Auktion den 7 maj 26 Tid: 15:45 Plats: Elite Plaza Hotell, Hotellgatan 9, Örnsköldsvik Visning från klockan 14:45 Föremålen kommer från Sven Svenssons samling. Svenska Numismatiska Föreningens auktion 169
Auktionsvillkor 1. Endast medlemmar i Svenska Numismatiska Föreningen, nedan kallad SNF, eller i annan till Nordisk Numismatisk Union ansluten förening äger rätt att närvara och lämna bud. 2. Medlemmar i till SNF anslutna klubbar och föreningar ska gemensamt lämna bud i sin klubbs/ förenings namn. 3. Katalogens uppgifter har utformats med största möjliga omsorg med reservation för smärre misstag eller fel som kan ha uppstått vid katalogens redigering. Korrigeringar kan komma att meddelas vid auktionstillfället. 4. Objekten säljs i vid klubbslaget befintligt skick. Då föremålen kan granskas vid angiven visningstid, och dessutom är avbildade i katalogen, accepteras normalt inte reklamationer från vid auktionen närvarande personer. Reklamationer från icke närvarande budgivare ska vara SNF tillhanda senast 14 dagar efter mottagandet. Reklamationer får inte beläggas med lösen. 5. Auktionsledningen avgör eventuella tvistefrågor i samband med auktionen och har rätt att slå samman, dela, utesluta och ändra ordningsföljden mellan objekten om så visar sig lämpligt. 6. Budgivare är alltid själv ansvarig för avgivet bud även om detta sker på en annan persons uppdrag. 7. Auktionsledningen avgör eventuella tvister rörande budgivningen och har också rätt att om den så bedömer lämpligt ta upp tidigare nummer till förnyat utrop. 8. Auktionsledningen bestämmer lägsta bud och hur buden ska höjas. 9. Inropsavgift på 10% på klubbslagets pris tillkommer och erläggs av köparen. 10. Inköpta objekt ska avhämtas omedelbart efter auktionen mot erläggande av full betalning. 11. Anbud från icke närvarande anbudsgivare bevakas av auktionsledningen kostnadsfritt och med största omsorg. Om två skriftliga anbud är lika äger det först inkomna företräde. Sista dag för anbud är den 1 maj 26. 12. Ej närvarande budgivares inköpta objekt översänds mot postförskott. För varje försändelse tas en avgift om kronor ut. Denna avgift inkluderar kostnader för postförsändelse, emballage och försäkring. 13. Äganderätten till objekten övergår till köparen först när full betalning är SNF tillhanda. 14. Tvister som kan uppkomma i samband med denna auktion ska hänskjutas till Stockholms tingsrätt, vilken ska tillämpa svensk lagstiftning. 15. Angivna priser i katalogen är att betrakta som uppskattningspriser. Objekten kan säljas såväl över som under dessa priser. 16. Deltagande i auktionen är frivilligt och innebär att dessa villkor accepteras. 17. Sven Svenssons förvaringspåsar medföljer i mån av de finns bevarade.
Sverige GUSTAV II ADOLF (1611-1632) 1 STOCKHOLM. Öre 1624. SM 77. SS 1937. 1,61 g. Rengjord. Snedcentrerad. 2 SÄTER. Öre 1630. SM 138. SS 2091. 24,90 g. Kantex. Valsklump. 3 SÄTER. 1/2 öre 1629. SM 143. SS 2117. 14,59 g. Gniden. Kantex. Snedcentrerad. 1 4 RIGA. 1/24 taler 1623. SB 11. SS 6577. 0,95 g. 1/ 1 1/ KRISTINA (1632-1654) 5 STOCKHOLM. Mark utan årtal och myntmästarmärke. SM 79b. SS 2382. 4,92 g. Gniden. Korroderad. 6 AVESTA. Öre 1638. SM 105b. SS 2486. 53,00 g. Snedcentrerad.
7 AVESTA. Öre 1639. SM 106. SS 2502. 48,06 g. Valsklumpar och valssläpp. 1)(1/ 8 POMMERN. Taler 1640. SB 12. SS 7779. 28,50 g. Rengjord. Rispor. 10 000 9 WISMAR. 1/24 taler 1653. SB 6. SS 8846. 1,56 g. Plantsspricka. 1 1 KARL X GUSTAV (1654-1660) 10 ELBING. Ort 1657. SB 55. SS 7749. 6,16 g. Rengjord. Repor. KARL XI (1660-1697) 11 STOCKHOLM. 4 öre 1670. SM 193a. SS 3106. 3,42 g. Inristning. Repor.
