UPPDRAG PROGRAMMERING FREDRIK KENNEBÄCK HELENE ZELAND BODIN

Relevanta dokument
Del ur Lgr 11: kursplan i matematik i grundskolan

Samband och förändringar Olika proportionella samband, däribland dubbelt och hälften.

Bråk, procent och decimaler

formulera och lösa problem med hjälp av matematik samt värdera valda strategier och metoder,

ESN lokala kursplan Lgr11 Ämne: Matematik

MATEMATIK 3.5 MATEMATIK

Indelning av grundläggande vuxenutbildning i matematik i delkurser c, d, e och f. 150 verksamhetspoäng vardera.

Kursplanen i matematik grundskolan

Centralt innehåll. I årskurs 1.3

Förslag den 25 september Matematik

MATEMATIK 5.5 MATEMATIK

Kursplan Grundläggande matematik

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet matematik

Studenter i lärarprogrammet Ma 4-6 I

22,5 högskolepoäng. Provmoment: Ladokkod: Tentamen ges för: Matematik 3hp. Studenter i inriktningen GSME. TentamensKod:

Terminsplanering årskurs 6 Matematik Ärentunaskolan

Vad är algoritmer? Lektionen handlar om att få en grundläggande förståelse för vad en algoritm är. Vad är algoritmer?

Målet i sikte åk 1 3. Målet i sikte 1 3. kartläggning i matematik. Lgr11

Geometri. Geometriska objekt och dess egenskaper: polygoner, cirklar, klot, koner, cylindrar, pyramider och rätblock

Lgr 11 matriser i Favorit matematik 4 6

Matematikplanering 3 geometri HT-12 VT-13 7 a KON

Vad är algoritmer? En digital lektion från Sida 1 av 6

Lgr 11, miniräknare och skrivmaterial. 33 p 20 p. Viktigt! Glöm inte att skriva Tentamenskod på alla blad du lämnar in.

MATEMATIK 3.5 MATEMATIK

Kurskod: GRNMAT2 Verksamhetspoäng: 600

FÖRSLAG TILL KURSPLAN INOM KOMMUNAL VUXENUTBILDNING GRUNDLÄGGANDE NIVÅ

Viktigt! Glöm inte att skriva Tentamenskod på alla blad du lämnar in. En uppgift per blad och inga svar på baksidan av bladen Lycka till!

med problemlösning Lärarstöd för strukturerad undervisning Victoria W Gustafsson Anette S Panboon Daniel Borg Författare Bilder

Röda tråden. Skyttorps skola, Vattholmaskolan, Pluggparadiset, Storvretaskolan och Ärentunaskolan Reviderad:

Skolverkets förslag till kursplan i matematik i grundskolan. Matematik

Mattehoppet. Talen Susanne Lantz. Addition och subtraktion utan övergång Stora additions-och subtraktionstabellen

Syfte. Malmö stad Komvux Malmö Södervärn PRÖVNING. prövning grundläggande matematik

Målet med undervisningen är att eleverna ges förutsättningar att:

Grundläggande matematik fo r grundlärare med inriktning mot arbete i grundskolans a rskurs 4-6, 15 hp VT ho gskolepoäng

kan använda sig av matematiskt tänkande för vidare studier och i vardagslivet kan lösa problem och omsätta idéer i handling på ett kreativt sätt

Arbetsområde: Jag får spel

Lokal studieplan matematik åk 1-3

formulera och lösa problem med hjälp av matematik samt värdera valda strategier och metoder,

Matematik i informellt lärande på fritidshem. Många möten med ord och begrepp i den dagliga verksamheten

Om LGR 11 FÖRMÅGOR CENTRALT INNEHÅLL. De matematiska förmågor som undervisningen i åk 1-9 syftar till att eleverna ska utveckla.

Arbetsområde: Från pinnar till tal

Viktigt! Glöm inte att skriva Tentamenskod på alla blad du lämnar in. Skriv inte på bladens baksidor. Helst en uppgift per blad.

Om Lgr 11 och Favorit matematik 4 6

Jörgen Lagnebo PLANERING OCH BEDÖMNING MATEMATIK ÅK 8

Ladokkod: Studenter i lärarprogrammet GF 11GF20 vt17 tillfälle 1 och vt16 tillfälle 4

Ladokkod: TentamensKod: Tentamensdatum: Tid: Hjälpmedel: Inga hjälpmedel

Studenter i lärarprogrammet GF(11GF20) 46 p G: 28 p VG: 38 p

Gunnar Hyltegren. Ämnet matematik 2011 i grundskolan

Jörgen Lagnebo PLANERING OCH BEDÖMNING MATEMATIK ÅK 9

matematik Syfte Kurskod: GRNMAT2 Verksamhetspoäng: KuRSplanER FöR KoMMunal VuxEnutBildninG på GRundläGGandE nivå 55

Extramaterial till Start Matematik

48 p G: 29 p VG: 38 p

Problemlösning, utveckla förmågan att kommunicera matematik och använda matematikens uttrycksformer 5 F

ämnesområden. Funktioner och räta linjens ekvation. Hur funktioner kan användas för att undersöka förändring, förändringstakt och andra samband.

