Auktion på köttrastjurar

Download "Auktion på köttrastjurar"

1 Auktion på köttrastjurar FRÅN INIIRÖNINGSSTATIONEN GUNNAR Fredag 29 mars 2019 kl

2 Försäkra din nya avelstjur Auktionsrabatt Göran Nästorp finns på auktionen och hjälper dig att försäkra din nyinköpta tjur. u kan även kontakta honom på ill du veta mer? Ring eller hitta din lokala säljare via agria.se Agria jurförsäkring är Länsförsäkringsgruppens specialistbolag för djur- och grödaförsäkring.

3 AUKTIONSINFO Registrering online Kundnummer registrera dig hemma! Alla spekulanter måste hämta ut och använda kundnummer för att bjuda på auktionen. Kundnummer hämtar du i vårt sekretariat på auktionsplatsen. u kan registrera dig på auktionsplatsen men om du vill ha faktura hemskickad så måste du registrera dig senast två dagar innan auktion. Lättast och snabbast gör du detta på vår hemsida. Gå in under rubriken Auktioner och välj sedan kreditansökan. Skriv in ditt personnummer, adressuppgifter och övriga uppgifter. Om du företräder något bolag som köpet ska stå på kan du ange detta under Annan betydelsefull information. Om du tidigare ansökt om kredit eller handlat vid någon av våra auktioner så finns du redan med i vårt register. Har du frågor eller om du inte har tillgång till Internet så är du givetvis välkommen att ringa kontoret så hjälper vi dig. lanerar du att köpa tjur i kompani med annan köpare så har vi nu utvecklat en funktion för att bättre hantera detta. Mer info om detta och andra nyheter finns på vår hemsida. Budgivning I samråd med Svensk Köttrasprövning AB gäller följande vid budgivning: Kontrollera auktionsvillkor, ev. tillägg och ändringar på Infotavlan i auktionshallen. För att deltaga i budgivning måste kundnummer användas. Registrera dig och hämta kundnummer i auktionsbilen. Använd ditt kundnummer när du bjuder håll kundnumret väl synligt för auktionsutroparen under hela budgivningen. OBS! Om du upplever att utroparen inte ser dig, höj din röst!! För att tydliggöra vem som har högsta budet kommer utroparen att tillkännage kundnumret innan klubban faller. ärför är det viktigt att du har ditt kundnummer väl synligt ända tills utroparen sagt pris och kundnummer.

4 AUKTIONER ÅR KUNSKA OCH ERFARENH ÄR IN TRYGGH! i bedriver auktionsverksamhet med inriktning på lantbruk med maskiner och djur, dessutom har vi verkstads auktioner samt special auktioner. Auktioner arrangeras på plats hos uppdrags givaren eller på vår auktionsgård i Hörby STJÄRNEBORG. Bland våra uppdragsgivare kan nämnas ett stort antal lantbrukare, banker, kronofogden, kommuner och konkursförvaltare samt företag såsom Lantmännen, LRF, Svalöf Weibull AB m.fl. i har stor erfarenhet av auktionsverksamhet och har varit verksamma i tre generationer alltsedan Är du intresserad av en egen auktion eller om du har några frågor är du välkommen att kontakta oss! AUKTIONSFÖRRÄTTARE HÅKAN OTTOSSON AB Tel: Fax: Hemsida: Bengt Fridh Håkan Andersson Håkan Ottosson

5 ÄLKOMMEN TILL 2019 ÅRS TJURAUKTION! Så var det äntligen dags för 2019 års tjurauktion av individprövade tjurar från Gunnarp! I katalogen finner ni ett 100-tal tjurar, av raserna Angus, Charolais, Hereford, Simmental och Limousin, som alla har klarat nålsögat för auktionsgodkännande. Nytt för i år är att samtliga raser i årets auktionskatalog rangeras efter rövningstal, -tal, inom sin ras. Syftet med rövningstalet är att det ska spegla tjurarnas samlade kapacitet och ge oss en mer komplett bild av tjurarna. Ni hittar rövningstalet längst upp på tjursidorna tillsammans med tjurens namn. Allt eftersom fler och fler egenskaper registreras på Individprövningen så har behovet av att rangera, men även godkänna tjurarna med avseende på fler egenskaper än enbart T-tal och de tröskelvärden som tidigare har används, ökat. rövningstalet ger just denna möjlighet att väga in fler egenskaper utöver T-tal och på så vis skapa en mer samlad bild om tjurens egenskaper och prestanda. föreningarna har haft ett stort inflytande över vilka egenskaper som ska ingå i -talet för just deras ras, vilket gör att det skiljer sig åt ganska mycket mellan raserna över vilka egenskaper som ingår i -talet och hur de viktas. För Angus, Charolais och Hereford är -talet auktionsgrundande för årets omgång, medan Limousin och Simmental auktionsgodkänner enligt samma kriterier som tidigare år. Läs om vilka egenskaper som ingår och hur de viktas för respektive ras längre fram i katalogen. När kalvarna anlände i augusti till Gunnarp fanns det uppgifter på att vi kan ha upplevt den värsta torkan någonsin i södra Sverige. et här har förstås även präglat fodertillgången på Gunnarp. Som på många andra håll har helsäd fått ersätta en del av ensilaget och det har även funnits en begränsad mängd grovfoder som vi har fått hushålla med. Istället har vi fått justera upp fibermängden i kraftfodret. Biologiskt har foderstaten fungerat mycket väl, de har vuxit mer än beräknat samtidigt som det ser ut som de har konsumerat mindre mängd foder än beräknat. etta tyder på välbalanserade magar och ett högt foderutnyttjande. Ett högt foderutnyttjande är en värdefull egenskap både för ekonomin och ur ett klimatperspektiv, något som skulle vara spännande att titta mer på framöver. Under årets prövningsomgång har vi också haft ett mycket bra hälsoläge, vilket vi förstås är glada över! i vill också här påminna om 48 timmarsregeln inför ditt besök på Gunnarp. Om du själv har varit utomlands eller har besökare från utlandet som haft kontakt med klövbärande djur utomlands ska kontakt med djur i en svensk besättning undvikas i 48 timmar efter djurkontakten i utlandet. Om resan skett i område där det finns muloch klövsjuka gäller motsvarande i fem dygn. Avslutningsvis ett riktigt stort tack till Linda och Martin på Gunnarp. Ni är som vanligt helt fantastiska! Och förstås ett stort tack till alla er andra som gör att verksamheten på Gunnarp och individprövningen fungerar och håller hög kvalitet. Hoppas vi ses på årets auktion! armt välkomna! Anders Wiklert, ordförande Johanna Bengtsson, 5

6 Individprövningen i Gunnarp KRISTIANSTA E22 GUNNAR Ca 1,5 km g EKERÖS- RASTEN AFART 32 ÄGBESKRINING TILL GUNNAR E22 FRÅN KRISTIANSTA Ca 35 km söder om Kristianstad, tag av från E22:an, avfart 32, skyltat mot Ekerödsrasten. I rondellen, sväng höger. I T-korset sväng höger, se skyltar Gunnarp och kör ca 1,5 km. E22 FRÅN LUN HÖRBY. EKERÖS- RASTEN EKERÖS- RASTEN Ca 10 km norr om Hörby, tag av från E22:an, avfart 32, skyltat mot Ekerödsrasten. AFART 32 I rondellen, sväng vänster mot Gunnarp, i nästa rondell kör rakt fram. E22 I T-korset sväng höger, se skyltar Gunnarp och kör ca 1,5 km. HÖRBY GS KORINATER: N ,3 E ,3 Layout & illustration inlaga: Murgia Grafica 6 AUKTIONSFÖRRÄTTARE HÅKAN OTTOSSON AB Storgatan 7, Box SEALA Auktionsplats Stjärneborg Kraftgatan 12 Hörby Tel/Fax E-post/Internet hakan.ottosson@hoab.se hoab.se i stödjer Barncancerfonden

7 Till salu! ikinggenetics semintjurar från 2018 auktioneras ut på Gunnarp den 29 mars älkommen! Höga index och T-tal Garanterat bra spermakvalitet ana vid all hantering Klarar stora hondjursgrupper Finns att beses på Gunnarp B evil Hereford B Norton Limousin B Young Angus F: Baileys av Onslunda Tlell 199S Xplosive 18X Remitall-West Game ay M Remitall atriot 13 F: Fabbe av Onslunda Chess av Nedanbäck osthaven polled Urban Cowboy M Tellus av Margreteholm F: Friskatorpet Red Onkel Tom Red King av Munka Nebulosa av Stehag M Friskatorpet Red Knud Uppfödare: Marie Jönsson, Onslunda Uppfödare: atrik Karlsson, Onslunda Uppfödare: C-G Gudmundsson, Jonstorp Individresultat ikter Födelsevikt, kg vikt, kg vikt, kg 538 T-tal 107 Individresultat ikter Födelsevikt, kg vikt, kg vikt, kg 600 T-tal 108 Individresultat ikter Födelsevikt, kg vikt, kg vikt, kg 509 T-tal 104 status A status B status A Exteriör Kropp 86 Ben 88 Muskler 81 Helhet 85 Avelsvärden renrasigt 101 IX Exteriör Kropp 84 Ben 79 Muskler 79 Helhet 81 Avelsvärden renrasigt 117 IX Exteriör Kropp 78 Ben 78 Muskler 75 Helhet 77 Avelsvärden renrasigt 104 IX

8 Nära & Enkelt! Handla med oss! köp dina förnödenheter och sälj din spannmål! äxtodling Inge Sahlé Spannmål & plast Mats Nilsson Foder m.m. Ida Nilsson Foder m.m. Anna Lundell Hörby Lantmän mitt i Skåne! S. Besök vår hemsida! Råbyvägen 42, Hörby Tel: info@hbylm.se

9 KONTAKTERSONER SENSK KÖTTRASRÖNING AB Anders Wiklert, ordförande isnums-kil Nynäs Gård KRISTINEHAMN Mobil: E-post: Johanna Bengtsson, Svensk Köttrasprövning AB asagatan SKÖE Mobil: E-post: SENSKA ANGUSFÖRENINGEN Benny Gustavsson Hagen FRISTA Mobil: E-post: SENSKA BLONE AQUITAINEFÖRENINGEN Mikael Jonasson Regementsgatan 27B YSTA Mobil: E-post: SENSKA CHAROLAISFÖRENINGEN Sven-Olof Hägg Sonarps Gård ESLÖ tel Mobil: E-post: SENSKA HEREFORFÖRENINGEN Oskar Caster Klingstorp Sjölinsväg Höör Mobil: E-post: SENSKA LIMOUSINFÖRENINGEN avid Johansson Mellby-Björkeberga Sösdala Mobil: E-post: SENSKA SIMMENTALFÖRENINGEN Roger Mårtensson agnvägen KÖINGEBRO Mobil: E-post: roger.martensson@bollerup.se INIIRÖNINGSSTATIONEN, GUNNAR eter Risberg Mobil: Linda Risberg Gunnarp HÖRBY Mobil: E-post: linda.ris@telia.com Martin Risberg Mobil: SKÅNESEMIN Sven-Åke Lövgren Råby HÖRBY Tel: Mobil: E-post: sven-ake.lovgren@skanesemin.se STATIONSERINÄR Carlos Kallay istriktsveterinärstationen Estrids väg KRISTIANSTA Fax: Tel: Mobil: E-post: carlos.kallay@dv.sjv.se TRANSORTER Lars Svensson Lars Svenssons Åkeri Mobil: AUKTIONSFÖRRÄTTARE HÅKAN OTTOSSON AB Box SEALA Tel: Fax: Mobil: E-post: hakan.ottosson@hoab.se 9

10 FÖRTECKNING ÖER SÄLJARE GUNNAR 2019 ANGUS iking Genetics, Örnsro, Skara 1 Lars Hållander, Ekered, alstorp 2 avidsta Gård HB, avidsta, Gnesta 3 Åbuen Lantbruks AB, Åbuen, Hästveda 4 Anders Wiklert, Nynäs Gård, Kristinehamn 5, 14 Carl Gustav Gudmundsson, Slånvägen, Jonstorp 6 L & B Andersson, ånga Torp, Skärblacka 7 Agromax AB, asag., ästerås 8, 13 Friskatorpet AB, Strädet, Friskatorpet 9 Britt Blomander, Hult Norrgård, Tranås 10 Miranda och Einar Lysell, Slättåkra Bårarp, Slättåkra 11 Roland och Lena Johansson, Bondstorp Bäck, Månsarp 12 Arne Gustavsson, Längjum Hagen, Fristad 15 Bo Holmlund, Baggböle, Umeå 16 CHAROLAIS Hans Christersson, Margretevall, Ö.kustv., Löderup 17 Askome Charolais, N-Agro AB, Skintaby Storegård, Harplinge 18, 33 Wiklert Charolais, Nynäs, Kristinehamn 19 Rolf Svensson, Gettinge Rosendal, etlanda 20, 46 Sven-Olof Hägg, Sonarps Gård, Eslöv 21, 23, 32 Stefan Bergman, Tostarp, Ljungyhed 22, 35, 53 Håkan Knutsson, Bosarp, Eslöv 24, 47, 50 er Mårtensson, Simontorps Säteriväg, Blentarp 25, 28, 34 itafall AB, Fall, Ljusfallshammar 26 Anders Ingemarsson, Strömsnäs gård, Tågarp 27, 37, 39, 44 Anna Ingvar-Nilsson, Backgården, Falköping 29, 43, 49 Kjell-Åke Jönsson, Råby, Hörby 30, 31 Gert Andersson, Saxhusa, Bösarp 36 Nils Qwiding, Krokstorp Höjakroksv, Ängelholm 38 Team Nybo AB, Hovby Backaväg, Kristianstad 40 Tranberga AB, Bara 41, 48 Ronny Hansson, Benestad, Tomelilla 42 Lars-Johan Joelsson, Brödåkra, Hässleholm 45 Ekerödsrasten AB, Hörby 51, 52, 55, 56 Lars Björnberg, Björnsgård Mellby, Laholm 54 HEREFOR iking Genetics, Örnsro, Skara 57 Ekastiga jur och Natur HB, Ekastiga, Höör 58, 61 Göran och Helena Johansson, Galtås Södergård, Tranås 59, 71 Eva Nilsson, Folkestorps Gård, egerberga 60, 74 Oscar Caster, Klingstorp Sjölinsväg, Höör 62 Christian Hansson, Troedsberga, erstorp 63.O och eronica Nordin, Lo, Nyland 64 10

11 Henrik och Anna-Lena Widen, ästtorp Kvarndammen, ingåker 65 Kriminalvården Mariestad Jordbruksdriften, Mariestad 66 Magnus Johansson, Hollstorp Hagalund, äxjö 67 L & B Andersson, ånga Torp, Skärblacka 68 Samuel och avid Karlsson, Hormeshult, irestad 69, 80 Stendala Hereford AB, Stendala, Gislöv 70 Wäsby Terra Silva AB, Wäsby Gård, Fjugestad 72 Lennart Svensson, Galtabäck, Tvååker 73 Inga o Anette Haglund, Källmossen, Jönåker 75 Stefan Owesson, Kolshult, Eringsboda 76 Karl o Cathrine Olsson, Guldrupe Bjärs, Romakloster 77 Jan Nilsson, Gylteboda, ittaryd 78 eo Lägervik, Lutarp, Aneby 79 LIMOUSIN iking Genetics, Örnsro, Skara 81 Kent Lundström, Åbrånet, Hörnsjö 82 iktor ålsson, Roslövsholm, Flyinge 83 Bert Andersson, Strömvik Limousin, Eslöv 84, 85, 88 eter ettersson, Arvidsgård Spannarp, Tvååker 86 atrik Karlsson, Onslunda, Tomelilla 87 Karl Nilsson, Alslöfs Gård, Eldsberga 89 Eva och Håkan Bengtsson, Bränneslyckevägen, Nyhamnsläge 90 SIMMENTAL Lennart Strandell, Måsebo Gård, Tibro 91 Åbuen Lantbruks AB, Åbuen, Hästveda 92, 96 Christer Månsson, Frönshult Simmental, Herrestadshus, Löberöd 93, 95 itafall AB, Fall, Ljusfallshammar 94 Gert Nilsson, Katslösa, Rydsgård 97 avidsta Gård HB, avidsta, Gnesta 98 Lars Brugg, Åsaka Munkebo Säteri, Trollhättan 99 Till et AB Till evec, Maxstad, Karlstad 100, 104 Rigmor Engström ettersson, Flundrarp, iken 101, 102 Helena Hansson, Gadderöd, ingle

12 Att ha rätt avel i sin besättning är viktigt för långsiktig lönsamhet i samarbetar med många av landets främsta avelsbesättningar. Kontakta gärna oss för mer information , , info@klsugglarps.se 12

13 ROGRAM FÖR AUKTION Å INIIRÖAE KÖTTRASTJURAR lats: Tider: Individprövningsstationen Gunnarp, Hörby Torsdagen den 28 mars Öppet stall. Besökare är välkomna att se tjurarna före auktionen. Fredagen den 29 mars Stallet är öppet för besökare, tjurarna visas i boxarna risutdelning, bästa tjur i varje ras Auktion. Kort paus mellan varje ras. Under pausen lämnar stationsveterinären information om tjurarnas hälsoläge. Semintjurar ikinggenetics säljer 3 färdiganvända semintjurar. Tjurarna kommer att finnas på auktionsplatsen vid försäljningen. Auktionsordning Angus Charolais Hereford Limousin Utropsordning Simmental Tjurarna säljs rasvis i -talsordning om rasföreningen inte anger annat. I de raser där det säljs färdigsamlade semintjurar, säljs dessa först. Kompletterande uppgifter om tjurarna, samt tjurar som utgått av olika anledningar, lämnas på tilläggslista, som finns på auktionsplatsen. Tilläggslistan kommer att hållas uppdaterad på Servering Servering finns på auktionsplatsen. Övrig information: För samtliga raser gäller att lägsta accepterade pris är kronor. Alla spekulanter MÅSTE ta ut köpkort och använda köpkortet i budgivningen. Köpkortsnummer för budgivare med sista bud kommer att läsas upp före klubbslag. Hemtransport bekostas av köparen. Samordnad transport erbjuds. Kostnaden beräknas efter avtalsenlig miltaxa och är beroende av transportsträckan och antalet tjurar i transporten. Uttransport kommer att ske under helgen 30 mars till 1 april. ersonalen på Gunnarp skriver inga hälsointyg i samband med lastning. jurägare som önskar särskilt hälsointyg får själv bekosta veterinärbesiktning utlastningsdagen. Köpare som hämtar tjuren i egen transport, kan göra det direkt efter auktionen. Tjurar till Norrland kan transporteras till samlingsgård i Södermanland i väntan på vidare transport i köparens regi. agskostnad på samlingsgården är 50 kr/dag och tjurarna skall hämtas under veckan efter auktionen. riser till bästa tjur inom varje ras är skänkta av Svensk Köttrasprövning AB. älkomna till Gunnarp! 13

14 EXTERIÖRBEÖMNING 2019 Tjurarna är exteriörbedömda enligt den linjära metoden. Modellen innehåller 21 enskilda bedömningspunkter. Bedömningen har gjorts av Karin Karlsson, äxa Sverige och Johan Sandström, Skånesemin vid tre olika tillfällen, 7 januari, 30 januari och 28 februari. Tjurens utseende beskrivs i 21 bedömningspunkter på en skala från 1 till 9, illustrerade i skissen på omstående sida. arje siffra står för ett speciellt utseende i just den kroppsdetaljen. et är oftast inte högsta poäng för de enskilda kroppsdetaljerna som är bäst. Optimum, som ska avspegla en vuxen individ, bestäms av rasföreningen och kan alltså variera mellan raser. e enskilda bedömningspunkterna sammanfattas i tre egenskapsgrupper; Kropp, Muskler och Ben, som slutligen sammanvägs till en total Helhetspoäng. Kropp består av åtta bedömningspunkter; bogbredd, bröstdjup, korslutning, korslängd, korsbredd, överlinje, storlek och harmoni. Muskler består av sex bedömningspunkter; ryggbredd, ländbredd, lårbredd, innerlår, lårdjup och lårfyllnad från sidan. har ännu ingen viktning i sammanräkningen. Ben består av fem bedömningspunkter; hasvinkel, kotvinkel, bakben bakifrån, frambensställning och skelettgrovlek. har ännu ingen viktning i sammanräkningen. oängen för de enskilda bedömningspunkterna sammanvägs i ett dataprogram till respektive egenskapsgrupp. e exteriördetaljer som ingår i en grupp, viktas inbördes efter den betydelse de anses ha beroende på rasens avelsmål. e framräknade värdena för en egenskapsgrupp har 80 som medeltal. Högre värde än 80 är en positiv avvikelse och ett värde under 80 innebär att tjuren är något sämre än medel talet för jämförelsegruppen. Jämförelsegruppen eller basen utgörs av tidigare prövningsomgångar på Gunnarp. Slutligen beräknas en helhetspoäng, som också har 80 som medeltal. en är en sammanvägning av resultaten från de tre egenskapsgrupperna. Här bestäms också utifrån respektive ras avelsmål hur stor viktning Kropp, Muskler och Ben har i helhetspoängen. Kraven på exteriörpoäng för auktionsgodkännande kan variera mellan raserna. 14

15 KRO BOGBRE 1 SMAL BRÖSTJU 1 GRUN ÖERLINJE 1 SANKIG KORSLUTNING 1 ÖERBYGG KORSLÄNG 1 KORT KORSBRE 1 SMALT BEÖMNING A KÖTTRASJUR 7 STORLEK 1 LÅGSTÄLL 5 9 HÖGSTÄLL 9 MUSKLER RYGGBRE 16 BEN HASINKEL 8 HARMONI 5 9 BRE 1 OHARMONISK 5 9 HARMONISK 10 1 SMAL LÄNBRE 5 9 BRE 17 1 RAK 150 GRAER KOTINKEL JU 1 SMAL 11 RYGGMUSKELLÄNG 1 5 KORT 5 9 BRE 9 LÅNG 18 1 EK HASSTÄLLNING 5 12 LÅRBRE 5 7 RÄT 9 KRÖKT 1 HASTRÅNG SMAL INNERLÅR 5 9 BRE 19 FRAMBENSSTÄLLNING 5 9 SLUTTANE 14 1 TUNNA LÅRJU 5 9 SÄLLANE 20 1 UTÅTRIKTAE KLÖAR SKELTGROLEK LÅNGT 15 1 KORT LÅRFYLLNA FRÅN SIAN 5 9 LÅNGT 1 FINLEMMA 21 RÖRELSER 1 KORTA, STELA, ICKE ARALELLA STEG BRT 1 TUNT 5 9 SÄLLANE 9 KROKIG 9 RAK 8 9 HJULBENT ARALLELL 9 HJULBENT 8 ARALLELL 9 GRO 9 LÅNGA, ENLANE, ARALELLA STEG 15

16 INBJUAN TILL NY RÖNINGSOMGÅNG Inbjudan och anmälningsblanketter kommer att läggas ut på hemsidan i mitten av maj. Uppfödare som under denna omgång erhållit vägningslistan med posten kommer att få inbjudan med brev. Övriga som önskar få inbjudan via brev kan kontakta eller respektive kontaktråd. lanera för betessläpp! Betesmineraler, saltstenar, mineralbaljor... lanera för betessläpp och beställ hem ditt lager av mineraler, saltstenar, mineralbaljor och övrig utrustning som du behöver för att enkelt kunna utfodra med mineraler på betet. Under april har vi extra bra erbjudande på vårt betessoriment. Kontakta din säljare för mer information! in bästa affärspartner Hos oss finns tjänster för att stärka ditt företagande och din affär med oss: Kunniga inköpare Full service vid förmedling av avelstjurar, alla raser och i hela landet Löpande djurkrediter Finansiering vid uppstart av ny besättning Seminarier & gårdsträffar Internettjänst dygnet runt: slaktanmälan, slaktresultat, planeringsverktyg m.m. Kontakta oss för mer information eller 16

17 FÖRKORTNING FÖR HORNSTATUS En del av tjurarna i årets omgång är gentestade för hornstatus på initiativ från deras ägare. Testen utförs av GenoSkan i anmark och har en säkerhet på 95 %. et är en hög säker het, men innebär att i 5 fall av 100 testade kan resultatet vara felaktigt. et går därför inte att till 100 % garantera att en tjur som är testad homozygot för hornlöshet inte kommer att ge hornade kalvar. et är viktigt att du som köpare är medveten om att denna garanti inte finns. Testen ger svar på vilka anlag för horn eller hornlöshet, poll, tjuren bär på men säger ingenting om anlagen för scurs. Följande förkortningar används i katalogen för att förklara tjurens hornstatus: KORRIGERA TESTIKELOMKRS en i katalogen angivna testikelomkretsen är korrigerad till 365 dagars ålder. e gränsvärden som gäller för auktionsgodkännande anges i tabellen nedan. Angus Charolais Hereford Limousin Simmental 31 cm 32 cm 30 cm 29 cm 32 cm S H p polled d.v.s. utan synbara horn scurs, hornknappar som inte är fast förankrade i skallens ben utan sitter löst i skinnet. hornad (dehorned) avhornad gentestad, homozygot för poll, ger endast hornlösa kalvar gentestad, heterozygot för poll, d v s själv hornlös men kan ge hornade kalvar Samtliga Herefordtjurar är gentestade och är inte bärare av anlag för Hypotrichosis (Hårlöshet). I katalogen redovisas de senaste officiella avelsvärdena för tjurarna. et är totalt 11 enskilda avelsvärden som redovisas för olika egenskaper. AELSINEX Avelsindex är en sammanvägning av enskilda avelsvärden och beskriver hur väl ett djur motsvarar rasens avelsmål. e avelsvärden som ingår i avelsindexet framgår av tabell 1. I samma tabell finns också de relativa vikter som används vid sammanvägningen redovisade. Olika raser har olika vikter och värdena bestäms av ra sföreningarna. I tabellen redovisas även de tre olika delindex som också beräknas,, IX och och vilka egenskaper som ingår i dem. jur med avelsindex bättre AELSÄRERING Tabell 1. Relativa vikter (viktning) för beräkning av delindex och Avelsindex Modersindex, än genomsnittet har en positiv siffra, t ex +11. e djur som är sämre än snittet får en negativ siffra tex 3. För delindexen är det 100 som motsvarar medel precis som för övriga avelsvärden. Avelsindex är framförallt av intresse för renrasaveln medan delindexen och de enskilda avelsvärdena är relevanta att studera både för bruksbesättningar och renrasiga besättningar. Med hjälp av delindexen kan man lättare identifiera den typ av djur man behöver för att förbättra sin egen besättning. Om en besättning ska köpa en tjur som enbart ska användas för att producera slaktavkommor är det framförallt produktionsindexet, IX, och födelseindex, som är mest intressant. Ska du rekrytera efter tjuren är födelseindex,, och modersindex,, av störst intresse. Angus Charolais Hereford Limousin Simmental Lätta kalvningar, maternellt 0,20 0,10 0,20 0,20 0,40 Tillväxt föd., maternellt 0,23 0,30 0,36 0,38 0,20 roduktionsindex, IX Slakttillväxt 0,40 0,70 0,40 0,50 0,60 EURO klass 0,20 0,30 0,20 0,30 0,50 upp 0,0/ 0,20** 0,10 0,0/ 0,15** 0,20 0,10 Födelseindex, Lätta kalvningar, direkt 0,50 0,80 0,4 0,50 0,6 Avelsindex, ** et finns ett antal restriktioner för vissa egenskaper och raser bl. annat har de lättare raserna straff på för magra resp för feta djur. För ANG: ebv <80 och >120 och för HER: ebv <85 och >115 är det negativ vikt på fett i IX/ medan för djur mellan dessa avelsvärden används inte fett i IX/. 17

18 KLÖSTATUS Klövstatus hos individprövade tjurar Modifierat efter Christer Bergsten, M, SLU, Skara Tjurarnas klövar kontrolleras vid ankomsten och regelbundet under prövningstiden samt åtgärdas vid akuta behov. Samtliga tjurar verkas efter slutvägningen i mars varvid klövstatus speciellt undersöks. Klövsjukdomar, avvikande klövform och klövtillväxt dokumenteras då. Allmänt om klövar E = Klöveksem är en bakteriell infektion i huden i klövspalten och/eller i området i anslutning till kronranden. Huden blir sårig och i allvarliga fall blöder såret. Irritationen ger upphov till krustor och förtjockad hud som räknas till lindriga förändringar. Ibland kan eksemet utvecklas till en vårta () och ibland kan en utväxt s.k. limax (L) uppkomma i klövspalten. R = Klövröta definieras som erodering av ballhornet och djupa sprickor eller kratrar kan gå ända ner till läderhuden i allvarliga fall. Lindrig eller ytlig klövröta påverkar sannolikt inte klövarnas funktion nämnvärt men är ändå ett varningstecken. Klövrötan orsakas av klöveksem som fräter på klövhornet och/eller hämmar nytt ballhorn att bildas och kan underminera hela ballområdet och ge hälta. Med klövröta minskar ballarnas dämpande förmåga när djuren går. B = Sulblödning innebär inlagring av gammalt blod i själva sulhornet och/eller i vita linjen En blödning uppkommer primärt i läderhuden under klövhornet och blodet växer in i klövhornet och blir synlig i ytan 2-3 månader senare. anligtvis är det en mindre skada och friskt horn kommer fram under blödningen i samband med verkning. Men, vid allvarliga fall kan sulblödningen gå ända ner till läderhuden och ge upphov till ett klövsulesår. Sulblödning graderas som lindrig vid ytliga mindre skador och allvarlig vid djupare eller utbredda blödningar. K = Klövsulesår är en genomgående skada genom sulan med ett sår i läderhuden Ett lindrigt okomplicerat sår läker lätt. Medan vid ett allvarligare sår är läderhuden infekterad och inflammerad och läkningstiden kan vara lång (månader). id infektion som inte åtgärdas kan klövleden infekteras och djuret behöva avlivas. Klövsulesår behandlas bäst med verkning och med en klots på den friska klöven. = ubbelsula är ett hornlager som är underminerat och som uppkommit på grund av en störning av hornbildningen vid t.ex. fång. anligtvis är det en större sulblödning som gör att sulan släpper från underifrån kommande friskt horn. H = Hålvägg är en defekt i vita linjen med varierande djup. En sulblödning i vita linjen ger upphov till en försvagning i vita linjen som ökar risken för hålvägg som kan vara inkörsport till en böld i vita linjen. F = Fångbrytning, fångring Fång är en sjukdom som har både med utfodringen och med underlaget att göra. id en utfodringsstörning påverkas de inre delarna av klöven så att klövbenets upphängning i klövkapseln försvagas varvid klövbenet sjunker ner mot sulan. id en s.k. klövbenssänkning eller klövbensrotation kommer läderhuden i kläm och sulblödningar (se ovan) uppkommer lätt om underlaget är stumt (betong). Om klövbenet roterar nedåt i tån kan detta att synas i form av en distinkt vinkel av tåväggen (konkav) som motsvarar hur mycket klövbenets läge förändrats. Med kännedom om klövtillväxten (ca 5 mm/mån) indikerar avståndet från kronranden till den s.k. fångringen hur länge det var sedan skadan uppkom. A = Asymmetri är när den ena klövhalvan avviker med mer än ca 40 % i storlek än den andra. anligtvis är ytter klöven bak större än innerklöven bak medan förhållandena brukar vara det omvända på framklövarna. U = Understucken yttervägg är när ytterväggen, vars lodlinje normalt ska vara 90 mot underlaget, växer inåt varvid belastningen blir felaktig varvid ytterväggen och vita linjen utgör inte längre utgör understödet. etta kan drabba både ytter- och innerklöv men är klart vanligast på ytterklöven. Understucken yttervägg är ett förstadium till korkskruvsklöv (Z) där kon kommer att stå på väggen och den ursprungliga sulan pekar uppåt. en felaktiga belastningen ger upphov till skador i läderhuden. S = Saxklöv innebär att klövspetsarna korsar varandra vilket är vanligast på framklövarna och framförallt ses en snedvuxen innerklöv. enna klövform utvecklas vanligen då djuren står och hänger framåt när de äter vid ett lågt foderbord. X = Förvuxna klövar innebär att slitaget är för litet i förhållande till tillväxten. etta beror vanligen på att underlaget inte sliter tillräckligt eller att djuret är inaktivt. Förvuxenhet kan definieras objektivt genom att tålängden mäts. Ett fullvuxet nötkreatur på 650 kg beräknas ha en tålängd på 75 mm och en tålängd längre än 90 mm är förvuxen och behöver verkas om inte felaktiga belastnings förhållanden ska riskera att ge upphov till skador i underliggande vävnad. Sp = Spetsklöv är anmärkning för atypisk klövform, smal men lång och spetsig klöv. L = Limax är en reaktion på retning i klövspalten. Initialt en svallköttsbildning som kan utveckla nervvävnad och vid belastning orsaka djuret smärta. Registreringar på Gunnarp id klövverkningen den 4-5 mars 2019 användes den klöv hälsorapport som klövvårdare använder och noterades anmärkningar enligt ovan. För att få en uppskattning av klövtillväxten mättes tålängden på en bakklöv per tjur före och efter verkning. Redovisning av anmärkningarna förkortningar & klövstatus För att underlätta värderingen av klövbedömningen är anmärkningarna översatta till en 10-gradig skala där 10 motsvarar högsta betyg d.v.s. utan anmärkning och med litet verkningsbehov. Beroende på hur allvarliga anmärkningarna är så resulterar de i olika stora avdrag. Klöv statusen presenteras med betyget i sifferform med förkortningen för anmärkningen inom parentes. Klövstatus 7 (B, X=10) betyder alltså att tjuren hade sulblödning (-1 poäng) och ett verkningsbehov på 10 mm (i detta fall -2 poäng). I katalogen används de förkortningar i form av den bokstav som redovisas ovan. 18

19 Anmärkningar som ger 1 poängs avdrag Klöveksem = E, lindrig klöveksem redovisas ej Sulblödning = B, endast allvarliga sulblödningar redovisas ubbelsula = Hålvägg = H Fångringar = F, denna förändring är ringa och betyder att tjuren tidigare haft en störning i hornbildningen, men tjuren hade inga fångsymptom vid verkningen Klövröta = R, lindrig klövröta redovisas ej Saxklöv = S, stor miljöpåverkan, kan orsakas av att tjurarna står och trycker mot foderbordskanten Anmärkningar som ger 2 poängs avdrag Assymetri = A Klövsulesår = K Spetsklöv = Sp, anmärkningen syns tydligt före verkning men kan vara otydlig efteråt Limax=L Anmärkningar som ger 2 poängs avdrag eller auktionsdiskvalificerande Understucken yttervägg = U, förändringen är bedömd före verkningen då det syns tydligt, men kan vara otydligt på ett nyverkat djur. U som är angivet i auktionskatalogen är en lindrig anmärkning på understuckenhet och ger 2 poängs avdrag. Allvarligare anmärkning om understuckenhet innebär att tjuren inte tillåts säljas på auktion. Anmärkningar för klövtillväxt Förvuxna klövar = X, anges för de tjurar som har störst verkningsbehov % av tjurarna i varje omgång får anmärkning för förvuxna klövar. Exakt hur många mm som ger 1-3 poängs avdrag kan variera år från år. ad betyder anmärkningarna Klövsjukdomar och onormal klövform har betydelse för det aktuella djurets hälsa och hållbarhet. Naturligtvis betyder graden av förändring mycket och en allvarlig anmärkning riskerar att ge hälta och lidande som i sin tur påverkar foderintag och produktivitet samt fertilitet. En halt tjur förändrar sitt beteende och betäcker ogärna. å mjölkkor har man genom klövvårdarregistreringar kunnat konstatera ett tydligt samband mellan klövsjukdomar och sämre hållbarhet, s.k. överlevandetal. et finns också en mer långsiktig avelsmässig betydelse då både klövsjukdomar och klövform nedärvs. e funna anmärkningarna indikerar att klövarna inte är helt friska eller inte har en optimal klövform. 19

20 AUKTIONSILLKOR KÖTTRASAUKTION Allmänt Försäljning sker enligt sedvanlig auktionspraxis. All försäljning sker på uppdrag av säljaren och i säljarens namn, (se auktionskatalog). Säljaren ska kontrollera samtliga uppgifter i katalogen och är skyldig att senast dagen före auktionen meddela eventuella felaktigheter till auktionsförrättaren. Auktionsförrättaren, HOAB, ansvarar ej för eventuella fel i auktionskatalogen samt fritager sig från varje ansvar beträffande tjurarnas skick. Säljaren ansvarar för respektive tjur fram till klubbslag, därefter övergår allt ansvar på köparen. Försäljning sker i katalognummerordning om annat ej angetts. Skulle bud avgivas under klubbslaget eller tvist om avgivet bud uppstå efter slaget, kan efter auktionsförrättarens avgörande tjur utbjudas på nytt. OBS! id eventuella tveksamheter eller oklarheter angående pris eller andra omständigheter kring inropet är köparen skyldig att omgående anmäla detta till roparen eller sekretariatet. Om inropad tjur måste ropas ut igen på grund av att köparen ej är kreditgodkänd och ej kan betala kontant sker omförsäljning. Inroparen kan i dessa fall bli skadeståndsskyldig. Moms/mervärdesskatt om 25% tillkommer på varje inrop. Köpeskillingen utgörs av inropsbelopp jämte mervärdesskatt. Någon klubbavgift eller andra kostnader tillkommer ej. Före auktionen ska spekulanter/köpare som önskar deltaga i budgivningen registrera sig och kvittera ut köpkort. Semintjurar ikinggenetics säljer färdigtappade semintjurar. Försäljningen sker under särskilda villkor, där köparen i samband med köpet ingår kontrakt med avtalstexten: Köparen är införstådd med att tjuren endast får användas för naturlig betäckning och att sperma inte får samlas för arificiell insemination. enna begränsning av förfoganderätten gäller under tjurens hela levnad, såväl inom som utom Sverige. Köparen förbinder sig att vid överlåtelse av tjuren till annan underrätta förvärvaren om denna inskränkning i förfoganderätten. Betalningsvillkor kredit I samband med att du hämtar ut ditt kundnummer i vår auktionsbil anger du även hur du vill betala. Kontant eller betalkort. Betalning mot faktura 10 dagar. Ansök om faktura via auktionsförrättaren senast Kredit via slakterier eller annan finansiering. Om spekulant avtalat om att köpet ska faktureras via annan finansiär ska detta anmälas till auktionsförrättaren senast Slakteriet eller annan finansiär måste kontakta auktionsförrättaren senast Övrigt id kreditköp är köparen skyldig att teckna försäkring på inköpta tjurar och hålla djuren försäkrade till dess att full betalning erlagts. Efter inköp av tjur ska köparen besöka gårdskontoret för att hämta ut kuvert med handlingar, kontrollera att adressuppgifter och produktionsplatsnummer stämmer samt lämna besked om hämtning / transport. Frakt kan samordnas, köparen står för samtliga kostnader. Fullständiga auktionsvillkor samt eventuella tillägg och ändringar anslås på Infotavlan i auktions hallen. Spekulanter uppmanas att innan respektive ras säljs ta del av informationen. 20

