Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 20 söndagen den 20 mars 2016

45 ( 38 ) 2:- Utan vm, ( 55 ) 27:- 65:- 67 ( 56 ) 390:- 17:-

45 ( 38 )1150:- 1:- Utan vm, ( 55 ) 230:- 65:- 67 ( 56 ) 350:- 15:-

Objekt Beskrivning Utropsnr

BUTIKER POSTORDER. Marknadsplatsen. Märket för köptrygghet! FRIMÄRKSHÄFTEN & FDC. Otroligt stort frimärks- & vykortslager

Annandag jul Torsdag Fredag Lördag Söndag Nyårsafton Nyårsdagen Onsdag Torsdag Fredag Tretton afton Trettondagen

Reseguidens Sverigebarometer 2009

Nordhallands Filatelistförening Auction No 19 Sunday November 22, Lot Description Startno

Volvoåterförsäljare i Sverige - företagsnamn, adresser, telefon m.m.

Sverigebarometern 2010

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Transportstyrelsens föreskrifter om utlämningsställen för körkort;

Åklagarmyndighetens författningssamling

Öppna jämförelser webbgranskning: Äldreomsorg 2011 och 2012

STATOILS MILJÖBILSRANKING FÖRSTA HALVÅRET

Sverige, stämplat ex 30 öre ringtyp variant 3="80" stämplat UDDEVALLA , en svår variant. OBS!! med Kht. F=400:-

Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 11 söndagen den 20 november 2011 Nr Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 14A (*). Liggande lejon.

Stockholms besöksnäring

VÄXJÖ FILATELISTFÖRENINGS 395:e AUKTION Onsdagen den 5 December i Hovslund Servicehus, Kungsvägen 76, Växjö

' 08:17 Monday, January 18,

' 08:17 Monday, January 18,

Konsumentvägledning 2013

Kostnadsutjämning 2003 jämfört med 2002, kronor per invånare Bilaga bil3/HB 1 (9)

' 08:17 Monday, January 18,

10 eller fler olika läkemedel på recept olämpliga läkemedel

Levande objekt i Fastighetsregistrets allmänna del

Placering Andel E-legitimation Säkerhetskod Telefon SMS SmartPhone Totalt 2/5 Möjliga e-dekl Placering 2010 Andel 2010

Stockholms besöksnäring. Februari 2016

Turism 2015: Christina Lindström, biträdande statistiker Tel Ålands officiella statistik - Beskrivning av statistiken

Gotlands län Gotland kr kr 722 kr kr kr kr kr 42,0%

Statistik över rutavdraget per län och kommun

Kommunranking 2011 per län

Kommun (Mkr) % Fördelning (Mkr) % Fördelning Ändr. % Antal företag

Län Ortstyp 1 Ortstyp 2 Ortstyp 3 Stockholm Stockholm Södertälje Nacka Norrtälje Nynäshamn. Östhammar

Föräldraalliansen Sverige. Kommunalt grundskoleindex - Förändring SALSA Residual

Resultat 02 Fordonsgas

Kommunalt anställda år 2012 lärare och ledning skola/förskola, år Stockholms län. Uppsala län. Andel 55 år och äldre.

Andel funktionsnedsatta som fått hjälpmedel. Ranking

StatistikHusarbete Antalköpare. Antal köpare riket Hushållstjänster ROT-arbete

Kommunkod Kommun Kommungrupp Kommungrupp, namn 0180 Stockholm 1 Storstäder 1280 Malmö 1 Storstäder 1480 Göteborg 1 Storstäder 0114 Upplands Väsby 2

Stockholms besöksnäring. Augusti 2015

Stockholms besöksnäring. Oktober 2015

Statistiska centralbyrån Offentlig ekonomi och mikrosimuleringar. April ( 22)

Stockholms besöksnäring. Juni 2015

Nyföretagarbarometern 2012:B RANK

Alla 290 kommuner rankade efter antal nyregistrerade företag per 1000 inv.

Västmanlands länmånad

Många arbetslösa ungdomar i Blekinge och Värmland

Folkbibliotek Resultat på kommunnivå. Börjar på sida

Statsbidrag till kommuner som tillämpar maxtaxa inom förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet

Hjälpens utförande. Hjälpens omfattning. Social samvaro

Grundskolans läsårstider 2016/2017

Nyföretagarbarometern 2013:B RANK

ABF, Studieförbundet Bilda, Studiefrämjandet Medborgarskolan, Studiefrämjandet, Studieförbundet Vuxenskolan

Nyföretagarbarometern 2011 RANK

Inkvarteringsstatistik januari 2009

Flaggmuseet i Skansen Lejonet

Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 20 söndagen den 20 mars 2016 Objekt Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 85** Gustaf V i medaljong 25 2 F 105-114** Landstormen I 100 3 F 132cc ** Landstorm III 12+8 på 20 öre röd 20 4 F 133cc ** Landstorm III 12+8 på 24 öre gul 20 5 F 146E** Stående Lejon 30 6 F 196-199* Kongressen. Katv 240:- 25 7 F 200-202*, 204* Kongressen. Katv 620:- 60 8 F 205-207* Kongresen. Katv 820:- 90 9 F 258** BROMMA 50 ÖRE. K.värde 90 kr 20 10 F 266BC** (G V 80 år). Kat.v 400:- 40 11 F 266CB** (G V 80 år). Kat.v 400:- 40 12 F 266CB** + BC** (G V 80 år). Kat.v 800:- 80 13 F 269CB** Gustav V, typ I. Något defekta tänder. Kv 1100:- 70 14 F 286** 4-block Gustav V, typ I. Kv 140:- 20 15 F 326BB** J T Sergel. Kv 260:- 25 16 F 326BB** J T Sergel. Kv 260:- 25 17 F 344-346** kpl serie Gustaf V:s 85-årsdag. K.värde 300 kr 70 18 F 365-367** kpl serie Lunds Domkyrka. K.värde 175 kr 40 19 F 382-384** kpl serie Gustaf V:s 90-årsdag. K.värde 36 kr 12 20 F 445-448** kpl serie Riksidrottsförbundet 50 år. K.värde 100 kr 20 21 F 458-466** kpl serie Hällristningar. K.värde 115 kr 20 22 F 471-475** Kompl serie Stockholmia 55. Kat.v 110:- 15 23 F 471-475** kpl serie Stockholmia 55. K.värde 180 kr 45 24 F 544-545** kpl serie Byggnadsminne Linnés Hammarby, plus H.159. K.värde c:a 75 kr 20 25 F 548-550** kpl serie Medicinalstyrelsen. K.värde 85 kr 15 26 F 561-562** kpl serie Visby Ringmur. K.värde 75 kr 15 27 F 1865-1868** kpl block Fåglar. K.värde 140 kr 20 28 F H91** Världspostföreningen 75 år. K.värde 50 kr 10 29 F H99** Stockholms slott II. Kv 600:- 100 30 F H131 Zorn. Kat.v 300:- 30 31 F H132** Världsflyktingåret k.värde 100 kr 15 32 F H141** Ahlströmer. K.värde 60 kr 10 33 F H160** Nobel 1903. K.värde 160 kr 35 34 F H162** Karlfeldt. K.värde 100 kr 15 35 F H187 EFTA. Kv 140:- 15 36 F H189** VM i bordtennis. K.värde 80 kr 15 37 F H199** Gustav VI 65 år. K.värde 70 kr plus Cyl.1 15 38 F H211** Bildsten. Kv 2700:- 500 39 F H212** Flygande Svanar. Kv 1200:- 175 40 F H234 Svenskt Näringsliv 15 41 F H234 Svenskt Näringsliv 15 42 F H234 Svenskt Näringsliv. Kv 130:- 15 43 F H329** Jaktfalk. Kv 1000:- 200 44 F H104** Telegrafverket 100 år 20 45 F H127** Röda Korset 15 46 F H110** P D A Atterbom 25 47 F H108** Anna Maria Lenngren 25 48 F H114** Sveriges Järnvägar 100 år 20 49 F L11a¹ ** pos 60 uppgraverad ram n.t.h 35 50 F L12-13*, L14**, L16*, L18-19*. Katv 325:- 35 51 F L14c³ ** 9 block Pos 98 vit fläck t.h.om 6an. Katv 810:- 250 52 F L13**. Kv 75:- 10 53 F L16**. Kv 120:- 10 54 Häften 1967-1968, nominellt ca 135:- 50 55 Häften, 24 st från 1960-1961. Kat.v ca 2100:- 100

