Förteckning. framlidne Hofrättsrådet, Doktorn Carl Johan Boy's efterlemnade Tboksamling, som kommer att å auktionskammaren i Helsingfors försäljas.

Download "Förteckning. framlidne Hofrättsrådet, Doktorn Carl Johan Boy's efterlemnade Tboksamling, som kommer att å auktionskammaren i Helsingfors försäljas."

1 Förteckning öfver framlidne Hofrättsrådet, Doktorn Carl Johan Boy's efterlemnade Tboksamling, som kommer att å auktionskammaren i Helsingfors försäljas. 1. Allmän litteratur-tidning utgifven af ett sällskap i Åbo år 1803 N:o voll. 2. Porthan, Oratio funebris in memoriam Henrici Hasse). Åbo D'Ahrant'es, Histoire des Salons de Paris, tableaux et portraits du grand monde, I 6. Bruxelles 1837, voll. 4. Snellman, Liiran om staten. Stbm Tyskland, Skildringar ooh omdömen frän en resa Stbm Renan, Das Leben Jesu, Stereotyp-Ausgabe, Dritte Aufl. Berlin. 7. Försök tili en mineralogia eller mineralrikets uppställning. Sthlm Lindeman, Ny vägvisare genom Finland. Hfors Vidräkning ocb Reform. Betraktelser i fängelset af en svensk statsfånge (Crusenstplpe). Stbm Strauss, Valda Predikningar. Ofvers. Stbm Welander, Norskt- (ocb Danskt-) Svenskt Handlexikon. Christiania Jean Paul, Titan. I Berlin voll. 13. Schott, Epitome Theologise. Aboge Berlin, Grundeina för den qvalitativa Kemiska analysen. Lund Skildringar ur det inre af dagens historia. De närvarande. 2;dra uppl. Stbm Sveriges Rikes Lag af år Stbm Sverikes Rijkes Lands-Lag, med anmärkningar af Abrahamsson. Stbm 1726; samt Drysells register. Stbm voll. 18. Stiernhöök, De jure Sveonum et Gothorum vetusto. Holmise Ruotzin Valdacunnan Laki Suom. Saloniuxelda. Turusa 1759.

2 2 20. Kongi. Åbo Hofrätts Universaler. 21. Suuren, Satnling af författningar rörande exekutionsverket. Hfors Brummer, Utdrag af Kongi. Förordningar, Resolutioner och Bref rörande skogarne samt jagt ooh djurfång. Sthm Heeren, Handbok nti Gamla Staternas historia. Ofvers. Strengnäs Bauer, Adertonde ärhundradets märkvärdigaste händelser och nöjsama anekdoter från det adertonde århundradet. Ofvers. af Rademine. I B. Sthm voll. 25. Biografiskt Lexicon öfver namnkunnige Svenska män (Komplett). Upsala och Örebro voll. 26. Buffon, Histoire naturelle. Nouvelle edition, ornee de 185 figures I ll. (Komplett.) Paris voll. 27. Biberg, Samlade Skrifter, utgifne af Dellden. I 3, Upsala voll , 1772, Sthm Herrmann, Rysslands historia tili Alexander I:s död. Ofvers. Strengnäs Lindfors, Handhok i Romerska antiqviteterna. Lund Bcedeker, Handbuch fiir Reisende in Deutschland und Ober-Italien. I, 11. Coblenz 1855, voll. 32. Die Rheinlande. 10:te Aufl. Coblenz Heljft, Balneodiätetik. Berlin Memoires sur FEgypte, publies pendant les campagnes du General Bonaparte. Paris. An VIII. 35. Cormon, Dizionario Francese-Italiano ed Italiano-Francese. I, 11. Lyon voll. 36. Lindblad Om, bevisning inför rätta. Upsala Juel, O m dana-arf. Upsala Dahl, Om böters förvandling och fördelning. Htors Kongi. Vitterhets, Historie och Antiqvitets Äkademiens Handlingar. 19:de delen. Sthm Castren, Siementä Grammatices Syrjsenge. Helsingforsia Albert-Montemont, Guide de Fetranger dans Paris. 6:me edition. Paris Rein, Statistische Darstellung des Gross-Fiirstenthums Finnland. Hfors Frese, Yalda Skrifter, utgifna af Sonden. Sthm 1826.

3 44, Wiwolin, Lärobok i Räknekonsten, jemte facittabeller. Åbo Noel, Dictionnaire de la Fable, ou Mytbologie Greque, 46, 47 Latine, Egyptiänne etc. I, 11. Paris voll. Vie de Frederic 11. I VII. Strasbourg 1788, voll. Giitle, Anvisning att förfärdiga fernissor, lakera ooh förgylla. Öfvers. Sthm Mills, Den skickliga stallmästaren. Öfvers. Sthm Matrikel öfver civile embets- och tjenstemän i riket år Sthm , Hoffberg, Anvisning tili vextrikets kännedom. Sthm Nilsson, Skandinavisk Fauna. 1, 2. Lund 1820, voll. 52 Kjellin, Grunderna tili Årithmetiken. Sthm , Selling Anvisning, tili läns kammarverket. Hernösand Laurent-Echard, Dictionnaire geographiqueportatif. Paris 55, an VII de la republique. Juridiska disputationer af Olof Rabenius, Calonius m, h. Upsala och Åbo. Åfskrifter af diverse bref, resolutioner, förordningar (prse- 56, judicater och cirkulärer) m. m. Manuskript. 57 Diverse privilegier, resolutioner, konfirmationer, knektekontrakter m. m. frän 1600-talet. 58. Disputationer af Hassel, Kalm m. fl. öfver finska städer och socknar. 59. D:o af Hartman, Scarin m. fl. öfver finska städer och socknar m. m. 60. Wailly, Grammaire frangoise. S:t Petersbourg Ödman, Ströclda försök öfver Nya Testamentets heliga skrifter. Strengnäs Inkompl. 4 voll. 62, Fresenius, En arm syndares rättfärdiggörelse inför Gud. Wasa Juridiska disputationer af Boethius, Thorild, Berch, Billmark m. fl. Upsala och Åbo. 64, D;o af Rabenius, Holmbergsson m. fl. Upsala och Åbo. 65 Stockholms Figaro år Sveriges Rijkes Siö Lagh. Sthm , Wilde, Promtuarium juris et processus. Sthm Olivekrona, Om giftorätt i bo. Upsala Doussin-Dubreuil, Om Förslemningar och Slemkrämpor. Karls- Öfvers. Jönköping Spearman, Englische Sprachlehre fiir Deutsche. ruhe

4 4 71. Lindeman, Ny vägvisare genom Finland. Hfors Ryss, Materia medica veterinaria. Ofvers. Strengnäs Sjöstedt, Husdjurens sjukdomar. Upsala Dellden, Rättegängssättet i Sverige. Upsala Om straff och straff-anstalter. Sthm Corpus juris civilis in IV partes distinctum authore Dionysio Gothofredo. Genevse voi. 77. Lord Verulams Uprichtiga Utlåtelser, augäende Sedor, Regering och Hushäll eller Kaman afalt. Sthm Walter Schott, Anna af Geycrstein. Ofvers. I V. Norrköping voll. 79. Rousseau, Emile on de I education voll. I IV. Deux-Ponts 80. Böcker, Underrättelser från Finska Hushållningssällskapet. N:o I VIII. Åbo häften. 81. Renan, Jesu lefnad. Ofvers. af Ignell. Sthm häften. 82. Almström, Naturläran i allmänhet och kernin isynnerhet. Sthm Tessin och Tessiniana. Sthm Riihs, Finland och dess innevånare. I och 11. Sthlm voi. 85. Hartman, Husläkaren. Sthlm Lilja, Biblisk historie. Sthlm Kongi. Svenska Landtbruks-Akademins handlingar Sthlm voll. 88. Boileau, Oeuvres completes. Paris De la Moite Fouque, Der Zauberring. Upsala Ordbok öfver Almqvist, Örebro svenska språket. Första delen. 91. Vitalis, Samlade Dikter. Sthlm Skjöldebrand, Gustaf Erikson eller det frälsade Sverige. Sthlm Tassos befriade Jerusalem. Ofvers. af Skjöldebrand. I och 11. Sthlm voi. 94. Palmblad, Lärobok i Geografin. Upsala Wahlenherg, Flora Upsaliensis. Upsaliae Riihs, Svea rikes historia. I V. Sthlm voll. 97. Möller, Kyrkohistoria. Upsala Haug, De kristnas antiqviteter. Öfvers. Strengnäs Papst, Konung Fredrik den II;s lefvernesbeskrifning Ofvers. I III. Sthlm 1791 och 1792.

5 100. Tegner, Tai viti särskilta tillfällen. I, 11. Sthlm 1831, voll Schakespeares Säramtliclie Dramatische Werke. Übers. Leipzig. Breitkopf & Hertel. Handbibliothek i trädgårdsskötsel. I III. Sthlm voll Agardh, Lärobok i Botanik. I & 11. Malmö voll Schlegel, Dber dramatische Kunst und Litteratur. I de 11. Upsala voi Schröderheims Änteckningar tili Konung Gustaf 111 historia. Orebro (Boström), Anmärkningar om Helvetesläran, våra Theologer ooh Prester allvarligen att förehålla. 3:dje upplagan. Upsala La Belgique industrielle Bruxelles Loenbom, Handbok i Grekiska Antiqviteterna. Sthlm Lavin Räknelära. Sthlm 1842., 110. Ahlström, Kemisk teknologi. I och II jemte supplement. Sthlm voll. 111 Riemer, Griechisch-Deutsches Hand-Wörterbuch. I, IL Jena und Leipzig 1815 och voll Späre, Biografisina anteckningar Hfors Svenskt Biografiskt Lexicon, ny följd. I Y. Orebro voll. 114 Lagus,, k bo Hofrätts historia, lista delen. Hfors , Tieck, Kaiser Octavianus. Upsala Sjöberg, Den moderna Kokkonsten. Sthlm Dictionnaire de Facademie Frangoise. I, H. Nismes voll. 118 Rhyzelii Sticht och Biskops Chrönika. I, 11. Linköping voi. 119 Hansen, Digtninger, Christiania Silfverstolpe, Skaldestycken. Sthlm Svenskt-Finskt handlexicon. I, 11. Hfors 1852 och voll. 122, Svensk språklära utgifven af Svenska Akademin. Sthlm May, Lärobok i Engelska språket. s:te uppl. Sthlm Böttiger, Kritisk Skärskådning af Schillers äldsta lyrik. Upsala

6 6 Brilckner, Handbuch der neucsten Erdbeschreibung mit Charten. Hildburghausen Rothlieb, Landt-marschalks-Krönika. I, 11. Sthlm 1828 och voi Schwerin, Grundlinier tili staternas historia. Ofvers. I, 11. Upsala voi Dikter af Euphrosyne. I, 11. Upsala och Sthlm 1822 och voi Regner, Första begreppen af de nödigaste vetenskaper. I, 11. Örebro voi Anna Maria Lenngren, Skaldeförsök. Sthlm Hagström, Beskrifning öfver de tili Sveriges krona hörande Lapmarker. Sthlm Bastholm, Andeliga tai öfver alla evangelierna. lista årgången. Strengnäs voi Rothlieb, Samling af kongi, författningar angäeude rang. Sthlm Acta publica hörande til Sveriges Rikes Fundamentallag. Sthlm Kurtz, Kristlig Religionslära. Ofvers. Lund af Wingård, Kristaa kyrkans sednare händelser och nuvarande tillstånd. Upsala Kjellin, Grunderna tili Geometrien sarat Pian och Sferisk Trigonometri. Sthlm 1807, voi Geiger, Teckning af Sveriges tillstånd under frihetstiden. Sthlm Finska Läkare-sällskapets handlingar. 2:dra bandet ;dje häftet. Hfors Gadelius, Handbok i Medicinal-lagfarenheten. Sthlm Rein, Finlands forntid, Hfors 1831 sarat Sjöström, Taflor af vådelden i Åbo. Åbo voi. Inledning tili ryska civilrätten. Åbo Froste7'us, Inledning tili svenska krigslagfarenheten. I, 11. Sthlm & Upsala 1755, voi. Schmidt, Der Treib- und Friihgärtner. Weimar Der kleine Hausgärtner. Ilmenau Wasa hofrätts universaler och circulairer. Wasa Dalin, Ordbok öfver svenska spräket. I, 11. Sthlm voi Winqvist, Geografisk-statistisk jordbeskrifning. I, 11. Sthlm voll Hartman, Skandinaviens Flora. 6:te uppl. Sthlm Xenofons berättelse om Kyri fälttåg jemte ordbok. Upsala voll.

7 151. Lange, Grekiska språkets grammatik. Christiansstad Blair, Predikningar. Öfvers. I, 11. Sthlm 1813, voll Kernell, Högmesso-predikningar. I, 11. Sthlm voll Chaudon Sf Delandine, Nouveau Dictionnaire Historique. I XII samt Tables chronologiques. Lyon voll Volks-Conversations-Lexicon. Stuttgart Laurent, Geschichte des Kaisers Napoleon, illustrirt von Horaz Vernet. Leipzig Michailo/fski-Datiile/fski, JBeskrifning öfver Finska kriget är 1808 ooh Öfvers. Tavastehus Swerikes stadz lagh, med anmärkningar af I. Arnell. Sthlm , van Suchtelen, Kriget _emel!an Sverige och Ryssland ären 1808 och Öfvers. Sthlm Bladh, Minnen från Finska kriget åren , Sthlm Berthet, Den siste Irländaren. I, IL Öfvers. Sthlm voll. Homeros Ilias, öfvers. af Johansson. I. Örehro Weteranen, Poetisk kalender. Hfors , Ödman, Dikter. Upsala Topelius, Regina von Emmeritz. Hfors , Berndtson, Ur Lifvets strid. Hfors Wecksell, Yalda ungdomsdikter. Åbo , Instructiouer för landsbokhållare, häradsskrifvare, mantalskommissarier etc Fullom, Naturvetenskapens under. Öfvers. Örebro , Revue universelle, Bruxelles häften. 171 Leopold, Samlade skrifter. I III. Sthlm voll. 172 Staqnelius, Samlade skrifter. I III. Sthlm voll Almqvist, Svensk rättstafningslära. Sthlm , Petersen, Svenska språkets historia. Upsala Menzel, Nyaste historiens årsböcker Örebro Becker, Verjdshistoria, fortsatt af Menzel. I XX. Upsala & Örebro voll. 177 Byron, Childe Harolds Pilgrimsfärd, öfvers. af Skjöldebrand. Sthlm

8 8 Granier de (Jassagnac, Arbetsklassens historia. Öfvers. Sthlm Åppell, Beschreibung der freien Stadt Frankfurt a. M. mit Stahlstichen. Darmstadt Carleton, Propbeten, Irländsk berättelse. Öfvers. I, 11. Linköping voi Martialis, Epigrammata. Ed. ster. Lipsiae Horatii Flacci Opera. Lipsiae Crebillon, Oeuvres. I III. Paris voll Lostbom, Svea och Götha höfdingaminne sedän I, IL Upsala 1842, voll Maunu Malmanen, Anjala förbundet. Sthlm Porträtt ocb Taflesamlingen på Gripsholms lustslott, upprattad af G. A. S. Sthlm Octavia GarUn, Porträttsamlingen på Gripsholm jemte 188. slottets historia. Sthlm Allmänna Industri Utställningen i Stockholm Officiel katalog jemte supplemeut. Sthlm Brusewitz, Götheborgs museum. Götheborg Zoologiska samlingarna i riksmuseum. Sthlm Ekelund, Föreläsningar i Romerska privaträtten. I III. Hfors voll Schmedemans Justitieverk. Sthlm års Lagsamling. Sthlm Lindblom, Latinsk och Svensk Ordbok. I, IL Upsala voll Tengström, Åfhandling om presterliga tjenstgöringen och aflöningen i Åbo erkestift I III. Åbo voll Hagberg, Högmesso-predikningar. I, 11. Sthlm voll. Biblia eli Pyhä Raamattu. Turussa Code Civil. Paris Oeuvres de Moliere. I YI. Amsterdam & Leipzig voll. Enagrius, Samling af Landtmäteriförfattningar. Sthlm Lundeqvist, Sveriges Rikes Kammarverk. Nyköping Rehbinder, Matrikel öfver Svea rikes ridderskap och adel. I, H- Sthlm 1781, voll Nehrman, Jurisprudentia civilis. Lund , Processus civilis. Sthlm , Jurisprudentia criminalis. Lund Ehrenstråle, (Nehrmann) Processus criminalis. Lundl7s9.

