- Carl-Johan Nyström
- för 5 år sedan
1 Nordhallands Filatelistförening Auktion nr Resultat Objekt Klubbat Objekt namn Utropspris nr pris 1 F 51**. Kv 130: st siffertyp** "GV nedaljong F ** Luftpost "F 139*. Punkt F 151A**Gustav V en F 154**. Kv 1800: ISLAND. F 210**. Kv F , 216**. V F 237** Lützen. Kv F 246**, 250**, 252* F 255**. Kv 600: F 259BC pi** F 266CB** (G V 80 å F 320A** Berzelius F 320BC**. Kv 1700: F 322** Plåtsår h F 324BC**. Kv 700: F 332BC**. Kv 3300: F ** C W Sche F ** Gustav V F ** Sparbank Hällristningar hela F H21** handgjort. K F H71b cyl 2**. Gust F H99** Stockholms s F H187 EFTA. Kv 140: F H232. Lot om ca F H362** ( ) F H436 cyl 1 + kn** F HBL** me F HBL** (O F Tj19**. Förlängd Sverige tal Sverige talet* F 2. Stämplat NYLAN F 2. Vc. Stämplat S F 9 på brev. Stämp F 9. Brott på sköl F 14B. Stämplat STO F 16. Stämplat JEMS F 19. Stämplat LYSE F 19. Stämplat ÖST F 21. Stämplat STR
2 82 F 29e. Stämplat STO F 30. Stämplat FALU F 30. Stämplat MELL F 30. Stämplat PERS F 30. Stämplat SOLB F 32. Stämplat BÄC F 32. Stämplat GAML F 32. Stämplat STOC F 32. Stämplat WASD F 54. Stämplat ANTN F 35. Stämplat HJO F 35. Stämplat ÅRJ F 36. Stämplat FINN F 36. Stämplat QVIS F 36. Stämplat TIDA F 40. Stämplat ELFR F 43. Stämplat BORN F 43. Stämplat HELS F 43. Stämplat ÖST F 45. Stämplat RÅD F 46. Stämplat HÄS F 46. Stämplat LÅN F 46. Stämplat RAMS F 46. Stämplat SAND F 46. Stämplat WISB F 46. Stämplat ÅRJ F 47. Stämplat MJÖ F 47. Stämplat NYKI F 47. Stämplat RANS F 47. Stämplat STOC F 48. Stämplat MARI F 48. Stämplat MJEL F 52 på vykort. St F 54 OII. Plåsprick F 54 OII. Plåtspric F 54. Stämplat ASKE F 54. Stämplat LBB F 54. Stämplat SVAR F 55. Stämplat MOHE F 57. Stämplat KROK F 58. Stämplat LJUN F 64 par. Stämplat F 64. Stämplat ALFT F 64. Stämplat BÖD F 65 Posthuset stäm F 65. Stämplat KORS F på brev s F 74. Stämplat UPPE F 75 på vykort Aska F 82. Stämplat ÖST
3 177 F 83. Stämplat URÅ F 100. Stämplat VOL F 139. Stämplat RAM F 142A. Stämplat HJ F 144 Cbz. Kv 1500: F 144A. Stämplat HJ F 144cxz St Lejon st F 146Ea St Lejon st F 149A. Stämplat KU F 150. Stämplat NOR F 151A. Stämplat ST F 157. Stämplat LIM F 157. Stämplat SLI F 168. Stämplat FLI F 168. Stämplat UDD F 178A. Stämplat BO F 180. Stämplat FRI F 184. Stämplat UND F 192. Stämplat SÖ F 196. Stämplat PIT F 206. Stämplat KAL F 210. Stämplat LID F 223 Världspostfö F 228. Stämplat TOR F 235A. Stämplat UG F 242A. Stämplat SM F 242C. Stämplat MA F 249. Stämplat FR F 249. Stämplat SÄ F 251. Stämplat ÄN F 252. Stämplat MUN F 252. Stämplat STR F 257. Stämplat LJU F 259C, 259CB, 260** F 265. Stämplat SAX F 266 BC Gustaf V F 326A. Stämplat BO F 359A bruten penna F 382BB. Stämplat B F BB snyggt st F 840BB. Stämplat D F 969 (Kungabröllop F 981, 983B samt F 998B. Stämplat R F Block F stämplat F block F OS frii F BL2 stämplat LEKS F BL 22, Astrid Lind
4 270 F Tj16B. Stämplat S F Tj13A. Stämplat N F Tj27. Stämplat NI F Tj6. Stämplat UDD F L12. Stämplat HYB F L18. Stämplat ÅK BJÖRKETORP (P ) BODEN (BD NB)POSTTER BÅSTAD 1 (L SK), HUNNEBOSTRAND (O BO) KNÄRED (N) KRÅKERED (P) på F KUNGSBACKA (N) LESJÖFORS (S VÄR) LJUNGSKILE (O) på O NORRÅKER LBB 1 (Z) SJÖVIK (P VG) SKÄRHAMN (O BO) SPARSÖR (P VG) SUNNE 2 (S VÄR) OII stämplat LÖDÖ Sverige. Ett visirbl Sverige. Ett visirbl Sverige. Ett visirbl Sverige. Tre visirbl Sverige. Sju visirbl Oscar II. Drygt Oscar II. Knappåt Oscar II. Knappt Oscar II. Knappt OII. Ett tiotal stä Litet album med ca Sverige stämplat. C OII. 9 st med bra st OII. 4 st med järnv OII. 4 st stämplade Cigarrlåda full med Stor cigarrlåda ful Låda amed buntade m Låda med lösa mär DANMARK. F 175 Chris DANMARK. F C Danmark F * Danmark F Danmark F * DANMARK. Postfriska FINLAND. F s FINLAND. Postfriskt FINLAND. 2 visirblad FINLAND. Fem visirbl
