Sida 1 Utskrivet 2015 12 18 17:56 1 Svanfigurin, signerad Marcolin, FM Ronneby H=17. 3 Figuriner 3st isbjörnar H=3 resp 6,5 resp 11. 5 Korgmöblemang, bord, stol, pall och väggspegel. 7 Hörnskåp, gustaviansk stil, vitrinöverdel Dj=60. 9 Pelarbord 2 st, rokokostil m intarsia D=50. 11 Figurin, Snickare Silesia GDR H=23,5. 13 Mantelur gustaviansk stil, FHS Tyskland förgyllt brons H=40 15 Bordslampa och kaffepumpa. 17 Chippendale matsalsgrupp, bord, 4 stolar, + linneskåp, buffé. 19 Skinnfåtölj, snurr/gungmodell. 2 Silverfat GAB Stockholm D=25, 255 gr. 4 Fåtölj. 6 Oljelampor 2st, 1 modern Herstal och antik väggolje. 8 Emmafåtöljer par, rokokostil. 10 Båtskål på fot, pressglas m franska liljan L=25. 12 Rörstrand antika servisdelar Anna 16 delar. 14 Golvurna Kina, H=61 (lagning). 16 Bordsoljelampa med frostad glaskupa, metallfot. 18 Retro, Bord D=100, 2 fåtöljer 60 tal. 20 Kvinnofiguriner 2 st H=65/52 (skada på den högre). 21 Termosar 12 st bl. des. C A Breger, plasttillbringare 6 st des 22 T kannor 4 st des. S Bernadotte och Guzzini, kaffekittel S B 23 Konstglasskålar och fat 13 delar, UE servisdelar 11 st Irja. 25 Konstglas och keramik/porslin 16 delar. 27 Tavla, Carina Flodin, Sissebäck 27x38. 29 Vägglampa, Marilyn Monroe H=26. 31 Olja pannå, O Axelsson 49 45x37. 33 Olja duk, R Mueller, 44x64. 35 Olja pannå, Hartmann 67 46x61. 37 Akvarell, H Roskvist 28x36. 39 Antik olja duk, S Kandell 1914 29x45. 41 Vägghyllor par B=60. 43 Köksskänk L=175 Dj=39 "Shubby chic". 45 Byrå med utdragsskiva, 4 lådig B=64. 47 Fönsterbord med låda L=100. 24 Gabriel keramiksniglar 2 st des. Vallis, träskulptur, Höganäs 26 Glasprodukter bl.a. Bjurshult, 23 delar. 28 Olja duk, Erik Hermansson 55, 53x63. 30 Olja duk, H Rosquist 44x64. 32 Olja duk, Hartvig Jarlhov, Madelientorget Paris 54x29. 34 Litografi 154/250 E M Johansson 80 Midsommar 50x62. 36 Olja duk, R G Hammar 1967 69x54. 38 Litografi 77/260 Anker Landberg 61 34x56. 40 Antik olja duk, Axel Høyer, Landskap 36x56. 42 Skänk med glasvitrin "shabby chic" B=90. 44 Hylla, fur B=85. 46 Vitrinskåp vitt "shubby chic" B=106. 48 Snedklaffsekretär 4 lådor, 2 delat B=100.