9 207, Nehrman, Föreläsningar öfver ärfda Balkeu. Sthlm & Upsala , Flintberg, Städernas Inkomster af Tolag, Våg-, Hamn-, Bro-, Mätare-, Packars-penningar m. m. Sthlm Författningar och Stadgar, hvilka ändra eller förklara kyrko-lagen af år Sthlm , Möller, Tysk och Svensk Ordbok. I, IL Upsala voll Rothlieb, Matrikel öfver Svea Rikes Ridderskap och Adel, Sthlm , Calonius, De fordna trälarnes rätt i Sverige. Jönköping von Tänne, Landthushållningen i systematisk ordning. I, 11. Sthlm 1813, voll Rabenius, Lärobok i svenska kamerallagfarenheten. I, 11. Upsala voi. 215, Förslag tili utsöknings-balk och rättegångs-balk. I. Om rättegång i tvistemål. Sthlm Förslag tili Handelsbalk. Sthlm Förslag tili Ärfda-balk och Jorda-balk. Sthlm , Finlands Grundlagar. Hfors Dictionnaire des Femmes celebres. I III. Paris voll. 220, Dictionnaire Russe-Frangois Allemand. I, 11. Riga voll. 221, Boethius, Lärobok i Naturrätten. Upsala Michaelis, Allgemeines Naturrecht. Leipzig , Schartau, Ekonomisk handbok. I, 11. Sthlm voll Freedley, Praktisk afhandling om Affärslifvet. Ofvers. Hfors , Magnus Stenbocks Lefverneshistoria. I, 11. Sthlm voi. 226, Gren s, Grundriss der Naturlehre..Halle Schlez, Populär Naturkunnighet. Ofvers. Sthlm Nordenskiöld, Beskrifning öfver de i Finland fauna Mineralier. Hfors , C. W m, Handledning i Jagt. Sthlm Auvisning tili Vattenkurens utöfniug efter Rausse. Hfors Hornborg, Yägvisare genom Finland. Hfors , Collin, Afhandling om Stats-inkomsterna. Lund

10 Les Histoires d Herodote, traduites en Francois par Du- Ryer. I III. Paris voll Granier de Cassagnac, Adelsklassens historia. Sthlm de la Gueriniere, Ecole de Cavalerie. I, 11. Paris voll Darelli, af Fogde-reglor. Sthlm Las- ooh Stilbok i Grekiska språket. Ofvers. Orebro Hiibner, Gemälde-Gallerie zu Dresden. Dresden Gerling, Grunddragen af Trigonometrin. Åbo Oeuvres completes de Beranger. Paris Walter Scott, Waverley, traduction I IV. Paris voll. 242, Nodier, Vocabulaire de la langue Frangaise, extrait du Dictionuaire de FAcademie. Paris Oehlenschläger, En resa berättad i bref tili hemmet. Öfvers. I, 11. Christianstad 1820, voi. 244 Kähler, Naturens under. I, 11. Sthlm voi. 245 Collin Sf Schlyter, Samling af Sveriges gamla lagar. Westgöta-lagen ooh Östgöta-lagen. Sthlm 1827, voll. 24:6 Dankwardt, Sammandrag af författningar rörande handtverkerier och manufacturer m. m. Sthlm Jusleen, Ugla (af Ugglas) och Novell, Samling af Kongi. Majestäts bref. I VI. Sthlm voll. 248, Fortsättning af 1807 ars lagsamling tili år Sthlm Drangel, Anmärkningar tili Sveriges rikes lag. Sthlm , Tengvall, Tnstemåls lagfarenheten. Lund Sammandrag af Bergsförfattningar Sthlm Wacklin, Minnes-bok för Embets- och Tjenstemän uti Finlands höfdingedömen. Hfors Anmärkningar vid förslaget tili allmän Civillag. Sthlm , Calonii opera omnia. I V. Holmim voll. 255 Finska Lagverket, Hfors voll. 256 Geiger, Svea rikes häfder. I. Upsala Funck, Genväg tili kundskap och utöfning af Svensk Lagfarenhet. Sthlm 1761, , Möller, Svensk och Tysk Ordbok. Leipzig Delen, Engelskt och Svenskt Lexikon. I, 11. Sthlm 1806, vo).

11 260. Renvall, Suomalainen Sanakirja. I. 11. Åbo voi. 261 Holmberg, Franskt och Svensk! Lexicon. I, 11. Sthlm voll. 262, Ånqvetil, Romerska Historien i Sammandrag. Öfvers. I, IL Sthlm 1814, voll. 263 Strauss och Evangelierna eller Jesu lefnad af D. F. Strauss. Öfvers. I, 11. Sthlm voll. 264, Bergroth, Elementarlärobok i Fysiken. Wasa M:me de Stael, Memoires - et considerations sur les prin cipaux evenements de la revolution Frangoise. I III. Paria voll. 266, Bailleul, Examen critique de Pouvrage de M:me de Stael. I, IL Paris voll. 267 I. N., Etudes legislatives. Paris , , Albitte, Cours de legislation gouvernementale. Paris Löhr, Verldshistoria för läsare af alla stånd. Öfvers. I, 11. Sthlm voll,. Norvins, Napoleons lefnad. Öfvers. I IV. Sthlm voll. 271 Dubb, Handbok i Franska språket och litteraturein Lund , Lundeqvist, Handbok i Svenska Landtbruket. Upsala , Swalin, Bidrag tili Stenkrossningens Statistik. Sthlm 1856, 274, Almström, Om Potatissjukan. Sthlm , Atterbom, Minnesord öfver Karl XIV Johan. Upsala Hvasser, Om äktenskapet. Upsala Wåhlin, Handbok uti svenska Kyrkolagfarenheten. Lund Bjursten, Minnen från studenttiden. Sthlm , Eschricht, Det physiska lifvet. öfvers. I, H. Sthlm voll Paludan, Passionspredikningar. Öfvers. Sthlm Reveille-Parise, Traite de la Vieillesse hygienique, medical et philosophique. Paris , Soden, Die Nazional-Oekonomie. I V. Leipzig voll. 283, 284. Say, Traite d Economie. I, 11. Paris voll Juslenius, Suomalaisen Sana-Lugun Coetus. Sthlm Dumas, Napoleon. Öfvers. Sthlm Berthier, Relation des campagnes du General Bonaparte en Egypte et en Syrie. Paris an IX. Foudras, Campagne de Bonaparte en Italie. Paris an VIII. 11

12 Strinnholm, Svenska Folkets historia, under konungarne af Wasa-ätten. I III. Sthlm voi Petrelli, Om mennisko-själens tillstånd efter döden. Sthlm Halfön Krim. Öfvers. Sthlm Lillja, Bibliographia hodierna Fenniae. Åbo Nilsson, Skandinavisk fauna. 111, IV. Amfibierna och ooh Fiskarna. Lund häften Cygnaeus, J. Z. Duncker och hans omgifning. Hfors Holmbergson, Juridiska skrifter. Christianstad Den unge Juristen. Hfors Feuerbach, Lehrbuch des Peinlichen Rechts. Giessen Mailer, Frukt- och köksträdgärden. Sthlm Poppe, Handbok för Metallarbetare. Öfvers. Sthlm , ~ Steffens, Yolks Kalender fiir Samnia arbete. Berlin defekt. 303, Le Collier de la Heine. I VII. Bruxelles häften Lindgren, Allmänna Eldsläckningsreglor. Götheh Richter, Läran om väderlekens förändringar. Sthlm , Kongeriget Norges Grundlov. Christiania , Vilde, Sveciae historia pragmatica, qvae vulgo jus publicum dicitur. Holmiae von Bonsdorff, Finlands Kamerallagfarenhet. I HL Hfors voll. 309 Stålhammar, Svenska Justitiae och Politie-Värket. Sthlm Jusleen, Samling af Kongi. Maj;ts Bref. Sthlm FischerStröm, Nya Svenska Economiska Dictionnairen, I-IV. Sthlm voll. 312, Posse, Bidrag tili Svenska lagstiftningens historia. Sthlm de Genlis, Contes Moraux et novelles historiqves. I, 11. Paris voll. 314 Les petits Emigres. I, H- Berlin voll. 315, Michelet, L Åmour. Paris Törnudd, Åbo Erkestifts Matrikel. Åbo Palmblad, Physiska och politiska, äldre och nyare Geographien. Inledning tili Asien, Hög-Asien, Palaestina och Indieu. Upsala voll.

13 318, Gylden, Historiska och Statistiska anteckniugar om stadeina i Finland. Hfors W. Alexia, Gesammelte Novellen. I IV. Berlin 1830, voll Mörner, Nägra glada och sorgliga minnen af en läng lefnad. Fahlun Ödmann, Hågkomster från hembygden och skolan. Upsala Holbergs Comedier. I VIII. Strengnäs voll Stael-Holstein, Delfine. I IV. Geneve voll Lettres de Madame la Marquise de Pompadour. I IV. Londres voi. 325, Oeuvres de Virgile, traduites en Francais. I III. Lyon voll. 326, Rabbe, Histoire d Alexandre Ler. I, 11. Bruxelles voll. 327 Winterfeld, Geschichte des Preussischen Krieges von Berlin CCrusenstolpe), Vidräkning och reform. Sthlm , Saltza, De siste Folkungarne och grundläggningen af S:t Clara kloster. Norrköping Wöhler, Oorganisk Kemi. Öfvers. Sthlm Wolf, Cours de Mathematique, traduction. I III. Paris voll Rousseau, Emile ou de I education. I IV. Amsterdam voll Kellgren, Samlade skrifter. I III. Sthlm voll Bard, Considerations sur le developpement moral et 335. litteraire des nations. Paris Oehlenschläger, Axel och Walborg, Hakon Jarl den Bike, Freyas Altare m. fl. Sthlm & Upsala voi Lundström, Fruktträds uppdragning. Sthlm Schmidt, Blomsterskötseln. Sthlm Dietrich, Vinterhandbok för Trädgårdsmästare o.,blomsterälskare. Öfvers. Sthlm Weidener, Anleitung Gärten anzulegen. Leipzig Rehbinder, Underdånig berättelse ora storfurstendömet Fiulands förvaltning från Hfors Ilooing, Handledning i Svenska landtbruket. Sthlm Lärobok i Landthushällningen för Finska allmogen. Åbo 1844.

14 Linnden, Om gödseln. Sthlm Läsning för landthushållare i Ostergöthland. Linköping D:o d:o Jensenius, Grunderna för ängsvattning. Sthlm Hoffman, Fantasiestiicke in Callofs manier. I, 11. Lamberg voll Lippold, Vår planet eller jorden i mathematiskt ooh physiskt hänseende. Öfvers. Sthlm Stjernstolpe, Vitterhets-stycken. I, 11. Sthlm 1827, voll Antommarchi, Les derniers moments de Napoleon. I, 11. Paris voll Dauhenton, Zelie dans le desert. I IV. Geneve M:me de Geiilis, Le Oomte de Corke. I, IL Paris voi Tegner, Frithiof, iibersetzt. I, 11. Upsala voi Christelig Kyrkohistoria. Lund Trimmer, Histoires fabuleuses, ti aduction I, 11. Geneve voll Norden, Skandinavisk national-kalender för Sthlm Baggesen, Ungdomsarbeider. I, 11. Kjöbenhavn 1791, 358. Voltaire, La Pucelle. Paris Legouve, Le merite des Femmes et autres poesies. Paris voi Rydqvist, Hesa i Tyskland. Sthlm Rudbech, Rese-bilder samlade i Tyskiand. Sthlm , Bertolotti, Descrizione di Torino. I, 11. Torino voi. 363 Nicander, Runesvärdet. Upsala Frick, Physikalisk technik. Öfvers. Sthlm Welander, Norskt- (ooh Danskt) Svenskt handlexikon. Christiania , Forsell, Statistik öfver Sverige. Sthlm Justiniani Institutionum libri IV etc. etc., ed. Crispini. # Amstelsedami voi. 368 Cooper, Redwood. Öfvers. I IV. Sthlm voi Sahlstedt, Svensk Ordbok. Sthlm , Schönfelt, Matrickel öfver Svea rikes Ridderskap och Ådel. Sthlm Wallenius, Finska Adelns och Riddarhusets historia. Åbo Nehrman, Processus civilis. Lund 1732.

