Auktion (7)

Auktion Sida 1 av 16

Auktion Sida 1 av 17

AUKTION 19/ PÅ KVARNDALA HEMBYGDSGÅRD FÖREMÅLSLISTA. 1. Bålskål, Gustafsberg, Asiatic Pheasants, brun (tillverkad )

Auktion Sida 1 av 14

Johannes Collin skulptur, patinerad brons, gjutarstämpel L. Rasmussen Köpenhamn, signerad och daterad 1910, H20,5cm kr

Auktion Sida 1 av 17

Möbler i Skåne

Daisy, gevär modell shot L91cm, kolvskruv saknas, bucklor, ytslitage, sikte skadat samt för funktionen ansvaras ej. 250 kr

Slutprislista Trettonhelgsauktion 8 januari 2012

Karibakka AB i konkurs

Förteckning Jul_Nyårsauktionweb

Bolin Fine Jewellery Vårauktionen 2014 Nr 88

KVALITETSAUKTION. Lördagen 23 november 2013 Auktionsstart kl HJÄRTLIGT VÄLKOMMEN! VISNING BENGT LINDSTRÖM,

Kniberg-Rasmussons Ur AB i Eslöv i konkurs

Pulsen stiger, jaktivern sätter till, alla sinnen slår igång.

Hem & Fritid i Skåne

Hem & Fritid i Skåne

Amazing Pizza & Grill Lund AB i likvidation

Mälardalens Auktioner AB Enköpingsvägen 14 Tel: Fax

Tid & Smycken i Sverige AB i konkurs

Bosättningsaffären Tranemo AB i konkurs

Folkets Möbler Järfälla i konkurs

Designkoncept Stockholm AB i konkurs

Hem & Fritid i Skåne

Lärnehem AB i konkurs

Restaurang Kavalleristen i konkurs

1 Kunglig Dansk, figurin nr. 737, Pan på get, 1:a sortering, H20cm kr 2 1 par vaser, jugend i majolikaporslin, omkring 1900, H33cm 500 kr

LUNA STOL, FORM: MARIT STIGSDOTTER GÄSTABUD BORD. EXCELSA STOL. FORM: MATILDA LINDBOM.

Fritid & hem i Skåne

Villa Sörbo AB i konkurs

Hjärtat Hem & Interiör AB i konkurs

SÄLGEN. INVENTARIEFÖRTECKNING Datum ENHET:

Hem & Fritid i Skåne

SKÅP SVART HYLLA SVART SKÅP RÖD/VIT HYLLA BEIGE. Förpackning: 4 stk. Förpackning: 4 stk Svart 35x36,5x85,5 cm 710,00/stk

Tybäcks galleri

Inga och Ove Blidbergs stipendiefond

Housing Malmö AB i likvidation

Klitterhus pga renovering

1 Torktumlare 1 Torkskåp 1 Mangel 1 Strykbräda 2 Strykjärn. 1 Låg bokhylla Toalettskåp

AB Konsult & Möbler ( Sitty Möbler ) i Landskrona

221B Baker Street en vägledning vid placeringen av möblerna och de lösa föremålen i skalmodellen.

Välkommen med era inredningsönskemål!

Tid & Smycken i Sverige AB i konkurs auktion

1000 kr. 22 Oiva Toikka, Nuutajärvi, Notsjö, glaskub 843/ , innesluten polykrom dekor, H7,8cm L8,5cm 1000 kr

Stenalyckan Inredning AB i konkurs

Beauty is in the eye of the beholder

PRISLISTA Alla priser är exklusive moms Vi reserverar oss för eventuella prisändringar

Svensk Stolthet PRISLISTA INKLUSIVE MOMS Mars 2011

PRISLISTA HAND 2013 / 2014

HAMPTON. Produkter i Hamptonserien med namn, mått och artikelnummer.

GATAB, Gustav Adolfs torg AB i konkurs ( Röda

Hem & Fritid i Skåne

LÄGENHETERNA MED 1 SOVRUM ÄR KOMPLETT UTRUSTADE MED FÖLJANDE:

50% på allt i butiken

Hem & Fritid i Skåne

Vårens smycken LÅT OSS INSPIRERA DIG VÅREN 2016 MED ÖVER 150 ÅRS ERFARENHET AV SMYCKEN OCH VACKRA TING

STOLAB. ETABLERAT 1907

INNEHÅLLSFÖRTECKNING

Keramikset Groda. Assiett, skål och mugg. I stengods. Tål i diskmaskin & micro Minibricka Groda. 27x21 cm.

AUKTION 12 maj kl 11:00

CHANTI. Kvalitetsmycken på nätet spara 25% -70%

SK Fyndet Kommanditbolag

Marin Inredning & Presenter 2-17 LIGHTHOUSE INTERIÖR. Inredning för Lantliv Gods & Gårdar 18-23

<B>Möbeloutlet

AUKTION 28:e September med avslut från kl 11:00

Allt för restaurangen : SPECIAL!

Helsingborgs Auktionsverk auktionen den 17 januari kl 13.00 nr utrop not objektsbeskrivning not 1 1000 Badkar 2 300 Änglar, 2 st, papier maché 3 400 Kai Christensen, oljemålning, fiskebodar 4 500 Trädgårdsmöbel: bord och 2 stolar 5 500 Blomsterställning, gjutjärn 6 800 Matservis, ca 55 delar, Seltmann 7 500 Skänk, gråmålad 8 300 Piedestal, gråmålad 9 500 Bord med kakelplattor, rokokostil 10 300 Hylla i form av badhytt 11 1000 Gjutjärnsurnor, 1 par, genombrutna 12 1500 Spelbord, gustaviansk stil, alm 13 200 Docka i tomtedräkt 14 1500 Glasservis, 72 delar, Bristol, Tjeckoslovakien 15 6000 Matgrupp, gustaviansk stil, 11 delar, 2 iläggsskivor 16 800 Bord med låda, 1800-tal 17 500 Étagehylla, jugendstil, gjutjärn 18 800 Orientmatta, Bokhara 240x183 cm 19 1000 Matservis, ca 55 delar, Thomas 20 3000 Ljuskrona, Hagamodell 21 3000 Oskar Bergman, akvarell, snöklätt landskap Droit de Suite 22 500 Oljemålningar, 2 st, Sandgren och Berntsson 23 1000 Buddhahuvud, lavasten 24 1000 Karmstolar, 3 st, jugend, ek 25 4000 Chiffonjé, nyrokoko 26 200 Monogramsignerad oljemålning, väderkvarnar 27 400 Pigittare, nyrokoko 28 500 Byrå, 4-lådig, 1800-tal 29 500 Väggskåp, 1800-tal, skador 30 500 Skänk, jugend, listskada 31 1000 Stolar, 6 st, 1800-tal 32 1000 Stolpskänk, delvis antik 33 400 Kristallskålar, 3 st, Orrefors 34 400 Bokhylla, mahogny, NK 35 300 Golvlampa, chippendalestil, gråmålad 36 300 Gungstol 37 800 Vitrinskåp, furu fax: 042-128 633 sidan 1 (49)

38 500 Skrivbord, ek, jugend 39 800 Stolar, 4 st, nyrenässans, ek 40 500 Sybord, empirestil 41 300 Luftgevär, Tell 42 300 Luftgevär 43 300 Bord med lådor, jugend 44 800 Orientmatta, galleri, Wiss, 410x82 cm 45 400 Planscher, 2 st 46 1000 Vitrinskåp, 1800-tal, glas med spricka 47 1000 Vitrinskåp, ek 48 1000 Hörnstolpskänk, 1800-tal 49 200 Stolar, 1 par 50 200 Dekorativ tavla 51 1500 Vitrinskåp, ek 52 400 Väggvitrin, nyrokokostil 53 1000 Matgrupp, ek, 5 delar 54 200 Golvlampa, mässing 55 300 Hatthylla, ek, kakelplattor 56 800 Klädskåp, ek, jugend 57 200 Ljushållare i form av afrikanska 58 400 Redskapshållare, smide 59 1000 Matbord och 4 stolar, gustaviansk stil 60 300 Bänk, allmogemålad 61 400 Kista, daterad 1868 62 300 Oljemålningar, 2 st, landskapsmotiv 63 400 Oljemålningar, 2 st, bla Gorthe 64 500 Kopparform, större 65 500 Koppargryta 66 500 Mjölkspann, koppar 67 500 Väggvitrinskåp 68 300 Kandelaber, 4-armad 69 400 Reseskrin, 1800-tal 70 200 Koppargryta 71 1000 Matgrupp, ek, 6 delar, 2 iläggsskivor 72 400 Takkrona, hemslöjd 73 600 Stolar, 4 st, art déco 74 200 Koppargryta 75 300 Hörnskåp, kurbitsmålat 76 1500 Förvaringsmöbel, 1800-tal 77 400 Stolar, 3+1 st, flätad sits 78 500 Skrivbord, ek, barockstil fax: 042-128 633 sidan 2 (49)