5 386 FINLAND. F H3** Olym FINLAND. 18 st stäm GRÖNLAND F GRÖNLAND. F GRÖNLAND. F 1-9** GRÖNLAND. F 37-28** THULE. F T1-5 stämp ISLAND F 1026 BL37** ISLAND. F BL 33** Up ISLAND. F , ISLAND. F 117 stämp ISLAND. F 121 stämp ISLAND. F 143 stämp ISLAND. F 163 stämp ISLAND. F 43**. Kv ISLAND. F 54**. Kv ISLAND. F 66**. Kv ISLAND. F 85** sc. K ISLAND. F 111**. Kv ISLAND. 11 block** m ISLAND. F 353** 4-bl ISLAND. Mest 1960-ta ISLAND. 21 olika num ISLAND. Ca 40 st FDC ISLAND. REK-brev STO ISLAND. REK-brev VES ISLAND. F 285 på br ISLAND. F 111 stämp ISLAND. F st ISLAND. Diverse stä ISLAND. 10 stycken m ISLAND. F 251 stämp ISLAND. F , ISLAND. F st ISLAND. F BL 74 ( ISLAND. F ** ISLAND. F 129, 136, ISLAND. Nio stycken ISLAND. Fem äldre m ISLAND. 19 st äldre ISLAND. 12 st märke ISLAND. F ** ISLAND. F 408 v** si ISLAND. 3 st bruksbr ISLAND. F 156*. Någ NORGE. Stiliserade m NORGE F 176** Påtry NORGE F ** Kr NORGE F Tj92 Offentl "NORGE F
6 500 NORGE Brevklipp med NORGE F 919 med lyxs NORGE F ** NORGE F ** NORGE Lyxstämpel NE NORGE. F ** NORGE. F **. G NORGE. F 189 stämpl NORGE. F fin NORGE. F 234**. Kv NORGE. F 359 stämpl NORGE. F ** NORGE. F 459**. Kv NORGE. Stiliserade m ÅLAND F23** kpl ser NORDEN. Ett antal ** NORDEN. Kompletta se NORDEN. Sex visirbla NORDEN. Visirblad me NORDEN. Stämplade m ALBANIEN - KORSIKA FILIPINERNA. Mapp me FRANKRIKE. Ca 35 st GRENADA. MI GUERNSEY. Complete C GUERNSEY. Complete C GUERNSEY. Complete C INDIEN. Nytt ** och ITALIEN. Mi 842**. K JAPAN, KINA, HONGKON JERSEY. Mi 7-21 samt KANADA. Mi H-BL93** KANADA. Stämpelmär KINA. Fyra äldre br LAOS. Mi 74-80**. Kv LUXEMBURG. Mi BL NEDERLÄNDERNA Mi NEW FOUNDLAND. Mi RUMÄNIEN. Mi BL SCHWEIZ. Mi 234 Luft SCHWEIZ. Mi 9 II. St SRI LANKA. Mi TYSKLAND (BAYERN). M TYSKLAND (Berlin). M TYSKLAND (Berlin). M TYSKLAND (BRD). 1 vi TYSKLAND (BRD). 5 st TYSKLAND (BRD). Mi TYSKLAND (BRD). Mi TYSKLAND (BRD). Mi
7 611 TYSKLAND (BRD). Mi TYSKLAND (BRD). Mi B TYSKLAND (DANZIG). T TYSKLAND (Reich) TYSKLAND (Reich). Fr TYSKLAND (REICH). Mi TYSKLAND (Reich). Mi TYSKLAND (Saargebit) TYSKLAND (Saargebit) TYSKLAND (Saargebit) TYSKLAND (Saargebit) TYSKLAND (Saargebit) TYSKLAND (Saargebit) TYSKLAND (Saargebit) TYSKLAND (Saargebit) TYSKLAND (Saargebit) TYSKLAND (Saargebit) TYSKLAND, gamla stat "TYSKLAND. &quo TYSKLAND. (Saargebit TYSKLAND. Blandad po TYSKLAND. Reich Frie TYSKLAND. Tjänste UNITED NATIONS. 13 s USA. 2 visirblad med USA. Årssats Commem USA. Årssats Commem USA. Årssats Commem ÖSTERIKE. Insticksa ÖSTERIKE. Välfyllt Motivsats HÄSTAR fr ALFRED NOBEL. Stämp HELA VÄRLDEN. 5 vis FÅGLAR från LITAUE SPORT i litet instic Bra album om 16 sid Sverige. Fem äldre st FDC, Sv Flaggan ISLAND. Tre stycken ISLAND. Rekbrev Vatn Låda med brev o Pos SCHWEIZ. Censurbrev Diversepåse med bl Brev från HAPARANDA Gammalt tjockt album Brevkort F 13 med re Brevkort F 13 med re Plastlåda full med ALINGSÅS. Parti av BARSEBÄCK. Sydkraft
