Elitauktion 2013 Svenska Blondeföreningen och Limousinföreningen håller sin årliga elitauktion på kvigor Lördagen den 19 oktober hos Kristian Andersson på Hästäng Limousin, Hörby Visning från kl. 10.30, auktion kl. 13.00 Våra sponsorer: Limousinkött, Dickssons Kött & Handel AB, Ulfs Gårdsservice, Närkes Slakteri AB, Vallberga Lantmän, Arbetsklädhuset, Sveland, Limousinföreningen, Blondeföreningen VARMT VÄLKOMNA! auktionsansvarig: Patrik Karlsson, tel 070-544 68 81 Benny Johansson, tel 070-494 00 32
Auktionsvilkor Kvigorna kommer från besättningar med giltigt 3 månaders BVD intyg samt individprov på deltagande kvigor, samt A status i Para-TB programmet. Kvigorna är avlusade och avmaskade inför auktionen. Köparna anmäler sig på auktionsplatsen, auktionsförrättare Håkan Ottosson AB. Lägsta utgångspris för auktionsdeltagande kvigor är 12 000kr Kvigor som inte hämtas på auktionsdagen MÅSTE vara försäkrade av köparen under tiden de står kvar på Hästäng. Fakturering av sålda kvigor sköter HOAB. Svenska Limousinföreningen eller Blondeföreningen fakturerar säljarna anmälnings- och provisionsavgift. Lotterikvigan: 458 I. Europe av Hästäng
Blonde Katalog nr Kviga Född 1 1314 SISSI AV KATSLÖSA 130123 2 293 BRENDA AV KÄRSTA 130216 3 323 I.ORKID AV JÄRNEBERG 130310 4 804 OLGA AV TRÄDA 130322 5 336 ESMERALDA AV FLANSBACKA 130325 6 329 I. ODETTE AV JÄRNEBERG 130417 Limousin Katalog nr Kviga Född 7 484 H. KAMILLA AV ALSLÖF 121218 8 1134 I. EURE AV ODERUP 130131 9 465 I.EUROPÉ AV HÄSTÄNG 130222 10 318 I. NEBULEUSE AV ONSLUNDA 130315 11 124 I. GUTTE AV HJÄLSHAMMAR 130410 12 125 I. GUTTE AV HJÄLSHAMMAR 130414
Laholm 2013-10-10 Angående försäkring till kvigauktionen Kristian Andersson, Hästäng den 19 Oktober 2013 Sveland erbjuder försäkring för deltagande kvigor med följande villkor: Livvärde 14 000 kr Försäkringen gäller för olycksfall och skador av akut typ (gäller inte för sjukdomar eller skador som förelegat) Försäkringen gäller fr o m kvigan kliver upp på transporten på gården tills hon blir såld på auktionsdagen Försäkringen kostar 150 kr/kviga Önskas försäkring för deltagande kvigor på auktionen anmäler ni det till mig, Anna-Stina Stehn 0727-44 37 55 senast 18 oktober 2013. Det går också bra att maila: anna-stina.stehn@sveland.se På auktionsdagen erbjuds den nye köparen att teckna en försäkring till inköpspris som gäller direkt för olycksfall och skador av akut typ. För eventuell osåld kviga finns möjlighet att försäkra till samma värde som innan (14 000 kr). För försäkring på auktionsdagen ringer Ni mig, Anna-Stina Stehn, på telefon 0727-44 37 55 så ordnar jag det direkt. Med vänliga hälsningar Anna-Stina Stehn Sveland försäkringar Tel. 0727-44 37 55 anna-stina.stehn@sveland.se
1. BLONDE
2. BLONDE
3. BLONDE
4. BLONDE
5. BLONDE
6. BLONDE
7. LIMOUSIN Föräldrars Blupprad: Aix fvm fvd 200M 200D 365D Klass Fett Slaktkropp KalvM KalvD Mix Pix Fix Elit P (far) +1 96 100 97 114 114 102 107 111 101 95 98 108 95 405 (mor) +1 89 108 95 102 111 101 93 109 109 96 100 106 96
8. LIMOUSIN
