Auktion 12 mars Auktion 12 mars Auktion 15 mars Auktion på årsmötet den 15/ Isidor Auktionsupplevelse

Hembygdsfilatelisten

Riboldt Mogens Bollnäs normalstämpel 16 omvänd B? Bollnäs nst 16 omvänd B? 402 Forsberg Christian Brefkort från Nyland 1850 till Amsterdam 1

Budget för 2017, förslag Förslag till Budget för Cervin Carl Lantbrevbärarstämplar Lantbrevbärarstämplar 1333 Bock Ander

Hembygdsfilatelisten Författarregister Efternam Förnamn Titel År N Sid Titel original Key 1000 års kalender ( ) års kalender 778

Hembygdsfilatelisten Omvänd nummerordning

Hembygdsfilatelisten I nummerordning

Vi som har jobbat med SDB hoppas att vi har fått en komplett förteckning av uppgiftslämnare till SDB, om inte så ber vi om ursäkt för detta

Fältposten. SMPS - Sveriges Militärpostsällskap. Söndagen den 3 mars Nummer

Fältposten. SMPS - Sveriges Militärpostsällskap. SMPS - Sveriges Militärpostsällskap. Söndagen den 3 februari Fotograf okänd.

Halländska Skilling Banco

Posthistorisk hembygdsfilateli, när den bearbetas, presenteras och ställs ut på ett sätt som gör att den blir en förebild att studera

AFK:s bibliotek Förteckning över objekt för utlåning

ISSN Hembygds. filatelisten. Nr Årgång 30. Tidskrift för hembygdsfilateli

Oktoberträffen - Jubileumstävling

Adresslista NVS-kontor

Årsmöte med SPF Seniorerna Svenljunga onsdagen den 1 febr i Örsåsgården.

Juryrapport. Vidare har utställningsledningen inbjudit ett exponat, Farväl till Finlands vapen, utställt av Sven Lindell.

Posten på Ön - Lidingö. Karta över Lidingö 1661

ISSN Hembygds. filatelisten. Tidskrift för hembygdsfilateli Årgång 32

Hembygdsfilatelisten Författarregister

Förord. Vi använder oss av systemet med normalstämplar (nst.) samt littera och placeringar av TUR, vilket finns i Handbok

Fältposten. SMPS - Sveriges Militärpostsällskap 1(10) Söndagen den 6 oktober 2013

Startlista Björkstubbematchen Sida

FTK:s Motionsdubbel Våren 2017

Utställningskalender med uppdragslista regionalt internationellt

ISSN Hembygds. filatelisten. Tidskrift för hembygdsfilateli Årgång 34

H55 Brutto Order of Merit-ranking efter OM 3, 2018

VÄRMLANDSSERIFINAL KPIST Final Seniorer

Resultatlista för klasser Björkstubbematchen Sida

POS 16/ Resultatlista: Veterangolf klass A våren S:a slag 6 omg Plac

POS 30/ Resultatlista: Veterangolf klass A våren S:a slag 6 omg Plac

ISSN Hembygds. filatelisten. Tidskrift för hembygdsfilateli Årgång 33

Män. GK=Godkänd. GK=Godkänd

Sammanställning av Brevbärningsstämplar

Fältposten. SMPS - Sveriges Militärpostsällskap 1(12) Söndagen den 3 november Nummer. Läs mer på sidan 12!

IDROTTONLINEPROJEKTET

Fältposten. SMPS - Sveriges Militärpostsällskap 1(10) Söndagen den 31 mars 2013

OG Individuellt

RESULTLISTA FRÅN ROSLAGSTRÄFFEN Plats: Söderbykarl Arrangör: Norrtälje skyttekrets

Föredragshållare ABB FK

Tidigare segrare i Götapokalen

Föredragshållare Senast uppdaterad

7 Johan Ljungren Lilla Beddinge 19/ Rolf Friberg M Stenbock 19/ Peter Bengtsson Malmö Pk 47/39 63 HP S

Brons Bodens Ssk. Poäng Brons Grovskyttarna. Poäng Grovskyttarna.

KRC klass 1 (HRB 1) Namn Klubb Bil start mål T 1 T 2 T 3 T 4 T 5 T 6 T 7 T 8 T 9 Totalt

Resultat i A-vapen Klass 1

SMPS - Sveriges Militärpostsällskap

Hembygds. Tidskrift för hembygdsfilateli Årgång 27. Ur innehållet:

KAP 7 JÄRNVÄGSPOST. En kategori 7 är omnämnd i Facit Postal men synes vara begränsad till Stockholm om vi tittar i 1951 års stämpelhandbok.

DE YNGSTA DEBUTANTERNA I TRE KRONOR GENOM TIDERNA

Namn Förening Klass Träff Poäng Daniel Olsson Umeå PK 2 37/23 6 Rolf Jansson Lycksele PK 2 29/22 3 Oskar Andersson Umeå PK 2 23/19 1

SSG:s poängsystem för Order of Merit (OM)

Hästveda Brottarklubb

C-Vapen Klass Vintercupen Poäng. ã Sol Grovskyttarna (Resultat cup kort) 14:08:

Resultatlista. Öppen klass

Protokoll från ordinarie årsstämma

RM för Hjärt- och Lungsjukas Föreningar 2013 HERRAR Backlund Birger Östersund 24-maj H Andersson Hans Gävle 24-maj H

Tävling: Mjölbyträffen Nationell Poängfält Vapengrupp: A Skytteklass: Klass1

Svenska cupen Sida 1

den 27 maj 2019 den 19 augusti 2019 Smålandsserien H70 Div. 1 RESULTATLISTA Plac Namn Lag Till par Total

Resultat Mästarträffen Nat Fält Överum

Kungl. Vetenskaps- och Vitterhets-

RESULTATLISTA Lag tävling

Vintercupen 2005 Deltävling

Plac Startn. Förare Co Driver Total Utslag Eriksson Gunnar Eriksson Märta Larsson Stig Larsson

Jägarduvan Namn Ort/Klubb Klass Totalt

Joakim ÖDIK P år 1964 Övre raden från vänster: Nedre raden från vänster:

Resultat klassvis. Klass. Klass 4. Klass 55. Klass 65. Namn Förening Antal träff Inn-tr Total. Skövde Garnisons Skf 2/

Vintercupen 2005 Deltävling

Kuljaktstig 9/ Resultat klass ÖPPEN Placering Namn Postort Klass Totalt 1 Peder Andersson Uppsala Öppen Magnus Gilljum Länna Öppen 128

Kungl. Vetenskaps- och Vitterhets- Samhället i Göteborg (KVVS)

Vintercuppen 2016 deltävling

Match Västerås GK Örebro GK Resultat Poäng

SGF Tour H65. Drottningholm. 49 Mälarbadens Golfklubb 5,7 II. 27 HaningeStrand Golfklub 5,6 II. 46 Ågesta Golfklubb 6,1 II

PROTOKOLL FÖRT VID HEIMDAL-SKOGSBACKEN SAMFÄLLIGHETSFÖRENINGS ÅRSMÖTE

Resultatlista SSM. Bana 6, Karlshamns Skytteförening

PM BOWLING 2017 RESULTAT GRUPPSPEL DAMER

1 Hans-Eje Johanssson Grimeton Skf (N) 7,8,8,10,8,10/4 2 Lars-Åke Ingemarsson F14 Skf (N) 9,6,8,9,8,10/5

Plats Namn Förening Vapengrupp T/F Tot P SK M

Brommastafetten Sidan 1 (8)

Korta Banan, m (71)

Resultat Kretsmästerskap fältskjutning C och kretsfältskjutning A- B- och R-vapen

Långsele vuxen slutresultat

1. Mötets öppnande Ordföranden Göran Wijk hälsade de närvarande välkomna till Segelsällskapets årsmöte och förklarade mötet öppnat.

Årsmöte i Barsebäcksverkets Seniorklubb i Nya Infocenter den 18 februari 2010

Så har då äntligen den nya Postalen kommit och med den bl a en del

Resultatlista, ackumulerat - brutto: Isaberg Golfklubb Postmästerskap Golf 2014

Auktoriserade språkkontrollanter

RESULTATLISTA Open Damer

Rommeknallen Extratävling 2018 Liggande. Namn Förening Poäng Tr In Tävl. Tom Olsson Rommehed (30) Sune Påhls