12 STOCKHOLM. 2 öre 1666. SM 210. SS 3221. 1,71 g. Gniden. 1/ 13 STOCKHOLM. 2 öre 1667. SM 212. SS 3262. 1,75 g. Korroderad. Rengjord. 1/ 14 POMMERN. 2/3 taler 1689. SB 113c. SS 7917. 17,32 g. Kantskador. Rengjord. 1/ 15 POMMERN. 1/3 taler 1673. SB 125c. SS 7946. 8,99 g. Obetydligt svagpräglad. 16 POMMERN. 1/12 taler 1681. SB 146a. SS 7981. 3,47 g. Rispa. 1 17 POMMERN. 1/12 taler 1689. SB 148. SS 7995. 3,09 g. Plantsfel. 1 18 POMMERN. 1/24 taler 1669. SB 165a. SS 8098. 1,62 g. Delvis bevarad stämpelglans.
19 STRALSUND. 2/3 taler 1677. SB 51. SS 8722. 18,85 g. Liten inristning. 20 STRALSUND. 2/3 taler 1678. SB 53. SS 8732. 19,33 g. Obetydlig rispa. Skarpt exemplar med mycket vacker patina och lyster. 21 1/ )(/0 2 000 STRALSUND. 2/3 taler 1683. SB 59d. SS 8754. 18,36 g. Smärre plantsfel. 1 000 22 WISMAR. 1/24 taler 1665. SB 37. SS 8904. 1,98 g. Delvis bevarad stämpellyster. 23 WISMAR. 1/24 taler 1667. SB 39. SS 8914. 1,98 g. Något ojämnt ämne. Vacker patina och någon bevarad stämpellyster. 24 BREMEN-VERDEN. 1/12 taler 1682. SB 30a. SS 8505. 2,87 g. 1)(1/ 25 BREMEN-VERDEN. 1/12 taler 1697. SB 32. SS 8507. 2,76 g. Kantskada. Rispor. Rengjord.
26 BREMEN-VERDEN. 1/16 taler 1666. SB 34. SS 8508. 1,72 g. Rengjord. 27 BREMEN-VERDEN. 1/16 taler 1667. SB 35. SS 8513. 1,77 g. Vacker patina. 28 BREMEN-VERDEN. 1/24 taler 1672. SB 49. SS 8543. 1,76 g. Litet plantsfel i randen. 1)(1/ / 1)(1/ KARL XII (1697-1718) 29 STOCKHOLM. 5 öre 1715. SM 115. SS 3902. 3,43 g. Repor. Gniden. 30 STOCKHOLM. Öre 1715. SM 139. SS 3993. 1,26 g. 31 POMMERN. 2/3 taler 1706. SB 224. SS 8329. 17,10 g. 1/ 1 FREDRIK I (1720-1751) 32 STOCKHOLM. Öre 1724. SM 159. SS 4415. 1,14 g. Fin patina. 33 STOCKHOLM. Öre 1732. SM 167. SS 4443. 1,17 g. Obetydligt kantex/plantsfel. / 1 ADOLF FREDRIK (1751-1771) 34 POMMERN. 8 groschen 1760. SB 245. SS 8372. 6,92 g. Rispor. Kantex. Plantsfel.
