Auktion september 2012 FRIMÄRKSAUKTION. IOGT-lokalen Vattentorget 1, VÄXJÖ. Lördag 22 September Klockan 1300

FRIMÄRKSAUKTION. IOGT-lokalen Vattentorget 1, VÄXJÖ. Lördag 26 Maj Klockan Auktionsdagen visning från klockan 0900 i butiken

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

Utlandstraktamenten för 2016

VÄXJÖ FILATELISTFÖRENINGS 395:e AUKTION Onsdagen den 5 December i Hovslund Servicehus, Kungsvägen 76, Växjö

Wholesaleprislista - IQ Telecom

JÖNKÖPINGS FILATELIST-FÖRENING 29 OKTOBER 2011 DUVGATAN 22 - JÖNKÖPING KL

Antal studiemedelstagare i utlandsstudier per världsdel och land. Källa: CSN (10)

Information om ansökan per land

Prislista företagsbonnemang Samtal och SMS i utlandet. Giltig fr.o.m

Utrikes födda samt födda i Sverige med en eller två utrikes födda föräldrar efter födelseland/ursprungsland, 31 december 2015, totalt

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Centrala studiestödsnämndens författningssamling

Skatteverkets allmänna råd

Stockholms besöksnäring. Februari 2016

Stockholms besöksnäring. Juli 2015

Stockholms besöksnäring. Augusti 2015

Stockholms besöksnäring. Oktober 2015

Stockholms besöksnäring. Juni 2015

Stockholms besöksnäring. April 2015

Stockholms besöksnäring. Januari 2016

Prislista privatabonnemang Samtal och SMS i utlandet. Giltig fr.o.m

Stockholms besöksnäring. Maj 2015

Stockholms besöksnäring. September 2016

Frimärkscentrum AB Kungsgatan 16 A Växjö Tel Fax

Sverige, stämplat ex 30 öre ringtyp variant 3="80" stämplat UDDEVALLA , en svår variant. OBS!! med Kht. F=400:-

Stockholms besöksnäring. November 2016

Stockholms besöksnäring. December 2016

Stockholms besöksnäring. November 2015

Stockholms besöksnäring. Sommaren 2015

Stockholms besöksnäring. Juli 2016

Stockholms besöksnäring. Maj 2016

Stockholms besöksnäring. Oktober 2014

Stockholms besöksnäring. Oktober 2016

Stockholms besöksnäring. Augusti 2016

Stockholms besöksnäring. September 2014

Stockholms besöksnäring. April 2016

Stockholms besöksnäring. Juni 2016

Stockholms besöksnäring. Sommaren 2016

Utrikes födda samt födda i Sverige med en eller två utrikes födda föräldrar efter födelseland/ursprungsland, 31 december 2012, totalt

Ungdomsutbyte. Schablonbeloppet för projektkostnader för delprogram 1.1 är följande - gäller i det land där projektet genomförs: Projekt kostnader

Skatteverkets allmänna råd

Stockholms besöksnäring. December 2014

Högstbelopp för merkostnadstillägg och medföljandetillägg för 2015 (fr.o.m ).

Högstbelopp för merkostnadstillägg och medföljandetillägg för 2016

Stockholms besöksnäring. November 2014

Dole Food Company Instruktioner för avgiftsfria, internationella telefonsamtal

Utrikes födda ökar i Linköpings kommun

Global förekomst av övervikt och fetma hos vuxna per region

Prislista företagsabonnemang Samtal och SMS i utlandet

Allt fler levnadsintyg hämtas elektroniskt från svenska pensionärer utomlands

Frimärkscentrum AB. Supplementlista 2010 Del 1. Kungsgatan 16 A Växjö Tel Fax

BUTIKER POSTORDER. Marknadsplatsen. Märket för köptrygghet! FRIMÄRKSHÄFTEN & FDC. Otroligt stort frimärks- & vykortslager

Frimärkscentrum AB. Supplementlista Kungsgatan 16 A Växjö Tel Fax

Prislista 3Kontant Samtal och SMS i utlandet

Skicka SMS till Skicka SMS till länder utanför EU/EES och till Sverige. Amerikanska Jungfruöarna 4,00 kr/mb 3,75 kr/sms 3,75 kr/sms

FRIMÄRKSAUKTION SKÅNELAND 2010 Söndag 19 September 2010 Klockan 1200 YLLAN MÄSS & KONFERENSCENTER KRISTIANSTAD Visning från klockan 1000 Från E22, avfart 39 mot sjukhuset fram till första rondellen, Där tar Du vänster och följer skyltarna till Yllan. Visning i övrigt: 1-15 september i butiken Växjö 17-18 september på YLLAN FRIMÄRKSCENTRUM AB Kungsgatan 16 A 352 33 VÄXJÖ 0470-198 40 Öppet vardagar 1300-1800 Lördagar 1000-1300 E-mail; goran@frimarkscentrum.se www.frimarkscentrum.se

AUKTIONSVILLKOR 1. Auktionen är offentlig och sker för inlämnares räkning. 2. Auktionerna genomförs ungefär varannan månad, februari, april, juni, september, oktober och december 3. Auktionskatalogen publiceras på vår hemsida omkring den 10:e i varje månad och genomförs i vår butik eller på annan lämplig plats omkring den 25:e i månaden. Skriftlig auktionslista kan beställas mot svarsporto. 4. Angivna utropspriser är minimipriser, bud under utropspris accepteras inte. 5. Bud bör företrädesvis insändas via mail. 6. Vid auktionen tillämpas fasta höjningar Upp till 25:- är höjningen 2:- Upp till 50:- är höjningen 5:- Upp till 500:- är höjningen 10:- Upp till 1000:- är höjningen 50:- Upp till 5000:- är höjningen 100:- Från 5000:- och uppåt är höjningen 250:- 7. På uppnått auktionspris tillkommer 10% provision. 8. Skriftliga bud samt bud via mail mottages och bevakas av auktionären. Avgivet bud är bindande. Vid lika bud gäller det först inkomna 9. Förhandsfaktura avseende inköpta objekt utsändes företrädesvis med mail och bör vara alla köpare tillhanda inom två dagar efter genomförd auktion. 10. Resultatlista redovisas endast på vår hemsida. 11. Efterförsäljning avslutas fem dagar efter auktionen. 12. Eventuella reklamationer skall vara auktionären tillhanda senast sju dagar efter mottagandet. Samlingar och partier säljs i befintligt skick och kan ej reklameras 13. Objekten beskrivs och avbildas så långt det är möjligt. Kompletterande upplysningar kan inhämtas av auktionären via mail eller telefon 14. Visning av objekt sker under affärstid efter auktionslistans publicering och avslutas i samband med att auktionen påbörjas. 15. Skriftliga bud kan begränsas till viss summa, dock lägst 2000 kr.