Sida 2 Utskrivet 2015 12 18 17:56 49 Soffbord fur m klaffar och hjul B=70 L=113. 51 Porslin/keramik bl.a. B&G. 53 Motoriserat skrivbord höj/sänkbart Kinnarps L=180. 55 Chiffonjé B=110 (ren. obj.). 57 Soffgrupp, 2 fåtöljer, soffa, soffbord 30/40 tal. 59 Skinngrupp, 3 sits soffa, 2 fåtöljer, bord. 61 FÅTÖLJ, "Shell Chair", Ib Kofod Larsen, Danmark. 63 Bord 2 st, Klaffbord L=64/102 B=40, mindre L=50. 65 Lykta på pelare H=157. 67 Blombord m marmorskiva, gustaviansk stil fyrk=36. 69 Bord, gustaviansk stil L=120. 71 Frack med väst och svalstjärt. 73 Hattar 6 st 3 dam, 3 herr bl.a hög hatt och plommonstop. 75 Kakburk 3 vån. des. Lars Lallerstedt för JH i Sävsjö. 77 Trälåda Sockerbolaget med spegel och plåtburkar bl.a. Grön 79 Äldre vevgrammofon, resemodell. 81 Emaljerade kaffekannor 4 st Kockums, tvättfat mm. 83 Klappträ, träskål 17/1800 tal. 85 Jardinjär m glasinsats, likörglas 6+1+1. 87 Tennfat, solur tenn, mm. 89 Kryddhylla trä m plastinsatser L=72. 91 Glas, 20 delar bl a Orrefors/des. Staffan Gellerstedt. 93 Ytterfoder par m konstväxter tot. H=84. 95 Matservis 26 delar + Ekeby assietter des. V. Lindstrand. 50 BRIO skötbord. 52 Systemkamera Konica Autoreflex T, m objektiv. 2 blixtaggr 54 Porslinshund, Rysk vinthund, H=76. 56 Kaffeservis Karlskrona UE, 7+ pers, assietter socker, grädds 58 Antik golvlampa ca 1910, 2 armad. 60 Soffbord engelsk stil m klaffar o lejontassar B=53 L=103/142. 62 Slagbord fur B=72 L=25/139. 64 Antik pinnstol och ovalt bord L=60. 66 Väggspegel oval m fururam H=115. 68 Antikt ovalt pelarbord L=117. 70 Skänk med vitrinöverdel Jaycee Funiture Sussex UK L=183. 72 Bordslampor 3 st bl.a oljemodell. 74 Hög hatt strl 60, med väska prov. B Liljenberg begravn entr.. 76 Glasburkar, kryddhyllsburkar bl.a. Orrefors. 78 Tennstop 1868, äldre ytterfoder (nagg på ett) äldre Konserv. 80 Parfymer mm. 82 Kameror 4 st bl.a. 2 äldre. 84 Keramikkrus 4 st bl.a Gustavsberg blå/vitt, Krukmakaren H 86 3 armad ljusstake, vägglampetter art déco 3st. 88 Bordslampor 8st. 90 Krus 4st Höganäs/Wallåkra 3L, 4L, och 6L. 92 Damejeanne och flaskor 12 delar. 94 Konstglas 21 delar bl a des. Pertti Kallioinen/U. Christiansson. 96 Pall, kaffekvarn, brödrost, + 2st strykjärn. Sida 3 Utskrivet 2015 12 18 17:56 97 98
Figuriner 2st NAO/Tengra H=31 resp 26. Mässingsljusstakar par Skultuna Bruk No. 39 H=21,5. 99 Figurin "Kan Du Inte Tala", ingefärskrus + 2st antika GB tall 100 Keramikkanna KAF H?25. 101 Keramik 15 delar bl a Gabriel + telefoner 3st. 103 Kaffeservis, Nittsjö 22 delar. 105 Mindre terrin + 2st bringare bl a Royal Doulton, England. 107 Kosta Boda skål + 6st Johansforstallrikar. 109 Glasservis m svart fot 25st Luminarc. 111 Kaffekanna, socker, grädde mm 8 delar bl.a nysilver. 113 Karmstol m hög rygg/hög sits. 115 Orreforsskål på fot Eva Englund/ Arne Lindblom H=18. 117 Lomonosov USSR björnfigurin, H=9. 119 Figurin, "Bonde m kalv" Carl Scheidig H=17. 