Sociala skyddsnät för barn i olika livssituationer, i skolan och i samhället.

Relevanta dokument
De mänskliga rättigheterna, deras innebörd och betydelse, inklusive barnets rättigheter i enlighet med barnkonventionen.

De mänskliga rättigheterna, deras innebörd och betydelse, inklusive barnets rättigheter i enlighet med barnkonventionen.

De mänskliga rättigheterna, deras innebörd och betydelse, inklusive barnets rättigheter i enlighet med barnkonventionen.

Hej! Jag vill att du läser det här! Detta är en broschyr om Prevenar, ett vaccin mot pneumokockinfektioner.

7C Ma: VT 2018 Bråk och Procent/ statistik och sannolikhet Syftet med undervisningen är att du ska utveckla din förmåga att:

Terminsplanering årskurs 6 Matematik Ärentunaskolan

Lokal pedagogisk planering i matematik för årskurs 9

Jörgen Lagnebo PLANERING OCH BEDÖMNING MATEMATIK ÅK 8

årskurs 4-6 Batteriberäkningar

Gemensamma författningssamlingen avseende hälso- och sjukvård, socialtjänst, läkemedel, folkhälsa m.m.

Centralt innehåll som vi arbetar med inom detta område:

Indelning av grundläggande vuxenutbildning i matematik i delkurser c, d, e och f. 150 verksamhetspoäng vardera.

Vaccinationer inom barnhälsovården. Kunskapscentrum barnhälsovård

Lgr 11 matriser i Favorit matematik 4 6

Syfte med undervisningen är att du ska få utveckla din förmåga att...

Del ur Lgr 11: kursplan i matematik i grundskolan

Strävansmål för Förskoleklass Exempel på arbetsuppgifter Fridhemsskolans uppnåendemål förskoleklass Taluppfattning

NYHETER FRÅN SOCIALSTYRELSEN

Hälsoundersökning av asylsökande med flera Rev

Hälsosamt lärande Information om barn- och elevhälsan

Pedagogisk planering i matematik

Om Lgr 11 och Favorit matematik 4 6

Detaljplanering. Matematik 1A LÅ 2013/2014. Jonas Bengtsson

Basprogram för Elevhälsa medicinsk inriktning Tierps kommun

Pedagogisk planering i matematik; Tal i bråkform, decimalform och procentform. Ur Lgr 11 Kursplan i matematik.

Influensa i Västernorrlands län säsongen Vecka

Basprogram för skolhälsovården i Uppsala kommun

22,5 högskolepoäng. Provmoment: Ladokkod: Tentamen ges för: Matematik 3hp. Studenter i inriktningen GSME. TentamensKod:

"Läsårs-LPP med kunskapskraven för matematik"

Tillsammans kan vi minska smittspridning i förskolan

Jörgen Lagnebo PLANERING OCH BEDÖMNING MATEMATIK ÅK 9

9A Ma: Statistik och Sannolikhetslära

Hälsoundersökning av asylsökande med flera Rev

Kursplan Grundläggande matematik

Sveriges Nationella Vaccinationsprogram. Adam Roth Läkare, Docent och Utredare vid Enheten för Vaccinationsprogram

ESN lokala kursplan Lgr11 Ämne: Matematik

Vägledning för vaccination

Barnvaccinationer. Vaccinationer inom barn- och skolhälsovård

formulera och lösa problem med hjälp av matematik samt värdera valda strategier och metoder,

EMI. Elevhälsans Medicinska Insats SKOLPOOL SVERIGE AB

PROGRAM FÖR ELEVHÄLSANS MEDICINSKA INSATSER I HANINGE KOMMUN

Lgr 11, miniräknare och skrivmaterial. 33 p 20 p. Viktigt! Glöm inte att skriva Tentamenskod på alla blad du lämnar in.