VÄLKOMNA TILL SEPTEMBERAUKTIONEN Denna auktion genomför vi vid SKÅNELAND 2010 i Kristianstad. Till auktionen har det inkommit ett rikt och ganska varierat material. Vi hoppas att Du bland singlar, samlingar och partier hittar något som Du vill ha. Tyvärr kan vi inte avbilda allt material, ring eller maila oss så skickar vi en fotostatkopia eller en fil på det material du vill se. Nästa auktion är planerad till lördagen 23 oktober och denna blir främst en vykorts- och stämpelauktion. Passa på med inlämningar. Årets sista auktion genomförs lördag 11 december med sedvanliga singlar, samlingar och partier. Möjligen kommer vi även att ha mynt. Passa på att lämna in material. Du vet väl att vi bara tar 10% provision. Denna låga provision är möjlig genom att vi företrädesvis sprider katalogen via vår hemsida och att pappersupplagan trycks på enklast möjliga sätt oftast utan bilder. SVERIGE postfriskt, ostämplat 1 F 77 **, F 1800-350- 2 F 148 cx** F 300- Spegeltryck två märkesbilder 50-3 F 165 bz**, F 750-150- 4 F 262 BC** F 400-75- 5 F 262 CB** F 400-75- 6 F 310** 5-strip, F 300-60- 7 F 360** 5-strip, F 325-65- 8 Tj 12a**, F 1200-150- 9 Tj 15** god centrering, F 650- begynnande krackelering 100-10 Tj 21** F 600-125- 11 Tj 23** god centrering, F 400-75- 12 LOKALPOST Eskilstuna 4 öre brunt otandat provtryck, tresidig linje- 400- tandning, Facit R4/5 13 LOKALPOST Eskilstuna 8 öre blått otandat provtryck, Facit R4 400-14 F 196-210** + 197cx** övervägande god kval, F 1100-2000- 15 F 211-222, 224-225** + 211cx** normalkvalitet, F 12.200 2100-16 F 246-57 kpl serie** + F 258**, god kval, F 2890-500- 17 F 471-75** kpl serie 9-block, sedvanlig kvalitet, F 900-90- 18 F 471-75** kpl serie 9-block, ovanligt släta och fina, F 900-150- 19 F 471-75** kpl serie 9-block, ovanligt släta och fina, F 900-150- 20 F 471-75** kpl serie 9-block, ovanligt släta och fina, F 900-150- 21 Samling */**/o 1855-1967 i tre tjocka album. Samlingen inleds med 14.000- tre stämplade 4 Sk B:co, kpl Vapen och Rt, därefter blandat med postfriskt eller stämplat. En hel del bra bandmärken och BC/CB-par.

Ostämplade märken markerade, F 146.600 då märken under 5kr ej räknats. 22 Samling */** 1855-1997 i två Leuchtturm-album. Inleds med eftertryck 12.000-4, 6 och 8 sk B:co, välbesatt från 1918 med många dyra märken. Facit --1959 är 109.000 och nominal 1960-97 är 3.240-23 Samling** 1968-2009 i åtta Visir-pärmar. Nominal 10.540-5000- 24 Samling** 1978-2009 i sju Visir-pärmar. Nominal 9.860-4500- 25 Välbesatt ** samling 1965-2000 i sju fina SAFE-Dualalbum med märken och häften. Nominal 7.974-4000- 26 Samling O II - 1986**, något kan vara med fastsättare, Facit tom 1750-1961 är 16.800 därefter nominal 1.213-27 Samling ** 1986-98 i Safe Dual-album. Nominal 3.235-1500- 28 Parti nominal i fyra insticksböcker ca 1910-97 sorterade efter Facit 1250- Nominal ca 2.790. En del bättre finns. 29 Tre album med ** Medaljong - 1980-talet, övervägande 5-strip men 1000- även block och lösa märken. Nominal 2.300- Plusvärde högvalörer 30 Stort parti nominalvara, mest häften, 1975-88. Nominal e.i 10.641-5.000- Förteckningar finns, partiet monterat i fem album 31 Fyra resturvalshäften **-märken, restvärde ca 9.900- Mkt lågt utrop 950-32 Parti nominal mest 1970-90-talet. Nominal 1.915-900- 33 Samling **/o 1972-89 mest**, nominal 1810- Stämplat materiel ovärd 850-34 Litet parti nominal bl a årssats 1992. Nominal 1.800-850- 35 Samling 1938-84** dublettkaraktär, nominal ca 1.750-800- 36 Tre insticksböcker med nominal, en del bättre, Nom ca 1600-700- 37 Parti modern nominal, mest 2009. Nominal 1.457-700- 38 19 instickskort med ** bättre märken och 1930-40-talet, F 7.550-700- 39 Insticksbok med nominalvara, nom 1.267- + en del stpl märken, block 550-40 Sex resturvalshäften ** mkt 1940-80. Prismärkt i ca 20-25% av Facit, 500- restvärde 2.570-, dvs Facit ca 10.000-41 Parti block, 2-20 av varje, nominal 1.201-500- 42 Samling ** 1970-85 på VERBIS-blad. I stort komplett. 500-43 Samling ** OII - 1986. Samlingen värderades 1987 till 14.717-500- 44 Tre Lindneralbum T-Blad mkt bra, 1960-84,ed **-märken, nom 790-450- 45 Samling */** 1910-46 även tj/lösen. Värderades 1987 till 14.000-400- 46 Samling ** 1910-74 + några FDC Värderades 1987 till 10.500-400- 47 Insticksbok med gutterpar, 50-pack block mm 1970-90.Nominal 962-400- 48 Parti nominal i fyra men glest besatta insticksböcker, nom 952-400- 49 Parti **-serier och märken 1930-60-talet på kort, Facit 3.625-350- 50 Parti nominal 1970-talet, Nom 797-350- 51 48 block med nominal 420- samt ca 200 pergamynpåsar med **-mä 300-52 34 ** helark mest lilla riksvapnet + arkdelar 300-53 Två fina Leuchtturmalbum med blad och fickor 1938-81. Glest besatt 300- samling med nominal 360-54 Samling **/o 1855-1966 LINDNER Falzlosblad. Glest besatt samling 300- men en del bättre 4-block med G VI har setts 55 Samling */** 1910-70-talet, nom 240- samt drygt 200 stpl märken 125-56 Litet parti märken */** O II - G VI Typ 1, bla två ex F 52 a/c? 50-57 Specialfoldrar med ** märken, nominal 698-300- 58 H 16 R F 200-40- 59 H 16 O F 200-40- 60 H 54 x F 375-75- 61 H 72 F 700-150-

62 H 77 F 360-70- 63 H 88b Cyls 2h F 375-70- 64 H 93A cyls 2 F 245-45- 65 H 94 cyls 2 F 125-25- 66 H 101 cyls 1 F 175-35- 67 H 105 Cyls 1 F 300-60- 68 H 124+125b F 200-40- 69 H 127 F 160-30- 70 H 211, god kvalitet, F 2500-500- 71 SH 18 B2 F 1500- Vårblommor, grovtandat 300-72 Parti häften 1970-90-talet, nominal 8.456-4000- 73 Samling häften i album, H 69-258, god kval, F 23.019-2300- 74 Samling häften 1959-80-talet, nominal 3.850-1700- 75 Samling häften 1974-2008, nominal 3.370-1600- 76 Parti häften mest 1960-70-talet, nominal 3690-1600- 77 Häftesparti 1942-49 ca 130 häften varav ca 50 ex H 76 1500-78 Album häften 1972-2009. Nominal 2.402-1100- 79 Parti 1970-80-talshäften, nominal 2.123-1000- 80 Parti häften 1952-70, nominal 2.230-900- 81 Parti häften H9 -H 94 (51) F 8.290-800- 82 Fyra urvalshäften med häften, många gamla, Restvärde 6.480-700- 83 Häften på små albumblad, 1970-90-talet. Nominal 582-250- 84 Två små pärmar häften, block och HA bla HA 6 RV/RH. Nom ca 500-225- 85 Litet parti häften och block 1980-2000-talet, nom 427-200- 86 H 176, 44 ex med varianter, olika kombinationer av cyls, knr och Rt. 75-87 Pärm med ca 45 provtryckshäften, även ett äldre 100-88 Fyra rabatthäften varav ett blå/gult 400-89 Sju rabatthäften, rätt sort 700-90 88 rabatthäften samt 90 märken i 4-block, alla av rätta sorten 10.250-91 75 rabattmärken i häfte eller i delar 350-92 14 rabatthäften varav två blå/gula 1500-93 Litet parti HA, 263 st, nominal 288-125- 94 Två pärmar HA, 88x1kr, 26x2kr, 8x5 kr, några äldre 200-95 Minst 400 HA många med cyls, knr etc, fyndchanser 400-96 Parti HA, ca 1300x1kr, 150x2kr, ca 75x5kr 1000-97 Fyra årssatser 1980-talet, nominal 432-200- 98 Årssatser 1969-74 i gott skick, F 4.450-400- 99 Årssatser 1969-79 samt 1981 i gott skick, F ca 6.000-550- 100 Årssatser 1980-2004 (21) Nominal ca 5.680-2800- 101 Häftesårssatser 1981-2004 (21) Nominal 6.946- Obs rabattmärken 3800-102 Parti årssatser 1978-91 (19) Nominal ca 2.800-1300- SVERIGE, stämplat 103 F 03 stämplat snedcentr ex med två hörntänder borta 104 F 07 Carlskrona 7/11 1870 dst rvprs 75-105 F 07a1 Göteborg26/x 18xx, F 1200-150-