56 Häften, 14 st från 1961-1963. 50 57 Häften. 44 st från 1964-1966, bl.a. 5 st H178. Kat.v 2700:- 120 58 Sverige. 14 st häften 1963. Kv 1690:- 100 59 Sverige. Div häften 1967. Nominellt 171:- 75 Sverige stämplat 60 SVERIGE stämplat 1855-1936 i SAFE-album. Bl.a 4-skilling, F7-26, F196-210. Många kompletta serier. Katalogv över 58000:-. 4000 61 F 7 Vapentyp II Fem öre grön. Kat.värde 190 kr 45 62 F 7 Vapentyp II Fem öre grön. Kat.värde 190 kr 45 63 F 14B Lejontyp 3 öre brun. K.värde 130 kr 30 64 F 16 Lejontyp 20 öre röd. K.värde 160 kr 40 65 F 16 Lejontyp 20 öre röd. K.värde 160 kr 40 66 F 20b 6 öre Rt. Katv 400:- 50 67 F 21 Ringtyp T14. Stämplat SLÄTTÄNG 26.8.1875 50 68 F 21 Ringtyp T14. Stämplat GÖTEBORG 2.3.1877 10 69 F 21 variant vit prick under 1 o 2 15 70 F 31 Ringtyp T13. Stämplat NYLAND 8.9.1884 30 71 F 31d Göteborg 2,10,1883. Katv 55:- 20 72 F 35 Ringtyp T13. Stämplat KARLSTAD 1.8.1885 50 73 F 38 1 Kr Rt 19,3---. Katv. 160:- 40 74 F 49 OII. Stämplat TOARP 28.5.1890 25 75 F 52. O II på klipp. Stämplat PLK278D 30/10 1902 10 76 F 54 OII. Stämplat HOFMANTORP 29.8.1891 10 77 F 64. Stämplat JÖNKÖPING 9.2.1899 10 78 F 115 Landstorm II stämplat. Katv 100:- 10 79 F 115. Landstormen II. Snedcentrerat, del av andra märket. Stämplat 20 80 F 116-118 Landstorm II stämplade. Katv 170:- 15 81 F 119 Landstorm II stämplat. Katv 260:- 25 82 F 120 Landstorm II på 20 öre lösen. Katv 200:- 50 83 F 122-123 Landsorm II stämplade. Katv 410:- 40 84 F 127-135 Landstorm III, nio stycken stämplade 10 85 F 136-138 Luftpost. Kat.värde 380 kr 70 86 F 141bz. Stående lejon. Stämplat STOCKHOLM 19, 10.6.1924. Kv 400:- 40 87 F 152Cbz Gustav II Adolf. Kat.värde 150 kr 35 88 F 179 20 öre GV prof.vänster automatskuret 20 89 F 196-201 Världspostkongressen stämplade. Kv 690:- 50 90 F 226-230. Gustav V 70 år. Kompl sats 4-block, stämplade HABO 1928. 40 91 F 258 Bromma. Kat.värde 80 kr 15 92 F 337C Flygande svanar. K.värde 140 kr 40 93 F 216 Världspostföreningen 30 öre stämplat 30 94 F 217 Världspostföreningen 35 öre stämplat 50 95 F 255BC. Gustaf V 80 år. Stämplat 40 96 F 261BC. Nya Sverige-minnet. Stämplat GÖTEBORG 50 97 F 262CB. Nya Sverige-minnet. Stämplat STOCKHOLM 7 100 98 F 695-699 Polcirkeln 6 strip. K.värde 48 kr 10 99 F 908 Postgirot Älvsjö 21,1,75 15 100 F 970 Bröllop Varberg 19,6,76 första dagen 15 101 F 1118-19 Ny tronföljd Varberg 26,02,80 40 102 F 1166 CXVG 1,65 Angered 8,2,1982 15 103 F 1287 Postsparbanken Malmbäck 9,2,84 20 104 F 1333 Posthorn 1,60 Hisings Kärra 15,02,85 15 105 F 1483 CXVG 2,20 Angered 2007,05,15 10 106 F 1522-24 Fotboll Varberg 08,10,88 HBL ur H 389. Katv 60:- 30 107 F 1652 4,90 moln o väder Varberg 03,12,90 15 108 F 1702-1704 Rock och Pop. Block Båstad 2 30.2.91. K.värde 50 kr 15 109 F 1770+69 sx Nobel 1992 Varberg 14,08,93 30 110 F 1833-1838 Kulturutbyte. Helt häfte stämplat PTM Malmö. K.värde 200 kr 40 111 F 1863-61 GP Mot fjärran land Eskilstuna 10,03,95 25 112 F 1877 Silvia 6 kr Varberg 15,2,95 20

113 F 1924-27 Forntida skatter Varberg 12,11,97 HBL ur H 463. Katv 70:- 25 114 F 1995 Stork. K.värde 42 kr 10 115 F 2028-2033 Älgar. Lättstämplat block. K.värde 60 kr 15 116 F 2036-2039 /2037-2040 Bilar. Fyrblock. K.värde 100 kr 20 117 F 2134 8 kr cyklar Varberg 2001,06,20 20 118 F 2169-70 Ett millennium gryr Halmstad 99,12,29 15 119 F 2170-69 Ett millennium gryr Halmstad 99,12,29 30 120 F 2173-5 Drakar Varberg 2000,03,11 30 121 F 2240 Gråtrut 6 kr Varberg 2001,06,20 20 122 F 2258-59 sx 1 Ivar-Lo Varberg 2001,06,20 20 123 F 2259 Ivar Lo Varberg 2001,08,20 20 124 F 2259-58 sx 2 Ivar-Lo Varberg 2001,06,20 30 125 F 2266 Daniel Solander Vetlanda 03,01,16 20 126 F 2281-2 jul 2001 Vetlanda 01,12,11 30 127 F 2303+5 sx Visby Vetlanda 02,10,09 25 128 F 2370-71 Nobel 2003 Halmstad öster 2003,08,26 40 129 F 2388+90 Sjöfåglar Vetlanda 05,03,21. Katv 65:- 30 130 F 2389+91 Sjöfåglar Vetlanda 05,03,21. Katv 65:- 30 131 F 2421-22 Nordisk mytologi Varberg 2004,09,14. Katv 80:- 25 132 F 2546-47 Idrott Vetlanda 06,09,31 25 133 F 2554 Sveaborg Vetlanda 06,08,30 25 134 F 2555 Sveaborg Vetlanda 2006,06,26 20 135 F 2610-11 Block 21 Varberg 2008,07,,18 cyls 1 kn 19849 50 136 F 2761 Ringar Varberg 2010,05,10 15 137 F L 2 Hudiksvall 1879 fyrblock. Katv 1800:- 350 138 F L 4c Göteborg 6,10,74. Katv 750:- 175 139 F L 11-20. Katv 810:- 160 140 F L 11a¹ 30,12,1881 pos 12 droppen i början 50 141 F L 11a¹ lyxcentrering gråsvart (7-5) 1880 års papper 25 142 F L 11a¹ pos 3 färgfyllt n.h.h 35 143 F L 11a² gråsvart (7-5) 1890 års papper 35 144 F L 12d Holmeja (M SK) (7-3) 1889 års papper IV ort + 100,00 50 145 F L 13g Stockholm 21,10,1890 (9-7) 1890 års gulakt. Papper 35 146 F L 13h Ingelsträde 15,3,1905 stämplat 14 år för sent KURIOSA. Katv 250:- 50 147 F L 14b (6-4)1878 års papper II lösenstämpel 50 148 F L 14e fyrblock Eslöf 13,4,1891. Katv 200:- 50 149 F L 14f¹ OINLÖST ganska svår 35 150 F L 14f¹ REK stämpel 25 151 F L 16a * lyxcentrering 20 152 F L 16d 22,3,1889 (8-5) 1889 års papper III 15 153 F L 17b Stockholm (8-5) 1884 års papper III. Katv 225:- 75 154 F L 18 T lösenstämpel 50 155 F L 18a Sundsvall 13,1,1880 (9-7) 1877 års papper II pos 70. Katv 750:- 200 156 F L 18d brevbärarsignatur (5-2) 1882 års papper III 20 Ortstämplat 157 ALNÖ 10.10.78 prakt. F 942 Balett 7 kr 10 158 ANGERED 27.02.80 lyx. F 1053 Arosenius 4,50 15 159 BACKAMO 24,2,1903 F 52 (O BO) +50 20 160 BACKE 28.11.75 nära lyx F 946 Julen 1975 90 ö 10 161 BACKEBO 1,11,1885 L 19d² 1883 års papper (H SM) +75,00 50 162 BANKERYD 15-3-1948, Facit 343, Scheele 10 163 BJÄRNUM 13.1.80 lyx F 1108 Julen 1979 1,30 15 164 BJÖRBO 5-6-1936 på klipp, Facit 242, Riksdagen 15 165 BJÖRNLUNDA 25-7-1954, Facit 872, Världspostföreningen 10 166 BODEN 1, 19-7-1991, Facit 1682, Europa XX 10 167 BORGHOLM 29.8.88 prakt. F 1341 Brunkulla 2,20 10 168 BORGVIKSBRUK 1,10,1907 F 57 (S VÄR) +75,00 50 169 BREDBYN 2012-02-28 lyx. F 2879 Folkpark 20 170 BRODALEN 16,10,1890 F 45 (O BO) +25,00 25 171 BROKIND 3,5,1894 L15d (7-5) 1890 års papper (E ÖG). Katv. 180:- 65