"Läsårs-LPP med kunskapskraven för matematik"

Lokal pedagogisk planering i matematik för åk 8

Om LGR 11 FÖRMÅGOR CENTRALT INNEHÅLL. De matematiska förmågor som undervisningen i åk 1-9 syftar till att eleverna ska utveckla.

Om LGR 11 FÖRMÅGOR CENTRALT INNEHÅLL. De matematiska förmågor som undervisningen i åk 1-9 syftar till att eleverna ska utveckla.

LÄS, TÄNK OCH LÖS STEG SOMMARJOBBET

Dubblor. Lärarstöd med spel och arbetsblad

Planering - Geometri i vardagen v.3-7

15 högskolepoäng. Grundläggande matematik fo r la rare med inriktning mot arbete i fo rskoleklass och grund-skolans a rskurs 1-3, 15 hp VT17

Koda ett mattetest 1 av 5. Lektionen handlar om att använda programmeringskunskaper för att skapa ett enkelt multiplikationstest.

RÖDA TRÅDEN MATEMATIK F-KLASS ÅK

Bedömning för lärande i matematik

Handling och tanke. med matematik. Handling och tanke med matematik. Eva-Stina Källgården

Provmoment: Tentamen Matematik och matematikdidaktik, 3 hp, tillfälle 1

Koda ett mattetest (lektion 4 av 5)

Ma7-Per: Geometri. Det tredje arbetsområdet handlar om geometri.

Om Lgr 11 och Favorit matematik 4 6

Koda ett mattetest 3 av 5. Lektionen handlar om att göra en variabel i programmet för ett multiplikationstest. Koda ett mattetest 3 av 5

Om LGR 11 FÖRMÅGOR CENTRALT INNEHÅLL. De matematiska förmågor som undervisningen i åk 1-9 syftar till att eleverna ska utveckla.

Koda ett mattetest 4 av 5. Lektionen handlar om att utveckla mattetest så det fungerar för alla multiplikationstabeller. Koda ett mattetest 4 av 5

7F Ma Planering v2-7: Geometri

Statistik, sannolikhet, algebra och funktioner, 3 hp. Studenter i lärarprogrammet F-3 III, 12F380 ht17 Varberg

Koda ett mattetest 5 av 5. Lektionen handlar om att göra ett mattetest som fungerar för alla multiplikationstabeller. Koda ett mattetest 5 av 5

Hjälpmedel: Miniräknare, skrivmateriel (ex. linjal, gradskiva, passare) och Lgr 11

8F Ma Planering v2-7 - Geometri

8A Ma: Geometri. Det tredje arbetsområdet handlar om geometri.

9D Ma: Geometri VT 2018 Syftet med undervisningen är att du ska utveckla din förmåga att:

9E Ma Planering v2-7 - Geometri

Om Lgr 11 och Favorit matematik 4 6

9A Ma: Geometri. Det tredje arbetsområdet handlar om geometri.

Geometri med fokus på nyanlända

Centralt innehåll. Problemlösning. Taluppfattning och tals användning. Tid och pengar. Sannolikhet och statistik. Geometri.

Pedagogisk planering i matematik

Matematikbokens Prio kapitel Kap 3,.,Digilär, NOMP

Remissversion av kursplan i matematik i grundskolan. Matematik. Syfte

Vilken kursplanskompetens behöver rektor?

En parallellogram har delats i två delar P och Q som figuren visar. Vilket av följande påståenden är säkert sant?

Fortsätt med Scratch: Så funkar kloner (del 3/6)

Torskolan i Torsås Mars Matematik. Kriterier för betyget godkänd. Metoder: Arbetssätt. Muntligt. Problemlösning

Introduktion till att programmera med Scratch (lektion 3 av 5)

Matematik Uppnående mål för år 6

Talföljer och cirklar: Algoritmer, geometri och mönster 2 av 4

Matematikbokens Prio kapitel Kap 3,.,Digilär, NOMP

Målkriterier Beskrivning Exempel Eleven kan tolka elevnära information med matematiskt innehåll.