Ludvikastånkan 5 september 2009

OG GOLFEN 2014 Klass A

K O R V E N 1. Pristagare den 17/ Poängbogeygolf Södra Banan Antal startande: 92

Min hembygdsamling: Stämplar under frimärkstid

1000 års kalender (1500-2500) 1990 4 4 1000 års kalender 778 Västerås Postterminal 1992 4 12 5 Oktober 1992 878 Holm, Teodors excerpter på mikrofilm 1987 2 2 80 000 sidor på mikrofilm för endast 587:- 605 Anders Sigge Lokalpost, Adams express, Stockholm 1900 1996 3 6 Adams Express Stockholm 1900 1044 Hembygdssamlarna, Funktionärer 1994 2 7 Adresslista valda funktionärer 932 Hembygdssamlarna, Funktionärer 1995 2 3 Adresslista valda funktionärer 975 Hembygdssamlarna, Funktionärer 1996 2 24 Adresslista valda funktionärer 1038 Hembygdssamlarna, Funktionärer 2001 3 20 Adresslista valda funktionärer 1083 Hembygdssamlarna, Funktionärer 2001 4 24 Adresslista valda funktionärer 1092 Medlemsförändringar 2015 2 4 Adressändring 1263 Medlemsförändringar 1991 3 16 Adressändringar mm 833 Medlemsförändringar 1999 1 2 Adressändringar mm 357 Medlemsförändringar 2000 1 2 Adressändringar mm 385 Medlemsförändringar 2001 1 2 Adressändringar mm 1059 Medlemsförändringar 2002 4 2 Adressändringar mm 1121 Medlemsförändringar 2003 2 9 Adressändringar mm 428 Hedblom Sune Medlemsförändringar 1991 4 17 Adressändringar mm 849 Medlemsförändringar 1992 1 19 Adressändringar mm 857 Medlemsförändringar 1994 4 0 Adressändringar mm 944 Aerogram, sista försäljningsdag 30.099.92 1992 4 11 Aerogrammets saga all 877 Forsberg Christian Ådalsträffen 1989 2 12 Aktiviteter 685 Löfberg Hans-Allan Normalstämpel 16 -- Daglösen (A-Ö) 2004 1 5 Alla Ns16 A-Ö Daglösen 440 Larsson Roger Normalstämpel 16 -- Abild-Daglösen (A-Ö del 1 ) 2003 3 6 Alla Ns16 A-Ö del 1 433 Larsson Roger Normalstämpel 16 -- Dagsberg-Gullered (A-Ö del 2) 2004 2 8 Alla Ns16 A-Ö del 2 Dagsberg till Gullered 448 Larsson Roger Normalstämpel 16 -- Gullholmen-Hörby (A-Ö del 3) 2004 3 20 Alla Ns16 A-Ö del 3 Gullholmen till Hörby 459 Larsson Roger Normalstämpel 16 -- Höreda-Lyby (A-O del 4) 2005 3 16 Alla Ns16 A-Ö del 4 Höreda till Lyby 202 Larsson Roger Normalstämpel 16 -- Lycke-Postdirektionen (A-Ö del 5) 2005 4 18 Alla Ns16 A-Ö del 5 Lycke till Postdirektionen 464 Larsson Roger Normalstämpel 16 -- Postinspektionen Ö.D.-Stockholm C (A-Ö del 6) 2006 1 17 Alla Ns16 A-Ö del 6 Postinspektionen Ö.D.-Stockholm C 466 Larsson Roger Normalstämpel 16 -- Stockholm C-Tösse (A-Ö del 7) 2006 2 19 Alla Ns16 A-Ö del 7 Stockholm C - Tösse 468 Larsson Roger Normalstämpel 16 -- Ucklum-Öxnered (A-Ö del 8) 2006 3 18 Alla Ns16 A-Ö del 8 Ucklum-Öxnered 470 Broman Anders Broman Anders, nye redaktören presenterar sig 1991 3 31 Anders Broman 839 Pleijel Anders Ny ledamot i styrelsen, Anders Pleijel 1994 2 4 Anders Pleijel 930 Olsson Anders Lantbrevbärarstämpel Lbb 1 Karesuando & Höganäs, Användningstid 1999 2 23 Andvändningstid av poststämplar 374 Hansson Staffan Frånö, reparerad stämpel 1988 3 14 Ang stämplar av samma stämpeltyp 653 Postkontorsändringar 30, angående 1997 2 10 Ang. Postkontorändringar 30 490 Blomquist Uno Datumskrivsätt 1997 4 3 Angivet datum på tre olika felaktiga sätt 505 Sörlin Christian STOCKHOLM CST, PER, angående 2009 5 30 Angående "Stockholms CST per-stämplar" 296 Ugglebo brev 1873 2012 1 27 Annorlunda posttransport av ett brev 1873 26 Idhult Erik Normalstämpel 64P - undermåliga 2002 4 4 Apropå de nya stämplarna 1122 Arbetsplan för 1999 1999 1 5 Arbetsplan 1999 360 Arbetsplan för 2000 2000 1 4 Arbetsplan 2000 387 Arbetsplan för 2001 2001 1 7 Arbetsplan 2001 1060 Arbetsplan för 2002 2002 1 22 Arbetsplan 2002 1101 Arbetsplan för 1997 1997 1 5 Arbetsplan för 1997 479 Arbetsplan för 1998 1998 1 4 Arbetsplan för 1998 514 Arbetsplan för 1996 1996 1 3 Arbetsplan för Hembygdsfilatelisterna 1996 1011 Arbetsplan för 1992 1992 1 5 Arbetsplan för verksamhetsåret 1992 853 Arbetsplan för 1993 1993 1 5 Arbetsplan för verksamhetsåret 1993 890 Arbetsplan för 1994 1994 1 2 Arbetsplan för verksamhetsåret 1994 919 Arbetsplan för 1995 1995 1 4 Arbetsplan för verksamhetsåret 1995 962 Verksamhetsberättelse för 2005 2005 1 4 Arbetsplan och utgivningsplan för 2005 133 Arbetsplan och utgivningsplan för 2006 2006 1 4 Arbetsplan och utgivningsplan för 2006 130 Arbetsplan och utgivningsplan för 2007 2007 1 4 Arbetsplan och utgivningsplan för 2007 (intill nästa årsmöte) 135 Arbetsplan och utgivningsplan för 2008 2008 1 4 Arbetsplan och utgivningsplan för 2008 (intill nästa årsmöte) 70 Arbetsplan och utgivningsplan för 2009 2009 1 6 Arbetsplan och utgivningsplan för 2009 (intill nästa årsmöte) 96 Arbetsplan och utgivningsplan för 2010 2010 1 7 Arbetsplan och utgivningsplan för 2010 (intill nästa årsmöte) 102 Arbetsplan och utgivningsplan för 2011 2011 1 5 Arbetsplan och utgivningsplan för 2011 (intill nästa årsmöte) 115 Arbetsplan och utgivningsplan för 2012 2012 1 5 Arbetsplan och utgivningsplan för 2012 19 Gustafsson Lennart Arboga Postombud 1 (Ekbacken) 1986 3 19 Arboga Postombud 1 595 Ottosson Jan Arlöv - Efterlysning 2015 3 18 Arlöv - Efterlysning 1274 Forsberg Christian Hembygdsexponat, att bedömma 1988 4 6 Att bedömma hembygdsexponat 667 Hasselrot Karl Ortstämplar att samla 1995 4 14 Att samla ortsstämplar (ur SFT Nr 9 1948) 1004 Gustafsson Paul Vykort i Hembygdsexponat, Att välja 2006 4 9 Att välja vykort i Hembygdsexponalt 471 Gustafsson Paul Vykort i Hembygdsexponat, Att välja 2006 3 4 Att välja vykort i Hembygdsexponat 220 Forsberg Christian Medlemmar, att värva nya 1988 2 14 Att värva nya medlemmar 643 2018-10-17 Rev.: A 1

Auktion 12 mars 1988 1988 1 6 Auktion 12 mars 1988 633 Auktion 15 mars 1986 1986 1 12 Auktion på årsmötet den 15/3 1986 570 Isidor Auktionsupplevelse 1989 4 12 Auktionen 715 Auktionlista, auktion vid årsmötet 1985 1 9 Auktionslista 1244 Hedlund Jan-Åke Stämplar avlagda (problem med) 1988 3 15 Avlagda stämplar 655 Lindblad Lars Backamo (Backa äng), Bohuslän 2013 4 7 Backamo (Backa äng), Bohuslän 1151 Balans- och resultaträkning för 2012 2013 1 7 Balans- och resultaträkning för 2012 1138 Balans- och resultaträkning för 2013 2014 1 7 Balans- och resultaträkning för 2013 1195 Balans- och resultaträkning för 2014 2015 1 10 Balans- och resultaträkning för 2014 1251 Balans- och resultaträkning för 2015 2016 1 8 Balans- och resultaträkning för 2015 1291 Balans- och resultaträkning för 2016 2017 1 10 Balans- och resultaträkning för 2016 1331 Balans- och resultaträkning för 2017 2018 1 10 Balans- och resultaträkning för 2017 1365 Balans- och resultaträkning för 2009 2010 1 6 Balans/resultaträkning för 2009 101 Balans- och resultaträkning för 2010 2011 1 4 Balans/resultaträkning för 2010 114 Balans- och resultaträkning för 2011 2012 1 4 Balans/resultaträkning för 2011 18 Balans- och resultaträkning för 2009 2010 1 5 Balansräkning/Resultaträkning 2009 139 Zetterman Gunnar Olyckspost, Ballonguppstigning 2018 1 19 Ballonguppstignin 1373 Skenhall Valter Baltex 2014 2014 1 19 Baltex 2014 1204 Heijtz Göran Baltex 2014, hembygdsexponat 2014 2 3 Baltex 2014 1206 Åberg Lasse Baltiska Utställnignen i Malmö 1914 1999 2 10 Baltiska Utställnignen i Malmö 1914 367 Zetterman Gunnar et al Malmö, Basarpost i 2014 2 9 Basarpost i Malmö (i samarbete med Leif Bergman) 1210 Lithén Gunnar Ångbåtspoststämpel? Bautastämpel 2015 1 12 Bautastämpel 1253 Lithén et al Gunnar Bazarpost i Göteborg, del 1 2015 3 38 Bazarpost i Göteborg, del 1 1280 Zetterman Gunnar et al Malmö, Basarpost i (fortsättning) 2014 4 21 Bazarpost i Malmö (fortsättning) 1229 SFF Bedömningsprotokoll för TRADITIONELLA SAMLINGAR 1987 1 7 Bedömningsprotokoll för TRADITIONELLA SAMLINGAR 601 Idhult Erik Paket och den postala omsorgen, Berättelsen om ett 2012 3 19 Berättelsen om ett paket och den postala omsorgen 33 Nilsson Per Erik Styrelsemöte, beslut på mötet den 3 december 1988 1988 4 4 Beslut vid styreslemötet 3 dec 1989 664 Blomkvist Tage Stämplar med förkortat årtal 1996 2 4 Betr Avkortat årtal HF nr 1 sid 7 1032 Larsson Roger Nämnden för stöd åt Frimärksfrämjandet, beviljat bidrag 1990 2 2 Beviljat bidrag till Föreningen 741 Fogelberg Ulf et al Stämpefakta, nya bidrag 1998 2 4 Bidrag 1 528 Arvidsson Kjell Årsta, Videojetskrivare 1998 2 4 Bidrag 2 529 Larsson Roger Normalstämpel 16 - Blekinge län (K) 1988 2 10 Blekinge K-län 640 Young Dean Blondie (Seriestrip) 1990 4 11 Blondie 785 Zetterman Gunnar Säröstämpel blå 2016 4 5 Blå Säröstämpel 1318 Dahlner Bo Ny ledamot i styrelsen, Bo Dahlner 2012 2 4 Bo Dahlner, ny ledamot i styrelsen 9 Lundgren Anders Bohuslänsstämplar (CD) 2005 3 7 Bohuslän (CD) 198 Bokslut 2007 och 2008 2009 1 5 Bokslut 2007 och 2008 95 Riboldt Mogens Bollnäs normalstämpel 16 omvänd B? 2000 2 10 Bollnäs nst 16 omvänd B? 402 Nautanen, Brefkort till 2011 2 24 Brefkort till Nautanen 356 Eriksson Kjell Insändare (praktiska råd till artikelförfattare 1991 3 15 Brev till Redaktionen 832 Idhult Erik Umeå, Brevet från som inte kom fram 2009 3 8 Brevet från Umeå som inte kom fram-- 281 Tävling nr 2 rätt svar 1995 2 18 Brevgåtan 980 Zetterman Gunnar Brevportot i Sverige 1747-1785 2012 3 12 Brevportot i Sverige 1747-1785 30 Gustafsson Lennart Brevsamlingsställen 1989 2 24 Brevsamlingsställen 691 Budget för 2012 2012 1 7 Budget 2012 141 Hedblom Sune Bågstämpel Ånäset typ 1 1991 1 8 Bågstämplar och fyrkantstämplar 794 Hedblom Sune Fyrkantstämplar Gefle 1991 1 8 Bågstämplar och fyrkantstämplar 795 Elmborg Göran Bälaryd coh Bockara 1999 4 15 Bälaryd och Bockara 383 Halldén Jan C.W.T.L. 2015 3 39 C.W.T.L. 1281 Melcher Torsten CARLFILEX 97 1996 3 5 CARLFILEX 97 1043 Cirkulation 2005 1 21 Cirkulationen 46 Dagordning för årsmötet 1993 1993 1 3 Dagordning vid Riksföreningen för Hembygdsfilatelisternas årsmöte 888 Dagordning för årsmötet 1994 1994 1 1 Dagordning vid Riksföreningen för Hembygdsfilatelisternas årsmöte 1994 918 Dagordning för årsmötet 2001 2001 1 8 Dagordning vid Riksföreningen för Hembygdsfilatelisternas årsmöte den 1 april 1061 Dagordning för årsmötet 1999 1999 1 3 Dagordning vid Riksföreningen för Hembygdsfilatelisternas årsmöte den 13 mars 358 Dagordning för årsmötet 1998 1998 1 1 Dagordning vid Riksföreningen för Hembygdsfilatelisternas årsmöte den 15 mars 510 Dagordning för årsmötet 2000 2000 1 5 Dagordning vid Riksföreningen för Hembygdsfilatelisternas årsmöte den 16 april 388 Dagordning för årsmötet 1997 1997 1 3 Dagordning vid Riksföreningen för Hembygdsfilatelisternas årsmöte den 16 mars 477 Dagordning för årsmötet 1996 1996 1 3 Dagordning vid Riksföreningen för Hembygdsfilatelisternas årsmöte den 17 mars 1010 Dagordning för årsmötet 1995 1995 1 2 Dagordning vid Riksföreningen för Hembygdsfilatelisternas årsmöte den 19 mars 960 Dagordning för årsmötet 2002 2002 1 20 Dagordning vid Riksföreningen för Hembygdsfilatelisternas årsmöte den 7 april 1100 Matrikel, dags för ny 2006 1 4 Dags för ny matrikel - fyll i Portokortet och skicka det idag 52 Lundin Lars-Erik Dalasamlares vårmöte 1991 1 12 Dala-inbjudan 797 Lundin Lars-Erik Dala-inbjudan 1991 3 10 Dala-inbjudan 829 Lundin Lars-Erik Dalasamlare, första (läns-)landskapsmötet 1990 2 12 Dala-rapport 748 2018-10-17 Rev.: A 2

