Välkommen till SFHV:s AUKTION # 61

Nr 106. Nr 107. Nr 110. Nr 112. Nr 114. Nr 122. Nr 124

kostnadsfritt. I händelse av flera identiska bud skall förtur ges åt det först poststämplade. Skriftliga uppdrag ställs till auktionskommisarien.

FASTIGHET/BYGG ESTATE/CONSTRUCTION FÖRSÄKRING - INSURANCE GRUVOR - MINES HANDEL - TRADE JÄRNVÄG/SPÅRVAGN - RAILROADS KEMI/LÄKEMEDEL/TVÄTT - CHEMISTRY

SFHV:s ÅRSMÖTE. Hedersmedlemmen

Välkomna till SFHV:s AUKTION # 53. lördagen den 8 april kl med visning från kl 10.00

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 57

SFHVs auktion # 72. Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet.

RATOS HISTORIK bolagets tillkomst, utveckling och nuläge

EL/KRAFTVERK ELECTRICITY & POWER

Nr 110 Utrop 400 Rederi AB Sverige-Nordamerika 100 kr, 1917, Göteborg, GA.3553, bild, kv.vf

SFHVs auktion # 71. OBS! Lokalen! OBS! Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet.

150-års jubilaren Sandvik tisdagen den 24 april Välkomna till. Vi besöker

SFHV:s AUKTION # 58. Välkomna. Besök även vår hemsida på Internet. Välkommen till

100-årsjubilerande Landsarkivet i Uppsala

Skandia onsd. den 28 januari 2015 kl SFHVs auktion # 70. OBS! Ny lokal! OBS! Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL

Välkommen till vår hemsida på Internet.

213 historiska aktiebrev att välja mellan

Vi besöker Jernkontoret torsdagen den 14 september kl

Vad är Cityindex? alla Sveriges städer

Lönejämförelse från till

Blekinge län * Karlshamn Karlskrona Ronneby Sölvesborg

Utredning Distriktsindelning Svenska Bangolfförbundet Remissversion

Ett gemensamt höjdsystem

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 62 lördagen den 13 nov 2010 kl med visning från kl

Stödpedagoger inom yrkeshögskolan

Anpassning Betyg/ poäng. upplägg och genomförande Betyg/ poäng

Nya mitträcken kan rädda 25 liv per år

e-registreringsbevis AKTIEBOLAG

Västmanlands länmånad

Utfall och medellön för resp domstol och kategori

BiMe trucks och andra satsningar på biogas Roland Nilsson

Pizzafavoriter i Sverige 2011, fem-i-topp

Landsting/region Andel avlidna, % Hjärnblödning Hjärninfarkt Alla

Västmanlands län Månad

Välkommen till Sverige! Din väg till jobbet

Statistiska meddelanden. Ser. E, Uppgifter om bankerna. Stockholm : Kungl. bank- och fondinspektionen, Bd Täckningsår:

BLEKINGE TINGSRÄTT , DOMSTOLSHANDLÄGGARE ,

Utfall per myndighet. Alingsås tingsrätt 2, Domstolshandläggare

ST inom Försäkringskassan Avdelning 102

Andel avlidna bland de som insjuknat i hjärnblödning, %

VÄLKOMNA TILL SFHVs ÅRSMÖTE Denna kallelse till Årsmötet kommer att kompletteras och visas på vår hemsida så snart tid och plats har bestämts.

WEBBTABELLER. Webbtabellerna finns på Riks-Strokes hemsida ( flik Årsapporter): Webbtabell 1

Resultatrapport. Referensnummer: Organisationsnr.: Totalpoäng

Kvalitetsindex sjukhusens resultat 2012 och 2011

titel Utg.ort start slut sidantal Leverans ADRESS KONTOR FÖR ÖSTERGÖTLAND MED WADSTENA LÄN (1831) Linköping Lev. 2 AFTONBLADET (1811)

Välkomna till. Besök även vår hemsida på Internet.

Industriella revolutionen. började i Storbritannien under 1700-talet

Gasbil i Skåne ett självklar val!

BILAGA 1. Sammanställning av SKL:s enkät avseende prestationsmål 1

TNS SIFO Radioundersökningar Rapport IV Projektnummer Ulf Haraldsson & Ante Eriksson

Uppdrag direkt av kommun el annan

Karlavägen 20, Stockholm / Påarpsvägen 444, Båstad / /

Unik kartläggning visar: Här har bostadspriserna i Sverige stigit minst de senaste tio åren

Rikspolisstyrelsens författningssamling

Andel beh. inom 3 tim. %

HKI - Holmbergs kommunindex och KPNI - kommunpolitiskt nöjdhetsindex Sören Holmberg

Rekrytering av framtidens domare (SOU 2017:85)

SIFO Radioundersökningar Rapport III 2009

Deltagande enheter BORIS

Nedlagda myndighetsarbetsplatser 2010-

Extratjänster katapult ut i arbetslivet eller rekyl in i fortsatt stöd från samhället?

TNS SIFO Radioundersökningar Rapport III Projektnummer Ulf Haraldsson Siv Eriksson

CITYKLIMATET FALKENBERG 2014

Radioundersökningar. Rapport II TNS Sifo. Radioundersökningar

Elitserielottning 2006/07

Västmanlands länmånad

Medelålder och andel patienter som inte var medvetandesänkta vid ankomst till sjukhus.

