Bildning. Fjerde årgången. Helsingfors Litteraturhlad för Allmän Medborgerlig Bildning. Ferate årgången. Helsingfors 70. Litteraturhlad för Allmän Medborgerlig Bildning. Sjette årgången Helsingfors Allmän Natur-Historia. I. Djurriket af Thomee. Med kolorerade afbildningar. Stockholm Populär Botanik med 200 Figurer, af Thordn. Stockholm Tidskrift för Trädgårdsodling och Bloraslerskötsel. Första årgången 3 delar. Andra årgången 1 del. Stockholm Fönster-Trädgården, af Bouchd. Upsala Lärobok i Kemien, af Berzelius. lista delen. Stockholm Regners första Begrepp. Stockholm Gamla och Medeltidens Historia, af Ekelund. Stockholm Steins Geografi, af Kjellgren. Stockholm Heinrichs Tyska Lärobok. Örebro Cours de langue Francake. Ein Uebersetzungsbuch von Debonale. Hamburg Cours de langue Francaise. Ein Uebersetzungsbuch von Debonale. Hamburg Neue Französische Grammatik ftlr Schulen, von Debonale. Hamburg 1827.
5 83, En ny Praktisk method alt fort lära sig Franska Språket, af Ahn. Första Kursen. Stockholm Schulgramraatik der Deutschen Sprache, von Becker. Frankfurt Phraseologie Francaise-Allemande, par Fries. Åarau The Little American. Yägledning för Utvandrare tili Atnerika, innehällande de vigtigaste grunderna för Engelska Språket, af Gtlnther. Stockholm 87. VOllsländige Samralung Englischer Eigennahmen, von Albrecht. Leipzig , Vollstöndiges Englisch-Deutsches und Deutsch-Englisches Taschenwörterbuch, von Webster. Leipzig 89: Norskt- (och Danskt-) Svenskl-Handlexikon af Welander, utgifvet af Guldberg. Christiania Franskt- ochsvenskt-handlexikon afjonchere. Stockholm Tyskt- och Svenskt-Handlexikon, af Heinrich. Örebro , Tysk och Svensk, samt Svensk och Tysk Ord-Bok, afmöller. 3 delar Stockholm, Upsala ooh Åbo. 93, Svenskt och Fransyskt Lexikon. 2 delar. Stockholm Lörobok 1 Allmänna Geografin för barn af Haartman. Åbo , Musikalisches Konversations-Lexikon, Encyclopädie der gesammten Musik-Wissenschaft, von Gathy. Leipzig, Hamburg und Itzehoe , Yerzeichniss der Biicher, Landkarten &c., vom Juli bis zum Dec in Leipzig. 97. Kort afhandling om Yindarne, Orkanerue och Strömmarne. Åbo Versuch einer allgemeinen Deutschen Synonymik, von Maass. 6 inbundna delar. Kalle Gessners Schriften. Lstes, ILtes und ULtes Bändchen. Upsala Johan Jacob Nervander, af Cygnaeus. Helsingfors Fänrik Slåhls Sägner, af Runeberg. ILfors
6 Afhandlingar i Populära Ämnen af Cygnaeus. Helsingfors 103. Afhandlingar i Populära Ämnen af Cygnaeus. Helsingfors 104. Om Städernas Inkomster, af Flintberg. Stockholm Om Jordbrukares, Städers och Borgerskaps förmåner och skyldigheter, af Flintberg. Stockh Afhandlingar i Svenska Rältegångs-Läran, af Lindblad. Första häftet. Upsala Den Unge Juristen. Helsingfors Slatistisk teckning af Storfurstendömet Finland, af Rein. Helsingfors Ueber die Herabselzung der Zinsen der öffenllichen Schulden, von Nebenius. Stuttgart und Tiibingen Underdänigt Ullåtande i frägan om en ny organisation af Tullverket. Stockholm Om Laga Skifte, af Lindblad. Upsala Om vigten och betydelsen af Slöjder och Manufacturer för ett samballe. Stockholm Införsels frihet och Skyddsförfattningar, af List. Stockholm Grundrids af den Danske Politiret, af Rosenvinge. Kjöbenhavn Almanach de Gotha. Pour Pannee Gotha Friedrich von Schillers sämmtliche Werke in 12 Bändchen. Eingebunden. Stuttgart und Ttibingen Oberon. Heldengedicht in 12 Gesängen von Wieland. Upsala Fredmans Sånger jemte noter Fredmans Handskrifter. Upsala Fredmans Epistlar. Stockholm Mollbergs Epistlar. 2 delar Fualdes angebliche Ermordung. Celle Reglemente för Westfinska Sjö-Assurans-Föreningen under dess Usta och 2:dra Oktroj. Åbo Några ord om Hvalfiskeriet i Allmänhet. Åbo Kaspar Hausser. Beispiel eines Verbrechens am