172 BURGSVIK 2,8,1939 F 184 (I GO) 15 173 DALA-FLODA 7.2.80 prakt. F 924 Röksten 2 kr 10 174 DALAHUSBY 31,1,1882 L 18c¹ (5-2) 1881 års papper (W D) +50,00 75 175 DUVED 18.3.80 prakt. F 1109 Jul 1,30 10 176 ED 6.8.92 lyx. F 1717 Råbock 2,80 15 177 ENEBYBERG 2-2-1987, Facit 1393-94SX, Fåglar vid vatten 12 178 ENGELHOLM 27,1,1890 L11a² gul.akt papper 50 179 ENKÖPING 23,6,1886 F 39 30 180 ENKÖPING 28,2,1892 F 39 25 181 ENSKEDE 2, 22-8-1939, Facit 318, P H Ling 10 182 ENSTABERGA 21.2.55 prakt. F 404 GVIA 25 ö blå 10 183 ENVIKEN 05.04.89 prakt. F 1395 Storlom 2,30 15 184 ENVIKEN 2,7,1924 (W P) F 151 15 185 ERSMARK 15.1.69 prakt. F 579 Ales Stenar 3,50 15 186 ESTUNA 28,11,1891 L 13e (B U) (7-5)1884 års papper +75,00 75 187 FALKÖPING 23.2.80 prakt F 1108 Jul 1979 1,30 15 188 FINSPÅNG 13.7.70 prakt. F 682A Nobel 1969 55 öre 10 189 FISKEBÄKSKIL1,6,1882 F 41 Katv. 200:- 50 190 FJÄRDHUNDRA 27.2.84 prakt/lyx F 1287 Europa 1984 1,80 15 191 FORS 21.2.55 prakt. F 404 GVIA 25 ö blå 10 192 FORSVIK 11,4,1903 F 52 (R VG) +20 10 193 FRIDHEMSBERG 21-11-1942, Facit 339, Tessin 15 194 GEIJERSDAL 10,6,1889 (S VÄR) L 11a¹ Pos3 +75. Katv 300:- 100 195 GIJERSHOLM 7,3,1890 F 39 (S VÄR) +50,00 30 196 GLÄBORG 5,7,1909 F 57 (O BO) +125,00 30 197 GNOSJÖ 28,4,1891 L 19c (7-4) 1882 års papper (F SM) +100,00 100 198 GRUNDSUND 24,11,1886 F 45 (O BO) +30 20 199 GUNNARSBYN 28,2,1912 F 52 (BD NB) +30 25 200 GUNNILBO 5,4,1886 (U VÄS) L 13a² avart pos 3 +50,00 75 201 GUSTAVSBERG 20-11-1940, Facit 325, Bellman 10 202 GÄDDEDE 15-5-1959, Facit 496, Götstålet 10 203 GÖLINGSTORP 9,7,1888 L 12c 1888 års papper (P VG) +100,00 75 204 GÖTEBORG 11, 7-9-1938, Facit 259, Swedenborg 10 205 GÖTEBORG 19.12.38 lyx. F 184 Gustaf V profil vänster 25 ö 15 206 GÖTEBORG 2005.12.28 lyx. F 2506 vargunge 15 207 GÖTEBORG 3, 17-2-1933, Facit 237, Lützen 10 208 GÖTEBORG 6.8.36 prakt. F 258 Bromma 30 209 GÖTEBORG 7, 3-5-1938, Facit 262, Delaware 10 210 GÖTEBORG FILIAL 5,1,1892 F 40c. Katv. 70:- 20 211 GÖTEBORG FILIAL 6,4,1887 F 42 10 212 GÖTEBORG PAK EXP11,10,1879 F 36a 30 213 GÖTEBORG PAKET L 20a16,9,1880 (6-4) 1877 års papper. Katv 350:- 75 214 HALLSBERG 14,2,1902 F 52 25 215 HALLVARDS 5,8,1939 F 319 (I GO) +20,00 10 216 HARESTAD 17,8,1890 F 45(O BO) +40 20 217 HASSLARP 27,3,1905 K 52 (M SK) +40 25 218 HELSINGB-HESSLEH typ 2 11,10,1883 F 31 +50,00 20 219 HELSINGBORG 19, 13-3-1986, Facit 1346BB, Europa XIV 10 220 HEMSE 22.6.1902 lyx. F 55 Oscar 15 ö brun 20 221 HERNÖSAND 15-12-1884, Facit 22, RT 14 15 222 HISINGS KÄRRA 17.12.80 prakt. F 691 sigill 3 kr 10 223 HJO 13,11,1881 F 35 35 224 HJO 21.08.80 lyx. F 1124 Europa IX 1,70 20 225 HJÄRTUM 18-7-1946, Facit 364, Sparbanksrörelsen 10 226 HOLMEDAL 12,4,1891 (S VÄR) L 14e (7-4) 1886 års papper 75 227 HOSSMO 9,12,1898 F 54 (H SM) +40,00 20 228 HVETLANDA 5-3-1884, Facit 32, RT 13 15 229 HYCKLINGE 8.9.47 lyx. F 276A par G V 20 öre röd 15 230 HÅNGSDALA 1,10,1888 L 11a¹ (10-8) 1880 ppr pos 12 droppen. Katv 375:- 100 231 HÅNGSDALA 16,4,1890 L 13c² (6-4) 1888 års papper. Katv 375:- 100 232 JUNSELEVALLEN 28,5,1949 F 385 (Y Å) 15

233 JÄRFÄLLA 6, 15-8-1983, Facit 1244, Slån 10 234 JÖNKÖPING 26,10,1887 F46 50 235 JÖNÅKER 11-3-1985, Facit 1293, Fjällkvanne 10 236 KALIX 1, 23.2.80 prakt. F 1108 jul 1979 1,30 15 237 KALMAR 9,6,1879 F 30 20 238 KARLSKRONA 1, 12-12-1986, Facit 1142BB, Svenska serier 10 239 KARLSTAD 1, 3-11-1988, Facit 1522, Fotboll 10 240 KILAFORS 12.1.80 lyx. F 1109 jul 1979 1,30 15 241 KILAFORS 13.3.84 lyx. F 1287 Europa 1984 1,30 15 242 KOLMÅRDSSANATORIET 31,8,42 F 277 15 243 KRISTIANSTAD 6,10,1888 F 45 15 244 KRISTIANSTAD 7, 23.2.77 lyx. F 985 jul 1976 1 kr 15 245 KULLEN F 54 (N HAL) +100,00 25 246 KUNGSBACKA 7-7-1936, Facit 250, Postverket 10 247 KVISTBRO 29-4-1938, Facit 262, Delaware 15 248 KÅLLERED 6.9.77 prakt. F 999 Oskar A 3,80 10 249 KÅLLÄNGEN 4,7,1890 F 45 (R VG) +40 25 250 KÄRRGRUFVAN 9,4,1883 F 32 (U VÄS) +50,00 20 251 LANSJÄRV 19.10.92 prakt/lyx. F 1747 Riksdagen 2,80 10 252 LJUNGBY 14 7 92 prakt. F 1717 råbock 2,80 10 253 LJUSFALLSHAMMAR 2,9,1910 F 57 (E ÖG) +50,00 30 254 LOVIKKA 18-4-1983, Facit 1240, Tryckerikonsten 20 255 LUND 23-7-1889, Facit 30, RT 13 10 256 LUND N42a TUR L 11a¹ sälsynt stämpel 50 257 LYCKORNA 3,12,1898 F 54 (O BO)+50,00 20 258 LYSEKIL 28.4.10 nära lyx. F 666 Wasa 55 öre 15 259 LÖNSBODA 23-10-193?, Facit 252, Postverket 10 260 MALMBÄCK 26,1,1990 Första dagen 15 261 MALMÖ 1, 12-1-1945, Facit 354BB, Sv Flottan 20 262 MANGSKOG 16.6.80 prakt. F 952 C XVI G 1,30 grön 10 263 MARIANNELUND 05.02.91 lyx. F 1670 grönling 5,50 20 264 MARIEDAM 4.9.54 nära lyx. F 409 G VI A 30 öre brun 15 265 MARIEFRED 23-11-1932, Facit 235, Lützen 10 266 MARSTRAND 24,4,1888 f 45 25 267 MELLERUD 28,7,1886 F 46 (P DAL) 15 268 MJÖLBY 24,3,1891 F 45 10 269 MOCKFJÄRD 11.6.53 lyx. F 379 pionjärjub. 15 öre bun 10 270 MOTALA 19.12.79 superlyx. F 1109 folkdräkt 1,30 25 271 MÖRRUM 6.5.80 prakt. F 1118 tronföljd 1,30 10 272 NACKA 27.12.90 lyx. F 1661 jul 2,30 15 273 NORRKÖPING 1, 14-4-1945, Facit 358, Röda Korset 10 274 NORRKÖPING 13, 1-2-1988, Facit 1341, Brunkulla 10 275 NORRKÖPING 17-5-1906, Facit Tj 14 20 276 NORRKÖPING 30,6,1888 F 45 15 277 OINLÖST L 13b (9-6) 1880 års papper 50 278 OSKARSHAMN 07.09.82 lyx. F 1054 Norrpil 20 279 PKXP Nr 8C NED 16,12,1890. F L 11a² fyrblock. Katv 350:- 100 280 RAMSELE 12,6,64 F 313 20 281 RATAN 17,6,1879 L 17b (6-5) 1877 års papper (AC VB) +100,00 100 282 RINGARUM 8,6,1880 L 18b (6-5) 1880 års papper (E ÖG) +50 75 283 ROSENHOLM 30-11-1945, Facit 319, P H Ling 10 284 ROTTNE 1.1.42 prakt. F 333 Hazelius 5 öre grön 10 285 RYDÖBRUK 11.9.70 prakt. F 682 Nobel Lagerlöf 55 öre 10 286 RÄVLANDA 4.8.43 prakt. F 273A G V 10 öre violett 10 287 RÖDEBY 7.1.80 lyx. F 1109 Jul 1979 15 288 RÖDDINGE brevbärarsing. Ovanligt L6b. Katv. 300:- 100 289 SEGLINGSBERG 16,1,1889 L 14f² (6-4) (U VÄS) +75,00 75 290 SJÖBO 17.7.91 prakt. F 1442 2,50 dyngbagge 15 291 SKELLEFTEÅ 15-3-1940, F 321BB, Linné 75 292 SKOTTORP 7.2.92 prakt. F 1718 2,80 råget 10 293 SKREDSVIK 19,6,1890 L 13c² (O BO) (6-4) 1880 års papper 75