KONTAKTOMRÅDEN. Avdelningsstyrelsen har beslutat att dela in landet i kontaktområden enligt medföljande bilaga. Till kontaktpersonen vänder:

Fastigheter längs den svenska järnvägen

CITYKLIMATET ALINGSÅS 2014

Verksamhetsområde Samhälles roll i Trafikverket. Einar Schuch Regionchef Region Öst. Trafikverket startade den 1 april 2010

Samtliga belopp är i 2010-års penningvärde års intäkter kan vara justerade i beslutet. Ett fåtal företag är exkluderade

Nyhet för i år! Även Fördjupningsseminarium. Munters kostnadsfria seminarium Fukt under kontrollerade former

Barn berörda av avhysning 2014

ITPS A2001: års rapport om den regionala utvecklingen i Sverige

Örebro län Månad

Radioundersökningar. Rapport III TNS Sifo. Radioundersökningar

Comenius fortbildning omg 2, april 2012

Nr 3 Årgång 31 - April 2010 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkommen till SFHV:s AUKTION # 61 onsdagen den 19 maj kl. 15.00 med visning från kl 14.00 Auktionen hålls på Kungl. Myntkabinettet Sveriges Ekonomiska Museum Slottsbacken 6, Stockholm Nr 149 Nr 152 Besök även vår hemsida på Internet www.historiskavardepapper.se 1

Ordförande har ordet: Strömsholms Slusswerk och Strömsholms Nya Canalaktiebolag Strömsholms kanal är en av Sveriges längsta kanaler. Den sträcker sig från Strömsholms slott vid Mälaren genom Hallstahammar, Surahammar och Fagersta till sjön Barken. Kanalen är 107 km lång varav 12 km har grävts. Den är försedd med 26 slussar som möjliggör en sänkning på 99 meter från Barken till Mälaren som är den högsta nivåskillnaden av alla kanaler i Sverige. Strömsholms Slusswerk bildades 1776 för att möjliggöra transporter av framför allt stångjärn från bruken runt Smedjebacken, John Örtengren, fil dr SFHV:s ordförande Fagersta, Wirsbo, Ramnäs, Surahammar och Hallstahammar. Bygget av kanalen påbörjades 1777 under ledning av Johan Ulfström som tidigare ansvarat för ombyggnaden av Hjälmare kanal, rådhuset och åmurarna i Uppsala. Kanalen invigdes tio år senare af Gustaf III men blev helt färdig först 1795. Med tiden förlorade kanalen i be-tydelse, varför den renoverades med början 1842 och återinvigdes 1860, breddad, fördjupad och försedd med tre helt nya slussar. För ombyggnaden ombildades bolaget till Strömsholms Nya Canalaktiebolag som idag är Sveriges äldsta verksamma aktiebolag, idag med namnet Strömsholms Kanal AB med Smedjebacken, Fagersta, Surahammar och Hallstahammars kommuner som huvudägare. Nr 3 - Årgång 31 - April 2010 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper, SFHV, Box 16 246, 103 25 Stockholm. www.historiskavardepapper.se Ansvarig utgivare: John Örtengren Kassaförvaltare: Herbert Arvidson, arb 08-619 45 00, Produktion: fax 08-619 45 49, bost 08-766 39 45 EskilstunaMagasinet, Eskilstuna herbert.arvidson@telia.com Ordförande: John Örtengren, arb. 08-96 69 10 Övriga ledamöter: fax 08-35 09 56 Amelie Hjelmstedt, 018-20 89 28 j.ortengren@tele2.se amelie-h@algonet.se Sekreterare: Ian Wiséhn, 08-5195 5344, fax 08-411 22 14 Marita Strandberg, arb. 08-611 01 10 ian.wisehn@myntkabinettet.se fax 08-611 32 95 Historiska Värdepapper 2010 info@aktiesamlaren.se Auktionskommissarie: Bo Niklasson, arb. 016-13 58 03, bost 13 48 84 fax 016-51 81 75, niklassonbo@telia.com Suppleanter: Elver Duvelius, 08-673 34 23 Birger Strandberg, 08-611 01 10 Haidy Tordendahl, 08-611 29 01 Som medlem har du rätt att delta i föreningens aktiviteter och får vårt medlemsblad. Årsavgiften 200 kr för fysiska personer och 1500 kronor för juridiska personer inbetalas på föreningens postgiro 438 91 79-5 eller bankgiro 709-5110. For members living outside Sweden fee for 2010 is 200 SEK (EUR 20, GBP 15 or USD 25). Please send cash or International Money Order. 2

Genom järnvägarnas och landsvägarnas utökning förlorade kanalen successivt sin betydelse. På initiativ av länsstyrelserna i Kopparbergs och Västmanlands län bildades en räddningskommitté 1955. Det ledde till att kanalen i kommunal regi renoverades under åren 1963-70 för trafik med fritidsbåtar. 1990 förklarades kanalen vara byggnadsminne, idag ägt till 86 % av Stiftelsen för främjande av trafiken på Strömsholms kanal. Förvaltningen av kanalens kulturhistoriska arv stöds numer av EU:s strukturfonder. Så mycket som möjligt av kanalens anläggningar har bevarats i autentiskt skick. Exempelvis manövreras alla slussar och ett par öppningsbara broar manuellt på samma sätt som skett alltsedan 1860. Idag används kanalen årligen av ca 10.000 personer i rekreationssyfte. Driften sköts av kanalbolaget som inrättat många gästhamnar längs kanalen. De äldsta bevarade aktiebreven emitterades av Strömsholms Slusswerk 1785 och är på 150 riksdaler. Aktierna i Strömsholms Nya Canalaktiebolag emitterades 1842 och 1847 och är alla på 400 riksdaler banco. John Örtengren 3