Nästan allt omkring dig har underliggande matematik. En del anser att den bara ligger där och väntar

SOSFS 2008:31 (M) Föreskrifter. Ändring i föreskrifterna (SOSFS 2006:22) om vaccination av barn. Socialstyrelsens författningssamling

Ma7-Åsa: Statistik och Sannolikhetslära

MATEMATIK 3.5 MATEMATIK

Centralt innehåll. I årskurs 1.3

Information om barnvaccinationer, som ej ingår, eller nyligen införts, i ordinarie program på BVC

Till föräldrar och viktiga vuxna:

MATEMATIK 5.5 MATEMATIK

Kursplanen i matematik grundskolan

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet matematik

Vaccinationsprogram för hela livet

Hjälpmedel: Miniräknare, skrivmateriel (ex. linjal, gradskiva, passare) och Lgr 11

Tummen upp! Matte Kartläggning åk 5

Om könsstympning av flickor och kvinnor

Information om barnvaccinationer, som inte ingår i ordinarie program på BVC

Gemensam presentation av matematiskt område: Bråk Åldersgrupp: år 5

SVENSKARNAS INSTÄLLNING TILL OBLIGATORISK BARNVACCINATION

Studenter i lärarprogrammet Ma 4-6 I

» 9 till alla» 1 till flickor (HPV) » BCG vaccination vid 6 månaders ålder» Hepatit B vid 3,5 och 12 månaders ålder

Elevhälsans medicinska insats i Mörbylånga kommun

Matematik. Mål som eleverna skall ha uppnått i slutet av det fjärde skolåret. Mål som eleverna skall ha uppnått i slutet av det femte skolåret

Kurskod: GRNMAT2 Verksamhetspoäng: 600

Luftvägssmitta, Smittspårningsutbildning Bodil Ardung Tf. enhetschef / smittskyddssjuksköterska

Samband och förändringar Olika proportionella samband, däribland dubbelt och hälften.

Viktigt! Glöm inte att skriva Tentamenskod på alla blad du lämnar in. En uppgift per blad och inga svar på baksidan av bladen Lycka till!

Om Lgr 11 och Favorit matematik 4 6

"Procent och sannolikhet 6D"

Extramaterial till Matematik X

ARBETSBLAD FACIT. 1 Skriv med siffror Träna huvudräkning. 10 Multiplikation med uppställning De fyra räknesätten 1.

Boken om SO 1-3. Boken om SO 1-3 är elevernas första grundbok i geografi, historia, religionskunskap och samhällskunskap. Syfte

Dags att välja Barnavårdscentral

Geometri. Geometriska objekt och dess egenskaper: polygoner, cirklar, klot, koner, cylindrar, pyramider och rätblock

Infektioner hos barn i förskolan

Centralt innehåll i matematik Namn:

Tillhör du en riskgrupp?

FÖRSLAG TILL KURSPLAN INOM KOMMUNAL VUXENUTBILDNING GRUNDLÄGGANDE NIVÅ

Lokal planering i Matematik, fskkl Moment Lokalt mål Strävansmål Metod

ARBETSPLAN MATEMATIK

SOSFS 2006:22 (M) Föreskrifter. Vaccination av barn. Socialstyrelsens författningssamling

BARNSÄKERHET, INFEKTIONER OCH EGENVÅRD

Elevhälsans medicinska insats i Mörbylånga kommun

Infektioner hos barn i förskolan

Så fungerar vacciner. Utbildningsdag om vaccinationer Oktober Tiia Lepp Folkhälsomyndigheten

Smittspårning Vem, vad, hur och varför? Grundkurs, nov 2018

Vilka riskerar att bli allvarligt sjuka av den nya influensan?

INDIKATORER FÖR BARNKONVENTIONEN

Att vaccinera äldre mot pneumokocker

Tema: Introduktion till barnkonventionen JAG HAR RÄTTIG- HETER!

Det nationella vaccinationsprogrammet. Allmän del 10 olika sjukdomar. Riktad del hepatit B och Tuberkulos

Syfte. Malmö stad Komvux Malmö Södervärn PRÖVNING. prövning grundläggande matematik

Vetenskap och Teknologi 9686 Koppling till Lgr11

Max18skolan årskurs 4-6. Hälsa

Om LGR 11 FÖRMÅGOR CENTRALT INNEHÅLL. De matematiska förmågor som undervisningen i åk 1-9 syftar till att eleverna ska utveckla.

