Auktion Numismatisk Litteratur: Numismatiska Klubben i Uppsala

Download "Auktion Numismatisk Litteratur: Numismatiska Klubben i Uppsala"

1 Auktion Numismatisk Litteratur: Numismatiska Klubben i Uppsala Klockslag och plats meddelas på Endast medlemmar i Numismatiska klubben i Uppsala äger rätt att närvara och lämna bud. Köparen betalar endast klubbat pris. Ingen köparprovision uttages alltså. Medlemsavgift 2007 [ kr] skall vara betald INNAN auktionen börjar. (Det går dock bra att bli medlem vid auktionstillfället.) Bud accepteras ENDAST från vid auktionen NÄRVARANDE budgivare. Tyvärr kan vi inte acceptera skriftliga bud på litteraturdelen. Inropade objekt skall betalas kontant och avhämtas vid auktionens slut. Nr Författare Beskrivning Minpris Klubbat Till nr: L1 Nathorst-Böös, E. Att samla numismatika. Bokvännens småskrifter nr 13. Stockholm Häftad 20 L2 Berggren, E.G. Den ryska kopparmyntningen. Skövde, u.å. Häftad. 10 L3 Wahlstedt, A. Den Svenska plåtmyntningens historia. NNF:s småskrifter nr Eftersökt. L4 Simonsson, K.G. Riksbankens Sedeltryckeri och pappersbruk. Stockholm Tagen ur band. 5 L5 Holmberg, B. Fredrik I:s-mynt av riksdaler-valörer. Stockholm Häftad. Tryckt i end. 300 ex. 200 Eftersökt. L6 Lagerqvist m.fl (red.) Numismatiska Meddelanden XXX. Stockholm Häftad. 20 L7 Platbarzdis, A. Sveriges sedlar , del I. Lund Inbunden. 30 L8 Lindberg, N.J. Riksdalrar präglade i Sverige. Helsingfors Nr 91 av 400 ex. Ej i bokhandeln. 400 Eftersökt. L9 Mateu y Llopis, F. La moneda Espanola. Barcelona Inbunden. Ex Bertil Waern. 10 L10 Ferraro Vaz, J. Catálogo das Monedas Portvgvesas. Lissabon Häftad. Ex Bertil Waern. 10 L11 Berch, C.R. Namnkunniga Herrars och Fruers Skådepenningar. 1-3 flocken. Komplett! Stockholm Nött troligen samtida band med marmorerade pärmar och enkel rygg i klot. Inlagan i mycket gott skick. [Hesse ] Ex libris Karl Skårman. Proveniens för denna bok: Ex Ahlström auktion 13. Ex Holmberg lagerlista 41, L12 Högberg, T. Högberg lagerlista nr 6, sidor, illustrerad. Innehåller flera korta artiklar. Häftad. L13 [Bruun, L.E.] Sammlung Schwediske Münzen. II. Teil. Von Christine bis zum Gegenwart. Frankfurt a. M Nött halvklotband. Komplett med alla planscher (några lösa från bindningen). L14 [Bruun, L.E.] Catalogue of The Bruun Collection of Coins. Part I. British, Saxon and English. Sotheby's Häftad. Svår och väsentlig katalog som normalt kostar över GBP. L15 Skandinaviska Myntmagasinet. 1985:nr 2-3; 1986: 1-7 (komplett); 1987:1-2. Totalt 11 tidningar. L16 Skandinavisk Numismatik 1974: Komplett årgång (d.v.s. nr 1-10) i primitiv inbindning. Små klippskador (annonstext) i några nummer

2 L17 Skandinavisk Numismatik 1975: Komplett årgång, d.v.s. nr Totalt 10 tidningar. L18 Skandinavisk Numismatik. Mynt & Medaljer 1977: Komplett årgång, d.v.s. nr Totalt 10 tidningar. L19 NNUM 2002: nr 5-6, 7-8, 9-10; 2003 komplett; 2004: 1, 2, 4(2ex). 20 L20 Tonkin, A. Samlarboken Häftad. Med dedikation från Archie Tonkin! 5 L21 Ahlström, B, Almer, Y, Sveriges Mynt Stockholm Den s.k. "Myntbibeln". Inplastat 6 Hemmingsson, B. biblioteksband. Gott skick. L22 Rundberg, J. Den svenska örtugsmyntningen under Kristoffer av Bayern till Sten Sture den äldre, 200 ca till 1470-talets slut. Stockholm Inbunden. Nyskick. Pris hos SNF: 2 kr för medlemmar och 3 för övriga. L23 Jensen, J.S. (red.) Hikuin 11. Festskrift till Brita Malmer Inb. 340 sidor. Rikligt illustrerad. 45 L24 Skogman, C.D. Handlingar meddelade stats- och banco-utskottens financeberedning [ ] 85 Banco.sedeln silfwervärde. Stockholm sidor. Senare halvklotband. L25 Fyra förordningar, bl.a. förbud emot myntade koppar-plåtars nedsmältning L26 Domen mot baron G. H. von Görtz 11 februari [ ] mista lifwet och på Galgebacken halshuggas samt des kropp af bödelen därsammastädes nedergräfwas [ ]. 6 sidor L27 Fornvännen 1935, häfte 5 med bl.a. B. Hildebrand: Anteckningar till svensk numismatisk och arkeologisk-historiografisk bibliografi. Häftad. L28 [Oldenburg] Bukowski katalog 107. Oldenburgs kungliga och offentliga medaljer, första avdelningen Häftad, gott skick. L29 Strandberg, C-O. The Queen Lovisa Ulrika Collection of Numismatic Literature, Stockholm Inb (med skyddsomslag), rikligt illustrerad L30 Fundamenta historiae. Geschichte im Spiegel der Numismatik und ihrer Nachbarwissenschaften. Festschrift für N. Klüssendorf zum 60. Geburtstag am 10. Februar Festskrift med mer än 35 bidrag (bl.a. P. Berghaus) i A4-format. L31 [Mohr, A.C.] Fortegnelse over consul, overkrigscommissair August Christian Mohr s samling af Skandinaviens mynter og medailler, som bortsælges ved offentlig auction den 4 october Kjöbenhavn, 1847, II Skandinaviens mynter, (13), s , nr samt 101 nr böger. Redigerad af Ludvig A. Læssöe. Svenska mynt nr (s ); böcker 101 nr (s ). Modernt halvklotband. Utan titelblad. Rättelserna löst bifogade i kopia. [Hesse: 1921] L32 Öberg, F. Förteckning på Skara högre allm. läroverks medalj- och myntsamling upprättad Skara sidor. Utan omslag. L33 Jonsson, K. New Era. The Reformation of the Late Anglo-Saxon Coinage Commentationes de nummis saeculorum IX - XI in Suecia repertis. Nova Series