15 373, Code dlnstruction criminelle. I, 11. Paris, edition stereotype. 1 voi. 374 Code civil. Paris , Wsera eller Trohetens prof, novell af Pilgrimen. Sthlm , Huru jordens olika folkslag fria och gifta sig. Sthlm Bilchner, Ängsskötseln, bearbetad af Källström. Sthlm Hällström, Om nattfroster i Finland. Hfors Ström, Handbok för skogshushållare. Sthlm Gottlund, De proverbiis Fennicis. Upsala Homeri Odyssea, ex recensione Wolfii. I, 11. Lipsiae voi. 382, Manufukturdirektionens i Finland underdåniga utlätande. Hfors , Nugent, The Neu Pocket-Dictionary of the french and english languages. I, 11. London Chompre, Dictionnaire abrege de la fable. Paris La Fontaine, Contes et nouvelles en vers. I, 11. A la Haye voll. 386, Novum Testamentum Grece. Lipsiae Cornelius Nepos, De vita exellentium imperatorum. Örebro Personalier öfver konnng Oscar I. Sthlm Oehlenschleger, Fostbrödrene. Kjöbenhavn von Braun, Nyare Dikter. Sthlm La Fleur des Prieres chretiennes et catholiques. Wienne Thomee, Sverige, historisk-geografisk, statistisk o. topografisk teckning. Sthlm Prinz, Krankheits- und Heilungslehre der Hausthiere. I-IV. Dresden voi Abildgaard, Häst- och Boskapsläkaren. Öfvers. Fahlun Poppe, Geschichte der Erfindungen. I IV. Dresden 1828, voi Schopenhauer, Hesa genom södra Frankrike. Öfvers I. 11. Mariefred 1826, voi. Sveriges Rikes Lag af år Sthlm D:o d:o med tillägg af Carlein Sthlm Afhandling om Börds-Rätten. Lund Tengvall, Tankar om fängelse å personer och qvarstad ä gods. Lund 1799, m. fl. arbeten. 1 voi. 15

16 T. Livii Patavini Historiarum libri I X, illustravit Crevier. Norrköping 1829, voi. 401 Virgilii Äeneis öfversatt af Adlerbeth. Sthlm Horatii Satyrer, Skaldebref, Oder och Epoder, öfversatta af Adlerbeth. Sthlm 1814, voi. 403, Heeren, Europeiska Stats-Systernets historia. Öfvers. Strengnäs Manovill, Tre år under och efter Ungerns frihetsstrid. Sthlm , Tegner, Smarre dikter. I. Sthlm , Bergman, Hesa i Rhentrakterna,, Schweitz och södra Frankrike sommaren Fabian , Cranier, Lagen för stormar. Sthlm (Crusenstolpe), Vidräkning och reform, betraktelser i fångelset af en svensk statsfåuge. Sthlm Bomansson, Skildring af folkrörelsen på Åland Sthlm (Crusenstolpe), Röst ur ett svenskt statsfängelse. September Sthlm Samina arbete 412, (Crusenstolpe), Första fjetet på skriftställarebanan. Sthlm , Cuvier, Ideer om orsakerna tili jordytans närvarande 414, 415, 416, form. Öfvers. Sthlm Franzen, Om svenska drottningar. Åbo Enberg, Lärobok i Psykologien. Sthlm Några upplysningar angäende boken: Strauss och Evangelierna. Sthlm Grefve Per Brahes Tänkebok (sjelfbiografi). Sthlm Svenska Trädgårds-föreningens årsskrift Sthlm Obbarius, Praktisk skogsskötsel. Sthlm Handbok för ängsodlare. Sthlm Beisen, Mjölkhushållningen i alla dess delar. Öfvers. Sthlm , Lindan, Om Brännodling. Sthlm , Kiesling, O m fabrikation af Korn-malt samt Ö1 af Potates. Sthlm , Niven, Om sparris-odling. Öfvers. Sthlm , de Launay, Trädgårds-sketsein. Öfvers. Sthlm Leche, Om vilda trans och buskars plantering. Lund Dietrich, Koristen att rita, färglägga och mala. Öfvers. Sthlm 1850.

17 428. Seance extraordinaire ele la Societe imperiale des naturalistes de Moscou. Moscou Holmiin, Lärobok i Arithmetiken. Strengnäs Gedike, Fransysk Läsebok. Sthlm M:me de Genlis, Handbok för resande, en quatre langues, franqaise, suedoise, anglaise et allemande. Sthlm Strahl, Die vvahren Ursachen der habituellen Leibesverstopfung. Berlin Berlin, Lärobok i Naturläran för Folkskolor och Folkskollärare-Seminarier, prisbelönt skrift. Lund Läsebok i Naturläran för Sveriges alhnoge, prisbelönt skrift. Lund Boeker, Om skogars skötsel i Norden. I. Åbo von Greiff, Om jagt och djurfängst i Sverige. Sthlm Koppe, Handbok för Landtmän i åkerbruk och boskapsskötsel, utgifven af Thaer. Ofvers. I, IL Sthlm voi Ackermann, Om vilda Träds såning, plantering och skötsel. Sthlm Dennis, Om Barometern och Thermometern samt om At mospheren och dess Phenomener. Ofvers. Sthlm Böcker, Om thermometrar för åtskilliga ekonomiska behof. Åbo Fränkel, Anthologie französischer Prosaisten. I, IL Berlin 1841, Ställningar och förhållanden behandlade i bref. IV X. Sthlm häften. 44?,. Samma arbete. 7 häften Röst ur ett svenskt statsfängelse om ställningar och förhällanden (September 1839). Sthlm Ställningar och förhållanden Maj & Jimi 1853 samt Juli Sthlm 1853, häften. 448, 449, , Juel, Om mantalspenningarne. I. Qvarntullens beviljande Sthlm Schopenhauer, Erinnerungen von einer Reise. I, IL Rudolstadt 1813, voll. Herrmann, Rysslands historia tili Alexander I;s död. Ofvers. Strengnäs Ekbohrn, En jordomsegling med Fregatten Eugenie, med plancher. Sthlm Theatre de societe. I, IL Paris voll. Kant, Metaphysische Anfangsgrunde der Rechtslehre. Königsberg 1797.

18 Förslag tili Giftermäls-balk och Byggninga-ballc. Sthlm 1815, voi. 453, Lagfrågor. I, 11. Lund 1797, voi. 454, Tischendorf, När blefvo våraevangelier författade? Öfvers. Örebro Falck, Lärobok i Arithmetiken. Sthlm Oehlenschläger, Helge, öfvers. af Ingelman. Sthlm Fransin, Om svenska Drottningar. Åbo , Mahan och Schubert, Handbok i Civil-Ingeniörs-Vetenskapen, öfvers. och tillökt af Nerman. Sthlm Historia om SverigesvAdel. Sthlm Bring, Grunderna tili Svenska civil-lagfarenheten. I. Lund Silfverstolpe, Lärobok i svenska liisterien. Sthlm , Strinnholm, Svenska folkets historia. I, IL Sthlm 1834, voll. 463 Finlands allmänna författningar. I III. Åbo voll. 464, Samling af Kejserliga Bref. I. Åbo Leo, Geschichte der Italienischen Staaten. I. Hamburg , Pfister Geschichte der Teutschen. I. Hamburg Svenska folkets historia. I, 11. Sthlm 1789, voi. 468, Whitelockes dagbok öfver. dess ambassad tili Sverige åren 1653 och Öfvers. Upsala , Chevalier, Lettres sur FAraerique du nord. I, IL Bruxelles voll Bosse, Öfversigt af alla länders och staters historia. Sthlm Chateauhriand, Atala, Rene. Bruxelles (Utantitelblad). 1 voi. 472 Nyström, Beskrifning om svenska hemman och lägenheter. Sthlm Carlson, Om 1680 års riksdag. Promotions-program. Sthlm Illustrirter Kalender fiir Nehrman, Jurisprudentia civilis. Lund (Utan titelblad) samt Processus-civilis. Lund voi. 476, IPåppener, Förteckning uppå Kongi, placater, förordningar, päbud, resolutioner ra. m. frän 1522 tili Sthlm Chydenius, Matrikel öfver presterskapet uti Åbo Erkestift. Åbo (Interfolierad.)

19 478, Edelsvärd o. Arrhenius, Tidskrift för landtmanua- o. kommunalekonomin. I XI, XVI XXXI samt XXXIII - XXXVI. 31 häften. 479 Skaldestycken öfversatta af.i -m. Strengnäs , Dickens, Dombey och Son. Öfvers. I III. Upsala voll. 481 Revue des deux mondes. Paris häften. 482, Revue des deux mondes. Paris häften. 483, Stiernman, Riksdagars och möteus besluth. I, 11. Sthlm 1728, voll. 484, Riksdags besluter Sthlm Riksdagsbesluter Sthlm voll. 486 Flintberg, Lagfarenhets Bibliothek. li V. Sthlm voll. 487 Alcenius, Genealogia Sursilliana. Hfors Wasa Hofrätts universaler och circulärer. 3:dje delen Wasa exemplar Samma arbete. 5 exx. 490, Frey, Tidskrift för vetenskap och konst. 1841, 1842, 1844 och Spridda häften. Upsala. 9 häften. 491 Alcenius, Betydelsen af Darwins theori för det naturliga vextsystemet. Wasa Seseman, Algebra. Upsala , Anacreontis carmiua, edidit Gummlius. Upsalim I):o d:o, edidit Schaefer. Lipsise Rabenius, De infamia juris. Holmise Ordning för allmänna fattigvården i Wasa slad m. m. Wasa voi. 497 Kejserliga förordningar från 1820tili Hfors voll. 498 Correspondance de Lord Byron, par Dallas. I, 11. Paris voll. 499 D'Arlincourt, Ipsiboe. I, 11. Paris voll. 500, Marheinecke, Lärobok i Christendomen, öfvers. af Sonden. Sthlm Jöransson, Tabeller öfver Sveriges och andra länders mynt, vigt och mått. Sthlm , 505, Hermbstädt, Magazin fiir Färher, Zeugdrucker und Bleicher. li VI. Berlin voll. Messenius, Finlands Rimkrönika. Åbo Bergasse, Essai sur la liberte de la presse. Paris Zschokke, Novellen. I VII, IX och X. Aarau voll. Unonius, Minnen från en sjuttonärig vistelse i Nordvestra Amerika. I, 11. Upsala 1861, voll.

20 20 507, Hugo, Samhällets olycksbarn. Öfvers. I X. Sthlm häften Hartmann, Handbuch der Technologie. I, 11. Leipzig voll. 509, Webster, Pocket dictionary of the English and German and German and English languages. Lpzg , Michelet, Kärleken. Öfvers. Sthlm Qvinnan. Öfvers. Sthlm , Folket. Öfvers. Sthlm , Kavanagh, Signhilds andra kärlek. Öfvers. I, 11. Sthlm häften. 514, Currer Bell, Shirley. Öfvers. I, 11. Upsala voll. 515 Kingsley, Hypatia. Öfvers. I, 11. Upsala voll. 516, George Sand, Laura eller resan genomkristallen. Öfvers. Sthlm Feuillet, Grefve de Camors. Öfvers. Sthlm , Bladh, Minnen från Finska kriget åren 1808 ooh Sthlm Rosenstein, Om barns sjukdomar och deras botemedel. Sthlm , Hering, Medicine homoeopatique domestique, traduction. 521 Paris G. A. Wallins Reseanteckningar Hfors voll. från orienten. I, IL 522 Handbok i Ritkonsten. Sthlm , Brunius, Konstanteckningar under en resa är Lund , Steger, Ergänzungs-Conversationslexicon. I IV. (Komplett.) Leipzig Etyder af Jeremias Hunter. 1, IL Norrköping häften. 526, Blickar i familjen. Öfvers. Hfors Bolin, Familjen. Hfors Boardman, Hemmet eller vinkar om deu husliga sällheten. Öfvers. Sthlm , Heyfelder, Die Kindheit des Menschen. Erlangen Cygnaeus, J. Z. Duucker och hans omgifuing. Hfors Adlersparre, 1809 och 1810, Tidstaflor. I III. Sthlm voll. 532 (Almqvist), Törnrosens bok. Imperial-octav upplaga. 11. Sthlm , Ehrenstam, Första grunderna tili mekaniken. Carlskrona 1841.

21 534. Berzelius, Lärobok i Kemien. I V. Sthlm voll Campe, Tili den giftvuxna ungdomen nägra ord. Ofvers. Sthlm von Kobell, Tabeller för mineraliers bestämmande. Ofvers. Sthlm IJeinsius, Neue Sprach und Redeschule der Deutschen. I III. Leipzig voi. 538, Lacroix, Trigonometrie rectiligne et spherique. S:t Petersbourg Bagge, Elementar-kurs i Fysiken. I. Sthlm Catullus, Tibullus, Propertius, ed. ster. Lipzise Handbok för resande i Sverige. Upsala , Album, utgifvet af Nyländningar. Hfors Joukahainen, ströskrift utgifven af Osterbottningar. IV. Hfors , Lännetär, Album utgifvet af Vestfinnar. I. Hfors , , , Ställningar och förhållanden, Februari Oktober Sthlm häften. Cervantes, Noveller. Öfvers. Upsala Fruntimmers-spegeln, tili de skönas begagnande af en karlarnes van. Ofvers. Sthlm Bomansson, Folkrörelsen på Åland Sthlm Wallin Om, folkbildning och folkskolor. Hfors Euren, Grunddragen tili Finsk formlära. Åbo Topelius, Ljungblommor. I. Hfors Bolau, Fiihrer durch den Zoologischen Garten zu Hamburg. Hamburg Lagerwall, Blindt allarm, ett student-uppträde. Hfors , Wiborgs läns Landtbrukssällskaps handlingar Wiborg häften. 555, Polhems patriotiska testamente. Sthlm , Brn, Lite nytt tili julen. Sthlm Liljenstrand, Om Finlands strömrensningsverk. Hfors , Pian von Berlin nebst Wegweiser. Berlin , Renan, Jesu lefnad. I III häftena. Sthlm Öhrlander, Praktisk lärobok i Engelska språket. I. Sthlm Sveriges och Norriges Calender för , Warum fiihren wir mit Eussland Krieg? und Das Kreuz gegen den Halbmond. Stuttgart , Nicolovius, Folklifvet i Skytts härad i Skåne. Lund 1847,

22 Heeren, Historiska skrifter. Öfvers. Strengnäs Boij, Osterrikiska militär-gränsens organisation. Sthlm Ett besök i London hösten 1841, af W. W. Sthlm CCrusenstolpe), Första fjetet på skriftställarebanan. Sthlm Ekelund, Föreläsningar öfver panträtten. Hfors (Crusenstolpe), Bigtfadren, novell. Sthlm Lundeqvist, Handbok i svenska Landtbruket. Upsala Atterbom, Minnesord öfver Per Ulrik Kernell. Upsala 1825.' 572. Fougt, Samling af historiska bref om det svenska regeringssättet i äldre ooh nyare tider. 2;dra flocken. Sthlm Morgenstern, Reise in Italien im Jahr I. Dorpat Modee, Utdrag ur Publiqve Handliugar, I XI samt register. Sthlm voll. Bulwer, Eienzi. Sthlm häften incompl, Kärlek ooh pligt, öfvers. från engelskan. Sthlm häften. 577 Wahlström, Svensk Exkursions-fauna. I. Ryggradsdjureu. Sthlm Runeberg, Fänrik Ståls sägner. 11. Hfors Byron, Manfred, öfvers. af Thomander. Upsala Moberg, Lärobok i Engelska språket. Sthlm Svea, , spridda delar. Upsala häften. 582, 583 Forsell, Statistik öfver Sverige, förra afdelningen. Sthlm Ägardh, Öfversigt af Svenska folkets öden. Carlstad Schmidt, Juridiskt Arkif. 6 diverse häften. Christianstad Napoleon 111, Julius Caesars historia. Öfvers. I samt 5 häften af 11. Sthlm , , 589, Nyström, Svenskt-Franskt Lexikon. Sthlm Branting, Uppgift af Svenska förfättuingar Örebro Litterär tidskrift 1864, diverse häften. Hfors Siljeström, Anteckningar om Norrige. Norrköping lljerta, Om rnynt, banker och riksgäld. I. Sthlm Seiler, Skolebok för borgares och allmogens barn. Öfvers. Sthlm 1825.