294 SKÄRBLACKA 29-5-1943, Facit 338, Gustav III 10 295 SKÖFDE 13,8,1889 L 13a³ 4-block (8-3) 1888 ÅRS PAPPER. Katv 250:- 100 296 SKÖVDE 1, 28.05.91 lyx. F 1646 40 kr Övedskloster 25 297 STEHAG 21,6,1883 L 11a¹ (10-8) 1880 års papper (M SK) +50,00 75 298 STENSELE 25,6,1891 L 16c² (7-5)1888 års papper (AC L) +75,00 50 299 STENSTORP 25.5.1918 prakt. F 82 Gustaf V10 ö röd, medaljong 10 300 STOCKHOLM 15-4-1935, Facit 243, Riksdagen 10 301 STOCKHOLM 17-9-1981, Facit 1183-84SX, Företagspost 12 302 STOCKHOLM 70, 26-11-1955, Facit 469, Sv Flaggans dag 10 303 STOCKHOLM ANK:A C K L 14d (4-3) 1882 års papper 75 304 STOCKHOLM BAN 13.1.80 maskinstämpel prakt. F 1109 Jul 10 305 STOCKHOLM D8 AFG 20,6,12 F 82 25 306 STOCKHOLM-TOMTEBODA 5-9-1990, Facit 1639, Massa och papper 10 307 STORVIK 11.1.89 prakt. F 1497 gråsäl 2,20 10 308 STRÅLSNÄS 10,8,--L 15d (8-6) 1889 års papper +75,00. Katv 205:- 50 309 STRÖM 27,9,1885 F 35 (Z J) +50,00 35 310 STRÖMSTAD 13-11-1893, Facit Tj 14 20 311 STRÖMSUND 1.2.40 prakt. F 319 P H Ling 25 ö brun 10 312 STUGUN 23.07.87 prakt. F 1443 4,20 Slåttergubbe 10 313 STÅLBOGA 17,6,1906 F 54 (D SÖ)+40,00 25 314 SUNDSVALL 16,5,1891 F 45 25 315 SVABENSVERK 25,4,1890 L14f¹ (6-4) (X HÄL) +75,00 75 316 SVARTSJÖ 17,1,1889 L 18c² (5-2) 1889 års papper(b U) +50,00 100 317 SVARTÅ 3,12,1881 F 32 (T NÄ) 25 318 SVENLJUNGA 13-3-1935, Facit 244, Riksdagen 10 319 SÄRNA 29.3.76 prakt. F 876 C XVI G 1 kr brun 10 320 SÄTILA 6.8.82 prakt. F 1171 Sälbåt 1,65 10 321 SÖRBERGE 12-12-1969, Facit 600, Uppsala domkyrka 10 322 TANUM 21,10,1888 F 45 (O BO) +40,00 15 323 TIDAN 11.10.70 prakt. F 669 Wasa 55 ö 15 324 TORUP 1.5.1921 prakt. F 159 Postemblem 40. Oliv 10 325 TRANSTRAND 8-3-1985, Facit 1293, Fjällkvanne 10 326 TRELLEBORG 2010-07-13 lyx. F 1157 50 kr jaktfalk 20 327 TYNGSJÖ 28,5,1887 L 18e² (7-5) 1884 års papper (M SK)+75,00 100 328 TÄBY 2, 19-2-1986, Facit 1344, VM i bordtennis 10 329 UDDEVALLA 1, 7-2-1975, Facit 908, Postgirot 10 330 UDDEVALLA 24,5,1868. Katv 275:- 50 331 ULLERSÄTER 4,1,1883 (T VÄS) L 14a (6-3) 1881 års papper 75 332 UPPSALA 1, 10-8-?, Facit 352, Sjökartan 10 333 VARBERG 3,8,38 F 264 15 334 VARGÖN 21.2.78 prakt. F 730 väderkvarn 75 öre 10 335 VAXHOLM 1,8,1889 F 13d (7-5) 1884 års papper 75 336 VEDDIGE 9.4.84 nära lyx. F 1287 EUROPA 1,80 röd 15 337 WENDELSBY 1,1,1889 (C U) L 16b¹ +75,00 50 338 WERNAMO 9,7,1880 L 19b (9-7) 1878 års papper bra centrering 75 339 VESTANFORS 2,7,1900 F 58 (U VÄS) 20 340 WESTERBY 6,7,1891 L11a¹ (10-8 )1880 års papper (W D) +50,00 100 341 WESTERVIK 28-1-1883, Facit 32, RT 13 15 342 VEXIÖ 18-6-1889, Facit 36, RT 13 15 343 VISBY 12-11-1884, Facit 30, RT 13 10 344 VISBY 2, 02.06.81 prakt. F 1070 Bandy 1,05 blå 10 345 VISBY 2, 02.06.81 prakt. F 729 Väderkvarn 60 öre brun 10 346 VRETA KLOSTER 21-1-1988, Facit 1473, Botaniska trädgårdar 10 347 ÅLEM 2,1,1880 F 32 +75,00 35 348 ÅLEM 9,12,1888 L 18e¹ (8) 1888 års papper (H SM) +50,00 50 349 ÅNGBÅT NR 109 Sth-Ingarö 19,6,1910 F 58 15 350 ÅNÄSET 21.6.80 lyx. F 1109 jul 1979 20 351 ÅSKLOSTER 27,10,1902 F 54 (N HAL) +75,00 25 352 ÅSTORP 9.3.84 lyx F 1287 EUROPA 1,80 röd 15 353 ÄLANDSBRO 9-6-1969, Facit 579, Ales stenar 15 354 ÄLMHULT 18.01.78 lyx. F 1005 Uppsala Univ. 1,10 blå 15

355 ÄLMHULT 5-3-1936, Facit 248, Postverket 10 356 ÄNDEBOL 3-6-1937, Facit 246, Postverket 20 357 ÖDESHÖG 27.5.37 prakt. F 177 Gustav V 15 öre röd 10 358 ÖLANDS SMEDBY 7,3,1907 F 54 +50,00 15 359 ÖRSERUMSBRUNN 1,3,41 F 291 +40 25 360 ÖSTERBYBRUK 5.6.82 prakt. F 1717 Råbock 2,80 10 361 ÖVERLIDA 20.2.84 lyx. F 1287 EUROPA 1,80 röd 20 Norden 362 DANMARK 1985. HAFNIA87. F block 4. K.värde 35 kr 10 363 DANMARK. 15 postfriska välgörenhetsfrimärken. K.värde 175 kr 28 364 DANMARK. 1986 5-strip fåglar F 898-902** K.värde 70 kr 22 365 DANMARK. Stämplat i grönt Facit-album. Skillingar och tvåfärg öre glest och blandad kval. 1900-talet till ca 95% fullbeatt. 900 366 THULE. F 1-5** kompl. Kv 400:- 50 367 FINLAND. Häfte Facit HA17. postfriskt 10 368 FINLAND.EUROPA 1985. F 970-971** K.värde 95 kr 15 369 FINLAND stämplat i svart Facit Lyx-album. 1890-talet till 1985 komplett med något undantag, 1886-2000 till 80% besatt, 2001-2008 till 15% besatt. Allt i hyfsad till mycket god kvalitet. Inledningen till 1890 oräknat (luckfyllare). ÅLAND halvbesatt 1984-1993. Därefter nästan tomt. Måste ses! 1800 370 FINLAND. Årssats 1982**. Katv 130:- 20 371 FINLAND och NORGE. Div häften. Besiktigas 100 372 FØROYAR. HAFNIA87. Block 2. F 141-143**. K.värde 100 kr 15 373 FØROYAR. HAFNIA87. Block 2. F 141-143 Stämplat. K.värde 100 kr 15 374 FØROYAR. HAFNIA87. FDC. F 141-143. K.värde 90 kr 15 375 FÄRÖARNA och GRÖNLAND. Stämplat i grönt Facit-album. Färöarna komplett, Grönland välbesatt från 1950-talet + Thule och två paketmärken. 950 376 GRÖNLAND. Årssats 1990 komplett utan omslag. 40 377 GRÖNLAND. Årssats 1991 komplett utan omslag. 75 378 GRÖNLAND. Årssats 1992 kmplett utan omslag. 75 379 ISLAND. 2005 F 1135-1136**. EUROPA Gastronomi. K.värde 40 kr 15 380 ISLAND. 2005 F 1118-1119.Nationalmuseum. Block 47A stämplat. K.värde 45 kr 15 381 ISLAND. 2009 F 1268. NORDIA 2009. Block 61**. K.värde 40 kr 10 382 ISLAND. Frimärkets Dag 1966 & 1967. Två postfriska block 7 & 8. K.värde 45 resp. 50 kr 20 383 ISLAND. F 224-26 Block 2 Vestmannaeygar 9,10,38 lösa märke f 300,00. Katv 250:- 75 384 ISLAND. F 237-39 Universitetet. Katv 400:- 100 385 ISLAND. F 243 fiskar 7 aur. Katv 90:- 20 386 ISLAND. F 252-54 N.Y.1939 WF. Katv 235:- 50 387 ISLAND. F 256-58 N.Y.1939 WF påtryck 1940. Katv 750:- 200 388 ISLAND. F 260 Viking 10 kr. Katv 400:- 100 389 ISLAND. F 265-67 Snorri Sturluson. Katv. 100:- 25 390 ISLAND. F 268-73 Republiken. Katv. 950:- 250 391 ISLAND. F 281-87 Luftpost. Katv 80:- 20 392 ISLAND. F 297-306+330,331Yrken och vyer. Katv 225:- 50 393 ISLAND. F 307-8 Jón Arason. Katv 65:- 20 394 ISLAND. F 309-10 Islands postväsen 175 år 20 395 ISLAND. F 311 Alltingshuset. Katv 150:- 40 396 ISLAND. F 312-14 Luftpost Jöklar med flyg. Katv 200:- 50 397 ISLAND. F 315-18 President Björnsson. Katv 300:- 75 398 ISLAND. F 319-20 Hollandshjälpen 1953. Katv 90:- 25 399 ISLAND. F 327-29 Hannes Hafstein. Katv 325:- 80 400 ISLAND. F 337-44 Kraftverk och vattenfall. Katv 160:- 40 401 ISLAND. F 346-47 Nordens dag 1956. Katv 109:- 25 402 ISLAND. F 361-62 Islandsflagga 18 403 ISLAND. F 435 Kvinna i nationaldräkt 25 404 ISLAND. F 436 Havsörn. Katv 100:- 25 405 ISLAND. F 445 Islom 15 406 ISLAND. F 467-68 Republikens 25-årsdag 15 407 ISLAND. F 479-80 Europa XI 1970 15 408 ISLAND. F 492-93 Patriotiska Sällskapet 100 år 15 409 ISLAND. F 643-44 Block 5 Nordia 1984 15