Lundin Lars-Erik Dalasamlare, statusrapport 1990 3 4 Dala-rapport 764 Lundin Lars-Erik Dala-regionen - höstmötesinbjudan 1992 2 8 Dala-regionen 861 Blomkvist Tage Dalarnas poststämplar 2005 2 4 Dalarnas poststämplar (referat av föredrag) 182 Broman Anders Dalaträff - referat från 1992 3 18 Dalaträff 872 Idhult Erik Daniels ned- och uppgång 2017 4 4 Daniels ned- och uppgång 1355 Aldenbrink Hans-Ove Postorter, databas för "baklängessökning" 2014 4 4 Databas för "baklängessökning" 1224 Blomkvist Anders Järnväg, WEST.-ST-BANAN 1996 1 16 De första järnvägspoststämplarna 1022 Lundqvist Håkan Brev till redaktionen (bl a om gravörböcker och postkontorändringar) 1990 2 7 Debatt 745 Lundqvist Håkan Stämpeldokumentation, brev om 1990 3 14 Debatt 768 Gustafsson Lennart Stämpeldokumentation 1990 4 14 Debatt 786 Insändare, svar till GF 1991 nr 1 1991 2 3 Debatt 807 Gustafsson Lennart Stämpelfärg (anilin i färgen) 1989 1 6 Debatt Varning för farliga stämplar 678 Persson Åke Bazarpost - "Dejting" för 100 år sedan! 2017 2 7 "Dejting" för 100 år sedan! 1338 Liwendahl Lars Dalarö, Den nya boken samt lite minnen och tankar om 2013 3 28 Den nya boken om Dalarö, samt lite minnen och tankar om hembygdsfilatelin... 1163 Lundén Bertil Dalarne, Det gamla landskapet 1990 2 14 Det gamla landskapet Dalarne 749 Eriksson Bo Gräsö, Det kom ett brev om Gräsö poststämpel 2007 3 3 Det kom ett brev... Om Gräsö poststämpel 233 Persson Åke Poststionsföreståndare - Det var inte bättre förr - eller? 2016 3 4 Det var inte bättre förr - eller? 1309 Matrikel 2010, dags för 2010 2 23 Det är dags för MATRIKEL 2010 314 Johansson Håkan Östgötsk posthistoria, Dokumentation 2009 3 24 Dokumentation av Östgötsk posthistoria 284 Larsson Roger Normalstämpel 16, Efterlyses 1994 1 10 Efterlyses! 923 Hedblom Sune Stämpelklipp av sidostämplar önskas för forskning 1987 3 22 Efterlysning 622 Gustafsson Lennart Redaktör för Hembygdsfilatelitens sökes 1991 2 25 Efterlysning 820 Höök Christer Normalstämpel 58p PKP 308 F, uppgifter om stämplen önskas 2002 1 5 Efterlysning 1095 Normalstämpel 16, Tillverkningsliggare efterlyses 2002 1 6 Efterlysning 1096 Olsson Arne O Stockholm AN: AF: STADEN (tacksam för upplysnignar) 2002 4 6 Efterlysning 1123 Riboldt Mogens Normalstämpel 10 Stockholm med N över dagsiffran (tacksam för 2002 4 6 Efterlysning 1124 Riboldt Mogens Normalstämpel 10 Stokcholm N svar 2003 1 10 Efterlysning 421 Bäckmark Hugo Lantbrevbärarstämplar, Efterlysning 2011 1 15 Efterlysning 121 Olsson Arne O Minnespoststämpel postmötet i Örebro 1901 2017 4 1 Efterlysning 1352 Bäckmark Hugo Lantbrevbärarstämplar Kvadrat- och rektangelliknande, efterlysning 2013 1 25 Efterlysning (Kvadrat- och rektangelliknande lbb-stämplar) 1146 Bäckmark Hugo Lanbrevbärarstämplar, Fyrkantiga, efterslysning av 2014 2 26 Efterlysning av kopior-fyrkantinga lantbrevbärarstämplar 1219 Silver Göte Postombud, Efterlysning 1996 1 5 Efterlysning av Postombud 1013 Larsson Roger Normalstämpel 16, Inventering av 2000 4 5 Efterlysning! 413 Larsson Roger Normalstämpel 16, Efterlysning 2001 1 12 Efterlysning! 1063 Larsson Roger Normalstämpel 16, Efterlysning 1997 4 8 Efterlysning! (Nst 16) 508 Andersson Sören Eftersändningsetiketter 2009 5 30 Eftersändingsetiketter 297 Zetterman Gunnar Eftertaxering 2015 3 9 Eftertaxering 1272 Eurle Hans von Gummistämplar, egenheter hos svällande 2014 1 13 Egenheter hos svällande gummistämplar 1200 Zetterman Gunnar Olyckspost, Eldsvåda i Arjeplog 2018 1 18 Eldsvåda i Arjeplog 1372 Heijtz Göran Normalstämpel 36 Elmhult - Upprop! 2010 4 15 Elmhult, Normalstämpel 36 - Upprop! 339 Nilsson Per Erik Järtasulolo 1986 1 3 En av de ovanligste moderna ortstämplarna... 562 Ankarcrona Gustaf Jönköpings kommun, posthistoria (bokanmälan) 2005 3 10 En bokanmälan Posthistoria i Jönköpings kommun en bible för hembygdsfilatelister 200 Fägremo Olov Hemavan, en liten posthistoria från 2017 4 9 En liten posthistoria från Hemvan 1356 Fägremo Olov Skellefteå, en liten posthistoria från 2018 3 17 En liten posthistoria från Skellefteå 1387 SFF Stämpeltyper, En ny modell för underindelning av 1986 2 32 En ny modell för underindelning av stämpeltyper 586 Lantbrevbärarstämpel, en ny okänd 2007 3 4 En ny okänd lantbrevbärarstämpel 235 FINLANDIA 95, rapport från 1995 3 16 En resa österut, till Finland 993 Skrea, en tidigare okänd stämpeltyp 2010 1 24 En tidigare okänd stämpeltypa av orten Skrea 111 Heijtz Göran HUDDEX 2012, hembygdsexponat 2012 1 28 Eponat för hembydgssamlare på HUDDEX 2012 27 Idhult Erik Mora eller Nyfiken i en strut!, Ett besök i 2009 1 18 Ett besök i Mora eller Nyfiken i en strut 89 Gustafson Ivar Postväg; Ett Brefkorts resa - Med häst, båt och tåg 2005 4 14 Ett Brefkorts resa - Med häst, båt och tåg 213 Forsberg Christian Biästa 1987 2 3 Ett mysterium är löst! 606 Idhult Erik Treffenberg, Ett vykort berättar 2008 4 17 Ett vykort berättar 260 Nilsson Per Erik Kajtum ca 1902, Ett vykort berättar 2009 3 26 Ett vykort berättar 1: 285 Lundgren Anders Göteborg, Ett vykort berättar 2009 3 27 Ett vykort berättar 2: 286 Gunnerhed Lars Rom, Ett vykort berättar 2009 5 5 Ett vykort berättar 3: 290 Bäckmark Hugo Lantbrevbärarstämplar Fyrkantiga, användning, exempel på 2006 1 7 Exempel på fyrkantiga lantbrevbärarstämplars användning 54 Heijtz Göran HALLFRIM 2012, Exponat för hembygdsamlare på 2012 2 19 Exponat för hembygdsamlare på HALLFRIM 2012 2 Ankarcrona Gustaf FACIT Postal VIII recension 2009 2 9 Facit Postal VIII, recension 272 Falska frimärken 2011 1 24 Falska frimärken (Titel saknas) 127 Falska frimärken säljs på Tradera 2009 1 9 Falska märken säljs på Tradera 84 Idhult Erik et al Normalstämpel 61, efterstämplingar falska 1995 3 11 Falska stämplar 990 Euler Hans von Klumpstämpelns utveckling, faser i 2015 3 23 Faser i klumpstämpelns utveckling 1276 Gustafsson Lennart Stämplar, felaktigheter (Norrlimsta, Rådom LBB1 Noraström LBB1) 1991 2 21 Felaktiga!! stämplar och datum 815 Eriksson Kjell et al Taunumshede 2010 2 22 Felstavad stämpel 313 2018-10-17 Rev.: A 3

