Jubileumsauktion # 60 auktionsregler Jubileumsauktion # 60 hålles söndagen den 18 okt 2009 kl. 13.00 på Kungl. Myntkabinettet, Sveriges Ekonomiska Museum, Slottsbacken 6, Stockholm. Visningen börjar kl. 12.00. Inköpta objekt skall mot betalning, gärna check, avhämtas omedelbart efter auktionens slut. Ej avhämtat material sändes mot postförskott, varvid porto tillkommer. Ej närvarande medlemmars uppdrag för inrop eller postombud mottages av auktionskommisarie Bo Niklasson, Box 3010, 630 03 Eskilstuna. Telefax 016-51 81 75, tel 13 58 03. Anbudet måste vara inne senast måndag 5 okt. Insända anbud skall ange ett bestämt högsta bud för ett bestämt objekt. ANBUDSVILLKOR De i auktionsförteckningen utsatta priserna är utropspriser, objekten kan säljas såväl under som över dessa. Inköpsuppdrag till auktionen utförs kostnadsfritt. I händelse av flera identiska bud skall förtur ges åt det först poststämplade. Skriftliga uppdrag ställs till auktionskommisarien. Auktionsledningen avgör eventuella tvistefrågor i samband med budgivningen och äger dessutom rätt att slå samman, utesluta och ändra ordningsföljden mellan objekten i förhållande till katalogen, om så visar sig nödvändigt. Inropade objekt översändes snarast möjligt med tillägg av försäkrings- och portokostnader. Alla avgifter som måste erläggas i annat land, såsom tull, moms eller dylikt, skall i sin helhet betalas av köparen. Det åligger köparen att tillse att gällande tull- och valutabestämmelser efterföljs i samband med köpet och vi fråntager oss allt ansvar för eventuella överträdelser av dessa. Varje rättsfråga som kan uppstå på grund av denna auktion skall hänskjutas till Stockholms tingsrätt, vilken skall tillämpa svensk lag. Kvalitetsklasser RAR Mindre än 10 exemplar kända. 0 (UNC) Ocirkulerad aktie utan vikning. 01 (EF) Obetydligt hanterad aktie utan vikning. 1+ (VF) Obetydligt sliten aktie, vikt men ej trasig/nött. 1 (F) Sliten aktie utan veck eller pappersförlust. 1? (VG) Starkt sliten aktie utan veck eller pappersförlust. 2 (P) Starkt sliten aktie med flera veck, eller/och pappersförlust. Om inget annat anges är kvaliteten på aktien 0-01. * Brevet är avbildat. Förkortningar Riss Liten reva i brevet Mak Makulerad med hål eller stämpel Kv Kvalitet Et. Emitterad SAF Boken Svenska Aktiebrev före 1850. B.Strandberg m.fl. Sthlm.1991 GA Boken Katalog över Gamla Aktiebrev. Sv. Föreningen för Historiska Värdepapper. 1998 J Järnvägsdata, Sv. Järnvägsklubben, Stockholm 1992 BL Blankett. Ej emitterad aktie Dek Dekorativ ram eller flerfärgad Bild Någon form av bild eller motiv på aktien Storleken är ca A4 om inget annat anges. AUKTIONSVILLKOR Föreningen uttager en avgift på 10% av inlämnaren på varje objekts uppnådda försäljningspris. 15% uttages dessutom av köparen på varje objekts uppnådda försäljningspris. Utjämning till helt krontal tillämpas. Lägsta bud 50 kr. Vid eventuella returer uttager föreningen en avgift på 10 % av begärt minipris. Redovisning sker senast 6 veckor efter auktion. Objekten säljes i befintligt skick och kan beses 1 timme före auktionen. Vid en retur från köparen har föreningen rätt att återlämna objektet till inlämnaren och uttaga en avgift av 10 % på minimipriset. Reklamation skall för