4 Vårauktion # 61 auktionsregler Vårauktion # 61 hålles onsdagen den 19 maj 2010 kl. 15.00 på Kungl. Myntkabinettet, Sveriges Ekonomiska Museum, Slottsbacken 6, Stockholm. Visningen börjar kl. 14.00. Inköpta objekt skall mot betalning, gärna check, avhämtas omedelbart efter auktionens slut. Ej avhämtat material sändes mot postförskott, varvid porto tillkommer. Ej närvarande medlemmars uppdrag för inrop eller postombud mottages av auktionskommisarie Bo Niklasson, Box 3010, 630 03 Eskilstuna. Telefax 016-51 81 75. Anbudet måste vara inne senast onsdag 17 maj. Insända anbud skall ange ett bestämt högsta bud för ett bestämt objekt. ANBUDSVILLKOR De i auktionsförteckningen utsatta priserna är utropspriser, objekten kan säljas såväl under som över dessa. Inköpsuppdrag till auktionen utförs kostnadsfritt. I händelse av flera identiska bud skall förtur ges åt det först poststämplade. Skriftliga uppdrag ställs till auktionskommisarien. Auktionsledningen avgör eventuella tvistefrågor i samband med budgivningen och äger dessutom rätt att slå samman, utesluta och ändra ordningsföljden mellan objekten i förhållande till katalogen, om så visar sig nödvändigt. Inropade objekt översändes snarast möjligt med tillägg av fösäkrings- och portokostnader. Alla avgifter som måste erläggas i annat land, såsom tull, moms eller dylikt, skall i sin helhet betalas av köparen. Det åligger köparen att tillse att gällande tull- och valutabestämmelser efterföljs i samband med köpet och vi fråntager oss allt ansvar för eventuella överträdelser av dessa. Varje rättsfråga som kan uppstå på grund av denna auktion skall hänskjutas till Stockholms tingsrätt, vilken skall tillämpa svensk lagstiftning. Kvalitetsklasser 0 (UNC) Ocirkulerad aktie utan vikning. 01 (EF) Obetydligt hanterad aktie utan vikning. 1+ (VF) Obetydligt sliten aktie, vikt men ej trasig/nött. 1 (F) Sliten aktie utan veck eller pappersförlust. 1? (VG) Starkt sliten aktie utan veck eller pappersförlust. 2 (P) Starkt sliten aktie med flera veck, eller/och pappersförlust. Om inget annat anges är kvaliteten på aktien 0-01. Förkortningar Riss Liten reva i brevet Mak Makulerad med hål eller stämpel Kv Kvalitet et. Emitterad SAF Boken Svenska Aktiebrev före 1850. B.Strandberg m fl Sthlm. 1991 GA Boken Katalog över Gamla Aktiebrev. Sv. Föreningen för Historiska Värdepapper. 1998 J Järnvägsdata, Sv. Järnvägsklubben, Stockholm 1992 BL Blankett. Ej emitterad aktie Dek Dekorativ ram eller flerfärgad Bild Någon form av bild eller motiv på aktien Storleken är ca A4 om inget annat anges. AUKTIONSVILLKOR Föreningen uttager en avgift på 10 % av inlämnaren på varje objekts uppnådda försäljningspris. 15 % uttages dessutom av köparen på varje objekts uppnådda försäljningspris. Utjämning till helt krontal tillämpas. Lägsta bud 50 kr. Vid eventuella returer uttager föreningen en avgift på 10 % av begärt minipris. Redovisning sker senast 6 veckor efter auktion. Objekten säljes i befintligt skick och kan beses 1 timme före auktionen. Vid en retur från köparen har föreningen rätt att återlämna objektet till inlämnaren och uttaga en avgift av 10 % på minipriset. Reklamation skall för att beaktas inkomma senast en vecka efter auktionen. Inlämnat auktionsmaterial sändes på eget ansvar till föreningen. Branscher Bad, brunnar, hälsa Bank, finansbolag Bruk Bryggeri Bränsle Bygg, fastigheter El, kraft, vatten Försäkring Glas, porslin Gruv Handel Hotell, restaurang, café Järnväg, spårväg Kemi, läkemedel, tvätt Lantbruk, avel, trädgård Livsmedel, tobak Nöje, teater, sport Sjöfart, varv, hamn Skola, undervisning Sten-, kalk-, tegelbruk Textil, läder, skor Telefon, telegram Transport, fordon Tryckeri, tidning, förlag, papper Trävaru, skog, möbler Tändstickor Verkstad, industri Utländska Övrigt

BAD/BRUNNAR/HÄLSA BATH/HEALTH Nr 1 Nr 2 Objekt Utrop Nr 1 Bie Badanstalt, AB, 100 kr, 1921, Bie, Ej i GA, (Augustenbad) storlek 28,5x16,5 cm, kv.vf 200 Nr 2 Ystads Saltsjöbad, AB, 100 kr, 1898, Ystad, GA.5366, dek. storlek 29x17 cm, kv.vf 500 BANK/FINANSBOLAG BANKS/FINANCE Nr 4 Nr 5 Nr 6 Nr 9 Nr 3 Bankirfirman Ernst Lindberg AB, 1 000 kr, 1918, Hälsingborg, GA.264, bild, storlek 23,5X32 cm, fläckig, kv.vf 500 Nr 4 Dalarnes Bank, AB, 200 kr, 1904, Falun, GA.722, bild, mak. kv.vf 350 Nr 5 Emissions AB Mercator, 1 000 kr, 1917, Stockholm, GA.863, dek. utst. Alfred Berg, kv.ef 250 Nr 6 Gunnar Kassman & Co. Bankir AB, 1 000 kr, 1917, Stockholm, GA.1446, dek. kv.vf 150 Nr 7 Hudiksvalls Intressenter, AB, 100 kr, 1948, Stockholm, GA.1788, dek. kv.ef 200 Nr 8 Iggesunds Intressenter, AB, 100 kr, 1948, Stockholm, GA.1895, dek. kv.ef 200 Nr 9 Kreuger & Toll, AB 1 000 kr, 1921, Stockholm GA.2293, bild, kv.vf 500 Nr 10 Kreuger & Toll, AB, 100 kr, 1927, Stockholm, GA.2297, undert. Ernst Kreuger, kv.vf 600 Nr 11 Nr 12 Nr 13 Nr 14 Nr 11 Mälarebanken, AB, 100 kr, 1922, Stockholm GA.2862, bild, mak. kv.vf 550 Nr 12 Mälareprovinsernas Bank, AB, 500 kr, 1916, Sthlm, GA.2864, bild, mak. hålslag, storlek 33x22,5 cm, utst. Grosshandlar A. Kleigardt, kv.vf 1 000 Nr 13 Provinsbanken, AB, 1 000 kr, 1919, Stockholm, GA.3382, dek. kv.vf 250 5