Persson Åke B(o)dabruk, feltryck, använd i Torsby 2014 1 11 Feltryckt B(o)dabruk använd i Torsby 1198 Nilsson Per Erik Filateli och databehandling 1986 2 39 Filateli och databehandling 588 Lundin, Lars-Erik, presentation av 1991 4 12 Filatelist och posthistorieberättare (Dala-Posten nr 3-1991 Peronaltidning för 846 Wallner Thomas Malmö 6 & Malmö 7, filialpostkontoren 2014 4 18 Filialpostkontoren Malmö 6 & Malmö 7 1228 Pleijel Anders Normalstämpel 16 - Filipstad 2005 2 9 Filipstad Nst 16 185 Gustafsson Lennart Normalstämpel 59, Finindelningen klar för 1991 3 1 Finindelningen klar för normalstämpel 59-64 824 Gustafsson Lennart Normalstämpel 62, Finindelningen klar för 1991 3 1 Finindelningen klar för normalstämpel 59-64 825 Gustafsson Lennart Normalstämpel 63, Finindelningen klar för 1991 3 1 Finindelningen klar för normalstämpel 59-64 826 Gustafsson Lennart Normalstämpel 64, Finindelningen klar för 1991 3 1 Finindelningen klar för normalstämpel 59-64 827 Gustafsson Lennart FKMB - Vad är det 1986 2 42 FKMB - Vad är det 590 Gustafsson Lennart FKMB (fack med bevakning)-stämplar 1987 3 8 FKMB (fack med bevakning)-stämplar 618 Gustafsson Lennart FKMB-stämplar (statusrapport) 1988 1 5 FKMB-stämplar 630 Humor - Flödesschema Problemlösning 1994 4 22 Flödesschema Problemlösning 957 Lindqvist Sivert Fogelsta (Fågelsta) Poststation 15/12 1873-31/5 1966 2010 2 10 Fogelsta/Fågelsta Poststation 15/12 1873-31/5 1966 305 Kåseri 1991 4 11 Folkefallet 845 Hedblom Sune Fyrkantstämpel Gefle typ 1 1989 1 4 Forskning 675 Hedblom Sune Stockholms Posttaxa 1824 1991 2 24 Forskning 819 Pleijel Anders Forskning (Rapport om status på Nst16 och TUR-stämplar) 1998 2 5 Forskning 530 Hedblom Sune Falkenberg Balkstämpel 1989 3 18 Forskning - Falkenbergs Balkstämpel 706 Postkontorsändringar 1 1989 2 8 Forskning - Postkontorsförändringar 1 682 Postkontorsändringar 2 1989 3 2 Forskning - Postkontorsändringar 697 Fjällnäs (Tänndalen-Fjällnäs) 1989 4 14 Forskning - Programerad cykelsemester 716 Gustafsson Lennart Töftedal nytillverkad stämpel för sistadagsstämpel 1989 4 10 Forskning - Stämpeln som anvädnes en enda dag 713 Bergman Leif Fraktmärken på posten (Z-trafik) 1990 4 10 Forskning Köp fraktmärken på Posten! 784 Ljusnedal, Mittådalen, Baggården och Messlingen 1990 1 8 Forskning Programerad cykelsemester 2 729 Zetterman Gunnar Forskning på Internet, del 2 2013 4 15 Forskning på Ingernet, del 2 1155 Zetterman Gunnar Internet, Forskning på 2010 2 3 Forskning på Internet 302 Lundevall Lars Stockholm 20Å - sista dag 1990 1 14 Forskning Sistadag - en dag med Stockholm 20Å 732 Persson Åke Söderhamn fr - Rakstämpel 2014 4 14 fr Söderhamn - Rakstämpel 1226 Frimärkets dag 28 mars 2015 1 18 Frimärkets Dag 28 mars 1257 Idhult Erik Frufällan - stämpel som korsning mellan Nst 60 och Nst 59 1996 1 9 Frufällan - stämpel som korsning mellan N 60 och N 59 1016 Idhult Erik Gardvik, fråga om 2018 3 18 Fråga om Gardvik 1388 Idhult Erik Lycksele, fråga om Nst 21 2000 1 7 Fråga till Hembygdsfilatelisten 389 Öjring Uno Mockfjärd, fråga om Nst 14 eller 15 med avkortat årtal 1995 4 7 Frågan 1001 Nilsson Per Erik Utdelningskort/indragningskort, öppen fråga om 1988 4 5 Frågelådan 665 Forsberg Christian et Stämplar ifyllda (av posten?) 1989 2 23 Frågelådan 690 Lif Lantbrevbärare, fråga om hans färdväg 1990 2 26 Frågelådan 757 Gustafsson Lennart Brevsamlingsställen 1989 1 5 Frågelådan (Brevsamlingsställen) 677 Anders Sigge PULP; vad betyder (Nst 51 och 52) 1993 1 21 Frågespalten 894 Anders Sigge I.E. & I. D. Vad betyder (Nst39) 1993 2 15 Frågespalten 907 Anders Sigge PER i Bangårdsstämplar; period till vad (se även Stockholm CST PER) 1994 4 11 Frågespalten 952 Anders Sigge Förkortningar UTB, LPA står för??? 1995 1 10 Frågespalten 967 Anders Sigge KORTEXP. AVESTA (EXP bara i Avesta?) 1995 1 10 Frågespalten 968 Anders Sigge Stämplar förkortningar A1-A23 etc 1995 2 13 Frågespalten 978 Anders Sigge Stämplar diverse 1992 4 16 Frågespalten 881 Zetterman Gunnar TUR-stämplar, Frågor om 2013 1 23 Frågor om TUR-stämplar 1144 Zetterman Gunnar TUR-stämplar, Frågor om 2013 2 19 Frågor om TUR-stämplar 1134 Lundin Lars-Erik W län, Postal skillnad mellan W län och landskapet Dalarna 1989 2 29 Från Länsombuden 695 Lundin Lars-Erik Dalasamlare, redovisning av inkomna svar från uppropet 1989 4 17 Från länsombuden 717 Lundin Lars-Erik Dalasamlare, statusrapport 1990 1 12 Från länsombuden 730 Postkontoret (Beredskapsstämpel) 2005 1 11 Från läsekretsen 48 Riboldt Mogens NORDIA 1989 i Fredrikstad, Från 1989 3 15 Från NORDIA 89 i Fredrikstad 703 Ankarcrona Gustaf Norge - en ny tidigare okänd stämpel 2005 2 10 Från Norge - en turiststämpel i Jämtland, Norge - en ny tidigare okänd stämpel 186 Nilsson Per Erik Redaktionen (PEN avgår) 1991 1 0 Från redaktionen 787 Riboldt Mogens Från styrelsen 1986 1 1 Från styrelsen 555 Wester Lars Från styrelsen 1989 3 1 Från styrelsen 696 Wester Lars Från styrelsen 1989 4 1 Från styrelsen 709 Wester Lars Från styrelsen 1990 3 1 Från styrelsen 761 Wester Lars Styrelsemöte 26 januari 1991, information från 1991 1 3 Från Styrelsen 790 Wester Lars Från styrelsen 1991 4 1 Från styrelsen 840 Riboldt Mogens Från styrelsen 1994 1 22 Från styrelsen 926 Riboldt Mogens Från styrelsen 1994 2 6 Från styrelsen 931 Riboldt Mogens Från styrelsen 1994 3 1 Från styrelsen 937 Riboldt Mogens Från styrelsen 1994 4 1 Från styrelsen 945 Riboldt Mogens Från styrelsen 1995 1 1 Från styrelsen 958 2018-10-17 Rev.: A 4