23 592, P. Ovidii Nasonis qvae supcrsunt. I, 11. Lipsiac 1815, voll Filangieri, Lagstiftningens vetenskap. Öfvers. I, 111 och V. Sthlm 1814, 1816 och voll. 594, Wikström, Finsk Grammatika. Wasa , Mayer, Populär framställning af Hegelska filosofin. Öfvers. Sthlm Fenelon, The aclventures of Telemachus, tracluct. London v 597 Braun, Dikter. I. Sthlm , Calle, poetisk kalender. Sthlm , Carolina, poetisk kalender. Sthlm , Kindblad, Handbok i Svenska liisterien. 11. Sthlm 1850, Polybii historiska arbeten, öfvers. af Emanuelsson. I, Sthlm 1833, häften. Taciti Romerska annaler, öfvers. af Kolmodin. Sthlm häften. 603, Herodots nio historiska böeker, ufversatta af Carlstedt. I-111. Sthlm häften. 604, Livii Romerska historia, öfvers. af Kolmodin. I III häften. 605, Thukydides Peloponnesiska krigets historia, öfvers. af Höijer l;sta häftet. Sthlm 1831 samt Curtius Rufus, Alexander den stores bedrifter. Öfvers. af Hedner. 60G , CIO, 3;dje samt början af 4:de boken. Sthlm häften. Moberg, Allmän och svensk Grammatik. Sthlm Lhnnocence du premier age en France. Paris Holberg, Den Danske Skue-Piads. IV VII., utan tryekningsort och årtal. 1 voi. von Becker, Finsk Grammatik. Åbo Theremin, Christi kors, Predikningar. Öfvers. 11. Sthlm Portefeuille. l:sta delen. Sthlm Portefeuille. 3;dje delen. Sthlm Samma arbete. 614, Portefeuille. 4:de delen. Sthlm Samma arbete. 616, Wallin, Vitterhetsförsök, förra bandet. Sthlm Bidrag tili Sveriges historia efter den s:te November 1810, förra delen. Sthlm , Strandberg, Åbo stifts Herdaminne. I, 11. (förra delen defekt). Åbo 1832, 1834.

24 24 Gl9, Revue de Paris 1834, Janvier-Aout, Octobre-Decembre. Paris voll Fröberg, Tidmätningen ocb tidräkningen. Westeräs «21 Suomi I IV samt VI. Hfors häften Förslag tili kyrkolag för Finland jemte motiver ocb betänkanden. Hfors , von Essen, Anmiirkningar vid Kvrkolag-förslaget. Wasa 624, Platon, Jordbeskrifning för allmoge-skolor. Öfvers. Sthlm , Knigge, Omgänget med människor. Öfvers. I III. Götheborg voi. 626 Bomansson, Skildring af folkrörelsen på Åland, Sthlm 18Jj2. 028, Agardh Sf Ljungberg, Statsekonomisk statistik öfver Sverige. 3:dje häftet. Carlstad Zweigbergk, Lärobok i Räknekonsten. Hfors Cervantes, Don Quixote af Mancba. Öfvers. I TTT. Sthlm voll Anekdoter för både historiens ocb skämtets vänner. Sthlm Leo, Om skälmstycken ocb bedrägerier. Sthlm , Choix cpenigmes, charades et logogripbes. Paris Antiqvarisk Tidskrift udgifvet af det kongelige Nordiske oldskrift-selskab, Kopenhague Memoires des antiquaires du nord, Copenbague Det kongelige nordiske oldskrift-selskabs aarsheretninger Kjöbenhavn Antiqvarisk Tidskrift udgifvet af det kongelige nordiske oldskrift-selskab, ;dje häftet. Kjöbenhavn 1845, samt l:sta häftet. Kjöbenhavn häften. 637 Acta Societatis scientiarum Fennicse. Tomus I. Helsingforsia G3B. Iggeström, Allmän Contorist. Götheborg , Bidrag tili Finlands naturkännedom, etnografi ocb statistik. 2:dra häftet. Hfors Rogberg, Skrifte-tal. Upsala Terzaruolo, Svenskt critiskt Real-lexikon, I 3 häftet. Sthlm Nyckeln tili onkel Toms stuga. Öfvers. Sthlm Kapiten Lindebergs Rättegång samt Underdåniga Besvärsskrift tili Kongi. Majestät. Sthlm häften.

25 fii Nordenson, Predikningar. I. Sthlm Rogberg, Predikningar. 11. Upsala Bergfalk, Om Svenska jordens beskattning. Upsala i häften. 647 Paimen, Rättshistoriska bidrag tili tolkningen af 1734 års Lag. I. Hfors , Beaumont, Le magasin des enfants. I, TI. Sthlm voll Lindblad, Juridiska afhandlingar. I. Upsala , Finlands Författnings-samling för Kongi. Maj:ts Försäkrings- och Uafveri-Stadga. Sthlm , Ileld och (Jonin, Verldshistoria, 6 diverse häften. 653 Erik Bögh, Grevinden og hendes Södskendebarn. Kjöbenhavn Acht Tage in Munchen. Munchen , Englands historia i bref från en fader tili dess son. Öfvers. I. Sthlm , BJörner, Nordiska Kämpadater, i en sagoflock samlade. Stockholmi Heims Kringla eller Snorre Sturlesons Nord. Konuilga- Sagor, ed. et illustr. Peringskiöld. Stockholmise Pvfendorf, Thaten Carl Gustavs, Kön. in Schweden, aus dem Lätein.iibers. Niirnberg , Dalin, Svea rikes Historia. I IV. Sthlm v Lagerbnng, Svea Rikes Historia. I IV. Sthlm ' 4 voll. 661 Geiger, Svea rikes häfder. I. Upsala fi6s, Adlerfeld, The genuine history of Charles XTI King of Sveden, transl. by James Ford. London Loenbom, Grefve Magni Stenbocks Lefverne. I-IV. Sthlm voll. Villers, Utkast tili Christna Kyrkans Historia. Öfvers. Strengnäs Braun, Die Heilige Schrift in lätein, u. deutsch. Sprache, mit Erklärungen nach dem Sinne der heil. römischkatol. Kirche, der heiligen Kirchenväter und der beriihnitesten katolischeu Schriftsausleger. Altes Testament. I VI. Augsburg voll. 6G6. Neues Testament. I III. Augsburg voll. 667, Bogatzky, Das Lohen Jesu Christi auferden. Halle , Das Leben Jesu Christi im Hiramel. Halle (19. Das ganze Leiden Jesu Christi. I, 11. Halle voll. 4

26 Evangelische Bihang 26 Bogatzky, Die Ueberschwengliche Erkentniss Jesu Christi. Halle , Uebung des wahren Christenthums. Halle Das Leben im Geiste. Halle Hess, Jesu Lefverne. Öfvers. Christianstad veli. (574. Bengel, Johannis Uppenbarelse, förklarad. Götheb Schröckh, Christlicbe Kirchengeschichte. I XXXV. Lpzg veli Christlicbe Kirchengeschichte seit der Reformation. I VI. Leipzig voll. m. Hess, Jesu Apostlars Historia och Lefverne. Öfvers. Lund 1816, voll Kett, History the Tnterpreter of Prophecy. I. 11. London voll Herder, Ideer tili menniskohistoriens filosofi. Öfvers. I-IV. Sthlm voll Hammarsköld, Grunddragen af Philosophiens Historia , 685. I HI. Sthlm voll. Menniskans Historia. Öfvers. Strengnäs Socher, Philosophiska systemernas historia. I. H. ()f- -vers. Upsala 1807, voi. Scott, Paris revisited in,_lbls. London Mungo Park s Resa. Öfversättning och sammandrag. Sthlm Odmann, Resa genom Polen åren 1793 och Ofversättning och sammandrag. Sthlm (586. Le Long, Hearnes Resa tili Norra Americas Ishaf etc. Öfvers. Sthlm Tuneld, Geographic öfver Sverige. I III. Sthlm voll. 688, Gaspari, Lehrbuch der Erdbeschreibung. Weimar 1804, 689, Bilsching, Neue Erdbeschreibung. I IV. Hamburg voll. 690, Rothlieb, Beskrifning öfver Kongi. Riddarholms-kyrkan Sthlm Djurberg, Geografiskt Lexicon. Orebro Utförlig Geografie. Sthlm voll , 694, tili Utförliga Geografien. Sthlm Odmann, Geografiskt Hand-Lexicon öfver Nya Testamentets skrifter. Upsala Balslev, Christelig Handbok för sjuka. Öfvers. Sthlm The New Testament. Oxford La Sainte Bible. Leipzig 1728.

27 698. The Holy Bible. Edinburgh Jung (Stilling) Das Heimweh. Marburg voll Der Schliissel zum Heimweh. Frankfurt u. Leipzig Die Siegsgeschichte der christlichen Religion. Niirnberg Erster Nacbtrag zur Siegsgeschichte. Niirnb Der graue Mann, eine Volkschrift. I XVI. Niirnb. 1795, voll Scenen aus dem Geisterreiche. Frankfurt 1801, voll. Andelära. Öfvers. Götheborg, Hemsiukan. Öfvers. I IV. Örebro 1815, voll. Nyckelu tili hemsjukan. Öfvers. Örebro Christna Religionens seger. Öfvers. Götheb Woollcombe, Remarks on Mortality. London Meiners, Qvinnokönets historia. I IV. Öfvers. Streng näs 1812, voll. Knigge, Omgänget med Människor Öfvers. Götheborg 712, Thaer, Den rationella Landthushållningens Grundsatser I-IV. Sthlm 1816, voll. Gerss, Afhandling om Trädes-åker-jord. Sthlm Widegren, Svenskt och Engelskt Lexicon. Sthlm Kiesewetter, En ny Ordabok på Fransöska och Svenska. Greifswald. 716, Serenius, English and Svedish Dictionary. Nyköping Shering Rosenhane, Svea Rikes Konungalängd. Sthlm 718, 719, Uggla, Svea-Rikes Råds-Längd. Sthlm Riihs, Svea Rikes Historia. Öfvers. I V. Sthlm voll Schöning, Norges Riiges Historie. I III. Soröe og Kjöbenhavn voll. 721 Gibbon, The History of the Decliue and Fall of the Roman Empire. I IX. London voll. 722, Hume, The History of England. I VIII. London voll. 723 Smollett, The History of England. I V. London voll. 724 Robertson, The History of Scotland. I III. Basel voll.

28 Robertson, The History of America. I IV. London voll Erich Jörensson, (Tegel), Kon. Gustaf den Lstes historia. Sthlm Sleidanm, Historia Book; Keyser Carls then Femptcs tijdh. Öfvers. Sthlm Politisches Journal, nebst anzeige von Gelehrten und andern Sachen, herausgegeben von einer Gesellschaft von Gelehrten. Hamburg voll Götiin, Anteckningar. under Svenska Armeeus Fälttåg 1813 och Örebro voll De Vertot, Histoire des Revolutions de Portugal. Haag Derek, Konung Gustaf Adolphs och dess Gemåls samt Drottning Christinas lefvernes beskrifning. Sthlm Fant, Föreläsningar öfver allmänna Historien. Upsala I-VII. 2 voll. 733 Schröckh, Allgemeine Biographie. Berlin voll Segerstedt, Historiske Annaler, årisoo. Strengnäs. 2 voll. 735, Voltaire, Histoire de Tempire de Russie sous Pierre le grand. Paris Hallenberg, Konung Gustaf II Adolfs Historia. I V. Sthlm voll. 737 Anmärkningar öfver Usta delen af Lagerbrings Svea-Rikes Historia. Sthlm voll. Gjörvell, Caracteren af Sveriges Regenter. Sthlm Stöver, Unser Jahrhundert. 11. Aitona Riihs, Finland och dess Invånare. Sthlm , Stora och Namnkunnige Svänske Mäns Lefverne. Sthlm 1750, I voi, Historisch-politische Erzählungen der neusten Staatsund Weltbegobenheiten. I V. Frankfurt am Main voi. 744, 743. Silfverstolpe, Den Svenska Statsförfattningens Historia. Sthlm 1809, inbunden jemte Uggla, Svea Rikes Urgamla Vapn De Tre Kronor. Sthlm Schwartz, Märkvärdiga Uppfinningar och Upptäckter. Öfvers. Sthlm , Egenhändiga auteckningar af Carl Linnasus om sig sjelf. Sthlm , Heinrich Stillings Lebeu. I V. Berlin u. Leipzig voll. 747 Henrik Stillings lefverne. I V. Öfvers. Sthlm voll.

29 748. (Jmner, J. K. Lavaters Lebenbeschreibung Winterthur 1802, vull Rider, Leben A. G. Spangenbergs. Barby S:t Constant, London och Engelska nationen. I IV. Linköping voll Brovallius, Betänkande om vattuminskningen. Sthlm Walterius, Tankan om Verldenes, isynnerhet Jordenes Danande och Ändring. Stblm Hagström, Vägvisare genom Svea och Göta riken samt Finland. Örebro Euphrasen, Beskrifning öfver S:t Barthelemi. Sthlm Murray, Berattelse om Upptäckter och Äfventyr i Afrika. Öfvers. Linköping Lesseps, Resa genom Kamschatka och Sibirien. Ofvers. 757, 758, 759, 760, Upsala 1793 och Fortis, Bref om Morlackerna. Öfvers. Götheborg I voi. Wylliams, Reise auf dem Mittelmeere. Hamburg de Langia, Resa i Spanien. I, 11. Ofvers. Götheb Ferrieres-Sauveboeuf, Resa genom Turkiet. Ofvers. Sthlm Poncet, Resa genom Alyssinien. Ofvers. Sthlm Keate, Beskrifning om Pelju-öarne. Ofvers. Norrköping G2, Nordenadler, En svensk ofåcers Samlingar under dess vistande i Ryssland. Sthlm Svedenstjerna, Resa genom en del af England och Skottland. Sthlm , llårleman, Dagbok öfver resa i Sverige, år Sthlm Osbeck, Dagbok öfver en Ostindisk Resa. Sthlm , 767, 768, 769, 770. Öfvers...Sthlm ~ Norcross, Autobiografi. Skeppet Haisewells förolyckande. Ofvers. Götheborg 1790 m. m. 1 voi. Underrättelser om Evangelii Framgång. Sthlm voll. Morehead, Discourses on the principles of Religions Bclief. Edinburgh Lauria, Sermons. Edinburgh Risler, Historiskt utdrag ur Gamla Testamentets böcker. Sthlm Reinhard, Försök öfver den.plan, som Jesus tili mcnniskors bästa uppgjorde. Öfvers. Christianstad Gleichen, Reformations-Historie. I HI. Drosden voll.

