FJÄRÅS REKTORSOMRÅDE Aranässkolan Lindälvsskolan Skolskjutsprogram HT 2013 - VT 2014 Skolbuss 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9 Linje 732, 740, 741, 742, 743, 744 och 746 Obs! Linjetrafiken får ny tidtabell med eventuella justeringar från 15 dec 2013 Byte till/från linjebuss sker vid Bräckaskolan, Gällingeskolan och Gamla Varbergsvägen
Allarängen-Bräckaskolan- 1 Smedingeskolan 1 Smedingeskolan- Bräckaskolan-Allarängen Anm. A Anm. B Allarängen 07.20 08.50 Smedingeskolan 14.40 16.10 Söstared Bräckaskolan 12.50 14.45 I Signekulla Lekevallen Liden Össlövs skola Hultabacka Gödestad nedre Fagared Hjälms samhälle Ava Hjälms bro 12.59 14.54 16.24 Rygga Hjälm Idelund Fälared Schweizerdalen Allarängen Bräckaskolan 07.43 09.13 Söstared Rossared Signekulla Hjälms samhälle 07.52 09.22 Liden Gödestad nedre Hultabacka Gödestad Stormhult 13.18 15.13 16.43 Hemvärnsgården Nåkälla 13:23 v Lekevallen Schweizerdalen 13.30 Fjärås centrum Måhaga I B - Går måndag, tisdag och torsdag Bräckaskolan 08.05 I v - Vänder Smedingeskolan 08.09 09.37
Vårdkaseberg-Bräckaskolan- 2 Smedingeskolan 2 Smedingeskolan-Bräckaskolan- Vårdkaseberg Anm. A Anm. B Vårdkaseberg 07.30 09.00 Smedingeskolan 14.35 16.05 Hanhalsvägen Bräckaskolan 12.50 14.38 I Myra 07.51 09.21 Vallbyberget Måhaga I Gressela Bräckaskolan 07.57 I Hanhalsvägen 13.00 14.48 16.15 Smedingeskolan 08.02 09.28 Vårdkaseberg 13.10 14.58 16.25 B - Går måndag, tisdag och torsdag
Stockareds kvarn/torpa Dala-Gällingeskolan- 3 Bräckaskolan-Smedingeskolan 3 Smedingeskolan-Bräckaskolan-Gällingeskolan- Torpa Dala/Stockareds kvarn Anm. A B Anm. G C C E Stockareds kvarn 07.20 08.42 08.42 Smedingeskolan 14.35 16.05 Idalahult Bräckaskolan 12.50 14.38 I Idala 07.24 08.48 08.48 Livägen Breared 07:32 v 09:00 v 09:00 v Banka v Gödatorp Limmanäs Gällingeskolan 07.38 09.08 09.08 Grusgropen Torpa Dala nedre 07.42 09.12 09.12 Duvehed 13.10 Gällingeskolan 07.46 09.15 09.15 Torpa Dala nedre Torpa Dala nedre Gällingeskolan 13.03 13.45 13.45 14.53 16.25 Grusgropen 07.52 09.24 Torpa Dala nedre v I I v I Limmanäs 07.53 09.27 Gödatorp Livägen Breared v v I v v Bräckaskolan 07.57 I Gödatorp I I I I Smedingeskolan 08.01 09.33 Karshult I I I Idala korsväg I I I Idala B - Går måndag Idalahult I v - Vänder Stockareds kvarn 13.34 14.13 I 15.26 16.49 Tröskebäck 14.00 G - Går ej måndag C - Går måndag, torsdag och fredag E - Går måndag, tisdag och torsdag v - Vänder
