AUKTION 19/ PÅ KVARNDALA HEMBYGDSGÅRD FÖREMÅLSLISTA. 1. Bålskål, Gustafsberg, Asiatic Pheasants, brun (tillverkad )

Hjärtat Hem & Interiör AB i konkurs

Prislista 2009 Växjö Porslin & Möbeluthyrning / BS Party Event Glas Pris/st.

Auktion Sida 1 av 14

Artiklar :13. Genererat från c4butik ( Sida 1/12

SÄLGEN. INVENTARIEFÖRTECKNING Datum ENHET:

Hyrgodslista Bord, stolar, grillar, klädställningar, scenpodie m.m. GLAS, i bokstavsordning (Centiliterangivelse gäller helt fyllda glas)

Auktion Sida 1 av 17

LAGERFÖR: RESTAURANG OCH STORKÖKSUTENSILIER TILLVERKAR: RESTAURANGVISPAR

Win AB i konkurs

Amazing Pizza & Grill Lund AB i likvidation

Auktion (7)

Moms tillkommer på alla priser.

VÄLKOMMEN DEN 23 APRIL TILL SVENSKT TENNS AUKTION AV UTSTÄLLNINGSMÖBLER

PRISLISTA Alla priser är exklusive moms Vi reserverar oss för eventuella prisändringar

Prislista för Nr 1 in rent, tent & even Alla priser är exklusive moms Golvsystem Produkt Enhet Pris sek Antal Totalt

Auktion Sida 1 av 16

Förteckning Jul_Nyårsauktionweb

For fabulous homes and personal tables

Lärnehem AB i konkurs

1 Kunglig Dansk, figurin nr. 737, Pan på get, 1:a sortering, H20cm kr 2 1 par vaser, jugend i majolikaporslin, omkring 1900, H33cm 500 kr

Bruttoprislista Gäller från SE

Per Eklund. Stenarbetsmuseum Yxhult

Tack! HÖST & VINTER. Ditt köp hjälper oss att förverkliga våra drömmar. Svensk kvalité på samtliga produkter. Klass/Förening

Porslin är ett samlingsnamn för olika porslinskvaliteter. Vi har valt de kvaliteter som uppfyller våra önskemål och krav; fältspat och benporslin.

Johannes Collin skulptur, patinerad brons, gjutarstämpel L. Rasmussen Köpenhamn, signerad och daterad 1910, H20,5cm kr

NY KOLLEKTION STOCKHOLM

UTSTÄLLARE Skärgårdsmarknad i Advent Hönö Klåva 2006

Daisy, gevär modell shot L91cm, kolvskruv saknas, bucklor, ytslitage, sikte skadat samt för funktionen ansvaras ej. 250 kr

Några nyförvärv till Upplandsmuseet

glas sidan 2:2 2:9 bordsartiklar sidan 3:7 3:16 tillaga sidan 5:2 5:22 maskiner sidan 7:2 7:31 textil sidan 9:2 9:5

Mälardalens Auktioner AB Enköpingsvägen 14 Tel: Fax

Inzel. DESIGN: JOHN-BERTIL HÄGGSTRÖM. hansk.se

Flodin Design Produkter

Pulsen stiger, jaktivern sätter till, alla sinnen slår igång.

Beauty is in the eye of the beholder

EN HISTORISK KOLLEKTION. Begränsad upplaga på utvalda varuhus Säljstart 4/ ÅRGÅNG

Vacker tavla Native American. Broderas på miniaida med kors- och efterstygn. Storlek 13x13 cm SEK. Vacker tavla Savannen.

TRENDIG Tillfällig designkollektion

400 kr. 400 kr. 800 kr

Keramikset Groda. Assiett, skål och mugg. I stengods. Tål i diskmaskin & micro Minibricka Groda. 27x21 cm.

Tältbolaget i Båstad AB i konkurs

300 kr. 500 kr. 400 kr. 800 kr

Auktion Sida 1 av 17

Flodin Design Produkter

Vår / Sommar the ligth is returning.

Nyhet Nov Ny fackindelningen 3x3 för 9 st glas. Korgsystem 50x50 cm

IKEA PRESSMATERIAL SOMMAR / FEBRUARI/MARS 2016 / 1 Inter IKEA Systems B.V SOMMAR 2016 FEBRUARI/MARS 2016 Kontakt: press.sto@ikea.

