Download "19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen (20 kr)"

1 Auktion : 30 Ängelholms filatelistförenings vårauktion måndagen den 10 april Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården. Fri parkering efter Kvällens hålltider: , visning av auktionsobjekten Närvarolotteri (medlemmar) Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen () M=Michel F=Facit Objekt 1 H 273 Sverige, 13 st. postfriska häften Stockholmia 74 nom. 39 kr F= 312 kr 2 HA 12 Sverige, 6 st. postfriska automathäften. F=90 kr. 3 HA 8 Sverige, 2 st. automathäften, F=45 kr 5 kr 4 HA 6 Sverige, 2 st. postfriska automathäften, F=4 75 kr 5 HA 5 Sverige, postfriskt automathäfte F=75 kr 10 kr 6 H 10 Sverige, postfriskt häfte GV i medaljong 12 öre karmin. F=300 kr 35 kr 7 H 141 Sverige, postfriskt häfte Jonas Alströmer. F=60 kr 10 kr 8 H 184 Sverige, 4 st. postfriska häften VM i ishockey F= 3 lågt utrop!! 9 HA 9 Sverige, 5 st. postfriska automathäften, F= 75 kr. 10 H84 Sverige, postfriskt häfte, F= 10 kr 11 H 9 Sverige, postfriskt häfte GV i medaljong 7 öre grön. F=300 kr 12 Häften Sverige, 25 st. postfr. häften med något av Cyls, K eller ryggtryck. Nominal 268 kr. 13 HA 11 Sverige, 3 st. HA11 automathäften F=54 kr 10 kr 14 HA 7 Sverige, 6 st. postfr. HA7 automathäften, F=72 kr 10 kr 15 HA 14 Sverige, 9 st. postfr. HA 14 automathäften. F=90 kr 16 HA 13 Sverige, 3 st. HA13 automathäften. F= 36 kr 5 kr 17 HA 15 Sverige, 10 st. HA15-automathäften, F= 1 18 Häften Sverige, 49 st. häften alla med något av cyls. K. eller ryggtryck. Nom.=4. Lågt utrop!! 19 HA23-26 Sverige, 2 häften av varje. Med RT, cyls, k. HA 26 äkta par. Kv = 260 kr 35 kr 20 HA21-26 Sverige, 16 st automathäften, Kv = 368kr 45 kr 21 Häften Sverige, 29 st postfriska häften från talet. Nom = c:a 1 22 Häften Sverige, 21 st postfriska häften från talet. Nom = c:a 160 kr 23 F 54 Sverige, Ångbåtspost No , NST 16 typ II, Wärmdö I, perfekt stämpel, prakt/lyx 24 F 41c Sverige, Ringtyp med posthorn 3 öre brun Stholm TUR ,välcentrerat ex. F= 25 F 324 CB Sverige, postfriskt CB-par Bellman 5 öre grön. F=700 kr. Mycket lågt utrop. 26 F 47 Sverige, stämplat ex Ringtyp m posthorn 30 öre brun, FORSMARK , prakt/lyx!! 27 LBB Sverige, 2 ex Lantbrevbärarstämplar. KILLEBERG LBB 1 och LBB 2. L-län. 10 kr 28 POB Sverige, 2 st Postombudstämplar. MUNKALJUNGBY POB 1 och BÄCKASKOG POB 4. L-län. 29 F 54 Sverige, 5 st. snygga Skånestämplar på OII 10 öre röd, Åkarp, Skurup, Klågerup, Dösjöbro, Degeberga. 30 nytryck Sverige, Filatelistförbundets nytryck av 3 skilling Bco och 80 öre GV i medaljong. 31 F 3 * Danmark, Facit :3. 2 skilling blå ostämplat utan gummering. F= 700 kr 75 kr 32 F Tj 26 * Sverige, påtryck på tjänste, 10 öre blå på 24 öre gul, ostämplat utan 33 vykort gummering. Skelderviken, F=140 ej postg. kr Axel Eliassons Konstförl.Stholm 5 kr 34 vykort Engelholm, Storgatan. Ej postg.killberg o Son Äholm 5 kr 35 vykort Ängelholm. Åparti. Ej postg. Förlag Joh. Helmee. 5 kr 36 vykort Hälsning från Ängelholm, flermotivkort, ej postg. Axel Eliassons Konstförl. 5 kr 37 vykort Parti från Engelholm, skrivet ej postg. Nr kr