106 F 07 stämplat ex i god centrering, F 190-30- 107 F 09 Westervik 6/8 1863, prakt 75-108 F 09 Östra Karup 30/9 1869 vikt hörntand, LYX-stämpel, F 1000-500- 109 F 12 dst god centrering F 850-110- 110 F 12 Malmö 29/7 1869 rätvänd PR-stpl, tunn fläck, knappnålshål 100-111 F 15 Malmö 23/6 1868 god centrering AB-PR 550-112 F 18 sebo 14/9 1878 snc rvs F 1300-175- 113 F 27 stämplat ex F 750-75- 114 Tj 15 stämplat gott ex F 600-75- 115 L7a stämplat ex vht F 3000-125- 116 F 29 Wexiö (G) 21/9 1883 god centr nära rätvänd stpl 25-117 F 29 Göteborgs Filial (O) 16/7 1886 AB-PR 20-118 F 32 Årset (F) 28/3 1882 AB-PR 50-119 F 32 Kalmar (H) 8/1 1883 AB-PR 30-120 F 35 Strengnäs (D) 21/5 1881 AB-PR 15-121 F 44 normalex, F 500-100- 122 F 47 Bjästa (Y) 3/2 1891 AB-PR 20-123 F 49 Vingåker (E) 6/4 1892 AB-PR 100-124 F 52 Derome (N) 9/12 1897 rätvänd stämpel AB 30-125 F 58 Strömsholm (U) 18/5 1895 AB-PR 25-126 F 151C bz normalex, F 500. 100-127 F 152 A cx normalex med obktt nedtill vänster, F 300-50- 128 F 202 stämplat normalex, F 250-50- 129 F 304 Via (X) 17/2 1961 AB-PR 30-130 F 318 CB, goda marginaler, F 350-75- 131 F 1007 Jämjöslätt (K) 23/6 1977 PRAKT 20-132 F 1200 Ulricehamn (P) 9/2 1984 PR/LYX 20-133 F 1264 Karlskrona 4 (K) 22/2 1986 AB-PR 20-134 F 1422 Sundsvall (Y) 23/10 1886 LYX 20-135 F 1595/98 Backaryd (K) 13712 1989 AB-PR 20-136 F 1821 Nordmaling Lbb 6 (Y) 17/3 1995 LYX 25-137 F 1886 Nordmaling Lbb 6 (Y) 17/1 1994 LYX 25-138 F 2198 Bjurholm Lbb 6 2/5 2002 PRAKT 20-139 F 2508 C Norsjö 7/12 2005 PR/LYX 150-140 F 2543 Bjurholm Lbb 6 6/11 2004 PRAKT 20-141 Block 14 Bjästa (Y) 19/10 2001 PRAKT 30-142 Block 17 Bjurholm Lbb 6 27/5 2005 PR/LYX 30-143 SS 3 Bjurholm Lbb 6 23/9 2005 AB-PR 450-144 SS 5 Norsjö 25710 2006 AB-PR 30-145 Samling i sex ESTETT-album. Inleds med 3, 4, 6, och 8 sk Bco, över- 17500- komplett vapen och ringtyp, mängder av BC/CB-par. Facit för märken 1855-1949 är katalogvärde 161.300-. Några skillingmärken i tveksam kvalitet uppvägs av det stora antalet PRAKT-stämplar. Samlingen därefter i stort komplett till 2006 och i god kvalitet med rundstämplade märken och många praktstämplar. 146 Samling 1855-1975 inleds med två 4 sk Bco, 8 sk Bco, välfyllt med 2500- Vapen och Ringtyp, dock delvis blandad kvalitet. Många BC/CB-par. Facit för märken 1855-1941 drygt 37.000-. Efter 1941 välbesatt med många BB-par. Försiktigt utrop 147 Samling häftesblock 1954-2000 i två ESTETT-album, god kvalitet 900-148 Stämplad samling i LEUCHTTURM-album 1970-89, i stort komplett 700- med par, block, en del häften, rundstämplade märken, 40-tal prakt

149 Album med VERBIS-blad 1855-1969. En del Vapenmärken (7) och 500- ringtyper. Därefter välbesatt med undantag av dyrare material. Många märken och BB-par, över 1000 märken 150 Mycket glest besatt samling 1858-1963 i tre Safe Dualalbum nyskick 400-151 Samling 1971-80 i ESTETT-album, märken, BB-par, del häftesblock 250-152 Samling i Schaubek-album1970-86 + tjänste, välbesatt med 10-tal 200- välstämplade block, många BB-par. 153 Samling i album 1885-1970 med Posthuset, landstorm III, G Wasa 150-154 LEUCHTTURM-blad med o/** märken O II -1978. Från 1966**nom 232-100- 155 Fem insticksböcker med 4-block, BB-par, gutterpar 1910-2000-talet 750-156 Dublettlager 1858-2008 i fyra insticksböcker, god kval, välstämplade 600-157 11 insticksböcker fullpackade med dubletter O II - 1990-talet 500-158 9 insticksböcker även med Norden, HV samt motivmärken 350-159 Tusentals stämplade märken i tre album, pergamynpåsar, lite ** 300-160 Insticksbok med 2-2500 märken 1858-2000-talet, inga dyra 250-161 Två insticksböcker med dubletter Vapentyp - 1990-talet 250-162 Insticksbok med märken, ca 220 BB-par, även utl mä, 1960-80-tal 100-163 Insticksbok med märken, ca 230 BB-par, mm, 1960-90-tal 100-164 Dublettlager med 10.000-tals märken i pergamynkuver, 1858-2009 600-165 Dublettlager OII - 1950-talet, en del läsbara stplr finns 200-166 Dublettkartotek 1935-82 i pergamynpåsar 100-167 10 resturvalshäften, gammalt/nytt material från sterbhus, rv 15.400-1400- 168 Parti bättre märken **/*/o på kort, vapen, Rt, Tj, Lösen. F 26.041-1300- 169 11 resturvalshäften, gammalt/nytt material, restvärde drygt 9.400-1000- 170 Ca 70 häftesblock mest 1880-90-talet, ibland som klipp, god kval 350-171 8 urvalshäften, mest 1960-80-talet, lågt prissatta, restvärde 1.820-250- 172 Moderna märken och häften (2009) nominal 634-200- 173 Ca 3 hg tvättade märken O II - 1980-talet, bra BB-par 150-174 13 urvalshäften med ca 6000 märken OII - 1950-talet, mkt högvalörer 175-175 16 klassiska märken, två 4 sk Bco, två 24 öre + fyra 50 öre vapen 100- med flera, dock mycket blandad kvalitet 175 F 318 CB, 321 BC, 324 CB och 332 BC i mycket blandad kvalitet 100-176 Något hekto klipp en del från 2000-talet, bla två praktstämplade SS 5 100-177 Liten låda med några tusen tvättade märken mest 1960-talet 50-178 Parti stämplade bandmärken i godtagbar kvalitet, 142bz, 142cc, 500-144 cz, 144cx, 151bz, 159bz och 179 bz, Facit 5.860- Lågt utrop 179 Litet parti **/o bl a F 180**, F 262** i 4-block, två vackra klipp O II mm 75-180 A Låda med album, frimärken och brev samt en del utländskt material 75-180 B Tusentals stämplade dubletter O II - 1997 i fyra kartotekslådor 200-180 C Låda med klipp och lösa märken mest 1970-2000-talet 100-180 D Några tusen dubletter i pergamynkuvert 1920-60-talet 50-181 Några hekto klipp bl a med två praktstämplade SS 5 60-182 Drygt 175 välstämplade märken Rt-1980-talet uppsatta på kort 350-183 Nio resturvalshäften ortsstämplar mest OII - 2000-yalet, restv 10.250-1200- 184 Sex urvalshäften mest 1960-80-talet. Restvärde 6.110-, Lågt utrop 600-185 80 läsbara stämplar Skåne mest 1930-60-talet, inga dyrare 50-186 VÄSTERVIK, ett 50-tal lokalpostmärken ca 45 andra märken 100-187 Fyra praktstämplade märken, Brastad - Lingatan 1983-1991 20-188 F 2637, tre märken med olika tandning, stpl Alvesta 2008-09-06 30-189 F 2637, tre märken med olika tandning, stpl Alvesta 2008-09-06 30-190 Jvgpost 2, 11 stplr vapen - O II, bl a K.S.J, N.W.S.B, F 825- bl kval 100-

