Höstauktion nr 1. Gul vas Åsheda. Orange skål på fot Boda. Stor orange skål på fot signerad. nr 3. Fisk Murano. Skål Orrefors.

Kniberg-Rasmussons Ur AB i Eslöv i konkurs

DM pensionärer 2018 PITEÅ

HS Konstförening Vinstlista konstutlottning 21 november 2018

DM pensionärer 2018 PITEÅ

P R E S I D I U M. Lions Club, Hudiksvall, distrikt: 101 GD, Zon 1. Klubben bildades den 9 maj 1952, som 37:e klubb. Internationellt nr:

Smålands Bowlingförbunds förtroendevalda

AUKTION 19/ PÅ KVARNDALA HEMBYGDSGÅRD FÖREMÅLSLISTA. 1. Bålskål, Gustafsberg, Asiatic Pheasants, brun (tillverkad )

Mälardalens Auktioner AB Enköpingsvägen 14 Tel: Fax

STOR STOR AMATÖRUTSTÄLLNING 9 16 maj 2009

Resultat från Orsarundan den 27 juli 2003

Harald Nyberg Gräsberg Album Sid 1 av 45 Harald o Allan Nyberg Gräsberg

Pulsen stiger, jaktivern sätter till, alla sinnen slår igång.

AROSPOKALEN. Veteranmatch H75 mot Upsala GK

Män. GK=Godkänd. GK=Godkänd

Folkets Möbler Järfälla i konkurs

HS Konstförening Vinstlista konstutlottning 16 november 2017

Resultat,klubbmatcher Höst 2014

Resultat Mikael Ljungbergs Minnesgolf :a Stefan Allbäck Byggnads AB Odd Andersson Stefan Jonsson Ronald "Sura-Pelle" Pettersson Christer Rose

Ulla Kall Ödeshög Album Sid 1 av 106

ÖPPEN 38 Anders Adolfsson Kil Ö Mickael Försth Kristinehamn Ö Andreas Jonsson Sunne Ö Håkan Pettersson Karlstad Ö Jerker

ÅRSSTATISTIK 2014 UTOMHUS JÄRVSÖ IF FRIIDROTT

Auktion Sida 1 av 17

Långsele vuxen slutresultat

Hästveda Brottarklubb

Match Västerås GK Örebro GK Resultat Poäng

Ratingpärm. SS Allians December 15, 2009

Tybäcks galleri

Carl Malmsten en av våra mest kända och älskade möbelformgivare

Johannes Collin skulptur, patinerad brons, gjutarstämpel L. Rasmussen Köpenhamn, signerad och daterad 1910, H20,5cm kr

Klara för pimpel SM 2014

Resultatlista efter omgång 6

Auktion Sida 1 av 16

Plac Startn. Förare Co Driver Total Utslag Eriksson Gunnar Eriksson Märta Larsson Stig Larsson

Resultat Pang i Bergslagen 2014 Herrar

Ordförande Gustav Lindstedt 14 Edvard Strömvall 8,5. Sekreterare Oscar Bergkvist 3 G Thomasson 10 Didrik Nissén 5

VETERAN-SM, SPORTSKYTTE Dagsschema. Välkommen till Kristinehamn! FREDAGEN DEN 20 JULI. Uppropstid Skjuttid 13.

Hantverkare i Falkenbergs kommun

HS Konstförening Vinstlista konstutlottning den 24 november 2014

Auktion (7)

Bertil Anderson. Bertil Anderson

Klubbmästare H30 & H35 & H40 & H45

RM för Hjärt- och Lungsjukas Föreningar 2013 HERRAR Backlund Birger Östersund 24-maj H Andersson Hans Gävle 24-maj H

Vintercuppen 2009 deltävling

1. Maria O 631 p 2. Särla L 616 p 3. Sonny L 613 p 4. Annette B 597 p 5. Berit A 582 p. Piteås bästa damer. Gun-Britt B 644 p, Britta O 614 p,

En dag i det gröna på Källvik Ekumenisk sommargudstjänst på Lynäs.