7 126, 127, , 136, , 143, 144. Seelenleben des Menschen, von Feuerbach. Ausbach Venezia La Bella, par Royer. 2 del. Bruxelles Cours de Lögislations comparees, par Lerminier. Paris La Philosopie du Droit, par Glinka. Paris De la Prostitution dans la ville de Paris, par Duchatelet. Bruxelles Bibliotheque des Autcurs Classiques Francais. Tome second. Stockholm Axel, af Författaren tili Cousinerna. 3 del. Stockholm Der neue Pitaval. Eine Sammlung Criminalgeschichten. 3 Theil. von Hilzig und Häring. Leipzig Europeiska Civilisationens Allmiinna Historia, af Guizot. Öfversättning af Ekmarck. Stockholm Matthias Calonii Svenska Arbeten. Utgifne af Arvidson. 2 delar. Stockholm Passionerna uti deras förhållanden tili Sjukdoraarne, Lagarne och Religionen af Descuret. Öfversatt af Ekström. Norrköping Scenes de la vie privee, par Balzac. 4 del. Bruxelles Schillers sämmtliche Werke. Zehntes Bändchen llistoriskt Familjebibliothek. 11. Minnen af en blind, af Arago. 3 delar. Stockholm Grundlinien des Naturrechtes, der Politik und des Philosophischen Criminalrechtes, von Beneke. l:er Bänd. Berlin, Posen und Bromberg Themis, oder Beyträge zur Gezetsgebung, von Feuerbach. Landshut Civilgerichtsordnung des Französichen Reichs, von Erhard. Leipzig Gluntarne, en samling Duetter för Baryton och Bas, af Wennerberg, jemte dithörände noter. Stockholm Samling af Tractater mellan Kejs. Ryssland och Främmande Makter. Helsingfors Kongi. Maj:ts och Rikets Svea Hof-Rätts Protocoller, rörande K. Gustaf III:s mord. Stockholm
8 Helso-Lära ulan Medikamenter, af Andröe. Stockholm Vatten-Läkaren, af Munde. Stockholm Den nya vallencur m etho den vid Gräfenberg. Götheborg Om den Priessnitzska vattencurmelhoden, af Ericsson. Norrköping Läkare-Vinkar för Brunns- och Badgäster, af Frankl. Götheborg Bepröfvade medel att bota alla magens sjukdomar. Stockholm Karlsbader, Marienbader etc. vattnens Nytta och Bruk, af Ronander. Stockholm Nyttan af tidigt uppstigande om morgonen, af Bitter Kongi, Maj:ts Bref och Resolutioner från , af Planck. Stockholm Loix Penales, par Valazd. Alencon Les Avantures de Telemaque, par Salignac. Örebro Europa efter 1813, af Klee. Ofversättning. Stockholm Rysk Språklära för Begynnare, af Ehrström och Ottelin. Petersburg Spangenberg iiber Verbesserung der Vcrbrecher. Landshut Kongi. Majits Krigs-Artiklar af år Stockholm Sjö-Lag af Stockholm Dikter af Emil von Qvanten. Helsingfors Förslag tili Sjö-lag. Stockholm Kyrko-Lag af Carl XI jemte der tillhörig Stadga. Carlsbamn Förslag tili Ny Tull-Taxa jemte protocollcr. Stockholm Kongi. Maj:ts Försäkrings- och Hafvcri-stadga. Stockholm Juridisk och Ekonomisk Läsning, af Jacob. Ofversättning. 2:dra och 3:dje häftet. Något ofullständigt Skriftliga Anteckningar uti Jurisprudentia Civilis, under Calonii föreläsniugar Abrögö de Göograpie, par Balbi. Paris 1833 Avec 24 cartes et plans. 2 inbundna delar Dictionnaire de I Acadcmie Frangaise. 2 delar. Inbundna. Paris Complement du Dictionnaire de I Academie Fran<;aise. Inbunden. Paris Auswabl von 31 Karien aus Stielers Hand Atlas. Original- Ausgabc. Gotha Vägg-Charta öfver Finland, af Eklund. Helsingfors Vägg-Charta öfver Helsingfors stad Vägg-Charta öfver Polen En Flagg-Charta Helsingfors Finska Litteratur-Sällskapets Tryckeri, Imprimatur: H. Molander.
Förteckning öfver Böcker m. m. som komma att försäljas ä auktionskammaren
Förteckning öfver Böcker m. m. som komma att försäljas ä auktionskammaren i Helsingfors den 1856. Juridica ; L SverigesRikes lag 1734. 8:o. Interfol. V. b- 2. Ruotsin valdakunnan laki 1734. 8:o. 3, Carl
Läs mer!"#$%# &#&'("# )&#"!)*#%+%"# &+,-+%#(.+"./,$"0!(! &# +1$""#( 2+*!&!.#,+))!!! 3%$0!! % XVIII
XVIII. 07.00.02. 2010 2 «..» :,.. 2010. - 212.191.02.. : 163002,.,.,. 7, 2,. 10. -.. : 163002,. -,.,. 4. 2010,,.. 3 I..,,, -. - - -,, -,. - -,.. -,,, - ( ), -.,, - XVIII.,.,, XVIII., -,, -. -, XVIII. 4,
Läs mer4489 sk.b. Bruno, G. Premier livre de lecture et d'instruction pour l'enfant Paris 1882
AKSELI GALLEN-KALLELAN MUSEOSÄÄTIÖ AKSELI JA MARY GALLEN-KALLELAN KIRJASTO SANAKIRJAT JA KIELENOPPAAT / 16.4.2008 / KKK 1489 sk.b. Berlitz, M. D. Premier Livre pour l'enseignement du Français Helsinki
Läs merSVENSKA VITTERHETENS HISTORIA.
GRUNDDRAGEN AF SVENSKA VITTERHETENS HISTORIA. AKADEMISKA FÖRELÄSNINGAR AF BERNHARD ELIS MALMSTRÖM. TREDJE DELEN. LEOPOLD. UOSENSTEIN, ADLERBETH OCH EHRKNSVAPJ). ÖllEBRO, N. il. LIXDH, 18U7 INNEHÅLL. I.
