KVALITETSAUKTION 138 30 NOVEMBER 2013 MYNT 1107 1
MYNT 998 Gustav III. Riksdaler 1782. SM 48. 1/1+ varit rengjord. 500 999 Gustav III. Riksdaler 1782. SM 48. 1/+1 varit rengjord, kantskada. 400 1000 Gustav III. Rdr 1781, 82; 2/3 rdr 1779; 1/3 rdr 1776 alla 1/1+ varit rengjorda samt 1/6 rdr 1790 1/1+. 1.300 1001 Oskar I. Riksdaler specie 1844. SM 24. 1+ ojämn yta. 800 1002 Karl XV. 4 riksdaler riksmynt 1869. SM 22. Viss lyster 1+/01 något ojämn patina. 1.000 1003 Oskar II. 20 kronor 1873. SM 1. 1+/01. 1.300 1004 Oskar II. 20 kronor 1874. SM 2. 1+/01. 1.300 1005 Oskar II. 20 kronor 1875. SM 3. 1+/01 repor. 1.300 1006 Oskar II. 20 kronor 1876. SM 5. 01 svaga repor. 1.400 1007 Oskar II. 20 kronor 1876. SM 5. 1+/01. 1.300 1008 Oskar II. 20 kronor 1877. SM 6. 01. 1.500 1009 Oskar II. 20 kronor 1878. SM 8a. 1+/01 många små repor. 1.300 1010 Oskar II. 20 kronor 1879. SM 9. 1+/01 repor. 1.300 1011 Oskar II. 20 kronor 1880. SM 10. 1+/01. 1.300 1012 Oskar II. 20 kronor 1884. SM 12. 1+. 1.300 1013 Oskar II. 20 kronor 1886. SM 14. Bra ex 01 små hanteringsmärken. 1.400 1014 Oskar II. 20 kronor 1889. SM 16. 01 svaga hanteringsmärken. 1.400 1015 Oskar II. 20 kronor 1890. SM 17. 1+. 1.300 1016 Oskar II. 20 kronor 1895. SM 18. Skimrande ex 1+/01 repa/rispor. 1.400 1017 Oskar II. 20 kronor 1898. SM 19. 1+/01. 1.300 1018 Oskar II. 20 kronor 1899. SM 20. 01. 1.400 1019 Oskar II. 20 kronor 1900. SM 21. 01 svaga hanteringsmärken. 1.500 1020 Oskar II. 20 kronor 1901. SM 22. 1+/01. 1.300 1021 Oskar II. 20 kronor 1902. SM 23. 1+/01 repor. 1.300 1022 Oskar II. 10 kronor 1873. SM 24. 1+/01. 750 1023 Oskar II. 10 kronor 1874/3 och 1874. SM 25a-b. 1+/01 repor. 2 ex. 1.400 1024 Oskar II. 10 kronor 1876 med OCH. SM 27. 1+. 800 1025 Oskar II. 10 kronor 1876 med OCH. SM 27. 1+. 800 1026 Oskar II. 10 kronor 1883 litet L.A. och ompunsad 8 i 83 och 1883 stort LA. SM jfr 30a, 30c. 1+/01. 2 ex. 1.400 1027 Oskar II. 10 kronor 1894 och 1895. SM 31-32. 1+/01. 2 ex. 1.400 1028 Oskar II. 10 kronor 1901. SM 33. 1+-1+/01. 3 ex. 2.000 1029 Oskar II. 5 kronor 1882. SM 35. 1+. 500 1030 Oskar II. 5 kronor 1883. SM 36. 1+ lätt rengjord. 400 1031 Oskar II. 5 kronor 1894, 1899 repa och 1901. SM 38-40. 3 ex. 1.200 1032 Oskar II. 5 kronor 1899 och 1901. SM 39-40. 1+/01, 1+. 2 ex. 800 1033 Oskar II. 10 kr 1876 med O repor, 1901; 5 kr 1881 repa och 1886, båda varit rengjorda. 1+-01. 4 ex. 2.000 1034 Gustav V. 5 öre 1910 (2) och 1927 (3). SM 178, 196. 1-1/1+. 5 ex. 500 1035 5 kr 1920 1+ repor, 9 äldre svenska silvermynt bl a 1/6 rdr 1808 1+, 4 rdr rm 1871 1/1+ repor, varit hängd och USA $1/4 1917S 1/1+ m fl mynt. 1.000 1036 50 bättre-vackra årtalsmynt i silver/nickel med bl a 2 kr 1907 reguljär (2), 1912-15 (5); 1 kr 1906, 42 ÅUB. 1+-01/0. Besiktiga. 800 1037 41 bättre årtal i silver O II samt 1 kr 1942 ÅUB (5). 800 1038 2 mark 1667 1/1+ korr, repor; 4 rdr rm 1871 1/1+ putsad, fläckar; 2 sk bco 1841 bra 1/1+; 7 äldre silver- och 9 kopparmynt. 