Innehåll. Peter Kockum köpte Rosengård på offentlig auktion Hilda och Ida Kockum ärvde Rosengård Förhistorisk tid 5

Download "Innehåll. Peter Kockum köpte Rosengård på offentlig auktion 1848 3. Hilda och Ida Kockum ärvde Rosengård 1906 4 Förhistorisk tid 5"

1 ROSENGÅRDS HISTORIA Rosengårds herrgård byggdes ursprungligen Den renoverades och byggdes ut Bilden är från 1893 med gårdens anställda med familjer framför herrgårdens huvudentré. Bilden finns i Rosengårdssamlingen på Malmö Stadsarkiv. (Text på baksidan av bilden: Helge Andersson, Stamgatan 7, Malmö, överlämnat till Stadsarkivet 22 nov ), Rosengård har en lång och skiftande historia. Lämningar visar att området varit bebott sedan forntiden cirka 4000 f.kr. Från 1000-talet och framåt är platsen känd som Västra Skrävlinge. Namnet Rosengård nämns första gången i en köpehandling från 1811 då tullfiskal Svedin Karström köper den största gården i Västra Skrävlinge Rosengård.

2 2 Innehåll Peter Kockum köpte Rosengård på offentlig auktion Hilda och Ida Kockum ärvde Rosengård Förhistorisk tid 5 Västra Skrävlinge by under medeltiden 6 Västra Skrävlinge vid belägringen av Malmö Storskiftet Västra Skrävlinge vid enskiftet Tullfiskal Svedin Karström 8 Lantegendomen Rosengård Rosengård blir modern stadsdel Landshövdingarna i Malmöhus län gav namn åt vägar 17 Texten i Rosengårds historia kommer till största delen från det kompendium som författades av Lennart Blom 1975 och som gavs ut av HSB Malmö. Bilderna kommer dels från Rosengårdssamlingen på Malmö Stadsarkiv och dels från Gösta Kockums bok om Rosengård och familjen Kockum (utgiven 1963).

3 3 Peter Kockum köpte Rosengård på offentlig auktion 1848 för riksdaler. Peter Kockum var född på Bulltofta 1821 och son till godsägare Johan Daniel Kockum och hans hustru Anna Brita (född Bergh). Efter avslutade studier praktiserade Peter Kockum jordburk på faderns gods, Bulltofta. När han tog över Rosengård var ha känd som en kunnig och rationell jordbrukare. Med Peter Kockum började en ny era på Rosengård som utvecklades till ett mönsterjordbruk känt i hela Skåne gifte han sig med Hilda Cecilia Bergh (född 1825) och dotter till handlanden Christian Bergh och hans hustru Henriette (född Kockum). I boken Rosengård och familjen Kockum av Gösta Kockum, finns ett antal av Peter Kockums brev til hustrun Hilda publicerade. Breven är mycket respekt- och kärleksfullt hållna och beskriver vid sidan av rena familjeangelägenheter hur gårdens affärer utvecklas. (Bilden finns i Rosengårdssamlingen på Malmö Stadsarkiv).

4 4 Hilda och Ida Kockum ärvde Rosengård 1906 Peter Kockum avled 1891, sjuttio år gammal. Peter och Hilda Kockum fick åtta barn, fyra pojkar och fyra flickor. Hilda Kockum drev gården vidare under femton år efter Peter Kockums död. När hon avled 1906, åttioett år gammal, fanns tre arvsberättigade barn till Rosengård; Ida, Hilda och Berndt. Ryttmästare Berndt Kockum sålde 1911 sin del av Rosengård till systrarna Ida och Hilda. Köpesumman var kronor. Efter fru Hilda Kockums död började Rosengård att naggas i kanten. Redan i december 1906 såldes tre mantal till Malmö stad. Marken låg i Rosengårds norra, nordvästra och nordöstra del. Totalt såldes 75 hektar. Malmö stad angav att det var klokt och förutseende av staden, att då inköp på rimliga villkor erbjöds, begagna sig deraf. Motiveringen kunde lika gärna gälla markköpen på Rosengård under 1960-talet. Lika förutseende var Malmö stad inför inkorporeringen av Västra Skrävlinge socken och staden uttalade att det var av vikt om staden i denna trakt äger några betydande områden. Det staden tänkte sig var mark för egnahemsbebyggelse. Västra Skrävlinge införlivades med med Malmö stad 1911.

5 Förhistorisk tid Thomsons väg och kvarteren i anslutning till gatan är de platser med den rikligaste mängden fornfynd inom Rosengård. Här har funnits bosättningar från förhistorisk tid. Bland fynden finns bland annat avslag och avfall från redskapstillverkning. Här har även hittats delar av en stor trattbägare med en enkel pennsticksornamentik under trattens mynning. Ornamentiken visar att bägaren är tillverkad av den lokala jordbrukargrupp som bebodde om-rådet under mitten av yngre stenåldern; f.kr. Längs Thomsons väg finns även betydelsefulla boplatsfynd från yngre bronsåldern, 500 f.kr. Ett grophus och två liknande lämningar har undersökts och bland annat har silkärl, stora förrådskärl samt keramik i form av skålfragment hittats. Ytterligare boplatser i området har undersökts. Fynden från dessa är daterade till järnåldern, 400 e.kr.

6 6 Västra Skrävlinge by under medeltiden Medeltiden sträcker sig i princip från Under den tiden uppstod den första kyrkbyn i Västra Skrävlinge. Man kan kalla kyrkbyn för byhem eftersom alla gårdarna låg samlade runt kyrkan i Västra SKrävlinge. Malmös reformator Claus Mortensen tillträdde som kyrkoherde i Västra Skrävlinge församling Där Almgården ligger idag gjordes 1971 fynd från nedbrunna hus från 1500-talet. Fynden visar bland annat fönster och fönsterbeslag. Marken där husen låg kallades under 1500-talet för Bykärråkern. ålders 54 år. Den gravstenen hade använts som tröskel vid ingången till kyrkan men fick senare upprättelse genom att man lät mura in den i kyrkväggen. Möjligen var det en åtgärd som genomfördes för att stödja kyrkan på höjden. De medeltida kyrkorna placerades vanligen på en höjd. Kyrkan i Västra Skrävlinge är inget undantag. Den första kyrkan byggdes redan på 1200-talet. Den nuvarande kyrkan uppfördes under åren Det mesta av det gamla tornet behölls och blev en del av nya kyrkan. Kyrkan blev 38 alnar lång (22,42 meter) och 9 alnar bred (5,31 meter). När predikstolen snickrades och pryddes med vackra sniderier skar man även in årtalet Kyrkan utrustades med två kyrkklockor. Den äldsta från 1526 och den största från Den nuvarande kyrkan består av torn, vapenhus, långhus, kor och absider. Vapenhuset är en utbyggd förhall på äldre kyrkor där kyrkobesökarna fick lägga av sig vapnen. Koret är kyrkans altardel medan absiden är en halvrund utbyggnad som rymmer sakristia och skrudkammare där prästen förvarar sina dräkter och dit prästen går före och efter gudstjänsten. När man skulle ge plats för den nya kyrkobyggnaden förstördes några av de gamla gravstenarna. En av de äldsta stenarna blev först lagd över graven för Lasa Laresen som bodde i Boltofta och döde Anno 1694 den 6 september i sin

7 7 Västra Skrävlinge vid belägringen av Malmö 1644 Storskiftet Vid tiden för det hornska kriget ( ) då Sverige krigade mot Danmark erövrade den svenska fältherren Gustaf Horn hela Skåne utom Malmö och Kristianstad. Under kriget startade en belägring av Malmö. Belägringen avbröts genom freden i Brömsebro. Gustaf Horn upprättade bland annat ett härläger i Västra Skrävlinge. Kartskisser från krigsåren visar att byn på 1640-talet hade kyrka och sjutton hus. När Gustaf Horn bröt belägringen och härlägret brändes de sjutton husen. Det är resterna från de ruinerna som återfanns 1971 i samband med schaktningsarbetena på Almgården. En detalj i sammanhanget är att på den plats där Gustaf Horn upprättade sitt härläger byggdes långt senare Rosengårds herrgård. Kartbilden över Västra Skrävlinge by året för storskiftet visar ett landskap strimlat av långsträckta men smala åkerlappar. Marken ägdes av riksdagsmän och handelsmän. Storskiftet innebar att marken samlades ihop så att varje jordägare fick sammanhängande och mer rationellt brukbara egendomar. Även efter storskiftet låg gårdarna och gathusen fortfarande samlade runt kyrkan och bildade ett byhem. Rosengårdsvägen grusvägen in mot staden har i princip haft samma sträckning sedan medeltiden och är den äldsta vägen i Västra Skrävlinge. Numer finns bara en snutt kvar vid Herrgården. Sedan medeltiden gick vägen från kyrkbyn via kullarna där Herrgården nu ligger fram till Malmös stadsgräns. Av kartbilden från framgår att väster om kyrkbyn fanns bara åker och betesmarker fram till stadsgränsen. Västra Skrävlinge vid enskiftet 1804 Enskiftet 1804 trettio år efter storskiftet innebar att boningshus och övriga byggnader flyttades från kyrkbyn och placerades i anslutning till respektive jordägares mark. De två största enheterna vars mark brukades gemensamt av den största gården i Västra Skrävlinge fick ligga kvar i anslutning till kyrkan. Denna stora gård kompletterades med det hemman som senare blev Rosengårds lantegendom Herrgården.

