Beräkna en förenings empiriska formel och molekylformel Niklas Dahrén
Uppgifter som jag går igenom i den här filmen: 1. Man förbränner 0,99 g magnesiumpulver i syrgas. Då bildas 1,65 g magnesiumoxid. Beräkna magnesiumoxidens empiriska formel. 2. 0,93 g silver reagerar med svavel och ger 1,07 g silversulfid. Beräkna silversulfidens empiriska formel. 3. En kemisk förening innehåller 28,2 % kalium, 25,7 % klor och resten syre. Beräkna föreningens empiriska formel. 4. En kemisk förening har sammansättningen 51,4 % kol, 8,6 % väte och 40,0 % kväve. Molmassan är 140 g/mol. Beräkna föreningens molekylformel.
Ett ämne kan anges med olika kemiska formler ü Strukturformel: Denna formel anger den exakta strukturen av molekylen (inkl. det exakta antalet av varje atom). ü Molekylformel (summaformel): Denna formel anger exakt hur många atomer av varje slag som finns i en molekyl. Men den avslöjar inte exakt hur atomerna sitter bundna till varandra. ü Empirisk formel: Denna formel visar mängdförhållandet mellan de atomer/joner som finns i molekylen/jonföreningen (anges med minsta möjliga heltal). Empiriska formler används framförallt när det gäller jonföreningar. C 4 H 10 C 2 H 5
Uppgift 1: Man förbränner 0,99 g magnesiumpulver i syrgas. Då bildas 1,65 g magnesiumoxid. Beräkna magnesiumoxidens empiriska formel. Lösning: 1. Gör en tabell med en kolumn för varje ämne. 2. Utifrån det som står i uppgiften kan vi lista ut massan för Mg och O. 3. När vi vet massan av resp. ämne så tar vi reda på molmassorna och då kan vi beräkna substansmängderna. 4. Vi jämför substansmängderna och beräknar molförhållandet (antalsförhållandet) mellan ämnena. 5. Utifrån molförhållandet listar vi ut den empiriska formeln. Parametrar: Magnesium (Mg): Syre (O): Massa (g): Molmassa (g/mol): Substansmängd (mol): 0,99 1,65-0,99= 0,66 24,31 16,00 n= m/m= 0,99/24,31= 0,0407.. n= m/m= 0,66/16,00= 0,04125 Molförhållandet: (division med minsta substansmängden) n(mg)/n(mg)= 0,0407../ 0,0407..= 1 n(o)/n(o)= 0,04125/0,0407..= 1,01..= ca 1 Svar: Molförhållandet är 1:1 och därför är magnesiumoxidens empiriska formel MgO.
Uppgift 2: 0,93 g silver reagerar med svavel och ger 1,07 g silversulfid. Beräkna silversulfidens empiriska formel. Lösning: 1. Gör en tabell med en kolumn för varje ämne. 2. I frågan framgår massan för resp. ämne vilket gör att vi kan beräkna substansmängderna av resp. ämne. 3. Vi jämför substansmängderna och beräknar molförhållandet mellan ämnena. 4. Utifrån molförhållandet listar vi ut den empiriska formeln. Parametrar: Silver (Ag): Svavel (S): Massa (g): Molmassa (g/mol): Substansmängd (mol): 0,93 1,07-0,93= 0,14 107,9 32,07 n= m/m= 0,93/107,9= 0,0086.. n= m/m= 0,14/32,07= 0,0043.. Molförhållandet: (division med minsta substansmängden) n(ag)/n(s)= 0,0086../0,0043..= 1,97= 2 n(s)/n(s)= 0,0043../0,0043..= 1 Svar: Molförhållandet är 2:1 och därför är silversulfidens empiriska formel Ag 2 S.
Uppgift 3: En kemisk förening innehåller 28,2 % kalium, 25,7 % klor och resten syre. Beräkna föreningens empiriska formel. Lösning: 1. Gör en tabell med en kolumn för varje ämne. 2. I frågan anges inte någon massa. Vi måste därför själva bestämma den totala massan av föreningen. En lämplig massa att välja är 100 g. 3. Med hjälp av de angivna masshalterna kan vi sedan räkna ut massan för resp. ämne. 4. Nästa steg är att beräkna substansmängden med formeln; n= m/m. 5. I sista steget undersöker vi molförhållandet (antalsförhållandet) mellan de ingående ämnena. Parametrar: Kalium (K): Klor (Cl): Syre (O): Massa (g): Molmassa (g/mol): Substansmängd (mol): 0,282 * 100= 28,2 0,257 * 100= 25,7 100-28,2-25,7= 46,1 39,10 35,45 16,00 n= m/m= 28,2/39,10= 0,721 n= m/m= 25,7/35,45= 0,725 n= m/m= 46,1/16,00= 2,88 Molförhållandet: (division med minsta substansmängden) n(k)/n(k)= 0,721/0,721= 1 n(cl)/n(k)= 0,725/0,721= 1,00..= 1 n(o)/n(k)= 2,88/0,721= 3,99= 4 Svar: Molförhållandet är 1:1:4 och därför är föreningens empiriska formel KClO 4.
Uppgift 4: En kemisk förening har sammansättningen 51,4 % kol, 8,6 % väte och 40,0 % kväve. Molmassan är 140 g/mol. Beräkna föreningens molekylformel. Lösning: 1. Gör en tabell med en kolumn för varje ämne. Skriv Massa (g), Molmassa (g/mol), Substansmängd (mol) och Antalet atomer på tre olika rader i den första kolumnen. 2. Eftersom vi vet molmassan för föreningen så kan vi för enkelhetens skull utgå från att vi har exakt 1 mol av föreningen. Vi vet då också att den totala massan av hela föreningen är 140 g. Med hjälp av den totala massan och masshalterna kan vi beräkna massan av resp. ämne (kol, väte, kväve). Skriv in det i tabellen. 3. Ta reda på molmassan för resp. ämne och skriv in det i tabellen. 4. Med hjälp av massan av resp. ämne och ämnenas molmassa kan vi beräkna substansmängden av varje ämne. 5. Om vi vet substansmängden av varje ämne så vet vi även hur många atomer det ska vara av varje ämne i den kemiska föreningen. Parametrar: Kol (C): Väte (H): Kväve (N): Massa (g): 0,514 * 140= 71,96 0,086 * 140= 12,04 0,40 * 140= 56,0 Molmassa (g/mol): Substansmängd (mol): Antalet atomer: 12,01 1,008 14,01 n= m/m= 71,96/12,01= 5,99.. n= m/m= 12,04/1,008= 11,94.. n= m/m= 56,0/14,01= 3,99.. 6 st 12 st 4 st Svar: Föreningens molekylformel är C 6 H 12 N 4
Se gärna fler filmer av Niklas Dahrén: http://www.youtube.com/kemilektioner http://www.youtube.com/medicinlektioner