SVENSKA Arbetsområde: Konflikter i världen År:2016 Vecka: 5-7

Relevanta dokument
Centralt innehåll årskurs 7-9

Terminsplanering i Svenska årskurs 9 Ärentunaskolan

Sagotema. 1 av 7. Förankring i kursplanens syfte. Kopplingar till läroplan. Montessori. Nedan ser du vilka förmågor vi kommer att arbeta med:

Smedingeskolan LPP och matris för tema klassiker. LPP och matris för tema klassiker

Svenska som andraspråk

3.18 Svenska som andraspråk

Lässtrategier för att förstå, tolka och analysera texter från olika medier.

Robinsonader. 1 av 7. Förankring i läroplanen. Innehåll och arbetsformer. Botkyrka

LPP 7P2 i svenska och svenska som andra språk

Läsårsplanering i Svenska som andraspråk årskurs 9 Ärentunaskolan

SVENSKA SOM ANDRASPRÅK

Terminsplanering i svenska årskurs 8 Ärentunaskolan

SVENSKA 3.17 SVENSKA

Ur läroplanens kapitel 1: Eleverna kan använda det svenska språket i tal och skrift på ett rikt och nyanserat sätt.

Genrekoden svarar mot kursplanen i svenska i Lgr 11

ESN lokala kursplan Lgr11 Ämne: Svenska

SVENSKA. Ämnets syfte

Genom undervisningen i ämnet svenska ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att formulera sig och kommunicera i

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet svenska

Svenska 8B v Syfte:

Terminsplanering i Svenska årskurs 7, Ärentunaskolan

Arbetsområde: Revolution åk 8 (svenska och historia)

Kursplan - Grundläggande svenska

Centralt innehåll. I årskurs 1 3

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet svenska

Tala, lyssna och samtala. Berättande texter och sakprosatexter. Muntliga presentationer och. Gester och kroppsspråk. muntligt berättande.

Centralt innehåll. Läsa och skriva. Tala, lyssna och samtala. Berättande texter och sakprosatexter. Språkbruk. Kultur och samhälle.

Olika texttyper. Vi kommer att läsa och skriva följande typer av texter under dessa veckor:

Kursplan i svenska grundläggande kurs X

Skolverkets förslag till kursplan i svenska i grundskolan. Svenska

Språkbruk Språkliga strategier för att minnas och lära, till exempel tankekartor och stödord.

Språkbruk Ord och begrepp som används för att uttrycka känslor, kunskaper och åsikter. Ords och begrepps nyanser och värdeladdning.

Kursplan i svenska grundläggande kurs Y

SVA 3.18 SVENSKA SOM ANDRASPRÅK. Syfte

svenska Syfte Kurskod: GRNSVE2 Verksamhetspoäng: KuRSplanER FöR KoMMunal VuxEnutBildninG på GRundläGGandE nivå 75

Del ur Lgr 11: kursplan i svenska som andraspråk i grundskolan

SVENSKA SOM ANDRASPRÅK

SVENSKA FÖR DÖVA OCH HÖRSELSKADADE

Kursplan i svenska för kompletterande undervisning för svenska elever i utlandet

LÄROPLAN FÖR GRUNDSKOLAN, FÖRSKOLEKLASSEN OCH FRITIDSHEMMET 2011 SVENSKA Ämne: Svenska åk 4-6

svenska som andraspråk

KUNSKAPSKRAV I ÄMNET SVENSKA

Förslag den 25 september Svenska

Svenska som andraspråk Åk

Syfte och mål med kursen

För prövning i Grundläggande Svenska gäller följande vid första tillfället:

Bilaga 8. Förslag till kursplan för sameskolan inklusive kunskapskrav Dnr 2008:741

Kursplan i svenska grundläggande kurs GRNSVE2

Kurs: Svenska. Kurskod: GRNSVE2. Verksamhetspoäng: 1000

Kursplan i svenska grundläggande kurs W

Pedagogisk planering tidningstexter

Kunskapskrav SVENSKA År 9

Undervisningen i ämnet svenska ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

SVENSKA SOM ANDRASPRÅK

Skillnader i Lgr11 mellan svenska (sv) och svenska som andraspråk (sva)

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i svenska som andraspråk

MODERSMÅL 3.7 MODERSMÅL

Svenska som andraspråk

3.18 Svenska som andraspråk

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i svenska som andraspråk

Del ur Lgr 11: kursplan i modersmål i grundskolan

Undervisningen ska även bidra till att eleverna får möta och bekanta sig med såväl de nordiska grannspråken som de nationella minoritetsspråken.

MODERSMÅL 3.7 MODERSMÅL

Skolverkets förslag till reviderade kursplaner i svenska och svenska som andraspråk (arbetsmaterial 25 september 2019).

Övergripande planering

Läsårsplanering i Svenska som andraspråk årskurs 7 Ärentunaskolan

Språkbruk Språkliga strategier för att minnas och lära genom att identifiera nyckelord och föra anteckningar.

