Auktion den 4 maj 2013 Tid: 15.30 Plats: Vetlanda Stadshotell, Stortorget 5 Visning: 4 maj kl. 13.45-15.30, Vetlanda Stadshotell Föremålen kommer från Sven Svenssons samling Svenska Numismatiska Föreningens auktion 163
Auktionsvillkor 1. Endast medlemmar i Svenska Numismatiska Föreningen, nedan kallad SNF, eller i annan till Nordisk Numismatisk Union ansluten förening äger rätt att närvara och lämna bud. 2. Medlemmar i till SNF anslutna klubbar och föreningar ska gemensamt lämna bud i sin klubbs/ förenings namn. 3. Katalogens uppgifter har utformats med största möjliga omsorg med reservation för smärre misstag eller fel som kan ha uppstått vid katalogens redigering. Korrigeringar kan komma att meddelas vid auktionstillfället. 4. Objekten säljs i vid klubbslaget befintligt skick. Då föremålen kan granskas vid angiven visningstid, och dessutom är avbildade i katalogen, accepteras normalt inte reklamationer från vid auktionen närvarande personer. Reklamationer från icke närvarande budgivare ska vara SNF tillhanda senast 14 dagar efter mottagandet. Reklamationer får inte beläggas med lösen. 5. Auktionsledningen avgör eventuella tvistefrågor i samband med auktionen och har rätt att slå samman, dela, utesluta och ändra ordningsföljden mellan objekten om så visar sig lämpligt. 6. Budgivare är alltid själv ansvarig för avgivet bud även om detta sker på en annan persons uppdrag. 7. Auktionsledningen avgör eventuella tvister rörande budgivningen och har också rätt att om den så bedömer lämpligt ta upp tidigare nummer till förnyat utrop. 8. Auktionsledningen bestämmer lägsta bud och hur buden ska höjas. 9. Inropsavgift på 10% på klubbslagets pris tillkommer och erläggs av köparen. 10. Inköpta objekt ska avhämtas omedelbart efter auktionen mot erläggande av full betalning. 11. Anbud från icke närvarande anbudsgivare bevakas av auktionsledningen kostnadsfritt och med största omsorg. Om två skriftliga anbud är lika äger det först inkomna företräde. Sista dag för anbud är den 1 maj 2013. 12. Ej närvarande budgivares inköpta objekt översänds mot postförskott. För varje försändelse tas en avgift om 100 kronor ut. Denna avgift inkluderar kostnader för postförsändelse, emballage och försäkring. 13. Äganderätten till objekten övergår till köparen först när full betalning är SNF tillhanda. 14. Tvister som kan uppkomma i samband med denna auktion ska hänskjutas till Stockholms tingsrätt, vilken ska tillämpa svensk lagstiftning. 15. Angivna priser i katalogen är att betrakta som uppskattningspriser. Objekten kan säljas såväl över som under dessa priser. 16. Deltagande i auktionen är frivilligt och innebär att dessa villkor accepteras.
