Auktion vid Pekingträffen 31 oktober, 9 Bud lämnas till Peter Särnstedt per brev eller e-post. stedt77633@tele2.se. Förfrågningar om auktionsmaterialet kan ställas till Peter Särnstedt. Bud skall ha nått mottagaren senast onsdagen den 28 oktober 9. Visning sker auktionsdagen i auktionslokalen, Rikscity Dagcentral Norralundsgatan 7 i Norrköping, kl. 10.00. Auktionen börjar kl. 13.00 lördagen den 31 oktober 9. Avhämtning av objekt sker efter auktionen i auktionslokalen. Peter Särnstedt Lidaleden 15 603 59 Norrköping. Tel: 011 14 36 08 Auktionsvillkor: Objekt säljs till högstbjudande för näst högsta bud + fast höjning. Finns bara ett bud säljs objekt för utrop. Vid lika bud har först inkomna företräde. Vid auktionen tillämpas fasta höjningar enligt följande: Upp till 500:- är lägsta höjning 10:- Från 500:- till 1 000:- är lägsta höjning 50:- Från 1 000:- till 5 000:- är lägsta höjning :- Från 5 000:- till 10 000:- är lägsta höjning :- Över 10 000:- är lägsta höjning 500:-. Avgivet bud är bindande och innebär godkännande av auktionsvillkoren. Ingen köparprovision tillkommer. Auktionären äger rätt att återuppta budgivning vid missförstånd. Postens avgifter tillkommer vid utskick av objekt, vilka sänds mot postförskott om ej annat avtalats. Äganderätten till inropat objekt övergår till köparen först sedan full likvid erlagts. Betalning skall ske vid mottagande av objekt om ej annat avtalats. Reklamation skall ske inom en vecka efter mottagandet. Reklamation av samlingar och partier godtas endast om objektet väsentligt avviker från katalogbeskrivningen. Katalogpriser och numrering enligt Facit för material från Norden samt enligt Michel för övriga länder om ej annat anges i beskrivningen. Objekt som är avbildade anges med B i katalogen. Förkortningar: vm=vattenmärke, stpl=stämplat, ostpl=ostämplat, postfr=postfriskt, fht=felande hörntand, kt=kort tand, ktt=mer än en kort tand och vht=vikt hörntand.
Nr Bild Kat Nr Beskrivning Utrop 1 Europa Insticksalbum med bl a Ryssland/Sovjet o Tjeckoslovakien 2 Europa Insticksalbum med bl a Frankrike, Österrike, Belgien o England stpl 3 Afrika Asien Insticksalbum med ostpl/postfr frim bl a Ghana o Kina 4 Europa Brun Kabe insticksalbum med postfr/ostpl Europa, bl a CEPT 5 N DK Röd insticksbok KEK med Norge o Danmark stpl 6 DK Isl SF Rött KABE insticksalbum med Danmark, Island o Finland stpl 7 Europa Brun insticks med postfriskt/ostpl Europa, mest ca 1960 bl a CEPT 300 8 Europa Mörkbrunt insticksalbum med Tyskland, BRD + Berlin o Frankrike stpl 9 Europa Svart insticksalbum KEK med USA stpl + ngt ostpl 10 Sv Brun insticksbok Leuchtturm Sverige stpl OII-1969 150 11 Sv Brun insticksbok Leucht Sverige postfriskt 1930-tal--. F: > 8000 Nom ca 900 600 12 Sv Brun insticksbok KABE med Sverige postfriskt 1978-90, Nom: ca 2500 13 Häften Sv Röd kontorspärm med svenska häften 1962-1992, Nom: ca 3500 150 120 1300 1700 14 Nominal 104 st postfriska rabattfrimärken 550 15 Klipp Sv Kartong med svenskt klipp, mest 1970-80-tal. Ca 5 kg. 16 Klipp HV Större kartong med klipp Hela Världen inkl något Sverige. Gammalt-nytt. 17 HV Kartong med tvättade frimärken Hela Världen Gammalt-nytt. Ca 5 kg. 18 Sv Blått Album Sverige stpl + två insticksböcker med sv stpl dupletter. F: > 3000++ 19 Sv 3 gamla Albylaskar med mest svenska frimärken 50 20 FDC Sv 18 svenska FDC från 1940-talet. Hög katalog 21 B 8 9 öre Vapentyp ostpl med gulnad gummering, F: 3500 800 22 B 54 10 öre OII i fyrblock o omv vm postfriskt, F: 600++ 125 23 B 75 5 öre Medaljong vm krona i postfriskt 6-block med marginal. Prakt. F: 2++ 450 24 B 76 10 öre Medaljong vm Krona postfriskt praktex, F: 400 125 25 B 105-14 Komplett serie Landstorm I postfrisk, F: 850 175 26 B 126-35 Komplett serie Landstorm III postfrisk, F: 750 175 27 B 136-38 Luftpostserien 1920 i postfriskt skick, F: 450 140 28 B 138 50 öre Luftpost 1920 praktex, postfr F: 400 150 29 B 141 A v 2 5 öre Lejon brunröd Typ I med plåtspricka stpl F: +800 250 30 B 144 C bz 10 öre Lejon grön vm KPV stpl, F: 1500 300 31 211-- Lågvalörerna ur UPU-serien 1924 utom 25- o 80- öringen, ostpl, F: 2400 400 400