700 1039 2 öre 1573 (3) samt ca 70 äldre svenska kopparmynt med bl a Öre 1647, 2 öre KM 1662, Öre KM 1662, Öre SM 1677, 2 öre SM (5), 1 sk 1815 samt 1/2 sk 1832. 700 1040 5 kr 1920, bra ex minnespenning 1873 SM 232, 10 något svårare årtalsmynt inkl 50 öre 1877 (2) och 2 öre 1878 kort text. 700 1041 55 äldre svenska kopparmynt, varav 44 ex 2 öre SM, i varierad kvalitet. 600 1042 Myntverkets souvenirset 1994-2005 (35), HP 2008 (5) och samlarserie mynt/fdc på blad, utgiven av Samlarhuset. 600 1043 Ca 95 samlingsvärda svenska kopparmynt. Besiktiga. 500 1044 36 äldre svenska kopparmynt i normalkvalitet, varav 2 öre SM (29) inkl 1777, 1 sk (5) och 2 sk bco (2). 500 1045 45 äldre svenska silvermynt. 500 1046 Ca 220 äldre svenska kopparmynt i mycket blandad kvalitet. 300 1047 34 årsset i HP 1979-2000 och 2 MP 1976 samt 50 kr Pippi (2) och 5 eur Selma (2). 300 1048 Norge. Oscar II. 2 kroner 1885. NM 18. 1? tunn repa. 700 1049 Norge. Bra lot 33 årtalsmynt med bl a 2 kr 1894-1917 (6), 1 kr O II (8), 50-10 öre O II (13) och 5 öre 1920. 1?-1/1+. 1.000
1050 Norge. 4.8 kilo årtalsmynt O II-modernt, årsset 1970-72 samt några sedlar. 400 1051 Norge. 6 silver- och 11 kopparmynt före 1873. 300 1052 Norge. Enklare lot 46 ex med bl a 12 sk 1845, 1 kr 1897, 50 öre 1901 och 5 öre 1907 (3). 300 1053 Danmark. Christian X. 20 kroner 1917. KM 817.1. 01. 1.000 1054 Danmark. 1 sp 1845 1/1+ varit brosch, 2 rdr 1855FF 1/1+ och 14 mindre silvermynt före 1874. 700 1055 Island. 10.000 kronur (1974), i originaletui. KM 22. 01/0. 1.500 1056 Ancient Coins. Greece. Italy. Campania. Neapolis. Didrachm. 7.09 g. Cf Sear 299. F-VF. 800 1064 Poland. Sigismund I and II. Lot with 6 gr 1539, 4 gr 1568, Trojak 1563, 1 gr (9) and 1/2 gr (13). F to F-VF. 25 pcs. 1.300 1065 Poland. Sigismund III. Thaler 1630. KM 54.1. Lightly cleaned VF edge bumps. 2.000 1066 Poland. Sigismund III. 3 groschen 1600 K. Krakow. Lightly cleaned VF-EF. 400 1067 Poland. Sigismund III. Interesting lot 32, almost all different, 3 gr 1589-1621. List (subject to errors) available. F-VF to VF. Please inspect. 3.000 1057 Ancient Coins. Greece. Boeotia. Thebes. Stater. 11.96 g. Sear 2400. VF test mark. 600 1058 Ancient Coins. Greece. Attica. Athens. Tetradrachm. 17.15 g. Sear 2526. Attractive VF graffiti. 800 1068 Poland. Sigismund III. Beautiful lot with Danzig: Ort 1623, 24 (2), 25 (2); Marienburg: 6 gr 1596 and 1599. VF-EF to EF. 7 pcs. 2.500 1069 Poland. Sigismund III. Interesting lot with Ort (7), Ort Danzig (7) and 6 gr (6). F to VF. 20 pcs. 1.300 1070 Poland. Sigismund III. Good lot with Krongr 1612 and 3 gr 1593 Marienburg, 95 Wschowa, 97IF Olkusz. VF-EF to EF. 4 pcs. 1.000 1071 Poland. Sigismund III. Thaler 1630I-I F- VF corroded, scratches & tooled; 1631I-I F-VF has been mounted, cleaned & tooled. Dav 4316. 2 pcs. 1.000 1059 Ancient Coins. Greece. Macedonia. Alexander III. Tetradrachm. 