Kungsbacka station-hanhals-smedingeskolan- 4 Bräckaskolan 4 Bräckaskolan-Smedingeskolan- Hanhals-Kungsbacka station Anm. A Anm. C Kungsbacka station 08.56 Smedingeskolan 14.35 16.05 Hanhals kyrka 07.35 09.05 Bräckaskolan 12.50 14.38 I Svartebäck Vallby Torkelstorpsvägen Sätinge 16.15 Sätinge Svartebäck Vallby Hanhals kyrka 13.15 15.05 Smedingeskolan I 09.28 Stegatorps daghem Bräckaskolan 07.59 Hanhalsvägen Klövervägen 8.00 Kungsbacka station 16.40 Hanhalsvägen Aranäsgymnasiet 08.15 C - Går måndag, tisdag och tordag 4 Gällingeskolan-Litserhult-Kullavägen Anm. Gällingeskolan 13.45 Förlandavägen Bosgården Hallalund Biskopsgärde v Hallalund Litserhult v Hallalund Bosgården Kullavägen 14.20 B B - Går måndag, torsdag och fredag v - Vänder
Dugatorp-Gällingeskolan- 5 Bräckaskolan-Smedingeskolan 5 Smedingeskolan-Bräckaskolan-Gällingeskolan- Dugatorp Anm. A Anm. B C Dugatorp 07.22 08.52 Smedingeskolan 14.35 Stockareds kvarn 07.25 08.55 Bräckaskolan 14.38 Råg Gällingeskolan 13.03 13.45 16.23 Axtorp Torpa Dala nedre I I I Gällingeskolan 07.45 09.15 Dugatorp Gällingevägen-Torpavägen Stockareds kvarn Bräckaskolan I Råg Smedingeskolan 07.58 Axtorp I 15.08 16.38 Dugatorp I 14.15 A - Går måndag, tisdag och torsdag Bosgården Kullavägen Banka 13.21 B - Går ej måndag C - Går måndag, torsdag och fredag
Kärret östra-bräckaskolan- 7 Smedingeskolan 7 Smedingeskolan-Bräckaskolan-Kärret östra Anm. A Anm. D Kärret östra 07.50 09.20 Smedingeskolan 14.35 16.05 Torpa kvarnväg 07.52 09.22 Bräckaskolan 14.38 I Deberg Gällingevägen-Torpavägen E E Bräckaskolan 08.04 I Deberg Smedingeskolan 08.08 09.36 Torpa kvarnväg Asserlundsvägen 14.50 16.20 D - Går måndag, tisdag och torsdag E - Inväntar linje 744
Fjärås Industriväg-Ulvsbäck- 8 Bräckaskolan-Smedingeskolan 8 Smedingeskolan-Bräckaskolan- Lekevallen-Strandbogården Anm. A Anm. C Fjärås Industriväg 07.25 Smedingeskolan 14.35 16.05 Fjärås station Bräckaskolan 12.50 14.38 I Ulvsbäck 07.32 08.55 Lekevallen 16.20 Fjärås station a Myra Gressela Vassbacka Hanhalsvägen Strandbogården 13.05 14.53 16.25 Strandbogården Vassbacka C - Går måndag, tisdag och tordag Myra Lekevallen Össlövs skola v v Gödestad Bräckaskolan 08.00 I Smedingeskolan 08.04 09.30 a - Endast avstigning v - Vänder
Tjolöholm-Bräckaskolan- 9 Smedingeskolan 9 Smedingeskolan-Bräckaskolan- Fjärås station-tjolöholm Anm. A Anm. C Tjolöholms P-plats 07.45 09.00 Smedingeskolan 14.35 16.05 Torpa smedja Bräckaskolan 12.50 14.38 I Asserlundsvägen Duvehed Torkelstorpsvägen Orrelund Sätinge Fjärås station 16.15 Vallbyberget Fjärås Industriväg I Bräckaskolan 07.55 I Ulvsbäck Smedingeskolan 08.00 09.30 Torpa skola Tjolöholms P-plats 15.16 16.43 Torpa smedja Kärret östra Deberg 13.20 C - Går måndag,tisdag,torsdag