AUKTION 19/ PÅ KVARNDALA HEMBYGDSGÅRD FÖREMÅLSLISTA. 1. Bålskål, Gustafsberg, Asiatic Pheasants, brun (tillverkad )

Download "AUKTION 19/7 2014 PÅ KVARNDALA HEMBYGDSGÅRD FÖREMÅLSLISTA. 1. Bålskål, Gustafsberg, Asiatic Pheasants, brun (tillverkad 1880-1905)"

1 AUKTION 19/ PÅ KVARNDALA HEMBYGDSGÅRD FÖREMÅLSLISTA 1. Bålskål, Gustafsberg, Asiatic Pheasants, brun (tillverkad ) 2. Matta konstsilke från Kashmir handknuten mått: 252 x Såsskål - Villeroy & Boch Villeroy & Boch, en världsproducent av bords- och sanitetsporslin, har en näst intill 300-årig historia. I dag drivs koncernen i vilken även Gustafsberg ingår, av den 8:e generationen av samma familj om vid start Huvudkontoret ligger sedan 1809 i Mettlach, Tyskland. 4. Tjäder, stengods, grön av Lars Pagfeldt (numrerad 88/100) Lars Gustaf Birger Pagfeldt, född 1924 i Stockholm. Mest känd som keramiker och designer. Han hade sin verkstad på Davidshallsgatan 21 i Malmö tillsammans med hustrun Adelé. 5. Brännvinsflaska, Packad mus, Lasse Åberg 6. Wedgwood tre delar urna, tavla, bricka Det engelska porslinsmärket Wedgwood har funnit sedan talet och är en av världens största porslinsleverantörer. Wedgwood tillverkar klassiskt servisporslin i många mönster och serier tillsammans med kända designers, såsom Jasper Conran och Vera Wang. 7. Bibliotekslampa 40-tal 8. Orreforsskålar 3 st 9. Glaskaraff Kosta, Renate Stock, Österrike Renate Stock Paulsson, utbildad i sitt hemland Österrike inom mode och textil, kom 1984 till Småland. Efter genomförd glasutbildning i Kosta är hon nu verksam som designer på SEA Glasbruk skålar, keramik, Tilgman, Göteborg 1948 startade tysken Paul Harald Tilgman sin keramikverkstad utanför Göteborg. I mitten av 60-talet arbetade ca 80 personer på Tilgmans Keramik. 1971/72 flyttades delar av tillverkningen till Irland och efter att Paul Tilgman avlidit 1974 lades all verksamhet ner skål, 1 ljuslykta, Målerås, Mats Jonasson

2 Mats Jonasson står för högkvalitativ kristall köpte 15 hantverkare inklusive Mats Jonsson Målerås från Kosta Glasbruk och idag är det Sveriges största privatägda Glasbruk uppläggningsfat, Gustafsberg, flytande blått 13. Fat, Royal Copenhagen 14. Glasfat Lydia, Mats Jonasson 15. Stilstol, rokoko 16. Oval gallerskål, porslin 17. Kvadratisk gallerskål, porslin 18. Sädesskopa i trä gul 19. Sädesskopa i trä rödbrun 20. Taklampa 40-tal, koppar 21. Matservice Gustafsberg, Hagtorn Soppterin, 15 flata tallrikar, 13 mindre assietter, 11 större assietter, 12 djupa tallrikar, 1 såsskål, 1 såssnipa, 9 uppläggningsfat olika storlekar piedestaler, marmor samlartallrikar Gustafsberg, 1973, från Resta (restaurangmässa). Benporslin en specialitet från Gustavsberg sedan 100 år. Tallrikarna tillverkade i mycket begränsad upplaga porslinfigurin Lladro, ängel Lladrós porslinsfigurer är kända för sin höga kvalité. Alla figurer skapas i Tavernes Blanques nära Valencia i Spanien. 25. Terrin, italiensk 26. Figurin, Lladro, flicka med solhatt 27. Skål, Orrefors 28. Keramikfågel 29. Bordslampa, porslin, musicerande rokokopar 30. Glasskål med porslinsfot

3 31. Ljuslykta, Paradis, Öland Paradisverkstaden finns på Öland och är ett keramiskt centrum. Närheten till naturen återspeglas i produkterna med sina mjukt välvda former och mönster i form av prickar, ränder och blad utnämndes Paradisverkstaden till Kunglig Hovleverantör. 32. Filbunkeskål 33. Tvättfat och kanna i porslin (italiensk) 34. Lerfat, Sölvesborg 35. Glasskål, Kosta Boda, dansande par 36. Pastadurkslag i metall 37. Fönsterdekoration, hästskosöm 38. Keramikskål, Rörstrand Punschbägare, Skandia Tenn (originalförpackning) 40. Porslinsfat, asiatiskt motiv Willow, Burleigh ware. 41. Keramikfat, Gustavsberg, Josef Ekberg, numrerad koppar och 5 fat Egersunds Fayancefabriks Co Grundad av Johan Fay 1847 som den första industriverksamheten i Egersund. Keramisk produktion. 43. Matservis, Hutscenreuther, Bavaria, Tyskland 12 flata tallrikar, 12 större assietter, 10 mindre assietter, 5 djupa tallrikar, 2 skålar, 1 såsskål, 1 soppterrin, 6 uppläggningsfat olika storlekar. 44. Radio, classic model, träfordral 45. Syskrin i trä, tillverkat i Kina, sent 1800-tal 46. Keramikservis 11 flata tallrikar, 8 djupa tallrikar 47. Asiatic Pheasants, lila, Gustavsberg 1 stort uppläggningsfat, 1 såsskål, 3 flata tallrikar, 6 djupa tallrikar, 3 assietter olika storlekar, Gustavsberg, Asiatic Pheasants, lila skål Gustavsberg, motiv Willow