att beaktas inkomma senast en vecka efter auktionen. Inlämnat auktionsmaterial sändes på eget ansvar till föreningen. Branscher Bad, brunnar, hälsa Bank, finansbolag Bruk Bryggeri Bränsle Bygg, fastigheter El, kraft, vatten Försäkring Glas, porslin Gruv Handel Hotell, restaurang, café Järnväg, spårväg Kemi, läkemedel, tvätt Lantbruk, avel, trädgård Livsmedel, tobak Nöje, teater, sport Sjöfart, varv, hamn Skola, undervisning Sten-, kalk-, tegelbruk Textil, läder, skor Telefon, telegram Transport, fordon Tryckeri, tidning, förlag, papper Trävaru, skog, möbler Tändstickor Verkstad, industri Utländska Övrigt 19
Nr 5 20
BAD/BRUNN/HÄLSA BATHS/HEALTH Nr 1 Utrop 1 500 Badbassins AB i Örebro 10 Rdr, 1872, Örebro, GA.224, fläck, riss, kv.f Från 1840-talet finns uppgifter om ett badhus i Örebro där man kunde betjänas med gyttjebad och järnbad. Utöver detta finns inga uppgifter om Örebro Badbassins Bolag. Nr 2 Utrop 2 000 Badinrättningen i Marstrand 150 Rdr, 1857, Marstrand, GA.231, storlek 22,5x34,5, utst. Grefve Gustav von Rosen, kv.f/vf Nr 3* Urop 1 500 Badinrättningen i Marstrand Obligation 100 Rdr, 1859, Marstrand, storlek 22,5x36,5, mak. Nr 4 Utrop 900 Halmstads Varmbadhus, AB 100 kr, 1904, Halmstad, GA.1600, Nr.1, Nr 5* Utrop 30 000 Ortopediskt Gymnastiskt Institut vid Kongl Djurgården 20 Rdr Banco, 1828, Stockholm, SAF.39, GA.3249, bild, storlek 21,5x33,5, sigill, kv.ef endast 2 ex kända, RAR Institutet grundades år 1821 av professor Nils Åkerman (1777-1850), som utsetts till intendent vid Djurgårds brunn. Aktiebolaget bildades 1827 men namnet ändrades redan 1828, till Josefinska Ortopediska Institutet, efter dåvarande kronprins Oskars gemål. Här skulle man bl.a. behandla medfödda missbildningar i ben och leder som puckel och sned rygg, klumpfot mm samt följderna av förlam-ningar o s v. Enligt förpliktelser skulle institutets föreståndare ständigt upplåta minst 15 platser åt mindre bemedlade patienter och låta studerande utbilda sig i medicinsk gymnastik samt avlöna en biträdande läkare. Namnet ändrades 1847 till Gymnastiskt-ortopediska Institutet. Nr 6 Utrop 1 500 Porla Brunn 500 kr, 1874, Stockholm, Ej i GA. bild, storlek 27x24,5, mak. ett blad, Nr 7* Utrop 45 000 Rostocks Helsobrunns AB 166 Rdr 66 öre, 1856, Rostock, GA.3654, bild, storlek 24x40,5, litet riss, endast 2 ex kända RAR Dals Rostock i Dalslands cirka en mil väster om Mellerud. Brunnsorten har anor från 1700-talet och fanns bevisligen 1779. Det tycks ha varit livligt mellan traktens honoratiores: präster, grevar och baroner. 1882 har Bernadotte Karl XIV Johan på sin väg till Norge gästat trakten och haft läger vid Rostock. Hälsobrunnen har haft växlande öden men upplevde en glansperiod under 1850-talet under ägaren Gödecke från Stockholm. Han lade ner en förmögenhet på stället för att få det i tidsenligt skick. Badhuset som byggdes 1857 revs 1935 och ersattes av ett modernt. Brunnsorten upphörde 1848 och drivs nu som museum. BANK/FINANS BANKS/FINANCE Nr 8 Utrop 1 500 Förvaltnings AB Grönlandet Södra 1 000 kr, 1910, Stockholm, GA.1259, dek, undert. Ivar Kreuger o Paul Toll, kv.ef Nr 9 Utrop 400 2 st Förvaltnings AB Providentia 100 kr, 1960/ 250 kr, 1971, Stockholm, Ej i GA. (Wallenberg) mak. kv.ef