79 600 Barnbyrå, 1800-tal 80 500 Byrå med skrivklaff, 4-lådig, 1800-tal, skador 81 1000 Ljusstakar, 1 par, senempire 82 300 Ander Jönsson, oljemålning, ombyte 83 400 Spegel, 1800-tal 84 300 Bordslampa, lövsågsarbete 85 1000 Chiffonjé, 1800-tal, skador 86 1500 Träskulptur, björn 87 500 Soffa, 1800-tal 88 200 Krus med tappkran, Höganäs 89 500 Väggskåp, allmogestil, samt tennskedar 90 1000 Väggskåp, allmoge, daterat 1818 91 600 Skrivbord, ek, jugend 92 500 Järnsäng 93 200 Barnstol, furu 94 500 Rakskål, koppar 95 500 Äldre skolbänk, dubbel 96 500 Äldre skolbänk, dubbel 97 300 Våg samt besman 98 400 Bordsstaffli, nyrokokostil 99 300 Fyrfat, gjutjärn 100 1000 Altarstake, barockstil 101 400 Äldre skolbänk 102 400 Äldre skolbänk 103 300 Koppargrytor, 2 st 104 400 Järngryta, 1800-tal 105 300 Gunghäst 106 200 Gunghäst 107 400 Butikskyltshållare, smide 108 800 Stol/bord, 1800-tal 109 400 Koppargryta med benställning 110 1000 Matbord och 4 stolar, i iläggsskiva 111 500 Bordslampa, art déco, brons, senare plastskiva 112 400 Soffbord, art déco 113 400 Cakestand, mahogny 114 500 Orientmatta, galleri, Bokhara 115 500 Sadelväska, Kordjin 116 600 Skänk, avlutad furu 117 3000 Stolar, 4 st, Kina 118 3000 Bord, Indien 119 500 Penselvaser, 2 st, Kina, en med spricka fax: 042-128 633 sidan 3 (49)

120 600 Sittande buddha, lavasten 121 500 Kelimvävnad 193x159 cm 122 200 Soffbord, funkis 123 300 G Svensson, oljemålning, havsvik 124 800 Hästskulptur, gjutjärn 125 500 Skåp, ek, barockstil 126 400 Kikare i fodral 127 400 Pottskåp, björk 128 400 Ullmatta, Bhutan 129 300 Kyrkkrona 130 300 Äldre resväskor, 2 st 131 300 Soffbord med kakelskivor 132 800 Jean Rosengren, oljemålning, skånegård 133 500 Soffa, senempire, björk 134 200 Lampbord, nyrokokostil 135 2000 Golvur, 1800-tal 136 200 Karmstol 137 300 Buddha, brons 138 500 Lampbord, rikt skuren dekor 139 500 Tormud Larsen, etsning, e.a., komposition i rött 140 600 Kamferkista, Kina 141 1000 Altarstake, ej komplett, 1800-tal 142 200 Lykta, Kina 143 100 Stol, nyrokoko 144 800 Spelbord, Nordafrika 145 800 Äldre kopparstik, mytologiskt motiv 146 800 Staffli, nyrokokostil 147 500 Taburett, empire, mahogny 148 1500 Bokskåp, senempire, senare målat 149 400 Piedestal 150 1000 Karmstolar, 1 par, barockstil 151 500 Bord med klaffar, barockstil, ek 152 300 Brödfat, jugend, nysilver 153 2000 Golvur, 1700-tal, senare målat och kompletterat 154 300 Stolar, 1 par, avlutade 155 400 Takarmatur med prismor 156 400 Tryck, 2 st, efter JF Martin 157 800 Stolar, 1 par, jugend, intarsia 158 2000 Matgrupp, 6 delar, Georg III-stil, mahogny, 2 ilä ki 159 300 Takarmatur, 1930-tal 160 2000 Glasservis, 46 delar, Sylvia, Orrefors fax: 042-128 633 sidan 4 (49)

161 400 Barngungstol 162 200 Wiltonmatta 190x132 cm 163 200 Gotthard Olsson, oljemålning, fiskargubbe 164 500 Folke Truedsson, oljemålning, stadsmotiv 165 800 Dragspel, Joles 166 800 Radiomöbel, Grundig 167 300 Fruktservis, 13 delar, Andersson & Johansson 168 300 Fåtöljer, 2 st, 1930-tal, skador 169 300 Rökbord, ek 170 300 Lockurna, blåvit 171 200 Piedestal, slungad fot 172 300 Bordslampa, brons 173 400 Dantestol 174 800 Skrivbord, funkis 175 300 Kristallskål, Orrefors 176 300 Snurrpall 177 1000 Takarmatur, art déco 178 200 Golvlampa, 2-armad 179 500 Österlind, akvarell, spelande och dansande d 180 300 Heidberglampa 181 400 Dörrstopp i form av lejon, gjutjärn 182 600 Salutkanon, Stavsjö bruk 183 3000 Spegel med konsol, empire, mahogny 184 1500 Ljuskrona, empirestil 185 4000 Bordspendyl, nyrokoko 186 1500 Bordsur, empire skador 187 600 Orientmatta, 290x140 cm 188 2000 Soffgrupp: soffa, fåtölj och 2 stolar; nyrenässans 189 200 Bord, jugend 190 200 Stol, nyrenässans 191 2000 Spegel med konsol, jugend, mahogny 192 2000 Ljuskrona, rokokostil 193 2000 Göteborgsstolar, 4 st, jugend, mahogny 194 400 Stolar, 3 st, 1880-tal 195 2000 Vitrinskåp, jugend, mahogny 196 100 Tavla, tryck 197 200 Oljemålning, Zornkopia 198 500 Dörrstopp, gjutjärn, häst 199 2000 Skåp, nyrenässans, mahogny och valnöt 200 2000 Hörnateniennehylla, mahogny, nyrokoko 201 1000 Ljuskrona, empirestil fax: 042-128 633 sidan 5 (49)

202 200 Oljemålning, munkar i vinkällaren 203 300 Väggplåtar, 1 par, mässing 204 300 Otydligt signerad oljemålning, strandpromenaden 205 300 L Wickström, oljemålning, stadsmotiv 206 2000 Salongsgrupp, jugend, mahogny, 8 delar 207 1000 Vägglampett, mässing, jugend 208 800 Orientmatta, Afghan, 240x200 cm 209 400 Snurrpall 210 300 Ateniennehylla, mahogny, ben löst 211 300 Spegel, fasettslipat glas 212 500 Karmstol, ek 213 500 Väggpendyl, förgylld, gustaviansk stil 214 400 Carl Berndtsson, oljemålning, blomsterstilleben 215 400 J Heijer, oljemålning, blomsterflicka 216 500 Väggpendyl, förgylld, gustaviansk stil 217 800 Spegel med konsolbord, rokokostil 218 300 Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-tal 219 3000 Karmstol, gustaviansk, förgylld 220 1000 Golvvas, Kina, ca år 1900, fotnagg 221 1500 Byrå, 2-lådig, med marmorskiva, intarsia 222 500 Bokhylla, jugend, ek 223 300 Spisställ, mässing, utan redskap 224 500 Bordslampor, 1 par, Buddhor 225 500 Byrå, 2-lådig, rokokostil 226 300 Piedestal, marmorskiva, förgylld 227 400 Golvlampa, mässing 228 2000 Oljemålning, 17/1800-tal, Golgatavandring, skador 229 300 Stolar, 1 par, nyrokokostil 230 2000 Konsol, senempire, förgylld 231 400 Bord, gustaviansk stil, mahogny 232 300 Piedestal, marmorskiva, förgylld 233 300 Takarmatur, mässing 234 1000 Soffgrupp, chippendalestil, 3 delar 235 200 Soffbord med kakelskivor, motiv efter Michelangelo 236 300 Skål med blomhållare, Safir, Gefle 237 1000 Orientmatta, 210x145 cm 238 300 Stolar, 1 par, nyrokokostil 239 600 Byrå, 2-lådig, mamorskiva, rokokostil 240 800 Paraplyställ, gjutjärn 241 400 Pelarbord, marmorskiva, gallerkant 242 600 Stolar, 1 par, empire, björk fax: 042-128 633 sidan 6 (49)