16.69 g. Cf Sear 6721. Lightly corroded VF. 1.000 1060 Ancient Coins. Greece. Lot 5 smaller silver coins, cf Sear 1602, 1673, 2496, 3892 and Amisos Siglos imitation. F-VF. 1.300 1061 Ancient Coins. Greece. Thourioi 1/6 stater F-VF corr, Leukas Stater, F-VF, Alexander III Tetradrachm F-VF corr and Syria Tetradrachm VF lightly corr. Sear 438, 2266, 6713 and 7215. 4 pcs. 1.000 1062 Austria. Complete set of 2 schillings 1928-37. VF to EF. 10 pcs. 300 1063 Panama. 100 balboas 1975, in original presentation package. KM 41. Proof. 800 1072 Poland. Wladislaus IV. Thaler 1634. KM 58. F-VF hairline scratch. 2.500
1073 Poland. Wladislaus IV. Thaler 1637 Thorn. KM 58. Partly weakly struck VF has been mounted. 3.000 1074 Poland. Johann Casimir. Lot with 30 gr 1663, Ort (5) and 6 gr (16). F to F-VF. 12 pcs. 1.000 1075 Poland. August III. 1 th 1755 F-VF has been looped; 18 gr 1754 (5) F-VF, 55 gvf- EF, 60 Danzig F-VF planchet defect. 8 pcs. 800 1087 Poland / Russia. Alexander I. 10 zlotych 1821. KM C101.1. Edge nicks and small planchet defects on edge VF has been cleaned in the past. 2.000 1088 Poland / Russia. Alexander I. 5 zlotych 1816 hairline scratches gf has been cleaned in the past and 1817 F-VF. KM C 100. 2 pcs. 800 1089 Poland / Russia. Alexander I. Zloty 1818. KM C98. Lustrous EF adjustment marks and planchet defects. 600 1076 Poland. Stanislaus August. Thaler 1766. KM C62. Lightly cleaned VF edge nick. 2.000 1077 Poland. Stanislaus August. 6 zl 1794 F- VF, 95 F-VF; 4 zl F-VF (C 56.2), 1/3 th 1812 F and 1 gr 1766FS F. 5 pcs. 800 1090 Poland / Russia. Nicholas I. 1.1/2 roubles 1836MW. KM C134. VF-EF cleaned. 1.000 1091 Poland / Russia. Nicholas I. 1.1/2 roubles 1833 lightly corroded & edge bump and 1835NG small edge bump. KM C134. F-VF. 2 pcs. 1.000 1092 Poland / Russia. Lot 17 silver coins (1-5 zl) 1829-46 incl 5 zl (4), 2 zl (8) and 1 zl (3). VG-F to F-VF. Please inspect. 1.000 1078 Poland. 20 and 10 zlotych (2) 1925. KM Y33-32. EF. 3 pcs. 1.300 1079 Poland. 20 and 10 zlotych 1925. KM Y33-32. VF-EF. 2 pcs. 1.000 1080 Poland. 20 and 10 zlotych 1925. KM Y33-32. VF-EF. 2 pcs. 1.000 1081 Poland. 20 and 10 zlotych 1925. KM Y33-32. VF-EF. 2 pcs. 1.000 1082 Poland. 20 (adjustment marks) and 10 zlotych 1925. KM Y33-32. VF-EF. 2 pcs. 1.000 1083 Poland. 20 and 10 zlotych 1925. KM Y33-32. VF-EF edge nicks. 2 pcs. 1.000 1084 Poland. 20 and 10 zlotych 1925. KM Y33-32. VF-EF edge nicks. 2 pcs. 1.000 1085 Poland. Lot 28 silver coins medieval-1506. Please inspect. 1.000 1086 Poland. Lot with mostly silver coins 1542- modern incl 1 th 1638 Thorn F-VF but with defects, 3 gr 1583 Lithuania, 1586 Riga, 1 gr 1578 Danzig and 2 zl 1831 F-VF corroded. Please inspect. 500 1093 Poland. Revolutionary Coinage. 5 zlotych 1831. KM C124. Attractive VF-EF weak adjustment marks. 1.000 1094 Poland. Revolutionary Coinage. 5 zlotych 1831. KM C124. gvf weak adjustment marks and VF weak adjustment marks, edge nicks & has been cleaned in the past. 2 pcs. 1.000 1095 Russia. 150 roubles 1977 Platinum, in orig presentation case. KM Y52. Proof. 2.500 1096 Turkey. 500 kurush 1966. KM 874. Unc. 3.500 1097 USA. 10 dollars 1984W, in original presentation case and box. Proof. 1.600 1098 USA. 5 Morgan dollars in better grades and 6 other silver/nickel coins. 400
