MYNTAUKTIONER I SVERIGE AB SAMLING KÄLLÅ Auktion 1 LÖRDAGEN 12 SEPTEMBER 2009 Avdelning 2 Banérgatan 17 115 22 STOCKHOLM e-mail: info@myntauktioner.se Tel: 070-999 06 09 1
MYNTAUKTIONER i Sverige AB Auktion 1 LÖRDAGEN 12 SEPTEMBER 2009 SAMLING KÄLLÅ Tid och plats Auktionen äger rum på Restaurang Garnisonen, Karlavägen 100 (T-bana Karlaplan), och börjar kl. 09:30. Uppehåll för lunch görs mellan kl. 12:00-13:30. Samling Källå påbörjas omedelbart efter samling Frösell. VISNING Visning av auktionsobjekten sker i Svenska Numismatiska Föreningens lokaler på Banérgatan 17 i Stockholm. Onsdag 9 september kl. 16-19 Torsdag 10 september kl. 16-19 Fredag 11 september kl. 10-20 Efter överenskommelse kan visning arrangeras även före den 9 september. OBS! Ingen visning sker auktionsdagen. KATALOGEN FÖRfattad AV Dan Carlberg samt Magnus Wijk (enbart vasatiden), Kvalitet och utropspriser är satta av Myntauktioner i Sverige AB. FOTO Kenneth Jonsson LAYOUT Magnus Wijk Antik AVBILDNING AV OBJEKT De flesta auktionsobjekt är avbildade i katalogen. Utrop som innehåller fler än ett objekt kan ses på www.myntauktioner.se. Auktionskatalogen kommer även att finnas som PDF-fil på samma adress. Se auktionsvillor och litteraturhänvisningar i Avdelning 1. 2
Valdemar birgersson (1250-1275) 1 LÖDÖSE. (m. fl. myntorter?) Penning. Brakteat med krönt högervänt lejonhuvud inom slät ring. LL XVII:B:4b. 0,17 g. Kantsprickor. 1 1+/01 1 200 Sten Sture d. ä. (1470-1497, 1501-1503) 2 VÄSTERÅS. Halvörtug med krona)(a. SCS ERICVS REX)(MONETA AROSI. LL 16a. 1,03 g. Rengjord. 2 1/1+ 600 3 STOCKHOLM. Halvörtug med krona)(s. STEEN STVRE RIT)(MONETA STOCHO. LL 9a. 0,93 g. Rengjord. 3 1+ 800 Gustav Vasa (1521-1560) 4 STOCKHOLM. Öre 1529. SM -, App -. 3,36 g. 4 1+/01 8 000 Förefaller som en tidigare odokumenterad stampkombination med åtsida som SM typ X och frånsida som typ IX. Jfr. även App 173-194. 5 SVARTSJÖ. ½ öre (örtug) 1543. SM 72b, App 316. 1,65 g. R. Rengjord. 5 01 12 000 Se även utrop 401 i Avdelning 1. 6 6 STOCKHOLM. Fyrk 1531. SM 90, App 423. 0,96 g. 1+ 1 500 3
7 8 7 STOCKHOLM. Mark 1560. SM 121, App 1058. 11,87 g. Varit hängd. Rengjord. Repor. 1+/01 4 000 8 SVARTSJÖ. Mark 1543. SM 179, App 744. 11,89 g. Frånsidan delvis dubbelpräglad. Rengjord. 01 7 000 9 10 Erik XIV (1560-1568) 9 STOCKHOLM. 1 ½ mark 1562. SM 20. 14,46 g. Plantsfel. Kontramarkerad? 1/1+ 6 000 Se "Erik XIV:s mynt med Göteborgsmotiv" av Jönson och Lagerqvist, utgiven av Numismatiska Litteratursällskapet i Göteborg. 10 STOCKHOLM. Mark 1567. SM 26. 11,41 g. Korroderad. Rengjord. Delvis svagpräglad. 1/1+ 2 500 11 12 13 Johan III (1568-1592) 11 STOCKHOLM. 2 öre 1571. SM 63, Lev 336. 3,79 g. Delvis svagpräglad. Små plantsfel. 01 2 500 12 STOCKHOLM. 2 öre 1571. SM 63, Lev 335. 3,53 g. 01/0 5 000 Vackert exemplar. 13 STOCKHOLM. 2 öre 1592. 1592 på 1591. SM 69, Lev 453. 2,51 g. 1+/01 1 000 Med ett N i JOHANES. Sigismund (1592-1599) 14 14 STOCKHOLM. ½ öre 1597. SM 22a. 1,50 g. Plantsfel. 01 1 500 4
JEHOVA. Myntet nedan har i frånsidan ett tetragram där det med hebreiska bokstäver står J H V H vilket är förkortning på Jehova, det gammaltestamentliga namnet på Gud. Konstantkombinationen står i centrum av en strålande sol och symbolen var populär inom den lutherska konsten sedan mitten av 1500-talet. Karl använde Jehovasymbolen både som riksföreståndare och kung och med tiden blev den lite av ett signum för honom. I sin intressanta magisteruppsats skriver Sofia Ruhne bland annat om hur Karl använde symbolen som ett klart ställningstagande mot katolicismen. Öresmynten från 1603 är för övrigt de sista som slogs i den gamla storleken. Se vidare: Ruhne, S. Bilden som budskap. Myntningen i Sverige 1568-1611. Magisteruppsats, Stockholms Universitet, 2004. Karl (IX) Riksföreståndare (1598-1604) 15 STOCKHOLM. Öre 1603. SM 25. 