SVENSKA BESITTNINGSMYNT GUSTAV II ADOLF (1611-1632) 1. ELBING (STADEN). 1/24 taler 1630. SB 24. SS7637. 1,06 g. Obetydligt dubbelpräglad. 1+/01 300 2. ELBING (STADEN). Groschen 1630. SB 30. SS 7686. 0,93 g. Delvis svagpräglad. 1/1+ 300 3. ELBING (STADEN). Solidus 1633. SB 36. SS 7714. 0,58 g. 1 100 4. ELBING (KRONAN). 3 groschen 1632. SB 2. SS 7622. 1,24 g. Kantskador. Korroderad. 1?/1 100 KRISTINA (1632-1654) 5. POMMERN. Taler 1642. SB 15. SS 7784. 28,74 g. Varit hängd. Putsad. 1/1+ 2 000 6. POMMERN. 1/192 taler (witten) 1651. SB 27. SS 7798. 0,56 g. Kantexemplar. 1+ 500
KARL X GUSTAV (1654-1660) 7. ELBING (KRONAN). 18 groschen (ort) u. å. SB 17. SS 7755. 5,56 g. Kantskada. Repa. 1)(1/1+ 800 8. POMMERN. 1/24 taler (doppelschilling) 1656. SB 39. SS 7816. 1,47 g. Delvis svagt utpräglad. 1+/01 300 9. POMMERN. 1/24 taler (doppelschilling) 1660. SB 43. SS 7847. 1,42 g. Kantskada. 1+ 200 10. POMMERN. 2/3 taler (gulden) 1684. SB 101. SS 7899. 18,72 g. 1+ 500 11. POMMERN. 2/3 taler (gulden) 1691. SB 115. SS 7930. 17,30 g. Repor. Rengjord. Svagpräglad. 1+/01 500
12. POMMERN. 1/3 taler (½ gulden) 1673. SB 125c. SS 7951. 9,57 g. 1+ 300 13. POMMERN. 1/3 taler (½ gulden) 1675. SB 131. SS 7965. 8,92 g. Gniden. Plantsfel. 1/1+ 200 14. POMMERN. 1/12 taler 1690. SB 149a. SS 7999. 3,35 g. Sliten, men jämn och tydlig. 1 100 15. POMMERN. 1/12 taler 1691, 1694 (2 ex). SB 150 a, 154 (2 ex). Totalt 3 ex. 1?-1 200 16. POMMERN. 1/24 taler (groschen) 1667. SB 163. SS 8076. 1,54 g. 1+/01 300 17. POMMERN. 1/24 taler (groschen) 1669. SB 165a. SS 8103. 1,46 g. Rispor. 1/1+ 150 18. POMMERN. 1/24 taler (groschen) 1671. SB 168. SS 8161. 1,75 g. Delvis svagpräglad. Rengjord. 01)(1+ 200 19. POMMERN. 1/24 taler (groschen) 1690. SB 181. SS 8213. 1,80 g. 1/1+ 200 20. POMMERN. 1/48 taler (schilling) 1691. SB 193. SS 8235. 1,11 g. 1 100
ADOLF FREDRIK (1751-1771) 21. POMMERN. 4 groschen (1/6 taler) 1759. SMH 49:2. SB 250c. SS 8380. 4,90 g. Repor. 1/1+ 100 22. POMMERN. 1/6 taler (4 groschen ) 1761. SMH 50:2. SB 252d. SS 8394. Kantskador. 1/1+ 100 23. POMMERN. 1/12 taler (doppelgroschen) 1763. SMH 53:1. SB 255a. 3,38 g. Plantsfel. 1/1+ 100 24. POMMERN. 1/12 taler (doppelgroschen) 1763. SMH 53:1. SB 255a. Totalt 3 ex. 1?-1 150 25. POMMERN. 1/24 taler (groschen) 1761. SMH 54:3. SB 260d. SS 8418. 1,69 g. Kantexemplar POLLETTER 1/1+)(1 50 26. BORGVIKS JÄRNVERK. 19 tunnor kol av klass 3. Sti 37:36. SS 13033. 4,72 g. 01 100 27. DANNEMORA GRUVOR. Spisinrättningen. Förtäring för fattiga barn. NM IV:6:5. 5,80 g. 1/1+ 150
28. KLOSTERS BRUK. Kanna dricka. Sti 82:21. 5,53 g. Korroderad. Bläckskrift. 1+/01 150 29. GÖTEBORG - HOTEL GÖTA KÄLLARE. Utan anbringad valör. SS 13954. 4,91 g. 01 100 30. GÖTEBORG - HENRIKSBERG. 50 H. SS 13976. 2,44 g. Repor 1+ 50 31. GÖTEBORG - APOTEKET KRONAN. 96. NM IV:15:40. SS 14027. 5,96 g. Bläckskrift 1/1+ 300 32. HEDVIGSFORS JÄRNVERK. 1/1. NM XII:40:2. SS 14508. 6,77 g. 01 100 33. LINKÖPING - STORA HOTELLET. Riksdaler. NM XII:52:1. SS 15274. 0,83 g 1+ 150 34. RONNEBY ÅNGSLUPAR. 10 öre. 3,20 g. 1+ 100 35. RONNEBY ÅNGSLUPAR. 5 öre. 2,22 g. 01 150