3 L34 Hammarberg, Malmer, Zachrisson. Byzantine Coins Found in Sweden Commentationes de nummis saeculorum IX - XI in Suecia repertis. Nova Series. 2. L35 Malmer, B. The Sigtuna Coinage c Commentationes de nummis saeculorum IX - XI in Suecia repertis. Nova Series. 4. L36 Malmer, B. & Jonsson, K. Sigtuna Papers. Proceedings of the Sigtuna Symposium on Viking-Age Coinage 1-4 (red.) June Commentationes de nummis saeculorum IX - XI in Suecia repertis. Nova Series. 6. L37 Hatz, V&U. Zwicker, N. Otto-Adelheid-Pfennige. Untersuchungen zu Münzen des 10./11. Jahrhunderts. Gale, Z Commentationes de nummis saeculorum IX - XI in Suecia repertis. Nova Series. 7. L38 Malmer, B. The Anglo-Scandinavian coinage c Commentationes de nummis saeculorum IX - XI in Suecia repertis. Nova Series. 9. L39 Kilger, C. Pfennigmärkte und Währungslandschaften. Monetarisierungen im sächsischslawischen Grenzland ca Commentationes de nummis saeculorum IX - XI in Suecia repertis. Nova Series. 15. L40 Hatz, G&V. Die deutschen Münzen des Fundes von Burge I, Ksp. Lummelunda, Gotland (tpq 1143). Ein Bericht zur ostfälischen Münzgeschichte Commentationes de nummis saeculorum IX - XI in Suecia repertis. Nova Series L41 L42 Numismatiska studier tillägnade N. L. Rasmusson Särtryck med omslag ur NNUM maj sidor. Strengnäs högre elementar-läroverks myntkabinett, I (allt som utkom). Stockkholm sidor. Taget ur band. Fint ex som lämpar sig väl för inbindning L43 Loenbom, S. Uplysningar i Swenska historien, I IV. I, Sockholm 1768, 128 s.; II, Stockholm 1769, 126 s.; III, Stockholm 1770, 128 s.; IV, Stockholm 1771, 128 s. I del III, s ingår konung Karl XI:s brev angående viss utdelning av medaljen H. 119 avseende jubelfesten år I del III, s. 120 ingår konung Karl XI:s brev till stats-contoiret om gull-medailler för officerarne af Wästerbottens regemente. Stockholm den 20 aprilis I del IV, s behandlas uttrycket Ondt mynt skadar riket. I del 1, s behandlas blodsklippingarna, se spec. s. 31. Nött samtida hfrdbd med nya föroch eftersättsblad samt ny titeletikett i svart skinn (L. Gustafssons bokbinderi, Stockholm). OBSERVERA ATT FÖRELIGGANDE EXEMPLAR SAKNAR S I DEL IV. Hesse nr L44 [Becceler] Nummotheca atque rariora Beccerleriana Edita Hamburgi typis Anno 1684 nunc recusa et publice vendanda Hamburgi 17. Liten folio. Viii, pp, 4 grav. Pl. Jfr Lovisa Ulrikas bibliotek nr 154. Auktionskatalog från 17 över Becceler s myntkabinett. Svenskt material på sid. 26, 27, 28, 31. Fint skick, tagen ur band med senare ryggremsa. Ej i Hesse

4 L45 Grönberg, G. Bankosedelfrågan under inflationstiden Studier i den svenska valutans 20 historia. Lund sidor, hft L46 Turcica et orientalia. Studies in honour of Gunnar Jarring Stockholm Bland bidragen: C. Toll, A hoard of Osman Turkish silver coins AD. Hft. Totalt 204 sidor. L47 The numismatic chronicle sidor + 40-tal pl. Inb. 15 L48 Gumowski, M. Bibliografia Numiz. Polskiej Hft. 215 s 20 L49 The British Numismatic Journal, vol Inb. ca 225 s tal pl. 35 L Kolbe, G.F. Numismatic literature auction nr 94 (2004). Hft. 5 L51 [Hagander, J.] Sveriges och dess forna besittningars Hft interfolierad upplaga av 1 katalogdelen. L52 Zeits, L&J. Napoleon Medaillen. Tyskland Inb stort format. 288 sidor och rikligt ill. i färg. Mycket fin bok om Napoleon-medaljer. L53 Götlin E. Historia numophylacii r. acad. Upsal. Resp. N. Kellström fint häftad resp inb. 800 Del 2 och 3 (av 3). Hesse 0864 b-c. Gott skick. L54 Ziervogel, E. De re nummaria ejusque in historia Suiogothca usu Del 2 (av 3). Tagen ur 300 band, rätt hårt skuren. Hesse L55 Holmberg Auktion nr 60, 24 feb C.L. Åkerblads saming. Med tillskrift "Sköfde den 1 mars / Gustaf Cavalli". Gott skick. L56 Holmberg Auktion 57, 58 (1902), 63 (-04) och 89 (1911). Gott skick. 60 L57 Bonnier Faksimil 1957 av Holmbergs auktion 69 (1906). Nyskick. 40 L58 Holmberg Auktion 132, 133, 137och 139 ( ). Gott skick. 60 L59 Holmberg Lagerlista 42 och 43. ( ). Väl använda. 25 L60 Appelgren Lista 59, 71b, 73 och 79. ( ). Gott skick. L61 Boberg Lagerlista 1 (1925) och 5 (1929). Väl använda. 20 L62 Boberg Auktion maj Gott skick. 20 L63 Auktion Sthlm auktionsverk mars Hirsch mynthandels (Hyllengren) konsortie 70 med fina mynt. Gott skick. L64 Wilke J. Chr. Hee, Köpenh. Auktion 5 marts f.f delen - medaljer och Svenska mynt. 80 Gott skick. L65 NM XXVI Bl.a. om: Riksbankens kabinett, Avesta 5-kopeker, Hakon Jarls Sterling och Danskt myntväsen Nyskick. L66 NM XXIV Enskilda minnespenningar Nyskick. 60 L67 Mattson G.O. The Gods, Goddeses and Heroes on the ancient bible lands inbunden. Nyskick. L68 Heckscher E. Sv. Ekonomiska historia från Gustav Vasa. Del 1:1 och 1:2 (mer utkommet) inbunden. Gott skick. L69 Persson E. (Gamby) Sveriges mynt Gott skick. L70 Lilienberg V.E. Timmermansordens myntsamling Nyskick. 40 L71 Sawer, Peter När Sverige blev Sverige Nyskick.