patlfp rötuvet PRootxlolr KAP närstamningsbevis 2013-10-15 HONDJUR ldnr: 34814-4ä5 + 4 Ras: LIM - LIM - LIM - LIM Född: 2013-02-22 Namn: I.EUROPEAV HÅSTÄNG ldnr Stemböksnrrcen-nr Fer: 030685-0{10 10 nor: sl/re 84151 034E14-0420 1l svlf! 112801 Född Stb nr Ras FF: 030685 '0346 0E svue 84000 FM: 030685-0087 04 IlrE 9it827 MF: 034814-1l6Xl 07 trre 8xt828 MM: 034814-027E 03 str/e 93998 Avelr. Föd{l Fö+O 2qr-H 2fi}D 3S$,D inde,c S t(}4 192 117 114 Såksrtret 0.36 0,73 0,32 O,g) 0,51 l(on FOdd zuld 3650 SsoD vktor: D42 A 241 Löpnr: l{amn LIM - LIM.LIM.LIM FRIDOTFAVODERUP HM - t-lm -LtM -Ltu G,EUROPEAVHÄSIÅNG UM. LIM -LIM.LIM DAT,ITEAVODERUP tim - LIM -LIM -LIM VSIBYLLAav Oderup Lht - LIM -Lnt -LtM CASPER Av I{ÄSTÅ}IG LIM. LIM.tIM.LIM U.EUROPE AV HÅSTÅNG &5 Bestiillandebes: 1O3814 Namn: Adress: A}IDER SON FULLTOFTA Postadress; 242fn Uppfödaöes: Hom: Ver/Blod/DNA: D 20t0-0&12 v H I-lot l«iss Fatt 115 110 34 o,rte 0,26 0,20 Korshöjd D ä1go&03 v D 2008-0e(ts v 2007-{p-10 v 2007-0&21 D LIMOUSIN ET KonFV 2O0d 365d T4el550d it3450l 45 3213 588 106 1100 41 27X 43i:l Katw$ngar Kalvar varavsvåra Döda 49 349 693 12 n5 458 43 300 521 1V2 40 260 351 Slalffilv lkl,l lko MIX PIX FIX AIX t15 112 I't loe 115 94 10 0,30 0,29 0,66 0,«) 0,29 0,68 0,42 lrd fwingsålder l(alvningsint Nåll Antall lmingar Antal kålvar rraav åla Dörtftxkla ilissbiea& ooo0000 llotn$aersp llornstatuss Dalum R Ktu lnd Anv H nr St taor t )n. 11 K 465 1 IomoR 050414 11 K 308 I 060416 1.l K 329 1 07m3i tl T 'rt60 I m[x]2r 11 K 364 1 H 00u06 1'l K 380 1 P 100409 11 K 406 I H 11fit06 K 420 I H 12,}221 11 '1 T 1258 I 1:n128 11 T t28t 1 Ras lbnr/ Enr lndnr l{amn Ln slae 84r5r 4r0 FRTDOLF AVO H T-tal St 0 T106 LIM SVIJE8316O 4O7 UTTERAVHA T1O5 LIM Sl le83270 1055 VILIEAVALS O T106 tlil Sl,!E8il,14 7ä1 T RSOAVIGG D T11o LIM SUTE 8316O 4TI UTIERAVHAS T1O5 tam svlre 83581 5077 BRASSEAVON P T105 ui, slrve 83741 5166 CASTROAVST P T1r1 LIM SI'\'E 83828 1163 CASPERAVHÅ TIO2 LIM I,\E 8382S 1183 CASPER AV HA TtO2 LtM Sl/W 84151 4A FR DOLFAVO D T106 D44 D 2 t 4432 D42 D ZU 4455 D43 D 727 4585 D47 D 286 4472 D44 A 274 4430 D45 D256 4330 D44 D 273 4433 D48 D 286 D43 A27 DiulcE 3 senaste inslbet uppgifter tuwand ur Datum Stbnr/SEnr lndividnr Namn Ras Givarko T-tal Ras Stbnr/SEnr lnd-nr DR.stratus
10. LIMOUSIN
11. LIMOUSIN
12. LIMOUSIN Moderns Blupprad: Aix fvm fvd 200M 200D 365D Ttot Klass Fett Slakttv ikm ikd Mix Pix Fix 73 (Mor) 0 91 92 102 99 92 95 93 108 92 98 105 103 93 105
Tag du också del av mer än 15 års erfarenhet och en merbetalning för dina djur! Leverera till Limousinkött! Håkan Bengtsson, 070-566 26 21 Limousinkött har i mer än 15 år levererat kvalitetskött till kunder. Detta beror till stor del på våra duktiga leverantörer. Bli du också en av dem och ta del av merbetalning och marknadsföring av svenskt kvalitetskött!
BLONDE- och LIMOUSINFÖRENINGEN vill tacka sponsorer och medverkande besättningar på auktionen 19/10-2013 hos Kristian Andersson, Hästäng, Hörby. TACK till : Dickssons Kött & Handel Limousinkött Ulfs Gårdservice Närke Slakteri AB Vallberga Lantmän Arbetsklädhuset Sveland Håkan Ottosson, HOAB Bengt Fridh Sven-Åke Lövgren, SkåneSemin Flansbacka Blonde Järneberg Blonde Katslösa Blonde Kärsta Blonde Träda Blonde Alslöfs Limousin Hjälshammar Limousin Hästäng Limousin Oderup Limousin Onslunda Limousin Samt alla köpare och besökare
Kristian Andersson 070-554 80 06 Adressen: Fulltofta Hästäng 4061