2 Objekt Sverige. Postställen, stämplar med två ortsnamn. Visirblad med 80 st klipp 38 Postställe norrländska orter, mest AC och BD län. Kv = Postal IX en bra bit över 1500 kr. n på klipp bl.a. (4 ex Lycksele Rusksele alla fyra stämplade NST 60 bild 2). 175 kr Mycket lågt utrop för en intressant post. 39 Postfriskt Sverige, postfriska 5-strip, mest från talet. Nominal c:a 1. Lågt utrop!! 45 kr 40 Oscar II Sverige, 50 st märken Oscar II med läsbara stämplar och datum, mest 10 öre röd. Någon kort tand kan förekomma. Intressant post till ett lågt utrop. 75 kr Papua & New Guinea, Liten post stämplade motivmärken (c:a 50 st ), från Motiv talet. Kv enl. Stanley Gibbon c:a sek. En liten trevlig post till ett lågt 10 kr. 42 samling Danmark, visirblad med c:a 70 st äldre stämplade märken. värde en bra bit över 2000 kr. Blandad kvalitet. En post som tål att kollas lite närmare Brev Klipp Stor kartong med svenska klipp, c:a 2 kg. Halvgammalt innehåll. Ej rörd sedan 1988 enligt inlämnaren. Innehåller säker en del bra stämplar. 60 kr 44 Klipp Kartong med något kilo svenska klipp. Ej rörd sedan 1988 enl. inlämnaren. Stämpelfynd?? 60 kr 45 Stämplar Sverige, gammalt insticksalbum med c:a 1200 märken med läsbara stämplar. En guldgruva för stämpelsamlaren. Omfattar c:a talet. Blandad 475 kr kvalitet. Mycket lågt utrop med tanke på innehållet. 46 klipp Liten kartong med klipp hela världen. Ser ut att vara mest vykortsklipp. Massor av motiv. Ej rört sedan 1980-talet. 47 Urvalshäften kvalitet. Sverige + lite udda stater. 3 st gamla urvalshäften med blandat innehåll och 48 F 67 Sverige, brunt kuvert med c:a st OII 25 öre orange, utan vm. en bra bit över kr. Blandad kvalitet. 300 kr 49 Tillbehör Grönt insticksalbum, 16 vita blad. Begagnat. 35 kr 50 Samling Franska kolonier + lite annat hela världen, blandat postfr./stämplat. Allt monterat i rött insticksalbum, 25 blad vita sidor. Totalt c:a 800 märken. Massor av motiv. Besiktiga!! Sverige, iikesbrev adresserat till W. Karup, stämplat med suddig ÅSBO - ÖSSJÖ NST 16, frankering12 öre ringtyp t13. Transitstämplat på baksidan med NST 10 ENGELHOLM Brevet är lite "tilltuffsat". Lbb stämplar från Grevie.Rektangulär Linje 1 och 2 Typ 1 A 2. Ej dokumenterade i Postal. Stämplar på kvitton 4 styck. Blandad kvalitet, hålslag. L-län Lbb stämplar från Duvhult. Rektangulär Linje 1 Typ 1 A2. Ej dokumenterad i Postal. Stämplar på kvitton 3 st. Blandad kvalitet. L-län Lbb stämplar från Duvhult. Rektangulär Linje 1 Typ 1 A2. Ej dokumenterad i Postal. Stämplar på kvitton 2 st. Blandad kvalitet. L-län Lbb stämplar från Olofström. Rektangulär Linje 1 Typ. 1 A3 samt cirkelstämplar Lbb 1 NST 60, Lbb 4 NST 61 Stämplar på kvitton totalt 13 styck. Blandad Lbb stämplar kvalitet. från K-län Söderköping. kvadratisk Lbb.1 Typ. 3 A. Stämpel på kvitto 1ex. Kvalitet: ett riss i ovankant. E-län Lbb stämplar från Gränumsby rektangulär Linje 1 Typ. 1 A2, kvadratisk Lbb.1 Typ. 3 A, samt cirkelstämpel Lbb 1 NST 60. Stämplar på kvitton totalt 13 styck. Blandad kvalitet, hålslag. K-län Lbb stämplar från Hemsjö. Rektangulär Linje 1 Typ. 1 A2. Kvadratisk Lbb.1 Typ. 3 A. Stämplar på kvitton totalt 13 styck. Blandad kvalitet. K-län Lbb stämpel från Förslövsholm. Rektangulär Linje 1 Typ 1 A2. Stämpel på kvitto, med namnstämpel på Lantbrevbäraren (Anton Svensson). L-län Lbb stämpel från Förslövsholm. Rektangulär Linje 2 Typ 1 A4, stämpel på kvitto. Ej doku-menterad i Postal. Kvalitet: hålslag. L-län Lbb stämplar från Västra Karup. Rektangulär Linje 1 Typ. 1 A2. Ej dokumenterade i Postal. Stämplar på kvitton totalt 5 styck. Blandad kvalitet. L-län Lbb stämplar från Förslövsholm. Rektangulär Linje 1 Typ 1 A2. Stämplar på kvitton 8 st. Blandad kvalitet. L-län Lbb stämplar från Jämshög. Rektangulär Linje 1 Typ 1 A2. Kvadratisk Lbb. 1 Typ 3 A, samt cirkelstämplar Lbb.1 NST 60. Stämplar på kvitton totalt 7 styck. Blandad kvalitet. K-län 10 kr 35 kr