Varabygden. Program. April April Vi samarbetar med

Klassresultatlista Veteranresan 2016 Sida 1

Engelholms Vandrarförening

Hannäs SockenFörening. Register över givare

Brons Kalix Pistolskyttar. Poäng Brons Sj Pk Luleå. Poäng Brons Grovskyttarna

DM Pensionärer 2012 PITEÅ Arrangör: Club 65 Tack till alla deltagare som gjort tävlingen till en succé. Slutlig resultatlista

Brommastafetten Storfors Jan Erik Fäldt

Jubileumsmästaren Lars-Olof Gerhardsson

Thomas Bäck Kristinehamn Ö 154 Ulf-Peter Öberg Nora Ö 150 Mattias Ehn V.Färnebo Ö 148 Kristoffer Eklind Möklinta Ö 148 Lars Ahlbom Högsäter Ö 148

Brons Bodens Ssk. Poäng Brons Grovskyttarna. Poäng Grovskyttarna.

DIFO 2012 Resultat och statistik. Arrangör; Bollnäs Fotoklubb

Resultatlista för klasser Björkstubbematchen Sida

AIK 20 - bästa genom tiderna 2015 Män 100m Född Namn Resultat År

Resultat i B-vapen Klass 2 1 René Ågren Ljungbyhed /

KONSTHANTVERK TYRINGE MUSEUM

Flens Golfklubb. Datum: , 12:00 Bana: Norrtorps Golfbana. Start: Hål: Förnamn: Efternamn: Klubb: HCP: Tee: S-HCP: Klass: ETH 12:00

Vardag Äldreboendet Björkgården

Resultat klubbmatcher vår 2015

Blomstervandring. Lokal Service. Mat, Kaffe, Boende. Övrigt. Butiker

LÄGENHETERNA MED 1 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE:

Axel Strömgren. Brodern Gustav, Ivar Ohlsson och Axel Strömgren.

Söklista gravbok Vårfruberga-Härads församling

GRANNAGLAS. försäljning. produktkatalog GGRÄNNAGLASBRUK

F4 i Ljungbyhed

Rullskids-SM OFFICIELLA RESULTAT

Vår Bygd 1891 Bilder Bygdevandringar och Utmärkningar

Startlista Björkstubbematchen Sida

AUKTION 28:e September med avslut från kl 11:00

Daisy, gevär modell shot L91cm, kolvskruv saknas, bucklor, ytslitage, sikte skadat samt för funktionen ansvaras ej. 250 kr

BERGSLAGSTRÄFFEN 23 FEBRUARI 2014 LINDESBERG - RAMSBERG

Karibakka AB i konkurs

KVALITETSAUKTION Lördagen 23 november 2013 Auktionsstart kl. 12.00 VISNING Fredagen 22 november kl. 13 19 samt auktionsdagen mellan kl. 10 12. BENGT LINDSTRÖM, olja, 1976, 52 x 63 cm, 2 ägare och aldrig utbjuden. HJÄRTLIGT VÄLKOMMEN!

AUKTIONSVILLKOR ALLMÄNT BUD kan lämnas fram till auktionen som startar kl 12.00. Kontakta kundtjänst. KUNDNUMMER lämnas ut vid kontoret under visningarna på fredagen och lördagen. Ett kundnummer förenklar både budgivning och betalning. Lämna bud och kundnummer tydligt så auktionsten ser. SERVERING av kaffe, bröd och korv sker på anvisad plats. TOALETTER finns till höger innanför dörrarna till COOP. VI BÖRJAR med möbler närmast entrén. Titta på möblerna innan auktionen startar, så ni kan sitta på stolarna och bjuda. AVHÄMTNING av skrymmande och tungt auktionsgods kan se fram till torsdag 28/11 kl 18.00. BETALNING KONTAKT Under 300:- kontant, därutöver tar vi VISA eller Mastercard. Utlämning av gods sker när betalning är gjord. Ev. avhämtning senast 28/11 kl 18.00. Telefon: 076-102 65 82 Lennart 076-102 65 92 Claes Under auktionen kan vi tyvärr inte svara. Hemsida: www.auktionstjanst.se För kända kunder lämnas kredit. INGA SLAGAVGIFTER ELLER PROCENT. Har Ni bjudit ex: 1.500 kr, så betalar Ni 1.500 kr! LYCKA TILL! 2