30 Bauer, Homiletik. Öfvers. Tavastehus Piper, Theologische Untersuchungen. Greifswald Rosenmiiller, Betrachtungen iiber merkwiirdige Begebenbeiten. Leipzig Ågren, Den praktiska Christendomens befordrande. Eahlun Less, Christliche Moral. Göttingen The New Whole Duty of Man. London H. G. 0., Etliche Worte iiber die Offenbarung Johannis Haug, De Christnas Antiqviteter. Öfvers. Strengnäs Dahl, Tio Guds Bud. Sthlm Uriel, eller nytt ooh Gammalt från nådens rike. En månadsskrift. Sthlm Watts, The Bsalms of David & Hymns and Spiritual Songs. London A Gollection of Hymns. Hull Bengel, Cyclus oder Betrachtung iiber das grosse Weltjahr. Leipzig Kant, Grundläggning tili Metaphysiken för seder. Öfvers. Upsala Tickell, History of The town and county of Kingston upon Hull. Hull Marci Aurelii Antonini Betraktelser öfver sig sjelf. Öfvers. Sthlm The Works of Aristotle. London Philosopbical Transactions of the Royal Society of London. London voll Georgii Stiernhielmi Hercules Mörk, Thecla eller den bepröfvade Trones Dygd. I III. Sthlm 1772, voll Goldsmith, The Vicar of Wakefield. London Milton, Poetical Works. London. 2 voll Kotzebue, Zaide. Öfvers. Sthlm Elise eller Qvinnan i sin fullkomlighet. Öfvers. Örebro Bronikowski, Romantiska Berättelser ur Polens historia. I V. Öfvers. Linköping 1832, voll Thomson, Poetical Works. London Joung, Night-Thoughts. Hamburg Qvinno-Svagheten. Strengnäs Wallmark, Amalia eller de tinska flyktingarne. Sthlm Irwing, Voyages and Discoveries of the Companions of Columbus. Sthlm Bilsch, Geschichtliche Beurtheilung der am Ende des

31 18;ten Jahrhunderts entstandenen grossen Handelsverwirrung. Hamburg De tolf första Romerska Käjsarinnors Lefverneshistoria. Öfvers. Sthlm 1790, voll Baur, Gallerie historischer Gemälde. Hof 1804, roll. 806, Villers, Lutherska Reformationens natur ooh verkningar. öfvers. Sthlm , Benzelius, Brefväxling utg. af Liden. Linköping Jloest, Kejsar Alexander Ls Lefverne och Regering. Öfvers. Nyköping , Sjobbrg, Försök tili en Nomenklatur för Nordiska Fornlenmingar. Sthlm , F. H., Merkwurdiges Lpben des Grafen von Ostermann. Bremen Balein, Peter den Stores Lefverne. Öfvers. Sthlm , Eurenius, Ätlantica Orientalia eller Atlands näs. Sthlm , Påfven Clemens XIY:s Bref och arbeten. Öfvers. Sthlm voll. 814, Rambach, Schicksal der Protestanten in Frankreich. I. IL Kalle 1759, voll. 815, Schiller, Gescbichle des dreyssigiährigen Kriegs. Leipzig voll. 816 Antiqvariske Annaler, udgivne ved den Kongelige Commission i Kjöbenbavn for Oldsagers Opbevaring. Kjöbenbavn voll. 817, Gallerie merkwiirdiger Verschwörungen. Leipzig voll. 818, Rettung der Ehre und Unschuld des Freyherrn von Schlitz, genannt von Goerz , Historische Blätter und Ånekdoten. Weimar , Rehbinder, Biografisk Beskrifniug öfver Svenske Riks- Canzlerer etc. Sthlm Amini. O. R., (Rhyzelius) Suiogothia Munita. Sthlm , Johann Hussens Lehen & Johann Wiclefs Leben. Leipzig 1798, voi. Schröckh, AU mäti Verldshistoria, i sammandrag af Heynatz. Öfvers. Lund voll. 824 Bring, Gref Rutger von Aschebergs Lefverne. Lund Carl Gustafs och Dess Geraåls lefvernesbeskrifning. Sthlm

32 Les Crimes Secrets de Napoleon Buonaparte. Bruxelles Montagu, Betraktelser öfver fordaa fria samhällens uppkorast och fall. Öfvers. Sthlm A General Collection of Treatys, Manifestes, Contracts of Marriage, Renunciations etc. from the year 1495 to the year London voll Fougt, Samling af Historiska Bref om det Svenska regeringssättet. 11, 111. Sthlm voi Strada, Histoire de la Guerre de Flandre. Paris voll Kcarsley, Complete Peerage of England, Scotland and Ireland. London voll Stiernman, Boskrifning om Konung Gustaf Adolphs griftechor i Riddarholms kyrkian. Sthlm Silfversioine, Lärobok i Verldshistoriens Chronologi jemte Syncronistiska Tabeller. Sthlm voll. Tollesson, Geographiskt Handlexicon. Upsala Biurman, Vägvisare uti Svea- och Göta-Riken samt Finland. Sthlm Angelin, Underrättelse om Köpenhamn. Sthlm Guthrie, Geographical, Historical and Commercial Grammar. London Pian af Stockholm. Sthlm :19. Le Beav, Merkwiirdige und neuo Reise. Uebers. I, voi Nordische Samlungen. Uebers voll Arnd, Sechs Biicher von wahrem Christenthum Ahlman, Speculativa Dogmatikens förhällande tili den rena evangeliska läran. Lund The Report of the Wesleyan-Methodist Missionary Society. London , D:o d:o. London , The Report of the Missionary Society. London (1 The Thirty-Second Report of the British and Foreign Bible Society. London Buchanan, Christendomens och Bibliska Litteraturens tillstånd i Asien. Öfvers. Sthlm Lebensgeschichte Jesu. aus dem Griechischen. Berlin Das Neue Testament. Rudingen , Handels Tidning. 7 årgångar. Sthlm 1800, voll.

33 851 Gerhardt, Allgemeine); Contorist. Berlin 1791, voll. 852, Krusen, Allgemeiner Kontorist. Hamburg 1765, voll Moore, The Practical Navigator. London Steel, The Ship-Masters Assistani. London , Clare, Youth s Introduction to trade and business. London , Voogt, Lootsmans Weg-Wyzer. Amsterdam Ulina, Kaufmännische Waaren-Berechnungen. Leipzig 1800, 858, Ludovici, Vollständiges Kaufmanns-Lexicon. Leipzig voll The Art of Eigging. London Seamanship, both in theory and practise. London Simmons, The Sea-Gunner s Vade-Mecum. London , The Baltic Ship-Master s Assistani. North Shields , The Young Book-keeper s Assistant. London , Tagebuch oder Memorial Wahrenberg, Tabeller utvisaude förhållandet emellan Mynt, Mått och Vigt. Sthlm Wäxel-Stadga af är Jöramson, C. L. Tabeller emellan Sveriges och andra läuders Mynt, Vigt och Mått. Götheborg Orrelius, Svenskt Köpmans och Material-Lexicon. Sthlm , Moshamm, Das Wechselrecht. Regensburg , Weskett, Theorie und Praxis der Assecuranzen. Uebers. Lubeck ] Wagner, Handbuch der Geld- und Wechselarbitrageu Leipzig De Clairbois, Anmärkningar tili Chapmans Tractat om Skeppsbyggeriet. Öfvers. Sthlm Något om hemliga samfund. Upsala Voltaire, Jemförelse emellan Newtons och Leibnitz s meningar i Metafysiken och Naturläran. Öfvers. Sthlm voi. 874 Lavater, Briefe über das Deportationswesen. Winterthur 1800, voll. 875, Regnault-Warin, Der Magdalenen Kirchof. I IV. Uebers. Leipzig voll. 876, Nicholson, The operative Mechanic. London Maunder, Treasury of Knowledge. London

34 More, Strictures on the modern system of female education. London voll A short treatise on the Passions. London voll ew Dispensatory. Edinburgh 881. Richardson, Krigsvetenskap. Sthlm 1738, voll Thomson, Family Physician. London Die Geistev der verstorbenen. Weissenfels 1795, 884. Seseman, Algebra. Upsala , 895, 896, Kongi. Svenska Landtbruks-Akademiens Annaler. Sthlm 1819, voll Ihrström, Praktisk Trädgårdsbok Uiders, Väderlekens inflytande p.å äkerbruket. Öfvers. Sthlm Brasch, Undervisning om alla frukters. rötters och blomsters syltning etc. Öfvers. Sthlm Lundberg, Svensk Trägårds-Praxis. Sthlm Hume, Afhandlingar i allmänna hushällningen. Sthlm Young, Tankar och Grundsatser. Öfvers. Sthlm Flensburg, Berättelser om det s. k. S:te Knuts Gildet. Lund. Lavaters nachgelassene Schriften. Funfter Band. Zurich Muhlbach, Kejsar Josef och Maria Antoinette. Öfvers. I IV. Sthlm voi. Anecdoter eller Berättelser för kristne och okristne. 1 &2. Sthlm voi. Adlersparre, Lngelska sättet att leda vatien från mossar och annan sank mark. I IV. Sthlm voi. von Schtdzenheim, Om den råtta ålderdomens ernående. Sthlm 1820, 898, Reece, Medical Guide. London Chemical Guide. London , Buchan, Domestiic Medicine. London Baird, Histoire des Societes de Temperance. Paris Marheinecke, Om Luthers Tyska Bibelöfversättning. - Un 903, 904, sala Roos, Elementar-kurs i läran om tonkonsten. Hfors Schiller, Wilhelm Teli med Ordförklaringar och Upplysningar. Örebro 1803, 1

35 905. Werner, Neue Theorie vou der Entstehung der Gänge. Freiberg , Haartman, Skandinaviens Flora. 1 & 2. Stlilm voi Sverikes Lands Lag, utgifveu af F. Abrahamsson. Sthlm 1702 ocb Sverikes Stadz Lag, utgifveu af Abrahamsson Sthlm voi Lamartine,,Tre månader vid Statsrodret. Öfvers. Sthlm Reece, Practical Uictiouary of Fopular Medicine. London 1813.!)10. Pradt, Memoires Historiques sur la Revolution (FEspagne. Paris et Londres Lilja, Menniskan, hennes uppkomst, lif och bestämmelse. Sthlm Heinrich, Lärobok i Tyska spräket. Örebro De så inoin soin utom Europa floreraude staterne. Sthlm 1783 samt Åminnelsetal öfyer Hans Furstliga Höghet Hertigen af Enghien. Öfvers Sammanbundna. 914, Om äkteuskapet. Upsala Bonaparte und Cromwell. Übers. Halle , Tillgren, Lärobok i Italienska språket. Sthlm Underrättelse om Negrerne på Guineakusten och Beskrifning om Kamtschatka. I III. Upsala voi. 018 Roux, Neues Teutsch-Französisches Wörter-Buch. Halle , Wijnblad, Om Mur- och Tak-Tegelbruks inrättande. Sthlm , von Liaten, Afhandling om Canaler genom Sverige. Örebro Ännales de la Vertu ou Cours d Histoire. Paris. I III. 3 voi. 922 Stael von Holstein, De PAllemagne. Upsala I HL 1 voi. 923 Tnneld, Geographie öfver Konuugariket Sverige. 3;die delen. Sthlm Möller, Svensk och Tysk Ordbok. Greifsvald , Achenvall, Staatsverfassung der Europäischen Reiche 926 im Grundrisse. Göttingen Menoza, Ein Asiatischer Printz. I III. 1 voi. 35

36 Petersen, Die verklährte Offenbarung Jesu Christi. 928, Dupanloup, Bref om uppfostran i hemmet. Öfvers. Hfors Kongi. Maj:ts Nådiga Förorduing tili förekommande af Lurendrageri och Tullförsnillning. Sthlm Kongi. Svenska Landtbruks Akademiens Handlingar 1827 och häften. 931 Handlingar rörarde Landtbruket ocb dess Binäringar. Upsala , Westbaum, Förslag tili Rofdjnrs jagt och fåugande; och Hamnström, Nya sätt att fånga och skjuta vargar. Sthlm häften. 933 Hildebrandt, Handbok för helsans bevarande. Öfvers. Sthlm Kongi. Förkortnings Commissioneus Project tili hämmande af vidlyftighet i utsöknings och rättegångsmål. Sthlm 1755, samt ett större antal disputationer af Olof Rabenius, Mathesius, Mennander m. fl. 1 voi Moden-Zeitung. Leipzig voll. 936, D:o d;o voll. 937 D:o d:o :a deleu 938, D:o d:o l:a delen 939 Sundler, Jorden i Physiskt, Historiskt och Politiskt hätiseende betraktad. 1 bandet. 940, Svea rikes Ridderskaps och Adels vapenbok, tili 1746, (utan titelblad, företalet och registret defecta). 941 Biblen. Sthlm , Sveriges Hof-, Krigs- och Civil-Calender för åren 1797, 1798, , voll. 943, Johnston, Hvardagslifvets chemi. l:a häftet. 944, Ströskrifter, angående Sveriges mynt och penningeväsende. Sthlm och Linköping häften. 945, Politiska skrifter, rörande 1809 ärs statshvälfning. Sthlm häften. 946, Svenska parnassen. 1 & 2. Sthlm voi. 947, Walter Schott, Bruden. I III. Öfvers. Sthlm voi. 948, Ståhl, Filikromen, 4;de samlingen. Sthlm , 950. Gesenius, Hebraeisk läsebok. Åbo Eapamecm, PyccEaa XpecTOMaxia. ro.ilcimr<i>opc,t voi.