243 800 Spegel med konsol, bronserad, marmorskiva 244 400 Orientmatta, 210x125 cm 245 300 Dekorativt svärd, anfrätt 246 1500 Paraplyställ, gjutjärn, riddarmotiv 247 300 Vägglampetter, 1 par, rokokostil 248 800 Spegel, förgylld, rokokostil 249 600 Bordsfotogenlampa, 1800-tal 250 400 Fruktservis, B&G, Harald Viberg-motiv, 13 delar 251 2000 Byrå, Haupt-stil, 2-lådig, marmorskiva, intarsia 252 700 Piedestal, brunspräcklig marmorskiva, förgylld 253 300 Piedestal, grönspräcklig marmorskiva, förgylld 254 300 Piedestal, gråspräcklig marmorskiva 255 300 Piedestal, högre, marmorskiva, förgylld 256 300 Bordslampa, Edenfalk, Skruf 257 300 Spegel 258 400 Bordslampa, empirestil 259 1000 Byrå, 3-lådig, Louis XVI-stil 260 200 Vägglampett, barockstil 261 300 Tvättservis, 3 delar, Inge, Gefle 262 2000 Vitrinskåp, rokokostil 263 500 Karmstol, orientalisk stil 264 500 Karmstol, orientalisk stil 265 1500 Ullmatta, Nepal, 300x200 cm 266 1000 Ullmatta, Nepal, diam 243 cm 267 300 Bordslampor, 1 par, moderna 268 300 Serveringsvagn, mahogny 269 300 Amerikaur 270 400 Otydligt signerad oljemålning, dansk bygata 271 800 Monogramsignerad RH, oljemålning, skånegård d i k d hö 272 3000 Salongsgrupp, 6 delar, Karl Johan-stil, björk 273 2000 Kaffeserivs, ca 30 delar, Julrosen, B&G, nagg 274 1000 Orientmatta, Kirman 245x172 cm 275 500 Pelarbord, 1 par, tillverkade av G Hult, Gräskulla 276 600 Stolar, 6 st, design Vidar Malmsten 277 500 Tekök, nysilver 278 200 Pelarbord 279 200 Stolar, 1 par, nyrenässans 280 200 Fotpall, mahogny 281 600 Orientmatta, 210x140 cm 282 200 Uppsatsskål 283 300 Soffbord, mahogny fax: 042-128 633 sidan 7 (49)

284 400 Kandelabrar, 1 par, 5-armade 285 400 Brickbord, nyrenässans, ek 286 200 Stolar, 2 st, 1800-tal, flätad sits 287 3000 Orientmatta, 460x314 cm 288 1500 Matservis, ca 65 delar, Svenska Slott, krackelyrer h 289 800 Bord med klaffar, empirestil, mahogny 290 400 Stolar, 3 st, 1880-tal 291 300 Pianopall 292 1000 Annika Bryngelsson, oljemålning, porträtt av H l S hj fb k 293 300 Pottpourriskål, nysilver 294 2000 Bord, gustavianskt, senare gråmålat 295 400 Stol, mahogny 296 2000 Läkarskåp 297 300 Kaffeservis, 25 delar, Tyskland 298 200 Fruktservis, Karlskrona, 13 delar 299 400 Bordslampa, empirestil 300 200 Golvlampa 301 1000 Fåtölj, gustaviansk stil 302 500 Ikon 303 200 Pelarbord, högst 304 200 Pelarbord, mellanhögt 305 200 Pelarbord, rund skiva 306 200 Pelarbord, oval skiva 307 300 Vas, Strömbergshyttan 308 200 Hattask med persianhatt 309 400 Oljemålning, hundporträtt 310 400 Bordslampa, 1800-tal 311 2000 Herrbyrå, 6-lådig, nyrenässans 312 300 Stolar, 1 par, nyrokoko 313 200 Pall, rokokostil 314 300 Spelbord, nyrokoko, mahogny, kortat 315 1500 Kaffeservis, Empire, KD, 24 delar 316 200 Skål, G Millberg, Rörstrand 317 1000 Hörnhylla, engelsk stil, idegran 318 100 Stol, 1880-tal 319 800 Orientmatta, Kirman 320 800 Fåtöljer, 1 par, samt bord, art déco 321 1500 Glasservis, 42 delar, Diamant, Kosta 322 800 Vitrinskåp, Ikea 323 300 Fruktservis, Bo Fajans, 7 delar 324 300 Oljemålningar, 2 st, otydligt signerade Droit de Suite fax: 042-128 633 sidan 8 (49)

325 200 Plansch, hästmotiv 326 200 N Nilsson, oljemålning, stilleben med gladiolus 327 500 Bordslampa, strindbergtyp 328 500 Bordslampa, strindbergtyp 329 600 Lampbord, 1 par, idegran 330 200 Äldre kopparstick 331 1000 Lykta, orientalisk stil, fasettslipat glas 332 200 Orientmatta, 150x50 cm 333 2000 Resårbotten med bäddmadrass, Hästen, ställbar 334 500 Fäll, fårskinn 335 800 Fat, 2 st, tenn, djupa, 1800-tal 336 400 Fat, 3 st, tenn, 1800-tal 337 400 Fat, 4 st, tenn, 1800-tal 338 400 Bord med låda, rokokostil 339 300 Rökbord med kopparskiva 340 800 Pelarbord, nyrokoko, mahogny 341 200 Stol, 1800-tal 342 600 Stolar, 1 par, nyrokoko 343 400 Orientmatta, Bokhara 344 2000 Bordslampa i form av nymf, jugend 345 600 Stol, Mademoiselle, design Tapiovaara 346 1000 Bord och 8 stolar, Johansson design, skinn med lit 347 1000 Matservis, ca 50 delar, Hackefors 348 300 Karmstol 349 600 Satsbord, 3 delar, mahogny 350 300 Bordslampor, glas, 1 par 351 300 Karmstol 352 300 Golvlampa, mässing 353 1500 Matgrupp, engelsk stil, 6 delar, 2 iläggsskivor, id 354 500 Orientmatta, Bokhara 205x140 cm 355 1000 Matservis, ca 60 delar, Seaforth, Woods 356 600 Kopparstick, 2 st, män i exotisk klädedräkt 357 300 Takarmatur, 5-armad, mässing 358 800 Äldre kartblad, Wärmeland, daterat 1783, fuktfläck 359 200 Kandelaber, mässing 360 400 Hästskulptur, mässing 361 300 Uppstoppad orre 362 1000 Bord med 6 stolar, gustaviansk stil, mahogny 363 1000 Snedklaffssekretär med vitrinöverdel, idegran, l k til 364 1200 Väggpendyl, gustaviansk stil 365 300 Päls, persian, Bukhara fax: 042-128 633 sidan 9 (49)

366 400 Takarmatur med prismor 367 300 Bålskål, antikiserande dekor 368 500 Jardinjär, antikiserande dekor 369 500 Bålskål, 1800-tal, Gustavsberg, lagning 370 200 Äldre tryck, efter Millet 371 500 Monogramsignerad akvarell, ardennerhäst 372 400 Hundskulpturer, 2 st 373 300 Hästskulptur 374 400 Bokhylla, engelsk stil 375 800 Hörnskåp, engelsk stil 376 200 Fredlin, oljemålning, änder vid sjö 377 400 Berggren, oljemålning, idylliskt landskap 378 500 Fåtöljer, 1 par, skinn 379 300 Lampbord, engelsk stil 380 400 Barvagn, mässing och glas 381 1000 Orientmatta, Bokhara 382 500 Ampel, empirestil 383 200 Golvlampa, mässing 384 200 Pelarbord 385 200 Pelarbord, rotfaner 386 200 Pelarbord, mahogny 387 500 Soffbord, läderskiva, engelsk stil 388 500 Ampel, empirestil, 3-armad 389 200 Bordslampa, mässing 390 300 Byrå, 3-lådig, nyrokokostil 391 300 Bord, mahogny, 1800-tal 392 2000 Lodregulator 393 300 Snurrfåtölj, modern 394 300 Golvlampa, modern 395 400 Sänggavlar, 2 par, ek, design Fridhagen 396 500 Öronlappsfåtölj, 1940-tal 397 300 Dekorativa planscher, 2 st 398 200 Otydligt signerad etsning 399 200 Glastavla 400 Utgår 401 500 Jette Dyr, oljemålning, abstrakt komposition 402 300 Otydligt signerad litografi, Coppy 403 300 Lars Herder, akvarell, kvinnostudie 404 200 E Hellbom, oljemålning, Stockholmsmotiv 405 200 Metalltavla, kattmotiv 406 300 Tidningskorg, skinn och jakaranda fax: 042-128 633 sidan 10 (49)