36. SEGLINGSBERGS HYTTA. 12 tunnor kol. NM IV 36:3. SS 15938. 8,25 g. 1+ 100 37. STOCKHOLM - BRUNNSVIKENS BOLAG. 35 öre - Stallmästaregården till Ulriksdal. NM IV:43:58. SS 18284. 3,18 g. Bläckskrift. 38. STOCKHOLM - BRUNNSVIKENS BOLAG. 30 öre till Stocksund. NM IV:43:59. SS 18285. 2,40 g. 39. STOCKHOLM - BRUNNSVIKENS BOLAG. 25 öre till Ålkistan. NM IV:43:60. SS 18286. 3,47 g. Bläckskrift. 1+ 100 1+ 100 1+ 100 40. STOCKHOLM - CARLBERGS WÄRDSHUS. 60 öre. NM XII:8:7. SS 16428. 3,99 g. 01 100 41. STOCKHOLM - DAHL & FRIDHOLM. 200 öre. NM XII:127:9. SS 16466. 5,18 g 1+/01 100 42. STOCKHOLM - FURUSUNDS RESTAURANG. 100, 50, 25, 5 öre. NM XII:17:2, 3, 4, 6. SS 13571-74. Totalt 4 ex. 43. STOCKHOLM - KÄLLAREN KRONAN. 2, 1 öre. NM XII:92:213, 214. SS 16922-23. Totalt 2 ex. 44. STOCKHOLM - KÄLLAREN P.B. Krona, 50, 25, 10, 5 öre = komplett serie. NM XII:89:309-313. SS 17374-78. Totalt 5 ex. 45. STOCKHOLM - NOVILLA. 25, 5 öre. NM XII:98:306, 308. SS 17266, 17267. Totalt 2 ex. 1+-01 300 01-01/0 200 1+ 500 01 150
46. STOCKHOLM - PIEHLS BRYGGERI. 100 halvbuteljer öl. NM XII:122:117. SS 17406. 4,27 g. 47. STOCKHOLM - PIEHLS BRYGGERI. 50 halvbuteljer öl. NM XII:122:118. SS 17407. 3,87 g. 48. STOCKHOLM - PIEHLS BRYGGERI. 25 halvbuteljer öl. NM XII:122:119. SS 17408. 3,12 g. 1+/01 100 01 100 1+ 100 49. HOTEL PHOENIX. 500, 200 öre. NM XII:99:324, 325. SS 17399, 17400. Totalt 2 ex. 01 200 50. STOCKHOLM - HOTELL RYDBERG. 5, 4, 3, 2 riksdaler. NM IV:75:10-13. Totalt 4 ex. 51. STOCKHOLM - HOTELL RYDBERG. 75, 50, 25, 15, 10, 5 öre. NM IV:75:15-20. Totalt 6 ex. 1+-01 300 1+ 400 52. STOCKHOLM - SABBATSBERGS FATTIGHUS. 5 öre (på 8 runstycken). Sti 143:16. SS 17584. 2,32 g. Plantssprickor. 53. STOCKHOLM - STORA SÄLLSKAPET. 5, 1 kronor. Mässing respektive koppar. Totalt 2 ex. 1+ 300 01 300 54. STOCKHOLM - STORA SÄLLSKAPET. 25, 10, 5 öre. Mässing respektive koppar. Totalt 3 ex. 1+/01-01 400 55. SUNDSVALL - B. U. ANDERSSONS RAKSTUGA. 2,21 g. 01 200 56. SUNDSVALL - LOTTEN FORSLÖF RAKSTUGA. 1,32 g. 1+/01 200
57. SUNDSVALL. Droskkuskmärke. 9,72 g. 01 200 58. SVANÅ JÄRNVERK OCH LANTGODS. 1, ½? ost. Sti 181:3, 4. Totalt 2 ex. 1+ 200 59. SÖDERHAMN - ÅNGSLUPSBOLAGET FLINK. 30 öre. Sti 254:30. 2,83 g. Bläckskrift. 01 200 60. SÖDERHAMN - ÅNGSLUPSBOLAGET FLINK. 15 öre. Sti 254:33. 1,67 g. 1+ 100 61. ÅGS MASUGN. 12 tunnor kol. NM XII:150:1. SS 19792. 4,63 g. 01 50 62. ÖREBRO HÔTEL. 100 öre. NM XII:153:11. SS 19866. 5,41 g 01 100 63. ÖSTERBY JÄRNVERK. 3 läster kol till Herrgårdshammaren. Sti 201:3. SS 19875. 3,16 g. 64. ÖSTERBY JÄRNVERK. 1½ läster kol till nedre hammaren. Sti 201:12. SS19886. 3,26 g. 1+ 200 01/0 200