21 Tornado3 Horizon 2-Stegsspridare - Fenomenal spridningsbild Nyhet! Joskin 2-stegsspridare Tornado Horizon T6013/16 Ferti-CONTROL Ferti-ISOCONTROL ISOBUS Müller Touch 800 monitor ågceller. LE et är vi som säljer Joskins maskinprogram i Sverige: MaskinGruppen AB Knickarps Bil & Traktor GH: s Traktorcity Närkes Traktorcenter

22 Tillsammans vänder vi trenden! Redo för en ny relation? Har din försäkringskontakt gått upp i rök? Ingen fara, vi är redo att fylla ut skorna. Med lång erfarenhet av lantbruk och försäkring hjälper vi dig utifrån dina förutsättningar och ser till att du får en pålitlig försäkringspartner. i hörs väl? Emdalavägen 10, Lund dina.se i jobbar för en ökad efterfrågan på svenskt nötkött genom Handlingsplan Nöt i jobbar för att öka kvaliteten på svenskt nötkött i jobbar för bättre villkor för svensk nötköttsproduktion Komplett inredning för ert lösdriftsstall i hjälper er med: Inredning Ritningar Montering Foderhäckar Gummimattor Utgödsling Behandling och vågsystem Behandlingsboxar och vågar, få full koll på när djuren är slaktfärdiga. FRAMTISTRO INNOATION GLÄJE HÅLLBARH TEAM Svenska Köttföretagen AB, asagatan 29, Skövde Tel , fax , För mer information se vår hemsida eller ring oss. Tel:

23 ATT TÄNKA Å SEAN KLUBBAN FALLIT Försäkring hos Agria kan tecknas på plats Årets prövningstjurar har gått i relativt stora boxar i kall lösdrift på Gunnarp. e bör ha goda förutsättningar att klara omställningen till ett rörligare liv på bete och att fungera bra som avelstjur. Transport och miljöombyte är alltid en påfrestning. Försök göra den så liten som möjligt. Sätt in nya tjur i karantän 2-3 veckor, så minskar risken för hälsoproblem. Utfodringen bör vara restriktiv, särskilt om tjuren är i gott hull. Under sitt första betäckningsår bör inte ungtjuren ansträngas för hårt. Hondjur bör vara yngre djur och antalet inte vara fler än 15 stycken. Följ upp konstaterade brunster för att kontrollera att tjuren fungerar. räktighetsundersök så tidigt som möjligt, för att få bekräftat att tjuren är fertil. Tjurarnas klövar är verkade ca 3 veckor före auktion. Tjurarna har under hela prövningsperioden gått på relativt mjukt underlag. et är därför inte lämpligt att ställa tjuren på hårt underlag under de första 2-3 veckorna efter att tjuren kommit hem. OBS! När u rapporterar in in nyinköpta tjur i in besättning skall u ange SE (Gunnarp) som besättning tjuren kommer från. COMBI EN NY GENERATION ÖRONMÄRKEN Med Combi 3000 lanserar vi nu ett system med öronmärken som är ännu starkare och lättare att sätta i örat, samtidigt som de ger en bättre djuromsorg. Ny bättre design och materialfyllnad i övergången mellan märkesplatta och stam ger ett starkare öronmärke. et krävs också mindre handkraft när märket skall sättas i örat. OS I Stallmästaren AB Skaragatan 110, Lidköping Kundservice:

24 et extra ögat i stallet Stallkamera FMC-I1 Håll koll på dina djur dygnet runt även när du är borta från gården. elaval stallkamera ger dig rörliga bilder direkt i din mobiltelefon, surfplatta eller C Bra bild i färg, nattseende med svart-vit bild och även möjligt att få ljud Trådlös överföring från kameran enkel att installera. Saknar du trådlöst i stallet så går det att lösa via en 4G router vi kan ge dig information. Enkel att installera och använda Rörelsedetektor och inspelningsmöjligheter Art nr ,- exkl moms Går du i bygg- eller mekaniseringstankar? Beställ våra handböcker: - laneringshandbok för nötköttsstallar - laneringshandbok för grovfoderhantering. Maila: kottproducenter@delaval.com eller ring: ANMÄL INA JUR ME FRAMFÖRHÅLLNING LEERERA TILL SERIGES MOERNASTE SLAKTERI! KONTAKTA OSS FÖR LEERANSILLKOR! Anders Kälvelid Hans Lövdahl AUKTIONER ÅR KUNSKA OCH ERFARENH ÄR IN TRYGGH! i bedriver auktionsverksamhet med inriktning på lantbruk med maskiner och djur, dessutom har vi verkstads auktioner samt special auktioner. Auktioner arrangeras på plats hos uppdrags givaren eller på vår auktionsgård i Hörby STJÄRNEBORG. Bland våra uppdragsgivare kan nämnas ett stort antal lantbrukare, banker, kronofogden, kommuner och konkursförvaltare samt företag såsom Lantmännen, LRF, Svalöf Weibull AB m.fl. i har stor erfarenhet av auktionsverksamhet och har varit verksamma i tre generationer alltsedan Är du intresserad av en egen auktion eller om du har några frågor är du välkommen att kontakta oss! Skövde Slakteri är det största svenskägda slakteriet och är en del av familjeägda Ögrengruppen, med välkända varumärket Gudruns. i har valt att arbeta med svenskt kött i vår toppmoderna anläggning i Skövde. AUKTIONSFÖRRÄTTARE HÅKAN OTTOSSON AB Tel: Fax: Hemsida: Bengt Fridh Håkan Andersson Håkan Ottosson

25 OM OLYCKAN ÄR FRAMME Att köpa en tjur från individprövningen är tryggt eftersom tjurarna stått under omsorgsfull hälso- och funktionskontroll sedan insättningen på Gunnarp i augusti. Inför auktionen är tjurarna veterinärbesiktigade där noggrann kontroll av tjurarnas testiklar ingår. Tjurar som bedöms att ha nedsatt betäckningskapacitet eller tveksam testikelstandard blir inte godkända för försäljning vid auktionen. Köparen och säljarens ansvar Trots den noggranna kontrollen kan det inträffa att någon tjur inte är fertil. I sådana fall gäller samma praxis som vid övrig avelstjursförsäljning. et är uppfödaren/säljaren som är ansvarig för att tjuren är fertil. Köparen äger alltså rätt att reklamera en icke fertil tjur till säljaren. ock kan utebliven avelsduglighet inte åberopas förrän tjuren är ca 15 månader gammal. Reklamationsanspråk ska styrkas av dräktighetsundersökning som är gjord i rimlig tid i förhållande till inledd betäckningsperiod. id en eventuell reklamation är säljaren skyldig att antingen ersätta med likvärdig tjur eller lämna ersättning för mellanskillnaden av inköpsvärde och slaktvärde. Ersättning för transport, foder och skötsel utgår inte i sådana fall. Ej heller utgår ersättning för uteblivna eller sena dräktigheter eftersom det åligger köparen att ha kontroll över att tjuren fungerar normalt. et rekommenderas att notera alla observerade brunster och betäckningar för att i god tid kunna agera och minimera följderna om det uppstår problem. Ingen försäkring täcker tjurens avelsoduglighet, innan han först har bevisat tidigare avelsduglighet. et rekommenderas att den nyinköpta avelstjuren försäkras direkt vid inköpstillfället. å har man ett bra skydd vid eventuell skada på tjuren, förstaårsbetäckande tjurar löper som regel större skaderisk än äldre rutinerade betäckare. ia den försäkring som tjurarna har under prövningsperioden på Gunnarp ingår också ett skydd mot dolda fel vid försäljningstillfället. Tillsammans med tecknande av enskild försäkring för tjuren vid inköpstillfället, ger det köparen bästa möjliga skydd om olyckan skulle vara framme. 25

26 ULTRALJUSSCANNING Samtliga tjurar i årets prövningsomgång har scannats över ryggmuskeln, ultraljudats, för mätning av slaktkroppsegenskaperna muskeldjup, underhudsfettets tjocklek samt mängden insprängt fett, marmorering. e resultat som redovisas är ålderskorrigerade. Scanningen, som utförts av personal från det finska företaget LUKE, är gjord vid två tillfällen. Första omgången scannades den januari och den andra omgången den februari. Muskeldjup och underhudfettets tjocklek anges i cm. ärdet för marmorering är uttryckt i procent och är den del av ytan i ett tvärsnitt av ryggmuskeln som utgörs av intra muskulärt fett. Lantmästare 3 år, 180 hp kandidat å lantmästarprogrammet får du en tvärvetenskaplig utbildning som ger dig biologiska, ekonomiska och tekniska fackkunskaper för lantbruksområdet. Mer info: Ansök senast 15 april på: antagning.se 26

27 RÖNINGSTAL Ny rangering för samtliga raser och auktionsgrundande för Angus, Charolais och Hereford Allt eftersom fler och fler egenskaper registreras på Individprövningen så har behovet av att rangera, men även godkänna tjurarna med avseende på fler egenskaper än enbart T-tal och de tröskelvärden som tidigare har används, ökat. rövningstalet (-tal) ger just denna möjlighet att väga in fler egenskaper utöver T tal och syftet är att det ska spegla tjurarnas samlade kapacitet och ge oss komplettare tjurar. Nytt för i år är att samtliga raser i årets auktionskatalog rangeras efter rövningstalet. föreningarna har haft ett stort inflytande över vilka egenskaper som ska ingå i -talet för just deras ras, vilket gör att det skiljer sig åt ganska mycket mellan raserna över vilka egenskaper som ingår i -talet och hur de viktas. Se tabell 1 för ingående egenskaper och viktning för respektive ras. För Angus, Charolais och Hereford är -talet auktionsgrundande för årets omgång medan Limousin och Simmental auktionsgodkänner enligt samma kriterier som tidigare år. Tabell 1. Ingående egenskaper och viktning för -tal för respektive ras Angus Charolais Hereford Limousin Simmental Egenskaper -tal iktning % T-tal Exteriör Aix (Enbart avelsindex med säkerhet över 30 % ska inkluderas i -talet. I annat fall egenskapen fördelas ut på övriga egenskaper proportionerligt enligt viktningen i -tal) Marmorering T-tal Exteriör Aix Testikelomkrets Ryggmuskeldjup T-tal Exteriör Aix (Enbart avelsindex med säkerhet över 25 % ska inkluderas i -talet. I annat fall egenskapen fördelas ut på övriga egenskaper proportionerligt enligt viktningen i -tal) Testikelomkrets Marmorering T-tal Exteriör Aix Testikelomkrets Klövar T-tal Exteriör Klövar I och med det nya auktionsgodkännandet för Angus, Charolais och Hereford kommer det inom vissa gränser bli möjligt för en tjur som brister i en egenskap (t.ex T-tal under 100) att kompensera det genom att vara mer framstående i andra. äremot kvarstår många av de tröskelvärden som gällt även tidigare år för att klara ett auktionsgodkännande, se tabell 2. 27

28 Tabell. 2 Tröskelvärde/gränsvärde för auktionsgodkännande Angus Charolais Hereford Limousin Simmental Tröskelvärde T-tal Exteriör Helhet Exteriör - Ben Testikelomkrets Klövar T-tal Exteriör Helhet Exteriör - Ben Testikelomkrets Klövar Exteriör Helhet Exteriör - Ben Testikelomkrets Klövar T-tal Exteriör Helhet Exteriör - Ben Testikelomkrets Klövar T-tal Exteriör Helhet Exteriör - Ben Testikelomkrets Klövar Lägst 95 Lägst 5 under medel Lägst 5 under medel Lägst 31 cm Lägst 8 poäng Lägst 97 Lägst 75 poäng Lägst 75 poäng Lägst 32 cm Lägst 5 poäng Lägst 75 poäng Lägst 75 poäng Lägst 30 cm Lägst 5 poäng Lägst 100 Lägst 75 poäng Lägst 75 poäng Lägst 29 cm Lägst 5 poäng Lägst 102 Lägst 75 poäng Lägst 75 poäng Lägst 32 cm Lägst 5 poäng Egenskaper över eller under en viss nivå innebär en höjning alternativt sänkning av -talet, de nivåerna är 100 för T-tal och 80 för exteriör. För Aix används rasens medelvärde från senaste avelsvärderingen för samtliga tjurar födda de föregående två åren. För resterande egenskaper; testikelomkrets, IMF (marmorering), ryggfett, muskeldjup och klövstatus ger värden över 100 högre -tal. Efter att tjurar som inte klarar gränsen för något av tröskelvärden, se Tabell 2, är borttagna, kvarstår en lista med tjurar rangerade med avseende på -tal, från högsta till lägsta. Här gäller följande för respektive ras: Angus: 60 % av antalet insatta tjurar blir auktionsgodkända, räknat från toppen av listan. Om flera tjurar har det -tal där gränsen hamnar, godkänns samtliga inom det rövningstalet. Charolais: 56 % av antalet insatta (ex vis 42 st av 75 st) tjurar blir auktionsgodkända, räknat från toppen av listan. Om flera tjurar har det tal där gränsen hamnar, godkänns samtliga inom det rövningstalet. Hereford: Alla tjurar med rövningstal lägst 100 på listan blir auktionsgodkända. Limousin och Simmental: Godkänner inte på rövnings tal utan där gäller enbart tröskelvärden/ gränsvärden som tidigare, se tabell 2. -tal ska ej jämföras med T-tal då det är två olika index som inte har samma medelvärde eller spridning. Medelvärdet för -tal är 105 och för T-tal är det 103. Spridningen för -tal är betydligt större än för T-tal vilket gör att höga tal blir högre och låga lägre. 28

29 -tal: Angus K.nr: Red Young av Höganäs : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,9 0,4 7, OÄNG OTIMUM 6 6, Red Young av Höganäs Semintjur 2018 Är halvbror med 7938 Red icon av Höganäs. icon hade högsta dagliga tillväxten på Gunnarp omgång 2017/2018. Båda är efter Friskatorpet Red Onkel Tom. AELSÄRE IX % 45% 46% 50% 50% 4,2 6,0 5 8,0 KRO 78 Föd % 99 50% % % 1 8,0 5 8,0 MUSKLER 75 HELH % 5 8, % 4 5, % 4 5, % % BEN 78 Lka % 2 3,0 7 9,0 Far: ANG - ANG - ANG -ANG SWE SWE SWE ANG - ANG - ANG -ANG SWE SWE SWE ANG - ANG - ANG -ANG RE KING A MUNKA ANG - ANG - ANG -ANG FRISKATOR RE ONKEL TOM RE MISS FREYA A HÖGANÄS FRISKATOR RE BENTE ANG - ANG - ANG - ANG RE NEBULOSA A STEHAG ANG - ANG - ANG -ANG RE MISS FREYA A STEHAG /B/ varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K ANG SWE FRISKATOR 33 A 239 A K ANG SWE RE LUTO TH 35 A 273 A T ANG SWE Red Sandstor 42 A T ANG SWE FRISKATOR 38 A 309 A K 6 ANG SWE Red Toronto K 6 ANG SWE Red Toronto T ANG SWE LANIGAN RE K ANG SWE HARAL A KR T A 212 A T ANG SWE RE LAYSLAW 41 A 241 A K ANG SWE RE NEBULOSA 32 A 252 A K ANG SWE RE ORKAN A 38 A 257 A K ANG SWE RE ORKAN A 34 A 188 A K ANG SWE FRISKATOR T ANG SWE RE LUTO TH 42 A T ANG SWE RE LUTO TH 44 A K ANG SWE FRISKATOR 44 A

30 -tal: 122 Angus K.nr: Ekereds Zero : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,6 0,3 5,9 10, OÄNG OTIMUM 7 6, Ekereds Zero Zero kombinerar alla avelsvärden bra. Han härstammar från två av våra svenska semintjurar, nämligen Usain av Sjövången som far och Sting av Nynäs som morfar. Usain hade efter avslutad prövningsomgång ett T-tal på 113 och Sting ett T- tal på 112. Så det är inte konstigt att även Zero har gått bra. AELSÄRE IX Föd % 27% 20% 69% 30% 73% 30% 62% 64% 4 5,0 7 9,0 6,2 6,0 3 8,0 KRO 86 MUSKLER 79 HELH % % 99 18% % % BEN 80 Lka % 3 3,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: ANG - ANG - ANG -ANG A SWE Usain av Sjövången ANG - ANG - ANG -ANG SWE QUEEN A EKERE ANG - ANG - ANG -ANG SWE S A IRON MOUNTAIN ANG - ANG - ANG -ANG SWE HYALITE OF EAK OT 831S ANG - ANG - ANG - ANG SWE STING A NYNÄS SWE ANG - ANG - ANG -ANG QUEEN A EKERE KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T ANG SWE Usain av Sjö A T A 314 A K ANG SWE STING A NYN T A K ANG SWE A K ANG SWE ULWEN A FRI 35 A T ANG SWE YTON A NYNÄ 37 30

31 -tal: 116 Angus K.nr: Zico av avidsta : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,2 0,7 6, OÄNG OTIMUM 6 6, Zico av avidsta Zico är en mycket trevlig tjur med bra siffror på allt. Far till Zico är Hagens Tiger Cat med T-tal 107. Tiger Cat togs ut som semintjur efter avslutad prövningsomgång. å moderns sida ligger en annan av våra svenska semintjurar nämligen almqvist av Sjövången. almqvist hade efter avslutad prövnings omgång ett T-tal på 112. AELSÄRE IX Föd % 31% 36% 70% 35% 73% 36% 64% 66% 5 7,0 6,1 6,0 3 8,0 KRO 80 MUSKLER 79 HELH % 5 8, % % 7 5, % 99 25% 5 8,0 8 8,0 BEN 75 Lka % 3 3,0 7 9,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: ANG - ANG - ANG -ANG A SWE HAGENS TIGER CAT ANG - ANG - ANG -ANG SWE Bente Av avidsta ANG - ANG - ANG -ANG SWE BOY NEXT AY ANG - ANG - ANG -ANG SWE HAGENS JEMINA ANG - ANG - ANG - ANG SWE ALMKIST A SJÖÅNGEN SWE ANG - ANG - ANG -ANG BENTE A AISTA KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T ANG SWE HAGENS TIGER A T A 324 A K ANG SWE RE LASER A 40 A 234 A K ANG SWE RE LASER A 47 A 262 A K ANG SWE RE LASER A 46 A 278 A T ANG SWE KEBAB A A A T A 301 A T ANG SWE OBELIX A RY T A 314 A K ANG SWE almlund av T A 278 A T ANG SWE TE MANIA EM 41 A 312 A K ANG SWE ALMKIST A T A 251 A K 6 ANG SWE Royal av Sjö T K ANG SWE Usain av Sjö A T A 249 A

32 -tal: 115 Angus K.nr: Red Zorro av Åbuen : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,3 0,6 6, OÄNG OTIMUM 8 6,0 8 7, Red Zorro av Åbuen Red Zorro är en tjur med stor kapacitet vilket han även visade med sin imponerande tillväxt under prövningsomgången. Zorro har i skrivande stund ett pix på 119, som han verkligen lever upp till med bäst T-tal denna prövningsomgång. Far till Zorro, Red Tyson, har tjänstgjort förtjänstfullt på Åbuen med flera fina avkommor som sålts till flera ren rasiga besättningar. Mor, Red Miss Freya av Stehag, är en ko som Christer och Johan på Åbuen är mycket nöjda med och de förväntar sig mer bra saker från henne de kommande säsongerna. AELSÄRE IX Föd % 26% 29% 68% 32% 72% 29% 61% 65% 4 7,0 5,7 6,0 2 8,0 KRO 70 MUSKLER 82 HELH % % % 4 5, % % 5 8,0 BEN 78 Lka 99 68% 3 3,0 4 9,0 Far: ANG - ANG - ANG -ANG SWE SWE SWE ANG - ANG - ANG -ANG SWE SWE SWE RE TYSON A ÅBUEN Red Miss Freya av Åbuen ANG - ANG - ANG -ANG RE 6 MILE FULL THROTTLE 171T ANG - ANG - ANG -ANG RE JCGL NIKKI 86R ANG - ANG - ANG - ANG RE RICO A WIKHUS ANG - ANG - ANG -ANG RE MISS FREYA A STEHAG /B/ varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T ANG SWE RE TYSON A 37 A 348 A T 7 ANG SWE RE AEL A K ANG SWE RE RICO A T A 332 A T ANG SWE RE RICO A T A 350 A K ANG SWE RE RICO A T A 290 A

33 -tal: 114 Angus K.nr: Zeb av Nynäs : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status OÄNG OTIMUM 6 6,0 4,5 0,9 6, Zeb av Nynäs Zeb är en trevlig tjur med bra exteriör. Zebs far är Turminator av Friskatorpet med T-tal 107. Turminator var med i sire klassen på elmia där han vann exteriörbedömningsdelen. Farfar är den kanadensiska importtjuren HF El tigre som återfinns i många bra djur här i Sverige. Som morfar hittar vi den tidigare prövade tjuren Royal av Sjövången med T-tal 112. AELSÄRE IX Föd % % % % % 97 74% % % % 5 7,0 4 5,0 6,0 6,0 3 8,0 4 9,0 KRO 84 MUSKLER 78 HELH % % KALNINGAR Lka % % % % Far: ANG - ANG - ANG -ANG SWE ANG - ANG - ANG -ANG SWE SWE SWE SWE SWE TURMINAROR av Friskatorpet CARMEN A ANG - ANG - ANG -ANG HF EL TIGRE 28U ANG - ANG - ANG -ANG ANG - ANG - ANG -ANG 4 5,0 3 3,0 atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T ANG SWE TEXAS A NYN 38 A 304 A K ANG SWE RENEGAE av 34 A 271 A T ANG SWE TURMINAROR a T A 312 A T ANG SWE TURMINAROR a T K ANG SWE Royal av Sjö T A 233 A T ANG SWE Royal av Sjö T A 220 A 450 FRISKATOR ERYTREA ANG - ANG - ANG - ANG Royal av Sjövången CARMEN A NYNÄS /B/ Korr F Utgår Semintjur 112 varav Svåra öda 544 BEN 82 33

34 -tal: 112 Angus K.nr: Red Zodiac av Höganäs : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,0 0,5 6, OÄNG OTIMUM 5 6, Red Zodiac av Höganäs En tjur med mycket god exteriör och harmoni. Far till Zodiac är den tidigare prövade tjuren Red Ufo av Stehag T-tal 111. å modersidan hittar vi Kebab av avidstorp som morfar. Kebab är en tidigare prövad tjur som köptes efter avslutad prövningsomgång av iking Genetics. Kebab ligger bakom många bra svenska angusdjur. AELSÄRE IX Föd % 38% 35% 48% 42% 73% 43% 63% 66% 5,8 6,0 7 9,0 3 8,0 KRO 88 MUSKLER 82 HELH % % 93 32% 4 5, % % 5 8,0 BEN 81 Lka % 3 3,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: ANG - ANG - ANG -ANG SWE Red Ufo av Stehag ANG - ANG - ANG -ANG SWE RE BENTE A HÖGANÄS ANG - ANG - ANG -ANG SWE FRISKATOR RE ROSIT ANG - ANG - ANG -ANG EU RE MISS FREYA A STEHAG ANG - ANG - ANG - ANG A SWE KEBAB A AISTOR SWE ANG - ANG - ANG -ANG FRISKATOR RE BENTE KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T ANG SWE RE WAF CACH 39 A T ANG SWE RE LUTO TH 42 A T ANG SWE Red Ufo av S T A 253 A K ANG SWE KEBAB A A A T A 198 A K ANG SWE RE LUTO TH 38 A K ANG SWE RE LUTO TH 40 A K ANG SWE Red Toronto 35 A T ANG SWE Red Ufo av S T K OKÄN 38 34

35 -tal: 112 Angus K.nr: 7 21 iking Zimba : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status OÄNG OTIMUM 7 6,0 3,6 0, 9(S) iking Zimba Zimba är en mycket exteriört stark tjur. Far är Ulken av Friskatorpet T-tal 108 som Lennart på iking Hereford och Angus ropade hem på auktionen efter prövningsomgången 15/16. et ligger både svenska semintjurar och importtjurar bakåt i härstamningen på Zimba. Morfar är New ateline av Nynäs. ateline är även far till den svenske semintjuren Sting av Nynäs. AELSÄRE IX Föd % % % % % 95 72% % % % 5,9 6,0 7 9,0 3 8,0 4 9,0 KRO 85 MUSKLER 80 HELH % % KALNINGAR Lka % % % % Far: ANG - ANG - ANG -ANG SWE ANG - ANG - ANG -ANG SWE SWE SWE SWE SWE Ulken av Friskatorpet Carmen av Ryderna ANG - ANG - ANG -ANG Rock av Hagen ANG - ANG - ANG -ANG FRISKATOR ERINA ANG - ANG - ANG - ANG NEW ATELIN A NYNÄS ANG - ANG - ANG -ANG CARMEN A RYERNA 3 3,0 atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K 6 1 ANG SWE ALMKIST A T A K 17 1 ANG SWE Ribbi av Bäc T A T 21 1 ANG SWE Ulken av Fri T A 344 A T 27 1 ANG SWE Usain av Sjö A T T 96 1 ANG SWE THOMAS GRAE 41 A 270 A K ANG SWE MOLLBERG A T A 229 A K ANG SWE HF EL TIGRE 36 A 273 A K ANG SWE NEW ATELIN 39 A 241 A T ANG SWE NEW ATELIN 36 A 304 A K ANG SWE NEW ATELIN 38 A 218 A K ANG SWE Royal av Sjö T A 248 A T ANG SWE TE MANIA EM 40 A 263 A T ANG SWE TEXMAN A NY 40 A 265 A 477 /B/ Korr F Utgår varav Svåra öda Semintjur BEN 83 35

36 -tal: 111 Angus K.nr: Red Zaxon av Giresta : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,5 0,6 6, OÄNG OTIMUM 7 6, Red Zaxon av Giresta En trevlig tjur med höga avelsvärden. Morfar är Friskatorpet Red Ruben som efter avslutad prövnings omgång fick T-talet 104. AELSÄRE IX % 34% 28% 70% 5 7,0 5 7,0 5,2 6,0 KRO % Föd % % % % 3 8,0 MUSKLER 79 HELH % % 7 5, % % % BEN 80 Lka % 3 3,0 Far: ANG - ANG - ANG -ANG SWE SWE SWE ANG - ANG - ANG -ANG SWE SWE SWE RE WHISER A EMITSLÖF RE ESCHATA A GIRESTA ANG - ANG - ANG -ANG Red Toronto av avidstorp ANG - ANG - ANG -ANG /B/ RE YNA NELLIE A HÖGANÄS ANG - ANG - ANG - ANG Friskartorpet Red Ruben ANG - ANG - ANG -ANG RE ESCHATA A GIRESTA varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T ANG SWE RE WHISER 40 A 290 A T ANG SWE RE WHISER T ANG SWE Friskartorpe T A K ANG SWE Friskartorpe T A 289 A T ANG SWE RE TRISTAN 53 A 331 A K ANG SWE RE TRISTAN 41 A

37 -tal: 110 Angus K.nr: Red Zlatan av Friskatorpet : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,6 0,6 6, OÄNG OTIMUM 7 6,0 435 Red Zlatan av Friskatorpet Zlatan är en trevlig tjur med god tillväxt och lätta kalvningar. Härstamningsmässigt så finns det flera intressanta importer från utlandet i Zlatan. Zlatans far, Red Tom, köptes från Fogdegården till Friskatorpet på grund av intressant härstamning och en bra fenotyp vilket också visade sig då Red Tom inte bara blev bästa Angus handjur utan bästa handjur på Elmia av alla raser. Som morfar ligger Red Ozzo av Höganäs med T-tal 106. AELSÄRE IX Föd % 35% 18% 44% 40% 73% 40% 64% 67% 4 7,0 7 9,0 5 7,0 6,2 6,0 2 8,0 4 9,0 KRO 77 MUSKLER 80 HELH % % % 4 5, % 97 25% 5 8,0 BEN 79 Lka % 4 3,0 Far: ANG - ANG - ANG -ANG SWE SWE ANG - ANG - ANG -ANG SWE SWE SWE SWE Red Tom av Fogdegården FRISKATOR RE BENTE ANG - ANG - ANG -ANG ARINGA IRON ORE E27 ANG - ANG - ANG -ANG /B/ Red Bayshore av Fogdegården ANG - ANG - ANG - ANG RE OZZO A HÖGANÄS ANG - ANG - ANG -ANG RE BENTE A FRISKATOR varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K ANG SWE ERNO A RY 33 A T ANG SWE BAKKENS RE 39 A T ANG SWE Red Taurin a 41 A T ANG SWE Red Tom av F 39 A 352 A T ANG SWE RE GUTÅR A 42 A T ANG SWE FRISKATOR 41 A 377 A T ANG SWE FRISKATOR 43 A 331 A K ANG SWE FRISKATOR 40 A 275 A K ANG SWE RE KING A 41 A 341 A 458 A K ANG SWE FRISKATOR T A T ANG SWE RE OZZO A T A 368 A K ANG SWE RE OZZO A T A 357 A

38 -tal: 110 Angus K.nr: Zingo av Eastwood : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,4 0,4 6, OÄNG OTIMUM 6 6, Zingo av Eastwood Zingo upplevs som ett riktigt kraftpaket när man ser honom. et finns både inhemska semintjurar och importtjurar bak i Zingos härstamning. Far är den svenske semintjuren Sting av Nynäs T-tal 112. Morfar är den Australiensiske importtjuren Te Mania Emperor som vi i Sverige använt med stor framgång. AELSÄRE IX Föd % 40% 41% 50% 46% 74% 45% 64% 66% 9 7,0 7 5,0 5,4 6,0 5 8,0 2 8,0 4 9,0 KRO 79 MUSKLER 79 HELH % % % % % 5 8,0 BEN 80 Lka % 3 3,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: ANG - ANG - ANG -ANG SWE STING A NYNÄS ANG - ANG - ANG -ANG SWE RITA A ANG - ANG - ANG -ANG SWE NEW ATELIN A NYNÄS ANG - ANG - ANG -ANG SWE CARMEN A RYERNA ANG - ANG - ANG - ANG SWE TE MANIA EMEROR SWE ANG - ANG - ANG -ANG RITA A EASTWOO KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K ANG SWE NHERTON AM 40 A T ANG SWE STING A NYN T A 358 A T ANG SWE STING A NYN T K ANG SWE OBELIX A RY T A K ANG SWE TE MANIA EM 45 A K ANG SWE TE MANIA EM 38 A K ANG SWE NHERTON AM 39 A

39 -tal: 110 Angus K.nr: Bårarps Zenith : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,0 0,7 6, OÄNG OTIMUM 6 6,0 525 Bårarps Zenith appan är en Australiensare som vi tog hem som privatimport till oss och Friskatorpet. i är, mig med veterligen, ensam tillsammans med Friskatorpet, om att ha använt honom i Sverige. Han har en helt outcross härstamning. Mamman 7429, är en mycket snäll ko med en mycket funktionell exteriör och var klass 3a på Elmia Mormor, 48 Friskatorpet Erinda är helsyster till 105 Ulken av Friskatorpet T-108 som såldes för kr på individprövningens auktion. Hon är även halvsyster genom modern till 244 on Sheriff av Friskatorpet T-106. Hon själv är mor till en godkänd individprövad tjur, 498 Bårarps Yankee T Friskatorpet Erinda är Mirandas ögonsten då hon har vunnit SM i Showmanship med henne två gånger. Hon är kon som verkligen har allt och hennes dotter, mor till Zenith, ser ut att gå i hennes fotspår. AELSÄRE IX Föd Lka % 25% 20% 67% 29% 70% 27% 58% 63% 57% 16% 17% 22% 21% 67% 6,0 6,0 5 8,0 2 8,0 7 9,0 3 3,0 KRO 86 MUSKLER 80 BEN 83 HELH 83 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: ANG - ANG - ANG -ANG SWE ERMONT BT EQUATOR C ANG - ANG - ANG -ANG SWE Bårarps Erinda ANG - ANG - ANG -ANG BT EQUATOR 395M ANG - ANG - ANG -ANG BT EQUATOR 395M ANG - ANG - ANG - ANG SWE SOLUTION A SJÖÅNGEN SWE ANG - ANG - ANG -ANG Friskatorpets Erinda KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T ANG SWE ERMONT BT E 39 A 318 A K ANG SWE Red intage T K ANG SWE SOLUTION A 35 A T ANG SWE SOLUTION A 44 A 345 A T ANG SWE Usain av Sjö A T A T ANG SWE Usain av Sjö A T A K ANG SWE ERMONT BT E K ANG SWE ERMONT BT E 42 39

40 -tal: 109 Angus K.nr: Zibbo av Bäck : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,3 1,0 6, OÄNG OTIMUM 7 6,0 358 Zibbo av Bäck Zibbo är en trevlig tjur som är halvbror med ibbe Av bäck som togs ut till semin prövningsomgången 16/17. Han kombinerar på faderns sida flera svenska semintjurar, som far almqvist av Sjövången T-tal 112 och som farfar Lans av Ryderna T-tal 106. å moderns sida finns även där svenska semintjuren Malt av Sjövången T-tal 108. Modern Tibbie härstammar från en embryoimport från Kanada. AELSÄRE IX Föd % 43% 41% 51% 48% 74% 49% 65% 68% 5,8 6,0 1 8,0 3 9,0 KRO 78 MUSKLER 75 HELH % % 4 5, % 4 5, % % 8 8,0 BEN 85 Lka % 3 3,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: ANG - ANG - ANG -ANG SWE ALMKIST A SJÖÅNGEN ANG - ANG - ANG -ANG SWE TIBBIE A BÄCK ANG - ANG - ANG -ANG SWE LANS A RYERNA ANG - ANG - ANG -ANG SWE ELBA A SJÖÅNGEN ANG - ANG - ANG - ANG SWE MALT A SJÖÅNGEN SWE ANG - ANG - ANG -ANG TIBBIE A BÄCK KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K ANG SWE OBELIX A RY T A T ANG SWE TE MANIA EM 34 A 317 A T ANG SWE ALMKIST A T A 271 A T 6 OSÄKER T ANG SWE ALMKIST A T A 292 A T ANG SWE GEST A BÄCK T A 371 A T ANG SWE SANGAGER TO A K ANG SWE MALT A SJÖ T A T ANG SWE MALT A SJÖ T A K ANG SWE MALT A SJÖ T A

41 -tal: 109 Angus K.nr: Red Zalo av Giresta : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,9 0,4 6, OÄNG OTIMUM 6 6, Red Zalo av Giresta Zalo är en trevligt sammansatt tjur med bra avelsvärden. AELSÄRE IX % 32% 27% 4,8 6,0 KRO % % 5 8,0 Föd % % % % 3 8,0 MUSKLER 82 HELH % % % % % BEN 80 Lka % 3 3,0 Far: ANG - ANG - ANG -ANG SWE SWE SWE ANG - ANG - ANG -ANG SWE SWE SWE RE WHISER A EMITSLÖF RE ESCHATA A GIRESTA ANG - ANG - ANG -ANG Red Toronto av avidstorp ANG - ANG - ANG -ANG /B/ RE YNA NELLIE A HÖGANÄS ANG - ANG - ANG - ANG RE STEE A GIRESTA ANG - ANG - ANG -ANG ESCHATA A WIKHUS varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T ANG SWE RE WHISER 34 A 263 A K ANG SWE RE WHISER T ANG SWE OBAMA A WIK 38 A K ANG SWE RE STEE A 32 A 273 A K ANG SWE RE STEE A 37 A 278 A T ANG SWE TOM A GIRES 29 41

42 -tal: 108 Angus K.nr: Zorro av Nynäs : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,9 0,7 6,8 9() OÄNG OTIMUM 6 6,0 228 Zorro av Nynäs Zorro är en trevlig tjur som rör sig väl. Far till Zorro är Turminator av Friskatorpet med T-tal 107. Turminator var med i sire klassen på Elmia där han vann exteriörbedömningsdelen. Farfar är den kanadensiska importtjuren HF El tigre som återfinns i många bra djur här i Sverige. Morfar är New ateline av Nynäs som tjänstgjorde på Nynäs under flertalet år, han lämnade många och duktiga hondjur efter sig. Morfars far är den legendariska Connealy ateline som det inte finns nog gott att prata om. AELSÄRE IX Föd % 40% 27% 41% 45% 74% 46% 65% 68% 5 7,0 4 9,0 5 7,0 6,1 6,0 2 8,0 KRO 78 MUSKLER 78 HELH % % % % % BEN 83 Lka % 3 3,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: ANG - ANG - ANG -ANG SWE TURMINAROR av Friskatorpet ANG - ANG - ANG -ANG SWE EMMA A NYNÄS ANG - ANG - ANG -ANG SWE 2829 HF EL TIGRE 28U ANG - ANG - ANG -ANG SWE FRISKATOR ERYTREA ANG - ANG - ANG - ANG SWE NEW ATELIN A NYNÄS SWE ANG - ANG - ANG -ANG EMMA A RYERNA KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K ANG SWE Royal av Sjö T A 206 A K ANG SWE Royal av Sjö T A 261 A T ANG SWE TEXMAN A NY 40 A 294 A T ANG SWE TURMINAROR a T A 312 A T 79 1 ANG SWE JASON A RY 42 A 319 A K ANG SWE SHAY BROOK 41 A 293 A K ANG SWE FRISKATOR 37 A 260 A T ANG SWE MOLLBERG A T A 343 A T ANG SWE THOMAS GRAE 36 A 357 A K ANG SWE NEW ATELIN 40 A 264 A K ANG SWE NEW ATELIN 38 A 271 A K ANG SWE NEW ATELIN 36 A 286 A K ANG SWE Royal av Sjö T A 267 A K ANG SWE Royal av Sjö T A 191 A K ANG SWE TEXMAN A NY 40 A 218 A