5 L72 Bildt, Carl Sv. Minnen och minnesmärken i Rom. Omfattar bl.a. Birgitta, Kristina och Gustav III inbunden. Gott skick. L73 Petersson B. Anglo-Saxon Currency. Häftad Med föfattarens dedikation till Erik Gamby. Gott skick. L74 Ziervogel, E. Föreläsningar Öfver Upsala Academies Mynt=Samling; Innehållande så wäl Inledning til Mynt=Kunskapen i Gemen, som kort Historisk Beskrifning öfver Svenska Konungar och Deras Mynt, ifrån OLOF TRÄTELJA til och med CHRISTIAN den andra m. m. Upsala, Joh. Edman, Kongl. Akad. Boktryckare, på Egen Bekostnad, År (4) sidor register. Hesse Slitet samtida blått pappband, inlaga något gulnad med i övrigt oskuren och i gott skick L75 Ahlström, B. Ahlströms auktionskataloger, 28 st (nr 15, 30-40, 43, 45-46, 52, 54-64, 66). Gott 0 skick. L76 Ottosson, U. Antikörens auktionskataloger, 2 st (nr 1 och 2). Gott skick. 40 L77 Sear, D.R. Roman Coins and their Values (Seaby Publ Ltd 1988). Gott skick. 1 L78 Whitting, P.D. Monnaies Byzantines (L Univers des Monnaies 1973). Gott skick. 1 L79 Tingström, B. Svensk numismatisk uppslagsbok (Stockholm 1968). Gott skick. L80 Tingström, B. Plate Money (KMK 1986), med författarens dedikation. Gott skick. 1 L81 [Bruun, L.E.] Adolph Hess Nachfolger. Sammlung L. E. Brunn 1914, Nytrycken av den riktigt 75 illustrerade katalogens första avdelning med nära 0 svenska mynt t.o.m. Gustav II Adolf. Givet referensverk! L82 Högberg, S. et.al. Linnaeus in Medal art, "Linne i medaljkonsten" 25 L83 Silfverling, B. Anteckningar om Arboga mynt och myntverk, Stockholm, Detta är Nr. 10 av 1 numrerade exemplar. Mycket eftersökt! L84 Wiséhn, Ian et.al. Bror Emil Hildebrand, Nyutkommen bok 2006! 25 L85 Öberg, H. Guldbrakteaterna från Nordens fölkvandringstid, Uppsala, L86 LOT Drygt sex kilo läsvärda mynttidningar i bra skick L87 LOT Ahlströms lagerlista Nr. 6 (1956) och Moneta, lagerlista Nr 5 samt Örtendahls lagerlistor L88 LOT Nordisk numismatisk unions årskrift 1947 och L89 LOT Amerikanska auktioner med oerhört vackra myntbilder av främst mynt från USA 25 L90 Kock, K. Skånska Privatbanken - Minnesskrift. Häftad. 240 sid. Stockholm 1931 L91 Tingström, B. Sveriges Plåtmynt En undersökning av plåtmyntens roll som betalningsmedel. B.T :s doktorsavhandling Häftad. 246,(4) sid. Uppsala L92 Hammarström, I. Finansförvaltning och varuhandel Studier i de yngre Sturarnas och Gustav Vasas statshushållning. Aa. Häftad. 498 sid. Inlagan ren och fin, omslaget solkit. Uppsala 1956 L93 Betänkande angående Sveriges övergång till ett nytt Myntsystem med Guld som värdemätare. Inbunden i ett nött halvklotband. (2),252, sid + 3 tabellbilagor. Stockholm He

6 L94 Kungl. Myntkabinettet. Utställningskatalog nr (12) - DALER KRONA ÖRE L95 Svenska Numismatiska Föreningen. Auktionskataloger. Auktion nr maj nr nov 2003 med klubbade priser. Sammanbundna i ett halvklotband utan ryggtitel L96 Friberg, A. Förteckning över Jönköpings Högre Allmänna Läroverks samling av mynt och minnespenningar. Sverige (IV),19 sid; Utländska mynt 18 sid. Tryckt i Stockholm He Läroverkssamlingar. I undervisningssyfte har vid flera läroverk ihopbrakts betydande samlingar av mynt, medaljer, polletter mm. Till stor del utgöres de av donationer och gåvor. I slutet av 1800-talet och början av 1900-talet utgavs tryckta förteckningar över en mängd samlingar, då ofta upprättade av någon numismatiskt intresserad lärare. I NM 42 har Hesse förtecknat alla kända, utgivna förteckningar före år Med fördel kan man också studera Fornvännen 1935 häfte L97 Olsson, P. Östersunds Högre Allmänna Läroverks Mynt- och Medaljsamling. Del II: Antika mynt nr. 23 sid. En stor del av mynten kommer enl beskrivningen från Lorichs och Silverstolpes samlingar. Fläckad, sista sidan uppfodrad utan textförlust. Tryckt 1880 i Östersund. He L98 Olsson, P. Östersunds Högre Del IV: Moderna mynt. Asien; Afrika; Amerika och Australien nr. 19 sid. Tryckt i Östersund He L99 Rundquist, G.H. Förteckning över Växjö Högre Allmänna Läroverks Mynt- och Medaljsamling jämte 400 Småland Museums i Växjö därmed förenade likartade samlingar. Del I; II; III; IV. 102; 81; (4)120; 116(2) sid. Sammanbundna i ett tilltalande helklotband. L Svensk Numismatisk Tidskrift. Årgång nummer + 2 auktionskataloger.

Werners. Mynt & Tryck. Nätkatalog Februari 2014

Werners. Mynt & Tryck. Nätkatalog Februari 2014 Werners Mynt & Tryck Nätkatalog Februari 2014 Årets första katalog är även Werners Mynt & Trycks första nätkatalog. Formatet är samma som den tryckta versionen. Materialet fokuserar på modernare litteratur

NUMISMATISKA KLUBBEN I UPPSALA. Mindre vårauktion. Litteratur, mynt och medaljer. i samband med NKU:s årsmöte. Torsdag den 16 mars 2017 AUKTION 145

NUMISMATISKA KLUBBEN I UPPSALA. Mindre vårauktion. Litteratur, mynt och medaljer. i samband med NKU:s årsmöte. Torsdag den 16 mars 2017 AUKTION 145 NUMISMATISKA KLUBBEN I UPPSALA Mindre vårauktion Litteratur, mynt och medaljer i samband med NKU:s årsmöte Torsdag den 16 mars 17 AUKTION 145 Plats: Gränbyskolans matsal, Liljefors torg 1 Auktionen äger

Auktion 131. Bokauktion

Auktion 131. Bokauktion Auktion 131 Bokauktion Numismatisk litteratur ur mynthandlare Yngve Almers bibliotek. Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: Katedralskolan, Skolgatan 2, Klassrum 207

AUKTION 119. Numismatiska Meddelanden (NM) utgivna av Svenska Numismatiska Föreningen. Häftade och i gott antikvariskt skick.

AUKTION 119. Numismatiska Meddelanden (NM) utgivna av Svenska Numismatiska Föreningen. Häftade och i gott antikvariskt skick. Numismatiska klubben i Uppsala 2010-03-11 AUKTION 119 Numismatisk litteratur ur Lars O. Lagerqvists bibliotek, del 2. Nr 1-83. Numismatiska Meddelanden (NM) utgivna av Svenska Numismatiska Föreningen.