Nr 14 Smålands Enskilda Bank, AB, 500 kr, 1917, Jönköping, GA.3990, bild, kv.vf 150 Nr 15 2 st aktiebrev, Smålands Bank, AB, 100 kr, 1951, Jönköping, GA.3988, Smålands Enskilda Bank, 100 kr,1917, Jönköping, GA.3990, bild, kv.vf 100 Nr 18 Nr 19 Nr 22 Nr 23 Nr 16 Nr 17 2 st aktiebrev Stockholms Enskilda Bank AB, 100 kr, 1956, Stockholm, GA.4108, bild, mak, Wallenberg, Svenska Lantmännens Bank, AB, 100 kr, 1917, Stockholm, GA.4509, dek. kv.vf 2 st aktiebrev Stockholms Enskilda Bank AB, 100 kr, 1946, Stockholm, GA.4104, bild, mak, preferens Kreuger & Toll, AB, Debentur, 40 kr, 1929, Stockholm, GA.2305, kv.vf 250 Nr 18 Stockholms Handelsbank, AB, 100 kr, 1917, Stockholm, GA.4123, bild, mak, storlek 23x33, kv.vf 450 Nr 19 Sundsvalls Köpmansbank, AB, kr, 1906, Sundsvall, GA.4326, bild, kv.vf 500 Nr 20 Svenska Lantmännens Bank, 100 kr, 1917, Stockholm, GA.4509, dek, kv.vf 200 Nr 21 Svenska Lantmännens Bank, AB, 1 000 kr, 1918, Stockholm, GA.4510, dek. kv.vf 200 Nr 22 Sveriges Industrikreditanstalt Gust. Ericson & Co Kommanditbolag 100 kr, 1917, Stockholm GA.4604, bild, storlek 23x31 cm. kv.vf 200 Nr 23 Sveriges Kreditbank, 100 kr, 1968, Stockholm, GA.4606, bild, mak. kv.vf Nr 24 2 st aktiebrev, Sydsvenska Kredit AB, 500 kr, 1919, Malmö, GA.4626, bild Ystads Finans AB, 100 kr, 1917, Ystad, GA.5360, dek, kv.vf BRUK FACTORY Nr 25 Nr 26 Nr 27 Nr 29 Nr 25 Ankarsrums Bruk, AB, 5 000 kr, 1883, Ankarum, GA.112, dek. utst. Alfred de Maré, kv.vf 600 Nr 26 Hellefors Bruks AB, 100 kr, 1925, Hellefors, GA.1659, bild, kv.vf Nr 27 2 st Klosters AB, 100, 500 kr, 1918, Stockholm, GA.2195, dek. Kv.VF Nr 28 Uddeholms AB, 1 000 kr, 1967, Uddeholm, GA.4980, bild, mak. kv.vf 200 6 2

Nr 29 Uddeholms AB, 100 kr, 1955, Uddeholm, GA.4975, bild, mak. kv.vf 200 Nr 30 Ädelfors Bruks AB, 1 000 kr, 1914, Ädelfors, Ej i GA. dek. mak. kv.vf BRYGGERIER - BREWERIES Nr 31 Nr 32 Nr 33 Nr 34 Nr 31 De förenade Kolsyrefabrikernas AB, 600 kr, 1909, Stockholm, GA.741, dek. kv.vf 250 Nr 32 Gustaf Gummesson, AB, 1 000 kr, 1911, Stockholm, GA.1459, bild, kv.vf Nr 33 Karpalunds Ångbryggeri AB, 100 kr, 1900, Karpalunda, Ej i GA. bild, storlek 23,5x30,5 cm, kv.vf 1 500 Nr 34 Norrköpings Sodafabriks AB, 500 kr, 1917, Norrköping, GA.3046, kv.vf 200 BRÄNSLE - FUEL Nr 35 Nr 36 Nr 37 Nr 38 Nr 35 Kolmaskin, AB, 1 000 kr, 1909, Stockholm, GA. 2231, dek, kv.vf Nr 36 Smålands Mossar, AB, 1 000 kr, 1919, Växjö, GA.3992, bild, kv.vf 200 Nr 37 Torf, AB, 500 kr, 1913, Jönköping, GA.4855, bild, utst. Grefve F. Stackelberg, kv.vf 200 Nr 38 Wängs Kultorf AB, 100 Rdr Rmt, 1872, Stockholm, GA.5341, bild, storlek 25,5x31,5, kv.vf 1 100 EL/KRAFT/VATTEN ELECTRICITY & POWER Nr 39 Nr 40 Nr 41 Nr 42 3 7

Nr 39 Gefle Elektriska AB, 125 kr, 1916, Gevle, GA.1297, dek. kv.vf 200 Nr 40 Hemsjö Kraft AB, kr, 1906, Hemsjö, GA.1700, bild, kv.vf 200 Nr 41 Vibyggerå Kvarn- & Kraft AB, 1 000 kr, 1930, Vibyggerå, Ej i GA, kv.vf 200 Nr 42 Yngeredsfors Kraft AB, 100 kr, 1934, Mölndal, GA.5350, bild, kv.vf 250 FASTIGHET/BYGG - REAL ESTATE/CONSTRUCTION Nr 43 Nr 44 Nr 45 Nr 47 Nr 43 Byggmästaren C. O. Lundbergs Fast. AB, 1 000 kr, 1903, Stlm, GA.564, dek, fläckig, kv.vf 200 Nr 44 Byggnads AB Manhem, 1 000 kr, 1894, Stockholm, GA.573, bild, mak, T. Alm o Karl Staff, kv.vf 400 Nr 45 Centralpalatset i Linköping, AB, 1 000 kr, 1918, Linköping, GA.663, bild, kv. VF 200 Nr 46 Fastighets AB Gripen i Norrköping, 500 kr, 1920, Norrköping, Ej i GA. kv. VF 200 Nr 47 Fastighets AB Sten Sture, 500 kr, 1904, Landskrona, GA.1060, bild, kv.vf 400 Nr 48 Nr 49 Nr 50 Nr 51 Nr 48 Fastighets AB Thea, 1 000 kr, 1904, Stockholm, GA.1068, bild, kv.vf Nr 49 Fastighets Föreningen Procyon u.p.a. 100 kr, 1922, Hälsingborg, bild, kv.vf 400 Nr 50 Gefle Centralbyggnads AB, 500 kr,1923, Gevle, GA.1292, bild, storlek 25x34 cm, kv.vf 550 Nr 51 Höganäs Tennisklubbs Fastighets AB, 100 kr, 1946, Höganäs, GA.1875, kv.vf 350 8