4 Flintgods med Willow-mönster tillverkades i Gustavsberg och Willow eller Blue Willow (eftersom detta mönster oftast gjorts med blå dekorfärg) torde vara ett av världens mest kända porslinsdekorer. Från början ett gammalt kinesiskt mönster, spreds det från mitten 1800-talet över världen via den engelska porslisindustrin. 49. Vas, Royal Copenhagen, fajans 50. Vas, Hackefors, porslin 51. Keramikkanna 52. Kaffekanna, 12 kaffekoppar med fat - Bing & Gröndahl, Lucia Design E Danielsson. Tryckt dekor med sagomotiv, kantförgyllning. Bing & Gröndahl var en dansk porslinstillverkare som var verksam under eget namn mellan 1853 och 1987, då företaget slogs samman med den tidigare konkurrenten Den Kongelige Porcelaensfabrik. Idag ingår varumärket i Royal Copenhagen. Företagets storhetsperiod var under sekelskiftet 1900, då dansk porslinskonst intog en konstnärlig särställning i Europa. Den mest kända servisen är troligen Mågestellet (i Sverige känt som Måsen) som skapades av Fanny Garde 1895 och som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis. 53. Kanna, Rörstrand, coboltblå, Orion 54. Fruktfat, keramik 55. Flintlåspistol 56. Kaffeservis, Karlskrona Porslinsfabrik Kaffekanna, 12 assietter, 13 kaffefat, 15 kaffekoppar, 1 sockerskål, 1 gräddsnipa 57. Dragspel, Hagström Comtess, (defekt) frukostset, Lena Linderholm 6 kaffe/temuggar, 6 fat, 6 äggkoppar, 6 frukostskålar 59. Lockurna Bavaria 60. Echt kobolt urna, KUEPS Bavaria 61. Skål med lock, Payba keramik 62a. Trebent stilbord

5 62b. Tre stilstolar 63. Oljemålning Henning Hougaard född 1922 i Köpenhamn, död 1995 i Malmö. Utbildad vid Konsthantverksskolan i Köpenhamn. Naturalist med landskapsbilder från Skåne, men är främst känd för sina målningar med djurmotiv. 64. Oljemålning Per Åke Redbo född 1924 i Malmö. Han studerade vid Skånska Målarskolan och Essemskolan. Han började måla djurmotiv i mitten av 1970-talet, men har även målat landskap och figurkompositioner. 65. Oljemålning Ove Lennart Swedin född 1915 i Malmö. Han studerade vid Teknisk skola i Sverige och studerade även i Finland och Tyskland. Han har målat figurkompositioner, naket samt landskap, ofta med motiv från Bohuslän. 66. Oljemålning Ove Swedin 67. Oljemålning Ove Swedin 68. Oljemålning Ove Swedin 69. Väggur, Junghans 70. Litet fat, Bing & Gröndahl 71. Kopparkittel, stor 1800-tal 72. Kopparkittel, tidigt 1800-tal 73. Kopparkittel, tidigt 1800-tal 74. Kopparkittel, tidigt 1800-tal 75. Kopparpanna, 1800-tal 76. Kopparskål, trefot, 1800-tal 77. Kopparfat, trefot före Kopparkruka, större, före Påskliljan, flickhuvud

Höstauktion 2014.. nr 1. Gul vas Åsheda. Orange skål på fot Boda. Stor orange skål på fot signerad. nr 3. Fisk Murano. Skål Orrefors.

Höstauktion 2014.. nr 1. Gul vas Åsheda. Orange skål på fot Boda. Stor orange skål på fot signerad. nr 3. Fisk Murano. Skål Orrefors. Här kan du se ett urval av de auktionsföremål som vi avser att ropa ut vid vår årliga höstauktion i Tingshuset Lerum sönd. 5 oktober Auktion kl.12:00, visning från kl. 11:00 VÄLKOMMEN nr 1 Denna lista:

Höstauktion nr 1. Gul vas Åsheda. Orange skål på fot Boda. Stor orange skål på fot signerad. nr 3. Fisk Murano. Skål Orrefors. Här kan du se ett urval av de auktionsföremål som vi avser att ropa ut vid vår årliga höstauktion i Tingshuset Lerum sönd. 5 oktober Auktion kl.12:00, visning från kl. 11:00 VÄLKOMMEN nr 1 Denna lista:

Lärnehem AB i konkurs

Porslin är ett samlingsnamn för olika porslinskvaliteter. Vi har valt de kvaliteter som uppfyller våra önskemål och krav; fältspat och benporslin.