Anders Frösell. Auktion 124. Dubbletter VI. Numismatisk litteratur och varia. Plats: The Svedberg- laboratoriet, Kvarteret Kemikum, Uppsala

Anders Frösell. Auktion 124. Dubbletter VI. Numismatisk litteratur och varia. Plats: The Svedberg- laboratoriet, Kvarteret Kemikum, Uppsala Auktion 124 Anders Frösell Dubbletter VI Numismatisk litteratur och varia Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: The Svedberg- laboratoriet, Kvarteret Kemikum, Uppsala

Werners. Mynt & Tryck. Katalog 2 Mars 2013

Werners. Mynt & Tryck. Katalog 2 Mars 2013 Werners Mynt & Tryck Katalog 2 Mars 2013 Werners Mynt & Tryck presenterar denna gång ett urval referenslitteratur och äldre litteratur. Högt och lågt samt gammalt och nytt har utlovats till denna katalog.

Werners. Mynt & Tryck

Werners. Mynt & Tryck Werners Mynt & Tryck Katalog 1 Februari 2013 Werners Mynt & Trycks kataloger kommer publiceras ungefär en gång i månaden, med uppehåll för sommar och högtider. Katalogerna kommer till största delen innehålla

Auktion 126. Dubbletter VII. Numismatisk litteratur och varia. Plats: Katedralskolan, Skolgatan 2, Klassrum 207 (OBS!

Auktion 126. Dubbletter VII. Numismatisk litteratur och varia. Plats: Katedralskolan, Skolgatan 2, Klassrum 207 (OBS! Auktion 126 Anders Frösell Dubbletter VII Numismatisk litteratur och varia Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: Katedralskolan, Skolgatan 2, Klassrum 7 (OBS! Ny samlingslokal)

Bokauktion. Auktion 139. Plats: Sverkerskolans matsal. Tid: 19:e februari, 2015. Visning från kl. 17:30, Första utrop kl. 18:00

Bokauktion. Auktion 139. Plats: Sverkerskolans matsal. Tid: 19:e februari, 2015. Visning från kl. 17:30, Första utrop kl. 18:00 Auktion 139 Bokauktion Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: Sverkerskolans matsal. Tid: 19:e februari, 15. Visning från kl. 17:, Första utrop kl. 18:00 OBSERVERA! Vi

Auktion 130. Dubbletter IX. Numismatisk litteratur och varia. Tid: 14:e februari, 2013. Visning från kl. 17:30, Första utrop kl.

Auktion 130. Dubbletter IX. Numismatisk litteratur och varia. Tid: 14:e februari, 2013. Visning från kl. 17:30, Första utrop kl. Auktion 1 Anders Frösell Dubbletter IX Numismatisk litteratur och varia Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: Katedralskolan, Skolgatan 2, Klassrum 7 Tid: 14:e februari,

Ingemars Myntsida Numismatisk Litteratur

Ingemars Myntsida Numismatisk Litteratur Ingemars Myntsida Numismatisk Litteratur Varför en förteckning? Svensk myntlitteratur är ett växande samlarområde. Allt fler inser litteraturens betydelse för numismatiken. Tyvärr är området eftersatt

Auktion 137. Bokauktion

Auktion 137. Bokauktion Auktion 137 Bokauktion Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: Katedralskolan, Skolgatan 2, Klassrum 7 Tid: 15:e maj, 14. Visning från kl. 17:30, Första utrop kl. 18:00

Auktion 142. Onsdagen 5 juni 2002. Tid: 19:00. Plats: Kungliga Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm. Visning: 5 juni 17:00-18:30

Auktion 142. Onsdagen 5 juni 2002. Tid: 19:00. Plats: Kungliga Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm. Visning: 5 juni 17:00-18:30 Auktion 142 Onsdagen 5 juni 2002. Tid: 19:00 Plats: Kungliga Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm. Visning: 5 juni 17:00-18:30 Objekt nummer: 1, 5, 7, 10, 12, 13, 15, 21, 36, 37, 38, 42, 47, 48, 50,

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 1 Januari 2016

NUMISMATISKA KLUBBEN I UPPSALA. Auktion 128. Bibliotek Jan Andersson 13 maj 2012

NUMISMATISKA KLUBBEN I UPPSALA. Auktion 128. Bibliotek Jan Andersson 13 maj 2012 NUMISMATISKA KLUBBEN I UPPSALA Auktion 128 Bibliotek Jan Andersson 13 maj 2012 NKU auktion 128 13 maj 2012 Visning från kl 9:30 Första utrop kl 11:00 Auktionen äger rum i Uppsala i Vaksalaskolans matsal,

Auktion 122. Anders Frösell. Dubbletter V. Numismatisk litteratur och varia. Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.

Auktion 122. Anders Frösell. Dubbletter V. Numismatisk litteratur och varia. Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku. Auktion 122 Anders Frösell Dubbletter V Numismatisk litteratur och varia Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: The Svedberg-laboratoriet, Kvarteret Kemikum, Uppsala

Nätkatalog från Antikvariat Werner Stensgård. Numismatiska småtryck

Nätkatalog från Antikvariat Werner Stensgård. Numismatiska småtryck Nätkatalog från Antikvariat Werner Stensgård Numismatiska småtryck 6 : 2017 1. [autografer]. Svensk koppar och kopparmyntning - En handledning vid studiet av Stora Kopparbergs bergslags aktiebolags myntsamling.

SAMLING KÄLLÅ. Auktion 1 MYNTAUKTIONER. LÖRDAGEN 12 SEPTEMBER 2009 Avdelning 2

Bokauktion. Auktion 138. Plats: Sverkerskolan. Tid: 11:e september, 2014. Visning från kl. 17:30, Första utrop kl. 18:00

Bokauktion. Auktion 138. Plats: Sverkerskolan. Tid: 11:e september, 2014. Visning från kl. 17:30, Första utrop kl. 18:00 Auktion 138 Bokauktion Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: Sverkerskolan. Tid: 11:e september, 14. Visning från kl. 17:30, Första utrop kl. 18:00 OBSERVERA! Vi kommer

Sammanställning av klubbens möten och aktiviteter 1969-2009

Sammanställning av klubbens möten och aktiviteter 1969-2009 Sammanställning av klubbens möten och aktiviteter 1969-2009 237 Bilaga I Sammanställning av klubbens möten och aktiviteter 1969-2009 1969 26 mars Klubbens första möte. Val av interimsstyrelse. Bertel Tingström

APRIL APRIL 2009 JO.indd

APRIL APRIL 2009 JO.indd APRIL 3 2009 Georg von Franckens samling av baltiska mynt Norrström, Lindberg och Hörlin tre sedeltecknare utan uppdrag 2009 års enkrona Göran Persson slagen i Tyskland Pris 20 kr 3 APRIL 2009 JO.indd

Auktion 133. Dubbletter X. Numismatisk litteratur och varia. Tid: 26:e september, 2013. Visning från kl. 17:30, Första utrop kl.