410 ISLAND. F 653 block 6. Katv 120:- 40 411 ISLAND. Stämplat i brunt Facit Lyx-album. Glest till ca 1940, därefter med ensataka undantag komplett till 2007. Övervägande god kvalitet inkl div billigare tj-märken. 2100 412 ISLAND. Årssats 1988** 25 413 ISLAND. Årssats 1989** 50 414 ISLAND. Årssats 1992** 50 415 ISLAND. Litet FDC-album 1952 - ca 1965 100 416 NORGE. F Tj 92 75 öre 8,10,59 liten del av stämpel 2. Katv 120:- 25 417 NORGE. F 477-81 ** Fartyg. Katv 100:- 20 418 NORGE. F 452, 454, 504-6 Olov fyrblock. Katv 796:- 150 419 NORGE. 1972 Posthornsfrimärket 100 år. K.värde 60 kr 15 420 NORGE. 1888 F 47 Påtryck 2 på 12 öre. K.värde 25 kr 10 421 NORGE. 2009 F 1726 Nobelpristagare Knut Hansum. K.värde 35 kr 15 422 NORGE. F 847-848SX/930BB/1272-1273SX. Stämplade par. K.värde 75 kr 20 423 NORGE. F 1052-1053SX/1081-1082SX/1218-1219. Stämplat. K.värde 65 kr 20 424 NORGE. F 864-865SX/918-919SX/930BB. Stämplat. K.värde 80 kr 20 425 NORGE. F 1185-1186SX/1187-1188SX/1319-1320SX. Stämplat. K.värde 78 kr 20 426 NORGE. F 829BB/845-846SX/847-848SX. Stämplat. K.värde 52 kr 15 427 NORGE. F 426-428. Frimärksutställning OSLO NORWEX 1955. K.värde 400 kr 90 428 NORGE. Fin stämpel "ASK I HORDALAND" 28.12.67 på F.458 10 429 NORGE. Fin stämpel "TYSKLAND-OSLO" 19.6.52 på Offentlig sak 25 öre orangeröd 20 430 NORGE. Stämplat i grönt Facit-album. Skillingar och posthorn blandad kvalitet kval. Relativt komplett (utom 40-talet) fram till år 2000, därefter glest. 900 431 NORGE. F 297** par med kantremsa höger. "V"-Märken. Kat.v 650:- 65 432 NORGE. Årssats 1991** komplett utan omslag 60 433 NORGE. Årssats 1992** komplett utan omslag 60 434 ÅLAND. 1994 Inlandsisens spår. F 79-81 postfriska och stämplade serier. K.värde 33 kr 10 435 ÅLAND. Årssats 1990** 10 436 ÅLAND. Årssats 1991** 10 437 ÅLAND. Årssats 1992** komplett inkl häfte H2 20 Övriga Världen 438 BRASIL 1991. Mi 2404-2406. Sommar-OS i Barcelona. K.värde 5 15 439 ISLE OF MAN. 1991 Två postfriska häften järnväg "Railways & Tramways". M 457-458. K.värde 17,50 35 440 JAPAN. Bok om Sumobrottning, postfriska frimärken medföljer. 30 441 JERSEY. World Envirement Day 2000. Postfriskt block Mi 944. 6,75 15 442 KINA. OS 2008. Mi 3704-3708. Stämplat 5-stsrip. 8,00 20 443 LETTLAND. Mi 100-102 på brev till Österrike. 30 444 LIECHTENSTEIN. Liten lot med bl.a Mi BL 8** och Mi 706-09 Kleinbogen stämplat. 50 445 LITAUEN. Årssats 1997**. Katv 28:- 30 446 MADAGASKAR 1994. Akvariefisk. Mi 1724 stämplat block M263. 3 10 447 SPANIEN. Trevligt brev från 1954 10 448 ENGLAND. Mi 37, 1½ pence röd. N.v.hörntand svag, 2 stämplar. Katv 30:- 20 449 ENGLAND. Mi 15b. 1 sh gul. Kt nere. Katv 180:- 150 450 ENGLAND. Mi 24. 4 pence röd, plåt 13, vc, svagt spår av andra stämpel. Katv 30:- 30 451 ENGLAND. Mi 27 (bred rand). 1 sh grön. Katv. 100:- 100 452 ENGLAND. Mi 78. 5 pence grön. Stämplad 2.12.1885. Katv 150:- 150 453 ENGLAND. Mi 101. 1 sh röd/grön. DUBLIN rullstämpel. Katv 100:- 100 454 STORBRITANNIEN, Tj-märken samt Kanalöarna. Glest besatt i blandad kvalite, 30 tal sidor i gott Leuchtturmalbum. 350 455 STORBRITTANIEN. Kanalöarna i grönt Leuchtturmalbum med insticksfickor. Glest besatt (utom 70-talet). Stämplat. 150 456 TJECKOSLOVAKIEN. Ca 350 märken monterade på lösa ark + ca 100 märken i påsar, bl.a. Mi 1495-1500**. 50 457 TYSKLAND "Bund". Mi BL 4 stämplat. 5 458 TYSKLAND "Reich". Mi 662 på brevkort. Stämplat 9.4.1938 WIEN 10 459 TYSKLAND (Berlin). M 1,4,8,11-15. Stämplade. Katv. 112:- 120 460 TYSKLAND (Berlin). M 15**. Kv 16:- 20 461 TYSKLAND (Berlin). M 24-27,29-32. Stämplade. Katv. 95:- 100 462 TYSKLAND (Berlin). M 35-41 stämplade. 450:- 450 463 TYSKLAND (Berlin). M 57-60 Stämplade. Kv 44:- 50