Riboldt Mogens Från styrelsen 1995 3 1 Från styrelsen 981 Riboldt Mogens Från styrelsen 1995 4 1 Från styrelsen 996 Riboldt Mogens Från styrelsen 1996 1 1 Från styrelsen 1008 Riboldt Mogens Från styrelsen 1996 2 2 Från styrelsen 1029 Riboldt Mogens Från styrelsen 1996 3 1 Från styrelsen 1039 Riboldt Mogens Från styrelsen 1996 4 1 Från styrelsen 1049 Riboldt Mogens Från styrelsen 1997 1 1 Från styrelsen 474 Riboldt Mogens Från styrelsen 1997 3 1 Från styrelsen 495 Riboldt Mogens Från styrelsen 1998 1 3 Från styrelsen 512 Riboldt Mogens Från styrelsen 1998 2 1 Från styrelsen 524 Riboldt Mogens Från styrelsen 1998 3 1 Från styrelsen 534 Riboldt Mogens Från styrelsen 1998 4 1 Från styrelsen 539 Riboldt Mogens Från styrelsen 2000 3 1 Från styrelsen 406 Riboldt Mogens Från styrelsen 2000 4 1 Från styrelsen 411 Riboldt Mogens Från styrelsen 2001 1 1 Från styrelsen 924 Riboldt Mogens Från styrelsen 2001 2 1 Från styrelsen 1066 Riboldt Mogens Från styrelsen 2001 3 1 Från styrelsen 1077 Riboldt Mogens Från styrelsen 2001 4 1 Från styrelsen 1084 Riboldt Mogens Från styrelsen 2002 1 1 Från styrelsen 1093 Riboldt Mogens Från styrelsen 2002 2 1 Från styrelsen 1104 Riboldt Mogens Från styrelsen 2002 3 1 Från styrelsen 1113 Riboldt Mogens Från styrelsen 2002 4 1 Från styrelsen 1120 Riboldt Mogens Från styrelsen 2003 1 1 Från styrelsen 418 Riboldt Mogens Från styrelsen 2003 2 1 Från styrelsen 425 Riboldt Mogens Från styrelsen 1997 4 1 Från styreslen 502 Lundin Lars-Erik Dalarna, Från svensk katalogsamling till posthistorisk bygdeforskning i 1988 3 6 Från svensk katalogsamling till posthistorisk bygdeforskning i Dalarna 650 Riboldt Mogens Årsmötet, Från 2000 2 2 Från årsmötet 2000 397 Sörlin Christian Frånö - en gammal kulturorts uppgång och.. 2008 1 9 Frånö - en gammal kulturorts uppgång och.. 72 Andersson Gunnar Stämpel PKP 99 A 2010 3 5 Fyndens tid är ej förbi! 320 Bäckmark Hugo Lantbrevbärarstämplar Fyrkantiga typ 2 och 3 2007 1 14 Fyrkantinga lantbrevbärarstämplar typ 2 och 3 67 Zetterman Gunnar Fältpostnummer under andra Världskriget 2018 1 17 Fältpostnummer under andra Världskriget 1371 Forsberg Christian Normalstämpel 60, föregångare? 1997 3 6 Föregångare till Nst 60? 498 Hemsidan, föreningen har ny en websida 1999 1 6 Föreningen har nu en Webbsida 361 Hembygdsfilateli, utveckla med företag, frankostämplar, svarslösen etc 1991 4 14 Företagsfilateli 847 Forsberg Christian Ortstämpelkatalogen, förr eller senare leder till oklarheter 1987 3 6 Förr eller senare 616 Budget för 2007 2007 1 4 Förslag budget 2007 131 Budget för 2008 2008 1 4 Förslag budget 2008 (HOLMEX 08 är 0-budgeterad) 142 Dagordning för årsmötet 2010 2010 1 1 Förslag dagordning vid Riksföreningens för hembygdsfialteli årsmöte onsdagen den 98 Dagordning för årsmötet 2006 2006 1 2 Förslag dagordning vid Riksföreningens för hembygdsfilateli årsmöte 22 februari 129 Dagordning för årsmötet 2005 2005 1 2 Förslag dagordning vid Riksföreningens för hembygdsfilateli årsmöte 23 februari 38 Dagordning för årsmötet 2009 2009 1 7 Förslag dagordning vid Riksföreningens för hembygdsfilateli årsmöte 25 februari 97 Dagordning för årsmötet 2008 2008 1 5 Förslag dagordning vid Riksföreningens för hembygdsfilateli årsmöte 27 februari 51 Dagordning för årsmötet 2007 2007 1 2 Förslag dagordning vid Riksföreningens för Hembygdsfilateli årsmöte 28 februyari 60 Budget för 2005 2005 1 5 Förslag till budget för 2005 463 Budget för 2009 2009 1 6 Förslag till budget för 2009 144 Budget för 2010 2010 1 7 Förslag till budget för 2010 140 Budget för 2013 2013 1 7 Förslag till Budget för 2013 1139 Budget för 2014 2014 1 8 Förslag till Budget för 2014 1196 Budget för 2015, förslag 2015 1 11 Förslag till Budget för 2015 1252 Budget för 2016, förslag 2016 1 9 Förslag till Budget för 2016 1292 Budget för 2017, förslag 2017 1 11 Förslag till Budget för 2017 1332 Budget för 2018, förslag 2018 1 11 Förslag till Budget för 2018 1367 Dagordning för årsmötet 2012 2012 1 6 Förslag till dagordning vid Riksföreningen för Hembygdsfialteli vid årsmötet 20 Dagordning för årsmötet 2011 2011 1 6 Förslag till dagordning vid Riksföreningen för Hembygdsfilateli vid årsmötet den 23 116 Gustafsson Lennart Normalstämpelnummer,Förslag till utbyggnad av normalstämpelnummer 1986 2 2 Förslag till utbyggnad av normalstämpelnummer och tillägg för ännu ej numrerade 578 Östman Bengt R STOCKHOLMIA 55, först i kön? 1988 3 16 Först i kön? 659 Olsson Arne O et al Normalstämpeltyper, Försvunna 2012 4 11 Försvunna Normalstämpeltyper 551 Bäckmark Hugo Lantbrevbärarstämplar Fyrkantiga typ 2 och 3. Del 1 A-H 2007 1 16 Förteckning över fyrkantiga lantbrevbärarstämplar typ 2 och 3, Adelöv-Högdalsås. 68 Bäckmark Hugo Lantbrevbärarstämplar Fyrkantiga typ 2 och 3. Del 2 H-M 2007 2 18 Förteckning över fyrkantiga lantbrevbärarstämplar typ 2 och 3, Hölleviksnäs-Mjölby. 163 Bäckmark Hugo Lantbrevbärarstämplar Fyrkantiga typ 2 och 3. Del 3 Mjölby-Södra Vi 2007 3 14 Förteckning över fyrkantiga lantbrevbärarstämplar typ 2 och 3, Mjölby-Södra Vi. Del 241 Bäckmark Hugo Lantbrevbärarstämplar Fyrkantiga typ 2 och 3. Del 4 Södra Vi-Överklinten 2007 4 20 Förteckning över fyrkantiga lantbrevbärarstämplar typ 2 och 3. Del 4 Södra Vi- 246 Bäckmark Hugo Lantbrevbärarstämplar Fyrkantiga typ 2 och 3. Del 5, Kompletterande 2008 1 17 Förteckning över fyrkantiga lantbrevbärarstämplar typ 2 och 3. Del 5 75 Bäckmark Hugo Lantbrevbärarstämplar Fyrkantiga typ 2 och 3. Del 6, Kompletteringar och 2008 2 17 Förteckning över fyrkantiga lantbrevbärarstämplar typ 2 och 3. Del 6. 176 Bäckmark Hugo Lantbrevbärarstämplar Fyrkantiga typ 2 och 3. Del 7, Kompletteringar 2008 4 23 Förteckning över fyrkantiga lantbrevbärarstämplar typ 2 och 3. Del 7. 264 Ankarcrona Gustaf Stämpelsammanställningar, Förteckning läns-,landskaps- och stadsvisa 2011 4 2 Förteckning över läns-, landskaps- och stadvis stämpelsammanställningar 1170 2018-10-17 Rev.: A 5