121 Figuriner par, Maruyama H=21,5 resp 22,5. 123 Upsala Ekeby krus, M Simulsson H=11 + 3st mini Höganäsk 125 Figuriner 3st bl a USSR(Lomonosov) H=8,5 resp 9,5 resp. 1 127 Damhandväska i skinn des. B. Makowsky. 129 Damhandväska, nylon/skinn (märkt "Prada"). 131 Spegel 50/60 tal skinnram, Åkessons H=31. 133 Digital kamera Olympus C 1400L, Kamera Canon båda m v 135 Hackefors ölstop 2 st, figurin Elbogen sign IE. 102 Höganäskrus 2st, 4L och 5L. 104 Karaff + 6st snapglas. 106 Konstglasskålar på fot 2st, Nuutajärvi H=11 resp 20. 108 Ytterfoder 6 delar. 110 Fisktallrikar, fat + skål 12 delar. 112 Mormorsskål på fot mm 3 delar H=24 resp 22 resp 11. 114 Lladro figurin, Duvor H=13. 116 Konstglasfiguriner 3st bl a Orrefors H=29 resp 15 resp 14,5. 118 Wallendorf figurin "Kvinna m spegel" H=18. 120 Wallendorf figurin, Dansande Kvinna H=24,5. 122 Wallendorf figurin, Kvinna m Hjort H=22. 124 B&G figurin (1790) Pojke m hund H=10. 126 Figuriner 2st bl a NAO H=16 resp 24. 128 Damhandväska i skinn. 130 Damhandväska i skinn, vändbar (märkt. "Chanel"). 132 Fondue gryta gjutjärn. 134 Mjölkback trä, Listerlandets Mejeriförening. 136 Blå Måsen B&G 351 veckskål D=18. 137 Väckarur 3 st oljelampa, emaljerade gjutjärnsskålar, stenkak 138 Figurin Spanien PAL (Levantina) H=34. 139 Köksskänk med överskåp B=137 grönlaserad fur. 141 Hörnskåp dat. 1939 Dj=80 (överdel =62). 143 Kista fur 104x44 H=74. 140 Löpband Proteus MTM 4500. 142 Vägg och konsollhylla B=85 resp 37. 144 CD ställ 3 st, förvaringslåda för CD. Sida 4 Utskrivet 2015 12 18 17:56 145 Karmstol och bord D=64, vitmålat ca 1910/20. 146 Lekbord antikt (2 lådor saknas) L=100. 147 148
Mangelkorgar 2 st, 3 st trasmattor. 149 Högtalare par H=37. 151 Köksstege och pall. 153 Stolar par. 155 Te/kaffeseervis, Heinrich DE. 157 Matbord m stålstativ o marmorinoskiva L=150, 4 stolar. 159 Takkrona 6 armad glas/metall. 161 Kyrkrona 4 armad mässing D=38. 163 Takkrona med prismor D=40. 165 Smidestakkrona med 8 ljushållare. 167 Väggtextilier 2 st rölakan, sign IS(Ingegerd Silow) resp ILS. 169 Black&Decker Laserpass med regel/el/rördetektor. 171 Kabelvinda m säkring 25m. 173 Metabo lampa med laddare + 12V arbetsbelysning. 175 Gardena gödningsspridare. 177 LP samling 104 st. 179 Figuriner 2 st design Edit Risberg f JIE, ljuslykta S Hansson 181 Parvaser opalglas, Blå Måsen ljushållare. 183 Erik Höglund vas H=16. 185 Glasskulpturer 2 st bisonoxe o hästhuvud, skål Lars Hellsten 187 Rosenthal vas Peynet H=17, pokal Tyskland H=22. 189 Keeramik 10 delar bl.a. 2 st Höganäs Sven Bolin D=23. 191 Koskälla H=18. Stolar 4 st. 150 Skåp med lådor vitmålat L=93. 152 Pallar 2 st. 154 Teakbord 130x60. 156 Syskrin L=35. 158 Fåtölj 60/70 tal. 160 Hallampa m glaskupa 30 talsstil D=23. 162 Takpendel med glob opalglas D=23. 164 Kristallkrona med 6 ljusarmar, piggbotten, gustaviansk stil. 166 Taklampa glas/metall D=45. 