FRIMÄRKSAUKTION NR 20

Blekinge län * Karlshamn Karlskrona Ronneby Sölvesborg

Nedlagda myndighetsarbetsplatser 2010-

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Kulturskoleverksamhet

FRIMÄRKSAUKTION NR 21

BILAGA 1. Sammanställning av SKL:s enkät avseende prestationsmål 1

Sverige, stämplat ex 30 öre ringtyp variant 3="80" stämplat UDDEVALLA , en svår variant. OBS!! med Kht. F=400:-

Wäxthuset HVB har Ramavtal med; Hela Kriminalvården och Frivården

Levande objekt i Fastighetsregistrets allmänna del

Kostnadsutjämning 2003 jämfört med 2002, kronor per invånare Bilaga bil3/HB 1 (9)

Åklagarmyndighetens författningssamling

Transportstyrelsens föreskrifter om utlämningsställen för körkort;

Kommunranking 2011 per län

Sveriges bästa naturvårdskommun

10 eller fler olika läkemedel på recept olämpliga läkemedel

När ska småhusägarna snöröja trottoarerna utmed sina tomtgränser? (Efter avslutat snöfall)

Gotlands län Gotland kr kr 722 kr kr kr kr kr 42,0%

Kommunalt anställda år 2012 lärare och ledning skola/förskola, år Stockholms län. Uppsala län. Andel 55 år och äldre.

Konsumentvägledning 2013

Resultat 02 Fordonsgas

Placering Andel E-legitimation Säkerhetskod Telefon SMS SmartPhone Totalt 2/5 Möjliga e-dekl Placering 2010 Andel 2010

STATOILS MILJÖBILSRANKING FÖRSTA HALVÅRET

Sverigebarometern 2011

StatistikHusarbete Antalköpare. Antal köpare riket Hushållstjänster ROT-arbete

Län Ortstyp 1 Ortstyp 2 Ortstyp 3 Stockholm Stockholm Södertälje Nacka Norrtälje Nynäshamn. Östhammar

Kommun (Mkr) % Fördelning (Mkr) % Fördelning Ändr. % Antal företag

Kommuner som har svarat nej på frågan, sorterade efter län Dalarnas län Borlänge Nej, men till färre än hälften. Gotlands län

Tecknade kundavtal - Ineras PuB-avtal 1 Senast uppdaterad: Organisation Organisationsnummer Avtalsdatum Alingsås kommun

Föräldraalliansen Sverige. Kommunalt grundskoleindex - Förändring SALSA Residual

Statistik över rutavdraget per län och kommun

Deltagande kommuner per 28 maj (233 st)

Statistiska centralbyrån Offentlig ekonomi och mikrosimuleringar. April ( 22)

Kommunkod Kommun Kommungrupp Kommungrupp, namn 0180 Stockholm 1 Storstäder 1280 Malmö 1 Storstäder 1480 Göteborg 1 Storstäder 0114 Upplands Väsby 2

Andel funktionsnedsatta som fått hjälpmedel. Ranking

Öppna jämförelser webbgranskning: Äldreomsorg 2011 och 2012

Folkbibliotek Resultat på kommunnivå. Börjar på sida

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

Comenius fortbildning omg 2, april 2012

Lindesbergs Frimärksklubb FRIMÄRKSAUKTION NR 20 en del av Bergslagsträffen Masugnen (huvudbyggnaden) Lindesberg Lördagen den 26 april 2014 kl. 13.00 Servering Handlare Frimärken & vykort Bergslagsträffen Lördagen den 26 april 2014 Masugnen, Lindesberg 9.00-17.00 Utställning 10 ramar Fri entré Lotterier Frimärkspriser 1

Klubblokal Banvägen 26 711 31 Lindesberg Telefon/Fax: 0581-61 19 17 Kontaktperson Auktion Christer Karlsson Telefon 0581-167 17; 070-598 80 08 Auktions- & möteslokal MASUGNEN Huvudbyggnaden Dalkarlshyttan, Lindesberg Lindesbergs Frimärksklubb (Fr Falun) Skola OK Statoil (Fr Örebro) Järnväg Masugnen HÄR!!! P Bud Utropspriserna är minimipriser och är alltid angivna i SEK. Underbud accepters ej. Objekten säljs enligt den amerikanska metoden, vilket innebär att endast de objekt som någon i salen önskar bjuda på, tas upp. Vid auktionen tillämpas fasta höjningar: 20 kr till 100 kr med 5 kr 100 kr till 500 kr med 10 kr 500 kr till 1000 kr med 25 kr 1000 kr till 3000 kr med 50 kr över 3000 kr med 100 kr Skriftliga bud Skriftliga bud bevakas på förmånligaste sätt. Vid fler skriftliga bud påbörjas budgivningen på näst högsta bud + en fast höjning. Vid två eller flera lika bud tillfaller objektet det först inkomna. Finns bara ett bud säljes objektet till minimipris. Skriftliga bud skall vara oss tillhanda senast fredagen den xx april, kl 18. Budblankett på sid 56. E-postbud accepteras. Provision På klubbat pris tillkommer 12 % i provision som betalas av köparen. Utskick av objekt Inropade objekt till skriftliga budgivare sändes inom 4 veckor mot faktura på 10 dagar. Betalning till klubbens bankgiro 452-4708. AUKTIONSVILLKOR Visningar och förfrågningar Ring Christer Karlsson 0581-167 17 (kväll) eller mobil 070-598 80 08 (dag) vid förfrågningar. Objekten, även många av de som inte presenteras i katalogen, visas i färg på klubbens hemsida. Gör ett besök! Här kommer också resultatlistan att presenteras direkt efter auktionen. www.lindefk.se 2 Efterköp Osålda objekt säljes intill 3 veckor efter auktionen till utsatt minimipris + 12 %. Övriga villkor Alla bud är bindande och innebär godkännande av auktionsvillkoren. Äganderätten till inropat objekt övergår till köparen efter det att full likvid erlagts. Likvid för köpta objekt tillsammans med postens avgifter skall vara betalt inom 10 dagar efter avisering. Objekten säljes i befintligt skick. Reklamationer skall göras inom skälig tid, normalt två veckor efter att köparen mottagit objekten. Vi förbehåller oss rätten att avböja bud eller att uppta ny budgivning utan att ange skäl. Katalognummer och katalogvärden för nordiskt material är från Facit Special och Facit Postal. I övriga har Michel (Mi) använts och eventuella katalogvärden är angivna i Euro. Innehållsförteckning Obj 1 Sverige 209 Ortstämplat m m 1172 Häften, nominal 1224 Brev & försändelser 1324 Samlingar, poster & lådor 1379 Nordiska länderna 1492 Övriga länder 1587 Samlingar, poster & lådor 1698 Övrigt material 1731 Vykort

SVERIGE Skilling banco, Vapen och Ringtyp 1 2b...STOCKHOLM 3.6.5X mycket tunt papper ("silkesppr"), nsc... A... 400 2 2e...4 sk blå, stpl ex i medelgod centrering... o... 100 3 2h...STOCKHOLM 31.7.1857 sc...a... 275 4 2m...PITEÅ 6.5.1858 när omv stpl i, nsc...bd... 300 5 2m...4 sk blå, klart tryck stpl Norrtälje 8.7.1858, intyg FO 2-3, 4, 2-3...B... 200 6 2...N:KOPP.BERGET 3.8.185X, mc Postal kv för stpl 2000... T... 250 7 2...N:KOPP.BERGET 12.3.1858, kort hörn och sc, Postal för stpl 2000... T... 100 8 2...(UP)SALA 4.X.1857, delav fyrkantstpl på klibb, nsc...c... 90 9 7...NYLAND 18.2.1872, liten tunn fl, Lyxstpl...Y... 100 10 7...MÖNSTERÅS 3.12.1870...H... 100 11 7...WESTERÅS 4.6.1873, mc...u... 80 12 7...5 ö grön Vapen med sidv stpl i mc... o... 60 13 7 e2...5 ö Vapen blåaktigt grön stpl 19.3.1879 (tidigt för nyansen) på mkt tunt ppr, mc.o... 60 14 7+16 klipp...göteborg 30.7.1869 prydligt brevklipp 5ö Vapen & 20ö Liggande Lejon i par...o... 400 15 8...9 ö violett Vapen med dansk nrstpl 1, god centrering... o... 500 16 8d...9 ö blåviolett Vapen, stpl ex med gc... o... 350 17 9...NYA KOPPARBERGET 7.9.1891... T... 50 18 9...STOCKHOLM 17.6.6X, stpl ultramarint ex i gc...a... 40 19 9...LINDESBERG 28.2.1862... T... 40 20 9...GÖTEBORG 7.11.1869...O... 20 21 9d3...NORA 14.12.1871 på klipp, gc... T... 50 22 9...MOTALA 26.7.1862, praktex av ultramarin nyans, smalt bläckstreck...e... 200 23 9...STOCKHOLM 27.2.1872, färgstarkt praktex...a... 100 24 10...CALMAR 8.8.1861 mc...h... 90 25 10...CARLSTAD 8.6.1870,, sidv stpl, mc...s... 80 26 10...FALUN 9.7.1870, mc... W... 60 27 11a...STOCKHOLM 29.7.1862, sidv stpl kv 700...A... 100 28 11f...STOCKHOLM 11.12.1869, sidv stpl...a... 60 29 11...HERNÖSAND 16.5.1869 sidv stpl...y... 75 30 12...LINDESBERG 13.12.1863, i god centrering...a... 250 31 12f...LINKÖPING 1.3.1867, liten del av andra stpl...e... 150 32 13...3 ö brun lokal med sidv Stockholm 6 TUR, sc...a... 600 33 14Ac...LAHOLM 22.5.1863, sc uppåt, i övrigt fräscht ex av svårt märke, kv 5500...N... 1000 34 15c...17 ö grå av Liggande Lejon, stpl (PKXP) Nr 2, 1871, medelgod centr vht... o... 1000 35 17...STOCKHOLM 23.2.1877...A... 65 36 18a...NOR 27.6.1879, sidv stpl på märke med god centrering, kv 1300...S... 400 37 18a...4 ö Ringtyp t14 stpl Ställ(dalen), felfritt ex i mc... T... 400 38 18a...GAMELBY 14.3.1878, sidv stpl, lvht på märke med medelgod centr...h... 300 39 19+23...5 ö (mc) + 20ö på 20ö (gc) stpl HEDEMORA 5.7.1877 på postanvisningsklipp.w... 60 40 19...ÖREBRO 7.2.1877...T... 35 41 19f...JÖNKÖPING 3.1.1878, lyxstpl, nsc...f... 50 42 19f...LIDKÖPING 29.5.1977...R... 40 43 19h...EKSJÖ 25.4.1878...F... 50 44 19h...LINKÖPING 13.12..1876, mc...e... 40 45 20i...MALMÖ 7.7.1875, liten del av 2:a stpl på märke med svår nyans, mc...m... 100 46 20i...6 ö matt blålila Rintyp t14, mc... o... 50 47 20j...STOCKHOLM 28.9.1876 sidv stpl, gc...a... 40 48 20k...MALMÖ 23.3.1877, tf och gc...m... 40 49 21...STOCKHOLM 31.5.1873...A... 30 50 21k...NORSJÖ 18.2.1874, nsc...a... 40 51 21n...STOCKHOLM 28.8.1874...A... 30 52 21n...WESTERÅS 6.3.1876...U... 30 53 22a...SKARA 21.5.1873 gc...r... 100 54 22e...JÖNKÖPING 18.9.1876 Pr...F... 90 55 22e...KÖPING 27.2.1875...U... 70 56 22e...SKÖFDE 13.9.1876 nsc...r... 50 57 22g...UPSALA 18.7.1876, mc...c... 50 58 23...KARLSBORG 10.8.77, nsc...r... 100 59 24i...NYLAND 5.3.1876 citrongul nyans i mc, kt kv 800...Y... 200 60 24h...KILLEBERG 24.11.1878 nsc... L... 100 61 25f...BERGA 24.5.1865 nsc...h... 50 62 29e...RÅNÄS 9.9.1885...B... 20 63 31h...STOCKHOLM 1.12.1884, blålila på mjukt ppr, svår nyans, sc...a... 100 64 32...UPSALA 9.6.1879 mc...c... 25 65 33...WERNAMO 25.11.1882...F... 50 66 34...FJELLBACKA 18.1.1884 nsc...o... 100 67 34d...SUNNE 24.5.1881 mc...s... 75 68 34f...ÅKERSBERGA 16.3.1884 citringul nyans på hårt ppr, nsc kv 450...B... 180 69 35d...MULLSJÖ 9.12.1878, prydligt tre-strip i mc, kt...f... 50 70 35...TUN 19.4.1884 nsc...r... 35 3