464 TYSKLAND (Berlin). M 63 stämplat. Kv 65:- 65 465 TYSKLAND (Berlin). M 64-67 stämplade. Kv 46:- 50 466 TYSKLAND (Berlin). M 76 stämplat. Kv 40:- 40 467 TYSKLAND (BRD). 1996 Nationalpark. Block 36 M 1871-1873. k.värde 8,50 20 468 TYSKLAND (Bund). M 609-616. OS 1936 i Berlin. Monterade på ark och minnespoststämplat 5.8.1936. Kv 36:- 40 469 TYSKLAND (Bund). M 42, stämplat BERLIN 1 29.6.1883. Kv 15:- 15 470 TYSKLAND (DDR). M 2483-2633. Socialistisk återuppbyggnad. kpl serie 15 märken. K.värde 20,50. 38 471 TYSKLAND (DDR). M 262,263,265,329 på kartong. 26:- 30 472 TYSKLAND (DDR). M 27** 10-block med ovanmarginal. 32:- 35 473 TYSKLAND (DDR). Zentraler Kurierdienst M 11,13 stämplade. Kv 11:- 15 474 TYSKLAND (Württemberg). Lot om 2 blad, lösa märken stämplade och 4-block** 200 475 TYSKLAND. (DEUTSCHE POST, sovjetisk zon). Mi 198-99 (stämplat), 230-31** + stämplat, 240-41** + stämplat. Kv 60:- 100 476 TYSKLAND. Album med brevklipp "Berühmte Deutsche". 50 477 TYSKLAND. Deutsche Post, del av H-blatt 123, stämplat. 10 478 UNITED NATION. 1985 Flaggserien. M 472-475**, 8 20 479 UNITED NATION. 1985 Flaggserien. M 476-479**, 8 20 480 UNITED NATION. 1985 Flaggserien. M 484-487**, 8 20 481 USA. Mi 1883-1932**. Två kartor a 50 märken med ol djur samt excl bok med info om djuren. Utg 1987 100 482 USA. Årssats Commemorative Stamps 1981. Kv 26,50. 70 483 USA. Årssats Commemorative Stamps 1983. Kv 41.60 100 484 USA. Årssats Commemorative Stamps 1984. Kv 30.50. 50 485 USA. Årssats Commemorative Stamps 1985. Kv 30.10 50 486 USA. Årssats Commemorative Stamps 1986. Kv 29.90 50 487 USA. Årssats Commemorative Stamps 1987. Kv 39.10 70 488 ÖSTERRIKE.1979 WIPA 1981 M 1629 3,30 & 1980 WIPA WIEN M 1662 4,00 15 Vykort 489 ALINGSÅS. Parti av. Plundrat. Kv 8 15 490 ASKIM. Parti från Askim. Plundrat. Kv 8 15 491 BORÅS. Parti af Norrby gärde. Plundrat. Kv 8 15 492 BORÅS. Villastaden. Plundrat. Kv 7 15 493 DJURSHOLM. Parti av Djursholm vid Samsöviken. Flygfoto. Plundrat. Kv 7 15 494 ED. Flygfoto över. Plundrat. Kv 8 15 495 ED. Järnvägsstation och hotellet. Plundrat. Kv 8 40 496 ELLÖS. Vy från. Kv 7 15 497 EMMABODA. Motiv från. Plundrat. Kv 8 15 498 FALKÖPING. Mössebergs bad. Vy från utsiktstornet. Plundrat. Kv 8 15 499 FISKEBÄCKSKIL. Flygfoto över. Plundrat. Kv 8 15 500 GOTTSKÄRS Havsbad. Plundrat. Kv 8 15 501 GULLHOLMEN. Parti av. Plundrat. Kv 8 15 502 GULLHOLMEN. Vy från 10 503 GÄLLIVARE. Turister på Gellivare-Dundret. Midnatt. Plundrat. Kv 7 20 504 GÄVLE. Drottninggatan med Stadshuset. Stämplat 2/4 1949. Pressbyrån 10 505 GÖTEBORG. Brandkåren rycker ut. Plundrat. Kv 7 20 506 GÖTEBORG. Carl Johansgatan. Plundrat. Kv 8 15 507 GÖTEBORG. Carl Johansgatan. Plundrat. Kv 8 15 508 GÖTEBORG. Drottningtorget. Plundrat. Kv 8 25 509 GÖTEBORG. Hörnet Östra o Södra Hamngatorna. Plundrat. Kv 8 15 510 GÖTEBORG. Jubileumsutställningen 1923. Plundrat. Kv 8 15 511 GÖTEBORG. KFUK:s hus. Plundat. Kv 8 20 512 GÖTEBORG. Kungsportsbron och Stora Teatern. Ej postgånget 15 513 GÖTEBORG. Motiv från Elfsborgs Fästning. Plundrat. Kv 8 20 514 GÖTEBORG. Utsikt från Skansen Kronan. Plundrat- Kv 8 15 515 GÖTEBORG. Vasaplatsen. Ilgods 222. Plundrat. Kv 8 15 516 GÖTENED. Hälsning från. Plundrat. Kv 8 15 517 HELÅS. Flygfoto över 15 518 HENÅN. Plundrat. Kv 8 15 519 HENÅN. Plundrat. Kv 8 15 520 IGELSTORP. Hagalund. Plundrat. Kv 8 15

521 KINNA. Parti från Lydde. Plundrat. Kv 8 15 522 KOPPARBERG. Vy från Kopparberg. Järnväg med stickspår, station, godsmagasin 25 523 KUNGELF. Vy från Kungelf. Båt. Plundrat. Kv 8 15 524 KUNGSBACKA. Storgatan. Plundrat. Kv 6 15 525 KUNGSTORP. Flygfoto över. Plundrat. Kv 8 15 526 KVÄNUM. Järnvägsstationen. Plunrat. Kv 8 50 527 KVÄNUM. Parti av Qvänum. Plundrat. Kv 8 15 528 KVÄNUM. Vy från Qvänum. Plundrat- Kv 8 15 529 LIDKÖPING. Gamla Rådhuset. Plundrat. Kv 8 15 530 LIDKÖPING. Hamnen. Plundrat. Kv 8 20 531 LIDKÖPING. Kristinedals försäljningsmagasin. Plundrat. Kv 8 15 532 LIDKÖPING. Lilla Torget. Plundrat. Kv 8 15 533 LIDKÖPING: Kartkort nr 62 Kinnekulle med omgivning. Postgånget 1949. BertilA ritade. 10 534 LJUNGS BY. Flygfoto över. Plundrat. Kv 8 15 535 LJUNGSKILE från norr. Plundrat. Kv 8 15 536 LJUNGSKILE. 3-bildskort från 1907. Plundrat. Kv 8 15 537 LJUNGSKILE. Plundrat. Kv 8 15 538 LJUNGSKILE. Post, Apotek, Hotell, m.m. Plundrat. Kv 8 15 539 LULEÅ. Svartön - Elevaton. Postgånget OII. Kv 8 20 540 LYRESTAD med ångfartyget "Juno". Plundrat. Kv 8 20 541 LYRESTAD. (s.k. Kyrkskolan). Plundrat. Kv 8 15 542 LYRESTAD. Järnvägsstationen med tåg. Plundrat. Kv 8 40 543 LYRESTAD. Sågverket och kanalen. Plundrat. Kv 8 15 544 LYSEKIL Strandparti. Plundrat. Kv 8 15 545 MALMÖ: Rådhuset. Gammalt svartvitt kort. Förlag Berndt Johnsson. Skickat 1926. 15 546 MARIESTAD. Parti från. Plundrat. Kv 8 15 547 MELLERUD. Storgatan- Mängder av folk. Plundrat. Kv 8 20 548 MORA. Kyrkogatan. Plundrat. Kv 8 15 549 NORRKÖPING. Hamnbron. Plundrat. Kv 8 15 550 NORRKÖPING. Oskar Fredriks Bro. Postgånget 1914 men plundrat 15 551 NORRKÖPING. Rådhuset, Göta Hotell. Postånget, plundrat 15 552 NORRKÖPING: Lasarettet. Svartvitt Pressbyrå-kort. A6. Postgånget. 10 553 NOSSEBRO. Vy av. Plundrat. Kv 8 15 554 RYDS badanstalt. Socitetshuset. Ej postgånget. 15 555 RYDS badanstalt. Strandparti. Tre män i eka. Ej postgånget. 15 556 RYSSLAND. Två kort med bra stämplar. 15 557 SALEBY. Flygfoto över. 15 558 SKARA. Elementärläroverkets skolgård. Elever uppställda för exercis. Plundrat. Kv 8 20 559 SKARA. Plundrat. Kv 8 15 560 SKARA: 3 gamla formatet. Biskopsgården,Krönikebrunnen, Församlingshuset. Oskrivna. 15 561 SKULTORP. Flygfoto med järnväg. Plundrat. Kv 8 15 562 SKÖVDE. Norra Storgatan. Plundrat. Kv 8 15 563 SKÖVDE-AXVALLA JÄRNVÄG. Skärningen vid Våmle. Med tåg. Kv 8 20 564 STOCKHOLM. Mikaelsgränd. Stämplat 1928 15 565 STOCKHOLM. Nya Tranebergsbron. Med spårvagnar. Plundrat. Kv 8 20 566 STORA MELLBY pastorat. 7-bildskort. Plundrat. Kv 8 20 567 SÄRÖ strandpaviljong. Plundrat. Kv 8 20 568 SÖRBY. Järnvägsstationen med tåg. Plundrat. Kv 8 40 569 TRELLEBORG: Två ej postgångna kort: kartkort Ystad-Trelleborg plus trebildskort 15 570 TRELLEBORG: Två postgångna kort: lasarettet gamla formatet samt ett -bildskort 15 571 TROLLHÄTTAN. Nya Torget.Kv 8 15 572 UDDEVALLA från Skansberget. SJ rangerbangård. Plundrat. Kv 8 25 573 UDDEVALLA. Gustavsberg. Båtar. Plundrat. Kv 8 15 574 VADSTENA - 13-bildskort. Gamla formatet.förlag Uno Petersons Pappershandel 10 575 VARA. Fågelperspektiv. Plundrat. Kv 8 15 576 VARA. Gamla folkskolan. Plundrat. Kv 8 15 577 VARA. Gustav Thorins Möbel- och Bosättningsaffär. Plundrat. Kv 8 15 578 VARA. Hälsning från Vara. Plundrat. Kv 8 15 579 VARA. Storgatan. Plundrat. Kv 8 15 580 VARA. Storgatan. Plundrat. Kv 8 15 581 VARA. Torget. Med folk. Plundrat. Kv 8 20