191 80 olika PKP-stämplar mest klipp, 1940-tal och helt läsbara 50- FDC, BREV, VYKORT, mm 192 Parti FDC 1942-55, 88 brev god kvalitet i album 275-193 FDC 1947-66 i album, 66 ex en del tejpmärken (8) en del vinjetter (8) 100-194 33 FDC 1955-82 i album + några minnespost 40-195 Fem album FDC 1953-80 samt några maxikort, nära 400 brev 200-196 Fyra fina album FDC ca 300 brev 1966-84 200-197 Album med "exklusiva" FDC 1984-90 med ** häften, nom 303-150- 198 Album med ca 150 FDC 1987-95, hög nominal 100-199 Fyra POSTENS bruna A4-album med FDC 1984-99, ca 260 brev 300-200 Ca 250 FDC 1940-80-talet många med vinjetter, en del är finska 100-201 Ca 215 FDC 1952-82, alla med vinjetter 200-202 Ca 180 FDC mest från 1970-talet, de flesta med vinjetter 100-203 ca 200 FDC 1970-80-talet, alla med vinjetter 200-204 Ca 250 FDC 1948-90 75-205 Drygt 400 FDC mest 1960-80-talet 125-206 Ca 275 FDC och 50 PT-kort, mest 1970-talet 50-207 Parti FDC på blad eller lösa ca 300 FDC 1960-90-talet 50-208 Serie FDC Stockholmia 86 (5) samt serie block (5) med SPECIMEN 25-209 Tre satser Stockholmiablock med SPECIMEN-påtryck 50-210 MAXIKORT i fyra fina album förmodl komplett från början till 24/3 2010 400-211 Skokartong med MAXI-kort 1-73 ofta 2-5 av varje sats 150-212 Samling MAXI-kort 1981-99 drygt 120 styck 100-213 Några hundra PT- och MAXI-kort 40-214 Låda med ca 400 PT-kort, en del frankerade 40-215 Låda med många hundra minnesfoldrar-häften i album (5) eller lösa 100-216 Ca 35 brev 4sk Bco - 12 öre Vapen, tre brev 4 sk varav två def märke 500-217 F 26 Åkersberg 13/3 1878 på skadat Paketadresskort, F 6000-600- 218 F 35 Stockholm Paket C 30/1 1878 på naggat Paketadrkort, F 800-75- 219 2xL3+L9 på skadat paketadresskort, Högfors 22/1 1878, ovanligt 250-220 5-strip L5 på naggat paketadresskort Högfors 28/1 1878, ovanligt 450-221 A Pärm med ca 60 brev Vapen - 1940-talet även utl samt ett 40-tal vyk 100-221 B Fem luftpostbrev till belgiska Congo 1935-36. Alla med intressanta 400- stämplar på baksidan, transit, ankomst 222 38 brev och FDC 1940-60-talet, en del brev till USA en del FDC vinjet 100-223 Ca 300 brev även utländska, många tyska, gammalt och nytt 150-224 Brev, FDC, klp mm bla Norge 356-366 på brev, även några censur 100-225 Ca 500 brev mest 1970-80-talet men även äldre 100-226 Brev, vykort, Bke, FDC mm O II - 1980-talet, kanske 500 försändelser 100-227 Västergötland, fyra sistadagsstämplade brev, Magra, Myrekulla mfl 10-228 Hälsingland, 30 stämplar på brev, vyk, adrk, hälften O II - medaljong 30-229 Härjedalen fyra sistadagsstämplade brev Älvros, Herrö, Linsell mfl 10-230 Norrbotten, fyra sistadagsstämplade brev, Aarevaara, Anttis, Pite-Lå 20-231 20 brev/bke med jvgstämplar Oscar bl a Wexiö-Alfvesta, PLK 279 B 20-232 M8 ** brev på baksidan svagt märke efter fastsättare 25-233 Låda med drygt 150 militärbrev, ej använda 30-234 Gammalt vykortsalbum med ca 200 kort alla förmodligen frankerade 300-

O II. Mest helg- eller romantiska motiv 235 Gammalt album med ca 145 kort, alla förmodligen frankerade med 225- O II. Mest helg- eller romantiska motiv 236 Trevligt gammalt album med unionsflaggan, ca 100 kort, mest helg- 150- eller romantiska motiv 237 Gammalt album med ca 150 kort, mest helg- och romantiska motiv 225- men även en del topografi 238 Ca 400 topografiska vykortvarav 300 i det gamla lilla formatet, dublet- 200- ter förekommer 239 Ca 800 vykort motiv kyrkor i A6-format, exteriörer/interiörer 200-240 Ca 100 vykort mest O II - Medaljong, drygt hälften topografi 200-241 Ett 25-tal vykort, mest topo några bättre samt några brev 75-242 Ca 80 påskkort, en del i det lilla formatet. En del signerade 40-243 Drygt 400 mest Helg-/Romantiska motiv O II - modernt 75-244 Ca 400 helg-/gratulationskort i A6-format 40-245 Två tjocka album med moderna jul-/nyårskort. Bra album. 100-246 Drygt 400 mest topografiska kort O II - modernt. En del med bra stplr 200- NORGE 247 Samling*/** i LEUCHTTURM-album blad 1855-1990. Glest besatt i 850- början F ca 7.000- fram till 1969. Från 1970 nom 315 NKR. Bladsats 1991-99 medföljer. 248 Insticksbok med ** 1949-94, liten del *. Nominal 496 NKR 250-249 Samling * mest 1940-50-talet, drygt 210 märken, flera bra. Besiktiga! 125-250 Parti*/** bl a f 390**, F 404-06**, F 471**, Facit 1.215-125- 251 F 441-43**, F 185-40- 252 Årssatser 1993-96, Nom 657 NKR 300-253 Parti häften, H 43-75 (15) Nominal 282 NKR 150-254 Parti/samling häften 1980-2000-talet. Nom 957 NKR 500-255 Fem årssatser frimärkshäften 1995-2005, Nominal 1151 NKR 600-256 Stämplad samling 1856-1999 i LEUCHTTURM-album. Facit drygt 900-8.000- då märken under 5 kr ej räknats. Bra startsamling 257 LEUCHTTURM-album med blad 1855-1979. Glest besatt med märken 150-258 Parti stämplade märken och par, F 16x2, F 18, F 321-23, Facit 1.700-150- 259 150 klipp med högvalörer 10-260 F 404-06, god kval, F 175-35- DANMARK 261 Två Safe Dual-album 1945-2000, välbesatt ** 1969-2000. Nom 2.808 1500- DKR. Även några julmärken 262 Parti nominalvara 1970-80-talet, nominal 490 DKR 250-263 Samling */**/o 1870-1970-talet, även Grönland, DVI och Thule 60-264 LEUCHTTURM-album med blad 1851-1979. Även Färö, Grö och DVI. 150- glest besatt. 265 Insticksbok med ca 600 stämplade märken i god variation 1970-80- 125-266 Insticksbok med stämplade dubletter, mest 1970-80-talet 50-267 Kartotek med 1940-60-talsmärken, mycket bruksmärken 50-