37 962, 963, , Notiser ur Sallskapets Pro Fauna & Flora Fennica förhaudlingar. l;a häftet. Hfors , 'Thiers, Histoire du Consulat et de I'Empire. Bruxelles lo del. 953 Jones, Englisches System von Einfachen und Doppelten Buchlialteu. Bremen Den Svenska Mercurius &2. 1 voi. 955, Försök tili ledning vid Konstarbetens bedömmande. Sthlm Pontin, Svenska Trädgårdsföreniugen , Tidskrift för Sveriges landtmän. l:a årgången. Norrköping , Raviler, Sinnebildsläran för Studerande ungdom och artister. Öfvers. Sthlm Veckobibliotbeket. l:a årgången, defect. 960, Svenska anekdoter innehållande 200 Prest-, Skol-, Gymnasii- och akademiehistorier m. m. Fahlun Stockholms posteu för 1790 (de första tre nuinren saknas). 2 voi. D:o d:o för voll. Oeuvres dtfomere, traduites par Bitaube. I. Paris Lagus, Juridiska afhandlingar. l:a häftet. Hfors bundt svenska och finska Juridiska disputationer. Kruse, Tabulse Geographicse Europae. 13 blad, uppfodrade på väf och fernissade. Hagelstam, Geografisk, Militärisk och Statistisk Karta öfver Sverige och Norrige, utgifven Forssell, Generalkarta öfver Göta kanal. Handtke, General-Karte der Europäischeu Tiirkei. Alfthan, Karta öfver Finland, i två blad. Eklund, Karta öfver Finland. 1)68, , , Karta öfver Finland, utgifven af Landtmäterikoutorct, ätta blad utom titelbladet. 973 Diez, Post- und Reise-Karte von Deutschland. 974, Liehenow, Karte von Neu-Deutschland. 975, Eisenbahn-, Post- und Dampfschiff-Cours-Buch. Berlin Karta öfver landsvägarne i Sverige. 977 Finska Hushållnings-Sällskapets Handlingar. 12 diverse häften. 978, Ueber Land uud Meer, Allgemeine Illustrirte Zeitung. s:ter Jahrgang.

38 38 Irving, Alhambra. Öfvers. Sthlm Grundlinier tili Svenska Kriminallagfarenhetcn. Manuskript. 5 voll. 981 Prof. Afzelii Föreläsningar öfver Missgerningsbalken. Manuskript. 982, Anteckningar i Kamerallagfarenbet. 2 voll. 983, Juridiska anteckningar. 2 voll. 984, En bundt diverse clisputationer. HEISINGFOES, Theodor Sederholms boktryckeri, Köretedt; L. Heimbiirger.

39

40

SVENSKA VITTERHETENS HISTORIA.

SVENSKA VITTERHETENS HISTORIA. GRUNDDRAGEN AF SVENSKA VITTERHETENS HISTORIA. AKADEMISKA FÖRELÄSNINGAR AF BERNHARD ELIS MALMSTRÖM. TREDJE DELEN. LEOPOLD. UOSENSTEIN, ADLERBETH OCH EHRKNSVAPJ). ÖllEBRO, N. il. LIXDH, 18U7 INNEHÅLL. I.

KONUNG GUSTAF II ADOLFS SKRIETER STOCKHOLM, 1861. P. A. NORSTEDT & SÖNER, Kongl. Boktryckare.

KONUNG GUSTAF II ADOLFS SKRIETER STOCKHOLM, 1861. P. A. NORSTEDT & SÖNER, Kongl. Boktryckare. KONUNG GUSTAF II ADOLFS SKRIETER STOCKHOLM, 1861. P. A. NORSTEDT & SÖNER, Kongl. Boktryckare. Innehåll. 1. Afhandlingar. Krigsfolks-Ordning. Första afdeln. Om utskrifning sid. 1. Af hvilka den förrättas,

Förteckning öfver Böcker m. m. som komma att försäljas ä auktionskammaren

Förteckning öfver Böcker m. m. som komma att försäljas ä auktionskammaren Förteckning öfver Böcker m. m. som komma att försäljas ä auktionskammaren i Helsingfors den 1856. Juridica ; L SverigesRikes lag 1734. 8:o. Interfol. V. b- 2. Ruotsin valdakunnan laki 1734. 8:o. 3, Carl

GUSTAF MAURITZ ARMFELT

GUSTAF MAURITZ ARMFELT GUSTAF MAURITZ ARMFELT EFTER ARMFELTS EFTERLEMNADE PAPPER SAMT ANDRA HANDSKBIFNA OCH TRYCKTA KÄLLOR AF ELOF TEGNÉR ANDBA UPPLAGAN. I. ARMFELT OCH GUSTAF III. STOCKHOLM, F. & G. BEIJERS FÖRLAG Innehåll.

ATT»STOPPA MUNNEN TILL PA BESPOTTARE»

ATT»STOPPA MUNNEN TILL PA BESPOTTARE» Per Nilsen ATT»STOPPA MUNNEN TILL PA BESPOTTARE» Den akademiska undervisningen i svensk statsratt under frihetstiden LUND 2001 Innehallsforteckning Forord Forkortningar Innehallsforteckning VII IX XI I.

4489 sk.b. Bruno, G. Premier livre de lecture et d'instruction pour l'enfant Paris 1882

4489 sk.b. Bruno, G. Premier livre de lecture et d'instruction pour l'enfant Paris 1882 AKSELI GALLEN-KALLELAN MUSEOSÄÄTIÖ AKSELI JA MARY GALLEN-KALLELAN KIRJASTO SANAKIRJAT JA KIELENOPPAAT / 16.4.2008 / KKK 1489 sk.b. Berlitz, M. D. Premier Livre pour l'enseignement du Français Helsinki

FORTECKNING å framlidne Slats-Rådel

FORTECKNING å framlidne Slats-Rådel FORTECKNING å framlidne Slats-Rådel och Riddaren August Lohmans etterleninade böcker: I Keligion: 1. Prakt Bibeln i franskt band. 2. Svensk Bibel. Stockholm 1810 (inbunden). 3. Svenska Psalmboken, stor

Titel/ title: author: chapter. In: Institut, 1993. series: pages

Titel/ title: author: chapter. In: Institut, 1993. series: pages BERLINER BEITRÄGE ZUR SKANDINAVISTIK Titel/ title: Autor(in)/ author: Riddar S:t Jöran, Ett Quodlibet Stephan Michael Schröder Kapitel/»Litteraturhänvisningar«chapter In: Clas Livjin: Riddar S: t Jöran,

Förteckning öfver afl. Lagman C. Leopolds böcker, hvilka säljas å auktion.

Förteckning öfver afl. Lagman C. Leopolds böcker, hvilka säljas å auktion. Förteckning öfver afl. Lagman C. Leopolds böcker, hvilka säljas å auktion. I. Juridisk litteratur. 1. Pinlands författningssamling 1808 1859 14 hand. 2. Justeen, Samling af Kongi, bref 1737 1759 2 band.

Berg, Lars Otto & Norman Hans Landsättningen vid Lemo 19-20 juni 1808 Uppsala, 2008

Berg, Lars Otto & Norman Hans Landsättningen vid Lemo 19-20 juni 1808 Uppsala, 2008 Litteraturlista Berg, Lars Otto & Norman Hans Landsättningen vid Lemo 19-20 juni 1808 Uppsala, 2008 Björlin, Gustaf Finska kriget 1808-1809 Stockholm, 1882 Bonsdorff, Carl von Opinioner och stämningar

Handskrift 40D. Fredrica Christina Linders arkiv (1787 1840)

Handskrift 40D. Fredrica Christina Linders arkiv (1787 1840) Forskningsarkivet, Umeå universitetsbibliotek (http://www.foark.umu.se) Handskrift 40D. Fredrica Christina Linders arkiv (1787 1840) Fredrika Christina (Fanny) Linder var komminister J.A. Linders andra

Hammarstens lärobok: upplagor registrerade i LIBRIS

Hammarstens lärobok: upplagor registrerade i LIBRIS Hammarstens lärobok: upplagor registrerade i LIBRIS Som framgår nedan tycks beståndet av förstaupplagor i våra vetenskaliga bibliotek vara skralt. En följd av missriktad utgallringsnit? Svenska upplagor

NATURVETENSKAPLIGA SKRIFTER I

NATURVETENSKAPLIGA SKRIFTER I August Strindbergs Samlade Verk 35 SUB Hamburg A/636619 NATURVETENSKAPLIGA SKRIFTER I ANTIBARBARU S SYLVA SYLVARUM JARDIN DES PLANTES Texten redigerad och kommenterad av Per Stam (De franska texterna redigerad'e

När landet kom till staden

När landet kom till staden När landet kom till staden Lantbruksmöten och lantbruksutställningar som arenor för agrara moderniseringssträvanden i Sverige och Finland 1844-1970 RED. OLOF KÅHRSTRÖM UNIVERSITÄTSBIBLIOTHEK KIEL - ZENTRALBIBLIOTHEK

Mål att sträva mot för de samhällsorienterande ämnena

Mål att sträva mot för de samhällsorienterande ämnena Mål att sträva mot för de samhällsorienterande ämnena Skolan skall i sin undervisning inom det samhällsorienterande kunskapsområdet sträva efter att eleven - undersöker och förstår samhälleliga samband

[Musikaliska tryckeriet] Förteckning på följande Musikaliska tryckeriets förlags-articlar, som finnas till köps i Holmbergs bokhandel... Sthlm 1794.

[Musikaliska tryckeriet] Förteckning på följande Musikaliska tryckeriets förlags-articlar, som finnas till köps i Holmbergs bokhandel... Sthlm 1794. Förlagskataloger 1794 - ca 1900. Kronologisk förteckning 1794 [Musikaliska tryckeriet] Förteckning på följande Musikaliska tryckeriets förlags-articlar, som finnas till köps i Holmbergs bokhandel... Sthlm

KATALOd öfver framliclne Borgmästaren

KATALOd öfver framliclne Borgmästaren KATALOd öfver framliclne Borgmästaren A J. lmksaniling tillförsäljningpåauktion. Af juridiskt och administrativt in neliai l. 1. Sveriges Rikets Lag af år 1734, tryckt 1797 med hand skrifna anteckningar.

Fastställd av styrelsen för sektion 1 vid Språk- och litteraturcentrum, den 15 maj 2019.

Fastställd av styrelsen för sektion 1 vid Språk- och litteraturcentrum, den 15 maj 2019. Höstterminen 2019 Språk- och litteraturcentrum Kurslitteratur för FÖUN02, Översättning till svenska 1 (12 hp) Kurslitteratur för FÖUN05, Översättning till svenska 2 (7,5 hp) Kurslitteratur för FÖUN17,

MARTIN LUTHER OCH REFORMATIONEN

MARTIN LUTHER OCH REFORMATIONEN EXPERTKORT VASATIDEN 1. GUSTAV VASA FLYR Koll på vasatiden sid. 10-11 1. Vad är en krönika? 2. Vem bestämde vad som skulle stå i krönikan om hur Gustav Vasa flydde från soldaterna? 3. Vem berättade för

Långfredagens högtidliga förböner

Långfredagens högtidliga förböner Långfdagens högtidliga ner Varje nsavsnitt inleds av en diakon eller sånga, som stående vid ambonen eller på annan lämplig plats sjunger upp maningen till n. Så håller man en stunds tystnad n, vafter huvudcelebranten

Handskrift 40J. Albert Linders arkiv ( )

Handskrift 40J. Albert Linders arkiv ( ) Forskningsarkivet, Umeå universitetsbibliotek (http://www.foark.umu.se) Handskrift 40J. Albert Linders arkiv (1849 1877) Albert Linder var son till Johan Albert Linder. Han blev sjöman och avled 28 år

Utställningen Svenska tiden

Utställningen Svenska tiden Uppgifter till Utställningen Svenska tiden Innehåll 2 3 4 5 5 6 9 10 Märkespersoner under Svenska tiden Bildtexter till de historiska bilderna Korsord Kronologi Slutvärdering Svar på frågorna Ordförklaringar

HISTORISK TIDSKRIFT (Sweden) 128:1 2008

HISTORISK TIDSKRIFT (Sweden) 128:1 2008 HISTORISK TIDSKRIFT (Sweden) 128:1 2008 Utgivningen av Zacharias Topelius Skrifter Brevskrivaren och opinionsbildaren Zacharias Topelius Zacharias Topelius (1818 1898) var Finlands mest produktiva publicist

!"#$%# &#&'("# )&#"!)*#%+%"# &+,-+%#(.+"./,$"0!(! &# +1$""#( 2+*!&!.#,+))!!! 3%$0!! % XVIII

!#$%# &#&'(# )&#!)*#%+%# &+,-+%#(.+./,$0!(! &# +1$#( 2+*!&!.#,+))!!! 3%$0!! % XVIII XVIII. 07.00.02. 2010 2 «..» :,.. 2010. - 212.191.02.. : 163002,.,.,. 7, 2,. 10. -.. : 163002,. -,.,. 4. 2010,,.. 3 I..,,, -. - - -,, -,. - -,.. -,,, - ( ), -.,, - XVIII.,.,, XVIII., -,, -. -, XVIII. 4,

En historia kring Wittmannsdorfs karta, del 2

En historia kring Wittmannsdorfs karta, del 2 En historia kring Wittmannsdorfs karta, del 2 Gustav Vasa införde att Sverige och kronan skulle bli arvsrike och gå vidare till sina fyra söner, Erik, Johan, Gustav och Karl i födelseordning. Erik, den

Handskrift 8. Grosshandlare Svante Lundells arkiv (1894-1971 )

Handskrift 8. Grosshandlare Svante Lundells arkiv (1894-1971 ) Forskningsarkivet, Umeå universitetsbibliotek (http://www.foark.umu.se) Handskrift 8. Grosshandlare Svante Lundells arkiv (1894-1971 ) Handskriftssamlingen (på 4 hyllmeter) som har tagits om hand av Forskningsarkivet,

Ekonomiska skildringar ur Sveriges historia

Ekonomiska skildringar ur Sveriges historia Ekonomiska skildringar ur Sveriges historia Denna bok tillägnas förre överbibliotekarien Lars-Erik Sanner för hans insatser som ordförande i akademiens biblioteksnämnd 1991 98, då akademiens bibliotek

Förteckning. framlidne Lagmannen Karl Brummers efterlemnade. Boksamling, hvilken kommer att å auktionskammaren i Helsingfors försäljas den

Förteckning. framlidne Lagmannen Karl Brummers efterlemnade. Boksamling, hvilken kommer att å auktionskammaren i Helsingfors försäljas den Förteckning öfver framlidne Lagmannen Karl Brummers efterlemnade Boksamling, hvilken kommer att å auktionskammaren i Helsingfors försäljas den och nästföljande bokauktionsdagar år 1876. Juridik. 1. Juridiskt

Prislista *=slutsålt

Prislista *=slutsålt Prislista *=slutsålt SVENSKA FÖRFATTARE UTGIVNA AV SVENSKA VITTERHETSSAMFUNDET I Argus 1 1910/-94 65kr 2 1912/-94 90kr 3 1913/-94 60kr 4 1914/-94 95kr 5 1917/-94 55kr 6 1919/-94 70kr Argus, bundna I 1994

Tidskrifter på biblioteket i Jönköping

Tidskrifter på biblioteket i Jönköping Tidskrifter på biblioteket i Jönköping Svensk Missions Tidskrift SMT Swedish Missiological Themes ISSN 0346-217X 1997 Vol 85 No 1, 2, 3-4 1998 Vol 86 No 1, 2, 3, 4 (2 ex) 1999 Vol 87 No 1, 2, 3, 4 2000

Romantiken Kultur- och idéhistoria Karlbergsgymnasiet

Romantiken Kultur- och idéhistoria Karlbergsgymnasiet Bild 1 Romantiken Kultur- och idéhistoria Karlbergsgymnasiet Bild 2 Föreläsningar läs i boken parallellt. Egen instudering på lektionstid. Prov den 14 maj. Bild 3 Historisk kontext Pågick ca 1770-1850

Zacharias Topelius LJUNGBLOMMOR. Utgiven av Carola Herberts under medverkan av Clas Zilliacus

Zacharias Topelius LJUNGBLOMMOR. Utgiven av Carola Herberts under medverkan av Clas Zilliacus Z A C H A R I A S T O P E L I U S S K R I F T E R I Zacharias Topelius LJUNGBLOMMOR Utgiven av Carola Herberts under medverkan av Clas Zilliacus Svenska litteratursällskapet i Finland, Helsingfors Bokförlaget

Stormaktstiden- Frihetstiden

Stormaktstiden- Frihetstiden Stormaktstiden- Frihetstiden Lpp Stormaktstiden- Frihetstiden Stormaktstiden del 2 => Förklara hur Karl XI och Karl XII försökte göra Sverige till ett Östersjörike (reduktionen, ny krigsmakt, envälde)

Boksamling, Prosteh D:r A. J. Hippings FÖRTECKNING. hvilken kommer att försäljas å Auktionskammaren. och följande bokauktionsdagar.