35 POMMERN. 4 groschen 1759. SB 250a. SS 8386. 4,05 g. Repor. 36 WISMAR. 6 pfennige 1762. SB 89. SS 8995. 3,98 g. Lätt korrosion. 1 1/ GUSTAV III (1771-1792) 37 STOCKHOLM. 1/6 riksdaler 1781. SM 80. SS 4860. 6,19 g. GUSTAV IV ADOLF (1792-1809) 38 POMMERN. 3 pfennige 1806. SB 267. SS 8453. 2,82 g. Något svagpräglad. KARL XIV JOHAN (1818-1844) 39 STOCKHOLM. 1/4 riksdaler specie 1834. SM 82. SS 5117. 8,40 g. Rengjord. / 40 STOCKHOLM. 1/6 skilling banco 1836. SM 171. SS 5232. 2,29 g. Full röd lyster. /0 41 AVESTA OCH STOCKHOLM. Skilling 1819, 1/2 skilling 1822, 1824, 1/4 skilling 1819, skilling banco 1839, 1/3 skilling banco 1837. SM 99, 111,112, 118, 151, 164. SS 5143, 5158, 5161, 5168, 5209, 5224. Totalt 6 ex. 1- OSKAR I (1844-1859) 42 STOCKHOLM. Öre 1858. SM 139b. SS 5434. 2,79 g. Nära full röd lyster. KARL XV (1859-1872) 43 STOCKHOLM. 25 öre 1864. SM 37. SS 5513. 2,13 g. / 44 STOCKHOLM. 2 öre 1867. SM 67. SS 5548. 5,65 g. Dimmig, röd lyster. /0
MEDALJER KUNGLIGA 45 HEDVIG ELEONORA. Av A. Karlsteen. Tenn. HK 13 var. SS 9444. 54,31 g. Hack. 46 KARL XII (1697-1718). Kröningen 1697. Av A. Karlsteen. Brons. HK 17. SS 9565. 50,52 g. Mycket röd lyster bevarad. /0 47 GUSTAV III (1771-1792). Kungliga patriotiska sällskapet. Av G. Ljungberger. Silver. HK 120. SS 9931. 14, g. Småhackig. 1 000
48 OSKAR II (1872-1907). Gymnastikfesten i Brüssel 1877. Av Würdén. Brons. NM XIII:12. SS 10980. 44,56 g. Utsökt exemplar. /0 49 OSKAR II (1872-1907). Internationella gymnastikfesten i Stockholm 1891. Silver. SS 10931. 5,69 g. 50 OSKAR II (1872-1907). Industriutställningen i Ystad 1893. Av G. Ekwall. Aluminium. SS 10976. 2,41 g. 51 OSKAR II (1872-1907). Sjunde nordiska skolmötet i Stockholm 1895. Gulmetall. SS 10933. 7,44 g. Fläck. /0 52 OSKAR II (1872-1907). Industriutställningen i Stockholm 1897. Av L. Ahlborn. Gulmetall. SS 10943. 7,98 g. Litet plantsfel. Stämpelglans. /0
53 Djurgårdens idrottsförening. Av S. Kulle. Silver. SS 10509. 18,46 g. Fin patina. 54 Lidingö skytteförbund. Av S. Kulle. Silver. SS 10637. 17,75 g. / /0 ENSKILDA 55 von Linné, C. Av Dubois. Brons. Hy I:267:42. SS 11679. 31,55 g. Utsökt exemplar. 56 Lüdecke, C. G. Silver. Hy I:2:11. SS 11702. 37,24 g.
57 Piper, C. F. Av D. Fehrman. Silver. Hy I:228:1a. SS 11797. 17,52 g. Stämpelglans. /0 58 Porthan, H. G. Tenn. Hy II:7:3. SS 11814. 24,49 g. Rispor. Lyster. 59 Ribbing, G. Av Enhörning. Silver. Hy 2:27:1. SS 11831. 45,76 g. Repor. Hack. 60 von Rosenstein, N. Av L. Ahlborn. Hy II:65:4. SS 11848. 12,83 g. Kanthack. Gniden. /
61 Rålamb, C. Tennlegering. Ky I:81:1. SS 11873. 30,30 g. Repa. 1 62 Schröderheim, E. Spelpenning. Koppar. Hy I:321. SS 11909. 14,89 g. Mycket röd lyster bevarad. 63 Sergel, T. Av P. H. Lundgren. Tennlegering. Hy II:34:2. SS 11921. 41,20 g. Hack. Djupa inristningar. 1/ 64 Stenbock, M. Av E. Lindberg. Silver. Hy I:119:9. SS 11981. 14,52 g. 65 Tessin, C. G. Tenn. Hy I:224:12a. SS 19046. 12,91 g. Repor. 1/