8 8 Tullfiskal Svedin Karström Svedin Karström, tullfiskal, blev den förste riktigt store jordägaren i Västra Skrävlinge när han köpte byns största gård I köpehandlingen nämns för första gången namnet Rosengård. Förleden Rosen förekom vid den här tiden ofta på slott och herrgårdar, till exempel Rosenborgs slott i Danmark. Svedin Karström ägde redan Ulricedahlsgården i Östra Skrävlinge by vars ägor gränsade till Västra Skrävlinge by. Ulricedahlsgården är uppkallad efter Svedin Karströms första hustru, Ulrica Dahl avliden Svedin Karström sålde Ulricedahlsgården Vid den tiden träffades också en överenskommelse om att anlägga en ny väg genom Ulricedahls ägor från Sallerupsvägen till Rosengård. Båda gårdsägarna skulle ha oinskränkt rätt att nyttja vägen. Rosengårds och Ulricedahls ägare skulle ha varsin nyckel till den grind som markerade gränsen mellan byarna Östra och Västra Skrävlinge. Ulricedahlsvägens almallé förband därmed Ulricedahlsgården med Herrgården på Rosengård. Fortfarande finns en grind vid Östra Kyrkogården där Thomsons väg ändar i Ulricedahlsvägen. Norr om Skrävlinge byarna låg Bulltofta gård ägd av familjen Kockum. Först av Hindrie Kockum och senare av Johan Daniel Kockum. Bulltofta gård låg i Västra Skrävlinge trots att Östra Skrävlinge by låg mellan. Östra Skrävlinge hörde trots sitt läge till Husie socken. Västra Skrävlinge var i sig en socken där byarna Bulltofta och Västra Kattarp ingick. Västra Skrävlinge kyrkväg blev därmed familjen Kockums egen kyrkväg, precis som senare även Rosengårdsvägen från Herrgården till kyrkan i Västra Skrävlinge blev Kockums kyrkväg.

9 9 Lantegendomen Rosengård Mitt på de 1804 enskiftade ägorna på Rosengårds mark lät Svedin Karström under åren bygga en ny gård och de gamla byggnaderna i byhemmet strax väster om Västra Skrävlinge kyrka revs. Den nya gården innehöll två boningslängor uppförda 1813 och konstruerade av korsvirkes furutimmer med murat bränt tegel. Boningslängorna avgränsades från loglängan och två ladugårdsbyggnader av ett ekplank med furstolpar. Utanför den västra korsvirkeslängan anlades en ny brunn med pumpverk. Norr om boningslängorna i korsvirke lät Karström bygga en corps de logis herrgårdens huvudbyggnad. Byggnaden uppfördes i sten i en våning och placerades med södra långsidan mot planen mellan de båda korsvirkeshusen. De övriga sidorna omgavs av trädgård. Rosengårds corps de logis omfattade tio rum och kök. Först sommaren 1819 flyttade familjen Karström in på det nybyggda Rosengård. De första åren hade Karström på Rosengård sex pigor i tjänst, en trädgårdsdräng, två husmän och tio statdrängar varav flera var gifta och hade familj. Tjänstefolket bodde alla på gården. Senare byggdes särskilda statarhus för statdrängarna och deras familjer. Stat är i princip det som statarna fick i ersättning oftast i natura det vill säga mat och husrum samt en liten del av det som de kunde odla själva och sälja på stadens torg. En mycket liten del av ersättningen för deras arbete var i pengar. Svedin Karström avled 1834 och begravdes på Västra Skrävlinge kyrkogård strax väster om kyrkan, på den plats där den gamla gården legat innan den revs i samband med att Rosengårds herrgård byggdes. Efter Svedin Karströms död såldes Rosengård 1835 av änkan, Johanna Karström (född Wiedberg) till makarnas svärson och dotter handlanden Carl Fredrik Möller och Catharina Elisabeth Möller (född Karström). Handlanden Pehr Frick blev 1840 hälftenägare till gården. I anslutning till Rosengårds herrgård byggdes statarlängor eller stathus för gårdens statdrängar och deras familjer. (Bilden från 1963, husen revs i slutet av 1960-talet).

10 10 Då varken Möller eller Frick var jordbrukare lyckades de inte driva Rosengård med framgång. Det ledde till att Rosengård såldes på offentlig auktion Köpare var Peter Kockum som betalade riksdaler. Daniel Kockum och hans hustru Anna Brita (född Bergh). Efter att ha avslutat studierna hade Peter Kockum praktiserat jordbuk på faderns Bulltofta och var när han tog över Rosengård känd som en kunnig och rationell jordbrukare. Peter Kockum tog senare även över faderns egendom Lindholmen i Svedala. Med Peter Kockum började en ny era på Rosengård. Under hans ledning utvecklades gården till ett mönsterjordbruk, känt i hela Skåne. Peter Kockum gifte sig 1851 med Hilda Cecilia Bergh (född 1825) och dotter till handlanden Christian Bergh och hans hustru Henriette (född Kockum) som innehade egendomen Kronetorp i Burlövs socken. Peter Kockum i sin tur var född på Bulltofta 1821 och son till godsägaren Johan Redan under de första åren på Rosengård anställde Peter Kockum en inspektor och en trädgårdsmästare och tog även emot lantbrukselever. I sin tjänst hade han på 1850-talet tolv gifta statardrängar med familjer, tio ogifta drängar, nio ogifta pigor och en hushållerska. För gårdens anställda byggdes i början av 1850-talet Efter femtio år behövde Svedin Karströms corps de logis rustas upp och Peter Kockum lät 1870 genomföra en modernisering och ombyggnad som gav byggnaden dess nuvarande utseende.

11 11 en bostad åt inspektorn, senare förvaltarbostaden, samt tre statarhus ett norr om gården och två öster om gården. Hinahusen de andra husen användes som begrepp för att skilja statarhusen från de byggnader som låg norr om staden. Samtliga statarehus revs i slutet av 1960-talet. På Rosengård fanns sedan gammalt ett bränneri för brännvinsproduktion. I bouppteckningen efter Catharina Elisabeth Möller nämns att Rosengårds Bränneri Inrättning hade 350 kannor brännvin i lager. Efter femtio år behövde Svedin Karströms corps de logis rustas upp och Peter Kockum lät 1870 genomföra en modernisering och ombyggnad som gav byggnaden dess nuvarande utseende. Uppdraget gick till den kände malmöbyggmästaren Christian Mortensen och omfattade i huvudsak höjning av fasaden, omändring och lyftning av takstolen, uppförande av en risalit det vill säga ett framsprång mitt på södra fasaden med huvudingången och en frontespis (ett parti som skjuter upp ovanför taklisten) rakt ovanför ingången. Två balkonger byggdes på södersidan, en på vardera sidan om huvudingången och båda med frontespiser rakt ovanför. Vidare byggdes två frontespiser på norra sidan och en terrass anlades framför västra gaveln. Samtliga fönster i byggnaden murades in. Byggmästarens kostnadsförslag slutade på riksdaler och 57 skillingar Banco. Två år efter ombyggnaden av sitt corps de logis upprättade Peter Kockum ett testamentsutkast där han säger; att tanken jemt och ständigt kommit på mig att jag hastigt kan gå bort, detta till följe av min corpulens och dels till följe av alla de förargelser som arbets- och tjenstefolket oupphörligt förorsakar mig. Efter praktiska anvisningar om förordnande av förvaltare och förmyndare nämner Peter Kockum att de äldsta sönerna Jan och Christian; såvida de duga till något böra kunna bestyra eller öfvertaga hvardera någon av gårdarna. Herrskapslivet på Rosengård innebar att många överdådiga middagar gavs för Efter Peter Kockums död 1891, i en ålder av sjuttio år, drev änkan Hilda Kockum (född Bergh) Rosengård med hjälp av förvaltare. Fru Hilda Kockum avled 1906 i en ålder av åttioett år och hon begravdes på familjegravplatsen på Västra Skrävlinge kyrkogård.

12 12 I samband med upprustningen av Rosengårds herrgård 1870 skapades en terrass på den västra gaveln med direkt anslutning till trädgården. Med lite fantasi kan vi föreställa oss att det är arvtagarna till Rosengård som poserar på trappan; Hilda, Berndt och Ida Kockum. (Bilden finns i Rosengårdssamlingen på Malmö Stadsarkiv.) släkt och vänner. Man umgicks vid denna tid livligt med familjen på Kronetorp, familjen på Bulltofta gård som innehades av Peter Kockums bror Ludvig Kockum och med familjen Dieden i Malmö. Det anordnades även fest för gårdens alla anställda, både för dem på stat och för daglönarna. Det var hystajilled som vanligen hölls i slutet av september eller i början av oktober då skördearbetet var avslutat. Peter och Hilda Kockum fick åtta barn, fyra döttrar och fyra söner, men när Hilda Kockum avled fanns bara tre arvsberättigade barn till Rosengård. Fru Hilda Kockum bilden från Gösta Kockums bok om Rosengård och familjen Kockum. Ida Kockum. Bilden finns i Rosengårdssamlingen på Malmö Stadsarkiv.

