1 (5) Lidingö Filatelistförening Vårauktion den 18 april 2013 ü Nr Kat nr Beskrivning av objektet Kat pris Mini bud Inl. av Sålt för Till 1 Fribrevomslag till Konungens Befattningshavare Götheborg st. med Nst.7 fyrkantstämpel Mariestad 16.7.1842 75 20 Wit 2 Fribrev till Konungens Befattningshavare Stockholm st. med Nst.10 Götheborg 5.7.1858 30 10 LL 3 F. 9 12 öre vapen på brev till Örebro st. Stockholm 29.5.1862 60 + 30 20 Wit 4 F. 21 12 öre ringtyp t.14 på brev till Nya Lerdala st. Mariestad 23.10.1872 50 + 15 10 Wit 5 F. 21 m 12 öre ringtyp på brev till Ronneby st. Norrköping 22.4.1874. Prakt till lyx! 50 + 15 100 6 F. 43 d 5 öre ringtyp ph på brefkort till Fridened jvgst. H.S.B. 12.6.1890. Hjo Stenstorpsbanan i Västergötland 75 + 20 60 7 F. 105 Landstormen I 5 på 2 öre ringtyp ph vykort till Stockholm st. Strängnäs 28.11.1917. Benninge Hemskola Strängnäs 175 30 8 F.2 4 shilling blå st. Oscarshamn 18.6.1858 Lyxstämpel kt. 950 + 100 100 LL 9 F.4 v2 8 shilling gul variant v2 "Dubbelåtta" st. Carlskrona 6.12.1856 6,500 1,700 AH 10 F.7 5 öre grön Vapentyp II st. Mkt vackert ex. 190 20 LL 11 F.8 9 öre violett Vapentyp II st. 2,200 200 LL 12 F.10 13 F.12 24 öre orange Vapentyp II st. Hernösand 15.6.1870 kt 50 öre röd Vapentyp II st. Stockholm 1.12.1868 275 + 40 80 LL 850 + 35 80 LL 14 F.14B 3 öre brun Liggande Lejon typ II st. Avesta 3.3.1870 Prakt! 800 + 50 100 15 F.17 3 öre brun Ringtyp t.14 st. Stockholm 3 TUR 17.11.187x 800 + 50 100 16 F.26 50 öre röd Ringtyp t.14 st. Waldemarsvik 11.12.187x 400 30 LL 17 F.27 1 Riksdaler brun/blå Ringtyp t.14 st. kt. 750 100 18 F.28 f 3 öre brun Ringtyp t.13 st. Gefle 8.1.1881 50 + 15 75
2 (5) 19 F.32 12 öre blå Ringtyp t.13 st. Ragunda 11.7.1883 8 + 50 20 20 F.28d + 31e + 35h 3 + 6 + 30 öre Ringtyp t.13 st. Jemshög 13.12.1883, Stockholm 31.3.18xx och Stockholm 26.3.1884 50 + 40 + 18 + 50 20 Bro 21 F. 30 + 33 5 öre grön + 20 öre orange ringtyp td. 13 st. Odensviholm 5.7.1879 och Godegård 8.4.1885 4x10 + 75 + 50 25 22 F.33 a 20 öre röd ringtyp d. 13 st. Karlstad 25.11.1878 20 + 15 Bud TMs 23 F.48 d 50 öre röd ringtyp ph td. 13 st. Karlshamn 17.8.1890 40 + 15 60 24 F.51 10 öre på 24 öre gul st. 15.5.1890 400 50 LL 25 F.52 c + 55 + 57 5 öre grön OII st. Örebro + 4 x 15 öre brun st. Glimåkra, Ruda, Smedjebacken resp. Tumba + 2 x 25 öre gul st. Malmberget och Nederkalix 26 F.52 d 5 öre grön OII st. Gåsbornshyttan 16.11.1901 1 + 75 Bud KK 27 F.52 e 5 öre grön OII st. Edsgatan 4.5.1910 kt 1 + 100 20 KK 28 F.54 e 10 öre röd OII st. Angelstad 6.9.1895 Prakt 1 + 30 Bud TMs 2 x 10 öre röd OII st. Kungsbacka och Nora + 29 F.54 e + 55 2 x 15 öre brun st. Kristianstad och Ljungby 30 F.54 g 10 öre röd OII st. Värtan 3.4.1909 1 + 75 15 KK 31 F.55 15 öre brun st. Rättvik 3.6.1891 Lyx! 32 F.55 15 öre brun st. Smedjebacken 23.11.1897 Lyx! 33 F.56 v 4 20 öre blå OII st. Stockholm 27.1.1909 kraftigt snedcentrerad 500 + 1 30 34 F.58 30 öre brun OII st. Nederkalix 28.1.1899 Praktst.! 35 F.60 v 5 1 kr karmin OII st. Vingåker 29.4.1908 kraftigt snedcentrerad kt. 750 + 20 50 36 F.61 c 1 öre röd siffertyp st. Torne 2.2.1902 6 + 25 Bud KK 37 F. 105** + 111** Landstormen I : 5+5 på 2 öre orange + 10+10 på 20 öre röd på Ringtyp postfriska 90 + 90 20 LL 38 F. 105 + 108 +109 Landstormen I : 5+5 på 2 öre orange + 5+5 på 5 öre grön + 5+5 på 6 öre lila på Ringtyp 3 x 75 30
3 (5) 39 F. 110 + 112 +114 Landstormen I : 10+10 på 12 öre blå + 10+10 på 24 öre gul + 10+10 på 50 öre karmin på Ringtyp 3 x 75 30 40 F. 121** Landstormen II 10 på 40 på 24 öre lila Lösenmärke postfriskt 950 50 41 F. 138 Luftpost 50 öre grå på 4 öre lila st. 220 20 42 F. 143c + 162 + m.fl. Vackra stämplar på bandmärken 9 olika. 43 F.197 cx Kongressen 1924 10 öre grön vm / st. Nst.29 Altuna 14.11.1925 600 + 15 75 LL 44 F.197 cxz Kongressen 1924 10 öre grön vm / + KPV st. Nst.29 (Tra)nås x.4.1926 1700 200 LL 45 F. 206 * Kongressen 1924 60 öre rödlila ostämplat med fastsättarspår 300 40 46 F. 208 Kongressen 1924 1 Kr grön st. Nst.51 Vaxholm 13.9.1924 PANV. 800 100 LL 47 F. 216 a Föreningen 1924 30 öre mörkblå st. 300 30 LL 48 F. 216 b Föreningen 1924 30 öre grönakt.blå st. Harg 500 + 15 50 LL 49 F. 22630** 50 F.321 BB 5 25 öre Gustaf V 70 år postfriska 15 öre brun Linné BBparet st. Sockholm 1 7.11.1941 230 30 Eke 400 40 Wit 51 F.324 BB + BC + CB 5 öre grön Bellman BB,BC och CB paret stämplade 70 + 700 + 700 70 Wit 52 F.471475 FDC Stockholmia 55 stämplat Stockholm 1.7.1955 225 30 Bro 53 F.H386 Rabattmärken i häfte F.1206 1298 utg.1982 400 100 LL 54 F. Tj1 b 55 F. Tj7 a 3 öre brun St.Tjänste td.14 st. Umeå 7.2.1875 400 + 15 35 24 öre gul St.Tjänste td.14 st. Nyköping 12.1.1874 200 25 56 F. Tj16Ac 10 öre karminrosa St.Tjänste td.13 st. Mosås 21.3.1892 Praktst. 1kt 10 + 25 20 Bro 57 F. Tj20 24 öre gul St.Tjänste td.13 st. Uddevalla 220 20 LL 58 F. Tj22A 50 öre karminrosa St.Tjänste td.13 st. Umeå 12.12.1885 220 30 LL