Auktion 133. Dubbletter X. Numismatisk litteratur och varia. Tid: 26:e september, 2013. Visning från kl. 17:30, Första utrop kl. Auktion 133 Anders Frösell Dubbletter X Numismatisk litteratur och varia Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: Katedralskolan, Skolgatan 2, Klassrum 7 Tid: 26:e september,

Titel/ title: author: chapter. In: Institut, 1993. series: pages

Titel/ title: author: chapter. In: Institut, 1993. series: pages BERLINER BEITRÄGE ZUR SKANDINAVISTIK Titel/ title: Autor(in)/ author: Riddar S:t Jöran, Ett Quodlibet Stephan Michael Schröder Kapitel/»Litteraturhänvisningar«chapter In: Clas Livjin: Riddar S: t Jöran,

Hans E Skölds släktarkiv.

Hans E Skölds släktarkiv. Örebro stadsarkiv Arkivförteckning Hans E Skölds släktarkiv. 2014-10-07 Historik Historik för Hans E Skölds släktforskningshandlingar. Sida 1 av 1 Innehållsförteckning F F1a F1b F2 F3 F5 Ämnesordnade handlingar

SNF:s auktion 140. Lördagen den 25 november 2000

Vikingatida myntning i Visé

Vikingatida myntning i Visé Vikingatida myntning i Visé Uppsats (II) i arkeologi Stockholm Universitet Vårterminen 2014 Zinia Islam Handledare: Kenneth Jonsson Innehållsförteckning 1. Introduktion 1.1. Inledning... 2 1.2. Syfte...

1 A8 SE Aukt B. Ahlström Mynthandel AB Auktionskatalog 1-30, inbundna i 12 band Inb 2 A7 SE Aukt B. Ahlström Mynthandel AB Auktionskatalog

1 A8 SE Aukt B. Ahlström Mynthandel AB Auktionskatalog 1-30, inbundna i 12 band Inb 2 A7 SE Aukt B. Ahlström Mynthandel AB Auktionskatalog 1 A8 SE Aukt B. Ahlström Mynthandel AB Auktionskatalog 1-30, inbundna i 12 band 1972-1984 Inb 2 A7 SE Aukt B. Ahlström Mynthandel AB Auktionskatalog 31-32, inb; 33-61, hft 1985-2000 Inb, Hft 3 A6 SE Aukt

Fyndår: 1693 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 38 mynt Slutmynt: Tyskland, Sachsen Wittenberg, Bernhard (1180-1212), okänd valör

Fyndår: 1693 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 38 mynt Slutmynt: Tyskland, Sachsen Wittenberg, Bernhard (1180-1212), okänd valör NAVERSTAD 103 A. NAVERSTADS KYRKA KMK* Fyndår: 1693 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 38 mynt Slutmynt: Tyskland, Sachsen Wittenberg, Bernhard (1180-1212), okänd valör Vid renovering av Naverstads kyrka år 1693

Werners. Mynt & Tryck. Katalog 3 Juni 2013

Werners. Mynt & Tryck. Katalog 3 Juni 2013 Werners Mynt & Tryck Katalog 3 Juni 2013 Gravören Erik Lindberg och myntorten Stockholm står som teman i denna katalog. Erik Lindberg (1873-1966) var aktiv vid Svenska Myntet 1916-1944 och är skapare av

ACTA UNIVERSITATIS UPSALIENSIS Skrifter rörande Uppsala universitet

ACTA UNIVERSITATIS UPSALIENSIS Skrifter rörande Uppsala universitet ACTA UNIVERSITATIS UPSALIENSIS Skrifter rörande Uppsala universitet C. Organisation och Historia 93 porträtt Anders Hallberg. Professor i läkemedelskemi. Uppsala universitets rektor 2006 2011. Rektorsporträttet

Seminarieuppsatser framlagda vid Numismatiska forskningsgruppen, Stockholms universitet, perioden

Seminarieuppsatser framlagda vid Numismatiska forskningsgruppen, Stockholms universitet, perioden Seminarieuppsatser framlagda vid Numismatiska forskningsgruppen, Stockholms universitet, perioden 1992-2002 FRÉDÉRIC ELFVER År 1974 instiftades Gunnar Ekströms stiftelse för numismatisk forskning. Stiftelsen

Urnegravar vid Augustenborg i Borrby sn., Skåne Arbman, Holger Fornvännen 29, 56-59 http://kulturarvsdata.se/raa/fornvannen/html/1934_056 Ingår i:

Urnegravar vid Augustenborg i Borrby sn., Skåne Arbman, Holger Fornvännen 29, 56-59 http://kulturarvsdata.se/raa/fornvannen/html/1934_056 Ingår i: Urnegravar vid Augustenborg i Borrby sn., Skåne Arbman, Holger Fornvännen 29, 56-59 http://kulturarvsdata.se/raa/fornvannen/html/1934_056 Ingår i: samla.raa.se FYND 0( H FÖREMÅL I SVENSKA MUSEER URNEGRAVAR

SNF:s auktion. Söndagen den 30 november 2003. Tid: 13.30

SNF:s auktion nr 147

SNF:s auktion nr 147 SNF:s auktion nr 147 Den 20 november 2004 Tid: kl 16.00 Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 20 november kl 12.00-15.00 i Lovisa Ulrikas bibliotek samt i Hörsalen (litteratur)

132. Kvarteret HANDELSMANNEN 4-6 KMK 100151. Med. Ny.

132. Kvarteret HANDELSMANNEN 4-6 KMK 100151. Med. Ny. V A D S T E N A 131. Kvarteret BORGMÄSTAREN KMK 100742. Med. Fyndår: 1971-1972. Fyndtyp:E. Arkeologisk undersökning av senmedeltida gårdskomplex och gata, utförd under ledning av Torsten Bäck aug. 1971-febr.l972.

Auktion. 3 maj 2008. Tid: 14.00. Visning: 3 maj 13.15. Plats: Flottans män Lärkgatan 2 i Karlshamn (Vid Hamnparken och utvandrarmonumentet)

Auktion. 3 maj 2008. Tid: 14.00. Visning: 3 maj 13.15. Plats: Flottans män Lärkgatan 2 i Karlshamn (Vid Hamnparken och utvandrarmonumentet) Auktion 3 maj 2008 Tid: 14.00 Visning: 3 maj 13.15 Plats: Flottans män Lärkgatan 2 i Karlshamn (Vid Hamnparken och utvandrarmonumentet) Föremålen kommer från Sven Svenssons samling. SNF:s auktion 155 Auktionsvillkor

Årsskrift för Sigtunaforskning In honorem Sten Tesch. English Summaries

Årsskrift för Sigtunaforskning In honorem Sten Tesch. English Summaries situne dei Årsskrift för Sigtunaforskning 2010 In honorem Sten Tesch English Summaries Redaktion: Rune Edberg och Anders Wikström Engelsk översättning och språkgranskning: Christina Reid Utgiven av Sigtuna

Numismatiska klubben, Uppsala - Auktionsobjekt 11 maj 2013 i Eskilstuna

Numismatiska klubben, Uppsala - Auktionsobjekt 11 maj 2013 i Eskilstuna Numismatiska klubben, Uppsala - Auktionsobjekt 11 maj 2013 i Eskilstuna 1 Sverige Myntbok 8 blad pärm mörkgrön järn, brons, silv xxxxxxx x 1öre 2 öre 5 öre 10 öre 25 öre 50 öre vk Innehåll 277 mynt ett

Kataloger över kart- och bildsamlingarna. Kortkataloger Porträttkatalog, svenskar Porträttkatalog, utl.