KUNGLIGA MEDALJER 65. GUSTAV II ADOLF (1611-1632). Kungens minne. HK 249. SS 9275. Av A. F. König. Silver. 12,60 g. Rispor och små hack. 01 150 66. GUSTAV II ADOLF (1611-1632). Gamla Stockholm 1897. SS 9305. Av A. Lindberg. Vitmetall. 24,29 g. 01 100 67. GUSTAV II ADOLF (1611-1632). Torneå 300 år 1921. SS 9307. Av E. Wikström. Brons. 86,21 g. 01 100
68. OSKAR I (1844-1859). Kalmar läns hushållningssällskap. HK 69. SS 10206. Av L. P. Lundgren. Silver. 12,80 g. 69. OSKAR I (1844-1859). Blekinge läns hushållningssällskap. HK 70. SS 10207. Silver. 12,47 g. 01 100 1+/01 100 70. DROTTNING JOSEPHINA. För medborgerliga förtjänster. HK 8. SS10243. Av L. P. Lundgren. Brons. 32,78 g. 01/0 150 71. KARL XV (1859-1872). Stockholms stads frivilliga skarpskytteförening. HK 108. SS 10745. Av L. Ahlborn och A. Lindberg. Silver. 12,73 g. 72. OSKAR II (1872-1907). Stockholms simsällskap 60 år 1887. H 82. SS 10738. Av L. Ahlborn. Silver. 13,85 g. Vackert exemplar. 1+)(01 100 01/0 150
73. OSKAR II (1872-1907). Hästavelns fämjande. H 115a. SS 10747. Av L. Ahlborn. Silver. 37,51 g. Vackert exemplar. 01/0 100 74. OSKAR II (1872-1907). 11:e internationella kongressen mot alkoholism. Av T. Szirmai. Brons. 51,47 g. Små fläckar. ENSKILDA MEDALJER 01 150 75. af Klint, Gustaf (1771-1840). Kartograf, viceamiral. Hy II:105:5. SS 11543. Av L. Ahlborn och A. Lindberg 1898. Silver. 15,97 g. Praktexemplar! 76. Lilliehöök, Johan (1598-1642). Generalguvernör, rikstygmästare. Hy I:25. SS 11618. Av C. Enhörning. Silver. 11,58 g. Praktexemplar! 01/0 300 01/0 150 77. von Linné, Carl (1707-1778). Professor i medicin och botanik. Av Linnéska sällskapet i Brüssel som belöningsmedalj. Hy I:259:39a. SS 11675. Av J. Würden. Brons. 39,47 g. 01 300
78. von Linné, Carl (1707-1778). Professor i medicin och botanik. Av Linnéska sällskapet i Lyon som belöningsmedalj. Hy I:267:41. SS 11668. Av E. Dubois. Brons. 32,44 g. Vackert exemplar. 01/0 300 79. Nyström, Carl Magnus (1724-1792). Grosshandlare. Hy I:308:1a. SS 11762. Slagen 1795 av Kollegium medicum med anledning av Nyströms testamentariska gåva till barnbördshuset i Stockholm. Silver. 11,63 g. 1+/01 300 80. Oxenstierna, Johan (1611-1657). Riksråd, riksmarskalk. Hy I:38. SS 11775. Av G. W. Vestner. Tenn. 21,86 g. Repor/uppgravering. 1+ 100 81. Rudenschöld, Carl (1698-1783). President, riksråd. Hy I:283:2. SS 11865. Av M. Frumerie. Silver. 12,83 g. Beläggningsrester. Hack. 1+/01 100
82. Sjöberg, Erik (1794-1828). Skald, informator. Hy I:69. SS 11931. Av L. Ahlborn. Silver. 12,61 g. 83. Snoilsky, Carl (1841-1903). Överbibliotekarie, numismatiker. Hy II:262:2. SS 11937. Silver. 13,60 g. Vackert exemplar. 1+/01 100 01/0 300 84. Sparre, Carl (1723-1791). Landshövding, generalmajor. Hy I:308:2. SS 11948. Av C. Enhörning. Tenn. 48,12 g. Lackerad. 01 150 85. Wadman, Johan Anders (1777-1837). Informator, sjukhuskommissarie. Hy II:96. SS 12103. Av A. Hylén. Tenn. 45,14 g. 01 150