Förändringar vid postens serviceställen 48 2001 4 14 Förändringar vid postens serviceställen 48 1091 Förändringar vid postens serviceställen 49 2002 1 14 Förändringar vid postens serviceställen 49 1098 Förändringar vid postens serviceställen 49 forts 2002 1 23 Förändringar vid postens serviceställen 49 forts 1102 Förändringar vid postens serviceställen 50 2002 2 10 Förändringar vid postens serviceställen 50 1108 Förändringar vid postens serviceställen 50 forts 2002 2 22 Förändringar vid postens serviceställen 50 forts 1110 Förändringar vid postens serviceställen 51 2002 3 7 Förändringar vid postens serviceställen 51 1117 Förändringar vid postens serviceställen 51 forts 2002 3 22 Förändringar vid postens serviceställen 51 forts 1118 Förändringar vid postens serviceställen 52 2002 4 16 Förändringar vid postens serviceställen 52 1126 Förändringar vid postens serviceställen 53 2003 1 11 Förändringar vid postens serviceställen 53 424 Heijtz Göran Posthus, Gamla 2010 1 23 Gamla posthus 109 Bältespännarna, Träff med 2007 2 15 Gemensamt samlande på olika sätt Träff med Bältespännarna 160 Persson Åke SilverPostiljonpristagare, senaste Gert Fredriksson 2015 3 7 Gert Fredriksson Senaste SilverPostiljonpristagare 1271 Gothex 2001 2001 3 2 Gothex 2001 1078 Gothex 2001 2001 4 1 Gothex 2001 1085 Nilsson Per Erik Granlidens poststation 1988 4 8 Granlidens poststation 668 Idhult Erik Grundforsen - post och näringsliv i symbios 2008 1 6 Grundforsen - post och näringsliv i symbios 71 Zetterman Gunnar Ny ledamot i styrelsen, Gunnar Zetterman 2012 2 5 Gunnar Zetterman FRPSL, ny ledamot i styrelsen 10 Davis Jom Gustaf (seriestrip) 1990 1 17 Gustaf 734 Åberg Gunnar Gysinge 1851-1972 (ur boken om Gästriklands ortsstämplar) 2010 4 4 Gysinge 1851-1972 (ur boken om Gästriklands ortsstämplar) 333 Hedblom Sune Gåvopaket till utlandet 1994 2 20 Gåvopaket till utlandet 936 Hallfrim 2016 2016 2 3 Hallfrim 2016 1300 Bengtsson Staffan Poststämplar, Halmstads första 2016 4 9 Halmstads första poststämplar 1319 Bengtsson et Staffan Fyrkantstämplar Halmstad typ 3 och 4 2016 4 13 Halstads fyrkantstämplar typ 3 och 4 1320 Hedblom Sune Gnarp; Halvering från Gnarp. Äkta eller falska 1998 1 10 Halvering från Gnarp. Äkta eller falska 518 Gustafsson Lennart Handrullstämplar med nytt utseende 1990 2 11 Handrullstämplar med nytt utseende 747 Naglitsch Giselher Upplandssamlare, Hej 2014 2 13 Hej Upplandssamlare 1211 Gustafsson Lennart Gustafsson, Lennart, presentation av 2000 3 15 Hej! 410 Euler Hans von Hembygd 2012 2012 3 21 Hembygd 2012 34 Euler Hans von Hembygd 2012 Det posthistoriska närverket 2012 2 13 Hembygd 2012 Det "posthistoriska närverket" 3 HEMBYGD 88 1986 3 0 HEMBYGD 88 592 HEMBYGD 88, nu är det klart 1987 1 2 HEMBYGD 88 597 HEMBYGD 88 1987 2 1 HEMBYGD 88 604 HEMBYGD 88 1987 3 25 HEMBYGD 88 626 HEMBYGD 88 1988 1 3 HEMBYGD 88 629 BOFILEX 07, Hembygdare på 2007 3 2 Hembygdare på BOFILEX 07 232 NORDIA 2005, Hembygdare 2005 2 27 Hembygdare på Nordia 2005 192 NORDIA 2010 i Åhagas lokaler i Borås, Hembygds- och stämpelexponat 2010 2 15 Hembygds- och stämpelexponat på Nordia 2010 i Åhagas lokaler i Borås 308 Fredriksson Gert et al Insändare från Fredriksson, Gustafsson, Nilsson & Torkelstam 1991 1 16 Hembygdsamlandet i går, i dag och i morgon 799 Zetterman Gunnar Forskningsprojekt; hembygdsfilatelisternas 2013 1 26 Hembygdsffilatelisternas Forskningsprojekt 1147 Aldenbrink Hans-Ove Gothex 2011-09-03, Hembygdsfialtelisternas möte under 2011 3 2 Hembygdsfialtelisternas möte under Gothe 2011-09-23 1180 Åberg Gunnar Wik 1874-1877 2010 3 2 Hembygdsfilateli kan vara rena detektivarbetet 318 Fredriksson Gert Hembygdsfilatelins framtid 1988 3 1 Hembygdsfilatelins framtid 646 Dahlner Bo Hembygdsfilatelins utveckling 2017 1 5 Hembygdsfilatelins utveckling 1328 Wester Lars Hembygdsfilatelistens framtid 2012 2 17 Hembygdsfilatelistens framtid 4 Dahlner Bo Hembygdsfilatelistens framtid II 2012 2 18 Hembygdsfilatelistens framtid II 5 Hembygdsfilatelister 1984 1 1 Hembygdsfilatelister 1231 Riboldt Mogens Hembygdsfilatelister 1985 1 1 Hembygdsfilatelister 1239 Ankarcrona Gustaf Skåneland 2004 2004 3 11 Hembygdsfilatelisterna på möte i Kristianstad 455 Auktion, skriftlig - resultatlista 2017 2 6 Hembygdsfilatelisternas auktion på Lundewalls material 2017-04-03 Resultatlista 1337 Ankarcrona Gustaf Hembygdsfilatelisterna 1983-2013 2013 3 42 Hembygdsfilatlisterna 1168 Fredriksson Gert Hembygdssamlande i framtiden - Quo Vadis? 2007 4 6 Hembygdssamlande i framtiden - Quo Vadis? 245 Aldenbrink Hans-Ove Hembygdssamlarträff i Jönköping 1989 3 14 Hembygdssamlarträff i Jönköping 702 Hotagen, resebeskrivning från 1917 1989 4 20 Historiska perspektiv 720 Döss Joh. et al Posthandbok 1911 Brefpaket (rek) - Dagbok 1989 4 21 Historiska perspektiv 721 Döss Joh. et al Posthandbok 1911 Desinfektion - Duplettavisering 1990 1 21 Historiska perspektiv 737 Döss Joh. et al Posthandbok 1911 Affärshandlingar - Brefpaket 1989 2 12 Historiska perspektiv - Postboken 1911 687 Forsberg Christian Brefkort från Nyland 1850 till Amsterdam 1990 2 18 Historiska perspektiv - Snabba ryck! 752 Zetterman Gunnar Gefion, Hjulångaren 2014 2 14 Hjulångaren Gefion 1212 Riboldt Mogens Stockholm 1 ANK: TIDN., hjälp önskas 2001 2 8 Hjälp med dessa stämpel önskas 1070 Riboldt Mogens Linköping Nst59c, hjälp önskas 2001 2 8 Hjälp med dessa stämpel önskas 1071 Josefsson Inge Stämpelkuriosa, Hjältevad med bakvängt d 2015 1 12 Hjältevad 1254 Arvidsson Kjell Terminalstämplar - Hjärnblödningar 2015 3 22 Hjärnblödningar 1275 HOLMEX 08 - Hembygdsfilatelisternas fjärde nationella utställning 2007 2 5 HOLMEX 08 - Hembygdsfilatelisternas fjärde nationella utställning 155 HOLMEX 08 - Hembygdsfilateslisternas utställning 2008 2007 3 5 HOLMEX 08 - Hembygdsfilateslisternas utställning 2008 236 HOLMEX 08 Juryrapport 2008 4 6 HOLMEX 08 Juryrapport 253 2018-10-17 Rev.: A 6

Ankarcrona Gustaf HOLMEX 08 och FRIMUNG 08 - en succé i det lilla formatet 2008 4 2 HOLMEX 08 och FRIMUNG 08 - en succé i det lilla formatet 226 Idhult Erik Hornmyr - Än sen då? (AC-län) 1993 2 16 Hornmyr - Än sen då? 908 Hudikvalls Frimärks- och Vykortsförening 2014 1 17 Hudikvalls Frimärks- och Vykortsförening 1202 Idhult Erik Stämpelavtryck, hur få bra 2007 3 7 Hur få bra stämpelavtryck 238 Postkontorsändringar, Hur får man reda på 1990 2 4 Hur får man reda på Postkontorsändringar 744 Sörlin Christian Makuleringsstämplar, Hybrider 2008 1 21 "Hybrider" 78 Riboldt Mogens Hårsfjärden eller Horsfjärden - det är frågan 1994 1 8 Hårsfjärden eller Horsfjärden - det är frågan 922 Wester Lars Hägerstens posthistoria 2008 4 18 Hägerstens posthistoria 261 Nilsson Per Erik Hälsingborg 7 1986 1 3 Hälsingborg 7 fick den första gummistämpeln (klumpstämpeln).. 561 Lundgren Nils Hälsingborg-Helsingör, vår fösta postlinje till utlandet (SFT Nr. 9 1948) 1996 1 19 Hälsingborg-Helsingör, vår fösta postlinje till utlandet (SFT Nr. 9 1948) 1023 Persson Åke Frimärken Hälsingegårdar 2015 3 5 Hälsingegårdar 1269 Persson Åke Hälsingland - Vår kära hembygd 2013 3 6 Hälsingland - Vår kära hembygd 1159 Dahlner Bo Hässleby sanatorium (OBS inte Hässelby) 2013 3 40 Hässleby sanatorium 1165 Idhult Erik Nattavaara, ICA i 2010 3 11 ICA i Nattavaara 324 Sverige Paketet 1990 4 9 Idag fär Sverige ett nytt Paket! Sverige Paketet! 783 Fredriksson Gert Ide- och diskussionsträff 1988 3 2 Ide- och diskussionsträff 648 Lars Lundevall, In Memoriam 2007 2 3 In Memoriam: Lars Lundevall 153 Elmborg Göran Ortsstämplar, indragna 1993 4 15 Indragna ortsstämplar 917 GDPR - Information om personuppgifter 2018 2 24 Information om personuppgifter 1380 Dagordning för årsmötet 1991 1991 1 2 Inför Ärsmötet 789 Forsberg Christian Normalstämplar, Inga 1997 4 6 Inga normalstämplar 507 Riboldt Mogens TUR-stämplar nya noteringar 2002 3 4 Inkomna nya noteringar från Sören Andersson 1115 Euler Hans von Expeditionsstämplar, Inlägg om 2005 4 16 Inlägg om expeditionsstämplar 216 Zetterman Gunnar Hembygdsfilatelisten, Innehållsregister 2013 1 24 Innehållsregister 1145 Ivarsson Lennart Hembygdsexponat, inpass om 2008 2 3 Inpass om hembygdsexponat 166 Idhult Erik Gummistämplars utseende förbryllande 1995 3 4 Insändare 984 Idhult Erik Insändare 2012 1 7 Insändare 22 Arvidsson Kjell Insändare 2017 3 3 Insändare 1346 Idhult Erik Insändare 2017 4 3 Insändare 1354 Bäckmark Hugo Lbb-stämpel, intressant 2014 2 25 Intressant Lbb-stämpel 1218 Balans- och resultaträkning för 2002 2003 2 11 Intäkter/Kostnader 429 Ling Bernt Lantbrevbärarstämplar Moderan, Inventering av 2008 2 16 Inventering av moderna lantbrevbärarstämplar 175 Investera i frimärken (Kåseri från Norrphil) 1990 2 24 Investera i frimärken 755 Johansson Nils Ivar Normalstämpel 58q Jordholmen 2011 2 13 Jordholmen 351 Normalstämpel 58q Jordholmen, bortslipade balkar 2011 1 24 Jordholmen Nst 58q (Titel saknas) 128 Jubilarer 1989 2 1 Jubilarer 680 Gustafsson Lennart FKMB-stämplar, data sökes 1992 4 22 Julpyssel 885 Zetterman Gunnar Olyckspost, postbil utanför Vara 24.12.1971 2013 4 17 Julpåosten står i ljusan låga, alla breven brinner oppsan! 1156 Euler Hans von Hembygdssamlingar, Jurybedömningar 2006 4 15 Jurybedömningar av hembygdssamlingar 228 Stenberg Karl Erik et HEMBYGD 88, Juryns berättelse 1988 3 20 Juryns berättelse 661 Ankarcrona Gustaf Jämtlands läns poststationer och stämplar 1819-2008 2009 3 9 Jämtlands läns poststationer och stämplar 1819-2008 282 Åberg Gunnar Järdraås 1885-1968 (ur Gästriklands ortsstämplar) 2011 1 8 Järdraås 1885-1968 (ur Gästriklands ortsstämplar) 118 Lindhé Göran Järnvägen (ur boken vardagsbilder från svunna tider) 2011 3 19 Järnvägen 1186 Olsson Arne O Järnväg, U.G.J. 2014 4 23 Järnvägshistoria U.G.J. 1230 Ling Bernt Normalstämpel 58 järnvägspost 2010 2 16 Järnvägspost - PKP 276A i ny stämpeltyp 309 Abrahamson Per Olov Järnväg, WEST.-ST-BANAN, två olika av stora stämpel 1987 2 4 Järnvägsstämpel-samlare 607 FACIT Ortstämpelkatalog, ny upplaga 1988 4 14 Järnvägsstämplar med i nya katalogen 671 Järnväg, Jönköping-Gripenbergs Järnväg (JGJ) 2011 2 4 Jönköping-Gripenbergs Järnväg (JGJ) 343 Järeby Hans Vykort stämplade Ökat intresse (Jönköpings-Posten 30 sept 1991 1991 3 20 Jönköpings-Posten - Smålands Allehanda 836 Fransson Cjell Jönköping (Posten region), förändingar av postkontor 1992 4 9 Jönköpings-Posten Smålands Allehand tisdagen den 16 juni 1992 876 Hedblom Sune Kafla postexpedition uti Hälsingland 1986 1 23 Kafla postexpedition uti Hälsingland 574 Årsmöte; Kallelse & Förslag till dagordning 2013 1 4 Kallelse till Årsmöte 2013 & Förslag till dagordning 1136 Årsmöte; Kallelse & Förslag till dagordning 2014 1 4 Kallelse till Årsmöte 2014 1193 Kallelse till Årsmöte 2015 2015 1 3 Kallelse till Årsmöte 2015 1247 Kallelse till Årsmöte 2016 2016 1 4 Kallelse till Årsmöte 2016 1289 Kallelse till Årsmöte 2017 2017 1 6 Kallelse till Årsmöte 2016 1329 Kallelse till Årsmöte 2018 2018 1 6 Kallelse till Årsmöte 2018 1363 Dagordning för årsmötet 2014 2014 1 4 Kallelse till Årsmötet 1246 Forsén Arne Hembygdsfilateli, Kampanj för 1987 3 2 Kampanj för hembygdsfilateli 614 Hembygdsfilateli, Kampanj för 1988 2 15 Kampanj för hembygdsfilateli 645 Nilsson Per Erik Hembygdsfilateli, Kampanjen för 1988 4 5 Kampanjen för Hembygdsfilateli 666 Olsson Arne O Karlstad Ventilstämpel sena stämpeldata önskas 2002 3 5 Karlstad Ventilstämpel 1116 Olsson Arne O Karlstorp (F-län) 2012 3 18 Karlstorp (F-län) 32 Ankarcrona Gustaf Karungi Utrikes- och Kontrollstation i Boden och Haparanda under första 2005 1 12 Karungi Utrikes och Kontrollstationerna i Boden och Haparanda under första 42 Karlsson Kent Ny ledamot i styrelsen, Kent Karlsson 2013 2 7 Kent Karlsson 1129 2018-10-17 Rev.: A 7