Information till eleverna

BESKRIVNING AV SVENSKA SOM ANDRASPRÅK (SVA)

John Steinbeck. VECKA tisdag fredag långfredag 15 PÅSKLOV LÄXA FÖRSTA MAJ

KÄRLEK. Genom undervisningen ska eleverna ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att

KUNSKAPSKRAV I ÄMNET SVENSKA SOM ANDRASPRÅK

Kunskapskrav SVENSKA SOM ANDRASPRÅK År 9

MODERSMÅL FINSKA 1. Syfte

3.7.3 Modersmål - jiddisch som nationellt minoritetsspråk

PEDAGOGISK PLANERING SVENSKA

John Steinbeck. VECKA tisdag torsdag PÅSKLOV

Pedagogisk planering tidningstexter. Syfte

Modersmål - jiddisch som nationellt minoritetsspråk

3.7.4 Modersmål - meänkieli som nationellt minoritetsspråk

läsa och analysera skönlitteratur och andra texter för olika syften, anpassa språket efter olika syften, mottagare och sammanhang,

Skolverkets förslag till reviderade kursplaner i svenska och svenska som andraspråk (arbetsmaterial 25 september 2019).

Här följer den pedagogiska planeringen för det arbetsområde som kommer att pågå från och med vecka 5, i samarbete med SO.

Centralt innehåll. Tala, lyssna och samtala. Läsa och skriva. Berättande texter och faktatexter. Språkbruk. I årskurs 1-6

svenska kurskod: sgrsve7 50

Lokal pedagogisk planering för årskurs 5 i ämnet svenska som andraspråk

Centralt innehåll. Språkets struktur med stavningsregler, skiljetecken. Träna på språkriktighet; skrivregler, skiljetecken och att bygga meningar.

Prövningsanvisningar våren 2017 Svenska som andraspråk grundläggande nivå

Gymnasiet: Kunskapskrav svenska 1 kopplade till Ungdomsparlamentet E C A Lärarens kommentar

Kopplingar till kursplaner för grundskolan

Del ur Läroplanen för specialskolan 2011: kursplan i teckenspråk för döva och hörselskadade

RÖDA TRÅDEN SVENSKA F-KLASS ÅK

Kopplingar till kursplaner för grundskolan

Centralt innehåll: Lokal Pedagogisk Planering i svenska. Ämnesområde: Skolfotot och Huset. Ansvarig lärare: Annika Svartling Andersson

Svenska som andraspråk

Rockhammars skola Lokal pedagogisk planering (LPP)

Kursplanerna i svenska och svenska som andraspråk Göteborg 18 oktober 2011

Undervisningen i ämnet modersmål ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

LPP Magiska dörren ÅR 4

Transkript:

SVENSKA Arbetsområde: Konflikter i världen År:2016 Vecka: 5-7 Förmågor i fokus formulera sig och kommunicera i tal och skrift, läsa och analysera skönlitteratur och andra texter för olika syften, anpassa språket efter olika syften, mottagare och sammanhang, urskilja språkliga strukturer och följa språkliga normer, Centralt innehåll Läsa och skriva Lässtrategier för att förstå, tolka och analysera texter från olika medier. Att urskilja texters budskap, tema och motiv samt deras syften, avsändare och sammanhang. Strategier för att skriva olika typer av texter med anpassning till deras typiska upp- byggnad och språkliga drag. Redigering och disposition av texter med hjälp av dator. Olika funktioner för språkbehandling i digitala medier. Språkets struktur med stavningsregler, skiljetecken, ordklasser och satsdelar. Ordböcker och andra hjälpmedel för stavning och ordförståelse. Tala, lyssna och samtala Att leda ett samtal, formulera och bemöta argument samt sammanfatta huvud- dragen i vad som sagts. Berättande texter och sakprosatexter Skönlitteratur för ungdomar och vuxna från olika tider, från Sverige, Norden och övriga världen. Skönlitteratur som belyser människors villkor och identitets- och livsfrågor. Lyrik, dramatik, sagor och myter. Några skönlitterärt betydelsefulla ungdoms- och vuxenboksförfattare från Sverige, Norden och övriga världen och deras verk, samt de historiska och kulturella sammanhang som verken har tillkommit i. Beskrivande, förklarande, utredande, instruerande och argumenterande texter, till exempel tidningsartiklar, vetenskapliga texter, arbetsbeskrivningar och blogginlägg. Texternas syften, innehåll, uppbyggnad och språkliga drag. Bedömning Din lärare kommer att bedöma: Hur väl du formulerar dig och kommunicerar när du skriver och talar inför grupp eller i samtal, Hur väl du kan anpassa den språkliga nivån beroende på syfte, mottagare och sammanhang, Hur väl du behärskar grammatik i tal och skrift