UTROP 1 Serveringsbord, Äpplet.... 2 Slagbord... 3 Bokskåp, nyrenässans, sekelskifte.... 4 Rullstol sekelskifte, Järvsö... 5 Rokokobyrå med marmorskiva, 2 lådor... 6 Spegel med trymo... 7 Linneskåp, golvlist fattas... 8 Utomhuslykta... 9 Skrivbord med 4 lådor... 10 Slagbord... 11 Salsskänk med 4 dörrar... 12 Concerton radiogrammofon m skiv- och bandspelare, 1953.... 13 Byrå Hauptkopia... 14 Hörnskåp Svaneholm... 15 8-kantigt bord... 16 Hörnskåp Järvsö med originalmålade speglar.... 17 Kassapparat National... 18 Väggskåp... 19 Chiffonjé... 20 Ovalt bord med 6 stolar och iläggsskivor... 3

21 Gustaviansk matsalsgrupp med 5 stolar... 22 Kristallkrona... 23 Taklampa fotogen... 24 Kristallkrona... 25 Taklampa Orrefors 939, 40-50 tal... 26 Kristallkrona... 27 Ekskåp Äpplet... 28 Kristallkrona... 29 Kristallkrona... 30 Skål Arabia... 31 Fin servis Rörstrand, 58 delar... 32 Väggtavla, Lisa Larsson... 33 Gammal glasplunta... 34 Gryta, Anette Nylund... 35 Slidkniv, Brusletto, Norge... 36 Slidkniv, Marttinii, Finland... 37 Halsband dam, 18 K med pärla... 38 Armband dam, 18 K i vitt guld... 39 Armband dam 18 K, länk med växelvis rött och vitt guld... 40 Polhemslås med bomärke... 4

41 Tavla Harald Sandberg, olja 1956, 40x50... 42 Tavla Göran Strandow, litografi, 45x65... 43 Tavla Otto Lindberg, olja 1938, 55x65... 44 2 tavlor Naimi Eriksson, olja på duk, blommor... 45 2 silverskedar Anders Wedin, Söderhamn 1855... 46 2 silverljusstakar 1938... 47 Soppslev silver, Larsson 1854... 48 Mormorsur... 49 Fickur Novice... 50 Omega Seamaster med datum... 51 Fickur Revida... 52 Servis Uppsala-Ekeby, 58 delar... 53 Stort ytterfoder... 54 Vas Orrefors, Tusen Fönster, Simon Gate... 55 Väggtavla, Stig Lindberg... 56 Vikingaskål, Bo Fajans... 57 Stim, Lisa Larsson, Gustavsberg... 58 Påfågel, Gunnar Nylund, Rörstrand... 59 Väggtavla Lisa Larsson... 60 Bordslyster... 5

61 Slidkniv Helle, Norge... 62 Lappkniv... 63 Kista, märkt 1841... 64 Ljuster med långt skaft... 65 Stor mortel i sten... 66 Flintlåspistol 1840... 67 12 st Orrefors Silvia kristall... 68 Grön Anna servis, 33 delar... 69 Soppterin Gustavsberg... 70 Kakburk med julmotiv... 71 Tavla, Lillemor Weise, Söderhamn 80x90... 72 Tavla, Göran Strandow, litografi, 45x65... 73 Tavla, Ernst Lindgren, vy över Järvsö, olja 1934, 60x70... 74 Tavla, Åke Rolfstadius, 50x65... 75 Hängskåp 1818... 76 Slafat 1820... 77 Brännvinsplunta... 78 Soppslev silver, okänd... 79 2 silverskedar, Anders Wedin Söderhamn 1855 & 1856... 80 3 silverskedar; BLG 1847; Johan Adolf Seseman Arboga 1824 och J.E. Bäckström Söderhamn 1872... 6