Centralstationen - "Kiosken" (Stockholm C) 1991 1 31 "Kiosken" Centralstationen 804 Öster Gert Normalstämpel 14, Norrköping, Klassifikation av 2012 2 7 Klassifikation av Norrköping Normalstämpel 14 6 Ankarcrona Gustaf Normalstämpel 64, klassning av diskussion med Erik Idhult 2004 1 9 Klassning av 64-or - diskussion med Erik Idhult 442 Idhult Erik Normalstämpel 64, klassning av med Bjurholm som exempel 2003 3 15 Klassning av 64-or Bjurholm som exempel 434 Telefaxen, Kommer telefaxen att ta över brevbärarens roll? 1990 1 17 Klippt & skuret 733 Samlingsområden, nya djärva (kåseri) (NORRPHIL) 1990 1 18 Klippt & skuret 735 Poststationer vid kraftverksbyggen 1991 2 17 Klippt & skuret - Kraftverksbyggarnas poststationer 813 Regler för placering av frimärken i plastficka 1989 3 19 Klippt & skuret - Placering av frimärken i plastficka 707 Notviken, slutstämplat 1990 3 15 Klippt & skuret - Slutstämplar i Notviken 769 Tornedalen (Vettajärvi och Masungsbyn) 1990 4 6 Klippt & skuret - Slutstämplat 779 Larsson Tord Ledaren nr 4 2011, Kommentar till 2012 3 23 Kommentar till ledaren i hembygdsfilatlisten 4 2011 35 Euler Hans von Normalstämpel 64, Kommentarer till utflytningar av stämpelfärg vi tvätt av 2007 4 15 Kommentarer till utflytningar av stämpelfärg vi tvätt av moderna märken som 249 Johansson Leif Ångbåts PXP No 150 - år 1889, Komplettering till artikeln: 2018 3 15 Komplettering till artikeln: Ångbåts PXP No 150 - år 1889 1386 Heijtz Göran FACIT Postal VII Kompletteringar/ändringar ( 3) 2005 1 14 Kompletteringa/Ändringar FACIT POSTAL VII (3) 43 Heijtz Göran FACIT Postal VII Kompletteringar/ändringar ( 5) 2005 4 11 Kompletteringar/Åndringar Facit Postal VII (5) 211 Heijtz Göran FACIT Postal VII Kompletteringar/ändringar ( 7) 2006 4 16 Kompletteringar/Ändringar av FACIT POSTAL VII (7) 225 Heijtz Göran FACIT Postal VII Kompletteringar/ändringar ( 2) 2004 3 29 Kompletteringar/Ändringar FACIT POSAL VII (2) 460 Heijtz Göran FACIT Postal VIII Kompletteringar/ändringar ( 2) 2010 1 18 Kompletteringar/Ändringar FACIT POSAL VIII (2) 107 Heijtz Göran FACIT Postal VII Kompletteringar/ändringar ( 4) 2005 3 12 Kompletteringar/Ändringar Facit Postal VII 201 Heijtz Göran FACIT Postal VII Kompletteringar/ändringar ( 6) 2006 2 12 Kompletteringar/Ändringar Facit Postal VII (6) 149 Heijtz Göran FACIT Postal VII Kompletteringar/ändringar ( 8) 2007 2 15 Kompletteringar/Ändringar Facit Postal VII (8) 161 Heijtz Göran FACIT Postal VII Kompletteringar/ändringar ( 9) 2007 4 18 Kompletteringar/Ändringar FACIT POSTAL VII (9) 248 Heijtz Göran FACIT Postal VIII Kompletteringar/ändringar ( 1) 2009 2 11 Kompletteringar/Ändringar Facit Postal VIII (1) 273 Heijtz Göran FACIT Postal VIII Kompletteringar/ändringar ( 3) 2010 2 17 Kompletteringar/Ändringar Facit Postal VIII (3) 310 Heijtz Göran FACIT Postal VIII Kompletteringar/ändringar ( 4) 2010 4 8 Kompletteringar/Ändringar Facit Postal VIII (4) 336 Heijtz Göran FACIT Postal VIII Kompletteringar/ändringar ( 5) 2011 2 21 Kompletteringar/Ändringar Facit Postal VIII (5) 354 Heijtz Göran FACIT Postal VIII Kompletteringar/ändringar ( 6) 2011 4 18 Kompletteringar/Ändringar Facit Postal VIII (6) 723 Heijtz Göran FACIT Postal VIII Kompletteringar/ändringar ( 7) 2012 2 22 Kompletteringar/Ändringar FACIT POSTAL VIII (7) 1 Heijtz Göran FACIT Postal VII Kompletteringar/ändringar (10) 2008 2 21 Kompletteringar/Ändringar i Facit Postal VII (10) 178 Heijtz Göran FACIT Postal VII Kompletteringar/ändringar ( 1) 2004 2 16 KompletteringarÄndringar till Facit Postal VII (1) 449 Medlemsförändringar 1989 4 19 Kompletterings av medlemsförteckning maj 718 Bay Arne J. Kongsberg postkontor 1994 4 13 Kongsberg postkontor 954 Larsson Roger Normalstämpel 16 - Kopparbergs län (W) 1987 2 10 Kopparbergs län 611 Larsson Roger Normalstämpel 16 - Kopparbergs län (W) 1988 2 8 Kopparbergs län 639 Edström Mats Var fanns clownerna - Kortet "Redaktionspersonalen från 2018 2 20 Kortet "Redaktionspersonalen från Tidningskontoret" 1378 Larsson Roger Normalstämpel 16 - Kronobergs län (G) 1986 2 25 Kronoberg G-län 584 Skjortmanschett frankerad 1990 1 20 Kuriosakabinettet 736 Persson Åke Kuriosakabinettet 2017 3 1 Kuriosakabinettet 1344 Wallner Thomas et Kustlinjen Malmö-Mölle 1900 2017 3 10 Kustlinjen Malmö-Mölle 1900 1351 Bäckmark Hugo Lantbrevbärarstämplar, kvadratiska. del 17 2014 2 24 Kvadratiska lantbrevbärarstämpalr. Del 17 1217 Bäckmark Hugo Lantbrevbärarstämplar Kvadratiska del 9, Nya linjer och ändringar 2010 3 14 Kvadratiska lantbrevbärarstämplar Del 9. Nya linjer och ändringar 330 Bäckmark Hugo Lantbrevbärarstämplar Kvadratiska del 10 2011 1 22 Kvadratiska lantbrevbärarstämplar Del 10 124 Bäckmark Hugo Lantbrevbärarstämplar Kvadratiska del 11 2011 3 22 Kvadratiska lantbrevbärarstämplar Del 11. Nya linjer 1189 Bäckmark Hugo Lantbrevbärarstämplar Kvadratiska del 12 2011 4 10 Kvadratiska lantbrevbärarstämplar Del 12. Nya linjer 1174 Bäckmark Hugo Lantbrevbärarstämplar Kvadratiska del 13, nya linjer 2012 4 20 Kvadratiska lantbrevbärarstämplar Del 13. Nya linjer 554 Bäckmark Hugo Lantbrevbärarstämplar Kvadratiska del 14 2013 2 16 Kvadratiska lantbrevbärarstämplar Del 14 1132 Bäckmark Hugo Lantbrevbärarstämplar Kvadratiska del 15 2013 4 12 Kvadratiska lantbrevbärarstämplar Del 15 1153 Bäckmark Hugo Lantbrevbärarstämplar, kvadratiska del 16 2014 1 18 Kvadratiska lantbrevbärarstämplar. Del 16 1203 Ankarcrona Gustaf Kvarhållen på grund av det hotande kriget med Norge - ett 100-årsminne 2005 3 8 Kvarhållen på grund av det hotande kriget med Norge - ett 100-årsminne 199 Euler Hans von Normalstämpel 58 2010 3 4 Kållby och Römm - två spökorter från tjugotalet 319 Forsén Arne Lahäll poststaion 1938-1962 2011 3 15 Lahäll poststation 1938-1962 1183 Norbäck Mats Lantbrevbärarstämpel LANDTBR. No 175 2009 2 4 LANDTBR. No 175 137 Calles Bengt Lantbrevbärarstämpel LANDTBR. No 175 2009 1 20 LANDTBR. No 175 Fråga: Både och? Svar: Varken eller? 91 Nilsson Per Erik Lantbrevbärare och skatteanvisningar 2005 4 10 Lantbrevbärare och skatteanvisningar 210 Wallner Thomas Lantbrevbärarlinjen Tygelsjö-Ängsholmen-Tygelsjö 2011 1 11 Lantbrevbärarlinjen Tygelsjö-Ängsholmen-Tygelsjö 119 Cervin Carl Lantbrevbärarstämplar 2017 1 12 Lantbrevbärarstämplar 1333 Gustafsson Lennart Lantbrevbärarstämplar av gummi 1986 1 6 Lantbrevbärarstämplar av gummi 565 Gustafsson Lennart Lantbrevbärarstämplar av gummi ny typ 1986 2 43 Lantbrevbärarstämplar av gummi ny typ 591 Bäckmark Hugo Lantbrevbärarstämplar och POSTANSTALTEN 2009 5 31 Lantbrevbärarstämplar och POSTANSTALTEN 298 Naglitsch Giselher Lantbrevbäring och ångbåtspost vid förra sekelskiftet 2014 1 9 Lantbrevbäring och ångbåtspost vid förra sekelskiftet 1197 Persson Åke Laxfiske 2016 4 17 Laxfiske 1323 Sundin Åke Lantbrevbärarstämplar från Gotlands Hässelby 1987 3 20 LBB från Gotalnds Hässelby 620 Hansson Rune Lantbrevbärarstämplar gummistämplar 1986 2 9 LBB Gummistämplar 579 Lantbrevbärarstämpel Lbb Mellansel ändrad till Bredbyn 1997 1 16 Lbb ändring 481 Idhult Erik Lantbrevbärarlinje Blaiken- Kaskeluokt resp Baliken-Grannäs 2015 3 6 Lbb-linje Blaiken- Kaskeluokt resp Baliken-Grannäs 1270 2018-10-17 Rev.: A 8