Porslin är ett samlingsnamn för olika porslinskvaliteter. Vi har valt de kvaliteter som uppfyller våra önskemål och krav; fältspat och benporslin. 2 Exxent är skandinavisk design när den är som bäst. Funktionell och vacker men Exxent står också för högteknologi när det gäller materialkunskap och produktionsteknik. Resultatet blir en väl avstämd balans

JUS Kul lampor från Kulljus

JUS Kul lampor från Kulljus JUS Kul lampor från Kulljus PRODUKTKATALOG 2014 www.kulljus.se VÄLKOMMEN till en kul värld med Kulljus Varumärket Kulljus är lampor och matchande heminredning av keramik med en mjuk och rund design som

SÄLGEN. INVENTARIEFÖRTECKNING Datum 2013-08-20 ENHET:

Agneta Livijn. J Jag älskar de internationella kontakterna. Gästinredare. Gästinredaren

Agneta Livijn. J Jag älskar de internationella kontakterna. Gästinredare. Gästinredaren J Jag älskar de internationella kontakterna i mitt jobb. De är oerhört berikande och den ena kontakten leder ofta till nästa. Ett möte i New York ledde till fabriken i Italien där jag tillverkar en del

KAMPANJ V. 2 9 (6/1 28/2) UTRUSTNING & NONFOOD

KAMPANJ V. 2 9 (6/1 28/2) UTRUSTNING & NONFOOD KASTRULLER I ROSTFRITT STÅL Fungerar på el, gas och induktionsspisar. Inklusive lock. 911693 KASTRULL 1L D 140MM H 65MM 94,00 849091 KASTRULL 1,8L D 160MM H 95MM 127,00 849133 KITTEL I ROSTFRITT 4,5L Fungerar

CONTENTO Design: Anders Lindblom

CONTENTO Design: Anders Lindblom KATALOG 2016 CONTENTO Design: Anders Lindblom 257720 Fat Contento röd 70x390 mm 1450 g 257420 Skål Contento röd 115x210 mm 975 g 257320 Skål Contento röd 90x170 mm 500 g 257520 Skål Contento röd 140x240

LADDA NER LÄSA. Beskrivning. Porslinet från Karlskrona PDF ladda ner

LADDA NER LÄSA. Beskrivning. Porslinet från Karlskrona PDF ladda ner Porslinet från Karlskrona PDF ladda ner LADDA NER LÄSA Beskrivning Författare: Erika Philipson. fältspatsporslin i många tusen exemplar.några av det förra seklets mest namnkunniga designers och flera hundra

JUS. Kul lampor från Kulljus Design PRODUKTKATALOG 2015 www.kulljus.se

JUS. Kul lampor från Kulljus Design PRODUKTKATALOG 2015 www.kulljus.se JUS Kul lampor från Kulljus Design PRODUKTKATALOG 2015 www.kulljus.se VÄLKOMMEN till en kul värld med Kulljus Design Varumärket Kulljus Design är lampor och matchande heminredning av keramik med en mjuk

RÖRSTRAND I STOCKHOLM

RÖRSTRAND I STOCKHOLM RÖRSTRAND I STOCKHOLM Tegelbruk, fajansmanufaktur och keramisk storindustri 1270-192 CARL-HENRIK ANKARBERG OCH BENGT NYSTRÖM STOCKHOLMIA FÖRLAG 1 N N E Innehåll Företal 9 Förord 11 Att berätta om en försvunnen

Auktion 2013-06-26 1 (7)

For fabulous homes and personal tables

For fabulous homes and personal tables For fabulous homes and personal tables Augusti 2012 Index Narumi Benporslin... 1 Forte... 2-3 Gold Platinum Lotus... 4-5 Platinum Rosy Lane Leaf... 6-7 Remembrance Simply Platinum Cool Coup... 8-11 Glowing

Hantverkare i Falkenbergs kommun

Hantverkare i Falkenbergs kommun Hantverkare i Falkenbergs kommun Detta är förslag på besöksmål gällande hantverkare i Falkenbergs kommun. Nedan är hantverkarna beskrivna i kort text och även en karta är bifogad där alla är utsatta. Här

AVANTI Design: Anders Lindblom

AVANTI Design: Anders Lindblom KATALOG 2017 AVANTI Design: Anders Lindblom NYHET! 260410 Vinglas Avanti svart 2-pack 210x95 mm 30 cl 260510 Champagneglas Avanti svart 2-pack 250x80 mm 20 cl 260610 Karaff/vas Avanti svart 280x95 mm 45

Per Eklund. Stenarbetsmuseum Yxhult

Per Eklund. Stenarbetsmuseum Yxhult Per Eklund Stenarbetsmuseum Yxhult Per Eklund Per Eklund Per Eklund var verksam som keramiker under nästan sju decennier. I början av 2000-talet skänkte han delar av sin samling till Kumla kommun. Samlingen