FÖRSÄKRING - INSURANCE Nr 52 Nr 53 Nr 57 Nr 58 Nr 52 Försäkrings AB Globus, 100 kr, 1918, Stockholm, GA.1247, bild, kv.vf 250 Nr 53 Försäkrings AB Hansa, 500 kr, 1905, Stockholm, GA.1248, bild, utst. Bruksägare Carlberg, storlek 23x32,5 cm, kv.vf 400 Nr 54 Försäkrings AB Svenska Lloyd, 500 kr, 1916, Stockholm, GA.1251, bild, kv.vf 400 Nr 55 Lifförsäkrings AB Norrland, 100 kr, 1890, Sundsvall, GA.2476, bild, kv.vf 200 Nr 56 Nya Försäkrings AB Hansa, 5 000 kr, 1917, GA.3124, kv.vf 350 Nr 57 Sjöförsäkrings AB Vega, 500 kr, 1897, Stockholm, GA.3855, bild, storlek 25x32 cm, riss, kv.vf Nr 58 Återförsäkrings AB Widar, 200 Rdr, 1873, Stockholm, GA.5549, dek. kv.vf 500 GLAS/PORSLIN GLASS/PORCELAIN Nr 59 Helsingborgs Glasbruks AB, 500 kr, 1875, Helsingborg, GA.1674, bild, storlek 24x32,5 cm, kv.vf 500 GRUVOR - MINES Nr 59 Nr 60 Nr 62 Nr 63 Nr 60 Bastkärns Gruf AB, 3 000 kr, 1901, Kopparberg, GA.278, dek. blankett, kv.vf 200 Nr 61 Grufbolaget Vasikavaara, 1/ del, 1905, Stockholm, GA.1413, dek. kv.vf 200 Nr 62 Industri AB Polcirkeln, 500 kr, 1899, Stockholm, GA.1911, bild, kv.vf 350 Nr 63 Järna Gruf AB, 500 kr, 1913, Stockholm, GA.2042, kv.vf 200 5 9

Nr 64 Nr 65 Nr 66 Nr 67 Nr 64 Louidoria Malakitkoppar Extractions AB, 1 000 kr, 1877, Askersund, GA.2541, bild, kv.vf 800 Nr 65 2 st aktiebrev, Mellansvenska Malmfälten, AB, 1 000 kr, 1918, Stockholm, GA.2742, Kuokula Malmfält, AB, 1 000 kr, 1902, Stockholm, GA.2352, utst Fredrik Rappe, kv.vf Nr 66 Norbergs Gruf AB, 1 000 kr, 1918, Kärrgrufvan, GA.2924, bild, kv.vf 700 Nr 67 Stabbarps AB, 250 guld mynt, 1878, Stockholm, GA.4035, bild, storlek 27x36,5 cm, riss, kv.vf 1 500 Nr 68 Nr 69 Nr 71 Nr 72 Nr 68 Svenska Stenkols AB Spetsbergen, 100 kr, 1923, Stockholm, GA.4556, dek. kv.vf 900 Nr 69 Sågmurgrufvan, AB, 500 kr, 1906, Gefle, GA.4636, dek. kv.vf 250 Nr 70 Vallens Gruv AB, 500 kr, 1938, Junselevallen, Ej i GA, riss, dek. kv.vf 350 Nr 71 Wermskogs Zinkgruvor, AB, 1 000 kr, 1918, Stockholm, GA.5242, dek. kv.vf 500 Nr 72 Åtvidabergs-Grebo Koppargruvor, 100 kr, 1914, Stockholm, GA.5558, bild, kv.vf HANDEL - TRADE Nr 73 Göteborgs Antikvitets AB, 500 kr, 1923, Göteborg, GA.1508, kv.vf 250 Nr 74 Svensk-Atlantiska Kompaniet handels AB, 1 000 kr, 1919, Hälsingborg, GA.4358, bild, storlek 24,5x31 cm, kv.vf 400 HOTEL/RESTAURANG HOTELS/RESTAURANTS Nr 75 Hotel AB i Carlskrona, 100 kr, 1890, Carlskrona, GA.1780, storlek 23,5x31 cm, kv.vf Nr 76 Sköfde Hotellbyggnads AB, 100 kr, 1887, Skövde, GA.3967, dek, riss, kv.f 200 Nr 77 Örebro Hotell AB, 500 kr, 1900, Örebro, GA.5592, bild, kv.vf 10

Nr 73 Nr 74 Nr76 Nr 77 JÄRNVÄG/SPÅRVÄG - RAILROADS Nr 78 Nr 80 Nr 81 Nr 85 Nr 78 Dala-Helsinglands Jernvägs AB, 100 kr, 1898, Bollnäs, GA.719, bild, storlek 27,5x18 cm. kv.vf 500 Nr 79 Halmstad-Jönköpings Jernvägs AB, 90 kr, 1973, Halmstad, GA.1952, bild, storlek 22x31, kv.ef 400 Nr 80 Malmö-Ystads-Jernvägs AB, 1 000 kr, 1873, Malmö, GA.2669, bild, kv.ef 800 Nr 81 Ostkustbanans AB, 10 000 kr, 1916, Gävle, Ej i GA, bild Stam, kv.ef 1 200 Nr 82 Ostkustbanans AB, 10 000 kr, 1923, Gävle, Ej i GA, bild Stam, kv.ef 1 100 Nr 83 Ostkustbanans AB, 1 000 kr, 1925, Gävle, Ej i GA, bild, preference, kv.ef 1 000 Nr 84 Ostkustbanans AB, 100 kr, 1923, Gävle, Ej i GA, bild, stam, kv.ef 900 Nr 85 Skåne-Smålands Jernvägs AB, 100 kr, 1890, Stockholm, Ga.3942. bild, storlek 23x36, riss kv.ef 1 200 Nr 86 Nr 87 Nr 88 Nr 89 Nr 86 Spårvägs AB Sundsvall-Skön, 10 000 kr, 1923, Sundsvall, Ej i GA, bild, kv.ef 1 500 Nr 87 Spårvägs AB Sundsvall-Skön, 225 000 kr, 1939, Sundsvall, Ej i GA, Preferens, kv.ef 3 000 Nr 88 Stockholms Södra Spårvägs AB, 100 kr, 1913, Stockholm, GA.4195, bild, kv.vf 11