Hedblom Sune Lantbrevbärarstämpel Bollnäs LBB 5 1989 1 4 LBB-stämpel 676 Lundgren Anders Lantbrevbärarstämpel LBB-stämpeln Skärvången-Åkers 2011 4 5 LBB-stämpeln Skärvången-Åkers 1172 Heijtz Göran Gustafsson, Lennart, död 2003 2 3 Lennart Gustafsson död 426 Normalstämpel 16 Lidingö utan årtal 2010 3 13 Lidingö Nst 16 utan årtal 329 Höjing Lars Postanstalten 1128U, Linghem 1942-1945 2011 2 10 Linghem: Postanstalten 1128U - 1942-1945 346 Elmborg Göran Normalstämpel 59c Linköping 2001 3 8 Linköpingsstämplar 1080 Larsson Roger Normalstämpel 16 - Listor 1996 2 6 Listor - Normalstämpel 16 1035 SOL-PHIL 93 Lite information om 1991 2 10 Lite information om vår blivande utställning SOL-PHIL 93 811 Hedblom Sune Stämpel ur handboken för postföreståndare (1894) 1985 1 7 Lite posthistoria m.m. 1243 Zetterman Gunnar Litteratur (sammanställning av Hembygdslitteratur) 2013 1 27 Litteratur 1148 Ankarcrona Gustaf Gotlands fasta postanstalter genom tiderna, bok 2004 2 22 Litteraturhörnan Gotlands fasta postanstalter genom tiderna 451 Hedblom Sune Lokalpost Bud o brevtjänst 1998 1 11 Lokalpost Bud o brevtjänst 519 Wallner Thomas Luftpost Malmö-Berlin 2011 1 7 Luftpost Malmö-Berlin 117 Falska frimärken Lusthus 2006 1 26 Lusthus 467 Normalstämpel 64R Lycksele rullstämpel 2011 2 20 Lycksele Ns 64R rullstämpel 353 Länsombud 1984 1 8 Länsombud 1234 Länsombud (kontaktmän) 1986 2 13 Länsombud (Kontaktmän) 580 Idhult Erik Litteratur, recension av två stämpelhandböcker (Y- & Z-län) 1990 2 16 Läst 750 Appelqvist Örjan Litteratur: Drängen blir arbetare. Brevbärare i Södertälje 1860-1930 1991 2 23 Läst 817 Appelqvist Örjan Litteratur: Brevbärarens fack och värde Ett yrkesliv vid Södertäljeposten 1991 2 23 Läst 818 Where do you put the stamp on a scropion (Business Week June 1989) 1989 3 15 LÄST - Where do you put the stamp on a scropion 704 Larsson Patrik Lösväskor 2016 4 19 Lösväskor 1325 Wester Lars Stämpel: Malmö - Köpenh 2013 4 5 Malmö - Köpenh 20.11.1902 1150 Wallner Thomas Malmö 4 stadens tredje brefsamlingsställe 2014 1 12 Malmö 4 stadens tredje brefsamlingsställe 1199 Wallner Thomas Malmö 5 - stadens fjärde brevsamlingsställe 2014 2 7 Malmö 5 - stadens fjärde brevsamlingsställe 1209 Malmö-Köpenh 2014 1 17 Malmö-Köpenh 1201 Wallner Thomas Malmö-Köpenhamn-Lübeck, Sjöpostlinjen, del 4 2015 2 5 Malmö-Köpenhamn-Lübeck, Sjöpostlinjen, del 4 1264 Ankarcrona Gustaf et al Falska (och manipulerade) stämpelavtryck - några tips 2005 4 2 Manipulerade och falska stämpelavtryck - några tips till samlaren 205 Idhult Erik Maskinstämplar starten på nya brevnätet 1996 2005 1 5 Maskinstämplar - starten på nya brevnätet 1996 39 Arvidsson Kjell Maskinstämplar av Inkjettyp del 1 2006 1 8 Maskinstämplar av Inkjettyp del 1 55 Arvidsson Kjell Maskinstämplar av Inkjettyp del 2 2006 2 14 Maskinstämplar av Inkjettyp, del II 150 Arvidsson Kjell Maskinstämplar av Inkjettyp del 3 2006 3 10 Maskinstämplar av Inkjettyp, del III 222 Medlemsförändringar 2015 1 18 Matriel 2014 - Tillägg och ändringar 1258 Matrikel 2014 2014 3 3 Matrikel 2014 1190 Matrikel 2017 2017 3 Bil. Matrikel 2017 1245 Lindbladh Sven- Byxelkrok 1, Med eller utan stämpel 2011 4 11 Med eller utan stämpel Byxelkrok 1 1175 Medlemsavgift 2015 2014 4 3 Medlemsavgift 2015 1223 Medlemsförändringar 1989 2 28 Medlemsfrågor 694 Medlemsförändringar 1989 3 20 Medlemsfrågor 708 Insändare från en Björn i Värmland 1989 4 11 Medlemsfrågor 714 Brev till redaktionen med svar 1990 1 7 Medlemsfrågor 728 Medlemsförändringar 1990 2 27 Medlemsfrågor 759 Lundin Lars-Erik Regionombud (cirkulärbrev om riktllinjer mm) 1991 1 20 Medlemsfrågor - Regionombud 802 Ledmyr Leif Medlemsförändringar 2012 2 24 Medlemsförändringar 7 Ledmyr Leif Medlemsförändringar 2012 4 19 Medlemsförändringar 553 Ledmyr Leif Medlemsförändringar 2012 4 24 Medlemsförändringar 36 Medlemsförändringar 2016 1 11 Medlemsförändringar 1294 Medlemsförändringar 2016 2 9 Medlemsförändringar 1305 Medlemsförändringar 2016 4 4 Medlemsförändringar 1317 Medlemsförändringar 2018 1 16 Medlemsförändringar 1370 Medlemsförändringar 2018 3 19 Medlemsförändringar 1390 Ledmyr Leif Medlemsförändringar 2008 1 24 Medlemsförändringar 80 Medlemsförändringar 1990 3 17 Medlemsnytt 772 Medlemsförändringar 1990 4 2 Medlemsnytt 776 Medlemsförändringar 1991 1 32 Medlemsnytt 805 Medlemsförändringar 1991 3 19 Medlemsnytt 835 Medlemsrekrytering 2014 2 18 Medlemsrekrytering 1214 Medlemsförändringar 1988 4 15 Medlemsändringar 672 Ledmyr Leif Medlemsförändringar 2005 2 26 Medlemsändringar 191 Ledmyr Leif Medlemsförändringar 2005 3 27 Medlemsändringar 203 Ledmyr Leif Medlemsförändringar 2006 2 30 Medlemsändringar 469 Ledmyr Leif Medlemsförändringar 2006 4 18 Medlemsändringar 472 Ledmyr Leif Medlemsförändringar 2007 1 27 Medlemsändringar 69 Ledmyr Leif Medlemsförändringar 2007 2 28 Medlemsändringar 162 Ledmyr Leif Medlemsförändringar 2007 4 32 Medlemsändringar 473 2018-10-17 Rev.: A 9