SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Pizzafavoriter i Sverige 2011, fem-i-topp

Skyltade stråk. Detaljkartor. Sevärdheter. Turförslag. Turistleder. Trafikinfo

BILAGA 1. Sammanställning av SKL:s enkät avseende prestationsmål 1

Ett gemensamt höjdsystem

Nedlagda myndighetsarbetsplatser 2010-

ST inom Försäkringskassan Avdelning 102

för förklaring se sidan 2

Anbudsauktion 15 september bilder på alla objekt

BiMe trucks och andra satsningar på biogas Roland Nilsson

Levande objekt i Fastighetsregistrets allmänna del

Sverigebarometern 2010

Barn berörda av avhysning 2014

Kommun (Mkr) % Fördelning (Mkr) % Fördelning Ändr. % Antal företag

Kommunranking 2011 per län

10 eller fler olika läkemedel på recept olämpliga läkemedel

Kostnadsutjämning 2003 jämfört med 2002, kronor per invånare Bilaga bil3/HB 1 (9)

Andel funktionsnedsatta som fått hjälpmedel. Ranking

Gotlands län Gotland kr kr 722 kr kr kr kr kr 42,0%

Sverigebarometern 2011

Föräldraalliansen Sverige. Kommunalt grundskoleindex - Förändring SALSA Residual

Kommunalt anställda år 2012 lärare och ledning skola/förskola, år Stockholms län. Uppsala län. Andel 55 år och äldre.

Vad är Cityindex? alla Sveriges städer

Resultat 02 Fordonsgas

Placering Andel E-legitimation Säkerhetskod Telefon SMS SmartPhone Totalt 2/5 Möjliga e-dekl Placering 2010 Andel 2010

Öppna jämförelser webbgranskning: Äldreomsorg 2011 och 2012

BRF-RESPONS ST LOKALA KARTLÄGGNINGAR FÖR ÖKAD FÖRSÄLJNING

STATOILS MILJÖBILSRANKING FÖRSTA HALVÅRET

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Reseguidens Sverigebarometer 2009

Statistiska centralbyrån Offentlig ekonomi och mikrosimuleringar. April ( 22)

StatistikHusarbete Antalköpare. Antal köpare riket Hushållstjänster ROT-arbete

Kommunkod Kommun Kommungrupp Kommungrupp, namn 0180 Stockholm 1 Storstäder 1280 Malmö 1 Storstäder 1480 Göteborg 1 Storstäder 0114 Upplands Väsby 2

Bokningsstatus - lediga provtider, körprov behörighet A (motorcykel), på Trafikverket Förarprov

Wäxthuset HVB har Ramavtal med; Hela Kriminalvården och Frivården

Antagna leverantörer i rangordning per anbudsområde

Välkomna till Göteborg

Kommuner som har svarat nej på frågan, sorterade efter län Dalarnas län Borlänge Nej, men till färre än hälften. Gotlands län

Hjälpens utförande. Hjälpens omfattning. Social samvaro

Södra Kustvägen 78, Bureå

Lunarstorm Del 1 Del 1 Del 2 Del 2

Kommunranking Instagram, mars 2014 Av Placebrander, Resultat inhämtat 14 mars 2014

Län Ortstyp 1 Ortstyp 2 Ortstyp 3 Stockholm Stockholm Södertälje Nacka Norrtälje Nynäshamn. Östhammar

När ska småhusägarna snöröja trottoarerna utmed sina tomtgränser? (Efter avslutat snöfall)

Rikspolisstyrelsens författningssamling

Statistik över rutavdraget per län och kommun

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

E.ON tankställe för biogas/fordonsgas. Joakim Aspman, E.ON Biofor Sverige AB

Transportstyrelsens föreskrifter om utlämningsställen för körkort;

Bilaga 2. Förtroendeuppdrag efter facknämnd och efter kön 2011 (ANTAL) i kommuner