71 37...STOCKHOLM PAKET 24.3.1878, omv nsc lite del av andra stpl kv 4000... A... 600 72 44b...STOCKHOLM 3.8.1893...A... 60 73 46...LINDESBERG 19.7.1888... T... 25 74 46...KRISTIANSTAD 12.4.1890 gc... L... 30 75 48...LULEÅ 23.9.1889...BD... 40 76 49d...LINDESBERG 20.8.1892 gc... T... 100 Tjänste och Lösen 77 Tj4d...LINDESBERG 20.6.1875 omv stpl... T... 175 78 Tj4f...HALMSTAD 10.10.1879 gc...n... 150 79 Tj7...LINDESBERG 6.7.1880 nsc Vackert... T... 90 80 Tj9...KUNGSBACKA 9.11.1878 lyxstpl...n... 400 81 Tj11...JÖNKÖPING 9.12.1911...F... 25 82 Tj13B...HOLMEDALS-BERGERUD 24.5.1901 gc...s... 35 83 Tj13B...VAREKIL 10.12.1897 mc...o... 20 84 Tj14...GUNNEBO 22.4.1911...P... 20 85 Tj15c...6 ö rödakt lila av långa tjänste, liten hörnstpl 189x kv 600... o... 50 86 Tj15c...7 ö rödakt lila av långa tjänste, stpl Stockholm kv 600... o... 60 87 Tj16A...BÄLINGE 6.6.1890...C/D... 20 88 Tj16A...GRYT 30.6.1890 lyxstpl...e... 25 89 Tj16A...LANDSORT 16.3.1894...B... 20 90 Tj16A...MEM 21.7.1888...E... 25 91 Tj16A...SINGÖ 22.12.1892...B... 20 92 Tj16A...WALDEMARSVIK 17.6.1890 omv stpl...e... 20 93 Tj16A...ÖSMO-NYNÄS 24.7.1894...B... 25 94 Tj16A...ÖLANDS SEGERSTAD 22.8.1885 Pr...H... 50 95 Tj16B...MASPELÖSA 18.11.1908...E... 20 96 Tj16B...NORRTELJE 1.10.1894...B... 20 97 Tj16B...RYDBO 18.12.1908...B... 20 98 Tj16B...SANDHAMN 16.9.1895...B... 20 99 Tj16B...ÅLED 3.1.1909...N... 20 100 Tj19...20 ö blå otandat postfriskt par med marginal...**... 350 101 TJ 20...STOCKHOLM 13.11.1883...A... 30 102 Tj22B...50 ö röd typ II av långa tjänste trol stpl i Sorsele 29.12.1994 mc kv 1500... o... 100 103 Tj23...BRAÅS 28.4.1911...G... 20 104 Tj24B...UPPSALA 1 K 25.1.13, del av andra stpl mc...c... 25 105 Tj24B...1 kr blå/brun, ostämplat ex med fastsätarspår gc... *... 20 106 Tj26...LUND 6.8.XX med blå stämpel...m... 45 107 Tj31...KALMAR 14.3.1918...H... 25 108 Tj41...STOCKHOLM 1 4 TUR 6.12.1918...A... 20 109 Tj47...KROKSTAD 29.8.1918...O... 20 110 Tj47...NYHAMMAR 24.1.1917... W... 20 111 L8b...30 ö grön Lösen t.14 stämplat Botholm 10.4.1878, SVÅR!...D... 100 112 L8c...30 ö mörkgrön Lösen t.14, (Ek)shärad 7.7.1878...S... 80 113 L9c...malmö 10.7.1878 sidv mc...m... 100 114 L17a...24 ö grålila Lösen t13, delstpl trol Östersund på ett välcentr märke kv 1900... o... 200 115 L18...HÖRJA 28.10.1890 Pr Postal 100... L... 60 116 L20...1 kr blå/brun Lösen t.13 stpl Kristia(nstad) 14.6.1884 gc... L... 30 117 L20...ÖREBRO 12.9.1882 Pr... T... 100 Oscar till bandmärke 118 52 6-bl...RAGUNDA 30.3.1921, sexblock något förstärkt med fastsättare... Z... 60 119 52...FELLINGSBRO 11.2.1901 lyxstpl... T... 30 120 52c...LINDESBERG 15.11.1896, ett underbart LYXex... T... 100 121 56...20 ö blå Oscar i postfriskt märke i mc...**... 135 122 57...VEDEVÅG 25.5.1908 härlig lyxstpl... T... 50 123 60c...1 kr violettakt karmin Oscar, stpl ex av svår nyans... o... 50 124 62...ASKERSUND 24.1 1907... T... 30 125 65...5 kr blå Posthuset, fem stpl normalex... o... 50 126 65...5 kr blå Posthuset, stpl diagonalr MAKULERADT, gc... o... 40 127 66...UNDROM 10.12.1911, Oscar 20 ö blå utan vm krona...y... 60 128 67...NORDMALING 20.11.1911, Oscar 25 ö orange utan vm krona...ac... 25 129 75...GÖTEBORG 2 Lbr 6.6.1911, Medaljong 5ö Gustav V med vm krona...o... 60 130 79...STOCKHOLM 1 5 TUR 22.4.1914...A... 20 131 85a, 4-bl...20 ö mörkblå Medaljong i postfriskt fyrblock ngt ojämn gummering nsc kv 300.*(*)... 30 132 91a, 4-bl...50 ö grå Madaljong i postfriskt fyrblock nsc kv 6000...**... 600 133 124...10 ö + nittio öre på 1 kr Landstormen II, sc kv 3500... o... 450 134 125...10 ö + 4.90 på 5 kr blå Landstormen II i postfriskt ex i mc...**... 500 135 132cz...STOCKHOLM 17.3.19...A... 20 136 134 cz...12 + 8 öre på 10 + tio öre på 30 öre Landstormen III... o... 20 137 137cz 4-bl...20 ö på 2 ö gulorange Luftpost, fyrblock/arkmarginal & vm omv linjer + KPV...**... 80 138 141b...5 ö brun St. Lejon typ 1 på B-ppr i postfriskt par, mc kv 2800...**... 500 139 143 i par...vinteråsen 11.7.1932 på klipp, ovanlig stpl... T... 20 4

140 143 cz...5 ö grön St.Lejon med omv vm linjer + KPV, bra tänder & mc, svagt fastsspår.*... 75 141 143Ca 4-bl...St. Lejon 5 ö grån i postfriskt fyrsidigt fyrblock...**... 50 142 144A...LANDAFPRS 5.8.24...X... 20 143 144C cx...10 ö grån St. Lejon med vm linjer stpl Norköping 1925... o... 50 144 144C 4-bl...10 ö grån St. Lejon i A1-ppr, postfriskt kv 1000...**... 100 145 147...HÅNICK 10.10.25...X... 20 146 149C 4-bl...10 ö röd En face i 4-block med Agrg-ppr, något sc kv 1100...**... 100 147 149 Bz...10 ö röd een face med vm KPV, fastsättarspår kt... *... 40 148 151C 4-bl...20 blå En face med B-ppr i postfriskt fyrblock kv 2600...**... 250 149 152C Bz...20 ö blå G II A i postfriskt fyrblock med KPV, riktpunkter på alla märken kv 2000... 300 150 152 cx...20 ö blå G II A i stpl ex med vm linjer... o... 40 151 152 cxz...20 ö blå G II A i stpl ex med både vm linjer och KPV, svårt vm kv 2500... o... 400 152 153B...20 ö violett Gustav Vasa i ett postfrikst ex med mc...**... 25 153 154b...110 ö blå Gustav Vasa postfriskt ex på B-ppr i perfekt centrering, kv 1500 Pr..**... 300 154 157...35ö gul Postemblem tup II i postfriskt ex med A2-ppr nsc...**... 75 155 167c...SÖDERKÖPING 7.6.1938...E... 20 156 168...1 kr orange Postemblem i postfriskt 5-strip, nsc nedåt...**... 125 157 168e...1 kr rödaktigt orange Postemblem B-ppr med fastsättarspår kv 900... *... 75 158 170...GNESTA 11.4.1934...D... 20 159 177Ac...15 ö röd GV profil vänster i postfriskt par med god centr...**... 150 160 177Ca...15 ö röd GV profil vänster i postfriskt 4-sidigt fyblock, nsc kv 2600...**... 370 161 179f...20 ö matt ultamarinakt violett postfriskt ex, snedcentr...**... 30 162 180...BORÅS PAK 20.5.1924...P... 20 163 180a...20 ö mattröd Gustav V profil vänster postfriskt 5-strip nsc uppåt kv 2700...**... 600 164 184...FRILLESÅS 28.9.38...N... 20 165 185a...30 ö mattblå/blå G V profil vänstr med A1-ppr i postfriskt ex gc kv 550...**... 60 166 186...MALMÖ 1 8.3.27...M... 20 167 187...35 ö violett G V profil vänster i postfriskt 5-strip, sc uppåt...**... 150 168 187c...35 ö karminakt violett på vitt ppr, G V profil vänster ett praktext!...**... 100 169 192...BURTRÄSK 7.10.1927...O... 20 170 192c...YTTER-MALUNG 12.11.1935 GC... W... 25 171 195...HULTAFORS 9.3.1926...P... 20 Världspostkongressen - 1936 172 196-210...Kongressen, kompl serie inkl 197cx, 196 & 208 ** övriga *, 2 kr tf kv >5000... 650 173 197...FÄRNA BRUK 8.10.24...U... 50 174 197cx...10 ö grön Kongressen i postfriskt fyrblock i medelgod centr & vm linjer kv 1600... 250 175 200...25 ö orange Kongressen sc kv 300...**... 30 176 201a...30 ö mörkblå Kongressen i postfriskt fyrblock nsc kv 1200...**... 200 177 201b...30 ö blåaktigt grön Kongressen stpl ex i medelgod centr kv 1200... o... 150 178 202...35 ö svart Kongressen, stpl ex mc... o... 50 179 202...35 ö svart Kongressen, postfriskt ex mc kv 350...**... 60 180 203...40 ö olivgrön Kongressen, postfriskt ex nsc kv 500...**... 80 181 205...50 ö grå Kongressen i postfriskt fyrblock, mc kv 2400...**... 400 182 208...STOCKHOLM 2.8.2X omv stpl...a... 90 183 208...1 kr grön Kongressen med svagt fastsättarspår gc kv 400... *... 60 184 210...5 kr blå Kongressen, postfriskt ex med kt kv 4500...**... 400 185 216b...UPPSALA 1 5.2.24 grönakt blå nyans kv 500...C... 125 186 219...HÄSSLEHOLM 1.1.25... L... 95 187 220...LJUSDAL 13.3.25...X... 125 188 221...OSKRSHAMN 3.12.24 gc...h... 200 189 223...(STOCK)HOLM 20 hörsnstpl...a... 100 190 224...2 kr röd Föreningen normalex med fastsättarspår kv 950... *... 100 191 225...5 kr Föreningen i stpl ex kv 2000... o... 500 192 242C...LÖBERÖD 22.5.1935...M... 30 193 243...25 ö blå Riksdagen 500 år i postfriskt 5-strip, nsc...**... 60 194 244...35 ö violettkarmin Riksdagen 500 år i postfriskt 5-strip, mc kv 1250...**... 150 195 245...UPPSALA 1 5.6.35...C... 20 196 245...60 ö violettkarmin Riksdagen 500 år i postfriskt 5-strip, gc kv 1750...**... 300 197 246-257...Postverket 300 år i komplett postfrisk serie i normalkvalitet kv 2800...**... 400 198 248A...HISHULT 27.8.1936...N... 25 199 248A...LÅNGSHYTTAN 15.8.36... W... 20 200 249...SÅGMYRA 4.7.36... W... 30 201 249...SÖDERFORS 9.6.36...C... 30 202 251...30 ö brun Postverket, postfriskt gc kv 450...**... 75 203 251...30 ö brun Postverket, postfriskt gc kv 450...**... 75 204 255...50 ö grå Postverket, postfriskt mc kv 600...**... 80 205 256...60 ö violettkarmin Postverket, fastsättarspår mc... *... 20 206 257...1 kr blå Postverket 300 år postfriskt i mc...**... 25 207 258...ESLÖV LBR 16.8.37...M... 20 208 258...50 ö Blå Bromma i postfriskt 5-strip, ktt till vänster märken i gc...**... 90 5

ORTSTÄMPLAR kv från Postal Vapen 209 2 ENKÖPING 17.10.1857 Bågstpl kv 1200 C 200 210 9 BOXHOLM 13.11.XX ultramarin E 50 211 9 GÖTEBORG 11.9.1869 lyxstpl O 60 212 9 HEDEMORA 10.11.1865 typ 3 W 25 213 9 HUDIKSVALL 24.1.1868 X 40 214 9 KALMAR 8.9.1866 H 50 215 9 LINDESBERG 4.10.1863 mc T 40 216 11 NORSHOLM 17.10.1871 svår E 40 217 9 TORSÅKER 13.1.1866 X 40 218 9 ÖSTHAMMAR 13.12.1864 typ2 C 30 Ringtyp 219 46 ALBY 19.8.1887 Y 25 220 30 ARBOGA 12.1.1882 lyxstpl U 40 221 36 ARBOGA 8.4.1882 U 30 222 21 ASKERSUND 16.3.1873 T 30 223 47 BRODALEN 5.X.1888 O 20 224 32 BRÖSARP 3.9.1881 L 40 225 32 ED 31.1.1878 sidv kv 125 H 35 226 47 ELGHULT 25.4.1891 G 25 227 Tj8 ENSLÖF 1.3.1880 kv 250 N 40 228 43 FALKÖPING 13.4.1891 R 50 229 30 FORS STATION 16.3.1883 W 20 230 35 FRÄNSTA 4.12.1884 Y 20 231 43 GRANGÄRDE 4.7.1890 W 30 23243+46 HALLEN 27.7.1886 postanv.klipp Z 50 233 46 HALNA 21.8.1890 R 40 234 46 HELSINGBORG 27.7.1889 M 40 235 47 HJULSJÖ 23.4.1890 T 30 236 48 HÄRSJÖN 27.1.1891 ft,riss kv 400 K 100 237 46 HÄSTBO 2.7.1888 X 40 238 35 HÖRBY 3.6.1882 M 35 239 36 JULA 2.6.1882 R 30 240 31 JÖNKÖPING 5.11.1884 F 25 241 35 KUNGSBACKA 17.11.1889 lyxstpl N 50 242 43 KRISTIANSTAD 6.6.1887 L 40 243 43 KRISTINEHAMN 7.5.1889 S 25 244 43 KRISTINEHAMN 9.12.1890 lyxstpl S 40 245 33 KÄRRGRUFVAN 1.11.1883 U 30 246 46 KÄRRGRUFVAN 18.2.1890 U 25 247 47 KÖPING 8.1.1892 U 20 248 46 LINKÖPING 17.12.1889 E 25 249 46 LJUSDAL 17.11.1890 X 40 250 33 LUND 16.6.1885 M 20 251 46 LUND 28.7.1890 M 25 252 35d NYA KOPPARBERGET 4.2.1881 klipp T 30 253 46 OCKELBO 20.4.1890 X 20 254 30 OTTEBOL 8.10.1885 S 20 255 43 RAMSBERG 15.10.1887 T 30 256 46 RUDSKOGA 16.8.1889 S 25 257 43 SANDHEM 13.7.1888 lyxstpl F(R) 50 258 47 SLUSSEN 29.9.1888 kv 125 O 50 259 46 STAFRE 17.2.1889 Z 30 260 43 STORFORS 14.1.1890 pr S 40 261 43 SÖDERHVIDINGE 13.2.1891 M 35 262 43 SÖDERKÖPING 4.4.1891 klipp E 20 263 43 TIERP 28.4.1887 C 25 264 21 TOLG 19.12.1875 G 30 265 17 TÅNGERÅSA 18.2.187X klipp kv 1500 T 400 266 30 TÖREBODA 21.4.1885 R 25 267 43 UDDEHOLM 28.1.1889 S 25 268 32 WAXHOLM 5.6.1882 B 40 269 43 (WER)MLANDSBRO 1.2.1887 S 40 270 36 WESTERÅS 23.3.1883 U 30 271 30a WISBY 19.11.1878 I 20 272 33 WÄRNANÄS 26.1.1883 kv 125 H 60 273 46 ÅRSUNDA 21.2.1889 X 40 274 43 ÅSKLOSTER 11.5.1890 sidv N 40 6 275 50 ÖREBRO 31.10.1889 T 20 276 47 ÖSTERSUND 24.2.1891 klipp Z 20 277 30 ÖSTHAMMAR 14.4.1886 C 20 278 21 ÖSTRA EMTERVIK 12.7.1876 S 40 Oscar - boktryck 279 45 ALTUNA 14.3.1891 C(U) 20 280 45 ANUNDSJÖ 15.7.1888 Y 30 281 45 BACKAMO 7.5.1891 O 25 282 39I BACKAMO 24.6.1885 O 25 283 39I BISPBERG 8.5.1885 W 25 284 45 BJURSÅS 3.11.1888 W 25 285 39I BJÖRFNA 18.3.1885 Y 25 286 45 CHARLOTTENLUND 20.10.1891 M 20 287 45 DALKARLSBERG 20.X.1887 T 20 288 45 DELSBO 26.3.1891 X 20 289 45 ELMHULT 16.8.1889 G 20 290 45 ENGELHAMN 26.8.1889 L 20 291 45 FRÖVI 10.3.1891 T 20 292 45 GELLERSTA 25.3.1889 T 20 293 45 GISLAVED 26.3.1887 F 20 294 45 GRIPENBERG 1.1.1888 F 20 295 45 GRÄSTORP 18.6.1890 R 20 296 45 GRÖNSKÅRA 12.12.1890 H 20 297 45 GUSTAF ADOLFS KAPELL 15.6.1889 F(R) 20 298 45 GUSUM 6.11.1887 E 20 299 39I GÄLLÖ 21.5.1885 Z 25 300 45 GÖTENED 6.5.1891 R 20 301 45 HACKVAD 1.7.1887 T 20 302 45 HARESTAD 13.11.1888 O 20 303 45 HASSELFORS 13.7.1887 T 20 304 39 HÖLJE 7.7.1890 K 20 305 45 JÄDERÖN 10.6.1891 B 20 306 45 KALL 2.9.1889 Z 25 307 45 KARLSDAL 22.5.1890 T 20 308 45 KLOTEN 2.7.1891 T 30 309 45 KOLBÄCK 9.4.1889 U 20 310 45 KÅRBÖLE 4.12.1888 X 20 311 45 KÄRRGRUFVAN 20.2.1891 U 20 312 45 LENA 13.9.1890 P 20 313 45 LINDESBERG 31.5.1891 ktt T 20 314 45 LINDESBERG 30.7.1891 T 20 315 45 LIT 23.2.1891 Z 25 316 45 LUNDSBRUNN 8.4.1891 R 20 317 45 LÅNGSELE 22.6.1899 Y 20 318 39 MAJORNA 3.5.1885 lyx O 40 319 45 MELLANSJÖ 8.1.1890 X 25 320 45 MEM 30.7.1886 E 20 321 39 MOTALA 11.8.1885 E 20 322 45 MÖKLINTA 6.5.1891 U 20 323 45 NERIKES BO T 30 324 39II NORRBO 14.7.1886 X 20 325 45 QVISGTRUM 20.10.1890 O 20 326 45 PITEÅ 26.8.1888 BD 20 327 39II REGNSJÖ 25.9.1886 X 25 328 45 RYDAHOLM 9.1.1890 kv 125 F 40 329 45 RÖDEBY 13.10.1890 K 20 330 45 SJÖSÅS 23.3.1887 kv 150 G 30 331 45 SKREDSVIK 17.11.1888 O 20 332 45 SONSTORP 14.9.1890 E 20 333 45 STOCKA 28.10.1887 X 20 334 45 STÄLLDALEN 26.5.1889 T 20 335 39I SÖDERHAMN 2.1.1886 X 25 336 45 SÖDERÅKRA 15.6.188X H 20 337 45 TINGSRYD 13.7.1887 G 20 338 45 TRÅNGSVIKEN 20.10.1890 Z 20 339 45 TUREBERG 18.7.1887 B 20 340 45 TÅSJÖ 6.8.1890 Z(Y) 20 341 45 TÖRE 22.8.1891 BD 25 342 45 TÖREBODA 11.6.1890 R 20