268 Låda med årssatser, block, klipp, vykort mm 150-269 Brev med F 135, Skodborg 14/4 1919, reklam Badesanatorium, F 300-50- 270 Brev med F 135, Kjöbenhavn 22/9 1918, F 300-40- FÄRÖARNA 271 A LEUCHTTURM-album blad 1975-2008, mä till 2000. Nom 1.819 DKR 900-271 B Samling **1975-99 + MAXI-kort (16) 1981-94 i LEUCHTTURM-album. 750- Nominal 1.481 DKR 272 Safe Dual-album med ** 1975-2000, till synes kpl och med några 700- häften. Nom 1.771 DKR 273 Sju urvalshäften ** märken. Mkt låg prismärkning, restvärde 3.730-700- 274 Fyrblock och häften 1980-90-talet. Nom 1.214 DKR 600-275 Samling** 1977-91 på VISIR-blad + block och häften, nom 824 DKR 150-276 A Nominal i häften, oftast kpl, 1990-talet, nom 397 DKR 200-276 B Parti häften (10), FDC (28), årssatser 1977-83, 2001, nom 370 DKR 150-277 Litet parti **, bl a block 11, nominal 127 DKR 30-278 Album med **/o märken1970-80-talet. Nom för ** 187 DKR. FDC-stpl 50-279 Litet parti** mest 1970-80-talet, nom 161 DKR 50-280 Årsbok 1993, nominal 78,5 DKR 30-281 Tre årssatser, 1979.2002-03, nominal 497 DKR 150-282 16 årssatser 1975/76-1991, högt kv 250-293 70 FDC 1978-93, några häften och några FDC-stämplade märken 100-284 A FDC 1975-2003 förmodligen komplett, 196 styck i två album 175-284 B FDC 1975-95, 133 styck, monterade i två LEUCHTTURM-album DP- 300- Perfect i nyskick GRÖNLAND 285 F 10-18*, god centrering, F 1400-150- 286 Samling** 4-block 1982-94 i fint Safe Dualalbum, nominal 2.988- DKR 1600-287 Safe Dual-album, välbesatt 1979-2000 ** + julmä, nom 1843 DKR 900-288 Samling 1938-97**, F 1300- för äldre märken + nominal 1708 DKR 800-289 Postfriskt parti 1985-93. Nominal 2022 DKR 800-290 Urvalshäften med ** märken och block. Låg prissättn. Restv 2.190-450- 291 Postfriskt parti, en del 4-block, nominal 930 DKR 350-292 A Parti årssatser mm 1979-94. Nominal ca 600 DKR 250-292 B Årssatser 2001-03, ca 100 FDC/Minnespost, stämplade märken 200-293 Nominal, oftast i häften, 1990-talet, nom 453 DKR 175-294 15 häften 1990-2000-talet, nominal 810 DKR 375-295 Årssats 2006 60-296 LEUCHTTURM bladsats 1935-99, välbesatt 1980-tal, nom 550 DKR 200-297 Parti */**/o bl a två PAKKE-porto. Även Island**. Ovärderad, lågt utrop 250-298 Dublettparti o/*/** 1938-70-talet, bla 13 märken Olika Motiv. 48 VISIR 300-299 100 FDC 1957-84 samt 16 med vinjetter 100-300 89 FDC 1963-84 i 4-block 100-301 89 FDC 1985-93, hög nominal 75-302 78 FDC 1985-93 i 4-block, hög nominal 125-303 Ca 50 FDC, 60 brevkort med vackra stämplar, 20-tal brev, 1970-80 100-

ISLAND 304 Samling 1912-1997**, katv F 2008 19.131- e.i, god kvalitet 1750-305 Nio urvalshäften ** märken och block, restvärde 3.650- Låg prissättn 700-306 24 ** märken, F 49 - F 497, i liten insticksbok, Facit 6800-700- 307 Album med ca 160 **/* märken -----1970-talet, inga dyrare 50-308 22 olika häften 1992-97, F 2800-250- 309 Årssats 2006 100-310 Samling 1873-1997 */**/o. Från ca 1950 **/o. Många bra märken och 5500- serier. F 54.371 till 1959, delen 1960-97 ovärderad. Förmånligt utrop. 311 Samling */**/o 1876-1987, från 1967 allt **, i LINDNER-album, ovärd 800-312 Samling/parti */**/o 1900-1970-talet på nio Visir-blad 350-313 Stämplat parti F 284-631, ofta fem av varje. F 1.900- e.i. Liten instbok 200- FINLAND 314 Samling 1929-2000**, Något* i början, F 18.700 e.i, Hög nominal 1900-315 Åtta urvalshäften mest ** märken, låg prissättning, restvärde 2.850-500- 316 Sju urvalshäften mest ** märken, låg prissättning, restvärde 1.830-300- 317 Insticksbok **/* 1885-1996, drygt 900 märken, delvis dublettkaraktär 300- med över 400** märken. 318 Ca 300 HA 11-16, sorterade och katalogiserade 300-319 I huvudsak stämplad samling 1860-2000. F 15.000- för märken 1860-2000- 1966. Delen 1967-97 är därefter välbesatt men ovärderad 320 Samling/parti */**/o 1880-1970-talet, även HA1-3 600-321 Prydlig stämplad samling i insticksbok 1885-1997 + lite Åland. Till 300- synes inga dyrare men innehåller drygt 900 märken i god kvalitet 322 LEUCHTTURM-album med blad 1856-1979. En del märken, inga dyra 150-323 Insticksbok stämplade dubletter + BRD, mkt märken inget dyrare 75-324 Samling/parti om 150 ** märken mest 1940-50, en del bra serier/mä 150-325 F 76-82 på brev, stämplat Kristinestad 6/12-18, ingen adressat 45-326 Kartotek med bruksmärken, lite äldre, även fältpost, 1000-tals märken 75-327 Dublettkartotek några tusen stämplade märken 1900-1995 200- ÅLAND 328 Samling **gutterpar 1984-2008, nominal ---2000 är 963 FIM och 2000-2001-2008 är 154. Fint LEUCHTTURM-album 329 Parti gutterpar i insticksbok, nominal ---2001 är 1.266 FIM och 1500-2001 --- är 391. 330 Samling 1984-2008** jämte frankeringsetiketter. Nominal ---2000 är 800-745 FIM samt 2001--- är 106. 331 Sex urvalshäften med ** märken och block. Låg prissättn. Rv 2.100-400- 332 Årssatser 1984-2009 i två pärmar. F ca 5.400-900- 333 Årssatser 1986-93, ibland flera av varje. Prisangivelse 370 FIM 125-334 Parti årssatser 1984-2002, nominal 191 FIM samt 15 125-335 Samling FDC i tre stora pärmar 1984-2009, förmodligen komplett. 500-336 Samling om ca 60 MAXI-kort 1987-2009 150-