8 712 DALS LÅNGED. Kanalb DINGELVIK. Järnväg FALKÖPING (R). Mös FALKÖPING (R). Mös GÖTEBORG (O). Centr GÖTEBORG (O). Kungs GÖTEBORG SLOTTSKOGE GÖTEBORG. Avskedet GÖTEBORG. Statens j HELSINGBORGsutställ HISINGSTAD. Stämpla HÅVERUD (P). Hålv IVÄGS järnvägssta KARLSBORG (R). Göta KATRINEHOLM. Avlång KIRUNAVAARA (BD) KRISTINEHAMN (S) fr KUNGSBACKA. Storgata LULEÅ (BD). Postgå "LYSEKIL. Hamne LÅNGED. Dalslands K MARIEFRED (D). Plund MARSTRAND. Stämplat MÖLNDAL. Folkskolan STOCKHOLM Affär P STOCKHOLM Brantingmo STOCKHOLM. Röda Kor STYRSÖ TÅNGE. Stä TROLLHÄTTAN (P). Kr TROLLHÄTTAN (P). Kr TROLLHÄTTAN (P). Pa UDDEVALLA (O). Gusta UPPSALA (C). Linnés ÄLGARÅS R). Elgå ÖREBRO. Farleden. S S.S. CELTIC. No Skyttesällskap. St Elsborgs Läns Före TYSKLAND. Eingang z Vykortsalbum. Med Album med ett sextio Vykortsbunt, blandat Ovikta svenska sedla gamla GOD HELG-m Brevmärken. Album o Cigarrlåda med bäl Fyndlåda Hela Värl Fyndlåda svenska fr Fyndlåda lösa mär "Liten låda me
9 902 Lot med svenska stä "Tre små dubbl Facitalbum med Autom Sverige stämplat Insticksalbum Sverig Spänannde diversel "Rött insticks Blått insticksalbum st album med svens Album om 16 sidor me Album om 32 sidor me Album om 32 sid i br Album om 16 sid i br Album om 16 sid i br Fyndlåda med brev, Album om 32 vita sid st album, glest be st album, glest be Album i bra kval om Album i bra skick om Album i bra skick om Album i sämre skick Hela Världen. Liten Hela Världen. Liten Liten lot med förs Hela Världen. Påse NORDEN. Parti märke Hela Världen i grö Hela Världen. Blåt Sverige. Bl.a. stäm Hela Världen i stor Hela Världen i lite Hela Världen. Glest Hela Världen. Glest Fyndlåda med svensk Insticksalbum med Sv Album med postfriskt ISLAND. F ISLAND. F Ly Tyskland (DDR). Mi
Läs merLidingö Filatelistförening Höstauktion den 24 november 2016
Läs merBorås Filatelistförening har AUKTION den 7 mars
Läs merResultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud
Läs mer19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen (20 kr)
Läs merHuddinge Frimärksklubbs auktion 4 mars 2012
Läs merAuktion vid Pekingträffen 31 oktober, 2009
Läs merNordhallands Filatelistförenings auktion nr 22A
Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 22A söndagen den 2 april 2017 Beskrivning Nr Sverige ostämplat Utrop 1 F 51**. Kv 130:- 10 2 ISLAND. F 74**. Kv 600:-. OBS! Land 80 3 14 st siffertyp** + GV
Läs merSkandinavien Period Pris Period Pris Period Pris
Skandinavien Period Pris Period Pris Period Pris Luxus Luxus Regular Regular Standard Standard Sverige 1 1855-1969 1450 1855-1969 795 1855-1989 790 Sverige 2 1970-1979 1200 1970-1979 725 1990-2009 690
Läs merFRIMÄRKSAUKTION Auktionen börjar kl 19:15 med visning från kl 18:30.
Läs merSödermanlands län år 2018
Södermanlands län år 2018 Data rörande alla anläggningar (Hotell, stugbyar, vandrarhem och camping) Figur 1. Antal övernattande gäster, alla anläggningar, hela länet; svenska respektive utländska. 1200
Läs merLidingö Filatelistförening Vårauktion den 18 april 2013
Läs mer19.30 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen
Läs mer19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen
Läs merGästnattsrapport januari 2012
Gästnattsrapport januari 2012 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och vandrarhem för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken
Läs merLidingö Filatelistförening Vårauktion den 24 april 2014
Läs merInkvarteringsstatistik januari 2006
Inkvarteringsstatistik januari 2006 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och vandrarhem för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken
Läs merUppsala 2015. Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping. Mars
1 Uppsala 215 Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping 2 18 16 14 12 1 8 6 4 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 2 Region +/- % +/- 214 Jan- +/-% +/- 214 Stockholms län 867588 7,8%
Läs merDAVO Album Skandinavien Västeuropa
Skandinavien Standard Regular Luxus Pris Pris Pris Sverige 1 1855-1989 1855-1969 1855-1969 720 650 1370 Sverige 2 1990-2013 1970-1979 1970-1979 680 550 980 Sverige 3 1980-1995 1980-1995 - 650 1370 Sverige
Läs merUppsala Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping. Feb
1 Uppsala 215 Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping 2 18 16 14 12 1 8 6 4 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 2 Region +/- % +/- 214 Jan- +/-% +/- 214 Stockholms län 73555 6,8%
Läs merGREFVIE, SKÄRALID,OVESHOLM
Läs merUppsala Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping. Juni
1 Uppsala 215 Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping 7 6 5 4 3 2 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 Region +/- % +/- 214 Jan- +/-% +/- 214 Stockholms län 123161 5,7% 66188 5646391
Läs merInkvarteringsstatistik
Inkvarteringsstatistik april 2011 Kommunstatistik ti tik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken
Läs merInkvarteringsstatistik augusti 2011
Inkvarteringsstatistik augusti 2011 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken
Läs merUppsala Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping. Jan. C-län Uppsala
1 R-C-län Uppsala län C-län Uppsala Uppsala 9 215 Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping 7 6 5 4 3 2 1 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 Region +/- % +/- 214 - +/-% +/- 214 Stockholms
Läs merInkvarteringsstatistik oktober 2011
Inkvarteringsstatistik oktober 2011 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken
Läs merInkvarteringsstatistik juli 2011
Inkvarteringsstatistik juli 2011 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken
Läs merInkvarteringsstatistik
Inkvarteringsstatistik maj 2011 Kommunstatistik ti tik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken
Läs merTrollhättans Filatelistförenings Vårauktion den 23 april 2016
Läs merInkvarteringsstatistik januari 2008
Inkvarteringsstatistik januari 2008 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och vandrarhem för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken
Läs merInkvarteringsstatistik januari 2009
Inkvarteringsstatistik januari 2009 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och vandrarhem för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken
Läs merÖrebro län Månad
Arkets namn R-T-län Län T-län Kommun Örebro Månad 1 216 Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby, camping och SoL 3 25 2 15 1 5 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 År 216 Region +/- % +/- 215
Läs merUppsala kommun Månad
1 Arkets namn R-C-Uppsala Län C-län Kommun Uppsala Månad 7 215 Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping 8 7 6 5 4 3 2 1 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 Region +/- % +/- 214 Jan-Dec
Läs merStockholms besöksnäring. Maj 2015
Stockholms besöksnäring. Under maj månad registrerades cirka 1 200 000 gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 4 jämfört med maj månad 2014. Över två tredjedelar av övernattningarna
Läs merStockholms besöksnäring. November 2015