3 Objekt 64 Lbb stämplar från Ängelholm. Rektangulär Linje 1 Typ 1 A2. Kvadratisk Lbb 1 Typ 3 A, samt cirkelstämplar Lbb.1 och 6, NST 60 och 61. Stämplar på kvitton totalt 10 styck. Blandad kvalitet. L-län 65 Stämplar på kvitton 5 st. Blandad kvalitet. L-län Lbb stämplar från Grevie. Rektangulär Linje 1 och 2. Ej dokumenterade i Postal A. Stämplar på kvitton, totalt 4 st. Blandad kvalitet. L-län Lbb stämplar från Hjärnarp. Rektangulär Linje 1 Typ 1 A2. Kvadratisk Lbb 2 Typ 67 Lbb stämplar från Munkaljungby. Rektangulära linje 2 typ 1 A2 och Linje 3 Typ 1 A3. Ej doku-menterade i Postal. Stämplar på del av kvitto. 1 ex v varje. L- län 68 Lbb stämplar från Ramsjöstrand. Rektangulära Linje 1 (dålig kvalitet). Kvadratisk Lbb 1, samt cirkelstämplar Lbb 1 NST 60. Stämplar på kvitton, totalt 10 st. Delvis hålslagna. L-län 69 totalt 3 st. L-län Lbb stämplar från Västra Karup. Kvadratiska Lbb 1 Typ 3 A. Stämplar på kvitton 70 Stämplar på kvitton, blandad kvalitet. L-län Lbb stämplar från Grevie. Kvadratiska Lbb 2 typ 3B. Ej dokumenterade i Postal. 71 dokumenterade i Postal. Stämplar på kvitton, 7 st. Blandad kvalitet. L-län Lbb stämplar från Förslövsholm. Kvadratiska Lbb 2 och 4. Lbb 2 ej 72 kvitton, 9 st. Blandad kvalitet. L-län Lbb stämplar från Förslövsholm. Rektangulära Linje 1 Typ 1 A2. Stämplar på 73 kvitton, 9 st. Blandad kvalitet, delvis hålslagna. L-län Lbb stämplar från Förslövsholm. Rektangulära Linje 1 Typ 1 A2. Stämplar på Sverige, grönt insticksalbum med c:a 180 st Postställestämplar på klipp. Alla 74 Samling stämplar i lyxkvalitet. (orderstämplade). Mycket lågt utrop med tanke på 300 kr innehållet. 75 dubblettsamling Sverige i stort sätt enbart BB-par. Billigt!!!! Danmark o Sverige i gammalt slitet insticksalbum med några hundra märken. 76 Sverige, brunt insticksalbum (16 blads) med c:a 480 st Oscar II, mest 10 öre Stämpelsamling röd, + ca 240 st GV i medaljong. I stort sätt alla märken med läsbara stämplar. Tål att kollas, lågt utrop!! 500 kr 77 Sverige, blått insticksalbum med c:a 700 st märken med övervägande läsbara dubblettsamling stämplar. Omfattar c:a från /80-talet. Blandad kvalitet. Ett tillfälle för stämpelsamlaren. Kolla et!! 400 kr 78 Klipp Sverige, gammal kilovarakartong full med klipp. Ser ut att vara från talet. Ej rörd sedan 1988 enl. inlämnaren. 79 klipp Liten kartong med utländska klipp. Här finns säkert något samlarvärt. 80 Klipp Gammal kilovarakartong med svenska klipp från c:a talet. Ej rörd sedan 1988 enl. inlämnaren. 81 klipp Gammal kilovarakartong med svenska klipp. Ser ut att vara från talet. Ej rörd sedan 1988 enl. inlämnaren. 82 F233 a+b Sverige, 2 stämplade ex av Stockholms slott I F= 4, 83 F 212 cx Sverige, Världspostföreningen stämplat ex av 10 öre grön, F = 600 kr. Fräscht ex. 84 F 259 CB Sverige, postfriskt CB-par 10 öre Swedenborg, kort hörntand. F=275 kr. 10 kr 85 F 33 Sverige, 10 st 20 öre Ringtyp med goda stämplar. En trevlig liten post. 86 F 46 Sverige, 5 st Ringtyp 20 öre röd med posthorn.vackra stämplar bl.a. GLIMÅKRA kr 87 Sverige, 2 st. stämplade ex Berzelius 3-sidiga + 30 öre blå postfr. 620 F 320, 322 kr 88 F Sverige, 4 ex av G V profil vänster, samtliga ex ostämplade men med 183b,191b fastsättare. F= , F Tj Sverige, ostämplat 4-block utan gummering, vackert ex, F=1000 kr 90 F Island, postfrisk serie 1948 Hekla. Vackra ex. F=700 kr 91 HA 4 Sverige, postfriskt häfte frimärket 100 år. F= 700 kr 92 HA 4 Sverige, postfriskt häfte frimärket 100 år. F= 700 kr 93 HA 4 som ovan + cyls 1 = mervärde. 75 kr 94 HA 4 som ovan + cyls 2 = mervärde 75 kr 95 HA 4 Sverige, postfriskt häfte Frimärket 100 år. F= 700 kr 96 HA 4 Sverige, postfriskt häfte Frimärket 100 år. F= 700 kr 97 Brev Sverige, iikes brev frankerat med 12 öre vapen stämplat KALMAR Lite slarvigt öppnat.