NORDEN 337 Samling * 1800-talet - 1957 i tre album, ovärderad 450-338 Fyra urvalshäften */**/o, bra Island, Restvärde 7.200-700- 339 Fyndlåda SE förfilateli, Thule, Finska häften mm 200-340 Stämplad samling 1858-1949, SE och NO bäst men inget dyrare 200-341 Diverse */** i insticksalbum ca 300 märken och ett 20-tal häften 200-342 Litet parti nominal mest i häften eller specialsatser, lite Malta 150-343 Insticksbok med 18 block och häften, lösa märken samt lite Europa 75-344 Diverse specialsatser, litteratur och moderna märken 100-345 Ca 130 FDC många 1940-50 tal men även SE 1980-talet 200-346 175 FDC mest 1960-70-talet, många vinjetter + 4 hg svenskt klipp 75-347 Låda med två Sverigesamlingar, DK stämplade märken och blanket- 500- ter, SAFE-pärm, FDC mm 348 Stämplade dubletter i pergamynpåsar, mest 1920-40-talet 300-349 Mängder av frimärken, brev, dublettkartotek, verkar inte vara dyrare 250-350 Låda med Postens julgåvor, samlarfoldrar mm, nominal ca 695 SEK 200-351 Liten fyndlåda GRÖNLAND, märken, helsaker, blanketter, brev mm 200-352 Låda med lösa märken SE, DK, klipp, Canada** 100- EUROPA 353 ANDORRA (Fr+Sp) 1978-80 '' samling Mi 47 e.i 50-354 BELGIEN, Två KABE-album med blad 1849-1970, glest med stpl mä 300-355 BELGIEN Resturvalshäfte från 1980. Restvärde 800-150- 356 BRD, Mi 143-146** + Mi 200-203**, Mi 230 400-357 BRD, Mi 113-115**, Mi 120 200-358 BRD, Litet parti**, Mi 116, 147, 171-72, 211 Mi 250 450-359 BRD, Mi 117-120 på brev, sonderstpl Obergammerau Passionsspiele 450-12/7 1950, Mi märkesvärde 200 360 BRD, M 155**, 15-361 BERLIN, Mi 72-73** + Mi 110-11**, Mi 255 450-362 BRD, BERLIN, välbesatt samling o/ */** många dyra märken 1940-70 1500-363 BRD 1955-82** till synes komplett med block på 23 instickskort 600-364 BRD dubletter stämplade märken 1950-talet, ca 500 märken, Högt kv 500-365 BRD, Samling stpl mä 1950-90, ovärderad 275-366 BRD 1979-90, 21 Visirblad med märken som alla tycks vara stämp- 300- lade Berlin 12, Mi ca 400 e.i 367 BRD, tre urvalshäften med **-märken, restvärde 880-175- 368 BRD 3-400 brev, helsaker, vykort, ETB 1940-2000-talet, ofta högval 100-369 BRD, Välfärdsmärken på klipp ca 150 gram 30-370 BULGARIEN, två KABE-album med 1879-1979, glest besatt 300-371 CYPERN (Grek) 1972-99**, i stort komplett i LINDNER-album 400-372 DDR, samling mest stpl, 1949-90, Mi ca 2200 e.i 2100-373 DDR, samling mest stpl, 1949-90, i två insticksalbum, ovärd mkt mä 650-374 DDR, två Schaubekalbum blad 1949-76, välbesatt 1966-72, mkt mä 300-375 DDR, fem helark från 1960-talet 50-376 ENGLAND, Postfrisk samling 1952-92, inkl regionmärken, bra kval 1750- Mi 2001/02 kv 1900 377 ENGLAND, Album med * märken 1924-51, Mi 804 (Värderade**) 300-378 ENGLAND Tre urvalshäften ** märken, även kolonier, restvärde 2180-350-

379 ENGLAND stämplad samling 1858-1996, två instböcker, delv dubblet 300-380 ENGLAND KABE-album med blad 1840-1979, stämplade märken 200- mest, även något Kanalöarna, bra startgrund 381 ENGLAND, 4-block 1978-80** Mi 120, + två blad Dr Elizabeth 175-382 ENGLAND 28 kpl stämplade serier1940-90-talet, högt katalogvärde 150-383 ENGLAND 130 FDC/specstpl, även Kanalöarna och lite övr Europa 100-384 ENGLAND, Häften gammalt(9) och nytt(/7) 75-385 ENGLAND, sex postfriska häften 1987/88, Elizabeth, nom 28 pund 100-386 ENGLAND massor av stämplade märken i liten låda, inga gamla 75-387 ENGLAND, ca 8 hg klipp, bruksmärken Elizabeth, i påse märkt 1956 10-388 FRANKRIKE, resturvalshäfte från 1980, restv 1300-150- 389 FRANKRIKE, Paris, stort album med ca 300 topo vykort ca 1900-10 500-390 GENERALGOUV + BÖHMEN -MÄHREN ca 250-300 märken **/o 100-391 GIBRALTAR ** samling 1972-99 i LINDNER-album, kpl 74-98 600-392 GIBRALTAR **samling 4-block 1977-80 + 7 FDC Mi 60 100-393 GREKLAND fyra urvalshäften **-märken, restvärde 1.770-300- 394 GREKLAND samling 1800-talet-1991 ca 500 stämplade märken 200-395 GREKLAND stämplade märken ca 300, inlednvis med dubletter 40-396 HOLLAND, samling ca 800 stämplade märken, delvis dublettkaraktär 200-397 HOLLAND,samling *'4-block 1978-80, katv 109, nominal 135 gulden 100-398 IRLAND, liten samling/parti stpl mä, ca 200, fram till 1960-talet 50-399 ITALIEN två KABE-album med blad 1861-1979. en hel del stpl märken 400-400 LETTLAND, Mi 271-278**, kpl serie, Mi 25 30-401 LIECHTENSTEIN Mi 309+Bl 5**, Mi 360 samt två helark 1980-tal 500-402 LIECHTENSTEIN ca 80 */**/o märken, mest äldre bruksmä 30-403 LUXEMBOURG ca 100 stpl märken, några ** men mest äldre 50-404 MONACO drygt 60 */**/o märken på VISIR-blad, fram till 1960-talet 25-405 POLEN, samling i sex 32-sid insticksböcker, det gamla materialet 900- är stämplat i ett album, övriga samlade efter motiv fram till 1990-talet 406 POLEN stämplad samling 1921-91 i två insticksböcker, ovärderad 400-407 POLEN tre Schaubek-album med blad 1860-1976, mkt glest besatt 300-408 POLEN stämplad samling i två album 1910-68, mycket märken 300-409 POLEN ** motivserier 1962-72, Mi ca 1.200-125- 410 RUMÄNIEN Mi 1565-76**, Mi 110 200-411 RUMÄNIEN Mi 1614-25**, Mi 80 150-412 A RUMÄNIEN tre KABE-album blad 1858-1979. Glest besatt, mest 500-1960-talet stämplade märken, bra grund att börja med. 412 B RUMÄNIEN 1880-1980-talet mest stämplat, mkt motiv, i tre album 400-413 SAN MARINO ca 100 */**/o märken på Visirblad, 30-414 SCHWEIZ trevlig post brev 1940-50-talet, familjekorr till SE med 250- exv PRO JUVENTUTE-frankeringar 415 SCHWEIZ, samling ca 1950-67*, mkt Pro Juventute, Pro Patria, 200- ca 260 märken, högt kv 416 SOVJET **/o samling 1959-99 en del block, i tolv 32-sid album 1800-417 SOVJET fem Schaubek-album med blad 1945-76. Välbesatt 1967-750- 76 med många block 418 SOVJET två LEUCHTTURM-album blad 1970-80 en hel del stpl mä 400-419 SOVJET **samling 1970-80-talet i bra album, bl adyr serie 1980-tal 300-420 SOVJET stämplad samling i två album 1926-67, mycket märken 350-421 SOVJET **samling 1977-82 med kpl serier och block, högt kv 300-422 A SOVJET och Tannu Tuova samt ett stort antal trevliga "etiketter" 100-422 B SOVJET 15 kpl stämplade serier 1940-60-talet, högt kv 40-423 TJECKOSLOVAKIEN två KABE-pärmar blad 1918-79. Mkt märken 400-