Många arbetslösa ungdomar i Blekinge och Värmland

Omvärldsfakta. Var tionde åring är arbetslös

' 08:17 Monday, January 18,

' 08:17 Monday, January 18,

Kulturskoleverksamhet

Folkbibliotek Resultat på kommunnivå. Börjar på sida

' 08:17 Monday, January 18,

Frimärksauktion 18-11-06 Auktionen börjar kl 19:15 med visning från kl 18:30. VOLVO SKÖVDE och Skövde Filatelistförening Volvohuset Tisdag 6/11 Fasta höjningar:1-10:- = 1:-, 10-50:- = 2:-, 50-100:- = 5:-, 100-500:- = 10:-, över 500:- = 25:-. Skriftliga bud till: Berndt Gyllensten, Havstenav. 44. 541 43 Skövde. E-mail: berndt.gyllensten@hotmail.com Tel. 073-9892767 Bud senast 5/11 Ange hur objekten skall levereras (hämtas eller skickas). SVERIGE STÄMPLAT Nr Kat.nr Objekt Fac 2017 Min. 1 2 4 sk.bco 4-kantstpl Upsala nsc 950:- 75:- 2 2 4 " Praktstp. Sthlm fht (950:-) 30:- 3 13 3 öre Lokal Sthlm någon obet. kt nsc 4000:- 200:- 4 7 5 " Vapen Praktstpl Linköping 190:-.+++ 30:- 5 8 9 " " 2200:- 150:- 6 9 12 " " Lyx-stpl Sthlm kt 5:- 7 10 24 " " Gefle + del av utl. stpl kt 5:- 8 11 30 " " sidv Lyxstpl Sthlm 275:-.++ 25:- 9 12 50 " " Sthlm rufft. 850:- 50:- 10 14 B 3 " Lokal Prakt Wisby Pr=800:- 80:- 11 15 17 " " Wexiö nsc 1300:- 125:- 12 15c 17 " " grå 6500:- 500:- 13 16 20 " " Praktstpl. Säter kt 15:- 14 18 4 " R.t.14 Praktstpl Sthlm nsc 1300:- 100:- 15 19 5 " " Prakt Falköping Pr=250:- 30:- 16 20 6 " " Prakt Sthlm 4 tur Pr=750:- 75:- 17 21 12 " " Prakt Jönköping Pr=250:- 20:- 18 22 20 " " Praktstpl. Skara nsc 70:- 10:- 19 22f 20 " " Göteborg blekorange 350:- 10:- 20 26 v3 50 " " snygg stpl. Gefle skuggade siffror 600:-.+++ 60:- 21 27 1 rdr " Praktstpl. Malmö inhack till v. (750:-) 10:- 22 28 3 öre R.t.13 Praktstpl. Karlstad nsc (Pr=400:-) 20:- 23 29 4 " " Prakt Malmö Pr=400:- 25:- 24 37 1 rdr " Attest Lasse Jensen felfritt 4000:- 350:- 25 38 1 kr " Prakt-Lyx Ystad Pr=600:-.++ 75:- 26 41 3 öre R.m.ph Nära Prakt Westra Harg 200:-.+++ 30:- 27 43 5 " " Prakt Örebro Pr=80:- 8:- 28 44 6 " " Nära Prakt Kristianstad 500:-.+++ 60:- 29 48 50 " " Prakt Linköping Pr=250:- 25:- 30 49 1 kr " Prakt Haparanda Pr=250:- 25:- 31 51 10/24 öre Prov. Praktstpl. Norrköping nsc 400:- 40:- 32 Tj 10 1 kr t.14 600:- 40:- 33 Tj 12 3 öre t.13 Prakt Flen Pr=100:- 10:- 34 Tj 14 5 öre t.13 Prakt Karlshamn Pr=50:- 5:- 35 Tj 18 20 " " Prakt-Lyx Nyköping Pr=100:-.+++ 15:- 36 Tj 21 30 " " Prakt Waxholm Pr=90:- 10:- 37 Tj 22 A 50 " " Praktstpl. Eksjö nsc 220:-.++ 25:- 38 Tj 23 50 " " Prakt-Lyx Teckomatorp Pr=75:-.++ 15:- 39 Tj 28 2 " vm kr. Prakt Linköping Pr=120:- 12:- 40 Tj 31 8 " " Prakt Karlstad Pr=250:- 20:- 41 Tj 33 15 " " Prakt Lycke Pr=90:- 10:- 42 Tj 45 7 " vm / Prakt Kappelshamn Pr=150:- 12:- 43 L 7a 24 " t.14 a-nyans 3000:- 175:- 44 L 7 24 " " Fagersta 400:- 25:- 45 L 10 1 kr " sidv. Karlshamn nsc 600:- 40:- 46 L 15 12 öre t.13 Prakt Högsjö Pr=500:- 50:- 47 M 8 Militär 550:- 50:-