SÄLLSKAP Tillfällig kollektion (så länge lagret räcker) Säljstart: 7 OKT0BER 2016

HÖSTNYTT :- rek. pris :- Utvalda favoriter Höstens gardiner och textilier är här! Chesterfield soffa läder brun

sagaform café kollektion

KATALOG Opto Design AB Herrgårdsbacken Saltsjö Duvnäs Sweden Tel: +46 (0)

LADDA NER LÄSA. Beskrivning. Porslinet från Karlskrona PDF ladda ner

Förslag ord ca pris inkl. moms EAN-kod Anm. SAP Artikel nr Produkt Frp. Bild. 24 h vit. 24 h Tuokio kobolt

Villa Sörbo AB i konkurs

Vinkylare Esaias Tegnér 60-års present... 4 Sockerskål (änglar)... 5 Blomvas (2st)... 6 Ljusstakar Sockerskål... 18

2018 Höst / Vinter 1

PH IKEA PRESSMATERIAL / SEPTEMBER 2015 / 1 SITTNING TILLFÄLLIG KOLLEKTION 11 SEPTEMBER Inter IKEA Systems B.V. 2015

Prislista Bengt & Lotta Gäller fr.o.m. 2018/08/01

GATAB, Gustav Adolfs torg AB i konkurs ( Röda

På mönsterjakt med BoråsCottonStore

non food & utrustning

500 kr. 400 kr. 400 kr

SKÅP SVART HYLLA SVART SKÅP RÖD/VIT HYLLA BEIGE. Förpackning: 4 stk. Förpackning: 4 stk Svart 35x36,5x85,5 cm 710,00/stk

Housing Malmö AB i likvidation

Collection 2016 bruttoprislista (ex. moms) i sek fr.o.m

Gamla gjutformar hos Nils-Erik Schreuder, Stockholm Upton-upon-Severn, Oktober 2000 Jan Gadd

Restaurang Kavalleristen i konkurs

Folkets Möbler Järfälla i konkurs

Alma Buckard. Alma Buckard konstnärskap med förhinder. Sonen Ola Buckard i maj 2017:

Allt för restaurangen : SPECIAL!

400 kr. 31 Kaffeservis, 3 delar, silver GAB 1939 Stockholm, H6,5-25cm. Total vikt ca 960g, monogram 2500 kr. Sida 1

1 Harley Davidson, motorcykel, 750cc, WLC, manuell, årsmodell: 1942, motor märkt: 42WLC24477, mätarställning:

Genuint hantverk WILMA SEDAN 1998

Sortimentskatalog Konst på glas, porslin och som konst

Matsal. Bestick, glas och porslin

Auktion på Kvarndala den 28 juli kl 12, visning från kl 11. Alla objekt säljs i befintligt skick. Betalning vid klubbslag; kontant, swish eller kort. Objekt Utropspris 1 Rosenthal fat design Björn Wiinblad, diameter 15 cm 125 2 Kryddburkar från Krögarhuset 27 st ( 26 olika motiv) 250 3 Figurin Lladro Spanien Flicka med höns 24 cm hög 100 4 Väggmasker (chalkware/kalksandsten) Bosson Congleton England, 8 st 500

5 Takkrona 6-armad i mässing med glaskupor 250 6 Väggklocka Junghans, Tyskland ca 1900. Kröndekor i form av örn. Ca 1 m hög 200 7 Förgylld oval väggspegel, ca 90 cm hög 300 8 Rörstrand Sweden Drejar gruppen, fat diameter 30 cm 150 9 Scandia tenn; skål, vas och pokal 200

10 Glasservis, 35 st i olika storlekar och modeller 150 11 Taklampa med glaskupa, höjd ca 60 cm 150 12 Stolar med klädd sits, 1900-talets första hälft, 4 st 350 13 Kakburk Triett från J-H Fabriken, Sävsjö, 1900-talets mitt 200 14 Rörstrand matservis Eva ; 5 mat-, 7 djupa tallrikar, 10 assietter, 6 uppläggningsfat 500 och 1 såsskål. Tillverkades 1930/50-tal.

15 Bolstervar (dubbelt) bomull 1920-talet, 190 x 100 cm 400 16 Kaffekannor 2 st, Kockums och Lotus Catrineholm, Norge 250 17 Martin Lindström 1894-1975. Stilleben med blommor i vas, 85 x 75 cm 800 Signerad och daterad 1946. 18 Eskil Skans 1905-1989, signerad, Hamnmotiv (Limhamn?) 50 x 70 cm 300 19 Eskil Skans 1905-1989, signerad, Vinterlandskap 60 x 70 cm 300

20 Bing & Gröndahl figuriner 2 st Flicka med hund och Sittande flicka 400 21 Gipsfigurin Kan du inte tala 200 22 Sagaform Juicy design Lotta Odelius, 4 glas 200 23 Mangelkorg oval. 90 x 60 cm 250 24 Litografi av Minako Masui Måne 1 signerad, 40 x 30 cm 350

25 Sven Ljungberg 1913-2010 Och allt blommor på en gång 1985 300 26 Carl Berndtsson, skånsk konstnär född i Lyby 1902-83, signerad. 200 Landskap 82 x 67 cm 27 Droppformad väggspegel 1900-talets mitt, 85 x 45 cm 300 28 Scandia Tenn; märkt Karlshamn T10 (1993) 400 6 rödvins-, 6 vitvins- och 6 snapsglas. 29 Svenska Flygvapnet, samlartallrikar, Solveig Olsson Design AB 1985, 10 st 350