Barnvaccin pneumokocker

Det svenska vaccinationsprogrammet

där och väntar på att bli upptäckt. Mönster, statistik, överlevnad, evolution, mopeder innehåller alla

Elevhälsoplan. Strömstads ö-skolor

Röda tråden. Skyttorps skola, Vattholmaskolan, Pluggparadiset, Storvretaskolan och Ärentunaskolan Reviderad:

Transkript:

Barnkonventionen - med Mattecentrum Uppdrag 2 Nivå 2: Rätt till hälso- och sjukvård Introduktion Mattecentrums i uppdraget Rätt till hälso- och sjukvård får na fördjupa sig i barnkonventionens artikel 24. De kommer först att få lära sig mer om vilka rättigheter de har när det kommer till hälso- och sjukvård och sedan titta närmare på hur skolan arbetar för att säkerställa att de får sina behov tillgodosedda genom en undersökning i sin närmiljö. Ur kursplanen för samhällskunskap under rubrikerna Individer och gemenskaper och Rättigheter och rättsskipning: Sociala skyddsnät för barn i olika livssituationer, i skolan och i samhället. De mänskliga rättigheterna, deras innebörd och betydelse, inklusive barnets rättigheter i enlighet med barnkonventionen. Ur kursplanen för matematik under rubrikerna Taluppfattning och tals användning och Sannolikhet och statistik: Tal i bråk- och decimalform och deras användning i vardagliga situationer. Tal i procentform och deras samband med tal i bråk- och decimalform. Rimlighetsbedömning vid uppskattningar och beräkningar i vardagliga situationer. Tabeller och diagram för att beskriva resultat från undersökningar, såväl med som utan digitala verktyg. Tolkning av data i tabeller och diagram. Lägesmåtten medelvärde, typvärde och median samt hur de kan användas i statistiska undersökningar. Lektionsplanering Material: Penna Bladet Frågor om hälso- och sjukvård till varje elev Öppettider till skolsköterska och skolkurator Miniräknare (Information om och kontaktuppgifter till organisationer som hjälper barn som lider av psykisk ohälsa) 1

Lektion 1 Börja lektionen med att berätta om innehållet i barnkonventionens artikel 24. Artikel 24: Varje barn har rätt till bra hälsa och rätt till sjukvård. Traditionella sedvänjor som är skadliga för barns hälsa ska avskaffas. Ur UNICEF:s kortversion av barnkonventionen I Sverige finansieras en stor del av hälso- och sjukvården genom skatten. Högkostnadsskydd finns både inom öppenvården och för läkemedel så att de personer som är sjuka ofta inte ska behöva betala så mycket för att få vård. I Sverige finns också ett barnvaccinationsprogram som erbjuder alla barn vaccination mot difteri, stelkramp, kikhosta, polio, Hib-infektion, pneumokockinfektion, mässling, påssjuka och röda hund. Flickor erbjuds även vaccination mot HPV. Om många personer i samhället är vaccinerade mot en sjukdom får sjukdomen svårt att sprida sig och färre insjuknar. Det är därför viktigt att även friska personer med ett starkt immunförsvar vaccinerar sig för att samhället ska få ett kollektivt skydd, så kallad flockimmunitet. Då kan vi förhindra att individer i riskgrupper såsom gamla, sjuka, gravida eller personer med nedsatt immunförsvar blir smittade. Ett annat sätt att minska smittspridningen i samhället är genom att ha en god handhygien. Genom att tvätta händerna noggrant när vi har varit ute, besökt toaletten eller ska äta kan vi förhindra att influensa, magsjuka och andra sjukdomar sprider sig. På många skolor finns även en skolsköterska och en skolkurator tillgängliga för skolans några gånger i veckan. Berätta hur det ser ut på just er skola så att na vet var de ska vända sig om de behöver hjälp och stöd från någon av dessa. Var noga med att poängtera att psykisk hälsa är minst lika viktig som fysisk. Det är tyvärr många barn som mår dåligt idag och det är angeläget att de redan i tidig ålder förstår att det de känner är precis lika verkligt och allvarligt som ett brutet ben även om det kan vara svårare för omgivningen att se var det gör ont. Det finns ingen skam i att må dåligt och det är viktigt att barnen söker stöd från omgivningen så snart som möjligt så att de kan få hjälp att må bra igen. För den som behöver prata med någon men inte känner sig bekväm med att vända sig direkt till en lärare eller skolkurator finns resurser såsom Bris att ringa eller chatta med. De äldre na kan även vända sig till Ungdomsmottagningens kuratorer. När du har berättat för na om skolans och samhällets arbete med att säkerställa att de får sina hälsooch sjukvårdsbehov tillgodosedda ska ni genomföra två små undersökningar i klassen. Låt na först tänka efter en stund och räkna tyst för sig själva hur många gånger de brukar tvätta händerna på en dag. Rita upp tabellen över antal från frågepappret längst bak i denna lärarhandledning på tavlan och låt na blunda och räcka upp handen när du säger deras siffra. Anteckna hur många som räcker upp handen på varje alternativ i tabellen. Förläng gärna tabellen om det finns behov av större svarsalternativ än 40 tvättar per dag. 2

Gör därefter en handuppräckning över hur många som vet var de kan hitta plåster på skolan om de skulle göra sig illa och hur många som inte vet det och anteckna resultaten på tavlan. Innan ni går vidare till nästa del av lektionen, spara siffrorna för och plåster till nästa lektion då na kommer att använda dem i några matteuppgifter! Du bör tvätta händerna vid följande tillfällen: När du kommer in efter att ha varit utomhus. När du har varit på toaletten. När du har synlig smuts på händerna. Innan du ska laga mat. Innan du ska äta. Ur 1177 Vårdguidens svar på frågan När ska jag tvätta händerna? Använd 1177 Vårdguidens svar på frågan När ska jag tvätta händerna? som utgångspunkt och låt klassen gemensamt komma fram till ungefär hur ofta man bör tvätta händerna på en dag. Hur ofta går man egentligen på toaletten? Hur många gånger per dag äter man? När ni har en uppskattning, ge na en liten stund att tyst jämföra det ideala antalet med hur många gånger de själva svarade att de tvättar händer i den anonyma handuppräckningen. Låt dem fundera över om de borde tvätta händerna oftare än de gör och i så fall när. Gå sedan tillbaka och titta på vad hela klassen svarade om sina. Var det många som angav att de tvättar händerna mer sällan än idealet? Kan vi lita på resultatet av undersökningen? Tror klassen till exempel att alla svarade ärligt på frågan från början? Varför/varför inte? Lektion 2 Nu är det dags att räkna. Börja lektionen med en genomgång (eller minnesuppfräschning) av den matematik som na kan tänkas behöva för att klara lektionens uppgift. Beroende på nas ålder och kunskapsnivå skulle detta till exempel kunna innebära en genomgång av tabeller, diagram eller procent. Dela ut ett exemplar av exemplar av frågepapperna på sidorna 4-6 i denna lärarhandledning till varje elev och låt dem besvara frågorna själva, i par eller i grupp. Se till så att alla har tillgång till siffrorna du sparade från de båda handuppräckningarna förra lektionen. Skriv även upp öppettiderna hos skolsköterskan och skolkuratorn på tavlan, eller låt na själva gå iväg och ta reda på dessa om de behöver en bensträckare. Gå igenom de rätta svaren på frågorna och beräkningarna tillsammans i slutet av lektionen. 3

Frågor om hälso- och sjukvård Hur många finns det på skolan? Psykisk hälsa Hur många minuter finns en skolkurator tillgänglig på skolan varje vecka? Hur många minuter kan varje elev på skolan få med skolkuratorn per vecka i snitt? Är det tillräckligt med tid per elev tycker du? Varför/varför inte? Fysisk hälsa Hur många minuter finns en skolsköterska tillgänglig på skolan varje vecka? Hur många minuter kan varje elev på skolan få med skolsköterskan per vecka i snitt? Är det tillräckligt med tid per elev tycker du? Varför/varför inte? 4

Hur många i klassen vet var på skolan som de kan få tag på plåster? Vet var det finns plåster Vet inte var det finns plåster Hur stor andel av na i klassen vet var det finns plåster? Svara i bråkfrom och förenkla om det går. Hur stor andel av na i klassen vet inte var det finns plåster? Svara i bråkform och förenkla om det går. Ungefär hur många procent av na i klassen vet var det finns plåster? Ungefär hur många procent av na i klassen vet inte var det finns plåster? Rita ett cirkeldiagram över svaren på plåsterfrågan: 5

Hygien Hur ofta tvättar na i klassen händerna varje dag? 1 11 21 31 2 12 22 32 3 13 23 33 4 14 24 34 5 15 25 35 6 16 26 36 7 17 27 37 8 18 28 38 9 19 29 39 10 20 30 40 Vad är medelvärdet för na i klassen? Vad är medianen för na i klassen? Vad är typvärdet för na i klassen? Rita ett stapeldiagram över antalet i klassen: 15 10 5 0 1-10 11-20 21-30 31-40 40+ 6