Programmering från början

Loopar och ljud 3 av 7. Lektionen handlar om att lära sig programmera loopar och använda ljudeffekter med verktyget Scratch. Loopar och ljud 3 av 7

Bee-Bot & Blue-Bot Räkna

Transkript:

Uppdrag programmering riktar sig till dig som vill komma igång med programmering i elevgrupper, med tydliga kopplingar till de reviderade styrdokumenten för matematik år 4 9, LGR 11. Boken är tänkt att hjälpa och leda dig som lärare när du undervisar dina elever. Uppdrag programmering är indelad i olika uppdrag, vilka har en tydlig arbetsgång med instruktioner, illustrationer samt diskussionsfrågor som du kan använda tillsammans med dina elever. Genom att följa instruktionerna i boken kommer du med lätthet att kunna undervisa dina elever i grunderna i visuell programmering. UPPDRAG PROGRAMMERING Författare till Uppdrag programmering är Fredrik Kennebäck och Helene Zeland Bodin. Helene Zeland Bodin är legitimerad matematik- och tekniklärare och förstelärare i teknik. Hon undervisar år 7 9 och har under flera år arbetat med programmering med sina elever. Helene är även involverad i flera olika projekt inom digitalisering och programmering i skolvärlden med bland annat Skolverket. Hon är en van och uppskattad workshopledare i programmering och digitalisering. www.askunge.se N VA ENMÄRK E T S Fredrik Kennebäck är legitimerad matematik-, NOoch tekniklärare, år 4 9. Han har under flera år drivit digitaliseringen i skolvärlden, både som lärare och på förvaltningsnivå. Fredrik fortbildar pedagoger i skolans digitalisering och främst då inom programmering. Han anlitas även som föreläsare och workshopledare vid olika konferenser och fortbildningsdagar runt om i Sverige. Miljömärkt trycksak 3041 0196 ISBN 978-91-7767-059-9 FREDRIK KENNEBÄCK HELENE ZELAND BODIN

ISBN 978 91 7767 059 9 2019 Fredrik Kennebäck, Helene Zeland Bodin och Askunge Förlag AB Produktion Mirvi Unge Thorsén Illustrationer Shutterstock N VA ENMÄRK E T S Första upplagan 1 Miljömärkt trycksak 3041 0196 Denna bok uppfyller miljökraven för märkning med Svanen. Tryck DanagårdLitho, 2019 Kopieringsförbud Detta verk är skyddat av upphovsrättslagen! Det är inte tillåtet, enligt avtal med Bonus Presskopia, att för undervisningsbruk kopiera ur denna bok. Den som bryter mot lagen om upphovsrätt kan åtalas av allmän åklagare och dömas till böter eller fängelse i upp till två år samt bli skyldig att erlägga ersättning till upphovsman/rättsinnehavare. Askunge Thorsén Förlag AB, Mjölnarvägen 16, 131 74 Nacka 08-30 95 75, 073-951 13 93 askunge@askunge.se www.askunge.se

INNEHÅLL Inledning 4 Uppdrag 5 Uppdrag 1 Att skriva en instruktion 6 Uppdrag 2 Att följa en muntlig/skriftlig instruktion 10 Uppdrag 3 Binära talsystemet 16 Uppdrag 4 Att sortera och storleksordna 24 Uppdrag 5 Uppstart av blockprogrammering 28 Uppdrag 6 Geometri i koordinatsystem 40 Uppdrag 7 Omkrets och area i koordinatsystem 50 Uppdrag 8 Buggar 58 Uppdrag 9 Sannolikhet 72 Uppdrag 10 Rabatter 82 Uppdrag 11 Huvudräkning 88 Begreppsförklaringar 102 Bilagor lista 103 Referenslista 104

Inledning Digitaliseringen ställer nya krav på lärarkåren. Enligt de nya skrivningarna av LGR 11 ska eleverna lära sig mer om att hantera digitala verktyg, vara kritiska och ha ett ansvarsfullt förhållningssätt, men de ska även kunna använda programmering vid matematisk problemlösning. Vi har funderat mycket på hur man som lärare, utan förförståelse eller kunskap i programmering, ska kunna leda elever in i att använda programmering till att lösa exempelvis matematiska beräkningar. Under våren 2018 arbetade vi med flera elevgrupper där vi prövade våra tankar och idéer om hur man kan koppla ihop användandet av digitala verktyg och programmering med kursplanens centrala innehåll i matematik. Efter en del modifieringar och omarbetningar ledde det fram till uppdragen i denna bok. Du kan göra uppdragen i turordning eller plocka ut det du tycker passar i din undervisning, men även använda boken som en inspirationskälla. Hoppas att du får nytta och blir inspirerad av vår bok Uppdrag programmering i just din undervisning. Helene och Fredrik 4