43 -tal: 102 Angus K.nr: Hagen Zoom : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,3 0,7 6, OÄNG OTIMUM 4 6,0 156 Hagen Zoom En korrekt tjur med både säkerhet och lite ny härstamning. Far till Zoom är Hagen Weeler, bak Weeler ligger LLB Free Weeler som har används flitigt i de besättningarna han har tjänstgjort i. Free Weeler har även på meritlistan att han blivit reserv Grand Champion på National Stock show i enver som två-åring. Benny från Hagen har även sett en helsyster till Hagen Weeler i Kanada och han var mäkta imponerad av den kon. Mor till Zoom är 1179 Hagen Jemina som även är mor till Hagen Tiger Cat. Tiger Cat blev efter avslutad prövningsomgång ut tagen till semin av iking Genetics. AELSÄRE IX Föd % 30% 21% 41% 36% 72% 35% 59% 60% 56% 5 7,0 4 5,0 6,7 6,0 5 8,0 3 8,0 5 8,0 3 9,0 KRO 76 MUSKLER 72 HELH % 99 12% % % BEN 80 Lka % 3 3,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: ANG - ANG - ANG -ANG SWE HAGENS WHEELER ANG - ANG - ANG -ANG SWE HAGENS JEMINA ANG - ANG - ANG -ANG SWE LLB FREE WHEELER 268S ANG - ANG - ANG -ANG SWE BELIN LAY BLOSSOM ANG - ANG - ANG - ANG SWE 2829 HF EL TIGRE 28U SWE ANG - ANG - ANG -ANG KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T A ANG SWE BOY NEXT A A42 A 298 A T ANG SWE Riverside av 40 A 331 A T ANG SWE JFCC ATRIOT 41 A 340 A K ANG SWE Tyson av av 39 A 295 A 418 A T ANG SWE HAGENS WHEEL 40 A 312 A T ANG SWE HAGENS WHEEL K ANG SWE HAGRI A SK T A 288 A K ANG SWE HAGRI A SK T A 308 A 399 A K ANG SWE HAGRI A SK T A 299 A ANG SWE FOCKMAN A B T T ANG SWE FOCKMAN A B T A 331 A K ANG SWE LOR BLOSSOM 37 A 239 A T ANG SWE LOR BLOSSOM 38 A 258 A K ANG SWE HF EL TIGRE 38 A 276 A

44 -tal: 102 Angus K.nr: Red Zeb av Baggböle : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,1 0,7 6, OÄNG OTIMUM 7 6, Red Zeb Av Baggböle Red Zeb har den högsta 200-dagarsvikten av alla Angus tjurar denna prövningsomgången, 404 kg. Härstamningsmässigt återfinns flera importtjurar. Som far har vi Lanigan Red eep Canyon, han kommer från Storbritannien. Som morfar ligger aringa Iron Ore, han är en import från Australien och avkommer efter honom har tagits väl i mot av svenska angusuppfödare. AELSÄRE IX Föd % 26% 22% 35% 28% 71% 29% 59% 62% 5 7,0 6,9 6,0 3 8,0 4 9,0 KRO 76 MUSKLER 78 HELH % % 4 5, % 4 5, % % BEN 80 Lka % 3 3,0 4 9,0 Far: ANG - ANG - ANG -ANG SWE SWE ANG - ANG - ANG -ANG SWE SWE LANIGAN RE EE CANYON RE MIA ANG - ANG - ANG -ANG RE LCHMN GRAN CANYON 1244G ANG - ANG - ANG -ANG RE BAR MM ANNIE 51R ANG - ANG - ANG - ANG ARINGA IRON ORE E27 ANG - ANG - ANG -ANG RE MIA II A BAGGBÖLE /B/ varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K ANG SWE Red Urban av 35 A T ANG SWE LANIGAN RE 38 A 404 A K ANG SWE ARINGA IRON 35 A K ANG SWE RE TEXAS A 36 A K ANG SWE ulex av bagg 34 A T ANG SWE Red oltaire 42 A

45 -tal: 121 Charolais K.nr: Oliver av Margretevall : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,9 0,5 8, OÄNG OTIMUM 8 7,0 8 7, Oliver av Margretevall Oliver kommer till Gunnarp, stark efter en härlig sommar vid havet och gör en tillväxtprestation som förstärks i spurten och går i mål med T 113, därmed toppar han T talsligan i grupp 2. et är första året Madmax av Askome T 104 har söner på prövningen, han är efter semintjuren B Gustav T 112 som med stor säkerhet har den högt åtråvärda kombinationen mycket lätta kalvningar och riktigt bra tillväxtprestanda. Mf anny Boy av Jätsberg T 114 var näst bästa tillväxttjur i sin omgång. 43 cm i testikelomkrets är riktigt mycket och placerar Oliver som tvåa på den topplistan i år. Mmf är oprövade Brolin av Simontorp, son till eteran av Simontorp T 107 och med samma m som Amigo av Simontorp T 117. AELSÄRE IX Föd % 43% 39% 43% 44% 73% 45% 63% 66% 61% 37% 37% 3 7,0 8 8,0 7,4 8,0 4 9,0 8 8,0 3 9,0 8 8,0 8 8,0 3 5,0 KRO 72 MUSKLER 87 HELH % % BEN 83 Lka 97 43% /B/ varav Svåra öda Korr F Far: A SWE MAMAX A ASKOME SWE H EELINE A MARGREALL A SWE GUSTA A SKALLTOR SWE G.EUROEÿ A ASKOME CHA - CHA - CHA - CHA S SWE ANNY BOY A JÄTSBERG SWE EELINE A MARGREALL KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K H CHA SWE FRANKLIN A 46 A 361 A K CHA SWE FRANKLIN A 35 A 285 A K CHA SWE GIMLI A STR T A 326 A T H CHA SWE IGLOO A ASK B T A 374 A T A CHA SWE MAMAX A AS A T A 366 A T H CHA SWE ANNY BOY A S T A 329 A T H CHA SWE BARON A LOM T A 338 A K CHA SWE ANNY BOY A S T A 330 A K CHA SWE FRANKLIN A 45 A 326 A T 6 CHA SWE FRANKLIN A 45

46 -tal: 120 Charolais K.nr: Ontario av Askome : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status p 3,2 0,6 7, OÄNG OTIMUM 1771 Ontario av Askome Just av Nors T 107 fortsätter att leverera goda resultat. Ifjol var det sönerna Norton T 108 och Nippon T 105, båda från Askome. Just är på mödernet sprungen ur den välmeriterade Excellense familjen från Sandby. Mf Eisenhower av Sonarp T 108 blev utsedd till årets tjur 2014 och har tidigare producerat semintjuren Jackson T 111, Jimbo T 107 och Herkules T 105, alla från Askome samt Imper av Mellby T 107. Mmf Rex av Mellby har haft 2 prövade söner Urex av Mellby T 107 och Börje av Askome T 104. AELSÄRE IX Föd % 47% 49% 33% 48% 74% 48% 66% 70% 8 8,0 7, 2 9,0 8 8,0 KRO 86 MUSKLER 84 HELH % % 4 5, % % % BEN 81 Lka % /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE JUST A NORS SWE J.EESSE A ASKOME S SWE HOOCH A EKERÖ SWE C.EXCELLENCE A SANBY CHA - CHA - CHA - CHA S SWE Eisenhower av Sonarp SWE B.EESSE A ASKOME KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K CHA SWE IRON AC MELL 41 A 259 A T CHA SWE LACKY A KRO A T A 298 A T S CHA SWE JUST A NOR T A 352 A K CHA SWE LYNCH A SON A T T CHA SWE SHEIK A SIM T CHA SWE SHEIK A SIM 50 A T CHA SWE UNITE RAY A T A 322 A T CHA SWE ESAKI A ASK 58 A 329 A T CHA SWE ESAKI A ASK 53 A 338 A T CHA SWE Eisenhower a S T A 358 A T H CHA SWE B FERB B T A 389 A K CHA SWE Eisenhower a S T A 243 A K CHA SWE Eisenhower a S T A 313 A K CHA SWE B FERB B T A 299 A T CHA SWE INGAR A EK T A 337 A T CHA SWE ISOR A SIMO 50 A 353 A K 6 CHA SWE ISOR A SIMO T H CHA SWE ISOR A SIMO 51 A 297 A

47 -tal: 120 Charolais K.nr: Oktan av Nynäs : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status S 3,5 0,7 7,5 9(H) OÄNG OTIMUM 9652 Oktan av Nynäs Liverpool slår till igen med en hög t talare. Ifjor var det Next av Nynäs T 112. Han lyckas inte bara som avelstjur, Liverpool blev dessutom bästa Charolais handjur på Elmia Farfar Glanz, en nykorad Årets Tjur 2018 är en tjur med de kanadensiska blodslinjerna av Winn Mans Lanza och ABC Latoro. I Kanada står de för tillväxt, mycket mjölk, Lanza bidrar med lätta kalvningar, Latoro med god muskelansättning. Mf, den kanadensiske embryotransfern Canadian Made av Backgården, har fortfarande höga avelsvärden, särskilt för Mix och ix. Han blev Årets Tjur Även han har den höpresterande ABC Latoro i sin härstamning. Mmf är semintjuren Uranus av Grönekulla T 110. AELSÄRE IX Föd % 43% 36% 52% 43% 73% 44% 65% 67% 63% 33% 33% 7, 3 9,0 KRO 81 MUSKLER 80 HELH % 97 31% BEN 81 Lka % Far: A SWE SWE SWE SWE SWE SWE LIEROOL A BENESTA H.URGENT A NYNÄS GLANZ A SIMONTOR I.EUROE A SIMONTOR CHA - CHA - CHA - CHA CANAIAN MAE A BACKGÅREN.URGENT A NYNÄS /B/ varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K CHA SWE GABOOM A NY 39 A 269 A T CHA SWE GALIANO A S T A 323 A T CHA SWE GALIANO A S T A 340 A K CHA SWE JOE HART av T A T S CHA SWE LIEROOL A A T A 378 A K CHA SWE COLORAO A T A 277 A K CHA SWE COLORAO A T A 285 A K CHA SWE CANAIAN MA 46 A 291 A T 6 OKÄN 47

48 -tal: 119 Charolais K.nr: Orvar av Rosendal : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,1 0,5 7, OÄNG OTIMUM 7689 Orvar av Rosendal Fadern är den för Sverige nya norska semintjuren Joker av illerud, en homozygot polled tjur med internationell härstamning. Jokers Ff Cantus av Langmo, en av de högst rankade tjurarna på norska prövningen, har en engelsk polled far entervin Universe. Modern till Joker är en embryo transfer från Kanada med väl renommerade USA tjurar i stammen. Årets omgång blev en fullträff för Joker, han är far till hela 4 auktionstjurar. et är Orvar av Rosendal T 111, Ogimura av Simontorp T 111, Ottawa av Nybo T 104 samt Ole av Tranberga T 101. Mf Fafner är känd för att ha producerat många hög T talare, bl.a. semintjuren Maxon av Ekeröd T 114, Hemingway T 113, Impress T 113, Ivory T 109, alla från Strömsnäs. MMf är iggen av Knutsta T 113. Modern 6079 är ett Elitauktionsköp från Strömsnäs. AELSÄRE IX Föd % 35% 38% 33% 35% 73% 36% 62% 66% 60% 28% 28% 40% 22% 5 7,0 7 5,0 8,2 8,0 4 9,0 4 9,0 4 5,0 4 5,0 KRO 81 MUSKLER 82 BEN 83 HELH 82 Lka 98 33% 7 9,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE JOKER A ILLERU SWE H UE A STRÖMSNÄS FROST A GJÖLSTA CANUTTEN A I CHA - CHA - CHA - CHA S SWE FAFNER A SONAR SWE E UE A STRÖMSNÄS KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T CHA SWE GABRIEL A B A T T CHA SWE GABRIEL A B A T A K CHA SWE GABRIEL A B A T A T CHA SWE GABRIEL A B A T A 371 A T CHA SWE JOKER A IL 50 A 351 A K CHA SWE HIGH BLUFF H 44 A 330 A K CHA SWE FAFNER A SO S T A 313 A T CHA SWE FAFNER A SO S T A 299 A T CHA SWE GURAN A TOS T A 322 A T CHA SWE GOLLUM A ST T

49 -tal: 119 Charolais K.nr: Onero av Sonarp : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status p OÄNG OTIMUM 2,4 0,3 6, Onero av Sonarp en nyligen utnämnda årets tjur Glanz av Simontorp är fader även till Liverpool av Benestad T 107 som blev champion på Elmia i höstas. Mf är B Hero av Norrtofta T 111 som har bästa testade sönerna i Musse av Skärhamn T 111 och Lazy av Ekeröd T 109. Mm är en embryoimport som är helsyster med Hayday av Sonarp. Mmf är den kanadensiska topptjuren JWX Silver Bullet som var den bäst betalde charolaistjuren i Kanada AELSÄRE IX Föd % % % % % 77 74% % % % 6,8 8,0 3 9,0 KRO 84 MUSKLER 82 HELH % % KALNINGAR Lka % % 91 42% % Far: SWE SWE SWE SWE SWE SWE GLANZ A SIMONTOR M.URRFECT A SONAR WINN MANS LANZA 610S SARROWS LOTUS 6 CHA - CHA - CHA - CHA HERO A NORRTOFTA G.URRFECT A SONAR 4 5,0 atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T B CHA SWE GLANZ A SIM 43 A 334 A T CHA SWE LOCALIZER A B T K 6 CHA SWE LOCALIZER A B T K H CHA SWE HAYAY A SO 40 A 262 A T CHA SWE GUSTA A SK A T A 347 A K CHA SWE HERO A NORR B T A 255 A K CHA SWE HERO A NORR B T A 340 A 496 B /B/ Korr F Utgår Semintjur 111 varav Svåra öda BEN 81 49

50 -tal: 118 Charolais K.nr: Oliver av Tostarp : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status p 3,1 0,5 6, OÄNG OTIMUM 125 Oliver av Tostarp Som så många gånger från Tostarp står embryoimporter i focus, Lipton av Tostarp är son till en av de senaste årens hetaste tjurfäder i Nordamerika Gerrard astor. Kanske inte så konstigt att lärjungarna anslutit sig om man tar en titt på hans höga avelsvärden för mjölk, tillväxt och slaktkroppsegenskaper. Mf Hero av Tostarp är efter JWX Silver Bullet, en tjur som även är fader till lättkalvar tjuren Hayday av Sonarp. Alaska av Simontorp T 110 som har lyckats med sonen ean av Nässja T 109 är mmf till Oliver AELSÄRE IX Föd % 30% 32% 31% 34% 72% 31% 61% 65% 5 7,0 8,1 8,0 4 9,0 8 8,0 KRO 83 MUSKLER 82 HELH % % 4 5, % 3 5, % 98 22% BEN 82 Lka % /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE LITON A TOSTAR SWE J.EBENE A TOSTAR SWE GERRAR ASTOR 35Z SWE KCM ECSTATIC 312N CHA - CHA - CHA - CHA SWE HERO A TOSTAR SWE C.EBENE A TOSTAR KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K CHA SWE GUSTA A SK A T A 298 A T B CHA SWE LITON A TO 45 A 388 A K CHA SWE LITON A TO T CHA SWE ULKAN A TO 44 A 289 A T H CHA SWE INO A TOST S 50 A 349 A T CHA SWE UNER A TO 46 A 293 A K CHA SWE UNER A TO 48 A 347 A T 8 1 CHA SWE UNER A TO 50 A 380 A K CHA SWE HERO A TOST 49 A 354 A T 52 1 CHA SWE UNER A TO 46 50

51 -tal: 118 Charolais K.nr: Orson av Sonarp : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status S 2,7 0,4 6, OÄNG OTIMUM 2202 Orson av Sonarp B Gustav sonen Localizer av Sonarp T 108 följer här upp fjolårets prövade son Newton av Strömsnäs T 107 med ytterligare en hög T talare. Mf Garp av Sonarp T 119 har forfarande högsta dagliga tillväxt med 2357g/dag av alla auktionsgodkända tjurar. Sonen Njord av Sonarp T 116 utsågs vid årsmötet till 2018 års bästa prövade tjur och återfinns numera i ärmland. Mm har bästa sonen i Fafner av Sonarp T-109 som har flera topptestade söner b.l.a semintjuren B Maxon av Ekeröd T 114. Mmf är Neto sonen Strike av Simontorp, hans bästa son blev apourizer Ike av Sonarp T 106. AELSÄRE IX Föd % 41% 39% 37% 41% 73% 42% 64% 68% 63% 8,8 8,0 4 9,0 KRO 77 MUSKLER 78 HELH % % 4 5, % % BEN 82 Lka % /B/ varav Svåra öda Korr F Far: B SWE LOCALIZER A SONAR SWE J NYRNE A SONAR A SWE GUSTA A SKALLTOR SWE H GERBE A SONAR CHA - CHA - CHA - CHA SWE GAR A SONAR SWE NYRNE A SONAR KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T CHA SWE JACK T A 336 A T S CHA SWE LOCALIZER A B T A 402 A K CHA SWE SATURNUS A T A 301 A T CHA SWE UAY A EKER T A 350 A T S CHA SWE ALASKA A SI T A 380 A K CHA SWE ALASKA A SI T A 296 A K CHA SWE ALASKA A SI T A 305 A T S CHA SWE CHIAS A ST A T A 380 A K CHA SWE CHIAS A ST A T A 298 A T CHA SWE ACC HERCULES 51 A 323 A T CHA SWE CHIAS A ST A T A 334 A K CHA SWE GAR A SONA T A 292 A K CHA SWE GAR A SONA T T CHA SWE GAR A SONA T A 353 A

52 -tal: 117 Charolais K.nr: Ossian av Bosarp : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,5 0,4 6,8 9(B) OÄNG OTIMUM 5722 Ossian av Bosarp Att Ossian håller 2292 gram daglig tillväxt under prövningsperioden är inte förvånande med tanke på den tillväxtstarka stammen. et är första året som prövningsfar för B Lucky T 118, han har stora förväntningar på sig som nedärvare av maternella kvalitéer. I utställningsringen har han redan hunnit meritera sig, på Mila i februari som far till Champion kvigan som också blev bäst i rasen. FF Felix av Gudmundslund T-110 har flera prövade söner, bl a Long John av Norge T 115 och har också erövrat titeln Årets tjur. Mf B Fleetwood T 116 fanns bland Bosarps kor under flera år och hann få de prövade sönerna Lauder och Malte, båda T 108. Hans största merit är väl faderskapet till semintjuren B Hero T 111. Mmf är Manolitosonen Anton av Lommagården T 108. AELSÄRE IX Föd % 43% 41% 46% 44% 74% 45% 65% 68% 64% 37% 38% 41% 27% 7,9 8,0 3 9,0 8 8,0 4 5,0 5 8,0 KRO 86 MUSKLER 82 BEN 78 HELH 82 Lka % Far: B SWE SWE SWE SWE SWE SWE LUCKY BOY A BENESTA NANA A BOSAR FELIX A GUMUNSLUN G.UNTE A SIMONTOR CHA - CHA - CHA - CHA B FLEWOO MAC A SIMONTOR NANA A BOSAR /B/ varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T CHA SWE JR A TUBBAR T A 326 A T CHA SWE JR A TUBBAR T A T CHA SWE LUCKY BOY A B T A 325 A T S CHA SWE BÄST A MELL S T A 333 A K CHA SWE EROS A BOSA 43 A 320 A K H CHA SWE EE A MARGR S T A 291 A K CHA SWE CHAMION A T 112 A42 A 322 A K CHA SWE FLEWOO MA B T A 336 A T H CHA SWE FLEWOO MA B T A 325 A T H CHA SWE FLEWOO MA B T A 356 A K CHA SWE JR A TUBBAR T A 264 A K CHA SWE JR A TUBBAR T K CHA SWE JR A TUBBAR T

53 -tal: 117 Charolais K.nr: Ogimura av Simontorp : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,9 0,5 7, OÄNG OTIMUM 3139 Ogimura av Simontorp Sönerna till Joker av illerud har gjort bra ifrån sig på årets individprövning, 4 av 6 insatta kalvar tar sig till auktion. et resultatet har egentligen ingen av föreningens spermaimporter varit i närheten av tidigare. Jokers ff Cantus av Langmo är en av de högst individtestade charolaistjurarna i Norge. M 817 har sedan tidigare sonen Manitoba av Simontorp T 104. Mf är semintjuren Chivas av Strömsnäs som toppar nya NA listan för slaktkroppstillväxt. Av många individprövade söner kan nämnas Guran av Tostarp T 117, Green ay av Henriksfält T 115 och Fafner av Sonarp T 109. Mmf Neto av Sjunnetorp T-119 höll T-talsrekordet i många år och fick stort inflytande som f, ff och mf till många topptestade tjurar i början av 2000 talet. AELSÄRE IX Föd % 37% 37% 38% 38% 73% 38% 61% 65% 60% 28% 29% 8,2 8,0 3 9,0 8 8,0 4 5,0 KRO 87 MUSKLER 84 HELH % 99 25% BEN 78 Lka 98 38% 7 9,0 Far: SWE SWE SWE SWE JOKER A ILLERU FROST A GJÖLSTA CANUTTEN A I CHA - CHA - CHA - CHA E.LAY MONTE A SIMONTOR CHIAS A STRÖMSNÄS B. LAY MONTE A SIMONTOR A /B/ varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T CHA SWE FELIX A GU T A 417 A K CHA SWE FELIX A GU T A 280 A T S CHA SWE GOOGLE A SI T A 347 A K CHA SWE GOOGLE A SI T A 337 A T S CHA SWE WINN MANS SK 49 A 377 A T A CHA SWE JOKER A IL 51 A 418 A K CHA SWE CHIAS A ST A T A 306 A K CHA SWE CHIAS A ST A T A 346 A T CHA SWE CHIAS A ST A T A 375 A T CHA SWE CHIAS A ST A T A 450 A T CHA SWE CHIAS A ST A T A 342 A K CHA SWE BRANY A SI 49 A 310 A T CHA SWE BEST A BACK B T A 383 A K CHA SWE ENER A SI T A 330 A T CHA SWE ENER A SI T A 396 A K CHA SWE BEST A BACK B T A 390 A T CHA SWE FELIX A GU T A 324 A T H CHA SWE WINN MANS SK 49 A 390 A K CHA SWE IRGIL 53 A 359 A

54 -tal: 117 Charolais K.nr: Opus av ita Fall : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,0 0,3 6,9 9(B) OÄNG OTIMUM 7742 Opus av ita Fall En semintjursprodukt där F Eastwood av Sandby T 108 visar sig utmärkt att använda på kvigor och kombinerar klart positiva kalvnings och tillväxtegenskaper. Han har tidigare prövade sonen Harry Boy T 105 och som mf Musse T 111, båda från Skärhamn. Ff iril av Nynäs T 108 var också en semintjur som hade utmärkta tillväxtanlag. Semintjuren B Ivanhoe T 108 gör lyckad prövnings premiär som mf. Som far har han haft Nibelungentjurarna från Älmås med T 111 och T 103. Mm är elitauktionskviga efter Ulysses av Jätsberg T 113. AELSÄRE IX Föd % 47% 48% 68% 48% 74% 48% 65% 69% 64% 7, 7 9,0 4 9,0 7 9,0 KRO 90 MUSKLER 88 HELH % 97 45% 4 5, % % 5 8,0 BEN 79 Lka % /B/ varav Svåra öda Korr F Far: A SWE EASTWOO A SANBY SWE B SWE IRIL A NYNÄS SWE EXCELLENSE A SANBY CHA - CHA - CHA - CHA B SWE Ivanhoe av alskog SWE Hiri idine av alabro KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T CHA SWE EASTWOO A A T A 351 A T CHA SWE LYNCH A SON A T K CHA SWE HERKULES A T K CHA SWE Ivanhoe av B T A 300 A T S CHA SWE FLEWOO MA B T A 361 A K CHA SWE MAX A BOSAR T A 327 A T CHA SWE JACKSON A A S T T CHA SWE JACKSON A A S T

55 -tal: 117 Charolais K.nr: Oakland av Strömsnäs : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,7 0,4 7, OÄNG OTIMUM 8 7,0 5 7, Oakland av Strömsnäs Fader Lazy av Ekeröd T 109 är son till semintjuren Hero av Norrtofta T 111, som nu är dokumenterad allroundtjur, med mycket positiva maternella värden och goda kalvningsegenskaper. rövningsmeriter vid sidan av Lazy är bland annat Musse av skärhamn T 111, Loren av Mellby T 107 och Munchausen av Simontorp T 106. Oaklands mor 221 Epingle hade förra året prövade sonen Newton av Strömsnäs T 107. Mm producerade också habila prövningssöner genom Empire T 105 och Jazz T 105. an Buster är morfar och mycket meriterad sådan. Några bland många framgångsrika dottersöner är Hemmingway av Strömsnäs T 113 och semin tjuren B Maxon T 114 samt Moe T 111 och Nexus T 110 också från Ekeröd. Mmf Samuraj av Simontorp är bland mycket annat far till semintjuren Chivas T 117. AELSÄRE IX Föd % 46% 41% 44% 48% 74% 47% 66% 68% 64% 37% 38% 42% 29% 4 9,0 7,8 8,0 3 9,0 3 5,0 3 5,0 KRO 80 MUSKLER 84 BEN 82 HELH 82 Lka % /B/ varav Svåra öda Korr F Far: B SWE LAZY A EKERÖ SWE EINGLE A STRÖMSNÄS B SWE HERO A NORRTOFTA SWE GALAXY A EKERÖ CHA - CHA - CHA - CHA SWE AN BUSTER A STRÖMSNÄS SWE EINGLE A STRÖMSNÄS KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T CHA SWE COMMANER A 44 A 341 A K CHA SWE CELLO A GRÖ T A 330 A K S CHA SWE EAN A NÄSS T A T CHA SWE GOLLUM A ST T A 393 A K CHA SWE GURAN A TOS T A 336 A T CHA SWE GOLLUM A ST T A 395 A K CHA SWE ICE A LÄNGH 46 A 311 A T S CHA SWE LOCALIZER A B T A 386 A T A CHA SWE LAZY A EKER B T A 379 A T CHA SWE A RMANI A S 45 A 386 A K CHA SWE A RMANI A S 43 A 304 A K CHA SWE AN BUSTER A 41 A 309 A T CHA SWE BAKU A HÖGA T A 363 A T CHA SWE IGGEN A KN T A 275 A T CHA SWE CELLO A GRÖ T A 331 A T CHA SWE EAN A NÄSS T A 313 A T S CHA SWE EAN A NÄSS T A 373 A K CHA SWE HIGH BLUFF H 48 A 262 A K CHA SWE JACK T A 311 A

56 -tal: 116 Charolais K.nr: Oidipus av Simontorp : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status p 2,4 0,4 7,6 9(R) OÄNG OTIMUM 3134 Oidipus av Simontorp Son till den näst bäst betalde tjuren vid auktionen 2015, Juvel av ita Fall. Juvel hade förra året sonen Neymar av Simontorp T 107. M 780 har oprövade sonen Igloo av Simontorp överst på tjurarnas topplista. Kolinjens främsta prövningsmerit har mm 213 med sin son Amigo av Simontorp T 117, bäst testade tjur och såld för kr. Mf Best av Backagården är en av rasens tyngst meriterade tjurar med mer än 25 prövade söner där några av T talstopparna är Google av Simontorp T 113, Emil av Lommagården T 111, Fenix av Ekeröd T 111, Freeway av Ekeröd T 110 och senaste SIRE vinnaren Gabriel av Backagården T 110. Mmf är den franske Impair som på sin tid var känd världen runt. AELSÄRE IX Föd % 50% 49% 42% 52% 74% 52% 66% 69% 64% 45% 45% 5 7,0 8,8 8,0 8 8,0 4 9,0 7 5,0 KRO 79 MUSKLER 83 HELH % % BEN 80 Lka 98 42% Far: SWE SWE SWE SWE SWE SWE JUEL A ITA FALL E.LAY MONTE A SIMONTOR /B/ FLEWOO MAC A SIMONTOR C INCELLE A QALLSTA CHA - CHA - CHA - CHA B BEST A BACKAGÅREN T. LAY MONTE A SIMONTOR B varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K CHA SWE ROSEALE WIL 46 A 306 A T CHA SWE FELIX A GU T A 352 A K CHA SWE FELIX A GU T A 302 A K CHA SWE FELIX A GU T A 284 A K CHA SWE Ivanhoe av B T A 281 A T H CHA SWE GLANZ A SIM 41 A 265 A T B CHA SWE JUEL A IT T A 414 A K CHA SWE LEE A SIMON T S CHA SWE BEST A BACK B T A 396 A T A CHA SWE ERAN A S T A 309 A T S CHA SWE BEST A BACK B T A 359 A K H CHA SWE BEST A BACK B T A 307 A K CHA SWE BEST A BACK B T A 239 A K CHA SWE BEST A BACK B T A 326 A K CHA SWE AGENT A SIM 40 A 269 A 478 A K CHA SWE ERAN A S T A 252 A K CHA SWE BEST A BACK B T K CHA SWE ENER A SI T A 294 A T CHA SWE GAGARIN A T 48 A 325 A

57 -tal: 115 Charolais K.nr: Onyx av Backgården : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,1 0,4 7, OÄNG OTIMUM 4037 Onyx av Backgården Lynch har fem söner till årets auktion. Farfar Gustav av Skalltorp har meriterat sig som en av de säkraste semintjurarna för lätta kalvningar dessutom med bibehållen god tillväxt och formklass. Gustav har levererat många söner till prövningsauktioner, bl a semintjuren Lynch T 107, Localizer T 108, Looney Tune T 105, alla från Sonarp, Noak av ärsjö T 106, Jäkel av Tostarp T 105. Mf är den lättkalvande semintjuren Ferb T 110, far till bl a Igloo av Askome T 108 (blev semintjur), Jambam av Benestad T 112 men även Laser T 108 och Legolas T 103 båda från ita Fall. Mm är efter den lättkalvande prestanda semintjuren Opel av alabro T 117. AELSÄRE IX Föd % 45% 40% 48% 47% 74% 46% 66% 69% 65% 38% 5 7,0 7 5,0 7,8 8,0 4 9,0 8 8,0 KRO 83 MUSKLER 82 HELH % 4 5, % % 5 8,0 BEN 81 Lka % /B/ varav Svåra öda Korr F Far: A SWE LYNCH A SONAR SWE H ATTE A BACKGÅREN A SWE GUSTA A SKALLTOR SWE H EESSE A SONAR CHA - CHA - CHA - CHA B SWE B FERB SWE U.ATTE A BACKGÅREN H KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K CHA SWE HERO A NORR B T T S CHA SWE JOLSON A JÄ S T A 408 A K CHA SWE JOLSON A JÄ S T A 324 A K CHA SWE JOLSON A JÄ S T A 295 A T CHA SWE LYNCH A SON A T A 372 A K CHA SWE LYNCH A SON A T K 6 CHA SWE LYNCH A SON A T T CHA SWE URAX A BACK 49 A 353 A K CHA SWE ARKANT A B T CHA SWE ARKANT A B 46 A 0 A K CHA SWE SATURNUS A T A 303 A OSÄKER T CHA SWE CANAIAN MA A K CHA SWE CANAIAN MA 48 A 268 A K CHA SWE CANAIAN MA 51 A 322 A K CHA SWE CHIAS A ST A T A K CHA SWE ROSEALE WIL A K CHA SWE B FERB B T A 255 A

58 -tal: 115 Charolais K.nr: Ossian av Råby : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status S 3,0 0,5 7,6 9(R) OÄNG OTIMUM 1388 Ossian av Råby Hav på halländska är ett gångbart namn när B Lucky Boy av Benestad T 118 gör premiär som prövningsfader. Ossian från Bosarp drog längsta strået och snodde åt sig delad andraplats i andra grupp med sitt T 112. Mf Colorado av Råby är en import och har samma fader som åretstjur 2013 Canadian Made av Backgården nämligen Sparrows urango. Mc Shot av Simontorp är Mmf och han återfinns som fader till semintjuren Orlando av Simontorp T 108. AELSÄRE IX Föd % 44% 41% 45% 46% 75% 45% 66% 69% 5 7,0 4 5,0 7, 8 8,0 3 9,0 KRO 84 MUSKLER 83 HELH % % % 4 5, % % 5 8,0 BEN 78 Lka % /B/ varav Svåra öda Korr F Far: B SWE LUCKY BOY A BENESTA SWE E.RISCILLA A RÅBY SWE FELIX A GUMUNSLUN SWE G.UNTE A SIMONTOR CHA - CHA - CHA - CHA S SWE COLORAO A RÅBY SWE U. RISCILLA KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T CHA SWE EARL A RÅBY T A 312 A K CHA SWE FOLSOM A SO T A 303 A T CHA SWE FINUS A RÅ 44 A 304 A K CHA SWE FINUS A RÅ 45 A 322 A K CHA SWE GUSTA A SK A T A 301 A K H CHA SWE FOLSOM A SO T A 307 A K CHA SWE FOLSOM A SO T A 244 A T CHA SWE IMRESS A S T A 306 A T S CHA SWE LUCKY BOY A B T A 405 A T CHA SWE NEAA A SI K CHA SWE NEAA A SI K CHA SWE ITAL A SIM 51 A 293 A T CHA SWE CEARALE RE 48 A 274 A K CHA SWE COLORAO A S 48 A 301 A T CHA SWE IKING A SI A T A 293 A T CHA SWE AKOTA A RÅ 57 A 357 A K CHA SWE ROSEALE WIL 54 A 287 A T CHA SWE BLELACK IGG 52 A 294 A K CHA SWE FOLSOM A SO T A 308 A

59 -tal: 114 Charolais K.nr: Opus av Råby : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,2 0,4 8, OÄNG OTIMUM 1385 Opus av Råby et är lätt att bli imponerad av Opus ihållande tillväxtkurva då han varit inblandad i toppstriden var 14:e dag under hela prövningsperioden. Fader Impress av Strömsnäs T 113 har sedan tidigare Morris av Råby T 110 och Martin av rästbol T 105. Mf ital hade goda gener för högmjölkande döttrar men blev även fader till de 3 B tjurarna från Råby Baron T 106, Balder T 105 och Banjo T 103. Mmf Mc Sho t av Simontorp är även fader till Semintjuren Orlando av Simontorp T 108 AELSÄRE IX Föd % 48% 43% 26% 50% 74% 50% 65% 69% 5 7,0 8,3 8,0 4 9,0 KRO 81 MUSKLER 84 HELH % % 92 40% 2 5, % 96 22% BEN 77 Lka 99 26% /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE IMRESS A STRÖMSNÄS SWE C. SULTANE A RÅBY S SWE FAFNER A SONAR SWE EUROE A STRÖMSNÄS CHA - CHA - CHA - CHA SWE ITAL A SIMONTOR SWE T. SULTANE KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T OKÄN 49 A 332 A K CHA SWE BUGATTI A R 44 A 273 A K CHA SWE COLORAO A S 47 A 249 A T CHA SWE COLORAO A S 48 A 338 A K CHA SWE FOLSOM A SO T A 304 A K OSÄKER 50 A 304 A T CHA SWE GUSTA A SK A T A 333 A T CHA SWE FOLSOM A SO T A 288 A K CHA SWE IMRESS A S T A 294 A T A CHA SWE IMRESS A S T A 381 A T CHA SWE NEAA A SI K CHA SWE ITAL A SIM 47 A 310 A K CHA SWE IKING A SI A T A 309 A K CHA SWE IKING A SI A T A 331 A T CHA SWE IKING A SI A T A 315 A T CHA SWE AKOTA A RÅ 32 A 266 A K CHA SWE AKOTA A RÅ 49 A 300 A K CHA SWE FOLSOM A SO T A 243 A K CHA SWE FOLSOM A SO T A

60 -tal: 114 Charolais K.nr: OMG av Sonarp : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,9 0,4 8, OÄNG OTIMUM 2210 OMG av Sonarp Moe av Ekeröd T 109s första testade son som gjorde en riktig Stina Nilsson spurt men lyckades ändå inte passera faderns T tals resultat. Moe har ett mycket behagligt lynne och kunde mycket väl varit förlaga till isneys Ferdinand. Mf Hayday av Sonarp är far till kronors tjuren Mesmerizer av Sonarp T 106 och årets Benestadtjur Oday T 101. Mmf är Samuraj sonen Banks av Simontorp som har sin bäst testade son i Guld av Ekeröd T 110. AELSÄRE IX Föd % 36% 33% 41% 36% 73% 37% 62% 66% 5 7,0 8, 3 9,0 KRO 80 MUSKLER 83 HELH % 8 8, % 4 5, % % 90 24% 8 8,0 5 8,0 BEN 84 Lka 96 41% /B/ varav Svåra öda Korr F Far: A SWE MOE A EKERÖ SWE OFELIA A SONAR SWE J A NYNÄS SWE SHIMMER A EKERÖ CHA - CHA - CHA - CHA SWE HAYAY A SONAR SWE OFELIA A TRULSTOR KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T S CHA SWE KCM TAZER A 240 A T A CHA SWE MOE A EKERÖ A T A 398 A K OKÄN K CHA SWE HAYAY A SO 35 A 284 A K CHA SWE GUSTA A SK A T A 237 A T CHA SWE SARROWS KIN K CHA SWE JACKSON A A S T A 323 A