81 Fickur, Chronometro Siduna... 82 Certina Argonaut... 83 Mormorsur med nyckeldragare, 14 K... 84 2 damringar 18 K... 85 Halskedja dam med hjärta, 18 K... 86 Ring, örhängen, armband, 18 K... 87 Väggtavla Fisk Marie Simulsson... 88 Askfat Domino, Stig Lindberg... 89 Tax, Lisa Larsson, K-studion... 90 Svan, Uppsala-Ekeby... 91 Skål, Gustavsberg, Studio 22, guldsurrea... 92 Räv, Lisa Larsson... 93 Byst Apollo... 94 Bronsstaty smed... 95 Skulptur, Sture Collin, Ljusdal... 96 Liten Draglåda... 97 Gammal Kaffekvarn... 98 Litet fällbord... 99 Smörask, signerad M.N.F.... 100 Loksele målad, Järvsö 1700-tal... 7

101 Snidad häst med följeslagare... 102 Rysk militärmössa... 103 Kakburk med julmotiv... 104 2 silverskedar, Anders Wedin Söderhamn... 105 2 silverljusstakar, mindre, 1956... 106 Silversmycke till hembygdsdräkt, 1884... 107 16 kaffeskedar i silver, Lyra... 108 Slidkniv, Brusetto Nr. 2, Norge... 109 Lappkniv, signerad J.F.... 110 Slidkniv, omärkt... 111 Tavla, Elise Tapper, akvarell, 75x80... 112 Glastavla med tranor, 60x95... 113 Tavla, Karl Tirén, 1829, 50x60... 114 Tavla, Göran Strandow, litografi 45x65... 115 Tavla, Mårten Andersson, färglitografi Provex, 37x47... 116 Fiskerulle, Cardinal 66, oanvänd i kart.... 117 Fiskerulle, Ambassadeur 5000C... 118 Bila, signerad A.H.... 119 Skäktkniv 1849... 120 Allmogebälte med pärlor, Järvsö 1800-tal... 8

121 Uppläggningsfat, Eugen Trost, Gefle 1949... 122 Kristallskål, Orrefors... 123 Kaffeservis, Blå Blom, Gustavsberg 53 delar... 124 Servis Pronus, Stig Lindberg... 125 Skål, Ulrika Hydman-Vallien, signerad... 126 Vas, Inger Persson, Sandarne Söderhamn... 127 2 Rörstrand Majolica vaser, 1870 1900... 128 Kopparpanna... 129 2 ströare, Stig Lindberg... 130 Gammal Tomte med belysning... 131 Plättlagg med plats för 18 st... 132 Skäktkniv 1825... 133 Klappträ 1847... 134 Järnmortel, sent 1600-tal... 135 Draglåda 1832... 136 Fiol med trumma, 1800-tal... 137 2 damringar, 18 K... 138 Halskedja dam, 18 K... 139 2 damringar med små brillianter, 18 K... 140 Armband dam, länkar växelvis vitt och rött guld, 18 K... 9

Utrop 3 Utrop 132 Utrop 54 Utrop 146 Utrop 66 Utrop 147 Utrop 88 Utrop 190 Utrop 101 10 Utrop 215

Utrop 217 Utrop 161 Utrop 224 Utrop 186 Utrop 225 Utrop 197 Utrop 230 Utrop 264 Utrop 253 11 Utrop 45

141 Lappkniv, signerad S.N.... 142 Par Ljusstakar i silver... 143 12 kaffeskedar, silver... 144 Ett par silverdosor... 145 Silverdosa, Bäckman Söderhamn, 1880... 146 Leksaksbil Chucko Radio 5000 med spelverk... 147 Spelautomat, Novomat, 1920-tal... 148 Öltunna, Andersson, Myskje... 149 Litet bordsur med fotografi... 150 Certina DS med datum... 151 Fickur, Ancre Spiral Brequet... 152 Certina dykarur, 1000m, D52, 1974... 153 Slaguggla, uppstoppad... 154 Brännvinskagge... 155 Väggtelefon, LM Ericsson... 156 Bila, signerad A.G. Jernberg, Arbrå... 157 Kopparpanna 15 liter med tapp... 158 Mangel trä med karvsnitt, 1774... 159 Trälampett, Johan Wiklund... 160 Kista, 1857... 12

