AUKTIONSLISTA. 11 NOVEMBER. Offentlig Auktion. Hudiksvalls ortens Samlarförening. Ingen inrops avgift. Kontant betalning i salen. Eller möjlighet till SWISH (Vi reserverar oss för felskrivning). BUDSPADE = Endast medlemmar!. Auktions objekt säljes i befintligt skick. 1. Stekpanna. Långvinds Bruk. Lb No 3. 2. Plättpanna. - -. Lb No 1. 3. Pannkaka panna - - Lb No 1. 4. Mortel med stöt. - -. Lb No. H 12.5 cm. 5. Tre bens gryta. - -. Lb No. 1. ½ kanna. 6. Punsch kopp i Silver. 80%. Mynt i botten & i handtag. 7. 3 skedar i silver. 80%. 8. Låda. Kruthorn-Kulpung-Flaska. 9. Hummelfat. Ovalt 10. Tårtfat. Olivslipning. 11. Mormorsskål. 12. Karaff. 13. Karaff med silverhals. 14. Vitvinsglas 6 stycken (nagg i ett glas) 15. Keramiktavla. Uppsala Ekeby, Dorothy Clough. 16. Skål. Kosta Boda. Kjell Engman. 17. Vas. Blå. Gustavs berg. 18. Kruka. 4 liter. Raus. 19. Blå kruka. Gustavs berg. 20. Vas. Stor. Dresden. 21. Plåtburk. Gevalia. 22. Kopparmalla. Oval. 23. Brödmått. Koppar. 24. Kaffepanna. 15 liter. Skultuna. 25. Soppslev. Silver. 26. Kopparså. 26A. = Parti med mat/kaffebestick 32 delar. Norskt silver. 27. Tomte. Design Lisa Larsson. 28. Tomte. Design Lisa Larsson. 29. Ida Malm. Trätavla. 30. Ida Malm. Trätavla. 31. Gösta Bohm. Tavla.
32. Marthe Bohm. Tavla. 33. Gottfrid Lård. Tavla. 34. Jisidor Woxberg. Tavla. 35. Målat tråg. Motiv från Blaxåsvallen. EE 1946. = Einar Engman Njutånger.. 36. Häst. Trä. Äldre. Mycket trevlig. 37. Näver väska. 38. Samlarkniv. Av Sven Lood. Med dokumentation. 39. Supkopp i tenn. 1716. 40. Militär mat burk. Gammal!. (Snuskburken!). 41. Tavla av Aina Andersson. DELSBO. 40X51 cm. 42. Liggare från Skutskärs hamn 1909-1913 oskriven. 43. Praktische Konditorei kunst Prakoky 1923 fackbok för konditori. 44. Tråg Djursta OPS 1800-talets slut. 45. Snuskburk i koppar. 46. Oljetryck jägarmotiv. 47. Paradhandduk flicka. 48. Paradhandduk Jul. 49. Boxningsbiljett 1949. Walcott Tandberg. 50. 6 ölglas från Bockens bryggerier 51. Mjölkhämtare och 2 grytor i aluminium. 52. Rävsax. 53. Nitendo. 54. Kista 60x40x25 GAMMAL!. Lås och nyckel orginal! 55. Tavla. Bror Eric. Mor 1974. 41/100. 57x72 cm 56. Tavla. Lars Norman. Franskt bondbröllop. 48/260. 70x58 cm. 57. Tavla. Bertil Bertell. Rododendron. 52X63 cm. 58. Tavla. Martin Lindberg. I oväder. 31X38 cm. 59. Tavla. Hedblom 1961. 44x59 cm. 60. Tavla. Palle Åberg. Höst i Tjälruijame 1968. 50x60 cm. 61. Tavla. Marthe Bohm. Luktärter. 1960. 47x22 cm. 62. Tavla. Jens Ahlbom. Rådhusbranden. 1982. 62/125. 43x37 cm. 63. Tavla. Tryggve örn. 1952. 78x65 cm. 64. Tavla. Jesestedt 1974. Till Delsbostämman. 55/200. 45x55 cm.
65. Kaffepanna Koppar. Äldre. 66. Näverkorg. 67. Kakburkar. 3 stycken. Fyrkantiga. Äldre. 68. Kakburkar. 3 stycken. Runda. Äldre. 69. Episkop. Dux. 1957. 70. Böcker. De ovanliga. 1 & 2. Av Åke Mokvist. 71. Kista. 1764. 55x35x24 cm. OBS: Om-målad. 72. Tavla. Carl Deelsbo. 45,5x33 cm. 73. Tavla. Marn. Hudiksvall. 74. Tavla. Bertell. Hudiksvall. 75. Tavla. J. Woxberg. Hudiksvall. 76. Vit Elefant. Porslin. Ekeby. 77. Tjädertupp. Porslin. Tyskland. 78. Väggbonad. Broderad. 79. Skål. Glas. På fot. Orange. 80. Socker ströare. Silver. M5. 81. Bok. Gunder Hägg. Mitt livs lopp. Signerad 1987. 82. Trätavla. Ida Malm. BERGSJÖ. 1940-50 tal. Prismärkt 1,50. 83. Kaffeservis. 6-kopp m,fat. 6 assietter. Kanna-Sockerskål- Gräddsnäcka. Jenny Nyström minne. Julmotiv. 84. Vas. (1). Variete. G. Berg L.L. Höjd: 17 cm. 85. Vas. (2). Variete. G. Berg. L.L. Höjd: 28,5 cm. 86. Fotoalbum. ENÅNGER. 87. Bordslampa. Höjd: 54 cm. Handarbete H.H. SV.M. 88. 2 Gardiner. 110X200 cm. Motiv/Design. Stig Lindberg 1950- ta. 89. Sedlar. Samling sedlar. Olika länder ca: 50 stycken. 90. Tumlare. 1762 Johan Pettersson. SÖDERHAMN. 91. Porslinsburk med lock. Jugend. 92. Fickurs ställ. Bords modell. 93. Bok. Koppar & Kopparslagare i Hälsingland. 94. Brännvins sked. 1768. Nils Grubb. HUDIKSVALL. 95. Tennljs stake. 4- armar. 96. Blom ställning. Röd Rubin. 97. Blom vas. Röd Rubin. 98. Hund. Lisa Larsson. 99. Ljusstake. Mässing. Stor fot!.
100. Korg. (1976 Ulla). 101. Munspel. Kromonica. 102. Termometer. Gammal. Stor. Väggmodell. 103. KOPIA. Valrossbete. 104. Golf spelare. Lisa Larsson. 105. Jord glob. 1970-tal. Med lyse. Standard strorlek. 106. Bok. Joh Bromans. Glysisvallur. Gästrike-Helsinge nation. 3- stycken. 35-36-37. 107. Bok. Konstens värd. Svenska kulturhistoriska förlagen. 108. Bok. Den stora insektsboken. 109. Bok. Hälsinge runor. 1947-1956. 9-stycken. 110. Behandlings apparat. Slutet av 1800-talet, början 1900. Märke: Edison-Orginal. 111. Karamellburk. Plåtburk. Olof Jerlin. Hudiksvall. Jerlins karamellfabrik. (Sök på: www.hembygd.se/hudiksvall). Intressant historik av Thomas Johnson. 112. PISTOL. Mässing. Tronbokj. För spring bajonett saknas. London.- Richards. J & W. 113. PISTOL. Mässing. För spring bajonett saknas. 114. REVOLVER. 5-skott. Drane. Ailanin & (Deave?). 30 King Williams Street. London. (Kapad pipa). 115. PISTOL. 2-pipig. Med infälld avtryckare, som fälls ut när hanen spänns. 116. REVOLVER. Colt. Fabriks renoverad. Nummer detaljer. Fin gravyr. 117. Öl-Krus. 5 stycken. 118. Äggkoppar/ Eller: Snapsglas. Med tillhörande bricka. 119. Linnedukar. 4 stycken Hemvävda. 120. Kaffe Kvarn. Gammal/ Antikt. 121. Fisk. Höganäs. 1960-tal. 122. Bärkont. I spån. 123. Snidad vedhuggare. Signerad: S.A. 1985. 124. Cigarettask. I karvsnitt. 125. Rakspegel. 126. Snusdosa. Med fotbollsspelare. 127. Tavla. Tryggve Örn 1954. Kol-teckning. (Unik!). Dokumentation på baksidan av tavlan.
128. Glastallrik. Humpela. Finland. 129. Glas vas. Blå. 130. Skål. Röd Rubin. Uppsala-Ekeby. 131. Fat. Röd Rubin. Uppsala-Ekeby. 132. Fat. Nicksjö. Nummer: 6157. 133. Fat. Ulrika Hydman/ Wallien. 134. Ljusstakar. Små mässing. F.M. Mattsson. 135. Plåt Skrin. 1960-tal. 136. Järn stake. Rätt. 137. Stake på vägg. Skultuna. 138. Tavla. Hedblom. 139. Stake. 2-delad. Mässing. 140. Tavla. Rune Persson. 141. Spegel. 142. Soppslev. Silver 1844. 143. Soppslev. Silver 1861. (liten defekt). 144. Skink fat. Rörstrand. (litet nagg). 145. Fruktfat. GÄVLE. 146. Fat. Mycket gammalt. GÄVLE?. 147. Kina VAS. 148. Te Kanna. Nittsjö. 149. Handdukar. Hellinne. 6 stycken. 150. Handdukar. Hellinne (blandat). 5 stycken. 151. Kist handtag. 2 stycken. Smide. 152. Våffeljärn. Husqvarna. Månlandaren. 153. Tavla. Trätavla. Verner Sjöberg. 154. Vällingklocka. Vikt: 9.5 kg. 155. Torparlampa. Fotogen-lampa. 156. Trasmatta. Längd:1.70. Bredd: 65. 157. Trasmatta. Längd: 2.40. Bredd: 75. 158. Trasmatta. Längd: 2.10. Bredd: 65. 159. Trasmatta. Längd: 2.30. Bredd: 70. 160. Trasmatta. Längd: 2.30. Bredd: 67. 161. Trasmatta. Längd: 2.00. Bredd: 85. 162. Trasmatta. Längd: 2.00. Bredd: 86 cm. 163. Skink fat. Bo Fajans. 47X25 cm. 164. Väggvas. Gustavsberg.
165. Mugg. Vineta. Rörstrand. 166. Skål. Skål med trälock. JiE design. Anita Nylund. 167. Fat. 33X18 cm. JiE Gantofta. (dekor, grönsaker). 168. Fat. 32X23 cm. Gustavsberg. 169. Tallrikar. Berså. 24 cm. 4 stycken. Gustavsberg. 170. Tallrikar. Berså. 21 cm. 4 Stycken. Gustavsberg. 171. Assietter. Berså. 18 cm. 6 stycken. Gustavsberg. 172. Fiskerulle. South Bend 450. Med kartong. 1930-tal. Fint skick. 173. Fiskerulle. Record haspel mod 700. 1950-tal. 174. Fiskerulle. Abu 333. 1970-tal. 175. Fiskerulle. Abu 444. 1955 1959. 176. Fiskerulle. Flugrulle. Abu Delta 3. 177. Fiskerulle. Record 1500. Med kartong. Ca: 1950. 178. Fiskerulle. Record 1700 c. Ca: 1960. 179. Fiskerulle. Ambassadör Record 5000. År: 1954-1957. 180. Tavla. Av Gösta Bohm. 181. Fat. Uppsala-Ekeby. Anna-Lisa Thomson. 182. Träsnitt. Gösta Bohm. 1911-1912. 183. Sked. Eric Langberg. SÖDERHAMN. 1786. Silver. 184. Sked. Eric Langberg. SÖDERHAMN. 1771. Silver. 185. Sked. Pedersen. SÖDERHAMN. 1767. Silver. 186. Sked. Brännvinssked. Öberg. HUDIKSVALL. 1902. Silver. 187. Tennfat. Anders Åkerman. SÖDERHAMN. 1771. 188. Linne. Gardin. Mått: 3.56 0.97 cm. 189. Plåtskylt. Bilmotiv. Mått: 17.5x17.5 cm. USA 1950-1960-tal. Motiv: Cadillac 1905 Chevrolet 1914 Buick 1910. 190. Frimärken. ENÅNGER 2 st. HUDIKSVALL 2 st. NORRBO 1 st. BERGSJÖ 1 st. ÄNGEBO 1 st. OFVANÅKER 1 st. STRÖMSBRUK 1 st. Alfta 1 st. Tidsperiod: 1880 1907. Oscar 5-10 öres frimärken. Totalt: 10 stycken lokalt stämplade frimärken! 191. Autograf. Lauren Brunner 93 år (2013). Överlevande från USS ARIZONA. Sänkt den 7 december 1941. Pearl Harbor Hawaii. Foto med anteckningar & noteringar av
Lauren & hans autograf. Och COA. Som Äkthetsintyg 23/11-2012. Dokumentation medföljer. (På Engelska). 192. Frimärke. Oscar röd 10 öre. Stämplat 5/10-1887. NIANFORS. Mycket svår post stämpel!. 193. Förstadagsbrev. Jersy. 29/januari 1942. Under ockupationen från Nazi Tyskland. Skickat internt på Ön. Dokumentation. 194. Frimärkssamling. 5 pärmar. Ca: 1855- till i dag!. Måste INSPEKTERAS. FYND VARNING!.. Högt värde! 195. Tomte. Gammal!. Mycket trevlig!. Samlarvärde. 196. Tomte. Gammal!. Mycket trevlig!. Samlarvärde. 197. Tomte. Gammal!. Mycket trevlig!. Samlarvärde. 198. Dalahästar. 5 stycken. Små till mycket små. 199. Hummelfigur. (Goebel). 1960-tal. 200. Figur. (Goebel). 1970-tal. 201. Bok. Lars Åke. Winberg. NÖJEN. 202. Bok. Lars Åke. Winberg. BÅTAR. 203. Bok. Lars Åke. Winberg. HÄLSINGLAND. 204. Bok. Hans Lidman. Sommar kvällar vid Svartån. 205. Kuvert. First Flight. Hongkong Washington. 29 april 1937!. Kuvertets baksida transit stämplat HONOLULU 2 maj 1937!. 206. Kuvert. First Flight. Honkong Manilla. 29 april 1937!. Frankerat 35 cent. OÖPPNAT Kuvert/BREV!. 207. Bok. Allhems. Bok-Hälsingland. 208. Bok. Min släkt. DELSBO. 209. Bok. Min släkt. FORSA. 210. Kruka. Stengods. Höganäs. 211. Kruka. Blå-Vit. Göteborg. 212. Vas. Gunnar Nylund. Ny Mülle 5066. 213. Pyro vägg. Mjölburk. Vilhelm kåge. 214. Glasdjur. Panda Royal. Signerad: Mats Johansson. 215. Ostbricka./Glasfat. Orrefors. Eden Lars Hellsten. 216. Kanna. Gyllene. Uppsala- Ekeby. Arthur Perry. 217. Termagryta. Gustavsberg. Stig Lindberg. 218. Radio. Luxor. Teakfärgad. Ca: 1940-tal.
219. Näverlur. 220. Flaska. Samarin. Cederroths. 221. Hår klippare. Med original låda!. Bruksanvisning, Nack-Nicke. 222. Skivomslag. Bergströms musikhandel Hudiksvall. Med stenkakan Jul i främmande hamn. 223. Bok. Dalarna. Tryckt Malmö 1971. 224. Tavla. Stockholm. B.A. Orlow. 225. Tavla. H. Ångsäter. Motiv: Auktioner. Ca: 1970. 226. Tavla. Nils Erik Skum. Motiv: Björn jakt. 1905. 227. Tomte. Höjd: 22cm. Ca: Tidigt 1900-tal. 228. Shaman skopa.. Same arbete!. 229. Sked. Råttsvans. Silver. Ca: Tidigt 1700-tal. 230. Skektkniv. Södra Svealand (Skåne?). A.M.D. Slutet 1700- Tidigt 1800-tal. 231. Sockertång. Silver. 232. Böcker. 2+3. Mumin Trollet. 1958! 233. Gräddkanna. Bönhasar. Silver. (1800-tal). 234. Öl-Krus. 1 liter. (1800-tal). Motiv: Jakt. 235. Koppar tratt. (1800-tal). OPUTSAD!. 236. Ljusstake. Mässing. Barlock. (1700-tal). OPUTSAD! 237. Gulfmärke. (Bensinbolaget). Metall. (1960-tal)?. 238. Pepparströare. Tenn. 1700-tal. 239. Klocka. Import. Märkt: L.A.Lindberg Urmakeri & Ur handel JERFSÖ. Fickur. (Notera stavningen!). 240. Träskrin. Mahogny. (1800-tal?) Med lås och nyckel. 241. Brännvinsflaska. Koppar. 1 liter. 1800-talet. 242. Silverbägare. Bokstaven = U. SKADAD KANT. 243. Kinesisk sked. (äldre). 244. Saltkar. Porfyr. 1800-tal. 245. Chokladkanna. Nysilver. Äldre ca: 1800-talets senare hälft. Med trähandtag. 246. Filmrulle. 1920-tal. OÖPPNAD!. Vi reserverar oss för eventuella felskrivningar. Årtalsangivelserna på auktionsobjekten (där det förekommer) är satta oftast
tillsammans med säljaren, och indikerar åldern i breda ordalag. Många Silverföremål är dock graverade med exakta år. Eventuella rättelser. Kommer att anges av AUKTIONISTEN då det eventuellt kommer att förekomma. Auktionist: Kjell Höök. Järvsö. Alla Auktionsutropen säljes i befintligt skick. Ingen inrops avgift tillkommer!. Vi serverar fika och varmkorv under auktionen. Toaletter finns på samma plan och en trappa ner. Stäng med fördel av era mobiltelefoner. Ange era bud med tydlighet. Vi önskar er välkommen! HUDIKSVALLSORTENS SAMLARFÖRENING. Eventuella Auktions objekt som till kommer meddelas Auktionsdagen. Auktion 11 november. Klockan: 12.00. Visning från klockan 11.00. Ännu en gång varmt välkomna! //.