Bruttoprislista Gäller från 2015-04-01 SE

Bruttoprislista Gäller från 2015-04-01 SE Bruttoprislista Gäller från 2015-04-01 SE Allmänna villkor Vi arbetar enbart med återförsäljare. Eventuella priser som anges är alltid exklusive moms och frakt. Vi reserverar oss för eventuella fel på

DONNA SENIOR SVENSKA GERMAN PERFORMANCE

DONNA SENIOR SVENSKA GERMAN PERFORMANCE DONNA SENIOR SVENSKA GERMAN PERFORMANCE 1 MILJÖVÄNLIGA PRODUKTER FRÅN TYSKLAND Miljö och porslin passar bra ihop. Varför? Vårt porslin är tillverkat av några få naturresurser som har minimal miljöpåverkan.

Hjärtat Hem & Interiör AB i konkurs

GOLDEN INK Design: Anders Lindblom

GOLDEN INK Design: Anders Lindblom KATALOG 2015 GOLDEN INK Design: Anders Lindblom 256080 Fat Golden Ink Heart 70x350 mm 1750 g 255780 Skål Golden Ink Heart 85x140 mm 100 g 255880 Skål Golden Ink Heart 125x215 mm 900 g 509080 Lykta på fot

Active. Kontaktuppgifter till våra lokala säljkontor över hela Sverige hittar du på martinservera.se/kontakt. Välkommen!

Active. Kontaktuppgifter till våra lokala säljkontor över hela Sverige hittar du på martinservera.se/kontakt. Välkommen! Active. Kontaktuppgifter till våra lokala säljkontor över hela Sverige hittar du på martinservera.se/kontakt. Välkommen! Framtidens grossist är specialist Active. Bred botten, brant stigande sidor, konkav

Sortimentskatalog 2004-2005. Konst på glas, porslin och som konst

Sortimentskatalog 2004-2005. Konst på glas, porslin och som konst Sortimentskatalog 2004-2005 Konst på glas, porslin och som konst Öl- & Miniglas Tjugofyra olika Lasse Åberg-motiv på öl- och miniglas i kristall. Tillverkade i Tyskland av RC Ritzenhoff Cristal. Individuell

CRYSTAL INK Design: Anders Lindblom

CRYSTAL INK Design: Anders Lindblom KATALOG 2014 CRYSTAL INK Design: Anders Lindblom 252300 Fat Rose 70x370 mm 1850 g 252000 Skål Rose 75x170 mm 500 g 252100 Skål Rose 90x210 mm 825 g 252200 Skål Rose 115x250 mm 1225 g 154000 Block Rose

Auktion 2015-09- 19. Sida 1 av 14

LADDA NER LÄSA. Beskrivning. Porslinet från Karlskrona PDF ladda ner Porslinet från Karlskrona PDF ladda ner LADDA NER LÄSA Beskrivning Författare: Erika Philipson. Porslinsfabriken i Karlskrona slog upp sina portar 1918 och i femtio år tillverkades fint fältspatsporslin

Tack på förhand, vänliga hälsningar, Paul Henningsson

Tack på förhand, vänliga hälsningar, Paul Henningsson 1 Fråga 3 januari 2018 God fortsättning på det nya året! Hittade detta trevliga forum med frågelåda, eftersom jag köpt en Ekeby-skål på en loppis i höstas och undrar; - vad kan bokstäverna "AJ" (?) betyda?

Hej! Jag undrar om det finns något om fatet här Med vänlig hälsning, Maiken Asbjørnsen. Svar: Hej!

Hej! Jag undrar om det finns något om fatet här Med vänlig hälsning, Maiken Asbjørnsen. Svar: Hej! 15 Fråga 11 mars 2019 Hej Grön vas Ekeby orange inuti. Märkt Ekeby 126 höjd 15 Det är vas 126, 15 x 10 cm, med försäljningsperiod 1939-46 och konstnär Anna-Lisa Thomson. Samma modell såldes också 1937-38,

Eva Bengtsson. liv fragile. 23 augusti - 19 oktober 2008

Eva Bengtsson. liv fragile. 23 augusti - 19 oktober 2008 1 Eva Bengtsson liv fragile 23 augusti - 19 oktober 2008 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Långö, västgötaslätten i juli 2008 Dallrande heta dagar, natten ger svalka. Törst, efter vatten och hav

Restaurang Kavalleristen i konkurs

Restaurang Kavalleristen i konkurs Byrå med diverse juldekorationer, lykta, kruka samt bokstäver 0573-002 Avslut: 10:01 4 000.00 kr exkl moms Antik mangel 0573-003 Avslut: 10:02 2 Stolar 2 st, bord, ljuslykta, kruka och ljusstake 0573-001