48 39 10 öre Oscar Prakt Örebro Pr=75:- 5:- 49 45 10 " " Lyx Strömstad.+++ 5:- 50 56 20 " " Prakt Sandarne.+++ 5:- 51 67 25 " " Prakt Motala Pr=100:- 8:- 52 65 5 kr Posthuset " Ystad Pr=500:- 50:- 53 69 2 öre Riksv. Prakt Sthlm 4 tur Pr=70:- 8:- 54 70 4 " " del av 2 kronor 8:- 55 71cxz 1 " " vm /+kpv 650:- 40:- 56 72cxz 2 öre Riksv. vm / + kpv veck (650:-) 5:- 57 Utgår 58 Utgår 59 Utgår 60 73cxz 3 " " vm / 200:- 10:- 61 74 v1 4 " " utan vm PLK 209B 900:- 30:- 62 74cx 4 " " vm / Prakt Sthlm 200:-.+++ 15:- 63 76 10 " G.V. Vm krona Prakt Malmö 5:- 64 80 7 " " Prakt Sthlm Pr=60:- 8:- 65 83 12 " " Lyx Eksjö Pr=100:-.+++ 15:- 66 88 30 " " Streck 10:- 67 96 1 kr " Prakt Järnforsen Pr=100:- 10:- 68 141 A 5 öre Lejon dragspel 55:-.+++ 15:- 69 142 Ecx 5 " " Prakt-Lyx Norrköping 70:-.+++ 25:- 70 144 Acc 10 " " Prakt Mösseberg 10:- 70a 144 C 10 " " Käflinge Lbr välc 40:-.+++ 5:- 71 144 Ecxz 10 " " vm / + kpv 2400:- 50:- 72 145 A 10 " " Prakt Todderöd 10:- 73 145 Ecx 10 " " Prakt Sthlm PFFS 220:-.+++ 25:- 74 148 C 30 " " Extra perforeing i marginalen 40:-.+++ 10:- 75 151 A 20 " G.V. Prakt Borås Lbr.+++ 10:- 76 152 A 20 " G.II.A. Prakt Sköfde.+++ 10:- 77 154 110 " G.Vasa Praktstpl. Tjureda nsc 70:- 15:- 78 163 60 " Postemblem Prakt Indal 10:- 79 165 80 " " Prakt Sundbyberg 10:- 80 166 85 " " Prakt Delsbo 10:- 81 168c 1 kr " Lyx Lysekil 80:-.+++ 25:- 82 169 110 öre " Lyx Sthlm.+++ 15:- 83 174c 145 " " Prakt Sthlm.+++ 10:- 84 177 C 15 " G.V. Prakt-Lyx Skultorp.+++ 15:- 85 181 20 " " Lyx-stpl. Bengtsfors.+++ 15:- 86 183b 25 " " Lyx Medle.+++ 15:- 87 186 30 " " Lyx Sthlm.+++ 15:- 88 187c 35 " " Lyx Björnlunda.+++ 15:- 89 188 40 " " Prakt Gottröra.+++ 10:- 90 194 115 " " Prakt Kumla 20:-.+++ 10:- 91 201b 30 " Kongress grönblå 1300:- 75:- 92 209 2 kr " 2200:- 150:- 93 215 25 öre UPU Praktstpl. Sunne 300:-.+++ 30:- 94 216b 30 " " grönblå 500:- 40:- 95 223 1 kr " obet. avtrubbat hörn (800:-) 20:- 96 224 2 " " snygg stpl. Malmö 4 650:- 60:- 97 225 5 " " välc. 2000:- 175:- 98 233a 5 " Slottet 4-block 400:-.+++ 25:- 99 235 A v 15 öre Lützen flamma 500:- 50:- 100 235 C 15 " " Lyx Hohög.+++ 15:- 101 238 5 " Postsparb. Prakt Axelvold 450:-.+++ 50:- 102 240 Av 5 " Riksdagen plåtsår flaggstång 500:- 50:- 103 249 20 " Postverket Prakt Nissafors 50:-.+++ 10:- 104 259 CB 10 " Swedenborg 350:- 20:-