13 13 Rosengård gav arbete åt folket i trakten, förutom de anställda på gården och statarna. Husmän från byarna Västra Skrävlinge, Västra Kattarp, Hindby och Östra Skrävlinge fick arbete som daglönare särskilt under skördetiden och med betupptagning. Bilden finns i Rosengårdssamlingen på Malmö Stadsarkiv och av kläderna att döma är den tagen på 1920-talet kanske i samband med det traditionella hystajilled som vanligen hölls i slutet av september eller i början av oktober då skördearbetet var avslutat. Genom arv övergick nu Rosengård till döttrarna Ida och Hilda Kockum samt sonen, ryttmästare Berndt Kockum som dock 1911 sålde sin andel (en tredjedel) av gården till systrarna Ida och Hilda för kronor. Efter fru Hilda Kockums död 1906 började Rosengård att naggas i kanten och redan i december 1906 såldes tre mantal till Malmö stad. Marken låg i Rosengårds norra, nordvästra och nordöstra del. Totalt såldes 75 hektar. Malmö stad anförde att det var klokt och förutseende av staden, att då inköp på rimliga villkor erbjöds, begagna sid deraf. Motiveringen kunde lika gärna gälla stadens markköp på Rosengård under 1960-talet. Lika förutseende var Malmö stad inför den planerade inkorporeringen av Västra Skrävlinge socken och uttalade att det var av vikt om staden i denna trakt äger något betydande område. Det kommunen hade i åtanke var egnahemsbebyggelse. Västra Skrävlinge införlivades med Malmö stad Rosengård sålde 1934 även av kvadratmeter till den kyrkliga samfälligheten i Malmö. Marken användes till att utvidga den 1921 invigda Östra Kyrkogården. Kyrkogården som är inringad av trädalléer och unika byggnader i form av stora kapellet, mindre kapell, klockstaplar och blomsteraffär skapades av den världsberömde arkitekten Sigurd Lewerentz, som också är en av arkitekterna bakom Malmö stadsteater. Brf Hilda har därmed ett unikt grönområde norr om sina ägor. När fröken Ida Kockum avled 1939 blev fröken Hilda Kockum ensam ägare till Rosengård. Rosengård gav arbete åt folket i trakten, förutom de anställda på gården och statarna. Husmän från byarna Västra Skrävlinge, Västra Kattarp, Hindby och Östra Skrävlinge fick arbete som daglönare särskilt under skördetiden och med betupptagning. Även vagnmakare, smeder och mjölnare i byarna utförde arbete åt Rosengård; bysmederna i Östra Skrävlinge och Husie reparerade redskap

14 14 Systrarna Hilda och Ida Kockum i trädgården (Hildelund) på Rosengårds herrgård. Systrarna har gett namn åt HSBs bostadsrättsföreningar Hilda och Ida på von Lingens väg. Rättaren förvaltaren på Rosengård, Arvid Danielsson, har gett namn åt HSB Brf Arvid på Thomsons väg. När fröken Ida Kockum avled 1939 blev fröken Hilda Kockum ensam ägare till Rosengård. Bilden är från 1925 och är publicerad i olika sammanhang, en kopia finns i Rosengårdssamlingen på Malmö Stadsarkiv. och skodde hästar och vädermöllorna i Östra och Västra Skrävlinge malde åt Rosengård. Ännu på 1940-talet åkte Hilda Kockum hästdroska in till Malmö längs Rosengårdsvägen, det vill säga den gamla medeltida grusvägen. I en krök vid Annelund viker vägen av in mot staden via Vitemöllegatan där nya Folkets Hus var färdigbyggt 1947 och Hörbygatan och vidare in på Ystadsgatan. Staden fortsätter under 1950-talet att växa österut via Amiralsgatan. Kolonierna får successivt flytta österut mot Kontinentalbanan och Rosengård. Exploateringen och byggverksamheten gav Malmö tio år senare en modern stadsdel. Det enda som finns kvar av Rosengårds lantegendom är det som idag kallas Herrgården. Av Västra Skrävlinge by finns egentligen bara kyrkan och Den sista innehavaren av Rosengård, fröken Hilda Kockum avled 1959 i en ålder av 97 år. Efter hennes bortgång gick den stora kockumska gården hastigt mot sin upplösning. Den hade då varit i Kockums ägo i 110 år. Rosengård köptes av BGB Malmöbyggmästarnas byggbolag för att nästan omgående säljas vidare till Malmö stad.

15 15 Ännu på 1940-talet åkte Hilda Kockum hästdroska in till Malmö längs Rosengårdsvägen, det vill säga den gamla medeltida grusvägen. I en krök vid Annelund viker vägen av in mot staden via Vitemöllegatan där nya Folkets Hus var färdigbyggt 1947 och Hörbygatan och vidare in på Ystadsgatan. Bilden visar att hälften av husen i brf Hilda är byggda, året är Året därpå, 1970, var HSBs del av Rosengård med lägenheter färdigbyggd. Totalt byggdes lägenheter och 1970 bodde cirka personer i stadsdelen. Hilda ligger mellan von Lingens väg och Staël von Holsteins väg. Innan Hildas sexton huskroppar byggdes var här sankmark och betesmark. Mellan brf Hilda och Herrgården, rakt över Amiralsgatan var förr sankmark. Här finns nu Rosengårds centrum som 1972 beskrevs som: Malmös första kompletta köpcenter med varuhus, specialbutiker, banker, post och kommunala lokaler under samma tak.

16 16 Rosengård blir modern stadsdel kyrkogården kvar. Under inledningen av 1960-talet började Rosengård bebyggas stoppades utbyggnaden av stadsdelen på grund av befarade bullerstörningar från flygtrafiken på Bulltofta. En intensiv diskussion startade om Bulltoftas vara eller inte vara som flygplats. Övergången till bullrande jetmaskiner i flygtrafiken på Bulltofta påskyndade kommunala och statliga myndigheters beslut att bygga den nya flygplatsen Sturup. Det beslutet gjorde att den utbyggnaden av Rosengård kunde återupptas mot de adels- och militärnamn som finns på Rosengårds vägar gatunamnen i Rosengård talar ett främmande språk. I bostadsområdena vid Folket Hus och på Augustenborg anknöt gatu- och kvartersnamnen till personliga egenskaper och naturens växlingar. Rosengårdsborna förärades istället adresser uppkallade efter bemärkta adelsmän som bland andra friherre Ramel, justitieminister Adlercreutz, greve de la Gardie, greve Wachtmeister och friherre Bennet. En del av dessa herrar blev landshövdingar i Malmöhus län som Carl Georg Sjöblad, överkommendant i Skåne, överamiral och friherre var HSBs del av Rosengård med lägenheter färdigbyggd. Totalt byggdes lägenheter och 1970 bodde cirka personer i stadsdelen. Systrarna Kockum har gett namn åt HSBs bostadsrättsföreningar Hilda och Ida på von Lingens väg. Rättaren Arvid Danielsson har gett namn åt HSBs bostadsrättsförening Arvid på Thomsons väg. HSBs bostadsrättsföreningar Hilda, Ida och Arvid hade under sitt första verksamhetsår en fantastiskt stor cirkeloch gruppverksamhet i bland annat språk, bildvävnad, moped, dans, barn, film och trafikskola. Inte mindre än deltagare i 108 grupper genomförde sammankomster. Rosengårds centrum var färdigt i maj 1970 och var Malmös första kompletta storcentrum med varuhus, specialbutiker, banker, post och kommunala lokaler under samma tak. I slutordet till faktahäftet om Rosengårds historia som sammanställdes av Lennart Blom på HSB Malmö 1975 framför författaren en önskan: Att Rosengårdsborna fortsätter den idédebatt som kommit igång på Rosengård. Att bebyggelsen omgestaltas, förnyas och att nya verksamheter, småföretag, torghandel, restauranger och butiker sprängs in i bostadsområdena för att förbättra miljön för de boende. Rosengårds centrum kan då bli ett offentligt och kulturellt centrum med post, band, försäkringskassa, systembolag, tandklinik och museum och konferenslokaler. Att fröknarna Hilda och Ida Kockum samt rättaren Arvid Danielsson satt namn på HSBs bostadsrättsföreningar på Rosengård kan väl anses rätt ur historiskt perspektiv. Men en del har invändningar

17 17 Landshövdingarna i Malmöhus län gav klingande namn åt vägar i Rosengård Landshövdingen är regeringsmaktens främste ställföreträdare i länet, chef för länsstyrelsen. Landshövdingeämbetet är en förtroendepost som rekryteras, tillsätts, med högre ämbetsmän eller personer som eljest gjort betydande insatser i det offentliga livet. Hårds väg Den första landshövdingen i Malmöhus län installerade Eftersom Sverige på den tiden och under lång tid var en krigarnation, var det som regel höga militärer som var regeringsmaktens främsta ställföreträdare. Därför passade det bra att Carl Gustav Hård blev länets landshövding. Visserligen var hans militära karriär lite rörig; först fänrik, sedan korpral, därefter överste och så plötsligt bara löjtnant för att sedan bli både generalmajor och kaptenlöjtnant. Carl Gustav Hård var en av Karl XIIs favoriter och belönades för sin tapperhet och sitt mod. Inte minst vid Kalabaliken i Bender där Karolinerna hade det het om öronen. Karl XII och fyrtiofem av hans närmaste försvarade där kungahuset mot turkar och tartarer. Efter sju timmar, när det brann i alla knutar, gav de upp. Även om många var emot Karl XIIs ständiga krigande, accepterade man när Carl Gustav Hård först blev guvenör och därefter 1719 landshövding i Skåne, föreslagen av Karl XII. Cronmans väg Johan Cornman tog vid som landshövding Han hade en imponerande militär karriär bakom sig när han blev landshövding. Han gjorde inte mycket väsen av sig. Residenset vid Stortorget byggdes dock under hans tid. Efter slaget vid Poltava vistades han i ryskt fångläger under tretton år. Det blev han säkert inte munter av. Bennets väg Wilhelm Bennet tonvikten på sista stavelsen var bara fjorton år när han ställde in sig i ledet. Han blev generalmajor vid 23 års ålder och var en av de djärvaste av Karl XIIs officerare. Speciellt bra lyckades han i slaget om Helsingborg där svenskarna segrade stort. Åren var han landshövding i Malmöhus län. Hans hustru Magdalena Eleonora Barnekow var en hedervärd kvinna som födde sjutton barn under sitt 43-åriga liv. Elva av barnen dog vilket visar att hög barnadödlighet drabbade alla samhällsklasser under första delen av 1700-talet. Sjöblads väg Carl Georg Sjöblad var son till en amiral och blev endast sexton år gammal utnämnd till underlöjtnant vid Amiralitetet. Det gick illa när han i ryska kriget mot order anföll och förstörde två tredjedelar av den ryska galärflottans huvudstyrka. Han bestraffades för orderbrott men kom undan med sex månaders utebliven lön. Jag fruktar intet utom fan och tre präster i länet, lär han ha sagt. Lämplig som landshövding ansågs han och residerade i Malmöhus åren Staël von Holsteins väg Georg Bogislaus Staël von Holstein föddes i Narva. Han var sjutton år när han fick uppleva att Karl XII vann slaget om Narva och valet att bli officer var självklart. Under många år tjänstgjorde han vid olika regementen och råkade bland annat ut för fångenskap i Moskva tillsammans med sin hustru. När han blev utväxlad mot en rysk fånge och skickad till Sverige 1711 fick han inte hustrun med sig. Han hörde inte av hustrun och stod just i begrepp att gifta om sig 1722 när