Stockholms besöksnäring. November 2015 Under november månad registrerades över 1,0 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 7 % jämfört med november månad 2014. Cirka
Läs merStockholms besöksnäring. November 2016
Stockholms besöksnäring. Under november månad registrerades ca 1,1 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 5 jämfört med november 2015. Cirka 74 av övernattningarna
Läs merStockholms besöksnäring. September 2016
Stockholms besöksnäring. September Under september månad registrerades över 1,2 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 2 jämfört med september månad 2015. Cirka
Läs merINKVARTERINGSSTATISTIK FÖR ÅLAND
www. asub.aland.fi Iris Åkerberg, statistiker STATISTIKMEDDELANDE 22.01.2001 Tel. 25496 Inkvartering 2000:14 INKVARTERINGSSTATISTIK FÖR ÅLAND Hotell December och hela år 2000 Denna sammanställning innehåller
Läs merUppsala kommun Månad 7 2015
1 Arkets namn R-C-Uppsala Län C-län Kommun Uppsala Månad 7 215 Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping 8 7 6 5 4 3 2 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 Region +/- % +/- 214 Jan-Sep
Läs merÖrebro län Månad
Läs merInkvarteringsstatistik januari 2011
Inkvarteringsstatistik januari 2011 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken
Läs merStockholms besöksnäring. Januari 2016
Stockholms besöksnäring. Under januari månad registrerades över 750 tusen gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 1 jämfört med januari månad 2015. Cirka 70 av övernattningarna
Läs merGästnattsrapport september Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet
Gästnattsrapport september 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, september 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter September
Läs merInkvarteringsstatistik september 2011 Kvartal 3, 2011
Inkvarteringsstatistik september 2011 Kvartal 3, 2011 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning
Läs merStockholms besöksnäring. Sommaren 2015
Stockholms besöksnäring. Sommaren 2015 Under de tre sommarmånaderna juni, juli och augusti registrerades över 4,4 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 12 jämfört
Läs merStockholms besöksnäring. December 2016
Stockholms besöksnäring. December 2016 Under december månad registrerades ca 0,9 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 12 jämfört med december 2015. Cirka 65 av
Läs merÖrebro län Månad
Läs merInkvarteringsstatistik mars 2006 Kvartalsstatistik jan-mar 2006
Inkvarteringsstatistik mars 2006 Kvartalsstatistik jan-mar 2006 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och vandrarhem för samtliga kommuner i Västsverige
Läs merNordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 20 söndagen den 20 mars 2016
Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 20 söndagen den 20 mars 2016 Objekt Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 85** Gustaf V i medaljong 25 2 F 105-114** Landstormen I 100 3 F 132cc ** Landstorm
Läs merTECKENFÖRKLARING: ** postfriskt kort tand korta tänder hörntand snedcentrerat stämpel en stämpel FET STIL = OBJEKT SOM ÄR AVBILDADE
AUKTIONLISTA vid Kalmar Filatelistförenings auktion lördagen den 13 oktober 2018 i IOGT-NTO lokalen, Trädgårdsgatan 12, Kalmar. För auktionsbedömningarna svarar rsp. inlämnare. En viss efterbedömning har
Läs merObjekt Beskrivning Utropsnr
Läs merInkvarteringsstatistik maj 2010
Inkvarteringsstatistik maj 2010 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken
Läs merUppsala kommun Månad
1 Arkets namn R-C- Län C-län Kommun kommun Månad 1 216 Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping 8 7 6 5 4 3 2 1 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 År 216 Region +/- % +/- 215 Jan-
Läs merGästnattsrapport december 2011 Kvartal 4, 2011
Gästnattsrapport december 2011 Kvartal 4, 2011 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken
Läs merInkvarteringsstatistik juni 2011 Kvartal 2, 2011
Inkvarteringsstatistik juni 2011 Kvartal 2, 2011 Kommunstatistik ti tik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och vandrarhem för samtliga kommuner i Västsverige genom
Läs merStockholms besöksnäring. Juli 2015
Stockholms besöksnäring. Under juli månad registrerades över 1,6 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 20 jämfört med juli månad 2014. Cirka 60 av övernattningarna
Läs merUppsala kommun Månad
1 Arkets namn R C Län C län Kommun kommun Månad 1 218 län Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping 8 7 6 5 4 3 2 1 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 År 216 År 217 År 218 Region
Läs merStockholms besöksnäring. April 2015
Stockholms besöksnäring. Under april månad registrerades cirka 885 gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 9 jämfört med april månad 214. Över två tredjedelar av övernattningarna
Läs merInkvarteringsstatistik februari 2011
Inkvarteringsstatistik februari 2011 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken
Läs merArkets namn R-T-Örebro Län T-län Kommun Örebro. Örebro län. Örebro
Arkets namn R-T- Län T-län Kommun Månad 1 215 Län län Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping 16 14 12 1 8 6 4 2 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 År 216 Region +/- % +/- 215 Jan-mars
Läs merInkvarteringsstatistik september 2007 Kvartalsstatistik jul-sep 2007
Inkvarteringsstatistik september 2007 Kvartalsstatistik jul-sep 2007 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och vandrarhem för samtliga kommuner i Västsverige
Läs merGästnattsrapport Västsverige januari 2018 Victor Johansson,
Gästnattsrapport Västsverige januari 2018 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport
Läs merInkvarteringsstatistik september 2005 Kvartalsstatistik jul-sep 2005
Inkvarteringsstatistik september 2005 Kvartalsstatistik jul-sep 2005 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och vandrarhem för samtliga kommuner i Västsverige
www. asub.aland.fi Iris Åkerberg, statistiker STATISTIKMEDDELANDE 23.1.2002 Tel. 25496 Inkvartering 2001:14 INKVARTERINGSSTATISTIK FÖR ÅLAND Hotell December och hela år 2001 Denna sammanställning innehåller
Läs merInkvarteringsstatistik mars 2011 Kvartal 1 2011
Inkvarteringsstatistik mars 2011 Kvartal 1 2011 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken
Läs merUppsala kommun Månad
1 Arkets namn R-C-Uppsala Län C-län Kommun Uppsala Uppsala kommun Månad 7 215 Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping 8 7 6 5 4 3 2 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 Region +/-
Läs merGästnattsrapport Västsverige juli 2018 Niklas Ranefjärd,
Gästnattsrapport Västsverige juli 218 Niklas Ranefjärd, niklas.ranefjard@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport inkluderar
Läs merInkvarteringsstatistik för hotell 2011