Nr 89 Söderhamns Jernvägs AB, 1 000 Rdr, 1858, Söderhamn, GA.4658, bild, mak. kv.vf 700 Nr 90 Westervik-Åtvidaberg-Bergsbo Jernväg, 100 kr, 1879, Västervik, GA.5251, bild, storlek 23x33 cm, kv.vf 1 800 Nr 91 Östra Skånes Järnvägs AB, 100 kr, 1918, Kristianstad, GA.5640, kv.vf 600 KEMI/LÄKEMEDEL/TVÄTT - CHEMISTRY Nr 93 Nr 95 Nr 96 Nr 97 Nr 92 Barnängens Tekniska Fabriks AB, 100 kr, 1923, Stockholm, GA.269, bild, kv.ef 350 Nr 93 Barnängens Tekniska Fabriks AB, 10 000, 1923, Stockholm, GA.269, bild, riss, kv.ef 400 Nr 94 Nr 95 2 st aktiebrev, Eneroth & Co. AB, 500 kr, 1897, Göteborg, GA.867, Fabriken Tomten Alex. Lagerman J:r AB, 100 kr, 1911, Göteborg, GA.953, dek, riss, kv.ef 2 st aktiebrev. Axel Christiernsson, AB, 100, 1918, Stockholm, GA.212, dek. Värnamo Gummifabrik, AB, 500 kr, 1921, Värnamo, Ej i GA, kv.vf 400 Nr 96 Nitro Nobel, AB, 100 kr, 1969, Gyttorp, Ej i GA, dek, mak. utst. K.G. Hamilton, kv.vf Nr 97 2 st Liljeholmens Stearinfabriks AB, 500 kr, GA.2487,1941, Stockholm, GA.2488, dek, storlek 24x30 cm, blankett, kv.vf LANTBRUK/LIVSMEDEL AGRICULTURE/PROVISION Nr 98 Nr 99 Nr 101 Nr 102 Nr 98 Avelsföreningen för Nordsvenska Hästen inom Rönö Härad 10 kr, 1919, Björksund, bild, kv.vf 900 Nr 99 De Förenade Bagerierna, AB, 500 kr,1905, Ystad, GA.740, dek, kv.vf Nr 100 Slagteri AB i Filipstad, 100 kr, 1894, Filipstad, Ej i GA, kv.vf Nr 101 Svenska Buddiserings AB, 1 000 kr, 1904, Helsingborg, GA.4408, bild, storlek 29,5x15,5, kv.vf 200 Nr 102 Svenska Sockerfabriks AB, 100 kr, 1907, Stockholm, GA.4553, bild, mak. kv.vf 12

NÖJE/TEATER/SPORT ENTERTAINMENT/THEATER/SPORT nr 103 Nr 104 nr 105 Nr 103 Hasselblads Fotografiska AB, 1 000 kr, 1909, Göteborg, Ej i GA. bild, blankett, kv.vf 1 200 Nr 104 Kong. Teaterns AB, 1 000 kr, 1898, Stockholm, GA.2244, bild, kv.vf 2 200 Nr 105 Stockholms Ridhus, AB, 500 kr, 1906, Stockholm, GA.4173, storlek 26,5x17 cm, kv.vf 400 SJÖFART/VARV/HAMN SHIPPING/WHARFS Nr 107 108 109 Nr 106 Bergsunds Mekaniska Verkstads AB, 1 000 kr, 1917, Stockholm, GA.310, bild, kv.vf 200 Nr 107 Bergsunds Mekaniska Verkstads AB, 100 kr, 1918, Stockholm, GA.311, bild, kv.vf 150 Nr 108 Götha-Kanal Bolag, 50 Rdr Banco, 1833, Stockholm, GA.1573, bild, storlek 23,5x36 cm, kv.vf 1 000 Nr 109 Mellansvenska Rederi AB, 100 kr, 1918, Norrköping, GA.2744, dek. kv.vf 200 Nr 110 Nr 110 Nr 111 Nr 112 Rederi AB Fides, 100 kr, 1899, Stockholm, GA.3457, bild, kv.vf nr 113 600 4 13

Nr 111 Rederi AB Norrleden, 100 kr, 1922, Ljusterö, GA.3513, bild, kv.vf 400 Nr 112 Rederi AB Östersjön i Trelleborg, 500 kr, 1921, Trelleborg, GA.3598, bild, kv.vf 400 Nr 113 Stockholms Transport-Bogserings AB, 100 kr, 1918, Stockholm, GA.4205, bild, kv.vf 200 Nr 114 Nr 115 Nr 116 Nr 117 Nr 114 Strömsholms Nya Canal-Bolag, 400 Rdr Banco, 1847, Stockholm, GA.4266, SAF.79, bild, storlek 24x38 cm, trasig, kv.f 2 500 Nr 115 Svenska Handels- och Sjöfarts Kompaniet, AB, 250 kr, 1917, Stockholm, GA.4448, dek. kv.vf 200 Nr 116 Ångbåts AB Nya Flink, 50 kr, 1898, Söderhamn, GA.5441, bild, kv.vf 400 Nr 117 2 st aktiebrev, Rederi AB Transatlantic, 100 kr, 1919, Göteborg, GA.3570, bild Ångfartyget Dicido, 1 000 kr, 1921, Helsingborg, GA.5453, bild, storlek 16x23 cm, kv.ef 400 STEN/KALK/TEGELBRUK LIME/QUARRY/BRICKYARD Nr 118 Kappeleds Tegelbruks AB, 500 kr, 1892, GA.2106, bild, kv.vf Nr 119 Westerdahls Kakelfabrik, AB, 500 kr, 1906, Norrköping, GA.5250, storlek 27x19, kv.vf 100 TELEFON - TELECOM Nr 120 Allmänna Telefon AB L.M. Ericsson, 100 kr, 1921, Stockholm, GA.80, bild, mak. kv.vf 2 000 Nr 121 Svensk-Dansk-Ryska Telefon AB, 360 kr, 1901, Stockholm, GA.4361, bild, kv.vf 200 Nr 122 Telefon AB L. M. Ericsson, 50 kr, 1973, Stockholm, GA.4758, dek, mak.kv.ef 400 Nr 123 Telotelefon, AB, 100 kr, 1910, Stockholm, Ej i GA, kv.vf Nr 118 Nr 120 Nr 122 Nr 123 14 5