Kataloger över kart- och bildsamlingarna. Kortkataloger Porträttkatalog, svenskar Porträttkatalog, utl. 1 Kataloger över kart- och bildsamlingarna 2014-11-28/ÅH Kortkataloger Porträttkatalog, svenskar Porträttkatalog, utl. Gravyrkatalog, svenska och utländska gravörer Inventorkatalog till gravyrerna 28 kortlådor

Örebro stad. Karolinska skolan. Biblioteket.

Örebro stad. Karolinska skolan. Biblioteket. Örebro stadsarkiv Arkivförteckning Örebro stad. Karolinska skolan. Biblioteket. 2016-04-07 Historik Historik för Örebro stad. Karolinska skolan. Biblioteket. Sida 1 av 1 Innehållsförteckning A A1 D D1

Auktion. Lördagen den 26 november 2005. Tid: 17.00

Auktion. Lördagen den 26 november 2005. Tid: 17.00 Auktion Lördagen den 26 november 2005 Tid: 17.00 Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 26 november kl 12.00 15.00 i Lovisa Ulrikas bibliotek Föremålen kommer uteslutande från

Förteckning över Gunnar Modins efterlämnade samlingar

Förteckning över Gunnar Modins efterlämnade samlingar Förteckning över Gunnar Modins efterlämnade samlingar ULMA 35606 Gunnar Modin (1895 1953) var son till den kända Multråprästen och hembygdsforskaren Erik Modin. Under sin livstid fick hans insatser ingen

SNF:s auktion nr 146

SNF:s auktion nr 146 SNF:s auktion nr 146 Söndagen den 25 april 2004 Tid: kl 14.30 Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 25 april kl 10.00-12.00, 13.00-14.00 i Lovisa Ulrikas bibliotek Föremålen kommer

SNF:s auktion nr 149. Lördagen den 9 april Tid: 15:00 Plats: Kalmar läns museum, vid hörsalen Skeppsbrogatan 51 - Ångkvarnen SNF:s auktion nr 149 Lördagen den 9 april 2005 4 Tid: 15:00 Plats: Kalmar läns museum, vid hörsalen Skeppsbrogatan 51 - Ångkvarnen Visning: 12:30-13:15 i samma lokal Föremålen kommer från Sven Svenssons

Proband Olga Strömberg. Född 1898-05-16 i Prästbordet, Resele (Y). Död 1991-04-12 i Resele (Y). (Far I:1, Mor I:2)

Proband Olga Strömberg. Född 1898-05-16 i Prästbordet, Resele (Y). Död 1991-04-12 i Resele (Y). (Far I:1, Mor I:2) 2013-02-18 Sammanställt av: Gunnar Ekman, nga.ekman@telia.com Sida 1 Proband Olga Strömberg. Född 1898-05-16 i Prästbordet, Resele (Y). Död 1991-04-12 i Resele (Y). (Far I:1, Mor I:2) Gift 1935-07-03 med

Ärkebiskopar och Penningar - Den vikingatida myntningen i Trier

Ärkebiskopar och Penningar - Den vikingatida myntningen i Trier Ärkebiskopar och Penningar - Den vikingatida myntningen i Trier B-uppsats i Arkeologi Vt -97 Stockholms universitet Johan Landgren Handledare: Kenneth Jonsson Abstract The aim of this essay is to create

"... enligt uppgift i gruset på en gård i norra Gottsunda. Gruset antogs härstamma från Flottsund.".

... enligt uppgift i gruset på en gård i norra Gottsunda. Gruset antogs härstamma från Flottsund.. BONDKYRKA Helga Trefaldighet 78. GAMLA ULTUNA UUMK Nyare tid 1869 Fyndtyp: Ensamfunnet Fvndomständigheter Ett mynt hittades vid Gamla Ultunabron vid muddring i ån. SVERIGE: F I, Avesta, 4 daler sm 1741,

Vol. 1 Excerpter och förarbeten till drottning Kristinas historia: Appelman. Underhållsländerna. Diverse källor.

Vol. 1 Excerpter och förarbeten till drottning Kristinas historia: Appelman. Underhållsländerna. Diverse källor. Universitetsbiblioteket Lunds universitet CURT WEIBULLS SAMLING CW = Excerpter och förarbeten av Curt Weibull MW = Excerpter och förarbeten av Martin Weibull Vol. 1 Appelman. Underhållsländerna. Diverse

NOVEMBER 7 2010. Pris 30 kr

NOVEMBER 7 2010. Pris 30 kr NOVEMBER 7 2010 Haupts medaljskrin till den kungliga gåvan år 1780 Falskmyntning vid Kungl. Myntet på 1740-talet Upp och ner pollettsystemet vid Katarinahissen orsakade bekymmer för resenärerna Pris 30

Evaluering av rara samlingar för Unescos nationella världsminneslista case Gadolinska biblioteket

Evaluering av rara samlingar för Unescos nationella världsminneslista case Gadolinska biblioteket Evaluering av rara samlingar för Unescos nationella världsminneslista case Gadolinska biblioteket Eva Costiander-Huldén Servicechef Åbo Akademis bibliotek Unescos världsminnesprogram Ett världsminne är

VERKSAMHETSBERÄTTELSE 2000

VERKSAMHETSBERÄTTELSE 2000 VERKSAMHETSBERÄTTELSE 2000 Gunnar Ekströms professur i numismatik Numismatiska Forskningsgruppen ARKEOLOGISKA INSTITUTIONEN STOCKHOLMS UNIVERSITET Jonsson, K. 1987. The Liffride hoard. Viking-Age Hoards

Den vikingatida myntningen i Thuin

Den vikingatida myntningen i Thuin Den vikingatida myntningen i Thuin Uppsats (II) i Arkeologi Stockholms Universitet VT 2015 Thomas Strand Handledare: Kenneth Jonsson 1 Innehållsförteckning 1. Introduktion 1.1 Inledning och bakgrund. 3

Sverige, K XI, Avesta, Vi daler sm 1683

Sverige, K XI, Avesta, Vi daler sm 1683 ENKÖPING 159. ENKÖPINGS HAMN SHM/KMK 15 639 Tid: Fyndår: Fyndtyp: Antal: Slutmynt: Nyare tid 1890, september Depåfynd 3 mynt Sverige, K XI, Avesta, Vi daler sm 1683 Mynten hittades "... under gräfningsarbete