66 Tessin, N. Förgylld brons. Utan inskrift på baksidan. Hy I:144:2. SS 12051. 70,66 g. Korroderad. 1/ 67 Tottie, C. Av A. Lindeberg. Silver. Hy I:245:2. SS 12076. 19,53 g. Praktexemplar med utsökt, regnbågsskimrande patina. 0 68 af Ugglas, S. Av Enhörning. Spelpenning. Silver. Hy II:30:3. SS 12090. 19,76 g. Smårepig. 69 Wallerius, J. G. Av C. Enhörning. Silver. Hy I:293. SS 12117. 14,09 g. Hack. Vacker patina. /
POLLETTER DALARNA 70 STORA KOPPARBERGS GRUVA OCH BERGSLAG. Lass malm. Koppar. Sti 170:3. SS 18559. 5,65 g. Repor. Rengjord. 1/ 71 STORA KOPPARBERGS GRUVA OCH BERGSLAG. Stig skattkol för Baltzar Hanson. Koppar. Sti 172:11a. SS 18563. 10,29 g. 1/ 2 000 72 STORA KOPPARBERGS GRUVA OCH BERGSLAG. Stig skattkol för Friderich Hansen. Koppar. Sti 172:12. SS 18564. 10.98 g. Praktexemplar med stora delar röd originallyster bevarad. /0 3 000 73 STORA KOPPARBERGS GRUVA OCH BERGSLAG. Stig skattkol för Friderich Hansen. Koppar. Sti 172:13. SS 18566. 5,15 g. Rispor. 74 STORA KOPPARBERGS GRUVA OCH BERGSLAG. Korg kol. Koppar. Slät rand. Sti 174:23. SS 18571. 6,55 g. Praktexemplar med röd lyster. /0 2 000 75 STORA KOPPARBERGS GRUVA OCH BERGSLAG. Skrinda kol för Johan Gottlieb Gahn. Koppar. Sti 175:24. SS 18572. 6,65 g. Bläckskrift. Nära full röd lyster. /0
76 STORA KOPPARBERGS GRUVA OCH BERGSLAG. 5 mark KM 1722. Koppar. Sti 177:40. SS 15895. 8,38 g. Utsökt exemplar med stora delar röd originallyster bevarad. HÄLSINGLAND 77 STRÖMBACKA JÄRNVERK. 2B: 2, 1,5, 1. O:1,5, 1. Zink. NM IV 54:28-30, 55:54, 55. Totalt 5 ex. /0 5 000-78 ÅNGSLUPEN HÄNDIG. 15 öre. Mässing. NM IV 58:41 var. SS 19146. 3,36 g. Bläckskrift på baksidan. MEDELPAD 79 SUNDSVALL. Lotten Forslöfs raksalong. Mässing. SS 18858-18859. Ett exemplar med bläckskrift på baksidan. Totalt 2 ex. 80 SUNDSVALL. Alnösundets ångbåtsaktiebolag. 30, 80 öre (bildat av överstämpling på 30-örespolletten). Mässing. NM XII:136:19, obeskriven. SS 18905-18906. Den senare med bläckskrift på baksidan. Totalt 2 ex. 81 SUNDSVALL. Rullans restaurant. 25, 10, 5 öre. Koppar och mässing. NM XII:135:13-15. SS 18882-18884. Totalt 3 ex. 82 SUNDSVALL. Ångköket. 50, 30, 25 öre. Koppar. NM XII:135:17-19. SS 18967-18969. Totalt 3 ex. 83 SUNDSVALL. Hundskattemärken 1873 (330), 1877 (377), 1880 (87). Mässing och zink. SS 18861, 18865, 18867. Två exemplar med bläckskrift. Totalt 3 ex. 1 - /- /- /- NORRBOTTEN 84 SVAPPAVARA KOPPARVERK. 10 öre. Koppar. Nr 47 instämplat på baksidan. Sti 183:4. SS 18998. 4,80 g. Lätt renhjord. 1 1
STOCKHOLM 85 Vedpollett. Järnbleck. NM XII:125:31. SS 17734. 9,35 g. 86 Ulricsdahls värdshus. 25 öre. Mässing. NM XII:144:3. SS 18138. 4,27 g. Stämpellyster. 1?/1-1/ SÖDERMANLAND 87 STRÄNGNÄS. Hundskattemärken 1898, 1899. Mässing. Totalt 2 ex. UPPLAND 88 STRÖMSBERGS OCH ULLFORS JÄRNVERK. Kanna. Koppar. Sti 180:1. SS 18824. 4,07 g. Plantsspricka. 89 VÄLLNORA JÄRNVERK. 1/2 tunna (?). Läder. SS 19619. 1,30 g. 1 000 VÄSTMANLAND 90 SVANÅ MEJERI. 1, 3/4 kanna mjölk. Mässing. NM IV 56:3, 4. SS 18972-18973. Totalt 2 ex.