18 18 plötsligt hustrun uppenbarar sig. Den tilltänkta hustrun fick vänta på giftermålet med Bogislaus i 39 år. Landshövdingetiden varade från 1754 till Adlerfelts väg Carl Adlerfelt började sin militära bana som volontär i faderns regemente i Malmö. Han blev snabbt officer och deltog under karriären bland annat under franska fanor. Sedan han blivit landshövding 1764 medverkade han till att storskiftet blev verklighet och att vägnätet moderniserades. Han kom på tekniken att förstärka vägarna med grovt grus och småsten, en metod som skotten Mac Adam tog efter och dessutom fick uppkallad efter sig mackadam heter det fottfarande. Adlerfelt var energisk, lantmäterikontor upprättades, undervisning och fattigdom tog han itu med och han lät också plantera otaliga pilalléer som ett Skåne dess speciella profil. Sina underlydande höll han hårt, kronofogdarnas arbetsmetoder bevakade han barskt. han var dessutom gift fyra gånger. Cronhjelms väg Johan Cronhjelm som i likhet med sina företrädare hade en rejäl och respektabel militär karriär bakom sig hade inte mycket av den sjudande aktivitet som föregångaren visat prov på. Han var dessutom lite till åren, obekant med förhållandena i länet, så han begärde avsked redan efter tre år. Frivilligt eller ej vet man inte säkert. Vid den tiden förekom flera anmärkningsvärt korta gästspel på landshövdingeresidenset vid Stortorget. I särklass kortaste tiden hade onekligen Reinhold Johan von Lingen. von Lingens väg Reinhold Johan von Lingen har lånat sitt namn till en av de längsta gatorna i Rosengård man hans mandat som landshövding blev kort endast tio dagar. Meriterna var det inget fel på. Först gick han till sjöss som matros, men det tog man ur honom när han kom till Frankrike och tvingades göra soldattjänst i fem år. Tillbaka i Sverige blev han kornett, men steg i graderna i samband med utlandstjänster som bland annat förde honom till krigstjänst i Ryssland där man inte ville släppa iväg honom när han begärde avsked för att återvända till Sverige. Hemma igen blev han så småningom landshövding i Kristianstad under nio år innan han 1772 förflyttades till Malmöhus län där hans höga ämbete blev uppseendeväckande kort. Orsakerna är oklara, troligen var det frihetstidens idéer om ett fritt statsskick i stället för det kungliga enväldet som skapade en anda där kungatrogna officerare inte var väl sedda. Den 3 augusti 1772 tillträdde von Lingen tjänsten som länets hövding, den 13 augusti klev greve Bengt Gustaf Frölich som nyutnämnd landshövding in i sitt tjänsterum. Frölich väg Greve Bengt Gustaf Frölich var landshövding knappt fyra år. Han tog sig en hel del ledighet, det borde han inte ha gjort. Greve Thott som vikarierade för greve Frölich, tyckte att arbetet passade honom själv utmärkt. Han förde därför personliga förhandlingar med Gustav III som lät sig bländas av Thotts generösa personlighet och förkortade landshövdingeskapet för Frölich som för att förmås ta avsked fick plåtar som plåster på såren. Landshövding Tage Thotts namn finns inte inom Rosengård. Hans namn var redan upptaget när gatunätet i Malmö namnsattes. Thottsgatan i Malmö fick hans namn långt tidigare. Tage Thott gjorde en lysande karriär, först som jurist och därefter steg han snabbt på den militära befordringsstegen. Han var en uppskattad person som förlänades höga poster i samhället och så

19 19 småningom blev han även adlad. Han beskrivs som medveten och ambitiös karriärist. Åren var han landshövding i Malmöhus län. Han fick själv sen smaka på att bli ombedd att begära avsked eftersom dåvarande regenten Karl hade en annan kandidat till posten som landshövding. von Rosens väg Fredrik von Rosen var landshövding En relativt lång tid. Även han tvingades att mot sin vilja begära avsked. von Rosen var en omtyckt landshövding som ivrig arbetade för enskiftets genomförande. I samband med Skåneallmogens uppror 1811 ansåg man att von Rosen uppträdde för passivt och han tvingades efter en tid att begära avsked. Det var ett impopulärt beslut. Den allmänna uppfattningen var att: Ingen av Skånes landshövdingar har gjort Skåne så mycket nytta och ändå är han den ende som på befallning måste ta avsked. von Rosen var dock inte den ende landshövdingen som tvingades bort från sin tjänst. Småland. Han kallades snart tillbaka, som tillförordnad justitiekansler. Man behövde hans tjänster som duktig administratör. Han blev så framgångsrik att kronprins Karl Johan skickade honom till Malmö för att ta över von Rosens sysslor. von Rosen var då tjänstefriförklarad. Den fattige prästsonen från Härslöv återvände som länets högste styresman. Bland hans första insatser var att systematiskt förbättra vägarna som tidvis var i uruselt skick. Han visade med spade i handen hur det skulle gå till. af Klintbergs väg Wilhelm af Klintberg är ett bra exempel på att landshövdingeämbetet började erbjudas till akademiskt välutbildade ämbetsmän i staten, gärna jurister. Kort innan han tillträdde landshövdingebefattningen svingade han sig upp till justitiekanslerämbetet och han adlades redan Klintberg gjorde inget större väsen av sin verksamhet. Det var först när han suttit som sekreterare hos bondeståndet vid 1800-års riksdag som han visade sina talanger. Speciellt utmärkte han sig i samband med att Högsta Domstolen bildades. Då blev han justitieråd med en lön på riksdaler banco som dock snabbt ändrades till Då tackade Klintberg nej till den högsta befattningen och återvände till sin mer inkomstbringande domsaga i

Kockumsslingan. Rosengårds herrgård. Svedin Karström

Kockumsslingan. Rosengårds herrgård. Svedin Karström Kockumsslingan Rosengårds herrgård Svedin Karström Första gången platsen kallas Rosengård är 1811 då en man som hette Svedin Karström köpte marken. Det fanns en gård som tillhörde marken och låg sidan

Västra Skrävlinge by och Västra Skrävlinge Kyrka

Västra Skrävlinge by och Västra Skrävlinge Kyrka Västra Skrävlinge by och Västra Skrävlinge Kyrka Kyrkbyn Under medeltiden (1060-1520) fanns det en kyrkby i Västra Skrävlinge. Man kallade kyrkbyn för byhem eftersom alla gårdarna låg samlade runt kyrkan.

Forntiden. STENÅLDERN år f.kr lärde sig svenskarna att odla. - Människorna kunde tillverka enkla verktyg av trä och flintasten.

Forntiden. STENÅLDERN år f.kr lärde sig svenskarna att odla. - Människorna kunde tillverka enkla verktyg av trä och flintasten. FORNTIDEN ISTIDEN - Inga människor kunde bo i Sverige - 5000 år f.kr hade isen smält, och då invandrade människor till Sverige - De första svenskarna var nomader Forntiden STENÅLDERN - 3000 år f.kr lärde

S1_005 Hildur Nilsson g Petersson

S1_005 Hildur Nilsson g Petersson Hildur Elisabeth Nilsson föddes i nr. 2 Gamla Köpstad i Träslövs församling fredagen den 30 april 1909. Hon var det näst yngsta av 6 syskon. Fyra bröder och två systrar. En av bröderna, Oskar Gottfrid

I Bibeln omnämns "gatan som kallas den raka" (på arabiska Långa gatan), se bilden ovan, i historien om Paulus omvändelse till kristendomen i

I Bibeln omnämns gatan som kallas den raka (på arabiska Långa gatan), se bilden ovan, i historien om Paulus omvändelse till kristendomen i S:t Ananias hus Ananias var missionär, martyr och beskyddare av Paulus. Han var en av de kristna i staden Damaskus, och befalldes av Kristus i en vision att söka upp Saul, som senare kallades Paulus, för

EKHOLMENS HISTORIA Del 1-4

EKHOLMENS HISTORIA Del 1-4 EKHOLMENS HISTORIA Del 1-4 L 21 Vår styrelseledamot och medlem i L21, Kjell Karlsson, har i Infobladet under 2010 berättat om Ekholmens historia. Det har varit ett mycket uppskattat inslag. Här kommer

Kvarnby by på 1700 talet

Kvarnby by på 1700 talet Kvarnby by på 1700 talet Kvarnbys lycka är dess jord Jag är släktforskare sedan cirka 5 år tillbaka. Jag har kartlagt den egna och makens släkt, men är intresserad också av att hitta historierna bakom

Årsuppgift Närkes Skogskarlar 2015

Årsuppgift Närkes Skogskarlar 2015 Årsuppgift Närkes Skogskarlar 2015 Må nu icke Talmannen och hans Karlar ångra sitt beslut att Eder dubba till Skogskarlar. Bevisa för Karlarna att de fattat rätt beslut genom att under kommande årsrunda

Tollesbyn 1:10. Johannes

Tollesbyn 1:10. Johannes Tollesbyn 1:10 Johannes Andreasson 1883-1916 Johannes Andreasson från Vårvik köpte 1881, tillsammans med brodern Nils Fredrik, Tollesbyn 1:2. Johannes flyttade samtidigt från Vårvik till Ånimskog och Tollesbyn.