407 300 Lampbord, 1 par, jakaranda 408 1000 Bordslampor, 1 par, Orrefors 409 500 Soffa, skinn, Danmark, slitage 410 800 Soffbord, design Carl Malmsten, ek 411 200 Vas, glas 412 300 Byst, träskuren, "Klungkung", Bali 413 300 Bordslampa 414 800 Rölakanmatta, märkt CD, 250x180 cm 415 300 Golvlampa, 2-armad 416 400 Gitarr, Levin 417 500 Soffa, svart skinn, slitage 418 300 Snurrstol, krom och svart skinn 419 500 Tidningsbord, design Yngve Ekström, Swedese, ek 420 400 Takarmatur samt 1 par bordslampor, retro 421 400 Karmstolar, 1 par, mahogny 422 300 Golvlampa, 2-armad 423 300 Lampbord, Stringmodell 424 400 Karmstol, ek 425 1500 Ullmatta, Nepal, 305x200 cm 426 300 Fruktservis, Gullaskruf, 13 delar 427 400 Takarmatur, mässing, troligen Skultuna 428 400 Vas, blått glas, Erik Höglund 429 400 Fat, 3 st, blått glas, Erik Höglund 430 3000 Bord samt 6 stolar, ek, design Carl Malmsten, K l k l 431 Utgår 432 300 Skulptur, Olle Måving, handen 433 600 Stengodsfigur, Johanna, Lisa Larson 434 800 Stengodsfigur, Ko, Lisa Larson 435 300 Stengodsskål, Rolf Palm, Mölle 436 400 Vas, Åke Holm, stengos 437 300 Fat, 2 st, Anna-Lisa Thompson, Uppsala Ekeby 438 500 Enblomsvas, Mari Simmulson, Uppsala Ekeby 439 300 Flaska och fat, Mari Simmulson, Uppsala Ekeby 440 300 Lergodsfigur, Flickan från Backafall, Kaj C d V 441 300 Vas, Gunnar Nylund, Rörstrand 442 2000 Vas, Carl Hallier, KD, stengods 443 300 Vaser, 2 st, engoberat stengods, Raus 444 200 Kanna i form av man, brons 445 600 Bronsskulptur, skoputsare 446 400 Vas, brons, GAB 447 500 Lejon, målat lergods fax: 042-128 633 sidan 11 (49)

448 400 Ko samt skeppare, träskurna, skador 449 200 Ljusstakar, 1 par, design Ollers, tenn, smärre repor 450 300 Ljusstakar, 1 par, design Ollers, tenn 451 300 Vas, brons, Orio, buckla 452 200 Papperskorgar, 2 st, svart skinn 453 500 Fruktservis, 7 delar, Blå eld, Rörstrand 454 400 Vaser, 2 st, Atterberg, Uppsala Ekeby, nagg samt I P Rö t d 455 300 Bordslampfot, Edgar Böckman, lysterglasyr 456 400 Björn, Andersson & Johansson, Höganäs 457 300 Oljemålningar, 2 st, Hagman och Bertle 458 300 Skål med hänklar, Höganäs, majolika, nagg 459 500 Matservisdelar, Spisa Ribb, Gustavsberg, 19 st, lit h 460 400 Stengodsminiatyrer 461 300 Skål, England, 1800-tal, lagning 462 400 Fruktservis, 6 delar, Tropik, Lillemor Mannerheim, G fl 463 300 Plakett, Arabia 464 500 Kaffegods, Rörstrand, majolika, skador 465 200 Taxar, 2 st, Andersson & Johansson samt björn, Ek b 466 200 Skeppor, 2 st, Marianne Westman 467 300 Stekfat, Spisa Ribb, Gustavsberg 468 500 Soppterrin, Wexiö guld, Gustavsberg 469 200 Salt- och pepparkar, Danmark 470 300 Bricka, art déco 471 200 Ljusstakar, 1 par, Liljan, Ystadmetall 472 400 Äldre barometer, Lagergren, Helsingborg 473 600 Tekanna, Kina, sten, silverskodd 474 200 Nysilverskål med glasinsats 475 500 Bordsur, nyrenässans, knopp saknas 476 300 Handspegel, tenn, art déco, buckla 477 300 Dubbelkarott, nysilver 478 300 Ugglor, 2 st, teak, design David Eriksson 479 800 Fiskbestick, nysilver, England, 12+12 delar 480 400 Epauletter, knappar mm för marinen 481 800 Aftonväskor, 3 st, pärlbroderade 482 300 Systemkamera, Canon eos 700 483 500 Båtyxa 484 200 Sjöskumspipor, 2 st 485 300 Sigillstamp, designljusstakar mm 486 100 Miniatyrtavlor, 4 st 487 200 Drinkpinnar samt placeringskortshållare 488 400 Skärmmössa samt uniformsdetaljer, marinen fax: 042-128 633 sidan 12 (49)

489 300 Frimärken och mynt 490 200 Portabel DVD 491 300 Nålmärken, flintyxor mm 492 400 Tallrikar, 9 st, tenn, firma Svenskt tenn, bucklor 493 400 Beslag, bla jugend 494 500 Kameror med tillbehör 495 300 Bringare, kristall 496 300 Vas, kristall 497 300 Karaff, kristall, Kosta 498 500 Karaffer, 1 par, 1940-tal 499 800 Skål på fot med lock, slipad kristall, 1800-tal 500 300 Glasprisma, Vicke Lindstrand, Kosta, eskimåmotiv 501 400 Glasskål på nysilverfot, slitage 502 500 Champagnestrutar, 9 st, tidigt 1900-tal, en med f t 503 500 Remmare, 7 st, Kosta 504 500 Remmare, 6 st, Kosta 505 1000 Remmare, 12 st, troligen Strömbergshyttan 506 200 Kristallskål, Orrefors 507 200 Märkduk, 1800-tal 508 200 Vas, Orrefors 509 200 Skål, Fuga 510 400 Rosenthal-fat, Wiinblad-kanna mm 511 300 Ostkupa, olivslipad 512 400 Champagneglas, Salut, design Simon Gate, ett d 513 500 Likörglas, 11 st, Chateau, Boda 514 300 Skålar, 2 st, Atoll, Kosta Boda 515 300 Bringare, 1800-tal 516 300 Höglund-vas, Fugaskålar mm 517 300 Glasprismor mm, bla Studio Åhus 518 300 Bricka, jugend 519 400 Servetthållare, Goebel 520 400 Porslinsfigur, nunnor, Lladro 521 800 Lockurna, bronsmontering, 1800-tal 522 1000 Tallrikar, 3 st, fajans, 1800-tal 523 200 Skålar, 2 st, Blå blomster 524 400 Porslinsfigurer, 2 st, Wallendorf, fingernagg 525 300 Stengodsfigur, Lladro, flicka med korg 526 400 Porslinsfigurer, 2 st, Lladro 527 200 Porslinsfigur, Nao, flicka med lamm 528 500 Porslinsfigurer, 4 st, Lladro 529 200 Porslinsfigur, Lladro, flicka med hatt fax: 042-128 633 sidan 13 (49)

530 200 Porslinsfigur, Lladro, svan 531 1000 Tekoppar, 6 st, Sans souci, Rosenthal 532 1000 Matservisdelar, Kina, 1800-tal, 20 delar, nagg 533 500 Porslinsfigurer, 4 st, KD och B&G 534 500 Herend-, KD- och B&G-porslin 535 400 Katt och mus, KD samt vas, Bertil Vallien 536 2000 Matservis, Rosenthal, Maria, 53 delar 537 1000 Skål, silver 480 gr. 538 200 Ljusstakar, 1 par NS 539 300 Serveringsset, 3 del NS 540 500 Sockerskål och gräddkanna, rkokostil 200 gr. 541 300 Pokal, silver 135 gr. 542 2000 Kaffekanna, nyrokoko silver 657 gr. 543 200 Ljusstake, silver 544 500 Serveringsset 3 del NS rokokostil 545 300 Pokal, silver 120 gr 546 400 Bordspingla, NS 547 200 Ljusstakar 1 par NS 548 400 Dosa silver 1800-tal 65 gr. 549 300 Strösockersked, silver 1838 550 1500 Vas, Silver 322 gr. 551 300 Sockerruska, NS 552 2000 Skål, silver jugend 560 gr. 553 300 Kåsa, silver 554 800 Ragusked, Grönvall 1821, silver 555 1500 Kanna, engelskt silver, 1800-tal, 380 g 556 500 Saltkar, 1 par, silver och blått glas 557 400 Ljussax, silver 558 400 Gräddsnipa, rokokostil, silver, 100 g 559 400 Ljusstakar, 1 par, gustaviansk stil, nysilver, buckla 560 600 Ljusstakar, 1 par, silver 561 5000 Bestickuppsättning, silver, gravyr, ca 2400 g 562 600 Uppläggningsbestick, 3 st, silver, 220 g 563 400 Dosor samt skål, silver och nysilver 564 600 Diverse silverbestick, 230 g 565 1000 Fiskbestick, nysilver, Empire, 12+12 delar, gravyr 566 500 Diverse silverbestick, 220 g 567 300 Mockaskedar mm, silver, 110 g 568 200 Kaktång, silver samt diverse nysilverbestick 569 400 Teskedar, modell Vasa, silver, 150 g 570 200 Pokaler, 3 st, silver, 100 g fax: 042-128 633 sidan 14 (49)