3,02 g. Ex SVEA auktion 1, nr 24. 15 0 12 000 Praktexemplar. 16 17 16 STOCKHOLM. ½ öre 1599. SM 26 (Detta ex!). 1,48 g. Ex Ekström (B. Ahlström auktion 22, nr 52) «Ex Bruun (Hess 1914, nr 649). 1+/01 3 000 Med S.VECIAE. 17 STOCKHOLM. ½ öre 1600. SM 28. 1,44 g. Ojämn kant. 01 2 500 Karl IX (1604-1611) 18 18 STOCKHOLM. 4 öre 1606. SM 59. 2,27 g. Rengjord. 01/0 6 000 Johan, hertig av Östergötland (1606-1618) 19 19 VADSTENA. Öre u. å. SM 4a, Rundberg II:2. 1,40 g. 01 2 000 Gustav II Adolf (1611-1632) 20 STOCKHOLM. ½ öre 1615. SM 80. 1,24 g. Lätt korroderad. Delvis svagt utpräglad. 20 1+/01 1 500 Åt- och frånsida vridna 180 o. 5
Kristina (1632-1654) 21 21 STOCKHOLM. ½ riksdaler 1642. SM 27c. 14,45 g. 1+/01 7 000 22 22 GÖTEBORG. Öre 1636. SM 87. 1,28 g. 01 3 000 Karl XI (1660-1697) 23 23 AVESTA. Öre SM 1685. SM 354. 48,25 g. Rengjord. 1+/01 1 000 Karl XII (1697-1718) 24 25 24 STOCKHOLM. 5 öre 1706. SM 106b. 3,38 g. Korroderad. Rengjord. 1+ 300 25 STOCKHOLM. Öre 1716. SM 140. 1,17 g. 01/0 1 000 Mycket välpräglat exemplar. 26 27 Fredrik I (1720-1751) 26 STOCKHOLM. 1/4 riksdaler 1723. SM 101, SMH 40:1. 7,31 g. Gniden. 1+/01 4 000 27 AVESTA. Öre SM 1749. SM 337a, SMH 70:20. 14,72 g. 01 1 500 6
Adolf Fredrik (1751-1771) 28 28 STOCKHOLM. Riksdaler 1753. SM 43, SMH 6:3. 29,15 g. Gravörsignum F. Rengjord. 01 7 000 29 29 STOCKHOLM. ½ riksdaler 1766. SM 65b, SMH 10:4. 14,64 g. Rengjord. Kantex. 1+/01 5 000 Åtsidan med porträtt med gravörsignum. 30 30 STOCKHOLM. 1/4 riksdaler 1765. SM 73a, SMH 13:5. 7,36 g. 01 5 000 31 31 AVESTA. Öre KM 1768. SM 185a, SMH 38. 4,37 g. 01 1 200 32 Gustav IV Adolf (1792-1809) 32 AVESTA. ½ skilling 1809. SM 57a, SMH 18:5. 14,37 g. 01/0 1 200 Röd lyster. Välpräglad. 7
Karl XIII (1809-1818) 33 STOCKHOLM. 1/6 riksdaler 1814. 1814 på 1810. SM 21, SMH 11:3. 6,32 g. Åtsidan som vanligt svagt utpräglad. 33 1+/01 1 500 34 34 AVESTA. Skilling 1812. SM 35, SMH 15:1. 25,12 g. 01/0 3 000 Välpräglat exemplar med full röd lyster. 35 Karl XIV Johan (1818-1844) 35 STOCKHOLM. Riksdaler 1824. SM 46. 29,28 g. Åtsidan med svaga plantsrispor. Rengjord. 01/0 7 000 36 36 AVESTA. 1/6 skilling 1830. Med I istället för F i FOLKETS. SM 127a. 2,24 g. Tydlig dubbelprägling. 01 800 Karl XV (1859-1872) 37 37 STOCKHOLM. Carolin 1868. SM 10. 3,23 g. 01/0 3 000 8
38 38 STOCKHOLM. 4 riksdaler riksmynt 1864. SM 17. 34,10 g. Lätta rispor. Rengjord. 01 2 500 39 40 39 STOCKHOLM. Riksdaler riksmynt 1861. SM 29. 8,44 g. 0 5 000 Spegelglans. 40 STOCKHOLM. 25 öre 1867. 1867 på 1866. SM 40b. 2,10 g. 0 1 500 Spegelglans. 41 42 Oskar II (1872-1907) 41 STOCKHOLM. Riksdaler 1873. SM 41. 8,53 g. 01 8 000 42 STOCKHOLM. 2 öre 1876. 1876 på 1875. SM 169b. 3,95 g. 01 800 43 STOCKHOLM. 2 öre 1541 (stora kantförluster), 2 öre 1665, minnespenning Karl XIV Johan 1844. Medalj Oskar II i vitmetall. Totalt 4 ex. SM 197, 209c, 177, -. 1-01 500 Danmark 44 45 44 VISBY. Skilling 1536. Vapensköld med tvärbjälke omgiven av 3 och 6)(vänstervänt lamm med fana. MONETA WISBEENSIS)(AGNE DEI MISERERE M. LL B:III:7. 1,03 g. 45 KÖPENHAMN. Penning 1546. Hede 8. Schou 15. 0,52 g. 1/1+ 500 01 5 000 Ovanligt bra exemplar av denna sällsynta mynttyp, som var tidens lägsta valör. Polen 46 WILNIUS. Dubbeldenar 1570. ½ groschen 1564. RIGA. Solidus/schilling 1600. Ort 1623. Kop. 3231, 3271, 8123, 1279. Totalt 4 ex. 1-01 1 000 9
MYNTAUKTIONER i Sverige AB www.myntauktioner.se 10