Läs merTitel/ title: author: chapter. In: Institut, 1993. series: pages
BERLINER BEITRÄGE ZUR SKANDINAVISTIK Titel/ title: Autor(in)/ author: Riddar S:t Jöran, Ett Quodlibet Stephan Michael Schröder Kapitel/»Litteraturhänvisningar«chapter In: Clas Livjin: Riddar S: t Jöran,
Läs merEkonomiska skildringar ur Sveriges historia
Ekonomiska skildringar ur Sveriges historia Denna bok tillägnas förre överbibliotekarien Lars-Erik Sanner för hans insatser som ordförande i akademiens biblioteksnämnd 1991 98, då akademiens bibliotek
Läs merSÖ 1999: 31. SOM HÄNVISAR TILL Europeiska unionens råds akt av den tjugosjunde september nittonhundranittiosex,
Nr 31 Protokoll, som upprättats på grundval av artikel K.3 i Fördraget om Europeiska unionen, till konventionen den 26 juli 1995 om skydd av Europeiska gemenskapernas finansiella intressen (SÖ 1999: 29)
Läs merKarleby svenska gymnasium Studieguide
LÄROBÖCKER En del av böckerna kan lånas ur skolans läroboksbibliotek. Kolla först med ämnesläraren innan du köper boken. MODERSMÅLET OBS! finns i klassuppsättning, behöver ej beställas! Mo 1 En värld av
Läs mer[Musikaliska tryckeriet] Förteckning på följande Musikaliska tryckeriets förlags-articlar, som finnas till köps i Holmbergs bokhandel... Sthlm 1794.
Förlagskataloger 1794 - ca 1900. Kronologisk förteckning 1794 [Musikaliska tryckeriet] Förteckning på följande Musikaliska tryckeriets förlags-articlar, som finnas till köps i Holmbergs bokhandel... Sthlm
Läs merTYSKA I, KVÄLL, 1-30 HÖGSKOLEPOÄNG
TYSKA I, KVÄLL, 1-30 HÖGSKOLEPOÄNG Studieform Kväll, deltidsstudier. Höstterminen: delkurserna 1-4 i Kursens innehåll 1. Språklig textkommentar, 3 hp 2. Grammatik, 6 hp 3. Processkrivning, 3 hp 4. Referatövningar/Översättningsövningar,
Läs merHandskrift 8. Grosshandlare Svante Lundells arkiv (1894-1971 )
Forskningsarkivet, Umeå universitetsbibliotek (http://www.foark.umu.se) Handskrift 8. Grosshandlare Svante Lundells arkiv (1894-1971 ) Handskriftssamlingen (på 4 hyllmeter) som har tagits om hand av Forskningsarkivet,
Läs merKATALOd öfver framliclne Borgmästaren
KATALOd öfver framliclne Borgmästaren A J. lmksaniling tillförsäljningpåauktion. Af juridiskt och administrativt in neliai l. 1. Sveriges Rikets Lag af år 1734, tryckt 1797 med hand skrifna anteckningar.
Läs merGUSTAF MAURITZ ARMFELT
GUSTAF MAURITZ ARMFELT EFTER ARMFELTS EFTERLEMNADE PAPPER SAMT ANDRA HANDSKBIFNA OCH TRYCKTA KÄLLOR AF ELOF TEGNÉR ANDBA UPPLAGAN. I. ARMFELT OCH GUSTAF III. STOCKHOLM, F. & G. BEIJERS FÖRLAG Innehåll.
Läs merTYSKA II, 31-60 HÖGSKOLEPOÄNG
TYSKA II, 31-60 HÖGSKOLEPOÄNG Studieform Heltid/deltid. För att möjliggöra för studerande på Tyska II att läsa deltid, dag eller kväll, är schemat upplagt så att de delkurser som ges på kvällstid ena terminen
Läs merATT»STOPPA MUNNEN TILL PA BESPOTTARE»
Per Nilsen ATT»STOPPA MUNNEN TILL PA BESPOTTARE» Den akademiska undervisningen i svensk statsratt under frihetstiden LUND 2001 Innehallsforteckning Forord Forkortningar Innehallsforteckning VII IX XI I.
Läs merBerg, Lars Otto & Norman Hans Landsättningen vid Lemo 19-20 juni 1808 Uppsala, 2008
Litteraturlista Berg, Lars Otto & Norman Hans Landsättningen vid Lemo 19-20 juni 1808 Uppsala, 2008 Björlin, Gustaf Finska kriget 1808-1809 Stockholm, 1882 Bonsdorff, Carl von Opinioner och stämningar
Läs merRedaktionskommittén för Jean Sibelius samlade verk
Redaktionskommittén för Jean Sibelius samlade verk 22.3.1999 Verksamheten 1998 Allmänt om projektet Det gångna året var det första år då projektets verksamhet hade stabiliserats och omfattade alla arbetsskeden
Läs merFRANSKA SPRÅKET OCH LITTERATUREN
FRANSKA SPRÅKET OCH LITTERATUREN Information för första årets studerande måndag 2.9.2013 kl. 9.30 i. Information för längre hunna studerande måndag 2.9.2013 kl. 12.00 i. Period 1 GRUNDSTUDIER Muntliga
Läs merNachrichten auf Deutsch
SÄNDNINGSDATUM: 20130316 Nachrichten auf Deutsch 16. März 2013 Fragen zu den Nachrichten Pass 1. Wofür müssen sich 3.300 junge Menschen in Deutschland entscheiden? a) Für einen Sprache. b) Für einen Pass.