Boksamling, Prosteh D:r A. J. Hippings FÖRTECKNING. hvilken kommer att försäljas å Auktionskammaren. och följande bokauktionsdagar. FÖRTECKNING öfver framlidne Prosteh D:r A. J. Hippings efterlemnade Boksamling, hvilken kommer att försäljas å Auktionskammaren - i Helsingfors den 1865 och följande bokauktionsdagar. Helsingfors, J. C.

FRA440: 1, franska inom det internationella ekonomprogrammet, 1-10 poäng

FRA440: 1, franska inom det internationella ekonomprogrammet, 1-10 poäng Litteraturförteckning för FRA440: 1, franska inom det internationella ekonomprogrammet, 1-10 poäng Fastställd av s styrelse 2004-02-17, för att gälla fr VT04. Delkurs 1. Text och skriftlig språkfärdighet

Peter Lorenz Sellergren

Peter Lorenz Sellergren OLLE MADELAND Peter Lorenz Sellergren En småländsk väckelsepräst UNIVERSITÄTSBIBLiOTHIK KiEL ' - ZENTRALBIBLIOTHEK - VÄXJÖ STIFTSHISTORISKA SÄLLSKAP - SKRIFTER 21 Artos INNEHÅLL Förord 11 Inledning 13

JOHAN SKYTTE s HANS UNGDOM OCH VE-RKSAMHET UNDER KARL IX:S REGERING TOR BERG

JOHAN SKYTTE s HANS UNGDOM OCH VE-RKSAMHET UNDER KARL IX:S REGERING TOR BERG JOHAN SKYTTE s HANS UNGDOM OCH VE-RKSAMHET UNDER KARL IX:S REGERING AV TOR BERG STOCKHOLM. ALBERT BONNIERS FÖRLAG INNEHÅLL. Förord.. : : XI Källor och litteratur XV Kap. 1. Hem- och skolliv i Nyköping.-

BACCALAURÉAT GÉNÉRAL

BACCALAURÉAT GÉNÉRAL BACCALAURÉAT GÉNÉRAL Session 2015 SUÉDOIS Vendredi 19 juin 2015 Langue vivante 1 Séries L, ES, S Durée de l épreuve : 3 heures Séries ES/S coefficient : 3 Série L langue vivante obligatoire (LVO) coefficient

TYSKA I, KVÄLL, 1-30 HÖGSKOLEPOÄNG

TYSKA I, KVÄLL, 1-30 HÖGSKOLEPOÄNG TYSKA I, KVÄLL, 1-30 HÖGSKOLEPOÄNG Studieform Kväll, deltidsstudier. Höstterminen: delkurserna 1-4 i Kursens innehåll 1. Språklig textkommentar, 3 hp 2. Grammatik, 6 hp 3. Processkrivning, 3 hp 4. Referatövningar/Översättningsövningar,

FÖR LÄNGE SEN I SVERIGE

FÖR LÄNGE SEN I SVERIGE ARBETSFRÅGOR FÖR LÄNGE SEN I SVERIGE Sveriges medeltid 1100-1200-tal MEDELTIDEN s.6 1. Hur kan man sammanfatta medeltiden? a) Som en långtråkig tid då inget hände b) Som en mycket händelserik tid c) Som

2000 Norge Nyskick Häftad

2000 Norge Nyskick Häftad Titel Efternamn Förnamn Tryckt Ort/område Skick Inb/Häft Övrigt Folklore och nationsbyggande i Norden Honko Lauri 1980 Norden Bra skick Häftad Stærke Egil i viking Petersen Palle 1980 sland Bra skick Häftad

Geschichte, so wie iiber den Unterricht in derselben.

Geschichte, so wie iiber den Unterricht in derselben. FCiRTECKIIXG öfver aflldne Professoren ocli Rlddaren Alex. BlomqvisVs efterlemnade boksamllng, soin kommer att ä offentlig ank«tion i Helsingfors försäljas under loppet af Ilosten äp I sl. I. Historie.

Religion VT 2015: Judendom, kristendom och islam Historia VT 2015: Medeltiden KORT SAMMANFATTNING

Religion VT 2015: Judendom, kristendom och islam Historia VT 2015: Medeltiden KORT SAMMANFATTNING Religion VT 2015: Judendom, kristendom och islam Historia VT 2015: Medeltiden KORT SAMMANFATTNING Vad 4b ska kunna i religion och historia torsdagen den 12 mars Kort sammanfattning Det ser nog ändå mycket

Barnekow, Eva Agatha Stanislas. Fredrika Bremers spinnrock / af Stanislas. Malmö 1866

Barnekow, Eva Agatha Stanislas. Fredrika Bremers spinnrock / af Stanislas. Malmö 1866 Barnekow, Eva Agatha Stanislas Fredrika Bremers spinnrock / af Stanislas Malmö 1866 EOD Miljoner böcker bara en knapptryckning bort. I mer än 10 europeiska länder! Tack för att du väljer EOD! Europeiska

SchwedenQuiz. Quiz & Spiele. Diese Arbeitsblätter gibt es: 1. Vokabeln zur Sendung 2. Was weißt du über Schweden? (frågeformulär) 3.

SchwedenQuiz. Quiz & Spiele. Diese Arbeitsblätter gibt es: 1. Vokabeln zur Sendung 2. Was weißt du über Schweden? (frågeformulär) 3. PRODUCENTER: Diese Arbeitsblätter gibt es: 1. Vokabeln zur Sendung 2. Was weißt du über Schweden? (frågeformulär) 3. Lösungen PRODUCENTER: 1. Vokabeln zur Sendung eher unbekannt schwierig auf dem Lande

Alexander I:s proklamation 6/18.2.1808 till Finlands invånare med anledning av kriget (RA/Handlingar rörande kriget 1808-1809, kartong 10)

Alexander I:s proklamation 6/18.2.1808 till Finlands invånare med anledning av kriget (RA/Handlingar rörande kriget 1808-1809, kartong 10) P r o c l a m a t i o n. Det är med det största missnöje som Hans RYSKA KÄJSERLIGA MAJESTÄT min Allernådigste Herre och S t o r m ä c h t i g s t e F u r s t e, ser sig tvungen, at låta Sina under mit

36. Uppslagsverk m.m.

36. Uppslagsverk m.m. 1 36. Uppslagsverk m.m. Titel Författare/utgivare Område Krigsarkivets beståndsöversikt. - Förord och inledning till del 1-2. Band 1:1 1987 Centrala myndigheter. - Rättegångshandlingar. Kommit- Band 1:2

Språkhistoria. Svenska språkets historia

Språkhistoria. Svenska språkets historia Språkhistoria Svenska språkets historia Indoeuropeiska språk http://cwasteson.blogspot.se/2011/01/spraktrad-i-farg.html Indoeuropeiskan är den språkgrupp som har stått som grund för nästan alla av de europeiska

BOK-KATALOG. Boksamling, den 188. framlidne Kammarrådet, Landskamreraren C. E. Engroos HELSINGFORS,

BOK-KATALOG. Boksamling, den 188. framlidne Kammarrådet, Landskamreraren C. E. Engroos HELSINGFORS, BOK-KATALOG öfver framlidne Kammarrådet, Landskamreraren C. E. Engroos Boksamling, som kommer att försäljas å Auktionskammaren uti Helsingfors den 188 HELSINGFORS, Helsingfors Tryckeri-Bolags tryckeri,

Medeltid. Lydnad betydde att man lovade att lyda Gud mer än man lydde människor. Fattigdom betydde att man lovade att man inte skulle äga någonting.

Medeltid. Lydnad betydde att man lovade att lyda Gud mer än man lydde människor. Fattigdom betydde att man lovade att man inte skulle äga någonting. Medeltiden 1 Medeltid I Sverige 1050-1520 (500-1500 ute i Europa) Tider förändras sakta Efter det vi kallar Vikingatiden kommer medeltiden. Nu var det inte så att människor vaknade upp en morgon och tänkte:

SVENSKA B/LITTERATURVETENSKAP A

SVENSKA B/LITTERATURVETENSKAP A SVENSKA B/LITTERATURVETENSKAP A Svenska B/Litteraturvetenskap A: Campus Delkurs 2 vt 09 LVGBLS/LVBGBF2/LVGAF1 Delkurs 2: Europeisk litteratur 1400-1830 Lärare: Torsten Rönnerstrand (TR) & Lina Samuelsson

Förteckning över Gunnar Modins efterlämnade samlingar

Förteckning över Gunnar Modins efterlämnade samlingar Förteckning över Gunnar Modins efterlämnade samlingar ULMA 35606 Gunnar Modin (1895 1953) var son till den kända Multråprästen och hembygdsforskaren Erik Modin. Under sin livstid fick hans insatser ingen

Sverige då och nu. Sveriges historia

Sverige då och nu. Sveriges historia Sverige då och nu Sveriges historia Sveriges historia Från fattigt bondesamhälle till modernt samhälle 1800-tal 2000-tal Istiden, ungefär 14000 år sedan De första människorna kommer till Sverige när isen

Program. föreläsningar studiecirklar resor och studiebesök. Höstterminen 2016

Program. föreläsningar studiecirklar resor och studiebesök. Höstterminen 2016 Bergsbrunnagatan 1, 753 23 Uppsala Telefon 018-24 35 01, usu@usu.se www.usu.se Program Höstterminen 2016 föreläsningar studiecirklar resor och studiebesök Uppsala Senioruniversitet Serier och cirklar hösten

Yaria. Viktor Rydberg

Yaria. Viktor Rydberg Yaria Viktor Rydberg Innehåll Förord 9 Förra avdelningen Om Buddah återvände 15 Inledning till Victor Pfeiffs översättning av Edwin Arnolds dikt»asiens ljus». 1888. Den mekaniska världsteorien 50 Inledande

FRANSKA SPRÅKET OCH LITTERATUREN

FRANSKA SPRÅKET OCH LITTERATUREN FRANSKA SPRÅKET OCH LITTERATUREN Information för första årets studerande måndag 2.9.2013 kl. 9.30 i. Information för längre hunna studerande måndag 2.9.2013 kl. 12.00 i. Period 1 GRUNDSTUDIER Muntliga

Göran Behre Lars -Olof Larsson Eva Österberg ESSELTE STUDIUM. historia Stormaktsdröm och. småstatsrealiteter

Göran Behre Lars -Olof Larsson Eva Österberg ESSELTE STUDIUM. historia Stormaktsdröm och. småstatsrealiteter Göran Behre Lars -Olof Larsson Eva Österberg ESSELTE STUDIUM historia 1521-1809Stormaktsdröm och småstatsrealiteter Innehåll Regentlängd Förord 1 Vasatiden och stormaktstiden av Lars-Olof Larsson och Eva

LÄROMEDEL OCH UNDERVISNINGSMATERIAL LÄSÅRET (uppdaterad )

LÄROMEDEL OCH UNDERVISNINGSMATERIAL LÄSÅRET (uppdaterad ) Gymnasiet Lärkan GAMLA LÄROPLANEN LÄROMEDEL OCH UNDERVISNINGSMATERIAL LÄSÅRET 2017-2018 (uppdaterad 15.8.2017) Vi ber er vänta med att köpa läroböckerna tills läraren på första lektionen ännu bekräftat

Vol. 1 Excerpter och förarbeten till drottning Kristinas historia: Appelman. Underhållsländerna. Diverse källor.

Vol. 1 Excerpter och förarbeten till drottning Kristinas historia: Appelman. Underhållsländerna. Diverse källor. Universitetsbiblioteket Lunds universitet CURT WEIBULLS SAMLING CW = Excerpter och förarbeten av Curt Weibull MW = Excerpter och förarbeten av Martin Weibull Vol. 1 Appelman. Underhållsländerna. Diverse

ÖGONVITTNEN ÖGONVITTNEN OM GUSTAV III WAHLSTRÖM & WIDSTRAND. STOCKHOLM MCMLX

ÖGONVITTNEN ÖGONVITTNEN OM GUSTAV III WAHLSTRÖM & WIDSTRAND. STOCKHOLM MCMLX ÖGONVITTNEN ÖGONVITTNEN OM GUSTAV III Ine: BETH HENNINGS WAHLSTRÖM & WIDSTRAND. STOCKHOLM MCMLX INNEHÅLL Inledning 5 1746 1749 15 De späda åren, 15 1749-1755 17 Gustav under Tessins fostran, 17, Gustav

Förtecbning öfver aflidne Hofrättsrädet och Riddaren J. Tennbergs efterlemnade boksamling.

Förtecbning öfver aflidne Hofrättsrädet och Riddaren J. Tennbergs efterlemnade boksamling. Förtecbning öfver aflidne Hofrättsrädet och Riddaren J. Tennbergs efterlemnade boksamling. M 1. 1734 ars lag med bilagor. 2. ' Dito dito. 3. Lagsamling, utgifven 1807. 4. Ekonomi och Pohti lag. 3 delar.

Jan Myrdalbiblioteket Hyllstruktur version 3.3 Avdelning/Knubbtext Vån Rum Knubbtext utskriven STF årsböcker

Jan Myrdalbiblioteket Hyllstruktur version 3.3 Avdelning/Knubbtext Vån Rum Knubbtext utskriven STF årsböcker Filosofi och religion 0 Källare: Rum 1 Filosofi och religion Juridik och kriminologi 0 Källare: Rum 1 Juridik och kriminologi Lychnos 0 Källare: Rum 1 Lychnos Psykologi/Sexologi 0 Källare: Rum 1 Psykologi/Sexologi

Evaluering av rara samlingar för Unescos nationella världsminneslista case Gadolinska biblioteket

Evaluering av rara samlingar för Unescos nationella världsminneslista case Gadolinska biblioteket Evaluering av rara samlingar för Unescos nationella världsminneslista case Gadolinska biblioteket Eva Costiander-Huldén Servicechef Åbo Akademis bibliotek Unescos världsminnesprogram Ett världsminne är

Hur hittar man äldre riksdagstryck (-1970)?