FORTIFIKATIONSVERKETS BYGGNADSMINNEN. Granhammars herrgård

FORTIFIKATIONSVERKETS BYGGNADSMINNEN. Granhammars herrgård FORTIFIKATIONSVERKETS BYGGNADSMINNEN Granhammars herrgård Granhammars herrgård avbildad i en litografi av Alexander Nay ur Uplands herregårdar från 1881. Herrgård från 1700-talet med rötter i medeltiden

Stormaktstiden- Frihetstiden

Stormaktstiden- Frihetstiden Stormaktstiden- Frihetstiden Lpp Stormaktstiden- Frihetstiden Stormaktstiden del 2 => Förklara hur Karl XI och Karl XII försökte göra Sverige till ett Östersjörike (reduktionen, ny krigsmakt, envälde)

Ämnesprov, läsår 2012/2013. Historia. Årskurs. Delprov A. Elevens namn och klass/grupp

Ämnesprov, läsår 2012/2013. Historia. Årskurs. Delprov A. Elevens namn och klass/grupp Ämnesprov, läsår 2012/2013 Historia Delprov A Årskurs 6 Elevens namn och klass/grupp Historiska tidsbegrepp När vi studerar historia använder vi tidsbegrepp för att sortera det som hände i olika tidsperioder.

ULFSMOEN Backstuga under Ulfsnäs, FoF

ULFSMOEN Backstuga under Ulfsnäs, FoF ULFSMOEN Backstuga under Ulfsnäs, FoF Information av Doris Fransson, Björkelund, vid torpvandringen 20180930. Ulfsmoen under Ulfsnäs Torpet låg vid Haboarpsviken 200 meter in på Ulfsnäs mark. Torpet benämns

Kyrkogårdar i Asarum

Kyrkogårdar i Asarum Kyrkogårdar i Asarum Kyrkan 1799 är årtalet, som står överst över kyrkans västra ingång. Många kanske tror att Asarums kyrka kom till detta år. Men 1799 fick kyrkan sin slutgiltiga form. Den kyrka som

NERTAGNING AV STRUKTURPAPP PÅ INNERTAK

NERTAGNING AV STRUKTURPAPP PÅ INNERTAK Antikvarisk kontroll Ottarps kyrka NERTAGNING AV STRUKTURPAPP PÅ INNERTAK Landskrona församling, Ottarps socken i Helsingborgs kommun Skåne län Malmö Museer Kulturarvsenheten Rapport 2009:007 Malmö Museer

född 7/4 1737 i Västra Werlinge Gift 1770-03-04 i Bodarp med Pernilla Mårtensdotter Bor som änka på Reng 3 hos sonen

född 7/4 1737 i Västra Werlinge Gift 1770-03-04 i Bodarp med Pernilla Mårtensdotter Bor som änka på Reng 3 hos sonen Hans Andersson Pernilla Mårtensdotter Född 1736 född 7/4 1737 i Västra Werlinge Gift 1770-03-04 i Bodarp med Pernilla Mårtensdotter Bor som änka på Reng 3 hos sonen Begr 25/11 1791 i Reng (55 år) Död 10/2

S1_007 Nils Gustav Petersson 1/12

S1_007 Nils Gustav Petersson 1/12 S1_007 Nils Gustav Petersson 1/12 Gustav Petersson Gustav föddes 1864-03-01 som fjärde barnet av åtta på gården Börje Börsgård, Nygård i Träslövs församling. De två äldsta syskonen dog dock inom en vecka

Enkel dramatisering Erik den helige Festdag 18 maj

Enkel dramatisering Erik den helige Festdag 18 maj 1 Enkel dramatisering Erik den helige Festdag 18 maj Bakgrund Erik den helige, kung och martyr, är Sveriges nationalhelgon och skyddspatron som också givit namn till vår katolska Domkyrka i Stockholm.

I FÄDRENS SPÅR eller FRÅN TJÄRN TILL ASPLIDEN

I FÄDRENS SPÅR eller FRÅN TJÄRN TILL ASPLIDEN I FÄDRENS SPÅR eller FRÅN TJÄRN TILL ASPLIDEN Innehållsförteckning Innehållsförteckning... 2 Bakgrund... 3 Källmaterial... 3 ff ff ff ff f - Johan Johansson... 4 ff ff ff ff Olof Johansson... 5 ff ff ff

Ytterhogdals- Överhogdals- och Ängersjö Församling.

Ytterhogdals- Överhogdals- och Ängersjö Församling. Ytterhogdals- Överhogdals- och Ängersjö Församling. Bakgrund/historik GRÄNSTRAKTER Under flera perioder har Jämtland och Härjedalen tillhört Norge/Danmark. Det innebär att Ytterhogdal- Överhogdals- och

Kistan IPS 1863 från Haketorp och Nykulla som följt bl a min mor och som nu står i Rättvik.

Kistan IPS 1863 från Haketorp och Nykulla som följt bl a min mor och som nu står i Rättvik. I mitt föräldrahem stod en kista målad av okänd målare (finns en likadan från Berg) som jag visste att mor hade haft med sig från sitt barndomshem i Nykulla. För några år sedan forskade jag på kistan och

KORPARYDET Torp under Moboda, FoF

KORPARYDET Torp under Moboda, FoF KORPARYDET Torp under Moboda, FoF Information av Doris Fransson, Björkelund, vid torpvandringen 20170910. Korparydet, norra under Moboda Låg 850 meter söder om Björkelund, 1500 meter väster om Fägerhult.

SLÅFÄLLAN Torp under Ulfsnäs, FoF

SLÅFÄLLAN Torp under Ulfsnäs, FoF SLÅFÄLLAN Torp under Ulfsnäs, FoF Information av Doris Fransson, Björkelund, vid torpvandringen 20180930. Slåfällan under Ulfsnäs Torpet låg 400 meter söder om Ulfsnäs, vid sjön Rusken. Byggdes 1815

Medeltiden Tiden mellan ca år 1000 och år 1500 kallas för medeltiden.

Medeltiden Tiden mellan ca år 1000 och år 1500 kallas för medeltiden. Medeltiden Tiden mellan ca år 1000 och år 1500 kallas för medeltiden. Vad hände under medeltiden? Sverige blev ett rike. Människor blev kristna. Handeln ökade. Städer började byggas. Riddare och borgar.

Att hyra: Kontorslokal med karaktär i Gamla stan

Att hyra: Kontorslokal med karaktär i Gamla stan Att hyra: Kontorslokal med karaktär i Gamla stan Statens fastighetsverk hyr ut en kontorslokal med härlig atmosfär på Svartmangatan 9 i Gamla stan i Stockholm. Lokalen ligger i hjärtat av ön men på en

Stormaktstiden fakta

Stormaktstiden fakta Stormaktstiden fakta 1611-1718 Stormaktstiden varade i ca 100 år. Sverige var stort och hade en miljon invånare. Som levde i ett stånd samhälle. Under denna tid skaffade Sverige sig mycket makt och erövrade

Titta själv och tyck till! Ewa

Titta själv och tyck till! Ewa För jämförelsens skull har jag gjort två olika layoutförslag. Här kommer det andra. Det är en bok i liggande A4. (Det andra förslaget, som du kanske redan har sett, är i stående A5). Den här layouten gör

Balder Arkeologi och Kulturhistoria

Balder Arkeologi och Kulturhistoria PM Balder Arkeologi och Kulturhistoria Arkeologisk schaktövervakning Ny energibrunn och rörledning Njutångers kyrka Hälsingland 2014 Katarina Eriksson Bild 1. Schaktets sträckning inom kyrkogården i Njutånger.

Hjälp min planet Coco håller på att dö ut. Korvgubbarna har startat krig Kom så fort du kan från Tekla

Hjälp min planet Coco håller på att dö ut. Korvgubbarna har startat krig Kom så fort du kan från Tekla Kapitel 1 Hej jag heter Albert och är 8 år. Jag går på Albertskolan i Göteborg. Min fröken heter Inga hon är sträng. Men jag gillar henne ändå. Mina nya klasskompisar sa att det finns en magisk dörr på

Gamla bilder på Lau kyrka

Gamla bilder på Lau kyrka Gamla bilder på Lau kyrka Från M. Klintbergs fotosamling. Lau skola och kyrka. Foto: Masse Klintberg 18 aug 1902. Detta är en klassisk bild av Masse Klintberg. Masse har gått ut i rågåkern och tagit denna

NÅGOT OM SADELMAKARETORPET, TORP UNDER HÅLLINGSTORP I VIST SOCKEN Även benämnt Sadelmakarhemmet, Salmakarhemmet.