Läs merBOKLISTA 2014-2015. Tankar-filosofi för gymnasiet (Fäldt & Fäldt), Studentlitteratur ELLER Öppna frågor 1-4, Söderströms Bok inte nödvändig för kurs 1
BOKLISTA 014-015 FILOSOFI Tankar-filosofi för gymnasiet (Fäldt & Fäldt), Studentlitteratur ELLER Öppna frågor 1-4, Söderströms Bok inte nödvändig för kurs 1 SAMHÄLLSLÄRA Sl 1 Sl Samhället / s Ekonomikunskap
Läs merLÄROMEDEL OCH UNDERVISNINGSMATERIAL LÄSÅRET (uppdaterad )
Gymnasiet Lärkan GAMLA LÄROPLANEN LÄROMEDEL OCH UNDERVISNINGSMATERIAL LÄSÅRET 2017-2018 (uppdaterad 15.8.2017) Vi ber er vänta med att köpa läroböckerna tills läraren på första lektionen ännu bekräftat
Läs merFINLANDS FÖRFATTNINGSSAMLINGS FÖRDRAGSSERIE Utgiven i Helsingfors den 28 januari 2013
FINLANDS FÖRFATTNINGSSAMLINGS FÖRDRAGSSERIE Utgiven i Helsingfors den 28 januari 2013 6/2013 (Finlands författningssamlings nr 64/2013) Statsrådets förordning om sättande i kraft av avtalet mellan Europeiska
Gymnasiet Lärkan GAMLA LÄROPLANEN LÄROMEDEL OCH UNDERVISNINGSMATERIAL LÄSÅRET 2016-2017 (uppdaterad 14.6.2016) Vi ber er vänta med att köpa läroböckerna tills läraren på första lektionen ännu bekräftat
Läs merSvenska samskolan i Tammerfors: Lärobokslista
Svenska samskolan i Tammerfors: Lärobokslista 2019 2020 Modersmål och litteratur Första årets studerande Kurserna 1-3 MO 1-3:Tusen och en text (e-läromedel) http://laromedel.sets.fi/series/tusenoch-en-text/studentprov
Läs merInstuderingsfrågor i historia åk 7
Instuderingsfrågor i historia åk 7 Läroboken s. 32-37 1. Vad innebär nationalismen? 2. Vem enade det tyska riket år 1871? 3. Vad kallades denna man? 4. Varför hade han fått detta smeknamn? 5. Mot vilka
Läs merEXERCICES D'EXPRESSION ORALE 1 Vad säger du när... 1 du tackar? 2 någon tackar dig för hjälpen? 3 du räcker fram någonting?
EXERCICES D'EXPRESSION ORALE 1 Vad säger du när... 1 du tackar? 2 någon tackar dig för hjälpen? 3 du räcker fram någonting? 4 du önskar någon smaklig måltid? 5 du ber någon ta för sig av maten? 6 du frågar
Svenska samskolan i Tammerfors: Lärobokslista 2017 2018 Modersmål och litteratur Kurserna 1-3 MO 1-3 Kurserna 4-6 MO 4-6 Tusen och en text (e-läromedel) http://laromedel.sets.fi/series/tusen-och-en-text/
Läs merNATURVETENSKAPLIGA SKRIFTER I
August Strindbergs Samlade Verk 35 SUB Hamburg A/636619 NATURVETENSKAPLIGA SKRIFTER I ANTIBARBARU S SYLVA SYLVARUM JARDIN DES PLANTES Texten redigerad och kommenterad av Per Stam (De franska texterna redigerad'e
Läs merSanasampo - En tematisk ordlista (Schildts & Söderströms) Kasvotusten K 3-4 grammatikbok (Schildts & Söderströms)
Läroböcker vid Kimitoöns gymnasium för läsåret 2014-2015 (uppdaterad 03.06.2014) Modersmål Finska Engelska A2-8 -2-4 Bokskogen (Schildts & Söderströms) Språkets värld (Schildts & Söderströms) Knixar med
Läs merINNEHÅLL. Underdånig berättelse
INLEDNING TILL Generalsammandrag över Rikets import och export / Generaltullstyrelsen. Stockholm, 1820-1833. Täckningsår: 1819-1831. 1819 med titeln: Kongl. General tull-directionens underdåniga skrifvelse
Läs merCommerce-Collegii underdåniga berättelse om Sveriges inrikes sjöfart. Stockholm, L. J. Hjerta, Täckningsår:
INLEDNING TILL Commerce-Collegii underdåniga berättelse om Sveriges inrikes sjöfart. Stockholm, L. J. Hjerta, 1830-1858. Täckningsår: 1828-1857 Efterföljare: Bidrag till Sveriges officiella statistik.
Läs merFRA440: 1, franska inom det internationella ekonomprogrammet, 1-10 poäng
Litteraturförteckning för FRA440: 1, franska inom det internationella ekonomprogrammet, 1-10 poäng Fastställd av s styrelse 2004-02-17, för att gälla fr VT04. Delkurs 1. Text och skriftlig språkfärdighet
Läs mertidskrift för politisk filosofi nr 2 2013 årgång 17
tidskrift för politisk filosofi nr 2 2013 årgång 17 Bokförlaget thales πdiskussion Vilka tvåhundra år? Vilken parentes? Vems politiska filosofi? Robert Callergård replikerar på Sven Ove Hanssons intervjusvar
Läs merFörteckning öfver afl. Lagman C. Leopolds böcker, hvilka säljas å auktion.
Förteckning öfver afl. Lagman C. Leopolds böcker, hvilka säljas å auktion. I. Juridisk litteratur. 1. Pinlands författningssamling 1808 1859 14 hand. 2. Justeen, Samling af Kongi, bref 1737 1759 2 band.
Läs merLITTERATUR UTGIVEN I FINLAND 2000
LITTERATUR UTGIVEN I FINLAND 2000 2000 Encyklopedier 193 12 19 224 Filosofi, psykologi 234 3 18 255 Religion 258 13 19 290 Sociologi, statistik 137 6 31 174 Nationalekonomi, politik 474 22 183 679 Rättvetenskap,
Läs merYaria. Viktor Rydberg
Yaria Viktor Rydberg Innehåll Förord 9 Förra avdelningen Om Buddah återvände 15 Inledning till Victor Pfeiffs översättning av Edwin Arnolds dikt»asiens ljus». 1888. Den mekaniska världsteorien 50 Inledande
Läs merKONUNG GUSTAF II ADOLFS SKRIETER STOCKHOLM, 1861. P. A. NORSTEDT & SÖNER, Kongl. Boktryckare.