Höstens annonsering SAMT HOS VÄLSORTERADE MÖBEL & INREDNINGSBUTIKER OCH TILL DITT FÖRETAG VIA DIN PROFILÅTERFÖRSÄLJARE

Höstens annonsering SAMT HOS VÄLSORTERADE MÖBEL & INREDNINGSBUTIKER OCH TILL DITT FÖRETAG VIA DIN PROFILÅTERFÖRSÄLJARE Höstens annonsering Bara det bästa är gott nog. Följ med till Morbergs värld av smaker. Nu fulländar han cirkeln med glasen som bär drycken och uppmanar folket att njuta av livets goda. Res med till hans

Designade Pappersservetter Engångsartiklar Lampor se sep. katalog

Designade Pappersservetter Engångsartiklar Lampor se sep. katalog Designade Pappersservetter Engångsartiklar Lampor se sep. katalog Servetter 20-pack 2000/488-39 Magnolia grön 7350022016330 2000/493-80 Flamingo svart 7350022016453 2 2000/488-37 Magnolia cerise 7350022016354

GRANNAGLAS. försäljning. produktkatalog GGRÄNNAGLASBRUK

GRANNAGLAS. försäljning. produktkatalog GGRÄNNAGLASBRUK GGRÄNNAGLASBRUK GRANNAGLAS försäljning produktkatalog 2012 Innehåll Blå & Silver-serien 3-4 Grön & Guld-serien 5 Svart & Guld-serien 6 Venedig 7 Optica Hyacint/Pion 8 Tornado 9 Optica flerfärgad & Spin

VARDAGEN SERIE HÖSTEN 2016 / 1 Inter IKEA Systems B.V PH VARDAGEN serie SOMMAR/HÖST KONTAKT: IKEA PRESSMATERIAL

VARDAGEN SERIE HÖSTEN 2016 / 1 Inter IKEA Systems B.V PH VARDAGEN serie SOMMAR/HÖST KONTAKT: IKEA PRESSMATERIAL PH133013 VARDAGEN SERIE HÖSTEN 2016 / 1 Inter IKEA Systems B.V. 2016 VARDAGEN serie SOMMAR/HÖST 2016 KONTAKT: press.sto@ikea.com VARDAGEN SERIE HÖSTEN 2016 / 2 PH132920 VÄLKOMMEN TILL VARDAGEN VARDAGEN

Artiklar :13. Genererat från c4butik ( Sida 1/12

Artiklar :13. Genererat från c4butik (  Sida 1/12 109,2 Allround glas 134 Assiett 114,6 Bankettbord 160cm 160 kr 114,7 Bankettbord 180cm 180 kr 226 Bar Coktail set 7 204 Bar, fällbar 500 kr 220 Benförlängare till 180x80 bord 40 kr 166 Bestikkorg 159,5

NY KOLLEKTION STOCKHOLM

NY KOLLEKTION STOCKHOLM NY KOLLEKTION STOCKHOLM EN AV MÅNGA SKICKLIGA MEDARBETARE BAKOM STOCKHOLM KOLLEKTIONEN. STOCKHOLM KOLLEKTIONEN För oss betyder hantverk design i varje detalj och de allra bästa materialen inifrån och ut

Alma Buckard. Alma Buckard konstnärskap med förhinder. Sonen Ola Buckard i maj 2017:

Alma Buckard. Alma Buckard konstnärskap med förhinder. Sonen Ola Buckard i maj 2017: 1904-1988 Sonen Ola Buckard i maj 2017: konstnärskap med förhinder. Min mor, (f. Schönberg), föddes i Ravastbo/Huddunge 1904 och dog i Sala 1988. Alma växte upp på ett småbruk som näst yngst av sju barn

Bruttoprislista Gäller från 2013-01-01

Bruttoprislista Gäller från 2013-01-01 Bruttoprislista Gäller från 2013-01-01 SE Allmänna villkor Vi arbetar enbart med återförsäljare. Eventuella priser som anges är alltid exklusive moms och frakt. Vi reserverar oss för eventuella fel på

Konstnärer sommaren 2018

Konstnärer sommaren 2018 Nyhetsbrev juni Hej! Vi närmar oss sommaren, syrenerna har blommat ut och när jag i dagarna var i Danmark stod flädern i full blom. Med sommaren kommer också en hektisk, men rolig tid, för oss. 29 juni

Designade Pappersservetter Engångsartiklar Lampor se sep. katalog Vår sommar 2012

Designade Pappersservetter Engångsartiklar Lampor se sep. katalog Vår sommar 2012 Designade Pappersservetter Engångsartiklar Lampor se sep. katalog Vår sommar 2012 Servetter 20-pack 2000/529-38 Lapptäcke blå 7350022018778 2000/521-38 rosor blå 7350022018143 2 2000/529-39 Lapptäcke lime

Bertil Anderson. Bertil Anderson

Bertil Anderson. Bertil Anderson Vet du mera om den här konstnären eller känner du till konstverk av konstnären? Sänd mail till info@salakonst.se eller ring 076-106 82 20. 1909-1985 1909 Född i Järlåsa den 26 maj. 1936 Gifter sig i Sala

Tack! HÖST & VINTER. Ditt köp hjälper oss att förverkliga våra drömmar. Svensk kvalité på samtliga produkter. Klass/Förening