161 Orientmatta, Sabzevar Iran, 200x290, handknuten.... 162 Pojke med hund, Gustavsberg... 163 5 koppar med fat, Adam, Stig Lindberg... 164 Björn, Lisa Larsson... 165 Vas, karneval, Stig Lindberg... 166 Flicka med hatt, Lisa Larsson... 167 Fiolspelare, Stig Lindberg... 168 Kerstin Stjärnlöv, Ljusdal, olja på duk, vattenho, 42x45... 169 Edith Knaffel-Granström, Bergvik, träsnitt, 20x28... 170 Elsie Tapper, akvarell, Rönnbär, 66x85... 171 Brudönskan, tavla, 1837... 172 Tavla, Otto Lindberg, havsmotiv, 1925, 85x140... 173 Tavla, kattmotiv, 55x65... 174 Liten piedestal med marmorskiva... 175 Elegant spelbord... 176 Byrå med 3 lådor, intarsia... 177 Liten byrå med 2 lådor, intarsia... 178 Gammalt hängskåp... 179 Bibelskåp... 180 Fasan, uppstoppad... 13

181 Öltunna, Andersson, Myskje... 182 Sparvhök, uppstoppad... 183 Skulptur, Sture Collin, Ljusdal... 184 Häst, tillverkad i Bergvik, 1920-tal... 185 Skäktkniv 1829, Trönö... 186 Selbåge 1768, signerad O.N.S.... 187 6 st Hårarbeten... 188 Golvurna... 189 6 st kaffeskedar i silver... 190 Silverskål, 1838... 191 8 silverskedar... 192 Mässingskanna, Skultuna Bruk, Nr 3... 193 Träknosa, Olle Wiklund, 1971... 194 Gustaviansk bordsur med 2 tazzor. Otroligt fint!... 195 Herrur, Longines... 196 Damur, Certina, 18 K... 197 Fickur, Systeme, A.Kaiser Brevette... 198 Gammalt skepp... 199 Bensinpump Premium... 200 Ambassadeur 5000C, Fiskerulle... 14

201 Lappkniv, omärkt... 202 Bowiekniv, Muela, Spanien... 203 Otto Lindberg, Färssjön Söderhamn, 1918, 90x120... 204 Kersin Stjernlöv, Ljusdal, olja på duk, ringblommor, 50x55... 205 Elsie Tapper, akvarell, strandmotiv, 40x47.... 206 Brudönskan, tavla, 1872... 207 Gösta Bohm, Näcken, akvarell 1945, 50x65... 208 Bengt Lindström, 1976, 52x63, 2 ägare och aldrig utbjuden. Se framsida... 209 Jerker Andersson, Bandy, litografi Nr 1... 210 Väggtavla, Stig Lindberg... 211 Vas, Kosta Boda, Kjell Engman... 212 Ung flicka, Marie Simulsson... 213 Fisk, Lisa Larsson... 214 Blå skål, Erik Höglund... 215 Vikingaskepp, Lisa Larsson... 216 Fågel, Marie Simulsson, Uppsala-Ekeby... 217 Gammal barncykel... 218 Industrilampa... 219 Myntfack från Sidenhuset i Stockholm... 220 Oljelampa... 15