343 45 UDDEVALLA 2.2.1886 O 20 344 39 UMEÅ 1.7.1885 AC 20 345 39 VADSTENA 20.4.1885 E 20 346 45 WENERSBORG 5.6.1899 P 20 347 45 WESTANFORS 14.5.1889 U 20 348 45 WIFSTAVARF 18.2.1891 Y 20 349 45 ÅMOTSBRUK 24.9.1887 X 30 350 45 ÅNGE 29.11.1886 Y 20 351 45 ÅNÄSET 15.10.1889 AC 20 352 45 ÅRJENG 8.2.1891 S 20 353 45 ÅRSUNDA 9.5.1889 X 25 354 45b ÅSBO-FAGERHULT 9.6.1889 L 20 355 39 ÖSTAVALL 13.2.1888 Y 20 356 45 ÖSTAVALL 18.6.1890 Y 20 Oscar - koppartryck 357 54 ALSTERS STATION 20.4.1896 S 20 358 64 AFVATRÄSK 13.7.1909 AC 35 359 54 ARANÄSVALL 10.2.1905 Y 25 360 54 ARJEPLOG 8.8.1909 BD 20 361 59 ARLÖF 3.2.1904 M 20 362 54 BERGVIKSMO 4.6.1898 klipp X 20 363 54 BERNSHAMMAR 26.2.1893 U 20 364 54 BILLESH.GRUFVA 12.1.1905 M 20 365 54 BILLINGE 19.4.1893 M 20 366 54 BJERSJÖLAGÅRD 29.9.1891 M 20 367 74 BJÄRTRÅ 1.1.1912 Y 20 368 54 BRO 26.9.1906 B(C) 20 369 54 BRUZAHOLM 9.5.1895 F 20 370 55 BRÄCKE 3.6.1909 Z 20 371 54 BRÖMS 3.4.1896 kv125 H 60 372 52 BURGE 16.8.1904 I 20 373 54 BYHOLMA 20.3.1898 G 20 374 54 BÅNGBRO 14.12.1909 T 25 375 54 DELSBO 30.5.1897 X 20 376 55 DINGTUNA 22.10.1897 U 20 377 58 DOCKSTA 8.6.1899 Y 20 378 57 DUFHULT 21.1.1907 kv100 L 50 379 54 EDSBORDET 25.4.1892 Y 25 380 54 EKSHÄRAD 2.11.1902 S 20 381 52 ELFDALEN 11.2.1896 W 20 382 54 ELFKARLEÖ 19.7.1904 C 20 383 52 ELFVESTA 10.3.1903 E 25 384 56 EMARP 12.7.1900 F 25 385 55 FAGERSANNA 23.10.1899 R 20 386 58 FELLINGSBRO 6.2.1901 T 20 387 54 FERNA BRUK 19.7.1894 U 20 388 54 FINSHYTTAN 9.12.1897 S 20 389 52 FJELKINGE 2.3.1903 L 20 390 55 FJELKINGE 5.8.1901 L 40 391 52 FLISERYD 5.9.1904 H 20 392 54 FLISERYD 2.2.1906 H 20 393 52 FLODAFORS 24.7.1904 D 20 394 55 FLYINGE 20.4.1910 M 30 395 54 FLYINGE 6.8.1906 M 25 396 52 FOGLUM 28.12.1898 R 20 397 54 FORSSA 26.11.1907 X 20 398 55 FORSSA 25.2.1911 kt X 20 399 52 FRELUGA 30.8.1905 X 20 400 54 FRISTAD 15.11.1897 P 20 401 54 FRÅNÖ 2.1.1893 Y 30 402 54 FU 3.12.1901 W 25 403 52 FUNÄSDALEN 8.8.1911 Z 20 404 59 FÄRILA 10.6.189X X 20 405 54 GENEVAD 30.8.1909 N 20 406 54 GIMDALSBY 13.2.1907 kv 100 Z 30 407 52 GISLAVED 9.12.1901 F 20 408 54 GLAFVA 20.7.1891 S 20 409 54 GLANSHAMMAR 4.5.1893 T 20 410 54 GNOSJÖ 12.11.1909 F 20 411 55 GRIMSLÖF 27.10.1900 G 20 412 52 GRYTERYD 7.1.1895 kv125 F 20 413 54 GRYTHYTTEHED 14.12.1897 T 20 7 414 54 GUSSELBY 23.3.1893 T 20 415 52 GUSTAFSTORP 23.6.1902 K 20 416 54 GÅFVETORP 23.3.1902 G 30 417 54 GÄRDSJÖ 24.5.1902 på klipp W 20 418 56 GÖTEBORG 2 22.12.1910 O 20 419 56 GÖTEBORG-FILIAL 12.8.1892 O 20 42052+56 GÖTEBORG-FILIAL 21.7.1891 klippo 25 421 55 HALLTORP 20.5.1904 H 30 422 54 HALLVIKEN 30.10.1905 Z 20 423 52 HAMMAR 1.8.1906 T 20 424 52 HAMNEDA 8.7.1897 G 20 425 52 HELLEFORS 8.4.1902 veck lyxstpl T 25 426 54 HIDINGSTA 22.1.1902 T 20 427 54 HIETANIEMI 24.12.1895 BD 20 428 54 HJERTSÄTER 13.11.1905 kv 125 P 25 429 54 HJO 7.7.1900 R 20 430 54 HJORTQVARN 19.7.1898 T 20 431 56 HJORTQVARN 7.8.1905 T 20 432 54 HOFSTA 20.10.1895 på klipp T 20 433 59 HOFVA 6.4.1897 R 20 434 54 HOLMEJA 8.6.1898 på klipp M 25 435 57 HOLMSUND 22.10.1908 AC 20 436 54 HOLMSVEDEN 20.1.1900 X 20 437 54 HUSUM 19.10.1897 Y 20 438 54 HÅKANBOL 22.5.1895 T 20 439 54 HÅLLAND 29.10.1904 Z 20 440 54 HÅLLSVIKEN 17.12.1897 D 20 441 54 HÅSJÖ 8.12.1906 Z 20 442 55 HÖGBO 5.8.1908 X 65 443 54 HÖGSGÅRD 22.3.1898 X 50 44452+56 BS HÖRKEN 9.7.1892 klipp T 20 445 54 IDRE 24.12.1906 W 20 446 54 JONSBERG 2.2.1903 E 20 447 54 KALFSJÖHOLM 23.10.1900 P 20 448 54 KALLINGE 2.3.1907 K 20 449 56I KALMAR 12.4.1902 H 20 450 54 KLOCKRIKE 8.6.1903 E 20 451 54 KIL 18.2.1900 S 20 452 55 KLACKA LERBERG 9.1.1901 T 20 453 54 KOFLAND 24.7.1902 Y 20 454 54 KOLSVA 2.8.1891 U 20 455 56 KOPPARBERG 8.4.1895 T 20 456 54 KORSÅN 14.8.1899 W 20 457 54 KORTFORS 29.9.1894 T 20 458 54 KRAGEHOLM 14.7.1905 M 20 459 52 KRISTINEHAMN E 15.12.190X S 20 460 54 KRÅKSMÅLA 22.12.1910 H 20 461 52 KUNGSHULT 29.6.1909 M 40 462 54 KVILLE 23.9.1910 över ett år före notering om tidigaste stpl, kv 800 O 400 463 54 KÅRBÖLE 19.4.1894 X 20 464 54 KÄFSJÖ 5.10.1898 F 20 465 55 LAGGARETORP 23.2.1903 T 70 466 54 LANDA X.3.1900 X 20 467 54 LATORPS BRUK 12.1.1898 T 20 468 58 LIMA 31.8.1912 W 20 469 54 LINDHOLMEN 28.6.1909 B 20 470 54 LINSELL 27.10.1900 Z 20 471 54 LJUNGBY 3.1.1901 G 20 472 54 LJUSNE 12.5.1900 X 20 473 54 LÅNGBANSHYTTAN 13.5.1899 S 20 474 57 MALMÖ 6 21.7.11 M 20 475 54 MO 24.10.1891 Y 20 476 54 MORA 2.4.1895 W 20 477 54 MOSÅS 31.1.1899 T 20 478 54 MÖLNBACKA 14.3.1898 S 20 479 57 NEDERKALIX 18.8.1897 BD 25 480 54 NERIKES BO 7.10.1895 T 20 481 54 NJURUNDA 19.7.1895 Y 20 482 54 NORRA VRAM 5.9.1896 M 20 483 56 NYBRO 20.1.1895 H 20 484 54 NÅS 1.2.1898 W 20 485 54 NÄSUM 16.3.1897 L 20