Tack! HÖST & VINTER. Ditt köp hjälper oss att förverkliga våra drömmar. Svensk kvalité på samtliga produkter. Klass/Förening Tack! Ditt köp hjälper oss att förverkliga våra drömmar Klass/Förening HÖST & VINTER Svensk kvalité på samtliga produkter. Storsäljare 1. Bäddset Flora Mjukt och skönt bäddset i 100% bomull, 150x210 cm

Daisy, gevär modell 27 1000 shot L91cm, kolvskruv saknas, bucklor, ytslitage, sikte skadat samt för funktionen ansvaras ej. 250 kr

Daisy, gevär modell 27 1000 shot L91cm, kolvskruv saknas, bucklor, ytslitage, sikte skadat samt för funktionen ansvaras ej. 250 kr 1 Rosenthal, 2st lockurnor med blomdekor, H33cm 2 Aluminia, bordslampa, H52cm 3 Josef Ekberg, Gustavsberg skål, H13cm D20cm 4 Tapio Wirkkala, Iittala vas, H22cm, obetydligt mynningsnagg 5 Erik Höglund

non food & utrustning

non food & utrustning non food & utrustning #4 kampanjerbjudanden EN GOD AFFÄR! 2013 2/4-26/4 Granity Diskmaskinssäkra, högtempererade glas för dagligt bruk. 25% Glas 4,5 cl 12 st/krt, 84:00/krt Art nr 900290 Glas 16 cl 12

Johannes Collin skulptur, patinerad brons, gjutarstämpel L. Rasmussen Köpenhamn, signerad och daterad 1910, H20,5cm. 1 500 kr

Johannes Collin skulptur, patinerad brons, gjutarstämpel L. Rasmussen Köpenhamn, signerad och daterad 1910, H20,5cm. 1 500 kr 1 Kunglig Dansk jultallrik, 1939 Weihnachten, 1:a sortering D18,5cm 2 Wilhelm Kåge, Gustavsberg, vas, Argenta, dekor med Vattuman, H16cm 1 200 kr 3 Johannes Collin skulptur, patinerad brons, gjutarstämpel

Designade Pappersservetter Engångsartiklar 2013 Lampor se sep. katalog

Designade Pappersservetter Engångsartiklar 2013 Lampor se sep. katalog Designade Pappersservetter Engångsartiklar 2013 Lampor se sep. katalog Servetter 20-pack Höst skördetid 2 Mixpack 30st Vit/blå 30st Blå/Vit 2x30=60st Export 2000/521-38 rosor blå 7350022018143 1000/521-38

Svart handmålad kantlinje under glasyren. Finns i färgerna Snövit, Krusbärsgrön, Lavendelblå, Blåbärsblå, Plommongul och Nyponröd. Rek utpris 450 SEK

Svart handmålad kantlinje under glasyren. Finns i färgerna Snövit, Krusbärsgrön, Lavendelblå, Blåbärsblå, Plommongul och Nyponröd. Rek utpris 450 SEK Natur, Sommar, Bubbel NATUR Svart handmålad kantlinje under glasyren. Finns i färgerna Snövit, Krusbärsgrön, Lavendelblå, Blåbärsblå, Plommongul och Nyponröd. Tallrik 32 cm 498 SEK Tallrik 28 cm 420 SEK

KERAMIK DAG- OCH KVÄLLSKURSER SOMMARKURSER 1-ÅRIG KERAMIKSKOLA VÅREN 2014 GÖTEBORG DAG- OCH KVÄLLSKURSER 1-ÅRIG KERAMIKSKOLA

KERAMIK DAG- OCH KVÄLLSKURSER SOMMARKURSER 1-ÅRIG KERAMIKSKOLA VÅREN 2014 GÖTEBORG DAG- OCH KVÄLLSKURSER 1-ÅRIG KERAMIKSKOLA KERAMIK DAG- OCH KVÄLLSKURSER SOMMARKURSER 1-ÅRIG KERAMIKSKOLA VÅREN 2014 GÖTEBORG DAG- OCH KVÄLLSKURSER 1-ÅRIG KERAMIKSKOLA skapa i lera ett spännande material I vår ljusa och trivsamma keramikverkstad

HÖSTKAMPANJ 2015. Priserna gäller så långt lagret räcker, dock längst t o m 15-12-31

HÖSTKAMPANJ 2015. Priserna gäller så långt lagret räcker, dock längst t o m 15-12-31 HÖSTKAMPANJ 2015 Priserna gäller så långt lagret räcker, dock längst t o m 15-12-31 Design Erika Lagerbielke För en mer smakrik och definierad smakupplevelse 269 /3-P Collection Taster/Lager/Pils Rek butikspris:

TORSTENS JULFAVORITER

TORSTENS JULFAVORITER TORSTENS JULFAVORITER 99-150 kr Dill- och enbärssnaps Ingredienser: 70 cl brännvin special Kryddor: 10 15 kvistar dill 10 torkade enbär skalet från en gurka Tillagning: 1. Blanda allt i en flaska. Värmeljushållare