Myntfynd från NARKE. Monica Golabiewski Lannby. Kungl. myntkabinettet. Stockholm 1990

Myntfynd från NARKE. Monica Golabiewski Lannby. Kungl. myntkabinettet. Stockholm 1990 Myntfynd från NARKE av Monica Golabiewski Lannby Kungl. myntkabinettet Stockholm 1990 REFERENSER LITTERATURIKÄLLOR A Adlerbeth, G. Alstertun, R. Andersson, L. Appelgren, T.G. 1789 1988 1980 1930 Inträdes-Tal,

OKTOBER 6 2011. Oansenlig men rar grupp imitationer av Knut den Stores Quatrefoil

OKTOBER 6 2011. Oansenlig men rar grupp imitationer av Knut den Stores Quatrefoil OKTOBER 6 2011 Oansenlig men rar grupp imitationer av Knut den Stores Quatrefoil Gunnar Ekströms stiftelses gåvor till Kungl. Myntkabinettet 2005 2010 Gunvor Svensson Lundqvists medalj över Cajsa Warg

1 Samlad glädje 2009

1 Samlad glädje 2009 Samlad glädje 2009 1 3 Samlad Glädje 2009 Numismatiska Klubben I Uppsala 1969 2009 SAMLAD GLÄDJE 2009 Numismatiska klubben i Uppsala 1969 2009 Boken är tryckt med generöst stöd från Gunnar Ekströms stiftelse

2013-02-18 Sammanställt av: Gunnar Ekman, nga.ekman@telia.com Sida 1. Generation I

2013-02-18 Sammanställt av: Gunnar Ekman, nga.ekman@telia.com Sida 1. Generation I 2013-02-18 Sammanställt av: Gunnar Ekman, nga.ekman@telia.com Sida 1 Proband Carl Leonard Olofsson. Född 1889-05-04 i Hertsånger, Nysätra (AC). Död 1944-11-02 i Ekeby (T). Flyttade 1922 från Hertsånger,

Arkeologiska Institutionen Stockholms Universitet NUMISMATISKA FORSKNINGSGRUPPEN. Verksamhetsberättelse

Arkeologiska Institutionen Stockholms Universitet NUMISMATISKA FORSKNINGSGRUPPEN. Verksamhetsberättelse Arkeologiska Institutionen Stockholms Universitet NUMISMATISKA FORSKNINGSGRUPPEN Verksamhetsberättelse 1991-1992 Arkeologiska Institutionen Stockholms Universitet NUMISMATISKA FORSKNINGSGRUPPEN 1 juli

Husby-Långhundra hembygdsförening

Berndt Kallenberg. myntsamlaren och donatorn från Kristianstad. Den gamle lärarens donationer Kallenberg och myntsamlingen på Kristianstads länsmuseum

Berndt Kallenberg. myntsamlaren och donatorn från Kristianstad. Den gamle lärarens donationer Kallenberg och myntsamlingen på Kristianstads länsmuseum Berndt Kallenberg 107 Cecilia von Heijne, Dan Carlberg och Ian Wiséhn Berndt Kallenberg myntsamlaren och donatorn från Kristianstad J ubileumsdoktor och myntsamlare Berndt Samuel Kallenberg (1826-1910)

JÄMJÖ 32. BINGA Binga by Ej inlöst Tid: Nyare tid Fyndår: Före 1828 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 3 mynt Slutmynt: Tyskland, Braunschweig, Wilhelm

JÄMJÖ 32. BINGA Binga by Ej inlöst Tid: Nyare tid Fyndår: Före 1828 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 3 mynt Slutmynt: Tyskland, Braunschweig, Wilhelm JÄMJÖ 32. BINGA Binga by Fyndår: Före 1828 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 3 mynt Slutmynt: Tyskland, Braunschweig, Wilhelm (1603-1642), tåler u å (1620-31) Fyndomständigheter: "En Bonde uti Binga by fann också

Över Aspa/Aspa gård/aspa Rusthåll.

Över Aspa/Aspa gård/aspa Rusthåll. Över Aspa/Aspa gård/aspa Rusthåll. (Rusthåll är ett hemman inom Indelningsverket som underhöll en ryttare med häst) Enligt bygdeforskaren Bianchini skall Aspa en gång ha tillhört Ludgonäs men köpts loss

Samlarklubben Skilling Å R S M Ö T E

Söklista gravbok Vårfruberga-Härads församling

Söklista gravbok Vårfruberga-Härads församling Foö H 170 1 Ahlqvist Fredrik August Foö H 174 1 Johansson Emma Augusta Foö A 3 1 Inget namn angivet Sack Eva Gabriella Sack Johan Gabriel (John) Sack Louise Wilhelmina Foö A 4 1 Bennet Sack Charlotta Sack

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 1 Februari 2018

Från Sturarna t o m Gustav Wasa.

Från Sturarna t o m Gustav Wasa. Från Sturarna t o m Gustav Wasa. Kalmarunionen 1398 1522. Drottning Margareta hade lyckats via sin son att skapa en union mellan Sverige, Danmark och Norge. Denna union och den svenska kampen emot den

NOVEMBER 7 2007. Johan III:s revalska ferdingar samt ferdingen som inte såldes (2) Linné och Andromeda. På medaljjakt i Vatikanen (1)

NOVEMBER 7 2007. Johan III:s revalska ferdingar samt ferdingen som inte såldes (2) Linné och Andromeda. På medaljjakt i Vatikanen (1) SNT_7_07 07-10-24 14.47 Sida 149 NOVEMBER 7 2007 Johan III:s revalska ferdingar samt ferdingen som inte såldes (2) Linné och Andromeda På medaljjakt i Vatikanen (1) Kopparmynt under Norrfors herrgårds

NUMISMATISKA FORSKNINGSGRUPPEN

NUMISMATISKA FORSKNINGSGRUPPEN Arkeologiska Institutionen Stockholms Universitet NUMISMATISKA FORSKNINGSGRUPPEN Verksamhetsberättelse 1988/89-1989/90 Arkeologiska Institutionen Stockholms Universitet NUMISMATISKA FORSKNINGSGRUPPEN

Arkeologi I. Schema HT 2011 (30 högskolepoäng) Kursen består av följande moment (det är obligatorisk närvaro på samtliga moment):

Arkeologi I. Schema HT 2011 (30 högskolepoäng) Kursen består av följande moment (det är obligatorisk närvaro på samtliga moment): Stockholms universitet Institutionen för arkeologi och antikens kultur Wallenberglaboratoriet, Lilla Frescati, Arkeologi I Schema HT 2011 (30 högskolepoäng) Kursen består av följande moment (det är obligatorisk