571 300 Mocka- samt saltskedar, silver, 120 g 572 500 Dosor, 5 st, silver, 140 g 573 400 Cocktailpinnar samt vas mm, silver, 190 g 574 1000 Punschmuggar samt skedar och saltkar, silver, 510 575 200 Slev och pokal, silver, 70 g 576 300 Puderdosor mm, kristall och silverlock, skada 577 1000 Bestickuppsättning, Olga, nysilver 578 400 Dosor, 3 st, varav två med silverlock 579 300 Fiskspade, nysilver 580 500 Såsslev, silver samt soppslev, nysilver 581 800 Silver, 4 delar, 370 g 582 1000 Bestickuppsättning, nysilver 583 800 Mockaskedar, silver och emalj, i etui, någon med k d 584 800 Mockaskedar, silver och emalj, i etui 585 3000 Bestickuppsättning, silver, 560 g (utan knivar) 586 1200 Kaffeskedar, 12 st, Rosenholm, silver 587 500 Kaffeskedar, 12 st, i etui, silver 588 500 Kaffeskedar, 12 st, i etui, silver 589 1000 Tårtspade, silver, i etui 590 1000 Kaffeskedar, 24 st, i etuier, samt pokal, silver 591 800 Mettis, oljemålning, gymnastiska övningar i labyrint Droit de Suite 592 400 Spjut och pilspetsar 593 300 Väggur 594 200 Banjo, skada 595 300 Serveringsvagn, modern 596 5000 Bestickuppsättning, 36 delar, i etuier, Chippendale, 597 400 Filmaffisch, Playtime, glas skadat 598 400 Bord med blomsterlåda, teak 599 2000 Ring 18k, brilliant ca 0,20 ct 600 300 Fickur, 2 st 601 300 Fickur, 2 st, en utan glas 602 1000 Herrarmbandsur, Ebel Resident, guld på stål 603 800 Damarmbandsur, Certina, boett och länk i 18 k ld t t lt 20 604 200 Fickur, bijouterier 605 300 Bijouterier och armbandsur 606 600 Herrarmbandsur, Certina, boett i guld, gravyr 607 200 Miniatyrdosor, 2 st, silver, 5 g 608 4000 Armband, briljanter totalt ca 1,00 ct, 14 k guld, 12,5 609 7000 Armband, princess- och briljantslipade diamanter, li t ift 2 40 t VVS 610 2500 Armband, blå topaser och 36 mindre diamanter, 14 k ld 611 3500 Armband, flätat, 18 k vit- och rödguld, 23,3 g, k d fax: 042-128 633 sidan 15 (49)

612 600 Ring, 14 k guld, diamanter, enligt uppgift tanzanit 613 600 Ring, blå stenar enligt uppgift safirer, diamanter, 14 k ld 614 700 Ring, blå sten enligt uppgift Ceylonsafir, diamanter, 14 k it ld 615 1500 Ring, akvamarin, diamanter, 14 k vitguld 616 800 Örhängen, 1 par, blå opaler, 14 k guld 617 700 Ring, granat, topas, peridot mfl ädelstenar, 14 k ld 3 3 618 800 Ring, blå sten, 18 k guld, 5,1 g 619 500 Ring, färglösa och röd sten, 18 k guld, 3 g 620 1300 Ringar, 2 st, onyx samt grön sten, 18 k guld, 9,5 g 621 2500 Ringar, 3 st, 18-13 k guld, 16,7 g 622 2000 Alliansring, Orrling, Ängelholm, briljanter 0,23 ct, 18 k ld 11 8 623 4000 Hänge, briljant ca 0,35 ct, länk i 18 k guld, totalt 3,5 624 12000 Örhängen, 1 par, briljanter, vardera 0,42 ct, 18 k it ld li t ift W/VS 625 2500 Ring, 5 briljanter totalt 0,80 ct, 18 k vitguld 626 3000 Örhängen, 1 par, vardera ca 0,20 ct, 14 k vitguld 627 1500 Ring, 3 briljanter totalt ca 0,24 ct, 14 k vitguld 628 2500 Ring, briljant- och baguetteslipade diamanter enligt ift 1 05 t 14 k it ld 629 1000 Örhängen, 1 par, diamanter, 18 k vitguld 630 600 Ring, karmosémodell, diamanter ca 0,14 ct 631 1000 Ring, enligt uppgift topas, 14 k vitguld, dekor av köld 632 600 Örhängen, 1 par, syntetiska rubiner, 14 k guld 633 600 Ring, rubiner och diamanter, 14 k vitguld 634 500 Hänge med kedja, 18 k guld, 3,8 g 635 1000 Hängen, 2 st, diamanter och odlade pärlor, länk i 18 k it ld t t lt 3 6 636 2000 Halsband, 14 k vit- och rödguld, diamanter enligt ift 0 50 t ikt 5 3 637 1500 Hjärta, baguette- och briljantslipade diamanter, k dj i 14 k ld 638 2000 Berlock med kedja, 18 k guld, 13 g 639 1000 Garnityr, 2 delar, ametister och diamanter, 9+14 k 640 1000 Halsband, 18 k guld, 7,1 g 641 1100 Halsband, 18 k guld, 7,5 g 642 1000 Diverse smycken, 18 k guld, 7 g, samt ostämplade öhä 643 200 Bijouterier, sedlar och mynt 644 200 Ljussax samt silversmycken mm 645 200 Bijouterier och knappar 646 300 Collier, odlade saltvattenpärlor, silverlås 647 1500 Armband, stelt, Elon Arenhill, silver ca 76 g 648 15000 Ring, 18 k vitguld, briljant 1,02 ct 649 10000 Örhängen, 1 par, 18 k vitguld, totalt 1,14 ct 650 4000 Ring, 18 k vitguld, briljanter 0,22 ct, rubiner 0,75 ct 651 10000 Ring, 18 k vitguld, briljant- och baguetteslipade di t 0 73 t fi 1 13 t 652 500 Kinamatta 280x180 fax: 042-128 633 sidan 16 (49)

653 1500 Karmstolar 3 st. tillverkade hos Fritz Hansen 654 200 Spegel oval 655 3000 Orientmatta, Täbrits figural 656 500 Gabbehmatta 657 500 Elefantpiedestaler 2 st. 658 400 Stolar 2 st Gemla 659 3000 Orientmatta, semiantik, Khamse 358x147 cm 660 2000 Orientmatta, semiantik, Kozak, Turkiet 143x241 cm 661 3000 Orientmatta, semiantik, Täbritz, hål 361x260 cm 662 400 Theodor Jönsson, oljemålning, stilleben 663 400 Tavlor, 4 st, Kina, sidenmålerier 664 400 Hallbyrå, idegran 665 2000 Orientmatta, Afshar, antik 205x157 cm 666 500 Brickor, 2 st, samt såsskål, nysilver 667 400 Soffbord, valnöt 668 200 Golvlampa, mässing 669 200 Pariserstolar, 1 par, 1800-tal 670 400 Spegel, förgylld, rokokostil 671 200 Ljusstakar, 1 par, malm 672 400 Fotografiram, nyrokokostil 673 500 Väggpendyl, förgylld, rokokostil 674 1500 Skänk, nyrenässnas, skador 675 4000 Matservis, Sans souci, Rosenthal, ca 55 delar 676 1000 Matbord, 2-delat, 1800-tal 677 400 Stolar, 4 st, olika, 1800-tal 678 300 Ljuskrona, venetiansk 679 800 Orientmatta, 308x197 cm 680 2000 Stolar, 1 par, Louis XVI, skuren dekor, lagning 681 200 Golvlampa, mässing 682 300 Sängbord, 1 par 683 300 Bordslampor, 1 par 684 300 Kyrkkrona 685 1000 Pälskappa, mink 686 300 Väggur i form av båtventil 687 600 Otydligt signerad oljemålning, fartygsporträtt 688 200 Kurt E Heinonen oljemålning, skärgårdsmotiv från O t 689 1500 Båtmodell i vitrin, Bergania 690 300 Bokhylla med sidoskåp, mahogny 691 300 Uniform, maskinchef handelsflottan 692 200 Bordslampa, mässing 693 500 Segelbåtsmodell fax: 042-128 633 sidan 17 (49)