30 Vävd bomullsduk i Munkabälte teknik ca 1920, 162 x 102 cm. 250 31 Kaffeservis Rosenthal Sanssouci handmålad av Frida Björnsson 300 Sundsvallskonstnär/porslinsmålare.; 19 koppar och fat, 3 askfat, 2 sockerskålar, 2 gräddkannor och 1 cigaretthållare 32 Bing & Gröndahl samlartallrikar, olika flygmotiv 5 st 200 33 Tenn, 2 stop 500 34 Kuddfodral vävt i ull och bomull, 1800-talets senare del, 85 x 65 cm 200

35 Skatelövsstaken -89 märkt GB 250 36 Tekanna med rechaud (uppvärmningsställning) 250 37 Zaphir, Spanien, 2 figuriner 150 38 Figuriner Lladro, Spanien Fågel och Wallendorf Tyskland Konståkerska 250 39 Serveringsvagn med kakelplattor, 1900-talets andra hälft; L 75 cm och B 45 cm 150

40 Martin Lindström, olja landskap. Signerad och daterad 1946, 85 x 75 cm. 900 41 Vävstol, hopfällbar, bredd 110, komplett och med handbok 200 42 Cascade, Spanien Fisksäljare, h 30 cm 200 43 Väggbonader Flamskvävnad, 2 st 24 x 32 cm respektive 22 x 20 cm 200 44 Bordslampa Aneta, metall, h 60 cm 250

45 Karmstolar nyrokoko 2 st 800 46 Taklampa 6-armad, h 80 200 47 Else Jensen, dansk konstnär född 1918. Signerad och numrerad 67/275 250 48 Mattor Butterfly 2 st 78 x 242 cm och 45 x 60 cm (troligen oanvända) 1500 49 Fällbart brickbord med fiskmotiv, h 90 cm diameter 25 cm 150

50 Sidobord ovalt h 60, l 57 x b 38 300 51 Bordvävstol (komplett), b 80, h 47, l 70 cm 200 52 Telefon plast Cobra cremefärgad, 1950/60-tal 250 53 Johnson Brothers Eternel Beau; 5 mat-, 6 djupa tallrikar, 4 kaffekoppar, 200 6 tefat och 6 assietter. 54 Kaffeburk Zoegas kaffe 75 år 1886-1961 75

55 Fat Royal Copenhagen 200 56 Teservis Höganäs; 7 koppar, 11 fat, 1 sockerskål, 1 gräddkanna 200 och 1 kanna (locket lagat) 57 Telefonsko Colombia 1987, röd 150 58 Zaphir, Spanien Piano Baby 200 59 Fågeltavlor 24 x 28 cm 300

60 Bord L65 x B45 och H 50 cm 150 61 Väggbonad uppspänd på ram, Flamskvävnad 34 x 33 cm 300 62 Kopparspann med lock, h 25 cm 250 63 Takkrona 5-armad med metall och trä, h 85 cm 400 64 Broderade årstidstavlor, inramade, 4 st 200 65 Bricka i flintgods och metall märkt Rörstrand och Östberg & Lenhardtson AB från 400 omkring 1900.

66 Almedahls Linneduk, 2,35 x 1,40 cm och 6 servetter 0,50 x 0,50 cm. Aldrig använda. 350 TR (Trafikrestauranger) diskret invävt i kortänden. 67 Vitrinskåp med 2 hyllplan, välvd front med glasdörr, h 140, b 60 o dj 35 cm 700 68 Hackefors matservis modell -38; 12 mat-, 12 djupa tallrikar, 6 uppläggningsfat, 400 12 stora assietter, 11 små assietter, 1 bringare och 1 såsskål 69 Glasservis Trelleborgs glasbruk 1919-1956; 48 delar; 12 snaps-, 500 12 selters-, 12 öl- och 12 likörglas. 70 Vävda kökshanddukar 18 st med monogram 350

71 Bengt Böckman 1936-2014, skånsk konstnär, 500 färglitografi Humlestuga 108/260 72 Linne, 2 ovanlakan och 2 örngott med spets 150 73 Linne, 2 ovanlakan och 2 örngott med spets 150 74 Snapsglas med tomtar 10 st 150 75 Bordstabletter broderade, 6 st 250

76 Gungstol amerikansk modell tillverkad i slutet av 1800-talet 500 77 Nelly Lindfors 1917-1998, död i Malmö, signerad 72 x 20 cm 200 78 Glasskål, Mara (gudinna i hinduismen) Feel the Energy 150, 79 Keramikfat för ljus från Pia Paloni 100 80 Lena Linderholm Lyckorus 75 x 53 cm 200