Lärares undervisning i SO på svenskt mellanstadium ämnet samhällskunskap

Relevanta dokument
GEOGRAFI HISTORIA RELIGION och SAMHÄLLS- KUNSKAP

Kursbeskrivning utbud grundläggande kurser hösten Engelska

De samhällsorienterande ämnenas didaktik vid IDPP programförklaring

SAMHÄLLSKUNSKAP. Ämnets syfte

Lokal pedagogisk planering Levnadsvillkor i världen

Skolverket. Enheten för kompetensutveckling

SAMHÄLLSKUNSKAP. Ämnets syfte

Kursplaner SAMHÄLLSKUNSKAP

SAMHÄLLSORIENTERANDE ÄMNEN FÖR LÄRARE ÅRSKURS

PRÖVNINGSANVISNINGAR

Övergripande planering Reviderad:

Lärande för hållbar utveckling bidrag/del av förskolans och skolans måluppfyllelse

Momentguide: Analys av aktuell väpnad konflikt

Samhällsvetenskapliga tankebegrepp

Hållbar utveckling - vad, hur, när, varför?

Hur kopplar (O)mänskligt lärarmaterial till skolans styrdokument?

Del ur Lgr 11: kursplan i samhällskunskap i grundskolan

- förmåga att resonera om etik, moraliska frågor och livsfrågor utifrån olika perspektiv. Religionskunskap

Samhällsorienterande ämnen för grundlärarprogrammet inriktning årskurs 4-6, 30 hp

KOPPLING TILL SKOLANS STYRDOKUMENT

KOPPLING TILL LÄROPLANEN

Målet med undervisningen är ett eleverna ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att:

KOPPLING TILL LÄROPLANEN

Kursplan: Samhällskunskap

Naturvetenskapsprogrammet (NA)

Kurs: Religionskunskap. Kurskod: GRNREL2. Verksamhetspoäng: 150

Koppling till gymnasieskolans styrdokument

Syfte och mål med kursen

Kurs: Religionskunskap. Kurskod: GRNREL2. Verksamhetspoäng: 150

ÄMNESLÄRAR- PROGRAMMET Hösten 2019

SAMHÄLLSKUNSKAP. Ämnets syfte. Kurser i ämnet

LPP SO (Historia, religion, geografi och samhällskunskap)

Pedagogisk planering i geografi. Ur Lgr 11 Kursplan i geografi

Del ur Lgr 11: kursplan i religionskunskap i grundskolan

ÄMNESLÄRARPROGRAMMET. Ingångsämnen hösten 2019

ÄMNESLÄRAR- PROGRAMMET Hösten 2019

Välkomna. till Nacka gymnasium. Samhällsvetenskapsprogrammet

ÄMNESLÄRAR- PROGRAMMET Ämneskombinationer Hösten 2018

Ekonomi och konsumtionsfrågor i hemoch konsumentkunskap och samhällskunskap

reflektera över hur individer och samhällen formas, förändras och samverkar,

Läsårsplan i Samhällskunskap år 6-9, Ärentunaskolan

Lärarhandledning ELTON FÅR EN IDÉ av Ann Fagerberg Embretsén

Pedagogisk planering Världsreligionerna 9A

HUMANISTISK OCH SAMHÄLLSVETENSKAPLIG SPECIALISERING

Val av fördjupningsområde inom grundlärarprogrammet 4-6, SO

SAMHÄLLSKUNSKAP. Ämnets syfte

Samhällskunskap. Ämnets syfte. Samhällskunskap

Samhällskunskap. Ämnets syfte

Spårens koppling till gymnasieskolans gymnasiegemensamma ämnen

Kursplaner RELIGION. Ämnesbeskrivning. Centralt innehåll. Insikt med utsikt

LPP i Engelska ht. 2016

Momentplanering: Vetenskapliga begrepp i samhällsdebatten och samhällsvetenskaplig metod

Individer och gemenskaper

ÄMNESLÄRAR- PROGRAMMET Ämneskombinationer Hösten 2017

Världsreligionerna och andra livsåskådningar Religion och samhälle Identitet och livsfrågor Etik

analysera samhällsstrukturer med hjälp av samhällsvetenskapliga begrepp och modeller, uttrycka och värdera olika ståndpunkter i till exempel aktuella

Gäller från: HT 2014 Fastställd: Ändrad: Institutionen för de humanistiska och samhällsvetenskapliga ämnenas didaktik