694 500 Karmstolar, 1 par, Karl Johan-stil, mahogny 695 300 Uniformsjacka, marinen 696 1500 Segelbåtsmodell, Anna 697 400 Lampbord, 1 par, mahogny 698 300 Båtmodell, snipa 699 300 Segelbåtsmodell 700 1000 Pälsjacka, mink 701 2000 Väggur, Leia-typ, 1800-tal 702 300 Urna, Krautheim 703 300 Hallbyrå, 3-lådig 704 8000 Pälskappa, mink, Mattssons i Malmö 705 500 Vägglystrar, 1 par, barockstil 706 400 Osignerad oljemålning, kor i landskap 707 300 Servisdelar, Tyskland, 10 delar 708 400 Terrin, Weiss Granit, Gustavsberg 709 300 Äldre kopparstick, "In the collection of Peter Delmé E " 710 400 Spegel, empirestil 711 300 Bordslampa, kinesisk stil 712 200 Bordslampa, mässing 713 200 Äldre kopparstick, "Le Desjeuner Flamand" 714 600 Byrå, 4-lådig, 1800-tal 715 500 Otydligt signerad etsning, ram i björkrot 716 500 Spegel, rokokostil, förgylld 717 200 Hörnskåp 718 200 Koppargrytor, 2 st 719 400 Jean Rosengren, oljemålning, landskap med b t d k 720 300 Ljusstakar, 1 par, mässing 721 300 Ljusstakar, 1 par, mässing 722 1500 Matgrupp, 7 delar, ek 723 2000 Matservis, Ostindia, Rörstrand, ca 40 delar 724 1000 Eva Holmberg Jacobsson, gouache, från Monets täd åd Gi 725 400 Stolar, 1 par, 1800-tal 726 500 Otydligt signerad oljemålning, medelhavsmotiv 727 1000 Takfotogenlampa, jugend 728 1000 Byrå, 1800-tal 729 600 Altarljusstakar, 1 par, barockstil 730 200 Bordslampa, mässing, rokokostil 731 300 Otydligt signerad oljemålning, motiv med älv 732 400 Bord med lampa, mahogny 733 1000 Soffgrupp, 3+1 samt pall 734 300 Satsbord, 2 delar, mahogny Droit de Suite fax: 042-128 633 sidan 18 (49)

735 300 Bordslampa, 1970-tal 736 300 Bordslampor, 1 par, porslin 737 300 Fåtölj 738 500 Soffbord, nyrokokostil, mahogny 739 200 Rölakanmatta, 197x138 cm 740 200 Hylla med låda 741 200 Bordsur 742 400 Landberg, oljemålning, å i vinterskrud 743 500 Carl Julius, 2 st oljemålningar, landskap 744 1000 Lars Herder, oljemålning, kustmotiv Droit de Suite 745 300 Stig Einarts, 2 st oljemålningar, landskap 746 200 Väggur 747 300 Krus med tappkran, Höganäs 748 500 Byrå, 3-lådig, 1800-tal, björk 749 400 G Adam, oljemålning, fåglar vid rede 750 500 Karmstol, rokokostil 751 400 Takarmatur med prismor 752 300 Takarmatur, 6-armad 753 300 R Rossi, 5 st blandteknik 754 300 Soffbord, mahogny 755 800 Karmstolar, 1 par, nyrokokostil 756 1500 Spegel, nyrenässans samt konsol, nyrokoko 757 10000 Pälskappa, vit mink 758 400 Pälskappa, islandslamm 759 400 Harald Walter, oljemålning, rådjur i landskap 760 800 Carl Julius, 2 st oljemålningar, vinterlandskap 761 500 Karmstol, rokokostil 762 2000 Matservis, Rosenthal, ca 75 delar 763 1000 Skänk, rokokostil 764 500 C Brandt, oljemålning, vinterlandskap 765 300 Ebbe Höglund, oljemålning, ballerinor 766 400 Takarmaturer med prismor, 2 st 767 800 Pälskappa med hatt, mink 768 300 Väggur, rokokostil 769 400 Kista, ek 770 300 Oljemålning, otydligt signerad, fiskeläge 771 200 Möller, oljemålning, vågor mot klippig kust 772 400 Eva Holmberg Jacobsson, gouache, täd åd ti 773 200 V Aaltona, oljemålning, soldis 774 500 Bertel Bertel Nordström, oljemålning, solbelyst kli 775 200 Oljemålning, otydligt signerad, höstdag fax: 042-128 633 sidan 19 (49)

776 500 Åke Holm, akvarell, kustparti 777 400 Stolar, 3 st, barockstil 778 300 Otydligt signerad oljemålning, skärgårdsmotiv 779 200 Preben Jacobsson, akvarell, trädgård 780 200 Ekman, oljemålning, fartyg i stormigt hav 781 800 Matservis, 28 delar, Svensk Natur, Rörstrand 782 400 Hallbord, rokokostil 783 300 Kruka, kinainspirerad dekor 784 200 Åke Redbo, oljemålning, sjömansporträtt 785 400 Pälsjacka 786 400 Tryck, 2 st 787 300 Paula Follin Svanberg, akvarell, monsteran i fö t t 788 500 Pälsjacka 789 500 Fåtöljer, 1 par, 1800-tal 790 300 Blandteknik, Arne Widman, mansporträtt 791 400 Takarmatur med prismor 792 300 Ram, förgylld 793 300 Ram, förgylld 794 800 Konsolbord, nyrokoko, mahogny 795 200 Bertil Liljeblad, etsning, motiv från Koster 796 200 Litografi, 1800-tal 797 400 Stallarholm, blandteknik, cowboys 798 400 Takarmatur med prismor 799 1500 Spegel, nyrenässans, mahogny, fanerskada 800 500 Klädhängare, gjutjärn, hästmotiv 801 500 Linneskåp, mahogny 802 400 Väggpendyl, förgylld, gustaviansk stil 803 600 Väggur, nyrenässans 804 300 Väggur, ek 805 400 Väggur, nyrenässans 806 200 Amerikaur 807 300 Farmarur 808 200 Väggur, ek 809 200 Jordglob 810 300 Byrå, 4-lådig, England 811 300 Skåp, fd musikskåp, gustaviansk stil 812 1000 Takarmatur, jugend 813 500 Matbord, engelsk stil, 3 iläggsskivor 814 200 Stolar, 1 par, Karl Johan-stil 815 300 Stolar, 1 par, mahogny 816 500 Matservis, 25 delar, Forma, Rörstrand, nagg fax: 042-128 633 sidan 20 (49)

817 200 Pall, drickamålad 818 Utgår 819 6000 Päls, Sagamink 820 4000 Päls, silverräv 821 500 Likörremmare, 12 st 822 300 Bonbonjär, Orrefors, Hald, smärre nagg 823 800 Remmare, 11 st 824 300 Skål samt vas, Orrefors 825 200 Glasfisk 826 300 Flaska, Bertil Vallien 827 600 Vas, Vicke Lindstrand, Kosta, sjögräsmotiv 828 300 Skål, Colora, Orrefors 829 600 Coupglas, 6 st, Strikt, Orup, Johansfors 830 3000 Skål, Edvin Öhrström, Orrefors, Ariel nr 180-E7 831 200 Skål, Rainbow, Bertil Vallien, Boda 832 400 Vas samt skål, Kjell Engman, Boda 833 200 Vas, Kjell Engman, Boda 834 800 Skålar, 3 st, Colora, Orrefors 835 400 Skål, Leopardmönstrad, Orrefors, signerad BO 836 400 Vas, Savoy, Alvar Aalto 837 2000 Pälskappa, Havgårds Malmö 838 200 Stol, nyrokoko 839 400 Porslinsfigur, 1800-tal, fingernagg 840 800 Parianfigur, KD, Christian IV 841 300 Tallrikar, 2 st, flintgods, Montereau, 1800-tal 842 300 Porslinsfigur, rokokoscen, lagning, 2:a-sortering 843 300 Porslinsfigur, Snövit, Goebel 844 400 Ljusstakar, 1 par, 1800-tal, porslin 845 200 Ljusstake i form av spelande ängel, Goebel 846 400 Porslinsfigurer, 2 st, Goebel, flicka i träd samt k 847 400 Porslinsfigurer, 2 st, Goebel, hornblåsare samt jk d flöjt 848 200 Porslinsfigur, B&G, pojke med klossar 849 500 Porslinsfigur, B&G, kvinna med gitarr 850 200 Porslinsfigur, KD, läsande barn 851 300 Porslinsfigur, B&G, pojke med valp 852 400 Porslisnfigurer, 2 st, gråsparvar, KD & B&G 853 400 Porslinsfigur, KD, gåsapigan 854 300 Porslinsfigur, B&G, läsande barn 855 300 Porslinsfigurer, 2 st, Optimisten & Pessimisten, B&G 856 400 Såsterrin samt fat, Meissen, 2:a-sortering 857 400 Tedosa samt fat, Meissen fax: 042-128 633 sidan 21 (49)