4 Objekt 98 Brev Sverige, iikes brev, frankering 12 öre vapen, omvänd CALMAR Brev Sverige iikes brev med riss i ovankanten, frankering 12 öre vapen, oläslig stämpel. 100 Sverige, 80 st stämplade ex Ringtyp 20 öre röd med posthorn, katalog c:a 600 F 46 kr 101 F29, 30 Sverige F29 2 st, F30 2 st. med skånestämplar RÖKE, HÖRBY, KLIPPAN, YSTAD. Klippan och Ystad omvända. Sverige, 22 st Facit 9 stämplade i nyanser st stämplade GV en face F 9 st brevmärken, motiv Olympiaden i Stockholm Tot katalogv. c:a 400 kr. Tål att kollas. 103 Danmark, frimärksutställningen D.F.U rött påtryck på vartannat märke i F postriskt 4-block. F = Danmark, frimärksutställningen D.F.U rött påtryck på vartannat märke i F postriskt 4-block. F = F 50, 245, lokal-porto Sverige, 2 st provisorier påtryck på ringtyp10 på 12 öre, + 4 st F245 med snygga stämplar, + F332 A och B(2st). Alla stämplade. c:a 1. Lokalportomärken från talet, Helsingborg, Stockholm stämplat / postfriskt + lite brevmärken. Totalt c:a st märken. En intressant post som bör kollas. 107 F 60 Sverige, OII 1 kr stämplade i 2 o 3-strip. Totalt 18 ex. Kv. 18 x 108 Tjänste Sverige, tjänste perf. 13. Tj 11, 13, 14(2st),15(9st), 19(4st), 18(2st), 21(2 st), 23, 24. Alla med läsbara stämplar, bl.a. Helsingborg, Mörarp, Kattarp, Ödåkra, Rögle, Höganäs m.m. c:a. Tål att kollas, lågt utrop!!! 10 kr 90 kr 109 Tjänste Sverige, tjänste perf. 13, Tj 2, 4, 5,10, 12,20 öre. Många bra stämplar bl.a. Eslöv, Höganäs, Allerum, Mörarp, Kattarp, Vegeholm, m fl. Kv. minst 500 kr 75 kr 110 Fyndlåda 111 Fyndlåda 112 Fyndlåda Brun arkivbox med frimärken från hela världen i pergamynkuvert. Mycket blandad kvalitet, men det kan finnas någon "pärla". Besiktning anbefalles. Lågt utrop. Brun arkivbox med frimärken från hela världen i pergamynkuvert, + lite annat bl.a. 6-7 st. Sverige. Mycket blandad kvalitet. Lågt utrop med tanke på innehållet. Sverige, postfriska häften, rullar och block bl.a. rullar av Sparbanksrörelsen 40 öre, GV:s 40 årjubileum 60 öre och 10 öre. + rulle 10 öre GV profil höger typ I (små siffror), + 50 st. block Sv. Rockoko.+ lite annat Norden.. Nominal c:a 2.. Tål att kollas. 800 kr 113 F 2,5,9,14 Norge,5 st stämplade skillingmärken i godtagbar kvalitet. v. C:a kr 300 kr 114 Sverige, Stämplad serie Gustaf V 70 år. Snygga välcentrerade ex. stämplade F Göteborg 14 utgivningsdagen. Sverige, liten post lösenmärken t 13 o 14, stämplade o ostämplade med 115 F fastsättare. Blandad kvatitet, kv. en bra bit över kr. En post som tål att 175 kr kollas. 116 Album Sverige, blått FDC-album med 15 st plastfickor med plats för 60 st brev, 60 st FDC medföljer. 117 Album Sverige,grönt FDC-album med 15 st plastfickor med plats för 60 st brev, 60 st FDC medföljer. Sverige, svart FDC-album med 15 st plastfickor med plats för 60 st brev, 60 st 118 Album FDC medföljer. 119 samlingar Div. länder, 5 gamla album med blandat innehåll, här kan finnas någon godbit. Ko Med blandat innehåll. Massor av märken från olika länder.här blir ingen 120 Fyndlåda besviken. Besiktiga. Med blandat innehåll. Massor av märken från olika länder.här blir ingen 121 Fyndlåda besviken. Besiktiga. Sverige, Berzelius 2 st. 10 öre violett skurna v o h, stämplade Ej klippta. 122 F320 B Kv 3, 123 samling Finland, i E W Larsson-album, stämplat/ostämplat allt monterat med fastsättare. Notering på försättsbladet "katalog ". Gammalt fint album F 259 CB Sverige, Emanuel Swedenborg postfriskt** CB-par F = 175 kr 125 F 259 CB Sverige, Emanuel Swedenborg postfriskt** 4-block av CB-par F = 3

5 Objekt 126 FDC Sverige, rött FDC-album med 40 st plastfickor med plats för 80 st FDC/Brev. Medföljer 60 st FDC/Brev/PT-kort. 127 samling Danmark/Grönland, Facit ringpärm med stämplade märken + lite postfriskt, c:a 250 st. Mest äldre märken, högt katalogvärde, lågt utrop!! 128 F 259 CB Sverige, Emanuel Swedenborg postfriskt CB-par med infästningsremsa med del av K 68. F = 175 kr 129 F 259 CB Sverige, Emanuel Swedenborg postfriskt CB-par F = 175 kr 130 HA 6 Sverige, postfriska automathäften HA 6, 3 st. olika, OH, OV, RH. Facit = 845 kr 90 kr 131 H 2 Finland, 2 st häften : 2 från 1939 postfriska, F = 138 Samling 139 FDC 140 H F F S G Tj Automathäften 146 Fyndlåda 147 Michel 148 F F Fyndlåda 151 Tyska stater Sverige, 20 Facit-: 64, 79, 83, 85 2st, 245, 246, 185, 262, 276, 291, 294, 279 2st, 322, 361 2st, 258, 508, 477, Tj47. Ser ut att vara gamla. Sverige, 20 Facit-: 64, 79, 83, 85, 163, 261, 262, 275, 321 2st, 338 2st, 335,300,358, Tj47, 425, 619, 185, 477. Ser ut att vara gamla. Sverige, 26 Facit-: 64, 79, 82, 85, 85, 86, 144, 83, 185, 245, 258, 243, 262, 321, 321, 267, 245, 266, 291, 300, 276, 361, 335, 425, 611, 619. Ser ut att vara gamla. Sverige, 27 Facit-: 79, 79, 86, 83, 144, 163, 185, 183, 243, 245, 246, 261, 262, 275, 279, 176, 300, 266, 300, 335, 338, 322, 321, 425, 427, 508. Ser ut att vara gamla. Sverige, 14 st pergamynpåsar med c:a 100 märken i varje av facit-: 45, 82, 86, 49, 177, 175, 186,196, 328, 301, 296, 290, 242C, 425. Tål att kollas. Lagda före mitten av 70-talet enl. inlämnaren. Sverige, 16 st + 10 st pergamynkuvert med stämplade märken. Facit : 79, 86, 85, 146, 74, 163, 177, 183, 192, 243, 261, 267, 273, 294, 298, 328, 335, 338, 358, 354, 477, 598. Lagda före mitten av 70-talet enl. inlämnaren. Nordensamling i svart Facit-album, glest besatt. Norge, Danmark, Island och Finland. Allt med fastsättare. Facit c:a Sek. Ett snyggt och välhållet album, lågt utrop. Sverige, större skokartong full med c:a 400 st FDC+ lite annat från c:a Sverige, 4 st häften VM på skridskor 1966 med svensk text, alla häfen med varianten "Mås" på 40 öre blå skuret nertill = mervärde. c:a 1. Sverige, 42 st. stämplade 30 öre brun Ringtyp med blått posthorn på baksidan. Några läsbara stämplar, bl.a. STENÅSA F=1. Sverige, 25 st. stämplade 50 öre röd Ringtyp med blått posthorn på baksidan. 75 kr Nästan alla med läsbara stämplar. F = c:a 1000 kr. Ruanda 1936, 3 postfriska märken med fastsättare. Stanley Gibbon : 11a, c:a 200 pund. Sverige, 24 st stora tjänste 10 öre röd alla med lyxstämplar, bl.a. Spannarp, Mörarp, Kattarp, Jonstorp, Vegeholm, Allerum, m.m. Sverige, liten kartong med 65 st. automathäften. HA5 3 st. HA7 15 st. HA8 3 st. HA9 30 st. HA11 14 st. en bra bit över 2000 kr.tillfälle för 1 häftessamlaren. Skokartong med 50 kuvert från gammalt handlarlager innehållande minst ett par tusen stämplade svenska märken, ej rört sedan mitten av 70-talet enl. 1 inlämnaren. Här finns säkert många fynd att göra. Lågt utrop. Tyskland Riket, ostämplade ark (vikta) med Michel-: 268, 273, 277, 580, 282, 285 med marginalnummer. Mycket blandad kvalitet i några fall delade och 2 alla vikta. c:a 700 euro för hela ovikta ex. Utropspris med tanke på kvaliteten. Danmark, frimärksutställningen D.F.U rött påtryck på vartannat märke i postriskt 4-block. F = 1. Danmark, frimärksutställningen D.F.U rött påtryck på vartannat märke i postriskt 4-block. F = 1. Skokartong med kuvert från gammalt handlarlager innehållande minst ett par tre-tusen stämplade Nordiska märken, ej rört sedan mitten av 70-talet enl. 1 inlämnaren. Här finns säkert många fynd att göra. Lågt utrop. Visirblad med Bremen, Bayern, Bergedorf och Baden 50 st stämplade märken från gammalt handlarlager, Äkta eller falskt överlåter vi åt ev. köpare att avgöra. 190 kr Utropspris därefter. Tål att kollas.