486 57 OCKELBO 4.9.1899 X 20 487 54 ORRESTA 12.9.1895 U 20 488 54 OXBERG 13.10.XXXX kv 350 W 35 489 57 POLCIRKELN 18.12.1907 BD 20 490 54 RAMNÄS 19.9.1904 U 20 491 54 RAMSBERG 17.8.1906 T 20 492 52 RAMVIK 15.9.1898 Y 20 493 54 RAMVIK 2.3.1897 Y 20 494 54 RANSTA 4.8.1902 U 20 495 58 RAUS 24.9.1909 M 20 496 54 RENLAND 27.2.1905 P 30 497 55 RINGARUM 12.4.1898 E 20 498 56 RINGKARLEBY 11.3.1904 kv 100 T 50 499 54 ROBERTSFORS 29.12.1910 AC 20 500 54 ROGSTA 2.1.1893 X 20 501 54 RÅGGÄRD 16.3.1893 P 25 502 54 RÅNGEDALA 25.9.1891 P 20 503 54 RÄLLSÅ 1.2.1910 T 20 504 54 RÖRBERG 8.8.1903 kv 500 X 250 505 58 SANDA 30.9.1907 I 35 506 59 SEFFLE 24.8.1901 S 20 507 54 SIKFORS 20.12.1893 T 20 508 54 SIMEÅ 13.11.1899 X 20 509 54 SJÄLEVAD 3.12.1910 Y 20 510 54 SKORPED 8.12.1907 Y 20 511 54 SLUSSEN 8.7.1901 O 20 512 54 SMÅLANDS-RYDAHOLM 25.7.1903 F 20 513 54 SMÅLANDS TABERG 29.5.1899 F 20 514 54 SOLVESTA 30.10.1891 E(H) 25 515 55 STEHAG 6.8.1911 M 20 516 54 STORA MELLBY 26.10.1894 kv 125 P 50 517 54 ST MELLÖSA 10.8.1898 T 20 518 52 STORA MELLÖSA 3.4.1911 T 60 519 54 STORA TUNA 14.3.1899 klipp W 20 520 54 STORÅ 13.10.1899 T 20 521 54 STRIBERG 31.10.1899 T 20 522 54 STÄLLBERG 13.12.1904 T 20 523 55 STÄLLDALEN 1.11.1898 T 20 524 54 SUNDBORN 10.1.1902 W 20 525 54 SUNNE 7.3.1900 S 20 526 54 SVANSKOG 2.3.1910 S 20 527 54 SVANSTEIN 21.7.1906 BD 20 528 54 SVÄRDSJÖ 19.1.1896 W 20 529 56I SÄTER 3.7.1891 W 20 530 54 SÖDERBYKARL 26.7.1902 B 20 531 58 SÖDRA SUNDERBYN 4.7.1900 BD 20 532 52 TARSTA 22.12.1905 T 30 533 54 TAXINGE-NÄSBY 16.8.1899 B(D) 25 534 54 TORGÅS 17.4.1909 W 20 535 52 TORRSKOG 8.3.1896 P 25 536 58 TORTUNA 5.7.1909 U 20 537 54 TREHÖRNINGSJÖ 1.5.1905 Y 20 538 54 ULLERVAD 14.3.1893 klipp kv 2000/R 750 539 57 UPSALA AFG AFD 27.2.1904 C 20 540 54 URSVIKEN 28.2.1892 AC 20 541 57 VALLSTA 9.12.1908 X 20 542 52 VALSBERGA STATION 25.3.1909 D 25 543 55 WALÅSEN 12.9.1899 T 25 544 54 VERMLANDS RÄMEN 19.1.1898 S 25 545 54 VERMLANDS SÄBY 19.7.1902 S 20 546 54 VESTGÄRDE 22.5.1909 W 20 547 54 VESTGÄRDE 9.5.1910 W 20 548 54 WESTRA EMTERVIK 7.12.1897 S 20 549 56 VIA 13.3.1910 X 20 550 54 VIBY 2.12.1904 L 20 551 54 VIKARBYN 21.4.1900 W 20 552 54 VIKSBERG 15.10.1900 W 20 553 54 VINTROSA 16.3.1910 T 20 554 54 VOXNA 15.10.1891 klipp X 25 555 54 WÅTHULT 20.7.1893 F 20 8 556 66 YTTERBY 2.10.1911 kv 100 O 30 557 52 ÅLSÄNG 12.9.1902 T 25 558 54 ÅMSELE 30.6.1900 AC 20 559 52 ÅNIMSKOG 30.12.1907 P 20 560 54 ÅNIMSKOG 12.8.1894 P 20 561 54 ÅSELE 28.5.1906 AC 20 562 58 ÄNGEBO 20.9.1902 X 25 563 54 ÖDESTUGU 8.5.1909 klipp F 20 564 54 ÖRTOFTA 5.10.1909 M 20 565 54 ÖSTRA TRANEMO 4.6.1911 kv 150 P 75 Medaljong 566 82 AXVALL 23.12.1915 R 20 567 80 BJÖRBOHOLM 20.1.1919 P 20 568 84 BJÖRKERYD 10.6.1914 K 20 569 86 BOALT 6.5.1915 L 20 570 83 BOFORS 23.4.19 T 20 571 76 BORLÄNGE 12.7.1911 W 20 572 79 BORSTAHUSEN 4.1.1914 kv 175 M 40 573 95 BORÅS 29.1.192X P 20 574 82 BÅL 30.12.1914 I 30 575 84 ESSUNGA KYRKBY 1.10.19XX kv 1500 R 600 576 91 FALUN-A 7.11.1921 kv200 W 60 577 86 FUNÄSDALEN 19.8.1913 Z 20 578 86 GNOSJÖ 9.1.1918 F 20 579 79 HALMSTAD 23.4.1915 N 20 580 82 HOUF 12.1.1912 kv100 L 40 581 84 HÄFVERÖSUND 15.7.1918 B 20 582 82 KARLSKRONA 17.9.1912 K 20 583 82 KATRINEB-KAPELL 30.11.1916 X 20 584 72 LILJEHOLMEN 1 21.6.1918 A 25 585 79 LILLKYRKA 30.6.1919 T 20 586 76 LINDFORS 6.7.1911 S 20 587 79 LOFTAHAMMAR 2.7.1914 H 20 588 84 MOSHULT 12.2.1920 kv 125 G 25 589 79 MUNKALJUNGBY 11.2.14 L 20 590 84 MÅRDSJÖN 4.2.18 Z 20 591 79 ONSALA 3.1.1918 N 20 592 83 ROTTNESUND 4.1.1919 S 35 593 82 SALSTAD 15.10.1916 R 20 594 86 SJÖTORP 8.1.1918 R 20 595 79 SKEE 15.11.1911 O 20 596 82 SUNDBYBERG 2.11.1911 B 20 597 82 TIDAVAD 14.7.17 R 20 598 79 TIERP 24.12.1911 C 20 599 83 TORROM 13.3.1919 Y 20 600 86 TRANSTRAND 14.4.1919 W 20 601 82 TÖREBODA Lbr 24.8.1917 R 20 602 82 ULLERVAD 30.12.1916 R 20 603 79 VASSELHYTTAN 4.4.1917 T 30 604 82 VIKSTA 27.5.1915 C 20 605 82 ÖRNSKÖLDSVIK 18.9.1915 Y 20 Övriga stämplar, järnväg, postombud och ångbåt 606 421A ABISKO TURISTSTATION 19.9.61BD 20 607 276A BODA GLASBRUK 28.8.43 H 20 608 235 BRÖTJEMARK 27.1.1933 F 20 609 180 BÅSTAD 12.3.1924 L 20 610 176 DIÖ 14.7.1929 G 20 611 142 GEIJERSDAL 23.11.1923 S 20 612 146A FLYINGE 11.7.1932 M 20 613 177A FLYINGE 12.9.36 M 20 614 74 GRISSLEHAMN 30.12.1911 B 20 615 178 HUSUMVERKEN 2.11.38 Y 20 616 176 HÖRNSJÖ 28.1.36 AC 20 617 286 LILLA ESSINGEN 9.5.45 A 20 618 64 MALMSLÄTT 29.5.1897 E 20 619 181 NORHYTTAN 2.11.1932 W 25 620 142A OCKE 1.1.1926 Z 20 621 16B REGNSJÖ 9.2.1905 X 25

622 280 RÖRSTRÖM 31.7.42 Z 20 623 183 SANDBÄCK 15.4.1933 K 20 624 181 SANGIS 28.5.1931 BD 30 625 146A STOCKA 3.1.34 X 20 626 178A STOCKHOLM 21 B 8.5.37 A 20 627 74 SUNDSVALL 12.9.1912 Y 20 628 163b VINTROSA 2.4.1937 T 20 629 176 VOLLSJÖ 20.9.1929 M 20 Järnvägspost, Postombud m.fl. 630 32 N.K.J 28.8.1878 omv T 20 631 72 PKXP 37D 11.1.1914 o 20 632 54 PKXP No 65 5.5.1898 kv 500 o 350 633 54 PLK 335B 18.5.1910 kv150 o 30 634 679 DRÄNGMARKBY LBB1 20.12.69 kv 250AC 70 635 579 EKSHÄRAD LBB5 23.10.69 S 30 636300,429,602 HAVDHEM Lbb2 2 JUN 1967, okänd i Postal! I 150 637 308 KUNGSBACKA LBB1 19.8.53 klipp N 125 638 1243 LIDHULT LBB4 21.04.98 G 20 6391276SX ÄLMHULT LBB8 16.12.83 G 20 6401292SX ÄLMHULT LBB8 29.3.84 G 20 641 816A EDSBYN POB2 29.10.79 kv 400 X 75 642 276 GÖTEBORG 1 POSTOMB 3 29.11.43 O 25 643 294x2 LYCKSELE POB 7 17.1.66 AC 300 644 309 SOLLEFTEÅ 1 POB1 30.6.70 klipp Y 20 645 481 STOCKHOLM 1 POB 3 21.11.56 kv 100 A 40 646 563 VIKBOLANDET POB3 30.7.69 kv 300/E 20 647143A+180b VÄSTGÄRDE POB1 14.6.37 på klipp Pr W 400 648 911B ÖVERTORNEÅ POB3 29.9.79 BD 20 649 54 LANTBR.183 IV 24.12.1898 kv 125 Z 30 650 176 ÅXP 95 1.8.30 40 651 M5 ÅNGBÅTS PXP No 100 25.8.1940 kv 600 300 652 52 ÅNGBÅTS PXP No 145 28.5.1910 50 Stämplar på kort och brev (foto sid 45) 653 52 BASTUTRÄSK 10.3.1903 PR AC 30 654 52 BRÄNNLAND 1.1.1903 sidv AC 20 655 52 BURGSVIK 18.11.1905 I 20 656 54 DALA FINNHYTTAN 234.12.1908 W 20 657 54 GARPENBERG 7.8.1908 W 20 658 54 GARPENB:KYRKOBY 21.xx.19xx W 75 659 54 HALL-MARBY 4.7.1908 Z 20 660 52 HELLINGE 1.3.1903 F 20 661 52 HÖRNSJÖ 20.3.1905 AC 30 662 52 KALL 25.11.1902 Z 30 663 52 LIT 6.9.1904 Z 20 664 54 MYRHEDEN 18.8.1907 AC 20 665 52 RÖNNESHYTTA 25.7.1906 T 20 666 52 SKEDABORG 9.5.1907 E 20 667 52 SNYTEN 23.12.1907 U 20 668 54 STORA TUNA 27.5.1907 W 20 669 52 TENGENED 28.3.1910 R 20 670 54 WATTHOLMA 14.6.1900 C 20 671 52 YTTERHOGDAL 16.10.1903 Z 20 672 52 ÖDESHÖG 18.4.1908 E 20 673 52 ÖDÅKRA 20.1.1903 M 20 674 79 ERVALLA 22.12.1912 S 20 675 84 FINSTA 23.10.1922 B 20 676 99 KÅRBERG 24.8.1918 T 20 677 79 LIDINGÖ BREVIK 1.11.1915 i par B 20 678 80 RÖNNESHYTTA 23.5.1919 T 20 679 79 STORA MELLÖSA 21.8.1914 T 20 680 79 TRIABO 2.6.11 H 50 681 79 ÄLFVAN 25.12.14 E 50 682 79 ÖDSMÅL 21.9.1911 O 20 683 79 ÖSTANSJÖ 16.7.1914 U 20 Ovanliga stämplar 684 9 STOCKHOLM 27 JUL XX 9 ankomststpl båtpost A 30 685 152C 20ö blå G II A makulerat med lila Lösen 25 686178A klipp Postkontoret i Uddevalla 21 OKT 1936, röd expeditionsstpl, postansvisningsklipp 50 687 375 Brevduvepost Agered - Olofstorp 12.10.85 kl.12-12.25 30 Stämpelns sista dag 688 699 AJAUREFORSEN 30.6.70 AC 20 689 394A BALSJÖÅSEN 31.10.72 AC 20 690 394B BJURTJÄRN 14.11.70 S 20 691 394B BOGEN 30.9.70 S 25 692 612B BÄCKHAMMAR B 30.10.70 S 35 693 614BB DAJKANVIK 31.7.72 AC 20 694 394B DALS HÖGEN 14.11.70 P 30 695 709A2 DALS HÖGEN 14.11.70 P 30 696 394A DJURMO 30.9.72 W 25 697 1094 DOROTEA / ÖSTRA ORMSJÖ 29.9.79/AC 30 698 394B EVERTSBERG 30.9.70 W 20 699 896 FALERUM A 30.6.75 E(H) 20 700 394a FALUN6 A 30.9.71 kv 100 W 30 701 75A2 FEGEN 31.7.72 N 35 702 816A FRÖSEKE A 28.5.82 G 25 703 612B FÅSSJÖDAL 28.2.76 Z 20 704 613A FÄGRE 310.10.76 R 20 705 945B FÄGRE 30.10.76 R 20 706 667B GOTLANDS TOFTA 31.12.69 I 20 707 430A GULLTRÄSK 28.2.69 BD 20 708 915 HAMMARDAL / GÖRVIKSJÖN 30.8.80/Z 20 709816A klipp HARMÅNGER POB1 31.08.82 kv 300 X 100 710 915 HARMÅNGER POB1 31.08.82 kv 300 X 60 711 670B HYLÅN 31.12.69 W 20 712 817B IGGEUND POB1 31.10.83 kv 200 X 50 713 613B INGMÅR 29.5.71 S 25 714 723 JÄMTLANDS ÄNGE 30.4.71 Z 20 715 759 JÄLA 30.3.72 R 20 716 714B KARLSTAD 4 C 11.3.71 S 35 717 745B KOLER 31.5.72 BD 20 718 394B LAXARBY 30.5.70 P 20 719 649B LINDFORS 31.5.69 S 20 720 759 LILLÖGDA 30.3.72 AC 20 721 394A LUCKSTA A 30.9.72 Y 30 722 629B LUGNÅS A 31.5.69 R 20 723 394B LUNDSBERG 10.6.70 S 20 724 955 NORDMARKSHYTTAN 31.8.83 S 25 725 713B NORRA VI 31.8.71 E 20 726 394A NÄSKE 30.9.72 Y 20 727 394A NÄTRABÖLEN 30.9.72 Y 25 728 915 OFFERDAL / RÖNNÖFORS 30.10.81 Z 20 729 397A RÖ 30.9.70 B 25 730 700B RÖ 30.9.70 B 20 731 698 SILVERHÖJDEN 31.7.70 T 25 732 394A SKATTKÄRR 31.8.72 S 30 733 649B SOLBERGA 31.5.69 F 20 734 394A SULVIK 30.10.71 S 25 735 669 SVÄRTINGE 31.10.69 E 20 736 394B ULVSHYTTAN A 30.10.70 W 25 737 620A ULVSHYTTAN A 30.10.70 W 20 738 420A UPPHÄRAD A 29.4.72 P 25 739 685B VENTLINGE 29.9.73 H 20 740 620B VRETEN 29.4.72 R 20 741 394A VÄRMLANDS DALBY 31.8.72 S 20 742 721B VÄRMLANDS DALBY 31.8.72 S 20 743 760 VÄRMLANDS DALBY 31.8.72 S 40 744 713B YTTERBERGSBYN 30.9.75 Z 20 745 394B ÅLSTORP 30.9.70 N 25 746 700 B ÅLSTORP 30.9.70 N 30 747 394B ÅSENSNRUK 30.1.71 P 25 748 433 ÖRLÖSA 31.10.75 R 20

1938 - MODERNT 749 259BC...ÄLVSJÖ 1 14.2.39...AC... 80 750 261BC...LINKÖPING 1.6.38...E... 80 751 261BC...STOCKHOLM 3.8.3X...AC... 70 752 262A...LOMSJÖ 25.4.38...AC... 20 753 262A...NORRLÅNGTRÄSK 27.4.38...AC... 25 754 262C...REFVINGEHED 11.8.1938...M... 20 755 262BC...15 brun Nya Sverigeminnet, 3+4-par i postfriskt ex...**... 80 756 263...SNAVLUNDA 30.11.38... T... 25 757 265...STORA ESSINGEN 18.7.39...AC... 25 758 267C...GUNNAR 29.4.39...AC... 20 759 267A...HYLLSTOFTA 18.6.1938... L... 20 760 267CB...KRISTIANSTAD 14.1.39... L... 70 761 268...KRÅKSMÅLA 18.8.38...H... 20 762 273A...HASSELFOS 15.2.41... T... 20 763 273A...STOCKHOLM 5 18.12.40... A... 20 764 273B...KARLSKOGA 1 16.4.46 lyxstpl... T... 25 765 274BB...LAXVIKEN 18.3.50 kt... Z... 25 766 275A...HIDINGEBRO 2.10.43... T... 20 767 275A...SMÅLANDSSTENAR 11.9.43... F... 25 768 275C PI...15 ö brun G V profil höger i postfriskt 6-block...**... 30 769 275C PI...15 ö brun G V profil höger i postfriskt 9-block...**... 30 770 276a...KUMLA 2.4.48... T... 20 771 276A...LANSJÄRV 20.7.43...BD... 20 772 276A...NORRA RÖRUM 18.5.50...M... 20 773 276A...EKTRÄSK 31.5.50...AC... 20 774 276A...STOCKHOLM 41 A 12.4.48... A... 20 775 276A...VITTSKÖVLE 16.6.42... L... 20 776 276A...GARDVIK 1.12.47...AC... 20 777 276A...HÖGARNA 28.11.48... Z... 20 778 276A...STÄLLDALEN 17.1.1948... T... 20 779 276B...HÖGBODA 2.2.46...S... 25 780 276B...SEGLINGSBERG 30.1.49...U... 20 781 276B...VISTTRÄSK 13.12.47...BD... 20 782 277...BUREÅ 27.4.45...AC... 20 783 277...NJUTÅNGER 5.10.42...X... 20 784 277...STOCKHOLM 26 B 9.11.44... A... 20 785 277...STORA LEVENE 9.7.43... P... 25 786 277...SVÄNGSTA 11.3.42...K... 20 787 280...VISKAFORS 26.10.41... P... 20 788 281...GARDVIK 16.12.49...AC... 20 789 283...STOCKHOLM 7 E 20.3.45... A... 20 790 286...ARJEPLOCH A 29.3.43...BD... 20 791 286...DREV 22.9.52...G... 20 792 286...FAGERFORS 17.10.49...K... 30 793 286...GÄVLE 6 A 24.2.45...X... 20 794 286...KILAFORS 15.8.44 Lyx...X... 40 795 286...LÅNGBACKA 13.10.42...X... 20 796 286...STOCKHOLM 3 29.4.41... A... 20 797 286...VARNSÄTRA 20.12.44...U... 20 798 286...TJÖRNARP 27.7.40...M(L)... 20 799 286...ÄNGELHOLM 25.5.45 Lyx... L... 20 800 290...TINGSRYD 15.12.50...G... 25 801 291...ESKILSTUNA 5.12.1940 Lyx...D... 30 802 292...NYNÄSHAMN 1 A 16.3.53...BD... 20 803 293...STOCKHOLM 2 PAK B 5.6.44... A... 20 804 293...BROMSTEN 5.10.42... A... 20 805 293...STOCKHOLM 5 11.X.43... A... 20 806 296...LJUNGSARP 25.2.50... P... 20 807 296...STOCKHOLM 20 19.6.48... A... 20 808 298...BORÅS 1 PAK 2.7.54... P... 20 809 301...STOCKHOLM 20 3.9.47... A... 20 810 304...HÅSJÖ 2.8.56... Z... 20 811 308...KÄLLSJÖ 28.6.61...N... 20 812 309...NYNÄSHAMN 3 C 18.2.70...BD... 20 813 310...HALMSTAD 2 C 28.7.55...N... 20 814 312...STOCKHOLM 3 1.12.68... A... 20 815 313...MALMÖ 17 A 4.5.65...M... 20 816 318A...VARGBACKEN 11.5.39...BD... 20 817 318 BC...5 ö Ling stpl 3+4-par med bra marginl... o... 60 818 318CB...5ö Ling i postfriskt 4+3-par med härlig marginal...**... 75 10

819 319...FJUGESTA 2.4.40... T... 20 820 319...GÖTA 25.5.40... P... 20 821 319...AUKTSJAUER 20.1.40...BD... 20 822 319...SVARTNÄS 2.10.40...W... 20 823 319...MON 22.3.39... P... 20 824 321A...MARIEFRED B 23.10.40...D... 20 825 321A...JÄDERFORS 19.8.39...X... 20 826 321A...SMÅLANDSSTENAR 30.7.40... F... 20 827 321A...LINGBO 11.7.39...X... 20 828 321A...UDDEBO 24.7.1939... P... 20 829 321A...BERGHEM 31.12.1940... P... 20 830 321C...GÄVLE 1 LBR C 8.11.39...X... 20 831 321BB...GÄRSNÄS 7.11.40... L... 70 832 321BB 4-bl...15 ö brun Linné i postfriskt fyrblock av 4+3 i lyxkvalitet...**... 700 833 321CB...15 ö brun Linné imed rv stpl & goda marginaler, blyertsstreck... o... 50 834 324A...HEBERG 14.5.40...N... 20 835 324BB...5 ö grön Bellman i snyggt postfriskt B-par...**... 50 836 324BC...5 ö grön Bellman stpl 3+4-par med bra marginal... o... 20 837 324BC...5 ö grön Bellman i postfriskt 3+4-par kv 700...**... 125 838 325...KÄLLNA 24.4.40...l... 25 839 326A...HASSLERÖR 26.2.41...R... 20 840 326A...STORVIK 9.7.41...X... 20 841 326A...SILJANSNÄS 16.4.41...W... 20 842 326A...STRÖMSNÄSBRUK 5.5.41...G... 20 843 327...BJÄSTA 1.10.41... Y... 20 844 328B...FLIVIK 26.3.43...H... 20 845 328B...ESKILSTUNA LBR 22.10.41 Lyx...D... 50 846 329...TIERP 21.9.41...C... 20 847 330A...NELHAMMAR 30.4.1942...H... 20 848 331...MALUNG 3.1.42...W... 20 849 331...STOCKHOLM 2.12.41... A... 20 850 332B...STJÄRNHOV A 2.12.61...D... 30 851 332BC...5 kr blå Stockholms slott stpl 3+4-par med goda marginaler... o... 300 852 333A...ALMUNGE 201.10.41...C(B)... 20 853 334...NÄR 17.3.43...I... 20 854 334...1 kr orange Hazelius i postfriskt 5-strip...**... 80 855 337C...20 kr ultramarinblå Flygande Svanar, postfriskt och i perfekt centr kv 1200...**... 200 856 337C...20 kr ultramarinblå Flygande Svanar, postfriskt ex kv 1200...**... 200 857 338A...GEVÅG 28.10.42... Z... 20 858 338A...KÄLVENE 17.2.43...R... 25 859 338A...MALUNG 21.8.42...W... 20 860 343...60 ö karminviolett Scheele i postfriskt 5-strip, gc...**... 80 861 350...ÅSELE A 15.11.43...AC... 20 862 350...120 rosalila Montelius i postfriskt 5-strip...**... 70 863 357...DALA-JÄRNA 22.6.45...W... 25 864 360...BOLIDEN 13.3.46...AC... 20 865 361BB...SVENSTAVIK 1.11.46... Z... 30 866 366B...PKP 124 25.6.46 Pr... 25 867 367...ESKILSTUNA A 8.11.46...D... 20 868 371...GRÖTINGEN 10.3.48... Z... 20 869 375...STRÖMSUND POB 6 10.12.47 LYX... Z... 50 870 377A...VARNUMSKULLE 2.1.43... P... 20 871 383A...KIRUNA 26.8.48...BD... 20 872 385A...MARIEHÄLL 21.6.49... A... 20 873 387...VINSLÖV 16.3.50... L... 20 874 389A...MJÖSJÖBY 28.11.50...AC... 20 875 391...KRISTIANSTAD 10.2.50... L... 20 876 393...LÖVSTABRUK 25.8.55...C... 40 877 393...VÄSXJÖ C 15.12.52...G... 20 878 400A...LIMHAMN 2.1.56 Pr...M... 30 879 404A...HUSUM A 5.2.52 Pr... Y... 30 880 404A...TÄXAN 1.9.52... Z... 20 881 405A...STORA ESSINGEN A 5.1.53... A... 20 882 405A...EVERTSBERG 15.6.53...W... 20 883 405A...BRUNSBERG A 5.12.54...S... 20 884 406B...TORSBY 8.5.55...S... 20 885 408...BRÅLANDA 14.12.59... P... 20 886 413A...GRÖNDAL 28.8.59... A... 20 887 416A...ALSTERSBRUK 17.11.58...BD... 20 888 416A...SÖDERFORS 29.6.51...C... 20 889 416A...TORSÅS B 27.11.59...H... 20 11

890 416A...VIDSEL 30.11.59...BD... 20 891 416A...VÄLLINGBY 3 16.6.57... A... 20 892 416A...TOMELILLA 20.4.59... L... 20 893 416-395 HA6RV..BODEN 1 5.5.58...BD... 40 894 416-395 HA6...Fyra olika postfriska häftesblock...**... 100 895 419A...KVARSEBO 29.5.63...E... 20 896 421A...TORTUNA A 27.11.61...U... 20 897 421+395 HA8OH.MALMÖ 1 7.8.64...M... 20 898 428A...TÖRE 26.9.66...BD... 20 899 430A...STOCKHOLM B 27.16.11.67... A... 20 900 432BB...FARSTA 1 B 1.6.72... A... 30 901 433A...ANTEN 28.10.70... P... 25 902 441...ELLÖS 12.5.52 kt...o... 40 903 445A...STOCKHOLM VÄLLINGBY 2 A 19.12.53... A... 20 904 450...TIMMERNABBEN 25.10.54...H... 25 905 460...UDDEHOLM 25.2.60 Pr...S... 40 906 483BB...STEHAG 17.1.58...M... 50 907 489...JÖNKÖPING 3 A 1.4.58... F... 25 908 495A...TORNA - HÄLLESTAD 23.9.58...M... 30 909 496...VÄSTERÅS 4 A 6.10.58...U... 30 910 501...STOCKHOLM 25 A 12.8.60... A... 20 911 508...RAMSELE 19.12,60... Y... 30 912 508...SOLLEFTEÅ 2 R 16.11.60...E... 25 913 513A...VEBERÖD A 19.8.60...M... 30 914 528BB...10 kr lilabrun Bildsten i fräscht postfriskt BB-par...**... 60 915 535...JULITA 4.7.63...D... 35 916 538A1...BOHULT 30.3.63...H... 30 917 563...BOLLNÄS 3 B 8.10.68...X... 20 918 563A...SKUTSKÄR 1 D 4.10.65...C... 20 919 566A...REFTELE 19.7.66... F... 20 920 573...NÅS 7.10.66...W... 20 921 577...LULEÅ 1 R 7.7.67...BD... 30 922 579...STOCKHOLM 49 B 22.11.68... A... 20 923 579...DOMSJÖVERKEN 1B 15.5.72... Y... 20 924 597BB...SIMLÅNGSDALEN A 19.6.67...N... 40 925 599...KARLSKOGA 5 B 9.6.69... T... 20 926 600...SUNDSVALL 23.11.73... Y... 20 927 620A...STOCKHOLM 60 4.3.71... A... 20 928 649BB...GÖTEBORG 54 1.12.70...O... 30 929 660...SLITE A 27.7.71...I... 25 930 690...MOSKOSEL POB4 4.5.76...BD... 20 931 693...SESKARÖD B 12.6.70...BD... 20 932 693...DANNEMORA B 23.9.70...C... 20 933 721 B...ÖRTOFTA B 31.8.71...O... 20 934 727 SX1...SKÖVDE 1 M 3.5.71...R... 20 935 730A...FILIPSTAD 1 G 2.11.73...S... 20 936 744BB...SKURUP LBB 5 1.3.72...M... 75 937 777...KILAFORS B 23.10.73...X... 20 938 777...VINSLÖV D 24.9.73...O... 20 939 778BB...KARLSBORG 2 B 8.9.72...R... 25 940 780 SX...KARLSBORG 2 B 6.11.72...R... 25 941 782BB...KARLSBORG 2 B 7.10.72...R... 20 942 787...KARLSBORG 2 B 7.10.72...R... 25 943 794SX...FILIPSTAD D 18.5.76...S... 20 944 804...malmö 2 30.3.73...M... 20 945 809...KARLSBORG 2 B 18.1.73...R... 20 946 826...HUDDINGEN 2 E 28.6.73...BD... 30 947 833...SURTE 2 27.2.74... P... 20 948 837BB...GRÅBO 4.3.75... P... 20 949 853...ÅLED 23.1.74 LYX...N... 50 950 859...SÖDERFORS 18.3.74...C... 20 951 863 SX2...JOHANNESHOV 8 A 24.5.74... A... 30 952 863 SX1...KÅGE F 29.9.74...AC... 25 953 863 SX1...JOHANNESHOV 8 A 25.6.74... A... 20 954 864 SX1...JOHANNESHOV 8.A 14.5.74... A... 30 955 864SX2...JOHANNESHOV 8 A 24.5.74... A... 30 956 872 SX...STOCKHOLM 38 A 21.11.77... A... 20 957 874...LINKÖPING 7 D 5.4.75...E... 20 958 898...RÖNNINGE 1 19.12.74...BD... 20 959 914BB...FILIPSTAD 1 B 6.4.76...S... 20 960 964...PARTILLE 2 19.6.76...O... 20 12

961 966...FLEN B 9.11.78...D... 30 962 973...LUND VÄSTR 15.11.1993...M... 20 963 978...FÄGREN 30.10.76...R... 20 964 983A...HÖRBY 17.11.76...M... 20 965 985 SX1...LJUNSBRO 13.2.76...E... 20 966 986...FREDRIKSBERG 19.2.77...W... 20 967 986 SX2...HÖRBY 17.11.76...M... 20 968 993...HALMSTAD 27.05.82...N... 20 969 998BB...SMÖGEN 8.8.78 Lyx...O... 40 970 1006...RUNMARÖ 19.12.77...BD... 25 971 1006...BURGSVIK A 9.5.77...I... 20 972 1038...STÖDE VISKAN 30.6.80... Y... 20 973 1042SX...HALMSTAD 9 C 27.10.78...N... 25 974 1044 SX...ALVESTA B 06.12.79...G... 25 975 1060 SX...HAMLSTAD 9 C 9.12.78...N... 20 976 1093...BROMMA 3 20.5.80... A... 20 977 1106 SX...ALVESTA B 25.06.80...G... 20 978 1107...VALLBERGA 30.11.79 LYX...N... 25 979 1109...LUDVIKA 1 B 06.04.81...W... 20 980 1110...LAHOLM 1 A 23.11.79...N... 20 981 1119...ÅTVIDABERG I 26.02.80...E... 20 982 1119...NORRKÖPING 1 26.02.80...E... 20 983 1177-1182...LINDESBERG 09.09.81 Sverige i världen komplett serie lyxstpl första dag... T... 30 984 1204...JÄRVSÖ A 14.07.82...X... 20 985 1210...ESKILSTUNA 10 3.6.82...D... 20 986 1211...MANTORP C 08.06.82...E... 20 987 1217...HISHULT 17.7.1982, SUPERLYX...N... 50 988 1221...ÅKARP D 27.08.82...M... 20 989 1235...LJUNSBRO 13.12.82...E... 20 990 1241...KNÄRED C 16.04.85...N... 20 991 1241...ÅSLJUNGA A 08.05.96; nytryck av 83 års utgåva av Frukter... L... 20 992 1241...LÖDDEKÖPING 1 27.2.96; som ovan...m... 20 993 1241...FINJA A 97.92.21; som ovan... L... 20 994 1241...BOTTNARYD A 1.10.97; som ovan... F... 20 995 1241...ÄNGELHOLM 26.01.98; som ovan... L... 20 996 1242...TOREKOV A 24.3.94; som ovan... L... 20 997 1242...FÖRSLÖV 24-3-94; som ovan... L... 20 998 1242...MUNKA LJUNGBY 24.10.95; 24.10.95; som ovan... L... 20 999 1242...GETINGEN 14.3.1996; som ovan... L... 20 1000 1242...JONSTORP A 09.07.98; som ovan...m... 20 1001 1243...FORSERUM C 10.05.96; som ovan... F... 20 1002 1243...KVIBILLE 22.3.96; som ovan...n... 20 1003 1243...SENNAN A 28.02.97; som ovan...n... 20 1004 1243...TRARYD 15.10.97; som ovan...g... 20 1005 1243...ÄNGELHOLM 5 19.3.96; som ovan... L... 20 1006 1243...ÖSTRA LJUNGBY A 28.01.97; som ovan... L... 20 1007 1251...SMÖGEN 6.7.1983...O... 20 1008 1252...SMÖGEN 6.7.1983...O... 20 1009 1258...KÖPING 1 H 10.06.83...U... 20 1010 1258...ESKILSTUNA 10 25.5.83...D... 25 1011 1259...ESKILSTUNA 10 25.5.83...D... 20 1012 1259/1260...SKÄRBLACKA C 83.12.15...E... 20 1013 1260...ESKILSTUNA 10 25.5.83...D... 20 1014 1261...ESKILSTUNA 10 25.5.83...D... 20 1015 1261/1262...SKÄRBLACKA C 83.12.15...E... 20 1016 1262...VALLBERGA 9.6.83...N... 20 1017 1267SX1...LJUNGSBRO 17.10.83...E... 20 1018 1267SX2...LJUNGSBRO A 17.10.83...E... 20 1019 1268...LJUNGSBRO A 17.10.83...E... 20 1020 1281...SKÄRBLACKA B 83.11.22...E... 20 1021 1282...SKÄRBLACKA B 83.11.22...E... 20 1022 1286...STUREFORS A 01.03.84...E... 20 1023 1287...ESKILSTUNA 10 9.2.84...D... 20 1024 1291...SKÄRBLACKA D 84.03.27...E... 20 1025 1292...SKÄRBLACKA D 84.03.27...E... 20 1026 1293...ESKILSTUNA 10 27.3.84...D... 20 1027 1294...ESKILSTUNA 10 27.3.84...D... 20 1028 1302...ESKILSTUNA 10 6.6.84...D... 20 1029 1302SX...STUREFORS A 07.06.84...E... 20 1030 1304SX...SKÄRBLACKA A 84.06.06...E... 20 1031 1306...ESKILSTUNA 10 6.6.84...D... 20 13

1032 1307...ESKILSTUNA 10 6.6.84...D... 20 1033 1308...ESKILSTUNA 10 6.6.84...D... 20 1034 1310...ESKILSTUNA 10 28.8.84...D... 20 1035 1323...ESKILSTUNA 10 13.10.84...D... 20 1036 1340SX...ESKILSTUNA 10 14.3.85...D... 20 1037 1341...ESKILSTUNA 10 14.3.85...D... 20 1038 1342...SKÄLLINGE 15.05.85...N... 20 1039 1344...ESKILSTUNA 10 14.3.85...D... 20 1040 1358...ESKILSTUNA 10 21.5.85...D... 20 1041 1365...LJUNGSBRO D 01.10.85...E... 20 1042 1374...STRÖMSNÄSBRUK 23.2.86...G... 20 1043 1389...PÅLSBODA LBB1 23.01.86... T... 20 1044 1399...ESKILSTUNA 10 20.2.86...D... 20 1045 1400...ESKILSTUNA 10 20.2.86...D... 20 1046 1400...LINKÖPING 6 H 20.02.86...E... 20 1047 1402SX...LJUNGSBRO D 11.04.86...E... 20 1048 1443...ESKILSTUNA 10 10.3.87...D... 20 1049 1444...LINKÖPING 8 G 10.03.87...E... 20 1050 1445...ESKILSTUNA 10 14.5.87...D... 20 1051 1464...KISA A 14.09.87...E... 20 1052 1473...KRAMFORS 1 G 10.10.87... Y... 20 1053 1473 G...KRAMFORS 1 G 31.10.87, gutterpar... Y... 20 1054 1521...BORRBY A 26.07.89... L... 25 1055 1536...KISA D 06.12.88...E... 20 1056 1540...KNÄRED 11.3.89 LYX...N... 25 1057 1554...ESKILSTUNA 10 20.4.89...D... 20 1058 1555...ESKILSTUNA 10 20.4.89...D... 20 1059 1556...KARLSTAD 5 B 13.01.90...S... 20 1060 1585...ESKILSTUNA 10 12.9.89...D... 20 1061 1600...LINKÖPING 11 D 26.01.90...E... 20 1062 1602...ESKILSTUNA 10 26.1.90...D... 20 1063 1608...LINKÖPING 8 B 28.03.90...E... 20 1064 1615SX...LJUNGSBRO D 30.09.91...E... 25 1065 1616SX...LJUNGSBRP D 30.09.91...E... 25 1066 1650...LINKÖPING 1 P 06.10.90...E... 20 1067 1653...LINKÖPING 1 P 06.10.90...E... 20 1068 1682...LJUNGSBRO D 30.09.91...E... 20 1069 1683...ESKILSTUNA 10 15.5.91...D... 20 1070 1683...LINKÖPING 11 K 15.05.91...E... 20 1071 1694...HJO 27.08.91...R... 20 1072 1698...LAHOLM 1 3.10.91...N... 20 1073 1700...LINKÖPING 11 K 27.08.91...E... 20 1074 1725...HALMSTAD 9 B 14.12.92...N... 20 1075 1735...LINKÖPING 11 E 21.05.92...E... 20 1076 1760...LINKÖPING 1 Kassa 1 03.10.92...E... 20 1077 1784...ÖRKELLJUNGA 1 23.2.94... L... 20 1078 1811...KRISTIANSTAD 1 F 24.09.93... L... 20 1079 1822SX...MELLBYSTRAND 10.5.94...N... 20 1080 1825...LAHOLM 5.4.94...N... 20 1081 1880...BODEN 1 T 03.05.96...BD... 20 1082 1887...ENSTABERGA C 17.05.95 Lyx...D... 30 1083 1911...ÄNGELHOLM 1 A 17.10.95... L... 20 1084 1940...HJÄRNARP A 29.10.96 Lyx... L... 20 1085 1940...LJUNGBYHED B 28.01.97 Lyx... L... 20 1086 1940...HÄSSLEHOLM P 21.2.97 Lyx...l... 20 1087 1940...HALMSTAD 4 C 28.12.99 Lyx...N... 20 1088 1945...KNÄRED A 16.1.96 Lyx...N... 20 1089 1998...TRARYD A 22.1.97 Lyx...G... 20 1090 2017BB...GÄVLE 11 C 23.05.97...X... 20 1091 2029...NYKÖPING 1 B 12.11.98 Lyx...D... 20 1092 2031...NYKÖPING 1 B 12.01.98 Lyx...D... 20 1093 2033...NYKÖPING 1 B 12.01.98 Lyx...D... 20 1094 2034...NYKÖPING 1 B 12.01.98 Lyx...D... 20 1095 2035...NYKÖPING 1 B 12.01.98...D... 20 1096 2045-46...PTM MALMÖ 21.01.97...M... 20 1097 2052...HALMSTAD 10 18.3.98...N... 20 1098 2075...ÅRSTA 2 19.05.98... A... 20 1099 2158-59...HALMSTAD SUROSHOP 23.02.00...N... 20 1100 2238...HASSLARP 2002.10.14...M... 20 1101 2261...LINDESBERG D 01.12.03... T... 20 1102 2360...BROBY 2004.10.12... L... 20 14

1103 2360...HÄSTVEDA 2004.10.12... L... 20 1104 2360...FALKENBERG POSTCENTER 2004.09.07...N... 20 1105 2360...HELSINGBORG 2003.09.15...M... 20 1106 2360...KNÄRED 203.06.05...N... 20 1107 2360...LJUNGBYHES 2004.10.21... L... 20 1108 2436...VESSIGEBRO 2004.09.07...N... 20 1109 2451...LJUNGBY 2007.11.12...G... 20 1110 2451...SKÅNES FAGERHULT 2007.08.03... L... 20 1111 2451...MARKARYD 2005.02.21...G... 20 1112 2452...KVIDINGE 2008.02.03... L... 20 1113 2483...LAHOLM 2005.04.06...N... 20 1114 2486...KNÄRED 2006.01.13...N... 20 1115 2498...VÅXTORP 2005.09.12...N... 20 1116 2499...MARKARYD A 2005.06.30 LYX...G... 30 1117 2512...LAHOLM 2005.10.06 Lyx...N... 20 1118 2520...GENEVAD 2005.12.20 Lyx...N... 20 1119 2535...BÅSTAD 206.02.13 Lyx... L... 20 1120 2547...MELLBYSTRAND 2007.10.13 Lyx...N... 20 1121 2559...ÅSTORP 2006.09.11... L... 20 1122 2572...LAHOLM 2006.10.05...N... 20 1123 2578/81 HBL...HELSINGBORG 2007.03.05...M... 25 1124 2582...HALMSTAD SANNARP Postens Företagscenter 2007.02.13...N... 20 1125 2602...HALMSTAD ÖSTER Postens Företagscenter 2007.07.10...N... 20 1126 2617...LAHOLM 207.10.17...N... 25 1127 2630...LAHOLM 2007.12.05 Lyx...N... 20 1128 2638...KLIPPAN 2008.02.03... L... 20 1129 2639...HAVERDAL 2008.05.27...N... 20 1130 2640...STRÖMSNÄSBRUK 2008.03.03...G... 20 1131 2641...ÖRKELLJUNGA 2008.02.15... L... 20 1132 2658...GETINGE 2008.07.08...N... 20 1133 2660...HAVERDAL 2008.05.27...N... 20 1134 2675...LAHOLM 2008.11.08...N... 20 1135 2676...MÖLNDAL 2008.11.21...O... 20 1136 2678...TRARYD 2008.10.21...G... 25 1137 2679...MUNKA LJUNGBY 2008.11.11 Lyx... L... 25 1138 2687...HALMSTAD 2008.12.09 Lyx...N... 25 1139 2689...KNÄRED 2008.12.08 Lyx...N... 25 Militär och Lokalpost 1140 M3...KALMAR 1 16.1.40...H... 30 1141 M8...Lilla Riksvapnet Norrköping, grön med mycket goda marginaler, postfriskt...**... 100 1142 177C...FYLGIA ÖRLOGSPOST 6.6.32... o... 25 1143 64 klipp...fältpostkontoret 17.9.1895... o... 40 1144 52...FÄLTPOSTKONTORET 5 21.9.1904 kv 500... o... 300 1145 280...KUSTFLOTTAN 7.7.42 Typ Va... o... 20 1146 271BB...POSTANSTALTEN 1139 D 14.11.42 kv 125...S... 50 1147 280...POSTANSTALTEN 1649 F 7.6.43 Okänd enligt Postal!...Y... 75 1148 Kvitto...Militärt kvitto å tjänsteframcotecken, Ålandsdetachementet... *... 35 1149 Brevparti...11 st brev fr 40-talet med Postanstalten (3), Fältpost (4) m.fl... o... 30 1150 Brevparti...5 st militärbrev, bl.a. Postanstalten 1145B... o... 30 1151 Lokalpost...Jönköping nr 10; 10 block vara två med feltrycket fofboll, postfriskt...**... 120 1152 Lokalpost...Jönköping nr 12, postfriskt fyrblock...**... 75 1153 Lokalpost...Kalmar 5, postfriskt 8-block...**... 250 Vattenmärken, varianter och avarter 1154 9...12 ö Vapen, starkt felperforerat ex med del av två märkesbilder, ovanligt... o... 100 1155 21, brevframsida..12 ö Ringtyp T14 med intressant vit fläck i botten av 1:an, gc, stpl Grangärde.o... 20 1156 29v2...4 ö Ringtyp t13, stpl ex med kraftigt spegeltryck, ovanligt på Ringtyp kv 400... o... 200 1157 31v2...6 ö Ringtyp t13, stpl ex med tydligt spegeltryck, ovanligt på Ringtyp kv 400... o... 250 1158 32v2...12 ö Ringtyp t13 stpl ex med spgeltryck... o... 25 1159 59d...50 ö grå Oscar stpl ex med omvänd vm krona... o... 25 1160 70...4 ö violett Lilla Riksvapnet, postfriskt välcentr ex med omv vm krona kv 800...**... 80 1161 115v...5+fem öre på 1 öre Landstormen med långt fotsteg på Lösen kv 200... o... 40 1162 142A cxz...5 ö brun St Lejon typ II med vm linjer och KPV på postfriskt ex kv 650... o... 75 1163 144C cxz...10 ö grön St Lejon med vm linjer och KPV, stpl PKXP 1927 kv 2400... o... 250 1164 162 cx...60 ö Postemblem typ 1 med vm linjer kv 1300... o... 150 1165 165 bz...80 ö Postemblem med vm KPV tydligt mitt på märket... o... 40 1166 240A PIII...5 ö Riksdagen 500 år med "vita fläcken" kv 600... o... 120 1167 259C PII...10 Swedenborg med "streck i!:ans fot"... o... 25 1168 320A PII...10 ö Berzelius med "plåtsår mellan emlem och V i Sverige"... o... 50 1169 328A PI...15 ö Bibeln med "plåtsår nedtil i R"... o... 35 1170 Kontrollsiffror...Pergamynpåse med cirka 250 st frimärken med kontrollsiffror på baksidan... o... 30 1171 Parti...47 banmärken med olika papperssorter och ett spegeltryck... o...110 15

Häften och nominal 1172 H9R&H10O...Gustav V i medaljong 7 ö o 12ö m ngt skadat omslag... 60 1173 H33CC O...Swedenborg 10 ö omv, liten not på framsidan... 80 1174 H52...Linné god centrering kv4200... 500 1175 H53...Bellman god centrering kv4000... 500 1176 H54x...Gustaf V i profil höger kv375... 50 1177 H54xa...GV profil höger 10 öre, neutralt med ljusgrått omslag... 45 1178 H55...Sergel perf centr kv2500... 300 1179 H58A+B...Skansen perf häften kv1900... 250 1180 H60B...Heliga Birgitta Cyl.s.1 oglättat kv550++... 100 1181 H60...Heliga Birgitta 15ö brun neutralt, not på omslagets baksida... 70 1182 H63I...Folkskolan 100 år N, kval 4-5... 135 1183 H64A...Scheele del Cyl.s.1 t.v. kv600++... 100 1184 H65...Gustaf V 85 år perfekt skick kv2300... 400 1185 H67...Montelius god centr kv240... 30 1186 H68...Sveriges Sjökarta kv220... 70 1187 H70...Sv Flottan kv1000... 150 1188 H72...Röda Korset god centr kv700... 100 1189 H74...Victor Rydberg god centr kv300... 50 1190 H77...Lunds Domkyrka god centr kv400... 60 1191 H92,252,275...Häften med cyl.siffror mm kv240... 25 1192 H94...Christoffer Polhem kv100... 20 1193 H99...Stockholms Slott kv600... 200 1194 H117A2...N kval 4-5... 125 1195 H138B...N kval 4-5... 70 1196 H190A2...N kval 4... 250 1197 H212B...20kr blå Flygande svanar,svag blyertsnot... 200 1198 H221AIII...N kval 4-5... 500 1199 H249v...Gammaldags Jul utg.dag ej fullständigt, 10 november 197, ettan saknas... 40 1200 H329...Jaktfalk kv1000... 180 1201 HA2...A1R kv 300... 30 1202 HA4O...Sv Frimärket 100 år kv110... 20 1203 HA5x2...A RH o OH kv270... 30 1204 HA10x2...OV kn7730 samt OH cyl 1 kv265... 70 1205 Rabatt...1 st rabatthäfte av bästa sorten... 19 1206 Rabatt...1 st rabatthäfte av bästa sorten 406 KN+cyls 2v... 100 1207 Rabatt...2 st rabatthäften H313 1st m ryggtryck 1074 inom Sverige... 200 1208 Rabatt...2 st rabatthäften av bästa sorten H330... 210 1209 Rabatt...2 st rabatthäften av bästa sorten... 210 1210 Parti...40 mjuka häften + 2 hårda alla med RT bla 286B,436,495B&513A2... 400 1211 Parti...55 mjuka häften 1947-1998, flera med olika markeringar... 200 1212 Samling...Svenska häften 1961-1966 Specialsamling m tecken i Leuchtturmpärm... 450 1213 Samling...Svenska häften 1968-1971. Specialsamling m tecken i Leuchtturmpärm... 600 1214 Samling...Svenska häften 1971-1976. Specialsamling m tecken i Leuchtturmpärm... 500 1215 Samling...Nästan komplett samling automathäften alla noggrant katalogiserade, ca116st... 600 1216 Parti...Insticksbok m dubbletthäften främst 70-80 tal, någon äldre ingår,totalt ca150st... 300 1217 Parti...H56-H272 o HA2-HA26 sorterat i pergamyn flera m markering... 600 1218 Parti...Tidigre osålda häften o häftespartier, 83 häften, tidigare utrop på 440kr... 250 1219 Nominal...Tre små insticksböcker m nominal o häften inkl rabattmärken... 400 1220 Årssatser...7 st obrutna 1976-1986 nom mer än 560kr... 200 1221 Parti...85 häften, en del urplockade + 15 st 4-block. Nom ca 400kr... 100 1222 Nominal...Bok, En vandring i svensk natur, nom85kr... 50 1223 Nominal...Folder Specialfrimärken 1990 nom110kr... 40 (Foto sid 50-53) Brev & övriga försändelser, FDC samt samlingar, partier och fyndlådor 1224 Kungörelse...Kungörelse med kronoslinga 1742... 120 1225 Förfilateli...Karterat brev till Lindköping från Röke 1.8.1760... 150 1226 Förfilateli...Carlstad Rakstämpel på kungörelse 1825... 50 1227 Förfilateli...Örebro Rakstämpel 1824 m innehåll... 60 1228 Förfilateli...Lindesberg Bågstämpel typ 1, 1831... 250 1229 Förfilateli...Stockholm Nst 10, 3 brev 1837, 1843, 1855... 50 1230 Förfilateli...Strengnäs, bågstämpel typ 1, 1832 m innehåll. Prakt. Kv 5000... 2000 1231 Förfilateli...Westerås 19.1.1838 bågstpl typ 4, frbr med kart 1, ngn åldersfläck, innehåll... 20 1232 Förfilateli...Örebro 18.3.1838 rekommenderat brev... 20 1233 Förfilateli...Örebro, fyrkantstpl 1852 typ 6 m innehåll... 60 1234 Förfilateli...Stockholm 1.4.1841 cirkelstpl typ 1 på brevkart 1 o med innehåll... 20 1235 Förfilateli...Stockholm, Nst 10 på Rek. 1851 m snören o sigill. Prakt... 100 1236 Förfilateli...Räkning daterad 16 nov 1853 stpl Stockholm 5.1.1854... 20 1237 2m...N KOPP.BERGET 5.4.1858 (typ3) på brevframsida, kt. Kv postal 2000+++... 300 1238 2...STOCKHOLM 18.8.1856 vackert 4-skillingsbrev till Upsala... 200 1239 2...4-skilling på litet brev från 1857 intyg Sjöman, innehåll... 200 16

1240 2...SÖDERHAMN 4.3.1856 på brev. Märket med stukat hörn... 300 1241 9...NYA KOPPARBERGET 23.12.1869 på brev till Dahlkarlshyttan m innehåll... 40 1242 9...STOCKHOLM 25.11.1859 på brev till Nyland m innehåll... 30 1243 9...STOCKHOLM 31.12.1860. 12 ö mörkblå på brev... 25 1244 9+10...12+24ö vapen på kuvert, brev3:e vikts. Praktstpl STOCKHOLM 1.10.1869... 500 1245 21...PKXP 34 19.10.1876 på brev, märket sc, innehåll... 20 1246 31i...LINDESBERG 10.9.1884 på brevkort/veck, nsc. Vackert stpl 6 ö rödlila mjukt ppr... 50 1247 47+48...Assbrev med 50ö+30ö ringtyp ph i god centr stpl 1887, ålderspåverkat... 70 1248 43+45...HJORTQVARN 1.12.1888 på postanvisning... 40 1249 TJ15x2...PKXP No 51 1.12.1883, rv på brevframsida, kv600+++, nsc... 150 1250 54+58...ÖREBRO 18.1.1892.Oscar II på brev till Paris/Greve Axel Mörner (Stjernfors Bruk)... 30 1251 72+81...GÖTEBORG 16.2.16 på brev... 30 1252 79,82,91...LINDERÖD 6.2.1918. Adresskort. Innehåll smör. Utredn.stpl Generalpoststyrelsen... 30 1253 82...STOCKHOLM 13.2.1914 till Tyska Nya Guinea, vykort till Birger Mörner....Enligt Facit okänt med försändelse till Nya Guinea, unikt objekt!... 500 1254 Tj40,41,49...Tjänstebrev sänt och returnerat m dubbelfrankering, 15ö + 7x2ö + 1ö... 75 1255 91+151...ÖSKEVIKSBY 18.8.1920 postförskottsbrev 6.25 blandfrankerat till Lindesberg... 30 1256 106...Miniatyrkort stpl 1917, Stockholm... 20 1257 113...STOCKHOLM 21.11.17 på brev... 60 1258 114...ÖREBRO 17.12.17 m God Helgmärke på brev... 70 1259 127+73...LJUNGBY 27.8.1920 vackert stpl vykort kv350... 60 1260 145A+236...Rek.brev stpl Stockholm -34 med St Lejon 10ö och Lützen 25ö, etikett 4:1... 20 1261 145C+238...Inrikes brev från Stockholm jan-34 med St Lejon 10ö och Postsparbanken 5ö typ 1... 50 1262 146Acx2+177Ax2.Rekbrev med dubbelt porto fr Stockholm 1935 etikett 4:1 + 5 lacksigill... 25 1263 145Cx3+238...Rekbrev stpl Borgholm, St Lejon 3x10ö & Postsparb 5ö typ 1+ etikett 4:1 + 5 sigill... 50 1264 157x2+168...Adresskort till paket till Finland. Avstämplat Stockholm 7, 1925... 65 1265 169...Inrikes postpaket(bl 239, juni 20) 110ö Postembl, stpl i Sthlm 1922, lodrät veck... 25 1266 172...120ö rosa Postemblem på adresskort, stpl Örebro 3.4.36. Sällsynt singelfrankering... 125 1267 174+2x164A i par.adresskort (Bl 65 maj 34) för paket till Danmark, inkl kupong...och flera stämplar, stpl i febr 1936. Sällsynt... 150 1268 185+2x257...Brev till Brasilien. Stämplat Stockholm 16 i 1937... 120 1269 189...40ö olivgrön typ 1 på brevframsida av postförskott 6.90,...stpl Örebro AFG:AFD 23.3.1931, kv350... 35 1270 252...Rekbrev singelfrankerat m Postverket 35ö stpl Hudiksvall 16.11.36, etikett 4:1... 25 1271 261BC,321CB...2 brev med vardera 261BC och 321CB... 60 1272 266BC,267CB...2 brev med vardera 266BC och 267CB... 75 1273 266BC...På vykort... 20 1274 Parti...PLK 274 på brev,plk 297 på kort... 20 1275 318B+321BC...Rekbrev m 5ö Ling 3-sid (riss) samt Linné 3-4 par...stpl Vindeln 20.8.40. Etikett 4:1.kv 500... 60 1276 318BC+318C...Inrikes större brev med dubbelt porto, Ling 2 st 3+4-par + 2 st 3-sid...stpl Stockholm i 1940... 60 1277 326BB...STOCKHOLM 17 29.1.41 på inrikes brev m dubbelt porto... 25 1278 466...95ö Hällristningar på postförskott (28:80) stpl nov 1966 etikett 8:2... 25 1279 FDC...240-245 Sveriges Riksdag 1935 kv350... 50 1280 FDC...275 Gustaf V profil höger 27.1.1942 kv120... 20 1281 Parti...FDC Skytterörelsen 1943 och Frivilliga Skytteväsendet 100 år 1960... 20 1282 FDC...403BB adresserat... 50 1283 FDC...405BB + 2B adresserat Stockholm PFFS 12.9.52 kv375... 50 1284 FDC...406BB + 410 adresserat... 40 1285 FDC...412 adresserat... 40 1286 FDC...528B Bildsten adresserat... 60 1287 FDC...3st FDC Riksdag 245, Bromma 258 och GV 80år 266-268... 40 1288 Parti...PLK 330 4st på kort svåra nummer... 60 1289 Parti...7 tjänstebrev m små tjänste stpl T-län... 35 1290 Parti...9st brev m 12 ö vapen stpl 1859-60... 100 1291 Parti...15 brev Sverige m 12 ö Ringtyp... 75 1292 Parti...Ca 100 adresskort frank m medaljong... 150 1293 Parti...32 adresskort m frankering Postemblem... 100 1294 Parti...Ca 40 postförskott mest från X-län 30-talet... 80 1295 Parti...34 postförskottsbrev från 50-talet... 70 1296 Parti...Ca 65 mottagningsbevis från 50-talet mest olika orter i W-län... 100 1297 Parti...13 st lösenförsändelser... 100 1298 Parti...50 st PS-kort för eftertaxering av felfrankerat expressbrev. Beg frankerat 1967... 75 1299 Parti...Postkvitton före 1940... 75 1300 Parti...21 försändelser med sjöpost... 150 1301 Parti...19 försändelser m Vasaloppstpl... 40 1302 Parti...Kort frankerat m 242 stpl minnestämpel i Arboga Riksdagens Minnesfest 1935... 20 1303 Kugleposten...246A Arboga 7.7.36... 20 1304 Ti2...Kumla City E 910116 Aftonbladets Tack-post på brev... 125 1305 Censur...Brevtill Finland 1943... 20 17

1306 Adresskort...Postpaket (bl 2010.01, sept 70) frankerat m 4:60 stpl 1972. Stpl 4.12.72... 20 1307 bke...2 st bke 17 (1017) tilläggsfrankerade m F72 snyggt stpl 1918... 25 1308 Parti...Ca 200 osorterade kort PKXP, PLK etc Ogenomgånget... 500 1309 Samling...Pärm m ca 80st brev o brevkort... 100 1310 Samling...Pärm m brev, postbrev, militär, kortbrev mm. Även något utland... 100 1311 Samling...A6 kortalbum m ca 15 brevkort & brev från tidigt 1900-tal... 30 1312 Fyndlåda...100-tals osorterade brev & vykort bl a mkt Oscar, många läsbara...ortstämplar syns, ogenomgånget av inlämnaren... 500 1313 Fyndlåda...Skolåda m > 500st svenska brev. Bra... 300 1314 Fyndlåda...55st brev, kort, minnesstämplar Sverige före 1950... 80 1315 Samling...Maxikort 1981-2004 i 2 album... 200 1316 Fyndlåda...Skolåda m 100-tals PT-kort + massor m brev... 100 1317 Fyndlåda...Låda m ca 600st försändelser, PT-kort o vykort, även utland... 80 1318 Samling...FDC 1966-69,1971-1994 ca 325 st +årssats 1976, God Helgkartor mm Högt kv... 485 1319 Samling...4 album m 8 FDC 1971, pf häften & singlar, glest besatt 60-tal, stpl tidigt 1900-tal... 60 1320 Samling...3 små pärmar m 56 FDC samt 25 brev m specialstpl 1968-71... 60 1321 Samling...68 FDC i pärm omkr 1980-1990... 75 1322 Samling...130 FDC från 1960 o framåt i skokartong, många illustrerade... 35 1323 Samling...Fler än 300 FDC i skokartong, 1960 och framåt C6 format... 35 Sverige - Samlingar, partier och sammaställningar... 1324 Samling...Sverige stpl. 3 st fina Schaubeckalbum 1855-1994, en del fina stämplar... 1500 1325 Samling...Sverige 1971-1994 ** Lyxblad m fickor. Kmpl, något enstaka fattas... 800 1326 Samling...Sverige 1951-78, postfrisk samling, par & block. Estettalbum med fickor. Kv >7800... 700 1327 Samling...Sverige 1987-1991 Estett, stämplad, nästan komplett, många fina stpl Linköping... 500 1328 Samling...Sverige i Hawealbum. Stpl och ** 1867-1947, en del lösen och tjänste... 200 1329 Samling...Sverige från 4 sk tom 1969 En del bra */o... 150 1330 Dubblettlager...Sverige 1924-32 i insticksbok. Många Förening och andra bättre märken...1100 1331 Samling...Sverige insticksbok Blandat **/o/årssats Nominal 900 kr... 400 1332 Samling...Sverige **/o/ Häften. Rabatt förekommer Nominal 500 kr... 200 1333 Samling...Sverige 2 insticksböcker från 1900 stpl, lite**, enkelt material... 100 1334 Massvara...Sverige i blå insticksbok... 60 1335 Häften mm...sverige 70-tal Ung 30 st på 8 s häften, stämplat 7 s i insticksbok... 70 1336 Samling...Sverige i gammal insticksbok **... 30 1337 Ortstämplar...Sverige läsbara i liten insticksbok, även klipp... 75 1338 Ortstämplar...Sverige, läsbara ung 200 st i liten insticksbok... 50 1339 Ortstämplar...Sverige i liten insticksbok, läsbara... 70 1340 Ortstämplar...Sverige 7 st Visirblad, läsbara. Ringtyp tom 50-talet... 400 1341 Ortstämplar...Sverige 30 Visirblad Oscar II ca 1700 märken... 150 1342 Ortstämplar...Sverige Visirblad 25 st Tjänste och Medaljong... 100 1343 Ortstämplar...Sverige på 5 Visirblad från Oscar II till 1940-talet. Tre fulla och två halva blad... 100 1344 Urvalshäften...Sverige 2 st o och 2 st ** Värde 2485 kr... 300 1345 Dubblettsamling...Sverige Vapen tom 1988 stpl... 150 1346 Örebro...Företagsstämplar, maskinstämplar Örebro under 1983 60 st olika... 50 1347 Serier, häften...sverige 15 serier 18 häften/delar av **någrao... 40 1348 Samling...Sverige 13 s Visir i pärm mest **... 40 1349 Dubbletter...Sverige i insticksbok Oscar till modernt Enklare mtrl... 25 1350 F7-12 (foto s 45).Överkomplett Vapen inkl 9 ö samt med 5x12 öre, blandad kvalitet... 550 1351 F7-12 (foto s 45) Vapen kpl i bra kvalitet i mc till perf centr... 500 1352 7, 9-12 (foto s 45) Vapen inkl 12 ö i tre nyanser, ej 9 öre... 500 1352A 17-27 (foto s 45) Ringtyp t 14 utan 20/20 och 24, stämplat i god kvalitet... 500 1353 28-36 ( foto s 49).Ringtyp t 13 ostpl med fastsättare i blandad kvalitet, högt kv... 750 1354 28...33 st 3 öre t 13 på instickskort... 90 1355 32 + 46...10 st stämplar från T-län... T... 30 1356 Ringtyp PH...Posthorn 2, 3, 4, 6x2 öre samt 10/12 och 10/24 öre alla postfriska (foto sid 48).**... 400 1357 40-44, 46-49...Ringtyp posthorn kpl stpl serie, alla med praktstpl (foto sid 49)... o... 300 1358 40-49...Ringtyp m posthorn100-150 st i kuvert, flera 3-öres... o... 100 1359 46...8 st från närområdet, bl a Kloten m fl... o... 30 1360 L11-20 (foto s 55)Postfrisk lösen t 13 utan 20 och 30 ö. 12x3&24x2(ktt,veck), felfri 1 kr nsc kv 3585... 400 1361 Tj 11...Långa tjänste, ett 100-tal... o... 50 1362 Ortstämplar...6 st Oscar 54 X-län...X... 50 1363 79 246A Vasa...Sverige Gustav V Vasa Redeviva (3)...**... 20 1364 Ortstämplar...3 moderna högvalörer Örebro praktstpl... T... 30 1365 Högvalörer...Sverige 47 st från 2010-2013... o... 90 1366 Ortstämplar...18 st prakt Kista PFA 89-91... o... 35 1367 Ortstämplar...12 st prakt Stockholm PFA 1980-87... o... 25 1368 Ortstämplar...177, 970, 1108, 1119 tre sista Årjäng...S... 40 1369 Stpl på kort...från norra Örebro län. 15 st inkl tre från W län...t/w... 75 Fyndlådor 1370 Fyndlåda...Stor kartong sistadagsbrev mest 1969-72. Ung 650 st många vackra... 300 1371 Fyndlåda...Kartong m stämplar på klipp, delvis sorterade på landskap... 300 18

1372 Fyndlåda...Massor m lösa märken, äldre cirkulationshäften, insticksböcker, ett blad stpl... 150 1373 Fyndlåda...Klipp, brev och kort mest Sverige... 100 1374 Fyndlåda...Klipp mest Sverige1990-2013 nästan 4 kg... 100 1375 Fyndlåda...Sverige... 100 1376 Fyndlåda...Sverige massvara mest 30-tal... 100 1377 Fyndlåda...Sverige massvara mest 30-tal... 100 1378 Klipp kasse...sverige moderna... 25 (Foto sid 46-49) UTLAND Norge 1379 2...BREVIG 28.4.1862 omv vht mc kv 1200... 325 1380 4...FLEKKEFJORS stpl 1863 mc... 40 1381 4 a, b, c...4 skilling Oscar I i tre nyanser, b är prakt stpl, bra kvalitet kv 940... 300 1382 5a...8 skilling brunkarmin stpl med nrstpl 25, omv och del av andra stpl kv 400... 60 1383 5a...8 skilling brunkarmin stpl ex i god centrering kv 400... 150 1384 Skilling...Parti med 12 st stpl skillingar nr 4 (x2), 15, 21 de flesta med småfel... 150 1385 19a...4 sk Skuggat posthorn, brunviolett & blåaktigt tunt ppr, hörstpl ex kv 1800... 350 1386 19aa...4 sk Skuggat posthorn mörkviolett på tunt blåaktigt ppr, stpl Trondheim -73, kv 1500... 350 1387 19c...4 sk Skuggart posthorn violett på tunt ppr, hörnstpl kv 600... 125 1388 24...5 ö Skuggat posthorn blå, alla plåtar I a, II a, III a samt IIIb kv 935... 200 1389 25...5 ö blå Skuggat posthorn med liten siffra utan avslutsknopp kv 800... 175 1390 28...12 ö gulgrön med nr stpl 1... 90 1391 56-58...Komplett serie stpl Posthorn 141/2x131/2... 60 1392 59-64...Komplett stpl serie Posthorn 131/2x121/2 (Centraltryck) kv 900... 200 1393 65-72...Komplett stpl serie Posthorn 131/2x121/2 (Knudsen) kv 980... 250 1394 72...50 ö Posthorn ostämplat med fastsättarspår mc/gc kv 3300... 600 1395 76...KRISTIANIA 5.10.04 lyxstpl... 20 1396 73-84...Komplett stpl serie Posthorn 14x13 (Knudsen)... 100 1397 181...Praktstpl märke stpl Nordkapp Le Cap Nord 28.8.35 på vykort från Nordkap... 100 1398 189...SKOJMNES 11.12.34... 50 1399 210 + 213...Två postfriska mellanstegspar av varje... 50 1400 247-250...I fyrstrip med marginal... 20 1401 264...20 + 80 ö röd Norska Legionen postfriskt... 150 1402 255...1 krone olivgrön Universitetet 100 år, postfriskt...110 1403 352-355...Komplett Haakon VII postfriskt serie i bra kvalitet, kv 850... 175 1404 Haakon VII...Komplett postfrisk serie av Haakon VII profil vänster (19 st)... 200 1405 426-428...Påtryck OSLO-NORWEX... 50 1406 426-428...Påtryck OSLO-NORWEX... 50 1407 451-420...Olav V, hela serien postfrisk, inkl märken med fosfor (24)... 150 1408 456-460...Högvalörerna ur serien Olav V med vanligt papper... 150 1409 910...HB 58 stpl höftesblock Julmotiv... 30 1410 1427b...OSLO 26.05.05 lyxstpl... 20 1411 1487...OSLO 26.05.05 lyxstpl... 20 1412 1637-1638...Block 39 lyxstpl Grenland -07... 20 1413 Tj 68-74...Komplett postfrisk serie O.S... 20 1414 Tj 75-97...Komplett postfrisk serie OFF SAK (23)... 150 1415 117-137...Komplett postfrisk serie OFF SAK (22)... 100 1416 Årssats...1978, 1979 och 1980... 50 1417 Årssats...1981, 1982 och 1983... 100 1418 Årssats...1984, 1985 och 2 x 1986... 150 1419 Årssats...1987, 1988, 1989 och 1990... 250 1420 Årssats...1991, 1992 och 1993... 150 Danmark 1421 2 III...FIRE R.B.S, svartbrun med ok marginaler kv 500... 60 1422 2 IV a...fire R.B.S, gulbrun med prakrstpl nr 31 (Husum)... 100 1423 5...8 sk grön med sidv nr stpl 47, (Nykoping, Falster) goda marginaler... 250 1424 6...16 sk violett praktex stpl med nr 1 (Köpenhavn) kv för prakt 3500 kr... 750 1425 7...4 sk brun med praktstpl nr 119 (Itzehoe) och goda marginaler... 30 1426 12...4 sk lila med nr stpl 1 (del av andra stpl)... 150 1427 37...VIBORG 12.6.XX (liten del av andra stpl) kv 600... 100 1428 120...5 kr Posthuset vm krona med rättvänd stpl... 400 1429 121...5k Posthuset vm kors med omv stpl... 300 1430 605-08...GREVE STRAND 14.6.76... 30 1431 1123-1126...HBL 2 lyxstpl FYNS POSTCENTER 12.9.95... 25 Färöarna, Grönland, Thule och Danska Västindien 1432 4...20 ö på 1 ö svart påtryck på våglinketyp kv 800... 300 1433 6...20 ö på 15 ö röd påtryck på våglinjetyp... 65 1434 Färöarna...Årssats 1981, 1984, 1985 och 1986... 100 1435 Färöarna...Årssats 1987, 1988, och 1989... 70 1436 Färöarna...Årssats 1990, 1991, och 1992... 70 19

1437 Färöarna...Årssats 1995 och 1996... 70 1438 Görnland 10-18...Olika Motiv, komplett postfrisk serie kv 3000... 600 1439 Fredrik IX...Komplett postfrisk serie (12)... 200 1440 36...Fredrik IX 30 ö blå i lodrät strip stpl MASTERS VIG... 30 1441 474...PAKKE PORTO 100 år... 40 1442 P5...2 ö gul Pakke-Porto, delar av två stpl... 150 1443 H 1-3...Grönlands tre första häften i bra skick... 150 1444 H19...F 405-406b)... 40 1445 Grönland...Årssats 1981, 1982 pch 1983... 50 1446 Grönland...Årssats 1984, 1985 pch 1986... 75 1447 Grönland...Årssats 1987, 1988 pch 1989... 100 1448 Grönland...Årssats 1990, 1991 pch 1992... 175 1449 Grönland...Årssats 1993, 1994 pch 1995... 130 1450 Thule T1 - T5...Komplett postfriskt... 75 1451 T1 - T6...Komplett stpl serie... 75 1452 Thule & Grönland.Blad med Thule ostpl samt Grönland 1938 ostpl... 120 1453 DWI 21...5 c blå Vapen nsc stplat ex... 40 Island 1454 17a...Omvänd halv stpl kv 500... 50 1455 44...100 aur övertryck I GILDI stpl ex kv 700... 100 1456 44...100 aur övertryck I GILDI stämplat ex med fastsättarspår, kht ex kv 500... 50 1457 69v1...20 aur blå, stämplat ex med feltrycket PJONUSTA kv 1400... 500 1458 90...5 kr blågrå/brun, stpl ex av två kungar, nsc kv 3000... 500 1459 102...TOLLUR-spl ex... 50 1460 162-164...Påtryck Zeppelinn 1931... 150 1461 204-209...Luftpost, komplett ostämplad serie kv 900... 200 1462 228...20 aur röd i trestrip med sidv stpl 71... 80 1463 227-236...Geysir, komplett 10 st postfriskt kv 1600... 300 1464 256-258...New York med påtryck 1940 i postfriska ex... 50 1465 263, 264 & 280...Viking, postfriskt... 275 1466 265-267...Sturluson i fyrblocksserie, postfriskt... 80 1467 268-273...Sigurdsson i postfrisk serie (6)... 150 1468 297-306...Vyer i postfrisk serie (12)... 200 1469 312-314...Luftpost i tre postriska ex... 80 1470 327-329...Hafstein postfriskt... 100 1471 Årssats...1979, 1980 och 1981... 75 1472 Årssats...1982, 1983 och 1984... 100 1473 Årssats...1985, 1986 och 1987... 90 1474 Årssats...1988, 1989 och 1990... 100 1475 Årssats...1991, 1992 och 1993... 150 1476 Parti...Kort med ostpl bl.a. 173-177, tj 64-67, 188, kv ca 1000 kr... 200 1477 Samling...1892 - framåt stpl och ostpl upsatt på albumblad, glest men några serier finna... 70 Finland 1478 4...10 kopek röd Vapentyp m/60 med fastsättare... 500 1479 33...5 mark Vapen m/89, stpl... 150 1480 34...10 mark Vpen m/89, stpl... 150 1481 45...1 rubel Ryska bruksserien, stpl... 200 1482 133...10 M Bruksserie 1, Vm1, stpl ex kv 350... 30 1483 134...25 M Bruksserie1, Vm 1, hörnstpl ex kv 1700... 150 1484 173...Pro Filatelia med arkmarginal och reketikett (Helsingfors 8 No 159)... 125 1485 1071...50 M Björn postfriskt... 70 1486 1255 + 1301...16 och 19 M Insekter postfriskt... 50 1487 Brevklipp...tre st klipp med bandfrankering mellan Finland & Östkarelen, censurstpl... 40 1488 1 till 4...Noringermanland Vapentyp... 90 1489 BF 5...Sexblock av bussfraktmärke... 100 1490 BF 6-9...Postbuss M52 komplett postfriska... 150 1491 BF 10-13...POSTBUSS M/63 komplett postfriskt... 40 Tyskland 1492 BRD...Mi 139 hörnstpl... 100 1493 BRD...134-146 stpl... 150 1494 BRD...171-172 postfriskt... 75 1495 Tyskland...Mi 188/188 delar av tre mjuka stpl kv 250... 100 1496 Tyskland...969-979 4-bl Allierte Besetz orderstpl på klipp... 40 1497 Riket...Mi 16 Stor bröstsköld stpl Hamburg 1874 sc kv 130... 150 1498 Riket...Mi 166-177 komplett men orderstpl... 60 1499 Riket...Mi 199-204 komplett stpl... 35 1500 Riket...Mi 378-384, komplett stpl... 250 1501 Riket...Mi 546 547, postfriskt... 150 1502 Riket...Mi 624-631 komplett postfrisk serie... 150 1503 Riket...Mi 651-659 komplett postfrisk serie... 250 20