KONUNG GUSTAF II ADOLFS SKRIETER STOCKHOLM, 1861. P. A. NORSTEDT & SÖNER, Kongl. Boktryckare. Innehåll. 1. Afhandlingar. Krigsfolks-Ordning. Första afdeln. Om utskrifning sid. 1. Af hvilka den förrättas,
Läs merFÖRSTADSFRÖKNARNAS DUETT
FÖRSTADSFRÖKNARNAS DUETT HAVER NI SETT KARLSSON TEXT och MUSIK: Emil Norlander (1865 1935). svensk revyförfattare, journalist och kåsör (pseud. Don Basuno). Som barn blev Emil klar över konsten när han
Läs mer1.1. Numeriskt ordnade listor Numerically ordered lists 1.1.1. Enheter med F3= 10 efter fallande F Units with 10 by descending F
1.1. Numeriskt ordnade listor Numerically ordered lists 1.1.1. Enheter med F3= 10 efter fallande F Units with 10 by descending F 1 DET ÄR 2652 282 71 HAR EN 350 140 141 KAN INTE 228 59 2 FÖR ATT 2276 369
Läs merSLAVISKA MEDELTIDSSTUDIER Masterexamen 120 hp
SLAVISKA MEDELTIDSSTUDIER Masterexamen 120 hp ÅR 1 Fornkyrkoslaviska och slavisk språkhistoria 1 SL2101-15 hp 15 hp Fornkyrkoslaviska och slavisk språkhistoria 2 SL2102-15 hp Fornkyrkoslaviska och slavisk
Läs merSAS- Destinationer och avreseorter Europa
SAS- Destinationer och avreseorter Europa Nedan framgår rabatt för respektive bokningsklass per destination och avreseort. Vid förfrågan kan Ramavtalsleverantören erbjuda högre rabatt. Sid 1 (12) Rabatten
Läs merINNEHÅLL , maj 28. Överenskommelse med Spanien angående vissa ändringar i och tillägg till handelsavtalet den 4 maj
INNEHÅLL. 1 9 2 9. 1. 1928, maj 28. Överenskommelse med Spanien angående vissa ändringar i och tillägg till handelsavtalet den 4 maj 1925... 1 2. 1928, mars 9. Avtal med Colombia angående handelsförbindelserna...
Läs merNy bok! Holmgren, Åkerholm: Tusen och en text fyraårslicens. von Numers-Ekman, Katarina (2015) Stilisten 9789515235794
Observera, att för alla böcker anges ISBN-nummer, ofta även tryckår. När du beställer en bok är just ISBN-numret det som verkligen garanterar att du får tag i rätt bok. Böckerna utkommer på Schildts &
Läs merFastställd av styrelsen för sektion 1 vid Språk- och litteraturcentrum, den 15 maj 2019.
Höstterminen 2019 Språk- och litteraturcentrum Kurslitteratur för FÖUN02, Översättning till svenska 1 (12 hp) Kurslitteratur för FÖUN05, Översättning till svenska 2 (7,5 hp) Kurslitteratur för FÖUN17,
Läs merNär landet kom till staden
När landet kom till staden Lantbruksmöten och lantbruksutställningar som arenor för agrara moderniseringssträvanden i Sverige och Finland 1844-1970 RED. OLOF KÅHRSTRÖM UNIVERSITÄTSBIBLIOTHEK KIEL - ZENTRALBIBLIOTHEK
Läs merVal av samlingar Nationalbiblioteket Digitaliserings- och konserveringstjänsten
Val av samlingar Nationalbiblioteket Digitaliserings- och konserveringstjänsten Namn Majken Bremer-Laamanen Datum 24.5.2012 Tillställning Nordiska arkivdagar 2012 Grundat 1990 Digitalisering från år 1998
Läs merHISTORISK TIDSKRIFT (Sweden) 134:4 2014
HISTORISK TIDSKRIFT (Sweden) 134:4 2014 Svenska resor österut i ny belysning Hanna Hodacs* University of Warwick, Storbritannien Maria Nyman, Resandets gränser: Svenska resenärers skildringar av Ryssland
Läs merFINLANDS FÖRFATTNINGSSAMLINGS FÖRDRAGSSERIE Utgiven i Helsingfors den 9 december 2014
FINLANDS FÖRFATTNINGSSAMLINGS FÖRDRAGSSERIE Utgiven i Helsingfors den 9 december 2014 101/2014 (Finlands författningssamlings nr 1018/2014) Statsrådets förordning om sättande i kraft av protokollet om
Läs merVol. 1 Excerpter och förarbeten till drottning Kristinas historia: Appelman. Underhållsländerna. Diverse källor.
Universitetsbiblioteket Lunds universitet CURT WEIBULLS SAMLING CW = Excerpter och förarbeten av Curt Weibull MW = Excerpter och förarbeten av Martin Weibull Vol. 1 Appelman. Underhållsländerna. Diverse
Läs merSenatsförvaltningen för vetenskap, forskning och kultur (Berlin) 23 april 2003
Senatsförvaltningen för vetenskap, forskning och kultur (Berlin) 23 april 2003 Frågeformulär till sammanträdet i Europaparlamentets utskott för kultur, ungdomsfrågor, utbildning, medier och idrott den
Läs merKataloger över kart- och bildsamlingarna. Kortkataloger Porträttkatalog, svenskar Porträttkatalog, utl.
1 Kataloger över kart- och bildsamlingarna 2014-11-28/ÅH Kortkataloger Porträttkatalog, svenskar Porträttkatalog, utl. Gravyrkatalog, svenska och utländska gravörer Inventorkatalog till gravyrerna 28 kortlådor
Läs merTjugoårskrisen 1919 1939
Tjugoårskrisen 1919 1939 Efterkrigstidens oro, depression och totalitarism Magnus P. S. Persson Periodisering: ekonomiska och politiska förhållanden Dubbla revolutioner: från ca. 1780 industriella, och
Läs merArbetsplan i Thailändska
Arbetsplan i Thailändska Mål att sträva mot: Grundläggande färdigheter i att lära sig läsa, prata och skriva Thailändska. Är stolt att vara Thai, är inte självisk, inte utnyttja andra människor. Konstruktiva
Läs merFörordning (1998:318) om tillämpning av ett avtal mellan Sverige och Ryssland om ömsesidigt bistånd vid bekämpning av vissa fiskala brott
Smugglingslagen m.m./internationellt tullsamarbete 1 Förordning (1998:318) om tillämpning av ett avtal mellan Sverige och Ryssland om ömsesidigt bistånd vid bekämpning av vissa fiskala brott 1 [9381] Det
Läs merVälkommen till arbetsbladet som hjälper dig att förstå och arbeta med den andra episoden i serien Bankrånet!
ARBETSBLAD PRODUCENT: SÄNDNINGSDATUM: 2013-10-27 KONCEPTUTVECKLING AV ARBETSBLAD: JOHAN POPPEN & ANNA NYMAN PEDAGOG: ANNA NYMAN BESTÄLLNINGSNUMMER: PROGRAMNR: 103260/TV2 KONTAKT: KUNDTJANST@UR.SE LE HOLD-UP
Läs merVeckoplanering v.46 Åk 7 Lektioner Läxa
Veckoplanering v.46 Åk 7 Lektioner Läxa Matematik Lektion 1: Genomgång, 3.1 Enheter för längd, sid 104. Börja räkna sid 105-109. X 3.1 Enheter för längd Läxa 8 till fredag den 18 nov Lektion 2: Räkna sid
Läs merMellan akademi och kulturpolitik
Andreas Åkerlund Mellan akademi och kulturpolitik Lektorat i svenska språket vid tyska universitet 1906-1945 Zusammenfassung: Zwischen Akademie und Kulturpolitik Lektorate der schwedischen Sprache an deutschen
Läs merFÖRTECKNING. E.. Hisingers konkursmassa. böcker, m. m., Grardeskaptenen. som färsäljas å auktion i Helsingfors. den 23 och 26 Oktober 1878.
FÖRTECKNING öfver Grardeskaptenen E.. Hisingers konkursmassa tillhöriga böcker, m. m., som färsäljas å auktion i Helsingfors den 23 och 26 Oktober 1878. HELSINGFORS. HELSINGFORS TRYCKERI-BOLAG. 1878. Rätts-
Läs merKURSLITTERATUR
KURSLITTERATUR 2019-2020 Kontakta ämnesläraren om du funderar på något angående kurslitteraturen. MODERSMÅL OCH LITTERATUR MO 1-6 MO 1-6 Tusen och en text (Elevlicens 48 mån) Studentprov MO (Elevlicens
Läs merKongl. Maj:ts Nådige Placat, Angående Tobaksplanteringen här i Riket. Gifwen Stockholm i Råd-Cammaren den 29. Februari 1724. Sverige. Kungl.
Sverige. Kungl. Maj:t Kongl. Maj:ts Nådige Placat, Angående Tobaksplanteringen här i Riket. Gifwen Stockholm i Råd-Cammaren den 29. Februari 1724. Stockholm, uti det Kongl. Boktryckeriet, Hos Joh. Henr.
Läs merFLICKORNA. psalmer satta för soloröst och chör med ackompagnement av piano eller orgel.
FLICKORNA TEXT och MUSIK: Gunnar Wennerberg (1817-1901) Svensk skald, kompositör, ecklesiastikminister och landshövding. Wennerberg deltog som student flitigt i Uppsalas studentliv. 1843 kom han med i
Läs merTema 1. Litteratur. Instuderingsfrågor. Korta videoföreläsningar. Textmaterial. Fördjupning. Relevanta länkar
Tema 1 Vad är politik? Vad är makt? Vad är statsvetenskap? Detta är grundläggande frågeställningar som inledningsvis bör besvaras. I detta tema har vi sedan valt att utgå från det politiska tänkande som
Läs merKursplan för TYSKA, allmän kurs, 1-20 poäng. TYA 101. Kursplanen är fastställd av styrelsen för institutionen för humaniora 1998-05-04 (Dnr 98: 18D).
HÖGSKOLAN I VÄXJÖ KURSPLAN Institutionen för humaniora 1998-05-04 Dnr 98: 18 D Kursplan för TYSKA, allmän kurs, 1-20 poäng. TYA 101 1 Fastställande, giltighet, inplacering i utbildningssystemet Kursplanen
Läs merFORTECKNING å framlidne Slats-Rådel
FORTECKNING å framlidne Slats-Rådel och Riddaren August Lohmans etterleninade böcker: I Keligion: 1. Prakt Bibeln i franskt band. 2. Svensk Bibel. Stockholm 1810 (inbunden). 3. Svenska Psalmboken, stor
Läs merFörteckning. framlidne Hofrättsrådet, Doktorn Carl Johan Boy's efterlemnade Tboksamling, som kommer att å auktionskammaren i Helsingfors försäljas.
Förteckning öfver framlidne Hofrättsrådet, Doktorn Carl Johan Boy's efterlemnade Tboksamling, som kommer att å auktionskammaren i Helsingfors försäljas. 1. Allmän litteratur-tidning utgifven af ett sällskap
Läs merHandskrift 40D. Fredrica Christina Linders arkiv (1787 1840)
Forskningsarkivet, Umeå universitetsbibliotek (http://www.foark.umu.se) Handskrift 40D. Fredrica Christina Linders arkiv (1787 1840) Fredrika Christina (Fanny) Linder var komminister J.A. Linders andra
Läs merTidigare delar av skriftserien Anarkism: Organisering, första upplagan 2008 Feminism, första upplagan 2012
ANARKISTISKA STUDIER Syftet med Anarkistiska Studier är att genom bland annat studiecirklar, föredrag och utgivning av böcker och texter sprida anarkistiska idéer. Anarkistiska Studier vill inspirera människor
Läs merSvenska Finska Estniska. Ryska Engelska Koreanska. Franska Tyska Italienska. Grekiska Danska Norska. Isländska Ungerska Spanska
Kapitel 4 - Nationalitet och språk Aktivering 4.1. Vilka språk talar Åsa och Jens? Vi undersöker vilka språk som talas i gruppen och i världen. Material: språkplansch på väggen med olika språk. Affisch
Läs merTYSKA. Unsere Hitliste. Musik & Co. Diese Arbeitsblätter gibt es:
Diese Arbeitsblätter gibt es: 1. Vokabeln zur Sendung 2. Inhaltsfragen und Top 5 (röstningsmall) 3. Was meinst du? (ord och uttryck för att diskutera musik) 4. Lösungen 1. Vokabeln zur Sendung das Lieblingslied
Läs merTitel Bestånd Anmärkning Språk/Övr.not. B Bamse Löpande årgång Föräldrahylla, Barnavd. Barometern (Kalmar) 4 veckor Tidningshyllan
TIDSKRIFTER 2019 Titel Bestånd Anmärkning Språk/Övr.not. A Affärsvärlden Aktiv Träning Aktuellt i politiken Ale : historisk tidskrift för Skåneland special: sparas Allt i hemmet Allt om hobby Allt om mat
Läs merHumaniora vid Åbo Akademi
Humaniora vid Åbo Akademi Nära dig vi har tid att handleda och stöda! Högklassig forskning ger utmärkta undervisningsmiljöer Ett finlandssvenskt, nordiskt och internationellt universitet Du formar din
Läs merSVENSK STANDARD SS-EN 6129:2016/AC:2017
SVENSK STANDARD SS-EN 6129:2016/AC:2017 Fastställd/Approved: 2017-01-30 Publicerad/Published: 2017-03-06 Utgåva/Edition: 1 Språk/Language: engelska/english ICS: 49.030.20; 49.030.60 Flyg- och rymdteknik
Läs merEtableringsanmälan Bilaga till blankett Y1 Utländsk näringsidkares filialrörelse
Etableringsanmälan Bilaga till blankett Y1 Utländsk näringsidkares filialrörelse 3 FIRMA NÄRINGSIDKARE Firma Rättslig form på språket i näringsidkarens hemland Den stat under vars lagstiftning näringsidkaren
Läs merINLEDNING TILL. Efterföljare:
INLEDNING TILL Justitie-stats-ministerns underdåniga berättelse till Kongl. Maj:t om förhållandet med den å landet lagfarna egendom samt meddelade och dödade inteckningar. Stockholm, 1834-1858. Täckningsår:
Läs merstadgåb för VBlociped Klubb. Abo
stadgåb Abo för VBlociped Klubb. o Till medlem af Abo Velociped Klubb kallas o Abo, den o A Styrelsens vägnar: Ordförande. Sekreterare. STADGfAH Abo för Velociped Klubb. ABO, ÅBO BOKTRYCKERI AKTIEBOLAG
Läs merLÄROBÖCKER & DATORER I GYMNASIET LÄSÅRET ALLA studerande BÖR HA LÄROBOK när kursen börjar!
LÄROBÖCKER & DATORER I GYMNASIET LÄSÅRET 2016-2017 ALLA studerande BÖR HA LÄROBOK när kursen börjar! MODERSMÅL MO1-3 Holmgren, Åkerholm: Tusen och en text (4-årslicens) 9789515236319 Tusen och en text
Läs merVÄLKOMMEN! S:T MATTEUS FÖRSAMLINGSBIBLIOTEK
VÄLKOMMEN! S:T MATTEUS FÖRSAMLINGSBIBLIOTEK HISTORIK Det var en tid då nästan alla innerstadsförsamlingar hade ett eget bibliotek. Idag finns endast två kvar, det ena är S:t Matteus Församlingsbibliotek
Läs merSveriges internationella överenskommelser
Sveriges internationella överenskommelser ISSN 1102-3716 Utgiven av utrikesdepartementet SÖ 2013:20 Nr 20 Protokoll om det irländska folkets oro rörande Lissabonfördraget Bryssel den 13 juni 2012 Regeringen
Läs merTANKEN. gruset= det jordiska
TANKEN TEXT: Johan Ludvig Runeberg (1804-1877). Finlandssvensk skald, redaktör, präst och psalmdiktare. Under åren 1832-1837 var han redaktör för Helsingfors Morgonblad. Då angrep han bl.a. den rikssvenska
Läs merLars Korsell: Kulturarvsbrott i Norden. Brottsförebyggande rådet
Lars Korsell: Kulturarvsbrott i Norden Kulturarvsbrotten Stöld och häleri Fornminnesbrott på land (fyndbrott eller åverkan) Vrakplundring (även åverkan) Illegal utförsel Illegal införsel Förfalskning (?)