NÅGOT OM SADELMAKARETORPET, TORP UNDER HÅLLINGSTORP I VIST SOCKEN Även benämnt Sadelmakarhemmet, Salmakarhemmet. 1(6) NÅGOT OM SADELMAKARETORPET, TORP UNDER HÅLLINGSTORP I VIST SOCKEN Även benämnt Sadelmakarhemmet, Salmakarhemmet. LÄGE Koordinater: (RT90) S/N 6462879 V/Ö 1498219 För Whbf 2014-10-17/ HH Utsnitt ur

DEN PLATS I SKELLEFTEÅ/ HEDENSBYN DÄR TORA BERGSTRÖM GIFT ANDERSSON, KVARNÅSEN OCH HELGA BJÖRK GIFT LINDGREN, RAGGSJÖ, ARBETADE SOM PIGOR UNDER

DEN PLATS I SKELLEFTEÅ/ HEDENSBYN DÄR TORA BERGSTRÖM GIFT ANDERSSON, KVARNÅSEN OCH HELGA BJÖRK GIFT LINDGREN, RAGGSJÖ, ARBETADE SOM PIGOR UNDER DEN PLATS I SKELLEFTEÅ/ HEDENSBYN DÄR TORA BERGSTRÖM GIFT ANDERSSON, KVARNÅSEN OCH HELGA BJÖRK GIFT LINDGREN, RAGGSJÖ, ARBETADE SOM PIGOR UNDER 1920-TALET Eskil Tåg-2009 I mitten av 1920 talet åkte Tora

Den som sist bodde permanent i huset var Elisabeth Olsson, kallad Lisen, som dog 1959 genom en olyckshändelse.

Den som sist bodde permanent i huset var Elisabeth Olsson, kallad Lisen, som dog 1959 genom en olyckshändelse. Kyrkvreten, Fors 2:2 Kyrkvreten 1968. Foto Henry Hall. Torpet Kyrkvreten låg knappt hundra meter norr om den stora industribyggnaden på östra sidan av gamla landsvägen genom Fors By. Kyrkvreten tillhörde

Natur och kulturstig Livered

Natur och kulturstig Livered Natur och kulturstig Livered Genom den här kyrkporten anlände en gång folket från Livereds gamla by till sin kyrka. I dag finns inte mycket kvar av byn. Området där liveredsborna levde och arbetade är

En historia kring Wittmannsdorfs karta, del 2

En historia kring Wittmannsdorfs karta, del 2 En historia kring Wittmannsdorfs karta, del 2 Gustav Vasa införde att Sverige och kronan skulle bli arvsrike och gå vidare till sina fyra söner, Erik, Johan, Gustav och Karl i födelseordning. Erik, den

Skå kyrka. Antikvarisk medverkan vid Skå kyrka, Skå socken, Ekerö kommun, Uppland. Rapport 2012:18 Martina Berglund

Skå kyrka. Antikvarisk medverkan vid Skå kyrka, Skå socken, Ekerö kommun, Uppland. Rapport 2012:18 Martina Berglund Skå kyrka Antikvarisk medverkan vid Skå kyrka, Skå socken, Ekerö kommun, Uppland. Rapport 2012:18 Martina Berglund Skå kyrka Antikvarisk medverkan vid Skå kyrka, Skå socken, Ekerö kommun, Uppland. Rapport

KLASATORPET Förslag Klass 1

KLASATORPET Förslag Klass 1 Skala 1:2 000 KLASATORPET Förslag Klass 1 Skogslandets jordbruk: Torpmiljö med koppling till prästgården, idag med ålderdomliga byggnader och bevarad linugn (stensatt grop) Berättelserna: Kopplingen till

hade. Många har nationella konflikter med andra länder vilket drabbar invånarna och det sitter kvar även om de har kommit till ett annat land.

hade. Många har nationella konflikter med andra länder vilket drabbar invånarna och det sitter kvar även om de har kommit till ett annat land. Jag träffade Elmir för att prata om hans flykt från Bosnien till Sverige när kriget bröt ut och belägringen av Sarajevo inträffade i början på 1990-talet. Han berättade hur det var precis innan det bröt

Ärende angående byggnadsminnesförklaring enligt Kulturmiljölagen av ladugården på Överjärva gård, Solna.

Ärende angående byggnadsminnesförklaring enligt Kulturmiljölagen av ladugården på Överjärva gård, Solna. Ärende angående byggnadsminnesförklaring enligt Kulturmiljölagen av ladugården på Överjärva gård, Solna. Ärendet initierat av Emmelie Folkesson, tel: 070 359 19 69. Härmed väcks fråga om byggnadsminnesförklaring

FJÄRRVÄRME I STUREFORS

FJÄRRVÄRME I STUREFORS RAPPORT 2015:1 ARKEOLOGISK FÖRUNDERSÖKNING FJÄRRVÄRME I STUREFORS RAÄ 124, 151 M FL STUREFORS VISTS SOCKEN LINKÖPINGS KOMMUN ÖSTERGÖTLANDS LÄN ERIKA RÄF Fjärrvärme i Sturefors Innehåll Sammanfattning.........................................................

Byggnadsminnesförklaring av Vintrosa prästgård, Vintrosa prästgård 1:9, Vintrosa socken, Örebro kommun, Närke, Örebro län

Byggnadsminnesförklaring av Vintrosa prästgård, Vintrosa prästgård 1:9, Vintrosa socken, Örebro kommun, Närke, Örebro län 1(5) Raoul Hjärtström Direkt: 010-224 84 67 raoul.hjartstrom@lansstyrelsen.se Fax: 010-224 81 31 Tysslinge församling Skolgatan 12 719 30 Vintrosa För kännedom till: Riksantikvarieämbetet Lantmäterimyndigheten

Under golvet i Värö kyrka

Under golvet i Värö kyrka UV RAPPORT 2012:44 ARKEOLOGISK FÖRUNDERSÖKNING Under golvet i Värö kyrka Halland, Värö socken, Värö kyrka Dnr 422-1035-2011 Christina Rosén UV RAPPORT 2012:44 ARKEOLOGISK FÖRUNDERSÖKNING Under golvet

ÖVERMO GÅRD 1805 2009

ÖVERMO GÅRD 1805 2009 ÖVERMO GÅRD 1805 2009 Historik Ägare Karta och bilder Alf D Blomquist 2009 08 2 Övermo Gård 1805-2009 I Leksand finns en gård som i dagligt tal kallas för Ros ns och är granne med förskolan Rosen i Övermo

KLASATORPET Förslag Klass 1

KLASATORPET Förslag Klass 1 Emmaboda kommun Kulturmiljöprogram D Särskilt värdefull kulturhistorisk byggnad/ bebyggelseområde Utdrag ur Riksantikvarieämbetets FMIS (fornsök): ^` Huvudområde Kärnområde Kulturlämning Fast fornlämning

Dnr Ar Emelie Sunding. Länsstyrelsen i Uppsala län Samhällsutvecklingsenheten Uppsala

Dnr Ar Emelie Sunding. Länsstyrelsen i Uppsala län Samhällsutvecklingsenheten Uppsala 2016-10-18 Dnr Ar-100-2015 Emelie Sunding Länsstyrelsen i Uppsala län Samhällsutvecklingsenheten 751 86 Uppsala ANG. ARKEOLOGISK SCHAKTNINGSÖVERVAKNING I SAMBAND MED KOMPLETTERING AV ÅSKSKYDD VID LÖTS

Dalby 11:5. Historia: Dalby 11:5 finns ute på fäladsmarken öster om Dalby.

Dalby 11:5. Historia: Dalby 11:5 finns ute på fäladsmarken öster om Dalby. Dalby 11:5 Dalby 11:5 finns ute på fäladsmarken öster om Dalby. Historia: Före de stora skiftena runt år 1810, låg gården Dalby 11 inne i Dalby by. Den fanns mitt inne i kvarteret, som begränsas av nuvarande

Mål: Att förankra kunskaper om lokalhistorien i fysiska platser i staden.

Mål: Att förankra kunskaper om lokalhistorien i fysiska platser i staden. Stadsvandring 1700-talet nya möjligheter för Malmö Stad Mål: Att förankra kunskaper om lokalhistorien i fysiska platser i staden. Material: Karta och information kring stoppen i kartan, se nästföljande

Fyra systrar och en halvsyster

Fyra systrar och en halvsyster 1 Fyra systrar och en halvsyster Under åren 1842-1856 föder Anna Greta Persdotter vid Wågagård i Rogslösa 5 döttrar. De fyra första har samma far Johannes Nilsson som dör endast 45 år gammal 1854. Anna

Svensk historia 1600-talet

Svensk historia 1600-talet Svensk historia 1600-talet Viktiga händelser att kunna berätta om kring 1600-talet. SID Kungar under 1600-talet 3 Älvsborgs andra lösen 4-5 Göteborgs grundande 6-8 Vasaskeppet 9 Trettioåriga kriget och

Minneslund vid Himmeta kyrka

Minneslund vid Himmeta kyrka Stiftelsen Kulturmiljövård Rapport 2011:56 Minneslund vid Himmeta kyrka Ändring av minnesplats Antikvarisk rapport Sticklinge 11:1 Himmeta socken Västmanland Helén Sjökvist Innehåll Inledning... 1 Bakgrund...

Medeltiden e.kr

Medeltiden e.kr Medeltiden 1000 1500 e.kr Medeltidens människor De fyra stånden; adel, präster, borgare och bönder Bönder och trälar 92% Borgare (stadsbor) 5% Nunnor, munkar och präster 2% Adel 1% Jorden är nu rund och

Strädelängan. 1700-talet

Strädelängan. 1700-talet Strädelängan. 1700-talet 1700-talet. Ur scouternas redogörelse till Scoutförbundet 1952: Kommunen har ställt en gammal 1700-talsstuga till disposition som scoutlokal och detta hus har både praktiskt och

Bröderna Ericsson och kanalbygget

Bröderna Ericsson och kanalbygget Bröderna Ericsson och kanalbygget (Hittat i ett tidningsurklipp från 1957) För alla svenskar är namnen John och Nils Ericsson välbekanta. Alla vet, att John Ericsson var en stor uppfinnare, och att det

Kyrkoruiner i pastoratet

Kyrkoruiner i pastoratet Kyrkoruiner i pastoratet SÖDRA VINGS PASTORAT Södra Vings pastorat omfattar Södra Vings församling, med Södra Vings, Härna, Fänneslunda-Grovare och Varnums kyrkor samt Trogareds Kapell, och Hällstads

Västra Hisings härad (som omfattade socknarna Torslanda, Björlanda, Säve, Backa och Rödbo) tillhörde Norge fram till freden i Roskilde 1658.