MED NÄSA FÖR ÄVENTYR Karl XII var i många avseenden en modern människa och lät förfärdiga ett par porträtt som återgav hans utseende så som han faktiskt såg ut. Detta hörde inte till vanligheterna utan kungabilderna under 1700-talet var ofta mer eller mindre påverkade av dåtidens ideal. I ovanstående bild, från åtsidan till en 2/3-taler från Pommern 1706 (utrop 31), har den centralt placerade näsan accentuerats. Karl XII hade otvivelaktigt en näsa för äventyr och krigslist men vad som kanske är mindre känt är att dennes kungliga näsa sällan kom till användning för vinprovning. En förklaring till detta kan vara att kungen vid 16 års ålder, hetsades till omdömeslösa upptåg i vad som för eftervärden kommit att kallas för det Holsteinska raseriet. Det var sommaren 1698 som kungens kusin Fredrik IV av Holstein-Gottorp kom till Stockholm för att gifta sig med kungens syster Hedvig Sofia. Mycket supande vidtog och Karl och den 11 år äldre och mer erfarne Fredrik fyllnade raskt till och begav sig ut i galopp på stadens gator. Vittnen berättar om att de bland annat ryckte hattar och peruker av folk. Senare skall de också ha kastat körsbärskärnor på kungens ministrar. Karl fick utstå en del kritik och förmaningar efter detta och lugnade ner sig med festandet. Han återföll dock när kusinen Fredrik återvände året därpå. Vid ett fylleslag tvingade man en tam björn att dricka vin i så riklig mängd att björnen föll genom ett av slottets fönster och slog ihjäl sig mot borggårdens golv. Karl avgav efter denna händelse nykterhetslöfte. Ett löfte han i allt väsentligt höll. Åtminstone till kalabaliken i Bender där krutröken enligt legenden lär ha torkat kungens strupe så torr att han blev nöd och tvungen att skölja den med vin som var det enda flytande som fanns att tillgå. - Magnus Wijk
ANBUD till Svenska Numismatiska Föreningens auktion Lördagen den 7 maj 26 Anbud skickas till: Post: Dan Carlberg Brokhult 105 343 94 ÄLMHULT E-post: dan.carlberg@live.se Namn: Gatuadress: Postadress: E-post: TEXTA TYDLIGT! OBS! För att få bjuda på SNF:s auktioner måste du vara medlem i någon till Nordisk Numismatisk Union ansluten förening. Medlemmar i till SNF anslutna klubbar/föreningar måste gemensamt lämna bud i sin klubb/förenings namn. Ange medlemskap nedan med kryss. Anbudssedlar där markering saknas, kommer ej att beaktas. Anbud ska vara SNF tillhanda senast den 1 maj 26. Frågor angående auktionen besvaras på telefon 070-999 06 09. Svenska Numismatiska Föreningen Suomen Numismaattinen Yhdistis Dansk Numismatisk Förening Norsk Numismatisk Förening Åbo Numismatiska Förening Färoya Numismatisk Forening Myntsafnarafelag Íslands Skånes Numismatiska Förening Anbud ges i svenska kronor. All bids must be given in Swedish crowns (SEK). Föreningens plusgiro 15 00 07-3. IBAN: SE 64 6 000 0000 0007 7277 2878. SWIFT: HANDSESS. Nr Beskrivning Mitt högsta bud...........................
Referenser HK Hy I-II NM IV NM XII Hildebrand, B. E: Sveriges och svenska konungahusets minnespenningar praktmynt och belöningsmedaljer. I-II. 1874-75. Hyckert, B. E och Lilienberg, V. E: Minnespenningar öfver enkilda svenska män och kvinnor I-II. Numismatiska Meddelanden XVII. (1905-1915) Stiernstedt, A. W: Tillägg till beskrifning öfver svenska polletter (Numismatiska Meddelanden IV). 1877. Strokirk, W. T: Fortsättning af tillägget till Friherre Aug. Wilh. Stjernstedts år 1872 utgifna beskrifning öfver Svenska Polletter (Numismatiska Meddelanden XII). 1890. SB Ahlström, B, m. fl: Sveriges besittningsmynt 1561-1878. 1980. SM Ahlström, B, m. fl: Sveriges mynt 1521-1977. 1977. SMH Den svenska mynthistorien. Frihetstiden och den gustavianska tiden 1719-1818. 7. SS Sven Svenssons samling. Nummer hänvisar till Ulla S. Linder Welins maskinskrivna förteckning över samlingen. 1936. Sti Stiernstedt, A. W: Beskrifning öfver Svenska Kopparmynt och polletter. I-II. 1871-72. Foto: Magnus Wijk