TEXTIL/LÄDER/SKOR TEXTILE/LEATHER/SHOES Nr 124 Nr 125 Nr 126 Nr 127 Nr 124 Axel K. Begvall & Söner, AB, 500 kr, 1913, Norrköping, Ej i GA. bild, kv.ef 2 st aktiebrev, Carl Swenssons Skofabrik, AB, 500 kr,1910, Norrköping, dek. storlek 14,5x22,5 Chromgarveriet Klippan AB, 100 kr, 1924, Klippan, GA.686, kv.vf Nr 125 Nr 126 Cewen Rävfarm Asklund & André, 500 kr, 1930, Norrköping, Ej i GA. bild, kv.vf Nr 127 Gefle Manufaktur AB, 1 500 kr, 1888, Gävle, GA.1304, bild, mak. kv.ef 500 Nr 128 Göteborgs Sidenhus, AB, 1 000 kr, 1923, Göteborg, Ej i GA. dek. kv.vf 200 Nr 129 Nr 130 Nr 132 Nr 133 Nr 129 Henning Schultz, AB, 1 000 kr, 1875, Norrköping, GA.1705, dek. storlek 24,5x32,5 cm, riss, kv.vf Nr 130 Joh. Wideqvists Läder- och Remfabriks AB, 500 kr, 1897, Stockholm, Ej i GA, dek. kv.vf 250 Nr 131 Lilljedahlska Läderfabriken, AB, 1 000, 1897, Malmö, Ej i GA, bild, kv.vf Nr 132 Levin Strå- & Filthattfabrik, AB, 1 000 kr, 1918, Stockholm, GA.2459, bild, kv.vf 200 Nr 133 Strömma Bomulls Spinneri AB, 1 000 kr, 1936, Karlshamn, Ej i GA. bild, mak, storlek 23x30,5 cm, kv.vf 800 TRANSPORT/FORDON TRANSPORTATION/VEHICLES Nr 134 Nr 135 Nr 136 Nr 137 15

Nr 134 Adolf Freyschuss, AB, 200 kr, 1910, Stockholm, GA.15, kv.vf 200 Nr 135 Enoch Thulins Aeroplanfabrik, AB, 1 000 kr, 1917, Landskrona, GA.885, dek. Utst. Gustav Dalen, kv.vf 700 Nr 136 Hässleholms Flyghamn, AB, 100 kr, 1920, Hässleholm, GA.1857, bild, kv.vf 1 100 Nr 137 SAAB AB, 5 000 kr, 1969, Linköping, Ej i GA. dek. mak (Wallenberg), kv.ef 500 Nr 138 SAAB AB, 500 kr, 1969, Linköping, Ej i GA. dek. mak (Wallenberg), kv.ef 400 Nr 139 Scania-Vabis, AB, 1 000 kr, 1911, Malmö, GA.3792, storlek 24,5x30 cm, kv.vf 400 TRYCKERI/TIDNING/FÖRLAG PRINTING/NEWSPAPER Nr 140 Nr 141 Nr 140 Boktryckeri AB i Ulricehamn, 500 kr, 1882, Ulricehamn, GA.418, dek, kv.vf 700 Nr 141 Dagens Nyheters AB, 500 kr, 1968, Stockholm, Ej i GA, bild, mak. kv.ef Nr 142 Den Svenska Familjejournalen, AB, 200 kr, 1909, Norrköping, GA.754, dek. kv.vf Nr 143 Tryckeri AB Aurora, 10 kr, 1920, Ystad, GA.4913, dek. kv.vf 350 TÄNDSTICKOR/TRÄVARA/SKOG MATCHES/TIMBER/FORESTRY Nr 145 Nr 146 Nr 147 Nr 150 Nr 144 Femtå Såg och Snickerifabrik, AB, 100 kr, 1918, Ambjörby, GA.1085, dek. kv.vf 200 Nr 145 2 st aktiebrev Finspongs Tjärugns- & Träförädlings, AB, 500 kr, 1917, Norrköping, GA.1124, utst. Frih Uggla Tanums Träförädlings AB, 1 000 kr, 1946, Tanumshede, GA.4729, dek. kv.vf Nr 146 Kiholms AB, kr, 1893, Stockholm, GA.2151, dek. kv.vf 16 Nr 147 Jönköpings och Vulcans Tändsticksfabriks AB 5 000 kr, 1917, Jönköping, GA.2066, bild, storlek 23,5x32,5 cm, kv.vf 2 1 200

Nr 148 Korsnäs Sågverks AB, 20 000 kr, 1876, Korsnäs, GA.2283, dek, kv.vf 500 Nr 149 Marma Sågverks AB, 2 500 Rdr, 1865, Söderhamn, GA.2695, dek, storlek 20,5x32,5, mak. kv.vf 700 Nr 150 2 st Nymölla AB, 50/ 100 kr, 1960, Stockholm, GA.3194, dek. kv.vf 400 Nr 151 Nr 154 Nr 155 Nr 156 Nr 151 Papyrus, AB, 1 000 kr, 1961, Mölnda, GA.3304, bild, mak. utst. J. Wallenberg, kv.vf 250 Nr 152 Rämens AB, 500 kr, 1874, Rämen, GA.3701, bild, storlek 23x33 cm, kv.vf 1 800 Nr 153 Saltviks Trävaru AB, 500 kr, 1910, Hudiksvall, Ej i GA. dek. mak. kv.vf 350 Nr 154 Skogens Kol AB, 3 000 kr, 1907, Gefle, GA.3923, bild, storlek 22x34,5 cm, kv.vf 1 000 Nr 155 Sundsvalls Cellulosa AB, 50 000 kr, 1930, Sundsvall, GA.4313, bild, blankett. kv.ef 500 Nr 156 Örnsbergs Pappers Spinnerier AB, 500 kr, 1918, Stockholm, GA.5609, bild, kv.vf 200 VERKSTAD/INDUSTRI - WORKSHOP Nr 158 Nr 160 Nr 161 Nr 162 Nr 157 Alfa-Laval AB, 500 kr, 1965, Stockholm, Ej i GA. mak (Wallenberg), kv.vf 250 Nr 158 And. Mattsons Mek. Verkstads AB, 500 kr, 1911, Mora, GA.98, bild, kv.vf 200 Nr 159 Atlas Copco AB, 1 250 kr, 1956, Nacka. Ej i GA. mak (Wallenberg), Ej i GA. kv.ef Nr 160 Bofors, AB, 1 000 kr, 1950, Bofors, Ej i GA. bild, mak, kv.vf 500 Nr 161 Electrolux, AB, 5 000 kr, 1969, Stockholm, Ej i GA. mak., 2 språk, kv.vf 1 000 Nr 162 J. Eric Nyqvists Metallfabrik, 200 kr, 1899, Stockholm, GA.897, bild, kv.vf 700 3 17