168 Stödhjul f släp mm. 170 Cirkelsåg, sticksåg. 172 Vattenpump(nya tätningar) EMS pumpen 0,9kW. 174 Verktyg, bl.a. borrmaskin, gångjärnjusterare. 176 Serietidningar 99 st Western. 178 Bordslampor par Royal Cop, Fog &Mørup H=32. 180 Vas Hackefors, ytterfoder Tettau, Skål Arabia Ruija. 182 Konstglaskålar 2 st "Midsommardansen" Kjell Engman. D=15 184 Orrefors, ishink, skål Lars Hellsten, ljusstakar par. 186 Glasskulpturer, Nybro, Boda och Skansen T Berglund. 188 Modellbilar Volvo 1927 PV 4, 1928 LV 40. 190 Ytterfoder D=19 äldre med målning, 2 st glasvaser m emalj 192 Malmljusstake Ystad metall G Ander, malmljusstakar par mm. Sida 5 Utskrivet 2015 12 18 17:56 193 Sminkbordsset 4 delar m filigranarbete. 195 Porslinsfat Kina Family Rose D=31. 194 Glasblock Panda M Jonasson 2 st, ljuslyktor 3 st mm. 196 Bordslampa oljemodell H=38. 197 198
Matservis Edelstein Bavaria 19 delar. 199 Kaffeservis Hutschenreuther 26 delar. 201 Kaffeservis Hutschenreuther, rosa, 12 delar (4 pers). 203 Kaffeskedar, gafflar, servettringar mm. 205 Socker, gräddsnipa, bricka WMF, 3 vån kakfat, 6 underlägg 207 Kaffeservis Hutschenreuther 6 pers, rosa m socker/gräddsni 209 Matservisdelar bl.a. 2 terriner m lock 17 delar. 211 Glas 6 st likör Luigi Bormioli, 3 vaser, 3+3 likör/vitvin. 213 Bestick WMF 47 delar (6 pers). 215 Dammsugare Nilfisk King 530. 217 Vitrinskåp B=54 H=128. 219 Strömomvandlare 12V 230V m USB utgång. 221 Väggryor 2 st 78x140; 74x140. 223 Rölakanmatta 141x205. 225 Handknuten matta Afghanistan 60x120. 227 Äldre gungstolsdyna m kudde, broderad duk, virkat. 229 Trasmatta 110x190. 231 Rollator B Square. 233 Olja duk, signerad 49x59. 235 Antika tavlor 2st, luffarbetesramar. 237 Tavla Lars Norrman 50x35. 239 Olja duk, Toth. L, 56x95. Matservis Melitta DE 26 delar. 200 Tavlor 4 st(2 oljemåln.), JIE figuriner E Risberg 2 st (spricka 202 Matservis Selb Heinrich, 33 delar. 204 Nysilverservis 5 delar. 206 Kristallskålar, 5 st. 208 Kaffeservis Seltmann Bavaria 8 pers (20 delar). 210 Kaffeservis 6 pers Japan m geishamotiv mm. 212 Lockurna, fat, figuriner 4 st, samlartallrikar, 12 delar. 214 Bonbonskål kristall, vaser bl.a. Delft, KPM koboltblå mm. 216 Skinnjacka med fårpälsfoder strl 50. 218 Vitrinskåp, byrå 3 lådig. 220 Pallbockar, kraftiga H=30 48. 222 Handknuten gallerimatta 86x300. 224 Matta 97x200. 226 Äldre textil, draperi 103x200, bordlöpare 51x140. 228 Linneduk, Blekingefärger 127x240. 230 Virkade dukar 2 st. 232 Oljetryck 49x79. 234 Olja pannå, A Werner(Axel Wärmfors) 55x42. 236 Olja duk, W Liljenberg 49x74. 238 Tavlor 2 st. 240 Tavlor 2 st. Sida 6 Utskrivet 2015 12 18 17:56 241 Olja duk, Critén, 49x60. 243 Olja duk, Critén 49x60. 242 Olja duk, Axel Wärmfors 54x64. 244 Olja duk, Ernst V Sörensen 54x48. 245 Lito O Mathiesen Visby och Olja duk L Dahlgren. 10x12; 22x 247 248 246 Japanskt träsnitt Cuivahige 1850 90 36x23.