WASA CRYSTAL - VERKSAMHET TILL SALU I CENTRALA STOCKHOLM

WASA CRYSTAL - VERKSAMHET TILL SALU I CENTRALA STOCKHOLM S&F Nordica Legal / Juristhuset WASA CRYSTAL - VERKSAMHET TILL SALU I CENTRALA STOCKHOLM Mainoffice & postal address: S&F Juristhuset Nordica AB Österängsvägen 2 B Reg nr / VAT : SE 556840569901 SE-554

Layout och tryck: AB Stjärntryck

Layout och tryck: AB Stjärntryck Since 1825 Fotografer: Leif R Jansson, Per Ranung, Christer Vallstrand, Roland Aalto, Ingemar Wahrenberg, Katarina Söderlund, Karin Björquist, Mathias Martinsen, Gustavsbergs Porslinsfabrik. Layout och

FYNDA. Helt nya inredningsprylar och lampor till superlåga priser! Merparten är fortfarande i sin förpackning.

FYNDA. Helt nya inredningsprylar och lampor till superlåga priser! Merparten är fortfarande i sin förpackning. FYNDA Helt nya inredningsprylar och lampor till superlåga priser! Merparten är fortfarande i sin förpackning. Victoria Ask 0708-25 40 41 victoria.ask@antiquum.se 1 LERKRUKOR 2 Lerkrukor Dekorativa lerkrukor/skålar

MIXED COLORS KOSTA BODA

MIXED COLORS KOSTA BODA MIXED COLORS KOSTA BODA MIXED COLORS KOSTA BODA Kosta Bodas formgivare står med ena benet i konstvärlden. Och det andra står minst lika stadigt bland vår produktion av vackra och funktionella glasföremål.

Konstnärliga Kosta Boda

Konstnärliga Kosta Boda Konstnärliga Kosta Boda 13 Augusti, 2014 Med en knivskarp känsla för det grafiska och det samtida har Sara Woodrow skapat sin första kollektion för Kosta Boda. Det målade glaset har länge varit ett av

Hälsningar Måns. Svar: Hej!

Hälsningar Måns. Svar: Hej! 30 Fråga 24 juli 2019 Ingrid Atterbergs spiral-vaser säljs ofta idag avkapade i halsen troligen för att dölja skador. En del säljare hävdar att denna kapning ibland gjordes redan på fabriken. Stämmer detta

glas sidan 2:2 2:9 bordsartiklar sidan 3:7 3:16 tillaga sidan 5:2 5:22 maskiner sidan 7:2 7:31 textil sidan 9:2 9:5

glas sidan 2:2 2:9 bordsartiklar sidan 3:7 3:16 tillaga sidan 5:2 5:22 maskiner sidan 7:2 7:31 textil sidan 9:2 9:5 porslin sidan 1:2 1:25 glas sidan 2:2 2:9 barartiklar sidan 3:2 3:5 bordsartiklar sidan 3:7 3:16 servering sidan 4:2 4:17 tillaga sidan 5:2 5:22 värma sidan 6:2 6:13 maskiner sidan 7:2 7:31 vagnar, disk

Julgranskulor röd 36 stk m. glitter 20954 Ø 6 cm 12 stk/fpk; 99,00/stk. Julgranskulor röd. 6 stk 20960 Ø 7 cm 24 stk/fpk; 14,90/stk

Julgranskulor röd 36 stk m. glitter 20954 Ø 6 cm 12 stk/fpk; 99,00/stk. Julgranskulor röd. 6 stk 20960 Ø 7 cm 24 stk/fpk; 14,90/stk Julgranskulor röd 36 stk m. glitter 20954 Ø 6 cm 12 stk/fpk; 99,00/stk Julgranskulor röd 6 stk 20960 Ø 7 cm 24 stk/fpk; 14,90/stk Julgranskulor silver 6 stk 20961 Ø 7 cm 24 stk/fpk; 14,90/stk Julgranskulor

Keramik i arkitekturen, dekoration eller yta

Keramik i arkitekturen, dekoration eller yta Keramik i arkitekturen, dekoration eller yta Välkommen till Keramik i arkitekturen, dekoration eller yta Välkommen till fortbildning för arkitekter på Capella gården i kreativitetens tecken. Vi utforskar

Auktion 2015-10- 31. Sida 1 av 17

Auktion 2015-10- 31. Sida 1 av 17 1 Goebel, tulpan vas med kvinna i form av älva, art deco, H22cm, obetydlig nagg 2 Lisa Larson, Gustavsberg för NK, igelkott ur serien utrotningshotade djur, H9cm 1 000 kr 3 Alf Ekberg, skulptur på sockel,

Nyhetskatalog 07/ 08

Nyhetskatalog 07/ 08 Nyhetskatalog 07/ 08 Enkelhet och komplexitet Ytterligheterna förenas i höstens kollektion. Våra formgivare har skapat vackra accenter för en ombonad och värmande känsla när höstmörkret faller. Kollektionen

Bara spillror kvar. Men för många konsthantverkare i västvärlden har tiderna förändrats så radikalt att det inte längre