32 B 212 + 222 25 o 80 öre UPU postfriska, F: 1250 250 33 B 224 2 kr UPU stpl marginalexemplar, F: 650 34 B 233 a 5 kr Slottet tonat ppr postfr, praktcentrerat F: 900 150 35 B 233 b 5 kr Slottet vitt ppr, postfr, F: 3600 700 36 B 251 30 öre Postverket postfr, F: 450 90 37 B 318 BC 5 öre Ling 3+4-sid par vackert centrerat postfr, F: 375 38 B Tj 25 10 på 12 öre Långa tjänste med kraftigt spegeltryck stpl; stukade hörn 39 H 228 Häftet Svenska sagor 1969. Äkta par med Kn. 40 B Isl 7 Island 16 skilling kraftigt rufftandat, stpl, F: 5500 800 41 B Isl 22 Island 4 aur aurvalörer postfriskt praktex, F: 400 150 42 B Isl 108-13 Island Jon Sigurdsson 1911 kompl stpl serie, F: 700 125 43 B Isl Tj 19 20 aur brun "I Gildi" tjänstefrimärke postfriskt, F: 550 125 44 N H45+46 Norge Häfte 45 o 46 Europa XI Landskap, F: 175 75 45 Isle of Man Insticksbok med postfriskt Isle of Man, Nom: ca 500 250 46 B Falkl SG162 10 shilling Falklandsöarna, Stanley Gibbins nr 162. 47 B GB 79 6 pence grön Victoria 1883 stpl, Mi 160 euro 150 48 Vykort Jvg Ca 300 vykort med järnvägsanknytning, ett fåtal äldre 300 49 Sv Samling stpl Sverige i två pärmar på Estettblad. 1940-500 81. 50 No Samling stpl Norge på hemmagjorda blad i pärm. 1946-81 51 Gr Britain Samling England stpl/ostpl engelskt material i pärm + insticksbok 52 CH Samling stämplat Schweiz 1900-77 i grön kontorspärm. Mi: > 2300 euro 53 CH Tyskl Röd insticksbok med Schweiz o Tyskland stpl. Hög katalog. 54 B CH FN 18 2 x 3 Fr Förenta Nationernas Europa-kontor på klipp, Mi nr 18. 320 euro 55 Liecht Samling Liechtenstein i insticksbok samt FDC ca 1970-1990. Mi > 1 euro 56 Portugal Stämplad samling Portugal 1934-77 på hemmagjorda blad i pärm 57 Italien Samling mest stpl Italien i grön kontorspärm, Mi: > 2600 euro 58 Spanien Spanska märken i i två kontorspärmar. Stpl/ostpl 1853-1975 59 HV Röd kartotekslåda med tusentals märken i pergamynkuvert 60 Tyska stater Baden, Bergedorf, Hamburg, Hannover o Nordtyska förbundet stpl 1800 500 700 500 800 0 150 0 61 Tyska stater Preussen, Sachsen, Schleswig o Thurn & Taxis stpl 600 62 Wuertemb Wuertemberg1851-1920 stpl. Hög katalog men 800 blandad kvalitet i början 63 Bayern Bayern 1849-1920 stpl 1
64 Saargebiet Saargebiet 1920-1934 stpl 450 65 Tyskland Album Tyskland stpl. Många märken, en del bättre. 250 66 Tyskland Tyska Riket 1872-1944 i blått album i huvudsak stpl, inga block. Hög Katalog med flera bättre märken. Dock blandad kvalitet i början. 4000 67 SovjZ-DDR Välfylld samling stpl sovjetisk zon + DDR i två Schaubekalbum. 1945-80. 68 Berlin Stämplad samling Berlin i blått Schaubekalbum 1948-80. Hög katalog 69 Tyskland Ock Zon Fransk, Amerikansk o Brittisk zon + BRD 1945-80 i Schaubekalbum. Huvuddelen av värdet ligger i avsnittet fransk zon samt början av BRD 2 3900 3500 70 BRD Stämplad BRD samling i kontorspärm. 