61 -tal: 112 Charolais K.nr: Offenbach av Askome : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,2 0,6 6, OÄNG OTIMUM 8 7, Offenbach av Askome Offenbach är första bidraget från Lacky av Krokstorp T 105 i prövningssammanhang. Ff Cello har levererat auktionstjurar under många år, däribland 800 kg s tjuren Gollum av Strömsnäs T 118, Fire av Länghult T-108 och Hilfinger av Strömsnäs T 107. Cello har också två framstående helbröder från Grönekulla, semintjuren Uranus T 110 och Willow T 107. Mf, semintjuren Hero av Norrtofta T-111 har använts ganska flitigt i svensk charolaisavel. Som prövningsfader har han bl.a. levererat Musse av Skärhamn T 111, Lazy av Ekeröd T 109, Loren av Mellby T 107 och Munchausen av Simon torp T 106. I år även Obama av Simontorp T 106. Mmf, United Ray av Strömsnäs T 109 har flera prövade söner och är även mf till några, b.la. Igloo T 108 och Jackson T 111, de båda semintjurarna från Askome. AELSÄRE IX Föd % 43% 45% 54% 45% 74% 44% 65% 69% 64% 41% 42% 46% 30% 5 7,0 4 9,0 7,9 8,0 3 9,0 4 5,0 KRO 79 MUSKLER 82 BEN 78 HELH 80 Lka % 7 9,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: A SWE LACKY A KROKSTOR SWE L.EUROE A ASKOME SWE CELLO A GRÖNEKULLA SWE C.QUINNA A KROKSTOR CHA - CHA - CHA - CHA B SWE HERO A NORRTOFTA SWE F.EUROE A ASKOME KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K CHA SWE B FERB B T A 295 A T CHA SWE LACKY A KRO A T A 319 A T CHA SWE MATRIX A FÄ T K CHA SWE MATRIX A FÄ T K CHA SWE B FERB B T A 268 A K CHA SWE FORT KNOX A T A 282 A K CHA SWE HERO A NORR B T A 312 A K 6 CHA SWE JUST A NOR T T CHA SWE JUST A NOR T A 331 A T CHA SWE JUST A NOR T A

62 -tal: 111 Charolais K.nr: Obama av Simontorp : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,5 0,6 7,3 8(H,) OÄNG OTIMUM 3118 Obama av Simontorp F Hero av Norrtofta T 111, lättkalvande semintjur och årets tjur 2017, har mycket starka allround avelsvärden med höga säkerheter. Som prövningsfader har han levererat söner som Musse av Skärhamn T 111, Lazy av Ekeröd T 109, Loren av Mellby T 107 och Munchausen av Simontorp T 106. Mf Felix av Gudmundslund toppade prisstatistiken vid första Gunarpsauktionen. Även han har merit som årets tjur och har levererat topptestade söner, ex.vis semintjuren Lucky Boy av Benestad T 118 och Long John av Norge T 115. Mm 499 är en embryoimport efter den supermeriterade USAtjuren M6 Gridmaker som har starka avelsvärden för kalvningar, mjölk och slaktkroppar. AELSÄRE IX Föd % 53% 53% 52% 55% 75% 54% 67% 70% 65% 50% 50% 7,9 8,0 4 9,0 KRO 86 MUSKLER 84 HELH % 97 36% 5 8,0 BEN 76 Lka % Far: B SWE SWE SWE SWE SWE SWE HERO A NORRTOFTA J.JAZZ A SIMONTOR /B/ FLEWOO MAC A SIMONTOR U.EUROE A NORRTOFTA CHA - CHA - CHA - CHA FELIX A GUMUNSLUN C.JAZZ A SIMONTOR B varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K CHA SWE GLANZ A SIM T A CHA SWE JUEL A IT T A 294 A T A CHA SWE HERO A NORR B T A 380 A T CHA SWE JACKSON A A S T T CHA SWE ROSS A GRÖN T T CHA SWE IKING A SI A T A 322 A T H CHA SWE BRANY A SI 49 A 346 A T CHA SWE IKING A SI A T A 205 A T H CHA SWE FLEWOO MA B T A 320 A K CHA SWE FELIX A GU T A 299 A T CHA SWE FLEWOO MA B T A T H CHA SWE FLEWOO MA B T A 314 A K CHA SWE JACKSON A A S T A 288 A K CHA SWE JACKSON A A S T A 295 A

63 -tal: 111 Charolais K.nr: Oryx av Tostarp : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,5 0,4 7, OÄNG OTIMUM 117 Oryx av Tostarp Fader B Jackson av Askome T 111 har en mycket välbalanserad avelsvärdesrad med ett på 31. etta har placerat honom som nr 4 på topplistan över tjurar i Sverige. Modern har en imponerande produktion med två tidigare topptestade söner i Guran T 117 och Jack T 115. Mf ulkan av Tostarp är fallen efter Baldridge Fasttrack en tjur som har höga avelsvärden för lätta kalvningar och mjölk. ulkans moder är helsyster med den i Sverige välmeriterad Mar Katz av Strömsnäs. För att fullborda treenigheten så är MMf Turbo av Tostarp även han kommen från landet over there. AELSÄRE IX Föd % 47% 53% 44% 49% 75% 49% 67% 70% 65% 5 7,0 7,0 8,0 3 9,0 KRO 80 MUSKLER 84 HELH % % % % 5 8,0 BEN 77 Lka % 4 5,0 7 9,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: S SWE JACKSON A ASKOME SWE C.EHEMERE A TOSTAR S SWE Eisenhower av Sonarp SWE F.ASOEUR A ASKOME CHA - CHA - CHA - CHA SWE ULKAN A TOSTAR SWE A. EHEMERE A TOSTAR KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T CHA SWE ROSS A GRÖN T A 355 A T CHA SWE CHIAS A ST A T A 343 A T CHA SWE CHIAS A ST A T A 314 A T CHA SWE CHIAS A ST A T A 388 A K CHA SWE BEST A BACK B T A 330 A T 1 1 CHA SWE UNER A TO 50 A 421 A T 21 1 CHA SWE UNER A TO 50 A 403 A T 43 1 CHA SWE UNER A TO 51 A 356 A T 62 1 CHA SWE CC SUEN I 48 A 359 A K CHA SWE FLEWOO MA B T T A CHA SWE JACKSON A A S T A 343 A K CHA SWE MAXON A EKE B T K CHA SWE UNER A TO 51 A 363 A T 14 1 CHA SWE UNER A TO 52 A 361 A T 35 1 CHA SWE UNER A TO 50 A 336 A T 51 1 CHA SWE HERO A TOST 49 A 403 A K CHA SWE UNER A TO 48 A 307 A T B CHA SWE LITON A TO 48 A 403 A K CHA SWE LITON A TO 48 A

64 -tal: 109 Charolais K.nr: Oskar av Saxhusa : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status S 2,2 0,3 7,8 8(B,X=5) OÄNG OTIMUM 8 7, Oskar av Saxhusa Fadern Milo av Gudmundslund T 109 är en i raden av lyckade prövningssöner efter åretstjur 2016 Great White av Länghult. Mm 303 uchesse av Sofielund var första kon ut i det årliga korandet av årets ko Hennes mest kända son är Orkan av Lönshult T 113 men har numera en ny karriär på gång som mm. Mmf är lättkalvande semintjuren Jet av Klevagård T 111. AELSÄRE IX Föd % 43% 39% 41% 45% 73% 44% 62% 48% 4 7,0 8 8,0 7,3 8,0 8 8,0 2 9,0 8 8,0 KRO 77 MUSKLER 87 HELH % % 91 36% 3 5, % 97 26% BEN 83 Lka 96 41% /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE MILO A GUMUNSLUN SWE UCHES A SAXHUSA SWE GREAT WHITE A LÄNGHULT SWE EESE A GUMUNSLUN CHA - CHA - CHA - CHA SWE AOLF A ALSKOG SWE M-UCHESSE KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T CHA SWE YNAMIT A S 46 A 226 A T CHA SWE YNAMIT A S T CHA SWE YNAMIT A S 49 A T OSÄKER 50 A 330 A K OKÄN 47 A K CHA SWE GOLEM A SON T A 249 A T CHA SWE GOLEM A SON T A 371 A T CHA SWE GOLEM A SON T A 320 A T S CHA SWE MILO A GUM T A 319 A T 35 1 CHA SWE MONEY JAY A T A 337 A K CHA SWE MONEY JAY A T A 313 A T S CHA SWE SATURNUS A T A 337 A K CHA SWE TURNER A A S T A 301 A T CHA SWE WIN RAJ A S T CHA SWE WIN RAJ A S 51 A 320 A K CHA SWE AOLF A AL T A T CHA SWE BIRK A ÖNNE T K CHA SWE BIRK A ÖNNE T A K CHA SWE AOLF A AL T

65 -tal: 109 Charolais K.nr: Oregon av Strömsnäs : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,9 0,3 6,5 9(B) OÄNG OTIMUM 1265 Oregon av Strömsnäs Alla tre Lazy sönerna från Strömsnäs klarade auktionsgodkänt resultat. Sen tidigare finns också Neutralizer av Sonarp T 100. Oregon gick in i prövningen med omgångens högsta 200 dagarsvikt. Morfar är den mycket meriterade Fafner av Sonarp, T109 som bland annat har sönerna Hemmingway och Impress, båda med T 113 och från Strömsnäs, han är även far till flera topptestade Ekerödstjurar, bl.a. semintjuren B Maxon T 114 och Jocer T 112. Mmf är seminsonen ean av Nässja T 109, efter Alaska av Simontorp T 110. AELSÄRE IX Föd % 42% 38% 40% 42% 73% 43% 64% 67% 5 7,0 8 8,0 8,1 8,0 4 9,0 KRO 83 MUSKLER 82 HELH % % % 4 5, % 98 28% BEN 85 Lka % /B/ varav Svåra öda Korr F Far: B SWE LAZY A EKERÖ SWE L URBISE A STRÖMMSNÄS B SWE HERO A NORRTOFTA SWE GALAXY A EKERÖ CHA - CHA - CHA - CHA S SWE FAFNER A SONAR SWE H URBISE A STRÖMSNÄS KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T CHA SWE LOTUS A STR 46 A 336 A T A CHA SWE LAZY A EKER B T A 421 A K CHA SWE FAKIR A STR 45 A 293 A K CHA SWE FAFNER A SO S T A 305 A K CHA SWE JACK T A 315 A K CHA SWE LOCALIZER A B T A 319 A K H CHA SWE LOCALIZER A B T A 265 A

66 -tal: 109 Charolais K.nr: Oliver av Krokstorp : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,2 0,3 6, OÄNG OTIMUM 7460 Oliver av Krokstorp Som son till B Lynch av Sonarp T 107 har Oliver fyra halvbröder med sig i startfältet på årets auktion, Orion av Tostarp T 101 och de tre Backgården tjurarna Onyx T 105, Oden T 101 och Nietzche T 99.Modern presterar för andra året i rad och hade förra året sonen Nock av Krokstorp T 108. Mm är ett lyckat Elitauktionsinköp och helsyster med Grogg av Sonarp T 105, hon har den testade sonen Hockey av Krokstorp T 108 på meritlistan. Mmf är lynne och tillväxtmatadoren Chivas av Strömsnäs T 117. AELSÄRE IX Föd ,45 0,44 0,41 0,51 0,45 0,74 0,45 0,66 69% 5 7,0 7 9,0 7, 3 9,0 KRO 85 MUSKLER 78 HELH , , , , ,31 5 8,0 BEN 82 Lka 105 0,51 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: A SWE LYNCH A SONAR SWE H.ELEGANTE A KROKSTOR A SWE GUSTA A SKALLTOR SWE H EESSE A SONAR CHA - CHA - CHA - CHA SWE FALCON A STRÖMSNÄS SWE F ELEGANTE A SONAR KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T CHA SWE B FERB B T A 353 A K CHA SWE GROGG A SON T A 302 A K CHA SWE GREAT A EKE T A 312 A T S CHA SWE JAX A GUMU T A 399 A T A CHA SWE LYNCH A SON A T A 349 A K CHA SWE FALCON A ST T A 327 A K CHA SWE CELLO A GRÖ T A 303 A

67 -tal: 108 Charolais K.nr: Ohio av Strömsnäs : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status p 2,3 0,4 6, OÄNG OTIMUM 1266 Ohio av Strömsnäs Från Strömsnäs kom en grupp kalvar efter Herosonen Lazy av Ekeröd T 109 till prövningen. Ohio får T 104 och blir därmed mellanbror. Ff B Hero av Norrtofta T 111 var Årets tjur 2017 och har sin bästa T talsavkomma i Musse av Skärhamn T 111. Mf är en egen uppfödning Fakir av Strömsnäs som med Ohio s moder har lämnat en dotter med utmärkta produktionsresultat. Mmf är välkände an Buster av Strömsnäs som finns i härstamningen till många framgångsrika prövningstjurar, inte minst i årets omgång, både på far och morsidan. AELSÄRE IX Föd % 41% 35% 45% 42% 73% 42% 64% 67% 8,1 8,0 5 8,0 4 9,0 KRO 82 MUSKLER 76 HELH % % % 4 5, % 98 29% 5 8,0 BEN 79 Lka % 4 5,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: B SWE LAZY A EKERÖ SWE J ECIE A STRÖMSNÄS B SWE HERO A NORRTOFTA SWE GALAXY A EKERÖ CHA - CHA - CHA - CHA SWE FAKIR A STRÖMSNÄS SWE ECI KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T B CHA SWE HAYAY A SO 42 A 381 A T CHA SWE LOCALIZER A B T A 358 A T B CHA SWE LAZY A EKER B T A 381 A K CHA SWE COMMANER A 48 A 244 A OKÄN K A 284 A K CHA SWE FAKIR A STR 47 A 317 A

68 -tal: 108 Charolais K.nr: Ottawa av Nybo : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,0 0,5 7, OÄNG OTIMUM 2311 Ottawa av Nybo Fadern är den för Sverige nya norska semintjuren Joker av illerud, en homozygot polled tjur med internationell härstamning. Jokers Ff Cantus av Langmo, en av de högst rankade tjurarna på norska prövningen, har en engelsk polled far entervin Universe. Modern till Joker är en embryo transfer från Kanada med väl renommerade USA tjurar i stammen. Årets omgång blev en fullträff för Joker, han är far till hela 4 auktionstjurar. et är Orvar av Rosendal T 111, Ogimura av Simontorp T 111, Ottawa av Nybo T 104 samt Ole av Tranberga T 101. Mf Enok av Nybo ligger i topp på Interbeef listan vad gäller direkt 200 d tillväxt. Underlaget till Interbeef körningen hämtas från många europeiska länder: Frankrike, Tyskland, anmark, Tjeckien, Irland, Ungern, Finland och förstås Sverige. Mmf United Ray av Strömsnäs köptes för kr på prövning sauktionen. Han blev far till prövningssönenrna Boss T 106 och Culta T 105, båda från alabro och Albert av Nybo T 105. AELSÄRE IX Föd Lka % 33% 34% 34% 35% 73% 34% 61% 66% 60% 25% 25% 36% 21% 34% 5 7,0 7 5,0 8,2 8,0 3 9,0 4 8,0 KRO 78 MUSKLER 78 BEN 75 HELH 77 Far: SWE SWE SWE SWE JOKER A ILLERU FROST A GJÖLSTA CANUTTEN A I CHA - CHA - CHA - CHA SUTTONS BESS RATURE A NYBO ENOK A NYBO.SUTTONÿS BESS RURE /B/ varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T S CHA SWE Igor av back T A 346 A T CHA SWE Ivanhoe av B T A 333 A T CHA SWE JOKER A IL 48 A 367 A K CHA SWE MOONBEAM A S T K CHA SWE MOONBEAM A S T K CHA SWE COGNAC A Q S T A 202 A T CHA SWE UBB A NYBO 45 A 264 A K CHA SWE FALCON A Ä T A 250 A K CHA SWE ENOK A NYBO 47 A 276 A K CHA SWE LIMITE LA 49 A 242 A K CHA SWE Champagne av T A 338 A

69 -tal: 107 Charolais K.nr: Odd av Tranberga : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,5 0,2 7,7 9(B) OÄNG OTIMUM 1660 Odd av Tranberga Fadern Grieg är en norsk semintjur, vars sperma exporterats till både Sverige och Frankrike. Han har en mix av engelsk blod från fadern, fransk morfar och svensk mmf. Grieg, som blev etta i sin prövningsomgång, är far till Lee av Simontorp, handjurschampion och BIR på Mila 2016 och Genom sonen Lee är Grieg farfar till Nubbe T 107 och Next T 104, båda från Benestad, samt Martinho av Simontorp T 105. Mf Fergus har mix av kanadensiskt och amerikanskt blod genom sin far ACC Hecules och och morfar EC Hot King. Båda tjurarna fick inflytande i svenk Charolais avel med ett antal prövade söner var. Mmf var evighetsmaskinen Male av Fogdegården T 108. AELSÄRE IX Föd % 44% 48% 27% 44% 74% 45% 65% 69% 64% 42% 43% 7, 4 9,0 KRO 88 MUSKLER 82 HELH % 97 22% BEN 80 Lka 94 27% /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE GRIEG A ILLERU SWE OREE A TRANBERGA COCKERINGTON URCHIN AMALIE A ILLERU CHA - CHA - CHA - CHA SWE FERGUS A BACKGÅREN SWE OREE A TRANBERGA KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K CHA SWE GALANT A TR S 47 A 271 A K CHA SWE HABANERO A T A T 6 CHA SWE NOOTEL K CHA SWE JACKSON A A S T A 288 A T CHA SWE GRIEG A IL 50 A 306 A K CHA SWE MAXON A EKE B T T CHA SE S 48 A 304 A K CHA SWE FERGUS A BA T A 286 A K CHA SWE A 321 A T CHA SWE GORBY A TOS 53 A 328 A K CHA SWE GORBY A TOS 62 A 285 A T CHA SWE GORBY A TOS 51 A 382 A T CHA SWE HABANERO A T A 351 A K CHA SWE GRIEG A IL 48 A 310 A

70 -tal: 106 Charolais K.nr: Oday av Benestad : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status p 2,6 0,4 6, OÄNG OTIMUM 893 Oday av Benestad Oday har den ovanliga kombinationen av födelsevikt 42 kg och årsvikt 707 kg. I årets hårda konkurrens stannade T talet på 101. Fader är embryoimporten Hayday av Sonarp som är en etablerad lättkalvare. Hans bästa prövningsson är Mesmerizer av Sonarp T 106 som tillhör den exklusiva skaran som är såld för sexsiffrigt belopp. Hayday är också mf till OMG T 110. Mf Juvel var näst bäst betald i sin prövningsomgång. Bästa söner är Simontorpstjurarna Neymar T 107 och Oidipus T 108. Mmf Felix av Gudmundslund T 110 blev bäst betald av alla tjurar vid den första tjur auktionen på Gunnnarp. Oday s mm i sin tur toppade kvigauktionen 2014 där hon såldes dräktig med sonen Liverpool av Benestad T 107 som nu är regerande Elmia champion. AELSÄRE IX Föd % 44% 50% 70% 44% 74% 44% 66% 69% 64% 46% 47% 51% 36% 5 7,0 7,9 8,0 4 9,0 7 9,0 KRO 82 MUSKLER 82 BEN 77 HELH 81 Lka % /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE HAYAY A SONAR SWE M.EUROE A BENESTA SWE 2895 JWX SILER BULL 524W SWE RJ URRFECT 7219T CHA - CHA - CHA - CHA SWE JUEL A ITA FALL SWE I.EUROE A SIMONTOR KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T B CHA SWE HAYAY A SO 42 A 399 A T A CHA SWE GLANZ A SIM 47 A 382 A K CHA SWE JUEL A IT T A 350 A K CHA SWE LEE A SIMON 44 A 305 A K CHA SWE LYNCH A SON A T A

71 -tal: 106 Charolais K.nr: Nietzsche av Backgården : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,2 0,5 7, OÄNG OTIMUM 5 7, Nietszche av Backgården Lynch har 5 söner till åreta auktion. Farfar Gustav av Skalltorp har meriterat sig som en av de säkraste semintjurarna för lätta kalvningar dessutom med bibehållen god tillväxt och formklass. Gustav har levererat många söner till prövningsauktioner, bl a semintjuren Lynch T 107, Localizer T 108, Looney Tune T 105, alla från Sonarp, Noak av ärsjö T 106, Jäkel av Tostarp T 105. Morfar Glanz blev Årets Tjur Hans kanadensiska topphärstamning tyngs av god tillväxt, lätta kalvningar och mycket bra mjölk produktion. Sonen Liverpool av Benestad T 107 har hunnit med att bli bästa Charolais tjur på Elmia 2018 samt leverera sönerna Next T 112 och Oktan T 111, båda från Nynäs. Mmf är den tungt merit erade semintjuren Best av Backagården T 117, som producerade ett stort antal söner av hög kvalitet: bl.a. en seminson, Gabriel av Backgården T 110, 4 andra söner med prislapp på minst kr samt drygt 20 andra prövningssöner. AELSÄRE IX Föd Lka % 44% 37% 51% 46% 74% 45% 66% 69% 65% 33% 34% 37% 33% 51% 7, 7 9,0 5 8,0 3 5,0 KRO 85 MUSKLER 80 BEN 79 HELH 81 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: A SWE LYNCH A SONAR SWE I.EELINE A SIMONTOR A SWE GUSTA A SKALLTOR SWE H EESSE A SONAR CHA - CHA - CHA - CHA SWE GLANZ A SIMONTOR SWE G.EELINE A SIMONTOR KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K CHA SWE FLI A SIM S A K CHA SWE JOLSON A JÄ S T A T S CHA SWE JACKSON A A S T A 375 A T CHA SWE LYNCH A SON A T A T CHA SWE LYNCH A SON A T A 350 A K CHA SWE JACKSON A A S T K CHA SWE GLANZ A SIM 42 A 305 A K CHA SWE GAGARIN A T 44 A 255 A T CHA SWE IGOR A TRE T CHA SWE HERO A NORR B T A 302 A T H CHA SWE HERO A NORR B T A 362 A T H CHA SWE Eisenhower a S T A 313 A

72 -tal: 105 Charolais K.nr: Omaha av Strömsnäs : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,7 0,3 7,1 8(B) OÄNG OTIMUM 1277 Omaha av Strömsnäs Här en riktigt gedigen Strömsnäsprodukt, f, mf och mmf är alla Strömsnästjurar. Omaha är första prövade sonen efter Jackpott av Strömsnäs, son till tillväxtstarke Guran av Tostarp T 117 som är fallen efter en annan T 117 tjur, semintjuren Chivas. Gurans bästa prövade son är Ingvar av Ekeröd T 110. Mf är Cello av Grönekulla T 108 sonen Highway och mmf Commander av Strömsnäs. AELSÄRE IX Föd % 43% 34% 35% 43% 72% 44% 62% 67% 7,9 8,0 2 9,0 KRO 84 MUSKLER 80 HELH % 98 31% 4 5, % 4 5, % % BEN 77 Lka % 3 9,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE JACKOTT A STRÖMSNÄS SWE J ECIE A STRÖMSNÄS SWE GURAN A TOSTAR SWE TIMBALE A STRÖMSNÄS CHA - CHA - CHA - CHA SWE HIGHWAY A STRÖMSNÄS SWE F ECI A STRÖMSNÄS KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T CHA SWE JOLLY A STR S 47 A 320 A K CHA SWE IANO A EKE 48 A 330 A T A CHA SWE JACKOTT A 49 A 329 A K CHA SWE FAKIR A STR 47 A 281 A K CHA SWE GOLLUM A ST T A K CHA SWE HIGHWAY A S 44 A 317 A K CHA SWE GOLLUM A ST T A 122 A K CHA SWE GOLLUM A ST T A 308 A K 7 CHA SWE JACK T

73 -tal: 105 Charolais K.nr: Ortega av Brödåkra : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,0 0,5 7,1 9(B) OÄNG OTIMUM 7202 Ortega av Brödåkra Manitoba är tjurfaderdebutant i år. Hans fader Winn Mans Skaggs är en välmeriterad herre med världsrykte. I Sverige har han producerat prövningstoppar som Largo T 114 och Najs T 113 båda från Sonarp. Sparrows Charolais i Kanada har sålt 20 talet söner för mer än motsvarande kr. Toppar den ligan gör Sparrows Braxton med kr. Fm 817 har sonen Ogimura av Simontorp T 111 i år. Mf G.irgil av Fogdegården T 109 är en högindextjur som huserar mycket högt upp på avelstjurarnas svenska topplista. Mmf Mar Katz av Strömsnäs har varit f, ff, mf eller mmf till en mycket lång rad topptestade charolaistjurar, som renderat honom utnämning till årets tjur. AELSÄRE IX Föd % 40% 38% 35% 41% 73% 41% 62% 66% 61% 34% 35% 5 7,0 8,0 8,0 3 9,0 4 9,0 4 5,0 7 5,0 KRO 81 MUSKLER 80 HELH % 99 28% BEN 76 Lka % Far: S SWE SWE SWE SWE SWE SWE MANITOBA A SIMONTOR J Escorte av Brödåkra WINN MANS SKAGSS 663X /B/ E.LAY MONTE A SIMONTOR CHA - CHA - CHA - CHA G IRGIL A FOGEGÅREN B ESCORTE A BRÖÅKRA varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K CHA SWE JARL A RÅBY T A T CHA SWE HERO A NORR B T A T A CHA SWE MANITOBA A S T A 336 A K CHA SWE AMBAM A BE T A T CHA SWE UR A EKERÖ 59 A T CHA SWE AIMON A S T T CHA SWE ON QUIJOTE S T A 371 A T CHA SWE ON QUIJOTE S T A T CHA SWE G IRGIL A T A T 6 CHA SWE G IRGIL A T K CHA SWE G IRGIL A T A K CHA SWE G IRGIL A T A T CHA SWE FINN A RÅBY T T CHA SWE FINN A RÅBY T T CHA SWE HERO A NORR B T A

74 -tal: 105 Charolais K.nr: Oskar av Rosendal : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status S 2,7 0,4 7,4 9(B) OÄNG OTIMUM 7697 Oskar av Rosendal Oskars fader Jimbo av Askome T 107 har mycket bra avelsvärden och ligger därmed högt på tjurarnas topplista. Med Oskar har han sin förste prövningsson. Farfar Eisenhower, Årets Tjur 2014, har producerat bl a semintjuren Jackson av Askome T 111, Imper av Mellby T 107 och Herkules av Askome T 105. Morfar, semintjuren Gabriel, har producerat sönerna Mercury av ita Fall T 110 och Newstar av Rosendal T 104. Gabriel visades med framgång på två ELMIA utställningar, vid premiären 2016 blev han champion och 2018 vann han SIRE klassen. Mmf alton av Tostarp T 109 är den bäst individprövade sonen till spermaimporten Cedardale Rebel. AELSÄRE IX Föd % 41% 50% 51% 42% 73% 42% 65% 68% 64% 46% 46% 6,8 8,0 3 9,0 8 8,0 4 5,0 KRO 84 MUSKLER 84 HELH % % BEN 81 Lka % 4 9,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE JIMBO A ASKOME SWE L LINNEA A ROSENAL S SWE Eisenhower av Sonarp SWE G.ASTRI A ASKOME CHA - CHA - CHA - CHA A SWE GABRIEL A BACKGÅREN SWE F LINNEA A ROSENAL KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K CHA SWE JIMBO A ASK T A T S CHA SWE JIMBO A ASK T A 300 A K CHA SWE ALONSO A NY T CHA SWE FOREER A S T A 336 A T S CHA SWE FOREER A S T A 374 A K CHA SWE GABRIEL A B A T A K CHA SWE GABRIEL A B A T A K CHA SWE GABRIEL A B A T A T CHA SWE GABRIEL A B A T A 346 A

75 -tal: 104 Charolais K.nr: Obelix av Bosarp : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,1 0,2 6, OÄNG OTIMUM 5698 Obelix av Bosarp Obelix har samma far morfar kombination som Obama. JR har tidigare producerat Max och Nixon, båda från Bosarp med T 105. Mf Champion av Sandby T-112 har flera prövade söner från Bosarp, bl a Google T 112 och Edgard T 110. Champion har en merit också genom att vara helsyster med mamman till semintjuren B Eastwood T 108. Mm hade en lång produktionskarriär med bl.a. de prövade sönerna Findus T 104 och Axel T 103. Hon är dessutom unik genom att både själv ha fått titeln som årets ko, och sedan fått en dotter som efterföljare. Mmf är Kato av Folkestad T 107, en av väldigt få 90 talstjurar som fortfarande hävdar sig på avelstjurarnas topplista. AELSÄRE IX Föd % 43% 49% 38% 44% 74% 44% 66% 69% 65% 44% 45% 7 5,0 8,4 8,0 3 9,0 3 9,0 4 5,0 3 5,0 KRO 79 MUSKLER 80 HELH % % BEN 77 Lka 97 38% 4 9,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE JR A TUBBAR SWE QUINNA A BOSAR SWE HARY A EKERÖ SWE OFFE A EKERÖ CHA - CHA - CHA - CHA SWE CHAMION A SANBY SWE QUINNA A BOSAR KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K CHA SWE FLEWOO MA B T A 343 A K CHA SWE FLEWOO MA B T A 316 A T CHA SWE JR A TUBBAR T A T CHA SWE JR A TUBBAR T A 370 A T CHA SWE MAX A SOFIE T A 328 A K CHA SWE OLIER A T A 319 A T CHA SWE OLIER A T A 331 A K CHA SWE ROCKY A ÖNN S T A 329 A T CHA SWE REX A TOSTA S T A 348 A T CHA SWE REX A TOSTA S T A 352 A T CHA SWE REX A TOSTA S T A 345 A K CHA SWE ANTON A LOM T A 296 A K CHA SWE ANTON A LOM T A 309 A T CHA SWE CHAMION A T A 342 A T CHA SWE CHAMION A T A 325 A T CHA SWE CHAMION A T A 313 A K CHA SWE CHAMION A T A 297 A K CHA SWE CHAMION A T A T CHA SWE FLEWOO MA B T A

76 -tal: 104 Charolais K.nr: Ole av Tranberga : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status S 2,3 0,4 7, OÄNG OTIMUM 1659 Ole av Tranberga Fadern är den för Sverige nya norska semintjuren Joker av illerud, en homozygot polled tjur med internationell härstamning. Jokers Ff Cantus av Langmo, en av de högst rankade tjurarna på norska prövningen, har en engelsk polled far entervin Universe. Modern till Joker är en embryo transfer från Kanada med väl renommerade USA tjurar i stammen. Årets omgång blev en fullträff för Joker, han är far till hela 4 auktionstjurar. et är Orvar av Rosendal T 111, Ogimura av Simontorp T 111, Ottawa av Nybo T 104 samt Ole av Tranberga T 101. Mf är den lätt kalvande semintjuren Ferb T 110, far till bl.a. Igloo av Askome T 108 (blev semintjur), Jambam av Benestad T 112 men även Laser T 108 och Legolas T 103 båda från ita Fall. AELSÄRE IX Föd % 34% 37% 43% 35% 73% 35% 61% 66% 60% 27% 28% 39% 27% 4 9,0 7, 3 9,0 5 8,0 KRO 80 MUSKLER 78 BEN 83 HELH 80 Lka % /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE JOKER A ILLERU SWE ecidee Av Tranberga FROST A GJÖLSTA CANUTTEN A I CHA - CHA - CHA - CHA B SWE B FERB SWE ECIEE A TRANBERGA KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K CHA SWE GUSTA A SK A T A 291 A T S CHA SWE ICEBERG 47 A 339 A T S CHA SWE JOKER A IL 47 A 310 A K CHA SWE JOKER A IL K CHA SWE B FERB B T A 295 A K CHA SWE HABANERO A T A 331 A K CHA SWE GORBY A TOS 46 A 279 A K H CHA SWE JACKSON A A S T A 232 A K H CHA SWE JACKSON A A S T A 255 A K CHA SWE JACKSON A A S T A

77 -tal: 102 Charolais K.nr: Oden av Backgården : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,1 0,3 6, OÄNG OTIMUM 4040 Oden av Backgården Lynch har fem söner till årets auktion. Farfar Gustav av Skalltorp har meriterat sig som en av de säkraste semin tjurarna för lätta kalvningar dessutom med bi behållen god tillväxt och formklass. Gustav har levererat många söner till prövningsauktioner, bl.a. semintjuren Lynch T 107, Localizer T 108, Looney Tune T 105, alla från Sonarp, Noak av ärsjö T 106, Jäkel av Tostarp T 105. Morfar Glanz blev Årets Tjur Hans kanadensiska topphärstamning tyngs av god tillväxt, lätta kalvningar och mycket bra mjölkproduktion. Sonen Liverpool av Benestad T 107 har hunnit med att bli bästa Charolaishandjur på Elmia 2018 samt leverera sönerna Next T 112 och Oktan T 111, båda från Nynäs. Mmf är den tungt meriterade semintjuren Best av Backagården T 117, som producerade ett stort antal söner av hög kvalitet: bl.a. en seminson, Gabriel av Backgården T 110, 4 andra söner med prislapp på minst kr samt drygt 20 andra prövningssöner. Mm 903 är mor till semintjuren Lucky Boy av Benestad T 118. AELSÄRE IX Föd Lka % 45% 37% 51% 46% 74% 46% 66% 69% 65% 34% 34% 38% 34% 51% 7 5,0 4 9,0 6,2 8,0 2 9,0 4 9,0 4 5,0 5 8,0 KRO 81 MUSKLER 80 BEN 75 HELH 79 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: A SWE LYNCH A SONAR SWE I.UNTE A SIMONTOR A SWE GUSTA A SKALLTOR SWE H EESSE A SONAR CHA - CHA - CHA - CHA SWE GLANZ A SIMONTOR SWE G.UNTE A SIMONTOR KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K CHA SWE FLI A SIM S A K CHA SWE JOLSON A JÄ S T A 342 A K CHA SWE JOLSON A JÄ S T A 328 A K CHA SWE JOLSON A JÄ S T A 309 A T CHA SWE LYNCH A SON A T A 332 A T CHA SWE LYNCH A SON A T A K CHA SWE GLANZ A SIM A T CHA SWE HOUINI A S 48 A 378 A T B CHA SWE FELIX A GU T A 389 A K H CHA SWE JUEL A IT T A 336 A T A CHA SWE JUEL A IT T A 337 A T S CHA SWE LEE A SIMON 48 A 378 A K CHA SE MACH E A 44 A 397 A

78 -tal: 100 Charolais K.nr: Obama av Bosarp : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,7 0,3 6, OÄNG OTIMUM 5705 Obama av Bosarp JR av Tubbarp T 112 var en av sin omgångs bästa tjurar. en genetiska mixen mellan mor o far verkar stark då helbrodern Laphroig testades året efter och fick T-106. Ff Hardy av Ekeröd T-103, har producerat både prövningsavkommor och elitauktionskvigor som varit eftertraktade. Mf är Champion av Sandby T 112 som också varit mf till de båda Bosarpstjurarna Ilie T 105 och Nixon T 105. Ytterligare maternella allroundkvalitéer borde finnas i generna från mmf Anton T 108, en son till Charolaislegenden Manolito av Örkelljunga T 109. AELSÄRE IX Föd % 42% 51% 39% 44% 74% 43% 66% 69% 5 7,0 7,8 8,0 3 9,0 8 8,0 4 9,0 KRO 82 MUSKLER 80 HELH % 94 46% 95 47% 4 5, % % BEN 77 Lka % 3 5,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE JR A TUBBAR SWE LORANE A BOSAR SWE HARY A EKERÖ SWE OFFE A EKERÖ CHA - CHA - CHA - CHA SWE CHAMION A SANBY SWE LORANE A BOSAR KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T CHA SE FAUST A BOS S A K CHA SWE FLEWOO MA B T A T CHA SWE FLEWOO MA B T A 319 A T CHA SWE FLEWOO MA B T A 303 A K CHA SWE JR A TUBBAR T T CHA SWE JR A TUBBAR T A 351 A K CHA SWE BÄST A MELL S T A T CHA SWE CHAMION A T A 309 A CHA SWE CHAMION A T K CHA SWE CHAMION A T A 258 A T CHA SWE CHAMION A T A 249 A

79 -tal: 100 Charolais K.nr: One av Ekeröd : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status S 2,7 0,4 7,4 9(X=4) OÄNG OTIMUM 5 7, One av Ekeröd För tredje året i följd kommer det Jet söner till auktion. Mest framstående av dessa har varit Moe av Ekeröd T 111, Notch av Ekeröd T 107 och Mylord av Kyle T 105. Mf an Buster av Strömsnäs hade en lång karriär och producerade toppavkommor i tre besättningar. Två gånger blev söner auktionens bäst betalda tjur genom Champagne av Strömsnäs T 116 och Felix av Gudmundslund T 110. Samma bedrift upprepades av dottersonen Hemmingway av Strömsnäs T 113. Mmf alentino av Ekeröd var en son till USA tjuren LH Cigar 46E. AELSÄRE IX Föd % 44% 41% 39% 46% 74% 46% 65% 68% 63% 8,3 8,0 3 9,0 KRO 77 MUSKLER 76 HELH % % 3 5, % 80 27% BEN 78 Lka % 3 5,0 Far: SWE SWE SWE SWE SWE SWE J A NYNÄS EINGLE GREAT A EKERÖ.BLENA A NYNÄS CHA - CHA - CHA - CHA AN BUSTER A STRÖMSNÄS EINGLE A EKERÖ /B/ varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K CHA SWE ICARUS A EK T K CHA SWE HERAX A EKE 50 A 290 A K CHA SWE HERAX A EKE 47 A 268 A T S CHA SWE J A NYNÄS T A 359 A T CHA SWE MAGIC A NOR S T T CHA SWE BULL A TOST 45 A T CHA SWE CARL A EKER 49 A 387 A K CHA SWE COWBOY A LÄ 45 A 323 A T CHA SWE URANGO A E 48 A 314 A T CHA SWE ERAN A S T A 338 A K CHA SWE AN BUSTER A 49 A 300 A K CHA SWE AN BUSTER A 48 A 301 A T CHA SWE HERO A NORR B T A 331 A K CHA SWE GOLLUM A ST T A 313 A