858 400 Tedosor, 3 st, Meissen, 2:a-sortering 859 500 Tobaksburk, Meissen, 2:a-sortering 860 400 Vas med hänklar, Samsontyp 861 600 Tallrikar, 7 st, Meissen, lökmönstrade 862 300 Ljusstake och fat, Meissen, 2:a-sortering samt å i 863 1000 Pälsjacka, mink, Oscar Havgård, Malmö 864 800 Porslinsfigur, Rörstrand, råkor, lagningar 865 400 Björn "Pumsi", Gefle, Lillemor Mannerheim 866 300 Vas, Andersson & Johansson, Höganäs 867 400 Vas, Gunnar Nylund, Rörstrand 868 300 Vas, John Andersson, oxblodsglasyr 869 200 Jumbotekopp 870 200 Sparbössa, Lisa Larson, Gunnar Sträng 871 400 Vaser, 2 st, Uppsala Ekeby 872 300 Stengodsskulptur, äpple 873 300 Kuvertaskfat, Herend mm 874 400 Fat, KD, landskapsmotiv 875 400 Fruktservis, Rörstrand, 7 delar 876 Satsborg med kakelskivor, 3 delar 877 400 Vaser, 2 st, Kina, omkring 1900 878 400 Tekannor, 2 st, Kina, omkring år 1900 879 800 Bojaner, 2 st, med lock, Kina, 1800-tal 880 400 Rökelsekar, 1 par, Kina omkring år 1900 881 600 Bojaner, 2 st, Kina, 1800-tal, nagg 882 500 Vaser, 1 par, Japan, omkring år 1900, nagg 883 100 Skål, blåvit, Kina, 1800-tal, skador 884 400 Buddhahuvuden, 3 st, vitmetall 885 800 Sminkdosa, fat mm, 7 delar, Kinaporslin, 1800-tal 886 800 Perukstockar, 2 st, liknande, Kina, 1800-talets slut, 887 400 Kina-porslin, 5 delar, varav 1 1700-tal och 4 1800- t l k d 1000 Skrivbordstol 1001 Skribordsstol 1002 Skrivbordsstol 1003 Skrivbordsstol 1004 Skrivbordsstol 1005 Skrivbordsstol 1006 Lampbord, travertin 1007 Snurrfåtöl. 1008 Snurrfåtölj med fotpall 1009 Ryamatta 1010 Bäddsoffa fax: 042-128 633 sidan 22 (49)

1011 Soffbord, ek des. Fridhagen 1012 Skåp Ikea 1013 Konsoll, gustaviansk stil 1014 Barpall 1015 Takarmatur, metall 1016 Ns-bestick 1017 Oljemålning, G Sträng 1018 Spegel, 3 delad 1019 Oljemålning, stuginteriör 1020 Litografier 3 st. Rosensohn, Norrman samt Arne 1021 Oljemålning, Madsen 1022 Tryck Abbe 1023 Glas, ns-bestick m.m 1024 Jultallrikar KD m.m 1025 Krus samt kanna saltglaserat 1026 Karaff, tavla tallrikar m.m 1027 Jultallrikar, KD 1028 Karaffer, vaser 1029 Kaffeservis, Hutschenreuter 1030 Kristallglas, Kosta m.m 1031 Matservis Gröna Anna 1032 Remmare, bringare m.m 1033 Linnedukar 1034 Thebebestick, kikare m.m 1035 Blå eldfat m.m 1036 Kaffegods, ölstop m.m 2 partier 1037 Glas, 2 partier 1038 Takarmartur 1039 Glasservis "Jamare" 1040 Soppslen Ns m.m 1041 Personvåg 1042 Spegel, 1800-tal 1043 Kirbydammsugare med tillbehör 1044 Soffbord med kakelskivor 1045 Lampskärmar 2 nst 1046 Tavlor 5 st bl.a Dahlgren 1047 Tavlor, 4 st 1048 Tavlor, 5 st bl.a Abbe 1049 Tavlor 4 st bl.a skeppsporträtt 1050 Tavlor, 4 st bl.a Andersen 1051 Parti tavlor fax: 042-128 633 sidan 23 (49)

1052 Tavlor 5 st bl.a golfmotiv 1053 Parti tavlor bl.a Åke Holm 1054 Parti tavlor 1055 Parti tavlor 1056 Tetila tavlor 2 st 1057 Kista daterad 1850 1058 Tidningskorg.. 1059 Ljusstake, lampa m.m 1060 Glas, husgeråd 2 parti 1061 Matta, porslin m.m 2 parti 1062 Mässingsföremål mm 1063 Tre partier trä- och metallföremål mm 1064 Textilier 1065 Plastmuggar, böcker mm 1066 Vaser, ljusstakar mm 1067 Parti tavlor, tennstop mm 1068 Virkad duk 1069 LP-skivor 1070 Korg med flaskor 1071 EP- och LP-skivor 1072 Äldre porslin 1073 Två partier metallföremål och prydnader mm 1074 Böcker, Andra världskriget 1075 Tenn-, nysilverfat 1076 Picknickkorg 1077 Porslin, glas mm 1078 Kopparföremål 1079 Husgeråd, tekoppar mm 1080 Tavlor, 2 st, samt spegel 1081 LP-skivor 1082 Två partier glas, krukor mm 1083 Samlartallrikar 1084 Två partier glas, matservisdelar mm 1085 Böcker, konsol, vas, flagga mm 1086 Lampa, CD-skivor mm 1087 Parti porslin, keramik 1088 Snapsglas, tekanna mm 1089 Två partier verktyg, vaser mmm 1090 Linnedukar, broderad tavla 1091 Två partier porslin, kopparföremål mm 1092 Tre partier böcker fax: 042-128 633 sidan 24 (49)

1093 Tre partier böcker 1094 Tre partier böcker 1095 Takarmatur samt 3 krus 1096 Brödskrin 1097 Vägglampett, syskrin, lampa mm 1098 Tavlor, 5 st 1099 Parti koppar- och tennföremål mm 1100 Två partier textilier 1101 Två partier glas, porslin, prydnader mm 1102 Pälshattar och väska 1103 Parti kopparföremål 1104 Resegrammofon och stenkakor 1105 Nysilverbricka 1106 Textilier, tavlor mm 1107 Mat- och kaffeservisdelar, lampor 1108 Trätråg, krus mm samt flamskvävnad 1109 Två partier glas, sparbössor mm 1110 Takarmatur 1111 Väggur, porslin 1112 Parti böcker, ransoneringskort 1113 Lerfat, husgeråd 1114 Rölakanmattor, 2 st 1115 Två partier husgeråd, soppterrin mm 1116 Tre partier böcker 1117 Parti nysilverbrickor, keramik mm 1118 Två partier textilier 1119 Parti glastallrikar mm 1120 Lampor, vattenflaskor 1121 Takarmaturer, 2 st 1122 Två partier böcker 1123 Mindre orientmattor, 3 st 1124 Parti tavlor 1125 Trätråg, tavlor mm 1126 Skäkteträ, tekanna, bestick mm 1127 Tavlor, 2 st 1128 Plåtburkar, tavlor mm 1129 Julbelysning, skrivset mm 1130 Textilier 1131 Kaffeservis, Hackefors 1132 Parti tavlor 1133 Stringhylla fax: 042-128 633 sidan 25 (49)