6 163 F SS Sverige, souvenirark Tullbron stämplat ÅSTORP F SS Sverige, souvenirark, Skeppsbron stämplat ÅSTORP F SS Sverige, souvenirark, Vikingafynd stämplat ÅSTORP (snygg stämpel). 166 vykort SKELDERVIKEN. Åparti, stämplat Skälderviken , NST kr 167 Tillbehör Blå ringpärm med ett 50-tal platsblad med frimärksfickor, visirblad, FDC-blad. Allt som nytt. 168 F Sverige, plastficka med stämplade block och stips, säkert något tal märken, lågt utrop. 5 kr 169 klipp Liten plastask med svenska klipp, ser ut att vara nyare. 10 kr 170 häften Sverige, 8 st stämplade häften från talet. Objekt Gammalt internationellt fraktbrev från Waltersdorf Bahnhof 29/ till Helsingborg med notering "via Warnemunde-Gjedser-Copenhagen", många 152 Fraktbrev transitstämplar, Sverige S J Trälleborg F, Helsingborg C 15/ kr Fraktgodsexpeditionen. Ett trevligt objekt som tål att kollas. Mått: 34 cm x 30 cm, vikt 2 gånger. 153 F 321 BB Sverige, Kungl. Vetenskapsak. 200 år, 15 öre brun BB stämplat Stockholm 1946, fräscht ex. 154 F 10 Sverige, vapentyp II öre, 24 öre gul stämplat med omv. Göteborg någon klippt tand. 155 F 11 Sverige, vapentyp II öre, 30 öre brun stämplat, någon kt. 156 F 24 Sverige, ringtyp tand öre gul stämplat Stockholm, oläsl. Datum. Någon kort tand. Danmark, 3 st stämplade 4 skillingar. Facit 4 punkterad bakgrund 157 F 4, 7, 9. nummerstämpel 28, Facit 7 våglinjerad, nummerstämpel 29, Facit : 9 linjetandad, nummerstämpel 4 Facit = c:a 400 kr. Lite tätt klippta. 158 Fyndlåda Hela världen, liten kartong med c:a 2 kg tvättade märke, mycket blandad kvalitet. 159 Fyndlåda Hela världen, skokartong med blandat innehåll, tvättade märken, blandad kvalitet. 160 Fyndlåda Arkivbox med några 100:a pergamynkuvert med tvättade märken, mest Sverige. Blandad kvalitet 161 Visirblad med c:a 50 stämplade märken hela världen, blandad kvalitet. Ser ut att vara "halvgammalt" 162 F SS Sverige, souvenirark Skara 1000 år stämplat ÅSTORP NominalvarSverige, postfriska häften, nominal enl. inlämnaren 160 kr. 75 kr 172 samling Estland, liten post monterat på visirblad, ostämplat/stämplat, 32 st märken+några postkort 10 kr 173 M 6 Albanien, stämplat block. värde? 174 massvara Sverige, liten plastask med tvättade märken., här finns säkert någon snygg stämpel. 175 samling Vietnam , plastpåse medflera hundra märken. Det mesta ser ut att vara ostämplat. Överlåter åt ev. budgivare att sätta ett katalogvärde. 176 ark Hela världen, plastmapp med säkert över 100:a helark. Stämplat/postfriskt, tål att kollas. 177 Sverige, 12 st + 6 st pergamynkuvert med 100 stämplade märken i varje. Facit : 85, 162, 185, 243, 261, 262, 262, 273, 300, 335, 338, kuvert. Stämpelfynd. 85 kr Fyndlåda 180 Dubblettsamling 181 Fyndlåda Sverige, 20 st med 100 stämplade märken i varje. Facit : 79, 86, 85, 146, 163, 185, 175, 243, 262, 262, 267, 279, 281, 300, 328, 335, 338, 335, 477, 550. Enligt inlämnaren lagda före mitten av 70-talet. Stämpelfynd.!! Danmark, skokartong med över 100st C6-kuvert med över 1000 stämplade märken från gammalt handlarlager. Ej rört sedan mitten av 70-talet enligt inlämnaren. Goda fyndchanser. Sverige, gammalt Schaubek insticksalbum med över tusen märken. Nästan allt postfriskt med fastsättare. Även om det är mycket småvalöret så finns här ett betydande frankeringsvärde. Besiktning anbefalles. Mycket lågt utrop med tanke på innehållet. C:a talet. Liten kartong med c:a 50 förpackningar med frimärken från hela världen.(typ 100 olika Europa, 100 olika Norden etc.) Massor av motiv 300 kr