80 -tal: 100 Charolais K.nr: Onyx av Ekeröd : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status S 2,5 0,4 7, OÄNG OTIMUM 2440 Onyx av Ekeröd Magic av Norge T 106 är debutant som prövningsfader, även sonen Ojoj av Ekeröd T 101 tog sig till auktion. eras ff Eisenhower av Sonarp T 108 producerade Jackson av Askome T 111 till semintjänstgöring och hann också krönas till årets tjur Fm 6025 fick också sonen Long John av Norge T 115. å mödernet är det kanadensiska embryimporter som mf och mmf. Mf Herax efter HTA Senator och mmf Aristo efter SY Guardian. Aristo har samma moder som den kolossalt framgångsrike an Buster av Strömsnäs. AELSÄRE IX Föd % 39% 35% 29% 39% 72% 40% 61% 66% 5 7,0 7, 2 9,0 8 8,0 KRO 83 MUSKLER 84 HELH % % 91 32% % % 5 8,0 BEN 76 Lka 98 29% /B/ varav Svåra öda Korr F Far: S SWE MAGIC A NORGE SWE EELINA S SWE Eisenhower av Sonarp SWE F ECUYER A STRÖMSNÄS CHA - CHA - CHA - CHA SWE HERAX A EKERÖ SWE EELINA A EKERÖ KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T CHA SWE LOR A EKER 47 A 356 A T S CHA SWE MAGIC A NOR S T A 314 A T CHA SWE ERAN A S T A 309 A K CHA SWE BANKS A SIM 47 A 323 A K CHA SWE AMIGO A SIM T A 335 A K CHA SWE CHECKER A S T A 300 A K CHA SWE GURAN A TOS T A 272 A T CHA SWE FAFNER A SO S T A 292 A K CHA SWE HERAX A EKE 49 A 288 A

81 -tal: 100 Charolais K.nr: Orion av Tostarp : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,7 0,3 6, OÄNG OTIMUM 4 7,0 124 Orion av Tostarp B Lynch av Sonarp T 107 har även sönerna Onyx av Backgården T 105, Oliver av Backgården T 101, Oliver av Krokstorp T 101 och Nietzche T 99 med på auktion i år. Modern 6155 köptes till Tostarp på elitauktionen 2014 från Strömsnäs, med fader Guran av Tostarp T 117 så måste det ha känts som att komma hem. Mf Guran var topp 3 det magiska G året och har själv Ingvar av Ekeröd T 110 som bäst prövade son. Mmf iggen av Knutsta T 113 var bästa prövade tjuren i sin omgång. AELSÄRE IX Föd % 42% 38% 44% 42% 74% 43% 65% 68% 5 7,0 8, KRO 76 MUSKLER 74 HELH % 4 8, % 4 5, % 3 5, % % 8 8,0 5 8,0 BEN 80 Lka % /B/ varav Svåra öda Korr F Far: A SWE LYNCH A SONAR SWE J EINGLE A STRÖMSNÄS A SWE GUSTA A SKALLTOR SWE H EESSE A SONAR CHA - CHA - CHA - CHA SWE GURAN A TOSTAR SWE E EINGLE A STRÖMSNÄS KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T CHA SWE LEXUS A TOS 43 A T A CHA SWE LYNCH A SON A T A 374 A T CHA SWE HIGH BLUFF H 45 A 322 A T H CHA SWE FAFNER A SO S T A 345 A T CHA SWE FAFNER A SO S T A 299 A K CHA SWE GURAN A TOS T A 320 A T CHA SWE GOLLUM A ST T A 267 A

82 -tal: 100 Charolais K.nr: Organdi av Mellby : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,8 0,3 6,9 9(R) OÄNG OTIMUM 1511 Organdi av Mellby Första prövade sonen till den mest eftertraktade tjuren i omgången 16/17, Askome och Mellby köpte Matrix av Färgshult T 110 för kr. Nu i februari kunde han ses i utställningsringen på Mila, där han tog hem titeln som handjurschampion. Ff Igloo av Simontorp är son till Felix av Gudmundslund T 110 som har inteckning som Årets tjur och många prövningsframgångar, både som far och morfar. Han var faktiskt farfar även till hondjurschampion på Mila, kvigan som också blev bäst i ras har far B Lucky T 118, som är den höst testade sonen efter Felix. Mf är Evald av Ekeröd och mmf tjuren olt av Simontorp efter kanadensiske EC Hot King, kanske mest känd som farfar till semintjuren och prövningsmästaren Best av Backagården T 117. AELSÄRE IX Föd % 38% 34% 26% 42% 74% 39% 62% 65% 60% 30% 30% 34% 25% 4 7,0 8,2 8,0 3 9,0 5 8,0 KRO 79 MUSKLER 80 BEN 76 HELH 78 Lka % /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE MATRIX A FÄRGSHULT SWE UE A MELLBY SWE IGLOO A SIMONTOR SWE TIMELESS A FÄRGSHULT CHA - CHA - CHA - CHA SWE EAL A EKERÖ SWE B. UE A BÅSTA KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T CHA SWE B FERB B T T CHA SWE Eisenhower a S T A K CHA SWE Eisenhower a S T A T CHA SWE IKEA 53 A 396 A T CHA SWE MATRIX A FÄ T A 336 A K CHA SWE ALIMAC WALL 41 A 274 A T CHA SWE CLIMSON A 46 A 403 A T CHA SWE AIMLER A R T K CHA SWE AIMLER A R T T OKÄN 48 A OKÄN K CHA SWE EAL A EKE 36 A 293 A T H CHA SWE Eisenhower a S T A 309 A K CHA SWE ALLAS A SI 43 A 246 A T CHA SWE INGAR A EK T K CHA SWE INGAR A EK T A

83 -tal: 98 Charolais K.nr: Octagon av Ekeröd : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,8 0,4 6,9 9(B) OÄNG OTIMUM 5 7, Octagon av Ekeröd Ännu en Jet son. recis som för sina båda halvbröder på årets auktion är det den ytterst kompetente embryo importen an Buster av Strömsnäs som är morfar, en tjur med ett stort antal hög presterande avkommor på sin meritlista. Ex.vis sönerna Champagne av Strömsnäs T 116 och Felix av Gudmundslund T 110 som båda var sin omgångs bäst betalde tjur och därefter båda också blivit årets tjur. Gemensamt för an Buster och dessa båda söner är dessutom att de varit mycket hållbara och betäckt långt upp i åren. Mmf alentino av Ekeröd, en embryoimport med fader LH Cigar 46E. AELSÄRE IX Föd % 44% 44% 39% 44% 73% 45% 65% 68% 63% 7 5,0 7, 3 9,0 8 8,0 4 9,0 KRO 84 MUSKLER 82 HELH % % % 80 26% 5 8,0 BEN 81 Lka % /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE J A NYNÄS SWE EINGLE A EKERÖ SWE GREAT A EKERÖ SWE BLENA A NYNÄS CHA - CHA - CHA - CHA SWE AN BUSTER A STRÖMSNÄS SWE EINGLE A EKERÖ KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T CHA SWE ICARUS A EK T A 317 A T A CHA SWE LEI A EKER 50 A 348 A T A CHA SWE J A NYNÄS T A 322 A T CHA SWE BULL A TOST 45 A T CHA SWE CARL A EKER 49 A 387 A K CHA SWE COWBOY A LÄ 45 A 323 A T CHA SWE URANGO A E 48 A 314 A T CHA SWE ERAN A S T A 338 A K CHA SWE AN BUSTER A 49 A 300 A K CHA SWE AN BUSTER A 48 A 301 A T CHA SWE HERO A NORR B T A 331 A K CHA SWE GOLLUM A ST T A 313 A

84 -tal: 97 Charolais K.nr: Ojoj av Ekeröd : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status p 2,4 0,4 7, OÄNG OTIMUM 5 7, Ojoj av Ekeröd Magic av Norge T 106 är ny som prövningsfader och får med två Ekerödssöner till auktion. Förutom Ojoj också Onyx T 102. Ff Eisenhower är desto mer meriterad, bl.a. som årets tjur 2014 och med sonen Jackson av Askome T 111. Fm, elit auktionsinköpet 6025 hade också sonen Long John av Norge T 115. Mf är embryoimport med samma namn som sin fader. En tjurlinje som utgår från franske världskändisen Impair. Mmf är an Buster av Strömsnäs, en av de allra mest lyckosamma embryoimporterna som kommit till Sverige och med stort inflytande i våra charolaishärstamningar alltsedan han debuterade som tjurfader med Champagne av Strömsnäs T 116. AELSÄRE IX Föd % 40% 39% 41% 40% 72% 41% 62% 66% 60% 35% 36% 5 7,0 7 9,0 6,4 8,0 2 9,0 5 8,0 4 5,0 4 5,0 KRO 82 MUSKLER 74 HELH % % BEN 80 Lka 105 0,41 Far: S SWE SWE SWE SWE SWE SWE MAGIC A NORGE ULCINE A EKERÖ Eisenhower av Sonarp F ECUYER A STRÖMSNÄS CHA - CHA - CHA - CHA ROSSO ZEHYR A EKERÖ ULCINE A EKERÖ S /B/ varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T CHA SWE ICARUS A EK T A 279 A T B CHA SWE JOE A EKERÖ 49 A 351 A T B CHA SWE MAGIC A NOR S T A 327 A K CHA SWE ROSSO ZEHYR 50 A 267 A K CHA SWE ROSSO ZEHYR 49 A 324 A T CHA SWE ROSSO ZEHYR 51 A T CHA SWE J A EKERÖ 49 84

85 -tal: Hereford K.nr: evil av Onslunda : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,5 0,4 5, OÄNG OTIMUM 6 6, evil av Onslunda Semintjur 2018 Modern 1127 Stenlunda Rita är import från Kanada, en ko som utvecklat sig på bästa sätt, goda moders egenskaper och bra exteriör. Mm Remitall Rita 13 T, Champion på ärldsutställning 2012 i Kanada, en av Remitalls absolut bästa kor. Mf Remitall-West Game ay, tog hem Championtiteln på världsutställning 2012, en tjur med utstrålning, egenskaper och exteriör i världsklass. Fader Baileys av Stenlunda, tjur med mycket goda siffror på lätta kalvningar, vilket också visat sig i praktiken på Onslunda och Stendala Hereford. Ff TLELL 1995 Xplosive 18x är en av de hetaste, mest eftertraktade tjurarna i Kanada för när varande. AELSÄRE IX Föd % 23% 22% 66% 29% 71% 25% 53% 57% 52% 16% 17% 5 6,0 5, 7 9,0 3 7,0 KRO 86 MUSKLER 81 HELH % % BEN 88 Lka % 4 4,0 7 9,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE Baileys av Onslunda SWE STENLUNA RITA SWE TLELL 199S XLOSIE 18X SWE LATS 242 ECONESS 90T HER - HER - HER - HER SWE REMITALL-WEST GAME AY SWE REMITALL RITA 13T KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T A HER SWE Baileys av O 38 A 294 A K HER SWE Cash av Sten 39 A 265 A T HER SWE Baileys av O K HER SWE REMITALL-WES 35 A 253 A K HER SWE CHURCHILL KI 40 85

86 -tal: 125 Hereford K.nr: Gallup av Ekastiga : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,4 1,0 6,2 9(X=4) OÄNG OTIMUM 6 6, Gallup av Ekastiga Gallup av Ekastiga blev bästa herefordtjur på prövningen med T-tal 119 och +14, han landade på fina 667 kg i korrigerad 1-årsvikt med en tillväxt på 2045 gram/dag. Gallup är en välmusklad tjur med fina siffror på alla bedömningspunkter. Morfar är -tjuren Raider av Munka med T-tal 105. Fader är Lobackens Finnish med T-tal 102, han har verkat i besättningen sedan 2016 och ger lätta kalvningar med pigga kalvar. Moder är 372 Honeysuckle av Ekastiga, 106, 4 som gett många fina avkommor. Mormors far är Ceasar av Tenhult med T-tal 108 som var en stabil tjur med fina avkommor. AELSÄRE IX Föd % 39% 39% 48% 42% 73% 42% 64% 66% 62% 34% 35% 5 6,0 7,8 7,0 5 7,0 4 7,0 4 9,0 7 5,0 KRO 79 MUSKLER 80 HELH % % BEN 80 Lka % 4 4,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE Lobackens Finnish SWE HONEYSUCKLE A EKASTIGA SWE LOBACKENS CAMARO SWE EILIG A TENHULT HER - HER - HER - HER B SWE RAIER A MUNKA SWE HONEYSUCKLE A EKASTIGA KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T HER SWE JANNE A SA B T K HER SWE JANNE A SA B T A 273 A T HER SWE JANNE A SA B T A T A HER SWE Lobackens Fi T A 336 A T HER SWE Lobackens Fi T T HER SWE ERIK A INGE 45 A 291 A K HER SWE ERIK A INGE 44 A K HER SWE RAIER A B T T HER SWE RAIER A B T A 344 A T HER SWE RAIER A B T A 347 A K HER SWE RAIER A B T A 270 A K HER SWE BÅRARS LANN T A 352 A T HER SWE JANNE A SA B T A 287 A

87 -tal: 118 Hereford K.nr: Galtås oseidon 937 Safir : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,4 0,9 6, OÄNG OTIMUM 6 6, Galtås oseidon 937 Safir oseidon kommer från vårt hållbara Mainglorsläkte. et är kor som fungerar år efter år men sällan gör väsen av sig. oseidons far är Safir av Gylteboda T112 som bästa tjur på prövningen Med index-raden Mix 104, ix 123, Fix 102 Aix +16 för väntas oseidon bli en tjur som höjer tillväxten på sina avkommor utan att kompromissa med kalvnings- och modersegenskaper. AELSÄRE IX Föd % 36% 23% 41% 38% 72% 39% 61% 65% 6 6,0 5, 7 9,0 3 7,0 4 9,0 KRO 86 MUSKLER 83 HELH % % 4 5, % % 98 24% BEN 84 Lka % 4 4,0 Far: A SWE SWE SWE SWE SWE SWE Safir av Gylteboda Galtås Mainglor fr Golding 84 Santana av Gylteboda SILIA A GYLTEBOA HER - HER - HER - HER GOULINGOLL 1 SUERUTY GH Mainglor fr Silver 585 /B/ varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T HER SWE BARE MR YOU 42 A K HER SWE AYS CALIBRE 42 A T A HER SWE Safir av Gyl A T A 312 A T HER SWE ENTURE MOLE 41 A T HER SWE HARIE AN H 46 A 294 A K HER SWE GOULINGOLL 42 A T HER SWE WLL GLOBAL F 44 A T S HER SWE AXA GOLEN-O 55 A

88 -tal: 116 Hereford K.nr: Fernando av Folkestorp : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,9 0,5 6, OÄNG OTIMUM 6 6,0 654 Fernando av Folkestorp Fadern 1003 Lamborghini av Stenstad T-109 köptes in på köttrasauktionen Han är en högrest och lång tjur med stark exteriör vars avkommor har bra tillväxt. Farfar är den Amerikanska semintjuren Huth 813 Revolution 4R Y001. Mod ern 528 Goldilocks av Folkestorp är en stor djup ko med de bästa modersegenskaper. Hon är genom fadern 316 Bårarps Las egas halvsyster till semin tjuren Ares av Folkestorp T-113. Hon har en prövnings godkänd helbror, 541 Bruze av Folkestorp T-107 som såldes på auktionen 2015 för kr till Weppeby Hereford. Folkestorps Goldilocksmödrar har bidragit med flertalet godkända prövnings kalvar. För mer information och bilder på djuren gå in på min hemsida: AELSÄRE IX Föd % 39% 27% 32% 42% 72% 43% 62% 66% 61% 23% 24% 28% 26% 5 7,0 6 6,0 7,0 7,0 3 7,0 7 5,0 4 5,0 KRO 83 MUSKLER 82 BEN 79 HELH 81 Lka 97 32% 4 4,0 7 9,0 Far: A SWE SWE SWE SWE SWE SWE LAMBORGHINI A STENSTA GOLILOCKS A FOLKESTOR /B/ HUTH 813 REOLUTION 4R Y IBA A STENSTA HER - HER - HER - HER BÅRARS LAS EGAS GOLILOCKS A FOLKESTOR varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K HER SWE ELIS A SA 38 A 253 A K HER SWE GALTÅS MA T A 230 A K HER SWE GALTÅS MA T A 262 A T A HER SWE LAMBORGHINI A T A 324 A T HER SWE Bårarp Hamra K HER SWE RUBEN A ING 38 A 294 A T HER SWE RUBEN A ING 42 A 318 A K HER SWE BÅRARS LAS 44 A 286 A T HER SWE BÅRARS LAS 44 A 376 A T A HER SWE BÅRARS MA 43 A 342 A K HER SWE BÅRARS MA 38 A 283 A T HER SWE Bårarp Hamra 37 A 294 A

89 -tal: 115 Hereford K.nr: Gorbatjov av Ekastiga : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,3 0,6 6, OÄNG OTIMUM 6 6, Gorbatjov av Ekastiga Gorbatjov av Ekastiga med T-tal 109 och fina +20 samt en bra korrigerad 1-årsvikt på 642 kg. Gorbatjov är en välmusklad tjur med en fin kropp. Redan vid tiden för anmälan till prövningen stack han ut med sin fina exteriör. Morfar är semintjuren Janne av Svartsjö med T-tal 109 och +19. Janne har lämnat många fina avkommor efter sig med en låg andel dödfödda kalvar. Janne har varit ett lyft för vår besättning med lätta kalvningar och pigga kalvar. Moder är 392 Mermaid av Ekastiga med fina +17 och 119. Fader är Lobackens Finnish med T-tal 102, han har verkat i besättningen sedan 2016 och ger lätta kalvningar med pigga kalvar. AELSÄRE IX Föd % 38% 39% 49% 39% 73% 40% 63% 66% 61% 34% 35% 4 7,0 5 6,0 7 9,0 7,8 7,0 5 7,0 3 7,0 5 7,0 4 5,0 KRO 78 MUSKLER 81 HELH % % 5 8,0 BEN 79 Lka % 4 4,0 7 9,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE Lobackens Finnish SWE MERMAI A EKASTIGA SWE LOBACKENS CAMARO SWE EILIG A TENHULT HER - HER - HER - HER B SWE JANNE A SARTSJÖ SWE MERMAI A EKASTIGA KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K HER SWE Lobackens Fi T A T A HER SWE Lobackens Fi T A 371 A K HER SWE Lobackens Fi T K HER SWE RAIER A B T A 276 A K HER SWE RAIER A B T A 270 A T HER SWE BÅRARS LANN T A 417 A K HER SWE JANNE A SA B T A 245 A K HER SWE JANNE A SA B T A 264 A K HER SWE JANNE A SA B T A 269 A

90 -tal: 115 Hereford K.nr: Smens Isidor : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status p 4,7 0,9 6, OÄNG OTIMUM 5 6, Smens Isidor 1059 är efter en mycket stark ko 216 Lycka onna som är en av våra starkaste produktionskor med en stark exteriör och ett väl balanserat juver. Hennes starka sidor är mjölken med ett mix 114 och 200 m 116 även kalvnings egenskaperna är staka med ett fix 124. Fadern Janne av Svartsjö T109 är en av tidernas största avels matadorer. Med 3040 kalvningar i ryggen än så länge är Janne en av dom tjurar som har fungerat bäst i korsningsavel och renrasavel. Janne är en tjur vi tror kommer att finnas kvar i vår besättning länge på grund av hans goda fadersegenskaper, med lätta kalvningar på både ko och kvigor. Hans mix 123 och 200m 128 talar för att hans döttrar ska vara väldigt produktiva. Isidor har tillika den bästa marmoreringen tillsammans med ex av Stendala. AELSÄRE IX Föd % 49% 50% 59% 52% 74% 52% 66% 70% 65% 46% 47% 51% 39% 6 6,0 7,2 7,0 5 7,0 3 7,0 5 8,0 KRO 83 MUSKLER 79 BEN 80 HELH 81 Lka % 4 4,0 7 9,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: B SWE JANNE A SARTSJÖ SWE LYCKA ONNA SWE ORIGO KRAMER SWE EULALIA HER - HER - HER - HER SWE GALTÅS FAXE SWE ONNA KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T HER SWE ORIGO STERLI 38 A 309 A K 37 1 HER SWE EIL A SA 39 A 281 A T HER SWE GOLEN-OAK F A T B HER SWE JANNE A SA B T A 306 A T HER SWE HARIE AN H K HER SWE GALTÅS FA 38 A 247 A T HER SWE GALTÅS FA 42 A 299 A K HER SWE GALTÅS FA 33 A 243 A T HER SWE FELIX A SA 40 A K HER SWE FELIX A SA 43 A 278 A K HER SWE FELIX A SA 44 A

91 -tal: 115 Hereford K.nr: Sune av Troedsberga : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,8 0,8 6, OÄNG OTIMUM 5 6, Sune av Troedsberga Sune är efter Oskar av Källmossen T tal 106. Moder 346 Flora av Troedsberga avelsindex plus 18 deltog på Elmia som kviga Mormoder 304 Flora av Troedsberga har lämnat 2 godkända prövningstjurar Loke av Troedsberga T tal 101 Moses av Troedsberga T tal 108 Hon har också deltagit på Elmia En syster till modern 320 Flora av Troedsberga har också lämnat en godkänd prövningstjur elle av Troedsberga T tal 101 En väldigt stark ko familj med bra tillväxt och ett fantastiskt lynne AELSÄRE IX Föd % 38% 22% 41% 40% 72% 40% 61% 65% 60% 18% 5 7,0 6 6,0 7,0 7,0 2 7,0 4 5,0 KRO 83 MUSKLER 80 HELH % % % 4 8,0 BEN 79 Lka % 4 4,0 Far: A SWE SWE SWE SWE SWE SWE OSKAR A KÄLLMOSSEN FLORA A TROESBERGA /B/ HAROLSONS TITLE SHOT 45Y AISY A KÄLLMOSSEN HER - HER - HER - HER REFOR FLORA A TROESBERGA varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K HER SWE URAN A ING A T A 255 A K 6 HER SWE NOA A TROE A K HER SWE MÄSTER A TR B 40 A T A HER SWE OSKAR A KÄL A T A 312 A K HER SWE OSKAR A KÄL A T T HER SWE OUBLE-U A 317 A K HER SWE CCR 57G STAM 48 A 333 A 470 A T S HER SWE CCR 57G STAM 38 A 304 A T HER SWE SALUT A SA B T A 318 A T HER SWE HIGHWAY A S T A 318 A K HER SWE REFOR 37 A 270 A 407 A K HER SWE JUNIOR A KÄ T A 252 A T HER SWE HARIE AN H 37 A 275 A T HER SWE NOA A TROE A 38 A 249 A K HER SWE HARIE AN H 45 A 227 A

92 -tal: 114 Hereford K.nr: Lobacken Inquest : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,9 0,7 6, OÄNG OTIMUM 6 6,0 212 Lobacken Inquest Han är efter en av våra bästa kor, 160 Lobackens Honeysuckle, som har god fertilitet lätta kalvningar och mycket mjölk. En exteriört fin ko med bra klövar och fin medelstor typ. Hennes mor var den inköpta 1487 Grellsbo Honeysuckle I hennes stam fanns bl a den kända ur av Herrgölet och Grellsbo Kodjak. MF till Inquest är vår egenuppfödde Lobackens Camaro. Han är FF till de två Ekastiga tjurarna, och alltså fader till Lobackens Finnish som 2016 såldes på elittjursauktionen. Camaros moder 161 agmar köptes in som första stamboksförda ko från Tenhult hereford. Hon seminerades med B King och fick Lobackens Camaro. Fadern till Inquest är Harvie an Hidalgo. Han är en tjur som lämnar fina avkommor med bra kött ansättning och starka ben och klövar.et är en Kanadensisk tjur med anor från bl a Nya Zeeland där hans fader Kariruru Aberdeen kommer ifrån. Hans mamma Harvie MS Firefly 65 är också moder till importtjuren Samson. ill man ha en avelstjur som är stark och jämn på alla delar, dessutom passar alldeles utmärkt på kvigor, då är Lobackens Inquest det perfekta valet. AELSÄRE IX Föd Lka % 40% 37% 44% 43% 73% 44% 64% 68% 63% 31% 32% 39% 26% 44% 5 7,0 5 6,0 7 9,0 6,9 7,0 5 7,0 3 7,0 7 5,0 4 4,0 KRO 80 MUSKLER 78 BEN 83 HELH 80 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE 2892 HARIE AN HIALGO 193U SWE Lobackens Honeysuckle KAIRURU ABEREEN HARIE MS FIREFLY HER - HER - HER - HER SWE LOBACKENS CAMARO SWE Grellsbo Honeysuckle KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T HER SWE Ozmo av Oden A T A T A HER SWE HARIE AN H 43 A 317 A K HER SWE MOESKAER SAM K HER SWE CCR 57G STAM 56 A K HER SWE SQUARE- IE 48 A K HER SWE LOBACKENS CA 43 A K HER SWE HARIE AN H 52 A T HER SWE HAROLSONS T 47 A T HER SWE Laf v Stenda A T A 344 A K HER SWE TRIARA XCELO 40 A

93 -tal: 113 Hereford K.nr: Erik av Kvarndammen : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,4 0,4 6, OÄNG OTIMUM 7 6,0 113 Erik av Kvarndammen Erik är det bästa av två världar med väldokumenterat hög tillväxt och låga födelsevikter. Fadern är semin importen Moesker Crossfire som gör sitt första år på prövningen. Modern Fortunate av Kvarndammen är efter Xcelorator en fantastisk semin import ifrån Canada som lämnat två semintjurar B Armor och B Excellent. Hon hade KURT A KARNAMMEN(e Title shot) med på prövningen ifjol 2018 med ett T-tal på 108 och helhet 82. Kurt klubbades för 76000:- till Sätersborg. Mormoder (med den imponerande 1-årsvikten 501kg!!) hade året innan 2017 med OTTO A KARNAMMEN (e Title Shot) T-tal 102 och helhet 81. et går att läsa mer om Moesker Crossfire www. hereford.nu/sv-se/avel/tidigare-importtjurar och om oss kvarndammenhereford/ AELSÄRE IX Föd Lka % 30% 28% 48% 32% 72% 32% 60% 64% 59% 17% 17% 31% 24% 48% 6 6,0 6,4 7,0 3 7,0 4 9,0 4 5,0 4 5,0 5 8,0 3 4,0 KRO 83 MUSKLER 80 BEN 79 HELH 81 Far: SWE SWE SWE SWE MOESKAER CROSSFIRE 1474 Fortunate av Kvarndammen T CROSSOER Z400 BBSF 303T CINY 88Y HER - HER - HER - HER TRIARA XCELORATOR 594X FORTUNATE A KARNAMMEN /B/ varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T HER SWE HAROLSONS T 36 A 347 A T HER SWE MOESKAER CRO 39 A 334 A T HER SWE HAROLSONS T K 83 1 HER SWE TRIARA XCELO 35 A 297 A T 89 1 A HER SWE HAROLSONS T 47 A 336 A K 97 1 HER SWE JC 743 FAST 41 A 291 A T HER SWE Galtås Ar A T A 365 A T HER SWE HAMRAS EXCEL A T

94 -tal: 113 Hereford K.nr: Loob av Svaneberg : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,4 0,6 6,5 8(B,X=4) OÄNG OTIMUM 7 6, Loob av Svaneberg Far till Loob är anmure 1 Henry. Han blev 2015 årets tjur i Storbritannien. Hans avkommor har gått bra på utställningar och auktioner. Farfar är Romany istiller. Mor till Loob är 684 Goldiloc som är en trevlig ko i lagom storlek med bra ben, bra juver och har ett gott mjölkanlag. Hennes avelsvärden är 14, Mix 111, ix 107, Fix 108. Morfar är Budd av Svaneberg en tjur som stärkt sina avelsvärden med åren. Morfarsfar är Buddy av Munka. Budds mor 185 Ladyone köptes in från Brunared Mormor till Loob är 1151 Goldiloc som köptes in som kviga från Ingemanstorp Båda dessa kofamiljer har givit positiva avtryck i vår besättning. AELSÄRE IX Föd % 32% 34% 36% 34% 71% 35% 58% 63% 57% 26% 27% 4 6,0 4 9,0 6, 4 7,0 KRO 79 MUSKLER 82 HELH % % 5 8,0 BEN 80 Lka % 4 4,0 7 9,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE ANMURE 1 HENRY SWE GOLILOC A SANEBERG ROMANY 1 ISTILLER ANMURE 1 LUM E HER - HER - HER - HER SWE BU A SANEBERG SWE GOLILOC A INGEMANSTOR KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K HER SWE FILLE A SA 43 A 299 A T A HER SWE ORIGO STEFFO 45 A 297 A T HER SWE ORIGO STEFFO 50 A 296 A T HER SWE ANMURE 1 HE 46 A 351 A K HER SWE HERKULES A S T A 252 A T HER SWE HERKULES A S T A 277 A T HER SWE HERKULES A S T A 266 A T HER SWE IFTONG A H B T A K HER SWE BU A SAN 45 A K HER SWE BU A SAN 37 A 191 A K HER SWE BU A SAN 38 94

95 -tal: 110 Hereford K.nr: Hagalunds Maximus : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,5 1,0 6, OÄNG OTIMUM 6 6,0 637 Hagalunds Maximus Fadern 578 Guldrupe Game, är en tjur av normalstorlek, med bra exteriör, och välutvecklad musk ul atur. Kalvarna efter honom har haft bra och samlade födelsevikter. Game har både en prövad far, ascal av iking ånga (T 102), och en prövad morfar, Blixt av Svanaholm (T 108). Guldrupe Game är också far till Hagalunds rince (T 108), från prövningsomgång Modern till Maximus är 549 Ella av Hagalund. et är en ko av något mindre storlekstyp, med bra muskulatur ett fint juver, och bra med mjölk. Hon härstammar från den framgångsrika kofamiljen Elna, från Gylteboda Hereford. Far till 549 Ella är 8291 Krut av Ingemanstorp. et är en tjur av något större storlekstyp, med bra kropp och ben, och vars döttrar alla utmärkt sig genom att ha mycket mjölk, med resulterande höga vikter på sina kalvar. AELSÄRE IX Föd % 39% 36% 46% 42% 73% 43% 64% 66% 62% 32% 33% 38% 26% 6 6,0 6,4 7,0 3 7,0 5 7,0 4 5,0 3 5,0 KRO 81 MUSKLER 81 BEN 82 HELH 81 Lka % 4 4,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE Guldrupe Game SWE ELLA A HAGALUN SWE ASCAL A IKING ÅNGA SWE GULRUE WITTEY HER - HER - HER - HER SWE KRUT A INGEMANSTOR SWE Elna av Gylteboda KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T HER SWE Guldrupe Gam 38 A K HER SWE CATO A SAR T A 290 A T HER SWE Guldrupe Gam 44 A 324 A T HER SWE CATO A SAR T T HER SWE KRUT A INGE 47 A K HER SWE KRUT A INGE 37 A 260 A K HER SWE ide Erbium 30 A K HER SWE Guldrupe Gam 36 A 296 A K 6 HER SWE CATO A SAR T K 6 HER SWE CATO A SAR T

96 -tal: 109 Hereford K.nr: ontus av iking ånga : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status S 4,4 1,0 6,0 9(S) OÄNG OTIMUM 5 6, ontus av iking ånga 1602 ontus är efter vår bästa högindex ko 4204 eveteen som har levererat våra bästa tjurkalvar genom åren. ontus är hennes 4:e tjurkalv som sticker ut jämfört med övriga. Modern 4204 elveteen har efter 6 kalvningar ett A-index på 21. Hon är att lita på i vår besättning. Morfar är Galtåsc Katjun Aix 24 är efter semintjuren Stamina. En säker nedärvare av bra kalvningsegenskaper. Morfars far till modern 4204 är Ottapawa Skymate som jag såg levande i New Zealand Han är den mest fantastiska ungtjuren jag sett genom åren världen över. Ett personlig minne för livet ontus har sina starkaste sidor på kalvningsegenskaper men har en helhet som klarar kraven. AELSÄRE IX Föd % 41% 29% 53% 43% 74% 43% 63% 67% 62% 25% 26% 6 6,0 7 9,0 6,0 7,0 2 7,0 5 8,0 4 9,0 KRO 87 MUSKLER 76 HELH % % BEN 85 Lka % 4 4,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE Galtås Cole 911 Redgate SWE elveteen av iking-ånga SWE 2914 REFOR SWE Galtås Jewel fr iesel HER - HER - HER - HER SWE GALTÅS KATJUN SWE ELEEN A IKING-ÅNGA KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T HER SWE CASH A M A K HER SWE BÅRARS LITT A T HER SWE HARIE AN H A T HER SWE alle av Sva T A T S HER SWE Galtås Co 40 A 288 A T HER SWE JC 743 FAST K HER SWE GALTÅS KA A K HER SWE COMMANER 2 T A T HER SWE OL A IKI A K HER SWE BÅRARS LITT A

97 -tal: 108 Hereford K.nr: Karlssons Tromb : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,7 0,6 6,3 9(B) OÄNG OTIMUM 6 6, Karlssons Tromb 1200 Karlssons Tromb kan med fördel användas på kvigor. Fadern Smens Future T102 lämnar kalvar med genomgående jämna och bra födelsevikter. Future är en väl musklad tjur med stark bred rygg och bra ben. essutom har han ett mycket stabilt lynne. Ff Triara Xcelerator har flertalet prövade och godkända söner från individprövningen bland annat Hamras Excellent T113 och Galtås Armor T108 som även blev uttagna till semin. Modern 106 affodil Av Hormeshult är en högindex-ko med +26. Hon har en tilltalande exteriör med ett nästintill perfekt juver. et är ett kännetecken även för Mm 640-affodil av Svanaholm +22. Med en födelsevikt på 38kg och en årsvikt på 606kg kan man förvänta sig små pigga kalvar med hög tillväxt efter Tromb. AELSÄRE IX Föd Lka % 36% 35% 70% 37% 72% 38% 62% 66% 61% 30% 31% 37% 30% 70% 5 6,0 5, 3 7,0 5 8,0 4 4,0 KRO 79 MUSKLER 81 BEN 78 HELH 79 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: A SWE SMENS FUTURE SWE affodil Av Hormeshult SWE TRIARA XCELORATOR 594X SWE Mermaid HER - HER - HER - HER SWE Ian av Lycka SWE affodil av Svanaholm KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T A HER SWE SMENS FUTURE A T A 316 A K 31 1 HER SWE A 306 A 436 A K HER SWE Ian av Lycka A K HER SWE Quinn Av Bru A T HER SWE Quinn Av Bru A T HER SWE MOESKAER AC 52 97

98 -tal: 107 Hereford K.nr: ex av Stendala : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,7 1,0 6, OÄNG OTIMUM 6 6, ex av Stendala Fader Bacardi av Stenlunda, en helbror till Bacardi, Remitall Start Me Up, såld i Kanada till för över :- svenska kronor. Farfar Can oo Champion på ärldsutställningen i Kanada Modern 1098 Margareth av Stendala en av de starkaste korna på Stendala med rejäl tillväxt på sina kalvar. Morfadern Noble av Munka efter den mycket välkände Nya Zeeländska tjuren Skymate. Sammantaget får ni här en tjur med goda anlag för både exteriör och tillväxt. ex har högst marmorering tillsammans med Smens Isidor på 4,7. AELSÄRE IX Föd % 33% 35% 38% 39% 73% 35% 62% 65% 5 7,0 5 6,0 8 9,0 6,4 7,0 2 7,0 KRO 82 MUSKLER 80 HELH % 97 29% % 4 5, % 88 25% BEN 83 Lka 94 38% 3 4,0 Far: SWE SWE SWE SWE SWE SWE Bacardi av Stenlunda MARGARH A STENALA CB 57U CAN OO 102Y /B/ REMITALL-WEST MAREL - 76Y HER - HER - HER - HER NOBLE A MUNKA MARGAR A STENALA varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K HER SWE EO A M 37 A T HER SWE BRUS A INGE T A K HER SWE MÄSTER A TR B 45 A T HER SWE NOA A TROE A 42 A T HER SWE Bacardi av S 43 A 329 A T HER SWE Cash av Sten K HER SWE BOBBY A T H HER SWE BOBBY A K HER SWE INGEMANS A B T A K HER SWE INGEMANS A B T A T HER SWE OZON A SAN 41 A T HER SWE NOBLE A T HER SWE NOBLE A 37 A 328 A K HER SWE NOBLE A 43 A

99 -tal: 107 Hereford K.nr: Galtås Argos 935 Fast Time : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,1 0,5 6, OÄNG OTIMUM 7 6, Galtås Argos 935 Fast Time Tjuren härstammar i rakt nedstigande led till 572 Oden Lynette som var mor till 74 Galtås Lynette med Opal av Ingemanstorp som far, där efter kom 108 Galtås Lynette med SMH Gambler som fader, en av de bästa tjurarna som importerats vad det gäller mjölkproduktion på sina döttrar. 108 blev sedan mor till 122 Galtås Lynette och hennes far var semintjuren WTK 07 Samson 120 som gav vackra högpresterande kor. Sedan kom 584 Galtås Lynette en av Sveriges bästa Herefordkor med ett Aix på +31. Hon var efter Harvie Jackpot 74J och mor till 7914 Galtås Baron T119. Hennes sista kalv är moder till Argos hon heter 935 Galtås Lynette Aix +28 som blev reserv-champion på Elmia 2018 och är efter den irländska semint juren Goldingpoll 1 Superduty. Argos far är den Nordamerikanska semintjuren JC 743 Fast Time 1SZ som ger mycket bra avkommor i Sverige och hans fader CCR About Time har varit USAs bästa Herefordtjur. AELSÄRE IX Föd Lka % 39% 38% 40% 40% 73% 42% 64% 68% 63% 33% 34% 40% 25% 40% 4 7,0 5 6,0 6,8 7,0 4 7,0 4 9,0 4 5,0 4 4,0 7 9,0 KRO 79 MUSKLER 82 BEN 86 HELH 82 Far: SWE SWE SWE SWE SWE JC 743 FAST TIME 1SZ Galtås Lynette fr Golding 584 CRR ABOUT TIME 743 JC 606 ICTRESS 1S HER - HER - HER - HER GOULINGOLL 1 SUERUTY GH Lynette fr Jackpot 122 /B/ varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T HER SWE Galtås Ma T A T HER SWE HOMOWN BIG 42 A T A HER SWE JC 743 FAST 46 A 327 A K HER SWE TAHE GAR U 51 A 301 A K HER SWE LAT S A T HER SWE ÄRENE A 45 A 336 A T HER SWE BONANZA A M 48 A T HER SWE ORIGO EKATI 46 A T HER SWE SILER A M 38 A T HER SWE NACHO A 45 A 365 A T HER SWE CARINAL 42 A T HER SWE HARIE AN H HER SWE HARIE AN H K HER SWE GOULINGOLL 38 A A