Arbetsgång/förberedelser: Läs om konflikten från två olika källor. Sammanfatta den kortfattat, gärna i punktform, så att du kan förklara den för andra under ca tvåtre minuter. Välj ett citat ur boken du läst som du tycker belyser den aktuella konflikten. Sammanfatta också boken du läst så att du kan återberätta den i tvärgrupper. Sammanfattningen ska innehålla huvudpersoner, viktiga händelser samt vilken roll konflikten spelar i boken. Är konflikten central i boken eller är den bara en bakgrund? Är konflikten i boken neutralt beskriven? Diskutera i tvärgrupper. Ställ gärna frågor till varandra så att alla har klart för sig kopplingen mellan bok och verklighet. Kunskapskrav år 7-9 Bedömning F ö r m å g o r E C A Läsa och analysera skönlitteratur och andra texter för olika syften Eleven kan också föra enkla resonemang om verket med kopplingar till dess upphovsman. Eleven drar då till viss del underbyggda slutsatser om hur verket har påverkats av det historiska och kulturella sammanhang som det har tillkommit i. Eleven kan också föra utvecklade resonemang om verket med kopplingar till dess upphovsman. Eleven drar då relativt väl underbyggda slutsatser om hur verket har påverkats av det historiska och kulturella sammanhang som det har tillkommit i. Eleven kan också föra välutvecklade och nyanserade resonemang om verket med kopplingar till dess upphovsman. Eleven drar då väl underbyggda slutsatser om hur verket har påverkats av det historiska och kulturella sammanhang som det har tillkommit i. Tidsplanering: vecka onsdag fredag 5 läsa på om konflikten utprövning 6 Möte/ börja skriva skriva 7 Skriva lämna in Länkar till konflikter: -Dator --Nätverksenhet (T:) ---Årskurs _9

Skrivuppgift Tänk igenom anvisningarna innan du skriver. Du har dina anteckningar från diskussionerna samt litteraturcirkeln som inspirationskälla. Konflikter i världen I din lästa bok lämnar huvudpersonen sitt land, sitt liv, sin familj och sina vänner. Hur påverkas huvudpersonen i boken du läst? Hur skulle du själv ha gjort i en liknande situation? Vad spelar det för roll var i världen du bor? Vilken religion du tillhör och vilken samhällsklass du föds in i? Hur påverkas du av det som händer runt omkring dig? Ungdomstidningen Allt i världen efterfrågar texter där ungdomar resonerar om hur ens uppväxtmiljö påverkar människors liv. Du bestämmer dig för att bidra. Skriv ditt bidrag till ungdomstidningen. Resonera om frågorna ovan. Jämför med ditt eget liv. Ge exempel från din egen erfarenhet och från boken du läst. Citera gärna boken för att belysa dina exempel. Rubrik: Konflikter i världen

Bedömningsmatris resonerande text E C A innehåll Elevens tankegång framgår och eleven resonerar på ett enkelt sätt om hur man påverkas av sin omgivning Elevens tankegång framgår tydligt och eleven resonerar på ett utvecklat hur man påverkas av sin omgivning Eleven resonerar på ett välutvecklat och nyanserat sätt om hur man påverkas av sin omgivning Eleven ger ett exempel från sin egen erfarenhet som passar i sammanhanget. Elevens exempel är passande och fördjupar/utvidgar resonemanget. Bidraget innehåller både det personliga och det allmänna men det råder inte alltid balans mellan dem. Elevens exempel är träffande och bidrar till textens läsvärde. Det råder god balans mellan det personliga och det allmänna struktur Texten är i huvudsak sammanhängande och begriplig. Textbindningen är enkel Texten är sammanhängande och strukturen är tydligt urskiljbar, t.ex. genom styckeindelning, styckemarkering, inledning och/eller avslutning. Texten är sammanhängande och välstrukturerad, t.ex. genom konsekvent genomförd styckeindelning och styckemarkering samt effektiv inledning och avslutning. Textbindningen är utvecklad Textbindningen är välutvecklad. Språk, stil och skrivregler Ordvalet är enkelt. Meningsbyggnaden fungerar i huvudsak. Ordvalet är varierat och passar ungdomstidningen, t.ex. genom ett ungdomligt språkbruk och läsartilltal. Ordvalet är träffande, varierat och specifikt och passar väl i ungdomstidningen, t.ex. genom en konsekvent genomförd stil. Eleven följer i huvudsak skriftspråkets normer för skiljetecken och stavning. Meningsbyggnaden är varierad och relativt väl fungerande. Eleven följer relativt väl skriftspråkets normer för skiljetecken och stavning Meningsbyggnaden är varierad, träffsäker och väl fungerande. Eleven följer väl skriftspråkets normer för skiljetecken och stavning. F E D C B A Helhetsbedömning Textens innehåll och form är i huvudsak anpassade till syfte, mottagare och kommunikationssituation Textens innehåll och form är relativt väl anpassade till syfte, mottagare och kommunikationssituation. Textens innehåll och form är väl anpassade till syfte, mottagare och kommunikationssituation