7 Objekt 182 Nominalva ra 183 vykort 184 vykort 185 vykort 186 Nominalva ra 187 Fyndlåda 188 Automathäften 189 Fyndlåda 190 Fyndlåda 191 Fyndlåda samling 195 samling 196 Dubblettsamling Dubblettsamling 197 Fyndlåda 198 samling 199 Tj Dubblettsamling Sverige, cigarrlåda med c:a 40 frimärksrullar, kompletta o öppnade, nominal c:a 700 kr. Det mesta är lågvalörer. Lågt utrop. Sverige, 60 st oskrivna gamla vykort svart/vita, c:a 1940-talet. Många gamla fina motiv, bl.a. Ängelholm Simstadion m.m. Varberg, 8 st gamla vykort alla frankerade med OII 5 öre grön. Motiv: Järnvägsstationen ånglok och folk, Fästningen, Strandparti badande folk, Drottninggatan, Skottorp, Socitetsparken, "Vy från stormdagarne", Vy från fästningen. Mycket god kvalitet, ett kort med vikt hörn. Lågt utrop!! Sverige, 15 st gamla vykort alla frankerade med 5 öre grön Oscar II. Motiv: bl.a. Hamnen Motala gamla segelskutor, Alfesta gammalt hus, Wislanda hus med skylt Christianstads Enskilda Bank, Lidingöbro och Torsvik Ångbåt,Malmö utsikt från St. Petri kyra, m. m. Bra kvalitet Sverige, postfriskt från c:a talet nominal c:a 2, många häften och strip. Arkivlåda med spännande innehåll, postfriskt, brev från 40-talet, vykort, årssatser, häften m.m. Sverige, 81 st automathäften HA 11,12,13,14,15, kr Sverige, skokartong med 60 st. C6-kuvert stämplade märken från tjänste till c:a 1960-talet. Massor med märken säker ett par tusen, Orört sedan mitten av 70- talet. Stämplar, varianter?? Skokartong med ett par tusen svenska stämplade märken sorterade i C6- kuvert. Från facit 169 till c:a 269. Massor av stämplar och varianter. Ej rört sedan mitten av 70-talet. Skokartong med ett par tusen svenska stämplade märken sorterade i C6- kuvert. Från facit 273 till c:a 393, + Tjänste lite annat. Massor av stämplar och varianter. Ej rört sedan mitten av 70-talet. Från ett gammalt handlarlager. Sverige, plastpåse med Facit 79, 82, 85, 142, 146, 162, 243, 246, 261, 262, 262, 321, 319, 335, 286, 300, st. pergamynkuvert med 100 märken i varje.. Sverige, rött Facitalbum med ringtyp 250 st., Oscar 330 st., stora tjänste 100 st. + c:a 200 bandmärken allt med övervägande rättvända läsbara stämplar. Mycket lågt utrop med tanke på innehållet. värde "skyhögt"!! Här blir ingen besviken. Danmark,litet insticksalbum med c:a 600 märken, övervägande postfriskt, tjänste, påtryck, postfärja. Våglinjer med och utan hjärtan, fyrblock m.m. värde svåröverskådligt, men säker thögt. Tål att besiktigas. Norden, Sverige, Danmark, Finland, Norge, i rött Facitalbum, allt monterat på visirblad. Totalt c:a 700 stämplade märken. I den svenska delen finns en hel del postfriskt. Ser ut att vara mest före talet. Mycket blandad kvalitet. Trots det finns här många "pärlor". värde uppskattat till runt kr. Tål att kollas. Mycket samling för pengarna. Sverige, stämplat/ostämplat i blått Facitalbum, allt monterat på visirblad, Blandat innehåll, mest från före 30-talet, lite nyare på det ostämplade. Mycket blandad kvalitet. En del fina stämplar. Finns en hel del ringtyp o OII + några BB och BCpar. Tål att kollas. Sverige, stor skokartong med minst c:a märken i C6 kuvert numrerade med Facit eller SFF-nummer från Facit 9 till Facit 169. här finns massor av stämplar och varianter. Enligt inlämnaren är partiet ej rört sedan mitten av 70- talet. Tyskland Allt har Riket, tillhört BRD, ett DDR gammalt rött äldre handlarlager. insticksalbum med säkert över 1100 st. stämplade märken. Ev. katalogvärde svårt att sätta men säkert "skyhögt". Många Skånestämplar dubbletter, 27 blandad st. på tjänste, kvalitet. alla läsbara rättvända, bl.a. Sonnarp, Åstorp, Mörarp, Kattarp, Jonstorp, Vegeholm etc. Sverige, blå ringpärm med tjänste t13 stort format i olika valörer 690 st. + Facit st.+ Facit st.+ Facit st. + Ringtyp tandn 13 i olika valörer 320 st. allt stämplat och monterat i insticksblad. Det mesta med läsbara stämplar i många fall rättvända. Blandad kvalitet. Partiet kommer från gammalt handlarlager och ej rört sedan mitten av 70-talet. Totalt över 1100 st. märken. 75 kr 500 kr 3 90 kr 65 kr kr 900 kr 700 kr 800 kr kr 700 kr 201 Fyndlåda Liten vit kartong med kuvert, C6; fulla med stämplade märken, säkert st. bl.a. c:a 1000 st. OII 10 öre röd, Ringtyp och mycket annat fram till c:a talet. Ett tillfälle för stämpelsamlaren.