Demokrati och politik i Sverige Pedagogisk planering i samhällskunskap och historia åk 8 ht 2012

Program på Aspero Idrottsgymnasium

Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan 2017/2018

Geografi. Klasserna 7-8

analysera kristendomen, andra religioner och livsåskådningar samt olika tolkningar och bruk inom dessa,

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet religionskunskap

TEKNIKPROGRAMMET Mål för programmet

Centralt innehåll. Vardagsrutiner och vardagsmiljö. Omvärld. Leva tillsammans. I årskurs 1-9

Hur hanterar lärare kontroversiella samhällsfrågor i SO-undervisningen på högstadiet? TORBJÖRN LINDMARK

INSTITUTIONEN FÖR DIDAKTIK OCH PEDAGOGISK PROFESSION

EntrEprEnörsk apande och läroplanen skolår: tidsåtgång: antal: ämne: kurser:

SAMHÄLLSKUNSKAP. Ämnets syfte. Kurser i ämnet

Handlingsplan för Studie- & yrkesvägledning inom grundsärskolan

Karlstads universitet Samhällskunskap för lärare åk 7-9, 90 hp (1-90) Ingår i Lärarlyftet 90 högskolepoäng

Förslag den 25 september Samhällskunskap

Genom undervisningen i ämnet samhällskunskap ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att reflektera över hur

Förslag den 25 september Geografi

Momentguide: Samhällsvetenskaplig metod

Digital kompetens i SOklassrummet

I undervisningen ska eleverna ges möjlighet att analysera texter och begrepp, kritiskt granska källor, diskutera och argumentera.

Röda temat Min värld, mitt liv! Centralt innehåll åk 4

Teknik gör det osynliga synligt

UPPTÄCK NORDEN DANMARK Politik & Ekonomi

Religionskunskap. Ämnets syfte

samhällskunskap Syfte

SAMHÄLLSKUNSKAP. Syfte

Momentguide: Makt & demokrati

Studie- och yrkesvägledning i undervisningen

Gymnasial vuxenutbildning

Samhällskunsk ap 4-6 grundbok

Sammanfattning Rapport 2012:4. Min blev blå! - Men varför då?... En kvalitetsgranskning av undervisningen i no i grundskolan årskurs 1-3

KOPPLING TILL KURS- OCH ÄMNESPLANER

2. Kursplaner för särskild utbildning för vuxna

3.15 Samhällskunskap. Syfte. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet samhällskunskap

PEDAGOGIK. Ämnets syfte

Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan 2015/2016

Individuell utvecklingsplan HT Namn. Myrans Heldagsskola

Samhällsvetenskapsprogrammet

Gäller från: HT 2018 Fastställd: Ändrad: Institutionen för de humanistiska och samhällsvetenskapliga ämnenas didaktik

Gymnasial vuxenutbildning

LPP World's Children's Prize.

Gymnasial vuxenutbildning

Religionskunskap. Syfte

Transkript:

Lärares undervisning i SO på svenskt mellanstadium ämnet samhällskunskap Presentation och tankar kring ett pågående projekt Martin Kristiansson Karlstads universitet martin.kristiansson@kau.se

Upplägg Kort om bakgrund Kort om fokus Något mer utförligt om genomförande Några preliminäramönster

Bakgrund SO SO på mellanstadiet Universitetssatsning på lärarutbildningsrelevant forskning (Kau) Centrum för de samhällsvetenskapliga ämnenas didaktik (CSD) Begrepp och bedömning Ge Hi Re Sk Martin Kristiansson Nina Thelander

Fokus Begrepp Martin SO Övriga ämnen Sk Bedömning Nina Reflektioner av undervisningserfarenheter och uppdrag Lärares utsagor om innehållet i deras undervisning och dess sammanhang

Genomförande Enskilda intervjuer: Kognitiva kartor om nuvarande undervisning Träff 1: Samtal om nuvarande undervisning Enskilda intervjuer: Om syfte och centralt innehåll i den nya kursplanen Träff 2: Samtal om nuvarande undervisning och ny kursplan Träff 3 till och med 6: Ny undervisning utifrån nya kunskapskrav i kursplanen Enskilda intervjuer mellan träffarna: Om observerad planering, genomförande och bedömning av ny undervisning och dess resultat Huvudsaklig datainsamling. Ytlig analys. Träff 7 till och med 10: Ny undervisning utifrån nya kunskapskrav i kursplanen Stöd i utvecklingsarbetet och enstaka datainsamling: Stöd i reflektionsarbetet om ny undervisning samt kompletterande intervjuer baserade på fördjupad analys Fördjupad analys. Kompletterande datainsamling. Ht-12: Färdigställande av forskningsrapport Vt-11 Ht-11 Vt-12 Forsknings- och utvecklingscirkel om samhällskunskap i SO i och med nya kursplaner 7 lärare från 7 skolor i en mindre kommun, 10 träffar med mellanliggande aktiviteter