424 TJECKOSLOVAKIEN samling */**/o till 1980-talet Mkt märken 400-425 TJECKOSLOVAKIEN två Schaubek-album 1918-76, relativt välbesatt 350-1960-70, stämplade märken 426 TJECKOSLOVAKIEN stämplad samling + i påse till mitten 1980-tal 200- ca 6-700 märken 427 TJECKOSLOVAKIEN 1920-60-talet, ca 800 stämplade märken 200-428 TURKIET, omfattande samling */o 1863-1950 + ett brev till TY, ovärd 1800-429 TYSKLAND inflationsmärken i helark, arkdelar bl a många HAN, intr! 1000-430 TYSKLAND två tjocka KABE-album med stater, Riket zoner, BRD 600- och DDR, en del avsnitt välbesatta, verkar inte vara dyrare material 431 TYSKLAND + ÖSTERRIKE en del bra märken i album och på kort 600-432 TYSKLAND, Stater, Riket, zoner, mest stämplat material, bl kval 500-433 TYSKLAND 14 instickskort */** ca 500 märken gammalt/nytt(brd) 375-434 TYSKLAND 34 VISIR-blad med */**/o Riket, Berlin, Bayern, BRD mm 250-435 TYSKLAND, LOTHRINGEN brev Mi 10 METZ 21/7 1941, hakkorsstpl 125-436 TYSKLAND ALL ZON brev A 956 x1/3 1948 40-437 TYSKLAND Am Br zon, brev 2 x Mi 81 sv (par) Dussfeld 1/3 1949 fö 75-438 TYSKLAND Sov zon Rekbrev med bl a 64-65, dekorativt 40-439 TYSKLAND Berlin brev Mi 13 Tempelhof 10/8 1948, innehåll, litet riss 150-440 TYSKLAND Berlin brev Mi 13 Berlin 29/11 1948, innehåll, små riss 150-441 TYSKLAND DDR brev Mi 308-10 x 2, FDC Berlin 5/7 1952 till SE 30-442 TYSKLAND DDR brev Mi 308-10 stämplat 28/7 1952 Luftpost till SE 30-443 TYSKLAND DDR satsbrev Mi 504-09 stpl 15/12 1955 Luftpost till SE 90-444 TYSKLAND 74 brev/helsaker/fdc1900-2000 100-445 UNGERN stämplad samling 1960-97 i fyra tjocka album, ca 2400 1000- märken och ett 100-tal block 446 UNGERN, två kartotekslådor med äldre 1000-tals stpl mä, bruksmä, 100-447 VATIKANEN, */**/o samling i två album 1929-1975, mkt märken 250-448 VATIKANEN, ** samling 1940-81 Mi 78 e.i 90-449 ÖSTERRIKE samling 1850-1990 */**/o bl a Kärnten Volkabstimmung 1800-1920, mkt fältpostmärken med övertryck Polen och Rumänien 450 ÖSTERRIKE/UNGERN 41 milbrev/kort VK 1 och 2, intressant post 150-451 ÖSTERRIKE ca 600 FDC 1963-81, brev/korrespondenskort 250-452 EUROPA, nära 300 vykort nästan allt topo, bl a många engelska 100- mindre orter 1906-10 453 EUROPA fyra album bl a Irland, Italien, Holland, Belgien mkt motiv 450-454 EUROPA 32-sid album med stämplade märken mest 1970-90-talet 150-455 EUROPA, Slovakien, Bosnien, Kroatien liten samling/parti instalbum 200-456 EUROPA två mindre album med bl a Albanien, Frankrike, Spanien 100-457 EUROPA låda med album, VISIR-blad, påsar med mycket märken 200-458 EUROPA ca 400 brev 1980-2000-talet, mycket BRD 100- HELA VÄRLDEN 459 AFRIKA bla Botswana, Cameroun, mkt motiv fåglar, sport, blommor 200-460 AUSTRALIEN, bladsaml */o 1913-51 ca 130 märken bl a Mi 187-90* 175-461 AUSTRALIEN tre Safe Dual-pärmar 1966-96. Välbesatt ** 1978-82. 600- Nominal60 pund. Högt nypris för albumen (2.800-) 462 AUSTRALIEN, **samling SG 253-1500 inkl häften + tjänste, 1200- Mi 1100 enligt kat 2002/03 463 AUSTRALIEN tre årsböcker 1981, lite lösa märken samt några FDC 50-464 AUSTRALIEN, tre VISIR-blad med ca 200 märken 50-

465 BELGISKA CONGO, två brev samt ett brev luftpost fr Belgien t B.C 200-466 CANADA sex Safe Dual-pärmar 1851-1996, välbesatt med **märken 2200-1977-93, nominal 461 dollar. Nypris för album ca 6.300-467 CANADA, stämplad samling inledningsvis av dublettkaraktär, drygt 350-1100 märken gammalt till nytt 468 CANADA tre inbundna årsböcker 1990-92, nom drygt 80 dollar 225-469 CANADA tre årsböcker 1986-88, nominal 55 dollar 150-470 CANADA fem årsböcker 1977-81 nominal 37,9 dollar 100-471 CANADA specialsatser och FDC 1980-90-talet, nominal 32,8 dollar 75-472 CANADA samling om 132 FDC i två pärmar 1975-93, 150-473 CANADA ** märken och 4-block samt FDC 1979-8, nom frim 27,7 doll 60-474 CUBA två album fyllda med nästan enbart motivmärken, en del ** 250-475 FALKLAND ISLANDS Mi 78-93* Mi 300 300-476 FORMOSA, 18 Maxikort 1988 10-477 FRANSKA KOLONIER, album med drygt 700 mest stpl märken,fynd? 350-478 GHANA tre album med ** 1960-70-talet, mycket motiv 350-479 ISRAEL Mi 33-38* med tabs, Mi för ** 260 150-480 ISRAEL Mi 55-58**med tabs, Mi 94 200-481 ISRAEL, litet parti stämplade märken mest 1960-talet, ca 80 märken 75-482 JAPAN 32-sid insticksbok med brev och stpl märken 1980-90-talet 150-483 KINA och HONGKONG, liten låda med många hundra stpl dubletter 50-484 KOREA Nord och Syd, **/o 1980-talet mkt motiv i 32-sid album 150-485 KOREA Nord handlarlager med prismärkta stpl block och märken 450- uppsatta i tre VISIR-pärmar, mkt högt värde 486 NEW ZEALAND pärm helsaker och klipp, 1970-80, nominal 45 NZ 150-487 NEW ZEALAND liten stämplad samling 1882-1980-tal, ca 250 märken 150-488 NEW ZEALAND instbok några hundra stämplade dubletter--1960-tal 50-489 USA album med äldre stämplat material -- 1950-talet, högt kv 300-490 USA KABE-album blad 1847-1949, lite stämplade märken, inget dyrt 150-491 USA samling 1861-1990 i två LEUCHTTURM-album. Inledningsvis 1500- stämplade märken från ca 1940 är märkena postfriska 492 USA fyra årssatser 1976, 1978-80, nom 15,44 US 50-493 USA samling om 73 FD-blad 1978-91i två fina album 50-494 USA och SVERIGE Jul- och brevmärken mest 1970-80-talet 50-495 USA ca 160 vykort övervägande frankerade 1910-talet, hälften topo 75-496 USA ca 250 vykort mest julhälsningar 1907-13 150-497 Sex insticksalbum med mest stpl mä, något**, inget dyrare + tomt alb 200-498 Fem album mest SE, TY, USA stpl märken + stort brev med tysk 200- inflationsfrankering 157 milliarder sänt till SE 499 Tre album mest stpl märken bla trevlig del Tjeckoslovakien 150-500 Två album med mycket märken bl a Tyskland, till synes inget dyrare 250-501 64-sid album mest stämplade märken, länder sorterade A-Å 300-502 32-sid album, mkt motiv Ceylon, Comores, Cypern, Chile, Costa Rica 150-503 32-sid album, mkt motiv **/o Falklöand, Fiji, Fujeira, Guyana 200-504 48-sid album, mkt motiv **/o Guatemala, Honduras, Haute Volta 250-505 32-sid album mkt motiv fjärilar, sport, Mocambique, Malaya, Malaysia 150-506 32-sid album, mkt motiv, Laos, Portugal, Irland, Vietnam 150-507 32-sid album, mkt motiv fåglar **/o, YAR, St Tomé,Uruguay, Qatar 150-508 32-sid album mkt motiv o/** Rhodesia, Sahara, Seychellerna, Senegal 150-509 64-sid album, mkt motiv fåglar, fjärilar, djur, från länder SO Asien 350-510 32-sid album St Vincent, Singapore, Sri Lanka, Samoa, ca 450 mä 200-511 32-sid album mkt motiv Togo, Turkiet, St Vincent, Grenada 150-