8 Objekt 202 F 162 Danmark, Christian X stämplat ex. 2 kr.rödlila/grå, god centrering.ett vackert ex. Kv: Tyska stater, Preussen.2 st. stämplade ex av Michel : 1 vm I. 1 ex. med fyrkantstämpel, 1 ex med nummerstämpel -39. M- 2, 2 ex. med 203 M 1-2, 4-5 nummerstämpel 31 omvänd och 125 rättvänd. M- 4 nummerstämpel 907 omv. M- 5 rättvänd nummerstämpel 103. Sammanlagt katalogvärde vid äkta 1 märken c:a 270 euro.överlåter åt ev. köpare att avgöra äktheten. Utrop därefter. 204 St. Gibb. St. Helena, 7 stämplade ex, från c:a talet, monterade på visirblad. Blandad kvalitet. värde c:a 1500 Sek Danmark, stor skokartong med c:a 150 st. C6-kuvert innehållande flera tusen 205 Fyndlåda stämplade märken från tidigt 1900-tal till c:a 1950-talet. Allt från ett gammalt handlarlager, ej rört sedan mitten av 70-talet enl. inlämnaren. Lågt utrop, tål att kollas. 206 F 7 Danmark, 2 stämplade ex. (nummerstämpel) av 4 S brun våglinjerad bakgrund. F= 2. Belgien, Michel: 8,12A, 14A, 16A, 17A, lösa märken,. Totalt 14 st. 207 Michel stämplade märken i medelgod kvalitet. c:a 200 euro. Lågt utrop för en 1 intressant post. 208 Sachsen, Hannover, Wurttemberg. 4 stämplade ex i blandad kvalitet. Överlåter M,10,16,3 åt en ev. köpare att avgöra äktheten, utrop med tanke därpå. vid äkta 6,38 c:a 900 sek. Ungern, samling i 3 st. förtryckta album ( Leuchtturm ) från 1945 till tomt 209 Samling album med lösa blad för , många serier och block ( tyvärr 500 kr orderstämplade ). Totalt 4 st gröna album. 210 Fyndlåda Europa,lågt utrop. Här blir inge besviken. Tål att kollas. 211 Fyndlåda Hela världen, fyndlåda med försändelser c:a 300 st. Massor av motivmärken och minnes-poststämplar. 212 Fyndlåda Sverige, fyndlåda med försändelser c:a 300 st. Lågt utrop, tål att kollas. 213 Vykort/bre v 214 vykort Sverige, grönt album med c: 60 st. brev/vykort i svarta plastfickor, en del Postombud-och Lbb-stämplar. En del bra vykort i god kvalitet. Lågt utrop med tanke på innehållet. Sverige, 14 st gamla gratulationskort med fina stämplar, bl.a. HÄLSINGBORG 1 LBR, ÅSLJUNGA, FÖRSLÖVSHOLM; MAGLEHEM, med flera. 300 kr 215 Michel Deutsches Reich.15 stämplade ex. från c:a blandad kvalitet, några korta tänder o runda hörn. vid BA-ex. o äkta stämplar c:a sek. 1 Lågt utrop. 216 Michel England, 38 st. stämplade märken från 1841 till c:a 1941 i förvånansvärd god kvalitet, någon kort tand kan förekomma (ej medräknade). värde enligt 900 kr Michel 2014/15 c:a 1000 euro. En post som tål att kollas. Lågt utrop!!! 217 Fyndlåda Hela världen, kartong med klipp och gamla album + några vykort. 75 kr 218 samling Holland och Grekland, visirblad med c:a 80 st äldre stämplade märken, lite blandad kvalitet. Högt katalogvärde. 35 kr 219 samling Deutsches Reich, 2 st visirbad med c:a 40 st äldre stämplade märken. Blandad kvalitet. runt 200 euro. Lågt utrop med tanke på innehållet. 220 Fyndlåda Liten vit kartong med kuvert, C6; från gammalt handlarlager ej rört sedan mitten av 70-talet. Stämplade märken säkert st. från Sverige, Island, Finland. Blandad kvalitet, ett tillfälle för stämpelsamlaren. 221 Fyndlåda Norge, liten skokartong med 110 st C6-kuvert med stämplade märken, uppskattningsvis flera tusen st. Blandad kvalitet. Tål att kollas. Lågt utrop. 222 samling Hela världen, brunt insticksalmun med c:a 700 st övervägande stämplade märken. Massor med motiv. Fyndchanser?? Lågt utrop!! 223 Motiv, Hela världen, plastficka c:a 150 stämplade/postfrika märken med sportmotiv. sport, Kolla et!! Kan det bli billigare? 5 kr 224 Motiv, flyg Hela världen, plastficka c:a 150 stämplade/postfrika märken med sportmotiv. 5 kr 225 motiv Kolla Nord Korea, et plastficka!! Kan med det motivmärken, bli billigare? allt ser ut att vara orderstämplat. 5 kr 226 motiv Guine Bissau, insticksblad med 8 st orderstämplade märken. Motiv : Luftballonge 5 kr 227 motiv Tanzania, visirblad med 2 st stämplade block. Motiv: Krabba, Skorpion. 5 kr 228 Postfriskt Soujetunionen, insticksblad me 48 st postfrika märken med kyrkomotiv. 5 kr 229 motiv Kambodja, insticksblad med 24 blandade motivmärken. Allt ser ut att vara orderstämplat. 5 kr