Bara spillror kvar. Men för många konsthantverkare i västvärlden har tiderna förändrats så radikalt att det inte längre FOTO: NICOLAS BRODARD, SVD, SCANPIX, REUTERS, GETTY IMAGES Konkurshot hänger över flera berömda industrier för keramik, porslin och glas. Bara spillror kvar Publicerad: 27 mars 2009, 17.03. Senast ändrad:

Gamla gjutformar hos Nils-Erik Schreuder, Stockholm Upton-upon-Severn, Oktober 2000 Jan Gadd

Gamla gjutformar hos Nils-Erik Schreuder, Stockholm Upton-upon-Severn, Oktober 2000 Jan Gadd Gamla gjutformar hos Nils-Erik Schreuder, Stockholm Upton-upon-Severn, Oktober 2000 Jan Gadd Vid besök hos Nils-Erik Schreuders tenngjuteri (firman heter nu Gjutet Tenn) tillsammans med Tomas Helander

Befolkning efter ålder och kön

Befolkning efter ålder och kön 12 Befolkning efter ålder och kön Annika Klintefelt Ålderspyramid 2002 samt prognos 2012 Åldersstrukturen i Sverige är ett resultat av framförallt växlingar i antalet födda. Spåren av ett ovanligt högt

BUBBETORPS GÅRDS HANDELSBOD

BUBBETORPS GÅRDS HANDELSBOD BUBBETORPS GÅRDS HANDELSBOD Tapetserar verkstan Bubbetorps Gård Stenladan 371 92 Karlskrona 0455-745058 I samarbete med Ronneby Lajvsällskap www.rls.se Ansvarig utgivare Jenny Larsson På följande sidor

TILLVAL BANDET SKÄRM OVANSIDA BRODYR FRAMSIDA. Brodyr Framsida SAMMET ALCANTARA KASHMIR GLITTRIG MOCKA PLAST IMIT.LÄDER LÄDER TYG KURSIV REGULAR

TILLVAL BANDET SKÄRM OVANSIDA BRODYR FRAMSIDA. Brodyr Framsida SAMMET ALCANTARA KASHMIR GLITTRIG MOCKA PLAST IMIT.LÄDER LÄDER TYG KURSIV REGULAR TILLVAL BANDET SAMMET ALCANTARA KASHMIR GLITTRIG MOCKA SKÄRM OVANSIDA PLAST IMIT.LÄDER LÄDER TYG Med söm Utan söm Med söm Utan söm Med söm Utan söm Med söm Utan söm Brodyr Framsida BRODYR FRAMSIDA GLITTER

ACCENT FÖRÄNDRA DIN KANNA. SKRUVLOCK I TVÅ OLIKA FÄRGER MEDFÖLJER ERGONOMISKA OCH INNOVATIVA KAFFEKANNOR. nyhet

ACCENT FÖRÄNDRA DIN KANNA. SKRUVLOCK I TVÅ OLIKA FÄRGER MEDFÖLJER ERGONOMISKA OCH INNOVATIVA KAFFEKANNOR. nyhet FÖRÄNDRA DIN KANNA. SKRUVLOCK I TVÅ OLIKA FÄRGER MEDFÖLJER Ersättningsglasinsats kan beställas av Sagaform. Accent kaffekanna Turkos Polypropen. Glasinsats. Art.nr: 5016716 Mått: 1 l Pris per st (vid 50

På klockans dörr finns denna vers eller tänkespråk:

På klockans dörr finns denna vers eller tänkespråk: Gallerydaklockan 2015 fick föreningen som gåva ett golvur, ett sådant som ibland kallas Gallerydaklocka, eftersom åtminstone urverken tillverkades av någon av urmakarna i Galleryda. En sådan klocka har

Vi levererar! Urban Svahn vd Höganäshuset

Vi levererar! Urban Svahn vd Höganäshuset Vi levererar! Bränd lera är vackert, har en varm och härlig känsla samt en tidlöshet som förenar oss med historien. De senaste åren har kakel och klinker använts mer och mer för att skapa nya rum som terrasser,

Grundat 1825. Stora foldern_ny.indd 1 2010-01-12 13.09

Grundat 1825. Stora foldern_ny.indd 1 2010-01-12 13.09 Grundat 1825 Stora foldern_ny.indd 1 2010-01-12 13.09 Fotografer: Roland Aalto Asite AB, Gustavsbergs Porslinsfabrik Layout: AB Stjärntryck, Stockholm 2009 Stora foldern_ny.indd 2 2010-01-12 13.09 Förord

Bosättningsaffären Tranemo AB i konkurs

FÖREMÅLEN OMKRING OSS om utställningen samt litteratur

FÖREMÅLEN OMKRING OSS om utställningen samt litteratur FÖREMÅLEN OMKRING OSS om utställningen samt litteratur Kulturen Text: Karin Schönberg Foto: Viveca Ohlsson och Lars Westrup FÖREMÅLEN OMKRING OSS handlar om föremålens designhistoria under 1900- talet.