Nordhallands Filatelistförening Auktion nr 22 2017-04-02 Resultat Objekt Klubbat Objekt namn Utropspris nr pris 1 F 51**. Kv 130:- 10 50 3 14 st siffertyp** +... 25 35 4 "GV nedaljong 3... 20 127 5 F 136-138** Luftpost... 110 210 6 "F 139*. Punkt... 10 10 8 F 151A**Gustav V en... 200 290 9 F 154**. Kv 1800:- 250 360 13 ISLAND. F 210**. Kv... 60 60 14 F 211-214, 216**. V... 150 150 16 F 237** Lützen. Kv... 80 80 17 F 246**, 250**, 252*... 190 190 18 F 255**. Kv 600:- 50 50 19 F 259BC pi** 75 110 22 F 266CB** (G V 80 å... 40 70 23 F 320A** Berzelius 1... 20 32 24 F 320BC**. Kv 1700:- 190 190 25 F 322** Plåtsår h... 30 35 26 F 324BC**. Kv 700:- 75 95 30 F 332BC**. Kv 3300:- 325 425 32 F 342-343** C W Sche... 50 50 33 F 344-346** Gustav V... 75 75 34 F 363-364** Sparbank... 15 15 40 Hällristningar hela... 700 700 45 F H21** handgjort. K... 400 400 46 F H71b cyl 2**. Gust... 130 160 47 F H99** Stockholms s... 100 130 50 F H187 EFTA. Kv 140:... 10 10 52 F H232. Lot om ca 10... 225 225 55 F H362** (1377-1380)... 25 50 57 F H436 cyl 1 + kn** 50 50 59 F 2384-2387 HBL** me... 20 35 60 F 2384-2387 HBL** (O... 20 40 61 F Tj19**. Förlängd... 25 30 63 Sverige. 1930-40-tal... 30 48 64 Sverige. 1940-talet*... 40 40 65 F 2. Stämplat NYLAN... 525 525 66 F 2. Vc. Stämplat S... 325 1285 69 F 9 på brev. Stämp... 10 10 72 F 9. Brott på sköl... 80 80 75 F 14B. Stämplat STO... 40 110 76 F 16. Stämplat JEMS... 40 75 78 F 19. Stämplat LYSE... 25 49 79 F 19. Stämplat ÖST... 40 40 80 F 21. Stämplat STR... 10 10
82 F 29e. Stämplat STO... 10 10 85 F 30. Stämplat FALU... 20 20 86 F 30. Stämplat MELL... 45 45 87 F 30. Stämplat PERS... 25 60 89 F 30. Stämplat SOLB... 25 35 92 F 32. Stämplat BÄC... 30 30 93 F 32. Stämplat GAML... 25 30 94 F 32. Stämplat STOC... 30 30 95 F 32. Stämplat WASD... 20 42 98 F 54. Stämplat ANTN... 10 13 99 F 35. Stämplat HJO... 40 67 102 F 35. Stämplat ÅRJ... 40 85 103 F 36. Stämplat FINN... 80 90 104 F 36. Stämplat QVIS... 80 80 106 F 36. Stämplat TIDA... 20 20 107 F 40. Stämplat ELFR... 60 60 108 F 43. Stämplat BORN... 30 80 111 F 43. Stämplat HELS... 20 62 113 F 43. Stämplat ÖST... 25 65 114 F 45. Stämplat RÅD... 10 10 115 F 46. Stämplat HÄS... 40 55 116 F 46. Stämplat LÅN... 50 50 118 F 46. Stämplat RAMS... 30 30 119 F 46. Stämplat SAND... 25 25 125 F 46. Stämplat WISB... 20 20 126 F 46. Stämplat ÅRJ... 40 55 127 F 47. Stämplat MJÖ... 30 95 129 F 47. Stämplat NYKI... 50 50 130 F 47. Stämplat RANS... 20 40 131 F 47. Stämplat STOC... 20 42 132 F 48. Stämplat MARI... 30 95 133 F 48. Stämplat MJEL... 20 20 136 F 52 på vykort. St... 10 10 139 F 54 OII. Plåsprick... 20 20 140 F 54 OII. Plåtspric... 20 20 141 F 54. Stämplat ASKE... 10 10 146 F 54. Stämplat LBB... 30 30 149 F 54. Stämplat SVAR... 30 55 153 F 55. Stämplat MOHE... 10 10 156 F 57. Stämplat KROK... 30 30 158 F 58. Stämplat LJUN... 30 30 160 F 64 par. Stämplat... 20 20 161 F 64. Stämplat ALFT... 15 15 162 F 64. Stämplat BÖD... 15 15 165 F 65 Posthuset stäm... 45 45 166 F 65. Stämplat KORS... 40 60 167 F 72 + 82 på brev s... 10 10 168 F 74. Stämplat UPPE... 15 25 169 F 75 på vykort Aska... 15 15 175 F 82. Stämplat ÖST... 20 20
177 F 83. Stämplat URÅ... 20 20 183 F 100. Stämplat VOL... 10 10 184 F 139. Stämplat RAM... 15 22 185 F 142A. Stämplat HJ... 15 15 186 F 144 Cbz. Kv 1500:- 50 55 187 F 144A. Stämplat HJ... 15 20 188 F 144cxz St Lejon st... 20 20 189 F 146Ea St Lejon st... 60 15 190 F 149A. Stämplat KU... 25 55 191 F 150. Stämplat NOR... 15 35 192 F 151A. Stämplat ST... 15 15 196 F 157. Stämplat LIM... 20 20 197 F 157. Stämplat SLI... 15 15 200 F 168. Stämplat FLI... 15 15 201 F 168. Stämplat UDD... 40 52 205 F 178A. Stämplat BO... 25 25 206 F 180. Stämplat FRI... 15 31 208 F 184. Stämplat UND... 20 30 214 F 192. Stämplat SÖ... 15 15 216 F 196. Stämplat PIT... 20 47 219 F 206. Stämplat KAL... 100 120 220 F 210. Stämplat LID... 600 600 221 F 223 Världspostfö... 160 160 224 F 228. Stämplat TOR... 40 140 225 F 235A. Stämplat UG... 20 20 227 F 242A. Stämplat SM... 20 20 228 F 242C. Stämplat MA... 20 42 229 F 249. Stämplat FR... 20 20 230 F 249. Stämplat SÄ... 15 15 233 F 251. Stämplat ÄN... 20 41 234 F 252. Stämplat MUN... 25 25 235 F 252. Stämplat STR... 25 25 238 F 257. Stämplat LJU... 40 40 239 F 259C, 259CB, 260**... 25 40 240 F 265. Stämplat SAX... 50 50 241 F 266 BC Gustaf V 8... 90 90 245 F 326A. Stämplat BO... 20 20 247 F 359A bruten penna... 30 40 248 F 382BB. Stämplat B... 40 70 254 F 782-86BB snyggt st... 10 21 255 F 840BB. Stämplat D... 25 35 256 F 969 (Kungabröllop... 10 28 257 F 981, 983B samt 100... 60 60 258 F 998B. Stämplat R... 10 32 264 F 1420-1423 Block 12... 20 20 265 F 1934-37 stämplat... 15 50 266 F 1956-1959 block 46... 65 65 267 F 2205-2208 OS frii... 15 30 268 F BL2 stämplat LEKS... 10 12 269 F BL 22, Astrid Lind... 10 22
270 F Tj16B. Stämplat S... 10 65 272 F Tj13A. Stämplat N... 10 10 273 F Tj27. Stämplat NI... 20 22 274 F Tj6. Stämplat UDD... 100 170 280 F L12. Stämplat HYB... 30 30 281 F L18. Stämplat ÅK... 40 45 283 BJÖRKETORP (P ) 18... 20 38 285 BODEN (BD NB)POSTTER... 20 20 286 BÅSTAD 1 (L SK), 85... 15 15 291 HUNNEBOSTRAND (O BO)... 10 10 294 KNÄRED (N) 01.09.81... 10 10 295 KRÅKERED (P) på F... 600 725 296 KUNGSBACKA (N)2016-8... 15 15 301 LESJÖFORS (S VÄR)... 10 10 302 LJUNGSKILE (O) på O... 15 37 310 NORRÅKER LBB 1 (Z)... 15 15 313 SJÖVIK (P VG) 24.2... 15 15 314 SKÄRHAMN (O BO) 20... 10 10 316 SPARSÖR (P VG) 13... 10 10 317 SUNNE 2 (S VÄR) 09... 10 10 322 OII stämplat LÖDÖ... 15 15 323 Sverige. Ett visirbl... 90 90 324 Sverige. Ett visirbl... 150 260 327 Sverige. Ett visirbl... 175 175 334 Sverige. Tre visirbl... 450 450 335 Sverige. Sju visirbl... 800 800 341 Oscar II. Drygt 100... 100 160 342 Oscar II. Knappåt 2... 150 316 343 Oscar II. Knappt 200... 150 316 344 Oscar II. Knappt 200... 150 350 345 OII. Ett tiotal stä... 20 20 346 Litet album med ca 2... 150 500 347 Sverige stämplat. C... 400 525 348 OII. 9 st med bra st... 15 21 349 OII. 4 st med järnv... 10 10 350 OII. 4 st stämplade... 10 22 352 Cigarrlåda full med... 100 230 353 Stor cigarrlåda ful... 200 910 354 Låda amed buntade m... 100 440 355 Låda med lösa mär... 50 85 357 DANMARK. F 175 Chris... 30 30 358 DANMARK. F 243-245 C... 55 55 363 Danmark F 1275-1276*... 12 27 364 Danmark F 1361-1363... 23 23 365 Danmark F 1361-1363*... 22 22 373 DANMARK. Postfriska... 200 376 380 FINLAND. F 162-164 s... 20 20 382 FINLAND. Postfriskt... 10 10 384 FINLAND. 2 visirblad... 50 50 385 FINLAND. Fem visirbl... 75 75
386 FINLAND. F H3** Olym... 50 55 387 FINLAND. 18 st stäm... 20 20 402 GRÖNLAND F 443-444... 60 60 403 GRÖNLAND. F 527-28... 10 10 407 GRÖNLAND. F 1-9**.... 90 90 408 GRÖNLAND. F 37-28**... 95 95 411 THULE. F T1-5 stämp... 30 45 418 ISLAND F 1026 BL37**... 25 30 419 ISLAND. F BL 33** Up... 10 16 421 ISLAND. F 1344-1348,... 15 15 425 ISLAND. F 117 stämp... 20 35 426 ISLAND. F 121 stämp... 75 75 427 ISLAND. F 143 stämp... 30 30 428 ISLAND. F 163 stämp... 70 160 431 ISLAND. F 43**. Kv 1... 145 145 432 ISLAND. F 54**. Kv 6... 60 60 433 ISLAND. F 66**. Kv 5... 40 40 434 ISLAND. F 85** sc. K... 15 15 435 ISLAND. F 111**. Kv... 35 35 441 ISLAND. 11 block** m... 60 60 447 ISLAND. F 353** 4-bl... 40 40 455 ISLAND. Mest 1960-ta... 40 40 460 ISLAND. 21 olika num... 40 40 461 ISLAND. Ca 40 st FDC... 10 10 462 ISLAND. REK-brev STO... 20 50 463 ISLAND. REK-brev VES... 10 10 464 ISLAND. F 285 på br... 20 20 467 ISLAND. F 111 stämp... 40 40 469 ISLAND. F 170. 2 st... 10 10 471 ISLAND. Diverse stä... 30 30 472 ISLAND. 10 stycken m... 15 15 473 ISLAND. F 251 stämp... 20 20 474 ISLAND. F 307-308, 3... 10 10 475 ISLAND. F 788-789 st... 10 10 476 ISLAND. F BL 74 (145... 20 32 477 ISLAND. F 319-20** +... 10 10 478 ISLAND. F 129, 136,... 20 20 481 ISLAND. Nio stycken... 40 65 482 ISLAND. Fem äldre m... 40 75 483 ISLAND. 19 st äldre... 40 55 484 ISLAND. 12 st märke... 25 25 485 ISLAND. F 252-254**... 10 70 487 ISLAND. F 408 v** si... 10 10 488 ISLAND. 3 st bruksbr... 10 30 489 ISLAND. F 156*. Någ... 20 20 490 NORGE. Stiliserade m... 25 25 491 NORGE F 176** Påtry... 20 50 494 NORGE F 437-438** Kr... 18 18 495 NORGE F Tj92 Offentl... 55 75 497 "NORGE F 835-83... 18 18
500 NORGE Brevklipp med... 15 15 501 NORGE F 919 med lyxs... 15 15 503 NORGE F 1069-1071**... 20 20 504 NORGE F 1118-1121**... 20 20 505 NORGE Lyxstämpel NE... 15 15 513 NORGE. F 477-481**.... 10 10 514 NORGE. F 695-96**. G... 15 15 516 NORGE. F 189 stämpl... 20 47 517 NORGE. F 181-183 fin... 375 640 518 NORGE. F 234**. Kv 3... 20 20 519 NORGE. F 359 stämpl... 20 20 521 NORGE. F 413-415**.... 40 40 522 NORGE. F 459**. Kv 5... 20 22 523 NORGE. Stiliserade m... 25 30 525 ÅLAND F23** kpl ser... 18 18 533 NORDEN. Ett antal **... 110 110 534 NORDEN. Kompletta se... 240 240 536 NORDEN. Sex visirbla... 300 300 537 NORDEN. Visirblad me... 25 30 538 NORDEN. Stämplade m... 50 50 539 ALBANIEN - KORSIKA.... 90 90 544 FILIPINERNA. Mapp me... 10 10 547 FRANKRIKE. Ca 35 st... 10 10 549 GRENADA. MI 2139-214... 40 40 551 GUERNSEY. Complete C... 20 20 552 GUERNSEY. Complete C... 20 20 553 GUERNSEY. Complete C... 20 26 554 INDIEN. Nytt ** och... 10 10 556 ITALIEN. Mi 842**. K... 10 10 557 JAPAN, KINA, HONGKON... 10 30 559 JERSEY. Mi 7-21 samt... 60 60 560 KANADA. Mi H-BL93**... 10 10 561 KANADA. Stämpelmär... 25 28 563 KINA. Fyra äldre br... 50 2150 565 LAOS. Mi 74-80**. Kv... 10 19 567 LUXEMBURG. Mi BL 2+8... 10 10 570 NEDERLÄNDERNA Mi 40... 20 26 571 NEW FOUNDLAND. Mi 21... 20 61 574 RUMÄNIEN. Mi BL 130... 10 17 576 SCHWEIZ. Mi 234 Luft... 100 200 577 SCHWEIZ. Mi 9 II. St... 150 150 579 SRI LANKA. Mi 753-75... 15 15 589 TYSKLAND (BAYERN). M... 25 25 595 TYSKLAND (Berlin). M... 50 80 596 TYSKLAND (Berlin). M... 5 5 597 TYSKLAND (BRD). 1 vi... 25 25 599 TYSKLAND (BRD). 5 st... 50 50 601 TYSKLAND (BRD). Mi 1... 10 30 603 TYSKLAND (BRD). Mi 1... 150 260 607 TYSKLAND (BRD). Mi 2... 210 210
611 TYSKLAND (BRD). Mi 6... 20 20 614 TYSKLAND (BRD). Mi B... 50 50 615 TYSKLAND (DANZIG). T... 10 10 619 TYSKLAND (Reich). 12... 60 60 620 TYSKLAND (Reich). Fr... 10 10 622 TYSKLAND (REICH). Mi... 350 350 623 TYSKLAND (Reich). Mi... 40 40 626 TYSKLAND (Saargebit)... 170 170 627 TYSKLAND (Saargebit)... 180 210 628 TYSKLAND (Saargebit)... 225 255 630 TYSKLAND (Saargebit)... 210 275 631 TYSKLAND (Saargebit)... 230 230 632 TYSKLAND (Saargebit)... 190 190 633 TYSKLAND (Saargebit)... 20 20 634 TYSKLAND (Saargebit)... 30 30 636 TYSKLAND (Saargebit)... 30 65 637 TYSKLAND (Saargebit)... 120 165 638 TYSKLAND, gamla stat... 100 270 639 "TYSKLAND. &quo... 50 55 640 TYSKLAND. (Saargebit... 80 80 641 TYSKLAND. Blandad po... 25 25 643 TYSKLAND. Reich Frie... 1150 1150 644 TYSKLAND. Tjänste +... 60 60 645 UNITED NATIONS. 13 s... 20 20 646 USA. 2 visirblad med... 50 50 648 USA. Årssats Commem... 50 50 649 USA. Årssats Commem... 50 50 650 USA. Årssats Commem... 50 50 651 ÖSTERIKE. Insticksa... 75 80 652 ÖSTERIKE. Välfyllt... 100 130 654 Motivsats HÄSTAR fr... 10 11 655 ALFRED NOBEL. Stämp... 50 50 657 HELA VÄRLDEN. 5 vis... 130 205 658 FÅGLAR från LITAUE... 10 12 660 SPORT i litet instic... 25 25 662 Bra album om 16 sid... 40 80 670 Sverige. Fem äldre... 40 40 671 2 st FDC, Sv Flaggan... 10 10 672 ISLAND. Tre stycken... 30 65 673 ISLAND. Rekbrev Vatn... 15 49 674 Låda med brev o Pos... 25 25 685 SCHWEIZ. Censurbrev... 50 50 699 Diversepåse med bl... 25 25 700 Brev från HAPARANDA... 25 25 702 Gammalt tjockt album... 100 300 703 Brevkort F 13 med re... 10 10 704 Brevkort F 13 med re... 10 10 706 Plastlåda full med... 100 120 708 ALINGSÅS. Parti av... 15 15 709 BARSEBÄCK. Sydkraft... 10 10
712 DALS LÅNGED. Kanalb... 15 15 714 DINGELVIK. Järnväg... 125 160 716 FALKÖPING (R). Mös... 10 10 718 FALKÖPING (R). Mös... 10 10 723 GÖTEBORG (O). Centr... 10 10 728 GÖTEBORG (O). Kungs... 10 10 736 GÖTEBORG SLOTTSKOGE... 15 15 738 GÖTEBORG. Avskedet... 20 20 742 GÖTEBORG. Statens j... 20 20 746 HELSINGBORGsutställ... 20 20 747 HISINGSTAD. Stämpla... 30 30 752 HÅVERUD (P). Hålv... 15 15 755 IVÄGS järnvägssta... 75 105 759 KARLSBORG (R). Göta... 10 10 762 KATRINEHOLM. Avlång... 40 40 772 KIRUNAVAARA (BD) 10 10 773 KRISTINEHAMN (S) fr... 10 18 775 KUNGSBACKA. Storgata... 15 15 780 LULEÅ (BD). Postgå... 10 10 782 "LYSEKIL. Hamne... 15 42 783 LÅNGED. Dalslands K... 20 20 784 MARIEFRED (D). Plund... 10 10 788 MARSTRAND. Stämplat... 100 100 789 MÖLNDAL. Folkskolan... 20 20 816 STOCKHOLM Affär P... 10 10 817 STOCKHOLM Brantingmo... 10 10 823 STOCKHOLM. Röda Kor... 15 15 831 STYRSÖ TÅNGE. Stä... 35 291 838 TROLLHÄTTAN (P). Kr... 10 10 839 TROLLHÄTTAN (P). Kr... 10 10 840 TROLLHÄTTAN (P). Pa... 15 15 841 UDDEVALLA (O). Gusta... 10 10 846 UPPSALA (C). Linnés... 15 15 852 ÄLGARÅS R). Elgå... 10 10 856 ÖREBRO. Farleden. S... 20 20 863 S.S. CELTIC. No 4302... 75 75 868 Skyttesällskap. St... 30 30 870 Elsborgs Läns Före... 20 20 876 TYSKLAND. Eingang z... 10 10 879 Vykortsalbum. Med 96... 40 80 880 Album med ett sextio... 100 185 882 Vykortsbunt, blandat... 10 55 887 Ovikta svenska sedla... 30 30 889 33 gamla GOD HELG-m... 20 20 896 Brevmärken. Album o... 100 130 897 Cigarrlåda med bäl... 10 30 898 Fyndlåda Hela Värl... 25 60 899 Fyndlåda svenska fr... 40 55 900 Fyndlåda lösa mär... 40 40 901 "Liten låda me... 25 50
902 Lot med svenska stä... 100 100 904 "Tre små dubbl... 25 25 905 Facitalbum med Autom... 100 210 907 Sverige stämplat 19... 200 320 908 Insticksalbum Sverig... 100 100 912 Spänannde diversel... 100 210 914 "Rött insticks... 25 25 915 Blått insticksalbum... 25 30 917 4 st album med svens... 50 50 918 Album om 16 sidor me... 50 50 919 Album om 32 sidor me... 40 55 920 Album om 32 sid i br... 70 70 923 Album om 16 sid i br... 30 30 924 Album om 16 sid i br... 40 50 925 Fyndlåda med brev,... 50 50 926 Album om 32 vita sid... 40 52 927 3 st album, glest be... 30 40 928 3 st album, glest be... 40 60 930 Album i bra kval om... 40 40 932 Album i bra skick om... 30 45 933 Album i bra skick om... 40 40 934 Album i sämre skick... 20 20 935 Hela Världen. Liten... 30 50 936 Hela Världen. Liten... 30 55 937 Liten lot med förs... 20 55 938 Hela Världen. Påse... 30 30 939 NORDEN. Parti märke... 50 50 940 Hela Världen i grö... 110 160 943 Hela Världen. Blåt... 70 70 945 Sverige. Bl.a. stäm... 20 20 946 Hela Världen i stor... 10 30 947 Hela Världen i lite... 10 10 948 Hela Världen. Glest... 20 20 949 Hela Världen. Glest... 10 10 950 Fyndlåda med svensk... 25 25 951 Insticksalbum med Sv... 50 85 952 Album med postfriskt... 50 50 956 ISLAND. F 728-29. 73... 35 37 957 ISLAND. F 1144-45 Ly... 30 30 959 Tyskland (DDR). Mi 2... 95 95