100 -tal: 107 Hereford K.nr: Karamba av Wäsby : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status S 3,9 0,6 5, OÄNG OTIMUM 6 6,0 5 7,0 932 Karamba av Wäsby Quitofamiljen har nått fina framgångar på utställningar genom åren. Modern till Karamba är en 1:a kalvare med fin exteriör och ett mycket bra lynne. Fader är Benny av Onslunda med T-tal 103, han har givit mycket lätta kalvningar. i valde Karamba till prövningen för hans höga 200-dagarsvikt. AELSÄRE IX Föd % 34% 26% 69% 36% 72% 36% 62% 66% 6 6,0 8 9,0 7, 4 9,0 5 7,0 3 7,0 3 9,0 KRO 78 MUSKLER 75 HELH % % 8 5, % 4 5, % % BEN 79 Lka 97 69% 4 4,0 7 9,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: B SWE BENNY A ONSLUNA SWE Wäsby Quito S SWE HAMRAS AMIRAL SWE Margareth av inneboda HER - HER - HER - HER SWE EAL A GYLTEBOA SWE KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T S HER SWE BENNY A ONS B T A 351 A T HER SWE GALTÅS S T K HER SWE ORIGO ROLLEX T A 308 A T HER SWE ORIGO ROLLEX T A 281 A K HER SWE ORIGO ROLLEX T A 313 A K HER SWE EAL A GYL T A 244 A K HER SWE EAL A GYL T A 233 A K HER SWE BENNY A ONS B T 103 A T HER SWE BENNY A ONS B T A

101 -tal: 107 Hereford K.nr: Hamras Golden Gate : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,3 0,6 6,2 9(B) OÄNG OTIMUM 6 6,0 630 Hamras Golden Gate Golden Gate har en väldigt välmeriterad härstamning. etta är modern 726 aintys tredje godkända son på individprövningen. Innan har hon haft Hamras Amiral T-106 såld till Onslunda Hereford och Hamras alton T-105 såld till Tenhult Hereford för ainty är en mycket trevlig, högavkastande ko. Hon har mycket mjölk, bra juver och fantastiska modersegenskaper. Fader är importen Besk av Stenlunda som köptes gemensamt med Bårarp för SEK. En helbror till Besk såldes i Kanada för över en miljon SEK. AELSÄRE IX Föd % 34% 31% 32% 41% 73% 36% 62% 65% 60% 26% 27% 5 6,0 6,2 7,0 4 7,0 4 9,0 KRO 84 MUSKLER 78 HELH % 98 24% 4 8,0 BEN 75 Lka % 4 4,0 Far: A SWE SWE SWE SWE SWE SWE Besk av Stenlunda AINTY A HERRGÖL CB 57U CAN OO 102Y /B/ REMITALL-WEST MAREL - 76Y HER - HER - HER - HER OLYMUS A MUNKA AINTY A HERRGÖL S varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T HER SWE ALTON A MU 42 A 242 A T 6 1 S HER SWE STAIL 2 A H S 47 A 350 A K S HER SWE BÅRARS LU 44 A 279 A K HER SWE BÅRARS LEGO 40 A 285 A K 6 HER SWE BÅRARS LEGO T 18 1 A HER SWE BÅRARS MEM 42 A 375 A T HER SWE Emery av Gyl 38 A K HER SWE Emery av Gyl 44 A T OSÄKER 52 A T A HER SWE Besk av Sten A 42 A 327 A K HER SWE HAMRA BÅRAR T HER SWE OLYMUS A 46 A 303 A K HER SWE OLYMUS A A T S HER SWE OLYMUS A A

102 -tal: 105 Hereford K.nr: Fajer av Folkestorp : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,5 1,3 6, OÄNG OTIMUM 6 6,0 666 Fajer av Folkestorp Fadern 434 Bårarp Hamra icasso köptes in som ungtjur Intressant med sin Canadensiska härstamning. Han har nu varit verksam 3 säsonger i besättningen och han växer i mina ögon när jag ser hur hans avkommor utvecklas. Exteriört är han av det nättare slaget med fanastiskt fin muskelansättning, speciellt bakpartiet med svällande lår. Han är en hållbar tjur med välställda ben. Modern, 565 Margareth av Folkestorp är en medelstor ko med stark exteriör, mycket bra ben, klövar och väl ansatt juver och spenar. Hon har de bästa modersegenskaper och har gott om mjölk med bevis på hittills två avvanda tjurkalvars 200-dagars vikter. Hon är efter 366 Bårarps Maharajah som tillfört besättningen många bra moderdjur. För mer information och bilder på djuren gå in på min hemsida: AELSÄRE IX Föd % 31% 29% 47% 36% 72% 33% 61% 65% 60% 17% 17% 32% 21% 4 7,0 6 6,0 7 9,0 6,4 7,0 2 7,0 3 5,0 KRO 79 MUSKLER 84 BEN 79 HELH 81 Lka % 4 4,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE Bårarp Hamra ickasso SWE MARGARH A FOLKESTOR SWE HARIE AN T-BONE 196T SWE HARIE MS FIREFLY 24U HER - HER - HER - HER SWE BÅRARS MAHARAJAH SWE MARGARH A FOLKESTOR KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T HER SWE Bårarp Hamra 40 A T A HER SWE Bårarp Hamra 44 A 358 A K HER SWE ONATELLO A T HER SWE OUBLE-U A 290 A T S HER SWE BÅRARS LAS 47 A 325 A K HER SWE BÅRARS MA 47 A 299 A K HER SWE BÅRARS MA 47 A 301 A T HER SWE CASSIUS A F A T A 380 A K HER SWE ONATELLO A 40 A 275 A T HER SWE LAMBORGHINI A T

103 -tal: 104 Hereford K.nr: Rutger av Källmossen : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,1 0,3 7, OÄNG OTIMUM 6 6,0 378 Rutger av Källmossen Fader är den välstammade seminimporten Haroldsons Title Shot, födelsevikt 39 kg 1-årsvikt 638 kg. Hans tidigare prövade söner har haft låga födelse vikter och god exteriör. Modern 238 aisy av Källmossen är en medelstor ko med mkt bra ben och juver. Hon lämnar mkt jämna avkommor med olika fäder, hade förra året 357 rimus av Käll mossen med T 105. Hon kommer ur den produktions starka aisy familjen som lämnat många prövade tjurar och kor med mycket mjölk och lätta kalvningar. Mf är Wilgor Big Northern mmf är semintjuren Kubik av Ingemanstorp T 109. AELSÄRE IX Föd % 40% 21% 48% 42% 73% 43% 64% 69% 63% 18% 5 7,0 6 6,0 6, 3 7,0 KRO 84 MUSKLER 79 HELH % % % 5 8,0 BEN 85 Lka % 4 4,0 Far: SWE SWE SWE SWE SHF TAHOE R117 T100 HAROLSONS TITLE SHOT 45Y AISY A KÄLLMOSSEN /B/ HAROLSON S 37H MIRA 62K HER - HER - HER - HER WILGOR SQ 55K BIG NORTHERN 1S AISY A KÄLLMOSSEN A varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T HER SWE FERINAN A T A T S HER SWE RAIER A B T A 291 A T HER SWE GALTÅS KI A T A 281 A T A HER SWE TRIARA XCELO 38 A 279 A K HER SWE HUTH 813 RE A T S HER SWE JC 743 FAST 40 A 309 A T A HER SWE HAROLSONS T 42 A 286 A K HER SWE FERINAN A T A T HER SWE WILGOR SQ 5 39 A 337 A K A HER SWE WILGOR SQ A T HER SWE WILGOR SQ 5 45 A 353 A T HER SWE HARIE AN H 45 A 326 A K HER SWE WTH 37A HEST A T HER SWE REFOR 40 A 322 A

104 -tal: 103 Hereford K.nr: Origo Camaro : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,2 0,9 6, OÄNG OTIMUM 6 6, Origo Camaro Fader till Camaro är Bårarps ontiac som vi köpt tillsammans med Gunnabo Hereford. ontiac har mycket bra kalvningsegenskaper ( 115), ger god köttansättning i rygg och bakpartier (Formklass 124), IX på 119 och på 17. Modern till ontiac kommer från den fantastiska Lisa-familjen och är syster med 7464 Bårarps Lisa som vi köpte tillsammans med Hamra Hereford på Bårarps auktion för :-. Moder till Camaro är 1174 Origo Madam e. Star Tohon som har lämnat några av våra bästa hon- och handjur genom tiderna, bl.a. Origo Rocky som varit oerhört framgångsrik för Svanaholms Hereford och hans helbror Origo Obama T110. Kofamiljen Madam är vår egen -import och har påverkat vår besättning mer än något annat och vi har själva använt 5 tjurar från denna familj är en mycket produktions-stark ko med : 13 och : 124. AELSÄRE IX Föd Lka % 41% 39% 43% 45% 74% 45% 64% 67% 62% 32% 33% 41% 27% 43% 5 6,0 6,4 7,0 3 7,0 5 7,0 4 4,0 KRO 78 MUSKLER 80 BEN 83 HELH 80 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE BÅRAR ONTIAC SWE ORIGO MAAM SWE TRIARA XCELORATOR 594X SWE BÅRARS LISA FR OLYMUS HER - HER - HER - HER SWE 2685 STAR TOHON 25M SWE ORIGO MAAME KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T S HER SWE HUTH ROSEC 52 A K HER SWE TA BAR-AA E 38 A 249 A T HER SWE HARIE AN H 46 A 271 A K HER SWE GOLEN-OAK F 46 A 266 A T HER SWE AXA GOLEN-O 55 A T S HER SWE ORIGO WONER S 47 A 314 A K HER SWE ORIGO WONER S 44 A T HER SWE BÅRAR ONTI 43 A 360 A T HER SWE BÅRAR ONTI T OKÄN 46 A K HER SWE STAR TOHON 2 42 A 255 A T HER SWE WILGOR SQ 5 41 A 304 A T HER SWE CCR 57G STAM 42 A K HER SWE WILGOR SQ 5 45 A 264 A T HER SWE HARIE AN H 44 A 287 A K HER SWE SQUARE- IE 36 A 236 A K HER SWE SQUARE- IE 39 A 221 A K HER SWE GOLEN-OAK F 43 A 255 A

105 -tal: 102 Hereford K.nr: Guldrupe Kent : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,2 0,9 7, OÄNG OTIMUM 7 6, Guldrupe Kent Fader till denna sötnos är semin importen Remintall Super uty 425. Remintall Super uty 425 är farfar till semintjuren Ebony av Gylteboda T 106 helhet 85 och semintjuren Nando av Bårarp T 108 helhet 86. Modern till Guldrupe Kent är 167 Guldrupe Melody. Hon står bakom Guldrupe John T 102. Hon blev exteriörbedömd med siffrorna: Kropp:85 Ben: 85 Muskler: 79 Helhet:82 Aix:+16 Mix:108 ix:112 Fix:117 Morfar är seminimporten Triara Xcelorator 594x. Han kombinerar bra födelsevikter med god tillväxt och mycket mjölk. Han är ett säkert kort som man kan se på hans söner som blivit godkända prövnings tjurar: Galtås Armor T108 (semintjur15/16), Smens Future T102, Hamra Excellent T113 (semintjur 16/17), Ed Janson T100. AELSÄRE IX Föd Lka % 42% 39% 36% 45% 73% 46% 64% 68% 63% 33% 34% 41% 27% 36% 5 7,0 6 6,0 4, 3 7,0 8 8,0 3 5,0 8 8,0 4 4,0 KRO 72 MUSKLER 88 BEN 85 HELH 82 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE 2945 REMITALL SUER UTY 42S SWE Guldrupe Melody REMITALL ATRIOT REMITALL RITA 91H HER - HER - HER - HER SWE TRIARA XCELORATOR 594X SWE MELOY A FISKINGE KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K HER SWE AXA GOLEN-O A T A HER SWE MOESKAER AC 46 A 283 A T HER SWE REMITALL SU 41 A 302 A T HER SWE MOESKAER SAM K HER SWE NIKE A M 44 A 296 A K HER SWE NIKE A M 48 A K HER SWE AN A SANA 43 A T HER SWE HARIE AN H 49 A 280 A T HER SWE CCR 57G STAM 43 A 277 A K HER SWE TRIARA XCELO 42 A 274 A T HER SWE HAI A STEN T A 293 A T HER SWE HAI A STEN T A 298 A K HER SWE HAI A STEN T A K OSÄKER A T OSÄKER T HER SWE Ebony av Gyl A T A

106 -tal: 102 Hereford K.nr: Santos av Gylteboda : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,2 0,9 6, OÄNG OTIMUM 6 6, Santos av Gylteboda Far till 7315 Santos är semintjuren 383 Bårarps Nando T-108 som använts flitigt och nu är slutsåld. Han har visat sig ge lätta kalvningar och nedärver bra mjölkanlag till döttrarna. Farfar är ÄH Super Tuborg som är en moderlivsimport från Moeskaer i anmark med Remitall Super uty 42 S som far. Mor till Santos är 552 Silvia av Gylteboda, en dotter till Harvie an Hidalgo. Hon har lämnat en rad kalvar med bra vikter och exteriör. Mormor 471 Silvia har även lämnat döttrar som 575 Silvia som blev Best in show på Mila 2014 samt 629 Silvia som blev champion hondjur på Elmia AELSÄRE IX Föd % 48% 46% 53% 52% 75% 52% 67% 70% 65% 41% 4 6,0 5,8 7,0 3 7,0 7 9,0 KRO 77 MUSKLER 84 HELH % 4 5, % 95 33% BEN 81 Lka % 4 4,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: A SWE BÅRARS NANO SWE SILIA A GYLTEBOA SWE ÄH SUER TUBORG SWE BÅRARS KATIE HER - HER - HER - HER SWE 2892 HARIE AN HIALGO 193U SWE SILIA A GYLTEBOA KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T HER SWE GOLEN-OAK F 46 A 274 A T HER SWE Guldrupe Fra T A K HER SWE BÅRARS NAN A T A T HER SWE BÅRARS NAN A T A 310 A T HER SWE BÅRARS NAN A T A 313 A T HER SWE HAMRAS EXCEL A T K HER SWE RMR 1 ILOT 44 A 275 A K HER SWE HARIE AN H 41 A 278 A K HER SWE WILGOR SQ 5 45 A 279 A T HER SWE WONERER 44 A K HER SWE WONERER 45 A K HER SWE EMINENT A G 43 A 257 A T S HER SWE EMINENT A G 49 A 316 A

107 -tal: 101 Hereford K.nr: Lutarps Edward 548 Storm : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status p 2,9 0,5 6, OÄNG OTIMUM 5 6, Lutarps Edward 548 Storm Moder 548 Lutarps Unique är dotter till semintjuren Bårarps Nando. Hon har funtionell exteriör med god spenplacering och benpoäng 84, hennes Aix är 16. Mormor 7360 Bårarps Unique köptes in som årskalv AELSÄRE IX % 36% 27% 70% 38% 5 7,0 5 6,0 7 9,0 6, KRO 82 Fader 8075 Galtås Stormholder är till färgen en ganska mörk tjur med ett mycket gott lynne. Han är exteriörbedömd med Kropp 89 Ben 84 Muskler 85 Helhet 86 poäng. Han ger pigga kalvar som snabbt är uppe på benen och diar. Hans avelsvärden är Aix 22 Mix 116 ix 114 Fix 120. Farmor är 935 Galtås Lynette fr Golding blev Reservchampion hondjur på Elmia Av detta kan vi förvänta oss att 7460 LUTARS EWAR ger kalvar som föds lätt, växer bra och får en god exteriör. Föd % % % % % % % % % 3 7,0 5 8,0 4 9,0 5 7,0 7 5,0 MUSKLER 76 BEN 78 HELH 78 Lka % 4 4,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE Galtås Stormholder 935 Mate SWE LUTARS UNIQUE fr Nando SWE Galtås Mate 857 Redgate SWE Galtås Lynette fr Golding HER - HER - HER - HER A SWE BÅRARS NANO SWE Bårarps Uniqe fr Magnum KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T HER SWE Galtås St 43 A 291 A K HER SWE SMENS HERKUL A T K HER SWE BÅRARS NAN A T A 256 A T HER SWE Galtås Bravo 44 A 270 A K HER SWE Galtås Bravo 41 A 225 A K HER SWE Galtås St T 6 HER SWE Galtås St 107

108 -tal: 101 Hereford K.nr: Karlssons Taarup : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,1 0,5 6,2 9(B) OÄNG OTIMUM 6 6, Karlssons Taarup Fadern 7580 Hellas av Svanaholm är en tjur med en mycket hållbar exteriör. Ff 7526 Embassy av Svanaholm har lämnat bland annat Martin av Svanaholm T106. Modern 17-Smens Smaragd har bra och välförtjänta avelsvärden med på +20 och hon är en mycket funktionell ko med bra kapacitet som mjölkar bra och lämnar kalvar med hög tillväxt. Mf Golden-Oak Fusion 3S är en kanadensisk seminimport som har gått mycket bra i Sverige. Han har två prövade söner Buck av Folkestorp T117 och Smens Fenix T112. ärd att nämnas är också en dotter 165-Karlssons Unique som under Milamässan 2019 blev Bäst i ras. Taarup är en tjur för både kvigor och kor. Något som utmärker sig och som är av topp-prioritet är hans ben på 85 poäng som borgar för hållbarhet. AELSÄRE IX Föd Lka % 37% 31% 38% 40% 72% 40% 62% 66% 61% 27% 28% 33% 27% 38% 5 6,0 6,5 7,0 5 7,0 3 7,0 5 8,0 4 9,0 4 4,0 7 9,0 KRO 81 MUSKLER 78 BEN 85 HELH 81 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SWE Hellas Av Svanaholm SWE SMENS SMARAG SWE SWE Blueprint av Svanaholm HER - HER - HER - HER SWE GOLEN-OAK FUSION 3S SWE SMARAG A HERRGÖL KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K 98 1 HER SWE Ian av Lycka A K HER SWE NOKIA A FIS A T A T A HER SWE Hellas Av Sv T A 313 A K HER SWE MINLACOWIE J T HER SWE CYBER A LUN 38 A 314 A T HER SWE CYBER A LUN 38 A 218 A K 9 1 HER SWE CYBER A LUN 38 A 242 A K 17 1 HER SWE GOLEN-OAK F 44 A 281 A 346 A K 35 1 HER SWE Ian av Lycka 37 A K HER SWE EIL A SA A K HER SWE Quinn Av Bru A

109 -tal: Limousin K.nr: Norton av Onslunda : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status p 2,1 0,3 7, OÄNG OTIMUM 5 7, Norton av Onslunda Norton blev efter prövningsomgången 17/18 uttagen av iking Genetics som semintjur. Han ligger tvåa på indexlistan med ett IX Fader Fabbe av Onslunda T-103 har verkat i flera olika besättningar. Förutom Norton har han lämnat de prövade sönerna Mr Bean av Onslunda T-105 och Macke av Onslunda T-103 Moderslinjen kom till Onslunda genom inköp av mormor era av Nedanbäck på elitauktion och kombinerad med kanadesiska semintjuren osthaven olled Urban Cowboy gav hon Nortons mor I era av Onslunda. En lättkalvad moderslinje med mycket mjölk. AELSÄRE IX Föd % 43% 45% 41% 46% 74% 47% 66% 69% 64% 38% 39% 7 6,0 4 8,0 7,2 7,0 7 9,0 3 6,0 8 9,0 8 8,0 KRO 84 MUSKLER 79 HELH % % BEN 79 Lka % 4 3,0 Far: LIM - LIM - LIM -LIM SWE SWE SWE LIM - LIM - LIM -LIM SWE SWE SWE FABBE A ONSLUNA I.era av Onslunda LIM LIM - LIM CHESS A NEANBÄCK LIM - LIM - LIM -LIM R LANCE A LORINGA LIM - LIM - LIM - LIM - LIM - LIM - LIM -LIM -LIM OSTHAEN OLLE URBAN COWBOY -ERA A NEANBÄCK /B/ varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T H LIM SWE EXLORER A 38 A 315 A T H LIM SWE FABBE A ONS T A 310 A T B LIM SWE FABBE A ONS T A 336 A K LIM SWE FABBE A ONS T A 265 A K LIM SWE Mojje av Sun T T S LIM SWE Explosive av 46 A K LIM SWE OSTHAEN O 38 A 280 A T LIM SWE Elit av Så B T A 325 A T H LIM SWE Gösta 5 av H C T A 297 A K LIM SWE FABBE A ONS T A 270 A K LIM SWE FABBE A ONS T A 298 A K LIM SWE FABBE A ONS T T LIM SWE Mojje av Sun T

110 -tal: 118 Limousin K.nr: Olerys av Åbrånet : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,2 0,6 7, OÄNG OTIMUM 2322 Olerys av Åbrånet Fader Jack aniel av Klockaregården har på Åbrånet gett lätta kalvar och blev 2017 exteriörbedömd med Kropp 94 Muskler 82 Ben 81 och Helhet 87. Farfar Explorer av Klocklunda är efter franska semintjuren alhia. Mor 430 Alina av Åbrånet har tidigare lämnat prövningssonen Loke av Åbrånet T-108. Loke hade ifjol sönerna Najax av Strömvik T-105 och Ninja av Strömvik T-102 som klarade prövningen och i år Oddbjörn av Strömvik T Alina har +28 och levererar på Åbrånet kalvarna med högst avvand vikt och årsvikt. Morfar är semintjuren Absolut av Onslunda T-105. AELSÄRE IX Föd % 43% 39% 52% 46% 74% 46% 65% 68% 63% 35% 5 7,0 6 6,0 4 9,0 7, 2 6,0 7 9,0 KRO 80 MUSKLER 79 HELH % 4 5, % 90 29% 5 8,0 BEN 76 Lka % 3 3,0 4 9,0 Far: LIM - LIM - LIM -LIM S SWE SWE SWE LIM - LIM - LIM -LIM SWE SWE SWE LIM LIM - LIM JACK ANIEL A KLOCKAREGÅREN F ALINA A ÅBRÅN EXLORER A KLOCKLUNA LIM - LIM - LIM -LIM ERLA LIM - LIM - LIM - LIM - LIM - LIM -LIM - LIM ABSOLUT A ONSLUNA -LIM C ALINA A ÅBRÅN B /B/ varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K S LIM SWE RAGOS A U T A T LIM SWE CALIN A MA S T A T H LIM SWE RAGOS A U T A T LIM SWE Gösta 5 av H C T A 339 A T H LIM SWE Gösta 5 av H C T A T LIM SWE JACK ANIEL S T A T LIM SWE JACK ANIEL S T A 326 A T LIM SWE ABSOLUT A O B T A K LIM SWE ABSOLUT A O B T A K LIM SWE EFFE A ÅBRÅ 41 A K H LIM SWE CALIN A MA S T A

111 -tal: 116 Limousin K.nr: Omega av Klockaregården : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status p 1,5 0,2 7, OÄNG OTIMUM 1326 Omega av Klockaregården Omega var den tjur som under exteriör bedömningen fick högst muskelpoäng (84) i årets prövning. Falcon av Klockaregården T-103 är far till Omega och ligger på 4:e plats på indexlistan med +23 och är den tjur med allra högst (129) i landet. Falcon är efter kanadensiskt blod genom sin far 1-Way olled Kana som även hittas som morfar till semintjuren F.. Ixion av Kullen T tilldelades Falcon Skånesmins HIT-pris som Hållbar Individprövad Tjur. Moderslinjen bakom Omega härstammar från en Et-linje intagen från Kanada. Moder 253 Lady av Klockaregården är dessutom efter Explosive av Klocklunda efter franska tjuren alhia. AELSÄRE IX Föd % 47% 53% 53% 50% 74% 50% 66% 69% 65% 48% 49% 5 7,0 7 6,0 6,8 7,0 8 8,0 2 6,0 8 9,0 8 8,0 KRO 80 MUSKLER 84 HELH % % BEN 82 Lka % 4 3,0 7 9,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: LIM - LIM - LIM -LIM S SWE Falcon av Klockaregården LIM - LIM - LIM -LIM SWE LAY A LOCKAREGÅREN LIM - LIM - LIM -LIM SWE WAY OLLE KANA LIM - LIM - LIM -LIM SWE LIM - LIM - LIM - LIM SWE Explosive av Klocklunda SWE LIM - LIM - LIM -LIM LAY A KLOCKAREGÅREN KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T LIM SWE Falcon av Kl S T A K LIM SWE Falcon av Kl S T A T B LIM SWE Falcon av Kl S T A 315 A K LIM SWE Lipton av St A T T LIM SWE Explosive av 46 A 272 A K LIM SWE Explosive av K LIM SWE Explosive av 42 A 249 A T LIM SWE EXLORER A 41 A 276 A K LIM SWE Falcon av Kl S T A K LIM SWE Lipton av St A T T LIM SWE Lipton av St A T

112 -tal: 114 Limousin K.nr: Ozzian av Strömvik : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status p 2,7 0,5 7,4 9(S) OÄNG OTIMUM 5602 Ozzian av Strömvik Fader Jarvis av Strömvik är en son efter den prövade tjuren Figo av Strömvik T-114 som på både sin mors och faders sida härstammar av embryoimport från Kanada till Långalt och Munka. Han har sedan tidigare bland annat lämnat de prövade sönerna Melker av Strömvik T-114 och Lucifer av Strömvik T-111. Figo av Strömvik tilldelades 2018 Skånesemins HIT-pris som Hållbar Individprövad Tjur. Morfar Champ av Munka är också en embryoimport från Kanada medan mormor 209 Sibylla härstammar från Klockaregården. AELSÄRE IX Föd % 41% 42% 49% 43% 73% 44% 64% 68% 63% 4 7,0 6 6,0 4 9,0 7,8 7,0 8 8,0 3 6,0 8 8,0 7 9,0 KRO 77 MUSKLER 83 HELH % % 2 5, % % 8 8,0 BEN 75 Lka % 4 3,0 Far: LIM - LIM - LIM -LIM SWE SWE SWE LIM - LIM - LIM -LIM SWE SWE SWE Jarvis av Strömvik HEII A STRÖMIK LIM LIM - LIM FIGO A STRÖMIK LIM - LIM - LIM -LIM FINA A STRÖMIK LIM - LIM - LIM - LIM - LIM - LIM - LIM -LIM CHAM A MUNKA -LIM SIBYLLA A KLOCKAREGÅREN /B/ varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T LIM SWE OLLE GOLLU 41 A 304 A T LIM SWE FIGO A STRÖ T A 323 A T LIM SWE FIGO A STRÖ T A 326 A T H LIM SWE FIGO A STRÖ T A 318 A T B LIM SWE Jarvis av St 41 A 329 A K LIM SWE CHAM A 41 A 262 A

113 -tal: 112 Limousin K.nr: Oddbjörn av Strömvik : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,2 0,4 7,3 9(B) Oddbjörn av Strömvik Oddbjörn är den tjur som ligger 1:a på topplistan över tjurkalvar födda 2018 med ett på +27. Han är den tjur i årets prövningomgång som hade högst benpoäng (83). Fader är Loke av Åbrånet T-108. Loke hade ifjol sönerna Najax av Strömvik T-105 och Ninja av Strömvik T-102 som såldes på prövningen. Loke själv är efter semintjuren Gösta 5 av Hjälshammar T-109. Morfar är prövade tjuren Figo av Strömvik T-114 som på både sin mors och faders sida härstammar av embryoimport från Kanada till Långalt och Munka. Han har sedan tidigare bland annat lämnat de prövade sönerna Melker av Strömvik T-114 och Lucifer av Strömvik T-111. Figo av Strömvik tilldelades 2018 Skånesemins HIT-pris som Hållbar Individprövad Tjur. AELSÄRE IX Föd Lka Far: LIM - LIM - LIM -LIM KALNINGAR SWE LIM - LIM - LIM -LIM SWE SWE SWE SWE SWE Loke av Åbrånet Jojo av Strömvik LIM LIM - LIM Gösta 5 av Hjälshammar LIM - LIM - LIM -LIM F ALINA A ÅBRÅN LIM - LIM - LIM - LIM - LIM 27 36% % % % % 92 73% % % % % % % % % % - LIM FIGO A STRÖMIK - LIM -LIM -LIM BEYLA A STRÖMIK OÄNG OTIMUM 5 7,0 6 6,0 6,8 7,0 2 6,0 7 9,0 4 9,0 8 8,0 4 5,0 3 3,0 atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T LIM SWE Joppe av Str T A LIM SWE Loke av Åbrå T A 365 A T A LIM SWE Loke av Åbrå T A 308 A T LIM SWE ERMOUTH A 41 A 253 A T LIM SWE CHAM A 43 A 298 A T LIM SWE OLLE AKILL 41 A 312 A K H LIM SWE A 242 A K LIM SWE A 253 A T LIM SWE OLLE UREL 41 A 333 A K LIM SWE FIGO A STRÖ T A 277 A K LIM SWE FIGO A STRÖ T A 309 A K LIM SWE GIEON A ST 41 C /B/ Korr F Utgår Semintjur varav Svåra öda KRO 82 MUSKLER 77 BEN 83 HELH

114 -tal: 110 Limousin K.nr: Oregon av Arvidsgård : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,5 0,2 7, OÄNG OTIMUM 757 Oregon av Arvidsgård I härstamningen på Oregon hittar vi franska semintjuren Bel Orient som far. Modern 171 Nancy av Arvidsgård är även hon efter franskt blod genom semintjuren Retiaire. Hon har visat sig vara en ko som bara fungerar och är fortfarande i produktion och ska under 2019 ha sin 10:e kalvning. Även mormor 84 Ulla av Arvidsgård visar på stor hållbarhet genom 9 kalvningar under sin livstid. Både mor och mormor har dessutom kalvat efter seminering vilket tyder på god fertilitet. AELSÄRE IX Föd % 38% 37% 24% 43% 72% 42% 61% 65% 6 6,0 8 8,0 7,9 7,0 7 9,0 3 6,0 8 8,0 8 9,0 4 9,0 KRO 85 MUSKLER 80 HELH % 8 8, % % % % BEN 82 Lka % 4 3,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: LIM - LIM - LIM -LIM SWE BEL ORIENT LIM - LIM - LIM -LIM SWE NANCY A ARISGÅR LIM - LIM - LIM -LIM SWE 2618 NEUF LIM - LIM - LIM -LIM REZA LIM - LIM - LIM - LIM SWE 2689 RIAIRE SWE LIM - LIM - LIM -LIM ULLA A ARISGÅR KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K LIM SWE TASTEIN 43 A K LIM SWE SOLI A UGG T A T LIM SWE FAXE A ARI T LIM SWE AZURRI 46 A 289 A K LIM SWE AZURRI 39 A 268 A T LIM SWE ENGKJAER G 45 A 281 A K LIM SWE USSE 39 A 258 A K LIM SWE AY 41 A 260 A K LIM SWE Hermes av Tr S T A 225 A T LIM SWE BEL ORIENT 40 A 296 A K LIM SWE BEL ORIENT K LIM SWE OZEUS 41 A 257 A K LIM SWE ATLE 39 A 224 A T LIM SWE ÅBERG FRIO H 44 A 255 A T LIM SWE ALERIAN 42 A 295 A K LIM SWE ALERIAN 35 A 214 A T LIM SWE ENGKJAER G 37 A 227 A K LIM SWE Bakkens oll 39 A 222 A T LIM SWE ALERIAN 40 A 210 A

115 -tal: 110 Limousin K.nr: Olle av Onslunda : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,0 0,3 7,2 9(B) OÄNG OTIMUM 5 7, Olle av Onslunda Mojje av Sundhult T-105 har här fått fram sin första prövade son. Mojje är själv efter Jedi av Strömvik T-102 som i sin tur är efter olled Gollum av Långalt. Modersidan är Meduse och moder 382 M Meduse av Onslunda är efter prövade tjuren Fabbe av Onslunda T-103 som verkat i flera olika besättningar. Fabbe är också far till Norton av Onslunda T-108 med +25 som 2018 togs ut som semintjur samt sönerna Mr Bean av Onslunda T-105 och Macke av Onslunda T Mormor B Meduse av Onslunda har genom åtta kalvningar visat på god hållbarhet. AELSÄRE IX Föd % 34% 28% 67% 37% 73% 36% 61% 65% 59% 24% 6 6,0 7,1 7,0 3 6,0 7 9,0 KRO 84 MUSKLER 76 HELH % % % BEN 81 Lka % 3 3,0 7 9,0 Far: LIM - LIM - LIM -LIM SWE SWE SWE LIM - LIM - LIM -LIM SWE SWE SWE Mojje av Sundhult M.Meduse av Onslunda LIM LIM - LIM JEI A STRÖMIK LIM - LIM - LIM -LIM /B/ G.MARÅS MISS OLLE A SUNHUL LIM - LIM - LIM - LIM LIM - LIM - LIM -LIM FABBE A ONSLUNA -LIM B. MEUSE A ONSLUNA varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T A LIM SWE Mojje av Sun T A 307 A T LIM SWE Mojje av Sun T T LIM SWE BORE A NEA 39 A 298 A K H LIM SWE BORE A NEA 36 A T H LIM SWE acke av Mar B T A 321 A K LIM SWE acke av Mar B T T LIM SWE FLOY A TRA 46 A 323 A K LIM SWE Elit av Så B T A 262 A K H LIM SWE Elit av Så B T A K LIM SWE FABBE A ONS T A 253 A

116 -tal: 110 Limousin K.nr: Odin av Strömvik : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,0 0,5 7, OÄNG OTIMUM 5581 Odin av Strömvik Fader Jarvis av Strömvik är en son efter den prövade tjuren Figo av Strömvik T-114 som på både sin mors och faders sida härstammar av embryoimport från Kanada till Långalt och Munka. Han har sedan tidigare bland annat lämnat de prövade sönerna Melker av Strömvik T-114 och Lucifer av Strömvik T-111. Figo av Strömvik tilldelades 2018 Skånesemins HIT-pris som Hållbar Individprövad Tjur. Moder Julia av Strömvik är efter embryoimporten olled Gollum av Långalt och mormor är 391 Hermine av Strömvik som är efter Champ av Munka. 391 Hermine har tidigare prövat sonen Melker av Strömvik T-114 som hade en korrigerad ettårsvikt på 699 kg och blev utsedd till prövningsomgångens bästa tjur prövningsomgången 16/17. AELSÄRE IX Föd % 39% 40% 49% 41% 73% 42% 63% 67% 62% 35% 36% 42% 25% 6 6,0 8,3 7,0 3 6,0 7 9,0 7 5,0 KRO 77 MUSKLER 76 BEN 78 HELH 77 Lka 99 49% 3 3,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: LIM - LIM - LIM -LIM SWE Jarvis av Strömvik LIM - LIM - LIM -LIM SWE Julia av Strömvik LIM - LIM - LIM -LIM SWE FIGO A STRÖMIK LIM - LIM - LIM -LIM SWE FINA A STRÖMIK LIM - LIM - LIM - LIM SWE OLLE GOLLUM A LÅNGALT SWE LIM - LIM - LIM -LIM HERMINE A STRÖMIK KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T LIM SWE FIGO A STRÖ T A 361 A T LIM SWE FIGO A STRÖ T A 342 A T A LIM SWE Jarvis av St 42 A 316 A K LIM SWE OLLE GOLLU 41 A 271 A T LIM SWE FIGO A STRÖ T T B LIM SWE FIGO A STRÖ T A 365 A T LIM SWE GIEON A ST 43 A 326 A K LIM SWE FIGO A STRÖ T A

117 -tal: 110 Limousin K.nr: Ove av Alslöf : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,6 0,4 7, OÄNG OTIMUM 5 7, Ove av Alslöf å faderssidan till Ove hittar vi Jorma av Onslunda som hade en korrigerad ettårsvikt på 681 kg. Farfar är semintjuren Elit av Sågforsen T-106 som i sin tur är efter Tronsö oll Rolf. Moder 436 G Eure av Alslöf är i sin tur efter prövade tjuren ragos av uderö T-112 som är efter den franska semintjuren On-it. ragos blev årets tjur på prövningen omgången 08/09 och har flera prövade söner däribland Henrik av Åbrånet T-107, Heman av Sågforsen T-104 och Falcon av Alslöf T-103. Han finns även som morfar bakom prövade tjuren Nalle uh av Åbrånet T-108. AELSÄRE IX Föd % 41% 38% 46% 43% 73% 43% 65% 68% 63% 6 6,0 4 9,0 8 8,0 7,0 7,0 7 9,0 3 6,0 8 8,0 8 9,0 KRO 86 MUSKLER 82 HELH % 4 5, % % % BEN 77 Lka % 4 3,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: LIM - LIM - LIM -LIM SWE Jorma av Onslunda LIM - LIM - LIM -LIM SWE G EURE A ALSLÖF LIM - LIM - LIM -LIM B SWE Elit av Sågforsen LIM - LIM - LIM -LIM SWE F.JESSIKA A ONSLUNA LIM - LIM - LIM - LIM SWE RAGOS A UERÖ SWE LIM - LIM - LIM E EURE A ALSLÖF -LIM KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K LIM SWE Explosive av A K LIM SWE Explosive av 44 A K LIM SWE INGO A NEA T A 282 A T LIM SWE Jorma av Ons 43 A 316 A K LIM SWE RAGOS A U T A 261 A T LIM SWE CASTRO A ST T A 248 A K LIM SWE CASTRO A ST T A T 6 LIM SWE CASTRO A ST T K LIM SWE AY 43 A 323 A K LIM SWE J. A NEANB 47 A 295 A K LIM SWE Jorma av Ons