1099 32 world proof sets/sets and 4 coins, in mostly proof and with many silver coins. 2.000 1100 Almost 200 world coins in silver and base metal, in 2 Junior cabinets. Please inspect. 1.000 1101 Lot 12 world coins, mostly slightly better dates, incl Dollar Hupeh F-VF graffiti, Bavaria 2 mk 1876 F-VF, Sweden Öre (klipping) 1625 and USA 20 c 1875S F. 800 1102 Lot 26 coins incl Canada 25 c 1880 VG, Eritrea 50 x 1890 VF, Frankfurt 1 th 1859 VF and Lubeck 48 sch 1752 F-VF. 500 1103 Lot (ca 2 kilos) World copper and bronze coins incl Sweden, Norway, Russia, USA. 400 1109 Gustav V. 100 kronor 1912, N51321p. SS 335. 1/1+ förstärkt på baksidan. 400 1110 Gustav V. 100 kronor 1947. 5 ovikta ex varav 3 i nummerfölj. SS 369. 01/0. 5 ex. 800 1111 Gustav V. 50 kronor 1926, H97520r. SS 256. 1. 300 1112 Gustav V. 50 kronor 1948, Z151828. SS 276. Ovikt 01/0. 300 1113 Gustav V. 100 kr 1961 och 6 ex 50 kr 1953 varav 2 resp 4 i nummerföljd. Ovikta 01-01/0. 1.000 1104 Oskar I. 6.2/3 riksdaler banco 1854, B68434. SS 29. 1? beskuren. 700 1105 Oskar II. 5 kronor 1905, B90009. SS 46. Ovikt 01. 600 1114 Gustav VI Adolf. 1.000 kronor 1952 hålperforerad PROFTRYCK. Jfr SS 433. 01. 1.000 1106 Gustav V. 1.000 kronor 1939, P87484g, stämplad SPECIMEN och hålperforerad ANNULERAD. Jfr SS 431. Ovikt 01/0 men del av 3 perforeringshål i marginalen. 1.500 1107 Gustav V. 1.000 kronor 1939, L33031f, stämplad SPECIMEN och hålperforerad ANNULERAD. Jfr SS 431. 1+. 2.000 Avbildad på omslagssidan (sid 49) 1108 Gustav V. 100 kronor 1909, K66506a, stämplad Makulerad. och hålperforerad KASSERAS. Jfr SS 332. Vikt 1 gång på mitten 01 obet hörnförlust. 1.000 1115 Gustav VI Adolf. 1.000 kronor 1952 hålperforerad PROFTRYCK. Jfr SS 433. 1+/01 svaga fläckar. 1.000 1116 Gustav VI Adolf. 100 kronor 1952, H159801, stämplad SPECIMEN och hålperforerad ANNULERAD. Jfr SS 374. Ovikt 01/0. 500 1117 Gustav VI Adolf. 100 kronor 1957, O120827, hålperforerad ANNULERAD. Jfr SS 380. Ovikt 01/0. 400 1118 Gustav VI Adolf. 50 kronor 1958, O347382, hålperforerad ANNULERAD. Jfr SS 285. 01. 300 1119 Gustav VI Adolf. 50 kronor 1961, E144221, stämplad MAKULERAS inom ram och hålperforerad KASSERAS. Jfr SS 291. Ovikt 01/0. 300 1120 10 kr 1952 st MAKULERAS inom ram och hålperf KASSERAS ; 5 kr 1949 hålperf ANNULERAD, 1954 (fläckar) hålperf KASSERAS, 1956 (fläck) hålperf ANNULERAD samt 1 kr 1920 stämplad MAKULERAD. 01-01/0. 5 ex. 700 1121 41 svenska sedlar inkl 100 kr 2005 jub, 5 kr 1948 jub (15) varav 3 i orig förp och 21 ex 1 kr. 400 1122 3 vita banksedlar, 10 kr 1876 2, ovikt assignation Lindesberg (blankett), reklamsedlar mm samt 2 kopparstick med militär anknytning. 400