512 32-sid album, mkt motivcook Isl, Cayman Isl, Cocos Isl, Tonga 200-513 48-sid album **/o sport, djur bl a från Portugisiska kolonier 250-514 Fem urvalshäften ** märken bl a Portugal, Canada, New Zealand 600-515 Litet parti motivmärken, urval Tyskland, lite tbh 50-516 Drygt 200 brev, FDC och helsaker, många ofrank USA, mkt motiv 100-517 Stpl dubletter i tusental sorterade i kuvert, även lite klipp 75-518 Stpl dubletter i tusental sorterade i kuvert, även lite klipp 75-519 Låda med frimärkta adresskort, de flesta stämplade 1954, ca 150 st 25-520 214 försändelser mest FDC 1950-talet, intressant 250-521 Fyndlåda med klipp, försändelser, ca 1 kg 40-522 Låda med två tjocka insticksböcker Norden och HV, litet dublettkar- 200- totek Norden samt 1-200 brev mest från USA en del rek/censur 1940 523 Ca 200 vykort och 150 brev/helsaker, även SE, mest 1950-70 150-524 Låda med album, bl a TY, lite klipp, Weiss-Öbergs bok om PT-kort 40-525 Låda med album och små askar med mkt märken, vikt ca 2 kg 50-526 Brev, frimärken, vykort, klipp mm, bl a CSSR, Canada, DDR 300-527 Låda med mycket stämplade frimärken, brev, helsaker, FDC, klipp 150-528 Låda med ca 300 brevvykort och FDC, märken i urvalshäften mm 100-529 Drygt 360 brev frankerade med FRAMA-etiketter, 1980-talet bl a 500- från Papua, New Guinea, Bolivia, Singapore, Cypern, Irland mfl 530 Låda med mycket stpl frimärken, brev, helsaker, FDC, klipp 100-531 Ca 400 brev mest luftpost till SE 1960-70-talet, C6-format många länd 200-532 2-300 brev mest 1950-70-talet från många länder 100-533 Ca 600 vykort uteslutande topografiska motiv, A6-format 150-534 Som 533 150-535 Låda med 10.000-tals märken, en del klipp och försändelser 400-536 20 insticksalbum med mest stämplade märken många olika länder 600-537 Banankartong med 10.000-tals stämplade dubletter. Fyndchans? 800- Motiv 538 BOXNING Slanias serie, 23** märken med tungviktsvärldsmästare 175-539 DJUR Fyra tjocka album med **märken, MAXI-kort, FDC hotade djur 400-540 FÅGLAR, CUBA Mi 3493-99** Mi 120 250-541 FÅGLAR, Kina Mi 1823-27**, Mi 42 75-542 FÅGLAR, Nordkorea, Mi 298-300, 647-50, 735-739, allt ** Mi 80 150-543 FÅGLAR, Taiwan Mi 640-45** Mi 50 100-544 FÅGLAR, Thailand Mi 465-92**, Mi 110 220-545 FÅGLAR, Vietnam Mi 442-45**, Mi 20 40-546 FÅGLAR, FJÄRILAR, FISKAR bl a Laos, Campuchea i 32-sid album 150-547 FOTBOLL, o/** märken och block, brev mest 1980-talet, 32-sid album 150-548 FOTBOLL, Mexico 1986 VM o/** märken, block och brev 300-549 OLYMPISKA SPEL 1896-1996 värdlandets märken, 94 sidor märken, 900- block, brev och helsaker 550 OLYMPISKA VINTERSPEL, 1931-98, värdlandets märken, 35 sidor 300- märken, block, brev, helsaker 551 SKIDOR, OS I Grenoble-68, vykort med skidmotiv samt 14 autografer 300- av medaljörer, bl a Mäntyranta, Barbro M, Toini G, Pål Tyldum 552 SKIDOR, VASALOPPET 1937-95, 41 sidor med brev, helsaker 400- samt ett 30-tal extra kort 553 SPORT, två pärmar med ca 175 brev och helsaker 1936-2004 200-

554 SPORT och OS, **märken och block i insticksbok och på blad 200-555 SPORT, 10 urvalshäften med o/** märken/serier, restvärde 16.130-1100- 556 SPORT, album med FDC/specstplr 1950-70-tal, Ungern, Österr, Polen 125-557 SPORT, 12 små album som trots plundring innehåller stort antal 200- märken och även kompletta serier 558 SPORT, 233 brev och helsaker med sportmotiv mkt 1980-tal 200-559 MOTIV, Två A4-pärmar med stämplade motivmärken 150-560 MOTIV, 32-sid album med o/** märken, Mexico, Nevis, Nepal, Namibia 150-561 MOTIV, sport, rymd,flyg, blommor bl a Laos och Vietnam 150-562 MOTIV, Insticksbok med ca 400 stämplade märken 100- Mynt och Sedlar 563 SEDLAR, tio ovikta femmor 1947-49 50-564 SEDLAR, tre hundralappar (1982,83, 85), 2x50 (1984,90) 2x10 och 250-3x5, obs tyvärr ej ovikta 565 SEDLAR, Ca 20 femmor och tior, många ovikta, även utl 150- Litteratur 566 11 böcker och kataloger bl a Handbok Sveriges Francotecken 100-567 Sveriges Frankotecken 1855-1963 Del I-III i styv grön samlingspärm 50-568 POSTRYTTAREN1997-2003 (7) inbundna i nyskick 50-569 MICHEL WEST A-Z (två band) 1995/96 50-570 NF färglikare Tvåfärgad siffertyp, Medaljong + NO och DK skillingar 100-571 NF färglikare i samlingspärm SE skilling - Ringtyp, Tjänste och Lösen 100- Kuriosa, övrigt 572 Insticksbok med drygt 400 helgmärken 100-573 Tändsticksetiketter ca 110 uppsatta på fem blad 30-574 AUTOGRAFER, (tryckta) 13 toppidrottsmän i Kronobergs län, vykort 30-575 Div brevmärken, bla svensk vecka 1926, Stöd danskheten i Sydsles- 50- vig, Svenska mässan Gtbg 1931, 12 märken Tillbehör 576 Många hundra blad till Gripen, Safe, Schaubek och Leuchtturm 100-577 Några hundra blad att montera på, DAVO-album Finland, Leuchtturm 200- album danmark, Klämfickor, några album till 578 Två Schaubek klämfjäderpärmar, två Postens brevalbum, litet brevalb 100-579 Sex album av varierande storlek och innehåll 50. 580 Två VISIR-pärmar med blad 50-581 Fem vinröda LINDNER-album med kasetter med blad i gott skick 350-582 Fem vinröda LINDNER-album 1104 med blad i gott skick 300-583 Åtta smala Visirpärmar med ca fem blad i varje album 150-584 Fem bruna LINDNER-pärmar 1104 + kasetter, nyskick, nypris 2.500-400- 585 Fem vinröda LINDNER-pärmar 1104 med kasetter, nyskick 400-

586 Fyra vinröda LINDNER-album 1104 med kasetter, nyskick 300-587 Tre KABE-album SE med fickor blad 1855-1981 i gott skick 225-588 10 VISIR-pärmar varav nio med bred rygg 250-589 Safe Dual-pärm med blad Malta 1996-98 75-590 Safe Dual-pärm med ett 20-tal blad Färöarna och Island 1996-2001 75 591 Beg bladsats för fasta postanstalterunder perioden 1885-1910 200-592 Ca 100 nya VISIR-blad i varierande storlekar 100-593 Sex VISIR-pärmar med 20-30 blad i varje album mest 1-3 fickor 150-594 Tre fina Leuchtturm-album med blad för häften 75-595 Två fina LEUCHTTURM-album med blad för häften 50-596 Ca 170 A4-ark svagt rutade kartongblad 75-597 Fem albumpärmar, en del med blad, pergamynpåsar mm 60-598 Åtta insticksalbum i gott skick, oftast 32-sidiga 150-599 Två Leuchtturm DP-pärmar med blad SE 1855-2005 högt nypris 500-600 Ca 250 svarta VISIR-blad, FDC med tre fickor, 200-601 Ca 500 LINDNER T-Falzlos blad ofta för brev samt ca 100 VISIR-blad 250-602 Sju insticksböcker samt tio andra album, bl a några Safe 250-603 Tio GRIPEN-pärmar med vardera ca 5-10 blad av VISIR-typ 125-604 POSTENS sex små blå pärmar för häften med inalles 60-70 blad 75-605 POSTENS sex små blå pärmar för häften med 20-25 blad per album 100-606 POSTENS tre små blå pärmar för häften ca 60 blad 50- ANBUDSBLANKETT NAMN: GATUADRESS: POSTADRESS: TEL/MAIL: OBJ BUD OBJ BUD OBJ BUD