Uppdrag Uppdrag 1 Att skriva en instruktion Lektionstid: 45 70 minuter Uppdrag 2 Att följa en muntlig/skriftlig instruktion Lektionstid: 45 70 minuter Uppdrag 3 Binära talsystemet Lektionstid: 45 60 minuter Uppdrag 4 Att sortera och storleksordna Lektionstid: 45 60 minuter Uppdrag 5 Uppstart av blockprogrammering, (www.code.org) 5 pass Lektionstid: 45 70 minuter per pass Uppdrag 6 Geometri i koordinatsystem, (Scratch 3.0) Lektionstid: 45 60 minuter Uppdrag 7 Omkrets och area i koordinatsystem, (Scratch. 3.0) Lektionstid: 45 60 minuter Uppdrag 8 Buggar (Scratch 3.0), 2 pass Lektionstid: 45 70 minuter per pass Uppdrag 9 Sannolikhet (Scratch 3.0) Lektionstid: 45 70 minuter Uppdrag 10 Rabatter (Scratch 3.0) Lektionstid: 45 70 minuter Uppdrag 11 Huvudräkning (Scratch 3.0), 2 pass Lektionstid: 45 70 minuter per pass Bilagor till uppdragen hämtar du på www.askunge.se Gå till boken Uppdrag programmering. Uppdrag programmering 5

Uppdrag 4 Att sortera och storleksordna Uppdragets innehåll och syfte I det här uppdraget kommer eleverna att på ett laborativt sätt träna på taluppfattning, genomföra beräkningar med tal i bråkoch decimalform vid huvudräkning. Uppdraget kan med fördel genomföras i grupp men med minst 10 elever. Metoden som eleverna använder förklarar hur en dator använder en algoritm med blandad indata till att sortera utdata i en bestämd ordning. Begrepp algoritm, kod, programmering, indata/input, utdata/output Tidsåtgång 45 60 minuter Du behöver En sorteringsduk som du tillverkar med utgångspunkt av Sorteringsduk (bilaga 8). Rita av den på en större presenning eller ett kraftigare tyg, ca 4x6 meter. Uppgiftskorten som finns i Uppgifter sorteringsduk (bilaga 9). De finns i följande teman: Decimaltal och bråk, Tusental, Alfabetisk ordning, Djur, Polygoner och Blandade räknesätt. Bilagorna hämtas på www.askunge.se Bilaga 8 Indata Sorteringsduk Bilaga 8 Sorteringsduk Utdata 24 Uppdrag programmering

Koppling till LGR 11 År 4 6 Taluppfattning och tals användning Tal i procentform och deras samband med tal i bråk- och decimalform. Centrala metoder för beräkningar med naturliga tal och enkla tal i decimalform vid överslagsräkning, huvudräkning samt vid beräkningar med skriftliga metoder och digitala verktyg. Metodernas användning i olika situationer. År 7 9 Taluppfattning och tals användning Centrala metoder för beräkningar med tal i bråk- och decimalform vid överslagsräkning, huvudräkning samt vid beräkningar med skriftliga metoder och digital teknik. Metodernas användning i olika situationer. Uppdrag programmering 25

Uppdrag 6 Geometri i koordinatsystem Uppdragets innehåll och syfte Det här uppdraget är uppdelat i två delar. I den första delen kommer du som lärare att visa olika geometriska figurer i ett koordinatsystem från färdigt material i Scratch. I den andra delen kommer eleverna att arbeta i Scratch med att jämföra de geometriska begreppen och dels använda olika koordinater för att bestämma deras storlek och läge. Uppgiften kan genomföras enskilt eller i par (parprogrammering). Begrepp koordinatsystem, koordinater, x-axel, y-axel, origo, kvadrant, kvadrat, rektangel, rätvinklig triangel, längd, bredd, höjd, diagonal, spegling, sprajt Tidsåtgång 45 60 minuter Du behöver Tillgång till internet, samt kunna visa via en projektor/skärm. Eleverna behöver en digital enhet (surfplatta/dator) per par eller elev. Skriv ut bilaga 10 eller visa elevuppdraget på din projektor/skärm. På www.scratch.mit.edu finns profilen: uppdragprogrammering. Där har vi lagt materialet som du behöver till uppdraget. Du kommer att utgå från Geometri i koordinatsystem och Elevuppdrag Geometri i koordinatsystem i Scratch. Bilagan hämtas på www.askunge.se OBS! Ta reda på vad som gäller i din kommun för www.scratch.mit.edu i enlighet med GDPR. 40 Uppdrag programmering