221 Vas & Skål, Bertil Vallien, Kosta Boda, Artist Collection... 222 Taklampa, Orrefors 939, 40 50-tal... 223 Ytterfoder på ben, Rörstrand... 224 Bronsstaty... 225 Byaklubba från 1847... 226 Trägubbe, Willi Jonsson, 1948... 227 Stor svepask... 228 2 tennljusstakar, jubileum Ulrika Eleonora kyrka 1693 1993... 229 Skäktkniv, Forsa... 230 Basgitarr, Rickenbacker 4001, 70-tal, otroligt fin... 231 Armband dam, X-länk, 18 K... 232 Halsband dam, länk med pärla, 18 K... 233 Herrur Zenith automat med datum, 18 K... 234 Stort hörnskåp med pärlemorinlägg trol. Asien... 235 Herrur Marvin massivt guldarmband, 18 K... 236 Armband dam, figurer, 18 K... 237 Spegel med fasat glas... 238 Söderhamnspipa, silver, Anders Wedin 1844... 239 Väggur, Junghans... 240 Bordslampa, 1920-tal... 16

241 Liten skål, Gustavsberg Studio... 242 Grön vas, Erik Höglund... 243 Ljusstake, Lisa Larsson, K-studio... 244 Vas, Inger Persson, Sandarne Söderhamn... 245 Skål, Kjell Engman, Kosta Boda... 246 Fågel, Lisa Larsson... 247 Ytterfoder, Gefle... 248 Elsie Tapper, akvarell, Strålnäsudden, 50x67... 249 Brudönskan 1902... 250 Tavla, kattmotiv... 251 Gratulation, Tavla 1892... 252 Hörnskåp 1788... 253 Soffbord, Bruno Mattson... 254 Herrur Damas automat med datum, 18 K... 255 3 Silverskedar, Anders Wedin Söderhamn, 1850... 256 Gammal Dalahäst... 257 Trästrånka 1870... 258 Ljusstakar, Skultuna, Pierre Forsell... 259 Kaffeservis, Royal Copenhagen, 41 delar... 260 Halvmånebord med klaff... 17

261 5 allmogestolar... 262 Ett par allmogestolar, 1817... 263 Elsie Tapper, litografi, Strandväg, 47x60... 264 Gamla Stan, Lisa Larsson... 265 Ekorre i vinterland, tavla, Roland? Östra Höle, 55x65... 266 Ponny, Lisa Larsson, Göteborg... 267 Tofsvipa, Hilding Mickelson, handmålad av Maja Widen... 268 Ytterfoder på ben, Rörstrand... 269 Fåglar, Lisa Larsson... 270 Skäktkniv 1836, ev Skåne... 271 Kista med komplett lås, signerad MLS... 272 Skinnfäste från 1788... 273 Gammalt Alnmått... 274 2 ljusstakar signerade Oscar Nilsson... 275 Carl Malmsten möbelgrupp med 4 stolar... 276 Certina automatic... 277 Beswicks Parhundar... 278 Trägubbe, Klinten, 1944... 279 Kaffekvarn, 1920-tal... 280 Målad karaff med glas... 18

281 Gammal Tomte... 282 Räv & fågel, Nittsjö... 283 2 målade glasflaskor... 284 Segelskeppsmodell, 1930... 285 Bila, Undersvik... 286 Munkbord med skivor... 287 Lappkniv... 288 Brudönskan... 289 Bila, ej signerad... 290 Bergviks kyrka, litografi, 1937, 40x45... 291 Blå skål... 292 12 Remmare, Tyskland... 293 Bergviksströmmen, olja 1945, 55x60... 294 Ett par kornischer, 160 cm... 295 Foto, Per Forsell 1957, Mats-Kerste... 296 Foto, Per Forsell 1960, En vandrare... 297 Servis Rörstrand Brilliant, 58 delar... 298 Glasskåp vitrin med belysning... 19

Tavla Otto Lindberg 1918, 90x120, Olja från Färssjön i Söderhamn. Bok & Tryck AB, Söderhamn 2 st. Vaser, Rörstrand Majolica, 1870-1900. Väggskåp 1788. Gustavianskt Bordsur med 2 tazzor, sent 1800-tal. Klappträ i utmärkt skick från 1847. KVALITETSAUKTION Lördagen 23 november 2013 Se info www.auktionstjanst.se