Läs merKurslitteratur läsåret
Kurslitteratur läsåret 2018-19 För kurser som inte omnämns här meddelar läraren vilken litteratur som används. Biologi Korall-serien (Otava) Geografi Zenit-serien, GLP2016 (Otava) Fysik FY1: e-bok (tabletkoulu)
Läs merPLANERAT UTBUD I LINJEFART PÅ SVENSKA FLYGPLATSER. December 2011
PLANERAT UTBUD I LINJEFART PÅ SVENSKA FLYGPLATSER December 2011 Belgien Göteborg/Landvetter Bryssel Airport 71 8580 Göteborg/Säve Bryssel S. Charleroi 12 2268 Stockholm/Arlanda Bryssel Airport 45 6613
Läs mer995 der Beilagen XXIV. GP - Staatsvertrag - 19 Änderungsprotokoll in schwedischer Sprache-SV (Normativer Teil) 1 von 8
995 der Beilagen XXIV. GP - Staatsvertrag - 19 Änderungsprotokoll in schwedischer Sprache-SV (Normativer Teil) 1 von 8 PROTOKOLL OM ÄNDRING AV PROTOKOLLET OM ÖVERGÅNGSBESTÄMMELSER, FOGAT TILL FÖRDRAGET
Läs merLokal pedagogisk planering - ett exempel. Inge-Marie Svensson
Lokal pedagogisk planering - ett exempel Inge-Marie Svensson Att leva i närområdet, åk 3 Förankring i kursplaners syfte: Den ämnesövergripande undervisningen ska syfta till att eleverna ges möjligheter
Läs merEn grupp svenska och norska 1300-talssigill Romdahl, Axel L. Fornvännen 101-104 http://kulturarvsdata.se/raa/fornvannen/html/1911_101 Ingår i:
En grupp svenska och norska 1300-talssigill Romdahl, Axel L. Fornvännen 101-104 http://kulturarvsdata.se/raa/fornvannen/html/1911_101 Ingår i: samla.raa.se Björsäters stafkyrka och dess målningar. 101
Läs merKomparativrätt. Varför komparativ rätt? Civilrätt C Juristprogrammet Metodföreläsningar
Civilrätt C Juristprogrammet Metodföreläsningar Komparativrätt Laura Carlson 2016 Varför komparativ rätt? 1. Den gör studenter bekanta med utländska regler, begrepp och ansatsar och möjliggör därmed kommunikation
Läs merJan Myrdalbiblioteket Hyllstruktur version 3.3 Avdelning/Knubbtext Vån Rum Knubbtext utskriven STF årsböcker
Filosofi och religion 0 Källare: Rum 1 Filosofi och religion Juridik och kriminologi 0 Källare: Rum 1 Juridik och kriminologi Lychnos 0 Källare: Rum 1 Lychnos Psykologi/Sexologi 0 Källare: Rum 1 Psykologi/Sexologi
Läs merVad kan jag låna på biblioteket?
Startsidan / Vad kan jag låna på biblioteket? Vad kan jag låna på biblioteket? På biblioteket kan du låna böcker böcker och tidningar på andra språk e-böcker e-ljudböcker lättlästa böcker böcker med extra
Läs meri Art. Rörancle B refvexlingen Öfver Dannemark till och ifrän H am burg sam t längre bort belågne Ränder och O rter 1 *
Utdrag af Kongl. Majestäts den 6 December i834 fastställde Taxa, hvarefter Postporto och Lösen för åtgående och ankommande bref till och ifrån Continenten, dels öfver Dannemark och dels Öfver Ystad och
Läs merFörieckning å aflidne Juris kandidat R.
Förieckning å aflidne Juris kandidat R. Westermarcks boksamling, som kommer att å Helsingfors auktionskammare försäljas den 1. Åfzelius, Grunddragen af rättegångsförfarandet i tvistemål. Sthlm 1882. 2.,Om
Läs merEvaluering av rara samlingar för Unescos nationella världsminneslista case Gadolinska biblioteket
Evaluering av rara samlingar för Unescos nationella världsminneslista case Gadolinska biblioteket Eva Costiander-Huldén Servicechef Åbo Akademis bibliotek Unescos världsminnesprogram Ett världsminne är
Läs merStormaktstiden fakta
Stormaktstiden fakta 1611-1718 Stormaktstiden varade i ca 100 år. Sverige var stort och hade en miljon invånare. Som levde i ett stånd samhälle. Under denna tid skaffade Sverige sig mycket makt och erövrade
Läs merÖrebro stad. Auktionskammaren.
Örebro stadsarkiv förteckning Örebro stad. Auktionskammaren. 2016-04-07 Historik Verksamhetstid och handlingar 1803-1970 Handlingarna från 1800-talet År 1680 uttryckte Kgl. Maj:t sitt medgivande i en resolution,
Läs merAntikens Grekland förr och nu
Antikens Grekland förr och nu Namn: Lisa Söderberg Klass: 9an Innehållsförteckning Antikens Grekland då och nu..1 Innehållsförteckning...2 Sammanfattning..3 Varför har jag valt att skriva om det här.4
Läs merISBN BOKENS TITEL FÖRLAG KURS ÅRSGRUPP Tusen och en text (e-bok) S&S 1-6 G1-G Språkhandboken S&S 1-10 G1-G3
KOTKA SVENSKA SAMSKOLA LÄROBÖCKER LÄSÅRET 2018-2019 Listan uppdateras En del av de nya böckerna har inte utkommit ännu. Boklistan uppdateras under året så följ med. Om du är osäker så kolla med ämnesläraren
Läs merKursplan för Birkagårdens folkhögskolas seniorlinje
Kursplan för Birkagårdens folkhögskolas seniorlinje Allmän linje Allmän kurs är en tvåårig kurs med inriktning på länderna kring Östersjön (första året) och länderna kring Medelhavet (andra året). Kursen