Nr 10* Utrop 4 000 Götheborgs Discont-Inrättning 50 Rdr, 1803, Göteborg, SAF.22, GA.1575, storlek 19x30, Den 26 augusti 1800 kungjordes att i avlägsna och folkrika städer särskilda privata diskontoinrättningar skulle upprättas. Ansökningar, ingivna från Göteborg, Malmö och Åbo, beviljades 1802-1805. Bankerna utgav reverser mot ränta samt checkar utställda på diskonternas tillgodohavande i Riksbanken. I början utgjordes detta tillgodohavande av den kredit till samma belopp som inbetalts av deltagarna. Den svåra ekonomiska krisen 1812 hotade diskonterna med ruin, men statsmakten kom till undsättning och rörelsen kunde fortsätta ytterligare några år. Göteborgs Discont avvecklades år 1817 utan förlust. Nr 11 Utrop 800 Kreuger & Toll, AB 100 kr, 1921, Stockholm, GA.2292, bild, undert. Ernst Kreuger, bild, kv.ef Nr 12* Utrop 7 500 Mälare Provinsernas Enskilda Bank 200 Rdr, 1847, Westerås. GA 2866, bild, storlek 27,5 x42, lagad, ett blad, kv.f De stora förändringarna i sädespriserna föranledde behovet av en bank. Den 1-3 juli 1846 sammanträdde bönder och godsägare från trakten runt mälaren i Celsingska huset i Stockholm under landshövdingens i Uppsala län friherre von Kraemers ordförandeskap för att överlägga om bildandet av en hypoteksföre-ning och ett bolag för belåning av spann-mål samt inrättandet av en privatbank. Den 19 juni 1847 beviljades bankens första oktroj (tillstånd att bedriva bankverksamhet) med säte i Västerås. Bankens namn ändrades 1922 till Mälarebanken AB, som 1926 uppgick i nuvarande Svenska Handelsbanken. Nr 13* Utrop 300 Nordiska Förvaltnings AB 500 kr, 1917, Stockholm, GA.2943, Nr 14* Utrop 12 000 Riks Discont Werket 50 Rdr, 1801, Stockholm, Ej i SAF, GA.3636, storlek 20x32,5, RAR General-Discont-Contoiret, som stod under Riksgäldskontorets förvaltning, fick vid sin sida år 1792 en särskild institution, Discont Werket med Riksens Ständers Contoirs Credit-Sedlar. Båda diskonterna övertogs år 1800 av Riksbanken och gavs namnet Riks-Discont-Werket, som till formen var ett aktiebolag, vars kapital tillsköts av banken och en mindre del av privata delägare. Aktiebreven är undertecknade av representater för de fyra stånden. Nr 15 Utrop 150 Smålands Enskilda Bank 500 kr, 1917, Jönköping, GA.3990, bild, kv.ef Nr 16 Utrop 300 Stockholms Enskilda Bank AB 100 kr, 1946, Stockholm, Ej i GA. bild, mak. gul, Nr 17 Utrop 300 Stockholms Folkbank, AB 200 kr, 1907, Stockholm, GA.4114, mak, Nr 18 Utrop 300 Stockholms Privatbank AB 100 kr, 1914, Stockholm, GA.4162 kv.ef Nr 19 Utrop 15 000 Stora Kopparbergs Läns och Bergslags Enskilde Bank-Bolag 666 Rdr, 1836, Falun, Ej i GA o SAF. dek. storlek 26,5x41, kv.f/ef RAR Landets tredje äldsta bank, namnändrades 1858 till Kopparbergs Enskilda Bank, fusionerades 1922 med Göteborgs Bank. Nr 20 Utrop 250 Svenska Lantmännens Bank, AB 1 000 kr, 1918, Stockholm, GA.4510, dek. Nr 21 Utrop 8 000 Wermländska Provincial Bank- Bolaget 100 Rdr, 1833, Carlstad, GA.5240, SAF.54, bild, storlek, kv.ef Landshövdingen i Värmland John Didrik af Wingård (1778-1854) väckte i april 1832 ett förslag om inrättning av en Provincial- Bank inom länet. Redan den 17 november gav Kungl. Maj:t tillstånd till skapande 21
Nr 7 22
Nr 3 Nr 10 Nr 21 Nr 13 23