118 -tal: 103 Limousin K.nr: Olex av Kullen : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,1 0,5 7,2 8(B,X=4) OÄNG OTIMUM Olex av Kullen Olex är den tjur i årets omgång som hade högst kroppspoäng (87) vid exteriörbedömningen. Far är prövade tjuren Jimbo av agshög T-105 som är efter kanadensiska tjuren osthaven olled Urban Cowboy och Jimbos morfar är iggo av Svälte T-111. å moderssidan finns 111 Gloria av Kullen som är efter prövningstjuren acke av Margreteholm T-104. Mor och mormor har kalvat sex respektive sju gånger vilket borgar för hållbarhet. AELSÄRE IX Föd % 41% 49% 41% 43% 74% 44% 66% 68% 7 6,0 8 8,0 7,4 7,0 7 9,0 8 8,0 2 6,0 8 8,0 8 9,0 4 9,0 KRO 87 MUSKLER 81 HELH % 98 44% % 4 5, % % BEN 79 Lka % 3 3,0 Far: LIM - LIM - LIM -LIM SWE SWE SWE LIM - LIM - LIM -LIM SWE SWE SWE JIMBO A AGSHÖG.GLORIA A KULLEN LIM LIM - LIM /B/ OSTHAEN OLLE URBAN COWBOY LIM - LIM - LIM -LIM F KAMILLA A ALSLÖF LIM - LIM - LIM - LIM - LIM - LIM - LIM -LIM acke av Margareteholm -LIM F...ORIS A KULLEN B H varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K LIM SWE F..FROO A S T A 263 A K LIM SWE GUNE A HÄS T A 274 A T LIM SWE GUNE A HÄS T A 297 A K LIM SWE GUNE A HÄS T A T LIM SWE F.HINT A K S 46 A 348 A T LIM SWE JIMBO A AG T A 318 A K LIM SWE RUI 35 A 279 A K LIM SWE acke av Mar B T A 283 A K H LIM SWE IKTOR S 31 A T LIM SWE IKTOR S 43 A 308 A K LIM SWE IKTOR S 34 A 240 A K LIM SWE F.HINT A K S 36 A 294 A T LIM SWE F.JÖNS A A

119 -tal: 127 Simmental K.nr: Bark av Måsebo : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,7 0,5 7, OÄNG OTIMUM 7 6, Bark av Måsebo Tjurlinje: 492 Hallas (Tyskland) Kolinje: 207 Golda (Schweiz) Fader: 492 Hallas spermaimport från Tyskland efter Heraldik undan kon aris von Hanselhof. Hallas bästa resultat är semintjuren 1299 Ulster av Frönshult T-115, 6723 Ulven av Bollerup T-109, 712 alentino av Sövdeljunga T-110, 1324 Aron av Frönshult T-105, 7685 All In av Fall T-102, 8093 Azp av Måsebo T-109, 6750 Anders av Bollerup T-113 samt 1745 Alaska av Katslösa T-108 Moder: 377 Golda av Måsebo ur 207 Goldalinjen med bästa resultat Semintjuren 7422 Nisse av Gyllebo T-110 och 7452 Snobben av Gyllebo T Effekt T-107 och 7257 Kickoff T-103 båda från Bäckaby Input T-112, 2260 Jazz T-107, 2354 Lucas T-108, 2442 Napoleon T-114 och atron T-104 alla från avidsta. Morfar: 607 Sangiovese av Sövdeljunga T-109 ur 206 Heidilinjen är en son till Semintjuren 7242 Lancelot av Bäckaby T-108. Sangioveses bästa resultat är 8095 Areal av Måsebo T-108. Mormorsfar: 7638 Noha av Hällinge T-106 ur 6 Taubelinjen är en son till tyske semintjuren 1910 Steinadler. AELSÄRE IX Föd Lka % 33% 33% 69% 43% 74% 45% 65% 69% 64% 29% 30% 36% 29% 69% 4 5,0 7, 7 9,0 7 9,0 3 8,0 8 8,0 4 5,0 8 8,0 KRO 82 MUSKLER 86 BEN 83 HELH 84 Far: SIM -SIM SWE SWE SIM -SIM SWE SWE Hallas Golda av Måsebo SIM Heraldik SIM aris vom Hanselhof SIM SIM -SIM -SIM -SIM SANGIOESE A SÖELJUNGA GOLA A MÅSEBO /B/ varav Svåra öda Korr F KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T SIM SWE Hallas 50 A 399 A K SIM SWE OFTA A FLUN T A 333 A K SIM SWE OFTA A FLUN T A 384 A 552 A T SIM SWE SANGIOESE A T A K SIM SWE SANGIOESE A T A 341 A 467 A

120 -tal: 119 Simmental K.nr: Brolle av Åbuen : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status S 2,5 0,4 6, OÄNG OTIMUM 8 6, Brolle av Åbuen Tjurlinje: Ritzlund ol Accel 32B (Kanada) Kolinje: 9 Anemone (Schweiz) Fader: 7286 agner av Stenhammar T-107 ur 6 Kronilinjen är en son till semintjuren 1541 Ludde av Stegatorp T-112. Moder: 841 Anemone av Åbuen ur 9 Anemonelinjen med bästa resultat 2226 Hickory av Åbuen T-107. Morfar: 455 Merlot av Sövdeljunga (polled) ur 21 Sennerinlinjen är en son till Semintjuren 7426 Elit av Hällinge T-112. Mormorsfar: 1082 Kåmat av Matberga T-113 (polled) ur 2 Fabiolalinjen är son till 234 Henke av Esered. Kåmats bästa resultat är 2455 Macahan T-104, 2509 Nelson T-111 samt 2500 Nixon T-106 alla från Åbuen. AELSÄRE IX Föd % 33% 38% 38% 45% 73% 45% 63% 66% 61% 36% 8,0 8,0 7 9,0 7 9,0 4 8,0 8 8,0 4 5,0 KRO 77 MUSKLER 83 HELH % 8 5, % % BEN 78 Lka % /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SIM -SIM S SWE agner av Stenhammar SIM -SIM SWE ANEMONE A ÅBUEN SIM -SIM B SWE LUE A STEGATOR SIM -SIM SWE O Kroni av Stenhammar SIM SWE MERLOT A SÖELJUNGA SWE SIM -SIM ANEMONE A ÅBUEN KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K SIM SWE ZAMBIA 47 A 355 A K SIM SWE Swarovski av 46 A 322 A T H SIM SWE TRALL A ÄNG B T A 401 A T S SIM SWE agner av St S T A 417 A T SIM SWE MILTON A ÅB 45 A 355 A T SIM SWE OSSI A MALT T A 343 A K SIM SWE MERLOT A SÖ 41 A 324 A K SIM SWE RANELI A F S 45 A 342 A K SIM SWE NARCISSUS A 44 A 366 A T S SIM SWE NARCISSUS A 51 A 411 A K SIM SWE SAUTERNES A 45 A 341 A K SIM SWE SAUTERNES A 38 A T SIM SWE SAUTERNES A 40 A 306 A

121 -tal: 118 Simmental K.nr: Anelka av Frönshult : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,9 0,3 6, OÄNG OTIMUM 6 6, Anelka av Frönshult Tjurlinje: 492 Hallas (Tyskland) Kolinje: 100 Hirscht (Schweiz) Fader: Semintjuren 1299 Ulster av Frönshult T-115 ur 38 Arianelinjen är en son till tyska semintjuren 492 Hallas. Ulsters bästa resultat är 1332 Alster av Frönshult T-102. Moder: 378 Hirscht av Frönshult ur 100 Hirschtlinjen med bästa resultat 100 Bruno T-106 och 159 aldemar av Lindgården T-105 samt 1204 Maximilian T-103 och 1313 ilhelm T-104 båda från Frönshult. Morfar: Semintjuren 544 ommery av Sövdeljunga T-114 ur 206 Heidilinjen är en son till semintjuren 7426 Elit av Hällinge T-112. ommerys bästa resultat är 1105 Tyrone T-109 och 1117 Utah T-104 båda från Storegården T-109, 311 Ukonery av Bäck T-109 och 7547 Ulysses av Fall T-103. Mormorsfar: 1910 Steinadler spermaimport från Tyskland med bästa resultat 7638 Noha T-106 och 7690 aris T-105 från Hällinge, samt 478 Nalle av Sövdeljunga T-106. AELSÄRE IX Föd Lka % 33% 32% 58% 43% 74% 43% 66% 57% 58% 30% 31% 34% 29% 58% 7, 7 9,0 7 9,0 3 8,0 KRO 85 MUSKLER 83 BEN 82 HELH 83 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SIM -SIM B SWE ULSTER A FRÖNSHULT SIM -SIM SWE HIRSCHT A FRÖNSHULT SIM -SIM SWE Hallas SIM -SIM H SWE ARIANE A FRÖNSHULT SIM A SWE OMMERY A SÖELJUNGA SWE SIM -SIM HIRSCHT A FRÖNSHULT KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K SIM SWE MUSTIK A BO A T A 351 A K SIM SWE LYKKE ICEMAN 52 A 342 A T A SIM SWE ULSTER A FR B T A 380 A T SIM SWE ULSTER A FR B T T 6 SIM SWE ULSTER A FR B T K SIM SWE OMMERY A S A T A 344 A K SIM SWE LINE GENERA 49 A 357 A K A SIM SWE LINE GENERA 48 A 360 A T C SIM SWE LYKKE ICEMAN 52 A 413 A K SIM SWE LYKKE ICEMAN 48 A 343 A K SIM SWE LYKKE ICEMAN

122 -tal: 117 Simmental K.nr: Beethoven av Fall : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status S 2,1 0,4 7,9 9(B) OÄNG OTIMUM 6 6, Beethoven av Fall Tjurlinje: Bar 5 aymaster 1334 (Kananda) Kolinje: 2 Fabiola (Schweiz) Fader: 475 Nils av Maltestorp T-104 (polled) ur 1 Bernina linjen är en son till Lego av Öslöv T-106. Nils bästa resultat 7464 Spotify T-105, 7508 Taube T-108, 7482 Titan T-102 samtliga från Fall. Moder: 568 Fabiola av Bollerup ur 2 Fabiolalinjen med bästa resultat semintjurarna 169 Herkules T-105, 279 Orvar T-111 och 380 Troké T-104 samt 16 rambue T-106, 41 Go T-106,204 Jesper T-108, 419 erdi T-104, 6581 Isor T-111,6697 Stig T-107, 6696 Sven T-105 och 6699 Sirap T-104, 6750 Anders T-113 alla från Bollerup och från Matberga 285 Cemat T-107 och 1082 Kåmat T-113 samt 1015 edro T-109, 1030 Rudolf T-105 och 1123 erner T-112 från Landeröd samt från Kvarnarna 83 Sudden T-105 och semintjuren 132 Unne av Kvarnarna T-110. Morfar: Semintjuren 6684 Rustik av Bollerup T-110 ur 11 Rebekalinjen är en son till engelska tjuren Omorga olvo. Rustiks bästa resultat är 1123 erner av Frönshult T-112 Mormorsfar: 489 Nimbus av Maltestorp T-106 ur 201 Lauralinjen är en son till 208 Lego av Öslöv T-106. AELSÄRE IX Föd Lka % 33% 44% 49% 49% 74% 50% 65% 69% 64% 40% 41% 46% 27% 49% 4 9,0 8,1 8,0 7 9,0 7 9,0 4 8,0 3 9,0 4 5,0 4 9,0 KRO 80 MUSKLER 81 BEN 83 HELH 82 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SIM -SIM SWE NILS A MALTESTOR SIM -SIM SWE FABIOLA A BOLLERU SIM -SIM SWE LEGO A ÖSLÖ SIM -SIM SWE BERNINA A RÖRUM SIM B SWE RUSTIK A BOLLERU SWE SIM -SIM FABIOLA A BOLLERU KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St OKÄN T S SIM SWE NILS A MALT T A 397 A K SIM SWE GULLI A STU T ANG SWE RE CORNER C 34 A K SIM SWE RUSTIK A BO B T A 328 A K SIM SWE Hallas 42 A 314 A T SIM SWE TABAC A RÖR 51 A 323 A K SIM SE IALI A F S T A 260 A T SIM SWE GULLI A STU

123 -tal: 114 Simmental K.nr: Bolster av Frönshult : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,6 0,4 7, OÄNG OTIMUM 6 6, Bolster av Frönshult Tjurlinje: 492 Hallas (Tyskland) Kolinje: 17 Mona (anmark) Fader: 492 Hallas spermaimport från Tyskland efter Heraldik undan kon aris von Hanselhof. Hallas bästa resultat är semintjuren 1299 Ulster av Frönshult T-115, 6723 Ulven av Bollerup T-109, 712 alentino av Sövdeljunga T-110, 1324 Aron av Frönshult T-105, 7685 All In av Fall T-102, 8093 Azp av Måsebo T-109, 6750 Anders av Bollerup T-113 samt 1745 Alaska av Katslösa T-108 Moder: 381 Mona av Frönshult ur 17 Monalinjen. 381 bästa resultat är 1324 Aron av Frönshult T-105. Monalinjen med bästa resultat 1310 erner T-103 och 1324 Aron T-105 båda från Frönshult. Morfar: Semintjuren 544 ommery av Sövdeljunga T-114 ur 206 Heidilinjen är en son till semintjuren 7426 Elit av Hällinge T-112. ommerys bästa resultat är 1105 Tyrone T-109 och 1117 Utah T-104 båda från Storegården T-109, 311 Ukonery av Bäck T-109 och 7547 Ulysses av Fall T-103. Mormorsfar: 742 Loden (horned) spermaimport från Österrike efter Lock undan kon Gugi. Lodens bästa resultat är 6696 Sven av Bollerup T-105. AELSÄRE IX Föd Lka % 35% 37% 52% 48% 74% 49% 66% 69% 65% 33% 34% 40% 30% 52% 7, 7 9,0 7 9,0 3 8,0 7 5,0 5 8,0 4 5,0 KRO 84 MUSKLER 83 BEN 76 HELH 81 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SIM -SIM SWE Hallas SIM -SIM SWE MONA A FRÖNSHULT SIM -SIM Heraldik SIM -SIM aris vom Hanselhof SIM A SWE OMMERY A SÖELJUNGA SWE SIM -SIM MONA A FRÖNSHULT KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T A SIM SWE MUSTIK A BO A T A 439 A T A SIM SWE Hallas 48 A 357 A T A SIM SWE Hallas 51 A 363 A T SIM SWE ULSTER A FR B T K SIM SWE NEMAT 50 A K SIM SWE OBAMA A LAN 50 A 362 A K SIM SWE RIMÖR A BO 48 A 406 A K SIM SWE OMMERY A S A T A 390 A K SIM SWE LINE GENERA 51 A 406 A

124 -tal: 113 Simmental K.nr: Baltzar av Åbuen : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status p 2,6 0,4 7, OÄNG OTIMUM 7 6, Baltzar av Åbuen Tjurlinje: 241 Lykke Sirius (anmark) Kolinje: 562 Lutzi (Österrike) Fader: Semintjuren 7454 Trall av Änga T-106 ur 10 Heidalinjen är en son till 7390 Rocky av Änga T-116. Tralls bästa resultat är 3012 Adde av Åbuen T-102. Moder: 634 Lutzi av Åbuen (polled) ur 562 Lutzilinjen. Morfar: 1082 Kåmat av Matberga T-113 (polled) ur 2 Fabiolalinjen är son till 234 Henke av Esered. Kåmats bästa resultat är 2455 Macahan T-104, 2509 Nelson T-111 samt 2500 Nixon T-106 alla från Åbuen. Mormorsfar: Semintjuren 7113 Eugen av Rörum T-109 (polled) ur 6 Kronilinjen är en son till 1449 Cohen av Häggenäs T-105. Eugens bästa resultat är 2213 Hoa Hoa T-106, 2206 Ikaros T-106 båda från Åbuen, 38 Hector av Forsby T-106 samt 2260 Jazz av avidsta T-107. AELSÄRE IX Föd % 33% 40% 51% 47% 75% 47% 67% 69% 65% 37% 37% 7 5,0 8, 7 9,0 7 9,0 4 8,0 4 9,0 7 5,0 KRO 79 MUSKLER 83 HELH % % 5 8,0 BEN 77 Lka % /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SIM -SIM B SWE TRALL A ÄNGA SIM -SIM SWE LUTZI A ÅBUEN SIM -SIM S SWE ROCKY A ÄNGA SIM -SIM SWE FANNY A ÄNGA SIM SWE KÅMAT A MATBERGA SWE SIM LUTZI A ÅBUEN -SIM KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T SIM SWE NELSON A ÅB 49 A 327 A K SIM SWE OSSI A MALT T A 324 A T SIM SWE NARCISSUS A 45 A 415 A T SIM SWE NARCISSUS A 48 A T SIM SWE MERLOT A SÖ 50 A 311 A K A SIM SWE BW LEWIS 47 A 365 A T B SIM SWE TRALL A ÄNG B T A 403 A K SIM SWE TRALL A ÄNG B T T SIM SWE ELIS A ÅBU 45 A 348 A K SIM SWE KÅMAT A MAT T A T SIM SWE MANOLITO A 45 A 367 A K SIM SWE NELSON A ÅB 43 A 339 A T S SIM SWE OSSI A MALT T A 360 A K SIM SWE IRATEN A G 43 A 320 A K H SIM SWE NARCISSUS A 44 A 340 A K SIM SWE Swarovski av 39 A 269 A

125 -tal: 111 Simmental K.nr: Baron FS av Katslösa : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,6 0,5 7,0 9(B) OÄNG OTIMUM 6 6, Baron FS av Katslösa Tjurlinje: 1641 Heartbreaker (Tyskland) Kolinje: 5 Mirta (Schweiz) Fader: 1641 Heartbreaker spermaimport från Tyskland efter Hafke undan ko Elke. Moder: 1318 Mirta FS av Katslösa ur 5 Mirtalinjen med bästa resultat 244 Euro av ybeck T-105 samt 1745 Alaska av Katslösa T-108. Morfar: Semintjuren 2366 Olvert av Esered T-112 (polled) ur 1 Fyrstlinjen är en son till 7208 Lexmar av Rörum T-110. Mormorsfar: Brandberg spermaimport från Tyskland efter Baldrin undan kon Sonne. AELSÄRE IX Föd % 20% 34% 36% 35% 72% 34% 61% 65% 4 9,0 7,5 8,0 7 9,0 4 8,0 4 9,0 KRO 81 MUSKLER 79 HELH % % % 7 5, % % BEN 80 Lka 85 36% 7 9,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SIM -SIM SWE HEARTBREAKER SIM -SIM B SWE MIRTA FS A KATSLÖSA SIM -SIM HAFKE SIM -SIM ELKE SIM B SWE OLERT A ESERE SWE SIM -SIM MIRTA A KATSLÖSA KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T SIM SWE RONALO FS A A T A T SIM SWE RONALO FS A A T A T SIM SWE OMMERY A S A T A 370 A T SIM SWE HEARTBREAKER 48 A 395 A T SIM SWE GULLI A STU OKÄN T SIM SWE EXOUS 49 A 371 A K B SIM SWE ORLANO FS A T A 312 A K B SIM SWE OLERT A ES B T A 284 A T SIM SWE SIMMERON MR H 49 A 389 A T SIM SWE HEOFT UNI 48 A 356 A K SIM SWE RONALO FS A A T A 353 A

126 -tal: 110 Simmental K.nr: Bosse av avidsta : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,9 0,5 7,8 8(B,H) OÄNG OTIMUM 9 6, Bosse av avidsta Tjurlinje: Cherry Creek Kunia 2F (Kanada) Kolinje: 5 Mirta (Schweiz) Fader: 573 Conrads ivaldi är en son till 387 Ture av Björnahult T-108. Moder: 1081 Mirta av avidsta ur 5 Mirtalinjen med bästa resultat 244 Euro av ybeck T-105 samt 1745 Alaska av Katslösa T-108. Morfar: 1329 Thunderbird av Rödmossa T-105 ur 206 Heidilinjen är en son till 7343 Royal av Bäckaby. Mormorsfar: HS olled Worldwide 14W (polled) spermainport från Kanada efter 6974 Rogant undan 7447 Rolling Acres Red Ferm. Worldwides bästa resultat semintjuren 5116 Spartacus av Marsagård T-105, 1272 Steve av Frönshult T-109 samt 6699 Sirap av Bollerup T-104. AELSÄRE IX Föd % 28% 27% 68% 35% 71% 34% 60% 65% 59% 25% 3 7,0 7 5,0 7,9 8,0 7 9,0 7 9,0 3 8,0 4 9,0 8 8,0 KRO 69 MUSKLER 84 HELH % % % 8 8,0 BEN 83 Lka % 4 9,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SIM -SIM SWE Conrads ivaldi SIM -SIM SWE Mirta Av avidsta SIM -SIM SWE Ture a Björnahult SIM -SIM EU Flickan av Abberud SIM S SWE THUNERBIR A RÖMOSSA SWE SIM Mirta Av avidsta -SIM KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T SIM SWE Conrads iva 49 A 382 A T SIM SWE NISSE A GYL A T T 6 SIM SWE OMMERY A S A T K SIM SWE THUNERBIR S T A 301 A T SIM SWE Uranus av Fa 46 A T SIM SWE Spartacus av T A 278 A T SIM SWE BARBAOS

127 -tal: 109 Simmental K.nr: Baron av Munkebo : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,1 0,5 6, OÄNG OTIMUM 7 6,0 8 7, Baron av Munkebo Tjurlinje: 492 Hallas (Tyskland) Kolinje: 298 Rayla (Kanada) Fader: Semintjuren 1299 Ulster av Frönshult T-115 ur 38 Arianelinjen är en son till tyska semintjuren 492 Hallas. Ulsters bästa resultat är 1332 Alster av Frönshult T-102. Moder: 28 Rayla av Munkebo ur 298 Raylalinjen. Morfar: Semintjuren 6635 Mustik av Bollerup T-108 (polled) ur 11 Rebekalinjen är en son till semintjuren 105 Impuls av Hog T-106. Mustiks bästa resultat är 7172 lura av Örnaholm T-111 och 1310 erner av Frönshult T-103. Mormorsfar: Optimist av Rörum. AELSÄRE IX Föd % 32% 31% 58% 41% 74% 41% 66% 67% 63% 7,9 8,0 7 9,0 4 8,0 KRO 75 MUSKLER 79 HELH % % % 99 29% 5 8,0 BEN 81 Lka % /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SIM -SIM B SWE ULSTER A FRÖNSHULT SIM -SIM SWE RAYLA A SIM -SIM SWE Hallas SIM -SIM H SWE ARIANE A FRÖNSHULT SIM A SWE MUSTIK A BOLLERU SWE SIM -SIM RAYLA A MUNKEBO KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T S SIM SWE REMBRANT A S T A K 56 1 SIM SWE REMBRANT A S T A 303 A T SIM SWE ULSTER A FR B T A 392 A K 71 1 SIM SWE Aron av Kvar S K 28 4 SIM SWE MUSTIK A BO A T A

128 -tal: 105 Simmental K.nr: Bovall av Maxstad : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status S 2,0 0,3 6, OÄNG OTIMUM 6 6, Bovall av Maxstad Tjurlinje: Ritzlund ol Accel 32B (Kanada) Kolinje: 201 Laura (Schweiz) Fader: Semintjuren 1541 Ludde av Stegatorp T-112 (scurred) ur 769 Lukonalinjen är en son till 264 Fjodor av ybeck T-112. Luddes bästa resultat är 6666 Obelix av Bollerup T-111, 514 Obelix av Sövdeljunga T-106, 7375 Satelit av Hetseryd T-106, 265 Sudden av Bäck T-103, 7286 agner av Stenhammar T-107, 5076 Orkan T-104 och 5341 Aziz T-107 båda från Marsagård samt 5062 Alberto av Maxstad T-105. Moder: 216 Isa av Sköttning ur 201 Lauralinjen. Lauralinjen är en av Sveriges mest välmeriterade kolinjer och ligger bakom 23 topptestade tjurar med T-106 som medel. Morfar: 1606 Nooh av Stegatorp ur 201 Lauralinjen är en son till 7541 Jupiter av Hällinge T-111. Mormorsfar: 629 K av Fermanstorp är en son till 7346 Freakman av Gyllebo T-107. AELSÄRE IX Föd % 41% 50% 51% 55% 75% 56% 67% 70% 66% 48% 48% 51% 36% 5 8,0 8,4 8,0 4 8,0 4 5,0 5 8,0 5 8,0 KRO 77 MUSKLER 77 BEN 75 HELH 76 Lka % /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SIM -SIM B SWE LUE A STEGATOR SIM -SIM SWE ISA A SKÖTTNING SIM -SIM SWE FJOOR A YBECK SIM -SIM S SWE LUKONA A STEGATOR SIM S SWE NOOH A STEGATOR SWE SIM Isa av Sköttning -SIM KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T SIM SWE USTON A ST 45 A T SIM SWE USTON A ST 45 A T SIM SWE SEBB A ÄNGA 47 A K 21 1 SIM SWE ELIT A HÄLL B T A T SIM SWE ELIT A HÄLL B T A T S SIM SWE LUE A STE B T A 423 A T SIM SWE LUE A STE B T A 393 A K SIM SWE NOOH A STEG S 43 A 299 A K SIM SWE NOOH A STEG S 45 A 275 A T SIM SWE USTON A ST 49 A 337 A K SIM SWE USTON A ST 40 A K 7 1 SIM SWE SEBB A ÄNGA 43 A T SIM SWE TITAN A FAL S T K 51 1 SIM SWE TITAN A FAL S T A

129 -tal: 104 Simmental K.nr: Bronz av Flundrarp : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status S 2,1 0,4 7, OÄNG OTIMUM 6 6, Bronz av Flundrarp Tjurlinje: 492 Hallas (Tyskland) Kolinje: 200 oupee (Schweiz) Fader: Semintjuren 1299 Ulster av Frönshult T-115 ur 38 Arianelinjen är en son till tyska semintjuren 492 Hallas. Ulsters bästa resultat är 1332 Alster av Frönshult T-102. Moder: 366 ouppe av Flundrarp ur 200 oupeelinjen med bästa resultat semintjuren 7408 Testo av Flundrarp T-104. Morfar: 85 Konsult av Forsby T-106 ur 153 Walenzialinjen är en son till 43 Hertingen av Forsby. Mormorsfar: 7346 Freakman av Gyllebo T-107 ur 4 Kundalinjen är en son till Richwood Bruno 809G. Freakmans bästa resultat är 7395 Jumbo av Gyllebo T-106 samt 226 Mario av Gunnarp T-106. AELSÄRE IX Föd % 30% 33% 52% 44% 74% 44% 66% 69% 64% 30% 8 8,0 8,0 8,0 7 9,0 4 8,0 4 9,0 8 8,0 KRO 84 MUSKLER 82 HELH % % 93 26% BEN 79 Lka 96 52% /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SIM -SIM B SWE ULSTER A FRÖNSHULT SIM -SIM SWE OUE A FLUNRAR SIM -SIM SWE Hallas SIM -SIM H SWE ARIANE A FRÖNSHULT SIM S SWE KONSULT A FORSBY SWE SIM -SIM OUEE A FERMANSTOR KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K SIM SWE NISSE A GYL A T A 276 A T A SIM SWE esto av Gam 41 A 383 A K SIM SWE esto av Gam 46 A 326 A T SIM SWE TEMUS A RÖ S 53 A K SIM SWE TEMUS A RÖ S 48 A T S SIM SWE ULSTER A FR B T A 388 A K SIM SWE UNICORN A S B T K SIM SWE JUEL A FER 42 A 295 A K SIM SWE HOA HOA A Å T A T SIM SWE HOA HOA A Å T A 345 A K SIM SWE KONSULT A F S T A K SIM SWE KOAK A ESE T A 325 A K SIM SWE esto av Gam 43 A 255 A T SIM SWE esto av Gam 48 A T H SIM SWE TEMUS A RÖ S 50 A T SIM SWE TEMUS A RÖ S 48 A

130 -tal: 102 Simmental K.nr: Blitz av Flundrarp : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status p 2,4 0,4 7,0 9(H) OÄNG OTIMUM 6 6, Blitz av Flundrarp Tjurlinje: Richwood Bruno 809G (Kanada) Kolinje: 47 onau (Schweiz) Fader: Semintjuren 7408 Testo av Flundrarp T-104 ur 200 oupeelinjen är en son till 5260 esto av Gamlegården. Moder: 381 onau av Flundrarp ur 47 onaulinjen med bästa resultat 223 Olympus T-107, 7358 Nöjd T-106 och 7409 Tapio T-106 alla från Flundrarp samt 1107 Frans av Håkantorp T-105. Morfar: Omorga olvo Spermaimport från England med Bästa resultat semintjuren 6684 Rustik av Bollerup T-110, 7187 Rambo av Örnaholm T-110, 1240 av Frönshult T-109 samt 538 inot av Sövdeljunga T-108. Mormorsfar: Semintjuren 105 Impuls av Hog T-106 ur 38 Arianelinjen är en son till 2075 Champion av Åbuen. Impuls bästa resultat är semintjuren 6635 Mustik av Bollerup T-108 samt 2335 Löjtnant av avidsta T-103 AELSÄRE IX Föd % 36% 46% 54% 48% 74% 49% 66% 70% 65% 43% 44% 49% 32% 4 5,0 7,8 8,0 7 9,0 3 8,0 4 5,0 7 5,0 KRO 79 MUSKLER 81 BEN 78 HELH 79 Lka 94 54% 4 9,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SIM -SIM A SWE TESTO A FLUNRAR SIM -SIM SWE R ONAU A FLUNRAR SIM -SIM SWE esto av Gamlegården SIM -SIM SWE OUE A FLUNRAR SIM SWE 2832 OGA OLO SWE SIM -SIM ONAU A FLUNRAR KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K SIM SWE HUGIN A ESE B T A 326 A T SIM SWE esto av Gam 45 A 358 A K SIM SWE Samson av St A T A 296 A K SIM SWE TESTO A FLU A T A T B SIM SWE TESTO A FLU A T A 348 A T SIM SWE HUGIN A ESE B T A 388 A K SIM SWE KONSULT A F S T A K SIM SWE OGA OLO A K SIM SWE OGA OLO 51 A 315 A T SIM SWE OGA OLO 48 A K SIM SWE OLERT A ES B T A 312 A T SIM SWE esto av Gam K SIM SWE TEMUS A RÖ S

131 -tal: 101 Simmental K.nr: Gadderöds Boj : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status S 2,3 0,3 7,3 6(A,X=2) OÄNG OTIMUM 5 6, Gadderöds Boj Tjurlinje: 492 Hallas (Tyskland) Kolinje: 201 Laura (Schweiz) Fader: Semintjuren 1299 Ulster av Frönshult T-115 ur 38 Arianelinjen är en son till tyska semintjuren 492 Hallas. Ulsters bästa resultat är 1332 Alster av Frönshult T-102. Moder: 117 Gadderöds Laura ur 201 Lauralinjen. Lauralinjen är en av Sveriges mest välmeriterade kolinjer och ligger bakom 23 topptestade tjurar med T-106 som medel. Morfar: Semintjuren 1541 Ludde av Stegatorp T-112 (scurred) ur 769 Lukonalinjen är en son till 264 Fjodor av ybeck T-112. Ludde är fader till 8 topptestade söner. Mormorsfar: Semintjuren 7426 Elit av Hällinge T-112 ur 68 Agneslinjen är en son till Richwood Bruno 809G spermaimport från Kanada. Elits är fader till 7 topptestade söner däribland semintjuren 544 ommery av Sövdeljunga T-114. AELSÄRE IX Föd % 31% 34% 71% 40% 74% 41% 66% 68% 64% 32% 32% 36% 28% 5 7,0 8,2 8,0 3 8,0 4 5,0 5 8,0 KRO 78 MUSKLER 76 BEN 84 HELH 79 Lka % /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SIM -SIM B SWE ULSTER A FRÖNSHULT SIM -SIM SWE Gadderöds Laura SIM -SIM SWE Hallas SIM -SIM H SWE ARIANE A FRÖNSHULT SIM B SWE LUE A STEGATOR SWE SIM -SIM LAURA A HÄLLINGE KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St T S SIM SWE ULSTER A FR B T A 382 A T OSÄKER T S SIM SWE EUGEN A RÖR A T A 412 A T SIM SWE E WAHL A H T A K SIM SWE LYKKE SIRIUS 48 A 325 A K SIM SWE LYKKE SIRIUS 47 A 320 A T H SIM SWE E WAHL A H T A K SIM SWE J.HELIOS A 50 A 368 A T SIM SWE LUCKY A RÖ S T A T SIM SWE LUCKY A RÖ S T A 386 A T SIM SWE NISSE A GYL A T A T H SIM SWE ER AN A A T SIM SWE ROSTEN A B 49 A 335 A K SIM SWE LUE A STE B T A

132 -tal: 100 Simmental K.nr: Best av Maxstad : ris: T-tal Tillväxt g/dag Födelsevikt status ,9 0,3 7,1 9(X=5) OÄNG OTIMUM 5 6, Best av Maxstad Tjurlinje: 1111 Holmgaard Jackpot (anmark) Kolinje: 410s Hen-Lea Jet (Kanada) Fader: 1111 Holmgaard Jackpot spermaimport från anmark är en son till kanadensiska tjuren Grinaltas Excell 8N undan danska kon Hestehaven empsey Moder: 1096 Lee Star av Hällinge ur 410s Hen-Lea Jetlinjen. Morfar: 77 Garincha tysk semintjur efter Gigant undan kon 2K21 Mormorsfar: Semintjuren 7113 Eugen av Rörum T-109 (polled) ur 6 Kronilinjen är en son till 1449 Cohen av Häggenäs T-105. Eugens bästa resultat är 2213 Hoa Hoa T-106, 2206 Ikaros T-106 båda från Åbuen, 38 Hector av Forsby T-106 samt 2260 Jazz av avidsta T-107. AELSÄRE IX Föd % 26% 26% 29% 34% 70% 34% 57% 61% 56% 21% 7 5,0 3 9,0 7,9 8,0 4 8,0 4 9,0 4 5,0 KRO 75 MUSKLER 74 HELH % 93 29% % BEN 83 Lka % 7 9,0 /B/ varav Svåra öda Korr F Far: SIM -SIM SWE HOLMGAAR JACKOT SIM -SIM SWE LEE STAR SIM -SIM GRINALTAS EXCEL 8N SIM -SIM HESTEHAEN EMSEY () SIM SWE GARINCHA SWE SIM -SIM LEE STAR A HÄLLINGE KALNINGAR atum Ft Kön Ind Anv H Stbnr/SEnr Indnr H T-tal F-vikt v v 550dv M St St K 23 1 SIM SWE LUE A STE B T A K 36 1 SIM SWE LUE A STE B T A T SIM SWE HOLMGAAR JA 47 A 356 A K 73 1 SIM SWE ULSTER A FR B T T SIM SWE GENERAL A B T A 340 A K SIM SWE J.HELIOS A A T SIM SWE J.HELIOS A A K SIM SWE J.HELIOS A 51 A A K SIM SWE NATRIUM A M S T A K SIM SWE NISSE A GYL A T A K SIM SWE NISSE A GYL A T A K SIM SWE GARINCHA 42 A T SIM SWE epper FS av B T A T SIM SWE LINE GENERA 54 A

133 GÅRSYSTEM FÖR KÖTT- OCH MJÖLK BESÄTTNINGAR 4 Användarvänligt 4 Nyckeltalsrapporter 4 Härstamning 4 Uppkoppling till vågsystem 4 Hanterar flera SE-nummer 4 Fungerar i alla besättningar 4 Koppling till kokontrollen 4 Flexibel grupphantering 4 Uppkoppling mot aktivitetsmätare möjligt 4 Uppkoppling mot TopCow/CB/KKC 4 Registrering av händelser i mobil App UNIFORM-Agri UNIFORM-Agri är ett modernt och användarvänligt gårdssystem som passar alla besättningar. rogrammet kräver ingen hårdvara men kan kopplas till befintliga gårdssystem, vågar och aktivitetsmätare etc. u får snabbt en bra överblick över din besättning och flera nyckeltalsrapporter skapar förutsättningar för en ökad lönsamhet. et finns även en användarvänlig App där du kan hantera din besättning. Även relevanta mediciner finns inlagt för registrering av behandlingar etc. UNIFORM-Agri Mjölk UNIFORM-Agri Mjölk innehåller flera intressanta rapporter för uppföljning av bla. fruktsamhet, nyckeltal för mjölkproduktion, besättningsanalyser och hälsa & behandlingar. I ekonomi modulen kan man jämföra sin gård med andra besättningar och få prognoser samt månads rapporter. En ko-gradering hjälper till att snabbt få en överblick över de högst samt lägst rankade korna i förhållande till parametrar man själv kan välja. UNIFORM-Agri Kött UNIFORM-Agri Kött är ett av de första gårdssystemen anpassat för bruks och avelsbesättningar. Här finns intressanta rapporter för tillväxt med automatiskt uträkning av målvikt samt korrigerad vikt beroende på ras och kön. Flera generationers härstamning med avkomma för respektive tjurar finns tillgängligt på ett lättöverskådligt vis. et finns ett bra sätt att hantera grupperingar av djur både i stall och bete. KONTAKTA: Mail: info@skanesemin.se eller ring din rådgivare! Skånesemin: , Rådgivarna i Sjuhärad:

Auktion på köttrastjurar

Auktion på köttrastjurar Auktion på köttrastjurar FRÅN INDIVIDPRÖVNINGSSTATIONEN GUNNARP Fredagen 28 mars 2014 kl 13.00 www.kottrasprovningen.se KUNDNUMMER registrera dig hemma! Nytt för i år! Nytt för i år är att alla spekulanter

Auktion på köttrastjurar

Auktion på köttrastjurar Auktion på köttrastjurar FRÅN INIIRÖNINGSSTATIONEN GUNNAR Foto: Elisabeth Theodorsson Torsdag 29 mars 2018 kl 13.00 www.kottrasprovningen.se Om det som inte får hända ändå händer Se över ditt försäkringsskydd.

Auktion på köttrastjurar

Auktion på köttrastjurar Auktion på köttrastjurar FRÅN INIIRÖNINGSSTATIONEN GUNNAR Fredagen 31 mars 201 kl 13.00 www.kottrasprovningen.se Foto: Elisabeth Theodorsson Om det som inte får hända ändå händer Se över ditt försäkringsskydd.

Auktion på köttrastjurar

Auktion på köttrastjurar Auktion på köttrastjurar FRÅN INDIVIDPRÖVNINGSSTATIONEN GUNNARP Fredagen 28 mars 2014 kl 13.00 www.kottrasprovningen.se Om det som inte får hända ändå händer Se över ditt försäkringsskydd. En försäkring

Auktion på köttrastjurar

AUKTION PÅ KÖTTRASTJURAR. Gismestad. Fredagen den 28/3 2008, kl.12.00. Välkommen!

AUKTION PÅ KÖTTRASTJURAR. Gismestad. Fredagen den 28/3 2008, kl.12.00. Välkommen! AUKTION PÅ KÖTTRASTJURAR Angus, Blonde d Aquitaine, Charolais, Hereford, Limousin och Simmental från individprövningsstationen Gismestad Fredagen den 28/3 2008, kl.12.00. Välkommen! Välkommen till avelstjursauktionen

Inbjudan till individprövningen på Gunnarp!