1134 Tavlor, 4 st 1135 Trasmattor 1136 Sängbord, 2 st 1137 Persianpäls 1138 Tavlor, 2 st 1139 Krus, 3 st 1140 Lampa, KD, barometer, matservisdelar 1141 Två partier lampor, glas och porslin 1142 Bordslampor, mässingsföremål 1143 Husgeråd, tavlor 1144 Metallföremål mm 1145 Två partier textilier 1146 Parti tavlor 1147 Terrin, keramikfigurer mm 1148 Två partier böcker 1149 Blomkrukor, 3 st, Sofiero 1150 Blåvitt krus samt saltglaserad flaska 1151 Kakfat på fot, 2 st 1152 Kaffeservis, Midsommar, Rörstrand 1153 Kristallvas, bringare mm 1154 Två partier glas, nysilverprydnader mm 1155 Blåvita krus, 2 st 1156 Kameror 1157 Strykjärn, bjällra mm 1158 Två partier porslin, prydnader mm 1159 Nysilverbestick 1160 Två partier glas och skålar mm 1161 Mässingsljusstakar mm 1162 Mat- och kaffeservis, Karlskrona 1163 Vaser och prydnader 1164 Fyra partier glasservisdelar 1165 Två partier glasvaror, lampa mm 1166 Mat- och kaffeservis, Mitterteich 1167 Glasservisdelar 1168 Parti tavlor 1169 Parti tavlor, bla Falk 1170 Tavlor, 3 st 1171 Tavlor, 3 st 1172 Parti tavlor 1173 Tavlor, 3 st 1174 Parti tavlor fax: 042-128 633 sidan 26 (49)

1175 Tavlor, 2 st 1176 Tavlor, 5 st 1177 Tavlor, 4 st, bla Norlind 1178 Dammsugare, Electrolux 1179 Wiltonmatta 1180 Matgrupp: bord, 4 stolar, 1 iläggsskiva 1181 Matbord 1182 Stolar, 4 st 1183 Persianpäls 1184 Golvljusstake, smide 1185 Kista 1186 Två delar koppar och en del tenn 1187 Parti vykort 1188 Flicka från Backafall, vaser mm 1189 Parti väskor 1190 Vas och keramikfigur 1191 Kaffeservis 1192 Kaffeservis, Hackefors 1193 Korg med glas 1194 Keramikfigurer 1195 CD- och DVD-spelare 1196 Terrin, äldre porslin mm 1197 Kaffeservis, Fyrklövern 1198 Blåvitt krus, Jie-burk mm 1199 Klocka, tavla, vas mm 1200 Ministereo 1201 Dukar, 2 st 1202 Krus, 4 st 1203 Lysterglas mm 1204 Medicinskåp 1205 Saltglaserade krus, 5 st 1206 Krus, kaffegods mm 1207 Kristallkaraff mm 1208 Porslinsfigurer mm 1209 Champagne- och vinglas 1210 Parti prydnader 1211 Parti glas 1212 Bordslampa, kikare mm 1213 Två partier metallföremål, snäckor mm 1214 Entréskålar mm 1215 IIttala-ljusstakar mm fax: 042-128 633 sidan 27 (49)

1216 Matservis, Lidköping 1217 Kaffeserviser 1218 Parti vaser mm 1219 Beautybox 1220 Vas, bordslampa mm 1221 Glasvaser mm 1222 Brandbil 1223 Terrin, Gabriel, skador 1224 Två partier kaffegods 1225 Kristallglas 1226 Två partier tekanna, mässingsljusstake mm 1227 Nysilverföremål 1228 Musikanter 1229 Mat- och kaffeservis, Karlskrona 1230 KD-porslin 1231 Keramikskålar, bla Stålhane 1232 Porslin, bla KD-vas 1233 Kristallskål mm 1234 Vägglampa i form av båtratt 1235 Tenn- och kopparföremål 1236 Nysilverbestick 1237 Bordslampa, nysilver, träfigur mm 1238 Glas, Fuga-skål mm 1239 Kaffeservis, England 1240 Parti keramik 1241 Två partier glasskålar och porslin 1242 Glasskål, nysilverkanna mm 1243 Nysilverbestick mm 1244 Kolhämta 1245 Kuvertbord, ek 1246 Ollers-ljusstakar mm 1247 Två partier kristallkaraffer och glasskålar mm 1248 Parti saltglaserade föremål 1249 Kaffegods 1250 KD-ask, tallrikar mm 1251 Nysilverbestick 1252 Kaffekanna, ljusstakar, spegel 1253 Strykjärn, äldre 1254 Två partier te- och kaffeservis, Japan 1255 Kristallskålar, vaser mm 1256 Två partier glas, fruktservis, skålar fax: 042-128 633 sidan 28 (49)

1257 Två partier nysilver- och tennföremål 1258 Kaffegods, Royal Albert, England 1259 Äldre bringare, 3 st 1260 Vaser, kristallskål mm 1261 Päls 1262 Nysilverbricka, kruka, ljusstake mm 1263 Prydnadsgäss, 2 st 1264 Blomkrukor, 2 st, Gröna Anna 1265 Blomkrukor, 3 st 1266 Kopparföremål, nysilverbricka, lampetter 1267 Yngve Blixt-lampa, ostkupa mm 1268 Matservisdelar, A la Carte, Rörstrand 1269 Glas 1270 Vinglas 1271 Böcker, djur 1272 Linnehanddukar 1273 Prydnader 1274 Glasbrevpressar mm 1275 Reliefer, keramiktavlor 1276 Kaffegods, lockurna mm 1277 Fruktassietter, Pyroform mm 1278 Vaser, färgat glas mm 1279 Matservis, Tjeckoslovakien 1280 Pelarbord 1281 Karmstol, skador 1282 KD-vas, ljusstake mm 1283 Keramikprydnader 1284 Krus, 2 st 1285 Metalföremål 1286 Kristallskålar mm 1287 Vin- och ölglas, Orrefors 1288 Kaffeservis, Svaneholm 1289 Glasservis, Fyrklövern 1290 Elefant, lagning 1291 Fruktservis, Artzberg 1292 Mjölkko, spegel, lampett 1293 Karaff, ljusstakar mm 1294 Kopparbrickor, 3 st, samt glasskål 1295 Bäcken, lerskål mm 1296 Vaser, 3 st, samt 1 par ljusstakar 1297 Två partier keramik och glas fax: 042-128 633 sidan 29 (49)

1298 Två partier porslinsskor 1299 Kaffeservis, Japan 1300 Bord med klaffar samt 1 par stolar 1301 Fat på fot, 2 st, samt kristallvas 1302 Ranka-terrin, assietter mm 1303 Prydnader, plast 1304 Gallerskål, kaffegods mm 1305 Vinglas, 2 vaser 1306 Två partier vaser, assietter mm 1307 Mat- och kaffeservis, Havilland 1308 Två partier glas 1309 Två partier buljongkoppar, kaffegods mm 1310 Parti prydnader, bla KD 1311 Två partier mässing, tennföremål samt porslin 1312 Vas, tekanna mm 1313 Parti karaffer och glas 1314 Nysilverbestick mm 1315 Doktorsväska med textilier 1316 Blomkrukor, Ostindiaporslin 1317 Teservis, Ekeby 1318 Parti prydnader 1319 Parti krus 1320 Två partier prydnader och bestick 1321 Matservisdelar, Gustavsberg 1322 Glasfigurer, 4 st 1323 Matservisdelar, KD, Musselmalet 1324 Vaser mm 1325 Två partier prydnader, glasvas mm 1326 Picknickfat mm 1327 Parti glas 1328 Två partier glasskålar, vaser mm 1329 Kristall, 3 delar, samt Majaskål 1330 Nysilverbestick mm 1331 Kaffegods mm 1332 Stol, teddyklädd fax: 042-128 633 sidan 30 (49)

fax: 042-128 633 sidan 31 (49)

fax: 042-128 633 sidan 32 (49)

fax: 042-128 633 sidan 33 (49)

fax: 042-128 633 sidan 34 (49)

fax: 042-128 633 sidan 35 (49)

fax: 042-128 633 sidan 36 (49)

fax: 042-128 633 sidan 37 (49)

fax: 042-128 633 sidan 38 (49)

fax: 042-128 633 sidan 39 (49)

fax: 042-128 633 sidan 40 (49)

fax: 042-128 633 sidan 41 (49)

fax: 042-128 633 sidan 42 (49)

fax: 042-128 633 sidan 43 (49)

fax: 042-128 633 sidan 44 (49)

fax: 042-128 633 sidan 45 (49)

fax: 042-128 633 sidan 46 (49)

fax: 042-128 633 sidan 47 (49)

fax: 042-128 633 sidan 48 (49)

fax: 042-128 633 sidan 49 (49)