1966-77 71 BRD Stämplad BRD samling 1949-66, en del bättre märken 700 72 B BRD Förs Brev till Motala m Mi 143-45 (bl a Elsa Brändström) o 147 (Röntgen) 12.1.1952 73 Portugal Samling Portugal i två album stpl/ostpl, även en del modernare försändelser 74 B Jord 170 C 1 pund Jordanien kung Hussein 1944 stpl 75 75 B Förs NSW Nyårsbrevkort (helsak) 1 1/2 d. Med vy av Hawkesbury River skickat från New South Wales till Uddevalla 10.12.98 stpl Sassnitz-Trelleborg 16.1.99 450 76 B 6a 3 öre svart lokalmärke rufftandat strålstpl. F: 3000 350 77 B 13 3 öre brun lokalmärke stpl Köping 14 7.1863, ktt F: 350 4000 78 B 11 30 öre Vapen stpl Norrköping 23.2.1871 75 79 B 77 1 krona Medaljong vm krona postfr praktex, F: 2500 500 80 B 163 a 60 öre Postemblem postfriskt, F: 1700 300 81 B 168 bz 3-strip av 1 krona Postemblem vm KPV stpl Bollnäs 11.9.1923, F: 1950 350 82 B 179 A bz 20 öre GV Pro Vä 2-sod T vm KPV stpl, F: 475 120 83 B 209 2 kr UPU ostpl ktt, F: 1 84 B 210 5 kr UPU ostpl kort hörntand, F: 2700 300 85 B 320 B 10 öre Berzelius 2 ex 3-sid T skurna vä resp hö postfr, F: 2 86 B 321 BC 15 öre Linné 3+4-sid par postfr, F: 1700 350 87 B 337 C 20 kr Svanar 4-sid T postfr, F: 1 250 88 FDC Sv 62 st FDC Sverige 4-7 + 4 st 8 89 Klipp Sv Röd väska med klipp Sverige 90 B N 5 8 skilling Oscar I Norge med veck stpl Bergen 5.4.1859, F: 375 120 91 B N 12 2 skilling Vapentyp 1867 Norge stpl Bergen 3.2.1871, 120 F: 450 92 B Isl 173-82 3-40 aur Alltinget (10 märken) Island postfr, F: 1400 300 93 B Isl 208 1 krona Island Luftpost 1934 stpl 1938, F: 300 75 94 B Isl Tj 6 10 aur Island Vapentyp av tjänstefrimärken postfrisk, F: 1500 300 400
95 Island Samling Island i Gripenalbum 1876-1974. Stpl/ostpl. Hög katalog. 96 B Isl Förs 196 Brev Island - Sverige m 35 aur Gullfoss stpl Edinburgh 27 SP samt PAQUEBOT 97 B DK 144 27 öre ChrX 1918 Danmark stpl, F: 500 98 SF Stämplad samling Finland i svart insticksbok 1946-81 150 99 SF Postfrisk samling Finland 1941-81 600 B SF 9 40 penni Vapentyp m/60 Finland, vackert stpl Tammerfors xx.11.1867 101 Adresskort Adresskort till paketpostförsändelse Sthlm-Kristinestad i Finland 18.2.05 102 H 33 CC 20 x 10 öre Swedenborg 4-sid T, F: 600 150 103 H 38 CC 20 x 5 öre Ling 4-sid T, F 750 104 B Förs Sv 3 öre Posthorn T14 på lokalbrev Göteborg, stpl Göteborg 1.5.1873 80 105 B Förs Sv 5 öre Bellman 3+4-sid par på vykort Folkets Park Hälleforsnäs stpl 8.1.41 106 B Resekort Nordiskt Resekort med 50 öre GV ProVä stpl Arvika 6.8.1930 107 Norden Island o Danmark samt något Färö o Grönl, modernt postfr F> 10 108 N I huvudsak postfrisk samling Norge i röd insticksbok, F: >10 109 DK + No Stämplade danska o norska frimärken i röd insticksbok. 1946-80 110 Sv Samling Sverige i album 1942-1983, i början ostp därefter postfr. Välbesatt inkl Stockholmia 55 i 9-block postfr 111 B Förs Mil Fälpostkontoret Högkvarteret 24.9.1902 mil stpl på vykort med motiv från Norsholm, skickat till Askersund 112 Postanvisn Inrikes Postanvisning om 66 öre, 10 öre OII stpl Linghem, Lin- o Norrköping 1904 113 Sv banderoll Ca 50 signerade banderoller med frimärken omkring 1953, de flesta är ytterbanderoller med innehållsbeskrivning, flera dubletter förekommer 114 Sv Buntar Kartong med Buntar Sverige, ca 300 st. 115 FDC Sv Vit lite större låda med svenska FDC 1940-tal - 1980 116 Mynt Kontorspärm + Myntalbum med 5 kr sedlar samt svenska mynt, bl a 2 x kr 550 117 Sv album 3 st KABE album med Sverige-blad "Ohnefalz" 1855-1983. Högt nypris. 118 No album 2 st Lindner album med Falzlos blad (typ dual) Norge 1942-1991. 119 Grönl album Estettalbum med förtrycksblad (beg) Grönland 1905-85 + lite Färöarna 120 Isl album Lueuchtturm klämfjäderalbum med Falzlos-blad Island 1945-84 900 300 80 900 900 900 450 80 400 300
121 Ty album Schaubek klämfjäderalbum i rött tyg med förtrycksblad Tyska riket 1872-1945 122 Fyndlåda Fyndlåda med diverse innehåll 123 Fyndlåda Fyndlåda med dito Objekt nr 21
Objekt nr 72
Objekt nr 75
Objekt nr 96 Objekt nr 104
Objekt nr 105 Objekt nr 106
Objekt nr 111