Inbjudan till individprövningen på Gunnarp! Inbjudan till individprövningen på Gunnarp! Nu är det dags att anmäla kalvar till prövningsomgång 2019/2020 Individprövningens uppdrag är att under likvärdiga förhållanden testa och jämföra köttrastjurar.

Inbjudan till individprövningen på Gunnarp! Inbjudan till individprövningen på Gunnarp! Nu är det dags att anmäla kalvar till nästa prövningsomgång 2018/2019 och vi har därför glädjen att bjuda in till en ny spännande prövningsperiod. Individprövningens

Gunnarp , , Elitauktion - Köttrastjurar, Prövningsstationen sida 1 av 7. Nr Objektnamn Pris

Gunnarp , , Elitauktion - Köttrastjurar, Prövningsstationen sida 1 av 7. Nr Objektnamn Pris 1135, 2019-03-29, Elitauktion - Köttrastjurar, Prövningsstationen sida 1 av 7 1 Angus : 7957 Red Young av Höganäs Född: 2017-03-05 42 000.00 Säljare: Charlotte Andersson, VikingGenetics Sweden AB, SKARA

Auktion på köttrastjurar

Auktion på köttrastjurar Auktion på köttrastjurar FRÅN INIIRÖNINGSSTATIONEN GUNNAR Fredagen 2 mars 2 kl 3. www.kottrasprovningen.se Om det som inte får hända ändå händer Se över ditt försäkringsskydd. En försäkring är en viktig

Inbjudan till Individprövning på Gunnarp omgång /2014

Inbjudan till Individprövning på Gunnarp omgång /2014 Inbjudan till Individprövning på Gunnarp omgång 21-2013/2014 Innehåll Inbjudan s 2-3 Regler för prövningsomgången 2013/2014 s 4-10 Bilaga 1 Anmälningsblankett s 11 Bilaga 2 Kontaktrådets adresser s 12

Börja med köttrasavel - viktigt att veta

Börja med köttrasavel - viktigt att veta Vi är den gemensamma organisation som företräder den renrasiga aveln för de i Sverige förekommande köttraserna. NAB Svensk Köttrasavel i samverkan Börja med köttrasavel - viktigt att veta Produktionsplatsnummer

Inbjudan till individprövningen på Gunnarp! Inbjudan till individprövningen på Gunnarp! Efter ytterligare ett år med rekordhögt medelpris på auktionen är det nu dags att anmäla kalvar till nästa prövningsomgång 2016/2017. Vi har därför glädjen att

AUKTION PÅ. Angus, Blonde d Aquitaine, Charolais, Hereford, Limousin och Simmental från individprövningsstationen GISMESTAD

AUKTION PÅ. Angus, Blonde d Aquitaine, Charolais, Hereford, Limousin och Simmental från individprövningsstationen GISMESTAD AUKTION PÅ KÖTTRASTJURAR Angus, Blonde d Aquitaine, Charolais, Hereford, Limousin och Simmental från individprövningsstationen GISMESTA FREAGEN EN 19/3 2010, KL.12.00. ÄLKOMMEN! Gismestad den 19:e mars

1 Bevisets utskriftsdatum.

1 Bevisets utskriftsdatum. Ver.2 070215 TOLKNINGSGUIDE FÖR KAPs HÄRSTAMNINGSBEVIS 1 Bevisets utskriftsdatum. 2 BESTÄLLANDE BES., NAMN & ADRESS Beställande bes: om beställningen av beviset har gjorts med typ av beställning = Bruksid.

Auktion på. köttrastjurar. Angus, Blonde d Aquitaine, Charolais, Hereford, Limousin och Simmental från individprövningsstationen GUNNARP

Auktion på. köttrastjurar. Angus, Blonde d Aquitaine, Charolais, Hereford, Limousin och Simmental från individprövningsstationen GUNNARP Auktion på köttrastjurar Angus, Blonde d Aquitaine, Charolais, Hereford, Limousin och Simmental från individprövningsstationen GUNNARP FREAGEN EN 30/3 2012, KL.13.00. ÄLKOMMEN! Gunnarp den 30:e Mars 2012

VÄLJ RÄTT AVELSTJUR. Kan ge 125 miljoner kr extra / år till svenska dikoproducenter!?

VÄLJ RÄTT AVELSTJUR. Kan ge 125 miljoner kr extra / år till svenska dikoproducenter!? VÄLJ RÄTT AVELSTJUR Kan ge 125 miljoner kr extra / år till svenska dikoproducenter!? Det finns många bra verktyg - Avelsvärdering - Individprövning - Topplistor - Avelsuppfödare - Härstamningsbevis - Gentester

Inbjudan till individprövningen på Gunnarp! Inbjudan till individprövningen på Gunnarp! Efter rekordhöga medelpriser på årets auktion är det nu dags att anmäla kalvar till prövningsomgången 2015/2016. Vi har därför glädjen att bjuda in till en ny

Djuren skall vara leukos och BVD fria. Detta får du hjälp att upprätthålla om du

Djuren skall vara leukos och BVD fria. Detta får du hjälp att upprätthålla om du Nybörjartips Hälsoprogram Djuren skall vara leukos och BVD fria. Detta får du hjälp att upprätthålla om du kontaktar din husdjursförening. Köttdjur har även para Tuberkulosprogrammet. För information om

Auktion på köttrastjurar

Växa Sverige. Exteriörbedömning Köttraser. Karin Karlsson

Växa Sverige. Exteriörbedömning Köttraser. Karin Karlsson Växa Sverige Exteriörbedömning Köttraser Karin Karlsson Varför? Få mer hållbara djur och förbättra besättningen - Ben; bättre rörelser, betäckningsförmåga - Kropp; produktionsförmåga, underhållsbehov -

Gårdsauktion 2015-02-26

Gårdsauktion 2015-02-26 Gårdsauktion 2015-02-26 Hos Anders Samuelsson & Yvonne Brandt Stora Gåra 1 585 97 Linköping 10 dräktiga kvigor 9 yngre kvigor och 13 stutar Villkor för auktioner anordnade av SAJAB AB A Allmänt A1 Vid

Auktion på köttrastjurar

Individprövningen

Individprövningen Individprövningen 2011-2012 2012-05-18 Ännu en lyckat auktion på individprövningen! Semintjuren VB Fun av Stenstad ropades in för 70.000kr av uppfödaren. Medelpriset på de 16 stycken tjurar som såldes

2012 Svensk Mjölk AB HANDLEDNING

2012 Svensk Mjölk AB HANDLEDNING HANDLEDNING I Innehållsförteckning Kapitel 1 Slaktresultat 1 1 Födelse till slakt... 1 2 Inköp till slakt... 3 Kapitel 2 Vägningar 7 1 Vägningsbevakning... 7 2 Korrigerade vikter... 9 Kapitel 3 Stambokföring

Inbjudan till Individprövning 2012/2013 omgång 20

Inbjudan till Individprövning 2012/2013 omgång 20 Inbjudan till Individprövning 2012/2013 omgång 20 Innehåll Sammanfattning s 2 Inbjudan s 3-4 Regler för prövningsomgången 2012/2013 s 5-10 Bilaga 1 Prövningskostnader s 11 Bilaga 2 Anmälningsblankett s

Inbjudan till Individprövning 2011/2012 omgång 19

Inbjudan till Individprövning 2011/2012 omgång 19 Svensk Köttrasprövning AB Inbjudan till Individprövning 2011/2012 omgång 19 Innehåll Sammanfattning s 2 Inbjudan s 3-5 Regler för prövningsomgången 2011/2012 s 6-11 Bilaga 1 Prövningskostnader s 12 Bilaga

VARFÖR VÄLJA LIMOUSIN?

VARFÖR VÄLJA LIMOUSIN? VARFÖR VÄLJA LIMOUSIN? Limousin - Den gyllenbruna eliten Historia, egenskaper och utveckling Limousinrasen härstammar från det centralfranska höglandet, med staden Limoges som centrum i Limousindistriktet.

Individprövningen

Individprövningen Individprövningen 2012-2013 Årets auktion - en riktig höjdare! När alla återropade tjurar räknats bort, så hade Hereford högst medelpris av samtliga raser, med 44.230kr! 7524 Dacke av Svanaholm blev bäst

Heidi av Landeröd Anders Åkesson, Landeröd Dyna av Landeröd Anders Åkesson, Landeröd

Heidi av Landeröd Anders Åkesson, Landeröd Dyna av Landeröd Anders Åkesson, Landeröd ELMIA 2016 Simmental Klass 1 kvigor födda 1/11 2015-29/2 2016 1 9 43 Hirscht av Munkebo Lars Brügg, Åsaka 2 2 142 Heidi av Landeröd Anders Åkesson, Landeröd 3 1 1437 V Lukona av Fall Vita Fall AB 4 5 135

Växa Sverige. Exteriörbedömning Köttraser

Växa Sverige. Exteriörbedömning Köttraser Växa Sverige Exteriörbedömning Köttraser 21 Delegenskaper Tjurar Kropp, Ben, Muskelbyggnad 25 Delegenskaper Kor Kropp, Ben, Muskelbyggnad, Juver + Rörelser Linjär skala 1-9 Hullbedömning Normal hullstatus

Tjur Djurägare Adress Postnr Postadress Telefon. EKERÖDSRASTENS AB, Martin, Linda Risberg EKERÖD 5278 24294 HÖRBY

Tjur Djurägare Adress Postnr Postadress Telefon. EKERÖDSRASTENS AB, Martin, Linda Risberg EKERÖD 5278 24294 HÖRBY Deltagande tjurar i finalen av SIRE-priset på Elmia Lantbruksmässa 24 oktober 2013 Information om respektive tjur finns på nästföljande sidor, samt Agrias websida Tjur Djurägare Adress Postnr Postadress

KÖTT. En fullspäckad katalog med massor av tjurinformation

KÖTT. En fullspäckad katalog med massor av tjurinformation KÖTT boskapavel En fullspäckad katalog med massor av tjurinformation - 2018 Uniform-Agri kött gör vardagen enklare Äntligen ett uppföljningsprogram som är helt anpassat till köttproduktion! Med smidig

Auktion på. köttrastjurar. Angus, Blonde d Aquitaine, Charolais, Hereford, Limousin och Simmental från individprövningsstationen GUNNARP uktion på köttrastjurar ngus, Blonde d quitaine, Charolais, Hereford, Limousin och Simmental från individprövningsstationen GUNNR FREGEN EN 3/3 22, L.3.. VÄLOMMEN! När du tror du tänkt på allt En försäkring

Tjurauktion. 1083, , Elitauktion - Köttrastjurar, Prövningsstationen Sida 1 av 5

Tjurauktion. 1083, , Elitauktion - Köttrastjurar, Prövningsstationen Sida 1 av 5 1083, 2017-03-31, Elitauktion - Köttrastjurar, Prövningsstationen Sida 1 av 5 1 Objekt: 904 Lucky Boy av Benestad 105 000,00 Köpare: Håkan Knutsson, Håkan och Karsten, ESLÖV 2 Objekt: 1995 Lynch av Sonarp

AUKTIONSPROTOKOLL , Elitauktion - Köttrastjurar, Prövningsstationen Utropsnr Objektnamn SäljarID Kundnr Namn Pris 1 nötkreatur -

AUKTIONSPROTOKOLL , Elitauktion - Köttrastjurar, Prövningsstationen Utropsnr Objektnamn SäljarID Kundnr Namn Pris 1 nötkreatur - 1 nötkreatur - Charolais - 7426 Ivanhoe av Dalskog 1 211 Anders Johansson 97000 kr 2 nötkreatur - Charolais - 1501 Igloo av Askome 1 687 Hans Christerson 62000 kr 3 nötkreatur - Charolais - 21 Jack av

Angusnytt nr Resultat från Individprövningens auktion.

Angusnytt nr Resultat från Individprövningens auktion. Text: Miranda Lysell Foto: Miranda & Einar Lysell Angusnytt nr 2 2019 Resultat från Individprövningens auktion. Medelpriset på 13 tjurar (förra årets semintjur ej inräknat) blev 36,400kr. Dyrast blev 3080

WWW - Anmäla semin - Beställa sperma eller material

WWW - Anmäla semin - Beställa sperma eller material KÖTT boskapavel Sexton sidor om köttdjursavel för dig som är kund hos Skånesemin 2016 Vi svarar alla dagar i veckan mellan 07.00-08.00. OBS! Även söndagar SMS-tjänst: Vill du få tidsangivelse till mobilen?

KÖTT. En fullspäckad katalog med massor av tjurinformation KÖTT boskapavel En fullspäckad katalog med massor av tjurinformation - 2017 Mindre jobb och fler kalvar när CowManager passar brunsten Familjen Hägg på Sonarps gård vill ha fler kalvar och bättre djur.

Auktion på köttrastjurar

Lim-info. Mila 2013 Bäst i Ras, Champion Hondjur. Svenska Limousinföreningens medlemstidning Nr Fotograf: Eva Bengtsson

Lim-info. Mila 2013 Bäst i Ras, Champion Hondjur. Svenska Limousinföreningens medlemstidning Nr Fotograf: Eva Bengtsson Lim-info Svenska Limousinföreningens medlemstidning Nr 1 2013 Mila 2013 Bäst i Ras, Champion Hondjur Fotograf: Eva Bengtsson SVENSKA LIMOUSINFÖRENINGEN Styrelse Ordförande, Informationsansvarig, ansvarig

Auktion på köttrastjurar

Auktion på köttrastjurar uktion på köttrastjurar FRÅN INIIRÖNINGSSIONEN GUNNR Fredagen 28 mars 204 kl 3.00 www.kottrasprovningen.se Om det som inte får hända ändå händer Se över ditt försäkringsskydd. En försäkring är en viktig

Tips för dig som vill börja med HEREFORD. Ditt bästa val idag och för framtiden

Tips för dig som vill börja med HEREFORD. Ditt bästa val idag och för framtiden Tips för dig som vill börja med HEREFORD Ditt bästa val idag och för framtiden Ursprung Hereford är en mycket gammal, härdig köttras som har sitt ursprung i grevskapet Herefordshire i England och är en

SVENSKA LIMOUSINFÖRENINGENS ELITAUKTION PÅ KVIGOR

SVENSKA LIMOUSINFÖRENINGENS ELITAUKTION PÅ KVIGOR SVENSKA LIMOUSINFÖRENINGENS ELITAUKTION PÅ KVIGOR Lördagen den 19 november 2012 Visning kl. 10.30 och auktionen börjar 13.00 Huvudsponsorer: Limousinkött, Dickssons Kött & Handel AB, SLS AB, Sveland, Ofab,

Blonde d Aquitaine. Köpare: Anders Lennartsson Fjugesta. Köpare: Carl-Henrik Rehn, Smålandsstenar. 1 1325 Iceman av Katslösa, 67.

Blonde d Aquitaine. Köpare: Anders Lennartsson Fjugesta. Köpare: Carl-Henrik Rehn, Smålandsstenar. 1 1325 Iceman av Katslösa, 67. Blonde d Aquitaine 1 1325 Iceman av Katslösa, 67.000:- Köpare: Anders Lennartsson Fjugesta _- 2 792 Impala av Träda, 34.000:- Köpare: Carl-Henrik Rehn, Smålandsstenar Charolais 3 1234 Hero av Norrtofta,

VARFÖR VÄLJA LIMOUSIN?

INLEDNING HELENA STENBERG LENA WIDEBECK PRODUKTIONSNYCKELTAL FÖR UNGNÖT INLEDNING

INLEDNING HELENA STENBERG LENA WIDEBECK PRODUKTIONSNYCKELTAL FÖR UNGNÖT INLEDNING 2006 ungnöt INLEDNING För att lyckas ekonomiskt i ungnötsproduktionen krävs friska djur som växer bra. Djuren ska slaktas vid en av marknaden önskad vikt och inte vara för magra eller för feta. Utfodringen

Inbjudan till MILA 2011 24 26 mars. En hall på 16 000 kvm kommer att byggas på parkeringen i direkt anslutning till anläggningen.

Inbjudan till MILA 2011 24 26 mars. En hall på 16 000 kvm kommer att byggas på parkeringen i direkt anslutning till anläggningen. NAB Inbjudan till MILA 2011 24 26 mars. Detta Mila blir vid Jägersros travbana i Malmö. En hall på 16 000 kvm kommer att byggas på parkeringen i direkt anslutning till anläggningen. Vi kommer att ha tillgång

Bondgårdsbesök med klassen? Välkomna till oss!

Bondgårdsbesök med klassen? Välkomna till oss! Bondgårdsbesök med klassen? Välkomna till oss! Vill du ha en aha-upplevelse bland djur, natur och växter och få chansen att smaka, känna och klappa på det moderna svenska lantbruket? Boka in ett bondgårdsbesök!

Resultat från individprövningen

Resultat från individprövningen Resultat från individprövningen 2010-2011 Individprövningens auktion 1 april 2011; ny rekordpris för en Herefordtjur, igen - 105.000kr! (Inget aprilskämt!) Vilken auktion det var i år! 13 tjurar såldes

SMAKSTART VÄSTERNORRLAND

SMAKSTART VÄSTERNORRLAND Ett samarbete mellan Smakstart och LRF Västernorrland Minnesanteckningar från Vad kan jag skicka till slakteriet? Gålsjö Bruk 2011-11-23 och Matfors 2011-11-24 Bakgrund till dessa träffar var huvudfrågan:

Nr HEREFORD Köpare Pris

Nr HEREFORD Köpare Pris Nr HEREFORD Köpare Pris 1 7140 Laf av Stendala 2 7852 Ozmo av Oden 3 1033 Smens Fenix 4 3531 Cato av Svartsjö 5 435 Bårarps Pesto 6 7567 Guran av Svanaholm Håkan Andersson, Bjärnhultsvägen 18, LINDERÖD

Husdjursavel för långsiktiga behov. perspektiv. Jan-Åke Eriksson, Svensk Mjölk Nils Lundeheim, SLU

Husdjursavel för långsiktiga behov. perspektiv. Jan-Åke Eriksson, Svensk Mjölk Nils Lundeheim, SLU Husdjursavel för långsiktiga behov i ett svenskt och nordiskt perspektiv Jan-Åke Eriksson, Svensk Mjölk Nils Lundeheim, SLU För att kunna påverka utvecklingen av en husdjursras så att värdefulla genetiska

DeLaval 15% 15% Erbjudanden. Februari. Kampanj på Stallkamera. Foderbordsskydd

DeLaval 15% 15% Erbjudanden. Februari. Kampanj på Stallkamera. Foderbordsskydd DeLaval Erbjudanden #teamblue Februari 2019 Kampanj på Stallkamera Håll koll på stallet på distans DeLaval stallkamera har många användningsområden. Håll koll på om korna har tillräckligt med foder på

Stamboksregler för NAB, omfattar raserna Aberdeen Angus, Blonde d Aquitaine, Charolais, Hereford, Highland Cattle, Limousin och Simmental

Stamboksregler för NAB, omfattar raserna Aberdeen Angus, Blonde d Aquitaine, Charolais, Hereford, Highland Cattle, Limousin och Simmental Svensk Mjölks bestämmelser angående Stamboksregler för NAB, omfattar raserna Aberdeen Angus, Blonde d Aquitaine, Charolais, Hereford, Highland Cattle, Limousin och Simmental 1. Organisation 1.1 Beslut

Swedish National Hereford Show 2012

Swedish National Hereford Show 2012 Swedish National Hereford Show 2012 Lennart Svensson med Grand Champion hondjur, 893 GPH Lynette FR Ork P699 och Einar Lysell med Grand Champion Handjur och Supreme Champion, ÄPH Super Tuborg. Resultat:

Har storleken betydelse? FAKTA OCH LITE TANKAR AV EMMA CARLÉN

Har storleken betydelse? FAKTA OCH LITE TANKAR AV EMMA CARLÉN Har storleken betydelse? FAKTA OCH LITE TANKAR AV EMMA CARLÉN Extremfall är intressanta Världens minsta ko Swallow 84 cm hög men kanske inte så relevanta Världens största ko Chili 2 m hög 1 ton Våra moderna

PDF created with pdffactory trial version

PDF created with pdffactory trial version 5564 Kasper av Brunared T-tal 104. Pris: 21.000kr Köparen: Ingvar Svensson, Lycka Hereford i Markaryd Född: 090227. Fv 44kg. 200dv 270kg. Far: Buddy av Munka FF: FCC Maddux FM: Miss 87D Fortune 707B 67J

Klövar Köttrasdjur a

Klövar Köttrasdjur a Klövar Köttrasdjur a Innehåll Förord 1 Klövhälsan hos köttdjur 2 Klövens anatomi 2 Olika inhysningssytems påverkan på klövhälsan 3 Avla för funktionell extriör 3 Att tänka på vid inköp av djur 4 Hantering

Agria Gris. Flexibla försäkringslösningar för dig som är lantbrukare

Agria Gris. Flexibla försäkringslösningar för dig som är lantbrukare Agria Gris Flexibla försäkringslösningar för dig som är lantbrukare Vågar du lita på turen? Agria Djurförsäkring erbjuder dig ett försäkringsskydd för dina djur om olyckan skulle vara framme. OBS! Om

Svenska Semintjurar Swedish Ai Sires

Svenska Semintjurar Swedish Ai Sires Svenska Semintjurar Swedish Ai Sires INFORMATION Svenska Herefordföreningen har tagit fram information om våra svenska semintjurar för utdelning i Sverige och runt om i världen och därför finns texten

Ge dina nyinflyttade får tillfälle att lära känna dig utan hund innan du börjar valla.

Ge dina nyinflyttade får tillfälle att lära känna dig utan hund innan du börjar valla. Att skaffa får Ge dina nyinflyttade får tillfälle att lära känna dig utan hund innan du börjar valla. Som nybliven ägare till en vallhund brinner du säkert av iver att få tag i lämpliga djur att träna

Elitauktion Köttrastjurar Gunnarp den 27:e mars 2013 ANGUS. Lars-Göran Jönsson Björkhaga Anders Wiklert Wiklerts Charolais HB Nynäs Gård

Elitauktion Köttrastjurar Gunnarp den 27:e mars 2013 ANGUS. Lars-Göran Jönsson Björkhaga Anders Wiklert Wiklerts Charolais HB Nynäs Gård ANGUS 1 1099 Palmkvist av Sjövången Lars-Göran Jönsson Björkhaga 3303 31.000 268 78 KÅGERÖD 2 1134 Royal av Sjövången Anders Wiklert Wiklerts Charolais HB Nynäs Gård 681 93 KRISTINEHAMN 3 118 Rulle av

Översyn av avelsmålet Avelsmål 2017

Översyn av avelsmålet Avelsmål 2017 Översyn av avelsmålet 2017 Avelsmål 2017 1 Återkommande översyn av avelsmålet Det genetiska framsteget beror huvudsakligen på kvaliteten på de använda tjurarna Övergången från avkommeprövade tjurar till

Försäkringsvillkor Agria Nöt Enskild

Försäkringsvillkor Agria Nöt Enskild Försäkringsvillkor Agria Nöt Enskild 1. Vem försäkringen gäller för Försäkringen gäller för den försäkringstagare som anges på försäkringsbrevet i sin egenskap av ägare till djuret. Försäkringen gäller

Svenska Angusföreningens 70-årsjubileum och auktionskatalog. 8-9 juli

Svenska Angusföreningens 70-årsjubileum och auktionskatalog. 8-9 juli Svenska Angusföreningens 70-årsjubileum och auktionskatalog. 8-9 juli 2016 Det är nu 70 år sedan den första rasföreningen bildades och det var vår förening Svenska Angusföreningen som var först. Antalsmässigt

SVENSKA LIMOUSINFÖRENINGENS ELITAUKTION PÅ KVIGOR SVENSKA LIMOUSINFÖRENINGENS ELITAUKTION PÅ KVIGOR Lördagen den 31 oktober Visning kl. 10.00 och auktionen börjar 13.00 Huvudsponsorer: Svenska Limousinföreningen, Scan AB, Dickssons Kött & Handel AB, Sveland

Kvalitetsauktion anordnad av Svenska Simmentalföreningen Lördagen den 16 juli 2016 kl 20.00

Kvalitetsauktion anordnad av Svenska Simmentalföreningen Lördagen den 16 juli 2016 kl 20.00 Kvalitetsauktion anordnad av Svenska Simmentalföreningen Lördagen den 16 juli 2016 kl 20.00 Plats: Vita Fall, Ljusfallshammar Ordningsföljden av auktionsdjuren sorterar på åldersordning med äldst först.

NÖTKÖTT & KALVKÖTT TRYGGA DJUR NÖJDA KUNDER

NÖTKÖTT & KALVKÖTT TRYGGA DJUR NÖJDA KUNDER NÖTKÖTT & KALVKÖTT TRYGGA DJUR NÖJDA KUNDER Ditt nöt- och kalvkött kommer från djur som har vuxit upp och tagits om hand med djuromsorg i fokus. Trygga och friska djur ger nämligen kött med bästa möjliga

Genomisk selektion -erfarenheter från mjölkkor -möjligheter för köttraser. Besöksdagen på Gunnarp Hans Stålhammar

Genomisk selektion -erfarenheter från mjölkkor -möjligheter för köttraser. Besöksdagen på Gunnarp Hans Stålhammar Genomisk selektion -erfarenheter från mjölkkor -möjligheter för köttraser Besöksdagen på Gunnarp 2018 11 20 Hans Stålhammar Vem är Hans Stålhammar? 2 Innehåll Faktorer som påverkar säkerheten på genomiska

Anett Seeman

Anett Seeman Utfodring av Dikor Anett Seeman anett.seeman@gardochdjurhalsan.se Se helheten! Före kalvning Kalvning Diperiod Avvänjning 1 Dikons näringsbehov Kalvning Avvänjning Lågdräktighet Högdräktighet Laktation

382 Conrads Rapido Vikt Födelse:

382 Conrads Rapido Vikt Födelse: 382 Conrads Rapido 46 kg 368 kg 20120120 218 +16 106 118 101 Reslig mycket snygg tjur med bra exteriör och toppsiffror rakt igenom i sin indexprofil. En topptjur som passar till de flesta ko och kvigor.

KÖPEAVTAL. Säljare/hästägare, Namn. Person/Org. Nummer. Adress. Telefon; hem, mobil. Köpare, Namn. Person/Org.nummer. Adress. Telefon; hem, mobil

KÖPEAVTAL. Säljare/hästägare, Namn. Person/Org. Nummer. Adress. Telefon; hem, mobil. Köpare, Namn. Person/Org.nummer. Adress. Telefon; hem, mobil KÖPEAVTAL Säljare/hästägare, Namn Person/Org. Nummer Adress Telefon; hem, mobil Köpare, Namn Person/Org.nummer Adress Telefon; hem, mobil Häst Härstamning Kön, födelseår, ras Färg, tecken Registreringsnr,

MILA 2011. Miranda Harding.

MILA 2011. Miranda Harding. MILA 2011 Bäst I Ras, Bårarps Genna visad här av Lowa Göransdotter, domaren Jens Michael Jensen, Danmark, Grand Champion Handjur, Bårarps Kasablanka visade av Miranda Harding, Einar Lysell. Mässor drar

När nötköttsföretaget växer 5. Produktion Sida 1 av 5

När nötköttsföretaget växer 5. Produktion Sida 1 av 5 Sida 1 av 5 Att snabbt få igång en fungerande produktion i de nya byggnaderna är A och O för lönsamheten. Det är därför viktigt att redan från start skapa rutiner för att följa upp produktionen och att

Lars-Inge Gunnarsson. Ränneslöv/Skottorps Säteri. Nordisk Avlsværdivurdering

Lars-Inge Gunnarsson. Ränneslöv/Skottorps Säteri. Nordisk Avlsværdivurdering Lars-Inge Gunnarsson Ränneslöv/Skottorps Säteri Ränneslöv Ränneslöv/Skottorps Säteri *1085 hektar åker och bete *35 hektar skog *540 ägd, resten arrende Ränneslöv/Skottorps Säteri 1085 åker och bete *250

Avelsvärden för får så tolkar du dem

Avelsvärden för får så tolkar du dem Avelsvärden för får så tolkar du dem Med den nya avelsvärderingen kan vi dels, göra bättre urval av livdjur i den enskilda besättningen, dels påverka utvecklingen av våra raser på nationell nivå. Avelsvärderna

IP SIGILL Mjölk Flik 10 Giltig från 2011-02-01. Bakom denna flik finns information om och plats för:

IP SIGILL Mjölk Flik 10 Giltig från 2011-02-01. Bakom denna flik finns information om och plats för: Flik 10, Djuromsorg Bakom denna flik finns information om och plats för: - Skriftliga skötselrutiner för djuren (exempel) - Avtal för inhyrd djurskötare (mall) - Dokumentation av klövverkning - Informationsblad

Succén fortsätter för Hereford!

Succén fortsätter för Hereford! MILA 2007 Succén fortsätter för Hereford! Oskar 1 av Oden BÄST IN SHOW! Resultat (showmanship längst ner) Domare Hans Christian Hansen, Danmark. Klass 1 - kvigor födda 1/2 2006-31/3 2006 (4st) 1. 7125

Agria Får och Get. Gäller från

Agria Får och Get. Gäller från Agria Får och Get Gäller från 2015-01-01 Vågar du lita på turen? Agria Djurförsäkring erbjuder dig ett försäkringsskydd om oturen skulle vara framme. Med olika självriskalternativ kan vi skräddarsy en

Agria Nöt Försäkring för dig som har nötkreatur

Agria Nöt Försäkring för dig som har nötkreatur Agria Nöt Försäkring för dig som har nötkreatur 500 Ko 942 = 11 Gäller från 1 januari 2016 k g E CM Vi anpassar din försäkring Försäkringen är en viktig del i omsorgen om dig, dina djur och ditt företag.

OFFENTLIG AUKTION - STRÖMGATAN 61

OFFENTLIG AUKTION - STRÖMGATAN 61 OFFENTLIG AUKTION - STRÖMGATAN 61 Som god man, förordnad av Sundsvalls tingsrätt enligt lag (1904:48) om samäganderätt, utbjuder advokat Oscar Sundholm bostadsrättslägenheten nr 1001 i Brf Haren med adress

Jordbruksinformation Starta eko. ungnöt

Jordbruksinformation Starta eko. ungnöt Jordbruksinformation 2 2016 Starta eko ungnöt Foto: Mats Pettersson Börja med ekologisk produktion av ungnöt Text: Dan-Axel Danielsson, Jordbruksverket Allt fler vill köpa ekologiskt nötkött. I Sverige

Inbjudan till ELMIA Lantbruk Djur & Inomgård 23 26 oktober 2013

Inbjudan till ELMIA Lantbruk Djur & Inomgård 23 26 oktober 2013 2013-08-12 Inbjudan till ELMIA Lantbruk Djur & Inomgård 23 26 oktober 2013 Nu börjar det bli dags för anmälan tillårets Elmia Lantbruk Djur & Inomgård 2013. Antalet mjölkdjur blir 165st, kött och ungdomsklubbarna

PS ONLINEAUKTIONER AB ALLMÄNNA VILLKOR FÖR AUKTION ONLINE FÖR NÄRINGSIDKARE. 1. Bakgrund. 2. Budgivning och inropsavgift. 3. Objektsbeskrivning

PS ONLINEAUKTIONER AB ALLMÄNNA VILLKOR FÖR AUKTION ONLINE FÖR NÄRINGSIDKARE. 1. Bakgrund. 2. Budgivning och inropsavgift. 3. Objektsbeskrivning PS ONLINEAUKTIONER AB ALLMÄNNA VILLKOR FÖR AUKTION ONLINE FÖR NÄRINGSIDKARE 1. Bakgrund 1.1 Dessa allmänna villkor för köp via auktioner online ( Villkoren ) gäller när en näringsidkare eller annan juridisk

Lim-info. Elitauktion. Vi önskar Er alla en God Jul och ett Gott Nytt År! Svenska Limousinföreningens styrelse o Avelsråd /Carina

Lim-info. Elitauktion. Vi önskar Er alla en God Jul och ett Gott Nytt År! Svenska Limousinföreningens styrelse o Avelsråd /Carina Lim-info Svenska Limousinföreningens medlemstidning Nr 4 2012 Elitauktion Foto: Benedikt Eriksson Vi önskar Er alla en God Jul och ett Gott Nytt År! Svenska Limousinföreningens styrelse o Avelsråd /Carina

Expertveterinär Olli Ruoho ETT rf

Expertveterinär Olli Ruoho ETT rf Expertveterinär Olli Ruoho ETT rf Liten förekomst av smittsamma sjukdomar Nötkreaturens hälsotillstånd är bra i Finland Liten förekomst av smittsamma sjukdomar Nästan inga nya sjukdomar har kommit in Regelbundna

Elitauktion Köttrastjurar Gunnarp den 30:e mars 2012 SIMMENTAL. 65.000 2 544 Pommery av Sövdeljunga Utgår - 3 7172 Plura av Örnaholm

Elitauktion Köttrastjurar Gunnarp den 30:e mars 2012 SIMMENTAL. 65.000 2 544 Pommery av Sövdeljunga Utgår - 3 7172 Plura av Örnaholm SIMMENTAL 1 2366 Olvert av Esered Sven Olle Jansson, Stenhammar, 642 92 FLEN 65.000 2 544 Pommery av Sövdeljunga Utgår - 3 7172 Plura av Örnaholm Alf Björnerman, Björnahult 310, 382 94 NYBRO 55.000 4 587

Värdet av köttrassemin i mjölkbesättningar. Freddy Fikse Växa Sverige

Värdet av köttrassemin i mjölkbesättningar. Freddy Fikse Växa Sverige Värdet av köttrassemin i mjölkbesättningar Freddy Fikse Växa Sverige När behovet av rekryteringskvigor minskar: Kalvningsegenskaper Slaktkroppsegenskaper MJÖLK-KÖTTRAS KORSNINGSKALVAR JÄMFÖRT MED RENRAS

Avelsindex för de svenska köttraserna

Avelsindex för de svenska köttraserna Avelsindex för de svenska köttraserna Anna Näsholm Faculty of Veterinary Medicine and Animal Science Department of Animal Breeding and Genetics Uppsala Institutionen för husdjursgenetik Rapport 146 Publication

JORD- OCH SKOGSBRUKSMINISTERIET FÖRORDNING Nro 79/05

JORD- OCH SKOGSBRUKSMINISTERIET FÖRORDNING Nro 79/05 JORD- OCH SKOGSBRUKSMINISTERIET FÖRORDNING Nro 79/05 Datum Dnr 9.12.2005 5329/01/2005 Ikraftträdelse- och giltighetstid 1.1.2006 - tills vidare Upphävs Jord- och skogsbruksministeriets förordning om härstamningsbevis

RESULTAT KRISTIANSTADSKRETSENS FÄLT NR 1 30 januari 2005 VINSLÖV

RESULTAT KRISTIANSTADSKRETSENS FÄLT NR 1 30 januari 2005 VINSLÖV RESULTAT KRISTIANSTADSKRETSENS FÄLT NR 1 30 januari 2005 VINSLÖV C-vapen Klass 1 = etra insats 10:- 1 David Hecktor Hässleholms Psk 42/28 12p 140:- 2 Björn Elgtberg Lönsboda Psk 42/28 7p 80:- 3 Mats Borgström

Välkommen till Agria Djurförsäkring

Välkommen till Agria Djurförsäkring Agrias försäkringsvillkor Ung och värphöns från 1 januari 2006 Välkommen till Agria Djurförsäkring Tillsammans med ditt försäkringsbrev är detta häfte ditt försäkringsvillkor. Försäkringsvillkoret består

Pris: Anbud senast Eslöv Sebbap 4:7 del av

Pris: Anbud senast Eslöv Sebbap 4:7 del av Åkermark 10 ha Mellanskåne Byggnadsfri jordbruksmark i Sebbarp mellan Hörby och Löberöd. Åkermark om ca 9,5 ha klass 6 och 7, skog 0,5 ha. Stödrätter följer överlåtelsen. Pris: Anbud senast 2017-08-29

Jordbruksinformation Starta eko. dikor

Jordbruksinformation Starta eko. dikor Jordbruksinformation 1 2016 Starta eko dikor Foto: Urban Wigert Börja med ekologisk dikoproduktion Text: Dan-Axel Danielsson, Jordbruksverket Allt fler vill köpa ekologiskt kött. Därför ökar efterfrågan

Välj den gyllenbruna eliten!

Välj den gyllenbruna eliten! Välj den gyllenbruna eliten! Limousin är muskler, muskler är kött, kött är pengar! Limousin är känt för högt foderutnyttjande, högt slaktutbyte och lätta kalvningar. Kalvarna är normalt mycket livskraftiga

Resultat i A-vapen Klass 1

Resultat i A-vapen Klass 1 Resultat i A-vapen Klass 1 Std M 1 Magnus Hansson Kullens Pk 78p 37 2 Peter Lundberg MLSG 73p 32 3 Andreas Bengtsson Halmstads Pk 67p 12 4 Ola Dahlbäck Lunds Pk 66p 24 5 Johan Karlsson Halmstad Pk 65p

Auktion på köttrastjurar

Auktion på köttrastjurar Auktion på köttrastjurar FRÅN INDIVIDRÖVNINGSSTATIONEN GUNNAR Onsdagen 27 mars 2013 kl 13.00 www.kottrasprovningen.se Charolais Linjär ExtEriörbEdömning Linjär exteriörbedömning Charolais 20122013 Kropp

RESULTATLISTA. Trelleborg Förbundstävlingar Kretstävlingar

RESULTATLISTA. Trelleborg Förbundstävlingar Kretstävlingar SKÅNES SKYTTESPORTFÖRBUND 2010-02-14 Ändringstryck 1, 2010-02-15 RESULTATLISTA Trelleborg 2010-02-14 Förbundstävlingar Kretstävlingar Ändringstryck 1, 2010-02-15 2010-02-14 Sid 2 (6) Skåneförbundets divisionstävling

AUKTION PÅ. Angus, Blonde d Aquitaine, Charolais, Hereford, Limousin och Simmental från individprövningsstationen GISMESTAD AUKTION Å KÖTTRASTJURAR Angus, Blonde d Aquitaine, Charolais, Hereford, Limousin och Simmental från individprövningsstationen GISMESTA FREAGEN EN 19/3 2010, KL.12.00. ÄLKOMMEN! Gismestad den 19:e mars