Blandteknik på duk 60x80. Tavlor 2 st (tusch?) Å Arenhill 33x39;. 249 Blandteknik 2 st 59x49. 251 Akvarell, Göran Nöbbelin D=32. 253 Antik olja pannå, M S Andersson 45x66. 255 Olja duk, signerad 49x69. 257 Olja duk, "Strömfiske" 29x59. 259 Olja duk, blomstilleben, Helman, 49x41. 261 Olja duk, Rolf 81, 36x45. 263 Tavlor 2 st 48x69. 265 Olja duk, W Solenberg 44 29x39. 267 Oljetryck, Blomstilleben 58x48. 269 Baro /termometer 2 st med snidade ramar. 271 Väggur, 3 st barometrar. 273 Bäddsoffa 1920/30 L=190. 275 Äldre mangel Esarex Eskilstuna. 277 Klaffbord fur L=65/165 B=80, 4 stolar hög rygg bok. 279 Bordslampor 2 st, lampdelar bl.a. jugend mm. 281 Tavlor Carl Larsson tryck, blomtryck mm. 283 Matbord, pelarbord, nattygsbord, 2 stolar. 285 Köksbord m iläggsskiva D=110 + 55. 287 Olja duk sign. T Carl 66 63x80. 250 Akvarell, Göran Nöbbelin D=32. 252 Tavla 26x32. 254 Antik olja pannå, Vattenfall 41x51. 256 Olja duk, K Helgo, 29x69. 258 Olja pannå, George, 33x92. 260 Olja duk, N Engquist, 32x41. 262 Olja pannå, S Aspelin 40x32. 264 Olja duk, J Ceder, Fiskargubbe 39x29. 266 Tavla Egyptiskt motiv 92x65. 268 Olja duk, Einar Critén, "Fixeringstavla" 60x50. 270 Väggur 50/60 tals Tyskland D=29. 272 Antik bäddsoffa m galonklädsel L=160 Biedemeier. 274 Köks/utdragssoffa L=205. 276 Ljusskylt med utbytbara skyltar. 278 Husqvarna trampsymaskin i skåp B=58. 280 Flätade spånkorgar, träkruka mm. 282 Äldre skrivborg m hurtsar ek (mittlåda saknas) L=140. 284 Tavlor 8 st bl.a pasteller. 286 Säng m resårmadrass B=105, sängöverkast. 288 Litografi 91/250 signerad?? Berg 50x70. Sida 7 Utskrivet 2015 12 18 17:56 289 Tavlor 4 st tryck bl.a. Picasso, R Dufy. 291 Gefle vinranka flytande blått tekanna+gräddsnipa, skål Rörs 290 Akvareller 3 st, Braun m barnmotiv, (tot 4st). 292 Swedish Grace Teservis des. L Adelborg, 12 pers. Teakkann 293 Tekoppar flytande blått, 5 muggar Rörstrand Oscar Dahl. 6 s 294 Kristallskål D=21 H=10. 295 Repruktioner 4 st inramade. 297 296 Oljor duk, 29x39 resp 26x33. 298
Kartor 2 st, Humleslingan och Ivösjöbygden, repro Brukshus Oljetryck Paul Gaugin 39x50. 299 Antik olja duk, monogramsign 1895, Hjortar. 301 Pelarbord rotfaner D=54, teakbord 65x45. 303 Antik stol och taburett. 305 Skinnsoffor 2 st 2 resp 3 sits. 307 Kylskåp AEG inbyggn. 60cm. 309 Whisky, snaps och dessertglas 8+6+9. 311 Kockums emaljerat bl.a. tvättfat, kaffekanna. 313 Bordslampa med prismor H=65. 315 Dockor 2 st. 317 Norrahammars emaljerad vedkamin No 299 H=76. 319 Porslinsklockor 2 st Rörstrand 1 st Bing&Grøndal. 321 Royal Copenhaen resp Rudolfstadt H=19 resp 22. 323 Parti mynt och hållare för årgångssaml.. 325 Ester Nilsson pennteckningar 3 st. 327 Ester Nilsson pennteckningar 7 st. 329 Oljemålningar 4 st. 331 Ester Nilsson pennteckningar 5 st. 333 Barstol kromstativ/skinnimitation. 