582 VARBERG. Parti från Varberg med fästningen i bakgrunden. Plundrat. Kv 8 10 583 VÄNERSBORG. Hamntorget. Plundrat. Kv 8 15 584 VÄNERSBORG. Länsmansliden. Plundrat. Kv 8 15 585 VÄNERSBORG. Parti av. Plundrat. Kv 8 15 586 VÄNERSBORGS hamn. Kv 8 10 587 VÄRMLAND Mårbacka - 5 kort varav ett postgånget Filipstad 1958 15 588 VÄRMLAND: 5 kort gamla formatet. Rundtursbåtar,Timmerflottning,flygbild Karlstad m m 15 589 VÄXJÖ: Domkyrkan. Nytt kort gamla formatet. Förlag: A/B Bröderna Andersson, Växjö 10 590 ÅRE: Granens Turisthotell. Gammalt svartvitt oskrivet. Foto & förlag: O. Olsson, Ånn 10 591 ÄNGELHOLM: Gamla formatet, färg. Torget, gamla rådhuset, kyrkan. Ej postgånget. 10 592 ÖRNSKÖLDSVIK. Motiv från hamnen, Fartyget "Vesta" av Stockholm. Plundrat. Kv 7 20 593 ÖSTERSUND. Torghandl. Äkta foto. 20 594 ESTLAND. Stickande damer. 10 595 FÄLTMANÖVERN 1902. En skvadron av Livregementet till häst. Kv 8 15 596 GLAD PINGST. Plundrat. Kv 7 10 597 GUSTAF ADOLF VID LÜTZEN. Plundrat. Kv 7 15 598 Konung OSCAR vid Västkusten. Plundrat. Kv 8 15 599 OSCAR II 10 600 Hon i hängmattan, han bredvid. Ej postgånget. 15 601 JAC EDGREN. Två danska kort 15 602 JENNY NYSTRÖM. Fyra stycken i gamla formatet 15 603 Sign T.N.: En glad påsk. Plundrat. Kv 7 15 604 SVENSKA LLOYD, GÖTEBORG. S/s Suecia och Britania vid kaj. Kv 7 20 605 M/S Deutschland. Kv 8 10 606 M/S Monica Smith. Kv 8 10 607 N/T Vera Cruz. A6-format, kv 6 10 608 NEPAL ANNAPURNA: Svenska Himalaya-expeditionen -81. Med deltagarnas autografer 25 609 NORGE. DRÖBAK. Parti från Plundrat. Kv 8 15 610 Nytt oskrivet kort: Semesterhälsning. Gerhards förlag, Insjön. 10 611 På väg till Amerika. Stämplat i HULL 1905. 15 612 Röda Korsflagga. Plundrat. Kv 8 10 613 Tre Pressbyåkort - SANDÖBRON, Hälsning från HALMSTAD & Hälsning från HUDIKSVALL. 15 614 Två olika kort med samma flicka med korg. Frankerade med OII. 20 Brev 615 Tre brev krigsfångepost BOSNIEN ca 1947. 40 616 Två brev REICH med perfins BAS. 15 617 Fyra brev REICH British Censorship 1947. 20 618 Två brev BUNDESPOST varav 1 REK med tulletikett 25 619 Flygpost från ADEN 1961. 50 620 NORGE. F 327 på brev till Sverige. FDC-stämplat. 10 621 NORGE. F 324-26 på REK-brev. FDC-stämplat. 30 622 Brev med 12 öre vapen stämplat 8/7 1865 10 623 Brev med 12 öre vapen stämplat KARLSTAD 10/9 1861 10 624 Brev med 12 öre vapen stämplat 13/8 1873 10 625 Brev med 12 öre vapen stämplat GÖTEBORG 5/11 1875 10 626 Brev med 12 öre vapen stämplat WENERSBORG 7/9 1869 10 627 Brev med 2 st 3 öre lejon F 14B stämplat 14/9 1866 200 628 Brev med F14B (Lejon) samt 5 öre vapen. Ett tredje märke saknas. Stämplat 1865 50 629 Brev med 12 öre vapen stämplat CARLSTAD 19/5 1864 10 630 ENGLAND. Bunt om 9 brev stämplat 1800-talet. 40 631 ENGLAND. Mi 24 par på brev till Sverige. Stämplat 10/6 1869 150 632 ENGLAND. Mi 25 på brev till Sverige. Stämplat NEWCASTLE 1870 150 633 ENGLAND. Mi 22 på brev till Sverige. Stämplat OLDHAM 1864 250 634 ENGLAND. Mi 15 + 17 på brev till Sverige. Stämplat LIVERPOOL (466) 1861 250 635 ENGLAND. Mi 9B + 15 på brev till Uddevalla, Sverige. Vidarestämplat i Helsingborg 200 636 ENGLAND. Mi 22 + 17 på brev till Uddevalla, Sverige. Eng stämpel 92 i BOLTON 1863 50 637 ENGLAND. Mi 15 + 17 på brev till Sverige. Eng stämpel 947 HULL, vidarestämplat Göteborg 1859 250 638 ENGLAND. MI 72 (½ p, trycksaksporto). Sämre kvalitet. Stämplat LIVERPOOL 1886 20 639 ENGLAND. Mi 23 (2x3 p) Engelsk stämpel 309 till Sverige 1870. Båda märkena snedcentrerade med del av andramärke. Ev. riss på högra märket? 150

640 SVERIGE. Fribrev stämplat GÖTHEBORG 1854 30 641 SVERIGE. Fribrev stämplat GÖTHEBORG 1852 30 642 SVERIGE. Fribrev rakstämpel WENERSBORG (1827) 30 643 SVERIGE. Fribrev fyrkantstämpel GÖTHEBORG (å baksidan) 1850 30 644 SVERIGE. Fribrev stämplat MALMÖ 1870 30 645 SVERIGE. Fribrev stämplat STOCKHOLM Fr.Br 1869 30 646 SVERIGE. Fribrev stämplat GÖTEBORG 1871 30 647 SVERIGE. Fribrev fyrkantstämpel WENERSBORG 1839 30 648 SVERIGE. Fribrev stämplat GÖTEBORG 1871 30 649 SVERIGE. Fribrev stämplat GÖTHEBORG 1855 30 650 SVERIGE. Fribrev stämplat STOCKHOLM Fr.Br 1870 30 651 SVERIGE. Fribrev stämplat GÖTHEBORG 1859 30 652 SVERIGE. Fribrev stämplat LANDSKRONA 1869 30 Frimärken Motiv 653 ALDERNEY (Guernsey) Mi 94-99 (Bl 2)**. Katter 10 654 VANUATU. Fyra block, Mi 28/38/42/43 samt Mi 1060-64** 35 655 GIBRALTAR. MI 749-754**, 2 block. Hundar 20 656 GIBRALTAR. Två block Mi 45 + 59**. Queen E II 10 657 ÖSTERRIKE. Mi 1479-82** + Mi 1499-1502**. OS 1976 10 658 ÖSTERRIKE. Fyra olika block Mi 8-11** 10 659 ÖSTERRIKE. Block Mi 12. Österrike 1000 år 15 660 ÖSTERRIKE. Mi 1662** (2 st), Mi 2158, 2218-2219** 15 661 ISLE OF MAN. Två block Mi 39 + 47 stämplade 10 662 GUERNSEY. Block Mi 8** Columbus 10 663 GUERNSEY. Tvä block Mi 21 + 34** 10 664 JERSEY. Block Mi 928-37** (2 st). Millennium Maritime Heritage 20 665 JERSEY. Sju olika block Mi 10/20/26/30/33/43 + 1068** 50 666 IRLAND. Block Mi 15. Tåg 10 667 IRLAND. Ett häfte Greeting stamps Mi 788-791** 5 668 NYA ZEELAND. Block Mi 88. Hund o katt 5 669 NYA ZEELAND. Fyra block Mi 46/50A/184 + 1295 15 670 NORFOLK ISLAND. Två block Mi 40** + Mi 49** Rotary. 10 671 AUSTRALIEN. Block Mi 17**. Vilda djur 5 672 ÅLAND. Häfte F H 12 Fåglar 10 673 ÅLAND. F Bl 7** Nordisk Mytologi 5 674 FÄRÖARNA. Lösa märken + block +häften. Stämplade 2008-2011. Katv 1330:- 150 675 FÄRÖARNA. Fyra block F 35-38 stämplade. Katv 480:- 50 676 FÄRÖARNA. Stämplade märken plus ett FDC. Katv 700:- 75 677 Pärm med ca 600 st båtfrimärken, blandat stämplat och ostämplat 150 678 Visirpärm med ca 1000 st båtfrimärken, blandat stämplat och ostämplat 200 679 Visirpärm med ca 1100 st båtfrimärken, blandat stämplat och ostämplat 200 680 Monteringsblad med ca 180 st järnvägsfrimärken, blandat stämplat och ostämplat 50 681 Monteringsblad med ca 250 flygfrimärken, blandat stämplat och ostämplat 50 682 Nordisk Filatelis Samlaralbum "Nobelpristagare på svenska frimärken". Innehåller F 372-73 (kat.v 70:-) samt kompl Nobelmärken 1961-1981, kat.v ca 650:- (nom 63:-). Dessutom Norge F 497-98, 608-09 samt 884. Samtliga märken postfriska. 80 Bältespännarmaterial och kuriosa 683 Insticksalbum med Bälktespännarmaterial. REK-, Lördags-, Flyg-, Ilpaketetiketter m.m., m.m. 100 684 FÄRÖARNA. Julmärken, 6 st helkartor från 1982-1987 50 685 Svenska Nationalföreningens julmärken. Hela kartor 1973/74-79/80. Totalt 9 ark. 50 686 Daniel Solander. Ståltryck i grönt 10 687 Leksaker. Ståltryck i rött 10 688 Insticksalbum med bältespännarmaterial 100 689 Svensk sedelsamling (Nya bankvikta): 1 st a 100:- 1960, 2 st a 50:- 1953 samt 10 st i nummerföljd a 10:-. 1968, 10 st i nummerföljd 5:- 1972 och 4 st a 5:-, div år 1978-81. Allt i högsta kvalitet 250 690 Stockholm 86. Fem block "Specimen" 30 691 SAP Partimärken 1932-35/54-86 25