9 Objekt 230 F Sverige, 4 st helark om vardera 100 märken, postfriskt. Lågt utrop!! 231 F SS Sverige, suovenirblock Skeppsbron stämplat ÅSTORP F Bl Sverige, 2st stämplade block Älskade leksaker och Alice Tegnér 233 F Bl 41 Sverige, block Nyckelharpa stämplat Åstorp kr 234 F SS 25 Sverige, souvenirark VM ishockey, postfriskt block med k: F SS 7 Sverige, postfriskt souvenirblock Svensk sjöräddning. F= vykort Sverige, flygfoto över Kattarp, postgånget med skadat porto. 10 kr 237 brev Sverige, stämplat MUNKALJUNGBY , frank. 12 öre GV i medalj. Ett vackert brev. 5 kr 238 vykort Sverige, 3 st vykort med motiv från Västra Broby. Ej postgångna. 5 kr 239 vykort Sverige, 3 st vykort med motiv från Åstorp med omnejd, ej postgångna. 5 kr Nu är det slut. Tack för denna gång.

19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen (20 kr) Auktion nr: 29 Ängelholms filatelistförenings höstauktion måndagen 7 november 2016. Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan 9 262 32 Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården.

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Karlskrona FilatelistKlubb Höstmässa 12 nov Auktionslista

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Frimärksaktion vid Regionträff 21/9 2019

Frimärksaktion vid Regionträff 21/9 2019 Obj Kat.nr Kat.värde Beskrivning Sverige stpl. Min.pris 1 2 950 Sundswall 22/4 1857 Nst10 1 750:- 2 7f 2 250:- Hernösand24/6 1873 120:- 3 19+23 495:- Hernösand 17/9 1877 klipp 5 + 20 på 20 öre 80:- 4 49

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Klippans Filatelistklubb Auktion lördag 30 mars 2019

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT Realtidsauktion Lot 290 Måndag den 15 okt 2018 kl. 19:00 Visning i våra lokaler på Eckensväg 16 i Partille Lördag 13 okt kl. 10-18 Söndag 14 okt kl. 10-18 Måndag 15 okt kl. 10-18

Objekt Beskrivning Utropsnr

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT Realtidsauktion Lot 852 Måndag den 6 maj 2019 kl.17.00 Visning i våra lokaler på Eckensväg 16 i Partille Lördag 4 maj kl. 10.00-18.00 Söndag 5 maj kl. 10.00-18.00 Måndag 6 maj

HÖSTAUKTION DEN 20 NOVEMBER 2010 KLOCKAN DUVGATAN 22 JÖNKÖPING

HÖSTAUKTION DEN 20 NOVEMBER 2010 KLOCKAN DUVGATAN 22 JÖNKÖPING JÖNKÖPINGS FILATELISTFÖRENING HÖSTAUKTION DEN 20 NOVEMBER 2010 KLOCKAN 14.00 DUVGATAN 22 JÖNKÖPING FRIMÄRKSAUKTION Lördag den 20 Nov. 2010 Klockan 14.00, visning från 10.00 Plats: Jönköpings Filatelist-Förenings

Obj.nr Kat.nr xx/x/o Beskrivning Län Kval Kat.värde Utrop

AFK:s bibliotek Förteckning över objekt för utlåning

Välkomna till F r i m ä r k s a u k t i o n Välkomna till F r i m ä r k s a u k t i o n Lördagen den 31 Mars 2012 Klippans Filatelistklubb Inbjuder härmed till vår sedvanliga vårauktion. Plats: Studiegården 47:an, Storgatan 47, Klippan. Bra rymliga

Alla utrop är i svenska kronor.

Nordhallands Filatelistförening. Resultatlista. Söndagen den 6 november 2016 Onsdagen den 9 november Objekt Beskrivning Utrop Pris

Nordhallands Filatelistförening. Resultatlista. Söndagen den 6 november 2016 Onsdagen den 9 november Objekt Beskrivning Utrop Pris Nordhallands Filatelistförening Resultatlista Söndagen den 6 november 2016 Onsdagen den 9 november 2016 Objekt Beskrivning Utrop Pris 1 F 42** vc. Kv 700:- 120 200 2 F 97-104** Provisorier. Kv 140:- (OBS

På sikt kommer diabildsserierna att skannas. Några är klara.

Under 25 kr 2 kr 25 kr - 99 kr 5 kr 100 kr kr 10 kr 500 kr kr 25 kr

Under 25 kr 2 kr 25 kr - 99 kr 5 kr 100 kr kr 10 kr 500 kr kr 25 kr A U K T I O N S L I S T A vid Kalmar Filatelistförenings auktion torsdagen den 19 november 2015 kl 19.00 i IOGT-NTO-lokalen Trädgårdsgatan 12, Kalmar. För auktionsbedömningarna svarar resp. inlämnare.

Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 23A. lördagen den 11 november Auktionslista nr 23

Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 23A. lördagen den 11 november Auktionslista nr 23 Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 23A lördagen den 11 november 2017 Auktionslista nr 23 Nr Beskrivning Utrop Motivmärken 1 BÅTAR. 10 frimärken + 1 block stämplat/ostämplat 10 2 Ett parti svenska

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT Realtidsauktion Lot 5, 805, 720, 8 Måndag den 28 okt 2019 kl. 17.00 Visning i våra lokaler på Eckensväg 16 i Partille Lördag 26 okt kl. 10.00-18.00 Söndag 27 okt kl. 10.00-18.00

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT