Erik-Anders. Träslottet ARBRÅ ASTA, SÖDERALA. BESÖKSCENTRUM Världsarvet Hälsingegårdar KONTAKT KONTAKT

Download "Erik-Anders. Träslottet ARBRÅ ASTA, SÖDERALA. BESÖKSCENTRUM Världsarvet Hälsingegårdar KONTAKT KONTAKT"

1 Öppna Hälsingegårdar 2017

2 BESÖKSCENTRUM Världsarvet Hälsingegårdar Erik-Anders ASTA, SÖDERALA Träslottet ARBRÅ Foto: Elsa Röing Storbondgården Hans Anders blev känd som Träslottet på 1960-talet genom konsument journalisten Willy Maria Lundberg som här förverkligade sin dröm om ett»kvalitetshus«. En inspirationsplats för tidens konsumenter. Idag är gården en inspirerande plats för hela familjen med ett café som drivs som ett arbetsintegrerande socialt företag, välbevarat interiörmåleri och lekplats. Den stora trädgården underhålls idag som ett arbetsmarknadsprojekt av Arbetsmarknadsenheten, Bollnäs kommun i samarbete med Arbetsförmedlingen Södra Hälsingland. I besökscentret finns butik, turistinformation och information om världsarvet. För info om evenemang och aktiviteter se hemsidan. ÖPPET: Alla dagar 12 juni 13 aug kl Erik-Anders ligger i byn Asta i Söderala socken, en av de bäst bevarade bymiljöerna i Söderhamns kommun. Erik-Anders är en av de sju hälsingegårdarna som skrivits upp på UNESCOs världsarvslista. Den stora salen sägs vara ett av Hälsinglands vackraste rum med en ovanligt påkostad interiör. Knutespojkarna inredde festsalen med högklassiga marmoreringar som harmonierar såväl med kakelugn som dörröverstycken och får en att häpna fortfarande 200 år senare. Gården visar prov på inredningar från flera olika epoker, 1880-tal till 1950-tal. Rummen har möblerats med nytillverkade möbler i äldre stil som också finns att beställa i butiken. Här finns en återskapad 1920-tals trädgård och en köksträdgård. Njut av ekologiskt kaffe och hembakat bröd från gårdscaféet. I butiken finns något för alla, världsarvsprodukter, byggnadsvård, hantverk, design samt antikt och nostalgi. Bo på Världsarvet Dubbelrum i hotellstandard»bed and breakfast«. ÖPPET: Hälsingegårdsdagarna maj kl Alla dagar 24 juni 31 augusti kl Onsdagar i juli månad öppet till kl 21. Lördagar och söndagar kl till den 17 december. Tar emot bokade grupper efter överenskommelse. Entré 50 kr/vuxen i mangårdsbyggnaden. Entré med guidning kl 14 varje dag, 100 kr/vuxen. Asta 726, Söderala , info@erik-anders.se R 50 väster om Söderhamn i riktning Bollnäs. GPS-koordinater: N E 1 Koldemo 4055, Arbrå. Besökscentrum: , GPS-koordinater: N E 2 2 HÄLSINGEGÅRDAR

3 Ol-Anders ALFTA Stenegård JÄRVSÖ På en utäga i Östra Kyrkbyn i Alfta socken byggdes gården Ol-Anders upp på nytt efter den stora kyrkbranden Gården ligger vackert beläget på en björkbacke, tre tvåvånings parstugor, trebyggt med öppning mot söder och med vackra brokvistar. Här finns idag besökscentrum, turistbyrå, Emigrantmuseum, butik, sommarcafé och en stor utställning av den kände konstnären Mårten Andersson från Freluga. I gammelgården kan man se vackert dalmåleri och i Emigrantmuseet kan man följa Brita Olsdotter och erskjansarna på der as strapatsrika resa från Hälsingland till Bishop Hill i Amerika. I Besökscentrum för Väldsarvet Hälsingegårdar finns en utställning med lättillgänglig information om hälsingegårdarna och tryckt informationsmaterial. ÖPPET: Vår, till 31 maj: tis tors och Kristi Himmelsfärd 25 maj stängt. Försommar: 1 jun 22 jun: mån fre 10 17, (Nationaldagen 6 juni och midsommarhelgen stängt). Sommar, 26 juni 13 aug: mån fre 10 17, lör sön Sensommar, 14 aug 31 aug mån fre Höst och vinter: 1 sept 21 dec: tis tors och Daglig guidning 26 juni 13 augusti, pris 50 kr/pers. Övriga dagar guidning efter överenskommelse. Stenegård i Järvsö är ett av Hälsinglands främsta besöksmål och lockar årligen mängder av besökare. Här finns butiker, matställen, konstgalleri, barnområde och vacker trädgård. Gamla hantverkstraditioner och byggnadsvård samsas här med samtida konst, musik och slöjd. I vårt besökscentrum för Världsarvet Hälsingegårdar får du veta mer och hjälp till att planera din resa bland Hälsinglands träslott. Barnens Stenegård med trädgård och lekstugeby inspirerad av Hälsingegårdarna ger plats för lek och upptåg. Skapa fritt i lekstugorna, klappa de söta lammen i hagen eller lär dig mer om växter i trädgården. Det tog 30 år att uppföra alla byggnader i det som kom att bli Stenegård i slutet av 1800-talet. Gården grundades av Julius Brun och var på den tiden ett mönsterlantbruk där det även fanns apotek, läkarmottagning och bank. ÖPPET: Besökscentrum Året runt alla dagar Utökade öppettider: juni alla dagar Juli alla dagar 10 18, 1 aug 20 aug alla dagar Stenegård 6 23 juni alla dagar juni 20 aug alla dagar aug 3 sep alla dagar Guidning efter förbokning, pris 80 kr per person. Audioguidning om Stenegård, pris 40 kr per person. Runemovägen 6, Alfta, www. ovanaker.se/besokscentrum besokscentrum@ovanaker.se GPS-koordinater: N E 3 Stenegård 11, Järvsö besokscentrum@ljusdal.se GPS-koordinater: N E 4 HÄLSINGEGÅRDAR

4 Söderhamns kommun Söderblomsgården TRÖNÖ Jon-Lars FLOR Mellan Kasberget och Florsjön ligger byn Flor i Mo socken. Flor hade sina glansdagar då Flors linspinneri var en drivande knut i byn. Här ligger Hälsingegården Jon-Lars, med en gammelbyggning med unika väggmålningar av Eric Ericsson»Dal-Erker«från mitten av 1800-talet. Gammelbyggningen har också välbehållna tapeter och kakelugnar i alla rum ifrån början av 1900-talet. Familjen Svensson lever på gården där gammelbyggningen är en del av inramningen av trädgården. ÖPPET: Hälsingegårdsdagarna 28 maj kl Guidning 80 kr/vuxen. Tar emot bokade grupper efter överenskommelse. Söderblomsgården är hembygdsgård och museum, där minnen från Nobelpristagaren och ärkebiskopen Nathan Söderblom finns bevarade. Nathan Söderblom föddes på gården år Föremål från bygden och det forna bondesamhället finns samlade och bevarade här. Trädgården har på senare år aktiverats med växter från orten och utgör en både prunkande som lugn oas med vacker utsikt, väl värd ett besök. ÖPPET: Dagligen 26 juni till 13 augusti kl Kaffeservering. Övriga tider kan besök ordnas efter överenskommelse. Intilliggande gamla kyrkan i Trönö är öppen 1 maj till 30 september kl Långbo 380, Trönödal. Guidning och upplysningar genom Kerstin Olsson Östra Flor, Söderhamn. tfn , , kerstinb.tronbyn@telia.com Skyltar vid Mo skola och Östra Flor. GPS-koordinater: N E 5 GPS-koordinater: N E 6 4 HÄLSINGEGÅRDAR

5 Ockelbo kommun Sörböle MO Lingbo hembygdsgård LINGBO Lingbo hembygdsgård ligger ca 3 km norr om södra Hälsingegränsen, efter väg 272. Det rödfärgade mangårdshuset av trä, byggdes på 1700-talet. Jämte lantbruket drev här Jonas Persson-Hedman gästgiverirörelse under åren Hembygdsföreningen bildades år donerade Hedmans sterbhus Torsten Åkerlund och Anita Hedlund m. familjer gården till hembygdsföreningen. Här finns kaffeservering, utställningar, loppis samt hantverksförsäljning. ÖPPET: Varje helg från 1 juli 13 augusti. Lingbo hembygdsdag, 25 maj Hälsingegårdsdagarna, 28 maj Nationaldagen, 6 juni Hälsingegård som varit i släktens ägo sedan Se välbevarade väggmålningar från 1857 i festsalen med motiv från Sverige och Frankrike. Massor av spännande tidsenliga detaljer. Upplev tapeter, dekorationsmålningar, möbler och prylar från förr! Hör berättelser om gården och folket som bodde här. ÖPPET: Guidade visningar torsdagar 29/6, 6/7, 13/7 och 20/7 kl Pris 100 kr/person. Visning börjar varje heltimme. Grupper kan boka visning på andra dagar och tider. Ring! Sörböle 603, Söderhamn. Bokning och info , karsand@telia.com Väg 621 mellan Mokorset och Segersta. GPS-koordinater: N E 7 Norra Lingbovägen 4, Lingbo. Håkan Lingblom, (ordf.) Göran Sundin, tel (sekr.) 3 km norr om hälsingegränsen efter väg 272 GPS-koordinater: N E 8 HÄLSINGEGÅRDAR

6 Annonser Fika på Anders-Pers mitt i Järvsö Välkommen till en fikaupplevelse med riktigt kokkaffe, hembakt fikabröd och enklare maträtter. Caféet ligger i den gamla bakstugan som är i original från 1850-talet. Den 10:e generationen efter Anders Pehrsson finns på gården. Presenter, lokalt kött, korvar, bröd och ostkaka finns att köpa. ÖPPET: Caféet öppet året runt. Se hemsidan för öppettider. Välkommen till Anders-Pers! Turistvägen 21, Järvsö Volasdan 30 juli 2017 Upplev vardagen på en hälsingegård i en tid långt bortom mannaminne. Under Volasdan sjuder det av liv och aktiviteter i varje vrå på hembygdsgården mitt i Edsbyn. Trähantverk såsom kransågning, läggning av spåntak och borrning av vattenledningsrör, blandas med kvinnosysslor såsom linberedning, ovanåkersknyppling och kavelfrans. Uppemot 80 gamla sysslor visas! Alla som deltar är klädda i tidsenliga kläder. På fäbodområdet finns det får och andra djur. Den 30 juli kl går buföringståget genom Edsbyn följt av en veteranfordonsparad till hembygdsgården Mårtes. Alla aktiviteter är i gång till kl 17. Servering av kolbullar, varm korv, ovanåkerssmörgås, kaffe och ostkaka mm. Försäljning av ovanåkersbröd, ostkaka, hemost, karameller och mycket annat. Följ oss på facebook. Foto: Mats Norin Guidning och Hälsingeostkaka på Bjuråkers forngård Ta med gänget, avnjut en delikatess från Hälsingland och lyssna till gårdens guide. Med ett 60-tal byggnader på gårdsområdet, målerier av den kända stormålaren Gustaf Reuter och snickarmålaren Erik Ersson i kombination med klassisk hälsingeostkaka och saftsås erbjuds ni två spännande timmar på gården. Detta ingår i priset, 130 kr: Guidning 45 min, hälsingeostkaka med saftsås och dryck. Enbart förbokning. Från 6 deltagare. Läs mer på och boka hos Bjuråkers forngård. Telefon: eller forngarden@telia.com Delsbostämman 30 juni 2 juli Besök en av Sveriges äldsta spelmansstämmor! Första helgen i juli varje år. Fredagen inleds med Världens stämma. Lördagen anordnas kurser och förstämma. Söndagen inleds med en gudstjänst fylld med musik och därefter stämma hela dagen. Det finns barnaktiviteter och byggnaderna på Delsbo Forngård står öppna för besök. Hela helgen är en mötesplats med folkmusik och dans i fokus. Årets program finns på HÄLSINGEGÅRDAR

7 Bollnäs kommun Västerby RENGSJÖ Ol-Nils HÅRGA Västerby är en gammal klungby med ett 30-tal byggnader, några från 1600-talet. Vackra schablonmålningar utförda av knutespojkarna från Rättvik och takmålning av Jonas Hertman ( ) sätter sin prägel på interiörerna i gårdarna. Här samsas fem seklers bondekultur i en fascinerande samling av bruksföremål.»på gammelmormors tid«är roliga dagar för alla barn med slöjd, lekladugård och käpphästbana. Spela fäbodtennis och kela med getter, får och kaniner. Varför inte prova på att mjölka träkossan Västerbys Pärla? Försäljning av hantverk och café med hembakt bröd och enklare rätter. Visningar för bokade grupper. ÖPPET: 26 juni 30 juli, alla dagar Guidning 50 kr/pers»på Gammelmormors Tid«: 4 20 juli, tis tor kr/barn inkl. mellanmål, en slöjdbiljett och lån av kläder. Grupper kan boka visning på andra dagar och tider. Ring! Foto: Mats Norin I skuggan av det sägensomspunna Hårgaberget ligger Ol-Nils. Här finns, utöver huvudbyggnad med vacker brokvist, bryggstuga, magasin och härbre. Till Hanebo hembygdsförenings verksamhet hör även Soldattorpet Sävs i Acktjära, en linskäkt i byn Svedja, Muséilogen i Bofara, Edhs snickeri och Lövludaskolan, en välbevarad byskola belägen i Kilafors. ÖPPET: Ol-Nils 2 23 juli, dagligen kl Övrig tid på förfrågan. För öppettider i föreningens övriga byggnader och museum kontakta Hanebo hembygdsförening eller se hemsidan. Västerby 7674, Rengsjö kontakt@vasterby.com R 50 mellan Söderhamn och Bollnäs. GPS-koordinater: N E 9 Hanebo hembygdsgård, Hårga, Kilafors eller per.toft@edu.ovanaker.se GPS-koordinater: N E 10 HÄLSINGEGÅRDAR

8 Bollnäs kommun Kämpens BOLLNÄS Arbrå fornhem ARBRÅ Hembygdsgården Kämpens med anor från 1500-talet med inredning och föremål, som speglar olika tidsepoker, fram till 1900-talets mitt. Blev Hembygdsgård så sent som 1963,efter att tidigare ha varit privatägd. Ekonomibyggnaden är anpassad för verksamhet året runt, för föreningar och medlemmar. Evenemang vid alla högtider, som Valborg, nationaldag, midsommarfirande och juldagsmorgon. ÖPPET: Guidning efter överenskommelse. På tomten Solbacken i Arbrå ligger Arbrå fornhem med sina 15 byggnader, de äldsta från 1700-talet. Här finns väggmålningar, möbler och redskap från trakten samt en utställning om den berömda»delsbostintan«ida Gavell Blumental. Arbrå hembygds och fornminnesförening förvaltar även Lifstorpet i Orbaden där konst och konsthantverk visas under juli månad. Samt Kvar-Eriks i Vallsta som erbjuder kaffeservering i stämningsfull miljö. ÖPPET: Enlig överenskommelse och i samband med evenemang. För info om datum och tider, se vår hemsida. Södra kyrkvägen 1, Bollnäs bertil.hulth@helsingenet.com Storgatan 56, Arbrå Tel: GPS-koordinater: N E 11 GPS-koordinater: N E 12 8 HÄLSINGEGÅRDAR

9 Annonser Gästgivars VALLSTA Gästgivars är en välbevard gårdsmiljö med gamla anor och har en lång tradition som hemslöjdsgård. I Herrstugan har flera rum dekorerats av målaren Jonas Wallström vid 1800-talets mitt och här finns originalet till Duros berömda tapet Gästgivars i eleganta originalfärger. Sommartid har Arbrå hemslöjdsförening sin butik på gården och stallslidret är utrustat för de yngsta besökarna med bland trädjur och utklädningskläder. Kaffeservering onsdagar och lördagar i juli. Onsdagar i juli: Möt slöjdare i arbete. Foto: Lars Lööv ÖPPET: 12 juni 13 augusti, tis-lör med guidade visningar kl och Midsommarafton och midsommardagen stängt. Visning för större sällskap och övrig tid förbokas. En turistväg skyltad med den brunvita blomman Den slingrar sig genom byar och områden med de största hälsingegårdarna, de ståtligaste förstukvistarna och interiörer med överdådigt måleri. Här finns gårdar som ingår i Sveriges 15:e världsarv hälsingegårdar. Längs vägen finns flera hälsingegårdar som erbjuder dagliga visningar under sommaren och informationsplatser där ni kan läsa om byarna och gårdarnas historia. Mer info finns på Välkommen till Mittjasvallen! Det perfekta utflyktsmålet. Garanterat rogivande och avkopplande. Här finns en del djur att titta och klappa på. Fäbodvallscafé med den typiska Ovanåkerssmörgåsen och annat smått och gott allt är hembakt! Finns även alleriganpassad fika och glass. Gamla Orbadenvägen 29, Vallsta Hemslöjdsbutik: Besökscentrum: eller GPS-koordinater: N E 13 ÖPPET: Dagligen 1 31 juli, kl Måndagar Kolbulleafton med underhållning från kl juli, kl 13 16, Fäboddag med hantverkare och spelmän. 16 juli, fäbodgudstjänst Strax norr om Edsbyn längs väg 678 ca 10 km mot Färila. Följ oss på facebook: facebook.com/mittjasvallen/ HÄLSINGEGÅRDAR

10 Ovanåkers kommun Löka GUNDBO, ALFTA Hansers ALFTA Hansers är en släktgård sedan Parstugan, byggd 1759, är gårdens äldsta byggnad. På gården finns ytterligare två byggnader från 1700-talet och ett bostadshus byggt I gårdens herrstuga finns måleri från 1800-talet av dalmålaren Svärdes Hans Ersson. I ett golv i parstugan gjordes 1964 ett fynd av stort kulturhistoriskt värde. Fyndet bestod av 80 kvadratmeter målade bonader på linneväv, de äldsta från 1400-talet. De har övervägande bibliska motiv med bl a hämtade ur Esters bok. Bonaderna finns i dag på Hälsinglands museum i Hudiksvall. De anses vara världens äldsta i sitt slag. Sex bäddar finns i timmerbyggnad från Fullt utrustat kök, dusch och toalett. Loppis på logen. ÖPPET: Maj september, guidning efter överenskommelse. För övernattande gäster ingår guidning. Entré/visning: 50 kr/person Tar emot bokade grupper efter överenskommelse. Löka är sedan 1950-talet Alftas hembygdsgård med samlingar av ortstypiska föremål och en textilkammare med en stor samling av folkdräktsdelar och annan textil. Gården är flyttad till nuvarande plats på 1840-talet. Löka består numera av elva byggnader, varav en smedja, Gundbo bys spruthus innehållande brandsläckningsföremål samt en kornlada med en linskäkt vid bäcken. Under ladugården finns två kyrkbåtar. I de tre boningshusen finns väggmåleri i olika stilar, en del daterade Handelsbod med lokala produkter och kaffeservering med hembakt bröd. Temautställning. Hantverk på tunet måndagar i juli kl ÖPPET: 26 juni 20 augusti alla dagar kl Visningar varje dag kl 11.00, och Övrig tid efter överenskommelse. Se hemsida för alla evenemang. Guidning 50 kr per person. Ulla och Per Gunnar Hansers, Fyrbovägen 7A, Gundbo 320, Alfta Alfta för info under öppettider , för bokning övrig tid. info@alftahembygdsforening.se hansersgarden@helsingenet.com Gundbo, norr om Alfta vid Stora Hälsingegårdars väg GPS-koordinater: N E 14 GPS-koordinater: N E HÄLSINGEGÅRDAR

11 Jon-Lars LÅNGHED, ALFTA Pallars LÅNGHED, ALFTA Den herrgårdslika världsarvsgården Pallars har med sina två flygelbyggnader flera vackra brokvistar och en sängstuga med mycket välbevarat väggmåleri. Motiven är stadsbilder och miljöer från olika delar av Sverige. Den ståtliga mangårdsbyggnaden stod klar 1858 då äldste sonen skulle gifta sig med dottern till Alftas rikaste bonde. ÖPPET: Visning dagligen 26 juni 13 aug kl Gården är privatägd, vänligen respektera tid för visning. Pris 220 kr per person, ingen förbokning, betalning vid grinden, kontant eller med kort. För information om guidningarna och bokning på övrig tid kontakta Besökscentrum Ol-Anders, Alfta. Hälsingegård Jon-Lars är den av världsarvsgårdarna som är allra störst. Den byggdes på 1850-talet av två bröder som inredde varsin halva av huset i olika stilar. Brokvisten är unik med sina dubbla pardörrar och interiören har väggmålningar av Svärdes Hans Ersson och franska tapeter som var tidens högsta mode. ÖPPET: Visning dagligen 26 juni 13 aug kl Gården är privatägd, vänligen respektera tid för visning. Pris 220 kr per person, ingen förbokning, betalning vid grinden, kontant eller med kort. För information om guidningarna och bokning på övrig tid kontakta Besökscentrum Ol-Anders, Alfta. Långhed 206, Alfta Besökscentrum: www. ovanaker.se/besokscentrum, besokscentrum@ovanaker.se GPS-koordinater: N E 16 Långhed 736, Alfta Besökscentrum: www. ovanaker.se/besokscentrum, besokscentrum@ovanaker.se GPS-koordinater: N E 17 HÄLSINGEGÅRDAR

12 Ovanåkers kommun Hisved NORRA LÅNGHED, ALFTA Erik-Jons NÄSBYN, ALFTA Det sägs att ingen annanstans i världen byggde bönderna så storslaget och ståtligt som i Hälsingland, främst i trakterna kring Långhed. I vår hälsingegård knarrar golvets breda plankor hemtrevligt och lugnet sänker sig över dig när du andas in atmosfären i festsalen som ser likadan ut idag som på 1800-talet. Timmerhuset är varsamt restaurerat för att bevara känslan av våra förfäders hantverksskicklighet och för det vackra. Vårt boende passar dig som vill uppleva en hälsingegårdsmiljö utrustad med dagens bekvämligheter. Hos oss möts hälsingegårdskulturen i form av väggmålningar, timmerväggar samt de breda golvplankorna och det moderna genom Wi-Fi och ett modernt inrett badrum och kök. Upplev de vackra träsniderierna skickligt dekorerade med glada färger på traktens brokvistar och väggar. De två största världsarvsgårdarna, Jon-Lars och Pallars, ligger i vår by. På vår gård är du för dig själv men inte ensam och vi ser fram emot att välkomna dig som vår gäst! En kort information om gården på engelska eller svenska ingår i boendet. ÖPPET: Boendet är bokningsbart 1 juni 31 augusti Vi erbjuder ett modernt boende med självhushåll på Hälsingegården Erik-Jons i Näsbyn, ett par kilometer utanför Alfta. Gården är belägen utefter Stora Hälsingegårdars Väg mellan Alfta och Långhed. Boendet är beläget i bottenplan på gårdens dåtida mangårdsbyggnad från 1700-talet. Nedre våningen är modernt renoverad på 1990-talet och har 4 bäddar varav en dubbelsäng och en våningssäng. Det finns även en extra bädd. Tillgång till trådlös internetuppkoppling tillhandahålls. Fullt utrustat kök med ordinarie spis och vedspis, diskmaskin, mikro, kyl/frys. Dusch/ WC samt tvättmaskin. Tv-kanaler som erbjuds är det marksända grundutbudet, typ Boxer. Hälsingegården är rökfritt och vi visar hänsyn mot pälsdjursallergiker, husdjur inne är tyvärr inte tillåtet. Möjlighet finns att hyra sänglinne och handdukar. Frukost finns som tillval för den som önskar, kom ihåg att informera om ev. allergi. ÖPPET: Boendet är bokningsbart året om. Norra Långhed 1312, Alfta Näsbyn 205, Alfta kersti@hisved.se www. erikjons.se info@erikjons.se GPS-koordinater: N E 18 GPS-koordinater: N E HÄLSINGEGÅRDAR

13 Jan-Hans NORRBY, ALFTA Gården Jan-Hans i Norrby är en genuin Hälsingegård som erbjuder boende, 3 rum med dubbelsängar bäddade med manglade lakan. Frukosten varieras med gården egna produkter såsom hemägg, hembakat bröd, messmör och ost från gårdens eget mejeri. Gården har ett aktivt jordbruk och om ni önskar får ni gärna delta i gårdens bestyr och se på när osten och messmör produceras på gårdens mejeri. Eftersom gården är ett aktivt jordbruk finns det även katter och hundar, det bör man ha i åtanke om man är pälsdjursallergiker. Hälsingegården Jan-Hans består av två byggnader den ena från slutet av 1800-talet med en lägenhet från 1940-talet. Den har restaurerat tidsenligt med hjälp och råd från byggnadsanti kvarier från Länsmuseet Gävleborg. I boendepriset ingår också en guidad visning där ni får lyssna till levnadsöden från gårdens historia. ÖPPET: Boendet bokningsbart 1 juni 10 augusti Mårtes EDSBYN Hembygdsgården Mårtes innefattar ett trettiotal byggnader och ligger i centrala Edsbyn flyttades huvudbyggnaden med sin för trakten typiska brokvist som första byggnad till platsen. Med tiden har gården utökats med bl a en fäbod. På gården finns flera rum med hälsinge- och dalmåleri från både och 1800-talen. Den vackert målade herrstugan väcker kanske mest uppmärksamhet hos besökaren. Flera målare har dekorerat den under olika tidsperioder. ÖPPET: 23 juni 13 augusti, dagligen kl Visningar varje dag kl. 11, 13, och 16. Övrig tid efter överenskommelse. Guidning 50 kr/pers. Enkel kaffeservering med hembakat bröd. Försäljning av böcker mm. Norrby 341, Alfta Astrid och Tommy Wedin astrid.wedin@spray.se GPS-koordinater: N E 20 Hembygdsgatan 7, Edsbyn info@edsbynsmuseum.se GPS-koordinater: N E 21 HÄLSINGEGÅRDAR

14 Annonser Upplev Barnens Stenegård Barnens Stenegård med lekstugeby och trädgård är en ljuvlig plats att vistas på, oavsett om du är barn eller vuxen. Våra stugor inspirerade av Hälsingegårdar lockar många besökare och ger plats för både bus, lek och lärande ett perfekt besöksmål för barnfamiljen! Skapa fritt i lekstugorna, klappa de söta lammen i hagen eller lär dig mer om växter i trädgården. Området är gratis. ÖPPET: Alla dagar i juni augusti, samt helger i maj och september , VÄRLDSARVSJAZZEN juli en jazz- och folkmusikfestival i Jan Johanssons anda Välkommen till en festival där du omfamnas av världsarv, hälsingenatur och musik av högsta kvalité! Här finns något för alla musikälskare och livsnjutare; vacker miljö, god och närproducerad mat och riktigt bra musik! Bland annat: Nils Landgren Funk Unit Svante Turesson och Thomas Jutterström»Drömmen om Amerika«med bl a Oschar Schönning Plats: Världsarvsgården Erik-Anders i Söderhamn. Info och biljetter på 14 HÄLSINGEGÅRDAR

15 Foto: Bodil Nylander Norrbostämman 8-9 juli 2017 alltid andra söndagen i juli Foto: Joakim Strömholm. Lördagen 8 juli: Förstämma med konsert kväll»röster vid Dellen«med Emma Härdelin som kvällens värd. Söndagen 9 juli: Allspel, visor och sång, öppen scen och konsert med Folk och Rackare m.m. Lördagen 8 juli: Förstämma med konsertkväll»röster vid Dellen«med Emma Härdelin som kvällens värd, Johanna Bölja, Ann-Marie Backlund, Rune Broberg och Dan Viktor. Serveringen har öppet under stämman, och du kan köpa fika, Forsa ostkaka, kolbullar, korv m.m. Vi bakar med smör! I anslutning till gården finns vår lilla camping med tillgång till toalett/dusch. Kontakta Stig på för bokning av plats! Se hemsidan för fullständigt kurs- och stämmoprogram: hembygd.se/norrbo Varmt välkomna! Loos Koboltgruva, Bortom Åa och Hamra Nationalpark Ta en spännande utflykt och upptäck tre skatter i Hälsinglands djupaste skogar. Vandra under jord i Loos Koboltgruva. Få en förnimmelse av dåtidens hårda och riskfyllda arbete i den orörda gruvmiljön från 1700-talet. Kliv över tröskeln på Bortom Åa i Fågelsjö ett folk konstens tempel med anor från den finska invandringen på 1600-talet. En ovanligt välbevarad gård med en spännande historia och som år 2012 blev vald till Världsarv för dess rika målningar. Besök en av landets första nationalparker! Hamra Nationalpark, som är tillgänglig via spångade leder, är mest känd för sin skog. I den äldsta delen finns en av få orörda skogar i mellersta Sverige. Los, Fågelsjö och Hamra: HÄLSINGEGÅRDAR

16 Nordanstigs kommun Ljusdals kommun Ersk-Mats HASSELA Karls BONDARV, JÄRVSÖ Välbevarad hälsingegård med influenser av finninvandringen på 1500-talet, en gårdsmiljö med 15-tal byggnader i finnmarken. Vid gården kan vattenkraftsdriven såg, spånhyvel, kvarn med linberedningsverk ses i drift vid vissa tider. Under sommaren lever gården upp tack vare djuren som bräker, grymtar och kacklar. Bakstugan doftar av nybakt bröd. Under sommaren serveras gammaldags maträtter och tematiska arrangemang vid vissa tider. En bandspelare berättar gårdens historia utan kostnad, en timmes visning kan bokas 250 kr/pers. ÖPPET: 27 juni 13 aug, kl tis tors och lör sön. Julmarknad 4 nov kl Se hemsidan för ett detaljerat program. Foto: Per Trané Karls har en lång historia som börjar för mer än tusen år sedan. Man anar den historien när man stiger in på gårdstunet mellan de fyra solbrända timmerhusen. Här har filmer som»driver dagg faller regn«och»all jordens fröjd«spelats in. Gården ägs gemensamt av alla hembygdsföreningar i Hälsingland och är landskapets äldsta visningsgård. Järvsö Hembygdsförening arrangerar varje år ett omfattande sommarprogram för både barn och vuxna med guidningar, tema utställningar och dräktstämma. En audioguide kan hyras med gårdens historia levandegjord. Dessutom finns Rôckstuggefôlket på plats varje tisdag i juli kl och du kan prata med dem under tiden de arbetar med olika hantverk. Mörka augustikvällar spelas Karlsgårdsspelet upp eller visas det gamla filmer på tunet. Med utsikt mot gården, Ljusnans dalgång eller i fäxet kan du njuta av gott fika från gårdens café. ÖPPET: 26 juni 19 augusti alla dagar. Caféet har öppet alla dagar kl Husen visas genom guidning kl 13, 14 och 15, 100 kr per vuxen och 50 kr per barn, år. Visning varje måndag kl 11, anpassad särskilt för barn (5 16 år), 50 kr inkl. saft och bulle. Extra guidningar utöver öppettiderna kan bokas efter överenskommelse Ersk-Mats , Boerje Bohlin 15 km nordväst om Hassela. GPS-koordinater: N E 22 Hamregatan 12, Bondarv, Järvsö , info@jarvsohembygdsforening.se R 83 söder om Järvsö. GPS-koordinater: N E HÄLSINGEGÅRDAR

17 Oljons BONDARV, JÄRVSÖ Oljons ligger tätt tillsammans med visningsgården Karls i Bondarv. Byn är en av få klungbyar som aldrig blev utskiftade. Husen ligger så tätt att det är svårt att veta vilka byggnader som hör till respektive gård. Oljons fick ett eget jordenummer 1727 och är i dag trebyggd med hus från talet. Gårdstunet är slutet, och som en egen liten värld, då Karls ligger alldeles vägg i vägg på den fjärde sidan. På 1930-talet blev Karls en visningsgård med guidade turer och här på Oljons började man att ta emot gäster, vilket man gjort varje sommar sen dess kom lagen om två veckors semester. Då iordningställdes portlidersbyggnaden för gästboende. Rummen inreddes i traditionell stil med gamla målningstekniker, alla rum med sina egna färger, med tillhörande textilier. Idag är en del textiler utbytta men det mesta är sig likt utom sängarna som är nya och riktigt sköna. Frukostbuffén serveras i dagrummet där doften av nygräddat bröd sprider sig varje morgon och ofta blandar sig med knastret från brasan i den öppna spisen. Dusch och toalett finns i en byggnad tvärs över gårdstunet. För att göra den korta vandringen bekvämare får varje gäst en morgonrock. I priset ingår frukost, sänglinne, handdukar och morgonrock. Här finns 17 bäddar i en- till fyrbäddsrum. ÖPPET: 1 maj 31 september för»bo på Hälsingegård«. Kristofers STENE, JÄRVSÖ Kristofers är en av de sju världsarvsgårdarna, belägen i byn Stene i Järvsö socken. Man kan tro att gården, med sin världsarvsstatus, lagt sig till ro som museum, men här bland ett gytter av byggnader pågår verksamhet med kor och får, där moderna funktioner samsas med kulturhistoriska värden. Gården har brukats av samma släkt sedan 1500-talet. I kalashuset finns väggmålningar från 1800-talets mitt utförda av Ljusdalsmålaren Anders Ädel, samt schablonmålningar. Huset pryds på utsidan av en typisk Järvsöbrokvist. För den som vill prova att bo på Kristofers, finns i portlidret en drängstuga som intresserade besökare får hyra sommartid. En visning av kalashuset ingår då i priset. ÖPPET: Gårdsfolket guidar onsdagar och torsdagar i juli kl 15. Bokas endast via Världsarvscentret på Stenegård, telefon Pris 220 kr per person. I samverkan med Järvsö Hembygdsförening ordnas också Strövtåg till Kristofers den 11 och 18 juli. Avtåg från Världsarvscentret på Stenegård kl 18. Övrig visning av gården sker efter telefonbokning Vi tar också emot specialbeställningar med visning och förtäring för grupper och företag. Bondarv, Järvsö kontakt@oljons.nu R 83 söder om Järvsö. GPS-koordinater: N E 24 Kalvstigen 6, Järvsö. Stephanie info@kristofers.se Kalvstigen mot Delsbo. GPS-koordinater: N E 25 HÄLSINGEGÅRDAR

18 Ljusdals kommun Ol-Ers KÅSJÖ, JÄRVSÖ Ersk-Anders SKÄSTRA, JÄRVSÖ Här på gården växer nu den 16:e generationen upp, vi förvaltar och utvecklar det som gårdens folk i århundraden byggt upp. Gården har funnits i samma släkt sedan 1500-talet, och du kan bo i rum från 1860-talet. Det är fyra tvåbäddsrum som är uppkallade efter de senaste fyra generationernas bondmoror på gården. Sängarna är utrustade med nya sköna resårmadrasser och kallmanglade linnelakan. På golvet ligger hemvävda trasmattor och i fönstren hänger hemvävda linnegardiner. Från rummen har du fantastisk utsikt över Ljusnans dalgång och Järvsöklack. Det finns modern toalett och dusch installerad i ett av de gamla rummen. När du vaknar får du en frukostkorg du beställt kvällen innan, med många lokala råvaror. Hela denna upplevelse kostar 900 kr per person första natten och 500 kr per person efterföljande nätter. ÖPPET: Guidad visning hela året för grupper efter förbokning, 150 kr per person (minst 6 personer). För större grupper är priset 15w00 kr per grupp. Vi kan även erbjuda en fantastisk festloge för den stora festen. Med utsikt över Järvsö, Stenegård och Järvsö kyrka ligger gården Ol-Ers. Gårdsägaren Olle Eriksson skrev 1523 ägarlängden och sedan dess har gårdens historia och berättelser bevarats. Vår gård har genomgått en antikvarisk renovering. I gammelgården har äldre schabloner målats upp igen och originaldörrar och fönster återfått sin plats. Trasmattor och linnegardiner pryder rummen. Här finns möjlighet att bo i bröllopssvit, dubbelrum eller enkelrum. Från rummen har du utsikt över Ljusnans dalgång och vatten. Vi visar gärna vår gård och berättar för den byggnadsvårdsintresserade hur du kan rusta din gård med fokus på att bevara det gamla. ÖPPET: Guidad visning om gården och byggnadsvård för grupper efter förbokning, pris 150 kr per person. Kåsjö, Hybovägen 30, Järvsö. Olle Fack & Åsa Malmström, info@olers.se GPS-koordinater: N E 26 Skästrabergsvägen 1, Järvsö , familjen Silén ersk-anders@skastra.nu R 83 norr om Järvsö. GPS-koordinater: N E HÄLSINGEGÅRDAR

19 Engbergs STAVSÄTER, LJUSDAL Ljusdals hembygdsgård LJUSDAL En vacker hälsingegård, lättillgänglig till fots, med bil eller buss från Ljusdals centrum. I trädgårdscaféet på tunet serveras hembakat kaffebröd, smörgåsar och tunnbröd från det egna gårdsbageriet samt lättare luncher. Barnvänlig miljö med mycket för de minsta att leka med. Gården erbjuder trädgårdsodling med försäljning i liten skala av säsongens plantor, bär och grönsaker. Möjlighet att bo i»lillstugan«från 1700-talet som använts som drängstuga och är gårdens äldsta del. Här finns bland annat välbevarade väggmålningar av Anders Ädel. ÖPPET: Trädgårdscaféet öppet 13 juni 6 augusti, tisdag till söndag kl Guidning sker genom förbokning. Tunnbrödsförsäljning onsdag och torsdag. Foto: Jan Eng Väggmålningarna på Ljusdals hembygdsgård är kopierade efter gamla förlagor som förvaras på Ljusdalsbygdens museum. Här finns rik variation av typiskt hälsingegårdsmåleri och på Per-Arvids, en av gårdarna ser man den för Ljusdal typiska gustavianska förstukvisten. Hembygdsgården består av ett 20-tal byggnader insamlade från olika delar av socknen och ligger lättillgängligt nära Ljusdals centrum med vacker utsikt över Ljusnan. Slöjd- och hantverksutställning av lokala hantverkare med försäljning sommartid. Stugorna på gården är öppna varje dag under sommarsäsongen. I restaurangen serveras vällagad husmanskost till lunch kl på vardagarna året runt (även på helgerna mellan 24 juni 13 augusti). Telefon: ÖPPET: 24 juni 13 augusti, varje dag kl Husen står öppna för egen beskådning. Guidning sker efter överenskommelse och förbokning. Borrvägen 1, Ljusdal vid Älvbron ann-christine53@hotmail.com GPS-koordinater N E 28 Kyrksjönäsvägen 16, Ljusdal Ljusdals hembygdsförening, GPS-koordinater N E 29 HÄLSINGEGÅRDAR

20 Ljusdals kommun Färila hembygdsgård FÄRILA Bortom Åa FÅGELSJÖ Festsalen med Bäck Anders Hansson från Rättviks vackra målningar är pärlan som tillsammans med övriga rums schablon-, stänk- och ådringsmåleri gett gården världsarvsstatus. På gården finns också tapeter från 1850-talet. Bortom Åa i Fågelsjö är en välbevarad kulturmiljö med anor från den finska invandringen på 1600-talet stängde gårdsfolket dörren till sin gamla bostad och flyttade in i nytt hus med modernt möblemang och lämnade allt bakom sig. Överallt finns föremål som lämnades kvar på sina hyllor och krokar, från bestick och husgeråd till handsmidda bössor som tillverkades i den egna smedjan. Bössor och verktyg från Fågelsjö var på sin tid berömda för sin höga kvalitet. Allt bär vittnesbörd om stor hantverksskicklighet och fantasi. Sommarcafé och hantverksbutik. Prästhelg 2 juli gudstjänst och festligheter. Hantverksdag 15 juli. ÖPPET: 6 juni-31 augusti, alla dagar Husen visas genom guidning varje heltimme (2 juli endast kl 15). 100 kr/person, gratis för barn under 13 år. Grupper om 10 pers 80 kr/pers. Midsommarafton stängt. Under vinterhalvåret öppet vid förbokning. Färila hembygdsgård ligger vackert inramad mellan Ljusnans dalgång och berget Vallåsen. Hembygdsgården omfattar idag många kulturbyggnader med samlingar av stort värde för bygden och dess folk. Här finns bland annat»halversgården«från sekelskiftet som är hitflyttad från grannbyn Föne. Den är inredd med tidsenliga möbler samt husgeråd och ger en bild av livet från den tiden. Gårdens vägg- och takmålningar är daterade till 1826 och är gjorda i Anders Ädels anda. Även målaren Arve från Stavsäter har dekorerat en av stugorna på hembygdsgården. På platsen finns också en sevärd utställning med brokvistar från Färila, Järvsö och Ljusdal. Färilabrokvisten kommer från»backgård«i Föne och var ursprungligen delvis guldförgylld. Hembygdsgården drivs av Färila hembygdsförening och används aktivt under året med nationaldagsfirande, vår- och höstmarknad, Färilaveckan samt julmarknad i december. ÖPPET: Guidning sker efter överenskommelse och förbokning till Kerstin på telefon Under Färilaveckan i juli har gården öppet med bland annat lunchservering, aktiviteter och musikunderhållning. Se hemsidan för mer information. Hannbergsbacken 9, Färila Färila Hembygdsförening, GPS-koordinater: N E 30 Gryssjövägen 1, Los info@fagelsjo.nu Vid E 45 och inlandsbanan. GPS-koordinater: N E HÄLSINGEGÅRDAR

21 Annonser Bommars LETSBO, LJUSDAL Foto: Patrik Jonsson. Bjuråkersstämmoveckan juli Bjuråkersstämman är en spelmansstämma och hembygdsfest i vacker hälsingegårdsmiljö som lockar lokalbefolkningen, hemvändare och turister från både Sverige och andra länder. Det vi vill erbjuda är brett utbud av musik, dans, gammeldags mat, kurser, barnaktiviteter, visa våra gamla byggnader, hantverk mm. Med hjärta för gårdens tradition och koppling till skog och mark öppnar familjen Envall upp för guidad samvaro och upplevelser att minnas. Världsarvsgården Bommars med sina brunbrända timmerhus inbjuder till ro och frid, här trivs svalorna och här betar djuren på ägorna. I husen finns originalinteriörer från år 1848, särskilt utmärkande är festsalen med sina tapeter och där en av Oskar den förstes nykterhetsloger bildades. Värt att se är också marmoreringsmålningar, ådringsmålning och schabloner. Många fina redskap från förr i tiden finns bevarade. Bokningsbara aktiviteter som till exempel tunnbrödsbakning. Musikkvällar på gården med Emma Svensson med sitt band den 19 juli och Charlie Granberg med sitt band Hellsingland Underground den 26 juli. ÖPPET: Guidad visning kl 15 (ca 1,5 h) alla dagar 25 juni 6 augusti. Förbokning behövs ej. Pris 200 kr per person, enklare fika ingår. Gratis för barn under 13 år. Övrig visning av gården sker efter förbokning. Foto: Magnus Liam Karlsson Årets höjdpunkt är Electrik Banana Band. Läs mer på och boka hos Bjuråkers forngård Telefon: eller forngarden@telia.com Brovägen 8, Letsbo. Marie, , Karl-Erik, info@bommars.se 18 km norr om Ljusdal på R 83. GPS-koordinater: N E 32 Hälsingehambon 8 juli 2017 Hälsingehambon är danstävlingen och folkfesten som arrangerats i mer än 50 år och där både vana och nya dansare i alla åldrar tävlar och fröjdas. Det är en sagolik upplevelse där historiens vingslag, musikens förtrollande toner och dräkternas färgprakt ger dansare och publik en oförglömlig resa genom landsbygden i Hälsingland. Allt börjar tidigt på morgonen på en äng i Hårga och fortsätter sen längs älven till Arbrå, för att avslutas i Järvsö med traditionell final på Stenegård. För mer information, anmälan och program: HÄLSINGEGÅRDAR

22 Hudiksvalls kommun Kulturreservatet Västeräng, DELSBO Delsbo forngård DELSBO Stormålaren Gustaf Reuter och snickarmålaren Erik Ersson har här dekorerat väggar och tak med bibliska berättelser och fantasifulla blommor. Ett stort område med byggnader från olika epoker. Ortstypiskt textilmuseum, skolmuseum, välfylld butik med lokalt hantverk med inriktning på folkdräkter. Här arrangeras en av Sveriges äldsta folkmusikstämmor, Delsbostämman, årligen första söndagen i juli. Delsbo kyrka inleder stämmodagen med gudstjänst fylld med musik. Dagens program innehåller folkmusik, uppträdanden, barnaktiviteter, servering av mat och dryck och byggnaderna står öppna för besök. Guidning av gården efter överenskommelse. Foto: Lars Persson Evenemang under året: Delsbostämman 30 juni 2 juli, mat kvällar och kvällsvandringar under sommaren och gammeldags julmarknad 2 december. Se hemsidan för mer information. ÖPPET:Textilmuseum, butik och servering. 26 juni 13 augusti kl: alla dagar. Övriga året vardagar kl: Gävleborgs läns första kulturreservat Västeräng består av fyra fastigheter, varav tre i en tät bykärna. Gårdarna är privatägda jord- och skogsbruk med kor, potatis- vall- och spannmålsodling i ett öppet odlingslandskap ned mot Dellensjöarna. Västeräng har tre mangårdsbyggnader och flera ekonomibyggnader från perioden i bra skick, en äldre trädgård, modern kall lösdrift för djuren och ett antal lador utspridda på åkermarken. Ströva runt i omgivningarna eller bara njut av att vara här. B&B på Ersk-Mickels året runt. Här bor ni i ett charmigt hus från 1850 med wc, dusch, bastu och tvättmaskin. Huset har kök, hall, sällskapsrum och tre sovrum med två sängar i varje rum. Rummen hyrs ut enstaka nätter eller veckovis. Huset kan hyras av flera sällskap samtidigt. Ni delar då kök och badrum. Bo på Hälsingegård på Ol-Ers juni till september. Här bor och vistas ni i en genuin och kulturhistorisk gårdsmiljö från 1846 med stora gräsytor och trädgård. Duscha i angränsande byggnad och gå på utedass. Sex bäddar fördelade på fyra rum, varav två enkelrum och två dubbelrum. Rummen hyrs ut enstaka nätter eller veckovis. Huset kan hyras av flera sällskap samtidigt. Ni delar då kök, dusch och utedass. Västeräng 314, Delsbo , Lars Therese Väg 305 norr om Delsbo. GPS-koordinater: N E 33 Ås 106, Delsbo Väg 305 mellan Delsbo och Bjuråker. GPS-koordinater: N E HÄLSINGEGÅRDAR

23 Bjuråkers forngård BJURÅKER Norrbo hembygdsgård NORRBO Stormålaren Gustaf Reuter och snickarmålaren Erik Ersson har dekorerat väggar och tak med bibliska berättelser och fantasifulla blommor. Även dalkarlen Olof Roos från Mora har målat. På Lithéns backar finns ett 60-tal byggnader samlade. I hjärtat av området stoltserar fäbodvallen inramad av en gärdesgård. Handelsbod med lokalt hantverk, inom området så finns ett skogs- och skolmuseum med utställning av gamla och orttypiska textilier, högtidsdräkter m.m ÖPPET: Kaffeservering alla dagar kl från midsommar till mitten av augusti. Handelsboden: Året runt tisdag-torsdag kl Museum: Öppen efter överenskommelse. Guidning av Bjuråkers forngård maj oktober bokas gärna i förväg. Tredje söndagen i juli kan du besöka Bjuråkersstämman med musik, dans och festligheter. Allsångskvällar, alla måndagar i juli med Mats Skoog och musikanterna, ca Serveringen är öppen Foto: Bodil Nylander Foto: Malin Löthmyr Välkommen till gården med det vackraste läget! Utsikten över Norrdellen är hänförande från gården som ligger högst upp i sluttningen mot sjön. Norrbo Hembygdsgård är belägen i Gammelsträng vid norra Dellen. Den är uppbyggd på slänten ner mot Dellen med ett antal byggnader, såsom mangårdsbyggnad, loge, scenbyggnad, salpeterlada, två spruthus, två härbren, vagnslider, serveringsbyggnad, kiosk och förråd. På sommaren lever gården upp och vi har kvällsstämmor varje onsdag under juni, juli och augusti. Midsommarafton firas med dans och lekar för barn. Andra söndagen i juli hålls Norrbostämman. Vi har många besökare som trivs med musiken, den vida utsikten och den genuina kulturmiljön. Inte minst uppskattas serveringens ostkaka och det goda brödet. Köp fika eller ta med eget. ÖPPET: Kvällsstämma varje onsdagskväll kl från juni till och med augusti. Nationaldag- och midsommarfirande. Se vår hemsida för fullständigt program. Tå 110, Bjuråker expedition, servering Mittemot Bjuråkers kyrka GPS-koordinater: N Gammelsträng, Norrbo GPS-koordinater: N E 36 HÄLSINGEGÅRDAR

24 Hudiksvalls kommun Ystegårn HILLSTA, FORSA Låt dig omslutas av den fyrbyggda gården och lyssna till guidens berättelse om kvinnorna och männen som har räddat gården flera gånger sedan 1747, om skandal och stor sorg men också om allt det vackra. Gården har dekorationsmåleri, rosmålade skåp och snidade dörrar av Jöns Månsson, Jonas Lusth och Ol Hans Olov Jonsson. Storstugan i orange med solljuset spelandes över väggarna i tre väderstreck gör vanligtvis störst intryck på besökare nu och säkerligen på 1830-talet när den var nymålad. I Glada Hudik-teaterns första film»hur många lingon finns det i världen«med scener från Ystegårn, kallades gården för Paradiset och det har vi full förståelse för. ÖPPET: Tider för guidade visningar se hemsida. Vi tar emot grupper enligt överenskommelse. I anslutning till gården finns Ystegårn Café och Bistro. Händelser under sommaren: Hälsingegårdsdagarna med SM i ostkaka och guidade visningar maj Musikunderhållning och föreläsningar Barnens Hälsingegård i augusti Ystegårn HILLSTA, FORSA Övernatta i en hälsingegård med anor från 1700 talet Bo på Hälsingegård i en kulturhistorisk miljö i den fyrbyggda gården från Vi erbjuder två rum för uthyrning på Ystegårn i Hillsta. Vakna upp med en fantastisk utsikt och njut av en härlig frukost i vår restaurang. Vattentoalett och dusch finns i direkt anslutning till rummen. Boende bokas direkt online: Ystegårn Cafe & Bistro Ett café i sann hälsingeanda. Sida vid sida med den storslagna hälsingegården Ystegårn i Hillsta ligger Ystegårn Cafe & Bistro. Här hittar du fikabröd, mat, vin, glass, ostkaka och mycket mer tillsammans med utvalda produkter i våra gårdsbutiker. På Ystegårn lagar vi mat från grunden på råvaror från vår allra närmaste omgivning. Välj att sitta i vår restaurangdel eller i trädgården, omringad av djur och natur i härlig genuin Hälsingemiljö. Passa även på att besöka våra gårdsbutiker, se in i mejeriet eller kanske köp med dig grönsaker från vår ekologiska odling. ÖPPET: Alla helger från påsk och fram till 16 juni. Varje dag perioden 17 juni 20 augusti. *Med undantag midsommar. Foto: Josefin Mörk Foto: Per Trané Hillsta, Forsa , carina@ystegarnhillsta.se FB: Ystegårn i Hillsta R 84 väster om Hudiksvall. GPS-koordinater: N E 37 Hillsta 8, Forsa cafe@ystegarn.se FB: Ystegårn Cafe & Bistro Instagram: Ystegarncafe GPS-koordinater: N E HÄLSINGEGÅRDAR

25 Sörhoga FORSA Frägsta NÄSVIKEN Den fyrbyggda hälsingegården i Sörhoga har lång tradition, här har bedrivits jordbruk i 15 generationer. På gården finns de för Forsatrakten så speciella snidade bukdörrarna av Jöns Månsson och glasmålade dekorfönster samt tidstypiska interiörer från 1800-talet och tidigare. Alla djur står till tjänst för beskådande och ett och annat skratt. Man kan titta på grisar, höns, får, lamm, kor och kalvar. Sörhoga Lantgård driver Handelsboden ett stenkast bort på Ystegårn i Hillsta. Här säljs gårdens kött och lokalproducerade produkter från närområdet. Här kan du Bo på Hälsingegård. Känn den härliga känslan av att bo i en praktfull hälsingegård och njut av en god frukost när Hälsingland är som bäst. Frägsta är en klassisk hälsingegård med anor från 1600-talet. Gården är trebyggd och har tidigare varit sammanbyggd med stall och ladugård. Numera är den gamla logen en festlokal. Det stora huset inhyser en italiensk restaurang med förbokning för a la carte måltider, huset används till kurser, konferenser och övernattningar. Den gamla tvättstugan belägen vid Rolfstaåns vatten är omgjord till ett badhus med kajak uthyrning. Det går att hyra cykel. I husen finns tapeter och en unik klädsamling. Frägsta Hälsingegårds äldsta byggnad är drängstugan och är som Stora huset ansluten till»bo på Hälsingegård«. Logi i rustika tvåbäddsrum med tillgång till dusch och toalett. Inkluderar frukost och gårdsberättelse om önskemål finns. Bo på Hälsingegård onsdag söndag inkl. visning av gården bokas genom hemsidan ÖPPET: Gården är öppen för bokning hela året. Sommaröppettider från juni till augusti. För mer info om restaurang, evenemang och bokning av boende se hemsidan. Sörhoga, Forsa. Familjen Annika och Mats Ystegård FB: Sörhoga Lantgård R 84, väster om Hudiksvall. GPS-koordinater: N E 39 Frägsta, Näsviken. Familjen Henrik och Jen Rugolo , info@fragsta.se, FB: Frägsta Hälsingegård Skyltat från R 84 vid Forsa kyrka. GPS-koordinater: N E 40 HÄLSINGEGÅRDAR

26 Hudiksvalls kommun Annonser Forsa forngård FRÄNÖ Foto: Carina Rist Foto: Andreas Fors Ystegårn Hillsta ett Hälsingegårdsmuseum Hälsingegårdsdagarna maj med tävlingen»årets Hälsingeostkaka 2017«och guidade visningar Musikunderhållning och föreläsningar Guidade visningar under sommaren Barnens Hälsingegård i augusti Forngården är belägen på en utskjutande udde i Långsjön och består av fyrbyggda Västegårn och trebyggda Norrgårn. Gårdarna visar kompletta miljöer från och 1800-talet. I fönstren kan en variation av figurativt målade rullgardiner uppmålade efter äldre förlagor från socknen ses. Det finns målade rum av Jonas Åkerström och Snickarmålaren Erik Ersson.»Barnens Fränö«är kreativ mjuk- och hårdslöjd under handledning för barn i åldern 4-15 år. Se uppdateringar facebook under»barnens Fränö«. Gården är öppen för bokning av guidning och arrangemang under sommaren. ÖPPET: 4 juni Växtmarknad, arr: Sv. Trädgårdsamatörer. 23 juni Entréerna öppnar Traditionellt midsommarfirande med ringdans. 29 juni-3 augusti, torsdagar 11 16, Barnens Fränö slöjd för barn, gårdsvisning. 6 augusti Forsadan Svante Kilander Sveriges tidigare ambassadör i Nigeria samtalar med Dr Alban med rötter i Nigeria om Afrikas största land och Forsa som en gemensam nämnare. Serveringen på Ostkakelogen hålls öppen för gofika och ostkaka de tillfällen som det arrangeras event och aktiviteter på forngården. För mer och senaste info se hemsidan. I anslutning till gården finns Ystegårn Café och Bistro. Läs mer på FB: Ystegårn i Hillsta. Kontakt: Hillsta, Forsa , carina@ystegarnhillsta.se R 84 väster om Hudiksvall. Din guide till säsongens rika utbud av hälsingegårdsupplevelser hittar du på och Facebooksidan Världsarvet Hälsingegårdar. Här hittar du länkar till bokningssidor, våra fyra besökscentrum, alla öppna hälsingegårdar med aktiviteter, guidningar och boende. Vi fyller på med säsongens evenemang och öppettider. Fränö, Forsa km söder om Sörforsa. GPS-koordinater: N E HÄLSINGEGÅRDAR

27 Hälsingegårds dagarna maj Lagom till Mors Dag öppnar hälsinge gårdarna för säsongen. Under Hälsingegårdsdagarna kan du hälsa på i världsarvet och dessutom smaka på ett kulturarv med recept lika unika och många som gårdarna där de serveras. En perfekt helg att resa runt och upptäcka Hälsinglands genuina kulturarv. FÖRENINGEN MATVÄRDEN BJUDER IN TILL TÄVLINGEN Årets Hälsingeostkaka Syftet med tävlingen är, förutom att avgöra vem som gör den godaste ostkakan, att lyfta ostkakans historia och att få ta del av det rika utbud och matarv som finns i gårdarna genom generationer av kunskap, samt att sätta Hälsingeostkakan på Sverigekartan. Alla är välkomna att tävla, både professionella och amatörer. Tävlingsdag: Lördagen den 27 maj Tävlingen sker i samband med Hälsingegårdsdagarna, helgen den maj, på Ystegårn, Hillsta i Forsa. Forsa Gårdsmejeri kommer att ha öppet hus under lördagen och visa hur det går till att göra ostkaka. Ystegårn Café och Bistro har öppet hela helgen. Läs mer om gården på: ystegarnhillsta.se Anmälan görs till tävlingsledaren Hélène Westelius på info@helenesvinomat.se eller på telefon: Anmäl dig till tävlingen! HÄLSINGEGÅRDAR

28 Symbolförklaringar Världsarvsgård Besökscentrum Medhavd matsäck Ekologiskt/lokalt/hembakt 15 Hembygdsgård Guide Boende Musikarrangemang Husdjur tillåtna Slöjd/hantverk/butik Kafé Barnaktiviteter Restaurang Tillgänglig för rörelsehindrade

29 Besöksgårdar 1. Erik-Anders, Söderala 2. Träslottet, Arbrå 3. Ol-Anders, Alfta 4. Stenegård, Järvsö 5. Söderblomsgården 6. Jon-Lars, Flor 7. Sörböle 8. Lingbo hembygsgård 9. Västerby 10. Ol-Nils 11. Kämpens 12. Arbrå fornhem 13. Gästgivars 14. Löka, Gundbo 15. Hans-Ers 16. Jon-Lars, 17. Pallars, Långhed 18. Hisved 19. Erik-Jons 20. Jan-Hans 21. Mårtes 22. Ersk-Mats 23. Karls 24. Oljons 25. Kristofers 26. Ol-Ers 27. Ersk-Anders 28. Engbergs 29. Ljusdals hembygdsgård 30. Färila hembygdsgård 31. Bortom Åa 32. Bommars 33. Kulturreservatet Västeräng 34. Delsbo forngård 35. Bjuråkers forngård 36. Norrbo hembygsdgård 37. Ystegårn 38. Ystegårn Cafe & Bistro 39. Sörhoga 40. Frägsta 41. Forsa forngård 29

30 VI SAMVERKAR KRING VÄRLDSARVET HÄLSINGEGÅRDAR: HÄLSINGEGÅRDSFÖRETAGARNA ekonomisk förening Foto: Annica Ödeving 2017 FORM: CASD/OHAPPA

UPPLEV. Hälsingegårdar. Ersk-Mats i Hassela.

UPPLEV. Hälsingegårdar. Ersk-Mats i Hassela. UPPLEV Hälsingegårdar Ersk-Mats i Hassela. De ståtliga hälsingegårdarna gör sig ständigt påminda för den som reser genom Hälsingland. Gamla bond- gårdar med detaljer så unika att de förärat utnämningen

HÄLSINGEGÅRDS- DAGARNA

HÄLSINGEGÅRDS- DAGARNA HÄLSINGEGÅRDS- DAGARNA lördag 26 maj - söndag 27 maj Foto: Jenny Westman Foto: Maria G Nilsson PROGRAM 2018 HÄLSINGEGÅRDSDAGARNA 2018 - DRÄKTERNA, HÄLSINGEOSTKAKAN OCH VÄRLDSARVETS HELG Nu är det äntligen

Kalas på Jon-Lars i Afta. Foto: Lars Lööv. Öppna hälsingegårdar

Kalas på Jon-Lars i Afta. Foto: Lars Lööv. Öppna hälsingegårdar 2016 Kalas på Jon-Lars i Afta. Foto: Lars Lööv. Öppna hälsingegårdar Välkommen till Hälsingland De ståtliga hälsingegårdarna gör sig ständigt påminda för den som reser genom Hälsingland. Gamla bondgårdar

HÄLSINGEGÅRDS- DAGARNA

HÄLSINGEGÅRDAR VARDAG I VÄRLDSARVET TRADITIONER ÄR DET FINASTE SOM FINNS FOLKMUSIKENS BEYONCÉ

HÄLSINGEGÅRDAR VARDAG I VÄRLDSARVET TRADITIONER ÄR DET FINASTE SOM FINNS FOLKMUSIKENS BEYONCÉ HÄLSINGEGÅRDAR VÄRLDSARVET UPPLEVELSER INSPIRATION RESEGUIDE NR 1 2017 Med kärlek till gamla hus Öppna Hälsingegårdar 2017 Världsarv i världen VARDAG I VÄRLDSARVET TRADITIONER ÄR DET FINASTE SOM FINNS

Foto: Annika Röstberg Hagelin Foto: Maria G Nilsson

Foto: Annika Röstberg Hagelin Foto: Maria G Nilsson Foto: Annika Röstberg Hagelin Foto: Maria G Nilsson Öppna Hälsingegårdar 2018 BESÖKSCENTRUM Världsarvet Hälsingegårdar Erik-Anders ASTA, SÖDERALA Träslottet ARBRÅ Foto: Elsa Röing Storbondgården Hans Anders

Öppna. hälsingegårdar. Bortom Åa i Fågelsjö. Foto: Lars Lööv.

Öppna. hälsingegårdar. Bortom Åa i Fågelsjö. Foto: Lars Lööv. Öppna hälsingegårdar 2015 Bortom Åa i Fågelsjö. Foto: Lars Lööv. Tänk dig tillbaka...... tillbaka till tiden då dagarna var fulla av hårt fysiskt arbete.... tillbaka till knarrande trägolv och eldstäder

Öppna hälsingegårdar

Öppna hälsingegårdar 2014 Öppna hälsingegårdar Erik-Anders i Asta. Foto: Jakob Dahlström. Välkommen till Hälsingland! Den här broschyren är en guide för dig som vill besöka de hälsingegårdar som håller öppet 2014. Den kan

Foto: Annika Röstberg Hagelin Foto: Per Hjärpsgård

Foto: Annika Röstberg Hagelin Foto: Per Hjärpsgård Foto: Annika Röstberg Hagelin Foto: Per Hjärpsgård Öppna Hälsingegårdar 2019 40 besöksvärda gårdar utspridda i hela Hälsingland 22 33 32 31 27 29 30 28 4 26 21 19 13 17 18 25 20 16 15 3 12 11 2 10 Symbolförklaringar

världsarvsgården Bommars

världsarvsgården Bommars världsarvsgården Bommars Tillsammans ger de 0lika rummen på Bommars en ovanligt tydlig bild av hälsingeböndernas estetiska uppfattning och den breda repertoar som allmogemålarna i landskapet behärskade

världsarvsgården PALLARS

världsarvsgården PALLARS världsarvsgården PALLARS I ena flygeln finns säregna målningar bevarade av Blåmålarn som är känd för att använda ett dyrbart marinblått pigment vilket återfinns i många gårdar i trakten. Copyright: Länsstyrelsen

världsarvsgården PALLARS

världsarvsgården PALLARS världsarvsgården PALLARS Copyright: Länsstyrelsen Gävleborg Form: Matador Kommunikation Skribent: Lenita Jansson Herlitz Källtexter: Ingela Broström Foto: Jakob Dahlström, Lars Lööv, Hälsingebilder, Hälsinglands

Foto Lars Lööv. Hälsingegårdar. Gårdar att besöka Bo på Hälsingegård Guidade turer. www.halsingegardar.se

Foto Lars Lööv. Hälsingegårdar. Gårdar att besöka Bo på Hälsingegård Guidade turer. www.halsingegardar.se 2008 Foto Lars Lööv Hälsingegårdar Gårdar att besöka Bo på Hälsingegård Guidade turer www.halsingegardar.se Foto Lars Lööv Hälsingegårdar Sveriges nästa världsarv? Hälsingeböndernas ambition att bygga

världsarvsgården erik-anders

världsarvsgården erik-anders världsarvsgården erik-anders Copyright: Länsstyrelsen Gävleborg Form: Matador Kommunikation Skribent: Lenita Jansson Herlitz Källtexter: Ingela Broström Foto: Jakob Dahlström, Lars Lööv, Hälsingebilder,

Beslut om byggnadsminnesförklaring av Västergården, Askesta 5:2, Söderala socken, Söderhamns kommun

Beslut om byggnadsminnesförklaring av Västergården, Askesta 5:2, Söderala socken, Söderhamns kommun BESLUT 1 (2) 2008-05-12 Dnr 432-11184-06 delgivningskvitto Kulturmiljöenheten Ingela Broström Tel: 026-1712 64 ingela.brostrom@x.lst.se Beslut om byggnadsminnesförklaring av Västergården, Askesta 5:2,

Hälsingegårdar. www.halsingegardar.se. Öppna gårdar Bo på Hälsingegård Guidade turer. För broschyrer kontakta Hälsinglands turistbyråer

Hälsingegårdar. www.halsingegardar.se. Öppna gårdar Bo på Hälsingegård Guidade turer. För broschyrer kontakta Hälsinglands turistbyråer 2007 Västerby Rengsjö, Fotograf Lars Lööv. Hälsingegårdar För broschyrer kontakta Hälsinglands turistbyråer Öppna gårdar Bo på Hälsingegård Guidade turer www.halsingegardar.se Turistbyråer i Hälsingland

världsarvsgården gästgivars

världsarvsgården gästgivars världsarvsgården gästgivars Den gediget skolade målaren imiterade det fina engelska Wedgwoodporslinet och målade schabloner på ett sätt som spred sig till andra delar av Sverige. et stora festhuset på

världsarvsgården Bommars

Välkommen till den gamla finngården. Ersk-Matsgården. Hassela, Nordanstigs kommun

Välkommen till den gamla finngården. Ersk-Matsgården. Hassela, Nordanstigs kommun Välkommen till den gamla finngården Ersk-Matsgården Hassela, Nordanstigs kommun 2017 Öppettider sommaren 2017 24 juni 13 augusti tisdag, onsdag, torsdag, lördag och söndag klockan 12 16. OBS! måndagar

världsarvsgården JON-LARS

världsarvsgården JON-LARS världsarvsgården JON-LARS Speciellt är också att det bara finns ett enda bostadshus på gården, men som byggdes i två identiskt lika delar för två bröder. Copyright: Länsstyrelsen Gävleborg Form: Matador

världsarvsgården erik-anders

världsarvet HÄLSINGEGÅRDAR

världsarvet HÄLSINGEGÅRDAR världsarvet HÄLSINGEGÅRDAR Copyright: Länsstyrelsen Gävleborg Form: Matador Kommunikation Skribent: Lenita Jansson Herlitz Källtexter: Ingela Broström Foto: Jakob Dahlström, Lars Lööv, Mg-k, feiyuwzhangjie,

Hälsingegårdar. www.halsingegardar.se. Gårdar att besöka Bo på Hälsingegård Guidade turer Hälsingegårdsupplevelser

Hälsingegårdar. www.halsingegardar.se. Gårdar att besöka Bo på Hälsingegård Guidade turer Hälsingegårdsupplevelser 2009 Hälsingegårdar www.halsingegardar.se Gårdar att besöka Bo på Hälsingegård Guidade turer Hälsingegårdsupplevelser Byarne här så wäl som i andre hälsingesochnarne äro wäl bygde, med stora fönster på

världsarvsgården JON-LARS

världsarvsgården JON-LARS världsarvsgården JON-LARS Speciellt är också att det bara finns ett enda bostadshus på gården, men som byggdes i två identiskt lika delar för två bröder. on-lars i Långhed ståtar med den största byggnaden

VÄRLDSARVET. HÄLSINGEGÅRDAR Vinter 2017/2018

VÄRLDSARVET. HÄLSINGEGÅRDAR Vinter 2017/2018 VÄRLDSARVET HÄLSINGEGÅRDAR Vinter 2017/2018 VÄLKOMMEN! Du läser just nu i den första upplagan av Världsarvet Hälsingegårdar Vinter. Varmt välkommen hit i en tid gjord för ro, vila och utflykter i vårt

www.halsingegardar.se

www.halsingegardar.se Gårdar att besöka Bo på Hälsingegård Guidade turer Hälsingegårdsupplevelser www.halsingegardar.se Hälsinglands ståtliga gårdar Hälsingeböndernas ambition att bygga stort och vackert har i alla tider väckt

Hälsingestämman

Hälsingestämman 1 För fjärde året i rad stämmer vi till möten på Stenegård i Järvsö och kallar det Hälsingestämman! Under en vecka i juli har vi åter flätat samman traditionella evenemang som Moläta, Hälsingehambon och

världsarvsgården KRISTOFERS

världsarvsgården KRISTOFERS världsarvsgården KRISTOFERS Kristofers är än idag en levande gård med jord- och skogsbruk Copyright: Länsstyrelsen Gävleborg Form: Matador Kommunikation Skribent: Lenita Jansson Herlitz Källtexter: Ingela

Finjasjöns strand vid Skyrup. Nära naturen vid ås & sjö. www.matterodsbyalag.se. Byabladet 2014 Nr 2

Finjasjöns strand vid Skyrup. Nära naturen vid ås & sjö. www.matterodsbyalag.se. Byabladet 2014 Nr 2 Finjasjöns strand vid Skyrup Nära naturen vid ås & sjö www.matterodsbyalag.se Byabladet 2014 Nr 2 Aktiviteter 2014 12 maj Trivselkväll vid Agdas stuga kl 18,00. Vårstädning av stugan och i trädgården.

världsarvet HÄLSINGEGÅRDAR

världsarvet HÄLSINGEGÅRDAR världsarvet HÄLSINGEGÅRDAR Världsarvet hälsingegårdar Hälsingegårdarna skrevs in på Unescos världsarvslista under namnet Decorated Farmhouses of. Utnämningen fokuserar på det som verkligen är unikt med

BO PÅ HERRGÅRDEN. Sedan finns ytterligare 5 bäddar i Gårdsfogdens hus. Här är standarden spartansk och alla delar samma badrum.

BO PÅ HERRGÅRDEN. Sedan finns ytterligare 5 bäddar i Gårdsfogdens hus. Här är standarden spartansk och alla delar samma badrum. BO PÅ HERRGÅRDEN I Herrgården finns 12 bäddar att tillgå, fyra dubbelrum och fyra enkelrum. Att övernatta i herrgårdens gästrumsflygel är nästan som att bo i ett museum, med originalinredning från 1800-talet.

Ersk-Matsgården är en av de få levande Hälsingegårdar, som

Ersk-Matsgården är en av de få levande Hälsingegårdar, som 2018 Ersk-Matsgården är en av de få levande Hälsingegårdar, som nu till vissa delar blivit ett världsarv. Här får du se hur man levde slog sig ner 1598. Om du vill, gå en cirka 300 meter lång promenad

En plats för konferenser, möten, kraftsamling och inspiration.

En plats för konferenser, möten, kraftsamling och inspiration. En plats för konferenser, möten, kraftsamling och inspiration. E n a v D r a k a m ö l l a n s s t ö r s t a s k a t t e r ä r t y s t n a d e n. Vänlig och omfamnande. DRAKAMÖLLAN GÅRDSHOTELL Brösarps

Midsommar i Matteröd. Nära naturen vid ås & sjö. www.matterodsbyalag.se Byabladet 2015 Nr 1

Midsommar i Matteröd. Nära naturen vid ås & sjö. www.matterodsbyalag.se Byabladet 2015 Nr 1 www.matterodsbyalag.se Byabladet Aktiviteter : 4 maj kl 18,00. Trivselkväll vid Agdas stuga Tillsammans hjälps vi åt att städa i och runt stugan. Medtag städmaterial, trädgårdsredskap och gärna något att

rsk-matsgården är en av de få levande Hälsingegårdar, som nu till vissa delar blivit ett världsarv. Här får du se hur man levde

rsk-matsgården är en av de få levande Hälsingegårdar, som nu till vissa delar blivit ett världsarv. Här får du se hur man levde 2018 E rsk-matsgården är en av de få levande Hälsingegårdar, som nu till vissa delar blivit ett världsarv. Här får du se hur man levde slog sig ner 1598. Om du vill, gå en cirka 300 meter lång promenad

Konferens på Sandhamns Värdshus

Konferens på Sandhamns Värdshus Konferens på Sandhamns Värdshus ÖPPET ÅRET RUNT Konferens för er som vill komma bort från storstadens buller och jäkt. Vi finns i en rofylld, charmig och inspirerande skärgårdsmiljö endast 2 timmar bort

världsarvsgården KRISTOFERS

världsarvsgården KRISTOFERS världsarvsgården KRISTOFERS Copyright: Länsstyrelsen Gävleborg Form: Matador Kommunikation Skribent: Lenita Jansson Herlitz Källtexter: Ingela Broström Foto: Jakob Dahlström, Hälsingebilder, Hälsinglands

Bo bra i Grästorp! Här finns stugor, camping, hotell, motell och vandrarhem. www.grastorp.se. Ekedals säteri. Ekarnas Golfmotell Frendo/Statoil Motell

Bo bra i Grästorp! Här finns stugor, camping, hotell, motell och vandrarhem. www.grastorp.se. Ekedals säteri. Ekarnas Golfmotell Frendo/Statoil Motell Bo bra i Grästorp! Här finns stugor, camping, hotell, motell och vandrarhem www.grastorp.se Ekedals säteri Ekarnas Golfmotell Frendo/Statoil Motell Stuga i Bjärby Ekarnas Golfmotell Dillingen Ekarnas Golfmotell

Det finns också mer att se hos andra hembygdsföreningar i Skåne.

Det finns också mer att se hos andra hembygdsföreningar i Skåne. Det Det finns finns också också mer mer att att se se hos hos andra andra hembygdsföreningar hembygdsföreningar i i Skåne. Skåne. Det finns också mer att se hos andra hembygdsföreningar i Skåne. Broby

AFFÄRSPLAN. Av Josefin, Sophia, Olivia & Linus

AFFÄRSPLAN. Av Josefin, Sophia, Olivia & Linus AFFÄRSPLAN Av Josefin, Sophia, Olivia & Linus Innehållsförteckning Affärsidé s. 2 Företagsnamn och logotyp s. 2 Historia s. 2 Verksamhet & Aktiviteter s. 2 Utflykter s. 3 Logi s. 3 Kunder & Målgrupp s.

världsarvsgården gästgivars

världsarvsgården gästgivars världsarvsgården gästgivars Den gediget skolade målaren imiterade det fina engelska Wedgwoodporslinet och målade schabloner på ett sätt som spred sig till andra delar av Sverige. Copyright: Länsstyrelsen

14, 15, 16 maj 2009. Välkommen till Hälsinglands Vävdagar 2009!

14, 15, 16 maj 2009. Välkommen till Hälsinglands Vävdagar 2009! 14, 15, 16 maj 2009 Välkommen till Hälsinglands Vävdagar 2009! Företagare i branschen har försäljning av garn, vävstolar, vävredskap m m i Holma-Helsinglands fabrikslokaler i Sörforsa. Textila utställningar,

Kasinokampen. Trekamp, tvårätters middag, 1 glas öl/vin/alk., fri entré och garderob.

Kasinokampen. Trekamp, tvårätters middag, 1 glas öl/vin/alk., fri entré och garderob. Kasinokampen Trekamp och middag Satsa på en annorlunda och rolig kasinokväll med trekamp och en tvårättersmiddag. Utmana varandra i de vanligaste kasinospelen. Avsluta sedan kvällen med att fira vinnarna

Vad händer i Färgelanda? Juli 2015

Vad händer i Färgelanda? Juli 2015 Vad händer i Färgelanda? Juli 2015 Inlämning av manus ska vara oss tillhanda innan den 15:e i varje månad för införande nästkommande månad. Vad händer i Färgelanda för Juli och Augusti månad kommer att

CITY HOTELL ESKILSTUNA

CITY HOTELL ESKILSTUNA CITY HOTELL ESKILSTUNA 562-3548_City Hotell_folder_125x250.indd 1 2013-11-13 16:32 562-3548_City Hotell_folder_125x250.indd 2 2013-11-13 16:32 CITY HOTELL ESKILSTUNA Övernatta hos oss när du är i Eskilstuna!

Virestads Hembygdsförening. http://nya.hembygd.se/virestad. Arkiv 2011

Virestads Hembygdsförening. http://nya.hembygd.se/virestad. Arkiv 2011 Arkiv 2011 Verksamhetsberättelse 2011 för Virestads Hembygdsförening Styrelsen: Ordförande Harry Eriksson, Sedingehult Vice Ordförande Magnus Björkman, Kvarnatorp Kassör Ingvar Johansson Virestad Sekreterare/

Välkommen till Julita gård!

Välkommen till Julita gård! Julita gård 2014 23 Grind till lantbruksområdet M WC 22 21 20 26 Buss 27 WC P 24 Buss Lantbruksområdet Välkommen till Julita gård! 25 1. Entré & utgång Museibutik 2. Wärdshus 3. Bäckstugan 4. Pettsongården

rängen runt de sagolika sjöarna är närmare än du tror. välkommen till hjärtat av eklandskapet.

rängen runt de sagolika sjöarna är närmare än du tror. välkommen till hjärtat av eklandskapet. rängen runt de sagolika sjöarna är närmare än du tror. välkommen till hjärtat av eklandskapet. sola, bada och andas frisk natur, i norra europas bäst bevarade eklandskap. Våra pärlor! stavsäter 5 12 sturefors

Hantverkare i Falkenbergs kommun

Hantverkare i Falkenbergs kommun Hantverkare i Falkenbergs kommun Detta är förslag på besöksmål gällande hantverkare i Falkenbergs kommun. Nedan är hantverkarna beskrivna i kort text och även en karta är bifogad där alla är utsatta. Här

KONFERENSGUIDE. Hylte kommun 2014. Konferens på landsbygden

KONFERENSGUIDE. Hylte kommun 2014. Konferens på landsbygden KONFERENSGUIDE Hylte kommun 2014 Konferens på landsbygden Söker du en konferensanläggning med aktiviteter i naturskön miljö? Eller en plats som erbjuder en lugn och avspänd atmosfär? Boka din konferens

Med åtta hörn. Utan kanter.

Med åtta hörn. Utan kanter. 06 Tipi semesterstugor i boltenhagen göhren Med åtta hörn. Utan kanter. våra regenbogen tipi stugor Koppla av i våra åttakantiga Tipi stugor. Packa upp väskan och känn dig som hemma direkt. Du får 39 välplanerade

Må Gott med HUNDEN i Dalarna Vår & sommarträning i Dalarna 2010

Må Gott med HUNDEN i Dalarna Vår & sommarträning i Dalarna 2010 Må Gott med HUNDEN i Dalarna Vår & sommarträning i Dalarna 2010 Obs! Mer bilder i bildgalleriet Tre helger med mycket trevligt tillsammans med hund och andra hundförare. Alla tre helgerna inkluderar intensiv,

Cykelhelg i Rättvik! 4-6 September 2015

Cykelhelg i Rättvik! 4-6 September 2015 Cykelhelg i Rättvik! 4-6 September 2015 UPPTÄCK RÄTTVIK FRÅN SADELN Att följa med på en guidad utflykt ger mervärde till din cykelupplevelse oavsett om du aldrig besökt Rättvik eller känner till omgivningen

24 Vårt Nya Hus - Bygga om & Renovera

24 Vårt Nya Hus - Bygga om & Renovera 24 Vårt Nya Hus - Bygga om & Renovera Paret föll handlöst för det vackra huset som vid visningen var väldigt nedgånget. Renoveringen utfördes varsamt med målet att bevara husets charm. Text Micaela Nordberg

OMRÅDESBESTÄMMELSER FÖR BONDARV 8:7 M FL I SÖDRA JÄRVSÖ LJUSDALS KOMMUN

OMRÅDESBESTÄMMELSER FÖR BONDARV 8:7 M FL I SÖDRA JÄRVSÖ LJUSDALS KOMMUN OMRÅDESBESTÄMMELSER FÖR BONDARV 8:7 M FL I SÖDRA JÄRVSÖ LJUSDALS KOMMUN BESKRIVNING Handlingar Till områdesbestämmelserna hör följande handlingar: Karta Områdesbestämmelser Denna beskrivning Områdesbestämmelsernas

FÖRSLAG Bergslagen för det goda livet En smakfull tredagsresa på tema naturens skafferi mat och dryck. Offert - grund

FÖRSLAG Bergslagen för det goda livet En smakfull tredagsresa på tema naturens skafferi mat och dryck. Offert - grund Till Buss- Grupprese arrangör FÖRSLAG Bergslagen för det goda livet En smakfull tredagsresa på tema naturens skafferi mat och dryck Offert - grund Ett förlag på en tre-dagars resa till Bergslagen på tema

THE CASTLE SLOTTSBACKEN 8 LETAR DU EFTER EN UNIK LOKAL FÖR ATT ARRANGERA EVENEMANG ELLER KONFERENSER? HYR ETT SLOTT I GAMLA STAN!

THE CASTLE SLOTTSBACKEN 8 LETAR DU EFTER EN UNIK LOKAL FÖR ATT ARRANGERA EVENEMANG ELLER KONFERENSER? HYR ETT SLOTT I GAMLA STAN! THE CASTLE SLOTTSBACKEN 8 LETAR DU EFTER EN UNIK LOKAL FÖR ATT ARRANGERA EVENEMANG ELLER KONFERENSER? HYR ETT SLOTT I GAMLA STAN! Välkommen till The Castle Slottet på Slottsbacken 8 i Gamla Stan. Här ligger

Lôkes Hälsingegård ett 174-årigt träslott i Järvsö

Lôkes Hälsingegård ett 174-årigt träslott i Järvsö Lôkes Hälsingegård ett 174-årigt träslott i Järvsö Välkommen till vårt träslott i Skästra by, 5 min från Järvsö centrum. Hälsingegården är stor som en herrgård, byggdes som gästgiveri 1846 och är på totalt

HÄLSINGEGÅRDAR Dag för dag perioden 26 juni 31 december 2017

HÄLSINGEGÅRDAR Dag för dag perioden 26 juni 31 december 2017 EV E N E M A N G VÄ R L DS A RV ET HÄLSINGEGÅRDAR Dag för dag perioden 26 juni 31 december 2017 TISDAG 27 JUNI Mjölken Fäbodens guld Kl 15.00-17.00. Svedbovallen i Harsa i Järvsö, Ljusdal Att ta hand om

AVKOPPLANDE FAMILJECAMPING

AVKOPPLANDE FAMILJECAMPING AVKOPPLANDE FAMILJECAMPING Jogersö är en lugn familjecamping vid Sörmlands största havsbad i Trappviken. Njut av en dag på sandstranden med bryggor och hopptorn eller roa dig med våra aktiviteter som kajakpaddling

Jamaprodukter är företaget som målar barnmöbler och

Jamaprodukter är företaget som målar barnmöbler och Den vackra kullerstensgården mellan Kronhuset och Kronhus bodarna är en stillsam oas mitt i Göteborgsvimlet. I kan du handla nytillverkade unika produkter och höra suset av historiens vingslag. www.kronhus

Krokoms Kommun och Offerdalsvind är sponsorer OFFERDALSSOMMAR

Krokoms Kommun och Offerdalsvind är sponsorer OFFERDALSSOMMAR Krokoms Kommun och Offerdalsvind är sponsorer 2013 OFFERDALSSOMMAR 2013 2 11 Sommarcaféer och loppisar i Offerdal Offerdalssommar 2013 Loppis i Kittelberget 24-27 juli 11.00-16.00 Café Své i Tångeråsen

Fagered en pärla i våra hjärtan Välkommen till Fagereds socken en spännande socken att upptäcka på egen hand eller tillsammans med andra.

Fagered en pärla i våra hjärtan Välkommen till Fagereds socken en spännande socken att upptäcka på egen hand eller tillsammans med andra. Fagered en pärla i våra hjärtan Välkommen till Fagereds socken en spännande socken att upptäcka på egen hand eller tillsammans med andra. Fagereds socken kan erbjuda mycket allt ifrån avskildhet, lugn

... och välkommen till Sörmland. Katrineholms-Kuriren önskar alla turister och sörmlänningar en riktig varm oc skön sommar, med avkopplande

... och välkommen till Sörmland. Katrineholms-Kuriren önskar alla turister och sörmlänningar en riktig varm oc skön sommar, med avkopplande ... och välkommen till Sörmland. Katrineholms-Kuriren önskar alla turister och sörmlänningar en riktig varm oc skön sommar, med avkopplande sommarläsning och många turisttips! vålitömmen! KftTRtNrffoUttS

Välkommen till Tuvagården och Logkyrkan sommaren 2015

Välkommen till Tuvagården och Logkyrkan sommaren 2015 Välkommen till Tuvagården och Logkyrkan sommaren 2015 Sommaröppet 6 juni - 9 augusti Servering Mån-Fre 11.00-16.00, Lör-Sön 12.00-16.00, Tis 18.00-20.30 och Ons 18.00-20.00 Lunchbön Ons-Fre 12.00 I skön

Planbeskrivning Utställningshandling april 2011

Planbeskrivning Utställningshandling april 2011 SAMHÄLLSBYGGNADSKONTORET Bashir Hajo Planarkitekt Tel: 0278 251 18 E-post: bashir.hajo@bollnas.se Planbeskrivning Utställningshandling april 2011 Bollnäs kommun, Gävleborgs län Dnr:10-6927 Samråd: 7 mars

Produkter och priser på Gammplatsen i Lycksele Priserna gäller tom 14 juni 2012

Produkter och priser på Gammplatsen i Lycksele Priserna gäller tom 14 juni 2012 Produkter och priser på Gammplatsen i Lycksele Priserna gäller tom 14 juni 2012 Öppettider och priser: 15 juni 25 aug, kl 11.00 17.00, alla dagar Hela Gammplatsen inklusive Skogsmuseet, Textilmuseet, Jaktmuseet,

zorngården en oas mitt i mora

zorngården en oas mitt i mora program 2016 zorngården en oas mitt i mora Året runt Att stiga in i Zorngården, makarna Anders och Emma Zorns hem, är som att förflyttas tillbaka i tiden etthundra år. Zorn gården är ett närmast orört

Resultat totalt Tyck till om Konsthallen 2019

Resultat totalt Tyck till om Konsthallen 2019 Resultat totalt Tyck till om Konsthallen 2019 2019-06-26 1. Vilken utställning besöker du nu? Varde ljus 33 30 Mellan Konst & Verklighet 27 24,5 Vårsalongen 26 23,6 Kulturskolans bildelever 8 7,3 Bosse

Program för Hemsjö hembygdsförenings. I år firar vi att vår hembygdsförening fyller 50 år.

Program för Hemsjö hembygdsförenings. I år firar vi att vår hembygdsförening fyller 50 år. Program för Hemsjö hembygdsförenings verksamhet 2019 I år firar vi att vår hembygdsförening fyller 50 år. Hembygdsgården Hea Cafékvällar - Vandringar - Valborgsmässofirande - Midsommarfirande - Grötfest

VÄSTERÅS SKOLMUSEUM. Pedagogiskt program Hösten 2013

VÄSTERÅS SKOLMUSEUM. Pedagogiskt program Hösten 2013 VÄSTERÅS SKOLMUSEUM Pedagogiskt program Hösten 2013 är en grön oas i Västerås. Friluftsmuseet grundades 1921 och idag finns här ett 40-tal hus och gårdar som tillsammans ger en bild av Västmanland i äldre

...mitt i småland MC-LED SÄVSJÖ

...mitt i småland MC-LED SÄVSJÖ ...mitt i småland MC-LED SÄVSJÖ & Sevärdheter Rastställen Start 1 Sävsjö camping En familjecamping i underbar miljö, här finns även campingstugor och vandrarhem med trevliga rum. Erbjuder minibutik, café,

Med åtta hörn. Utan kanter.

Topphemligt Boende. Text Cecilia Öfverholm Foto Frederik Vercruysse

Topphemligt Boende. Text Cecilia Öfverholm Foto Frederik Vercruysse Topphemligt Boende Från övergivet hus till lyxbostad, galleri, restaurang och boutique. Graanmarkt 13 i Antwerpen blev Ilse Cornelissens och Tim Van Gelovens drömprojekt. Text Cecilia Öfverholm Foto Frederik

Stora Opelträffen 21-25 juli

Stora Opelträffen 21-25 juli Inbjudan Stora Opelträffen 21-25 juli Välkomna till årets stora 25 års jubileum! Vi firar detta i sagolika Sunne som ligger i Värmland.Platsen vi ska vara på är i Sunne Swecamp i Kolsnäs. Campingen är

Vårens och sommarens program 2017

Vårens och sommarens program 2017 Nyby Bygdegård www.nybybygdegard.se Vårens och sommarens program 2017 Här kommer programmet för vårens och sommarens aktiviteter med Nyby Bygdegårdsförening. Som du kanske vet har föreningen fått en ny

Välkommen. Välkommen in i familjen Spendrups vinkök! Mia Spendrup, vd Loka Brunn och Grythyttans Gästgivaregård

Välkommen. Välkommen in i familjen Spendrups vinkök! Mia Spendrup, vd Loka Brunn och Grythyttans Gästgivaregård Välkommen Sedan 2014 ägs Grythyttans Gästgivaregård av familjen Spendrup. Vi vill att det ska vara lätt att ha det bra, så låt oss ta hand om dig och ditt sällskap. Det är det vi kan bäst. Vi hoppas att

Dybecks Folkdansgille

Dybecks Folkdansgille Nättidningen Dyningen Nr. 1-2007 Medlemstidning för Dybecks Folkdansgille Box 2060, 731 02 Köping e-post: dybeck@folkdansringen.se hemsida: www.folkdansringen.se/dybeck Medlemstidning för Dybecks Folkdansgille

Loosveckan se hemsidan (denna sida) eller affischer för senaste aktuella information

Loosveckan se hemsidan   (denna sida) eller affischer för senaste aktuella information Loosveckan se hemsidan www.loos.se (denna sida) eller affischer för senaste aktuella information Aktuellt snödjup 11-12 mars 32 cm Program för Loos vintervecka v10 2016 Programmet kan ev. komma att ändras

världsarvsgården BORTOM ÅA

världsarvsgården BORTOM ÅA världsarvsgården BORTOM ÅA Dess historia är ovanligt väl dokumenterad och den visar att ägarfamiljen genom århundrandena har tillhört en av de mest välbeställda. Copyright: Länsstyrelsen Gävleborg Form:

Förord. Det ni nu har i er hand är inbjudan till SveGuide årsmöte den mars 2018.

Förord. Det ni nu har i er hand är inbjudan till SveGuide årsmöte den mars 2018. Halland november 2017 Förord Det ni nu har i er hand är inbjudan till SveGuide årsmöte den 23-25 mars 2018. Jag som har lagt upp programmet för dessa dagar heter Marie Gustafsson. 1995 så började jag en

Solsäkra din höst med en Yogavecka i vackra, soliga Nerja 9-16/9 2014

Solsäkra din höst med en Yogavecka i vackra, soliga Nerja 9-16/9 2014 Solsäkra din höst med en Yogavecka i vackra, soliga Nerja 9-16/9 2014 Har glädjen att kunna erbjuda en en vecka med YOGA på din resa till vackra Nerja vid Medelhavets strand, Costa del sol, Malaga, Andalusien.

Boende som har allt. Nytt intill affärer och resecentrum i Kinna

Boende som har allt. Nytt intill affärer och resecentrum i Kinna Boende som har allt Nytt intill affärer och resecentrum i Kinna Vi bygger nytt Nära storstaden och naturen Mitt i Kinna, bara ett stenkast från affärscentrumet Mor Kerstins torg bygger Marks Bostads AB

och skär Arkö kursgård

och skär Arkö kursgård mellan kobbar och skär Arkö kursgård 1 2 arkö kursgård Välkommen. Att resa ut i skärgården är något alldeles speciellt. Årstiderna sätter sin prägel både på själva resan och på vistelsen. På Arkö kursgård

Sommarfest Sandhamns Seglarhotell

Sommarfest Sandhamns Seglarhotell Sommarfest Sandhamns Seglarhotell Klassisk sommarfest på mysiga Sandhamn med övernattning. Lägg till konferens eller aktivitet vid behov! Memento har tagit fram ett klassiskt sommarfest upplägg på Sandhamn

Söker du ett livsrum med sinnesro? En plats nära intill naturens upplevelser från soluppgång till skymning? Och komfortabel trygghet däremellan?

Söker du ett livsrum med sinnesro? En plats nära intill naturens upplevelser från soluppgång till skymning? Och komfortabel trygghet däremellan? Söker du ett livsrum med sinnesro? En plats nära intill naturens upplevelser från soluppgång till skymning? Och komfortabel trygghet däremellan? 1 Välkommen till Nya Silon i Vadstena, vår del av klosterstaden

Vi ser därför helst att du som söker medlemskap i centret har gått någon av Universal Hearts utbildningar. Universal Heart Center

Vi ser därför helst att du som söker medlemskap i centret har gått någon av Universal Hearts utbildningar. Universal Heart Center DET HÄR ÄR (UHC) är ett retreat- och utbildningscenter på vackra Södra Gotland. Hit kommer du förmånligt för retreat, utbildningar, olika behandlingar, och inte minst, för ett fantastiskt sammanhang tillsammans

Konferera i en kulturhistorisk oas mitt i Lund

Konferera i en kulturhistorisk oas mitt i Lund Konferera i en kulturhistorisk oas mitt i Lund Välkommen till Kulturen! Välkommen till en annorlunda konferensanläggning mitt i centrala Lund. Här kan du välja mellan ett stort modernt auditorium, ett

Anmälan senast den 16/9 Betalning senast den 23/9

Anmälan senast den 16/9 Betalning senast den 23/9 AKTIVITET NR 3 Anordnar resa till Tranåsbygden den 30/9, i samarbete med Jo-Ro Buss. Pris 425:-/deltagare Max 50 deltagare. Anmälan senast den 16/9 Betalning senast den 23/9 Kom med på vår resa till Tranåsbygden

Pärlan vid Asundens strand

Pärlan vid Asundens strand Pärlan vid Asundens strand KO N F E R E N S L Å T D I G I N S P I R E R A S AV G O D M AT O C H VA C K R A V Y E R Där Östergötland är som skönast, vid sjön Åsunden, ligger Rimforsa Strand den perfekta

-ett minne för livet.

-ett minne för livet. -ett minne för livet. Nu väcks Musikaliska till liv med nytt mål och nya färdriktningar - allt i musikens tecken. I hjärtat av Stockholm finner vi en av huvudstadens mest exklusiva och anrika konsertlokaler.

Sommarvecka med Yoga i Nerja 9-16 Juni

Sommarvecka med Yoga i Nerja 9-16 Juni Sommarvecka med Yoga i Nerja 9-16 Juni Har glädjen att kunna erbjuda en en vecka med YOGA på din resa till vackra Nerja vid Medelhavets strand, Costa del sol, Malaga, Andalusien. Den 9-16 juni 2014 med

Vikar Bladet Vinter & vår mars april/maj

Vikar Bladet Vinter & vår mars april/maj Vikar Bladet Vinter & vår 2018 2018 mars april/maj Trosavik Slöjd& Café Öppettider öppet alla dagar 10-16 tom 8 april, därefter stängt måndag och tisdagar. Öppet onsdagar tom söndag. Vi har öppet för möten,

Välkommen till Tuvagården och Logkyrkan sommaren 2016

Välkommen till Tuvagården och Logkyrkan sommaren 2016 Välkommen till Tuvagården och Logkyrkan sommaren 2016 Sommaröppet 6 juni - 14 augusti Servering Mån-Fre 11.00-16.00, Lör-Sön 12.00-16.00, Tis 18.00-20.30 och Ons 18.00-20.30 Lunchbön Ons-Lör 12.00 I skön

Projektspecifikation Bagarstuga till Tomtarna i Skatan

Projektspecifikation Bagarstuga till Tomtarna i Skatan Projektspecifikation Bagarstuga till Tomtarna i Skatan Kulturarvsbärare i bagarstugan i Galtström. Ingeli Gagner och Barbro Åsander, för föreningen Tomtarna 2014-04-28 Innehåll Bakgrund 2 Projekt Bagarstugan

Gruppresor till Hälsingland, 2016

Gruppresor till Hälsingland, 2016 Gruppresor till Hälsingland, 2016 Här hittar du förslag på trevliga och upplevelserika besök hos oss i Hälsingland. 1 Roligt, annorlunda, tankeväckande eller inspirerande? Vi hoppas du ska hitta din resa

Habo Gård. Aktiviteterna i. januari - maj Habo Gård erbjuder verksamhet för seniorer och personer med funktionsnedsättning.

Habo Gård. Aktiviteterna i. januari - maj Habo Gård erbjuder verksamhet för seniorer och personer med funktionsnedsättning. Habo Gård Aktiviteter januari - maj 2019 Habo Gård erbjuder verksamhet för seniorer och personer med funktionsnedsättning. Aktiviteterna i detta program subventioneras av Habostiftelsen. Fredag 18 januari

HÄLSINGEGÅRDAR EVENEMANGSKALENDER. måndag 24 juni - måndag 30 september Foto: Maria G Nilsson. Foto: Sandra Persson. Foto: Anna Valsberg

HÄLSINGEGÅRDAR EVENEMANGSKALENDER. måndag 24 juni - måndag 30 september Foto: Maria G Nilsson. Foto: Sandra Persson. Foto: Anna Valsberg EVENEMANGSKALENDER HÄLSINGEGÅRDAR måndag 24 juni - måndag 30 september 2019 Foto: Anna Valsberg Foto: Maria G Nilsson Foto: Sandra Persson Foto: Söderhamns kommun Foto: Lars Lööv Foto:Lotta Tornler - P

Kumla-Kultur-Natur Sommaren 2013

Kumla-Kultur-Natur Sommaren 2013 Kumla-Kultur-Natur Sommaren 2013 Konst på Hög Ett av Sveriges främsta skulpturområden! På Kvarntorpshögen öster om Kumla hittar du Konst på Hög-ett av Sveriges främsta skulpturområden. Flera av Sveriges