Västra Hisings härad (som omfattade socknarna Torslanda, Björlanda, Säve, Backa och Rödbo) tillhörde Norge fram till freden i Roskilde 1658. [b]lite om Hisingens historia[/b] [h]hisingen[/h] Hisingen är till ytan Sveriges fjärde största ö (Gotland 2 994 km² Öland 1 347 km² Orust 346 km² Hisingen 199 km² Värmdö 181 km² Tjörn 148 km² Väddö och

Kungsängens. Rapport 2013:12

Kungsängens. Rapport 2013:12 Rapport 2013:12 Kungsängens och Västra Ryds kyrkor Antikvarisk medverkan vid omläggning av bogårdsmurarna vid Kungsängens och Västra Ryds kyrkor, Kungsängens och Västra Ryds socknar, Upplands-Bro kommun,

MUGGEBO Backstuga under Ulfsnäs, FoF

MUGGEBO Backstuga under Ulfsnäs, FoF MUGGEBO Backstuga under Ulfsnäs, FoF Information av Doris Fransson, Björkelund, vid torpvandringen 20180930. Muggebo under Ulfsnäs Muggebo var en backstuga byggd 1840, den låg vid södra delen av Ulfsnäs,

Kyrkorna i Håbo ett medeltida arv

Kyrkorna i Håbo ett medeltida arv De första kyrkorna som byggdes när kristendomen infördes var små träkyrkor. Under 1100- och 1200-talen ersattes de i många fall av stenkyrkor efter kontinetalt mönster. Ofta byggdes de i närheten av de

UV ÖST RAPPORT 2006:18 ARKEOLOGISK FÖRUNDERSÖKNING. Heda Kyrka. Heda socken Ödeshögs kommun Östergötland. Dnr 422-603-2002. Karin Lindeblad.

UV ÖST RAPPORT 2006:18 ARKEOLOGISK FÖRUNDERSÖKNING. Heda Kyrka. Heda socken Ödeshögs kommun Östergötland. Dnr 422-603-2002. Karin Lindeblad. UV ÖST RAPPORT 2006:18 ARKEOLOGISK FÖRUNDERSÖKNING Heda Kyrka Heda socken Ödeshögs kommun Östergötland Dnr 422-603-2002 Karin Lindeblad UV ÖST RAPPORT 2006:18 ARKEOLOGISK FÖRUNDERSÖKNING Heda kyrka Heda

A. Utdrag ur en dagbok skriven av en tysk legoknekt (yrkessoldat). Här beskrivs slaget vid staden Magdeburg i centrala Tyskland 1631.

A. Utdrag ur en dagbok skriven av en tysk legoknekt (yrkessoldat). Här beskrivs slaget vid staden Magdeburg i centrala Tyskland 1631. Källor och historisk metod A. Utdrag ur en dagbok skriven av en tysk legoknekt (yrkessoldat). Här beskrivs slaget vid staden Magdeburg i centrala Tyskland 1631. Den 20 maj ansatte vi Magdeburg på allvar,

Soldattorp nr 59 under Slögestorp

Soldattorp nr 59 under Slögestorp torp nr 59 under Slögestorp torp nummer 59 - Mossestugan under Slögestorp: Kartposition N: 6410130 O: 1412550. torpet tillhörde kompani 1 - Livkompaniet vid Jönköpings Regemente. Gården Slögestorp var

Gustav II Adolf. Sveriges regent mellan

Gustav II Adolf. Sveriges regent mellan Gustav II Adolf Sveriges regent mellan 1611-1632 Gustav II Adolf -Ärvde kungakronan från sin far Karl IX som 16 åring. -Hans mamma var en tysk prinsessa - Kristina - Ung men väl förberedd på sin uppgift

Närheten till stan har medfört, att allt fler av de icke jordägande röbäcksborna sökt sig till Umeå för sin utkomst.

Närheten till stan har medfört, att allt fler av de icke jordägande röbäcksborna sökt sig till Umeå för sin utkomst. Så var det Förr Omkring 500 e Kr hade de inre delarna av Röbäcksslätten och sandåsen, där de äldre delarna av byn nu ligger torrlagts och det blev möjligt för människor att bosätta sig där. Stenåldersfynd

Forntiden i Rosengård

Forntiden i Rosengård Forntiden i Rosengård I Rosengårdsområdet har många fynd från forntiden gjorts. När man har grävt i jorden har man hittat saker, redskap, som visar att människor har bott i området för ca. 6000 år sedan.

Daniel Jönsson Broman och hustru Karin Olofsdotter. År 1679 uppges de vara utfattiga.

Daniel Jönsson Broman och hustru Karin Olofsdotter. År 1679 uppges de vara utfattiga. Ängstugan nr 512 Rotegårdar var Bro, Långudden, Oppeby och Jursta i Ludgo 1678-1705 Daniel Jönsson Broman och hustru Karin Olofsdotter. År 1679 uppges de vara utfattiga. 1700 Mantalslängden uppger soldat

1. Gustav Vasa som barn

1. Gustav Vasa som barn På Gustav Vasas tid Innehåll 1. Gustav Vasa som barn 2. Tiden för Gustav Vasa början av 1500-talet 3. Stockholms blodbad 1520 4. Gustav Vasa blir kung 5. Gustav Vasa som kung 6. Gustav Vasas familj 1.

Sagan om kungafamiljen Silver

Sagan om kungafamiljen Silver Sagan om kungafamiljen Silver Det var en gång för länge sen en familj som hette kungafamiljen Silver. De bodde i ett stort slott. Runt slottet var det en bred vallgrav. Muren var gjord av silver med guldstjärnor

MARTIN LUTHER OCH REFORMATIONEN

MARTIN LUTHER OCH REFORMATIONEN EXPERTKORT VASATIDEN 1. GUSTAV VASA FLYR Koll på vasatiden sid. 10-11 1. Vad är en krönika? 2. Vem bestämde vad som skulle stå i krönikan om hur Gustav Vasa flydde från soldaterna? 3. Vem berättade för

KYRKSPÅN. Kompetenshöjande kurs med hantverksinriktning VÄLKOMNA

KYRKSPÅN. Kompetenshöjande kurs med hantverksinriktning VÄLKOMNA KYRKSPÅN Kompetenshöjande kurs med hantverksinriktning VÄLKOMNA SPÅN ETT HISTORISKT BYGGNADSMATERIAL Christina Persson Börje Samuelsson SPÅN ETT HISTORISKT BYGGNADSMATERIAL Projekt kvalitetssäkring av

Åke Gösta Fredricsson ( )

Åke Gösta Fredricsson ( ) Åke Gösta Fredricsson (1877-1950) Åke Gösta Fredricsson Åke Gösta Fredricsson föddes 1877 på Grillby gård och dog i Enköping 1950, 73 år gammal. Åkes far hette Gottfrid Fredricssons och var Jan Fredrics

Den karolinska helgedomen i Råda blir 300 år 2012

Den karolinska helgedomen i Råda blir 300 år 2012 Den karolinska helgedomen i Råda blir 300 år 2012 04 oktober 2012 En av Västsveriges främsta och äldsta historiska sevärdheter finns i gamla Råda socken eller i Mölnlycke samhälle i Härryda kommun. Jag

DALA RYTTARTORP Dalgrens Govas FoF

DALA RYTTARTORP Dalgrens Govas FoF DALA RYTTARTORP Dalgrens Govas FoF Information av Doris Fransson, Björkelund, vid torpvandringen 20170910. Dahlgrens eller Govas grenadjärstorp under Dala Dala ryttartorp uppfördes vid indelningsverkets

Väggen 2, Vireda församling.

Väggen 2, Vireda församling. Väggen 2, Vireda församling. Efter vår trevliga kusinträff den 16-17 juni 2012 blev jag intresserad av fastigheten Väggen som fortfarande ägdes av Karl-Johan Johansson när Sonja föddes 1913. I juli tog

SANKT ANNA SKOLA HISTORIK

SANKT ANNA SKOLA HISTORIK SANKT ANNA SKOLA HISTORIK Sankt Anna skola byggdes 1902 och kallades då för Kyrkskolan. Innan dess bedrevs undervisningen i den intilliggande Sockenstugan. År 1843 beslutade Skällvik och Sankt Anna Capell

Han som älskade vinden

Han som älskade vinden Draken är färdig hos smeden Torbjörn Nilsson i Råby. Jörgens lilla blå MG Midget får också vara med på bild. Han som älskade vinden Det var en gång en man som tyckte om det som rörde sig. Han älskade vinden

18 hål på historisk mark

18 hål på historisk mark 18 hål på historisk mark Golfbanan i N ligger på historisk mark - i det här området har det funnits bofasta människor i över 4000 år. Du står just nu vid en av tre gravar från bronsåldern. 586 Om den här

Gränsjön med Mats Jönsson Lankinen och Lövåsen med Per Nilsson

Gränsjön med Mats Jönsson Lankinen och Lövåsen med Per Nilsson Gränsjön med Mats Jönsson Lankinen och Lövåsen med Per Nilsson Gränsjön... 1 Gränsjöhöjden... 4 Norra Gränsjön... 6 Södra Gränsjön... 8 Gränsjö gård... 9 Anförluster via Mats Jönsson Lankinen... 10 Lövåsen...