1123 Christianstads Enskilda Bank. 5 kronor 1865, Litt H. Ensidigt provtryck på tjockt papper med hålperforering PROFTRYCK JACOB BAGGE STOCKHOLM. Jmf PL 12. Av oss enda kända exempel på en kronvalör daterad före 1873. Ovikt 01/0. 700 1124 Norge. 1.000 kroner 1971, A3937857. P 35e. Vikt 1 gång på mitten 01. 800 1131 Norge. 50 kroner 1932, B1898588. P 9c2. Liten invikning i nederkant 1/1+. 1.000 1132 Norge. 50 kroner 1945, A1448512. P 27a. Mycket vackert ovikt ex 01/0. 1.500 1125 Norge. 100 kroner 1935, B0532992. P 10c. Vikt 1 gång på mitten 01. 1.000 1133 Norge. 50 kroner 1950, A2031750. P 32a1. Lätt böjd på mitten 01. 1.000 1126 Norge. 100 kroner 1936, B1402312. P 10c. Vikt 1 gång på mitten 01. 1.000 1127 Norge. 100 kroner 1938, B3007486. P 10c. 1+. 700 1128 Norge. 100 kroner 1941, B7452225. P 10c. Vikt 1 gång på mitten 01. 700 1129 Norge. 100 kroner 1945 SPECIMEN, C6440669. P 10f. Hålmakulerad 01/0. 700 1130 Norge. 100 kroner 1949, A2951348. P 33a1. Vikt 1 gång på mitten samt lätt hörnveck 1+/01. 800 1134 Norge. 5 kroner 1921, G8364151. P 7b. Svaga veck 01. 1.000 1135 Norge. 5 kroner 1935, N8623778. P 7c. Ovikt 01/0. 700 1136 Norge. 5 kroner 1951, G3240414. P 25d. Ovikt 01/0. 400
1137 Norge. Bra lot med 100 kr 1942 1/1+, 57 1/1+; 10 kr 1943 (2) 1+/01; 5 kr 1933 1/1+ och 1 kr 1917 1+/01. 6 ex. 1.500 1138 Norge. Samling 40 ex i varierad kvalitet med bl a 12 sk 1810 1?/2 förstärkt; 100 kr 1940, 45 samt 50 kr 1943 dessa 3 i 1?/1 riss samt Narvik 5 kr 1940 1 något solkig. 1.300 1139 Norge. 10 kroner 1945 A och B, varav 2 + 3 ex i nummerföljd. P 26a. Ovikta 01/0. 8 ex. 1.000 1145 Finland. Samling 15 olika 1878-1945 med bl a 5 mk 1878, 500 mk 1909 (P 14), 09 1+/01 (P 23), 22 C 1+ (P 66), i varierad kvalitet. Besiktiga. 2.500 1146 Finland. Specimensedlar. 20, 50 och 100 mk 1945 samt 50 mk 1977. Ovikta 01/0. 4 ex. 1.500 1147 Finland. Ersättningssedlar. 100 kr 1955, 57, 63, 76; 50 mk 1977 01; 10 mk 1963 (2 ex, 1 ex 1+/01), 80; 5 mk 1963. Alla (utom 2 ex) ovikta 01/0. 9 ex. 800 1148 Finland. 16 enklare sedlar P1-88 i varierad kvalitet samt 51 mest ovikta ex P-10-123. 800 1149 Over 360 world notes in very mixed quality. 300 MEDALJER och POLLETTER 1150 Örebro Matinrättning för fattiga. 11 papperspolletter 1852 med 5 olika kombinationer av Frukost, Middag, Aftonward. 600 1151 Liten lot medaljer, polletter mm inkl Vasaorden miniatyr med band. 300 1140 Norge. Ersättningssedlar. 100 kr 1962 Z0066973 01/0, 1965 Z0523269 1+/01 och 2 ex 10 kr 1966X. 01/0. 4 ex. 1.000 1141 Norge. Trevlig lot 25 ex samlingsvärda sedlar 1939-81 med bl a 10 kr 1939-42 (5) och 5 kr 1937, 43. 1-1+/01. Besiktiga. 1.000 1142 Norge. Trevlig lot 10 ovikta sedlar 1-100 kr 1944-87, bl a 10 kr 1945 och Narvik 5 kr 1940 båda 01/0 hörnveck. 01-01/0. 800 1152 Poland. Wladisluas IV. Coronation medal 1633. Silver, 28 mm. VF cleaned. 600 1143 Svenska Stenkolsaktiebolaget Spetsbergen. 1 krona (1923-25), E 4823. Blankett. 1/1+ något solkig baksida. 700 1144 Store Norske Spitsbergen Kulkompani. 10 kr 1976, 5 kr 1973 och 3 ex 1978. Ovikta 01/0. 5 ex. 500