Christina Lindström, biträdande statistiker Tel. 018-25491 Turism 2011:13 12.01.2012 Inkvarteringsstatistik för hotell 2011 Hotellövernattningarna ökade under året Totala antalet övernattningar för alla
Läs merBUTIKER POSTORDER. www.norsten.com. Marknadsplatsen. Märket för köptrygghet! FRIMÄRKSHÄFTEN & FDC. Otroligt stort frimärks- & vykortslager
Läs merStockholms besöksnäring. Oktober 2016
Stockholms besöksnäring. Oktober 216 Under oktober månad registrerades ca 1,2 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 5 jämfört med oktober 215. Cirka 69 av övernattningarna
Läs merGästnattsrapport Västsverige maj 2018 Niklas Ranefjärd,
Gästnattsrapport Västsverige maj 218 Niklas Ranefjärd, niklas.ranefjard@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport inkluderar
Läs merGästnattsrapport Västsverige september 2016 Victor Johansson,
Gästnattsrapport Västsverige september 216 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport
Läs merStockholms besöksnäring. Maj 2016
Stockholms besöksnäring. Under maj månad registrerades över 1,2 miljon gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 4 jämfört med maj månad 2015. Cirka 64 av övernattningarna
Läs merStockholms besöksnäring. April 2016
Stockholms besöksnäring. Under april månad registrerades över 1 miljon gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 16 jämfört med april månad 2015. Cirka 70 av övernattningarna
Läs merStockholms besöksnäring. Juni 2016
Stockholms besöksnäring. Under juni månad registrerades närmare 1,3 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 3 jämfört med juni månad 2015. Cirka 58 av övernattningarna
Läs merGästnattsrapport december Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet
Gästnattsrapport december 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, december 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter: december
Läs merStockholms besöksnäring. Juli 2016
Stockholms besöksnäring. Under juli månad registrerades över 1,6 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en minskning med 3 jämfört med juli månad 2015. Cirka 57 av övernattningarna
Läs merTrollhättans Filatelistförenings Höstauktion den 16 november 2013
Trollhättans Filatelistförenings Höstauktion den 16 november 2013 Objekt Beskrivning Facit Värde Utrop Sverige 1 Sverige stpl Block 30 Halmstad öster 22.9.2010 15 2 Sverige 2 öre Tjänste t13 stpl Örnsköldsvik
Läs merStockholms besöksnäring. Augusti 2016
Stockholms besöksnäring. Under augusti månad registrerades över 1,5 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 2 jämfört med augusti månad 2015. Cirka 57 av övernattningarna
Läs merGästnattsrapport Västsverige mars 2016 Victor Johansson,
Gästnattsrapport Västsverige mars 216 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport inkluderar
Läs merGästnattsrapport Västsverige augusti 2016 Victor Johansson,
Gästnattsrapport Västsverige augusti 216 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport
Läs merStockholms besöksnäring. Sommaren 2016
Stockholms besöksnäring. Sommaren Under de tre sommarmånaderna juni, juli och augusti registrerades över 4,4 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 1 jämfört med
Läs merGästnattsrapport Västsverige juli 2017 Victor Johansson,
Gästnattsrapport Västsverige juli 217 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport inkluderar
Läs merGästnattsrapport Västsverige januari 2017 Victor Johansson,
Gästnattsrapport Västsverige januari 2017 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport