Bolin Fine Jewellery Vårauktionen 2014 Nr 88 SÖNDAG 13 APRIL 2014 KL. 11:00 Ändringar NR TITEL ÄNDRINGAR 118 ENSTENSRING, 18 kt vitguld med en briljant 0.91 ct, enligt gravyr. 163 BROSCH, silver och 14 kt guld med en cabochonslipad krysopras och rosenstenar. 203 ÖRHÄNGEN, 18 kt vitguld med 8 princesslipade diamanter ca 2 ct. 308 SOCKERSKÅL, silver med pärlmönster och två hänklar. Utrop är 28 000 kr Utrop är 49 000 kr Storlek är 0,7 x 0,7 cm. Stämplad E Ernander, Uppsala 1784. Utdragna föremål NR TITEL 2 RING, platina i syskonmodell med en gammalslipad briljant ca 2 ct och en odlad pärla, 9 mm. 10 BROSCH, platina med 4 bouton pärlor och 12 gammalslipade briljanter ca 1.20 ct. 11 ALLIANSRING, 18 kt vitguld med 18 briljanter (två stenar skadade, flera lösa i sina fattningar) 1.17 ct, enligt gravyr. 12 ARMBAND, 18 kt vitguld med 62 briljanter ca 7.40 ct. 15 RING, 18 kt guld med en safir ca 3.60 ct och 8 princesslipade diamanter ca 1.10 ct. 16 ÖRHÄNGEN, 18 kt guld och vitguld med safirer, 20 briljanter ca 0.50 ct och 14 diamanter 8/8. 19 ÖRHÄNGEN, 18 kt vitguld, halvkreoler med 10 briljanter 1.97 ct, enligt gravyr. 24 ENSTENSRING, 18 kt vitguld med en Flandersslipad diamant ca 0.25 ct. 26 ÖRHÄNGEN, 18 kt vitguld, kreoler med 60 briljanter ca 1.50 ct, i tre rader. 30 BROSCH, 18 kt guld med ett miniatyrporträtt (små repor) med mönstrade gulddetaljer och rosenstenar, omgiven av en ram med 6 större och 36 mindre gammalslipade diamanter. 32 HÄNGE, 18 kt vitguld med en gul safir (F) 2.20 ct, briljanter 0.30 ct och en grå (TP) odlad pärla, ca 12.6 x 10 mm. 36 BROSCH, platina med 2 större och 24 mindre briljanter samt diamanter 8/8 ca 4.20 ct. 39 RIVIÈREARMBAND, 18 kt vitguld med 37 briljanter 9.33 ct, enligt gravyr. 40 RING, 18 kt vitguld med en dom av bergkristall över pavéinfattade briljanter. 42 HÄNGE, 18 kt vitguld i form av en panter med briljanter 3.37 ct och en smaragd 0.01 ct, enligt gravyr. 43 RING, 18 kt guld och vitguld med en akvamarin (något lös i fattningen) ca 14 ct och 6 mindre briljanter ca 0.18 ct. 45 PÄRLCOLLIER, 87 odlade pärlor, 8-8.5 mm, i två rader. Två lås i 18 kt guld med 18 briljanter ca 0.75 ct. Stämplade WAB (WA Bolin), Stockholm 1986.
49 RING, 18 kt roséguld med en kunzit 30.95 ct och briljanter 1.12 ct, vikter enligt uppgift. 53 ARMBAND, 18 kt vitguld med briljanter ca 14.50 ct i blommotiv. 54 ÖRHÄNGEN, 18 kt vitguld med 2 morganiter 5.56 ct och briljanter 3.95 ct, vikter enligt uppgift. 55 RIVIÈRECOLLIER, 18 kt vitguld med 144 doserade briljanter 15 ct, enligt uppgift. 57 ARMBAND, platina med 6 gammalslipade briljanter ca 2.60 ct, mindre gammalslipade briljanter och diamanter ca 10 ct. 59 ENSTENSRING, 18 kt vitguld med en briljant 0.70 ct, enligt gravyr. 60 PÄRLCOLLIER, 93 odlade pärlor, ca 8.5-9 mm. Lås i 18 kt vitguld i karmosémodell med en rubin och 10 briljanter ca 0.50 ct. 63 RING, 18 kt vitguld med 14 briljanter (en sten lös i fattningen) ca 1.60 ct. 64 ÖRHÄNGEN, 18 kt guld med 2 ovala South Seapärlor, 12.3 x 13 mm, och briljanter ca 1.80 ct. 65 PÄRLCOLLIER, 96 odlade pärlor, 7.5-8 mm, i två rader. Mittparti i 18 kt guld med en South Seapärla (något lös i fattningen), ca 12.7 mm, och 40 briljanter ca 2.80 ct. 69 ARMBAND, 18 kt vitguld med safirer 10.86 ct och briljanter 1.58 ct, vikter enligt gravyr. 70 RING, 18 kt vitguld med en safir ca 4 ct och 2 briljanter (en sten lös i sin fattning) ca 0.80 ct. 71 COLLIER, 18 kt vitguld med 29 motiv bestående av 4 fantasislipade diamanter och 28 pavéinfattade briljantmotiv 16.38 ct, enligt uppgift. 72 RING, 14 kt vitguld med en större briljant ca 0.70 ct och flertalet mindre briljanter samt diamanter ca 1.20 ct. 74 RING, 18 kt guld i karmosémodell med en rubin 1.50 ct och briljanter 0.75 ct, vikter enligt uppgift. 77 BROSCH, 14 kt guld och silver med gammalslipade briljanter och diamanter ca 3 ct. 78 RING, 18 kt vitguld med en safir ca 1.40 ct, 2 gammalslipade diamanter ca 0.50 ct och 12 små diamanter 8/8. 83 RING, 18 kt vitguld med en gul beryll ca 30 ct. 84 HÄNGE, 18 kt vitguld i form av ett hjärta med pavéinfattade briljanter ca 3 ct. 86 PÄRLCOLLIER, 167 vita och gråblå (TP) odlade pärlor, 7-7.5 mm, i fyra rader. Lås i 18 kt matterat vitguld med en stor cabochonslipad akvamarin och 12 briljanter ca 0.60 ct. 88 BROSCH, platina med en större gammalslipad briljant ca 0.50 ct, 2 mindre gammalslipade briljanter ca 0.30 ct, diamanter 8/8 samt bagettslipade diamanter ca 1.80 ct. 89 ARMBAND, 18 kt vitguld med briljanter ca 10.60 ct. 97 BROSCH, 14 kt guld och platina med en cabochonslipad smaragd (D1) och gammalslipade briljanter 4.40 ct, enligt uppgift. 99 ARMBAND, 14 kt vitguld med briljanter ca 5 ct. 101 RING, 18 kt vitguld med pavéinfattade briljanter 7.83 ct, enligt gravyr, runtom hela ringen. 102 BROSCH, 18 kt vitguld med en större briljant ca 0.65 ct, mindre briljanter och diamanter 8/8 ca 4.50 ct samt navettslipade rosa safirer. 103 RING, 18 kt vitguld med en rubin ca 1.50 ct och en briljant ca 0.30 ct. 104 BROSCH, platina med ett motiv av ett lejon med korslagda pilar ovanför en friherrlig krona med briljanter och diamanter ca 0.90 ct. 107 RING, 14 kt vitguld med en cabochonslipad smaragd (D1) och 3 briljanter ca 0.25 ct. 108 COLLIER, 18 kt vitguld med 2000 briljanter ca 15 ct i doserade motiv.
109 RING, 18 kt vitguld med en smaragdslipad diamant 1.02 ct och briljanter 0.50 ct, vikter enligt uppgift. 112 BROSCH, 18 kt guld och platina föreställande en paradisfågel med ett rubinöga samt briljanter och diamanter 8/8 ca 9.80 ct, enligt uppgift. 113 ÖRHÄNGEN, 18 kt guld med runda, dropp- och navettslipade briljanter ca 3.50 ct. 114 PRAKTFULL RING, 18 kt guld och vitguld med en stor Radiantslipad diamant 3.04 ct, Natural Fancy Intense Yellow si2, enligt certifikat, 2 fantasislipade diamanter 0.57 ct, enligt gravyr, samt mindre vita och gula briljanter ca 0.90 ct. 119 RING, 18 kt vitguld med en stor tanzanit 9.18 ct och 2 triljantslipade diamanter 1.18 ct, vikter enligt uppgift. 122 DUBBELCLIP, platina med 200 briljanter och diamanter 8/8 ca 10 ct, enligt uppgift. 126 ENSTENSRING, 18 kt guld och vitguld med en äldre slipad briljant (skadad) ca 1.60 ct och 8 små diamanter 8/8. 128 STORSLAGEN ENSTENSRING, 18 kt vitguld med en stor briljant 7.09 ct, enligt uppgift. 132 COLLIER, 18 kt guld och vitguld med blå topaser och små briljanter ca 0.30 ct. 134 RING, 18 kt guld och platina med briljanter 0.67 ct, enligt uppgift. 137 RING, 18 kt vitguld med en icke värmebehandlad safir 4.12 ct, enligt certifikat, 10 briljanter och 4 navettslipade diamanter (en sten F) 1.98 ct, vikter enligt uppgift. 140 ARMBAND, platina med 84 briljanter och gammalslipade briljanter ca 5.90 ct, i två rader. 142 RIVIÈREARMBAND, 18 kt vitguld med doserade briljanter 11.31 ct, enligt uppgift. 145 SOFISTIKERAD COLLIER, 18 kt delvis matterat vitguld med 3 doserade briljanter 5 ct, enligt gravyr, i tre olika nivåer och med lätt rörliga motiv. 146 RING, 18 kt vitguld med en stor briljant 1.68 ct, enligt uppgift, 8 bagettslipade diamanter, mindre pavéinfattade briljanter och diamanter 8/8 ca 2.20 ct. 153 PÄRLCOLLIER, 29 doserade och något barocka South Seapärlor, ca 11-15 mm. 157 RING, 18 kt guld med en stor ametist. 160 ÖRHÄNGEN, 14 kt guld med 2 större barocka och genomborrade orientaliska pärlor, ca 10.7 x 12.7 mm, och ca 10.6 x 12.5 mm. 164 ETT PAR MANSCHETTKNAPPAR, 14 kt guld med malakit, pärlor, gammalslipade briljanter, diamanter och rosenstenar. 169 RING, 18 kt guld och vitguld med en stor Tahitipärla (något lös i fattningen), ca 12.2 mm. 170 RIVIÈRECOLLIER, 18 kt vitguld med 93 doserade briljanter ca 18 ct, infattade i tre klor. 173 IMPONERANDE FRACKUR, 18 kt matterat vitguld med briljanter ca 2 ct, runtom ett skeletterat urverk i guld. 174 ÖRHÄNGEN, 18 kt guld med pavéinfattade briljanter 4.15 ct, enligt uppgift. 178 ARMBAND, 18 kt vitguld med 6 smaragder (D1) och briljanter ca 1.40 ct, i fem doserade blommotiv. 179 ÖRHÄNGEN, 18 kt vitguld med 14 Asscherslipade diamanter 11.97 ct, enligt uppgift, och 2 små briljanter. 182 RING, 14 kt vitguld med en rubin och 16 bagettslipade diamanter ca 1.60 ct. 183 ARMBAND, 18 kt vitguld med 9 rubiner (några syntetiska), briljanter, princesslipade diamanter och diamanter 8/8 ca 3.50 ct. 184 BROSCH, platina med en större gammalslipad briljant ca 0.50 ct, mindre briljanter och diamanter ca 7 ct. 185 RING, 18 kt vitguld med briljanter 2.60 ct, enligt gravyr, i fem rader.
187 RING, 18 kt vitguld med en safir 6.81 ct, briljanter och princesslipade diamanter totalt 0.85 ct, vikter enligt gravyr. 189 HELALLIANSRING, 18 kt vitguld med 16 Radiantslipade diamanter 7.05 ct, enligt uppgift. 192 ARMBAND, 18 kt vitguld med briljanter (en sten F) 12.68 ct, enligt gravyr. 194 RING, 18 kt vitguld med briljanter 2.25 ct, enligt uppgift. 195 PÄRLCOLLIER, 45 odlade pärlor, 9-9.5 mm. Lås i 14 kt guld med briljanter 0.38 ct, enligt uppgift. 198 RING, 18 kt vitguld med briljanter ca 3.30 ct, runtom hela ringen. 201 BROSCH, 14 kt vitguld med 3 större gammalslipade briljanter ca 1.75 ct, mindre gammalslipade briljanter och diamanter ca 3 ct och en mörkblå safir. 202 RING, 18 kt vitguld med en oval briljant ca 0.75 ct och princesslipade diamanter ca 1.95 ct. 204 RING, 18 kt guld med facetterad blå kalcedon och 15 små briljanter. 206 COLLIER, 18 kt guld, kejsarlänk med 4 snidade korallmotiv. 208 IKON, föreställande S:t Nikolaus. Tidigt 1800-tal. Målning i tempera på trä. Riza i silver, stämplad S:t Petersburg 1848. Präglad dedikation på rizans sida: Välsingnades i (oläsbart) för jungfru Elena Korlova. 209 IKON, föreställande Gudsmodern (Maria) av Achtirsk. Sent 1700-tal. Målning i tempera på trä. Riza i silver, stämplad 1789. 210 IKON, föreställande Kristus allhärskaren (pantokrator). Målning i tempera på trä. Riza i silver, stämplad Moskva 1908-17. 211 IKON, föreställande Johannes döparen. Ca 1800. Målning i tempera på trä. Riza i silver, stämplad 180?. 212 IKON, Gudsmodern (gudaföderskan) av Tolgski. Målning i tempera på trä. Riza i silver med emaljerade inskrifter, stämplad Moskva 1835. 217 ENSTENSRING, platina med en stor briljant 4.01 ct, enligt uppgift. 219 RING, 18 kt vitguld med en fantasislipad akvamarin (lös i fattningen), briljanter, bagett- och fantasislipade diamanter ca 1.90 ct. 221 COLLIER, 18 kt vitguld med 106 briljanter (en sten saknas och en vit sten) ca 10.60 ct. 224 RING, 18 kt vitguld i karmosémodell med en mörkblå safir och 12 briljanter ca 1.45 ct. 227 RING, 18 kt vitguld i karmosémodell med en smaragd (D2) och 10 briljanter ca 1 ct. 228 COLLIER, 18 kt vitguld, delvis matterad fantasilänk med ett avtagbart mittmotiv med en droppslipad smaragd (D1) och 10 briljanter ca 0.40 ct. 234 RING, platina med en större briljant (lös i fattningen) 0.70 ct och 42 pavéinfattade briljanter (några skadade) 1.65 ct, vikter enligt uppgift. 238 RING, 18 kt guld och platina med matterat mönster och 4 briljanter 0.21 ct, enligt gravyr. 240 RING, 18 kt guld med en rosa safir (lös i fattningen) och 8 briljanter (en skadad) ca 1.20 ct. 241 ÖRHÄNGEN, 18 kt guld och platina med 2 odlade pärlor, ca 7.8 mm, små rubiner och gammalslipade diamanter. 242 BROSCH, 14 kt guld och silver med gammalslipade briljanter och diamanter ca 7 ct samt rosenstenar (en sten saknas). 244 RING, 18 kt vitguld med en stor briljant 1.88 ct och 8 Flandersslipade diamanter 2.60 ct, vikter enligt uppgift. 245 EXCEPTIONELL RIVIÈRECOLLIER, 18 kt vitguld med 95 doserade briljanter 35.60 ct, enligt uppgift.
249 HELALLIANSRING, 18 kt vitguld med 20 briljanter ca 1.60 ct. 250 RING, 18 kt vitguld med en ametist (slitage) och 20 briljanter (en skadad) ca 1.50 ct. 251 BROSCH/HÄNGE, 18 kt vitguld med en större briljant ca 0.70 ct och 48 mindre briljanter ca 2.40 ct. 253 RIVIÈREARMBAND, 18 kt vitguld med 42 briljanter 10.77 ct, enligt uppgift. 254 PÄRLCOLLIER, 85 något barocka, odlade pärlor, ca 9-9.5 mm. Lås i 18 kt vitguld i karmosémodell med en safir 1.52 ct och 12 briljanter 1.05 ct, vikter enligt gravyr. 255 RING, 18 kt vitguld med en safir (mindre slitage) och 6 briljanter (en sten skadad) ca 0.40 ct. 256 RING, 18 kt guld med en peridot 3.74 ct, en rodolit 1.54 ct och en iolit (skadad) 1.10 ct, vikter enligt uppgift. 257 HELALLIANSRING, 18 kt guld med 38 större briljanter och 19 mindre briljanter ca 4.80 ct, i tre rader. 258 ÖRHÄNGEN, 18 kt guld med 2 hessonitgranater och 6 små briljanter ca 0.30 ct. 261 RING, 18 kt vitguld med en brun-gul (färgbehandlad) briljant 1.11 ct och 16 små briljanter 0.22 ct, vikter enligt uppgift. 263 RING, 18 kt vitguld med en röd granat. 264 ÖRHÄNGEN, 18 kt vitguld med 66 princesslipade diamanter ca 2.85 ct, i tre rader. 272 RING, 14 kt guld i karmosémodell med en grå boutonpärla och 13 gammalslipade briljanter ca 0.80 ct. 274 ENSTENSRING, 18 kt vitguld med en större briljant 2.68 ct, enligt gravyr. 276 ÖRHÄNGEN, 18 kt guld med 2 barocka, genomborrade South Seapärlor, ca 18 x 13 mm, och 10 briljanter ca 0.40 ct. 280 COLLIER, platina med 13 doserade, gammalslipade briljanter och diamanter ca 7 ct. 282 HÄNGE, 18 kt vitguld i form av ett kors med en liten briljant. 284 RING, 18 kt rodierat guld med en större briljant ca 1 ct och 2 mindre briljanter ca 1.20 ct. 286 BROSCH, 18 kt vitguld med 23 runda och 17 navettslipade briljanter ca 5.40 ct samt 6 toppiga pärlor. 287 RING, 18 kt guld med 22 briljanter (flera skadade) 0.41 ct, enligt uppgift. 288 COLLIER, 18 kt guld i form av virade guldtrådar (något skadad) på vajer. 289 RING, 18 kt guld med en grön turmalin och 8 briljanter 0.24 ct, enligt gravyr. 290 ARMBAND, 18 kt guld med 130 små briljanter (en sten saknas) och diamanter 8/8 ca 2.60 ct. 291 ÖRHÄNGEN, 18 kt guld med 56 små briljanter och diamanter 8/8 ca 1.15 ct. 292 ENSTENSRING, platina med en stor gammalslipad briljant ca 7.30 ct och 6 små diamanter 8/8. 293 CIGARETTETUI, 18 kt guld med randigt mönster och onyx i knäppet. 294 DOSA, 18 kt guld med monogramgravyr "ES" samt blå och vit emalj på locket. 295 DAMARMBANDSUR. 297 DAMARMBANDSUR, platina med separat datum. 298 ARMBANDSUR, stål och vit high-tech keramik med 9 briljanter på urtavlan. 300 DAMARMBANDSUR, stål med 12 rosa safirer runt urtavlan och briljanter ca 5 ct i ett rörligt gallerverk ovanpå samt runtomkring den rosa pärlemorurtavlan. 301 DAMARMBANDSUR, stål med separat datum.
302 DAMARMBANDSUR, 18 kt guld med briljanter ca 0.75 ct, i två rader runt urtavlan. 304 JARDINJÄR, silver med hänklar och slipad glasinsats (liten skada) på fyra fötter. 307 SKÅL, silver på en fot med mönster av vindruvsklasar. 308 SOCKERSKÅL, silver med pärlmönster och två hänklar. 309 MATSILVER, 170 delar.