4 (5) 59 F. Tj25 10 öre mörkblå på 12 öre blå St.Tjänste td.13 st. Jönköping 1.11.1889 150 20 LL 60 F.L 1120 Lösen tdn. 13 komplett st. 810 50 LL 61 Finland F.9 40 penni karmin Vapentyp m/60 (stortandade) st. Nyslott 26.10.1871 prakt! 175 + 100 60 62 Finland F.22 20 penni orange Vapentyp m/75 st. No.8 5.8.1887 50 + 30 20 63 Finland F.44 50 penni gråakt violett/grön Rysk bruksserie m/89 (med ringar) st. xx.12.1908 325 50 64 Finland Frimärksutställningen 7.7.1956: FDC inkl. två postfriska märken samt éntrebiljett 80 + 60 20 Bro 65 Aunus F.1 4 5 penni grön + 10 penni röd + 20 penni gul + 40 penni violett Svart övertryck på lejontyp m/17 st. 540 50 66 F.35 25 öre grön Tvåfärgade t.14x13½ st. 350 30 LL 67 F.48 35 öre på 20 öre grå/karmin Tvåfärgade st. 600 50 LL 68 F.67 50 öre brunlila Christian IX st. 800 60 LL 69 F.120 5 öre brunröd Posthuset 1912 vm.krona st. Kjöbenhavn 15.12.1917 1400 150 LL 70 F.Tj 7 68 öre brun Tiidningsmärke vm. Krona st. Hjörring x0.3.1914 300 30 LL 71 Island F. 116 20 aur blå st. 150 20 72 Tyskland M. 324 A 500 miljoner Rmk olivgul st. Rungsdorf 5.11.1923 10 20 73 Tyskland M. 326 A 2 Milljarder Rmk brun/svartgrön st. 12.11.1923 10 20 74 New South Wales 15 olika märken från New South Wales Australien st. 1,668 150 Sve 75 England 39 engelska häften postfriska 48,49 200 Swe 76 England Rött insticksalbum med engelska 1800 och 1900 talsmärken Bud Swe 77 78 Frankrike Spanien Grönt insticksalbum med franska 1800 och 1900 talsmärken 75 Swe Blått insticksalbum med spanska 1800 och 1900 talsmärken Bud Swe
5 (5) 79 Cuba Två blåa insticksalbum med cubanska 1800 och 1900 talsmärken 100 Swe 80 Lidingö Parti från Skärsätra ca 1908 50 SS 81 Lidingö Grosshandlare Danielséns Villa i Herserud ca 1912 80 SS 82 Lidingö ik Saltsjövägen ca 1912 75 SS 83 Lidingö Gåshaga Restaurant ca 1921 90 SS 84 Lidingö Kyrkvikens station ca 1921 100 SS 85 Lidingö Islinge från flygplan (Axel Eliassons Konstförlag) 30 86 Lidingö Vestra Yttringe ca 1925 30 87 Lidingö Villastads kontor vid Vasavägen 30 88 Lidingö Strandparti Sticklinge 30 89 Lidingö Trolldalen ca 1925 30 90 14 st Folkdräkter från olika landsändar 50 Facit Nordenalbum Sv. No. Da. Fi. Is. 91 Album Mest 1920 1970 Flera BC och BBpar Hälsingland Kulturhistorisk samling uppsatt 92 Samling på 6 st A4 blad. 100 LL 50 LFF 93 Ex. 1050 av "De gula treskillingen" av Sven Åhman utg. 1975 i 2000 ex 94 "Vad kostade brevet?" av Sven Carlin utg. 1975 95 Handbok över Svenska Tillfällighetspoststämplar 1866 1942 utg. 1943 häftad 96 Sveriges Frankotecken Handbok utg. 1905 inbunden 97 Svenska Postverkets Frankotecken Handbok del Ia, del III och del IV utg. 1947 19481950 häftade 98 Sveriges Frankotecken Handbok i tre delar utg. 196164 häftad 99 Postortslexicon utg. Kongliga Generalpoststyrelsen Stockholm 1894 100 Bandfrimärken 19201936 Typskillnader och avarter utg. Postmuseum Stockholm 20 LL 20 LL