Visa de olika geometriska figurerna genom att använda följande tangenter: S suddar det man ritat K ritar en kvadrat R ritar en rektangel T ritar en triangel U ritar en triangel som är en spegling i x-axeln av den första triangeln Programmeringen är skriven på en enkel basis vilket innebär att man inte kan be programmet att utföra två saker samtidigt för då blandas kommandona ihop och det blir helt andra geometriska figurer. Det är bra om eleverna kan skapa konton så att de kan se var de slutade föregående lektion, men det går att programmera utan att logga in som elev. Koppling till LGR 11 År 4 6 Algebra Hur algoritmer kan skapas och användas vid programmering. Programmering i visuella programmeringsmiljöer. Geometri Grundläggande geometriska objekt däribland polygoner, cirklar, klot, koner, cylindrar, pyramider och rätblock samt deras inbördes relationer. Grundläggande geometriska egenskaper hos dessa objekt. Konstruktion av geometriska objekt, såväl med som utan digitala verktyg. Skala och dess användning i vardagliga situationer. Symmetri i vardagen, i konsten och i naturen samt hur symmetri kan konstrueras. Jämförelse, uppskattning och mätning av längd, area, volym, massa, tid och vinkel med vanliga måttenheter. Mätningar med användning av nutida och äldre metoder. Uppdrag programmering 41

Samband och förändring Koordinatsystem och strategier för gradering av koordinataxlar. Problemlösning Strategier för matematisk problemlösning i vardagliga situationer. Matematisk formulering av frågeställningar utifrån vardagliga situationer. År 7-9 Algebra Hur algoritmer kan skapas och användas vid programmering. Programmering i olika programmeringsmiljöer. Geometri Geometriska objekt och deras inbördes relationer. Geometriska egenskaper hos dessa objekt. Avbildning och konstruktion av geometriska objekt, såväl med som utan digitala verktyg. Skala vid förminskning och förstoring av två- och tredimensionella objekt. Likformighet och symmetri i planet. Geometriska satser och formler och behovet av argumentation för deras giltighet. Problemlösning Hur algoritmer kan skapas, testas och förbättras vid programmering för matematisk problemlösning. 42 Uppdrag programmering

Genomförande 1. Nu ska du visa på din projektor/skärm utan att eleverna använder sina digitala enheter. 2. Öppna www.scratch.mit.edu och sök: uppdragprogrammering. Då får du fram samtliga Scratch-uppdrag som finns i boken. Nu är du inne i Scratch. Här skriver du sökordet uppdragprogrammering. Scratch-uppdragen som finns i profilen uppdragprogrammering. Scratch-uppdragen 3. Klicka upp följande uppdrag: Geometri i koordinatsystem. Uppdraget Geometri i koordinatsystem Uppdrag programmering 43

Uppdrag programmering riktar sig till dig som vill komma igång med programmering i elevgrupper, med tydliga kopplingar till de reviderade styrdokumenten för matematik år 4 9, LGR 11. Boken är tänkt att hjälpa och leda dig som lärare när du undervisar dina elever. Uppdrag programmering är indelad i olika uppdrag, vilka har en tydlig arbetsgång med instruktioner, illustrationer samt diskussionsfrågor som du kan använda tillsammans med dina elever. Genom att följa instruktionerna i boken kommer du med lätthet att kunna undervisa dina elever i grunderna i visuell programmering. UPPDRAG PROGRAMMERING Författare till Uppdrag programmering är Fredrik Kennebäck och Helene Zeland Bodin. Helene Zeland Bodin är legitimerad matematik- och tekniklärare och förstelärare i teknik. Hon undervisar år 7 9 och har under flera år arbetat med programmering med sina elever. Helene är även involverad i flera olika projekt inom digitalisering och programmering i skolvärlden med bland annat Skolverket. Hon är en van och uppskattad workshopledare i programmering och digitalisering. www.askunge.se N VA ENMÄRK E T S Fredrik Kennebäck är legitimerad matematik-, NOoch tekniklärare, år 4 9. Han har under flera år drivit digitaliseringen i skolvärlden, både som lärare och på förvaltningsnivå. Fredrik fortbildar pedagoger i skolans digitalisering och främst då inom programmering. Han anlitas även som föreläsare och workshopledare vid olika konferenser och fortbildningsdagar runt om i Sverige. Miljömärkt trycksak 3041 0196 ISBN 978-91-7767-059-9 FREDRIK KENNEBÄCK HELENE ZELAND BODIN