Hur hittar man äldre riksdagstryck (-1970)? 1 Hur hittar man äldre riksdagstryck (-1970)? Tiden före 1809 Olika stormansmöten förekom i Sverige ända sedan 1200-talet under olika namn. Under senare medeltid började man använda beteckningen herredag

SAMLADE SKRIFTER OLOF VON DALIN

SAMLADE SKRIFTER OLOF VON DALIN SAMLADE SKRIFTER AV OLOF VON DALIN UNDER REDAKTION AV BARBRO STÅHLE SJÖNELL OCH PETRA SÖDERLUND SJUNDE DELEN BREV, SKRIVELSER M.M. UTGIVNA AV INGEMAR CARLSSON, JAMES MASSENGALE OCH GUN CARLSSON UNIV.ERSITÄTSBiBUOTH

Karleby svenska gymnasium Studieguide

Karleby svenska gymnasium Studieguide LÄROBÖCKER En del av böckerna kan lånas ur skolans läroboksbibliotek. Kolla först med ämnesläraren innan du köper boken. MODERSMÅLET OBS! finns i klassuppsättning, behöver ej beställas! Mo 1 En värld av

TYSKA II, 31-60 HÖGSKOLEPOÄNG

TYSKA II, 31-60 HÖGSKOLEPOÄNG TYSKA II, 31-60 HÖGSKOLEPOÄNG Studieform Heltid/deltid. För att möjliggöra för studerande på Tyska II att läsa deltid, dag eller kväll, är schemat upplagt så att de delkurser som ges på kvällstid ena terminen

Instuderingsfrågor i historia åk 7

Instuderingsfrågor i historia åk 7 Instuderingsfrågor i historia åk 7 Läroboken s. 32-37 1. Vad innebär nationalismen? 2. Vem enade det tyska riket år 1871? 3. Vad kallades denna man? 4. Varför hade han fått detta smeknamn? 5. Mot vilka

Carl Erik WALLER (1856-1927)

Carl Erik WALLER (1856-1927) Carl Erik WALLER (1856-1927) Läkare Katalog över hans efterlämnade papper i Uppsala universitetsbibliotek Uppsala 2001 INNEHÅLLSFÖRTECKNING FÖRELÄSNINGSANTECKNINGAR ---------------------------------- EXPERIMENT

Erasmusstatistik studenter till och med läsåret 2009/2010

Erasmusstatistik studenter till och med läsåret 2009/2010 Erasmusstatistik studenter till och med läsåret 2009/2010 Erasmus Totalt antal Erasmusstudenter i Europa per år sedan Erasmus startade 1987 (Sverige med sedan 1992/93) 180 000 168 191 160 000 140 000 120

i Art. Rörancle B refvexlingen Öfver Dannemark till och ifrän H am burg sam t längre bort belågne Ränder och O rter 1 *

i Art. Rörancle B refvexlingen Öfver Dannemark till och ifrän H am burg sam t längre bort belågne Ränder och O rter 1 * Utdrag af Kongl. Majestäts den 6 December i834 fastställde Taxa, hvarefter Postporto och Lösen för åtgående och ankommande bref till och ifrån Continenten, dels öfver Dannemark och dels Öfver Ystad och

1. Gustav Vasa som barn

1. Gustav Vasa som barn På Gustav Vasas tid Innehåll 1. Gustav Vasa som barn 2. Tiden för Gustav Vasa början av 1500-talet 3. Stockholms blodbad 1520 4. Gustav Vasa blir kung 5. Gustav Vasa som kung 6. Gustav Vasas familj 1.

Zacharias Topelius Skrifter. Erfarenheter av en pågående digital utgåva organisation och arbetsmetoder

Zacharias Topelius Skrifter. Erfarenheter av en pågående digital utgåva organisation och arbetsmetoder Zacharias Topelius Skrifter Erfarenheter av en pågående digital utgåva organisation och arbetsmetoder Lars Levi Laestadius Making Cultural Heritage Online 30 oktober 2015 Tromsø Märtha Norrback Redaktionschef

Den fantastiska resan genom litteraturhistorien (i Europa) Del 3 Romantiken Realismen Modernismen

Den fantastiska resan genom litteraturhistorien (i Europa) Del 3 Romantiken Realismen Modernismen Den fantastiska resan genom litteraturhistorien (i Europa) Del 3 Romantiken Realismen Modernismen romantiken Ca 1770 till 1840 Psykologi och känslor Känslor i fokus!!! Kulturen dyrkas diktare hyllas! Mitt

Gudsnamnet i Sverige de senaste 500 åren

Gudsnamnet i Sverige de senaste 500 åren Gudsnamnet i Sverige de senaste 500 åren Denna broschyr presenterar en hemsida som samlat många hundra fotografier av gudsnamnet de hebreiska bokstäverna för gudsnamnet, Jehova från svenska kyrkor, böcker,

4-6. Storfurstendömet Finlands Kameral-Lagfarenhet

4-6. Storfurstendömet Finlands Kameral-Lagfarenhet Författningar Verk FÖrteckniiig öfver Böcker och Skrifter, som under loppet af månad år 1839, å Auctions-Kammaren i Helsingfors, tili den mestbjudande offenteligen komina att försäljas. N:o 1, 2, Nathan

Berätta, som en inledning, kort om stormaktstiden. När hade vi stormaktstid? Varför kallas tiden just stormaktstid?

Berätta, som en inledning, kort om stormaktstiden. När hade vi stormaktstid? Varför kallas tiden just stormaktstid? Berätta, som en inledning, kort om stormaktstiden. När hade vi stormaktstid? Varför kallas tiden just stormaktstid? Du kan också i inledningen skriva av andra versen på vår nationalsång Du gamla du fria.

Nobelpris i fysik. Fysik i framkant, KTH 29 november 2013 P. Carlson

Nobelpris i fysik. Fysik i framkant, KTH 29 november 2013 P. Carlson Nobelpris i fysik Fysik i framkant, KTH 29 november 2013 P. Carlson Nobelpris i fysik Menu Alfred Nobel Fakta och FAQ s Några priser Hur få priset? Slutord Alfred Nobel Född 1833 i Stockholm Uppfann dynamit

Romantiken. ~ ê Ä É í ë Ä ä ~ Ç

Romantiken. ~ ê Ä É í ë Ä ä ~ Ç ~ ê Ä É í ë Ä ä ~ Ç Romantiken Till skillnad från upplysningen, som betonade förnuftet, hävdade romantikerna att det var känslan som var kärnan i tillvaron. Använd era känslor och associationer när ni

Frisius hustru Catharina Danielsdotter Barckman

Frisius hustru Catharina Danielsdotter Barckman Frisius hustru Catharina Danielsdotter Barckman Daniel Barckman d. 5 apr 1675 & Catharina Peterdotter f. 18 maj 1637, Linköping d. 17 nov 1708, Åbo Catharina Danielsdotter Barckman d. 1702 & Johan Henrik

KURSLITTERATUR 2015-2016

KURSLITTERATUR 2015-2016 KURSLITTERATUR 2015-2016 Kontakta ämnesläraren om du funderar på något angående kurslitteraturen. MODERSMÅL OCH LITTERATUR MO 1 6 Ritamäki-Johansson m.fl: Bokskogen Abrahamsson m.fl.: Språkets värld FINSKA

Ett anspråk på sanning Vad är Bibeln?

Ett anspråk på sanning Vad är Bibeln? Ett anspråk på sanning Vad är Bibeln? 2:a Petrusbrevet 1:16-21 Vad är Bibeln? 1) Ögonvittnena om Jesus i Nya Testamentet v.16-18 2) Profeterna om Jesus i Gamla Testamentet v.19-21 2 Pet 1:16-18 16) Det

EUKLIDES' FYRA FÖRSTA BÖCKER. TUi benäget omnämnande. Höyaktninysfiillt från FÖRLÄGGAREN. BEARBETADE OCH TILL UNDERVISNINGENS TJÄNST UTG1FNA STOCKHOLM

EUKLIDES' FYRA FÖRSTA BÖCKER. TUi benäget omnämnande. Höyaktninysfiillt från FÖRLÄGGAREN. BEARBETADE OCH TILL UNDERVISNINGENS TJÄNST UTG1FNA STOCKHOLM TUi benäget omnämnande Höyaktninysfiillt från FÖRLÄGGAREN. EUKLIDES' FYRA FÖRSTA BÖCKER BEARBETADE OCH TILL UNDERVISNINGENS TJÄNST UTG1FNA AF KLAS VINELL ADJUNKT VID NORRA r.atrni-ärovehkkt I STOCKHOLM

1854. offentlig auktion komma att försäljas å Auktionskammaren i Helsingfors den. i. Sveriges Rikes Lag af år 1734, af Carlen.

1854. offentlig auktion komma att försäljas å Auktionskammaren i Helsingfors den. i. Sveriges Rikes Lag af år 1734, af Carlen. Förteckmiig öfver aflidne Lagmannen G. A. Ekeldnds efterlemnade böcker, som medelst offentlig auktion komma att försäljas å Auktionskammaren i Helsingfors den 1854. i. Sveriges Rikes Lag af år 1734, af

so%uamimm öfver aflidne Universitets-Ekonomen Finnström's efterlemnade böcker. 12. Svensk ordbok, 1 band. 10. Grube, Geograf. skildrl, 2 band.

so%uamimm öfver aflidne Universitets-Ekonomen Finnström's efterlemnade böcker. 12. Svensk ordbok, 1 band. 10. Grube, Geograf. skildrl, 2 band. so%uamimm öfver aflidne Universitets-Ekonomen Finnström's efterlemnade böcker. 1. Qppfinningarnes bok, 7 band. 2. Verldslitteraturens bistoria, 2 band. 3. Hornborgs matrikel, 1 band. 4. Koskinen, Finlands

Regenter under personers livstid

Regenter under personers livstid Regenter under personers livstid Arneson Anders Tillträdde Gustav III Holstein Gottorpska ätten 1771-02-12 1792-03-25 Andersdotter Maria Gustav III Holstein Gottorpska ätten 1771-02-12 1792-03-25 Olsson

Saml. Wilstadius, Paul Tandläkare Paul Wilstadius efterlämnade papper

Saml. Wilstadius, Paul Tandläkare Paul Wilstadius efterlämnade papper 1 Lunds universitetsbibliotek Handskriftsavdelningen Saml. Wilstadius, Paul Tandläkare Paul Wilstadius efterlämnade papper Paul Wilstadius (1905-1978) Tandläkare i Lund. Fil. hedersdr vid Lunds universitet.

Därför kallas de ibland för de abrahamitiska religionerna.

Därför kallas de ibland för de abrahamitiska religionerna. Introduktion Judendom, kristendom och Islam Judendom 1800 talet f v t Abraham Kristendom Islam Tanach (Gamla testamentet) År noll, Jesu födelse Jesus Likheter Abraham Nya testamentet 600 talet e v t Muhammed

Förändringarnas tid GRUNDBOKEN sid. 4-5

Förändringarnas tid GRUNDBOKEN sid. 4-5 Förändringarnas tid GRUNDBOKEN sid. 4-5 1. Mellan åren 1719-1866 skedde stora förändringar i människornas liv. De olika bilderna nedanför visar olika personer eller händelser som har betytt mycket för

KRISTENDOMEN. Kristendomen spreds till Sverige från Europa Människorna byggde sina egna kyrkor De som gick till samma kyrka tillhörde samma socken

KRISTENDOMEN. Kristendomen spreds till Sverige från Europa Människorna byggde sina egna kyrkor De som gick till samma kyrka tillhörde samma socken Medeltiden KRISTENDOMEN KRISTENDOMEN Kyrkan var sträng, de som inte löd kyrkans regler kallades kättare Bönderna fick betala skatt till kyrkan, kallades tionde Påmedeltiden var Sverige katolskt, påven

Referens: Stenholm 1978, s AVASKÄR Hälleviksäng 2:1, RAÄ 223 KMK Tid: Nyare tid Fyndår: 1995 Fyndtyp: Ensamfunnet Antal: 1 mynt

Referens: Stenholm 1978, s AVASKÄR Hälleviksäng 2:1, RAÄ 223 KMK Tid: Nyare tid Fyndår: 1995 Fyndtyp: Ensamfunnet Antal: 1 mynt KRISTIANOPEL 75. AVASKÄR Avaskär 3:1 Ej inlöst Tid:? Fyndår: 1977 Antal: 2 mynt Slutmynt: Okänt Fyndomständigheter: Mynten låg tillsammans med en träkam i en tygpung under lårbenet på ett skelett, på en

Svensk psalm nr Utskick nr 1-60 Sv.Ps Arrangör Titel Nr Antal sidor Utskick En vanlig dag

Svensk psalm nr Utskick nr 1-60 Sv.Ps Arrangör Titel Nr Antal sidor Utskick En vanlig dag Pärmen Svensk psalm nr 351-400 Utskick nr 1-60 351 se: SvPs 143 9 352 En vanlig dag Baldershage, Bernt I 0,5 9 Bredal, Øystein A. II 0,5 9 354 Jesus, du min glädje Lyngbye, Klaus I 0,8 3 Riber, Anders

Tidslinje litteratur historia

Tidslinje litteratur historia Tidslinje litteratur historia av Simon Antiken 800 f.kr- 500 e.kr Tiden före Kristus kallas antiken. Antikens litteratur hade sitt centrum i Grekland. Grekland kom också på den moderna demokratin men man

INLEDNING TILL. Efterföljare:

INLEDNING TILL. Efterföljare: INLEDNING TILL Justitie-stats-ministerns underdåniga berättelse till Kongl. Maj:t om förhållandet med den å landet lagfarna egendom samt meddelade och dödade inteckningar. Stockholm, 1834-1858. Täckningsår:

Franska revolutionen. Franska revolutionen. En sammanfattning. en sammanfattning

Franska revolutionen. Franska revolutionen. En sammanfattning. en sammanfattning Franska revolutionen Franska revolutionen En sammanfattning en sammanfattning Orsakerna till revolutionen 1. Frankrike var orättvist styrt Kungen, Ludvig XVI, hade all makt Den som var kung kunde kalla

Kursplan. TY1048 Tyska: Språk- och kulturhistoria med uppsats. 7,5 högskolepoäng, Grundnivå 1

Kursplan. TY1048 Tyska: Språk- och kulturhistoria med uppsats. 7,5 högskolepoäng, Grundnivå 1 Kursplan TY1048 Tyska: Språk- och kulturhistoria med uppsats 7,5 högskolepoäng, Grundnivå 1 German:The History of German Language and Culture and Writing 7.5 Higher Education Credits *), First Cycle Level