Berätta, som en inledning, kort om stormaktstiden. När hade vi stormaktstid? Varför kallas tiden just stormaktstid?

Berätta, som en inledning, kort om stormaktstiden. När hade vi stormaktstid? Varför kallas tiden just stormaktstid? Berätta, som en inledning, kort om stormaktstiden. När hade vi stormaktstid? Varför kallas tiden just stormaktstid? Du kan också i inledningen skriva av andra versen på vår nationalsång Du gamla du fria.

Ulrika 3 Kungsholms kyrkogård Arkeologisk förundersökning

Ulrika 3 Kungsholms kyrkogård Arkeologisk förundersökning Ulrika 3 Kungsholms kyrkogård STOCKHOLM RAÄ 103 Arkeologisk förundersökning Kerstin Söderlund, John Wändesjö (foto) Kerstin Söderlund (text) Omslagsbild: Karta över Kungsholmens församling 1847. Stadsmuseet

Släkten Herrström. Släktbok 2015-08-24 Släkten Herrström Hemsida : www.bjornlind.se

Släkten Herrström. Släktbok 2015-08-24 Släkten Herrström Hemsida : www.bjornlind.se Släkten Herrström Pers familj... 2 Härslöv... 2 Kalender över bl a Härslöv från 1893... 4 Pers anor... 5 Byggmästarna... 7 Den äldste Herrström-anan... 8 Norra Skånska Kavalleriregementet... 9 Herrström-släkter...

Olga Olsson står det på den lilla stenplattan som ligger nedsänkti gräsmattan bland de andra fattiggravarna.

Olga Olsson står det på den lilla stenplattan som ligger nedsänkti gräsmattan bland de andra fattiggravarna. Olga Linnéa Olsson Yrke: hushållerska Gravplats 2084 140, Landskrona kyrkogård, Gravkvarter 84 Född: 1 augusti 1906 Död: 13 november 1935 Begravning och gravsättning: 17 nov. 1935 som ligger nedsänkt i

Bergvärme till Kläckeberga kyrka

Bergvärme till Kläckeberga kyrka Bergvärme till Kläckeberga kyrka Kläckeberga socken, Kalmar Kommun, Småland Förundersökning, 2006 Cecilia Ring Rapport Juni 2007 Kalmar läns museum RAPPORT Datum KLM obj nr 06/26 KLM dnr 33-724-05 Lst

Oxie kyrka. Antikvarisk kontroll. Oxie församling, Oxie socken i Malmö kommun Skåne län. Nytt läktarräcke. Jörgen Kling

Oxie kyrka. Antikvarisk kontroll. Oxie församling, Oxie socken i Malmö kommun Skåne län. Nytt läktarräcke. Jörgen Kling Antikvarisk kontroll Oxie kyrka Nytt läktarräcke Oxie församling, Oxie socken i Malmö kommun Skåne län Malmö Kulturmiljö Enheten för Kulturmiljövård Rapport 2008:004 Jörgen Kling Malmö Kulturmiljö Box

Hubert såg en gammal gammal gubbe som satt vid ett av tälten gubben såg halv död ut. - Hallå du, viskar Hubert

Hubert såg en gammal gammal gubbe som satt vid ett av tälten gubben såg halv död ut. - Hallå du, viskar Hubert Ökpojken Mitt i natten så vaknar Hubert han är kall och fryser. Han märker att ingen av familjen är där. Han blir rädd och går upp och kollar ifall någon av dom är utanför. Men ingen är där. - Hallå är

ENKEL Historia 7-9 ~ del 2 2

ENKEL Historia 7-9 ~ del 2 2 ENKEL Historia 7-9 ~ del 2 2 DEMOKRATI I SVERIGE Folkrörelser Under 1800-talet var det många människor, som tyckte att de levde i ett orättvist samhälle. Tillsammans bildade de föreningar, som hade en

U414 Norrsunda. Plats: Satt i Sparreksa gravkoret. Numer försvunnen.

U414 Norrsunda. Plats: Satt i Sparreksa gravkoret. Numer försvunnen. NORRSUNDA Norrsunda kyrka är synlig från E4:an mellan Stockholm och Uppsala i närheten av Märsta. Socknen är rik på fornminnen bl.a. finns här kung Nordians gravhög från folkvandringstiden. Det är en östtornskyrka

Släkten Kråka från Sunderbyn

Släkten Kråka från Sunderbyn Släkten Kråka från Sunderbyn Personer Elisabet Olovsdotter Kråka född mars 1686 i Sunderbyn, död 30 mars 1741 på Gäddvik no 5, var min fm mf fm ff m. Hon var gift med Henrik Hermansson från Gäddvik. Elisabet

LEINY SLÄKTUTREDNING (15) Dokument ID Familjenummer Författare Rev / Ver. UTRED911U.DOC Leif Nyström 0/5

LEINY SLÄKTUTREDNING (15) Dokument ID Familjenummer Författare Rev / Ver. UTRED911U.DOC Leif Nyström 0/5 LEINY SLÄKTUTREDNING 000911 2012-03-01 1 (15) ModerNamn: Hanna Persdotter Utred911U.doc 000911 000422 Barn: Anders (Anna, Per, Ola, Jöns, Johanna) FaderNamn: Nils Persson Orsak: Mitt, Leif Nyströms släktskap

Vilka kan bo kvar på Pennygången efter renoveringen? Rapport från Nätverket Pennygångens framtid

Vilka kan bo kvar på Pennygången efter renoveringen? Rapport från Nätverket Pennygångens framtid Vilka kan bo kvar på Pennygången efter renoveringen? Rapport från Nätverket Pennygångens framtid s. 1 Inledning Under våren 2012 har många hyresgäster på Pennygången i olika sammanhang uttryckt stor oro

Norra gravfältet vid Alstäde

Norra gravfältet vid Alstäde Norra gravfältet vid Alstäde Både söder och norr om järnåldersbebyggelsen vid Vallhagar ligger stora gravfält (Sälle respektive Alstäde). Även ett mindre gravfält har hittats i närheten. Problemet är bara,

LÄTTLÄST UTSTÄLLNINGSTEXT ARKITEKTUR I SVERIGE. funktion, konstruktion och estetik

LÄTTLÄST UTSTÄLLNINGSTEXT ARKITEKTUR I SVERIGE. funktion, konstruktion och estetik LÄTTLÄST UTSTÄLLNINGSTEXT ARKITEKTUR I SVERIGE funktion, konstruktion och estetik Bord 1 Skydd mot vind, fukt och kyla Vi som bor långt norrut på jordklotet har alltid behövt skydda oss mot kyla. För länge

En Stadsvandring på egen hand

En Stadsvandring på egen hand En Stadsvandring på egen hand EN STADSVANDRING PÅ EGEN HAND Startar vid Alingsås museum, Alströmerska magasinet och slutar vid Lilla torget. 1. Alströmerska magasinet är den äldsta av stadens profana byggnader,

Välkommen på en rundvandring i ÖLME KYRKA

Välkommen på en rundvandring i ÖLME KYRKA Välkommen på en rundvandring i ÖLME KYRKA Ölme nuvarande kyrka byggdes 1785 1787. Invigningen ägde rum den 19 oktober 1788. Den nuvarande kyrkan är den tredje på samma plats. På 1100-talet byggdes en träkyrka,

von Friesendorffs släktarkiv.

von Friesendorffs släktarkiv. Örebro stadsarkiv Arkivförteckning von Friesendorffs släktarkiv. 2014-10-07 Historik Historik för Släkten. (1771-1915) Släkten von Friesendorffs släktarkiv inkom till Örebro stadsarkiv som en deposition

Prästen Swen Schöldberg och familjen Upmark

Prästen Swen Schöldberg och familjen Upmark Prästen Swen Schöldberg och familjen Upmark Prästen, senare prosten, Swen Schöldberg var född 1764 på Schöldby, Torpa fs, Västmanlands Län, han avled 1834 i Västerhaninge och ligger begravd på Västerhaninge

4 Krämarstan på Myra under etableringsfasen och några år framåt:

4 Krämarstan på Myra under etableringsfasen och några år framåt: 4 Krämarstan på Myra under etableringsfasen och några år framåt: framåt Johan Eriksson Thor (f. 1848-05-12) 12) och hans hustru Maria Nilsdotter (f. 1852-11-15) 15)från Filipstad köpte den 10 juni 1901

FÖR LÄNGE SEN I SVERIGE

FÖR LÄNGE SEN I SVERIGE ARBETSFRÅGOR FÖR LÄNGE SEN I SVERIGE Sveriges medeltid 1300-1500-tal 1300-TALET s. 5 1. Hur gammal var Magnus Eriksson när han valdes till kung? a) 3 år b) 13 år c) 30 år s. 6 2. Varför blev Tre kronor

Johan Frans Lundell 1840-10-05 1924-12-08

Johan Frans Lundell 1840-10-05 1924-12-08 Johan Frans Lundell 1840-10-05 1924-12-08 Svea Linnéa Kraft 1909 1953 Johanna Charlotta Lundell 1876 1931 Johanna Nylin 1839-1920 Johan Frans Lundell 1840-1924 Anna Stina Hollsten 1807 1843 Anders Jansson

NYNÄS Backstuga under Moboda, FoF

NYNÄS Backstuga under Moboda, FoF NYNÄS Backstuga under Moboda, FoF Information av Doris Fransson, Björkelund, vid torpvandringen 20180930. Nyanäs under Moboda Torpet låg på Norra Mobodas mark, längst bort i norra delen av Moboda, på