DATAINSAMLING NUVARANDE UNDERVISNING OCH FÖRSTÅELSE AV NY KURSPLAN Huvudfråga om nuvarande undervisning: På vad sätt framträder samhällskunskap i SO-undervisningen? Ingångsfråga vid intervjuerna: Vad brukar du undervisa om i SO? Tema för samtal vid första träffen: Likheter och skillnader i vad lärarna brukar undervisa om i samhällskunskap? Huvudfråga om den nya kursplanen: Hur förstår lärarna syftesbeskrivningen och hur ser de på det centrala innehållet jämfört med nuvarande undervisning? PRELIMINÄRA MÖNSTER SOM VI KOMMER ATT ARBETA VIDARE MED 1. Ganska stora likheter mellan lärarna om vad man brukar undervisa om 2. Man talar inte om ämnet samhällskunskap i SO men samhällskunskap finns i SO-undervisning 3. Lärarna uttrycker vissa svårigheter att relatera innehållet i den nya kursplanen till nuvarande undervisning, särskilt gällande syftesdelen FOKUS 1

Man talar inte om ämnet samhällskunskap i SO men samhällskunskap finns ändå i SO Samhällskunskap syns inte på schemat Inga läroböcker används i samhällskunskap Lärarna talar om kunskapsområden inom samhällskunskap utan att nämna samhällskunskap och eleverna vet inte att de har samhällskunskap på samma sätt som ex. historia NÅGRA KÄNNETECKEN Samhällskunskap är ett Nu-ämne Samhällskunskap är stort, vitt, brett och föränderligt Samhällskunskap blir till i skolvardagen och kontakten med omvärlden FOKUS 2 Samhällskunskapen blir också till i kontakten med andra ämnen

Samhällskunskap blir till i skolvardagen och i kontakten med omvärlden Elevernas berättelser och frågor (aktualiteter och NU-ämne omvärld) Fredagens lilla löpsedel och veckans nyheter (aktualiteter och NU-ämne omvärld) Valet (aktualiteter och NU-ämne omvärld) Studiebesök och skolbesök (institutioner omvärld) Klassråd och elevråd (demokratifostran i skolvardag) Konflikter och relationsfrågor (värdegrundsfostran i skolvardag) Värderingsövningar SET (värdegrundsfostran i skolvardagen)

Samhällskunskap blir till i kontakten med andra ämnen Samhällskunskap träder fram ur andra ämnen Geografi är det stora ämnet och dörröppnare till de andra ämnena, särskilt samhällskunskap Ex: Från val av land i en världsdel till frågor om demokrati och diktatur Andra ämnen träder fram ur samhällskunskap Teman inom samhällskunskap öppnar för frågor om svunnen tid Ex: och från frågor om demokrati och diktatur till nazism, Hitler och andra världskriget Teman inom samhällskunskap öppnar för frågor om matematik Ex: Fördelning av pengapåse i privatekonomin och av skattepengar öppnar för procenträkning Samhällskunskap träder fram genom gemensamma teman med andra ämnen Gemensamt tema öppnar för samarbete med andra ämnen Ex: Etik, moral och livsfrågor tillsammans med religionskunskap

Lärarna uttrycker vissa svårigheter att relatera innehållet i den nya kursplanen till nuvarande undervisning, särskilt gällande syftesdelen Svårt Individ och samhälle (ömsesidig påverkan) Samhällsfrågor och samhällsstrukturer (helhetssyn och olika perspektiv) Aktörer och intressen Syfte Enklare Information och kritiskt förhållningssätt till olika källor Ta ställning i aktuella händelser och utifrån personliga erfarenheter Förtrogenhet med mänskliga rättigheter och demokratiska processer Samhällsvetenskapliga begrepp och modeller Teoretisk ämneskunskap baserad på vetenskapliga discipliner? FRÅGA TRÄFF 2 ANALYS AV KUNSKAPSBAS Praktisk ämneskunskap baserad på omvärld, skolvardag och andra skolämnen? Dominerande?