Nr 163 Nr 164 Nr 165 Nr 166 Nr 163 Halmstads Järn och Stålverk, AB, 1 000 kr, 1917, Halmstad, GA.1594, bild, kv.ef Nr 164 Jönköpings Metallduksväveri AB, 500 kr, 1898, Jönköping, Ej i GA. dek. utst. Brukspatron J.W Spånberg, kv.vf 250 Nr 165 Kockums Jernverks AB, 5 000 kr,1918, Malmö, Ej i GA, bild, kv.vf 350 Nr 166 Kullager, AB, 250 kr, 1891, Sundsvall, GA.2327, dek. kv.vf 400 Nr 167 Kullens Maskinfabriks AB, 100 kr, 1918, Ystad, GA.2332, bild, kv.vf Nr 168 Nr 169 Nr 170 Nr 172 Nr 168 Laval Zink, AB, 1 000 kr, 1908, Stockholm, GA.2437, dek, Utst. Gustaf de Laval, kv.vf 650 Nr 169 Metallfabriks AB C.C. Sporrong & Co., 100 kr, 1963, Stockholm, GA.2772, bild, mak. kv.vf 200 Nr 170 Munktells Mek. Verkstads AB, 1 000 kr, 1919, Eskilstuna, GA.2850, dek. kv.vf Nr 171 2 st aktiebrev, Nymanbolagen AB, 500 kr, 1947, Uppsala, GA.3188, bild, mak. A.Wiklunds Maskin- & Velocipedfabrik, AB, 100 kr, 1935, Stockholm. GA.5, kv.vf 400 Nr 172 Porjus Smältverk, AB, 1 000 kr, 1918, Stockholm, GA.3361, dek. kv.vf Nr 173 Nr 174 Nr 178 Nr 177 18 Nr 173 Radiator, AB, 250 kr, 1898, Stockholm, GA.3402, bild, storlek 25x15, kv.vf 250 Nr 174 Sandvikens Jernverks AB, 100 kr, 1965, Sandviken, GA.3774, bild, mak. kv.vf 200 Nr 175 Sköfde Mekaniska Verkstads AB, 5 000 kr, 1917, Stockholm, GA.3970, dek. kv.vf 250 4

Nr 176 Svenska Kapsylfabriken, AB, kr, 1888, Stockholm, GA.4485, storlek 25x33.5, blankett, kv.vf 350 Nr 177 Westerås Drittelfabriks AB, 500 kr, 1890, Västerås, GA.5257, storlek 24,5x33 cm, kv.vf 500 Nr 178 Åsbrohammars Jernmanufaktur AB, 200 kr, 1874, Örebro, GA.5543, dek. kv.vf 500 ÖVRIGA POSTER REMAINDER Nr 179 Nr 180 Nr 181 Nr 182 Nr 183 2 st aktiebrev, Lingbo Verstäder, AB, 100 kr, 1930, Lingbo, GA.2508, dek. Förenade Piano- & Orgelfabriker, 500 kr, 1918, Göteborg, GA.1225, dek kv.vf 2 st aktiebrev, Oscar Lundbergs AB, 1 000 KR, 1918, Stockholm, GA.3258 Oxelösunds Järnverks AB, 1 000 kr, 1920, Stockholm, GA. dek, kv.vf 2 st aktiebrev, Svenska Maskinverken, AB, 5 000 kr, 1917, Stockholm, GA.4520 Elektriska Industri AB, 100 kr, 1918, Stockholm, GA.833. kv.ef 2 st aktiebrev, Forsbacka Jernverks AB, 1 000 kr 1927, Stockholm, GA.1154 Sponsor AB, 50 kr, 1966, Göteborg, Ej i GA. dek. mak. kv.ef 2 st aktiebrev, Skandinaviska Kullager Fabriks AB, 100 kr, 1917, Stockholm, GA.3894, bild Skara Tegelbruk AB, 100 kr, 1946, Skara, Ej i GA, hålslag, kv.vf 250 DANMARK Nr 184 Barnängens Kemiska Fabriker AS, 1 000 Kr, 1922, Köpenhamn, storlek 22,5x36 cm, kv. VF Nr 185 E. Lagermans Fabrik, AS, 1 000 kr, 1926, Köpenhamn, storlek 24x37 cm, kv.vf FINLAND Nr 186 Borgå Ångfartygs AB, 500 FM, 1928, Borgå, bild, kv.vf 400 Nr 187 Finska Sågbladsfabriks AB, 10 000 FM, 1928, Tammerfors, dek. kv.vf 200 Nr 188 Leppävirran Höyrylavia Osakeytiö-Lappavistor Ångbåts AB, 100 FM, 1920, Leppävirta, kv.vf Nr 189 Wasa Spetsfabrik, AB, 200 FM, 1918, Wasa, dek. kv.vf 250 Nr 184 Nr 185 Nr 186 Nr 189 FRANKRIKE Nr 190 Euro Disneyland S.C-A., 1983, bild, kv.vf 250 19

Nr 190 Nr 191 Nr 191 Utviksarta över Segelleden från Stockholm Kanalvägen till Götheborg, (Göta Kanal) 24 sid med 42 bilder, utvikt format 228 cm x 20 cm, nytryck 1972 från originaltrycket 1861, kv.vf 400 Passa på att skaffa katalogerna över gamla aktiebrev I och II katalog I för 75 kr + porto eller katalog II för 100 kr + porto eller tillsammans för 150 kr + porto Katalog I förtecknar 5.651 olika aktiebrev varav 1.024 är avbildade i färg. Katalog II förtecknar 2.000 olika aktiebrev varav 426 är avbildade i färg. Dessutom innehåller katalogerna intressanta artiklar bl a hur man samlar och värderar gamla aktiebrev, SFHVs historia, m m. I del två är alla breven också prissatta. Kontakta föreningens sekreterare Marita Strandberg, tel 08-611 01 10, fax 08-611 32 95, e-post: info@aktiesamlaren.se Nr 191 20