105 262 B 15 " Delaware Prakt-Lyx Emmaboda.+++ 10:- 106 262 BC 15 " " 700:- 50:- 107 267 BC 15 " G.V.80 år 450:- 30:- 108 267 CB 15 " " 450:- 30:- 109 273 BC 10 " G.V. Tunn fläck (2200:)- 25:- 110 271 A 5 " " Prakt-Lyx Råda Postombud 3.+++ 10:- 111 277 25 " " Lyx Åhus.+++ 10:- 112 286 60 " Tre kr Prakt Oskarström.+++ 10:- 113 307 185 " " Prakt Boden.+++ 10:- 114 316 285 " " Prakt-Lyx Norrköping 40:-.+++ 15:- 115 318 C 5 " Ling Lyx Sveg.+++ 10:- 116 318 CB 5 " " Prakt Hjärpås 350:-.+++ 40:- 117 320 BC 10 " Berzelius svag fettfläck (2200:-) 30:- 118 321 BC 15 " Linne Prakt Vissefjärda 350:-.+++ 40:- 119 324 BB 5 " Bellman Praktstpl. Linköping 70:-.++ 10:- 120 325 35 " " Prakt Nynäshamn.+++ 10:- 120A 332 CB 5 kr Slottet 1600:- 125:- 121 335 BB 15 " Birgitta Prakt Österåsens Sanatorium 75:-.+++ 15:- 122 393 5 " Siffertyp Lyx Tomelilla.+++ 10:- 123 406 HA 3 25 " G.VI A. Båda blocken snygga stpl. 260:- 20:- 124 416 A 30 " " Lyx Uddevalla.+++ 10:- 125 416 HA 6 30 " " alla blocken snygga stpl. 1065:- 90:- 126 461 65 " Hällristn. Prakt Tingsryd.+++ 8:- 127 467 A 25 " Frim.jub. Prakt Skultorp.+++ 8:- 128 484 A 25 " Järnvägen Lyx Fårhult.+++ 10:- 129 547 105 " Ing.konst Lyx Kisa 30:-.+++ 10:- 130 428 HA 16 40 " G.VI.A. Båda blocken snygga stpl. 160:- 10:- 131 1113-17 Block ur H 319 Prakt Eskilstuna 110:-.+++ 10:- 132 1177-82 " " H 333 " Åtvidaberg 90:-.+++ 8:- 133 1328-32 " " H 336 " Knäred 100:-.+++ 8:- 134 1722-25 " " H 426 " Karlsborg 80:-.+++ 5:- 135 1738-41 " " H 427 " Östersund 130:-.+++ 10:- 136 1749-54 " " H 429 " Åkersberga 200:-.+++ 15:- 137 1806-09 " " H 440 " Mariannelund 110:-.+++ 8:- 138 1842-46 " " H 447 " Sthlm 140:-.+++ 10:- 139.1906-10 " " H 460 " Karlsborg 165:-.+++ 15:- 140 2028-33 " " H 485 " Malmö 160:-.+++ 12:- 141 2127-30 " " H 507 " Helsingborg 150:-.+++ 12:- 142 2253-57 " " H 532 " Järfälla 220:-.+++ 12:- 143 2665-68 " " H 575 " Helsingborg 150:-.+++ 12:- SVERIGE OSTÄMPLAT 144 14 A 3 öre Lokal typ 1 utan gummi (7500:-) 150:- DIVERSE 145 Samling Sverige 1862-1969 i Leuchtturm med fickor 400:- 146 Insticksalbum med varianter mm 75:- 147 Äldre Sverige på Visirblad 75:- 148 Färöarna 1980,1982-1986 o Åland 1984 årssatser 50:- 149 Visiralbum med drygt 20 st svarta blad 40:- * 150 Visirpärm med plastfickor för brev eller FDC 30:- * 151 Litteratur bl a Frimärkssamlaren o Postv frim tryckeri 50 år 10:- * 152 Liten låda med blandade brev etc 20:-