Samlingar och partier 692 Äldre Hela Världen-album, Schaubert. Mycket blandad kvalitet. Fyndchans?? 100 693 Postens "Svenska Frimärken berättar" 1987/88. Nom 140:-. Katv 2000:- 70 694 Postens "Svenska Frimärken berättar" 1988/89. Nom 169:-. Katv 1000:- 80 695 Postens "Svenska Frimärken berättar" 1989/90. Nom 217:-. Katv 1300:- 100 696 Postens "Svenska Frimärken berättar" 1991/92. Nom 232:-. Katv 1200:- 100 697 Postens "Svenska Frimärken berättar" 1992/93. Nom 245:-. Katv 1100:- 100 698 Postens "Svenska Frimärken berättar" 1993/94. Nom 276:-. Katv 1250:- 100 699 Postens "Svenska Frimärken berättar" 1995/95. Nom 313:-. Katv 1500:- 150 700 Postens "Svenska Frimärken berättar" 1996. Nom 284:-. Katv 1700:- 125 701 Postens "Svenska Frimärken berättar" 1997. Nom 299:-. Katv 1700:- 150 702 Postens "Svenska Frimärken berättar" 2000. Nom 382:-. Katv 1300:- 150 703 Postens "Svenska Frimärken berättar" 1998. Nom 333:-. Katv 1300:- 150 704 Postens "Svenska Frimärken berättar" 1999. Nom 359:-. 150 705 Sverigesamling 1858-1955 med stämplade/ostämplade med bl.a. Ringtyp, Kongress, m.m. 250 706 Pärm med FDC Sverige 1946-1960. 50 707 Pärm med FDC Sverige 1960-1969 40 708 Skolåda med hundratals Gusaf V medaljong tvättade. Fyndchans för stämpel- och variantsamlare 20 709 Album med 26 brev minnespoststämplade. 30 710 SVERIGE - i välbevarat klämfjäderalbum Leuchtturm med fickor. Stämplat från Lokalmärken 1858 till 1969. Äldre i mycket blandad kvalitet, övrigt i blandad kvalaiet (BB-par, CB-par o BC-par saknas liksom lösen och div högvalörer). 800 711 Leuchtturmalbum med fickor Sverige 1969-1980, nästan komplett. Hygglig till god kvalitet. 400 712 Leuchtturmalbum med fickor Sverige** 1969-1980. Med några få undantag komplett. Utrop långt under nominalen. 300 713 Insticksalbum 30 sidor, dubbla mellanlägg välvårdat. Fyllt till ca 75% med klipp och lösa märken ortstämplade, mest 50-tal och Gustav VI 50 714 Snyggt brunt välvårdat insticksalbum 32 sidor, glest besatt med svensk massvara 25 715 Ringpärm med svenska häften på Visirblad. Merparten med markering. Nom ca 400:-. Plus lite fyndsaker. 200 716 Unicabox med svenska kuvert och lösa frimärken 30 717 Låda med svenska brev, många bra stämplar 100 718 Låda med blandade brev hela världen 40 719 Låda med blandade svenska brev, många med REK 50 720 Låda med FDC från 1940-talet och framåt, några med REK-etiketter 25 721 Postens kilovara 1974. Oöppnad. Katv. 900:- 150 722 Postens kilovara 1971. Öppnad, men ser välpackad ut. 75 723 Svensk kilovara, 2 öppnade paket 1954 + 1973. 50 724 Låda med klipp och lösa märken. 30 725 Låda med tvättade märken från hela världen. FYNDCHANS 150 726 Låda med svenska stämplade märken 30 727 Låda med blandade tvättade märken hela världen 30 728 Fyndlåda. 100 729 Ett parti småbrev med bra stämplar. 50 730 Låda med utländska vykort. 20 731 Låda utländska brev 20 732 Låda med buntade frimärken, tidigt 1900-tal 100 733 Grönt insticksalbum (ödlemönster) med England (G V, G VI, E II) stor stämplad dubblettsamling, artrik. 50 734 Insticksalbum, rött ödlemönster, stämplat Danmar, Norge med ordinära dubbletter 20 735 Insticksalbuim, rött ödlemönster, stämplat Sverige, ordinära dubbletter, inga jubileer. 20 736 Insticksalbum, grönt ödlemönster, stämplat Sverige något lite jubileumsmärken 25 737 Insticksalbum, defekt, med stämplat Sverige från OII, G V, Lejon till 60-talet 75 738 Rött Gripenalbum nr 7 med stämplat div länder Europa med kolonier, Asien, Afrika, Sydamerika. 50 739 Rött Gripenalbum nr 9 med stämplat Italien, Nederländerna. Egenritade albumblad. 100 740 Fyndlåda med allsköns material. 150 741 Välvårdat Lembit-album med brev, FDC, m.m. 75 742 Bladsats Lindner nr 280. Coronation 2/6 1953 Elisabeth II. Till ca hälften besatt. Ostämplat 50 743 Pärm med 25 st svarta monteringsblad, 2-sidiga för frimärken 20 744 Pärm med 29 svarta monteringsblad för brev, 2-sidiga 20 745 Facit ringpärm Sverige stämplat 1872-1970. Bl.a F34, 41, 44, 51, 136-138, 105-114, 126-135. I övrigt ca halvbesatt, blandad kvalitet. 200 746 Svensk nominalvara, högvalörer. Nom 183:- 100

747 Pärm med nordiska brev. 50 748 Årssats 1977. Öppnad, komplett. Nom 52:- 25 749 Årssats 1982. Öppnad, komplett. Nom 83:-, inkl 4-block rabattmärken 40 750 Årssats 1984. Öppnad, komplett. Nom 110:-, inkl 4-block rabattmärken 45 751 Årssats 1985. Öppnad, komplett. Nom 126:-, inkl 4-block rabattmärken 55 752 Årssats 1986. Nom 127:-, inkl 4-block rabattmärken. 60 753 Fyndlåda med bl.a. album etc. 150 754 Litet album med stämplat SVERIGE, 1855-1956. Väbesatt till ca 1950, bl.a. F 6,12-13,17-38, 40-51,203,205-06, 221,223. Besiktigas. 1000 Visning: Tisdagen den 8/3 kl 18.00 i ABF-huset, Kungsbacka Onsdagen den 16/3 09.00 hos Göteborgs Pensionärers Frimärksförening, Dalheimers Hus, Göteborg Auktionsdagen från kl 09.30 i ABF-huset Skriftliga bud sändes till: Kent Jiresjö. Kullevägen 31, 439 34 Onsala tel 0707-750825 e-post: kent.jiresjo@telia.com Auktionsvillkor Auktionen är offentlig och hålls i eget namn för inlämnarens räkning. Angivna priser är minipriser, och underbud godtages ej. Objekten säljes till högstbjudande för näst högsta bud + en fast höjning. Finns endast ett bud säljes objektet till minipris. Vid lika bud gäller det först inkomna. Vid auktionen tillämpas fasta höjningar enligt nedan På klubbat pris tillkommer slagavgift om 6%. Vid postbefordran tillkommer dessutom porto, emballage och eventuella försäkringsavgifter till självkostnadspris. Angivet bud är bindande och innebär godkännande av auktionsvillkoren. Vid bud för annans räkning ansvarar budgivaren för att auktionsvillkoren följs, som vore det eget bud. Auktionären äger rätt att återuppta budgivningen vid missförstånd. Likvid skall erläggas inom 10 dagar från auktionsdatum om annat ej överenskommits. Vid senare betalning debiteras ränta med 2% per månad samt kravavgift kr 50:-. Äganderätten till inropat objekt övergår inte på köparen förrän full likvid inklusive eventuella kostnader erlagts. Om full likvid ej erlagts inom 15 dagar äger NORDHALLANDS FILATELISTFÖRENING rätt att häva köpet och att erhålla ersättning för utebliven säljarprovision. Eventuell reklamation mot inköpt objekt skall meddelas Nordhallands Filatelistförening inom skälig tid efter leverans. Såsom skälig tid räknas normalt två veckor. Reklamationer av samlingar och partier beaktas endast om objektet väsentligt avviker från katalogbeskrivningen. Information till skriftliga budgivare Ett skriftligt bud bevakas av oss på för budgivaren förmånligaste sätt. Vid flera skriftliga bud, bjuder vi näst högsta bud + den fasta höjningen. Skulle endast ett bud föreligga, börjar budgivningen vid minipriset. Om någon i salen sedan bjuder, bjuder vi med i fasta höjningar upp till högsta angivna bud, om så behövs. Bilder Bilder med information finns på www.samlamera.sff.nu/auktioner Höjningar: - 25:- 2:- 26-100:- 5:- 101-300:- 10:- 301-500:- 20:- 501-1000:- 25:- 1000:- - 50:-