86. Wadström, Karl Bernhard (1746-1799). Auskultant, överdirektör. Hy I:329. SS 12104. Av L. Ahlborn. Silver. 12,71 g. 1/1+ 100 87. Wessel, Jonas (1839-1884). Riksantikvarie, Garde des Médailles. Hy II:186. SS 12130. Av A. Lindberg. Silver. 38,44 g. 01 150 88. Wilson, John West (1816-1889). Grosshandlare. Hy II:213:2. SS 12141. Av A. Lindberg. Silver. 74,88 g. 01 300
89. Wachtmeister, Sofia Lovisa (1664-1720). Rutger von Aschebergs dotter, gift med Hans Wachtmeister. Hy I:128:1a. SS 12102. Bronserad bly. 188,61 g. 1 500 90. Wahlberg, Johan August (1810-1856). Ingenjör, lärare. Hy II:139:1. SS 12105. Av L. Ahlborn. Silver. 12,63 g. Vacker patina. 01 300
11:e internationella kongressen mot alkoholism. Detalj från medaljen i utrop 74. Katalogen utförd av Dan Carlberg (text) och Magnus Wijk (bild).
ANBUD till Svenska Numismatiska Föreningens auktion Lördagen den 4 maj 2013 Anbud skickas till: Post: Dan Carlberg Brokhult 105 343 94 ÄLMHULT E-post: dan.carlberg@live.se Namn: Gatuadress: Postadress: OBS! För att få bjuda på SNF:s auktioner måste du vara medlem i någon till Nordisk Numismatisk Union ansluten förening. Medlemmar i till SNF anslutna klubbar/föreningar måste gemensamt lämna bud i sin klubb/förenings namn. Ange medlemskap nedan med kryss. Anbudssedlar där markering saknas, kommer ej att beaktas. Anbud ska vara SNF tillhanda senast den 1 maj 2013. Frågor angående auktionen besvaras på telefon 070-999 06 09. Svenska Numismatiska Föreningen Suomen Numismaattinen Yhdistis Dansk Numismatisk Förening Norsk Numismatisk Förening Åbo Numismatiska Förening Färoya Numismatisk Forening Myntsafnarafelag Íslands Skånes Numismatiska Förening Anbud ges i svenska kronor. All bids must be given in Swedish crowns (SEK). Föreningens plusgiro 15 00 07-3. IBAN: SE 64 6 000 0000 0007 7277 2878. SWIFT: HANDSESS. Nr Beskrivning Mitt högsta bud...........................
Referenser HK Hy I-II NM IV NM XII Hildebrand, B. E: Sveriges och svenska konungahusets minnespenningar praktmynt och belöningsmedaljer. I-II. 1874-75. Hyckert, B. E och Lilienberg, V. E: Minnespenningar öfver enkilda svenska män och kvinnor I-II. Numismatiska Meddelanden XVII. (1905-1915) Stiernstedt, A. W: Tillägg till beskrifning öfver svenska polletter (Numismatiska Meddelanden IV). 1877. Strokirk, W. T: Fortsättning af tillägget till Friherre Aug. Wilh. Stjernstedts år 1872 utgifna beskrifning öfver Svenska Polletter (Numismatiska Meddelanden XII). 1890. SM Ahlström m. fl, B: Sveriges mynt 1521-1977. 1977. SMH Den svenska mynthistorien. Frihetstiden och den gustavianska tiden 1719-1818. 2007. SS Sven Svenssons samling. Nummer hänvisar till Ulla S. Linder Welins maskinskrivna förteckning över samlingen. 1936. Sti Stiernstedt, A. W: Beskrifning öfver Svenska Kopparmynt och polletter. I-II. 1871-72.