MARTIN LUTHER OCH REFORMATIONEN

MARTIN LUTHER OCH REFORMATIONEN EXPERTKORT VASATIDEN 1. GUSTAV VASA FLYR Koll på vasatiden sid. 10-11 1. Vad är en krönika? 2. Vem bestämde vad som skulle stå i krönikan om hur Gustav Vasa flydde från soldaterna? 3. Vem berättade för

!"#$%# &#&'("# )&#"!)*#%+%"# &+,-+%#(.+"./,$"0!(! &# +1$""#( 2+*!&!.#,+))!!! 3%$0!! % XVIII

!#$%# &#&'(# )&#!)*#%+%# &+,-+%#(.+./,$0!(! &# +1$#( 2+*!&!.#,+))!!! 3%$0!! % XVIII XVIII. 07.00.02. 2010 2 «..» :,.. 2010. - 212.191.02.. : 163002,.,.,. 7, 2,. 10. -.. : 163002,. -,.,. 4. 2010,,.. 3 I..,,, -. - - -,, -,. - -,.. -,,, - ( ), -.,, - XVIII.,.,, XVIII., -,, -. -, XVIII. 4,

SÄVE 144. ASKESBY. Askesby Norgård. Ej inlöst

SÄVE 144. ASKESBY. Askesby Norgård. Ej inlöst SÄVE 144. ASKESBY Askesby Norgård Tid: Nyare tid Fyndår: 1892 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 2 plåtmynt Slutmynt: Sverige, K XII, 2 daler sm 1676 "Vid schaktning å en gammal tomtplats på Askesby Norgård i Säfve

INNEHÅLLSFÖRTECKNING. Sidan: 1. Förord. J A Göths arkiv. Serie B kopieböcker: Brevkopior. Serie C dagböcker Dagböcker

INNEHÅLLSFÖRTECKNING. Sidan: 1. Förord. J A Göths arkiv. Serie B kopieböcker: Brevkopior. Serie C dagböcker Dagböcker INNEHÅLLSFÖRTECKNING Förord Sidan: Serie B kopieböcker: B I Brevkopior 3 4 Serie C dagböcker C I Dagböcker 5 6 Serie E brev och korrespondens E I Brev och korrespondens E II Telegram 7 8 9 Serie F ämnesordnade

Bokinsamlingskommittén vid Svenska Röda korsets hjälpkommitté för krigsfångars arkiv

Bokinsamlingskommittén vid Svenska Röda korsets hjälpkommitté för krigsfångars arkiv Lunds universitetsbibliotek Bengt Werner, 1997 Bokinsamlingskommittén vid Svenska Röda korsets hjälpkommitté för krigsfångars arkiv Placering: B 618 Svenska Röda korsets hjälpkommitté för krigsfångar bildades

Myntfynd från Bösarps kyrkogård, Skytts härad, Skåne Norström, Rosa Fornvännen 1, Ingår

Myntfynd från Bösarps kyrkogård, Skytts härad, Skåne Norström, Rosa Fornvännen 1, Ingår Myntfynd från Bösarps kyrkogård, Skytts härad, Skåne Norström, Rosa Fornvännen 1, 191-195 http://kulturarvsdata.se/raa/fornvannen/html/1906_191 Ingår i: samla.raa.se MYNTFYND FRÅN BÖSARPS KYRKOGÅRD, SKYTTS

Jönköpings stads historia 1284-1700. Bildserie producerad av Jönköpings läns museum

Jönköpings stads historia 1284-1700. Bildserie producerad av Jönköpings läns museum Jönköpings stads historia 1284-1700 Bildserie producerad av Jönköpings läns museum Bild 1 Jönköping från södra änden av Munksjön omkring 1690. Kopparstick av Erik Dahlbergh. Bild 2 Medeltida vägnät. Bild

Antal mynt: 63 samt 1 räknepenning och 1 pollett. Fyndomständigheter. Arkeologisk undersökning utförd av Anders Lindahl i samband med nybyggnad.

Antal mynt: 63 samt 1 räknepenning och 1 pollett. Fyndomständigheter. Arkeologisk undersökning utförd av Anders Lindahl i samband med nybyggnad. LINKÖPING 44. Kvarteret AMBROSIA. ÖLM. Med. Ny. Fyndår: 1966. Fyndtyp: H. LLXXX (S). Äldsta mynt: b. 1300-t., Antal mynt: 63 samt 1 räknepenning och 1 pollett. Arkeologisk undersökning utförd av Anders

Kungl. myntkabinettet- Numismatiska institutionen

Kungl. myntkabinettet- Numismatiska institutionen Kungl. myntkabinettet- Numismatiska institutionen Sveriges mynthistoria" Landskapsinventeringen 1.. Myntfynd från Ö ÖTLAND Text: ita Malmer och lan Wisehn Utskrift och översättning: Beatrice Ringborg Kartor:

BIBLIOTEK FRÖSELL. Auktion 3 MYNTAUKTIONER. LÖRDAGEN 11 SEPTEMBER 2010 SÖNDAGEN 12 SEPTEMBER 2010 Avdelning 1

BIBLIOTEK FRÖSELL. Auktion 3 MYNTAUKTIONER. LÖRDAGEN 11 SEPTEMBER 2010 SÖNDAGEN 12 SEPTEMBER 2010 Avdelning 1 MYNTAUKTIONER I SVERIGE AB BIBLIOTEK FRÖSELL Auktion 3 LÖRDAGEN 11 SEPTEMBER 2010 SÖNDAGEN 12 SEPTEMBER 2010 Avdelning 1 Banérgatan 17 115 22 STOCKHOLM e-mail: info@myntauktioner.se Tel: 070-999 06 09

Förteckning över GNF:s bibliotek Medaljer, ordnar o dyl. Sverige och Norden Medaljer utlandet

Förteckning över GNF:s bibliotek Medaljer, ordnar o dyl. Sverige och Norden Medaljer utlandet Förteckning över GNF:s bibliotek Förutom de böcker, som förtecknats, finns det inom alla områden kataloger, reklam, småskrifter, artiklar mm. Medaljer, ordnar o dyl. Sverige och Norden Aréen: De nordiska

AUKTION 66 AUKTION # 66. Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper. www.historiskavardepapper.com. Nr 4 - Årgång 33 - Nov 2012

AUKTION 66 AUKTION # 66. Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper. www.historiskavardepapper.com. Nr 4 - Årgång 33 - Nov 2012 AUKTION 66 Nr 4 - Årgång 33 - Nov 2012 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se AUKTION # 66 Svenska Föreningen för Historiska

Bi bliotekshugskolan Specialarbete 1979: [ 115

Bi bliotekshugskolan Specialarbete 1979: [ 115 - Bi bliotekshugskolan Specialarbete 1979: [ 115 KATALOGISERING AV ETT PRIVATBIBLIOTEK 1. UPPGIFTEN Min uppgift har varit att katalogisera omkring 400 titlar ur ett privatbibliotek tillhörigt Nils-Gustav