335 Oval spegel, Gustaviansk stil. 300 Pelarbord vitt, nattygsbord fur på hjul. 302 Pottskåp par B=56 H=60. 304 Fåtölj. 306 Slipmaskiner 2 st, varmluftspistol. 308 Böcker 5st bl.a. A Nycop Bildeer, Kauno Architectura. 310 Parti bl.a. Kockums emaljerat, kakform gjutjärn. 312 Litografi 77/250 sign. 19x22. 314 Vitrinskåp med 2 lådor och belysning B=74. 316 Dockor 4 st. 318 Sockerskål opalglas m emaljmåln. Kondimentuppsättn m gla 320 Voigtländer bälgkamera m väska Vinci kalender. 322 Mynt i plåtcigarrburk L.Wolff Hamburg. 324 Ester Nilsson pennteckningar 3 st. 326 Ester Nilsson pennteckningar 3 st. 328 Ester Nilsson pennteckningar 9 st. 330 Tavlor 4 st bl.a. Fiskargubbe Leif Jensen DK. 332 Skomakarläst och mek. lästmaskin. 334 Figuriner 2 st. 336 Klockkedjor 3 st silver. Sida 8 Utskrivet 2015 12 18 17:56 337 Bärnstenshalsband 2 st. 339 2 krona 1892 Oskar II. 341 Utländska sedlar. 343 Certina äldre herrarmbandsur. 345 Silverlänk L=42. 338 Bijouterier. 340 2 krona 1875 Danmark. 342 Halsband, armband och broscher. 344 Certina Automatic herrarmbandsur (nyvärde 6.000). 346 Silver, smycken mm. 347 348
Vykort i album, äldre liggare m alfabet. reg.. 349 Bijouterier i skrin. 351 Bijouterier i skrin. 353 Antika sv. mynt 8st 1719 1863. 355 Antika sv. mynt 1 öre 10 st 1874 1904. 357 Antika sv. mynt 1,2,5 och 10 öre 1873 1900. 359 Sv. mynt ca 100 år 2,5,10 öre 1 kr 1909 1923. 361 Antika sv. mynt ½ och 1 öre 1857 1872. 363 Bestick NS 38 delar. 365 Ester Nilsson pennteckningar 10 st. 367 Ester Nilsson pennteckningar div. kyrkor. 369 Telefoner 4 st. 371 Värmelamapa, köttkvarn. 373 Ester Nilsson pennteckningar landskap 5 st. 375 Oljetryck "Kor på vallning" 42x55. 377 Tavlor 2 st bl.a. Knut Norrman 40x32/38x27. 379 Ester Nilsson pennteckningar 4 st, bl.a. taktäckning. 381 Ester Nilsson pennteckningar 4 st, bl.a. Fiskargubbar. Samlarmynt. 350 Bijouterier i smyckesskrin. 352 Antika sv. mynt 8st 1683 1832. 354 Sv. mynt 1,2,5,10 och 50 öre 1909 1940. 356 Antika sv. mynt 4 st 50 öre, 2 st 1 kr 1877 1899. 358 Sv. mynt 10 öre 4 st 1945, 1 kr 2 st 1954 55. 360 Antika sv. mynt 5 öre 1874 1897. 362 Antika sv. mynt skilling banco 1837 1855. 364 Keramik bl.a Höganäs o Ifö 10 delar. 366 Ester Nilsson pennteckningar Mjällby kyrka. 368 Ytterbelysning m sensor, 2 högtalare. 370 Tändsticksaskar samling ca 300 st mm. 372 LP skivor div. böcker. 374 Trådbackar m skenor f 60 cm garderob/skåp. 376 Tavla signerad Vattendrag 47x56. 378 Ester Nilsson pennteckningar 4 st, fågelmotiv. 380 Ester Nilsson pennteckningar 4 st, fågelmotiv. 382 Ester Nilsson pennteckningar 6 st bl.a. religiösa motiv. 383 Herrarmbandsur STORM.